CConstaterende datStichtse Vecht
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2 - Concept jaarverslag 2023 SGL.pdf

Raad 19 november 2024, gemeente Stichtse VechtBij agendapunt: 10: Zienswijze conceptjaarrekening 2023 en ontwerpbegroting 2025 SGL24.609 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Het blijkt in de praktijk nog lastig te zijn, er is meer aandacht en ondersteuning nodig voor de medewerkers. Er wordt een hulpmiddel ontwikkeld dat afdelingen en provinciale eenheden moet helpen bij het opslaan van documenten. • Berichtenarchivering: In 2024 komt er vanuit het Rijk een nieuwe richtlijn beschikbaar voor het archiveren van berichten en in 2023 is er een impactanalyse opgesteld. • E-mailarchivering: Het opstellen van de impactanalyse wordt uitgevoerd zodra de richtlijnen vanuit het Rijk helder zijn.

pagina 22

Jaarverslag 2023 •

Ontwikkeling Informatiesysteem: Microsoft Teams is in de organisatie ingevoerd. Vanwege veiligheidsissues en gebrek aan voldoende capaciteit is de integratie van MS Teams en 360°nog niet operationeel, het is in de testfase. Datamanagement: Er is een verkenning datamanagement gestart dat in 2024 wordt afgerond. KWIV-profielen: In 2022 is er gewerkt aan de implementatie van het Kwaliteitsraamwerk Informatievoorziening (KWIV) om zicht te krijgen op benodigde formatie en competenties van medewerkers. Alle I-functies zijn gekoppeld aan een beschikbaar profiel. Met collega-organisaties is er gewerkt aan de uitwerking van profielen voor informatieprofessionals.

• •

De trend van de jaarlijkse meting informatiehuishouding laat een kleine stijging zien ten opzichte van voorgaande jaren. Actieve openbaarmaking De ontwikkeling van een platform (PLOOI) waar alle overheden hun openbaar te maken documenten konden plaatsen, is stopgezet. Het kabinet heeft besloten om eerst een eenvoudiger variant met een verwijsindex en een zoekfunctie te ontwikkelen. Deze variant is inmiddels operationeel. Deelname aan dit platform is momenteel nog op vrijwillige basis, waarbij Recreatieschap Stichtse Groenlanden nog niet is aangesloten. Woo-verzoeken en besluiten worden nog steeds op onze eigen website openbaar gemaakt. Vanwege vertraging in de realisatie van het publicatieplatform, is ook de inwerkingtreding van het actieve openbaarmakingsdeel van de Woo vertraagd. Recreatieschap Stichtse Groenlanden volgt de ontwikkelingen nauwlettend, maar gezien de financiële situatie, waarin de nieuwe taken beperkt worden vergoed, neemt het geen leidende rol op zich. Passieve openbaarmaking Er zijn drie verzoeken binnengekomen waarvan één verzoek na overleg met de aanvrager is ingetrokken en één verzoek was ten onrechte ingediend bij het schap en is doorgestuurd. Het derde verzoek is behandeld. De doorlooptijd is langer geweest dan idealiter gewenst. Dit komt omdat ten tijde van het verzoek, verloop was bij het Woo-team.

Hierdoor was er een tijd te weinig capaciteit en na een succesvolle werving moesten mensen worden ingewerkt en dat is in die periode ten koste van de productiviteit gegaan. Jaar

Aantal verzoeken

Gemiddelde behandeltijd in dagen

2023

3

62

3.4.4 Financiën In het kader van de financiële ondersteuning zijn de volgende activiteiten uitgevoerd: • Verzorgen van de financiële administratie van de gemeenschappelijke regeling: tijdige en • systematische vastlegging van baten, lasten en in- en uitgaande geldstromen; • Incasseren van gelden als gevolg van verkoop, heffing en/of in privaatrechtelijke overeenkomsten overeengekomen vergoedingen; • Uitvoeren van de interne controle gericht op getrouwheid en rechtmatigheid op financieel gebied, waarbij de nadruk ligt op ‘inkoop en aanbestedingen’, het betalingsverkeer en de • volledigheid van huur- en erfpachtopbrengsten; • Toetsen van bestuursvoorstellen op incidentele en/of structurele financiële consequenties; • Het voeren van periodieke budgetgesprekken met budgethouders en projectleiders; • Opstellen van de planning & control producten, zoals begroting, kwartaalrapportages en jaarstukken;

pagina 23

Jaarverslag 2023 •

Begeleiden van de werkzaamheden van de accountant (interim controle, subsidiecontroles, jaarrekeningcontrole); Werkzaamheden in het kader van de vennootschapsbelastingplicht.

•

Wat heeft het gekost?

Programma instandhouding gebieden Totaal personeel Totaal materieel Totaal Overhead

Lasten Rekening 2022 Begroting 2023

3.928.221 1.215 3.929.436

777.000 10.888 787.888

Begroting Rekening 2023 2023 na 1e wijziging 777.000 662.212 45.763 48.664 822.763 710.876

De gerealiseerde personele inzet vanuit Staatsbosbeheer betreft de kosten van bestuurlijke ondersteuning (€ 146.000), de kosten van financiën (€ 485.000) en de inzet van juridische ondersteuning (€ 31.000).

3.5

Algemene dekkingsmiddelen

Algemene dekkingsmiddelen De algemene dekkingsmiddelen bestaan uit de bijdragen van de deelnemende gemeenten in het schap.

Deelnemersbijdragen Recreatieschap Stichtse Groenlanden Deelnemersbijdragen

Rekening 2022 Begroting 2023

Begroting 2023 na 1e wijziging

Rekening 2023

Programmagebied A Provincie Utrecht Gemeente De Bilt Gemeente Lopik Gemeente Ijsselstein Gemeente Houten Gemeente Woerden Gemeente Stichtse Vecht Gemeente Nieuwegein Gemeente Utrecht Totaal Programmagebied A

1.133.840 47.118 69.552 167.571 241.366 252.217 200.720 302.976 1.254.932 3.670.292

811.013 42.053 62.162 149.664 215.691 225.373 179.316 270.676 1.324.670 3.280.618

811.013 42.053 62.162 149.664 215.691 225.373 179.316 270.676 1.324.670 3.280.618

811.013 42.053 62.162 149.664 215.691 225.373 179.316 270.676 1.324.670 3.280.618

Gemeente Amsterdam Gemeente Ronde Venen Provincie Utrecht Totaal Programmagebied B

232.600 622.465 652.924 1.507.989

232.600 505.012 716.325 1.453.937

232.600 505.012 486.325 1.223.937

232.600 505.012 486.325 1.223.937

5.178.281

4.734.555

4.504.555

4.504.555

Saldo

pagina 24

Jaarverslag 2023

3.6

Onvoorzien

Programma instandhouding gebieden

Lasten Rekening 2022 Begroting 2023

Totaal personeel Totaal materieel Onvoorzien

3.7

0

Begroting 2023 na 1e wijziging

Rekening 2023

0

0

0 2.251 2.251

Projecten

De projecten/kredieten (meestal investeringen met maatschappelijk nut) worden gefinancierd uit de reserves van het Recreatieschap Stichtse Groenlanden dan wel uit subsidie/bijdragen van derden . De controle op de voortgang van de projecten en de uitputting van de kredieten worden bewaakt in een projectadministratie. In 2023 zijn geen projecten gefinancierd vanuit de reguliere exploitatie. In hoofdstuk 5 onder toelichting op de balans worden de projecten die gefinancierd worden uit subsidie/bijdragen van derden per project nader toegelicht.

