NIEUW - passende beoordeling Craeft Advies B.V., Schaarweg 22- Sint Jansklooster (Geanonimiseerd)
Tekst van het document
Passende beoordeling gebiedsbescherming Ontwikkeling – Schaarweg , Sint Jansklooster 8 april 2026 Craeft Advies B. V. www. craeftadvies. nl 06-25472688
((ggeeaannoonniimmiisseeeerrdd)) 8326 AK Sint Jansklooster ((ggeeaannoonniimmiisseeeerrdd)) Rap — — Passende beoordeling gebiedsbescherming (stikstof) Schaarweg , Sint Jansklooster 2
Inhoud 1. Inleiding . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 Gegevens opdrachtgever . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 1. 1. 1. 2. Doel en afbakening beoordeling . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 Beoogde ontwikkeling . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 Referentiesituatie en saldering. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 Referentiesituatie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 3. 1. Aanlegfase . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11 4. 1. Machines aanlegfase . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11 4. 2. Verkeersbewegingen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 Uitkomsten en conclusies aanlegfase . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13 4. 3. Gebruiksfase woningen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 Invoergegevens gebruiksfase woningen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 5. 1. 5. 2. Uitkomsten en conclusies gebruiksfase . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 Additionaliteitsvereiste . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16 6. 7. Conclusie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17 Bijlagen: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Ontwikkelplan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Vergunningendossier referentiesituatie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Overzicht verkeer en machines aanlegfase . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Aerius-projectberekening referentiesituatie -/- 85% vs. sloop-/aanlegfase . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Aerius-projectberekening referentiesituatie -/- 85% vs. gebruiksfase . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Effectenbeoordeling. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Beleidsregels . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 2. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Passende beoordeling – gebiedsbescherming (stikstof) – Schaarweg , Sint Jansklooster 3
1. Inleiding 1. 1. Gegevens opdrachtgever De opdrachtgever van het voorliggende project is: ((ggeeaannoonniimmiisseeeerrdd)) Naam: Adres planlocatie: 8326 AK Sint Jansklooster Postcode / plaats: Kadastrale gemeente: Vollenhove Sectie: Perceelnummer: N 58 , 687 Als adviseur treedt op: Craeft Advies B. V. ((ggeeaannoonniimmiisseeeerrdd)) 1. 2. Doelen afbakening beoordeling De initiatiefnemer is voornemens om op voornoemde percelen aan en nabij de Schaarweg 22 te Sint Jansklooster een agrarisch bedrijf te amoveren en een kleinschalige woningbouwontwikkeling te realiseren. Op het terrein wordt een nieuwbouwplan ontwikkeld voor de gedeeltelijke sloop van bestaande opstallen , de herbesteming van de bestaande bedrijfswoning en de realisatie van 23 nieuwe woningen , waarvan één extra woning op het bestaande erf en een projectmatige ontwikkeling van 22 nieuwe woningen op het naastgelegen perceel. Het plan is bijgevoegd als bijlage 1. Deze rapportage dient ter beoordeling van de stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden en heeft het karakter van een passende beoordeling. Er is sprake van een passende beoordeling omdat er zowel intern als extern gesaldeerd wordt met de te beëindigen agrarische functie. Er is sprake van interne saldering voor het deel dat ontwikkeld wordt binnen dezelfde contouren als het bestaande erf , er is sprake van externe saldering voor de 22 nieuwe woningen.
Om het overzichtelijk te houden en gelet op het feit dat de gevraagde toestemming mede ziet op een te wijzigen omgevingsplan dat de gehele ontwikkeling beslaat , wordt het geheel als externe saldering beschouwd. De passende beoordeling is ondersteunend aan c. q. onderdeel van de aan te vragen omgevingsvergunning voor een Natura 2000 activiteit (artikel 5. 1 lid 1 sub e Ow). Op de locatie wordt zoals gezegd thans een agrarisch bedrijf geëxploiteerd. Na de staking wordt de woningbouw gerealiseerd. De initiatiefnemer heeft een samenwerkingsovereenkomst en een anterieure overeenkomst gesloten en is eigenaar , waarmee tevens invulling is gegeven aan het schriftelijkheidscriterium voor het salderen van ammoniak-/stikstof. Voor de ontwikkeling zal te zijner tijd een wijziging van het omgevingsplan in procedure worden gebracht. Bij de beoordeling van de vraag of er sprake is van significant negatieve effecten moet in beginsel onderscheid worden gemaakt tussen het plan- en projectspoor. Daarbij is het van belang om onderscheid te maken ten aanzien van het vaststellen van de referentiesituatie. In de rechtspraak is het begrip ‘referentiesituatie' nader gedefinieerd.
In het kader van het projectspoor wordt de referentiesituatie in de basis gevormd door een natuurtoestemming of een milieutoestemming ten tijde van de aanwijsdata van relevante natura — — Passende beoordeling gebiedsbescherming (stikstof) Schaarweg , Sint Jansklooster 4
2000 | gebieden. | In casu | is sprake | van | een | dergelijke | toestemming. | 1 Wanneer | de | toestemming | nadien is komen | te | vervallen | of | een | (milieu)toestemming | is | verleend | met | minder | omvang | (emissie) | c. q. effecten | (depositie) | , geldt | die | latere | vergunde | situatie | als | referentie. | Voor | wat | betreft | het | planspoor wordt | de | referentiesituatie | gevormd | door | de | feitelijk | bestaande | , planologisch | legale | situatie. | Zie daartoe | onder | meer | de | uitspraak 2 | van | de | Afdeling | bestuursrechtspraak | van | de | Raad | van | State | (hierna: de | Afdeling) | d. d. 6 | juli 2022. Op | grond | van | bovenvermelde | uitspraak | bestaat | er | interpretatieruimte | over | de | vraag | wanneer | een feitelijke | situatie | nog | geldt | als | ‘voorafgaand’ | aan | de | vaststelling | van | het | plan. | Deze | vraag | wordt ingevuld | door | 3 de | uitspraak | van | de | Afdeling | van | 4 | maat | 2020 | , maar | is in | deze | beoordeling | (nog) | niet aan | de | orde. | Van | belang | is | dat | in | de | onderhavige | situatie | één | vergunning | wordt | gevraagd | met toepassing | van | saldering | , waarover | later | meer. | De | passende | beoordeling | met | vergunning | wordt vervolgens | ook | in | het | planspoor | gebruikt.
Onder | de | huidige | jurisprudentie | moeten | activiteiten 4 | in | het | projectspoor | , waarbij | interne | (en | externe) saldering | wordt | toegepast | , worden | vergund. | De | agrarische | activiteiten | zullen | in | de | toekomst beëindigd | worden | met | het | uitsluitende | doel | woningbouw | te | realiseren. | Er | is daarmee | sprake | van onlosmakelijke | samenhang. | Omdat | er | (deels) | sprake | is van | externe | saldering | dient | ook | afroming | plaats te vinden. | Later | in dit | rapport | wordt | invulling | gegeven | aan | het | additionaliteitsvereiste. Het | voormelde | project | is | gelegen | in | het | Omgevingsplan | van | de | gemeente | Steenwijkerland. | De voormalige | beheersverordening | ‘Buitengebied | Steenwijkerland’ | maakt | van | rechtswege | onderdeel | uit van | het | tijdelijke | deel | van | het | omgevingsplan. | Thans | wordt | een | aanvraag | voorbereid | om | middels | een wijziging | van | het | omgevingsplan | de | beoogde | woningbouw | planologisch | te | maken. In | deze | passende | beoordeling | wordt | het | aspect | ‘stikstof’ | nader | onderzocht. | Er | wordt | getoetst | aan artikel | 4. 1 , 5. 1 | lid | 1 onder | e | Ow | , 16. | 53c | lid | 1 | Ow | , artikel | 7. 19a | Besluit | bouwwerken | leefomgeving | , artikel | 11. 6 | , 11. 16 | t/m | 11.
| 20 | Besluit | activiteiten | leefomgeving | en | afdeling | 3. 7 , 4. 4 , 8. 8 (artikel | 8. 74 | lid 1) , 10. 2 (artikel | 10. | 24) | Besluit | kwaliteit | leefomgeving. Deze | passende | beoordeling | staat | stil | bij | de | uitgangspunten | van | de | referentiesituatie | , | de uitgangspunten | voor | de | sloop- | en | aanlegfase | en | de | gebruiksfase. | Waar | nodig | worden | uitgevoerde Aerius-berekeningen | nader | toegelicht. | De | aanlegfase | betreft | de | sloop | van | een | deel | van | de | bestaande opstallen | , de | realisatie | van | de | bouw | zoals | het | uitgraven | van | de | grond | ten | behoeve | van | de | fundering | , aanleg | van | infrastructuur | , hijsen | van | bouwmateriaal | , aanleg | van | groen- | en | landschapsmaatregelen alsmede | de | met | de | bouw | samenhangende | vervoersbewegingen | , zoals | het | aanvoeren | van | materialen en | de | komst | van | bouwend | personeel. | Voor | de | gebruiksfase | worden | de | verkeersbewegingen beoordeeld | die | betrekking | hebben | op | de | bewoning. 1 Vergunning | Wet | natuurbescherming | d. d. 24 | juli 2020 | , kenmerk | 2020/0206017 2 ABRvS | 6 juli 2022 | , ECLI:NL:RVS:2022:1894. 3 ABRvS | 4 maart | 2020 | , ECLI:NL:RVS:2020:683. 4 ABRvS | 18 | december | 2024 | , ECLI:NL:RVS:2024:4923.
