8. TV CIE FNP I bijlage 2 I Definitieve jaarrekening 2023 Stichting Exploitatie Rolpeal 30-04-2024 1 -1
Tekst van het document
Stichting Exploitatie Rolpeal Weverswei 2 8711 GP WORKUM Jaarverslaggeving 2023
Inhoudsopgave Pagina 1. 1.1 1.2
ACCOUNTANTSRAPPORT Opdracht Financiële positie
2 3
2. 2.1
BESTUURSVERSLAG Bestuursverslag
7
3. 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6
JAARREKENING Balans per 31 december 2023 Staat van baten en lasten over 2023 Grondslagen van waardering en resultaatbepaling Toelichting op de balans Toelichting op de staat van baten en lasten Overige toelichtingen
12 14 15 18 24 28
4
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
31
www.bentacera.nl
1. ACCOUNTANTSRAPPORT
Aan het bestuur van Stichting Exploitatie Rolpeal Weverswei 2 8711 GP Workum
Drachten, 30 april 2024 Behandeld door: T.P. Lubbinge RA Betreft: 0772140/R2023 Geacht bestuur,
1.1 OPDRACHT Ingevolge uw opdracht hebben wij de jaarrekening 2023 van uw organisatie, waarin begrepen de balans met tellingen van € 6.453.411 en de staat van baten en lasten sluitende met een saldo van negatief € 94.001, gecontroleerd.
Bentacera Registeraccountants B.V. Lavendelheide 17 Postbus 129 9200 AC Drachten
T 088-3210830 info@bentacera.nl IBAN: NL66RABO0157957667 BIC: RABONL2U
KvK nummer 01100531 Btw-nummer: NL812168628B01
Onze vestigingen Bolsward Dokkum Drachten
Groningen Heerenveen Leeuwarden Sneek
www.bentacera.nl
1.2 FINANCIËLE POSITIE Ter verkrijging van een inzicht in de financiële positie van de stichting verstrekken wij u de navolgende overzichten. Deze zijn gebaseerd op de gegevens uit de jaarrekening. Wij geven hierna een opstelling van de balans per 31 december 2023 in verkorte vorm.
Analyse van de financiële positie 31-12-2023 €
31-12-2022 €
56.161 264.100
239.749 191.058
320.261
430.807
-394.405
-419.328
-74.144
11.479
14.519
13.772
-59.625
25.251
Materiële vaste activa
6.118.631
6.307.058
Gefinancierd met op lange termijn beschikbare middelen
6.059.006
6.332.309
87.306 16.633 5.955.067
181.307 12.400 6.138.602
6.059.006
6.332.309
Op korte termijn beschikbaar Vorderingen Liquide middelen
Kortlopende schulden Liquiditeitssaldo Voorraden Werkkapitaal Vastgelegd op lange termijn
Financiering Stichtingsvermogen Voorzieningen Langlopende schulden
-3www.bentacera.nl
Wij vertrouwen erop hiermee aan uw opdracht te hebben voldaan. Tot het geven van nadere toelichting zijn wij graag bereid.
Hoogachtend, Bentacera Registeraccountants B.V.
De ondertekening is zichtbaar in de Overige gegevens T.P. Lubbinge RA
-4www.bentacera.nl
2. BESTUURSVERSLAG
Bestuurverslag 2023 Stichting Exploitatie de Rolpeal De Stichting heeft ten doel: a. Het bevorderen van indoorsportactiviteiten ten behoeve van de inwoners van Workum en omstreken. b. Het verrichten van alle verdere handelingen, die met het vorenstaande in de ruimste zin verband houden of daartoe bevorderlijk kunnen zijn. De Stichting tracht haar doel te bereiken door het realiseren en exploiteren van een nieuwe sporthal en openbaar zwembad.
Inleiding: Na de opstart in 2019 en de corona jaren daarna is het boekjaar 2023 het eerste normale jaar richting de bedrijfsvoering. Een goed moment om de gang van zaken ter vergelijken met het bedrijfsplan opgesteld vooraf aan de bouw van de Rolpeal. Op hoofdlijnen samengevat zijn de inkomsten van het zwembad lager en zijn de energie – en onderhoudskosten hoger. Daarbij is het resultaat van 2023 nog positief beïnvloed door incidentele afrekeningen van corona compensatie en energiesubsidies voor een bedrag van bijna euro 100.000. Met de gemeente Sûdwest-Fryslân is in het boekjaar 2023 afgesproken op basis van de jaarrekening 2023 en de begroting 2024 in gesprek te gaan over de financiering van de toekomstige bedrijfsvoering.
