Financiële positie gemeente Stichtse Vecht (Informatieve commissie 14 dec 2021).pdf
Tekst van het document
Financiële positie gemeente Stichtse Vecht Dennis van der Graaf, Concerncontroller Informatieve commissie 14 december 2021
Agenda • Gemeentefinanciën Nederland • Begroting 2022: grote onzekerheden 2023 e.v. • Beeld Financiële positie gemeente Stichtse Vecht • Verdieping kengetallen Stichtse Vecht, referentiegemeenten en buurgemeenten • Financiële strategie 2022-2026? Knoppen om aan te draaien • Proces richting verkiezingen 2022, coalitievorming en P&C cyclus 2023
Gemeentefinanciën Nederland
Bronnen: • https://www.raadopenbaarbestuur.nl/documenten/publicaties/2021/ 03/11/adviesrapport-rust-reinheid-regelmaat (maart 2021) • https://www.berenschot.nl/media/o30frvng/roeien-met-te-korteriemen-def.pdf (maart 2021) • https://www.bdo.nl/nl-nl/nieuws/2021/bdo-benchmark-nederlandsegemeenten-2021-financiele-situatie-onhoudbaar-ps-dzb-bmz-gem-lo21 (januari 2021)
Financiële weerbaarheid gemeenten onder de maat: Uitkomst houdbaarheidstekort in % van ombuigingsrelevante lasten jaarrekening 2020 Bron: https://vng.nl/nieuws/financiele-weerbaarheid-bij-veel-gemeenten-onder-de-maat (november 2021)
Gemeentefinanciën Nederland Financiële conditie Stichtse Vecht (VNG) Financieel kengetal
signaalwaarde oranje
signaalwaarde rood
Netto schuldquote Effectieve netto schuldquote Solvabiliteitsratio
≥ 100% ≥ 90% ≤ 20%
≥ 130% ≥ 120% ≤ 0%
Exploitatieresultaat Aantal negatieve resultaten 3 jaar Onbenutte belastingcapaciteit Afahankelijkheidsratio
geen 2 geen ≥ 72,5%
≤ 0% 3 ≤ 0% geen
Netto investeringsquote hoog Netto investeringsquote laag
≥ 4% & ≤ 5% ≥ 0% & ≤ 1%
≥ 5% ≤ 0%
Netto lasten hoog klasse laag Netto lasten laag klasse laag
geen geen
≥ € 1.738 ≤ € 1.375
Netto lasten hoog klasse midden Netto lasten laag klasse midden
geen geen
≥ € 1.947 ≤ € 1.512
Netto lasten hoog klasse hoog Netto lasten laag klasse hoog
geen geen
≥ € 2.297 ≤ € 1.732
Houdbaarheidsquote Kasgeldratio
≥ 20% ≥ 8,5%
≥ 25% geen
Financiële conditie index
= 5,5
≤5
Begroting 2022: grote onzekerheden 2023 e.v. • 1e jaar structureel sluitend, structurele tekorten 2023-2025 toezichtregime ‘repressief toezicht’, voorwaarden: 1. Begrotingsjaar structureel sluitend en/of 2. Laatste jaar structureel sluitend Financieel meerjarenperspectief Incidentele baten en lasten Structureel saldo
2022 412.570 1 669.361 1.081.931
2023 -1.109.295 90.428 -1.018.867
2024 -209.343 -15.719 -225.062
2025 -782.221 37.966 -744.255
2
Regulier overleg met Provincie Utrecht 5 oktober 2021 • Herijking gemeentefonds vanaf 2023 • Discussie: extra jeugdgelden 2023 e.v. Uitgangspunt meerjarenperspectief begroting 2022 Overige Jeugdgelden 25% Herijking gemeentefonds Meerjarenperspectief begroting 2022 en verder
412.570 -1.109.295 -209.343 -782.221 0 992.024 931.301 858.298 0 -983.970 -1.980.150 -2.191.200 412.570 -1.101.241 -1.258.192 -2.115.123
• Voldoende gelden vanuit Rijk voor omgevingswet, energietransitie etc.?