Passende | beoordeling | – gebiedsbescherming | (stikstof) | – Schaarweg | , Sint | Jansklooster | 5
2. Beoogde ontwikkeling De beoogde ontwikkeling bestaat , zoals gezegd , uit het amoveren van een agrarisch bedrijf en de realisatie van totaal 23 woningen c. a. De ontwikkeling beslaat de volgende typen woningen: - 2 vrijstaande woningen ; 4 twee-onder-een-kap woningen ; - 3 drie-onder-een-kap woningen ; - 14 rijwoningen. - Het plangebied ziet er als volgt uit: De beoogde stedenbouwkundige invulling ziet er als volgt uit: Passende beoordeling – gebiedsbescherming (stikstof) – Schaarweg , Sint Jansklooster 6
De beoogde invulling van woningtypologieën ziet er als volgt uit: De bouw- en nokhoogten alsmede de oppervlakten worden geregeld in het omgevingsplan. De maximale planologische mogelijkheden worden in casu vastgelegd en omvatten exact de ontwikkeling. Er bestaan geen ontwikkelingen om te extrapoleren naar de toekomst. De realisatie van bovenstaand plan zal in de uitgangspunten voor het bepalen van de inzet van machines en verkeer in de aanlegfase tot uiting komen. Voor de aanlegfase is gewerkt met een vlakbron in het plangebied voor de beoordeling van de emissie van mobiele werktuigen ten behoeve van de bouw. In deze aanlegfase wordt het bouwverkeer ontsloten via de Schaarweg. Voor de beoordeling van de aanlegfase wordt uitgegaan van een realisatiefase van een jaar met een gemiddelde bouwtijd van ca. 250 dagen per jaar. Voor de gebruiksfase wordt eveneens uitgegaan van dezelfde verkeersafwikkeling. Zowel in de aanlegfase als in de gebruiksfase wordt ervan uit gegaan dat het verkeer in het heersende verkeersbeeld opgaat na ca. 500m , hetgeen overeenkomst 5 met het heersende verkeersbeeldcriterium (zie onder meer de uitspraak van de Afdeling). 5 ABRvS 1 september 2021 , ECLI:NL:RVS:2021:1969 en 1971. Passende beoordeling – gebiedsbescherming (stikstof) – Schaarweg , Sint Jansklooster 7
3. | Referentiesituatie | en | saldering 3. 1. | Referentiesituatie De | referentiesituatie | wordt | , zoals | gezegd | , in | casu | gevormd | door | een | Natuurvergunning | , verleend | op grond | van | de | toenmalige | Wet | natuurbescherming | d. d. | 24 | juli | 2020 | , kenmerk | 2020/0206017. | Dit betreft | de | huidige | en | tevens | laagste | referentiesituatie | kan | derhalve | worden | gebruikt | voor | saldering. De | vergunningen | is | bijgevoegd | als | bijlage | 2. | De | vergunning | is | verleend | voor | het | houden | van | de volgende | veebezetting: De | RAV-codes | zijn | inmiddels | aangepast. | In | de | Aerius-berekening | is | van | de | meest | actuele | codes uitgegaan | op | basis | van | de | diercategorieën. | Alle | stallen | zijn | nog | aanwezig | , alsmede | de | stalinrichting. Daarmee | is saldering | toepasbaar.
| Op | verzoek | van | de | provincie | Overijssel | zijn | de | uittredesnelheden | van stallen | A , C | en | D als | volgt | berekend: Stal | A Diameter | ventilatoren: | 05 , | meter | (straal | 02 , 5 | meter) Aantal | dierplaatsen: | 35 | jongvee | , 20 | schapen Het | oppervlak | van | de | ventilatoren | is | π x r 2 = | 31 , 4 | x 00 , 625 | = | 01 , 9625 | m | 2 Per | jongvee | is de | benodigde | ventilatiecapaciteit | 245 | m | 3 lucht | per | uur De | totale | benodigde | ventilatiecapaciteit | is 35 | x 245 | m3 | = 8. 575 | m | 3 lucht | per | uur Dat | is = | 238 , | m | 3 lucht | per | seconde Per | schaap | is de | benodigde | ventilatiecapaciteit | 36 | m 3 lucht | per | uur | (vgl. | geit). De | totale | benodigde | ventilatiecapaciteit | is 20 | x 36 | m3 | =720 | m | 3 lucht | per | uur Dat | is = | 02 , | m 3 lucht | per | seconde Passende | beoordeling | – | gebiedsbescherming | (stikstof) | – | Schaarweg | , Sint | Jansklooster | 8
Totaal | 238 , | + 02 , | m | 3 lucht | per | seconde | = | 24 , De | uittreesnelheid | is | 24 , | m3 | per | seconde | / | 01 , 963 | m2 | = | 122 , 3 | m/seconde Stal | C Diameter | ventilatoren: | 04 , | meter | (straal | 02 , | meter) Aantal | dierplaatsen: | 120 | vleesvarkens | en | opfokberen Het | oppervlak | van | de | ventilatoren | is π | x r 2 = 31 , 4 | x 00 , 625 | = | 01 , 256 | m | 2 Per | varken | is de | benodigde | ventilatiecapaciteit | 31 | m | 3 lucht | per | uur De | totale | benodigde | ventilatiecapaciteit | is 120 | x 31 | m3 | = | 3. 720 | m | 3 lucht | per | uur Dat | is = | 103 , | m 3 lucht | per | seconde De | uittreesnelheid | is | 103 , | m | 3 per | seconde | / 01256 , | m2 | = | 82 , | m/seconde Stal | D Diameter | ventilatoren: | 04 , | meter | (straal | 02 , | meter) Aantal | dierplaatsen: | 180 | vleesvarkens | en | opfokberen Het | oppervlak | van | de | ventilatoren | is π | x r 2 = 314 , | x 00625 , | = | 01256 , | m | 2 Per | jongvee | is de | benodigde | ventilatiecapaciteit | 31 | m | 3 lucht | per | uur De | totale | benodigde | ventilatiecapaciteit | is 180 | x 31 | m3 | = | 5.
580 | m | 3 lucht | per | uur Dat | is = | 155 , | m 3 lucht | per | seconde De | uittreesnelheid | is | 15 , 5 | m | 3 per | seconde | / 01 , 256 | m2 | = | 123 , 4 | m/seconde Verkeer Uit | de | Aerius-berekeningen | uit | 2020 | blijkt | ook | een | rechtens | verkregen | niveau | ten | aanzien | van verkeersbewegingen. | Op | zichzelf | behoeft | dat | geen | nadere | onderbouwing. | Aan | de | vrijstaande bedrijfswoning | kunnen | 84 , | verkeersbewegingen | per | etmaal | worden | toegekend | op | basis | van | een CROW-normering. | Dit | komt | neer | op | 3. 066 | mvt/jr. | Vergund | is | 1040 | mvt/jr | , wat | daarmee | een | absolute onderschatting | vormt. | Er | zijn | 1456 | verkeersbewegingen | met | zware | vrachtwagens | per | jaar | vergund. | Dit komt | neer | op | 40 , | per | etmaal | , wat | een | overschatting | betreft. | Er | is derhalve | uitgegaan | van | 40 , | per | week | , hetgeen | neerkomt | op | 208 | per | jaar. | De | lijnbronnen | ten | aanzien | van | verkeer | zijn | korter | gemaakt | tot 250m | (in | het | geval | van | een | referentiesituatie | daarmee | meer | worst-case). | Er | zijn | 50% | koude | starts | van het | lichte | verkeer | opgenomen. | Het | vrachtverkeer | heeft | de | inrichting | met | een | warme | motor | aangedaan en | zal | ook | vertrekken.
