CConstaterende datStichtse Vecht
Koppel je AI →
Document · PDF

1. Rapportage Wegenbeheerplan Stichtse Vecht 2021-2025.pdf

Raad 13 juli 2021, gemeente Stichtse VechtBij agendapunt: 9. 23:00: Beheerplan wegen13.547 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Kernen

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

Buitengebied

25

Industriegebieden Figuur 4.18

Deelgebieden

In paragraaf 4.1 is aangegeven hoe de resultaten van de globale visuele inspectie via de normering van de CROW publicatie 323 (beeldkwaliteit) wordt omgezet naar een waardeoordeel. Onderstaande tabel geeft de huidige kwaliteit per deelgebied en het gewenste kwaliteitsniveau conform het gemeentelijk beleid weer. Bij een aantal wegvakonderdelen ontbreekt in de data bijvoorbeeld het wegtype, waardoor de conversie naar een beeldkwaliteitsniveau niet mogelijk is. Dit is de oorzaak van de iets lagere totaalwaarde van de oppervlakte in onderstaande tabel.

Deelgebied

Oppervlakte metingen A+

A

B

C

Totaal

Niveau Gewenst volgens niveau 90% grens 90% conform regel beleid

D

Kernen

651.557

751.807 407.245

47.437 381.953 2.239.999 2.015.999

D

B

Buitengebied

186.901

261.973 180.487

42.437

75.056

746.854

672.168

D

C

Industriegebieden

17.849

27.055

2.597

13.698

82.756

74.480

D

C

Totaal

856.307 1.040.835 609.289

Figuur 4.19

21.557

92.471 470.707 3.069.609

Toets kwaliteitsniveau per deelgebied aan beleid

Bovenstaande tabel laat zien dat alle deelgebieden op dit moment niet voldoen aan het gewenste niveau conform het beleid van de gemeente Stichtse Vecht. In hoofdlijnen is het beeld dat de wegvakonderdelen waarbij schade geconstateerd is en het soort schade, redelijk verdeeld zijn binnen de kernen, waarbij in de oudere delen er iets meer schade aanwezig is. Nieuwer Ter Aa springt er wat betreft kern wel uit. In verhouding een kleine kern met vooral veel asfaltwegen buiten de bebouwde kom. Hier is vooral randschade de meest voorkomende schade, wat ook in de lijn ligt met de bermschade die in dat gebied ook aanwezig is. Het deel elementen wat vooral binnen de kern van Nieuwer Ter Aa ligt wordt integraal aangepakt met het vervangen van de riolering die momenteel in voorbereiding is.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

26

4.4 Kwaliteitsvergelijk met verleden Het is zeer interessant om het kwaliteitsverloop van het areaal gedurende de laatste jaren te analyseren. Een toename of afname van de kwaliteit, in relatie tot de beschikbare budgetten, geeft aan of er strategisch gezien de juiste keuzes zijn gemaakt. In onderstaande tabel is het kwaliteitsverloop vanaf 2016 t/m 2020, per deelgebied, voor de verhardingstypes asfalt en elementen weergegeven. Kernen asfalt Kwaliteit