3.8

Mutaties in reserves Reserve

Algemene reserve (programma A) Gerealiseerd resultaat 2023 (programma A) Reserve natuurontw ikkeling fietspaden Reserve inrichting ' t Waal / Honsw ijkerplas Herplantfonds Nedereindseplas Reserve MVP rioolpomp Reserve fietspad Nieuw Wulven Calamiteiten fonds Reserve ontw ikkelplan Maarsseveense Plassen Reserve ontw ikkelplan komende jaren Reserve boomveiligheid Reserve Heemstede Noord Strategische keuzes reserve Bestemmingsreserve inspecties Bestemmingsreserve Transitiekosten Subtotaal Bestemmingsreserves (programma A) Algemene reserve (programma B) Gerealiseerd resultaat 2023 (programma B) Reserve Duiken Reserve Legakkers beschoeiingen Reserve uitvoeringsprogramma VVP Reserve Entrees gebied Reserve gevolgen verkoop legakkers Bestemmingsreserve inspecties Bestemmingsreserve transitiekosten Bestemmingsreserve Investeringen Subtotaal Bestemmingsreserves (programma B) TOTAAL RESERVES

Stand per 31-12-2022

Bestemming Toevoegingen Onttrekkingen Bestemming Stand per Resultaat 2022 2023 2023 Resultaat 2023 31-12-2023 5 509.807 458.690 968.502 114.336 114.336 45.378 45.378 969.500 59.218 65.000 963.718 14.386 14.386 885 885 0 34.904 5.817 29.087 48.900 48.900 518.848 14.803 504.045 209.356 125.000 334.356 16.000 16.000 84.849 84.849 4.500 4.500 187.645 105.580 9.515 283.710 650.989 409.562 241.427

2.786.140 0

0 -75.516

23.974 82.803 64.385 160.223 33.247 18.370 272.765

655.766 3.441.910

289.798

505.582

177.738

2.580 211.456 78.618

0 2.570.357 -75.516 -9.135 -9.135 11.441 72.453 20.000 17.425 33.247 28.187 61.309 99.120

190.135 938.623

502.720 1.008.302

0 343.181 105.201 3.911.724

12.533 10.350 44.385 142.798 12.397

0 434.291

pagina 25

Jaarverslag 2023 In hoofdstuk 5 onder “Toelichting op de balans” worden de toevoegingen en onttrekkingen per reserve nader toegelicht.

pagina 26

Jaarverslag 2023

3.9

Wat heeft het gekost ?

Overzicht van baten en lasten 2023

Programma instandhoudingsgebieden

Lasten

Baten

Saldo

Begroting 2023 Realisatie 2023 na 1e wijziging

Begroting 2023 Realisatie 2023 na 1e wijziging

Begroting 2023 Realisatie 2023 na 1e wijziging

Personeel

2.241.000

1.996.552

0

0

-2.241.000

-1.996.552

Materieel

3.422.956

3.379.311

1.818.008

2.018.939

-1.604.948

-1.360.372

Totaal Gebiedsbeheer Personeel

5.663.956 0

5.375.863 21.029

1.818.008 0

2.018.939 0

-3.845.948 0

-3.356.924 -21.029

0

21.029

0

0

-21.029

822.763

710.876

0

0

-822.763

-710.876

Totaal Algemene middelen

0

0

4.504.555

4.504.555

4.504.555

4.504.555

Onvoorzien

0

0

0

0

0

0

6.528.719

6.487.976

6.322.563

6.523.494

-206.156

35.519

0

0

0

0

0

0

6.528.719

6.487.976

6.322.563

6.523.494

-206.156

35.519

909.405

938.623

1.115.561

1.008.305

206.156

69.682

7.438.124

7.426.599

7.438.124

7.531.800

0

105.201

Totaal Maatschappelijke betrokkenheid Totaal overhead

Saldo gewone bedrijfsvoering Totaal kredieten Saldo van baten en lasten Toevoegingen en onttrekkingen reserves Gerealiseerd resultaat

pagina 27

Jaarverslag 2023

4

Paragrafen

4.1

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

Het weerstandsvermogen weerspiegelt de mate waarin het schap in staat is middelen vrij te maken om de risico's die zich in de praktijk voordoen op te vangen zonder dat dit betekent dat het beleid veranderd/ ingekrompen moet worden. Conform de nota weerstandsvermogen wordt de ratio weerstandsvermogen berekend om te bepalen of het schap in staat is voldoende financiële middelen vrij te maken voor het dekken van de risico’s op het moment dat de risico’s zich voordoen. Voor de waardering van de toereikendheid van het weerstandsvermogen wordt de volgende tabel gehanteerd.

Ratio weerstandsvermogen Waarderingscijfer A B C D E F

Ratio weerstandsvermogen > 2,0 1,4 < x < 2,0 1,0 < x < 1,4 0,8 < x < 1,0 0,6 < x < 0,8 < 0,6

Betekenis Uitstekend Ruim voldoende Voldoende Matig Onvoldoende Ruim onvoldoende

Risicoanalyse Nr Risico's

Aard van het risico

1 Risico's op naheffingen/boetes door mogelijk niet zie toelichting voldoen aan regelgeving Vennootsschapsbelasting (VPB) 2 Actualiteit verordeningen zie toelichting 3 Actualiteit/aanwezigheid financiele zie toelichting verordeningen/rechtmatigheidsverantwoording 2023 4 Erfpacht & huur (niet nagekomen verplichtingen) zie toelichting 5 Exploitatie zandeilanden zie toelichting 6 Aanbesteding vervangen beschoeiingen VVP zie toelichting Totaal

Financiële Kans van optredenImpact (hoog,*)midden, laag*) omvang risico PM hoog PM PM PM

hoog hoog

PM PM

€ 125.000 hoog € 78.000 hoog PM hoog € 203.000

€ € PM €

100.000 62.400 162.400

*) De financiële impact wordt berekend door bij een hoog risico 80%, bij een gemiddeld risico 50% en bij een laag risico 20% van het bedrag van de financiële omvang te nemen.

pagina 28

Jaarverslag 2023

Risico 1: Risico’s op naheffingen/boetes door mogelijk niet voldoen aan regelgeving (VPB) Met ingang van 1 januari 2016 is de VPB-plicht voor overheidslichamen, waaronder gemeenschappelijke regelingen, ingevoerd. De vennootschapsbelastingrisico's zijn niet in een extern advies door een fiscalist ten behoeve van het Recreatieschap in beeld gebracht. Per activiteit of cluster van activiteiten dient te worden beoordeeld of met de uitvoering van de betreffende activiteit een onderneming in fiscaalrechtelijke zin wordt gedreven. Er is sprake van een fiscale onderneming indien aan elk van de volgende drie voorwaarden is voldaan: 1. Duurzame organisatie van kapitaal en arbeid; 2. Deelname aan het economisch verkeer; 3. Winstoogmerk en/of concurrentie. Uit de beschikbare dossiers/informatie van SGL door RMN is wel een memo van een ingehuurd bureau beschikbaar echter geen uitwerking van een fiscalist in combinatie met een standpunt van de Belastingdienst. Risico 2: Verordeningen niet actueel en risico’s op onrechtmatigheid Het Dagelijks Bestuur van SGL heeft in 2020 al vastgesteld, dat de teksten van zowel de verordening Vinkeveense Plassen, als die van de verordening Stichtse Groenlanden, op onderdelen achterhaald en/of onjuist zijn en dat dit problemen oplevert in de communicatie met bezoekers van de recreatiegebieden, in het bijzonder bij handhaving en toezicht.

Problemen doen zich ook voor bij het verlenen van vergunningen en ontheffingen en de heffing van leges. Gelet hierop heeft het Dagelijks Bestuur in mei 2020 besloten om deze verordeningen samen te voegen en te actualiseren en hiervoor opdracht te verlenen aan RMN. Deze werkzaamheden zijn door RMN gestaakt als gevolg van de discussie over de toekomst van de recreatieschappen in de provincie Utrecht. Recentelijk is een plan van aanpak samengesteld om de verordeningen te actualiseren. Oplevering hiervan staat gepland medio 2025. Risico 3: Actualiteit/aanwezigheid financiële verordeningen/Rechtmatigheidsverantwoording 2023 De verschillende verordeningen en procesbeschrijvingen in het kader van de verplichte rechtmatigheidsverantwoording 2023 zijn niet actueel/niet aanwezig. Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor een rechtmatige uitvoering van de begroting. Waar het tot 2022 nog gebruikelijk was dat de controlerend accountant de controle uitvoert en hierover rapporteert aan het algemeen bestuur, rapporteert het dagelijks bestuur dit vanaf boekjaar 2023 zelfstandig door middel van de rechtmatigheidsverantwoording. Het dagelijks bestuur van het Recreatieschap geeft aan in hoeverre de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, en ook de balansmutaties, rechtmatig tot stand zijn gekomen.