Septembercirculaire 2021 Uitgangspunt meerjarenperspectief begroting 2022 Overige Jeugdgelden 25% Herijking gemeentefonds Meerjarenperspectief begroting 2022 en verder
412.570 -1.109.295 -209.343 -782.221 0 992.024 931.301 858.298 0 -983.970 -1.980.150 -2.191.200 412.570 -1.101.241 -1.258.192 -2.115.123
Financiële positie gemeente Stichtse Vecht Indicator
Zeer gunstig
Gunstig
Neutraal
Ongunstig
2023-2025
2022
Zeer ongunstig
Structurele exploitatie ruimte - Begroting 2021-2024
2021-2024
- Kadernota 2022 - KN 22+meicirculaire
2022-2025
- Begroting 2022-2025
2022
2023-2025
Weerstandsvermogen - Incidenteel (weerstandsratio) - Structureel (stelpost achteruitgang AU) Schuldpositie - Netto schuldpositie - Debt positie (solvabiliteit) Belastingcapaciteit Risicoprofiel
Laag
Gemiddeld
Hoog
Algemene indicatoren en woonlasten referentiegemeenten Gemeente
Landelijk gemiddelde
Provincie
Aantal inwoners 1-1-2021
n.v.t.
Landoppervlakte (km2) Inwoners per km2 landopp. Aantal woonplaatsen 2021
Stichtse Vecht Utrecht
Hoeksche Waard Zuid-Holland
Roosendaal
Bergen op Doetinchem Zoom Noord-Brabant Noord-Brabant Gelderland
Vijfheerenlanden Utrecht
Molenlanden
64.931
87.401
77.251
67.496
58.001
56.811
43.909
96,10 676 11
268,93 325 16
106,50 725 6
79,96 844 3
79,05 734 3
146,41 388 17
181,73 242 20
660 16 -19%
881 266 9%
888 271 9%
814 162 0%
879 259 8%
800 147 -1%
Zuid-Holland
Lokale woonlasten (mph) 2021 Ranglijst Coelo (mph) 2021 n.v.t. % verschil landelijke gemiddeld
811 0%
937 317 16%
% stijging tov 2020 % stijging tov 2015
4% 13%
7% 19%
6% 10%
3% 11%
10% 18%
2%
1%
Lokale woonlasten (mph) 2020 Lokale woonlasten (mph) 2015
777 716
876 789
828 800
859 798
740 691
860
792
301 300
245 315
280 314
99 129
283
185
224.000
231.000
218.000
256.000
287.000
Ranglijst Coelo (mph) 2020 Ranglijst Coelo (mph) 2015 Gemiddelde WOZ waarde 2020
n.v.t. n.v.t. 270.000
348.000
266.000
Algemene indicatoren en woonlasten buurgemeenten Gemeente
Landelijk gemiddelde
Provincie
Aantal inwoners 1-1-2021
n.v.t.
Landoppervlakte (km2) Inwoners per km2 landopp. Aantal woonplaatsen 2021
Stichtse Vecht Utrecht
Woerden
De Ronde Venen Utrecht
Utrecht
De Bilt
Wijdemeren Weesp
Utrecht
Utrecht
Noord-Holland Noord-Holland Utrecht
64.931
52.299
44.456
43.137
24.358
19.738
357.597
96,10 676 11
88,57 590 4
99,92 445 8
66,12 652 6
47,60 512 6
22,79 866 1
93,83 3.811 4
893 277 10%
815 164 0%
985 339 21%
1.091 361 35%
797 142 -2%
833 190 3%
Lokale woonlasten (mph) 2021 Ranglijst Coelo (mph) 2021 n.v.t. % verschil landelijke gemiddeld
811 0%
937 317 16%
% stijging tov 2020 % stijging tov 2015
4% 13%
7% 19%
14% 28%
9% 19%
3% 8%
5% 10%
0% 16%
9% 18%
Lokale woonlasten (mph) 2020 Lokale woonlasten (mph) 2015
777 716
876 789
786 695
746 683
954 909
1.041 993
801 688
762 706
301 300
174 134
