9.0 Vrij - Jaarstukken 2018 - definitief.pdf
Tekst van het document
10.478 | € | 10.478 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Bergentheim | Gemeente Hardenberg | 1-1-2014 | 31-12-2018 € | 25.376 | € | 25.376 | € | 25.376 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Slagharen | Gemeente Hardenberg | 1-1-2014 | 31-12-2018 € | 33.070 | € | 33.070 | € | 33.070 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Dedemsvaart * | Arriva Beheer BV | 1-10-2013 | 30-9-2028 | € | 497.503 | € | 452.275 | € | 407.048 10 jaar tot 30-09-2038 Huur kazerne Gramsbergen | R.W. Jaquet | 1-1-2003 | 31-12-2016 € | 23.947 | € | 23.947 | € | 23.947 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne IJsselmuiden | Gemeente Kampen | 1-1-2014 | 31-12-2018 € | 22.219 | € | 22.219 | € | 22.219 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Kampen * | Gemeente Kampen | 1-1-2016 | 31-12-2020 € | 931.586 | € | 621.057 | € | 310.529 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Wijhe | Gemeente Olst Wijhe | 1-1-2014 | 31-12-2018 € | 13.417 | € | 13.417 | € | 13.417 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Olst | Gemeente Olst Wijhe | 1-1-2014 | 31-12-2018 € | 7.003 | € | 7.003 | € | 7.003 Stilzwijgend per jaar Huur kazernes | Gemeente Raalte | 1-1-2014 | 31-12-2018 € | 171.976 | € | 171.976 | € | 171.976 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Staphorst | Gemeente Staphorst | 1-1-2014 | 31-12-2018 € | 24.234 | € | 24.234 | € | 24.234 Stilzwijgend per jaar Huur kazernes Steenwijkerland | Gemeente Steenwijkerland | 1-1-2014 | 31-12-2018 | € | 155.423 | € |
155.423 | € | 155.423 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Hasselt | Gemeente Zwartewaterland | 1-1-2014 | 31-12-2018 | € | 21.770 | € | 21.770 | € | 21.770 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Genemuiden | Gemeente Zwartewaterland | 1-1-2014 | 31-12-2018 | € | 22.746 | € | 22.746 | € | 22.746 Stilzwijgend per jaar Huur kazerne Zwartsluis * | Gemeente Zwartewaterland | 1-1-2019 | 31-12-2024 | € | - € | 436.520 | € | 349.216 Stilzwijgend per jaar Huur loods Staverenstr Deventer | Tradek Deventer BV | 1-1-2010 | 31-12-2019 € | 60.468 | € | 30.234 | € | Wordt beëindigd- Huur kazerne Zwolle-Zuid * | Gemeente Zwolle | 1-1-2017 | 31-12-2026 € | 7.776.378 | € | 6.930.640 | € 6.080.536 Stilzwijgend per jaar Totaal | € 10.338.735 | € | 9.664.507 | € 8.309.608 * Dit betreft de totale contractwaarde en is niet het jaarlijkse huurbedrag. Gebeurtenissen na balansdatum Op 15 januari 2019 heeft een overdracht van kazerne Zwartsluis plaatsgevonden aan de gemeente Zwartewaterland. Het gaat om een bedrag van 1.070.232 euro. Met deze overdracht is ook de langlopende schuld van deze gemeente met hetzelfde bedrag afgelost. De betreffende transactie is derhalve niet in de jaarstukken 2018 verwerkt. Definitieve jaarstukken 2018 | 74
