CConstaterende datSudwest Fryslan
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1 - Eerste begroting 2024 GR Fryslân-West

Raadsvergadering 20 juli 2023, gemeente Sudwest FryslanBij agendapunt: Earste begrutting 2024 (konsept) mienskiplike regeling Fryslân-West6.026 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslân-West

In fs'i'.k: \uiuil.'.

Siídwest-Fr yslân

waudhoeke GĘN PPK.-II

Kİ«LI4ļQ|N

----------------------------------------------------------------

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING

----------------------------------------------------------------

Fryslān-West

INHOUDSOPGAVE 1. Inleiding............................................................................................................................................................................3 2. Paragrafen.....................................................................................................................................................................12 3. Uitgangspunten..............................................................................................................................................................14 4. Begroting Fryslân-West 2024 incl. toelichting............................................................................................................... 15 5. Balans Fryslân-West 2024 incl. toelichting....................................................................................................................19 6. Balans Fryslân-West 2024-2028................................................................................................................................... 20 7. Kasstroomoverzicht Fryslân-West 2024....................................................................................................................... 21 8. Overzicht incidentele baten en lasten........................................................................................................................... 22 9.

Meerjarenprognose Fryslân-West 2024 - 2028 incl. toelichting.................................................................................... 23

í 2 î

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslän-West

1. INLEIDING Hierbij bieden wij u de eerste begroting 2024 met

NV Empatec

meerjarenraming 2025-2028 aan van de

Binnen NV Empatec vinden de economische activiteiten

Gemeenschappelijke Regeling Fryslân-West.

plaats van het sociale werkbedrijf Empatec. Via economische activiteiten wordt toegevoegde waarde

GR Fryslân-West

gecreëerd, wat omzet oplevert, waarbij na aftrek van de

De GR ontvangt subsidies en bijdragen van de

diverse kosten een nettoresultaat overblijft. Kosten die

aangesloten gemeenten voor de uitvoering van de

binnen NV Empatec worden gemaakt betreffen onder meer

activiteiten in het kader van de Wet Sociale

materiaalverbruik, loonkosten van het staf- en

Werkvoorziening (Wsw) en voor de uitvoering van

kaderpersoneel (zonder ambtelijke aanstelling),

Beschut Werken en Nieuwe doelgroepen (waaronder

afschrijvingen en overige bedrijfskosten. Ook de

BAB/LKS/Wajong). Ook kan de GR de deelnemende

belangrijkste bezittingen (infrastructuur, machines en

gemeenten adviseren over - en uitvoeringsopties

materieel) bevinden zich binnen de NV Empatec.

aandragen voor andere doelgroepen. Zoals voor

Iedere begroting is slechts een weergave van

gesubsidieerd werk voor voormalig leerlingen van de

verwachtingen en een taakstelling voor een bepaald tijdvak

VSO en PRO die niet bij reguliere werkgevers aan het

(meestal een jaar). Om een begroting te beoordelen, dient

werk kunnen vanwege hun beperking. Hier is in de

zij vanzelfsprekend geplaatst te worden in een breder

begroting nog geen rekening mee gehouden

perspectief. In dat bredere perspectief kan de ontwikkeling

De GR is formeel de werkgever van mensen met een

van een organisatie worden beoordeeld. In dat perspectief

Wsw aanstelling en staf- en kaderpersoneel met een

past het verleden en de verwachtingen voor de toekomst.

ambtelijke aanstelling.

Om de ontwikkeling van onze ondernemingen te kunnen

Daarnaast worden binnen de Gemeenschappelijke

beoordelen, hebben wij haar belangrijkste parameters op

Regeling kosten geregistreerd die specifiek met de Wsw,

een rijtje gezet. Wij schetsen de ontwikkeling vanuit het

Beschut Werk/Nieuwe doelgroepen te maken hebben,

perspectief van onze belangrijkste shareholders:

zoals vervoerskosten, studiekosten en bedrijfsgeneeskundige zorg.

- Rijksbijdrage en gemeentelijke subsidie - Loonkostensubsidie - Begeleidingskosten - Aanvullende gemeentelijke bijdrage

C29.3M

«

SW-medewerkers

»

Gemeentelijke overheden

*

Afnemers (opdrachtgevers en werkgevers)

GR Fryslân-West 10O^oaandeel houder SW-medewerkers in loondienst van GR Nihil L________________________________ _

NV Empatec Winst PM

í 3 î

- Loonkosten - SW-ers/Ambtenaren - BsW-ers - Nieuwe doelgroep

C29,3M

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslân-West

PRIMAIRE STAKEHOLDERS ■qpqpGp'

Empatec Gemeenten Het zorgdragen voor zinvolle arbeid voor mensen met

“Wij bieden zinvol werk aan medewerkers met een (verstandelijke, psychische en/of fysieke) beperking bij financieel gezonde bedrijven. ”

ļ

\

afstand tot de arbeidsmarkt tegen aanvaardbare kosten.

N

\

s_____________________ *

\

Klanten Boven de klantverwachting Zinvol en betaald werk hebben

leveren van producten en

waardoor de zelfstandigheid en

diensten tegen aanvaardbare kosten en maatschappelijk

zelfredzaamheid wordt vergroot.

verantwoord geproduceerd.

\

Staf en kader

\

Aansturen en ontwikkelen van medewerkers wat leidt tot een efficiënte productie en financieel gezonde ondernemingen.