106 114
346 387
369 399
198 120
129 155
348.000
306.000
378.000
421.000
409.000
351.000
327.000
Ranglijst Coelo (mph) 2020 Ranglijst Coelo (mph) 2015 Gemiddelde WOZ waarde 2020
n.v.t. n.v.t. 270.000
Kengetallen Begroting 2021 referentiegemeenten Gemeente Provincie
Begroting 2021 - structurele exploitatieruimte - weerstandsratio - netto schuld quote - debt-ratio - solvabiliteitsratio - belastingcapaciteit
Stichtse Vecht Utrecht
Hoeksche Waard Zuid-Holland
1,3 1,8 82,0 78,0 22,0 nnb
Roosendaal
Bergen op Doetinchem Zoom Noord-Brabant Noord-Brabant Gelderland
-2,0 11,3 41,0 40,0 60,0 85,0
Minst Neutraal Meest risicovol risicovol - structurele exploitatieruimte - weerstandsratio - netto schuld quote - debt-ratio - solvabiliteitsratio - belastingcapaciteit
>0 >1,4 <90 <50 >50 <95
0 1,4-1,0 90-130 50-80 50-20 95-105
<0 <1,0 >130 >80 <20 >105
2,0 1,8 68,0 62,0 38,0 115,0 nnb
-3,7 0,8 109,0 94,0 6,0
1,1 0,8 102,0 87,0 13,0 103,0
Vijfheerenlanden Utrecht
1,8 2,2 56,3 65,1 34,9 112,0
Molenlanden Zuid-Holland
-0,7 6,3 45,8 38,2 61,8 108,6
Kengetallen Begroting 2021 buurgemeenten Gemeente Provincie
Begroting 2021 - structurele exploitatieruimte - weerstandsratio - netto schuld quote - debt-ratio - solvabiliteitsratio - belastingcapaciteit
Stichtse Vecht Utrecht
Woerden Utrecht
1,3 1,8 82,0 78,0 22,0 nnb
De Ronde Venen Utrecht
-0,3 2,3 151,0 80,0 20,0 114,0
Minst Neutraal Meest risicovol risicovol - structurele exploitatieruimte - weerstandsratio - netto schuld quote - debt-ratio - solvabiliteitsratio - belastingcapaciteit
>0 >1,4 <90 <50 >50 <95
0 1,4-1,0 90-130 50-80 50-20 95-105
<0 <1,0 >130 >80 <20 >105
-0,8 2,5 91,0 82,0 18,0 106,0
De Bilt
Wijdemeren Weesp
Utrecht
Noord-Holland Noord-Holland Utrecht
-0,6 1,7 78,7 84,3 15,7 127,5
1,7 82,0 80,0 20,0 141,0
Utrecht
-3,6 3,6 116,0 89,0 11,0 102,0
1,5 0,8 84,0 76,1 23,9 107,3
Kengetallen Begroting & Jaarstukken 2020 referentiegemeenten Gemeente Provincie
Stichtse Vecht Utrecht
Hoeksche Waard Zuid-Holland
Roosendaal
Bergen op Doetinchem Zoom Noord-Brabant Noord-Brabant Gelderland
Vijfheerenlanden Utrecht
Jaarrekening 2020 - structurele exploitatieruimte - weerstandsratio - netto schuld quote - debt-ratio - solvabiliteitsratio - belastingcapaciteit
1,4 1,8 64,0 74,0 26,0 111,8
2,0 11,6 2,0 31,0 69,0 86,0
2,0 2,4 44,0 55,0 45,0 109,0
2,1 0,9 94,0 91,6 8,4 108,0
76,0 82,0 18,0 97,0
Begroting 2020 - structurele exploitatieruimte - weerstandsratio - netto schuld quote - debt-ratio - solvabiliteitsratio - belastingcapaciteit
0,5 1,8 105,0 82,0 18,0 111,8
10,3 44,0 50,0 50,0 88,0
2,0 2,2 74,0 66,0 34,0 114,0
0,9 108,0 92,0 8,0 108,0
1,8 nnb 0,8 105,0 85,0 15,0 95,0
NB: In de jaarrekening 2020 gemeente Doetinchem is weerstandsratio niet vermeld (wordt opnieuw berekend in kadernota 2022).
