CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2021-07-06 IC4 - Bijlage 10 - Kernprofiel Zaamslag 2020

commissie Omgeving 22 september 2021, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Bespreken ingekomen stukken raadsvergadering 6 juli 20211.958 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Zaamslag 2020

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 2.9.

Prognoses................................................................................................................... 4 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Leegstand ................................................................................................................... 7 3.3. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Zaamslag. De opbouw van het kernprofiel van Zaamslag laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Zaamslag. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2010 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot woningvoorraad, leegstand en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Zaamslag geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Zaamslag afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal Per 31-12-2020 wonen er in Zaamslag in totaal 2759 personen. Sinds 2012 is het aantal inwoners alleen nog maar afgenomen. Ten opzichte van 2010 heeft dit een daling van 2,8% tot gevolg. Jaartal

2010

2011 2012

2013 2014

2015

2016

2017

2018

Aantal

2839

2845 2845

2840 2825

2822

2798

2796

2825

2019 2020 20102020 2783 2759 -2,8%

2.2. Migratie Sinds 2012 is er in Zaamslag voornamelijk een positief buitengemeentelijk migratiesaldo te onderscheiden. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Zaamslag vestigen dan dat er vertrekken. Verwachting is dat dit migratiesaldo ook in de komend jaren overwegend positief blijft. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-7

-3

12

17

-4

18

-4

17

23

-15

3

Het binnengemeentelijke migratiesaldo laat sinds 2012 juist een, op 2018 na, een negatief saldo zien. Dit betekent dat zich vanuit Zaamslag meer personen in een andere kern binnen de gemeente vestigen dan andersom. Verwachting is dan ook dat dit saldo ook in de komende jaren negatief blijft. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

7

14

-5

-20

-3

-4

-19

-11

8

-8

-7

1

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor Zaamslag is dat het geboorte- en sterfte saldo overwegend negatief is in de periode 2010-2020. Alleen in 2015 is er een positief saldo te onderscheiden. Dit betekent dat er in Zaamslag jaarlijks meer mensen overlijden dan dat er geboren worden. Verwachting is dat deze trend zich ook in de komende jaren doorzet. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2020 Jaartal

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-9

-6

-8

-2

-8

5

0

-9

-2

-16

-23

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Met betrekking tot de totale bevolkingsontwikkeling is te zien dat er in de afgelopen twee jaar een grotere afname van het aantal inwoners heeft plaatsgevonden. Voor het afgelopen jaar is dit voornamelijk veroorzaakt door het hogere negatieve geboorte- en sterftesaldo. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2020 Jaartal

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-9

5

-1

-5

-15

19

-23

-2

29

-42

-24

2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Zaamslag is in de periode 2010-2020 met 95 huishoudens toegenomen. Over de gehele periode betekent dat een stijging van het aantal huishoudens van 8,5%. Aantal huishoudens per 31-12-2020 Jaartal

2010

2011 2012

2013 2014

2015 2016

2017 2018

2019

2020

Aantal

1115

1170 1180

1175 1180

1190 1195

1185 1190

1210

1210

20102020 8,5%

2.6. Huishoudensgrootte De gemiddelde huishoudensgrootte in Zaamslag is in 2020 ongeveer 2,28. Ten opzichte van 2010 betekent dit een geleidelijke daling. In 2010 was de gemiddelde huishoudensgrootte ongeveer 2,47. Verwachting is dat deze grootte ook in de komende jaren nog licht blijft dalen. Huishoudensgrootte per 31-12-2020 Jaartal

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Grootte

2,47

2,43

2,41

2,42

2,41

2,36

2,36

2,35

2,35

2,30

2,28

2

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande staafdiagram is de bevolking van Zaamslag onderverdeeld in tien verschillende leeftijdscategorieën. Het percentage inwoners per categorie wordt in de diagram vergeleken met het percentage van de gemeente Terneuzen als geheel. In de diagram zijn geen kenmerkende verschillen te zien. De procentuele verdeling per leeftijdscategorie in Zaamslag is nagenoeg gelijk met die van de gemeente Terneuzen als geheel. Het grootste verschil is in het percentage personen tussen de 70 en 79 jaar te zien: een verschil van 2,3%.

3

2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Zaamslag weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Zaamslag is dat het percentage alleenstaanden lager is in dan in de gemeente als geheel. 31 procent tegenover 36,8 procent voor de gemeente Terneuzen als geheel. Het percentage samenwonende huishoudens is in Zaamslag daarentegen weer hoger dan het gemeentelijke percentage.