In het bovenstaande schema staan de belangen die wij

Het basis uitgangspunt blijft hierdoor dat de directe kosten

dienen van de diverse shareholders van het werkbedrijf

en opbrengsten die samenhangen met de doelgroepen

Empatec.

waarvoor NV Empatec is opgericht ten laste komen van de GR Fryslân-West. In de NV Empatec komt de directe omzet

Begrotings- en verantwoordingscyclus

die het gevolg is van alle bedrijfsactiviteiten van NV

De eerste begroting van de Gemeenschappelijke

Empatec, Pastiel en Wurkjouwer, de inkoopkosten van

Regeling Fryslân-West wordt opgesteld door het

deze omzet en de kosten van kader/staf die wordt ingezet

Dagelijks Bestuur en vastgesteld door het Algemeen

om de doelgroepen te begeleiden alsmede de overige

Bestuur, nadat de raden van de aangesloten gemeenten

kosten (direct en indirect) die noodzakelijk zijn voor de

de kans hebben gehad om het Dagelijks Bestuur van hun

bedrijfsmatige aansturing om de producten en diensten te

gevoelen te doen blijken. Het Dagelijks Bestuur dient

vervaardigen en verkopen van NV Empatec, Pastiel en

uiterlijk 30 april een eerste begroting aan de gemeenten

Wurkjouwer.

te hebben aangeboden. De begroting moet voor 15 september door het Algemeen Bestuur bij de provincie worden ingediend.

Mutaties ten opzichte van de eerste begroting 2023 Ten opzichte van de begroting 2023 zijn er geen wijzigingen in de kosten- en opbrengstenverdeling tussen de GR Fryslân-West en NV Empatec doorgevoerd.

í 4 î

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslān-West

Bijdrage per SE č 1.800

Verdeling Transitiekosten

Naar aanleiding van de door de Raden aangenomen

In de businesscase is een transitiebudget beschikbaar

businesscase is meerjarenraming geactualiseerd en blijkt

gesteld voor de dekking van mogelijke transitiekosten.

de gemeentelijke bijdrage door met name verbetering van

Hiervoor is gedurende vier jaar (2022 tot en met 2025) een

de subsidieresultaat SW in de komende járen af te

budget beschikbaar van C 500.000, derhalve een totaal van

nemen. Voor het verloop van deze lagere gemeentelijke

C 2.000.000. Deze bedragen voor de transitiekosten worden

bijdrage verwijzen wij naar de toelichting op de

uitsluitend aangewend om eventuele boventalligheid van

meerjarenprognose op pagina 24 en 25. Dit verloop is

ongesubsidieerd personeel op te lossen voor zover dat niet

gelijk aan de in de begroting 2023 opgenomen daling.

via natuurlijk verloop kan worden opgevangen. Indien er geen transitiekosten zijn, worden de middelen niet voor

Eerste begroting GR Fryslân-West In de begroting 2024 (evenals de begroting 2023) hebben we rekening gehouden met de uitkomsten van de door de gemeenten vastgestelde business case. Deze wordt

andere doeleinden gebruikt. 500Zo komt ten laste van de gemeenschappelijke regeling. Het gaat om C 250.000 euro in de járen 2022 tot en met

momenteel uitgewerkt in een implementatieplan.

2025. De kosten worden gedekt door een extra

In hoofdstuk 2 gaan we nader in op een aantal bedrijfs-

gemeentelijke bijdrage naar rato van het aantal arbeidsjaren

voeringsaspecten, zoals financiering en

Wsw (of SE), of bij realisatie via de algemene reserve. Per

weerstandsvermogen. De uitgangspunten van de eerste

arbeidsjaar gaat om gemiddeld circa C 325 over de járen

begroting 2024 zijn opgenomen in hoofdstuk 3. De eerste

2022-2025. Hierbij blijven we binnen het overkoepelend

begroting 2024 is opgenomen in hoofdstuk 4 inclusief een

kader van 6 3.000 per SE, conform de businesscase.

toelichting. In hoofdstuk 6 is de balans en een toelichting op de balans opgenomen. Het kasstroomoverzicht presenteren we in hoofdstuk 7 en tot slot behandelen we in hoofdstuk 9 de meerjarenbegroting 2024-2028 inclusief toelichting.

í 5 î

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslân-West

1.1 De ontwikkeling van de subsidie De SW-bedrijven ontvangen vanuit het Rijk (via de gemeenten) en vanuit onze gemeenten subsidie. De hoogte van deze subsidie is afhankelijk gemaakt van het aantal medewerkers (in aantallen fte’s) binnen een SWbedrijf (waarbij ook rekening wordt gehouden met de mate van afstand tot de arbeidsmarkt van de individuele

In 2021 en 2022 bedroegen de structurele bijdragen van de gemeenten aan de GR C 3.000 per SE. Ingaande 2024 bedraagt deze C 1.800 per SE. Naar aanleiding van de businesscase is meerjarenraming geactualiseerd en blijkt de gemeentelijke bijdrage door met name verbetering van de subsidieresultaat SW in de komende járen af te nemen.

medewerker; de zogenaamde Subsidie Eenheden (SE’s).

Deze verlaging is verwerkt in de meerjarenprognose in deze

Binnen Empatec zien wij het als onze opdracht een

begroting. Voor het verloop van deze lagere gemeentelijke

onderneming te exploiteren die zoveel mogelijk recht doet

bijdrage verwijzen wij naar de toelichting op de

aan de medewerkers, met zo weinig mogelijk subsidie

meerjarenprognose op pagina 24 en 25.

vanuit de gemeenten.

De weergave van de totale subsidie per SE is weergegeven in de onderstaande grafiek.

