Bijlage II - Notitie 'Bereikbaarheid De Potten'
Tekst van het document
Deventer
Den Haag
Eindhoven
Snipperlingsdijk 4
Anna van Buerenplein 46
Emmasingel 15
7417 BJ Deventer
2595 DA Den Haag
5611 AZ Eindhoven
Postbus 161 7400 AD Deventer
Leeuwarden
Amsterdam
T +31 (0)570 666 222
F. HaverSchmidtwei 2
De Ruyterkade 143
goudappel@goudappel.nl
8914 BC Leeuwarden
1011 AC Amsterdam
Gemeente Súdwest-Fryslân
Bereikbaarheid De Potten
Verkeersrapportage bij Ambitiedocument De Potten
Datum Kenmerk Auteur
23 september 2020 006047.20200923.N1.01 Johan Munsterman
1
Aanleiding
De gemeente Súdwest-Fryslân is bezig met het opstellen van een gebiedsvisie voor recreatiegebied De Potten aan de Snitser Mar. Deze gebiedsvisie beschrijft de randvoorwaarden waarbinnen ontwikkelingen op De Potten mogelijk zijn en geeft een toekomstbeeld voor het gebied voor 2030. Ontwikkelingen op De Potten hebben gevolgen voor de bereikbaarheid van het gebied en heeft effect op de verkeerssituatie in de omgeving. De gemeente Súdwest-Fryslân heeft Goudappel Coffeng BV gevraagd mee te denken in het proces van de gebiedsvisie en op basis van de verzamelde informatie een onafhankelijk advies te geven over de bereikbaarheid van De Potten en de verkeerssituatie in de directe omgeving. In deze notitie wordt de bereikbaarheid van De Potten geanalyseerd en wordt op basis van de prognose uit de gebiedsvisie van het aantal bezoekers een voorspelling gemaakt voor de verkeerseffecten op de omgeving.
Leeswijzer In hoofdstuk 2 wordt ingegaan op de bereikbaarheid van De Potten in de huidige situatie. In hoofdstuk 3 wordt ingegaan op de intensiteiten en de prognose, die gemaakt is op basis van de verwachte hoeveelheid bezoekers in 2030. Hoofdstuk 4 ten slotte bevat de conclusies en aanbevelingen.
2
Bereikbaarheid van De Potten
Om De Potten te bereiken moet gebruik gemaakt worden van de ontsluitingswegen in het landelijk gebied rondom De Potten. Vanuit Sneek en vanaf de A7 moet gebruik gemaakt worden van de Fiifgeawei door Offingawier. Vanuit de richting Leeuwarden zal het autoverkeer gebruik maken van de N354 om bij Nijkleaster de Spearsterdyk op te
www.goudappel.nl goudappel@goudappel.nl
rijden. Vervolgens kan men via de Goaijengeamieden en Gau of via de Mardyk naar De Potten rijden. Tot slot is er vanuit de richting Grou - Jirnsum verkeer wat gebruik maakt van de route Bûtlanswei - Marwei. Deze route wordt ook gebruikt als sluiproute naar Sneek. Fietsverkeer kan gebruik maken van dezelfde wegen als het autoverkeer, maar vanuit Sneek is er tevens een fietspad via de Grienedyk. In figuur 2.1 is een en ander weergegeven.
Figuur 2.1: Bereikbaarheid De Potten
Via de Fiifgeawei is een 60 km/h-weg met een breedte van 6 meter en uitgerust met 1-3 kantstrepen. De bebouwde kom van Offingawier heeft een lengte van 1.300 meter en heeft een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. Bij de entrée van de bebouwde kom zijn plateaus in rood asfalt aangebracht. Binnen de bebouwde kom zijn optische versmallingen aangebracht in de vorm van rood asfalt. Op het aantal aansluitingen zijn plateaus aangebracht en op een aantal plekken is de hele wegbreedte voorzien van rood asfalt. De vraag is wat de wenselijke maximale verkeersintensiteit op de Fiifgeawei is. Om dit te bepalen wordt de Fiifgeawei getoetst aan de Wegenscan. De Wegenscan is een door Goudappel Coffeng ontwikkelde tool. Met de Wegenscan kan op basis van kenmerken op en langs de weg een uitspraak worden gedaan over de maximale wenselijke verkeersintensiteiten. De wegkenmerken worden ingevoerd samen met de huidige intensiteit. Voor de huidige intensiteit hebben we de bouwvakperiode van 25 juli tot 1 augustus in 2019 gekozen als referentiewaarde.
www.goudappel.nl
Bereikbaarheid De Potten
2
In de Wegenscan is per kenmerk een intensiteitsgrens gekoppeld. Zodra een intensiteitsgrens hoger is dan de huidige intensiteit (de zwarte lijn) kan dit als aandachtspunt worden beschouwd. Uit de Wegenscan blijkt dat de huidige verkeersintensiteit op de Fiifgeawei past bij de functie van de weg. Dit geeft uiteindelijk een maximaal wenselijke verkeersintensiteit van 4.800 mvt/etmaal op de Fiifgeawei.