2.9. Prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Voor Zaamslag werd verwacht dat het aantal inwoners met 89 personen zou dalen naar 2750 inwoners in 2020. Dit komt neer op een daling van 3,1%. In werkelijkheid is het inwoneraantal met 80 personen afgenomen: een daling van 2,8%. De werkelijke situatie komt daardoor nagenoeg overeen met de gemaakte prognose voor 2020. Verschil

Prognose aantal inwoners Jaartal

2010

2015

2020

%2010-2020

Aantal

2839

2822

2750

-3,1%

4

De prognoses voor 2020 was dat het aantal huishoudens zou toenemen tot in totaal 1135 huishoudens. Een stijging van 50 huishoudens ten opzichte van 2010 (stijging van 4,6%). In werkelijkheid is het aantal huishoudens sterker gestegen dan verwacht. In 2020 zijn er namelijk 1210 huishoudens woonachtig in Zaamslag. Procentueel betekent dit een stijging van 8,5%. Verschil

Prognose aantal huishoudens Jaartal

2010

2015

2020

%2010-2020

Aantal

1085

1095

1135

4,6%

5

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Zaamslag is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt geschetst welk deel van de woningvoorraad leegstaat. Dit gebeurt zowel in absolute getallen als in het percentage van de totale woningvoorraad in Zaamslag en de gemeente Terneuzen. Hierdoor wordt inzichtelijk gemaakt in hoeverre de situatie in Zaamslag verschilt van de situatie van de gemeente Terneuzen als geheel. In de derde paragraaf wordt vervolgens de leeftijd van de woningvoorraad in Zaamslag weergegeven.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat het aantal woningen in Zaamslag per jaar soms licht toeneemt. Uiteindelijk is de woningvoorraad met 10 woningen uitgebreid in de periode 20102020. Deze kleine stijging komt waarschijnlijk doordat Zaamslag een relatief kleine kern is. In grotere kernen in de gemeente is de woningvoorraad namelijk sterker gestegen dan in Zaamslag.

Totale Woningvoorraad

Zaamslag

Gem. Terneuzen

2012

1263

25916

2013

1264

26091

2014

1266

26286

2015

1269

26357

2016

1268

26699

2017

1270

26753

2018

1271

26811

2019

1273

26952

2020

1273

26966

6

3.2. Leegstand In onderstaande tabel is de ontwikkeling van het aantal leegstaande woningen procentueel en absoluut weergegeven. Zaamslag had in 2012 één van de laagste percentages qua leegstaand van heel de gemeente Terneuzen. Dit is in de loop der jaren licht toegenomen naar 5,2% in 2020. Er zijn ten opzichte van 2012 in totaal 18 leegstaande woningen bijgekomen. Procentueel gezien ligt het leegstandspercentage onder het percentage voor de gemeente als geheel.

Leegstand huur en koop 2012

Zaamslag procentueel 3,8%

Gem. Terneuzen procentueel 4,9%

Zaamslag absoluut 48

Gem. Terneuzen absoluut 1270

2013

4,7%

5,0%

60

1305

2014

4,1%

5,1%

52

1341

2015

4,4%

5,2%

56

1361

2016

5,3%

5,3%

68

1421

2017

5,3%

5,5%

68

1482

2018

4,8%

5,1%

61

1385

2019

4,6%

5,5%

58

1479

2020

5,2%

5,4%

66

1454

7

3.3. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Zaamslag in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Zaamslag is dat bijna de helft van de woningen tussen 1906-1930 en 1971-1980 is gebouwd. Het percentage woningen in de categorie 1906-1930 is procentueel gezien bijna drie keer zo groot ten opzichte van de gemeente als geheel. Daarnaast is het percentage woningen dat na 2010 is gebouwd nagenoeg nihil in Zaamslag. Terwijl dit voor de gemeente als geheel boven de 4 procent ligt.

8

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2020 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2010 en 2020 toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook de leegstandscijfers en woning naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2020 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.487 personen ingeschreven. Een stijging van 59 ten opzichte van 2019. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2020 bedroeg 332 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2020 zijn namelijk 287 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat. Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien.

In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 25.688. Een stijging van meer dan 200 huishoudens in 2 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2020 gemiddeld 2,12 is.

9

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2020 in totaal 26.966 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Deze toename staat ook in verhouding Wat betreft leegstandcijfers is te zien dat deze in de loop der jaren is toegenomen. In 2012 stond er in 1270 woningen niemand ingeschreven. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 1454 woningen. In procenten betekent dit een leegstandspercentage van 5,4%. Een lichte stijging ten opzichte van 2012: 4,9%. Op basis van het energieverbruik in de hiervoor genoemde woningen is de schatting dat er ongeveer een derde van deze woningen daadwerkelijk leegstaat. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 10,5 % van de woningvoorraad.

10

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10522007/1