Er | is | een | bron | opgenomen | voor | de | emissie | van | stationair | draaiend | verkeer. | Er | is | hier | alleen | zwaar verkeer | opgenomen | dat | de | tot | het | huishouden | behorende | lichte | personenwagens | niet | stationair zullen | draaien. | Er | is | gekozen | voor | de | categorie | zwaar | wegverkeer | vrachtauto’s | > | 20 | ton | GVW | en trekkers | stad | stagnerend | niet-snelweg | 2026 | , welke | een | waarde | van | 099312 , | g/Nh3/u | en | 7406088 , g/NOx/u | heeft. | Er | is | gewerkt | met | de | fictie | dat | het | zware | vrachtverkeer | een | uur | per | keer | stationiair draait | , hetgeen | neerkomt | op | 208 | * | 099312 , | = 20657 | , | gram | Nh3/jr | en | 208 | * | 7406088 , | = | 15. | 404 | gram NOx/jr. Passende | beoordeling | – | gebiedsbescherming | (stikstof) | – | Schaarweg | , Sint | Jansklooster | 9
Naast | deze | vergunde | veebezetting | worden | de | gronden | , welke | geen | thans | 6 geen | erf | vormen | , | ook bemest. | Deze | bemesting | van | grasland | kan | worden | ingezet | voor | saldering. | De | voorwaarden | voor toepassing | van | bemesting | als | referentiesituatie | t. b. v. saldering | luiden | als | volgt: - | Volgt | uit | het | planologisch | regime | dat | op | referentiedatum | bemesten | was | toegestaan? - | Werden | op | referentiedatum | de | gronden | bemest? | Dit | wordt | als | vaststaand | aangenomen | als | de gronden | op | dat | moment | als | landbouwgrond | in | gebruik | waren. - | Is | na | de | referentiedatum | een | planologisch | regime | van | kracht | geworden | waaruit | volgt | dat bemeste | niet | langer | is toegestaan? | 7 In | casu | is sprake | van | een | situatie | die | sinds | de | aanwijsdata | van | de | omliggende | Natura | 2000-gebieden (24 | maart | 2000 | en | 7 december | 2004) | onafgebroken | planologisch | is toegestaan | en | feitelijk | 8 gebruikt | is. De | percelen | zijn | al | meerdere | decennia | gebruikt | voor | het | veehouderijbedrijf | en | bemest. | Er | is tot | op heden | geen | ander | planologisch | regime | van | kracht | geworden. De | emissies | die | vanuit 9 | bemesting | vrijkomen | op | basis | van | één | hectare | landbouwgrond | staan | gelijk | aan 20 | kg | ammoniak.
| Het | perceelsgedeelte | dat | gebruikt | zal | worden | voor | het | plan | en | daarvan | onderdeel uit | zal | maken | is | ca. | 01. | 50. | 00 | ha | groot. | Dit | komt | neer | op | 30 | kg | ammoniak. | Door | de | bemesting | van | het weiland | buiten | beschouwing | te | laten | is per | definitie | sprake | van | een | worst-case | scenario. Op | saldering | zijn | de | beleidsregels | van | de | provincie | Overijssel | van | toepassing. | 10 Aan | de | gestelde voorwaarden | in | artikel | 2. 2. 6 beleidsregels | wordt | voldaan. 6 ABRvS | 12 | oktober | 2022 | , ECLI:NL:RVS:2022:2874 7 ABRvS | 12 | oktober | 2022 | , ECLI:NL:RVS:2022:2874 | , r. o. 23 8 Zie: | www. | topotijdreis. | nl. 9 Op | basis | van | het | onderzoek: | Van | Bggen | et al. 2024 | , Emissies | naar | lucht | uit de | landbouw | berekend | met | NEMA | voor | 1990 | – 2022. 10 Beleidsregel | Natuur | Overijssel | 2024 | , zie | bijlage. Passende | beoordeling | – gebiedsbescherming | (stikstof) | – | Schaarweg | , Sint | Jansklooster | 10
4. Aanlegfase In de aanlegfase zal gekeken worden naar de sloop van een deel van de bestaande opstallen , bouw- en woonrijp maken , aanleg infra , de bouw c. q. plaatsing van de woningen en de terreininrichting. Zoals gezegd is voor deze fase gewerkt met een vlakbron in het plangebied voor de beoordeling van de emissie van mobiele werktuigen ten behoeve van de bouw. Het bouwverkeer wordt ontsloten via de Schaarweg in de richting van het dorp Sint Jansklooster en de doorgaande weg. 4. 1. Machines aanlegfase De inzet van machines is afgestemd op de hoeveelheid bebouwing en is vastgesteld op basis van ervaringen in andere , vergelijkbare projecten. Er wordt gewerkt met moderne apparatuur met een Stage V-klasse en een Ad-Blue percentage van 6% , m. u. v. trilplaten , waar geen Ad-Blue wordt toegepast. 11 Er is een hijskraan aanwezig voor vloer- en dakplaten en eventuele prefab-elementen. Er is een graafmachine en graaf-/laadcombinatie opgenomen voor de sloop , realisatie van grondwerk , uitgraven fundering , realisatie infra en terreininrichting. De bulldozer is opgenomen voor sloop- en terreinwerkzaamheden. De betonstorter en betompomp is opgenomen voor het storten van beton. Het terrein is goed bereikbaar. Het betreft snel te bewerken grond en het plangebied ligt op hoogte waardoor er geen grote hoeveelheid grondwerk nodig is.
Het bouwend personeel zal tevens worden opgedragen om de machines zoveel mogelijk uit laten als deze niet gebruikt wordt. Dit voorkomt onnodig stationair draaien alsmede beperkt dit overlast in de omgeving. De inzet van machines is daarmee relatief beperkt. De verschillende machines zijn specifiek ingevoerd binnen de vlakbron. Het percentage draailast is overgenomen uit de defaultwaarden van Aerius. Overig materieel , zijnde handgereedschap , zal elektrisch worden ingezet. De totale inzet van machines komt neer op de volgende tabel en zijn in het rekenprogramma Aerius ingevoerd om te beoordelen of er sprake is van significante effecten: 11 TNO , AUB , een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen , 10 december 2021 , R12305 Passende beoordeling – gebiedsbescherming (stikstof) – Schaarweg , Sint Jansklooster 11
4. 2. | Verkeersbewegingen De | voertuigbewegingen | in | de | aanlegfase | zijn | verdeeld | in | ‘lichte | voertuigen’: | de | personenauto’s | en bestelbusjes | van | bouwend | personeel. | De | vrachtwagenbewegingen | zijn | verdeeld | in | ‘middelzware vrachtwagens’ | en | ‘zware | vrachtwagens’. | Er | worden | over | het | algemeen | de | volgende | stelregels gehanteerd | voor | de | lengte | van | de | verkeerslijnbronnen: - | Binnen | de | bebouwde | kom: | 50 | meter | voor | personenauto’s | en | 150 | m | voor | vrachtverkeer | ; - | Buiten | de | bebouwde | kom: | 80 | meter | voor | personenauto’s | en | 250 | m | voor | vrachtverkeer. Uitzonderingen: - | Als | het | verkeer | binnen | de | bovengenoemde | afstand | een | kruising | of | splitsing | bereikt | , dan | geldt die | kortere | afstand | tot | die | splitsing. - | Als | een | weg | (vrijwel) | uitsluitend | gebruikt | wordt | door | één | bedrijf | (bijvoorbeeld | een toegangsweg | van | een | steenfabriek | in | de | uiterwaarden) | , dan | wordt | de | hele | toegangsweg meegenomen | plus | de | afstand | die | hierboven | is genoemd In de | aanlegfase | wordt | ervan | uit | gegaan | dat | het | verkeer | in | het | heersende | verkeersbeeld | opgaat | nadat het | de | kruising | Schaarweg | – Flevoweg | heeft | bereikt | , hetgeen | leidt | tot | lijnbron | van | ca.
