CConstaterende datStichtse Vecht
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2. ontwerp Begroting 2027 ODU voor zienswijze

Commissie Fysiek Domein 8 september 2026, gemeente Stichtse VechtBij agendapunt: 4.: Zienswijze op (ontwerp) Programmabegroting 2027 ODU18.420 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Business Intelligence en Location Intelligence (kaartgericht werken) worden gericht ingezet voor risicogericht toezicht, informatiegestuurde vergunningverlening en transparante rapportages. Binnen de organisatie is hiervoor structureel capaciteit beschikbaar (minimaal 3 fte), ondergebracht in nauwe samenhang tussen Analyse & Ontwikkeling en Informatievoorziening. De ambitie is een datagedreven organisatie die keuzes onderbouwt met actuele en betrouwbare informatie. Daarbij geldt dat ontwikk eling en innovatie geen doel op zich zijn, maar bijdragen aan betere taakuitvoering, hogere efficiëntie en versterking van onze positie als kennispartner in de provincie Utrecht. Innovaties worden stapsgewijs en gecontroleerd ingevoerd, met ruimte voor pilots en leren door te doen. Door deze aanpak ontwikkelt de ODU zich gecontroleerd verder van samenvoeging naar een stabiel, modern en toekomstbestendig informatie- en ICT-fundament. Inkoop & contractmanagement In 2026 is binnen de ODU het inkoop- en contractmanagement ingericht en uitgevoerd conform geldende kaders voor rechtmatigheid en doelmatigheid. Daarbij is ingezet op het borgen van processen, rolvastheid en organisatiebrede bewustwording, zodat inkopen transparant en beheerst plaatsvinden.

In 2027 verschuift het accent naar verdere bestendiging en naar het tijdig voorbereiden en uitvoeren van (Europese) aanbestedingen, omdat een aantal grotere contracten afloopt. Dit vraagt om strakke planning, heldere besluitvorming en goede afstemming met de prima ire teams en bedrijfsvoering, zodat continuïteit in de dienstverlening geborgd blijft. Daarnaast wordt contractbeheer verder versterkt, onder andere door structurele spend-analyses en het beter benutten van managementinformatie over verplichtingen, looptijden en risico’ s. Maatschappelijk verantwoord inkopen (MVI) krijgt hierbij concreet gewicht in aanbestedingen, met aandacht voor onder meer circulariteit, social return en CO₂-reductie, binnen de kaders van doelmatigheid en uitvoerbaarheid. T ot slot wordt leveranciersmanagement verder ontwikkeld, gericht op kwaliteit, leveringszekerheid en waar passend innovatie, zodat de ODU grip houdt op prestaties en afspraken en de organisatie betrouwbaar kan blijven leveren. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 20 van 45 Managementondersteuning Managementondersteuning vormt de organisatorische ruggengraat van de ODU.

Het secretariaat en de receptie zorgen voor een betrouwbare en zorgvuldige ondersteuning van bestuur , management en primaire teams, waaronder agendabeheer , dossiervorming, administra tieve ondersteuning en een professionele ontvangstfunctie. In 2027 ligt de nadruk op verdere stroomlijning van werkprocessen en ondersteuning. Door gerichte digitalisering van documentmanagement en werkstromen en het hanteren van uniforme werkafsprak en wordt de organisatie efficiënter ondersteund. Daarmee wordt het primaire proces ontzorgd en blijft ruimte voor focus op inhoudelijke uitvoering van de maatschappelijk e tak en. Wat mag het kosten? Op basis van de begroting 2027 is het budget voor het programma Bedrijfsvoering als volgt: Programma Baten Lasten Saldo Bedrijfsvoering €16.754.500 €16.754.500 - T abel 6: Programma Bedrijfsvoering 3.1.6 Efficiëntie en financiële weerbaarheid De oprichting van de ODU is gestoeld op de ambitie om de kwaliteit van de dienstverlening te versterk en en beter in te spelen op de opgaven van vandaag en de toekomst. Daarbij is het gelukt om direct bij de start een solide basis neer te zetten zonder dat dit heeft geleid tot een noemenswaardige stijging van de totale kosten. In de programmabegroting 2026 is reeds voor circa € 950.000 aan ombuigingen gerealiseerd.

Deze komen ten goede aan de kwaliteit van onze dienstverlening en hierdoor voldoet de ODU aan de robuustheidscriteria van het Rijk. In de Ontwerp programmabegroting 2 027 zijn bezuinigingen gerealiseerd voor circa € 750.000. De gemiddelde stijging van de deelnemersbijdragen bedraagt 2,9%, terwijl de gewogen prijsontwikkeling op basis van de septembercirculaire voor de ODU uitk omt op circa 4,6%. Daarmee blijft de ODU cir ca 1,7% onder de autonome kostenontwikk eling. Daarbij houden we naar verwachting voldoende ruimte om de noodzakelijk e innovatie in te bouwen en de kwaliteit van de dienstverlening te behouden. Hiermee is de ODU in staat om de op de opgaven in de huidige fase en in de verdere doorontwikkeling naar de omgevingsdienst van de toekomst. De doorontwikk eling van de ODU kenmerkt zich daarmee door een zorgvuldig evenwicht tussen effici ëntie, kwaliteit en duurzame groei. In 2026 lag de focus op harmonisatie en basisinrichting; in 2027 bouwen wij hier doelgericht op voort. Innovaties en investeringen in digitalisering en datagedreven werken worden uitsluitend doorgevoerd wanneer zij aantoonbaar bijdragen aan kwaliteit, betrouwbaarheid en uitvoerbaarheid. Een aantal deelnemers heeft het algemeen bestuur, evenals andere gemeenschappelijke regelingen, gewezen op de noodzaak tot terughoudendheid in indexering en kostenontwikkeling.

Wij hebben begrip voor de financiële druk en onzek erheid waarmee deelnemers de komende jaren worden geconfronteerd. T egelijk ertijd wordt de kostenontwikk eling van de ODU in belangrijke mate beïnvloed door loonontwikkelingen uit cao-afsprak en, die een eigen prijsverloop kennen en niet één-op-één aansluiten bij generiek e indexcijfers. Het signaal van de deelnemers nemen wij serieus. De gematigde stijging van de deelnemersbijdragen in zowel 2026 als 2027 onderstreept dat wij nadrukkelijk inzetten op kostenbeheersing, prioritering en het kritisch bezien van uitgaven. Wij zeilen daarbij scherp aan de wind. Juist in die context is het van belang dat de ODU als nieuwe gemeenschappelijk e regeling beschikt over een solide financiële basis. In de eerste jaren na een samenvoeging kunnen zich incidentele tegenvallers voordoen, bijvoorbeeld door harmonisatie -effecten, ICT-risico’ s of externe ontwikkelingen. Een toereikend startkapitaal voorkomt dat dergelijke risico’ s direct leiden tot tussentijdse bijstellingen of aanvullende bijdragen van deelnemers. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 21 van 45 Een algemene reserve die aansluit bij het risicoprofiel van de organisatie is daarbij passend, met een richtomvang tot maximaal 7% van de jaarlijkse opbrengsten.

Dit niveau sluit aan bij wenselijke normen voor weerstandsvermogen en bij de omvang en complexiteit van de dienst. Het inbrengen van het beschikbare vermogen uit de voormalige diensten in de algemene reserve van de ODU draagt bij aan financiële stabiliteit, bestuurlijke rust en voorspelbaar heid in de eerste jaren van de nieuwe organisatie. Een lage r niveau zou onvoldoende recht doen aan het risicoprofiel van een organisatie die zich in de eerste jaren na samenvoeging nog verder moet bestendigen. Een adequaat weerstandsvermogen is daarmee geen doel op zich, maar een noodzakelijke randvoorwaarde om verantwoord en k ostenbewust te kunnen opereren in een periode waarin wij tegelijk ertijd investeren in kwaliteit, efficiency en verdere professionalisering. Door deze combinatie van gerichte besparingen, k ostenbewustzijn en een solide financiële basis werkt de ODU stap voor stap aan een volwassen, veerkrachtige en toek omstbestendige organisatie. Zo blijven wij in staat om met beperkte middelen een hoge kwaliteit van dienstverlening te realiseren en blijvende meerwaarde te leveren voor de provincie Utrecht en alle deelnemende overheden.

(Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 22 van 45 4 V erplichte paragrafen Dit hoofdstuk bevat de verplichte paragrafen volgens het BBV (Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten), tenzij een onderdeel niet van toepassing is. Bij de Omgevingsdienst Utrecht (ODU) zijn de volgende onderdelen niet van toepassing: • lokale heffingen; • onderhoud van kapitaalgoederen; • verbonden partijen; • grondbeleid. De navolgende paragrafen zijn wel van toepassing bij de ODU en zullen hieronder behandeld worden: • weerstandsvermogen en risicobeheersing (zie paragraaf 4.1); • financiering (zie paragraaf 4.2); • bedrijfsvoering (zie paragraaf 4.3); • openbaarheid (zie paragraaf 4.4). 4.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen geeft de relatie weer tussen de weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de ODU beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken en alle risico’ s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie. Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen is de verhouding tussen de weerstandscapaciteit en de risico’ s die de ODU loopt. Het gaat hier over niet kwantificeerbare risico’ s. V oor kwantificeerbare risico’ s worden voorzieningen gevormd voor zover dat past binnen de jaarverslaggevinsgregels .

In artik el 28 van de gemeenschappelijke regeling Omgevingsdienst Utrecht is bepaald dat de algemene reserve maximaal 7 procent van de baten bedraagt. Op basis van de begrote financiële positie per 31 december 2027 bedraagt de algemene reserve €3,2mio, gelijk aan de norm van 7%. Jaarlijkse exploitatieoverschotten worden toegevoegd aan de algemene reserve en verhogen het weerstandsvermogen. Een exploitatietek ort wordt opgevangen binnen het weerstandsvermogen, tenzij het weerstandsvermogen hiervoor onvoldoende is. In dat geval dragen de deelnemers hun deel naar rato van de uren uit de DVO bij. Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit is het totaal van de middelen waarover de ODU beschikt om onvoorziene kosten te dekken. V oor de ODU is de algemene reserve aan te merk en als beschikbare incidentele weerstandscapaciteit. Het beginvermogen van de ODU zal na de afwikkeling van de jaarrek eningen van de oude diensten gestort worden. Er wordt van uitgegaan dat het gestorte beginvermogen voldoende is om het restrisico af te dekken. Op basis van de begrote financiële positie per 31 december 2027 bedraagt de algemene reserve €3.200.000. Daarnaast bestaat de weerstandscapaciteit uit de post Onvoorzien. In de begroting is rekening gehouden met een structurele post Onvoorzien ter hoogte van €352.000.

De totale weerstandscapaciteit bedraagt naar verwachting €3.552.000 (= €3.200.000 + €352.000). (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 23 van 45 Risicobeheersing Risicobeheersing is het effectief omgaan met de kansen en bedreigingen die de realisatie van de organisatiedoelstellingen kunnen beïnvloeden. Hiervoor is het van belang dat er een continu proces wordt ingericht van identificeren, prioriteren en beheersen. Hierdoor kunnen goed onderbouwde keuzes gemaakt worden met betrekking tot: • Welke risico’s kunnen gedragen worden? • Welk e beheersmaatregelen kunnen getroffen worden? • Welk e middelen moeten, ter afdekking van risico’ s, gereserveerd worden? Algemene risico’s Het risicoprofiel van de ODU bestaat uit bedrijfsspecifieke risico’ s en meer algemene risico’ s. Bij deze laatste kan onder meer gedacht worden aan macro-economische ontwikkelingen zoals een oorlog of een pandemie. Ook zijn er natuurlijk onzekerheden over (toekomstig) rijksbeleid en ontwikkelingen in wet - en regelgeving. Al deze ontwikkelingen kunnen risico’ s en onzek erheden met zich meebrengen, deze zijn echter nagenoeg niet beïnvloedbaar noch kwantificeerbaar . Deze risico’ s worden in principe niet opgenomen in de risicoanalyse zolang ze niet leiden tot meer specifiek e en kwantificeerbare risico’ s voor de ODU.

Specifieke risico’s De specifieke risico’ s zijn de risico’s die op de ODU van toepassing zijn. Deze risico’s worden jaarlijks middels sessies met MT en medewerk ers in kaart gebracht en hierbij wordt een inschatting gemaakt van de kans dat de gebeurtenis daadwerk elijk plaatsvindt en de (financiële) impact daarvan. 4.1.1 | Risicoa nal y se Ri s i co ma n a gemen t | 2027 Risico | Risico- | Restrisico Risico's | Beh eersin gsmaatregel | I/ S* x € k lasse x € 1.000 1.000 | % Vera n d eri n g va n wet- en regel gevi n g. | Tijdig inzetten van personeel met juiste kennis en vaardigheden | S | €750 | 10% | €75 o m mo gel i jke vera n d eri n gen d o o r te vo eren . Achterblijvende vraag waardoor de realisatie achterblijft op de | Inzetten op relatiemanagement: tijdige communicatie en gecontracteerde UVP uren. 1% minder productie is circa € | afspraken met de klant maken. | S | €1.475 | 25% | €369 295.000 Ravijnjaar deelnemers, waardoor de ODU moet bezuinigingen | Tijdig afstemmen op wensen en verwachtingen van deelnemers, | S | €1.475 | 25% | €369 zodat waar mogelijk hierop tijdig ingespeeld kan worden Onvoldoende declarabiliteit van medewerkers in de uitvoering. | Inzetten op coördinatie: sturen op inzet en bewaken | S | €885 | 25% | €221 improductiviteit. Kengetallen van PDC producten te laag vastgesteld.

| Monitoren van de PDC producten met een kengetal en | S | €295 | 10% | €30 ondernemen van gepaste acties bij structurele afwijkingen. Do o r d e sa men vo egi n g va n twee versch i l l en d e PDC- systematieken sluiten PDC-producten en zaakgericht | Focus op aangescherpte registratieregel. Aanpassingen in de | I | €590 | 25% | €148 tijdschrijven niet altijd eenduidig op elkaar aan. Dit kan impact | PDC catalogus. hebben op de productiviteit. Onderbezetting op formatieplan, waardoor voor afgesproken werkzaamheden in het uitvoeringsplan moet worden ingehuurd | Arbeidsmarktstrategie in combinatie werving-& selectiebeleid | S | €885 | 25% | €221 i .p .v. met ei gen p erso n eel Hoger ziekteverzuim dan de norm ten gevolge van langdurig | Verzuimbeleid. Hoge inzet op verzuimbegeleiding in | S | €583 | 25% | €146 zi ekteverzu i m. | samenspraak met ARBO dienst. Perso n el e fri cti eko sten (ei gen ri si co d ra gersch a p WW en WG A ). | Strategisch personeelsbeleid in combinatie met sociaal plan/ | I | €500 | 25% | €125 sociaal statuut en van-werk-naar-werk trajecten. Claims door asbestslachtoffers. | Protocol en instructie om contact te vermijden | S | €319 | 10% | €32 Vacatures zijn moeilijk in te vullen, met name voor specificatie | Er zi jn twee recru i ters d i e a cti ef b ezi g zi jn met functies. | a rb ei d sma rktco mmu n i ca ti e.

