CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2021-07-06 IC4 - Bijlage 1 - Kernprofiel Axel 2020

commissie Omgeving 22 september 2021, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Bespreken ingekomen stukken raadsvergadering 6 juli 20211.920 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Axel 2020

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 2.9.

Bevolking prognoses ................................................................................................... 4 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Leegstand ................................................................................................................... 7 3.3. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Axel. De opbouw van het kernprofiel van Axel laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Axel. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2010 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot woningvoorraad, leegstand en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Axel geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Axel afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel. De gebruikte bronnen in alle opgestelde kernprofielen zijn afkomstig van Burgerzaken en het CBS.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Axel wonen per 31-12-2020 in totaal 7887 personen. In de afgelopen jaren is een geleidelijke afname van het aantal inwoners te zien. Met een stijging van meer dan 100 inwoners in het afgelopen jaar. Gezien de geringe daling wordt verwacht dat het aantal inwoners in de kern Axel in de komende jaren stabiel blijft. Jaartal

2010

2011 2012

2013 2014

2015 2016

2017 2018

2019

2020

20102020

Inwoneraantal 7997

7892 7924

7915 7865

7823 7839

7820 7798

7784

7887

-1.4%

2.2. Migratie Van 2016 tot 2019 is er ieder jaar een positief buitengemeentelijk saldo te zien. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Axel vestigen dan dat er vertrekken. Afgelopen jaar is er negatief saldo te zien. De afgelopen jaren wisselen positieve saldo’s zich met negatieve saldo’s af. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal 2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017 2018 2019 2020

Saldo

-66

11

-2

-68

-33

18

13

31

24

9

-3

Het binnengemeentelijk migratiesaldo is in het merendeel van de afgelopen jaren positief. In 2017 en 2018 was er nog een negatief saldo te zien. Het aantal personen van binnen de gemeente Terneuzen die zich in Axel vestigen is het afgelopen jaar groter geworden. Met in totaal een positief saldo van 141 personen. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal 2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-24

28

16

25

7

2

-11

-5

21

141

-26

1

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor de Axel is dat het geboorte- en sterftesaldo in nagenoeg ieder jaar negatief is geweest. Vooral vanaf 2017 is deze trend goed te zien. Met in het afgelopen een negatief saldo van 93 personen. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2020 Jaartal 2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-11

-10

-23

-8

-33

-1

-21

-43

-43

-93

-8

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Ondanks het negatieve geboorte- en sterftesaldo van afgelopen jaar is het aantal inwoners in de kern van Axel met 103 personen toegenomen. Na enkele jaren van bevolkingsafname is er door het positieve binnengemeentelijke migratiesaldo in 2020 toch een stijging te zien. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2020 Jaartal 2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-101

29

-9

-51

-59

19

-19

-22

-13

103

3

2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens is sinds 2010 lichtelijk toegenomen terwijl het aantal inwoners minder wordt. Een verklaring hiervoor kan zijn dat er in verhouding meer alleenstaanden in de kern van Axel woonachtig zijn. Aantal huishoudens per 31-12-2020 Jaartal 2010 2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017 2018

2019

2020

Aantal 3680 3695

3660

3680

3725

3690

3690

3720 3720

3735

3745

20102020 1,8%

2.6. Huishoudensgrootte De ontwikkeling van de gemiddelde huishoudensgrootte kenmerkt zich door een geleidelijke daling van het gemiddelde. Dit is in lijn met de daling van het aantal inwoners in de kern van Axel. Huishoudensgrootte per 31-12-2020

Axel

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2,17

2,16

2,16

2,15

2,12

2,13

2,12

2,10

2,10

2,08

2,11

2

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande staafdiagram is de bevolking van Axel onderverdeeld in tien verschillende leeftijdscategorieën. Het percentage inwoners per categorie wordt in de diagram vergeleken met het percentage van de gemeente Terneuzen als geheel. In de diagram zijn geen kenmerkende verschillen te zien. De procentuele verdeling per leeftijdscategorie in Axel is nagenoeg gelijk met die van de gemeente Terneuzen als geheel. Een reden hiervoor kan zijn dat Axel, na Terneuzen, de grootste kern van de gemeente is.

3

2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Axel weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. De eerder gemaakte veronderstelling dat in Axel relatief meer alleenstaanden woonachtig zijn wordt in onderstaande diagram bevestigd. Het aantal samenwonenden met kinderen is daarentegen bijna 2 procent minder dan het gemeentelijk gemiddelde.