Bedrijfsvoering Her boekjaar is voor wat betreft de operationele bedrijfsvoering goed verlopen. Het overleg met de Gebruikerscommissie bevestigd dat beeld. De slechte kwaliteit van de coating van het zwembad is vanaf de opening een zorgpunt. In 2023 is in overleg met betrokken leveranciers een betere coating aangebracht. De eerste ervaringen zijn positief. Het periodiek vervangen van de coating is opgenomen in het Meer Jaren Onderhoud Plan en een jaar naar voren gehaald. Over de financiële effecten hiervan zijn goede afspraken gemaakt met de partijen betrokken bij de bouw met de Rolpeal.
-2 -
Samenvatting omzet: 2023
2022
-------
-------
Omzet verhuur sporthal
49.128
45.414
Omzet zwembad
250.353
232.862
Omzet horeca
167.421
145.858
Omzet diversen
4.896
4.692
-----------
----------
471.798
428.826
=======
=======
Totaal
De verhuur sporthal is 8 % hoger door de verhoging van de tarieven met de inflatiecorrectie over 2022 halverwege 2023. De omzet zwembad laat een plus zien van 8 %. Dit door een combinatie van meer gebruikers en verhoging van tarieven. De tarief aanpassingen zijn in lijn met de afspraken in de overeenkomst met de gemeente. De hoge inflatie in 2022 van 10 % is de basis voor de tarief verhogingen. De omzet horeca stijgt 15 %. De bruto marge (inclusief korting en bonus) stijgt door hogere verkoopprijzen met ingang van september 2023 in combinatie met hogere inkoopprijzen per saldo van 69 % naar 70 %.
Personeel en vrijwilligers Als gevolg van mutaties stijgt de gemiddelde personeel sterkte van 5,5 FTE naar 5,9 FTE. In verband met het vertrek van 2 medewerkers met pensioen in de loop van 2024 is in het boekjaar gestart met het werven van nieuwe medewerkers. Zo nodig faciliteert de Rolpeal de opleiding tot zweminstructeur.
- 3-
De inzet van vrijwilligers is belangrijk voor de continuïteit van de Rolpeal. Hun inzet is bij receptie, het Sportcafé en bij beheer & onderhoud. De vrijwilligers ontvangen een vergoeding per uur, waarbij gekozen kan worden de vergoeding uit te laten keren aan haar of zijn sportvereniging die gebruik maakt van de Rolpeal. In 2023 een bedrag van euro 12.844 Een vergelijkbaar niveau ten opzichte van 2022 toen euro 12.657 is uitgekeerd. Een aantal vrijwilligers van het eerste uur zijn niet meer beschikbaar. Goed te constateren dat er ook een instroom van nieuwe vrijwilligers is.
Begroting 2024 De begroting 2024 is in november 2023 vastgesteld. Door de hoge energieprijzen en hogere onderhoudskosten aan de installaties komt de begroting 2024 uit op een negatief resultaat van euro 146.000 (inkomsten euro 945.000 en kosten in totaal euro 1.091.000). Eind 2023 is een energiecontract voor 2024 vastgelegd. Ten opzichte van 2023 zijn de energiekosten vergelijkbaar met 2023. De lagere energieprijs valt weg door de hogere energiebelasting in 2024.
Samenstelling bestuur en directie Tijdens het verslagjaar is het bestuur gevormd door Naam -
Durk van Tuinen Pé de Jong Reinier Veldhuizen Sytze Terwisscha Van Scheltinga - Folkert Niemantsverdriet
Verantwoordelijkheid
Aftredend
voorzitter penningmeester secretaris
2026 2025 2027
techniek
2025
onderhoud gebouwen
2027
Patrick Overwijk is per 31 december 2023 teruggetreden. De operationele leiding van de Rolpeal is in dit boekjaar in handen van Theunis Wouda, die per 1 januari 2022 in dienst is getreden.
Risico’s De belangrijkster risico’s van de Rolpeal liggen in: . Dalende trend aantal leden van sportverenigingen. . Inzet vrijwilligers op de langere termijn. . Meer dan bij de bouw voorziene zwembaden in en rond Workum. . Structureel hogere energiekosten en onderhoudskosten Bovenstaande punten vragen permanente monitoring van management en bestuur en worden bij toekomstige begrotingen zo nodig meegenomen en in het beleid aangepast.
Kansen . Inzet restwarmte van Friesland Campina Workum in plaats van aardgas. De financiële – en technische haalbaarheid is door een extern bureau onderzocht met een positieve uitkomst. Eind 1 e kwartaal 2024 is het Plan van Aanpak afgerond. . Inzet op specifieke doelgroepen in zwembad en sporthal buiten de reguliere lokale sportverenigingen. . Verhuur zwembad aan derden op uur basis voor een betere bezetting. . Samenwerking met sportaanbieders in Workum e.o. . Initiatieven om meer senioren te laten sporten.
