CConstaterende datStichtse Vecht
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 4 Ruimtelijke onderbouwing Rijksstraatweg 39-41 Nieuwersluis.pdf

Commissie Fysiek Domein 10 september 2024, gemeente Stichtse VechtBij agendapunt: 3: Vaststellen Bestemmingsplan Nieuwersluis19.784 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

-

Het slopen van de werkplaats aan de westelijke grens van het plangebied.

-

Het bouwen van nieuwe werkplaatsen ter plaatse van de gesloopte werkplaats aan de westelijke grens van het plangebied.

De sloop- en bouwwerkzaamheden worden over een periode van 1,5 jaar uitgevoerd. Tijdens deze sloop- en bouwfase wordt gebruikgemaakt van mobiele werktuigen die stikstofoxiden emitteren. Daarnaast zijn voertuigbewegingen nodig om bouwmaterieel, -materiaal en -personeel van en naar de bouwlocatie te vervoeren. Deze activiteiten worden allemaal meegenomen in de berekening van stikstofemissies. De nieuwbouw werkplaatsen aan de westelijke grens van het plangebied worden ‘gasloos’ uitgevoerd en niet aangesloten op het gasnet. Dit betekent dat er geen emissies zijn door gebouwverwarming voor de nieuwe bebouwing. De omgebouwde bedrijfsloods zal nog wel gebruikmaken van gasgestookte verwarming. Ter plaatse van de gerenoveerde verbouwingen worden werkruimtes en een lunchroom gerealiseerd. Het nieuwe gebruik van de locatie heeft een verkeersaantrekkende werking. De stikstofemissies als gevolg van het gasverbruik binnen de planlocatie en de verkeersbewegingen als gevolg van de activiteiten binnen de planlocatie worden meegenomen in de stikstofdepositieberekening.

2.1

Methode van kwantificeren

2.1.1

Emissiekwantificering bouwfase

Voor de sloop- en bouwfase van het project is nog geen gedetailleerde inventarisatie beschikbaar van de inzet van mobiele werktuigen en aantal transporten. Wij berekenen daarom voor de sloopen bouwwerkzaamheden het aantal transportbewegingen en inzetduur en uitstoot van werktuigen (waaronder shovels, betonmixauto’s, kranen) middels interpolatie van gegevens uit concrete bouwprojecten van vergelijkbare omvang waarvoor inventarisaties zijn uitgevoerd. Bijlage III geeft een nadere toelichting over de totstandkoming van de kengetallen gebruikt in het regressiemodel. De kengetallen van het regressiemodel zijn bruikbaar voor standaard projecten met een omvang vanaf circa 1.000 m2 BVO. Op basis van het regressiemodel zijn in de sloop- en bouwfase verschillende activiteiten te onderscheiden die NOx uitstoten. De inputgegevens en de en emissiekwantificering zijn in onderstaande tabel weergegeven.

R001_01_074508aa | 29 mei 20229 mei 202

6

Tabel 2.1 Input- en outputgegevens regressiemodel Omschrijving

Kwantificering*

Totale bouwopgave (m2 BVO)

1.293

Omvang te slopen gebouwen (m2)

226

Grondwerk - woonrijp maken (ha)

0,04

Verkeersbewegingen zwaar verkeer (vrachtwagens) per jaar

174

Verkeersbewegingen bouwverkeer (licht verkeer) per jaar

935

Emissie mobiele werktuigen (slopen) (kg NOx/jaar)

1,4

Emissie mobiele werktuigen (bouwen) (kg NOx/jaar)

7,1

Emissie mobiele werktuigen (bouwrijp maken) (kg NOx/jaar)

1,6

Totale emissies mobiele werktuigen in kg NOx/jaar

10,1

Totale emissies mobiele werktuigen in kg NH3/jaar

0,3

*Het regressiemodel kwantificeert emissies en verkeersbewegingen voor het gehele project over een periode van 1,5 jaar. Emissies en verkeersbewegingen in tabel 2.1 zijn doorberekend op jaarbasis.