Dit houdt in dat deze in overeenstemming zijn met de bepalingen vermeld in de documenten van de lijst met relevante wet- en regelgeving van het normenkader rechtmatigheid 2023, vastgesteld door het algemeen bestuur, en de grenzen inzake toelichtingen opgenomen in de financiële verordening 2023 van het Recreatieschap (eveneens vastgesteld door het algemeen bestuur). Mogelijk wordt niet (tijdig) voldaan aan weten regelgeving inzake deze rechtmatigheidsverantwoording. In december 2023 heeft het algemeen bestuur van SGL de gewijzigde financiële verordeningen en het normenkader vastgesteld. Risico 4: Erfpacht & huur (niet nagekomen verplichtingen De geraamde omzet uit erfpacht, verhuur en evenementen bedraagt jaarlijks ongeveer € 500.000. Het risico dat exploitanten niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen (bijvoorbeeld door de hoge inflatie) is aanwezig. Het risico wordt ingeschat op 25% van de geraamde omzet is € 125.000. Risico 5: Exploitatie zandeilanden Vinkeveense plassen In het toekomstplan VVP is rekening gehouden met een netto opbrengst van de exploitatie van de zandeilanden van minimaal € 78.000 per jaar. Er is een groot risico dat de opbrengsten niet haalbaar blijken, ook omdat het dagelijks bestuur heeft besloten om de beleidsmaatregel ‘invoeren snelvaren’ te stoppen door ontbreken van draagvlak binnen de gemeente.

De ontwikkeling van de zandeilanden is mede afhankelijk van het nog vast te stellen herziene bestemmingsplan door gemeente Ronde Venen.

pagina 29

Jaarverslag 2023

De planning hiervan is vertraagd. Gemeente De Ronde Venen geeft aan te verwachten het bestemmingsplan eind 2024 vast te kunnen stellen. Een aantal beoogde ontwikkelingen die opbrengsten zouden kunnen genereren, worden niet mogelijk gemaakt in het (ontwerp)bestemmingsplan. In het eerste kwartaal van 2024 zijn gesprekken gevoerd om de verdienopgave te herijken. De uitkomsten hiervan worden besproken in de stuurgroep en meegenomen in het gezamenlijke visietraject van het recreatieschap en Staatsbosbeheer, dat voorzien is voor 2024. Dit geeft een onzeker toekomstbeeld. Risico 6: Aanbestedingen vervangen beschoeiingen Vinkeveense plassen De aanbesteding van de 1e tranche is geweest. Het bedrag per meter is hoger uitgevallen dan in het Toekomstplan was berekend. Daar staat tegenover dat we door de verkoop van legakkers minder meters hoeven te beschoeien. De verwachting is dat de aanbesteding voor de 2e tranche aanzienlijk hoger zal uitvallen als de 1e tranche. Dit is het gevolg van opgelopen vertraging en de inflatie (zie ook onder 3.7 Projecten). Tranche 2 en 3 zullen Europees worden aanbesteed als de omgevingsvergunning is verleend. Het risico kan op dit moment (medio 2024) niet nader worden gekwantificeerd.

Ratio Weerstandsvermogen De ratio weerstandsvermogen wordt berekend om te bepalen of het schap in staat is voldoende financiële middelen vrij te maken voor het dekken van de risico’s op het moment dat de risico’s zich voordoen. Rekening houdend met het positieve resultaat bedraagt het saldo van de Algemene reserve en de bestemmingsreserves ultimo 2023 € 3,9 mln. Na aftrek van de bestemmingsreserves is de Algemene reserve ultimo 2023 € 1,0 mln positief (programmagebied A € 1,1 mln positief, programmagebied B € 0,1 mln negatief).

Kengetallen BBV In het BBV (=financiële regelgeving voor gemeenten, provincies, Gemeenschappelijke Regelingen) staat dat er in de jaarstukken enkele kengetallen moeten worden opgenomen. Normen Netto schuldquote: < 90% is minst risicovol, 90-130% is neutraal, > 130% is meest risicovol. Solvabiliteitsratio: > 50% is minst risicovol, 20 - 50% is neutraal, < 20% is meest risicovol. Structurele exploitatieruimte: evenwicht (0 of positief). De kengetallen staan in onderstaande tabel. Kengetallen

Jaarrekening 2022

Jaarrekening 2023

20% 20% 32% nvt -4% nvt

17% 17% 35% nvt 3% nvt

Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle leningen Solvabiliteitsratio Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit

Deze kengetallen geven enig inzicht in de financiële positie en de financiële weerbaar- en wendbaarheid van de organisatie. • De netto schuldquote geeft een beeld van het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Een negatieve schuldquote geeft in feite aan dat er per saldo geen sprake is van een schuld.

pagina 30

Jaarverslag 2023

•

•

4.2

De solvabiliteitsratio wordt berekend als het percentage van het totale eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen van het schap. Dit geeft inzicht in de mate waarin het schap in staat is om op lange termijn aan al haar financiële verplichtingen kan voldoen. Het kengetal “structurele exploitatieruimte” geeft aan of de structurele baten groter zijn dan de structurele lasten. Dit wordt in het kengetal als percentage van de totale baten uitgedrukt. Dit kengetal zegt in feite iets over het structurele jaarrekeningsaldo, d.w.z. zonder alle incidentele baten en lasten.

Onderhoud kapitaalgoederen

Het goed onderhouden van de gebieden is een belangrijke taak voor het schap om duurzaam gebruik mogelijk te maken. Als basis voor het plannen van regulier- en groot onderhoud en vervangingsinvesteringen wordt het MJOP gehanteerd. De geplande lasten van groot onderhoud fluctueren van jaar tot jaar. Dit kan een direct en groot effect hebben op het jaarresultaat en daarmee op de jaarlijkse deelnemersbijdrage. Om dit ongewenste effect zoveel mogelijk te voorkomen heeft het schap ervoor gekozen om een egalisatievoorziening groot onderhoud in te stellen. In Q3 2021 is het Meerjarenonderhoudsplan ( MJOP) opgesteld, op basis van inspecties, en inventarisatie bij de beheerders en percentage berekening van niet kapitaalintensieve goederen (meubilair), hieruit zijn budgetten en tijdspad geraamd voor groot onderhoud (GOH), investeringen (INV), en inspecties. Het MJOP is een eerste stap naar het maken van werkplannen, niet alle objecten zijn voor 100% gedekt en zal gaande de periode steeds een meer sluitend geheel gaan worden. Het MJOP is voor 6 jaar opgesteld. De kosten van Voorbereiding, Administratie en Toezicht (VAT) zijn hierin niet begrepen; dit wordt meegenomen bij de herijking door Staatsbosbeheer en de koppeling met het TerreinBeheerModel (TBM).

Jaarlijks wordt een vastgestelde dotatie ten laste van de exploitatie gebracht en de werkelijke onderhoudslasten worden ten laste van de Voorziening verantwoord. Jaarlijks worden de geplande lasten, de dotatie en de werkelijke kosten gemonitord. Elk jaar wordt de dotatie opnieuw berekend en vastgesteld tenzij uit de monitoring volgt dat eerder een bijstelling nodig is. Uitgaande van het MJOP uit 2021 is in onderstaand overzicht het meerjarig te verwachten verloop van de voorziening, verdeeld over de programmagebieden A en B weergegeven. Voor de dotaties in de voorzieningen voor 2027 en 2028 dient nog besluitvorming door het bestuur plaats te vinden, maar zijn wel in lijn met de te verwachten kosten van het meerjarig onderhoud.