Namens het bestuur van Stichting Exploitatie Rolpeal.
Durk van Tuinen Voorzitter
3. JAARREKENING
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
3.1 BALANS PER 31 DECEMBER 2023 (na resultaatbestemming) 31 december 2023 € €
31 december 2022 € €
ACTIVA Vaste activa Materiële vaste activa
1
Bedrijfsgebouwen en -terreinen Machines en installaties Inventaris
6.015.008 17.557 86.066
6.184.520 28.643 93.895 6.118.631
6.307.058
14.519
13.772
Vlottende activa Voorraden Voorraden
2
Vorderingen Vorderingen op handelsdebiteuren Overige vorderingen en overlopende activa
Liquide middelen
3 4
18.386 37.775
5
-12-
20.072 219.677 56.161
239.749
264.100
191.058
6.453.411
6.751.637
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
31 december 2023 € €
31 december 2022 € €
PASSIVA Stichtingsvermogen Bestemmingsfondsen Overige reserve
6 7
322.849 -235.543
364.432 -183.125 87.306
181.307
Voorzieningen Overige voorzieningen
8
16.633
12.400
Langlopende schulden
9
5.955.067
6.138.602
Kortlopende schulden Schulden aan banken Schulden aan leveranciers en handelskredieten Schulden ter zake van belastingen en premies sociale verzekeringen Overige schulden en overlopende passiva
10 11
183.535
183.535
22.086
27.860
19.338 169.446
13.994 193.939
12 13
-13-
394.405
419.328
6.453.411
6.751.637
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
3.2 STAAT VAN BATEN EN LASTEN OVER 2023
€ Nettobaten Inkoopwaarde van de baten
14 15
Brutowinst Overige opbrengsten
16
2023 €
€
471.798 -66.537
428.826 -61.839
405.261
366.987
587.745
734.819
Brutomarge
993.006
Lasten Lasten uit hoofde van personeelsbeloningen 17 Afschrijvingen op materiële vaste activa Overige personeelsbeloningen 18 Huisvestingskosten 19 Bedrijfskosten 20 Verkoopkosten 21 Kantoorkosten 22 Algemene kosten 23
286.934 199.229 33.425 348.554 34.424 5.530 5.409 65.460
2022 €
1.101.806 245.040 197.895 35.387 201.573 105.094 6.153 7.159 60.650
Som der kosten
978.965
858.951
Bedrijfsresultaat
14.041
242.855
Rentebaten en soortgelijke opbrengsten Rentelasten en soortgelijke kosten
24 25
2.656 -110.698
33 -113.895
Financiële baten en lasten
-108.042
-113.862
Netto resultaat
-94.001
128.993
Bestemming saldo van baten en lasten
Overige reserve Bestemmingsfonds groot onderhoud
-14-
31-12-2023
31-12-2022
-52.418 -41.583
37.885 91.108
-94.001
128.993
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
3.3
GRONDSLAGEN VAN WAARDERING EN RESULTAATBEPALING
INFORMATIE OVER DE RECHTSPERSOON Vestigingsadres en inschrijfnummer handelsregister Stichting Exploitatie Rolpeal is feitelijk en statutair gevestigd op Weverswei 2, 8711 GP te Workum en is ingeschreven bij het handelsregister onder nummer 66181607.
ALGEMENE TOELICHTING De belangrijkste activiteiten van de rechtspersoon De activiteiten van Stichting Exploitatie Rolpeal bestaan voornamelijk uit het bevorderen van indoorsportactiviteiten ten behoeve van de inwoners van Workum en omstreken en het verrichten van alle verdere handelingen, die met het vorenstaande in de ruimste zin verband houden of daartoe bevorderlijk kunnen zijn. Informatieverschaffing over schattingen, oordelen, veronderstellingen en onzekerheden Bij toepassing van de grondslagen en regels voor het opstellen van de jaarrekening vormt de leiding van Stichting Exploitatie Rolpeal zich verschillende oordelen en schattingen die essentieel kunnen zijn voor de in de jaarrekening opgenomen bedragen. Indien het voor het geven van het in RJk C1 vereiste inzicht noodzakelijk is, is de aard van deze oordelen en schattingen inclusief de bijbehorende veronderstellingen opgenomen bij de toelichting op de desbetreffende jaarrekeningposten.