De verkeersbewegingen zoals aangegeven in tabel 2.1 zijn ingevoerd in de AERIUS-Calculator. De projecten waarop de bouw-kengetallen van het regressiemodel zijn gebaseerd betreffen voornamelijk woningbouw. Het ombouwen van een pand kost in het algemeen minder materialen vergeleken met nieuwbouw. De aanvoer van materialen met vrachtverkeer zal dan ook bij het ombouwen van de bedrijfsloods lager liggen dan is rekening gehouden in het regressiemodel. Hierdoor zal de toepassing van de kengetallen uit het regressiemodel op de bouwfase naar alle waarschijnlijkheid een overschatting van de emissies veroorzaken. 2.1.2

Emissiekwantificering gebruiksfase

De nieuwbouw werkplaatsen worden ‘gasloos’ uitgevoerd en niet aangesloten op het gasnet. Dit betekent dat er geen emissies zijn door gebouwverwarming voor de nieuwe bebouwing. De gerenoveerde bebouwing zal nog wel gebruikmaken van gasgestookte verwarming. Ter plaatse van de gerenoveerde verbouwingen worden werkruimtes en een lunchroom gerealiseerd. Het nieuwe gebruik van de locatie heeft een verkeersaantrekkende werking. De stikstofemissies als gevolg van het gasverbruik binnen de planlocatie en de verkeersbewegingen als gevolg van de activiteiten binnen de planlocatie worden meegenomen in de stikstofdepositieberekening. Voor het gasverbruik per jaar binnen het plangebied is een inschatting gemaakt aan de hand van de cijfers van het RVO1. Met het gasverbruik per jaar is vervolgens de uitstoot NOx per jaar

1

RVO (2013) Gasintensiteit [m3/m2 GO] 2013.

R001_01_074508aa | 29 mei 20229 mei 202

7

berekend aan de hand van de cijfers van het TNO 2. Er is voorafgaand aan de ontwikkeling van de planlocatie geen definitief besluit genomen over welke exacte werkzaamheden zullen plaatsvinden ter plaatse van de werkplaatsen. Voor het gasverbruik van de lunchroom én de werkplaatsen zijn daarom de cijfers gebruikt van het gasverbruik voor een horecagelegenheid (categorie ‘caférestaurants’ in de tabel van het RVO). Dit type gebruik heeft het hoogste gasverbruik zoals opgegeven in de cijfers van het RVO. Voor het toekomstige kleinschalige hotel / B&B is het jaarlijks gasverbruik van de categorie ‘hotel’ aangehouden. De NOx uitstoot per onderdeel is samengevat in onderstaande tabel 2.2. De verkeersgeneratie als gevolg van het project is bepaald aan de hand van CROW-kengetallen3. Uitgangspunt is dat de projectlocatie onderdeel uitmaakt van de ‘rest bebouwde kom’ van een ‘niet stedelijk’ gebied. Tabel 2.2 Uitstoot NOx op jaarbasis van bebouwing binnen het plangebied Categorie ‘Café – Restaurants’*

Categorie ‘Hotel’*

Oppervlakte in m2 BVO

511

210

Gasintensiteit in m3/m2 per jaar

36,5

27,7

Gasverbruik/jaar (m3)

18.652

5.817

Uitstoot NOx per g/GJ

15

15

0,03165

0,03165

8,9

2,7

Energie per gestookt m3 aardgas in GJ Totale uitstoot NOx in kg/j * Categorie zoals weergegeven in de RVO (2013) tabel

Voor de berekening van de verkeersgeneratie van de werkplaatsen is de CROW-categorie ‘bedrijfsverzamelgebouw’ het meest passend, gezien de diversiteit aan mogelijke bedrijfsactiviteiten. Voor de CROW-categorie ‘café/bar/cafetaria’ zijn geen kencijfers over verkeersgeneratie bekend bij het CROW. De lunchroom zal hoofdzakelijk gebruikt/bezocht worden door werknemers/bezoekers van de werkplaatsen. Daarom is het BVO voor het horecagedeelte meegenomen met de verkeersgeneratieberekening van de categorie ‘bedrijfsverzamelgebouw’. De verkeersgeneratie per 100 m2 bvo voor de categorie ‘bedrijfsverzamelgebouw’ bedraagt maximaal 8,7 verkeersbewegingen per etmaal. Dit betekent voor de bedrijfsgebouwen in de nieuwe situatie maximaal 89,9 verkeersbewegingen. De verkeersgeneratie per 10 kamers voor de categorie ‘1* hotel’ bedraagt maximaal 7,1 verkeersbewegingen per etmaal. In totaal gaat het om 97 verkeersbewegingen per etmaal.