Doel-

Percentage

Percentage

percentage

2016

2020

A+

Zeer hoog

25%

60%

23%

A

Hoog

50%

23%

46%

B

Basis

15%

11%

19%

C

Laag

10%

2%

2%

D

Zeer laag

0%

4%

10%

100%

100%

100%

Totaal Figuur 4.20

Kwaliteitsverloop kernen asfalt

Kernen elementen Kwaliteit

Doel-

Percentage

Percentage

percentage

2016

2020

A+

Zeer hoog

25%

39%

31%

A

Hoog

50%

36%

30%

B

Basis

15%

15%

18%

C

Laag

10%

1%

2%

D

Zeer laag

0%

8%

19%

100%

100%

100%

Totaal Figuur 4.21

Kwaliteitsverloop kernen elementen

Buitengebied asfalt Kwaliteit

Doel-

Percentage

Percentage

percentage

2016

2020

A+

Zeer hoog

25%

38%

21%

A

Hoog

50%

31%

38%

B

Basis

15%

25%

25%

C

Laag

10%

1%

6%

D

Zeer laag

0%

5%

10%

100%

100%

100%

Totaal Figuur 4.22

Kwaliteitsverloop buitengebied asfalt

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

27

Buitengebied elementen Kwaliteit

Doel-

Percentage

Percentage

percentage

2016

2020

A+

Zeer hoog

25%

57%

35%

A

Hoog

50%

10%

40%

B

Basis

15%

17%

13%

C

Laag

10%

3%

5%

D

Zeer laag

0%

12%

7%

100%

100%

100%

Totaal Figuur 4.23

Kwaliteitsverloop buitengebied elementen

Industriegebied asfalt Kwaliteit

Doel-

Percentage

Percentage

percentage

2016

2020

A+

Zeer hoog

25%

46%

18%

A

Hoog

50%

38%

45%

B

Basis

15%

14%

24%

C

Laag

10%

1%

5%

D

Zeer laag

0%

1%

8%

100%

100%

100%

Totaal Figuur 4.24

Kwaliteitsverloop industriegebied asfalt

Industriegebied elementen Kwaliteit

Doel-

Percentage

Percentage

percentage

2016

2020

A+

Zeer hoog

25%

66%

27%

A

Hoog

50%

16%

16%

B

Basis

15%

6%

28%

C

Laag

10%

3%

1%

D

Zeer laag

0%

9%

29%

100%

100%

100%

Totaal Figuur 4.25

Kwaliteitsverloop industriegebied elementen

Voor dit beheerplan is alleen een kwaliteitsvergelijking voor 2016 en 2020 uitgewerkt. In het niet officieel vastgestelde wegenbeheerplan, opgesteld door Antea (projectnummer 410694, d.d. 18 juni 2018) is een kwaliteitsvergelijk opgesteld tussen 2011 en 2016. Wat opvalt in deze rapportage is dat Loenersloot en Vreeland tussen 2013 en 2016 qua kwaliteit behoorlijk achteruit zijn gegaan en dat de kwaliteit in Oud Zuilen erg verbeterd is.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

28

5

De financiële middelen

Op basis van de kwaliteitsgegevens uit hoofdstuk 4 en de input van de gemeente Stichtse Vecht worden in dit hoofdstuk de benodigde en beschikbare budgetten weergegeven.

5.1 Rekenmethodiek De gemeente Stichtse Vecht beschikt over het beheerprogramma ‘GBI’. De hierin vastgestelde maatregelen (op basis van de richtlijnen voor wegbeheer van het CROW) en de daarbij behorende maatregelprijzen zijn leidend voor het bepalen van de technisch noodzakelijk financiële middelen. Bij de berekeningen wordt ervan uitgegaan dat de verhardingsconstructies gedimensioneerd zijn op de aanwezige verkeersfuncties met bijbehorende verkeersbelastingen. Zo heeft bijvoorbeeld de Straatweg (Breukelen) een andere constructie dan de Boendermakerstraat (Breukelen). In de planning wordt voor de wegen waar dat nodig is een indicatieve onderhoudsmaatregel bepaald. De kosten worden berekend door het te onderhouden areaal te vermenigvuldigen met de bijbehorende eenheidsprijs. De eenheidsprijzen zijn opgebouwd uit een optelling van de directe kosten, verhoogd met onderstaande percentages aan bijbehorende kosten: • eenmalige en uitvoeringskosten 5 % • algemene kosten 6 % • winst & risico 4 % • voorbereiding, advies & toezicht (VAT) 10 % • onvoorzien 5 % De eenheidsprijzen zijn exclusief BTW en zijn recent getoetst aan marktconformiteit.

Op basis van gunstige aanbestedingen en als gevolg daarvan lagere eenheidsprijzen bestaat de mogelijkheid dat er meer werk uitgevoerd kan worden binnen het beschikbare budget Zowel in de eenheidsprijzen als ook in de planningsresultaten die in deze rapportage zijn gepresenteerd, is geen rekening gehouden met voordeel dat valt te behalen uit gelijktijdige rioolvervanging of integrale planning op andere wijze. De maatregelen en planjaar zijn gebaseerd op een netwerkplanning. De netwerkplanning is een tool die gebruikt wordt om onderhoud te plannen voor het gehele areaal. Een netwerkplanning geeft indicatief aan welke maatregelen benodigd zijn om het areaal te herstellen en wanneer deze benodigd zijn. De netwerkplanning bepaalt de maatregelen voor een periode van 5 jaar. De wegen die in het eerste planjaar gepland staan, moeten vervolgens getoetst worden aan een maatregeltoets. De levensduur van een weg is ondanks het uitvoeren van goed wegonderhoud niet onbeperkt. De gemiddelde theoretische levensduur van een weg is 60 jaar. Aan het einde van deze levensduur dient de weg weer op het oorspronkelijke structurele en kwalitatieve gebruiksniveau te worden gebracht. Er wordt dan gesproken van een rehabilitatie. De kosten voor het uitvoeren van rehabilitaties vallen, volgens de CROW-systematiek, buiten het wegbeheer.

De CROW-systematiek gaat er namelijk vanuit dat hiervoor een apart vervangingsbudget (investering) beschikbaar is. Als rehabilitatie aan de orde is zal hiervoor een aanvullend budget worden aangevraagd. Rehabilitatie behelst het vervangen van de volledige constructie (incl. fundering).