Bijdrage per SE 36.000 35.000 34.000

32.000

.331

313

33.000

356

200

1.000 3.000

1.800

2.300

31.000

35.029 34.229 33.174

30.000 32.208 29.000

30.744

31.350

28.000 27.000 2022

2023

m Rijksbijdrage

2024

m Gemeentelijke bijdrage

2025

2026

2027

m Gemeentelijke bijdrage transitievergoeding

2028

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING

----------------------------------------------------------------

Fryslân-West

1.2De ontwikkeling van het aantal mede­ werkers Sinds 1 januari 2015 is de Participatiewet van kracht. Instroom van nieuwe SW-medewerkers in dienst bij de GR stopte vanaf dat moment. Als gevolg van het natuurlijk verloop (pensionering, verhuizing, overlijden, etc) neemt de populatie van het aantal SWmedewerkers in dienst bij de GR dus af. Naast SWmedewerkers in dienst bij de GR werken er ook medewerkers zonder SW-status (veelal leiding en staf); dit wil overigens niet zeggen dat er geen SWmedewerkers in de leiding en staf actief zijn. Naast deze twee groepen medewerkers kennen we sinds een aantal járen ook twee nieuwe doelgroepen: - Medewerkers met de indicatie (nieuw) Beschut Werken en - Medewerkers in het kader van LKS/BAB/Wajong (Loonkostensubsidie en Baan Afspraak Banen): Nieuwe doelgroepen In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling weergegeven van het aantal SW-medewerkers en nieuwe doelgroepen uitgedrukt in fte’s.

ONTWIKKELING AANTAL MEDEWERKERS IN FTE (excl. begeleid werk) 1000 20 1

37

800

46

65

CU

cu 2

Q-

600

-O

400

■O 'E

,«u

QC

111

m

l—

861

832

786

115

731

678

657

618

2021

2022

P2023

B2024

200

0 2018

2019

2020 Personeel WSW

m Nieuwe doelgroep

IG

In de onderstaande grafiek staat de ontwikkeling van medewerkers vanuit de nieuwe doelgroepen weergegeven. De toename van de nieuwe doelgroepen wordt veroorzaakt doordat medio 2022 de gemeenten meer medewerkers hebben toegeleid naar de GR.

AANTALLEN FTE NIEUWE DOELGROEPEN 140,00

l— 120,00 nj (ū i— 100,00 0) Q. 80,00 CD "O (D 60,00 T3 T3 E

(D

m 33,00

33,00

78,00

82,00

P2023

B2024

33,00 16,28

Eüa

40,00

20,00

29 30 ’

35,40

17,00 2018

2019

2020

Aantallen fte Beschut Werken

48,60

52,00

2021

2022

a Aantallen fte LKS/BAB

Binnen Empatec zetten wij onze medewerkers op

Dit gebeurt bijvoorbeeld: in de kas- en tuinbouw, als

verschillende manieren in. Wij onderscheiden de

naaister in een atelier, als chauffeur bij PostNL.

volgende vormen:

Deze medewerkers worden gecoacht en begeleid door ons bedrijf Detachering å coaching.

» Empatec werkbedrijven:

» Groepsdetachering: in groepen worden SWmedewerkers gedetacheerd bij een klant (medewerkers

» Werkzaam bij één van de eigen werkbedrijven: Kwekerij, Meubel, Metaal, Verpakken,

die bijvoorbeeld gedetacheerd zijn bij een gemeentelijk

Dienstverlening (hoveniers, facilitaire services en

Groen-Bedrijf).

natuurbeheer).

- Begeleid Werken: in dat geval is de SW-medewerker

» Werken op locatie: onder leiding van een

in dienst van een externe werkgever (conform

medewerker van Empatec (veelal vindt afrekening

arbeidsvoorwaarden van die werkgever) en verstrekt

plaats op basis van een stuksprijs; risico ligt bij

de GR een loonkostensubsidie aan die werkgever

Empatec), dit gebeurt bijvoorbeeld bij: Rentex en

en begeleidt Empatec de betrokken medewerker en

Reshare.

werkgever. In deze situatie hebben medewerkers met

* Individuele detachering: een individuele SW-

een SW-status altijd een terugkeergarantie.

medewerker die bij een klant is gedetacheerd.

í 8 î

IG

VORMEN VAN WERK SW MEDEWERKERS (incl. begeleid werk) 1200 LU 1— LL 1000 C Lru 800 ru i— Q) Q. 600 CD "O CD ~o 400 "O

495

137

119

100

E

117

134

127

2019

2020

2021

CD

478

200

O

462

437

414

403

377

79

74

120

109

71 105

67 100

2022

P2023

B2024

97 2018

m Begeleid werken Werken Op Locatie

m Individuele detachering

m Groepsdetachering

m Empatec werkbedrijven

Vanaf 2018 heeft er een verdere bijzondering plaatsgevonden tussen interne en externe SWmedewerkers.

In het streven naar een inclusieve arbeidsmarkt zetten wij ons in om zoveel mogelijk SW-medewerkers te integreren bij ‘reguliere’ bedrijven. Dit sluit ook aan bij de behoefte van veel van onze medewerkers. Dit wil overigens niet zeggen dat iedereen hier ook geschikt voor is. In 2022 zien wij dat circa 460Zo van onze SW-medewerkers extern werkzaam is.

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslän-West

1.3 De ontwikkeling van de omzet van NV Empatec en Pastiel/Wurkjouwer Toch worden hieronder een aantal trends toegelicht. De belangrijkste doorgevoerde veranderingen waren:

Om de teruglopende Rijksbijdrage en stijgende loonkosten het hoofd te bieden is NV Empatec sinds

Meer externe en klantgerichtheid

2017 bedrijfsmatiger en marktgerichter gaan werken. Door een bedrijfsmatige en marktgerichtere inrichting

Marktconforme prijsstelling: ter voorkoming van

sluit onze organisatie beter aan bij het reguliere

oneigenlijke concurrentie en vanuit de overtuiging dat

bedrijfsleven. Dit komt de uitstroom ten goede. Om

onze mensen waarde toevoegen waar de klant een

deze nieuwe manier van werken mogelijk te maken

reële prijs voor dient te betalen en mede ingegeven

waren er in 2018 en 2019 significante

door de Wet Markt en Overheid hanteert Empatec

transformatiekosten noodzakelijk, deze zijn in 2020

zoveel mogelijk marktconforme verkoopprijzen waarin

afgebouwd.

de integrale kosten zijn verwerkt. Decentralisatie van de organisatie Investeringsprogramma voor leiderschapsontwikkeling Dit heeft ertoe geleid dat de omzet (en NTW) per medewerker de afgelopen járen sterk verbeterd is en dat na het moeilijke (corona)jaar 2020 de opgaande lijn weer zichtbaar is.