Stand voorziening Onderhoudsgebied programmagebied A Stand voorziening 1 januari Dotatie Onttrekking Stand voorziening 31 december

2023

2024

2025

2026

2027

2028

1.207.658 192.602 85.254 1.315.006

1.315.006 192.602 648.477 859.131

859.131 192.602 360.688 691.045

691.045 192.602 250.062 633.585

633.585 192.602 222.566 603.621

603.621 192.602 226.168 570.055

Onderhoudsgebied programmagebied B Stand voorziening 1 januari Dotatie Onttrekking Stand voorziening 31 december

446.843 14.356 29.276 431.923

431.923 14.356 204.673 241.606

241.606 14.356 85.131 170.831

170.831 14.356 47.381 137.806

137.806 14.356 75.406 76.756

76.756 14.356 16.637 74.475

1.746.929 1.100.737

861.876

771.391

680.377

644.530

Totaal stand voorziening SGL 31 december

pagina 31

Jaarverslag 2023

4.3

Financiering

Kasgeldlimiet Tot het kasgeld behoren alle vlottende schulden < 1 jaar, de contante gelden in kas, de uitgaande gelden < 1 jaar en de tegoeden/ schulden rekening-courant. Doel van de kasgeldlimiet is het beperken van de renterisico’s op de korte schuld. De korte schuld is bedoeld voor de lopende uitgaven en zodoende is de limiet gekoppeld aan het begrotingstotaal. De kasgeldlimiet is vastgesteld op 8,2% van het totaal van de jaarbegroting bij aanvang van het jaar. De kasgeldlimiet voor 2023 kan als volgt worden weergegeven: Totaal van de lasten begroting 2023: € 6.155.937. De te verwachten limiet is 8,2% zijnde € 504.787. Realisatie 2023: totaal van de lasten jaarrekening 2023 € 6.487.976. De limiet is 8,2% zijnde € 532.014. Bij het schap wordt voldaan aan de kasgeldlimiet, aangezien er per saldo geen sprake is van een kortlopende schuld.

Renterisiconorm De renterisiconorm stelt een limiet aan het renterisico over de lange termijn financiering. Het renterisico is het geldbedrag aan leningen dat in een bepaald jaar aan renteherziening en herfinanciering onderhevig is. Het renterisico mag maximaal 20% van het begrotingstotaal per 1 januari van het betreffende kalenderjaar bedragen. De renterisiconorm benadrukt het belang van een goede spreiding van de leningenportefeuille en de renterisico’s. De verwachte renterisiconorm voor 2023 kan als volgt worden weergegeven: Totaal van de lasten begroting 2023 € 6.155.937. De verwachte limiet is 20% zijnde € 1.231.187. In 2023 is € 204.000 afgelost op de leningen en past dus ruim binnen deze limiet. Mutaties in de leningen portefeuille Omschrijving

2023

Stand per 1 januari Nieuw e leningen

2024

2025

2026

2027

2028

2.796.150

2.580.000

3.047.548

2.969.301

2.650.979

2.489.600

0

621.548

200.063

156.943

Af: Herrubricering Reguliere aflossing Stand per 31 december

12.150 204.000

154.000

278.310

318.322

318.322

349.711

2.580.000

3.047.548

2.969.301

2.650.979

2.489.600

2.139.889

Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) en rentetoerekening Het BBV bevat voorschriften met betrekking tot de rentetoerekening. De interne rentetoerekening is afhankelijk van de verhouding netto rentelasten afgezet tegen de integraal gefinancierde activa. Het schap heeft geen grondexploitaties zodat een aparte renteberekening hiervoor buiten beschouwing kan worden gelaten. Projectfinanciering is eveneens niet van toepassing. De interne rentetoerekening loopt via het taakveld 0.5 treasury. Conform historie wordt er geen renteresultaat begroot. Over reserves en voorzieningen wordt geen rente toegerekend.

Schatkistbankieren Bij het schatkistbankieren wordt dagelijks het saldo bij een vastgesteld drempelbedrag overgeboekt op een bankrekening ten gunste van de rekening-courant die een decentrale overheid heeft bij de schatkist. Omgekeerd kan het saldo ook worden aangevuld ten laste van de rekening-courant die een decentrale overheid heeft bij de schatkist. Voor het schap zijn de benodigde overeenkomsten met het Rijk afgesloten. Zie verder het overzicht in de toelichting op de balans, onderdeel Schatkistbankieren.

pagina 32

Jaarverslag 2023

4.4

Grondbeleid

Het grondbeleid van het recreatieschap is uitgevoerd zoals vastgelegd. Uitvoering van de bestaande afspraken staat daarin centraal. Concreet ging het in 2023 om voorbereiding van de verkoop van randen langs de Maarsseveens plas die zijn doorgezet (uitvoering verwacht in 2024) en de aankoop van het perceel binnen de golfbaan in de gemeente Houten (de Mondial) die heeft plaatsgevonden. Daarnaast is er gereageerd op vragen die zich voordeden op initiatief van de omgeving, zoals de vraag van de gemeente IJsselstein om stukjes aan de zuidzijde van de Nedereindse plas. Binnen de ontwikkeling van het terrein in de uiterwaarden van Salmsteke zijn de bestaande bestuurlijke afspraken over het eigendom na inrichting nog actueel. Hierop wordt inzet geleverd. Uitgangspunt was en is dat aan en verkoop via het bestuur wordt besloten.

Financieel Naast het algemene uitgangspunt van financiële optimalisatie is de inzet vooral gericht geweest op het behoud van het huidige niveau van inkomsten in de schapsbegroting, zulks in relatie tot de met eigendom/erfpacht samenhangende kosten. Door het aanhoudende herstel van de economie zal de investeringsbereidheid bij ontwikkelende partijen toenemen, maar concrete investerings-voorbeelden zijn nog niet voor handen. Oppervlakte: Totaal

31-12-2023 1.069

31-12-2022 1.069

Toelichting mutatie: Verwerving kavel Golf Laagraven (5.225 m2) ad €65.000

Noot: Oppervlakte o.b.v. kadastrale registratie peildatum 1-7-2023. Excl. percelen waar SGL geen eigenaar is maar op basis van een overeenkomst het beheer voert (bijv. Nedereindse Park, Haarijnse plas).

In 2023 is een aanvang gemaakt met de controle van de SGL-B bestanden in relatie tot Zeggenschap (eigendom, erfpacht, opstal, etc) en de vastgoed-gerelateerde vragen. Op 137 percelen is een zeggenschapsvraag naar voren gekomen. Die kan ontstaan grofweg in twee situaties; er is eigendom/erfpacht maar geen beheer ingetekend (in GeoVisia) of geen eigendom/erfpacht maar wel beheer ingetekend. Per perceel waar dit van toepassing is, is gekeken wat de mogelijke oorzaak en impact is. In die gevallen dat er sprake was van een minimale afwijking die naar verwachting is ontstaan door een ‘tekenfout’ en weinig tot geen impact heeft op beheer(kosten) is dit in de beheerdata aangepast. Hiermee is het grootste deel opgelost. Naast de zeggenschapsvraagstukken zijn tijdens de omzetting naar TBM ook andere vragen naar voren gekomen die van invloed (kunnen) zijn op het beheer van het gebied. Het gaat hierbij om zaken als opstallen op grond van het schap, gronden die door derden worden beheerd, of zaken die door het schap worden beheerd op grond van derden zonder dat in deze gevallen een overeenkomst beschikbaar is. In lijn met de controles en acties Zeggenschap en Vastgoed voor SGLB worden deze controles tevens uitgevoerd voor SGL-A. Dit zal naar verwachting medio 2024 opgeleverd gaan worden.

De openstaande vraagstukken zullen in 2024 worden voorgelegd aan het bestuur, teneinde acties te beleggen ter oplossing van de diverse vraagstukken.

pagina 33

Jaarverslag 2023

4.5

Bedrijfsvoering

Recreatieschap Stichtse Groenlanden is een bestuurlijke organisatie en heeft geen eigen personeel in dienst. Uitvoering van de eigen kerntaken vereist derhalve een derde uitvoerende partij. Dit is Staatsbosbeheer. Bij de vigerende Samenwerkingsovereenkomst (SOK) hoort een volmacht- en mandaatlijst. De in de SOK opgenomen indexatie voor de reguliere indexatie is voor 2023 niet toegepast. Begroting 2023 versus realisatie voor SGL als geheel

Deelprod.

Omschrijving

Begroting Realisatie 2023 2023

Accountmanagement Bestuursadvies Secretariaat Plan van aanpak Visie SGL Communicatie Omgevingsmanagement Economisch Beheer Beheer vastgoed & gronden (rentmeester) Economisch beheer Financien Financieel beleid Planning & control Project control extra werkzmh programmabegroting Juridische zaken Juridische ondersteuning WOB procedures Planvorming & Gebiedsontwikkeling Adviesdiensten strategische vastgoed Ondersteuning recreatie, landschaps- en natuurbeheer Planvorming en gebiedsontwikkeling Voorbereiden programma en projectmanagement Regelgeving en Handhaving Toezicht & Handhaving Vergunningen, ontheffingen en toestemmingen Terreinbeheer Beheerinformatie SOK Vrijwilligers en actief burgerschap Uitvoeren terreinbeh. RO Begeleiding Uitvoeren terreininspecties Zorg en arbeidsparticipatie Terreinbeheer Overige Lasten Algemene baten en lasten Marketing & productontwikkeling Advies marketing Eindtotaal

0

112.067

0

23.657

0

6.144

Bestuursproducten

pagina 34

0

4.407

0

45.910

234.000

205.659

0

0

0

286

777.000

480.026

0

121

0

4.982

0

29.488

0

1.036

0

138.016

0

91.882

0

0

42.000

242.191

518.000

535.144

0

2.992

0

58.121

0

21.029

1.489.000

969.273

0

76.381

0

763

0

0

0

0

0

10.427

3.060.000 3.060.000

Jaarverslag 2023

Begroting 2023 versus realisatie programmagebied A

Deelprod.