| 650m | , wat derhalve | overeenkomst | met | het | heersende | verkeersbeeldcriterium | (zie | onder | meer | de | uitspraak | van de | Afdeling | bestuursrechtspraak | van | de | Raad | van | State | d. d. | 1 september | 2021 | , ECLI:NL:RVS:2021:1969 en | 1971). | De | totale | verdeling | van | verkeer | ziet | er | als | volgt | uit: Zwaar | vrachtverkeer silo mortels | 6 gevelstenen | (15000 | st á 18000/auto) | 8 begane | grondvloer | 8 1e verdiepingsvloer | 8 2e verdiepingsvloer | 8 dak ; kappen | , dakplaten | 10 gibo | 8 kalkzandsteen | 10 sloopafval | 10 76enkele | reis Middelzwaar | vrachtverkeer vrachtwagens | steiger | 2 beton | á 13 | m3/auto | 8 isolatie | 8 bouwplaats | inrichting | plaatsen | en verwijderen | 2 betonpomp | voor | fundering | 2 isotras | 6 kozijnen | 10 vloerverwarming | 2 vensterbanken | 4 trappen | 10 diversen | 4 dakramen | 8 staal | 8 wapening | 6 80enkele | reis Passende | beoordeling | – | gebiedsbescherming | (stikstof) | – Schaarweg | , Sint | Jansklooster | 12
Er | wordt | in | Aerius | gewerkt | met | retourbenaderingen. | Bovenstaande | aantallen | leiden | dan | ook | tot | 152 verkeersbewegingen | met | zwaar | vrachtverkeer | en | 160 | met | middelzwaar | vrachtverkeer. | Dit | is verdeeld over | één | lijnbron | , omdat | een | andere | benadering | van | het | plangebied | niet | logisch | is. Er | is | een | bron | opgenomen | voor | de | emissie | van | stationair | draaiend | verkeer. | Er | is hier | alleen | zwaar verkeer | opgenomen | dat | de | tot | het | huishouden | behorende | lichte | personenwagens | niet | stationair zullen | draaien. | Er | is | gekozen | voor | de | categorie | zwaar | wegverkeer | vrachtauto’s | > | 20 | ton | GVW | en trekkers | stad | stagnerend | niet-snelweg | 2026 | , welke | een | waarde | van | 09 , 7464 | g/Nh3/u | en | 70. | 40976 g/NOx/u | heeft. | Er | is | gewerkt | met | de | fictie | dat | al | het | vrachtverkeer | (zwaar | en | middelzwaar) | als | ware zwaar | vrachtverkeer | emitteert | , hetgeen | neerkomt | op | 156 | * | 097464 , | = | 15204 | , | gram | Nh3/jr | en | 156 | * 7040976 , | = | 10. | 984 | gram | NOx/jr.
Er | wordt | uitgegaan | van | het | volgende | lichte | verkeer: busjes aantal | weken | dag | per | week | totaal | dagen 8 busjes | bouwbedrijf | 28 | 5 | 1120 2 busjes | W-installateur | 6 | 5 | 60 2 busje | E-installateur | 6 | 5 | 60 gibo | 20 stucadoor | 40 spuiter | 20 schilder | 20 nuts | 1 busje | (05 , | dag | per | woning) | 15 tegelwerk | (05 , | dagen | per | woning | 15 1370enkele | reis auto's aantal | weken | hoeveelheid | per | weektotaal | dagen uitvoerder | bouwbedrijf | 28 | 5 | 140 uitvoerder | E | 10 | 5 | 50 uitvoerder | W | 10 | 5 | 50 uitvoerder | stucadoor | 4 | 1 | 4 uitvoerder | schilder | 3 | 1 | 3 uitvoerder | tegelwerk | 2 | 1 | 2 249enkele | reis Totaal | licht | verkeer | enkele | reis: | 1619 Er | is sprake | van | 3238 | verkeersbewegingen | , opgenomen | in één | lijnbron. | De | helft | van | al het | verkeer | met een | enkele | reis | is opgenomen | als | koude | start | over | een | lengte | van | 180m | omdat | daarna | de | katalysator voldoende | werkt | , hetgeen | neerkomt | op | 50% | van | 3238 | = 1619. 4. 3. | Uitkomsten | en | conclusies | aanlegfase Uit | de | bijgevoegde | Aerius-berekening | blijkt | dat | er | met | toepassing | van | interne | saldering | geen significant | negatieve | effecten | op | Natura | 2000-gebieden | plaatsvinden.
| Er | is daarmee | geen | sprake | van Passende | beoordeling | – gebiedsbescherming | (stikstof) | – Schaarweg | , Sint | Jansklooster | 13
significante effecten ten aanzien van de sloop- en aanlegfase van de woningen. Er kan een omgevingsvergunning voor een Natura 2000 activiteit worden verleend. Het omgevingsplan kan gewijzigd worden zonder dat deze in strijd met artikel 6 Habitatrichtlijn zou kunnen komen te verkeren. Passende beoordeling – gebiedsbescherming (stikstof) – Schaarweg , Sint Jansklooster 14
5. | Gebruiksfase | woningen 5. 1. | Invoergegevens | gebruiksfase | woningen Ten | aanzien | van | de | gebruiksfase | worden | de | verkeersbewegingen | beoordeeld | die | betrekking | hebben op | de | nieuw | te | realiseren | woningen. | Er | wordt | uitgegaan | van | de | volgende | woningen | met verkeersgeneratiecijfers | op | basis | van | de | CROW-normering: - | 2 vrijstaande | woningen: | 84 , verkeersbewegingen | per | woning | = 168 , - | Bestaande | vrijstaande | woning: | 84 , verkeersbewegingen | per | woning | = | 84 , - | 4 twee-onder-een-kap | woningen: | 84 , verkeersbewegingen | per | woning | = 336 , - | 3 drie-onder-een-kap | woningen: | 76 , verkeersbewegingen | per | woning | = 228 , - | 14 | rijwoningen: | 72 , | verkeersbewegingen | per | woning | = 1008 , In totaal | is er | daarmee | sprake | van | 1824 | , | verkeersbewegingen. | Er | is daarnaast | nog | een | middelzware vrachtwagen | per | etmaal | ingevoerd | , dit | ten | behoeve | van | post- | en | pakketbezorging. | De | helft | van | al het verkeer | , oftewel | de | helft | van | alle | enkele | reizen | , is ingevoerd | als ‘koude | start’.
| Er | is gewerkt | met | twaalf lijnbronnen: - | Twee | lijnbronnen | vanaf | de | bestaande | (voormalige) | bedrijfswoning | (plus | twee | voor | koude start) | ; - | Twee | lijnbronnen | vanaf | de | nieuwe | vrijstaande | woning | op | het | bestaande | erf | (plus | twee | voor koude | start) | ; - | Twee | lijnbronnen | vanaf | de | nieuwe | woningen | op | het | nieuwe | erf | (plus | twee | voor | koude | start). De | objecten | worden | gasloos | gebouwd | en | derhalve | wordt | geen | daartoe | geen | emissie | berekend. 5. 2. | Uitkomsten | en | conclusies | gebruiksfase Uit | de | bijgevoegde | Aerius-berekening | blijkt | dat | er | met | toepassing | van | interne | saldering | geen significant | negatieve | effecten | op | Natura | 2000-gebieden | plaatsvinden. | Er is daarmee | geen | sprake | van significante | effecten | ten | aanzien | van | de | gebruiksfase | van | de | woningen. | Er | kan | een omgevingsvergunning | voor | een | Natura | 2000 | activiteit | worden | verleend. | Het | omgevingsplan | kan gewijzigd | worden | zonder | dat | deze | in strijd | met | artikel | 6 Habitatrichtlijn | zou | kunnen | komen | te verkeren. Passende | beoordeling | – gebiedsbescherming | (stikstof) | – Schaarweg | , Sint | Jansklooster | 15
6. | Additionaliteitsvereiste In | deze | passende | beoordeling | is de | stikstofdepositie | berekend | van | de | beëindiging | en | gedeeltelijke sloop | van | een | agrarisch | bedrijf | en | de | ontwikkeling | van | 23 | woningen | in | Sint | Jansklooster. | Uit | de rekenresultaten | volgt | dat | zowel | in | de | aanlegfase | als | in | de | gebruiksfase | van | het | plan | sprake | is van depositie. | Op | grond | van | intern | en | extern | salderen | zijn | er | in | beginsel | geen | significant | negatieve effecten. Deze | saldering | is zeer | ‘ruim’ | van | omvang | met | een | reductie | van | 949% , | in de | aanlegfase | en | 974% , | in | de gebruiksfase. | Dat | een | deel | intern | gesaldeerd | kan | worden | maar | als | externe | saldering | beschouwd | is en het | feit | dat | bemesting | van | weidegronden | buiten | beschouwing | is | gelaten | , betekent | dat | de | toegepaste saldering | een | worst-case | scenario | betreft. Het | gebied | De | Wieden | ligt | op | ca. | 500 | meter | afstand | van | de | planlocatie. | In | het | beheerplan | van | de Wieden | (gebied | 035) | is daling | van | stikstofdepositie | één | van | de | , zo | niet | de | , belangrijkste | succesfactor voor | het | bereiken | van | een | gunstigere | staat | van | instandhouding.