ALGEMENE GRONDSLAGEN VOOR VERSLAGGEVING De standaarden op basis waarvan de jaarrekening is opgesteld De jaarrekening is opgesteld in overeenstemming met de wettelijke bepalingen van de Richtlijnen voor de jaarverslaggeving RJK C1 (Kleine organisaties zonder winststreven). Activa en passiva worden in het algemeen gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs of de actuele waarde. Indien geen specifieke waarderingsgrondslag is vermeld vindt waardering plaats tegen de verkrijgingsprijs. Vennootschapsbelasting: De Stichting Exploitatie Rolpeal heeft vanwege het missen van een winstdoelstelling geen plicht tot het afdragen van vennootschapsbelasting. De verschillen en redenen die tot herziening van de indeling en bedragen ten opzichte van voorgaand jaar hebben geleid De vergelijkende cijfers zijn, indien nodig, aangepast voor vergelijkingsdoeleinden.
-15-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
GRONDSLAGEN Materiële vaste activa Bedrijfsgebouwen en -terreinen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs plus bijkomende kosten of vervaardigingsprijs onder aftrek van lineaire afschrijvingen gedurende de verwachte toekomstige gebruiksduur. Op terreinen wordt niet afgeschreven. Er wordt rekening gehouden met de bijzondere waardeverminderingen die op balansdatum worden verwacht. Overige materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs inclusief direct toerekenbare kosten, onder aftrek van lineaire afschrijvingen gedurende de verwachte toekomstige gebruiksduur, restwaarde en bijzondere waardeverminderingen. Subsidies op investeringen worden in mindering gebracht op de verkrijgings- of vervaardigingsprijs van de activa waarop de subsidies betrekking hebben. Voor de toekomstige kosten van groot onderhoud aan de bedrijfsgebouwen is een bestemmingsfonds voor groot onderhoud gevormd. De toevoeging aan het bestemmingsfonds wordt bepaald op basis van het geschatte bedrag van het onderhoud en de periode die telkens tussen de werkzaamheden van groot onderhoud verloopt. Voorraden De voorraden worden gewaardeerd tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs onder toepassing van de FIFOmethode (first in, first out) of lagere opbrengstwaarde.
De verkrijgings- of vervaardigingsprijs bestaat uit (alle kosten die samenhangen met de verkrijging of vervaardiging) alsmede de gemaakte kosten om de voorraden op hun huidige plaats en in hun huidige staat te brengen. De opbrengstwaarde is de geschatte verkoopprijs onder aftrek van direct toerekenbare verkoopkosten. Bij de bepaling van de opbrengstwaarde wordt rekening gehouden met de incourantheid van de voorraden. Vorderingen Vorderingen worden bij eerste verwerking gewaardeerd tegen de reële waarde van de tegenprestatie. Vorderingen worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. Indien geen sprake is van (dis)agio en transactiekosten is de geamortiseerde kostprijs gelijk aan de nominale waarde van de vorderingen. Als de ontvangst van de vordering is uitgesteld op grond van een verlengde overeengekomen betalingstermijn wordt de reële waarde bepaald aan de hand van de contante waarde van de verwachte ontvangsten en worden er op basis van de effectieve rente rente-inkomsten ten gunste van de staat van baten en lasten gebracht. Voorzieningen wegens oninbaarheid worden in mindering gebracht op de boekwaarde van de vordering. Liquide middelen Liquide middelen bestaan uit kas, banktegoeden en deposito's met een looptijd korter dan twaalf maanden.
Rekening-courantschulden bij banken zijn opgenomen onder schulden aan kredietinstellingen onder kortlopende schulden. Liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voorzieningen Voorzieningen worden gevormd voor in rechte afdwingbare of feitelijke verplichtingen die op de balansdatum bestaan, waarbij het waarschijnlijk is dat een uitstroom van middelen noodzakelijk is en waarvan de omvang op betrouwbare wijze is te schatten. De voorzieningen worden gewaardeerd tegen de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de verplichtingen per balansdatum af te wikkelen. De voorzieningen worden gewaardeerd tegen de nominale waarde van de uitgaven die naar verwachting noodzakelijk zijn om de verplichtingen af te wikkelen, tenzij anders vermeld. Wanneer de verwachting is dat een derde de verplichtingen vergoedt, en wanneer het waarschijnlijk is dat deze vergoeding zal worden ontvangen bij de afwikkeling van de verplichting, dan wordt deze vergoeding als een actief in de balans opgenomen.
-16-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
Voorziening voor herstelkosten Voor een materieel vast actief kan sprake zijn van een door de overheid bepaalde of contractueel met een verhuurder overeengekomen verplichting tot herstel naar de oorspronkelijke staat na afloop van de gebruiksduur van het actief. Wanneer hiervan sprake is zal tijdens de verwachte gebruiksduur van het actief een voorziening worden gevormd ter grootte van het bedrag dat noodzakelijk is voor de afwikkeling van de verplichting van herstel. Langlopende schulden Langlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Transactiekosten die direct zijn toe te rekenen aan de verwerving van de langlopende schulden worden in de waardering bij eerste verwerking opgenomen. Langlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs, zijnde het ontvangen bedrag rekening houdend met agio of disagio en onder aftrek van transactiekosten. Indien geen sprake is van (dis)agio of transactiekosten is de geamortiseerde kostprijs gelijk aan de nominale waarde van de schuld. Het verschil tussen de bepaalde boekwaarde en de uiteindelijke aflossingswaarde wordt op basis van de effectieve rente gedurende de geschatte looptijd van de langlopende schulden in de staat van baten en lasten als interestlast verwerkt.