Omschrijving

Begroting Realisatie 2023 2023

Accountmanagement Bestuursadvies Secretariaat Plan van aanpak Visie SGL Communicatie Omgevingsmanagement Economisch Beheer Beheer vastgoed & gronden (rentmeester) Economisch beheer Financien Financieel beleid Planning & control Project control extra werkzmh programmabegroting Juridische zaken Juridische ondersteuning WOB procedures Planvorming & Gebiedsontwikkeling Adviesdiensten strategische vastgoed Ondersteuning recreatie, landschaps- en natuurbeheer Planvorming en gebiedsontwikkeling Voorbereiden programma en projectmanagement Regelgeving en Handhaving Toezicht & Handhaving Vergunningen, ontheffingen en toestemmingen Terreinbeheer Beheerinformatie SOK Vrijwilligers en actief burgerschap Uitvoeren terreinbeh. RO Begeleiding Uitvoeren terreininspecties Zorg en arbeidsparticipatie Terreinbeheer Overige Lasten Algemene baten en lasten Marketing & productontwikkeling Advies marketing Eindtotaal

0

87.105

0

4.550

0

6.144

Bestuursproducten

pagina 35

0

4.407

0

32.147

154.440

178.509

0

0

0

286

512.820

319.474

0

121

0

2.626

0

16.195

0

1.036

0

135.584

0

88.721

0

0

27.720

108.893

341.880

331.751

0

2.904

0

44.829

0

21.029

982.740

589.353

0

39.069

0

0

0

0

0

0

0

4.868

2.019.600 2.019.600

Jaarverslag 2023

Begroting 2023 versus realisatie programmagebied B

Deelprod.

Omschrijving

Begroting Realisatie 2023 2023

Accountmanagement Bestuursadvies Secretariaat Plan van aanpak Visie SGL Communicatie Omgevingsmanagement Economisch Beheer Beheer vastgoed & gronden (rentmeester) Economisch beheer Financien Financieel beleid Planning & control Project control extra werkzmh programmabegroting Juridische zaken Juridische ondersteuning WOB procedures Planvorming & Gebiedsontwikkeling Adviesdiensten strategische vastgoed Ondersteuning recreatie, landschaps- en natuurbeheer Planvorming en gebiedsontwikkeling Voorbereiden programma en projectmanagement Regelgeving en Handhaving Toezicht & Handhaving Vergunningen, ontheffingen en toestemmingen Terreinbeheer Beheerinformatie SOK Vrijwilligers en actief burgerschap Uitvoeren terreinbeh. RO Begeleiding Uitvoeren terreininspecties Zorg en arbeidsparticipatie Terreinbeheer Overige Lasten Algemene baten en lasten Marketing & productontwikkeling Advies marketing Eindtotaal

0

24.962

0

19.107

0

0

0

0

Bestuursproducten

0

13.763

79.560

27.150

0

0

0

0

264.180

160.553

0

0

0

2.356

0

13.293

0

0

0

2.432

0

3.161

0

0

14.280

133.298

176.120

203.393

0

88

0

13.292

0

0

506.260

379.919

0

37.312

0

763

0

0

0

0

0

5.559

1.040.400 1.040.400

De begroting 2023 en de realisatie in 2023 zijn verwerkt in de verhouding 2/3 (Programmagebied A) en 1/3 (Programmagebied B). De meerkosten (boven het bedrag van € 3,06 mln) zijn conform de Samenwerkingsovereenkomst tussen het Recreatieschap en Staatsbosbeheer voor rekening gekomen van Staatsbosbeheer.

Rechtmatigheidsverantwoording De rechtmatigheidsverantwoording heeft betrekking op drie criteria: voorwaardencriterium, begrotingscriterium en het misbruik en oneigenlijk gebruik criterium, hieronder nader toegelicht: 1. Het voorwaardencriterium: alle financiële beheers-handelingen zijn verricht in overeenstemming met wet- en regelgeving. 2. Het begrotingscriterium: Alle lasten in het begrotingsjaar vallen binnen de begroting (incl. wijzigingen) zoals door het algemeen bestuur is goedgekeurd. Een aantal begrotingsoverschrijdingen is niet verwijtbaar aan het dagelijks bestuur, bijvoorbeeld omdat ze niet voorzienbaar waren of omdat er ook hogere baten aan ten grondslag liggen. 3. Het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium: het dagelijks bestuur heeft voldoende waarborgen genomen om te voorkomen dat als gevolg van misbruik of oneigenlijk gebruik van wet- en

pagina 36

Jaarverslag 2023

regelgeving ten onrechte overheidssubsidies of -uitkeringen zijn verleend of een te laag dan wel geen bedrag aan heffingen aan het recreatieschap is betaald. Verder dient hierbij opgemerkt te worden dat rechtmatigheid breder is dan bovengenoemde 3 criteria. De andere 6 criteria (calculatie, valutering, adressering, volledigheid, aanvaardbaarheid en levering) worden afgedekt door het getrouw beeld en de accountant zal hierover haar oordeel geven. Het dagelijks bestuur is niet verplicht om hier afzonderlijk over te rapporteren. Rechtmatigheidsverantwoording 2023 Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor een rechtmatige uitvoering van de begroting. Waar het tot 2022 nog gebruikelijk was dat de controlerend accountant de controle uitvoert en hierover rapporteert aan het algemeen bestuur, rapporteert het dagelijks bestuur dit vanaf boekjaar 2023 zelfstandig door middel van de rechtmatigheidsverantwoording. Het dagelijks bestuur van het Recreatieschap geeft aan in hoeverre de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, en ook de balansmutaties, rechtmatig tot stand zijn gekomen.

Dit houdt in dat deze in overeenstemming zijn met de bepalingen vermeld in de documenten van de lijst met relevante wet- en regelgeving van het normenkader rechtmatigheid 2023, vastgesteld door het algemeen bestuur, en de grenzen inzake toelichtingen opgenomen in de financiële verordening 2023 van het Recreatieschap (eveneens vastgesteld door het algemeen bestuur). In het normenkader rechtmatigheid is opgenomen dat een grens voor de rechtmatigheidsverantwoording van 1% van de lasten en mutaties in de reserves wordt gehanteerd. In de paragraaf bedrijfsvoering worden eventuele geconstateerde afwijkingen (fouten of onduidelijkheden) groter van €10.000,- én meer dan 10% nader toegelicht, e.e.a. conform de financiële verordening 2023 van het Recreatieschap. Toelichting op de afwijkingen 2023 per onderstaande onderscheiden processen: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Inkoop en betaalproces Investeringen in materiele vaste activa en betaalproces Huren en pachten (ingebruikgeving) Memoriaalboekingen Begrotingen – begrotingswijzigingen Begrotingen - investeringskredieten Aanbestedingen Dienstverlening door Staatsbosbeheer

Ten behoeve van de rechtmatigheidsverantwoording is een extern bureau ingeschakeld. Het onderzoek naar de verschillende processen is medio juni 2024 nog niet afgerond. In het definitieve jaarverslag worden de onderzoeksresultaten/bevindingen verwerkt.

pagina 37

Jaarverslag 2023

5

CONCEPT-JAARREKENING 2023

pagina 38

Jaarverslag 2023

5.1

Balans per 31 december 2023

pagina 39

Jaarverslag 2023

PASSIVA

31 december 31 december 2023 2022

Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserves Gerealiseerde resultaat