| Dit | blijkt | ook | uit | de | natuurdoelanalyse 12 (nda) | , opgesteld | door | de | provincie | Overijssel | , beoordeeld | door | de | Ecologische | Autoriteit. Vanuit | het | Rijk | en | de | provincies | worden | daarnaast | ook | verschillende | maatregelen | getroffen | om | de stikstofemissies | te | reduceren. | Een | deel | van | deze | maatregelen | is opgenomen | in | de | prognose | van | de depositieontwikkeling | in | AERIUS | Monitor. | De | voorgenomen | ontwikkeling | heeft | effect | op | een | aantal nabijgelegen | Natura | 2000-gebieden | , waaronder | De | Wieden. | Uit | de | informatie | in | AERIUS | Monitor | 2023 blijkt | dat | in alle | gebieden | sprake | is | van | een | dalende | trend | van | stikstofdepositie. | Daarmee | staat | in de basis | reeds | voldoende | vast | dat | de | stikstofemissies | in de | referentiesituatie | niet | als | passende | maatregel nodig | zijn | om | de | vereiste | daling | van | stikstofdepositie | in deze | gebieden | te | waarborgen | , zodat | voldaan wordt | aan | het | additionaliteitsvereiste. niet | Daarbij niet | moet | tevens | worden | afgewogen | dat | wanneer | de beoogde | ontwikkeling | doorgaat | , dit | betekent | dat | er | een | intrekkingsverzoek | voor | de referentiesituatie | geldt | , aangezien | alsdan | het | agrarische | bedrijf | in | bedrijf | zal | blijven.
| Daarnaast | is | het een | feit | van | algemene | bekendheid | dat | agrarische | functies | meer | druk | op | andere | kritische | drukfactoren binnen | Natura | 2000 | gebieden | geven | , zoals | geluid | , betreding | , et | cetera | , dan | een | woonomgeving | dat doet. | Een | woonomgeving | van | deze | omvang | geeft | derhalve | ook | minder | druk | op | het | Natura | 2000 | gebied De | Wieden | , dan | de | bestaande | functie. | De | daling | van | depositie | is daarom | altijd | te | verkiezen | boven | het in standhouden | van | de | bestaande | situatie. 12 Natuurdoelanalyse | De | Wieden | (035) | , Provincie | Overijssel | , 28 | maart | 2023 Passende | beoordeling | – gebiedsbescherming | (stikstof) | – Schaarweg | , Sint | Jansklooster | 16
7. Conclusie In deze passende beoordeling zijn de gevolgen van het voorgenomen amoveren van een agrarisch bedrijf en de realisatie van 23 woningen te Sint Jansklooster beoordeeld in het kader van de Omgevingswet , aspect natuur , onderdeel gebiedsbescherming , waarbij is ingezoomd op stikstofemissie. Andere effecten zijn voor die tijd al uit te sluiten , gelet op de ligging van de locatie. Het volgende kan geconcludeerd worden: Referentiesituatie - Eris sprake van een onherroepelijke vergunning Wet natuurbescherming , welke ook feitelijk gebruikt is. Er is geen sprake van latente ruimte. Er is ook geen sprake van de inzet van ontwikkelruimte onder de PAS , waardoor daartoe een nieuwe passende beoordeling had moeten worden opgesteld. Met de saldering is sprake van voldoende mitigatie. Door onderdelen niet mee te wegen of extra af te romen is sprake van een worst-case scenario. Aanlegfase -__Op basis van algemene stelregels van provincies en Omgevingsdiensten zijn lijnbronnen ten behoeve van verkeer ingevoerd ; -_ Eris een vlakbron opgenomen voor machines in de aanlegfase ; - Met toepassing van saldering is er geen sprake van significant negatieve effecten. Het verkeer of de inzet van machines leidt niet tot een hogere depositie dan in de referentiesituatie. Significant negatieve effecten op Natura 2000 gebieden kunnen derhalve daarmee worden uitgesloten.
Gebruiksfase -__Op basis van algemene stelregels van provincies en Omgevingsdiensten zijn lijnbronnen ten behoeve van verkeer ingevoerd ; -__ Met toepassing van interne saldering is er geen sprake van significant negatieve effecten. Het verkeer leidt niet tot een hogere depositie dan in de referentiesituatie. Significant negatieve effecten op Natura 2000 gebieden kunnen derhalve daarmee worden uitgesloten. Gelet op de grotere daling van stikstofdepositie dan nodig voor mitigerende maatregelen , alsmede overige positieve effecten op andere drukfactoren van Natura 2000 gebied De Wieden wordt tevens voldaan aan het additionaliteitsvereiste. ((ggeeaannoonniimmiisseeeerrdd)) Craeft Advies B. V. © Niets uit deze rapportage mag zonder voorafgaande toestemming van de auteur worden overgenomen of gebruikt. — — Passende beoordeling gebiedsbescherming (stikstof) Schaarweg , Sint Jansklooster 17
Bijlagen: 1. Ontwikkelplan 2. Vergunningendossier referentiesituatie 3. Overzicht verkeer en machines aanlegfase 4. Aerius-projectberekening referentiesituatie -/- 85% vs. sloop-/aanlegfase 5. Aerius-projectberekening referentiesituatie -/- 85% vs. gebruiksfase 6. Effectenbeoordeling 7. Beleidsregels Passende beoordeling – gebiedsbescherming (stikstof) – Schaarweg , Sint Jansklooster 18
LANDSCHAPPELIJKE EN STEDENBOUWKUNDIGE ONTWIKKELINGSSTUDIE MET BEELDKWALITEITSPLAN AAN DE SCHAARWEG TE SINT JANSKLOOSTER - GEMEENTE STEENWIJKERLAND 16-07-2025 De Regt DanzBNA Kasteel 24 , 3823 BM Amersfoort T: 033-455 05 09 E: info @deregtdanz.nl I: www. deregtdanz. nl
INHOUD DEEL I - ANALYSE & CONCEPT 1. Landschappelijke context van de regio 2. Omgeving van het plangebied Reliëf / AHN-kaarten 2. 1 Historische ontwikkeling 2. 2 Landschappelijke context 2. 3 3. Het plangebied 3. 1 3. 2 3. 3 3. 4 3. 5 3. 6 3 4 4 6 7 8 8 11 12 13 14 15 Foto’s van het plangebied Bestaande situatie Intenties Concept Inrichting Parkeerberekening DEEL II - BEELDKWALITEIT 4. Woningen 4. 1 Stedenbouwkundige opzet 4. 2 Materialen en kleurstellingen 4. 3 Sfeer architectuur 5. Ontsluiting en parkeren 5. 1 Maatvoering 5. 2 Materialen verharding 6. Groen - openbaar gebied 6. 1 6. 2 6. 3 17 17 18 19 21 21 22 23 23 26 28 Groengebieden Overgangen openbaar naar privé - erfafscheiding Soorten van bomen en heesters 2
DEEL I - ANALYSE & CONCEPT 1. LANDSCHAPPELIJKE CONTEXT VAN DE REGIO Vlakten in het zeekleigebied Jonge droogmakerijen / polderlandschap Vlakten met zandige Stuwwal Kampenlandschap k t e zee- of getijdeafzettingen l a v e t i g h Ontgonnen veenvlakte met petgaten c l a a e r w e v O Ontgonnen veenvlakte met Hollandveenontginning Ontgonnen veenvlakte met Hollandveenontginning 3
2. OMGEVING VAN HET PLANGEBIED 1. LIGGING VAN HET PLANGEBIED -05 , 0 m NAP 2. 1 RELIËF Het plangebied is gesitueerd in het westelijk buitengebied van de gemeente Nijkerk en wordt ontsloten via de Buschoterweg en de Keienweg. Zuidelijk van het plangebied bevindt zich de grootschalige uitbreidingswijk Vathorst van Amersfoort. Noordelijk van de Bunschoterweg is de zeer open polder Arkemheen gelegen. - AHN (TERRAIN MODEL) 36 , 0 m NAP S c h a a r w e g 780 , m NAP 56 , 0 m NAP Plangebied 705 , m NAP 450 , m NAP Sint Jansklooster 90 , 0 m NAP Korenmolen 4
1. LIGGING VAN HET PLANGEBIED Het plangebied AHN is gesitueerd (SURFACE in het westelijk buitengebied van de gemeente Nijkerk en wordt ontsloten via de Buschoterweg en de Keienweg. Zuidelijk van het plangebied bevindt zich de grootschalige uitbreidingswijk Vathorst van Amersfoort. Noordelijk van de Bunschoterweg is de zeer open polder Arkemheen gelegen. MODEL) S c h a a r w e g Plangebied Sint Jansklooster Korenmolen 5
2. 2 HISTORISCHE ONTWIKKELING ESRI Topotijdreis - kaartbeeld omstreeks 1990 ESRI Topotijdreis - kaartbeeld omstreeks 1925 ESRI Topotijdreis - kaartbeeld omstreeks 1960 ESRI Topotijdreis - kaartbeeld omstreeks 2023 6