ONTWIKKELING OMZET (X C 1 MLN.) 25,00

20,00

2018

2019

2020

Omzet Empatec

2021

2022

B2023

M Omzet Pastiel/Wurkjouwer

Omzet NV Empatec per SW-medewerker 81 nieuwe doelgroepen (excl. begeleid werk)

O) O)

T3 29.000 27.865 28.000 26.856 27.000 26.000 25.000

25.524 24.967

24.987

1

1

23.698

24.000

1

23.000

E 22.000 O 21.000 2018

2019

2020

2021

í 10 î

2022

B2023

1.4 Synthese: het resultaat De resultaatsontwikkeling van GR-Fryslân-West, NV Empatec en het gezamenlijke resultaat is in het onderstaande grafiek weergegeven.

Resultaatontwikkeling GR en NV (x C 1.000)

(gezamenlijk en exclusief incidentieel) 4.000

3.990

3.000

2.065

2.000

1.410

1.000 'Resultaat NV (vóór bijdrage GR) 'Resultaat GR (vóór bijdrage van NV) B2023

-1.000 2.000

-

-3.000

-4.000

2.963

'Samengevoegd resultaat NV + GR

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslân-West

2. PARAGRAFEN Financiering

financiering van deze uitvoering is Fryslân-West bereid

Op basis van de begroting kan de kasgeldlimiet voor 2024 worden vastgesteld:

geldleningen te verstrekken tot maximaal de waarde van de vaste en vlottende activa, verminderd met de kortlopende schulden. Op basis van de jaarrekening

Begrotingstotaal

6 29.327.000

Ministerieel vastgesteld percentage Kasgeldlimiet

8,20o7o C 2.404.814

bedroeg deze waarde per 31 december 2022 bij NV Empatec f 7.851.000 (2021: f 8.170.000). De waarde aan uitstaande geldleningen aan NV Empatec bedraagt per 31 december 2022 nihil.

GR Fryslân-West heeft een laag risicoprofiel, doordat geen gebruik wordt gemaakt van langlopende leningen, geen gebruik wordt gemaakt van derivaten en beperkt gebruik van rekening-courantkrediet.

Beleidsindicatoren Het taakveld van de sociale werkvoorziening heeft geen voorgeschreven beleidsindicatoren.

Met de voor de uitvoering van de Wsw aangewezen naamloze vennootschap Empatec is een raamovereenkomst van geldlening gesloten. Voor deze uitvoering heeft NV Empatec geldmiddelen nodig. Ter

Verantwoording kosten overhead In de gemeenschappelijke regeling zijn geen kosten overhead opgenomen.

T (bedragen xC 1.000) B2024 1. Toegestane kasgeldlimiet in procenten van de grondslag in een bedrag

2.405

2. Omvang vlottende korte schuld Opgenomen gelden korter dan 1 jaar

-

Schuld in rekening-courant

-

Gestorte gelden door derden korter dan 1 jaar

-

Overige geldleningen, niet zijnde vaste schuld

-

3. Vlottende middelen Contanten in kas

-

Tegoeden in rekening-courant

-

Overige uitstaande gelden korter dan 1 jaar

-

4. Toets kasgeldlimiet 2V-3 Totaal netto vlottende schuld (2-3)

-

1. Toegestane kasgeldlimiet

2.405

Ruimte (*) c.q. overschrijding (-) kasgeldlimiet

2.405

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslän-West

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

Verbonden partijen

Dé belangrijkste risico’s en mitigerende maatregelen zijn

GR Fryslân-west is enig aandeelhouder van de

hieronder weergegeven

naamloze vennootschap Empatec. Binnen NV

Rijksbijdrage SW: Hoogte is niet beïnvloedbaar door

Empatec vinden de economische activiteiten plaats

de GR. Deze wordt via de rijkscirculaires gevolgd en

van het sociale werkbedrijf Empatec. Via

per kwartaal geactualiseerd.

economische activiteiten wordt toegevoegde waarde

Opbrengst LKS en vergoeding begeleidingskosten

gecreëerd dat omzet oplevert waarbij na aftrek van

Beschut Werk: Basis zijn de jaarlijks door de

diverse kosten een netto resultaat overblijft. De GR

gemeenten ontvangen aantallen en budgetten. Deze

ontvangt de subsidies en bijdragen van de

worden via beleidsafspraken en afhankelijk van de

aangesloten gemeenten voor o.a. de uitvoering van

doelgroep (aantallen en capaciteiten) door de

de WSW en Beschut Werken. De GR is formeel de

gemeenten doorbetaald aan de GR.

werkgever van mensen met WSW-aanstelling en

Nieuwe doelgroepen:

staf/kader personeel met een ambtelijke aanstelling.

In de meerjarenbegroting is rekening gehouden met een jaarlijkse toename van de instroom. Het

Bedrijfsvoering

subsidieresultaat is negatief. Eventuele extra

Het sociale werkvoorzieningsschap Fryslân-West

instroom zal leiden tot een hoger negatief financieel

gevestigd te Sneek is namens de gemeenten De Fryske

effect.