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

29

5.2 Technisch noodzakelijk onderhoudsbudget 2021-2025 De basisplanning voor het technisch noodzakelijk onderhoud is bepaald conform de onderhoudsrichtlijnen en voorgestelde onderhoudsmaatregelen van de CROW-richtlijnen (CROW publicatie 147). De budgetten geven aan wanneer onderhoud zo optimaal mogelijk uitgevoerd wordt om zo ook de kwaliteitsdoelstelling ten aanzien van de kwaliteit van de gemeente te behalen. Het exact volgen van de budgetten wil niet zeggen dat er een garantie is dat de gestelde kwaliteitsdoelstelling behaald wordt. Dit komt door het fluctuerende karakter van het wegonderhoud. Indien onderhoud uitgevoerd wordt zal de kwaliteit van dat gedeelte weg naar de kwaliteit zeer goed gaan. Elk jaar zal er dus een bepaald percentage in de kwaliteit Zeer goed, Goed, Matig, Slecht en Zeer slecht aanwezig zijn. Het is echter niet exact te voorspellen hoe snel schades zich ontwikkelen. Dit is sterk afhankelijk van het gebruik van de weg, de weersomstandigheden, de constructie, etc.. Figuur 5.1 toont de technisch noodzakelijke onderhoudsbudgetten voor de periode 2021 t/m 2025. Een aantal wegvakonderdelen die voor 2020 op de planning stonden zijn vanwege vertraging bij de aanbesteding nog niet uitgevoerd. Het benodigde budget voor deze werkzaamheden is meegenomen achter de titel ‘Overloop 2020’. Stelp teer

Elementen

Beton

€ 400.000

€

-

€ 1.200.000

€

2021

€ 1.386.916

€ 13.869

€ 4.614.656

2022

€ 1.923.370

€ 19.234

2023

€ 295.790

€ 2.958

2024

€ 480.321

€ 4.803

2025

€ 2.808.758

Totaal Gemiddeld per jaar

Planjaar

Asfalt

Overloop 2020

Figuur 5.1

Overige

Totaal

-

€ 1.600.000

€ 8.390

€ 124.000

€ 6.147.831

€ 234.614

€ 7.432

€ 125.175

€ 2.309.824

€

€

-

€ 124.000

€ 422.748

€ 1.744.676

€ 2.828

€ 124.000

€ 2.356.629

€ 28.088

€ 3.897.871

€ 28.385

€ 124.000

€ 6.887.101

€ 6.895.155

€ 68.952

€ 10.491.816

€ 47.035

621.175

€ 18.124.132

€ 1.379.031

€ 13.790

€ 2.098.363

€ 9.407

€ 124.235

€ 3.624.826

-

-

€

€

Technisch noodzakelijk onderhoudsbudget periode 2021 - 2025, prijspeil 2020

In bovenstaande onderhoudsbudgetten is rekening gehouden met de extra kosten die het verwijderen van teerhoudend asfalt met zich meebrengt (opgenomen als stelpost). De kolom ‘Overige’ geeft het technisch benodigd budget weer voor het onderhoud aan de bermen en de halfverhardingen. Voor het onderhoud van de bermen is rekening gehouden met €75.000,-- aan benodigd budget per jaar. Uitvoeren van onderhoud aan halfverharde wegen is begroot op een jaarlijkse kostenpost van circa € 49.000,--. In totaal is dit € 124.000,--. De gemeente Stichtse Vecht heeft voor 2021 en 2022 (inclusief ‘Overloop 2020’) gemiddeld € 5.028.827,- per jaar aan onderhoudsbudget nodig. Voor de periode 2021 – 2025 bedraagt het benodigde onderhoudsbudget gemiddeld € 3.624.826,per jaar. In 2021 en 2022 wordt de onderhoudsachterstand op basis van de CROW-richtlijnen weggewerkt, vandaar dat voor deze jaren stevige budgetten nodig zijn. Een onderhoudsachterstand is gedefinieerd als onderhoud dat al eerder uitgevoerd had moeten worden: de richtlijn is met meer dan 1 klasse overschreden. Langer uitstellen van dit onderhoud is niet wenselijk. De budgetten zijn nog niet getoetst aan een maatregeltoets. De daadwerkelijke onderhoudskosten kunnen hoger maar ook lager uitvallen dan gepland.

De budgetten voor asfalt en elementen die opgesomd zijn in bovenstaande tabel zijn gebaseerd op een theoretische benadering vanuit de CROWwegbeheersystematiek. Het uitvoeren van een maatregeltoets conform de CROW-systematiek is noodzakelijk om de onderhoudsplanning voor 2021 en 2022 definitief te maken.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

30

De CROW-systematiek geeft voor planjaar 1 en 2 (2021 en 2022) concrete maatregelen aan, voor de planjaren 3 – 5 (2023 – 2025) worden er maatregelgroepen vastgesteld. De betrouwbaarheid is ook lager voor de periode 3-5 jaar omdat vooraf niet voorspeld kan worden of al het onderhoud van planjaar 1 en 2 uitgevoerd gaat worden. Tevens is ook niet met zekerheid te voorspellen of eventuele schades die nu nog niet zijn vastgesteld zich sneller ontwikkelen. Om deze reden wordt ook geadviseerd om minimaal iedere 2 jaar de budgetten en kwaliteit te monitoren en daar waar nodig bij te stellen. Onderstaande grafiek toont de technisch benodigde budgetten in grafiekvorm.