Er i s een cu l tu u rp ro gra mma o m | S | €270 | 75% | €203 men sen ta l en tgeri ch t i n te zetten . Omgevi n gsd i en st va n d e to eko mst stel t o o k a n d ere ei sen a a n | Perso n eel sb el ei d h o u d t reken i n g met a n d ere ca p a ci tei ten en | S | €408 | 50% | €204 med ewerkers | ta l en ten va n med ewerkers. Ernstig beveiligingsincident waardoor IT omgeving niet | Actief werken aan implementatie beveiligingsmaatregelen. beschikbaar is. | Periodiek uitvoeren van risico-inventarisaties conform Baseline | S | €918 | 10% | €92 Informatiebeveiliging Overheid Totaal b erek en d restrisico | €2.235 * I = In ci d en teel / S = Stru ctu reel Tabel 7: | Berekenin g res tris ico (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagin a 24 van | 45 Deze | risicoanalyse is gebaseerd op de reguliere systematiek voor het bepalen van de risico’s en past bij een stabiele organisatie. De ODU bevindt zich in 2026 en 2027 echter nog in de fase van opbouw en doorontwikkeling (van fusie naar fundament). Door onder meer organisatieontwikkeling, harmonisatie van werkprocessen en de ontwikkeling van de productie zijn de feitelijke risico’s in deze periode groter dan in de tabel tot uitdrukking komt. Dit vraagt om voldoende extra financiële ruimte om tegenvallers op te kunnen vangen.

4.1.2 | Be re keni ng e n waa rd eri ng rat i o wee rs t and sver mo gen O n de r dee l | S t a n d pe r he den Algemene reserve 31-12-2026 * | €3.200.000 Post Onvoorzien | €352. 300 Weerstandscapaciteit | €3. 552. 300 Restrisico | €2. 235. 000 Ratio weerstandsvermogen (weerstandscapaciteit / restrisico) | 1, 59 Waardering restri si co conform Nederl ands Adviesbureau voor Risicomanagement | Ruim voldoende (B) Tabel 8: Bereken ing en waarderin g ratio weers tandsvermogen In het eerste halfjaar 2026 wordt naar verwachting het startkapitaal van de dienst bepaald. Hierbij is nu uitgegaan van ee n maxim ale a lgem en e res e rve van 7 %. D | e | ra t | i | o | wee rs ta n dsvermogen geeft weer in welke mate de ODU in staat za l zijn om onvoorziene risico’s | t e dekke n . O p ba s i s va n de ge pro gn os t i ce erde s i tu ati e o p 31-12- 2 02 7 komt de ratio uit op 1,59. Afgezet t e gen de o pge s te lde normen door he t Ne de rlan ds Advie s bu rea u vo o r R is ico ma na gem ent scoort de ODU hiermee ruim voldoe nde | . 4.1.3 | F i nan ci ël e ke ng et al l en Kenget allen | Be gro t i n g 2027 Netto schuldquote | -3, 59 % Solva bilite itsratio | 6 , 28% Structurele exploitatieruimte | - Tabel 9: Financiële kengetallen Netto sc huld quot e De netto schuld weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van de ODU ten opzichte van de eigen middelen.

De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. | D e | O D U heeft geen leningen en verwacht deze ook niet voor eind 2026 aan te hoeven trekken. Solvabilit eitsrati o Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de ODU in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger de ratio, hoe groter de weerbaarheid van d | e OD U . Stru ctu rel e expl oitatieruimte Dit kengetal geeft aan hoe groot de structurele exploitatieruimte is, doordat wordt gekeken naar de structurele baten en structurele lasten en deze worden vergeleken met de totale baten. Een positief of nihil percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten te dekken. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 25 van | 45 (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 26 van 45 Overige financiële kengetallen De navolgende financiële kengetallen zijn niet van toepassing voor de ODU: • Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen : Dit kengetal wijkt niet af van de netto schuldquote, omdat de ODU geen verstrekte leningen heeft. • Grondexploitatie: Dit kengetal is niet van toepassing, omdat de ODU geen grond exploiteert. • Belastingcapaciteit: Dit kengetal is niet van toepassing, omdat de ODU geen belastingen int.

4.2 Financiering Deze paragraaf gaat over de financiering van de ODU op de korte en de lange termijn. Daarin worden betrokken het schatkistbankieren, de kasgeldlimiet en de renterisiconorm. Het doel is om onder gunstige voorwaarden en met beperkte risico’ s over voldoende financiële middelen te beschikken. Financiering korte termijn In de bijdrageverordening is het volgende vastgelegd: a. De deelnemers betalen telk ens uiterlijk op 1 januari, 1 april, 1 juli en 1 oktober een voorschot in de kosten van het lopende begrotingsjaar ten bedrage van telk ens 25% van de deelnemersbijdrage. b. Indien het voor de benodigde liquiditeitspositie gedurende afzonderlijke kwartalen noodzakelijk is, kan het dagelijks bestuur besluiten dat een afwijkend voorschotbedrag wordt gefactureerd. V oor de start van de ODU wordt voorgesteld dat deelnemers de eerste twee voorschotten betalen uiterlijk 1 januari. Hierdoor is verzekerd dat de ODU voor de start voldoende financiële middelen heeft. Doen zich hierbij tijdelijk overschotten voor dan heeft de ODU te mak en met schatkistbankieren. De overschotten mogen alleen in rekening-courant en via deposito’ s bij de schatkist (het Rijk) worden belegd (of uitgeleend aan andere decentrale overheden). De ODU mag de eerste € 1mio buiten de schatkist houden.

De ODU gaat een financieringsovereenk omst (krediet- en depotarrangement) afsluiten met de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) waarbij een intra-daglimiet van €1mio wordt afgesproken. Doordat automatische afroming van bedragen boven de €250.000 naar deposito’ s bij de schatkist (het Rijk) plaatsvindt is het saldo liquide middelen op basis van de begrote financiële positie per 31 december 2027 €251.000. Financiering lange termijn Wanneer de ODU investeringen doet en deze activeert op de financiële positie kan het nodig zijn om deze te financieren met geldleningen met een looptijd langer dan één jaar . Hierbij moet rekening worden gehouden met de renterisiconorm van het Rijk, die voorziet in spreid ing van de looptijden van geldleningen, waardoor renterisico’ s beperkt worden. Langlopende geldleningen in de k omende jaren zijn afhank elijk van omvang en tempo van de investeringen (in bijvoorbeeld ICT) en de ontwikkeling van de reservepositie van de ODU. Op dit moment is de verwachting dat in ieder geval tot en met 2029 geen leningen zullen hoeven worden afgesloten. 4.3 Bedrijfsvoering Voor de paragraaf Bedrijfsvoering wordt verwezen naar paragraaf 3 .1. 5 Programma Bedrijfsvoering. 4.4 Openbaarheid De Omgevingsdienst Utrecht (ODU) staat voor een transparante, controleerbare en toegank elijk e overheid.

Openbaarheid is een k ernwaarde binnen een professionele en maatschappelijk verantwoorde uitvoeringsorganisatie. In 2027 geeft de ODU gericht invulling aan de wettelijk e verplichtingen uit de Wet open overheid (Woo) en de bredere principes van open informatie, transparante besluitvorming en betrouwbare publieke dienstverlening. Openbaarheid draagt bij aan vertrouwen, voorspelbaarheid en uitlegbaarheid van het handelen van de ODU. Daarom werkt de organisatie in 2027 aan verdere professionalisering van informatiebeheer , het verbeteren van de vindbaarheid en beschikbaarheid van documenten en het toegank elijk er mak en van informatie voor inwoners, bedrijven, deelnemers en k etenpartners. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 27 van 45 V oortgang 2025–2026 (rechtsvoorgangers RUD Utrecht en ODRU) In 2025 hebben beide rechtsvoorgangers van de ODU verdere stappen gezet in de uitvoering van de eerste tranche van de W oo. Beide organisaties hebben hun Woo-index ingericht en geactualiseerd, waarin informatie over organisatie, bereikbaarheid, tak en en werkwijzen is opgenomen. Daarnaast zijn de agenda’ s, vergaderstukken en notulen van de Algemeen Besturen volledig en actueel online beschikbaar gesteld. De RUD Utrecht heeft in 2025 bovendien een verkenning uitgevoerd naar het mogelijk vooruitlopen op toekomstige Woo-tranches.