2,6
Molenlanden Zuid-Holland
3,3 1,6 111,0 79,2 20,8 115,5
0,6 6,5 12,1 35,9 64,1 103,3
5,0 112,7 78,4 21,6 115,5
4,3 9,4 17,7 61,9 38,2 105,0
Kengetallen Begroting & Jaarstukken 2020 buurgemeenten Gemeente Provincie
Stichtse Vecht Utrecht
Woerden Utrecht
De Ronde Venen Utrecht
De Bilt
Wijdemeren Weesp
Utrecht
Utrecht
Noord-Holland Noord-Holland Utrecht
Jaarrekening 2020 - structurele exploitatieruimte - weerstandsratio - netto schuld quote - debt-ratio - solvabiliteitsratio - belastingcapaciteit
1,4 1,8 64,0 74,0 26,0 111,8
0,6 1,5 128,0 78,0 22,0 100,0
-1,8 2,8 45,0 74,0 26,0 97,0
3,6 1,6 73,7 79,9 20,1 127,8
-1,0 1,1 55,0 76,0 24,0 138,0
3,6 71,0 78,0 22,0 102,0
2,1 0,8 56,0 59,1 40,9 107,3
Begroting 2020 - structurele exploitatieruimte - weerstandsratio - netto schuld quote - debt-ratio - solvabiliteitsratio - belastingcapaciteit
0,5 1,8 105,0 82,0 18,0 111,8
-1,1 4,8 159,0 77,0 23,0 106,0
-3,0 3,3 66,0 75,0 25,0 102,0
-0,1 1,2 79,6 82,8 17,2 129,2
2,5 85,0 76,0 24,0 140,0
3,3 112,0 88,0 12,0 102,0
0,4 1,1 89,0 76,1 23,9 99,6
Financiële strategie 2022-2026? gemeente Stichtse Vecht 1. Vooruitschuiven (Jaarlijks 1e jaar structureel sluitend, (oplopend) tekort 2e – 4e jaar) 2. Direct duurzaam evenwicht (ieder jaar structureel sluitend vanaf 2023) 3. Duurzaam evenwicht vanaf 4e jaar, spaarpot inzetten (toewerken naar structureel sluitende begroting vanaf 2026 + in 2023-2025 de spaarpot inzetten)
Financiële strategie 2022-2026? Knoppen om aan te draaien Uitgaven verlagen: 1. Minder doen 2. Stoppen 3. Nieuw voor oud 4. Innovatie 5. Kerntakendiscussie 6. Financiële techniek Ambities / in stand houden (minimum) Voorzieningenniveau gemeente Stichtse Vecht
Inkomsten verhogen: 1. Woonlasten 2. Kostendekkendheid tarieven Inkomsten 3. Kostenverhaal verhogen 4. Overige heffingsmogelijkheden (parkeren e.d.) Wat mag het inwoners en ondernemers kosten? Weerstandsvermogen: Spaarpot inzetten: 1. Ruimte boven minimum Uitgaven streefniveau van 1,4 verlagen 2. Onder minimum Weerstandsstreefniveau 1,4 (tijdelijk)
vermogen
Spaarpot aanvullen (op termijn): 1. Heroverweging bestemmingsreserves 2. Positief structureel saldo 3. Stille reserves
Proces richting verkiezingen 2022, coalitievorming en P&C cyclus 2023 • Begroting 2022: behandeling in de raad (Nov 2021) raad meenemen in financiële positie in Informatieve sessie? • Septembercirculaire 2021 • Decembercirculaire 2021: uitgangspunt voor kadernota 2023 • Ambtelijk voorbereiden: keuzemogelijkheden draaien aan knoppen • Meer zoeken dan nodig • Signaal aan Rijk blijven afgeven • Nieuwe coalitie - coalitieakkoord: • Financiële strategie bepalen en met raad afstemmen • Inhoudelijke keuzes (ambities) en financiële keuzes (draaien aan de knoppen) • Kadernota 2023 • Begroting 2023 Bron: voorwoord Begroting 2022
Vragen?