Kortlopende schulden Kortlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs, zijnde het ontvangen bedrag rekening houdend met agio of disagio en onder aftrek van transactiekosten. Dit is meestal de nominale waarde. De bepaling van het resultaat Het resultaat wordt bepaald als het verschil tussen de opbrengstwaarde van de geleverde prestaties en de kosten en andere lasten over het jaar. De opbrengsten op transacties worden verantwoord in het jaar waarin zij zijn gerealiseerd. Baten Baten omvat de opbrengsten uit overeenkomsten met klanten. In de overeenkomsten worden de individuele prestatieverplichtingen geïdentificeerd. Vervolgens wordt de transactieprijs vastgesteld en deze wordt toegerekend aan individuele prestatieverplichting. Hierbij wordt rekening gehouden kortingen en dergelijke en van over de baten geheven belastingen. Lonen De aan het personeel verschuldigde beloningen worden op grond van de arbeidsvoorwaarden verwerkt in de staat van baten en lasten. Pensioenlasten Stichting Exploitatie Rolpeal heeft alle pensioenregelingen verwerkt volgens de verplichtingenbenadering. De over het verslagjaar verschuldigde premie wordt als last verantwoord.
Afschrijvingen op materiële vaste activa Materiële vaste activa worden vanaf het moment van gereedheid voor ingebruikneming afgeschreven over de verwachte toekomstige gebruiksduur van het actief. Indien een schattingswijziging plaatsvindt van de toekomstige gebruiksduur, dan worden de toekomstige afschrijvingen aangepast. Overige bedrijfskosten De kosten worden bepaald op historische basis en toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. Financiële baten en lasten Rentebaten en rentelasten worden tijdsevenredig verwerkt, rekening houdend met de effectieve rentevoet van de desbetreffende activa en passiva. Bij de verwerking van de rentelasten wordt rekening gehouden met de verantwoorde transactiekosten op de ontvangen leningen.
-17-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
3.4 TOELICHTING OP DE BALANS ACTIVA Vaste activa 1 Materiële vaste activa Bedrijfsgebouwen en -terreinen €
Machines en installaties
Inventaris
Totaal
€
€
€
Verkrijgings- of vervaardigingsprijs Cumulatieve afschrijvingen
6.763.470 -578.950
66.510 -37.867
146.818 -52.923
6.976.798 -669.740
Boekwaarde per 1 januari 2023
6.184.520
28.643
93.895
6.307.058
Investeringen Afschrijvingen Desinvesteringen Afschrijvingen op desinvesteringen
-169.512 -
-11.086 -
10.802 -18.631 -1.350 1.350
10.802 -199.229 -1.350 1.350
Saldo mutaties
-169.512
-11.086
-7.829
-188.427
Verkrijgings- of vervaardigingsprijs Cumulatieve afschrijvingen
6.763.470 -748.462
66.510 -48.953
156.270 -70.204
6.986.250 -867.619
Boekwaarde per 31 december 2023
6.015.008
17.557
86.066
6.118.631
Stand per 1 januari 2023
Mutaties
Stand per 31 december 2023
Materiële vaste activa: Economische levensduur Bedrijfsgebouwen en -terreinen -
Afschrijvingspercentage Begin van de reeks van het afschrijvingspercentage Einde van de reeks van het afschrijvingspercentage
-18-
Machines en Andere vaste installaties bedrijfsmiddelen 16,66 -
-
-
10,00
2,50
-
20,00
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
Vlottende activa Voorraden 31-12-2023 €
31-12-2022 €
5.242 9.277
5.022 8.750
14.519
13.772
31-12-2023 €
31-12-2022 €
18.386
20.072
31-12-2023 €
31-12-2022 €
7.122 8.592 22.061
2.885 182.216 10.383 24.193
37.775
219.677
31-12-2023 €
31-12-2022 €
235.100 21.507 7.443 50
150.067 37.729 3.148 114
264.100
191.058
2 Voorraden Voorraad horeca Voorraad zwembad
Vorderingen
3 Vorderingen op handelsdebiteuren Vorderingen op handelsdebiteuren
4 Overige vorderingen en overlopende activa Nog te factureren omzet Vordering Corona compensatieregeling SWF Overlopende activa Overige vorderingen
5 Liquide middelen Rabobank spaarrekening Rabobank rekening-courant Kas Overlopende kruisposten
