2021-07-06 IC4 - Bijlage 4 - Kernprofiel Koewacht 2020
Tekst van het document
Kernprofiel Koewacht 2020
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 2.9.
Prognoses................................................................................................................... 4 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Leegstand ................................................................................................................... 7 3.3. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Koewacht. De opbouw van het kernprofiel van Koewacht laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Koewacht. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2010 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot woningvoorraad, leegstand en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Koewacht geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Koewacht afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In de kern van Koewacht wonen per 31-12-2020 in totaal 2517 personen. In de afgelopen jaren is er geen vaste trend te onderscheiden. Zo wisselen stijgingen van het inwoneraantal zich af met afnamen. In totaal is het inwoneraantal in de periode 2010-2020 met 1,3% gedaald. Jaartal
2010 2011
2012 2013
2014 2015
2016 2017
2018
2019
2020
Aantal
2549 2576
2575 2582
2562 2542
2546 2502
2511
2499
2517
20102020 -1,3%
2.2. Migratie Het buitengemeentelijk migratiesaldo van Koewacht kenmerkt zich al jaren door een positief saldo. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Koewacht vestigen dan andersom. Het afgelopen jaar is er zelf een positief saldo van 45 te zien. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
39
19
30
23
4
26
32
-2
37
-3
45
Waar het buitengemeentelijk migratiesaldo voornamelijk positief is, is het binnengemeentelijk saldo tot 2017 negatief geweest. Sinds 2018 tot nu is er echter een positief saldo te zien. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
-10
-9
-2
-13
-51
-5
-10
-17
6
13
1
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor de Koewacht is dat het geboorte- en sterftesaldo in ieder jaar negatief is geweest. Vooral vanaf 2012 is deze trend goed te zien. Met, op 2014 na, een negatief saldo van boven de 20. Geboorte- en sterftesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
-3
-12
-26
-27
-12
-21
-20
-25
-33
-22
-27
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling De totale bevolkingsontwikkeling verschilt aanzienlijk per jaar. Met negatieve uitschieters in 2014 en 2017. Terwijl er in 2018 en 2020 stijgingen te zien zijn. Deze cijfers zijn in overeenstemming met de tabel uit de eerste paragraaf. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
26
-2
2
-17
-59
0
2
-44
9
-12
18
2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Koewacht is in de periode 2010-2020 niet veel gewijzigd. Er zijn in totaal 20 huishoudens bijgekomen. Wat in totaal een stijging van 1,8% is. Het verschil tussen de afname van het aantal inwoners en de toename van het aantal huishoudens is in Koewacht kleiner dan in de eerste drie kernprofielen. Aantal huishoudens per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011 2012
2013 2014
2015 2016
2017 2018
2019
2020
Aantal
1085
1085 1085
1110 1110
1095 1120
1115 1115
1110
1105
20102020 1,8%
2.6. Huishoudensgrootte Het kleinere verschil tussen de afname van het aantal inwoners en de toename van het aantal huishoudens ten opzichte van de eerste kernprofielen is in onderstaande tabel goed terug te zien. De gemiddelde huishoudensgrootte is namelijk nauwelijks afgenomen in de periode 2010-2020. En laat in het afgelopen jaar zelfs een lichte stijging zien. Huishoudensgrootte per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Grootte
2,35
2,38
2,38
2,32
2,31
2,32
2,27
2,27
2,25
2,25
2,28
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande staafdiagram is de bevolking van Koewacht onderverdeeld in tien verschillende leeftijdscategorieën. Het percentage inwoners per categorie wordt in de diagram vergeleken met het percentage van de gemeente Terneuzen als geheel. In de diagram zijn geen kenmerkende verschillen te zien. De procentuele verdeling per leeftijdscategorie in Koewacht is nagenoeg gelijk met die van de gemeente Terneuzen als geheel. Enkel het percentage personen in de leeftijdscategorie 50-69 jaar is ongeveer vijf procent meer dan voor de gemeente Terneuzen als geheel.
3
2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Koewacht weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Koewacht is het lage percentage alleenstaanden huishoudens (27,6%). Deze categorie is in de gemeente Terneuzen als geheel meer dan 9 procent groter. Daarentegen is het percentage huishoudens dat samenwoont zonder kinderen bijna 8 procent groter in vergelijking met het percentage voor de gemeente Terneuzen.