Marren, Harlingen, Waadhoeke en Súdwest-Fryslân belast

Loonkosten: Ontwikkeling van loonkosten SW,

met de uitvoering van de Wet sociale werkvoorziening

Beschut werk, Nieuwe doelgroepen en ambtelijk

(Wsw). De hoofddoelstelling van de Wsw is beschreven in

personeel zijn sterk afhankelijk van de

artikel 2 van deze wet: "De gemeente draagt er zorg voor

respectievelijke CAO ontwikkelingen en stijging

dat zij aan zoveel mogelijk ingezetenen, die blijkens een

wettelijk minimum loon. Deze worden gevolgd en per

indicatiebeschikking of herindicatiebeschikking tot de

kwartaal geactualiseerd.

doelgroep behoren, een dienstbetrekking krachtens arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht aanbiedt

De totale algemene reserve van de GR bedraagt ultimo

voor het verrichten van arbeid onder aangepaste

2024 C 7,8 mln. Minus het vermogensbeslag van de

omstandigheden."

deelneming ad C 4,5 mln. bedraagt de vrije reserve van de In artikel 1 van de wet is de doelgroep als volgt

GR FW ê 3,3 mln. voor het opvangen van financiële

gedefinieerd: "Personen, die nog niet de leeftijd van

risico’s. Het is de inschatting dat deze vrije reserve

65 jaar hebben bereikt en die door lichamelijke,

toereikend is voor het opvangen van bovengenoemde

verstandelijke of psychische beperkingen uitsluitend

risico's.

onder aangepaste omstandigheden tot regelmatige arbeid in staat zijn."

Jaarlijks wordt bij de vaststelling van de begroting het aandeel van de gemeenten in de uitvoering van de Wsw vastgesteld. Via een samenwerkings- en jaarovereenkomst wordt de vergoeding voor deze uitvoering bepaald. Aansprakelijkheid voor tekorten wordt hiermee afgedekt. In deze eerste begroting 2024 is een gemeentelijke

Via een aanwijzingsbesluit is NV Empatec aangewezen voor de uitvoering van de Wsw. In een afgesloten samenwerkingsovereenkomst worden jaarlijks afspraken gemaakt over de realisatie van de sociale doelstelling overeenkomstig de Wet sociale werkvoorziening.

bijdrage opgenomen van 6 1.800 per SE.

í 13 î

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslân-West

3. UITGANGSPUNTEN Uitgangspunten

Gemeentelijke bijdragen

Bij het opstellen van de eerste begroting 2024 is, net

De gemeentelijke bijdrage 2024 is geraamd op C 1.800

als in voorgaande járen, uitgegaan van de afspraak

per SE. Doorberekening aan de gemeente vindt plaats

in het Algemeen Bestuur van Fryslân-West om het

op basis van het aantal werknemers (uitgedrukt in

macrobudget Wsw, dat sinds 2015 onderdeel is van het

subsidieeenheden) met een Wsw-status dat werkzaam

Participatiebudget, geheel ter beschikking te stellen aan

is bij Fryslân-West of in Begeleid Werken. Bij de raming

Fryslân-West, aangevuld met een eigen bijdrage. De taak

voor 2024 is uitgegaan van 755 SE. Voor de

omtrent Beschut Werken, die door het Algemeen Bestuur

reservering transitiekosten is voor 2024 rekening

eveneens bij de combinatie NV Empatec I Fryslân-West is

gehouden met 6 331 per SE.

belegd, is opgenomen in de begroting GR Fryslân-West. Ten aanzien van het geraamde macrobudget Wsw is uitgegaan van de gegevens uit de septembercirculaire 2022 van het Rijk. Hieruit blijkt dat de gemiddelde subsidie voor een Wsw'er in 2024 C 31.350 is. Er wordt rekening gehouden dat het macrobudget in 2024 met 4Vo LPO ( Loon- en Prijsontwikkeling) door het Rijk wordt verhoogd en wordt hierna constant gehouden. Voor de post loonkosten SW is rekening gehouden met een gemiddelde loonsverhoging van 4,0oZo in 2024 en wordt, analoog aan de rijkssubsidie, hierna constant gehouden. Bij de salarissen van het ambtelijk personeel is ook rekening gehouden met een stijging van 2,4^0 perjaar. Er wordt rekening gehouden met het LIV (lage inkomensvoorziening) effect voor mensen die een brutosalaris verdienen tussen de 100 en 1250Zo van het wettelijk minimumloon (WML).

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslân-West

4. BEGROTING FRYSLÂN-WEST 2024 Cijfers x g 1.000 LASTEN

Prognose 2022

Eerste Begroting Eerste Begroting Eerste Begroting 2022 2023 2024

SW Loonkosten SW

23.180

23.446

22.433

22.524

Lage inkomensvoorziening (LIV)

-435

-379

-255

-293

Loonkosten subsidie Begeleid Werken

1.585

1.530

1.385

1.586

808

821

793

727

1.440

1.547

1.958

2.939

975

531

518

900

Loonkosten Ambtelijk personeel

635

620

465

514

Reservering transitiekosten

250

-

250

250

Overige kosten

105

115

115

180

28.543

28.231

27.662

29.327

Overige kosten SW BsW Loonkosten Beschut Werk Nieuwe doelgroep Loonkosten nieuwe doelgroep Ambtelijk

Totale lasten GR Fryslân-West

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslân-West

4. BEGROTING FRYSLÂN-WEST 2024 Cijfers x C 1.000 BATEN

Prognose 2022

Eerste Begroting Eerste Begroting Eerste Begroting 2022 2024 2023

SW Rijksbijdrage

25.584

24.306

23.901

24.622

Gemeentelijke bijdrage

2.540

2.540

1.835

1.359

Gemeentelijke bijdrage reservering transitiekosten

-

-

250

250

Overig

4

4

4

4

Loonkosten subsidie

1.450

820

1.004

1.821

Begeleidingskosten 1)

-

508

568

828

Gemeentelijke bijdrage

-

-

-

-

375

150

175

450

Begeleidingskosten

-

-

-

-

Gemeentelijke bijdrage

-

-

-

-

Overige baten

-

-

-

-

Totale baten GR Fryslân-West

29.953

28.329

27.737

29.334

Resultaat GR Fryslân-West

1.410

98

75

7

BsW

Nieuwe doelgroep Loonkosten subsidie

1)

In de prognose 2022 zijn de begeleidingskosten opgenomen onder de loonkostensubsidie.