-19-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
PASSIVA
31-12-2023 €
31-12-2022 €
322.849
364.432
2023 €
2022 €
Bestemmingsfonds groot onderhoud Stand per 1 januari Uit resultaatverdeling
364.432 -41.583
273.324 91.108
Stand per 31 december
322.849
364.432
6 Bestemmingsfondsen Bestemmingsfonds groot onderhoud
Op grond van de subsidiebeschikking van de gemeente Súdwest-Fryslân is er een bestemmingsfonds groot onderhoud gevormd. De maximale hoogte bedraagt 200% van de jaarlijkse exploitatiebijdrage. 2023 €
2022 €
Stand per 1 januari Uit resultaatverdeling
-183.125 -52.418
-221.010 37.885
Stand per 31 december
-235.543
-183.125
31-12-2023 €
31-12-2022 €
16.633
12.400
2023 €
2022 €
Stand per 1 januari Mutatie
12.400 4.233
8.217 4.183
Stand per 31 december
16.633
12.400
7 Overige reserve
Voorzieningen
8 Overige voorzieningen Voorziening herstelkosten
Voorziening herstelkosten
De voorziening wordt opgebouwd tot € 200.000,-. De voorziening wordt berekend tegen een contante waarde met een rekenrente van 0,601%. De actuele marktrente op per balansdatum betrof afgerond 2,3%. Het bestuur blijft uitgaan van een rekenrente van 0,6% om zo een gelijkmatig karakter van de lasten consistent over de jaren te verdelen.
-20-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
31-12-2023 €
31-12-2022 €
5.949.525 5.542
6.121.975 16.627
5.955.067
6.138.602
31-12-2023 €
31-12-2022 €
5.949.525
6.121.975
2023 €
2022 €
Saldo per 1 januari Aflossing
6.294.425 -172.450
6.466.875 -172.450
Kortlopend deel
6.121.975 -172.450
6.294.425 -172.450
Saldo per 31 december
5.949.525
6.121.975
9 Langlopende schulden Schulden aan banken Overige schulden
Schulden aan banken Lening NV Bank Nederlandse Gemeenten
Lening NV Bank Nederlandse Gemeenten
De lening van Bank Nederlandse Gemeenten is verstrekt per 25 januari 2018 voor een initiëel bedrag van € 6.898.000 ter financiering van de bouw van sportcomplex De Rolpeal. Gemeente Súdwest-Fryslân staat garant tegenover de NV Bank Nederlandse Gemeenten voor de juiste nakoming van betalingsverplichtingen van opstalhouder uit hoofde van de overeenkomst tot geldlening. De lening wordt in 40 jaar volgens lineair schema algeheel afgelost, waardoor het aflossingbedrag € 43.112,50 per kwartaal bedraagt. Het rentepercentage bedraagt 1,725% en staat gedurende de gehele looptijd vast. De schuld met een looptijd van vijf jaar en langer betreft € 5.216.613. Zekerheden: Een onherroepelijke en onvoorwaardelijke borgstelling ten bedragen van € 6.898.000 vermeerderd met rente, boeten en kosten in geval van niet nakoming van de voorwaarden van de overeenkomst door de cliënt, te stellen door Gemeente Súdwest-Fryslân.
-21-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
31-12-2023 €
31-12-2022 €
5.542
16.627
2023 €
2022 €
Saldo per 1 januari Aflossing
27.712 -11.085
38.797 -11.085
Kortlopend deel
16.627 -11.085
27.712 -11.085
5.542
16.627
Overige schulden Lening Hellebrekers
Lening Hellebrekers
Saldo per 31 december
Nadat de bouw van sportcentrum De Rolpeal is afgerond zal door Hellebrekers op basis van een onderhoudsovereenkomst voor een periode van 20 jaar onderhoud en beheer worden uitgevoerd aan de techische installaties. In deze contractperiode is een financieringsregeling opgenomen voor extra duurzame maatregelen. De lening wordt in 6 jaar lineair afgelost, waardoor het aflossingbedrag € 2.271,25 per kwartaal bedraagt. Het rentepercentage bedraagt 2% en staat gedurende de gehele looptijd vast. De schuld met een looptijd van vijf jaar en langer betreft nihil. Bij het aangaan van de lening met Hellebrekers is een financiering aangegaan ter hoogte van € 48.500 voor energiebesparende maatregelen. Aflossing vindt plaats op basis een bonus / malus regeling uit hoofde van energieprestatie.