2.9. Prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Wat betreft het aantal inwoners is uitgegaan van een stijging van 0,2% in de periode 20102020. In werkelijkheid is het aantal inwoners 1,3% gedaald. De lichte stijging heeft dus niet plaatsgevonden. Verschil
Prognose aantal inwoners Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
2549
2542
2555
0,2%
4
In de periode 2010-2020 is een stijging van het aantal huishoudens te zien van 1,8%. De verwachte stijging van 4,6% is niet uitgekomen. Een verklaring hiervoor kan het dalende aantal inwoners zijn. Verschil
Prognose aantal huishoudens Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
1085
1095
1135
4,6%
5
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Koewacht is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt geschetst welk deel van de woningvoorraad leegstaat. Dit gebeurt zowel in absolute getallen als in het percentage van de totale woningvoorraad in Koewacht en de gemeente Terneuzen. Hierdoor wordt inzichtelijk gemaakt in hoeverre de situatie in Koewacht verschilt van de situatie van de gemeente Terneuzen als geheel. In de derde paragraaf wordt vervolgens de leeftijd van de woningvoorraad in Koewacht weergegeven.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Koewacht sinds 2012 licht aan het stijgen is. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename die gemeente breed te zien is. Wat voor Koewacht wel kenmerkend is, is dat deze stijging vooral tussen het jaar 2014 en 2015 heeft plaatsgevonden. Toen is de woningvoorraad met 65 woningen toegenomen.
Totale Woningvoorraad
Koewacht
Gem. Terneuzen
2012
1124
25916
2013
1127
26091
2014
1125
26286
2015
1190
26357
2016
1189
26699
2017
1188
26753
2018
1188
26811
2019
1187
26952
2020
1189
26966
6
3.2. Leegstand In onderstaande tabel is de ontwikkeling van het aantal leegstaande woningen procentueel en absoluut weergegeven. Kenmerkend voor de situatie in Koewacht is dat het aantal leegstaande woningen sinds 2012 meer dan verdubbeld is. In 2012 stond slechts 2,9% van de totale woningvoorraad leeg. In 2020 is dit toegenomen tot een percentage van 5,7. Een percentage dat hoger ligt dan het percentage voor de gemeente Terneuzen als geheel.
Leegstand huur en koop 2012
Koewacht procentueel 2,9%
Gem. Terneuzen procentueel 4,9%
Koewacht absoluut 33
Gem. Terneuzen absoluut 1270
2013
3,4%
5,0%
38
1305
2014
2,6%
5,1%
29
1341
2015
2,6%
5,2%
31
1361
2016
3,3%
5,3%
40
1421
2017
4,5%
5,5%
54
1482
2018
4,6%
5,1%
55
1385
2019
5,5%
5,5%
65
1479
2020
5,7%
5,4%
68
1454
7
3.3. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Koewacht in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Koewacht is dat er procentueel gezien minder woningen in de jaren 1960-1970 en 1970-1980 gebouwd zijn ten opzichte van de gemeente Terneuzen als geheel. Ook het percentage woningen van na 2001 is lager. Het percentage woningen in de categorie 1906-1930 en 1945-1959 is daarentegen weer meer vertegenwoordigd.
8
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2020 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2010 en 2020 toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook de leegstandscijfers en woning naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2020 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.487 personen ingeschreven. Een stijging van 59 ten opzichte van 2019. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2020 bedroeg 332 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2020 zijn namelijk 287 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat. Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien.
In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 25.688. Een stijging van meer dan 200 huishoudens in 2 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2020 gemiddeld 2,12 is.
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2020 in totaal 26.966 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Deze toename staat ook in verhouding Wat betreft leegstandcijfers is te zien dat deze in de loop der jaren is toegenomen. In 2012 stond er in 1270 woningen niemand ingeschreven. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 1454 woningen. In procenten betekent dit een leegstandspercentage van 5,4%. Een lichte stijging ten opzichte van 2012: 4,9%. Op basis van het energieverbruik in de hiervoor genoemde woningen is de schatting dat er ongeveer een derde van deze woningen daadwerkelijk leegstaat. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 10,5 % van de woningvoorraad.
10