€ 7.000.000,00 € 6.000.000,00 € 5.000.000,00 € 4.000.000,00 € 3.000.000,00 € 2.000.000,00 € 1.000.000,00 € 0,00

2021

2022 Asfalt

Figuur 5.2

Stelp teer

2023 Elementen

2024 Beton

2025

Overige

Grafische weergave onderhoudsbudgetten 2021 - 2025

Naast groot onderhoud is er nog klein onderhoud. Klein onderhoudsmaatregelen zijn onderhoudsmaatregelen die lokaal, over een beperkt gedeelte van het wegvakonderdeel, worden uitgevoerd. De maatregelen zijn bedoeld om de verharding in goede/veilige staat te houden. Conform CROW publicatie 147 wordt het benodigde budget voor het uitvoeren van klein onderhoud in het algemeen gesteld op ca 10% van het technisch benodigd budget voor groot onderhoud van de asfaltverhardingen en ca 15% van het technisch benodigd budget voor groot onderhoud van de elementenverhardingen. Voor de gemeente Stichtse Vecht komt dit neer op een bedrag van € 406.372,-- per jaar (€ 154.889,-- voor asfaltverhardingen en € 251.483,-- voor elementenverhardingen). De gemeente Stichtse Vecht werkt met het systeem van Fixi meldingen. Herstel van de Fixi meldingen wordt uitgevoerd met budget vanuit het klein onderhoud. De volledige technisch noodzakelijke onderhoudsplanning is als bijlage V toegevoegd aan dit plan.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

31

5.3 Budgetplanning en begroting 2021-2025 In de begroting van de gemeente Stichtse Vecht zijn budgetten opgenomen voor het beheren van het wegenareaal. Onderstaande budgetplanning geeft een reële indruk van de per jaar uit te voeren onderhoudswerkzaamheden. De onderhoudsachterstand is op basis van deze planning in 2023 grotendeels weggewerkt. Hierbij is rekening gehouden met de beschikbare personele bezetting voor de voorbereiding en begeleiding buiten van de werkzaamheden. Alsmede de inzet van de aannemer en de overlast tijdens de uitvoering. In planjaar 2021 wordt tevens de ‘overloop 2020’ á € 1.600.000,-- in de daadwerkelijke uitvoering opgenomen. Planjaar

Asfalt

Stelp teer

Elementen

Beton

Overige

Totaal

2021

€ 1.500.000

€ 15.000

€ 1.261.000

€0

€ 124.000

€ 2.900.000

2022

€ 1.450.000

€ 14.500

€ 2.035.325

€0

€ 125.175

€ 3.625.000

2023

€ 1.165.000

€ 11.650

€ 1.999.350

€0

€ 124.000

€ 3.300.000

2024

€ 1.000.000

€ 10.000

€ 2.147.350

€ 18.650

€ 124.000

€ 3.300.000

2025

€ 1.780.155

€ 17.802

€ 3.048.791

€ 28.385

€ 124.000

€ 4.999.133

Totaal

€ 6.895.155

€ 68.952

€ 10.491.816

€ 47.035

€ 621.175

€ 18.124.133

Figuur 5.3

Budgetplanning en begroting groot onderhoud 2021 - 2025

Zoals aangegeven in paragraaf 2.9 (Financiering) wordt binnen de gemeente Stichtse Vecht na het actualiseren van het beheerplan wegen gewerkt met een 'voorziening wegen'. Per jaar wordt er een bepaald bedrag in de voorziening wegen gestort, zodat er in de voorziening wegen voldoende financiële middelen aanwezig zijn om de werkzaamheden m.b.t. het groot onderhoud uit te kunnen voeren. Onderstaande tabel laat zien welk bedrag jaarlijks gestort moet worden om voldoende budget te genereren zodat het technisch noodzakelijk onderhoudsbudget uit figuur 5.1 is afgedekt.

Voorziening wegen Planjaar

saldo 1-1 2021 € 8.570.299 2022 € 6.534.789 2023 € 5.608.957 2024 € 5.008.125 2025 € 4.407.293 2026 € 2.107.328 2027 € 2.085.390 2028 € 1.234.692 2029 € 119.066 2030 € 969.222 Eindtotaal € 0 Gemiddeld per jaar € 2.675.700 Werkelijk cijfer Geraamde cijfers Huidige begroting cijfers Figuur 5.4

Storting € 2.464.490 € 2.699.168 € 2.699.168 € 2.699.168 € 2.699.168 € 2.699.168 € 2.699.168 € 2.699.168 € 2.699.168 € 2.699.168

Onttrekking € 4.500.000 € 3.625.000 € 3.300.000 € 3.300.000 € 4.999.133 € 2.721.106 € 3.549.866 € 3.814.794 € 1.849.012 € 3.668.390