2

TNO 2014 R10584. Update NOx-emissiefactoren kleine vuurhaarden – glastuinbouw en huishoudens -

3

CROW-publicatie 381: ‘Toekomstbestendig parkeren- Kencijfers parkeren en verkeersgeneratie’

R001_01_074508aa | 29 mei 20229 mei 202

8

Aangenomen wordt dat 98% van de totale verkeersbewegingen bestaat uit licht verkeer en maximaal 2% uit zwaar vrachtverkeer (bijvoorbeeld een vuilniswagen en bevoorrading).

2.2

Rekenmethode

Voor de uitvoer van de berekeningen is de AERIUS-Calculator gebruikt (versie 2023). De emissies als gevolg van mobiele werktuigen zijn opgenomen in een vlakbron op het perceel waar de bouwwerkzaamheden plaatsvinden. De verkeersbewegingen als gevolg van de gebruiksfase en de bouwfase van en naar de locatie zijn opgenomen in een lijnbron. De lijnbron is gemodelleerd vanaf de bouwlocatie over de Stationsweg tot aan de Rijksstraatweg. Op basis van de verkeersgegevens zoals weergegeven in het Centraal Instrument Monitoring Luchtkwaliteit (CIMLK) constateren wij dat vanaf dit punt in voldoende mate sprake is van verdunning in het overige verkeer.

R001_01_074508aa | 29 mei 20229 mei 202

9

3

Resultaten en conclusies

Aan de hand van de emissiekwantificering zijn voor de bouwfase en de gebruiksfase AERIUSmodellen opgesteld en doorgerekend. De AERIUS-uitvoerbestanden zijn opgenomen als bijlagen I en II. De totale emissie in de gehanteerde modellen bedragen circa 10,2 kilogram NOx en 0,3 kilogram NH3 per jaar voor de bouwfase en circa 13,8 kilogram NOx en 0,1 kilogram NH3 per jaar voor de gebruiksfase. De modellen zoals omschreven, zijn doorgerekend met als uitkomst dat er geen depositieresultaten hoger zijn dan 0,00 mol N/ha/jaar. Uitgaande van de rekenresultaten is er geen relevant nadelig effect voor Natura 2000-gebieden te verwachten vanwege stikstofdepositie. In het kader van een goede ruimtelijke ordening bestaat voor het aspect stikstofdepositie geen belemmering. Met betrekking tot de activiteit ‘bouwen’ en ‘gebruik’ concluderen we dat er geen vergunningplicht bestaat ingevolge de Omgevingswet.

LBP|SIGHT

M. (Marc) Wijbenga MSc

J.C (Jos) Wiegman MSc

R001_01_074508aa | 29 mei 20229 mei 202

10

Bijlage I AERIUS-uitvoerbestand bouwfase

R001_01_074508aa | 29 mei 20229 mei 202

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met stikstofgevoelige habitattypen en/of leefgebieden, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstofdepositie.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .

handleidingen op onze website

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

LBP|SIGHT Rijksstraatweg 39-41, 3631AA Nieuwersluis Herontwikkeling Rijksstraatweg Herontwikkeling Rijksstraatweg 39-41

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RztX1BKspmbG 29 mei 2024, 12:17 OwN2000-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Herontwikkeling Rijksstraatweg 39-41 - Beoogd Herontwikkeling Rijksstraatweg 39-41 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RztX1BKspmbG (29 mei 2024)

2024 -

0,3 kg/j

10,2 kg/j

2/7

Projectberekening

Herontwikkeling Rijksstraatweg 39-41 (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 2 3 4 

Anders... | Anders... | Mobiele werktuigen (bouwen) Anders... | Anders... | Mobiele werktuigen (slopen) Anders... | Anders... | Mobiele werktuigen (bouwrijp) Verkeersnetwerk

RztX1BKspmbG (29 mei 2024)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,2 kg/j 60,0 g/j 50,0 g/j 4,1 g/j

7,1 kg/j 1,4 kg/j 1,6 kg/j 0,2 kg/j

3/7

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

© OSM & Kadaster Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RztX1BKspmbG (29 mei 2024)

4/7

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Herontwikkeling Rijksstraatweg 39-41" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RztX1BKspmbG (29 mei 2024)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

-

-

5/7

Projectberekening

Herontwikkeling Rijksstraatweg 39-41, Rekenjaar 2024 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Wegverkeer X:129048,43 Y:467730,98 184,16 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Anders... | Anders...

Naam Mobiele werktuigen Uittreedhoogte (bouwen) Warmteinhoud Locatie X:129062,32 Spreiding Y:467681,14 Oppervlakte 0,19 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 3

Anders... | Anders...