2.9. Bevolking prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Wat betreft het aantal inwoners is uitgegaan van een daling van 2,8%. In werkelijkheid is deze daling slechts 1,4%. Hierdoor kan geconcludeerd worden dat het aantal inwoners minder hard is gedaald dan voorspelt. Verschil

Prognose aantal inwoners Jaartal

2010

2015

2020

%2010-2020

Aantal

7924

7823

7705

-2,8%

4

In de periode 2010-2020 is een stijging van het aantal huishoudens te zien van 1,8%. De verwachte daling van 3,1% heeft dus niet plaatsgevonden. Dit verschil is te wijten aan het feit dat het aantal inwoners minder hard gedaald is dan voorspelt. Maar ook aan dat er relatief meer alleenstaande huishoudens zijn in Axel. Verschil

Prognose aantal huishoudens Jaartal

2010

2015

2020

%2010-2020

Aantal

3680

3690

3565

-3,1%

5

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Axel is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt geschetst welk deel van de woningvoorraad leegstaat. Dit gebeurt zowel in absolute getallen als in het percentage van de totale woningvoorraad in Axel en de gemeente Terneuzen. Hierdoor wordt inzichtelijk gemaakt in hoeverre de situatie in Axel verschilt van de situatie van de gemeente Terneuzen als geheel. In de derde paragraaf wordt vervolgens de leeftijd van de woningvoorraad in Axel weergegeven.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Axel sinds 2012 licht aan het stijgen is. Dit wijkt niet opvallend af van de demografische ontwikkelingen die zich voordoen. Het inwoneraantal neemt weliswaar licht af, maar daarentegen neemt het aantal huishoudens licht toe. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename die gemeente breed te zien is.

Totale Woningvoorraad

Axel

Gem. Terneuzen

2012

3819

25916

2013

3853

26091

2014

3858

26286

2015

3862

26357

2016

3865

26699

2017

3864

26753

2018

3864

26811

2019

3862

26952

2020

3858

26966

6

3.2. Leegstand In onderstaande tabel is de ontwikkeling van het aantal leegstaande woningen procentueel en absoluut weergegeven. Kenmerkend voor de situatie in Axel is dat zowel procentueel als absoluut er nauwelijks verschil is met de situatie zoals die in 2012 was. Dit verschilt met de situatie van de gemeente Terneuzen als geheel. Het aantal leegstaande woningen in de gemeente stijgt namelijk aanzienlijker dan in de kern Axel.

Leegstand huur en koop 2012

Axel procentueel 4,3%

Gem. Terneuzen procentueel 4,9%

Axel absoluut 165

Gem. Terneuzen absoluut 1270

2013

3,5%

5,0%

132

1305

2014

3,7%

5,1%

142

1341

2015

4,4%

5,2%

170

1361

2016

4,6%

5,3%

178

1411

2017

4,3%

5,5%

179

1482

2018

4,6%

5,2%

176

1385

2019

4,3%

5,5%

166

1479

2020

4,4%

5,4%

168

1454

7

3.3. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Axel in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Axel is dat er procentueel gezien veel woningen in de jaren 1960-1970 en 1991-2000 gebouwd zijn. Terwijl het aantal woningen met een bouwjaar van na 2001 procentueel gezien minder is in vergelijking met de gemeente als geheel.

8

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2020 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2010 en 2020 toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook de leegstandscijfers en woning naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2020 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.487 personen ingeschreven. Een stijging van 59 ten opzichte van 2019. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2020 bedroeg 332 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2020 zijn namelijk 287 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat. Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien.

In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 25.688. Een stijging van meer dan 200 huishoudens in 2 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2020 gemiddeld 2,12 is.

9

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2020 in totaal 26.966 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Deze toename staat ook in verhouding Wat betreft leegstandcijfers is te zien dat deze in de loop der jaren is toegenomen. In 2012 stond er in 1270 woningen niemand ingeschreven. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 1454 woningen. In procenten betekent dit een leegstandspercentage van 5,4%. Een lichte stijging ten opzichte van 2012: 4,9%. Op basis van het energieverbruik in de hiervoor genoemde woningen is de schatting dat er ongeveer een derde van deze woningen daadwerkelijk leegstaat. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 10,5 % van de woningvoorraad.

10

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10521996/1