2021-07-06 IC4 - Bijlage 5 - Kernprofiel Philippine 2020
Tekst van het document
Kernprofiel Philippine 2020
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 2.9.
Prognoses................................................................................................................... 4 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Leegstand ................................................................................................................... 7 3.3. Gebouwen per bouwjaar ............................................................................................. 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Philippine. De opbouw van het kernprofiel van Philippine laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Philippine. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2010 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot woningvoorraad, leegstand en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Philippine geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Philippine afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Philippine wonen per 31-12-2020 in totaal 2088 personen. In de periode 2012-2016 is er ieder jaar een lichte daling van het aantal inwoners geweest. Vanaf 2017 is er weer een lichte stijging te zien. In totaal is het inwoneraantal tussen 2010 en 2020 met 1,7% gedaald. Jaartal
2010 2011
2012
2013
2014
2015 2016
2017
2018
2019
2020
Aantal
2123
2085
2083
2064
2061
2056
2058
2086
2088
2137
2053
20102020 -1,7%
2.2. Migratie Voor het buitengemeentelijk migratiesaldo is geen vaste trend te onderscheiden. Het ene jaar vestigen zich minder mensen van buiten de gemeente in Philippine dan dat er vertrekken. Terwijl er in andere jaren een positief saldo bestaat. De afgelopen 2 jaren is echter een positief migratiesaldo te zien. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019 2020
Saldo
22
-24
-5
-22
24
19
-7
-2
0
29
16
Ook voor het binnengemeentelijk migratiesaldo is er geen vaste trend te onderscheiden. Het aantal jaren met een positief saldo heeft echter de overhand. Dit betekent dat er zich in die jaren meer personen van binnen de gemeente in Philippine hebben gevestigd dan andersom. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
-3
-34
8
6
-35
-9
6
3
4
2
-17
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo in Philippine kenmerkt zich door een afwisselend positief en negatief saldo. Het verschil tussen het aantal geboorten en sterfgevallen is in Philippine klein. Zowel het positieve als negatieve saldo komt nooit boven een verschil van 7 personen. Dit betekent dat er per jaar bijna net zoveel personen geboren worden als overlijden. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
-5
7
-6
-4
-3
2
-7
2
-1
-2
4
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Het aantal inwoners is sinds 2017 ieder jaar gestegen. Met als uitschieter een stijging van 28 personen in 2019. De dalende trend van het aantal inwoners tussen de jaren 2011 en 2014 is daarmee onderbroken. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
14
-51
-3
-20
-14
12
-8
3
2
28
2
2.5. Aantal huishoudens Alhoewel het aantal inwoners tussen 2010 en 2020 licht is gedaald, is het aantal huishouden gestegen. In die periode zijn er in Philippine 40 huishoudens bijgekomen. Dit betekent een stijging van in totaal 4,4% Aantal huishoudens Philippine per 31-12-2020 Jaartal
2010 2011 2012 2013 2014 2015
2016 2017 2018
2019 2020
Aantal
910
925
945
920
915
920
920
920
925
930
950
20102020 4,4%
2.6. Huishoudensgrootte Dat het aantal huishoudens stijgt en het inwoneraantal daalt is terug te zien in onderstaande tabel. De gemiddelde huishoudensgrootte is in de afgelopen jaren, op 2019 na, ieder jaar afgenomen. Een doorsnee huishouden in Philippine heeft in 2020 ongeveer 2,2 personen. Huishoudensgrootte per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Grootte
2,33
2,32
2,28
2,27
2,24
2,23
2,23
2,22
2,20
2,21
2,20
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande staafdiagram is de bevolking van Philippine onderverdeeld in tien verschillende leeftijdscategorieën. Het percentage inwoners per categorie wordt in de diagram vergeleken met het percentage van de gemeente Terneuzen als geheel. In de diagram zijn geen kenmerkende verschillen te zien. De procentuele verdeling per leeftijdscategorie in Philippine is nagenoeg gelijk met die van de gemeente Terneuzen als geheel. In sommige categorieën zijn lichte verschillen te zien, maar die wijken nooit meer dan 2 procent af van het gemeentelijke percentage.