1. LIGGING VAN HET PLANGEBIED 2. 3 LANDSCHAPPELIJKE Het plangebied is gesitueerd in CONTEXT het westelijk buitengebied van de gemeente Nijkerk en wordt ontsloten via uitbreidingswijk de Buschoterweg Vathorst en van de Keienweg. Amersfoort. Zuidelijk Noordelijk van van het de plangebied Bunschoterweg bevindt is zich de zeer de grootschalige open Losse polder opzet van de erven / hoofdbebouwing aan de Schaarweg Arkemheen gelegen. S c h a a r w e g Plangebied Kampenlandschap met orthogonale verkavelingsstructuren Sint Jansklooster Monnikenmolen Topografische kaart / luchtbeeld PDOK 7
3. HET PLANGEBIED 3. 1 FOTO’S VAN HET PLANGEBIED Boerderij Achtergedeelte van de boerderij (zijgevel) Bakhuisje naast de boerderij Hooiberg 8
Te slopen aanbouw bij de boerderij Te slopen stallen Te slopen aanbouwen bij de hooiberg Te slopen mestsilo 9
Te verplaatsen rietschuur Te behouden boomgaard aan de Schaarweg Te behouden schuur Te behouden landschappelijke doorzicht naar het achterliggende landschap 10
Individuele oriëntatie van de boerderijen op de weg 1. LIGGING VAN HET PLANGEBIED 3. 2 BESTAANDE Het plangebied is SITUATIE gesitueerd in het westelijk buitengebied van de gemeente Nijkerk en wordt ontsloten via de Buschoterweg en de Keienweg. Zuidelijk van het plangebied bevindt zich de grootschalige uitbreidingswijk Vathorst van Amersfoort. Noordelijk van de Bunschoterweg is de zeer open polder Arkemheen gelegen. Waardevol traditioneel erf met beeldbepalende bebouwing S c h a a r w e g Jonge boomgaard met hoogstamfruit e i ) r o e r g o n d h t e i c d d e r a l ( z o n Agrarisch bedrijfserf u t w h o l l e o W a a r d e v Kampenlandschap met orthogonale verkavelingsstructuren en erven met: - Losse opzet van de hoofdbebouwing aan de Schaarweg - Rationele (haakse) opzet van de opstallingen op het achtererf u t w a l h o l l e o e v a r d a W Sint Jansklooster Topografische kaart / luchtbeeld PDOK 11
Behoud van het waardevolle traditioneel erf met beeldbepalende bebouwing en waardevolle erfbeplanting / bomen 3. 3 INTENTIES S c h a a r w e g Geen extra aansluiting op bestaand kruispunt Herinrichting erf e i ) r o e r g Verplaatsing schuur o n d Behoud openheid h t e i c d d e r a l ( z o n Sloop stallen u t w h o Behoud schuur l l e a a r d e v o w B e h o u d o p z e t n s ) l a n e r f e ' e p l i j k e w o o n l i g u t w a l e w k r o n k e e w ' ' / g e m u h o i e s e e l l e N n t o a r d e v e l n f o r m ' s p e a w h o u d e t e e n B e ( c o m Sint Jansklooster Topografische kaart / luchtbeeld PDOK 12
3. 4 CONCEPT Individuele oriëntatie van de hoofdbebouwing (speelse hoeken) S c h a a r w e g Bestaande boerderij Geen extra aansluiting op bestaand kruispunt Behoud openheid Nieuwe woning met verplaatste schuur P P Sint Jansklooster Differentiatie woonerf met 22 nieuwe woningen: 15 woningen→ betaalbaar 7 woningen→ vrije sector Topografische kaart / luchtbeeld PDOK 13
1. | LIGGING | VAN | HET | PLANGEBIED | 1 | NIEUWE | WONING 3. | 5 | INRICHTING Het | plangebied | is gesitueerd | in | het | westelijk | buitengebied | van | de | gemeente | Nijkerk | en | wordt | ontsloten | Vrijstaande aangebouwde woning | inpandige 1550 , | m | x | 900 , | m via | de | Buschoterweg | en | de | Keienweg. | Zuidelijk | van | het | plangebied | bevindt | zich | de | grootschalige | (met | / | garage | / bijgebouw) uitbreidingswijk | Vathorst | van | Amersfoort. | Noordelijk | van | de | Bunschoterweg | is | de | zeer | open | polder Arkemheen | gelegen. S c h a a r w Boomgaard | e g (beplantingsschema | indicatief) | Nieuw | plateau ONTSLUITING | / OPENBAAR ▪ | Aansluiting | op | de | Schaarweg | met | Boomgroep | indicatief een | nieuw | plateau | Open | grasland ▪ | Rijbaan | ontsluiting: | 500 , | m ▪ | Leidingenstrook | / NUTS: | 150 , | m (tevens | opstelplaatsen | containers) ▪ | Rijbaan | parkeerkoffers: | 600 , | m | B o o m s i | b o m | e n n g e | n k e l e | Waterberging l | m e t e e e l h a a g S t u w | U T S t s e n / N s t e l p l a a t a i n e r o p C o n S t u w e e l h a a g 22 | NIEUWE | WONINGEN | (AFMETINGEN | BOUWBLOK) | Sint | Jansklooster Vrijstaande | woning | 1300 , | m | x | 900 , | m | 1 2-o-1 | kap | woningen | boerderij: | diep: | 1100 , | m | / beuk: | 690 , | m | + 030 , | m | 2 hooiberg: | diep: | 1100 , | m | / beuk: | 690
, | m | + 030 , | m | 2 3-o-1 | kap | woningen | boerderij: | diep: | 1100 , | m | / beuk: | 690 , | m | + 030 , | m | 3 Rij | van | 4 | kapschuur: | diep: | 100 , 0 | m | / beuk: | 51 , 0 | (tussen) | en | 54 , 0 | m | + | 03 , 0 | m | 4 Rij | van | 5 | (2x) | schuur: | diep: | 100 , 0 | m | / beuk: | 51 , 0 | (tussen) | en | 54 , 0 | m | + | 03 , 0 | m | 10 TOTAAL | 22 | Topografische | kaart | / luchtbeeld | PDOK 14
3. 6 | PARKEERBEREKENING WON1. | I NLGIEGNG | ING | VAN | HET | PLANGEBIE | PD A RKEERNORM Vrijstaande Het plangebied woning is gesitueerd | in 1 het | westelijk 1 x buitengebied 20 , | van | de | gemeente 20 , | Nijkerk | en | wordt | ontsloten via kap de woningen Buschoterweg | en | de | Keienweg. 4 | Zuidelijk | van | het | plangebied | bevindt | zich | de | grootschalige 2-o-1 uitbreidingswijk | Vathorst | van | Amersfoort. | 4 Noordelijk x 18 , van | de | Bunschoterweg 72 , | is de | zeer | open | polder Rijwoningen Arkemheen | gelegen. | 17 | 17 | x | 16 , | 272 , TOTAAL | 22 | 364 , 12 12 AANWEZIGE | PARKEERVOORZIENINGEN ‘Openbare’ | parkeerplaatsen | 24 | (waarvan | 2 PP | als | reservering | voor | trafo) Eigen | terrein: | Enkele | oprit Enkele | oprit | 3 x | 1 | 3 Lange | oprit | 7 x | 2 | 14 | Lange | oprit Dubbele | oprit | 1 x | 2 | 2 Dubbele | oprit TOTAAL | 43 | - 2 | PP | voor | trafo→ | 41 | PP Topografische | kaart | / luchtbeeld | PDOK 15
DEEL II - BEELDKWALITEIT 4. Woningen 4. 1 Stedenbouwkundige opzet 4. 2 Materialen en kleurstellingen 4. 3 Sfeer architectuur 5. Ontsluiting en parkeren 5. 1 Maatvoering 5. 2 Materialen verharding 6. Groen - openbaar gebied 6. 1 6. 2 6. 3 17 17 18 19 21 21 22 23 23 26 28 Groengebieden Overgangen openbaar naar privé - erfafscheiding Soorten van bomen en heesters 16
DEEL II - BEELDKWALITEIT 4. WONINGEN 4. 1 STEDENBOUWKUNDIGE OPZET ▪ Losse landelijke opzet met speelse lijnen Oriëntatie gericht naar de Schaarweg ▪ ▪ Hiërarchisch ordening van de bebouwing: Hoofdbebouwing (bestaande boerderij) ▪ ▪ Bebouwing (nieuwe vrijstaande woningen en 2-o-1 kap wo- ningen) aan de voorzijde ▪ Bebouwing achter op het erf (rijwoningen) ▪ Ingetogen uitstraling naar het achterliggend open landschap Bestaande boerderij hoofdbebouwing ORIËNTATIE EN ACCENTEN Hoofdaanzicht Voorgevel Begeleidend (geclusterd) groen aanzicht (voorerf) Doorgaand groen aanzicht (achtererf) WONINGTYPOLOGIEËN Vrijstaande woningen 2-o-1 kap woningen 3-o-1 kap woningen Rijwoningen Rijwoningen BOUWHOOGTE 1 laag + kap 1 laag + kap 1 laag + kap 1 laag + kap (achterzijde) 2 lagen + kap (voorzijde) 2 lagen + kap Topografische kaart / luchtbeeld PDOK 17
4. 2 MATERIALEN EN KLEURSTELLINGEN Uitstraling van een (traditioneel) woonerf voorkomend op het Hoge Land van Vollenhove: ▪ Woningen met maximaal 2 lagen met kap (zie overzicht pagina 17) ▪ Daken (dakvormen geïnspireerd op de in de omgeving voorkomende verschijnings- vormen) ▪ Zadeldaken , asymmetrische dakvorm , wolfseindes , … Matte dakpannen (grijs / antraciet) ▪ ▪ Mogelijke / optionele toepassing van rieten delen ▪ Bij toepassing van zonnepanelen , deze onderdeel maken van het dakontwerp (verdiept in het dakvlak is geen verplichting) ▪ Eventuele dakkapellen dienen onderdeel te zijn van het integraal ontwerp ▪ Gevels Traditionele materialen ▪ ▪ Bakstenen in aardse tinten en / of houten delen Dakpannen antraciet in matte uitvoering Optionele toepassing van rieten delen Kleur gevelstenen Toepassing van hout 18