Figuur 2.2: Resultaten Wegenscan Offingawier
Vanuit de richting Leeuwarden wordt gebruik gemaakt van de Speardyk en de Goaijengeamieden. De Speardyk is een 60 km/h-weg van 5,5 meter breed voor gemengd verkeer met een asfaltverharding en 1-3 kantstrepen. De route vervolgt via Gau waar binnen de bebouwde kom sprake is van een 30 km/h-zone met een klinker-verharding. Een alternatief is de route via de Mardyk/Koaiwei, welke hetzelfde profiel heeft als de Speardyk. Vanuit Grou - Jirnsum is de route via de Bûtlânswei en de Mardyk/Koaiwei. Deze route is onderdeel van een zone met een vrachtverkeerverbod (met uitzondering van bestemmingsverkeer) en is tevens een 60 km/h-zone. De Bûtlânswei is lang en recht en er zijn geen fietsvoorzieningen. Deze route wordt tevens gebruikt als binnendoorroute naar Sneek. De route via Offingawier wordt het meest gebruikt als toegangsweg naar De Potten.
3
Intensiteiten
De gemeente Súdwest-Fryslân monitort met enige regelmaat de verkeersintensiteiten in het gebied en dan vooral in Offingawier. Op basis van de tellingen in 2019 ontstaat het volgende beeld van de intensiteiten door het jaar heen.
www.goudappel.nl
Bereikbaarheid De Potten
3
intensiteit jaar/periode 2011 20 januari-3 februari
(mvt/etmaal)
V-gem.
V-85
46,3 km/h
57 km/h
weekdag 2.191
2016 27 juni-15 juli
3.095
41,4 km/h
50 km/h
29 juli-5 augustus (bouwvak)
3.579
39,8 km/h
49 km/h
6 augustus- 11 augustus (Sneekweek)
5.999
40,2 km/h
49 km/h
11 augustus-17 augustus (bouwvak)
3.741
40,5 km/h
49 km/h
3.382
40,0 km/h
49 km/h
2018 29 juni-15 juli 2019 15 juni-7 juli
3.380
42,5 km/h
51 km/h
25 juli-1 augustus (bouwvak)
3.753
40,2 km/h
49 km/h
2 augustus-8 augustus (Sneekweek)
5.394
38,5 km/h
47 km/h
9 augustus-15 augustus (bouwvak)
3.278
38,4 km/h
47 km/h
2.250
43,3 km/h
52 km/h
2020 8 februari-16 februari
Tabel 3.1: Resultaten verkeerstellingen Offingawier
De intensiteiten in Offingawier vertonen grote verschillen gedurende de perioden door het jaar heen. Buiten het seizoen rijden ongeveer 2.250 motorvoertuigen per dag door Offingawier. In het seizoen neemt dit toe met 50% tot meer dan een verdubbeling gedurende de Sneekweek. Uit gesprekken met bewoners blijkt dat er regelmatig filevorming optreedt op de drukste momenten. Verder valt op dat de gemiddelde snelheid ruim hoger is dan de maximumsnelheid en dat de V85 rond de 50 kilometer per uur ligt. Er wordt dus structureel te hard gereden. Voor de gebiedsvisie van de gemeente heeft adviesbureau ZKA een berekening gemaakt van het aantal verwachte bezoekers met bijbehorende verplaatsingen. Deze berekening is ook gemaakt voor de huidige situatie (2020) zodat de toename ten gevolge van de ontwikkelingen bepaald kunnen worden. In bijlage 1 zijn de berekeningen van ZKA weergegeven. Hieruit blijkt dat er een toename van het aantal verplaatsingen van 50% verwacht wordt.
Aanname: de toename van 50% is van toepassing op alle perioden van het jaar behalve de Sneekweek. Op basis van de verkeerstelling in februari 2020 kan een inschatting gemaakt worden van de hoeveelheid verkeer van en naar De Potten, wat tevens door Offingawier rijdt.
www.goudappel.nl
Bereikbaarheid De Potten
4
Figuur 3.1: Resultaten verkeerstelling februari 2020
Aanname: 80% van het verkeer van en naar De Potten rijdt door Offingawier. Hiervan uitgaande betekent dat dat er 480 voertuigen van/naar De Potten via Offingawier rijden. Dan blijven er 1.770 afgerond 1.800 voertuigen over in Offingawier, die niet De Potten gerelateerd zijn.