Ook is het proces voor de afhandeling van W oo-verzoek en geoptimaliseerd, onder andere door gebruik van een nieuwe anonimiseringstool en een (samen)werkportaal voor effici ëntere informatieverzameling. Het aantal Woo-verzoek en steeg van 10 in 2024 naar 15 in 2025, waarbij de omvang en complexiteit van de verzoek en toenamen. De verzoeken hadden veelal betrekking op milieutak en die de RUD uitvoerde namens gemeenten en de provincie. De ODRU heeft in 2025 het Woo -proces herijkt door de stappen, verantwoordelijkheden en termijnbewaking eenduidig vast te leggen. Ook hier is in 2025 ingezet op procesoptimalisatie en een verdere verbetering van dossiervorming en anonimisering. Met de start van de ODU in 2026 zijn deze werkwijzen geïntegreerd en geharmoniseerd. Documentstructuren, metadatering en publicatieprocessen zijn samengevoegd tot één uniforme aanpak. Daarmee beschikt de ODU in 2027 over een stabiele basis voor zowel actieve als passieve openbaarmaking. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 28 van 45 DEEL 2 FINANCIËLE BEGROTING 5 | Over zicht van bat en e n l as ten e n toeli chti ng 5.1 | Staat van baten en lasten In deze paragraaf is de geprognosticeerde staat van baten en lasten per programma ove | r | 2 02 | 7 opgenomen. Voor toelichtingen wordt ve rwezen n aa r | de vervolgparagrafen.

Vo | o | r | h | et meerjarenperspectief van de staat van baten e n l as te n voo r 2 02 8 – 2030 wordt verwezen naar Bijlage | 4 Meerjarenraming. P r o gr amm a be gr ot i n g | Be gr o t i n g 2027 Baten V e rg u nn i ng v e rle n i ng | €7.080.500 T o e z i c ht e n ha nd ha v i ng | €16.862.900 Ad vies en e xp e rtise | €6.544.700 Baten Programma Ui tvoeri ng | €30. 488.1 00 Be d rijfsvoe ring | €16 .7 54. 500 Baten Programma Bedri j fsvoeri ng | €1 6. 7 54. 500 T otaal baten | €47 . 242. 6 00 L as t e n V e rg u nn i ng v e rle n i ng | €7.080.500 T o e z i c ht e n ha nd ha v i ng | €16.862.900 Ad vies en e xp e rtise | €6.544.700 Lasten Programma Ui tvoeri ng | €30. 488.1 00 Be d rijfsvoe ring | €16.402.200 Lasten Programma Bedri j fsvoeri ng | €1 6. 402. 200 O n v oo rzi e n | €352. 300 T otaal lasten | €47 . 242. 6 00 Sal do bat en en l asten | - Toevoeging aan reserves | - O n t t re kk ing u it re se rves | - Resultaat | - Tabel 10: Staat van baten las ten per programma Voor een specificatie van de baten en lasten per kos ten s oo rt | wordt verwezen naar Bijla ge 5 Spe cificatie bate n en lasten per kostensoort. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 29 va n 45 5.2 Toelichting op d e b | at | e | n Bi j drag e d e el ne m er s Bi j drage deel nemers | Be gr o t i n g 2027 Vaste bijdrage | €16 .7 34.

100 Variabele bijdrage | €29.502.000 T otaal bij drage deel nemers | €46. 236. 100 Tabel 11: Bijdrage deeln emers De vaste bijdrage d i e nt | ter dekking van de vaste lasten van de organisatie met name bedrijfsvoering. De be drijfsvo e rin g kos te n wo | r d e | n | toegelicht in paragraaf 4. 3. Bij de berekening van de variabele bijdrage is | uitgegaan van de | m et | deelnemers | overeengekomen uitvoe ringspla nnen voor 2026 rekening houdend met de afspraken over de uren va | n | de regionale en gezam en l i j ke o pdra chte n. Deze te llen o p t ot ee n | structurele afname van pro du cte n e n | die n st en | va | n | in totaa l 352. 045 u | ur. Het bijbe h o re n de uu rtarief is €8 | 3 | ,7 | 5 . Voor een nadere uitwerking van de gecorrigeerde uren voor regionale en gezamenlijke opdrachten, | de | bijdra ge per deelnemer en de prijseffecten ten opzichte van vo o rgaa n d be gro t in gs jaa r 2 02 | 6 wo rdt ve rwezen n aa r Bijla ge 3 O ve rzicht u re n en bijdra gen pe r de eln eme r. Sub si di es en p roj ect opb reng st e n S u bs i di es e n pr o j e ct o pbr en gs t e n | Be gr o t i n g 2027 SPUK Energie | € 7 3 5 .

2 00 Projectopbrengsten | €150.600 T o t aa l s u bs i die s en pr oj ect opbre n gs t en | €885.800 Tabel 12: Subsidies en projectopbrengsten De navolgende subsidies en projectopbrengsten zijn opgenomen in de begroting | 202 7: • | SPUK Ene rgie: Regeling Specifieke Uitkering additionele capaciteit voor toezicht en handhaving energiebesparing (SPUK Energie) is structureel begroot, omdat het een regeling van 5 jaar betreft. De middelen worden voorna me lijk | gebruikt voor extra capaciteit toezicht en handhaving op de energiebesparingsplicht. 2026 zal het laatste jaar zijn dat deze subsidie i n | d e z e | vo r m | beschikbaar is. Het is de ve rwa cht in g dat de re ge lin g wo rdt ge cont inu ee rd (moge lijk in een andere vorm | ). • | Project opbrengsten: | Dit betreffen st ruct ure le pro je ct o pbre ngst en o p het ge bie d va n Vo lks gezo ndhe id e n M ilie u e n o pbren gs te n van u it de dive rs e ND C -locatie s. Overi g e bat en Overi ge baten | Be gr o t i n g 2027 Rentebaten | €125.000 Tabel 13: Overige baten (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 30 van | 45 5.3 Toelichting op d e lasten D e las te n van de pro gram ma’ | s | die vallen on de r | de | Uitvoe rings pro gramm a’s | bes taa n | exc l u s | i e | f | uit de l oo n ko s te n va n | medewerkers | we rkza am binne n deze programma ’s .

| Alle andere directe dan wel indire cte kos te n | van de pro gram ma ’s wo rde n ve ra ntwoo rd in h et pro gramm a be drijfsvo e rin g. De lasten van programma Bedrijfsvoering worden onderstaand nader gespecificeerd: L as t e n pro gr amm a Be dr i j fs vo e ri n g | Be gr o t i n g 2027 L as t e n Personeel | € 7 . 48 4. 3 0 0 Inhuur derden | €384.400 Indirecte personele lasten | €2. 126 .6 00 I C T k os te n | € 2 . 78 0. 8 00 Huisvestingskosten | €1. 427. 300 Overige kosten | €2.198.800 T otaal lasten | €1 6. 402. 200 Tabel 14: Specificatie lasten programma Bedrijfsvoering Per son e el De post Personeel omvat 59 | FTE me dewe rke rs be drijfsvo e rin g. D it is 18 | % va n de | begrote totale FTE’s | (321 FTE ). Voor de huidige medewerkers is uitgegaan van de huidige CAO, voor toekomstige medewerkers/ vacatureruimte is uit ge ga an van de CAO S G O. Daarnaast is in de personele lasten € | 400.000 (plus indexatie) opgenomen voor de u it voe rin g van de re gio na le - en gezam en lijke o pdra chte n. Inhuur de rd en De post I | nhuur derden betreft met name de | tijde lijke | i n ze | t | van extra medewerkers. | Deze inzet is noodzakelijk vanwege personele mismatch door de fusie en tijdelijk aanvullend werk dat voortkomt uit de integratie van beide o rga n is at ies.