Naam Mobiele werktuigen Uittreedhoogte (slopen) Warmteinhoud Locatie X:129036,48 Spreiding Y:467688,17 Oppervlakte 0,02 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 4

Anders... | Anders...

Naam Mobiele werktuigen Uittreedhoogte (bouwrijp) Warmteinhoud Locatie X:129053,15 Spreiding Y:467683,76 Oppervlakte 0,07 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

Links Rechts NOₓ 0,2 kg/j Type scherm - - NO₂ 45,0 g/j Hoogte - - NH₃ 4,1 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

In file

935,0 /jaar 0,0 /jaar 174,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

0,0 m 0,000 MW 0m

NOₓ NH₃

7,1 kg/j 0,2 kg/j

0,0 m 0,000 MW 0m

NOₓ NH₃

1,4 kg/j 60,0 g/j

0,0 m 0,000 MW 0m

NOₓ NH₃

1,6 kg/j 50,0 g/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden.

RztX1BKspmbG (29 mei 2024)

6/7

Projectberekening

Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.2_20240329_bf14d3585e Database versie 2023.2_bf14d3585e_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://link.aerius.nl/website

RztX1BKspmbG (29 mei 2024)

7/7

Bijlage II AERIUS-uitvoerbestand gebruiksfase

R001_01_074508aa | 29 mei 20229 mei 202

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met stikstofgevoelige habitattypen en/of leefgebieden, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstofdepositie.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .

handleidingen op onze website

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

LBP|SIGHT Rijksstraatweg 39-41, 3631 AA Nieuwersluis 074508aa herontwikkeling locatie Rijksstraatweg 39-41 - gebruiksfase

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RgPKLmEPBZeJ 29 mei 2024, 12:18 OwN2000-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Gebruiksfase - Beoogd Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RgPKLmEPBZeJ (29 mei 2024)

2024 -

72,7 g/j

13,8 kg/j

2/6

Projectberekening

Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 2 3 

Wonen en Werken | Recreatie | verwarming loods Wonen en Werken | Woningen | Verwarming B&B Verkeersnetwerk

RgPKLmEPBZeJ (29 mei 2024)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

72,7 g/j

8,9 kg/j 2,7 kg/j 2,2 kg/j

3/6

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

© OSM & Kadaster Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RgPKLmEPBZeJ (29 mei 2024)

4/6

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RgPKLmEPBZeJ (29 mei 2024)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

-

-

5/6

Projectberekening

Gebruiksfase, Rekenjaar 2024 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

verkeersbewegingen gebruiksfase X:129047,11 Y:467734,05 182,64 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wonen en Werken | Recreatie

Naam verwarming loods Uittreedhoogte Locatie X:129072,4 Warmteinhoud Y:467678,82 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 3

Wonen en Werken | Woningen

Naam Verwarming B&B Uittreedhoogte Locatie X:129054,9 Warmteinhoud Y:467661,46 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

Links Rechts NOₓ 2,2 kg/j Type scherm - - NO₂ 0,4 kg/j Hoogte - - NH₃ 72,7 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

In file

95,0 /etmaal 0,0 /etmaal 2,0 /etmaal 0,0 /etmaal

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

8,0 m 0,000 MW

NOₓ

8,9 kg/j

7,0 m 0,000 MW

NOₓ

2,7 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.2_20240329_bf14d3585e Database versie 2023.2_bf14d3585e_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://link.aerius.nl/website

RgPKLmEPBZeJ (29 mei 2024)

6/6

Bijlage III Toelichting regressiemodel

R001_01_074508aa | 29 mei 20229 mei 202

Notitie

Datum:

12 september 2023

Project:

Uw kenmerk:

-

Locatie:

Ons kenmerk:

V010500cw.20FWYAF.djs

Betreft:

Versie:

01_004

Wet natuurbescherming Toelichting kengetallen aanlegfase

Kengetallen voor aanlegfase Omdat veelal in planvorming en bij de voorbereidingsfase van bouwaanvragen nog geen inventarisatie en/of aanbesteding van het bouwproject heeft plaatsgevonden, zijn normaliter geen (exacte) aantallen bekend van het aantal bedrijfsuren van mobiele werktuigen en het aantal transportbewegingen. Vanuit dat opzicht, en door het ontbreken van goede literatuurgegevens 1, is door LBP|SIGHT, in samenwerking met de gemeente Utrecht, een aantal kengetallen ontwikkeld voor de diverse onderdelen die het bouwproces met zich meebrengt. De kengetallen komen voort uit de regressie en extrapolatie van gegevens van concrete bouwprojecten. Hiermee zijn de stikstofemissies berekend met de rekentool van AERIUS Calculator, waarbij de inputparameter brandstofverbruik is berekend op basis van de AUB methode 2. De kengetallen zijn bruikbaar voor een projectomvang vanaf ca. 1.000 m2 bvo. De volgende onderdelen van het bouwproces zijn daarbij beschouwd: Sloopfase Het kengetal voor slopen is berekend op basis van een feitelijke inventarisatie voor de sloop van ca. 2.100 m2 bvo gebouwen. De inventarisatie betreft het gecalculeerde dieselverbruik voor het gebruik van rupskranen en shovels, beide van de emissieklasse Stage IV. Het kengetal is 9,48 g NOx/m2 bvo en 0,38 g NH3/m2 bvo te slopen.

Voor de afvoer van het sloopafval wordt aangenomen dat dit 50% bedraagt van het kengetal voor bouwverkeer vrachtwagens (zie hieronder bij ‘Bouwen’). Per 1.000 m2 bvo te slopen betekent dit 92 bewegingen (= 46 ritten).

1

De Handreiking woningbouw en AERIUS (publicatie 20400607 van januari 2020) geeft geen kengetallen op basis van de huidige versie van AERIUS. Tevens zijn de datasets die daaraan ten grondslag liggen te beperkt (vijf sterk uiteenlopende datapunten) of hebben de verkeerde insteek (nl. omslagpunt bepalen bij welke emissie en afstand een depositie wordt berekend) om in deze vorm te hanteren.

2

AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen TNO rapport 2021 R12305 van 10 december 2021, en bijbehorende excel rekensheet.

Kelvinbaan 40, 3439 MT Nieuwegein | Postbus 1475, 3430 BL Nieuwegein | T (030) 231 13 77 | F (030) 234 17 54 E info@lbpsight.nl | www.lbpsight.nl | IBAN: NL62 RABO 036 42 36 558 | KvK 30073990 | BTW NL007076083B01

Bouwrijp maken Het kengetal voor grondwerk voor het bouwrijp maken is berekend op basis van een feitelijke inventarisatie van het bouwrijp maken van een plangebied van 22.500 m 2. De inventarisatie betreft de gecalculeerde inzetduur en vermogen van rupskranen, tractoren, dumper trucks en triplaten. Er is uitgegaan van emissieklasse Stage IV voor alle mobiele werktuigen. Het kengetal bedraagt 58,9 kg NOx/ha en 1,78 kg NH3/ha bouwrijp maken. Bouwen Het kengetal voor bouwen is drieledig, en komt voor uit de regressielijnen van gedetailleerde inventarisaties van 17 verschillende concrete bouwprojecten3 met een programma omvang uiteenlopend van 2.000 tot 70.000 m2 bvo. Deze projecten betreffen bouw van voornamelijk woningen (mix van appartementen en grondgebonden), en in mindere mate kantoren en utiliteit. De inventarisaties richtten zich op drie aspecten: ▪

De inzet van mobiele werktuigen (graafmachines, shovels, betonmixwagens, heistellingen, mobiele kranen, generatoren, etc.) is per project geïnventariseerd in de vorm van dieselverbruik en/of vermogen en bedrijfsduur, en vervolgens omgerekend naar emissievracht (kg stikstof voor het hele project). Ca. 90% van de ingezette werktuigen zijn Stage IV, het overige Stage III. Vervolgens is, op basis van deze 17 projecten, een regressielijn opgesteld van de stikstof emissievracht als functie van de projectomvang in m2 bvo. Het kengetal dat hieruit voortvloeit is 7,5 kg NOx/1.000 m2 bvo en 0,2 kg NH3/1.000 m2 bvo

▪

Het bouwverkeer (gebruik makend van zware vrachtwagens) is per project geïnventariseerd in de vorm het aantal voertuigbewegingen om het bouwproject uit te kunnen voeren. Vervolgens is, op basis van deze 17 projecten, een regressielijn opgesteld van het aantal vrachtwagenbewegingen als functie van de projectomvang in m2 bvo. Het kengetal dat hier uit voortvloeit is 183 vrachtwagenbewegingen/1.000 m2 bvo.