Aanname: de hiervoor bepaalde 1.800 motorvoertuigen rijden dagelijks door Offingawier. Dit neemt met 1% per jaar toe naar 2030. Een toename van 200 motorvoertuigen. Door dit verkeer in mindering te brengen op de totale intensiteit kan per periode het De Potten gerelateerde verkeer bepaald worden. intensiteiten door Offingawier huidige situatie periode
totaal
niet De Potten
De Potten
gerelateerd
gerelateerd
winter
2.250
1.800
450
15 juni-7 juli
3.380
1.800
1.580
25 juli-1 augustus (bouwvak)
3.753
1.800
1.953
2 augustus- 8 augustus (Sneekweek)
5.394
1.800
3.594
9 augustus-15 augustus (bouwvak)
3.278
1.800
1.478
Tabel 3.2 Bepalen De Potten gerelateerd verkeer
www.goudappel.nl
Bereikbaarheid De Potten
5
Door nu het De Potten gerelateerde verkeer met 50% op te hogen en het dagelijkse verkeer met 1% per jaar op te hogen naar 2.000 motorvoertuigen kan de verwachte intensiteit in 2030 bepaald worden. Uitzondering hierop is de Sneekweek. Het is niet reëel te verwachten dat de ontwikkelingen in De Potten tot een toename van 50% van de bezoekers zal leiden tijdens de Sneekweek. Voor de Sneekweek is aangenomen dat het aantal voertuigen zal stijgen naar de omvang van 2016. intensiteiten door Offingawier toekomstige situatie 2030 periode
totaal
niet De Potten
De Potten
gerelateerd
gerelateerd
winter
2.675
2.000
675
15 juni-7 juli
4.370
2.000
2.370
25 juli-1 augustus (bouwvak)
4.930
2.000
2.930
2 augustus-8 augustus (Sneekweek)
6.199
2.000
4.199
9 augustus-15 augustus (bouwvak)
4.217
2.000
2.217
Tabel 3.3: Prognose 2030
In Offingawier is er buiten het seizoen weinig verkeer van en naar De Potten. Tijdens het seizoen neemt dit fors toe met in het hoogseizoen intensiteiten die de maximaal toelaatbare intensiteit (4.800 motorvoertuigen) overschrijden of dicht naderen. Op deze momenten zullen de doorstroming en de verkeersveiligheid verslechteren. Uit gesprekken met de bewoners blijkt dat men het meeste overlast ervaart van de dagelijkse stroom niet De Potten gerelateerd verkeer en van het verkeer van en naar de De Potten op de piekmomenten.
4
Conclusies en aanbevelingen
De toegang tot recreatiegebied De Potten verloopt via 60 km/h-wegen in het landelijk gebied. Het meeste verkeer rijdt via de Fiifgeawei door de bebouwde kom van Offingawier. Tijdens het hoogseizoen overschrijdt de hoeveelheid verkeer hier regelmatig de maximaal toelaatbare intensiteit. Op basis van de prognose van het aantal bezoekers is onderzocht welk effect dit heeft op de intensiteit in Offingawier, waaruit blijkt dat deze overschrijding vaker voor zal komen. Alternatieve routes voor autoverkeer zijn momenteel niet aanwezig. De bewoners van Offingawier pleiten voor een rondweg om het dorp, welke van de Goaijengeamieden naar de rondweg van Sneek loopt. De huidige infrastructuur biedt ruimte voor verdere ontwikkeling van De Potten conform de prognose in het ambitiedocument tot 2030. Het is daarbij wel van belang dat ingezet wordt op maatregelen die het dagelijkse doorgaande verkeer door het dorp Offingawier
www.goudappel.nl
Bereikbaarheid De Potten
6
verminderen. Een permanente maatregel is een knip in de Bûtlânswei. In het verleden is dit reeds een maatregel geweest, die weer is opgeheven omdat het niet handhaafbaar bleek te zijn. Nader onderzoek zal uit moeten wijzen op welke manier het doorgaande verkeer voorkomen kan worden: ■ harde knip voor alle verkeer; ■ trekkersluis waar alleen landbouwvoertuigen en hulpdiensten gebruik van kunnen maken; ■ camera’s met vergunningensysteem. Mocht een permanente maatregel niet haalbaar blijken, dan kunnen tijdelijke maatregelen in de drukke perioden (afsluiten Koaiwei) de verkeersdruk in Offingawier verminderen. In het dorp kan de situatie verbeterd worden door bij het eerstvolgende onderhoud van de weg de inrichting aan te passen. Opties daarvoor zijn: ■ beter benadrukken van de bebouwde kom door ander type verharding; ■ snelheidsremmers toepassen; ■ pleinachtige inrichting in het centrum. Een eventuele herinrichting dient in samenspraak met de bewoners tot stand te komen. Indien de ambities voor De Potten gerealiseerd, of zelfs overtroffen worden en De Potten door ontwikkelen tot watersport hotspot van Noord Nederland of nog verder, is onderzoek naar een rechtstreekse toegangsweg tot De Potten aan te bevelen.