Kortlopende schulden 31-12-2023 €
31-12-2022 €
183.535
183.535
31-12-2023 €
31-12-2022 €
172.450 11.085
172.450 11.085
183.535
183.535
31-12-2023 €
31-12-2022 €
22.086
27.860
10 Schulden aan banken Aflossingsverplichtingen
Aflossingsverplichtingen Aflossingsverplichting lening NV Bank Nederlandse Gemeenten Aflossingsverplichting lening Hellebrekers
11 Schulden aan leveranciers en handelskredieten Crediteuren
-22-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
31-12-2023 €
31-12-2022 €
6.631 4.885 7.822
3.616 4.525 5.853
19.338
13.994
31-12-2023 €
31-12-2022 €
11.862 1.763 155.821
8.706 4.396 180.837
169.446
193.939
12 Schulden ter zake van belastingen en premies sociale verzekeringen Omzetbelasting Loonheffing Pensioenen
13 Overige schulden en overlopende passiva Vakantiegeld Vakantiedagen Overlopende passiva
Niet in de balans opgenomen rechten, verplichtingen en regelingen Informatieverschaffing over niet in de balans opgenomen verplichtingen Er is in 2019 een meerjarig onderhoudscontract aangegaan met een looptijd van 20 jaar met Hellebrekers voor een jaarlijks bedrag van € 47.750 exclusief omzetbelasting en indexering.
-23-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
3.5 TOELICHTING OP DE STAAT VAN BATEN EN LASTEN 2023 €
2022 €
167.421 250.353 49.128 4.896
145.858 232.862 45.414 4.692
471.798
428.826
2023 €
2022 €
Inkopen horeca (btw laag) Inkopen horeca (btw hoog) Inkopen zwembad Emballage Betalingskorting crediteuren
34.393 27.188 14.287 852 -45
26.507 27.103 16.439 579 -
Kortingen en bonussen
76.675 -10.138
70.628 -8.789
66.537
61.839
2023 €
2022 €
450.000 51.160 86.585
450.000 182.216 70.209 32.394
587.745
734.819
2023 €
2022 €
234.035 52.899
197.018 48.022
286.934
245.040
14 Nettobaten Omzet horeca Omzet zwembad Omzet verhuur sporthal Overige omzet
15 Inkoopwaarde baten
16 Overige opbrengsten Subsidie Gemeente Súdwest-Fryslân Opbrengst corona compensatieregeling Súdwest Fryslân Coronasteun Gemeente Súdwest-Fryslân Overige bedrijfsopbrengsten
17 Lasten uit hoofde van personeelsbeloningen Lonen Sociale lasten en pensioenlasten
-24-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
2023 €
2022 €
199.981 16.057 12.844 5.153
166.826 13.831 12.657 3.704
234.035
197.018
2023 €
2022 €
37.813 15.086
34.587 13.435
52.899
48.022
2023 €
2022 €
169.512 18.631 11.086
169.512 17.297 11.086
199.229
197.895
2023 €
2022 €
25.383 4.693 3.153 1.309 -1.113
24.042 4.663 2.748 1.553 2.381
33.425
35.387
Lonen Brutolonen Mutatie reservering vakantiegeld en vakantiedagen Vrijwilligersvergoeding Reiskosten
Sociale lasten en pensioenlasten Sociale lasten Pensioenpremie
Afschrijvingen materiële vaste activa Gebouwen en terreinen Inventaris Machines en installaties
18 Overige personeelsbeloningen Diensten door derden Ziekengeldverzekering Studie- en opleidingskosten Arbodienst Vergoedingen en verstrekkingen vrij ruimte (WKR)
-25-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
2023 €
2022 €
185.557 132.846 21.028 4.233 3.096 1.717 919 8 -850
54.788 107.707 19.313 4.183 2.672 9.821 766 409 1.914
348.554
201.573
2023 €
2022 €
17.155 7.351 6.520 3.273 125
87.936 4.475 8.922 1.399 2.362
34.424
105.094
2023 €
2022 €
3.566 424 360 1.180
3.973 259 310 210 1.401
5.530
6.153
19 Huisvestingskosten Onderhoud Gas, water en elektra Verzekeringen Dotatie voorziening herstelkosten Vuilafvoer kosten Schoonmaakkosten Beveiligingskosten Onroerende zaakbelasting Waterschapslasten
20 Bedrijfskosten Onderhoud inventaris Aanschaf klein materiaal Benodigdheden horeca Onderhoudskosten horeca Huur inventaris
21 Verkoopkosten Reclame- en advertentiekosten Relatiegeschenken Verteringen Kosten sponsoring Overige kosten vrijwilligers
-26-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
2023 €
2022 €
1.408 1.175 1.042 683 682 130 289
1.713 1.698 1.324 1.328 1.047 49 -
5.409
7.159
2023 €
2022 €
29.769 19.579 7.757 3.431 3.076 1.848
33.874 16.128 6.779 90 3.082 697
65.460
60.650
2023 €
2022 €
2.656
33
2023 €
2022 €
107.463 471 2.764
110.438 693 2.764
110.698
113.895
22 Kantoorkosten Kantoorkosten horeca Internetkosten Drukwerk Kantoorbenodigdheden Communicatiekosten Porti Contributie horeca
23 Algemene kosten Accountantskosten Automatiseringskosten Contributies zwembad Werkkleding Verzekeringen Overige algemene kosten
24 Rentebaten en soortgelijke opbrengsten Ontvangen bankrente
25 Rentelasten en soortgelijke kosten Rente lening NV Bank Nederlandse Gemeenten Rente lening Hellebrekers Betaalde bankrente
-27-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
3.6 OVERIGE TOELICHTINGEN Gemiddeld aantal werknemers