I ndi re ct e p er so nel e l ast en D e pos t Indirecte personele lasten bet re ft ove rige personele lasten zo a | l s | o ple idin gskos te n , werkkostenregeling, wo o n - werkverkeer en dienstreizen. ICT-ko | s | t | e | n De post ICT | -kosten omvat alle ICT | -gerelateerde | kos te n | van de ODU. Dit betreft onder andere de digitale werkplekken van alle medewerkers, het zaaksysteem, | ERP-sys tee m en BI | -syst eme n . We zien al langere tijd een du i de l i j ke t re n d dat I T-applicaties steeds minder via aanschaf en afschrijving worden gefinancierd en steeds vaker via licentieovereenkomsten voor SaaS-oplossinge n. H ui svest i n gs ko st e n De huisvestingskosten betreft huurkosten | va n het provincie huis. | Hierin zijn ook de bijkomende se rvi ce | ko | s | t | e | n o pge n ome n . Overi g e ko st e n De overige kosten betreft me t n ame | het innovatiebudget voor € 4 8 0. 0 00 , | de afschrijvingslaste n, de leas e ko s te n en de overige | kantoorkosten voor de gehele organisatie. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 31 van | 45 (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 32 van 45 Onvoorzien De post ‘Onvoorzien’ val t niet onder een van de programma’s. De post ‘Onvoorzien’ betreft een raming van eventuele onvoorziene lasten.

Of en waarvoor de post onvoorzien wordt ingezet volgt bij een begrotingswijziging. Onvoorzien Begroting 2027 Onvoorzien €352.300 T abel 25: Onvoorzien Bedrijfsvoering, vaste bijdrage en overhead De afdeling Bedrijfsvoering van de ODU wordt volledig gefinancierd vanuit de vaste bijdrage van de deelnemers. Het uitgangspunt daarbij is dat alle ondersteuning van de uitvoering – ongeacht het specifieke programma – centraal wordt verantwoord binnen deze afdeling. Dit zorgt voor transparantie, beheersbaarheid en een efficiënte inrichting van de organisatie. Onder Bedrijfsvoering vallen onder meer de onderdelen financiën, ICT en informatievoorziening, HRM, communicatie, juridische ondersteuning, secretariaat en facilitaire zak en. Daarnaast worden hier ook de werkzaamheden rondom accountmanagement, kwaliteit, planning & control en strategische advisering ondergebracht. Bij de inrichting van de begroting wordt onderscheid gemaakt tussen de bredere definitie van interne ondersteuning en de beperktere definitie van overhead volgens het BBV (Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten). BBV-overhead betreft uitsluitend de kosten die samenhangen met de aansturing en ondersteuning van het primaire proces, zoals leidinggevenden, P&O (excl. opleiding), financiën, interne controle, huisvesting, ICT (basisvoorzieningen) en bestuurszaken.

In d e praktijk betek ent dit dat de totale kosten van Bedrijfsvoering hoger zijn dan de k osten die volgens het BBV onder "overhead" vallen. V oor de begroting 2027 worden de volgende voorbeelden gerekend tot de vaste bijdrage en ondergebracht bij Bedrijfsvoering: • Kosten voor het VTH-zaaksysteem en andere ondersteunende ICT (zoals tijdregistratie, AFAS en BI-tools); • Inzet van financiële administratie, P&C-adviseurs en managementondersteuning; • Activiteiten op het gebied van personeelsontwikkeling, werving & selectie en strategisch HRM- beleid; • Communicatie, zowel intern als extern, waaronder positionering van de ODU als nieuwe organisatie; • Huisvestingskosten, inclusief inrichting gezamenlijke werkomgeving. Door deze ondersteunende functies centraal te organiseren en collectief te bekostigen, wordt uniformiteit bevorderd en kunnen schaalvoordelen worden benut. 6 | Uiteenzetti ng van de fi n an ciële positie en to elic htin g O p dit m om ent zijn de definitieve standen p | e r 1 ja nuari 2026 | van de afzonderlijke balansposten n o g n ie t beke n d omdat de jaarrekeningen 2025 nog worden vastgesteld. In de be gro t i n g 2027 wo rdt om deze re de n u i t ge gaan va n e en i n s chat ti n g van de be gi n st an de n pe r be gi n bo e kja a r 2027.

Vo | o | r | de meerjarenra m | i n g | van de financiële positie voor 2028-2030 wordt verwezen naar Bijla ge | 4 Meerjarenraming. 6.1 | Balans Balans | Begroti ng 31-12-2027 Vaste act iva Materiele vaste activa | €900.000 V l o t t en de act iv a Vord e ringe n p ubliek re chte lijke | licha me n | €4. 545. 300 Uitze tting in 's Rijk 's scha tk ist | €6.803.000 Liquide middelen | €251.000 Overlopende activa | €394.000 T otaal Act iva | €1 2. 893. 300 Vaste Passiva Eigen vermogen -Alg em en e rese rve | €3.200.000 -Gerealiseerd resultaat | - Vo o rzie ninge n | €1.647.000 V l o t t en de pas si va N e t to-vlo tt e nde s chu lde n m et ee n ren te t yp is che loopt ijd <1jr | €988.000 Overlopende passiva | €7.058.300 T o t aa l Pas s iva | €1 2. 893. 300 Tabel 36: | B a l an s (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 33 va n 45 (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 34 van 45 6.2 Waarderingsgrondslagen Artikel 59 tot en met 65 van het BBV ( Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten) zijn van toepassing op het waarderings-, activerings- en afschrijvingsbeleid van de ODU. In de financiële verordening van de ODU zal per soort actief vastgelegd hoe dit beleid wordt toegepast. In deze begroting is hiervoor een eerste aanzet opgenomen.

Materiële vaste activa met economisch nut De materiële vaste activa met economisch nut worden gewaardeerd tegen verkrijgings - of vervaardigingsprijs inclusief direct toerek enbare kosten, onder aftrek van lineaire afschrijvingen gedurende de verwachte toekomstige gebruiksduur en bijzondere waardeverminderingen. Activa met een verkrijgingprijs van minder dan of gelijk aan €10.000 worden niet geactiveerd, uitgezonderd (meet)apparatuur . 15 jaar : technische installaties en apparatuur in gebouwen 10 jaar : kantoormeubilair, veiligheidsvoorzieningen en verbouwingen 5 jaar : transportmiddelen, aanhangwagens en personenauto's 3 jaar : (automatiserings-)apparatuur en telefooninstallaties T abel 17: Afschrijvingstermijnen Voor transportmiddelen, aanhangwagens en personenauto’s wordt wel rekening gehouden met een restwaarde. V oor alle andere materiële vaste activa met economisch nut wordt geen rekening gehouden met een restwaarde. 6.3 T oelichting op de balans In de balans zijn geen uitgangspunten verwerkt buiten de verwachte reguliere activiteiten van de ODU. Onderhanden zaken ontstaan in verband met het afrekenen onder outputfinanciering zijn niet weergegeven in de financiële positie, omdat er zowel een schuldpositie als voorschotten van éénzelfde omvang bestaan. De hoge positie Uitzetting in 's Rijksschatkist is gelinkt aan de positie van de overlopende passiva.

De overlopende passiva betreft de vooruit gefactureerde deelnemersbijdrage voor het eerste kwartaal van het opvolgende jaar . Uitgangspunt voor de algemene reserve is dat ten minste het benodigde weerstandvermogen ( zie paragraaf 4.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing) ter afdekking van het restrisico na oprichting van de ODU gestort zal worden door de deelnemers. Daarna wordt het gerealiseerde resultaat jaarlijks toegevoegd aan de algemene reserve. De voorzieningen betreffen met name personeel gerelateerde zaken zoals verschillende opgebouwd verlofrechten van medewerk ers. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 35 van 45 BIJLAGEN Bijlage 1 Structurele en incidentele baten en lasten F i nan ci ël e sa m envat t i ng De begroting 2027 heeft zoals is voorgeschreven een structureel sluitend saldo waarin alle opgenomen structurele lasten gedekt worden door structurele baten. Fi nanciële samenvat t i ng | Be gr o t i n g 2027 Totale structurele baten | €47 . 242. 600 Totale structurele lasten | €47 . 242.