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslån-West

LASTEN SW

BsW

Loonkosten SW

Loonkosten Beschut Werk

Voor de loonkosten SW is rekening gehouden met een

Voor de doelgroep Beschut Werken zijn de aantallen

gemiddelde loonsverhoging van 4,00Zo in 2024. Er wordt

gebruikt conform taakstelling zoals deze door het Rijk is

rekening gehouden met het LIV (lage

opgelegd aan gemeenten. We schatten de productieve

inkomensvoorziening) effect voor mensen die een

waarde van deze doelgroep op 41,70Zo. Conform de

brutosalaris verdienen tussen de 100 en 1250Zo van het

huidige regelgeving krijgt deze doelgroep 58,3^0

wettelijk minimumloon (WML). In de begroting is ervan

loonkostensubsidie op basis van Wettelijk Minimum Loon

uitgegaan dat we werk bieden aan gemiddeld 618 FTE’s

(WML). We schatten (rekeneenheid) de loonkosten van

in 2024.

deze doelgroep op gemiddeld 110^o WML.

Loonkosten subsidie Begeleid Werken

Nieuwe doelgroep

In de begroting is ervan uitgegaan dat er 87 FTE's aan

Loonkosten Nieuwe doelgroep

mensen met een SW indicatie in dienst zijn bij een

Hieronder zijn onder andere LKS, BAB en Wajong

reguliere werkgever. De GR ontvangt voor deze mensen

opgenomen op basis van de kostentoerekening.

de Rijksbijdrage en geeft een deel van deze bijdrage in de vorm van een loonkostensubsidie door aan de

Ambtelijk

werkgever. Mensen in Begeleid Werken hebben een

Lonen ambtelijk personeel

terugkeer garantie naar de GR.

Bij de salarissen van het ambtelijk personeel is rekening gehouden met een stijging van 2,4*^ in

Overige kosten SW

2024. De begroting 2024 en verder is gebaseerd op

De hier opgenomen kosten (begeleidingskosten

actuele gegevens en verwachte bezetting in 2023.

Begeleid Werken, medisch vervoer, personeels-,

Op basis van de kostentoerekening zijn de

salaris- en financiële administratie) zijn op basis van de

loonkosten grotendeels doorberekend aan NV

kostentoerekening.

Empatec. In de GR resteert dan ultimo 2024 6 FTE (2023 6 FTE).

Overige kosten Hieronder zijn voor C 70.000 opgenomen de accountant/advieskosten, kosten van contributies en abonnementen en verzekeringen welke direct aan de GR zijn te relateren. Daarnaast zijn voor C 110.000 opgenomen de kosten van de (technisch)voorzitter, de secretaris, de controller en de secretariële ondersteuning.

í 17 î

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslån-West

BATEN SW

BsW

Rijksbijdrage

Loonkosten subsidie I Begeleidingskosten I

De Wsw-subsidie is gebaseerd op het macro-

Gemeentelijke bijdrage

aandeel Wsw in de integratie uitkering sociaal

Voor de doelgroep Beschut Werken zijn de aantallen

domein. De ingeschatte Rijksbijdrage is conform de

gebruikt conform taakstelling zoals deze door het Rijk is

meicirculaire (gelijk aan de septembercirculaire) 2022

opgelegd aan gemeenten. We schatten de productieve

en bedraagt in 2024 6 31.350 (2023 C 30.744) per SE.

waarde van deze doelgroep op 41,707o. Conform de

Het aantal SE is voor 2024 ingeschat op 755 SE,

huidige regelgeving krijgt deze doelgroep 58,307o

conform septembercirculaire 2022. Dit aantal is

loonkostensubsidie op basis van Wettelijk Minimum Loon

inclusief het aantal SE’s dat afkomstig is van andere

(WML). De aanname voor deze doelgroep is dat naast de

gemeenten dan de leden van de Gemeenschappelijke

loonkostensubsidie (58,307o van WML) verstrekt door de

Regeling Fryslân-West(buitengemeenten). De

gemeente er een vergoeding van begeleidingskosten zijn

Rijksbijdrage is in 2024 verhoogd met 4*56 voor LPO

van C 8.200 per Beschut Werken (met een contract van

(loon- enprijscompensatie).

31 uur). Voor de meerjarenbegroting is het totale subsidieresultaat negatief en gesteld op 10o7o.

Gemeentelijke bijdrage De gemeentelijke bijdrage is C 1.800 per SE in 2024 en

Nieuwe doelgroep

is gebaseerd op 755 SE. Deze gemeentelijke bijdrage

Loonkosten subsidie I Begeleidingskosten I

loopt af naar nihil in 2027.

Gemeentelijke bijdrage

Hiernaast is een gemeentelijke bedrage opgenomen

De opgenomen š 450.000 is een inschatting op basis van

inzake de reservering transitiekosten, welke in de

realisatie in voorgaande járen. Voor de meerjaren­

business case is opgenomen. Het gaat om š 250.000 in

begroting is het totale subsidieresultaat negatief en

de járen 2022 tot en met 2025. Deze kosten worden

gesteld op 5007o.

gedekt door een extra gemeentelijke bijdrage naar rato van het aantal arbeidsjaren Wsw (of SE).