4. 3 SFEER EN ARCHITECTUUR Vrijstaande woning - traditionele boerderij Twee-onder-één-kap woningen Drie-onder-één-kap woningen Voorbeeld van een vrijstaande woning (Molenkampen III) Google Street View 19
Google Street View Rijwoningen met asymmetrische kapvorm Voorbeeld rijwoningen 1 laag met kap (Molenkampen III) Google Street View Rijwoningen 2 lagen met kap (mee ontworpen verdeling zonnepanelen) Rijwoningen 1 laag met kap (Molenkampen III) 20
5. | ONTSLUITING | EN | PARKEREN 5. 1 | MAATVOERING Ontsluitingsweg | 500 , | m | breed Rijbaan | parkeerkoffer | 600 , | m | breed Parkeerplaatsen | 250 , | m | x 500 , | m | (tussen) 300 , | m | x 500 , | m | (uiteindes) Voetpad | / achterpaden | 18 , 0 m | / 20 , 0 m | breed Strook | NUTSvoorzieningen containers | 15 , 0 m | breed Opstelplaatsen Opstelstrook | containers | 100 , | m | breed Materialen Ontsluitingsweg: | klinkers | rood Straatstenen | dikformaat | paars | / Verkeersplateau | aansluiting | nieuwe | ontwikkeling Betonstraatstenen | keiformaat | geel Achterpaden Betontegels | (30 | cm | x 30 | cm) Parkeerkoffers Grasbetonstenen | / -tegels Begaanbare | berm gemaaid met strook | voor grasberm NUTS voorzieningen | / Gestabiliseerd | gras | / Inritten | klinkers | donkergrijs Straatstenen | dikformaat Strook | met | opstelplaatsen -tegels voor | containers Grasbetonstenen | / Topografische | kaart | / luchtbeeld | PDOK 21
5. 2 MATERIALEN VERHARDING Landelijke sfeer nastreven ▪ Ontsluitingsweg met begaanbare groene berm Geen verhoogde voetpaden of trottoirs (stedelijke uitstraling) ▪ ▪ Parkeerkoffers Infiltratie van hemelwater ▪ ▪ Groene verschijning door grasbetonstenen / -tegels Betontegels (achterpaden) Grasbetonstenen (opstelplaatsen voor containers) Google Street View Ontsluitingsweg (voorbeeld Koningsspil Molenkampen III) Straatstenen dikformaat klinkers paars / rood Google Street View Verkeersplateau - geel (voorbeeld Omloop / Schaarweg) Betonstraatstenen keiformaat geel Parkeren op gras (grasbetonstenen / -tegels) 22
6. GROEN - OPENBAAR GEBIED 6. 1 GROENGEBIEDEN Extensieve inrichting met landelijke en groene uitstraling ▪ Open grasland aan de voorzijde Waterberging met flauwe natuurvriendelijke hellingen / oevers ▪ ▪ Dierenweide (hobbymatig) ▪ Behoud bestaande houtwal ▪ Nieuwe houtwal als landschappelijk raamwerk en zichtbescherming / begeleiding van de nieuwe bebouwing ▪ Smalle strook met kruiden- en bloemrijk grasland met zichtlijn naar het achterliggende landschap ▪ Grasveld met bomen en speelaanleiding ▪ Met bodemdekkers beplante boomspiegels (hertshooi , kattenkruid en / of ooievaarsbek) Groengebieden Tuinen Open grasland extensief beheerd Grasberm - intensief maaibeheer / kort gras Waterberging met flauwe natuurvriendelijke hellingen / oevers (omvang nader te bepalen) Grasveld met speelplek - intensief maaibeheer / kort gras Boomspiegel begroeid Houtwal Boomsingel Topografische kaart / luchtbeeld PDOK 23
Extensief beheerd grasland Waterberging met flauwe natuurvriendelijke hellingen / oevers Open terrein aan de Schaarweg met behoud van de waardevolle houtwal 24
Houtwal Behoud bestaande boomgaard Speelaanleiding Beplante boomspiegel (hertshooi , kattenkruid en / of ooievaarsbek) 25
6. 2 OVERGANGEN OPENBAAR NAAR PRIVÉ - ERFAFSCHEIDINGEN Overgangen tussen het openbare gebied en de ‘eigen’ kavel - erfafscheidin- gen - zijn in grote mate bepalend voor het aanzicht ▪ Voorzijde van de woningen met lage hagen ▪ Tussen de woningen en aan de achterzijde mogen hoge (nader te be- palen) afscheidingen en Zijkant grenzend aan openbaar gebied: hoge hagen ▪ ▪ Achterzijde grenzend aan openbaar gebied: hekwerk / schutting met klimop (mogelijk ook in combinatie met andere soorten klim- planten) ▪ Inpassing parkeerkoffers door hagen ▪ Toepassing van inheemse heesters (beuk , haagbeuk , liguster , veldes- doorn , meidoorn) voor de hagen (vertrouwd aanzicht) ▪ Bijzondere aandacht is gevraagd voor de bescherming en versterking van bestaande houtstructuren in de overgang tussen de nieuwe wijk en het landschap. Erfafscheidingen / overgangen Lage haag (08 , 0 m - 12 , 0 m hoog) Voorzijde Hoge haag (180 , m - 200 , m hoog) Hekwerk / schutting met klimplanten (max. 200 , m hoog) Zijkanten / Achterzijde Bescherming / versterking bestaande houtwal Houtwal (nieuwe aanplant) Boomsingel Topografische kaart / luchtbeeld PDOK 26
Lage hagen aan de voorzijde en hoge hagen aan de zijkant Begroeide erfafscheiding Hogere haag (ook mogelijke overgang naar de houtwal ) Mogelijke bescherming houtwal Klimop 27
6. 3 SOORTEN VAN BOMEN EN HEESTERS Inheemse bomen en heesters passend bij de bestaande structuren en soorten van het omringende landschap: Solitaire bomen en boomgroepen / ‘erfbomen’ Plantmaat bomen 16-18 ▪ ▪ Ondergroei van de houtwal (zie pag. 26) met inheemse soorten (onderlinge plantafstanden 1-2 m): Hazelaar (Corylus avellana) Inheemse vogelkers (Prunus padus) Eenstijlige meidoorn (Crataegus monogyna) Tweestijlige meidoorn (Crataegus laevigata) Gele kornoelje (Cornus mas) Krentenboompje (Amelanchier lamarckii) Gewone vlier (Sambucus nigra) Sporkehout (Rhamnus frangula) Gelderse roos (Viburnum opulus) ▪ ▪ Kardinaalsmuts (Euonymus europaeus) ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ Boomgaard (beplantingsschema indicatief) ▪ ▪ ▪ ▪ Boomgroep indicatief B o Bomen o m s i n Bestaande bomen / heesters + nieuwe bomen op het erf Roskam g e l Linde (Tilia cordata) 4 stk Haagbeuk (Carpinus betulus) 3 stk Zomereik (Quercus robur) 4 stk Veldesdoorn (Acer campestre) 2 stk Lijsterbes (Sorbus aucuparia) 12 stk Iep (Ulmus ‘Dodoens’) 3 stk Berk (Betula pendula) 3 stk Totaal nieuwe bomen: 31 stk Topografische kaart / luchtbeeld PDOK 28
Provincie | Overijssel Luttenbergstraat | 2 Postbus | 10078 8000 | GB | Zwolle Telefoon | 038 | 499 | 88 | 99 Fax | 038 | 425 | 48 88 overijssel. | nl postbus | @overijssel.nl Maatschap | KvK | 51048329 De | heer | IBAN | NL45 | RABO | 0397 | 3411 | 21 Schaarweg | 22 | Inlichtingen | bij 8326 | AK | SINT | JANSKLOOSTER telefoon @overijssel.nl Zaaknummer | 5570663 Datum | Kenmerk | Bijlagen | Uw | brief | Uw | kenmerk 24. 07. 2020 | 2020/0206017 Onderwerp: | Vergunning | Wet | natuurbescherming Geachte | heer U | heeft | een | aanvraag | om | een | vergunning | op | grond | van | de | Wet | natuurbescherming | – Natura | 2000- | 1 gebieden | (verder | Wnb | – Natura | 2000-gebieden) | bij | ons | ingediend. | Deze | hebben | wij | op | 25 | oktober | 2019 ontvangen. | De | aanvraag | betreft | het | in | werking | hebben | van | een | varkens- | en | rundveehouderij | aan | de Schaarweg | 22 | in | Sint | Jansklooster. | In | deze | brief | geven | wij | onze | beslissing | weer. Besluit verlenen | u | een | 2 voor | het | werking | hebben | van | een | varkens- | en | rundveehouderij | aan | de Wij | vergunning | in Schaarweg | 22 | in | Sint | Jansklooster. | De | motivering | voor | ons | besluit | is in bijlage | 2 | (overwegingen) weergegeven. De | volgende | stukken | maken | onderdeel | uit | van | de | vergunning: technische | plattegrondtekening | d. d.