Saldo 31-12 € 6.534.789 € 5.608.957 € 5.008.125 € 4.407.293 € 2.107.328 € 2.085.390 € 1.234.692 € 119.066 € 969.222 € 0

€ 3.532.730

Voorziening wegen

De volgende stap in het proces voor groot onderhoud is het uitvoeren van de maatregeltoets. Deze staat omschreven in hoofdstuk 6.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

32

5.4 Vervangingsinvesteringen Niet alle wegen met ernstige schade kunnen middels een groot onderhoudsmaatregel weer op het gewenste kwaliteitsniveau terug worden gebracht. In die gevallen is een rehabilitatie (complete vervangen van asfalt en fundering) nodig. De rehabilitaties worden financieel afgedekt middels budgetten uit de vervangingsinvesteringen. De kapitaallasten (rentelasten en afschrijvingslasten van activa) worden dan ook tot uitgaven van de vervangingsinvesteringen gerekend. 5.4.1. Vervangingsinvesteringen wegen Hieronder staat in tabelvorm een overzicht van de vervangingsinvesteringen voor 2021 – 2025 weergegeven. Het betreft hier de investeringen die betrekking hebben de wegen. Bij integrale projecten zijn er voor die betreffende onderdelen aparte investeringen opgenomen. Naast het vervangen van verhardingen, wordt ook het aanbrengen van bermverharding gefinancierd uit de ‘vervangingsinvesteringen wegen’. In paragraaf 1.5.1 staat het beleid ten aanzien van bermverhardingen aangegeven. In dit plan wordt budget meegenomen voor het jaarlijks aanbrengen van circa vier kilometer bermverharding. Het jaarlijks benodigd budget hiervoor is circa € 100.000,--. overzicht vervangingsinvesteringen 2021-2025 2021 2022

2023

2024

Breukelen - Scheendijk noord Breukelen - Straatweg thv Insulinde

€ 244.312

Maarssenbroek - Antilopespoor

€ 248.952

Maarssenbroek - Bloemstede noord

€ 488.865

Maarssenbroek - Bloemstede zuid

€ 263.385

Maarssenbroek - Kamelenspoor

€ 359.001

Maarssenbroek - Pauwenkamp

€ 443.699

Maarssenbroek - Reigerskamp

€ 665.615

Maarssenbroek - Zwanenkamp

€ 179.261

Kockengen - Wagendijk noord

€ 350.000

Kockengen - Wagendijk midden

€ 600.000

Kockengen - Wagendijk zuid

€ 300.000

Maarsseveensevaart Nieuwer Ter Aa-Honderdsche laantje

2025

€ 2.862.487

€ 250.000 € 160.000

Bosdijk

€ 350.000

Parralelweg Breukelen

€ 370.088

Haarrijnweg

€ 241.395

Aanbrengen bermverharding

€ 100.000

€ 100.000

€ 100.000

€ 100.000

€ 100.000

Diverse wegen binnen de kom

€ 2.500.000

Diverse wegen buitengebied

€ 300.000

€ 300.000

€ 300.000

€ 2.423.233

€ 3.262.487

Totalen

€ 2.632.338

€ 1.359.001

Al opgenomen in meerjaren begroting

€ 3.148.428

€ 1.321.954

€ 3.643.007

Cumulatief verschil

€ -516.090

€ -479.043

€ -1.698.817

Figuur 5.5

€

€ 860.000 €

3.460.000

€ -

€-

1.563.670

€ 5.023.670

Overzicht vervangingsinvesteringen 2021-2025

Voor de periode 2021 – 2025 is het benodigd budget voor vervangingsinvesteringen gemiddeld € 2.627.412,-- per jaar.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

33

5.4.2. Vervangingsinvesteringen integrale projecten In de begroting van Stichtse Vecht zijn meerdere integrale projecten opgenomen, zoals de Eendracht, Kockengen Waterproof en de upgrade van Bisonspoor. Binnen deze projecten wordt in ieder geval de riolering en de verharding aangepakt. Vanuit de technische berekening worden ook wegvakken aangestuurd voor onderhoud die onderdeel zijn van deze projecten. In de onderhoudsbudgetten fig. 5.1 is hier dan ook rekening mee gehouden.

5.5 Additionele kosten Onder additionele kosten vallen in dit Wegenbeheerplan de benodigde budgetten benodigd voor de vergoeding voor de diverse, extra diensten, die nog niet opgenomen zijn in de overige budgetten. In onderstaande tabel staan de benodigde budgetten voor de additionele kosten weergegeven. Additionele kosten Advieskosten en -opdrachten

€ 130.856

Betaalde belastingen derden (Waterschapslasten)

€

96.000

Pachten

€

9.000

Lidmaatschappen beroeps- en brancheverenigingen

€

3.000

€

29.350

Inkomsten overdracht - overige overheden (kosten Prorail overweg) Totaal per jaar Figuur 5.6