600 St r uctur eel sal do v an bat en en l asten | - Totale incidentele baten | - Totale incidentele lasten | - I nci denteel sal do van baten en last en | - Toevoeging aan reserves | - O n t t re kk ing u it re se rves | - Resultaat | - Tabel 48: Fin an ciële s amenvattin g De begroting 2027 van de ODU bevat uitsluitend structurele baten en lasten Incidentele baten en lasten ontstaan gedurende het jaar, bijvoorbeeld wanneer aanvullende opdrachten of tijdelijke projecten worden overeengekomen tussen de ODU en de deelnemers. Ook voor 2027 wordt verwacht dat dergelijke incidentele posten zich zullen voordoen. De aa rd e n omva ng hie rvan zijn e chte r op dit m om ent onvoldoende betrouw baa r in te s chatten, waa rdoor ze nie t in de be groting zijn opge nome n. De ODU voe rt aanvullende werkzaamheden uitsluitend uit wanneer er voldoende eigen of ingehuurde medewerkers beschikbaar zijn en er voldoende baten tegenover staan. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 36 van | 45 Bijlage 2 O verz icht van baten en lasten per taakveld Overzi cht van Baten | Begroti ng (per taakveld) | 2027 Taakveld 7.4 Milieubeheer | €26.008.500 Taakveld 8.3 Wonen en bouwen | €3. 540. 200 Taakveld 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken | €939. 300 Taakveld 0.4 Overhead | €16 .7 54.

500 Taakveld 0.8 Overige baten en lasten (onvoorzien) | - Taakveld 0.1 Bestuur | - Alg eme ne dek k in gs midde len | - Taakveld 0.9 Vennootschapsbelasting | - Totale Baten | €47 . 242. 500 Overzi cht van Lasten | Begroti ng (per taakveld) | 2027 Taakveld 7.4 Milieubeheer | €26.008.500 Taakveld 8.3 Wonen en bouwen | €3. 540. 200 Taakveld 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken | €939. 300 Taakveld 0.4 Overhead | €16.239.700 Taakveld 0.8 Overige baten en lasten (onvoorzien) | €352. 300 Taakveld 0.1 Bestuur | €162.500 Alg eme ne dek k in gs midde len | - Taakveld 0.9 Vennootschapsbelasting | - T otale Lasten | €47 . 242. 500 Saldo bat en en lasten | - Overzi cht van mutat ies reserves | Begroti ng 2027 Toevoeging aan reserves | - O n t t re kk ing u it re se rves | - Resul taat | - Tabel 5: O verzicht van baten en las ten per taakveld (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 37 va n 45 Bijlage 3 O verz icht uren en bijdragen per deelnemer D ee l nem e r | D V O | 2 0 26 | R e gi on al e t a k e n DVO excl usief | Waarvan 4% | G ema xi mee r d t o t | 350 | D VO ge co r ri gee r d uur Gemeente Amersfoort | 17.858 uur | 142 uur | 17 .7 16 uur | 709 uur | 350 uur | 18.066 uur G eme en te Baa rn | 4. 994 uur | 143 uur | 4.851 uur | 194 uur | 194 uur | 5.045 uur Gemeente Bunnik | 6. 244 uur | 240 uur | 6.004 uur | 240 uur | 240 uur | 6.

244 uur Gemeente Bunschoten | 4.957 uur | 143 uur | 4. 814 uur | 193 uur | 193 uur | 5.007 uur Gemeente De Bilt | 10.591 uur | 350 uur | 10.241 uur | 410 uur | 350 uur | 10.591 uur Gemeente De Ronde Venen | 24. 552 u u r | 350 uur | 24. 202 uur | 968 uur | 350 uur | 24. 552 u u r G eme en te E em nes | 2.371 uur | 65 uur | 2.306 uur | 92 uur | 92 uur | 2.398 uur Gemeente Houten | 7.392 uur | 188 uur | 7.204 uur | 288 uur | 288 uur | 7.492 uur Gemeente IJsselstein | 18.687 uur | 304 uur | 18. 383 uur | 735 uur | 350 uur | 18. 733 uur Gemeente Leusden | 4.219 uur | 124 uur | 4.095 uur | 164 uur | 164 uur | 4.259 uur G eme en te Lo p ik | 13. 255 u u r | 148 uur | 13.107 uur | 524 uur | 350 uur | 13. 457 uur Gemeente Montfoort | 5.837 uur | 224 uur | 5.613 uur | 225 uur | 225 uur | 5.838 uur Gemeente Nieuwegein | 5.410 uur | 138 uur | 5. 27 2 uur | 211 uur | 211 uur | 5. 483 uur Gemeente Oudewater | 5.196 uur | 200 uur | 4.996 uur | 200 uur | 200 uur | 5.196 uur G eme en te R en sw ou de | 3.671 uur | 138 uur | 3. 533 uur | 141 uur | 141 uur | 3. 67 4 uur Gemeente Rhenen | 5. 8 57 u u r | 224 uur | 5. 633 uur | 225 uur | 225 uur | 5. 8 58 u u r Gemeente Soest | 7.658 uur | 219 uur | 7.439 uur | 298 uur | 298 uur | 7.737 uur Gemeente Stichtse Vecht | 17.488 uur | 350 uur | 17 . 138 uur | 686 uur | 350 uur | 17.488 uur Gemeente Utrecht | 31. 144 uur | 1 uur | 31.

143 uur | 1.246 uur | 350 uur | 31. 493 uur Gemeente Utrechtse Heuvelrug | 13.000 uur | 350 uur | 12.650 uur | 506 uur | 350 uur | 13.000 uur G eme en te Vee ne n daa l | 9.152 uur | 350 uur | 8.802 uur | 352 uur | 350 uur | 9.152 uur G eme en te Vijfh ee ren la nde n | 15. 6 6 1 uur | 350 uur | 15. 311 uur | 612 uur | 350 uur | 15. 6 6 1 uur Geme ente Wijk b ij Duursted e | 5. 518 u u r | 209 uur | 5.309 uur | 212 uur | 212 uur | 5. 521 u u r Gemeente Woerden | 14.900 uur | 350 uur | 14.550 uur | 582 uur | 350 uur | 14.900 uur Gemeente Woudenberg | 3.530 uur | 103 uur | 3. 427 uur | 137 uur | 137 uur | 3. 564 uur Gemeente Zeist | 18.006 uur | 350 uur | 17.656 uur | 706 uur | 350 uur | 18.006 uur P ro vincie Ut re cht | 74.897 uur | 1.400 uur | 73.497 uur | 2.940 uur | 350 uur | 7 3.847 uur T otaal | 352. 045 uur | 7. 1 53 uur | 344. 892 uur | 1 3. 796 uur | 7. 370 uur | 352. 26 2 uur Tabel 6: | O ve r z i c h t u ren per deeln emer, reken in g h ou den d met de af s praken over de u ren van de region ale en gezamen lijke opdrachten u ren (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 38 va | n | 45 D ee l nem e r | A an t al uu r A an dee l | Variabele ma | V as t e bij dr a ge | T otale bij drage Gemeente Amersfoort | 18.066 uur | 5, 1% | €1. 513. 028 | €8 58. 221 | €2. 37 1. 249 G eme en te Baa rn | 5.045 uur | 1, 4% | €422.