13 | september | 2019 | , laatst | gewijzigd | 17 | oktober | 2019 | ; berekening | AERIUS | Calculator | met | kenmerk | Rxby9CNhvFdC | d. d. | 22 | februari | 2020 | ; leaflet | stalsysteem | BWL | 2004. | 05. | V4 | d. d. | 24 | oktober | 2019. De | vergunning | wordt | verleend | voor | onbepaalde | tijd. Met | het | in | werking | treden | van | deze | nieuwe | natuurvergunning | vervangt | die | de | (oude) | natuurvergunning (2014/0051975 | , 21 | februari | 2014). | Zodra | de | nieuwe | natuurvergunning | onherroepelijk | is | geworden | , vervalt | de | (oude) | natuurvergunning | van | 21 | februari | 2014 | met | kenmerk | 2014/0051975. Voorschriften Wij | verbinden | aan | de | vergunning | voorschriften. | Deze | zijn | in | bijlage | 1 | weergegeven. 1 | EDO-kenmerk | 2019/0327936 2 | Op | basis | van | art. | 2. 7 , tweede | lid Wet | natuurbescherming Datum | verzending
Vergunning | Wet | natuurbescherming Leges U | bent | voor | het | in | behandeling | nemen | van | uw | aanvraag | leges | verschuldigd®. De | verschuldigde | leges | zijn: Artikel | Code | Artikel | omschrijving | Leges | bedrag 7. 2. 1 | WNB | aanvraag | verg. | art. | 2. 7 | 2e | en | 3e | onder | b. | metart. | € | 82100 , 2. 8 | lid | 9 agrarische | act. | in | of | nabij | N2000 Totaal | leges | € | 82100 , Voor | betaling | van | dit | bedrag | ontvangt | u een | factuur. | Op | deze | factuur | staat | tevens | vermeld | hoe | u eventueel | bezwaar | kunt | aantekenen | tegen | de | hoogte | van | het | legesbedrag | en | de | gehanteerde grondslagen. Vragen Heeft | u vragen? | Dan | kunt | u | bellen | met | het | Overijssel | Loket | (telefoon | 038 | — | 499 | 88 | 99 , | keuze | 2). | Het loket | is bereikbaar | van | ma | t/m | vrij | van | 8. 30 | tot | 17. 00 | uur). | Daarnaast | kunt | u voor | het | onderdeel stikstofdepositie | de | website | van | BIJ12 | (www. | bijl2. | nl) | raadplegen. | U | gaat | dan | naar | het | onderwerp ‘Helpdesk | stikstof | en | Natura | 2000’. Met | vriendelijke | groet | , ((ggeeaannoonniimmiisseeeerrdd)) Bijlagen: Bijlage | 1 | Voorschriften Bijlage | 2 | Overwegingen | bij het | besluit Bijlage | 3 | Berekening | AERIUS | Calculator | met | kenmerk | Rxby9CNhvFdC | d. d.
| 22 | februari | 2020 Bijlage | 4 | Technische | plattegrondtekening | d. d. | 13 | september | 2019 | , | laatst | gewijzigd | 17 | oktober | 2019 Bijlage | 5 | Instandhoudingsdoelen | De | Wieden Afschriften Een | afschrift | van | dit | besluit | is tevens | verzonden | aan: e | Burgemeester | en | Wethouders | van | Steenwijkerland | , | Vendelweg | 1 , 8331 | XE , | Steenwijk | ; e | Hoeve | Advies | , | de | heer _ | mn e | _ | Coöperatie | Mobilisation | for | the | Environment | U.A. | ; e | _ | Vereniging | Leefmilieu | ; e | Gedeputeerde | Staten | van | de | provincie | Groningen. 3 | _ | Belastingverordening | Overijssel Pagina | 2
Vergunning | Wet | natuurbescherming Als kunt u | het beroep niet | instellen eens bent als met u belanghebbende dit besluit | kunt bent | u | naar en: | de | rechter | , als | u | belanghebbende | bent. U | , u | een | zienswijze | tegen | het | ontwerpbesluit | heeft | ingediend | , Of: het | u | in redelijkheid | niet | kan | worden | verweten | dat | u | geen | zienswijze | heeft | ingediend | , Of: u | bezwaar | heeft | tegen | de | wijzigingen | die | zijn | aangebracht | in | het | besluit | , ten | opzichte | van | het ontwerpbesluit. Stuurt | u | dan | een | beroepschrift | naar | de | Rechtbank | Overijssel. | Deze | rechter | kijkt | dan | of | wij | een | juist besluit | hebben | genomen. Uw | beroepschrift | is | een | brief | die | aan | een | aantal | eisen | moet | voldoen. De | wet | stelt | eisen | aan | uw | beroepschrift. | Die | eisen | zijn: 1. | U | zegt | met | welk | besluit | u | het | niet | eens | bent. | U | doet | een | kopie | van | ons | besluit | bij | uw | beroepschrift zodat | de | rechtbank | weet | om | welk | besluit | het | gaat. 2. | U | zegt | waarom | u | het | niet | eens | bent | met | ons | besluit. 3. | U | zet | uw | naam | , adres | , handtekening | en | de | datum | op | uw | beroepschrift. 4. | U | verstuurt | het | beroepschrift | op | tijd.
| U | moet | het | beroepschrift | versturen | binnen | zes | weken | na | de datum | waarop | wij | het | besluit | ter | inzage | hebben | gelegd. Uw | beroepschrift | kunt | u | op | 3 | manieren | versturen. 1. | Met | de | post | naar: | Rechtbank | Overijssel | , Afdeling | bestuursrecht | , postbus | 10067 | , 8000 | GB | Zwolle. 2. | Met | een | faxbericht. | Het | faxnummer | van | Rechtbank | Overijssel | is: | 088 | - 361 | 0061 3. | Via | internet. | U | gebruikt | daarvoor | het | digitaal | beroepschriftformulier | van | de | rechtbank. | Het | formulier vind | u | op | www. | rechtspraak. | nl. Voor | de | behandeling | van | uw | beroep | betaalt | u | een | bedrag. | De | hoogte | van | dit | bedrag | kunt | u | vinden | op | de hiervoor | genoemde | website. | De | rechter | kan | beslissen | dat | wij | dat | bedrag | aan | u | moeten | vergoeden. | Voor vragen | belt | u | met | de | Informatiebalie | Rechtbank | Overijssel: | 088 | - | 361 | 5555. Wat | als | u | niet | kunt | wachten | tot | er | een | nieuw | besluit | is | genomen? Ook | als | u | beroep | instelt | bij | de | rechtbank | treedt | ons | besluit | gewoon | in | werking. | Dat | kan | vervelende gevolgen | voor | u | hebben. | U | kunt | de | rechtbank | dan | vragen | een | voorlopige | beslissing | te | nemen | , door | een zogeheten | ‘voorlopige | voorziening’ | aan | te | vragen.