Gemiddeld aantal werknemers over de periode werkzaam binnen Nederland Totaal van gemiddeld aantal werknemers over de periode
-28-
2023
2022
5,90
5,50
5,90
5,50
WNT Opstelling Topfunc onarissen inclusief degenen die op grond van hun voormalige func e nog 4 jaar als topfunc onaris worden aangemerkt met een totale bezoldiging van € 1.900 of minder Gegevens 2023 NAAM TOPFUNCTIONARIS Durk van Tuinen Petrus de Jong Folkert Niemantsverdriet Sytze Terwisscha van Scheltinga Reinier Veldhuizen Jos van de Vijver Adrie Ouweltjes Jacob Anema Meine Bosma Hessel Wesselius
FUNCTIE Voorzitter Penningmeester Bestuurder Bestuurder Bestuurder Voorzitter gebruikerscommissie Gebruikerscommissie Gebruikerscommissie Gebruikerscommissie Gebruikerscommissie
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
Workum, 30 april 2024
D. van Tuinen
P.J. de Jong
S.C. Terwisscha van Scheltinga
R.B.H. Veldhuizen
F.S. Niemantsverdriet
-30-
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
4 CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT Aan: het bestuur van Stichting Exploitatie Rolpeal
VERKLARING OVER DE JAARREKENING 2023 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2023 van Stichting Exploitatie Rolpeal te Workum gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Stichting Exploitatie Rolpeal per 31 december 2023 en van het resultaat over 2023 in overeenstemming met de in Nederland geldenden richtlijnen voor de jaarverslaggeving RJK C1 Organisaties zonder winststreven (hierna: RJK C1) en de bepalingen en krachtens de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen en publieke en semipublieke sector (hierna: WNT). De jaarrekening bestaat uit: 1. de balans per 31 december 2023; 2. de staat van baten en lasten over 2023; en 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. 4. verantwoording in het kader van de WNT, als zelfstandig paragraaf onderdeel uitmakend van de jaarrekening van Stichting Exploitatie Rolpeal. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden en het Controleprotocol WNT 2023 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening'.
Wij zijn onafhankelijk van Stichting Exploitatie Rolpeal zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met het Controleprotocol WNT 2023 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6a WNT en artikel 5, lid 1, sub n en o Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende fopfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is.
VERKLARING OVER DE IN HET JAARVERSLAG OPGENOMEN ANDERE INFORMATIE Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvat het jaarverslag andere informatie, die bestaat uit het bestuursverslag. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat en alle informatie bevat die op gronf van RJK C1 is vereist. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening.
Bentacera Registeraccountants B.V. Lavendelheide 17 Postbus 129 9200 AC Drachten
T 088-3210830 info@bentacera.nl IBAN: NL66RABO0157957667 BIC: RABONL2U
KvK nummer 01100531 Btw-nummer: NL812168628B01
Onze vestigingen Bolsward Dokkum Drachten
Groningen Heerenveen Leeuwarden Sneek
www.bentacera.nl
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van het bestuursverslag in overeenstemming met de in Nederland geldende RJK C1.
BESCHRIJVING VAN VERANTWOORDELIJKHEDEN MET BETREKKING TOT DE JAARREKENING Verantwoordelijkheden van het bestuur voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met RJK C1. In dit kader is het bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de huishouding te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening.
Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Controleprotocol WNT 2023, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen.
Onze controle bestond onder andere uit: - het identificeren en inschatten van de risico's dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico's bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing; - het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de entiteit; - het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan; - het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is.
Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven;
-32www.bentacera.nl
Stichting Exploitatie Rolpeal Workum
- het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en - het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen. Wij communiceren met de met governance belaste personen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Drachten, 30 april 2024 Bentacera Registeraccountants B.V.
Ondertekenaar1
T.P. Lubbinge RA
-33www.bentacera.nl