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslän-West

5. BALANS FRYSLÂN-WEST 2024 ACTIVA

Eerste Eerste Prognose begroting Begroting 2022 2023 1) 2024

Financiële Vaste Activa Deelneming NV Empatec

ACTIVA

Cijfers x 61.000 Eerste Eerste Prognose begroting Begroting 2022 2023 1) 2024

Eigen vermogen 4.538

4.538

4.538

Algemene reserve

7.701

7.776

7.783

Bestemmingsreserve

250

500

750

5

-

-

936

850

850

8.892

9.126

9.383

Voorzieningen Vlottende activa Vorderingen

Schulden op korte termijn 752

750

750

RC NV Empatec

1.392

1.700

1.700

Liquide middelen

2.210

2.138

2.395

Totaal

8.892

9.126

9.383

1)

Schulden op korte termijn Totaal

De kolom eerste begroting 2023 is niet conform de begroting 2023 maar is geactualiseerd met het inzicht van de prognose 2022

Toelichting op de balans Activa

Passiva Eigen Vermogen

Financiële Vaste Activa De Gemeenschappelijke Regeling Fryslân-West houdt alle aandelen van NV Empatec. Waardering vindt plaats

De algemene reserve dient als 'buffer' om toekomstige tegenvallers op te kunnen vangen. Bestemming van de reserve vindt plaats in het belang van de uitvoering van de

op basis van de nominale waarde. Het gestorte en

sociale werkvoorziening. De bestemmingsreserve is

geplaatste aandelenkapitaal NV Empatec bedraagt

gevormd voor de transitievergoedingen, waarbij de

450.000 aandelen met een nominale waarde van 610

werkelijke uitgaven hierop in mindering worden gebracht.

per aandeel. Er is een agioreserve op de gestorte en

Vanaf 2026 is er in de meerjarenbalans gerekend met een

geplaatste aandelen van 6 38.000.

afname van deze reserve van 6 250.000 per jaar. Vlottende activa De r/c met NV Empatec omvat met name de mutaties uit hoofde van de kostenverdeling en de betalingen van de NV aan de GR. Gestreefd wordt naar het afgesproken saldo van 6 1,7 mln. In 2022 is dit saldo (tijdelijk) lager omdat de voorschotbetalingen door de NV hoger waren dan doorbelaste kosten. Liquide Middelen De Gemeenschappelijke Regeling Fryslân-West heeft een positief saldo liquide middelen.

í 19 î

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslān-West

6. BALANS F RYS LAN -WEST 2024-2028 Cijfers x 61.000 Eerste begroting 2024 Activa

2024

2025

2027

2026

2028

Financiële Vaste Activa Deelneming NV Empatec

4.538

4.538

4.538

4.538

4.538

750

750

750

750

750

RC NV Empatec

1.700

1.700

1.700

1.700

1.700

Liquide middelen

2.395

2.652

2.573

2.998

3.704

Totaal

9.383

9.640

9.561

9.986

10.692

Vlottende activa Vorderingen

Passiva

2024

2025

2027

2026

2028

Eigen vermogen Algemene reserve

7.783

7.790

7.961

8.636

9.592

Bestemmingsreserve

750

1.000

750

500

250

850

850

850

850

850

9.383

9.640

9.561

9.986

10.692

Schulden op korte termijn Schulden op korte termijn Totaal

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslän-West

7. KASSTROOMOVERZICHT FRYSLÂN-WEST 2024 Cijfers x C 1.000 prognose 2022

eerste begroting 2023 1)

eerste begroting 2024

1.410

75

7

- Mutatie bestemmingsreserve

250

250

250

- Mutatie vorderingen

317

-306

-

- Mutatie voorzieningen

-21

-5

-

4

-86

-

1.960

-72

257

- Injectie door gemeentes

-

-

-

Totaal kasstroom uit financieringsactiviteiten

-

-

-

250

2.210

2.138

Saldo liquide middelen 31 december

2.210

2.138

2.395

Totaal

1.960

-72

256

Omschrijving

Kasstroom uit operationele activiteiten Bedrijfsresultaat Aanpassingen voor:

- Mutatie schulden Totaal kasstroom uit operationele activiteiten

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

Mutatie geldmiddelen Saldo liquide middelen 1 januari

1)

De kolom eerste begroting 2023 is niet conform de begroting 2023 maar is geactualiseerd met het inzicht van de prognose

2022

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslān-West

8. OVERZICHT INCIDENTELE BATEN EN LASTEN Presentati e van het structureel be.arotings- sai do (bedragen x C 1.000)

2024

2025

2026

2027

2028

7

7

171

675

956

Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves

250

250

0

0

0

Begrotingssaldo na bestemming

257

257

171

675

956

Waarvan incidentele baten en lasten (saldo)

-250

-250

0

0

0

7

7

171

675

956

Saldo baten en lasten

Structureel begrotingssaldo

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslän-West

9. MEERJARENPROGNOSE FRYSLÂN-WEST 20232027 Cijfers x 61.000 Eerste begroting 2024 LASTEN

2024

2025

2026

2027

2028

22.524

20.763

19.156

17.607

16.058

-293 1.586 727

-270 1.568 694

-249 1.550

-209 1.513

663

-229 1.531 632

2.939

3.114

3.288

3.463

3.638

Loonkosten nieuwe doelgroepen Ambtelijk

900

1.160

1.360

1.560

1.760

Loonkosten ambtelijk personeel Reservering transitiekosten

514

402

250

250

224 -

110 -

73 -

Overige kosten Totale lasten GR Fryslân-West

180 29.327

180 27.861

180 26.172

180 24.854

180 23.638

2024

2025

2026

2027

2028

Rijksbijdrage

24.622

23.526

22.565

Gemeentelijke bijdrage Gemeentelijke bijdrage reservering transitiekosten Overig

1.359

702

131

21.624 -

20.432 -

250

250

-

-

-

4

4

4

4

4

1.821

1.918

2.014

828

888

949

2.109 1.012

2.203 1.075

450 -

580 -

680 -

780 -

880 -

SW Loonkosten SW Lage inkomensvoorziening (LIV) Loonkosten subsidie Begeleid Werken Overige kosten SW

625

BsW Loonkosten Beschut Werk Nieuwe doelgroepen

BATEN SW

BsW Loonkosten subsidie Begeleidingskosten Nieuwe doelgroepen Loonkosten subsidie Begeleidingskosten Gemeentelijke bijdrage Totale baten GR Fryslân-West Resultaat GR Fryslân-West