▪

Het vervoer van bouwpersoneel (gebruik makend van lichte motorvoertuigen) is per project geïnventariseerd in de vorm het aantal voertuigbewegingen. Vervolgens is, op basis van deze 17 projecten, een regressielijn opgesteld van het aantal personenwagenbewegingen als functie van de projectomvang in m 2 bvo. Het kengetal dat hier uit voortvloeit is 1.039 personenwagenbewegingen/1.000 m2 bvo.

Grondwerk t.b.v. herinrichten/woonrijp maken Het kengetal voor grondwerk voor het herinrichten/woonrijp maken is berekend op basis van een feitelijke inventarisatie van het woonrijp maken van een plangebied van 22.500 m 2. De inventarisatie betreft de gecalculeerde inzetduur en vermogen van rupskranen, graafmachines, tractoren, en trilplaten. Er is uitgegaan van emissieklasse Stage IV voor alle mobiele werktuigen. Het kengetal bedraagt 41,5 kg NOx/ha en 1,55 kg NH3/ha woonrijp maken.

3

Voor 8 projecten zijn gegevens aangeleverd door de gemeente Utrecht.

V010500cw.20FWYAF.djs | versie 01_004 | 12 september 2023

2

LBP|SIGHT BV

dr. H.A.E. (Dirk-Jan) Simons

V010500cw.20FWYAF.djs | versie 01_004 | 12 september 2023

3

Bijlage IV Quick scan ecologie

R074508aa.22CDMDO.dve | versie 02_001Fout! Verwijzingsbron niet gevonden.

Quick scan ecologie

R074508aa.22CDMDO.dve | versie 02_001Fout! Verwijzingsbron niet gevonden.

Herziening Quickscan Wet natuurbescherming Rijksstraatweg te Nieuwersluis

Jeroen de Pee | MBH Consult B.V. 30-02-2023 Herziening

Quickscan Wet natuurbescherming Rijksstraatweg 39-41, Nieuwersluis

Quickscan Wet natuurbescherming Rijksstraatweg 39-41 te Nieuwersluis

Opdrachtgever

Firma Degenaar Prinsengracht 572 1001 ND Amsterdam

Opsteller

J.B. de Pee, Ecoloog

Interne controle

H.N.J. de Jong, Ecoloog MBH Consult B.V. Ottostraat 11 6716 BG Ede 0318-202045 jeroen@mbhconcult.nl

2

Quickscan Wet natuurbescherming Rijksstraatweg 39-41, Nieuwersluis

Inhoud 1.

2.

3.

4.

5.

Inleiding................................................................................................................................................... 4 1.1

Aanleiding en doel .......................................................................................................................... 4

1.2

Leeswijzer ....................................................................................................................................... 4

Het plangebied ........................................................................................................................................ 5 2.1

Ligging en algemene beschrijving plangebied ................................................................................ 5

2.2

Nieuwe plan .................................................................................................................................... 7

Wettelijk kader en onderzoeksmethode ................................................................................................ 8 3.1

Wettelijk kader Wet natuurbescherming ....................................................................................... 8

3.2

Onderzoeksmethode ...................................................................................................................... 9

Gebiedsbescherming ............................................................................................................................ 10 4.1

Natura 2000 .................................................................................................................................. 10

4.2

Natuurnetwerk Nederland (NNN) ................................................................................................ 10

Soortenbescherming ............................................................................................................................. 12 5.1

Nationale Databank Flora & Fauna (NDFF)................................................................................... 12

5.2

Vogels ........................................................................................................................................... 13

5.3

Vleermuizen .................................................................................................................................. 14

5.4

Grondgebonden zoogdieren......................................................................................................... 15

5.5

Flora .............................................................................................................................................. 15

5.6

Amfibieën ..................................................................................................................................... 15

5.7

Reptielen....................................................................................................................................... 16

5.8

Vissen ............................................................................................................................................ 16

5.9

Ongewervelden ............................................................................................................................ 16

6.

Houtopstanden ..................................................................................................................................... 17

7.

Conclusie ............................................................................................................................................... 18 Gebiedsbescherming................................................................................................................................. 18 Soortenbescherming ................................................................................................................................. 18 Houtopstanden ......................................................................................................................................... 18

8.

Bibliografie ............................................................................................................................................ 19

Bijlage 1 Foto’s veldonderzoek...................................................................................................................... 20 Bijlage 2 Nieuwe plan .................................................................................................................................... 28

3

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raadsinformatie.stichtsevecht.nl/api/v1/meetings/2489/documents/55447