Gezien de lange doorlooptijd van de realisatie van nieuwe infrastructuur is het aan te bevelen om een studie uit te voeren naar de mogelijkheden en consequenties van een rechtstreekse toegangsweg.
www.goudappel.nl
Bereikbaarheid De Potten
7
Bijlage 1
www.goudappel.nl
Aantal bezoekers De Potten 2020 en 2030
Bereikbaarheid De Potten
B1-1
Onderdeel Capaciteit nu Verblijfsrecreatie Recreatiebungalows van vakantiepark (verhuur) Chalets van vakantiepark (verhuur) Luxe waterwoningen particulieren (verhuur) Luxe waterwoningen particulieren (eigen gebruik) Kampeerchalets van vakantiepark (verhuur) Villa's van particulieren (verhuur) Villa's van particulieren (eigen gebruik) Tent-villa's van vakantiepark (verhuur) Kampeerplaatsen kampeerhaven Seizoenplaatsen Particuliere stacaravans op huurgrond vakantiepark Mobilhomes verhuur van vakantiepark Hotelappartementen Lodges i.p.v. kamperen Duurzame vakantieverhuuraccommodaties i.p.v. kamperen Privé-arken Houseboats in haven Passantenhaven Sneekermeer Penthouse en appartementen (appartementen) Aantal kampeerders Starteiland Camperplaatsen Starteiland Jachthavens Starteiland (vaste plaatsen, sinds 2020) Jachthavens Starteiland (passantenplaatsen) Totaal
Capaciteit eenheid toekomstig
19 13 20 20 9 50 50 3 216 104 47 12 0 0 0 36 29 83 40 0 10 50 0
Capaciteit nu
19 accommodaties 13 accommodaties 20 accommodaties 20 accommodaties 9 accommodaties 50 accommodaties 50 accommodaties 3 accommodaties 65 plaatsen 65 plaatsen 0 accommodaties 24 accommodaties 50 accommodaties 40 accommodaties 60 accommodaties 36 eenheden 29 eenheden 83 plaatsen 40 eenheden 0 boekingen 10 plaatsen 100 ligplaatsen 0 ligplaatsen
Capaciteit eenheid toekomstig
Dagrecreatie Restaurant RCN 288 Restaurant Beachclub Sneek 350 It Foarunder 400 KWS Wedstrijddagen ZV De Roerkoning Waterskibaan - regulier Waterskibaan - accommodatie voor activiteiten, groepen, horeca, opslag 100 Mobiele tribune-podiumfunctie Elk-weer-galerij - Speelvoorziening - Lokale sportverenigingen - 3 middelgrote evenementen - 9 kleinschalige evenementen Totaal
288 m2 350 m2 400 m2
250 m2 300 zitplaatsen
Verblijfsgasten (Netto-)dagbezoeken Totaal
Aantal personen 2020 2030 32.705 51.197 39.315 65.365 72.021 116.562
Verblijfsgasten (Netto-)dagbezoeken Totaal
Aantal verplaatsingen 2020 2030 199.825 285.273 78.630 130.731 278.455 416.004
Aantal overnachtingen en bezoeken 2020 2030 Overnachtingen Overnachtingen 16.644 6.203 17.683 2.900 2.454 55.874 7.250 1.380 23.652 6.933 6.354 5.316 0 0 0 5.220 4.205 0 580 0 767 6.090 0 169.505
14.980 5.760 16.210 2.900 2.147 51.883 7.250 1.227 14.235 6.906 0 8.997 21.207 20.448 30.672 5.220 4.205 0 2.900 0 1.533 12.180 0 230.859
2020 2030 (Netto-)bezoeken (Netto-)bezoeken 1.298 17.638 12.367 252 2.400 5.360 0 0 0
39.315
1.558 20.845 14.515 252 2.400 7.700 775 420 16.900 9.000 4.000 1.200 2.700 65.365
2020 Gasten
2030 Gasten
2020 Verplaatsingen
2030 Verplaatsingen
3.318 1.236 3.525 510 498 11.138 1.275 280 4.804 1.234 1.185 1.060 0 0 0 512 740 0 102 0 511 777 0 32.705
2.986 1.148 3.231 510 436 10.342 1.275 249 2.891 1.229 0 1.793 10.577 4.076 6.114 512 740 0 510 0 1.022 1.554 0 51.197
19.907 7.418 21.150 4.080 2.990 66.827 10.200 1.682 28.824 9.872 7.112 6.359 0 0 0 4.094 5.916 0 816 0 1.022 1.554 0 199.825
17.916 6.889 19.387 4.080 2.617 62.054 10.200 1.495 17.348 9.835 0 10.761 42.309 24.457 36.685 4.094 5.916 0 4.080 0 2.044 3.108 0 285.273