€ 268.206

Overzicht additionele kosten

5.6 Eeuwig durende beheerkosten Omdat het beheer van wegen niet stopt na 2025, is in deze paragraaf een doorkijk gemaakt naar de te verwachten kosten voor onderhoud op de lange termijn. De lange termijnplanning (2026- 2084) is, net als de 5-jarige onderhoudsplanning, opgesteld in het beheerpakket GBI. De benodigde budgetten per jaar zijn bepaald volgens het CROW model ‘lange termijn planning’. Opmerkingen hierbij zijn dat: • de budgetten een indicatie zijn. De daadwerkelijk benodigde budgetten voor de langere termijn zijn op dit moment zeer lastig in te schatten. • Het asfaltbudget is exclusief de meerkosten voor het eventueel verwijderen van teerhoudende lagen. De lange termijnplanning is met name opgesteld om een doorkijk te maken naar het benodigde budget voor het in de toekomst uit te voeren grootschalig onderhoud/ rehabilitaties. Het areaal wordt steeds ouder en is op een bepaald moment aan vervanging toe. Onderstaande tabel is een overzicht van de benodigde budgetten voor het uitvoeren van het onderhoud over de lange termijn (periode 2026 – 2084). Een gedetailleerd overzicht van de benodigde budgetten per jaar is bijgevoegd als bijlage VII van dit Wegenbeheerplan.

benodigd budget groot onderhoud 2026 - 2084 Gemiddeld per jaar Figuur 5.7

Asfalt

Elementen

Beton

Overige

Totaal

€ 108.598.807

€ 111.810.658

€ 420.097

€ 8.648

€ 220.838.209

€ 1.840.658

€ 1.895.096

€ 7.120

€ 147

€ 3.743.020

Benodigde budgetten onderhoud lange termijn (2026 – 2084)

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

34

Bij de eeuwig durende beheerkosten horen naast het groot onderhoud ook nog de investeringen. Onderstaande tabel is een overzicht van de benodigde budgetten voor het uitvoeren van investeringen over de lange termijn (periode 2026 – 2084). Asfalt

Elementen

benodigd budget investeringen 2026 - 2084

€ 128.727.846

€ 118.680.225

€ 2.208.440

€ 11.862

€ 249.628.372

Gemiddeld per jaar

€ 2.181.828

€ 2.011.529

€ 37.431

€ 201

€ 4.230.989

Figuur 5.8

Beton Overige

Totaal

Benodigde budgetten investeringen lange termijn (2026 – 2084)

Het totale gemiddeld benodigd budget voor de eeuwig durende beheerkosten is dan € 3.743.020,-+ € 4.230.989,-- = € 7.974.010,--. Ten opzichte van de korte termijn (2021 – 2025) budgetten (Technisch benodigd budget € 3.624.826,-- + Investeringen gemiddeld € 2.627.412,--) is er voor de eeuwig durende beheerkosten € 1.721.771,- meer aan budget nodig per jaar. Bovenstaande bedragen zijn gemiddelden. In onderstaande grafiek zijn de bedragen afgezet in de tijd. € 35.000.000 € 30.000.000 € 25.000.000 € 20.000.000 € 15.000.000 € 10.000.000 € 5.000.000 2026 2028 2030 2032 2034 2036 2038 2040 2042 2044 2046 2048 2050 2052 2054 2056 2058 2060 2062 2064 2066 2068 2070 2072 2074 2076 2078 2080 2082 2084

€0

Technisch onderhoud Figuur 5.9

Vervangen

Eeuwig durende beheerkosten.

Wat opvalt zijn de pieken in de vervangingsinvesteringen in de periode 2035 t/m 2049 en de jaren 2055 en 2065.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

35

6

Maatregeltoets

6.1 Uitgangspunten maatregeltoets De maatregeltoets heeft tot doel om op projectniveau nauwkeurig de aard, de omvang en de locatie van de te nemen onderhoudsmaatregel vast te stellen. De maatregeltoets vormt binnen het systeem van wegbeheer de schakel tussen de resultaten van de globale visuele inspectie en de vertaling daarvan naar het jaarlijks uitvoeringsprogramma van onderhoud. De maatregeltoets wordt alleen uitgevoerd op die wegvakken die in planjaar 1 en 2 voor onderhoud geprogrammeerd zijn. De maatregeltoets dient om de betrouwbaarheid van de planning en begroting voor de korte termijn (planjaar 1-2) te vergroten. Door controle van de voor onderhoud geplande wegvakonderdelen en de maatregelen, afstemming met andere plannen bij de gemeente en controle op locatie ontstaat een betrouwbare lijst van onderhoudsmaatregelen en budgetten voor de korte termijn. Daarnaast vindt er een doorkijk plaats naar planjaar 3-5 voor het afstemmen van het wegenonderhoud met andere plannen. Voor de wegvakken die in planjaar 1-2 geplaatst zijn dient de maatregeltoets uitgevoerd te worden om de definitieve onderhoudsmaatregel te kunnen bepalen. Hierbij wordt ook het uiteindelijke onderhoudsbudget vastgesteld. De onderhoudsbedragen die uit de exercitie met ‘GBI’ zijn voortgekomen (zie paragraaf 5.2) moeten als theoretische onderhoudsbudgetten worden beschouwd.