3.911.724 892.986 2.913.537 105.201

3.876.202 5 3.441.906 434.291

Voorzieningen Onderhoudsegalisatievoorzieningen

1.746.929 1.746.929

1.654.500 1.654.500

Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Onderhandse leningen van: - binnenlandse banken en overige financiële instellingen Waarborgsommen Vooruitontvangen bedragen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer - Afkoopsommen

2.650.115

2.853.975

2.580.000 17.662

2.796.150 5.012

52.453

52.813

584.644 584.644

2.089.885 2.089.885

Overlopende passiva Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen, met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen

2.136.707

1.607.074

542.483

268.472

1.590.920

1.335.386

3.304

3.216

Totaal

11.030.119

12.081.636

Vlottende passiva Netto-vlottende schulden rentetypische looptijd < 1 jaar Overige schulden

pagina 40

Jaarverslag 2023

5.2

Overzicht van baten en lasten 2023

Programma instandhoudingsgebieden

Lasten

Lasten

Baten

Baten

Saldo

Saldo

Realisatie 2022 Begroting 2023

Begroting 2023 Realisatie 2023 na 1e wijziging

Realisatie 2022 Begroting 2023

Begroting 2023 Realisatie 2023 na 1e wijziging

Realisatie 2022 Begroting 2023

Begroting 2023 Realisatie 2023 na 1e wijziging

Personeel

0

2.241.000

2.241.000

1.996.552

0

0

0

0

0

-2.241.000

-2.241.000

-1.996.552

Materieel

2.939.619

3.082.798

3.422.956

3.379.311

2.022.120

1.321.123

1.818.008

2.018.939

-917.499

-1.761.675

-1.604.948

-1.360.372

Totaal Gebiedsbeheer Personeel

2.939.619 0

5.323.798 0

5.663.956 0

5.375.863 21.029

2.022.120 0

1.321.123 0

1.818.008 0

2.018.939 0

-917.499 0

-4.002.675 0

-3.845.948 0

-3.356.924 -21.029

0

0

0

21.029

0

0

0

0

0

0

-21.029

3.929.436

787.888

822.763

710.876

0

0

0

0

-3.929.436

-787.888

-822.763

-710.876

0

0

0

0

5.178.281

4.734.555

4.504.555

4.504.555

5.178.281

4.734.555

4.504.555

4.504.555

2.251

0

0

0

0

0

0

0

-2.251

0

0

6.869.055

6.155.937

6.528.719

6.487.976

7.200.401

6.055.678

6.322.563

6.523.494

331.346

-100.259

-206.156

35.519

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Saldo van baten en lasten

6.869.055

6.155.937

6.528.719

6.487.976

7.200.401

6.055.678

6.322.563

6.523.494

331.346

-100.259

-206.156

35.519

Toevoegingen en onttrekkingen reserves

1.355.169

470.715

909.405

938.623

1.458.114

603.228

1.115.561

1.008.305

102.945

132.513

206.156

69.682

Gerealiseerd resultaat

8.224.224

6.626.652

7.438.124

7.426.599

8.658.515

6.658.906

7.438.124

7.531.800

434.291

32.254

0

105.201

Totaal Maatschappelijke betrokkenheid Totaal overhead Totaal Algemene middelen Onvoorzien Saldo gewone bedrijfsvoering Totaal kredieten

pagina 41

Jaarverslag 2023

Noot: met ingang van het begrotingsjaar 2023 worden de lasten en baten exclusief de compensabele BTW in de financiële administratie verantwoord. Ten behoeve van de vergelijkbaarheid tussen 2023 zijn de lasten en baten van 2022 verlaagd met de in 2022 berekende compensabele BTW. Deze aanpassing heeft geen resultaatseffect.

Met ingang van begrotingsjaar 2023 is gekozen voor één programma; het programma “Instandhouding gebieden”. Het programma is opgebouwd uit de volgende onderdelen: • Gebiedsbeheer • Maatschappelijke betrokkenheid • Plannen maken • Overhead • Algemene dekkingsmiddelen • Projectkredieten • Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves Het overzicht van lasten en baten is als volgt opgebouwd: • Saldo van baten en lasten - Dit onderdeel betreft de exploitatielasten en –baten van de structurele activiteiten. Dit zijn de jaarlijks min of meer in dezelfde vorm terugkerende activiteiten. Op basis van deze informatie kunnen meerjarige trends en ontwikkelingen worden geschetst. • Baten en lasten Projectkredieten - De projectkredieten hebben betrekking op uitgaven gerelateerd aan activiteiten die zorgen voor veranderingen in de natuur- en recreatiegebieden, zoals investeringen met maatschappelijk nut in de openbare ruimte. Deze uitgaven worden gedekt vanuit bijdragen derden (subsidies, bijdragen) en/of onttrekkingen aan de algemene of bestemmingsreserves. • Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves - Dit onderdeel omvat alle mutaties (stortingen en onttrekkingen) in de reserves.

5.3

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling

Inleiding De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van de voorschriften zoals opgenomen in het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV).

Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening •

•

•

•

De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden en overlopende verlofaanspraken. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is

pagina 42

Jaarverslag 2023

dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld door reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden.

Vaste activa Immateriële vaste activa De immateriële vaste activa zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs verminderd met de afschrijvingen en waardeverminderingen die naar verwachting duurzaam zijn. De kosten van onderzoek en ontwikkeling worden in 5 jaar afgeschreven. Bijdrage van activa in eigendom derden worden conform de afschrijvingstermijn van de eigenaar van de activa afgeschreven. Materiële vaste activa Activa worden gewaardeerd op basis van de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs en de bijkomende kosten. De vervaardigingsprijs omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte grond- en hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend. In de vervaardigingsprijs kunnen voorts worden opgenomen een redelijk deel van de indirecte kosten en de rente over het tijdvak die aan de vervaardiging van het actief worden toegerekend; in dat geval vermeldt de toelichting dat deze kosten worden geactiveerd. Investeringen met economisch en maatschappelijk nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. De volgende afschrijvingspercentages worden gehanteerd: Actief

Percentage

Grond en water

0%

Bouwkundige werken

2,5% - 20%

Beschoeiing

2,5% - 4%

Bedrijfsgebouwen

4% - 20%

Machines, apparaten en installaties

5% - 20%

Woonruimtes

6,67% - 20%

Vervoermiddelen

8,33% - 20%

Overige vaste activa

4% - 20%

Routes

10%

Financiële vaste activa De financiële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs.

Vlottende activa Voorraden Conform de notitie materiële vaste activa van de commissie BBV dienen activa waarvan het voornemen bestaat deze te verkopen verantwoord te worden onder de voorraden. Deze activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs of lagere marktwaarde.

pagina 43

Jaarverslag 2023

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid wordt een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningskansen. Liquide middelen en overlopende activa De liquide middelen en overlopende activa worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Voorzieningen De onderhoudsegalisatievoorzieningen zijn gebaseerd op een meerjarenraming van het uit te voeren grootonderhoud aan de kapitaalgoederen, waarin rekening is gehouden met de kwaliteitseisen die ter zake geformuleerd zijn. In de paragraaf onderhoud kapitaalgoederen die is opgenomen in het jaarverslag is het beleid ter zake nader uiteengezet. De voorzieningen van derden verkregen middelen die specifiek besteed moeten worden, worden gewaardeerd tegen nominale waarde of tegen contante waarde. Indien van toepassing is dit laatste per voorziening nader toegelicht. Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer De vaste schulden worden tegen nominale waarde gewaardeerd.

Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.