519 | €239.662 | €662.181 Gemeente Bunnik | 6. 244 uur | 1, 8 % | €522. 9 35 | €29 6. 6 20 | €8 19. 555 Gemeente Bunschoten | 5.007 uur | 1, 4% | €419. 336 | € 237 .8 56 | €657.192 Gemeente De Bilt | 10.591 uur | 3, 0% | €886.996 | €503.123 | €1. 39 0. 119 Gemeente De Ronde Venen | 24. 552 u u r | 7 , 0% | €2. 056. 230 | €1. 16 6. 337 | €3. 222. 567 G eme en te E em nes | 2.398 uur | 0 , 7% | €200.833 | €113. 9 16 | €314. 7 49 Gemeente Houten | 7.492 uur | 2, 1% | € 6 27. 455 | €355. 9 06 | €983.361 Gemeente IJsselstein | 18. 733 uur | 5, 3% | € 1. 56 8. 88 9 | €889.907 | €2.458.796 Gemeente Leusden | 4.259 uur | 1, 2% | €356.691 | €202. 323 | €559 . 014 G eme en te Lo p ik | 13. 457 uur | 3, 8% | €1. 127 .024 | € 6 3 9. 27 2 | € 1. 76 6. 296 Gemeente Montfoort | 5.838 uur | 1, 7 % | €488.933 | €27 7. 333 | €766.266 Gemeente Nieuwegein | 5. 483 uur | 1, 6 % | €459.201 | €260.469 | € 7 19. 67 0 Gemeente Oudewater | 5.196 uur | 1, 5% | €435. 165 | €246.835 | €682.000 G eme en te R en sw ou de | 3. 67 4 uur | 1, 0% | €307.698 | €17 4. 533 | €48 2. 231 Gemeente Rhenen | 5. 8 58 u u r | 1, 7 % | € 4 9 0. 6 08 | €27 8. 28 3 | €768.891 Gemeente Soest | 7.737 uur | 2, 2% | € 6 4 7. 97 4 | €367. 545 | €1. 015. 519 Gemeente Stichtse Vecht | 17.488 uur | 5, 0% | €1.464.620 | €830.764 | €2. 29 5.38 4 Gemeente Utrecht | 31. 493 uur | 8,9% | € 2 . 6 37 . 5 39 | €1.496.068 | €4.

133.607 Gemeente Utrechtse Heuvelrug | 13.000 uur | 3, 7% | €1.088.750 | €617.562 | €1. 7 06 .312 G eme en te Vee ne n daa l | 9.152 uur | 2, 6 % | €766.480 | €434.7 64 | €1. 201. 244 G eme en te Vijfh ee ren la nde n | 15. 6 6 1 uur | 4, 4% | €1. 311. 609 | €743.972 | €2. 055. 58 1 Geme ente Wijk b ij Duursted e | 5. 521 u u r | 1, 6 % | €462.384 | €26 2. 27 4 | € 7 24.6 58 Gemeente Woerden | 14.900 uur | 4, 2% | €1.247.875 | €707.821 | €1. 9 55.6 96 Gemeente Woudenberg | 3. 564 uur | 1, 0% | €298.485 | € 1 6 9. 3 07 | €467.792 Gemeente Zeist | 18.006 uur | 5, 1% | €1.508.003 | €8 55. 37 1 | € 2 . 3 6 3. 37 4 P ro vincie Ut re cht | 7 3.847 uur | 21, 0% | €6.184.686 | €3.508.086 | €9.692.772 T otaal | 352. 26 2 uur | 1 00,0% | €29. 501. 946 | €1 6. 7 34. 1 30 | €46. 236. 076 Tabel 7: Overzicht uren en bijdragen per deelnemer D | e | ko | l o | m | ’a an dee l’ vermeldt het eigenaarschap per deelnemer op basis van de gecorrigeerde | D V O | ’s | 2 | 0 | 2 | 6 | . (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 39 va | n | 45 Vergel ij ki ng t otale bij drage | Bijdrage | Bijdrage | Verschil in | Verschil % | Verschil % 2027 m et | 2026 | 2026 | 2027 | euro | ge co r ri gee r d v oo r (a) | ( b) | (b-a) | (b-a)/ a | gecont racteerde uren Gemeente Amersfoort | €2. 27 5. 69 5 | €2. 37 1. 249 | €9 5.

554 | 4, 2% | 2, 9 % | D e ne tto s tijging va riee rt G eme en te Baa rn | €636. 400 | €662.181 | € 25. 78 1 | 4, 1% | 2, 9 % | per deelnemers en Gemeente Bunnik | €795.690 | €8 19. 555 | € 23 . 86 5 | 3, 0% | 2, 9 % | be s taa t uit: Gemeente Bunschoten | €631.685 | €657.192 | €25. 507 | 4, 0% | 2, 9 % | • | de stijging in de Gemeente De Bilt | €1. 349. 640 | €1. 39 0. 119 | €40.479 | 3, 0% | 2, 9 % | deelnemersbijdrage Gemeente De Ronde Venen | €3.128.730 | €3. 222. 567 | €93.837 | 3, 0% | 2, 9 % | be draa gt 2, 9% door G eme en te E em nes | €302. 143 | €314. 7 49 | € 1 2 . 6 06 | 4, 2% | 2, 9 % | kostenverhogingen; Gemeente Houten | €941.983 | €983.361 | €41. 378 | 4, 4% | 2, 9 % | • | de correctie van de Gemeente IJsselstein | €2. 381. 336 | €2.458.796 | € 7 7 . 46 0 | 3, 3% | 2, 9 % | eenmalig extra middelen in 2026 Gemeente Leusden | €537 .639 | €559 . 014 | €21. 37 5 | 4, 0% | 2, 9 % | voor de voormalig G eme en te Lo p ik | € 1. 68 9. 121 | € 1. 76 6. 296 | €77.175 | 4, 6% | 2, 9 % | RUD-dee ln eme rs Gemeente Montfoort | € 7 4 3. 8 2 5 | €766.266 | €22. 441 | 3, 0% | 2, 9 % | voor deze regionale Gemeente Nieuwegein | €689.412 | € 7 19. 67 0 | €30.258 | 4, 4% | 2, 9 % | en gezamenlijke Gemeente Oudewater | €662.141 | €682.000 | €19.859 | 3, 0% | 2, 9 % | u re n . G eme en te R en sw ou de | €467.806 | €48 2. 231 | €14.

425 | 3, 1% | 2, 9 % Gemeente Rhenen | €746.374 | €768.891 | €22. 517 | 3, 0% | 2, 9 % Gemeente Soest | €975.881 | €1. 015. 519 | €39.638 | 4, 1% | 2, 9 % Gemeente Stichtse Vecht | €2. 228. 545 | €2. 29 5.38 4 | €66.839 | 3, 0% | 2, 9 % Gemeente Utrecht | € 3 . 96 8.7 67 | €4. 133.607 | €164.840 | 4, 2% | 2, 9 % Gemeente Utrechtse Heuvelrug | €1.656.626 | €1. 7 06 .312 | €49.686 | 3, 0% | 2, 9 % G eme en te Vee ne n daa l | €1. 16 6. 26 5 | €1. 201. 244 | €34. 979 | 3, 0% | 2, 9 % G eme en te Vijfh ee ren la nde n | €1.995.725 | €2. 055. 58 1 | €59 .8 56 | 3, 0% | 2, 9 % Geme ente Wijk b ij Duursted e | €703.175 | € 7 24.6 58 | €21. 48 3 | 3, 1% | 2, 9 % Gemeente Woerden | € 1. 89 8. 7 49 | €1. 9 55.6 96 | €56.947 | 3, 0% | 2, 9 % Gemeente Woudenberg | €449.838 | €467.792 | € 17 .9 54 | 4, 0% | 2, 9 % Gemeente Zeist | €2. 29 4. 555 | € 2 . 3 6 3. 37 4 | €68.819 | 3, 0% | 2, 9 % P ro vincie Ut re cht | €9. 544. 334 | €9.692.772 | €148. 438 | 1, 6 % | 2, 9 % T otaal | €44. 862. 080 | €46. 236. 076 | € 1 . | 37 3 . 9 96 | 3, 1 % | 2, 9 % T abel 8: V ergelijking bijdragen 2027 met 2026 (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 40 va | n | 45 Bijlage 4 Meerjarenraming P r o gr amm a be gr ot i n g | Rami ng 2028 | Rami ng 2029 | R a mi n g 2 03 0 Baten V e rg u nn i ng v e rle n i ng | €7.356.600 | €7.382.100 | € 7 . 38 3.