Deze dienen aan de hand van de door de gemeente Stichtse Vecht zelf uit te voeren maatregeltoets definitief gemaakt te worden waarbij ook de werkelijk benodigde onderhoudsbudgetten kunnen worden vastgesteld.

6.2 Uitvoering maatregeltoets Nadat de inspecties zijn uitgevoerd en de inspectieresultaten zijn ingevoerd in het beheersysteem van de gemeente Stichtse Vecht is de onderhoudsplanning gedraaid. De resultaten hiervan zijn weergegeven in hoofdstuk 5.2 (Technisch noodzakelijk onderhoudsbudget). Aangevuld met eventuele aandachtsvakken vanuit de beheerorganisatie, is op basis hiervan de maatregeltoets ingepland. De belangrijkste te onderscheiden stappen bij het uitvoeren van de maatregeltoets zijn: 1. Controle op kantoor van de geplande wegvakonderdelen voor de korte termijn op planjaar, soort maatregel en omvang van de maatregel en afstemming met andere wegvakonderdelen, wegvakken en plannen. 2. Controle op locatie van de geplande wegvakonderdelen ter verificatie van de (omvang van de) maatregel en het planjaar en het vaststellen van de exacte onderhoudsvakken. 3. Controle van wegvakonderdelen met schade op jonge constructies. De maatregeltoets wordt op dit moment, tijdens het opstellen van het wegenbeheerplan, uitgevoerd. De resultaten kunnen derhalve nog niet gepresenteerd worden in dit rapport.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

36

7

Conclusie en aanbevelingen

Areaal De gemeente Stichtse Vecht heeft ca. 3.077.749 m2 verhardingen in beheer. Hiervan is 1.274.492 m2 asfaltverharding en 1.770.882 m2 elementenverharding. Naast deze arealen heeft de gemeente Stichtse Vecht nog 10.405 m2 betonverhardingen, 22.000 m2 half- of onverharde paden in beheer. Kwaliteit De kwaliteit van de verhardingen voldoet volgens de 90% regeling (opgesteld door de CROW Gebruikersgroep Beeldkwaliteit) in alle 3 deelgebieden (kernen, buitengebied en industriegebieden) niet aan het gemeentelijk beleid. Het gemeentelijk beleid staat aangegeven in het IBOR (Uitgangspunten voor IBOR bestekken 2017 e.v. gemeente Stichtse Vecht), vastgesteld door de gemeenteraad op 5 juli 2016. Hierbij dient te worden opgemerkt dat het kwaliteitsniveau van het gemeentelijk beleid in twee van de drie deelgebieden lager ligt dan de CROW norm (kwaliteitsniveau B is de norm). Voor zowel de asfalt, elementen als halfverharding geldt dat het percentage in de kwaliteit C en D opgeteld boven de 10% ligt, hetgeen niet voldoet aan het wegenbeheer volgens de normen van CROW. De hoeveelheid betonverharding is zeer beperkt in de gemeente Stichtse Vecht. De kwaliteit hiervan voldoet wel aan de normen van de CROW.

Technisch noodzakelijk en beschikbaar onderhoudsbudget (2021 – 2025) Het technisch gezien gemiddelde benodigde onderhoudsbudget (bron: GBI) voor alle verhardingen in de periode 2021 – 2025 bedraagt € 3.624.826,- per jaar. Bij dit gemiddelde budget wordt het technisch gezien benodigd budget uitgesmeerd over 5 jaar. De eerste jaren (overloop 2020, 2021 en 2022) is volgens de CROW systematiek gemiddeld € 5.028.827,- per jaar aan onderhoudsbudget nodig. Dat voor de jaren 2021 en 2022 een hoger onderhoudsbudget nodig is komt door de onderhoudsachterstand op basis van de richtlijnen. Een onderhoudsachterstand is gedefinieerd als onderhoud dat al eerder uitgevoerd had moeten worden: de richtlijn is met meer dan 1 klasse overschreden. Langer uitstellen van dit onderhoud is niet wenselijk. Onderhoud dat in deze periode niet uitgevoerd kan worden schuift door naar het volgende planjaar. Het doorschuiven van onderhoud kan betekenen dat er een zwaardere en daarmee ook duurdere maatregel benodigd is. Indien er door het doorschuiven van onderhoud een duurdere maatregel uitgevoerd moet worden is er sprake van kapitaalvernietiging. Binnen de gemeente Stichtse Vecht wordt er na het actualiseren van het beheerplan wegen gewerkt met een 'voorziening wegen'.