3
2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Philippine weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Philippine is dat er in vergelijking met de gemeente als geheel een laag percentage alleenstaanden woont. Dit percentage is meer dan 7 procent lager dan het gemeentelijke percentage. Daarentegen is het percentage samenwonende huishoudens zonder kinderen 5 procent hoger dan in de gemeente als geheel.
2.9. Prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Voor Philippine was de prognose dat het aantal inwoners in de periode 2010-2020 in totaal 7,4% zou afnemen. Deze daling is minder groot geweest dan verwacht. Het werkelijke percentage ligt namelijk op een daling van 1,7% van het inwoneraantal. Verschil
Prognose aantal inwoners Aantal
2010
2015
2020
%2010-2020
Jaartal
2123
2050
1965
-7,4%
4
Voor het aantal huishoudens was een stijging van 5 huishoudens verwacht tussen 2010 en 2020. De werkelijke stijging van het aantal huishoudens in Philippine is 40. In totaal is het aantal huishoudens met 4,4% gestegen. Een grotere stijging dan de verwachte 0,5%. Verschil
Prognose aantal huishoudens Aantal
2010
2015
2020
%2010-2020
Jaartal
910
920
915
0,5%
5
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Philippine is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt geschetst welk deel van de woningvoorraad leegstaat. Dit gebeurt zowel in absolute getallen als in het percentage van de totale woningvoorraad in Philippine en de gemeente Terneuzen. Hierdoor wordt inzichtelijk gemaakt in hoeverre de situatie in Philippine verschilt van de situatie van de gemeente Terneuzen als geheel. In de derde paragraaf wordt vervolgens de leeftijd van de woningvoorraad in Philippine weergegeven.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Philippine sinds 2012 licht aan het stijgen is. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename die gemeente breed te zien is.
Totale Woningvoorraad
Philippine
Gem. Terneuzen
2012
980
25916
2013
982
26091
2014
986
26286
2015
981
26357
2016
982
26699
2017
988
26753
2018
988
26811
2019
996
26952
2020
1000
26966
6
3.2. Leegstand In onderstaande tabel is de ontwikkeling van het aantal leegstaande woningen procentueel en absoluut weergegeven. Vanaf 2012 zijn er in Philippine in totaal 25 leegstaande woningen bijgekomen. Procentueel gezien staat er 5,8% van de woningvoorraad leeg in Philippine. In 2012 was dit nog 3,4%. Het percentage woningen dat leegstaat is vergelijkbaar met het percentage van 5,4% voor de gemeente als geheel.
Leegstand huur en koop 2012
Philippine procentueel 3,4%
Gem. Terneuzen procentueel 4,9%
Philippine absoluut 33
Gem. Terneuzen absoluut 1270
2013
4,7%
5,0%
46
1305
2014
4,0%
5,1%
39
1341
2015
4,9%
5,2%
49
1361
2016
5,2%
5,3%
51
1421
2017
5,1%
5,5%
50
1482
2018
4,9%
5,1%
48
1385
2019
4,8%
5,5%
48
1479
2020
5,8%
5,4%
58
1454
7
3.3. Gebouwen per bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Philippine in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad van Philippine is het hoge percentage woningen van het bouwjaar 1971-1980. Ook de vertegenwoordiging van woningen met een bouwjaar tussen 1991-2000 is groter dan in de gemeente Terneuzen als geheel. Het percentage woningen dat na 2001 gebouwd is, is echter weer kleiner in Philippine.
8
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2020 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2010 en 2020 toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook de leegstandscijfers en woning naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2020 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.487 personen ingeschreven. Een stijging van 59 ten opzichte van 2019. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2020 bedroeg 332 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2020 zijn namelijk 287 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat. Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien.
In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 25.688. Een stijging van meer dan 200 huishoudens in 2 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2020 gemiddeld 2,12 is.
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2020 in totaal 26.966 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Deze toename staat ook in verhouding Wat betreft leegstandcijfers is te zien dat deze in de loop der jaren is toegenomen. In 2012 stond er in 1270 woningen niemand ingeschreven. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 1454 woningen. In procenten betekent dit een leegstandspercentage van 5,4%. Een lichte stijging ten opzichte van 2012: 4,9%. Op basis van het energieverbruik in de hiervoor genoemde woningen is de schatting dat er ongeveer een derde van deze woningen daadwerkelijk leegstaat. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 10,5 % van de woningvoorraad.
10