1 0 0 T o e z i c ht e n ha nd ha v i ng | € 1 7 . 5 2 0. 6 00 | €17.581.300 | €17.583.700 Ad vies en e xp e rtise | €6.800.000 | €6.823.500 | €6.824.500 Baten Programma Ui tvoeri ng | € 3 1 . 6 77 . 2 00 | €31 .786.900 | €31 . 7 91 . 300 Be d rijfsvoe ring | €17.407.900 | €17 .6 18. 300 | €17.770.700 Baten Programma Bedri j fsvoeri ng | €1 7. 407. 900 | €1 7. 61 8.300 | €1 7. 770.700 T otaal baten | €49. 085. 100 | €49. 405. 200 | €49. 562. 000 L as t e n V e rg u nn i ng v e rle n i ng | €7.356.600 | €7.382.100 | € 7 . 38 3. 1 0 0 T o e z i c ht e n ha nd ha v i ng | € 1 7 . 5 2 0. 6 00 | €17.581.300 | €17.583.700 Ad vies en e xp e rtise | €6.800.000 | €6.823.500 | €6.824.500 Lasten Programma Ui tvoeri ng | € 3 1 . 6 77 . 2 00 | €31 .786.900 | €31 . 7 91 . 300 Be d rijfsvoe ring | €17 . 041. 900 | €17 . 251. 000 | €17 . 403. 300 Lasten Programma Bedri j fsvoeri ng | €1 7. 041. 900 | €1 7. 251 . 000 | €1 7. 403. 300 O n v oo rzi e n | €366.000 | €367. 300 | €367. 400 Prijscompe nsa tie | - | - | - T otaal lasten | €49. 085. 100 | €49. 405. 200 | €49. 562.

000 Sal do bat en en l asten | - | - | - Toevoeging aan reserves | - | - | - O n t t re kk ing u it re se rves | - | - | - Resultaat | - | - | - Tabel 9: Meerjaren ramin g – Staat van baten en las ten Toel i cht i n g o p de m ee rj a re nrami n g P ro gra mm ab eg rot i n g Er is een structureel sluitende meerjarenraming voor 2028 | tot en met 2030. In deze meerjarenraming is voor de indexering uitgegaan van de september circulaire 2025. Daarnaast zijn de reeds verwachte | be s pa rin ge n doo r de s ame nvo e gin g | ve rwe rkt. Voora ls nog betre ft dit a lle en kostenbes pa ringen die op te rm ijn m oge lijk zijn op I CT- gebied. Het gaat om licentie- | , en applicatiekosten omdat deze kosten door schaalvergroting kunnen dalen. Uiteindelijk lopen deze besparingen naar verwachting op tot jaarli j ks € 2 5 0. 0 00 in 2029. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 41 van | 45 Balans | R a mi n g | R a mi n g | R a mi n g 31-12-2028 | 31-12-2029 | 31-12-2030 Vaste act iva Materiele vaste activa | €900.000 | €900.000 | €900.000 V l o t t en de act iv a Vord e ringe n p ubliek re chte lijke | licha me n | €4. 59 0. 500 | €4.636.500 | €4.682.800 Uitze tting in 's Rijk 's scha tk ist | €6.724.200 | €6.645.600 | €6.567.200 Liquide middelen | €251.000 | €251.000 | €251.000 Overlopende activa | €398.000 | €402.000 | €406.000 T otaal Act iva | €1 2.

863.700 | €12. 835. 100 | €1 2. 807. 000 Vaste Passiva Eigen vermogen -Alg em en e rese rve | €3.200.000 | €3.200.000 | €3.200.000 -Gerealiseerd resultaat | - | - | - Vo o rzie ninge n | €1.547.000 | €1. 447. 000 | €1. 347. 000 V l o t t en de pas si va N e t to-vlo tt e nde s chu lde n m et ee n ren te t yp is che loopt ijd <1jr | €988.000 | €988.000 | €988.000 Overlopende passiva | €7.128.700 | €7.200.100 | €7.272.000 T o t aa l Pas s iva | €1 2. 863.700 | €12. 835. 100 | €1 2. 807. 000 Tabel 10: Meerjaren ramin g – Balans Toel i cht i n g o p de meerjarenra m i n g f i n an ci ël e p osi t i e De daadwerkelijke omvang van de verschillende financiële posities is nog afha nke lijk va n uiteenlopende factoren, waa ro n de r de in bre n g van h et s ta rt ka pit aa l. In d e ze | meerjarenra | m | i n g | voor 2028–2030 zijn ge e n u it gan gs punt en verwerkt buiten de verwachte | reguliere activiteiten van de OD U. Onderhanden zaken ontstaan in verband met het afrekenen onder outputfinanciering zijn niet weergegeven | in de financiële positie, omdat er zowel een s chuldpos itie a ls voors chotte n va n é énze lfde omvang be s taa n. Gehanteerd u | itga ngs punt voor de a lgem en e re serve is dat te n m in s te het benodigde weerstandvermogen ter afdekking van het restrisico na o pri cht i ng va n de OD U ges to rt zal worden doo r de deelnemers.

Daarna | zijn de ge pro gno t is ee rde resultaten j aa rl i j ks to ege vo egd aan de algemene reserve. (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 42 van | 45 Bijlage 5 Specificatie baten e n lasten per kostensoor t S t aa t va n ba t e n en las t en | Be gr o t i n g 2027 ( 4+5) ( c) Baten Bijd rage dee ln eme rs | €46.236.100 S u bs id ies en p ro je cto pb ren gs te n | €881.500 O ve rig e b at en | €125.000 T otaal baten | €47 . 242. 6 00 L as t e n Personeel | €36.986.300 Inhuur derden | €1. 119 .6 00 Indirecte personele lasten | €2. 126 .6 00 I C T k os te n | € 2 . 78 0. 8 00 Huisvestingskosten | €1. 427. 300 Overige kosten | €2. 449.7 00 O n v oo rzi e n | €352. 300 T otaal lasten | €47 . 242. 6 00 Sal do bat en en l asten | - Toevoeging aan reserves | - O n t t re kk ing u it re se rves | - Resultaat | - Tabel 11: Specificatie baten en lasten per categorie (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 43 va n 45 Bijlage 6 Informatie ten behoeve van de deelnemers met b etrekking tot ver b ond en p artijen Provincies en gem ee nt en zijn co nfo rm he t BBV | (Bes luit be gro t ing e n ve ra ntwoo rding provincies e n gem eent en) verplicht gegevens van hun verbonden partijen op te nemen in hun jaarstukken en begroting.

| I n o nde rs taa nde tabel zijn enkele gegevens opgenomen en verwijzingen aangegeven waar gegevens zijn te vinden in deze be gro t in g. Balans | Resultaat | i nf ormati e I nformati e verbonden part ij en | 31-12-2027 | be gr o t in g | t e vi nden 2027 | o p pa gi n a Eigen vermogen | €3. 200.00 | 33 0 Vreemd vermogen | €1. 67 4 .000 | 33 R es u ltaa t | €0 | 29 Risicobe he e rsing | 22 Financiële kengetallen | 25 Inzicht in overhead en kosten | 36 Aandeel | 38 Tabel 12: Inf ormatie ten beh oeve van eigen aar gemeenten met betrekkin g tot verbon den partijentabel (Ontwerp) Programmabegroting 2027 inclusief Kadern ota 2027 | Pagin a 44 van | 45

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raadsinformatie.stichtsevecht.nl/api/v1/meetings/3239/documents/66770