Per jaar wordt er een bepaald bedrag in de voorziening wegen gestort, zodat er in de voorziening wegen voldoende financiële middelen aanwezig zijn om de werkzaamheden m.b.t. het groot onderhoud uit te kunnen voeren. Om voldoende budget te genereren voor uitvoering van het Technisch benodigd onderhoud dient er jaarlijks een bedrag van € 2.675.700,-- te worden gestort in de ‘voorziening’. De maatregeltoets voor onder andere de planjaren 2021 en 2022 is momenteel in uitvoering. Een maatregeltoets is een beoordeling en eventueel aanpassing van de door de CROW-systematiek gegenereerde maatregel en planjaar. Afstemming met andere disciplines moet hierbij ook plaatsvinden. Deze afstemming heeft op dit moment nog niet plaatsgevonden. Geadviseerd wordt om de aanwezige onderhoudsachterstand zo spoedig mogelijk weg te werken om verdere kapitaalvernietiging te voorkomen.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

37

Voor het klein onderhoud is technisch gezien een onderhoudsbudget nodig van € 406.372,--. Herstel van Fixi meldingen valt ook onder het klein onderhoud. Het beschikbare budget is € 402.375. Er is dus nagenoeg voldoende budget voor het klein onderhoud. Budgetplanning en begroting (2021 – 2025) Er is niet voldoende budget om de onderhoudsachterstand in 2021 in zijn geheel weg te werken. Ook is hiervoor momenteel niet voldoende personele capaciteit aanwezig. In de tabel van de budgetplanning en begroting is een reële indruk van de per jaar uit te voeren onderhoudswerkzaamheden weergegeven. De onderhoudsachterstand is op basis van deze planning in 2023 grotendeels weggewerkt. Er wordt per jaar tussen de € 2.900.000,-- en € 5.000.000,-- aan groot onderhoud werkzaamheden uitgevoerd. Vervangingsinvesteringen (2021 – 2025) Niet alle wegen met schade kunnen middels een groot onderhoudsmaatregel weer op het gewenste kwaliteitsniveau terug worden gebracht. In die gevallen is een rehabilitatie (compleet vervangen van bijvoorbeeld asfalt, straatstenen en fundering) nodig. De rehabilitaties worden financieel afgedekt middels budgetten uit de vervangingsinvesteringen. Een deel van deze vervangingsinvesteringen worden betaald uit eigen middelen. Een ander deel wordt gefinancierd middels leningen.

Voor de periode 2021 – 2025 is het benodigd budget voor vervangingsinvesteringen gemiddeld € 2.627.412,-- per jaar. Additionele kosten Onder additionele kosten vallen in dit Wegenbeheerplan de benodigde budgetten benodigd voor de vergoeding voor de diverse, extra diensten, die nog niet opgenomen zijn in de overige budgetten. Het benodigde budget voor de additionele kosten is € 268.206 per jaar. Het beschikbare budget is € 247.817. Als dekking voor de waterschapslasten zal dit budget met €20.389 verhoogd moeten worden. Technisch noodzakelijk budget en vervangingsinvesteringen eeuwig durende beheerkosten Wegen hebben een theoretische levensduur van ongeveer 60 á 70 jaar. Er zijn uiteraard vele factoren die de daadwerkelijke levensduur bepalen. De verkeersbelasting en het uitgevoerde onderhoud zijn enkele factoren. Om de kosten voor het groot onderhoud van de wegen op de lange termijn in te kunnen schatten is een budgetplanning opgesteld voor de periode 2025-2084. Hiervoor is gebruik gemaakt van het CROW model ‘lange termijn planning’. Opmerking hierbij is dat de budgetten een indicatie zijn. De daadwerkelijk benodigde budgetten voor de langere termijn zijn op dit moment zeer lastig in te schatten.

Het technisch noodzakelijke budget en de vervangingsinvesteringen laten zien dat er voor de langere termijn toch extra budget benodigd is om de wegen binnen de gemeente Stichtse Vecht op niveau te houden. Het verschil tussen het technisch noodzakelijke budget en de vervangingsinvesteringen voor de kortere termijn (2021-2025) en de lange termijn (2031-2084) is gemiddeld € 1.721.771,-per jaar.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

38

De conclusies en aanbevelingen samengevat -

Geef voorrang aan onderhoud van asfaltverharding; Voer minimaal 1x per 2 jaar een globale visuele inspectie uit; Maak een goede analyse van wegen die in aanmerking komen voor rehabilitatie en stop geen onderhoudsbudget meer in deze wegen; Smalle wegen in het buitengebied hebben vaak randschade. Voorzie deze smalle wegen van een bermverharding (bijvoorbeeld grasbetontegels); Stel een goed geotechnisch ontwerp op bij aanleg van verhardingen ter plaatse van locaties met een slappe ondergrond; Voer bij onderhoudsmaatregelen verdichtingsmetingen uit rondom inspectieputten en kolken. Indien de technische staat van een rijbaan, fietspad of voetpad zorgt voor gevaarlijke situaties, plaats dan waarschuwingsborden.

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

39

Wegenbeheerplan 2021 - 2025 – Rapportage

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raadsinformatie.stichtsevecht.nl/api/v1/meetings/1532/documents/34930