5.4

Toelichting op de balans

Vaste activa Op basis van de activa administratie ultimo 2022 is per activum getoetst of de categorisering naar Immateriële vaste activa, Investeringen met een economisch nut en Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut en de onderdelen daarvan nog in overeenstemming was met het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV). Deze toets heeft geleid tot diverse verschuivingen/herrubriceringen. In de overzichten van de Immateriële vaste activa, Investeringen met een economisch nut en Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut zijn deze verschuivingen in een specifieke kolom zichtbaar gemaakt.

pagina 44

Jaarverslag 2023

Immateriële vaste activa De immateriële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen: Categorie

Boekwaarde 31-12-2022

Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en het saldo van agio en disagio

Herrubricering vaste activa 1-1-2023

Investeringen

Desinves-teringen Afschrijvingen

Bijdragen van derden

Duurzame waardeverminderingen

Boekwaarde 31-12-2023

-

-

Kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief 133.096

8.864-

Bijdragen aan activa in eigendom van derden

73.285

20.365-

Totaal

206.381

-29.229

7.213

117.019 52.920

0

0

7.213

0

0

169.939

In 2023 hebben zich geen investeringen in de immateriële vaste activa voorgedaan. Materiële vaste activa Onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met economisch nut weer:

Investeringen met een economisch nut

Boekwaarde 31-12-2022

Herrubricering vaste activa 1-1-2023

Gronden en Terreinen Grond- weg- en waterbouwkundige werken Bedrijfs gebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en instal aties Overige materiële vaste activa

531.789 636.932 363.151 11.082 488.330 307.854

588.393 300.0693.192 247.421

65.000 14.409 3.589

Totaal

2.339.138

44.095

82.998

Investeringen Desinves-teringen Afschrijvingen

-

Bijdragen van Duurzame waardederden verminderingen

118.953 3.350 1.112 48.171 14.478

-

-

596.789 1.120.781 59.732 9.970 443.351 49.544

186.064

0

0

2.280.167

De investeringen in economische nut in 2023 betreffen: Omschrijving

Investering 2023

Aankoop grond Heemsteedse weg Aanpassing Elektra eilanden 1 en 8 Aanleg intercominstallatie Strandbad

65.000 14.409 3.589

Totaal

82.998

pagina 45

Boekwaarde 31-12-2023

Jaarverslag 2023

Onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met maatschappelijk nut weer:

Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut Boekwaarde 31-12-2022

Herrubricering Investeringen Desinves-teringen Afschrijvingen Bijdragen van Duurzame waarde- Boekwaarde vaste activa derden verminderingen 31-12-2023 1-1-2023

Gronden en Terreinen Grond- weg- en waterbouwkundige werken Bedrijfsgebouwen Machines, apparaten en instal aties Overige materiële vaste activa

1.377.431 3.076.612 12.122 3.192 42.783

25.701 2.8933.19234.482-

30.700 34.750 -

-

230.486 1.846 1.860

-

-

1.377.431 2.902.527 7.383 34.750 6.441

Totaal

4.512.139

-14.866

65.450

0

234.192

0

0

4.328.531

De investeringen met maatschappelijk nut in 2023 betreffen: Omschrijving

Investering 2023

Vervangen afvalbakken en zit meubilair Vervangen speeltoestellen eilanden 1 en 8 Aanschaf trekker Agroplus 320 Ecoline

20.950 9.750 34.750

Totaal

65.450

Van de investeringen met maatschappelijk nut heeft € 2.872.690 (per eind 2023) betrekking op investeringen van vóór 2018. Financiële vaste activa De aan grondeigenaren vooruitbetaalde vergoedingen, perioden variërend tussen de 5 en 10 jaar, werden tot en met 2022 gerubriceerd onder de financiële vaste activa. Met ingang van het verslagjaar 2023 zijn deze vergoedingen gerubriceerd onder de Overlopende activa als onderdeel van Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen.

pagina 46

Jaarverslag 2023

Vlottende activa Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De uitzettingen met een rentetypische looptijd < 1 jaar zijn als volgt onderverdeeld: Uitzetting per 31-12-2023 Vorderingen op openbare lichamen Verstrekte kasgeldleningen aan openbare lichamen Overige verstrekte kasgeldleningen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist Rekeningcourantverhouding met het Rijk Rekeningcourantverhoudingen met niet-financiële instellingen Uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier Overige vorderingen

Voorziening Boekwaarde Uitzetting oninbaarheid per per 31-12-2023 31-12-2022

Voorziening Boekwaarde oninbaarheid per 31-12-2022

1.829.369

-

1.829.369

1.834.102

-

1.834.102

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1.870.085

-

1.870.085

2.543.156

-

2.543.156

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

152.464

1.351

151.113

82.595

648

81.947

3.851.918

1.351

3.850.567

4.459.853

648

4.459.205

Overige uitzettingen Totaal

Vorderingen op openbare lichamen De vorderingen op openbare lichamen bestaan uit openstaande debiteuren betreffende diverse gemeenten en de provincie Utrecht. Gelet op de aard van de vorderingen wordt het niet noodzakelijk geacht een voorziening voor oninbaarheid te vormen. Uitzettingen in ‘s Rijks schatkist Op balansdatum had SGL geen overtollige middelen boven de drempel in van het schatkistbankieren in het kader van de Wet Houdbare Overheidsfinanciën (wet HOF). De middelen boven de drempel dienen in de schatkist van het Rijk worden aangehouden. In principe dienen alle overtollige middelen in de schatkist te worden aangehouden. Er is echter een aantal uitzonderingen, zoals het drempelbedrag. Dit is een minimumbedrag afhankelijk van de omvang van de organisatie dat gemiddeld per kwartaal buiten de schatkist mag worden gehouden. Voor SGL was dat voor 2023 € 1.000.000. Voor organisaties met een begrotingstotaal kleiner dan €500 mln. bedraagt de drempel € 1.000.000. SGL heeft met de BNG de afspraak gemaakt dat het saldo boven de € 1.000.000 op de reguliere betaalrekening automatisch dagelijks wordt afgeroomd naar het schatkistbankieren.

pagina 47

Jaarverslag 2023

In onderstaande tabel is te zien wat de benutting van het drempelbedrag schatkistbankieren gedurende de vier kwartalen 2023 is geweest:

Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) Verslagjaar (1)

Drempelbedrag

4000 Kwartaal 1

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

380

331

285

149

(3a) = (1) > (2)

Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Ruimte onder het drempelbedrag

3.620

3.669

3.715

3.851

(3b) = (2) > (1)

Overschrijding van het drempelbedrag

-

-

-

-

(2)

(1) Berekening drempelbedrag Verslagjaar (4a) (4b) (4c)

Begrotingstotaal verslagjaar Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat

200.000 200.000

(1) = (4b)*0,02 + (4c)*0,002 met een minimum van €1.000.000 als het begrotingstotaal kleiner of gelijk is aan 500 mln. En als begrotingstotaal groter dan € 500 miljoen is is het Drempelbedrag drempelbedrag gelijk aan € 10 miljoen, vermeerderd met 0,2% van het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat. (2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen

4000

Kwartaal 1 (5a) (5b) (2) - (5a) / (5b)

Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil) Dagen in het kwartaal Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

34.240

30.098

26.237

13.752

90

91

92

92

380

331

285

149

Uit de tabel blijkt dat geen sprake is van een overschrijding van het drempelbedrag gedurende 2023. Rekening courant verhoudingen met niet-financiële instellingen SGL heeft een rekening courant met de voormalige uitvoeringsorganisatie Recreatie Midden Nederland. Het saldo van deze rekening courant bedroeg per 31 december 2023 € 271 credit. Dit bedrag is opgenomen onder de overige schulden. Omdat sprake is van een rekening courant voor lopende transacties is geen sprake van financiering. Om die reden wordt geen rente in rekening gebracht. Het rekening courant saldo wordt in 2024 afgewikkeld . Overige vorderingen De overige vorderingen betreffen debiteuren voor een bedrag € 152.464. In 2023 is er voor een bedrag ad. € 1.351 een voorziening dubieuze debiteuren getroffen. Boekwaarde per 31-12-2023

Boekwaarde per 31-12-2022

Debiteuren

152.464

82.595

Voorziening dubieuze debiteuren

1.351

648

Totaal

151.113

81.947

pagina 48

Jaarverslag 2023

Liquide middelen Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. Boekwaarde per 31-12-2023

Boekwaarde per 31-12-2022

Kassaldi

2.535

2.658

Banksaldi

122.840

347.775

Totaal

125.375

350.433

Boekwaarde per 31-12-2023

Boekwaarde per 31-12-2022

-

-

194.850 80.690

111.418 1.684

275.540

113.102

Overlopende activa De overlopende activa bestaan uit de volgende onderdelen.