-

-

-

-

-

29.334

27.868

26.343

25.529

24.594

7

7

171

675

956

GEMEEN SCHAPPELIJKE REGELING Fryslån-West

Toelichting op de meerjarenprognose In deze meerjarenprognose zijn wij uitgegaan van een aantal aannames die uiteengezet zijn onder de uitgangspunten van deze begroting. De gegevens van de septembercirculaire 2022 zijn in deze begroting verwerkt. Sinds de invoering van de Participatie-wet per 1 januari 2015 is de instroom in de Wsw opgehouden. Voor de raming van het aantal arbeidsplaatsen in 2024 zijn wij uitgegaan van de gegevens uit de septembercirculaire 2022. De prognose uit de septembercirculaire 2022 loopt tot en met het jaar 2027 en is gebaseerd op de berekende actuariële "blijfkansen" voor SW-medewerkers ten opzichte van de realisatie 2018. Het jaar 2028 is doorgetrokken op basis van dezelfde aannames als het jaar 2027 t.o.v. 2026. Op basis van deze uitgangspunten wordt het aandeel Wsw in het macrobudget voor de járen 2024-2028 als volgt geraamd: Gemeentenaam

2024

2025

2026

2027

2028

Waadhoeke

5.305.042

5.068.307

4.820.231

4.595.249

4.315.545

De Fryske Marren

2.856.821

2.702.730

2.649.642

2.558.167

2.438.353

Harlingen

1.703.024

1.661.219

1.586.082

1.568.814

1.536.012

Súdwest-Fryslân

13.810.459

13.189.191

12.641.216

12.070.041

11.355.979

Sub-totaal

23.675.346

22.621.447

21.697.171

20.792.271 19.645.890

947.014

904.858

867.887

24.622.360

23.094.539

22.565.058

Raming Loon en Prijs compensatie (40a lpo p/J) Totaal

831.691

785.836

21.623.962 20.431.726

Ten behoeve van de bepaling van het aantal subsidie-eenheden (SE's) is uitgegaan van de volgende gemiddelde subsidiebedragen per SE:

Subsidie per SE

2024

2025

2026

2027

2028

31.350

32.208

33.174

34.229

35.029

Op basis van de uitgangspunten wordt het aantal SE's per gemeente met een Wsw-dienstverband als volgt geraamd: 2024

2025

2026

2027

2028

SE's

SE's

SE's

SE's

SE's

Waadhoeke

169

157

145

134

123

De Fryske Marren

91

84

80

75

70

Harlingen

54

52

48

46

44

Súdwest-Fryslân

441

410

381

353

324

Totaal

755

702

654

607

561

Gemeentenaam

í 24 î

IG

Op basis van de uitgangspunten wordt de gemeentelijke bijdrage voor de járen 2024-2028 als volgt geraamd: Gemeentenaam

2024

2025

2026

2027

2028

Waadhoeke

304.596

157.360

29.060

-

-

De Fryske Marren

164.034

83.920

15.974

-

-

Harlingen

97.776

51.580

9.562

-

-

Súdwest-Fryslan

792.954

409.500

76.214

-

-

1.359.360

702.360

130.810

-

-

Gemeentelijke bijdrage per SE

1.800

1.000

200

-

-

Gemeentenaam

2024

2025

2026

2027

2028

Waadhoeke

55.012

56.020

-

-

-

De Fryske Marren

30.164

29.876

-

-

-

Harlingen

17.980

18.362

-

-

-

Súdwest-Fryslan

145.815

145.782

-

-

-

Totaal

249.971

250.040

-

-

-

331

356

-

-

-

2024

2025

2026

2027

2028

Waadhoeke

684.950

699.075

713.000

726.725

740.250

De Fryske Marren

234.325

250.950

267.375

283.600

299.625

Harlingen

306.425

322.650

338.675

354.500

370.125

Súdwest-Fryslan

594.825

645.300

695.175

744.450

793.125

1.820.525

1.917.975

2.014.225

2.109.275

2.203.125

2024

2025

2026

2027

2028

Waadhoeke

311.600

323.700

336.000

348.500

361.200

De Fryske Marren

106.600

116.200

126.000

136.000

146.200

Harlingen

139.400

149.400

159.600

170.000

180.600

Súdwest-Fryslan

270.600

298.800

327.600

357.000

387.000

Totaal

828.200

888.100

949.200

1.011.500

1.075.000

Totaal

Gemeentelijke bijdrage reservering transitiekosten per SE

BESCHUT WERKEN Loonkostensubsidie Gemeentenaam

Totaal

Begeleidingskosten Gemeentenaam

í 25 î

IG

Ten behoeve van de bepaling van de loonkostensubsidie en de vergoeding van begeleidingskosten van de doelgroep Beschut Werken is uitgegaan van de volgende gemiddelde kosten en van de volgende gemiddelde aantallen (op basis van eengemiddeld dienstverband van 31 uur) per jaar:

2024

2025

2026

2027

2028

Loonkostensubsidie

18.025

17.925

17.825

17.725

17.625

Begeleidingskosten

8.200

8.300

8.400

8.500

8.600

Gemeentenaam

2024

2025

2026

2027

2028

Aantallen

Aantallen

Aantallen

Aantallen

Aantallen

Waadhoeke

38

39

40

41

42

14

15

16

17 21

De Fryske Marren

13

Harlingen

17

18

19

20

Súdwest-Fryslân

33

36

39

42

45

Totaal

101

107

113

119

125

Uitgangspunten: * LKS is gebaseerd op 58,307o van het WML - Productieve waarde is vastgesteld op 41,70A - Aantallen Beschut Werk is gebaseerd op taakstelling Rijk op basis van constante gemeentelijke aandelen in het landelijk aantal NBW'ers. Bij de gemeenten Waadhoeke en Harlingen is rekening gehouden met de verhoogde instroom. » Jaarlijkse stijging WML éénmalig voor 2024, daarna constant * Vergoeding begeleidingskosten jaarlijks stijgend

GEMEEN SCHAPPELIJK REGELING Fryslân-West Tingietersstraat 1 8600 AG Sneek T 0515 48 49 99 www.empatec.nl

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12897796/1