De van Europese en overheidslichamen nog te voorschotbedragen van: - Europese overheidslichamen - Het Rijk

Nederlandse ontvangen

- Overige Nederlandse overheidslichamen Nog te ontvangen bedragen Vooruitbetaalde bedragen Totaal

Nog te ontvangen bedragen Nog te ontvangen bedragen zijn opbrengsten die betrekking hebben op 2023, maar pas in een volgend jaar daadwerkelijk tot een ontvangst leiden. De nog te ontvangen bedragen bestaan ultimo boekjaar uit: Omschrijving

Bedrag

Door te belasten kosten schades festivals Nog te ontvangen RC rente 4e kwartaal 2023 RMN voorlopige afrekening 2023 RMN door te belasten accountantskosten Door te belasten kosten Oortjespad Door te belasten huisvestingskosten SBB Door te schuiven BTW Afrekening Zandsuppletie 2023 Overige posten < € 5.000

11.496 31.835 20.116 35.587 9.247 8.276 13.875 59.218 5.200

Totaal

194.850

Vooruitbetaalde bedragen Vooruitbetaalde bedragen zijn bedragen die voor 31 december 2023 betaalbaar zijn gesteld, maar waarvan de lasten betrekking hebben op latere jaren. De vooruitbetaalde bedragen bestaan ultimo boekjaar uit: Omschrijving

Bedrag

Gebruik wandelroutes Overige posten < € 5.000 Totaal

76.818 3.872 80.690

pagina 49

Jaarverslag 2023

Vaste Passiva Eigen vermogen Het eigen vermogen van SGL wordt gevormd door de reserves en het rekeningresultaat. Het eigen vermogen bestaat uit de volgende onderdelen: Reserve Algemene reserve (programma A) Gerealiseerd resultaat 2023 (programma A) Reserve natuurontwikkeling fietspaden Reserve inrichting 't Waal / Honswijkerplas Herplantfonds Nedereindseplas Reserve MVP rioolpomp Reserve fietspad Nieuw Wulven Calamiteiten fonds Reserve ontwikkelplan Maarsseveense Plassen Reserve ontwikkelplan komende jaren Reserve boomveiligheid Reserve Heemstede Noord Strategische keuzes reserve Bestemmingsreserve inspecties Bestemmingsreserve Transitiekosten Subtotaal Bestemmingsreserves (programma A) Algemene reserve (programma B) Gerealiseerd resultaat 2023 (programma B) Reserve Duiken Reserve Legakkers beschoeiingen Reserve uitvoeringsprogramma VVP Reserve Entrees gebied Reserve gevolgen verkoop legakkers Bestemmingsreserve inspecties Bestemmingsreserve transitiekosten Bestemmingsreserve Investeringen Subtotaal Bestemmingsreserves (programma B) TOTAAL RESERVES

Stand per 31-12-2022

Bestemming Resultaat 2022 5 509.807

Toevoegingen 2023 458.690

Onttrekkingen 2023

Bestemming Resultaat 2023

0

Stand per 31-12-2023 968.502 114.336 45.378 963.718 14.386 0 29.087 48.900 504.045 334.356 16.000 84.849 4.500 283.710 241.427 2.570.357 -75.516 -9.135 11.441 72.453 20.000 17.425 33.247 28.187 61.309 99.120 343.181

105.201

3.911.724

114.336 45.378 969.500 14.386 885 34.904 48.900 518.848 209.356 16.000 84.849 4.500 187.645 650.989 2.786.140 0

59.218

65.000 885 5.817 14.803

125.000

105.580 0 -75.516

289.798

9.515 409.562 505.582

0 -9.135

23.974 82.803 64.385 160.223 33.247 18.370 272.765

12.533 10.350 44.385 142.798 12.397

655.766

0

177.738 190.135

2.580 211.456 78.618 502.720

3.441.910

434.291

938.623

1.008.302

Voor Strijkviertel is er een afspraak met de gemeente Utrecht gemaakt dat er vanuit de reserve Ontwikkelplan € 200.000 beschikbaar is voor de ontwikkeling van dit terrein.

pagina 50

Jaarverslag 2023

Algemene reserve (programma A en B)

De Algemene reserve heeft als belangrijkste functie het vormen van een buffer voor financiële tegenvallers. Verloop Algemene reserve programmagebied A: 2023 5 509.807 458.690 0 968.502

Saldo 1 januari Bij: Bestemming resultaat Bij: Toevoegingen Af: Onttrekkingen Saldo 31 december

Specificatie toevoegingen: - Toevoeging cf 1e begr. wijz. 2023 Totaal toevoegingen

2022

5

458.690 458.690

Verloop Algemene reserve programmagebied B:

2023 0 -75.516 0 0 -75.516

2022

2023

2022

Programma A Programma B

114.336 -9.135

509.807 75.516-

Gerealiseerd resultaat

105.201

434.291

Saldo 1 januari Bij: Bestemming resultaat Bij: Toevoegingen Af: Onttrekkingen Saldo 31 december

0

HET GEREALISEERDE RESULTAAT Gerealiseerd resultaat

Reserve natuurontwikkeling fietspaden Betreft een reserve t.b.v. ontwikkeling van natuur langs fiets- en wandelpaden in het Noorderpark. Dit bedrag zal worden aangewend bij nadere inrichting van dit gebied. In 2023 zijn er geen mutaties geweest. Reserve inrichting ’t Waal / Honswijkerplas Ten behoeve van het inrichtingsplan ’t Waal is een contract gesloten met een ontzander. Hierin is bepaald, dat de ontzander het gebied recreatief inricht. Tevens betaalt hij, ter dekking van in het verleden door het recreatieschap gedane investeringen en in het kader van afkoop van een 20-jarige beheer- en onderhoudsverplichting in totaal ruim € 944.100. 2023 969.500 59.218 65.000 963.718

Saldo 1 januari Bij: Toevoegingen Af: Onttrekkingen Saldo 31 december

pagina 51

2022

969.500

Jaarverslag 2023

Herplantfonds Nedereindse Plas Dit bedrag is een aantal jaren geleden ontvangen, nadat op de Nedereindse Plas schade aan de beplantingen is aangericht. Van deze reserve vindt, na voltooiing van de sanering, herplanting bij de plas plaats. In 2023 zijn er geen mutaties geweest. Reserve MVP rioolpomp Voor de ontvangen vergoeding voor schade aan een vervangen pomp in 2013 is een reserve gevormd. Reserve dekt de kapitaalslasten van de nieuwe pomp. Ultimo 2023 is de reserve volledig aangewend.

Saldo 1 januari Bij: Toevoegingen Af: Onttrekkingen Saldo 31 december

2023 885 0 885 0

Specificatie onttrekkingen: - cf. programma begroting Totaal onttrekkingen

885 885

2022

885

Reserve fietspad Nieuw Wulven Door het bestuur is uit het opgebouwde bedrag voor nieuw beleid in 2009 € 116.300 beschikbaar gesteld voor volledige ontsluiting van het fietspad Nieuw Wulven. Aan dit bedrag wordt jaarlijks € 5.817 onttrokken ter egalisatie van de afschrijvingslasten van het fietspad.

Saldo 1 januari Bij: Toevoegingen Af: Onttrekkingen Saldo 31 december

2023 34.904 0 5.817 29.087

Specificatie onttrekkingen: - cf. programma begroting

5.817

Totaal onttrekkingen

5.817

2022

34.904

Calamiteiten fonds Een van de uitganspunten van de 2e budgetfinancieringscyclus was de opbouw van een calamiteitenreserve. Daarbij werd afgesproken, dat een jaarlijks bedrag van € 25.000 als ‘Onvoorzien’ in de begroting werd opgevoerd t.b.v. opvang calamiteiten. Het maximum van de reserve is gesteld op € 100.000 eventueel verhoogd met de jaarlijkse prijsindex (voor 2015 t/m 2018 is de nullijn gehanteerd). Uitgaven ten laste van deze post wordt gedaan op basis van besluiten van het dagelijks bestuur. In 2023 is de reserve niet aangesproken.

pagina 52

Jaarverslag 2023

Reserve ontwikkelplan Maarsseveense plassen+Reserve ontwikkelplan komende jaren Uitrollen van diverse ontwikkelplannen goedgekeurd door het bestuur in 2015. Saldo beschikbaar voor aanwending is voor beide reserves in totaal: € 728.204. Voor zover bedragen aangewend zijn, staan deze genoemd onder de diverse ontwikkelplannen en vallen vrij gelijktijdig met de uit investeringen gegenereerde afschrijvingen. Verloop Reserve ontwikkelplan Maarsseveense plassen:

Saldo 1 januari Bij: Toevoegingen Af: Onttrekkingen Saldo 31 december

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raadsinformatie.stichtsevecht.nl/api/v1/meetings/2522/documents/56714