7 | Bijlagen Jaarrekening Bijlage 1: Langlopende leningen naam | oorspronkelijk | jaar van de | bedrag | Afgesloten | rente | aflossing | restantbedrag | t.b.v. geldgever | bedrag geldlening | laatste aflossing | begin dienstjaar | lening 2018 | 2018 | 2018 | einde dienstjaar BNG Bank | € | 7.000.000 | 2035 | 7.000.000 | € | 73.500 | - | € | 7.000.000 | materieel BNG Bank | € | 5.000.000 | 2036 | 5.000.000 | € | 82.726 | - | € | 5.000.000 | materieel BNG Bank | € | 6.000.000 | 2037 | € | 6.000.000 | € | 107.400 | - | € | 6.000.000 | materieel Gemeente Ommen | € | 3.014.618 | 2022 | € | 2.750.288 | € | 82.509 | € | 66.083 | € | 2.684.205 | huisvesting Gemeente Olst_Wijhe (Welsum) | € | 580.000 | 2023 | € | 527.000 | € | 15.810 | € | 13.250 | € | 513.750 | huisvesting Gemeente Olst_Wijhe (Wesepe) | € | 583.828 | 2019 | € | 528.808 | € | 15.864 | € | 13.755 | € | 515.054 | huisvesting Gemeente Dalfsen | € | 709.105 | 2018 | € | 626.744 | € | 15.669 | € | 20.590 | € | 606.154 | huisvesting Teruglevering kazerne Nieuwleusen | € | 606.154 | € | -606.154 Gemeente Raalte | € | 584.364 | 2021 | € | 527.600 | € | 15.828 | € | 14.191 | € | 513.409 | huisvesting Gemeente Zwartewaterland | € | 1.244.203 | 2018 | € | 1.106.361 | € | 27.659 | € | 34.461 | € | 1.071.900 | huisvesting Gemeente Zwolle (Middelweg) | € | 4.593.608 | 2022 | € | 4.197.903 | € | 138.531 | € | 110.558 | € | 4.087.345
| huisvesting TOTAAL | € | 29.309.724 | € | 28.264.703 | € | - | € | 575.495 | € | 879.042 | € | 27.385.662 Definitieve jaarstukken 2018 | 75
Bijlage 2: Staat van reserves en voorzieningen Omschrijving | Boekwaarde | Vermeerderingen | Verminderingen | Boekwaarde | Voorstel tot | Boekwaarde per | per | resultaatbestemming 2018 | per 1-1-2018 | Gerealiseerd | ten laste van | ten laste van | ontvangen | ten gunste van | ten gunste | aanwending | ten gunste van | 31-12-2018 | vermeerdering | vermindering | 31-12-2018 resultaat 2017 | de exploitatie | projecten | subsidies | de exploitatie | van | t.g.v. | projecten | ná resultaat- of (hulp)kosten- | buiten de | of gem. | of (hukp)kosten- | balansposten | balans | buiten de | bestemming plaatsen | exploitatie | bijdragen | plaatsen | vaste activa | exploitatie | 2018 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 Algemene reserve Algemene reserve | € | 1.000.000 | € | 1.000.000 | € | 954.308 | € | 954.308 | € | 1.000.000 Totaal Algemene reserve | € | 1.000.000 | € | - | € | - | € | - | € | - | € | - | € | - | € | - | € | - | € | 1.000.000 | € | 954.308 | € | 954.308 | € | 1.000.000 Bestemmingsreserves Reserve Transitie meldkamer | € | 450.000 | € | 450.000 | € | 500.000 | € | 950.000 Ontwikkeling Veiligheidsregio | € | 343.994 | € | 555.550 | € | 622.910 | € | 276.634 | € | 276.634 Egalisatiereserve kapitaallasten | € | 1.130.887 | € | 689.116 | € | 35.699 | € | 1.784.304 | € | 1.784.304 Egalisatiereserve opleiden & oefenen | € | 100.000 | € | 100.000 | € |
100.000 Totaal bestemmingsreserves | € | 2.024.881 | € | 555.550 | € | 689.116 | € | - | € | - | € | 658.609 | € | - | € | - | € | - | € | 2.610.938 | € | 500.000 | € | - | € | 3.110.938 Totaal reserves | € | 3.024.881 | € | 555.550 | € | 689.116 | € | - | € | - | € | 658.609 | € | - | € | - | € | - | € | 3.610.938 | € | 1.454.308 | € | 954.308 | € | 4.110.938 Definitieve jaarstukken 2018 | 76
Definitieve jaarstukken 2018 77 Bijlage 3: Toelichting reserves Algemene reserve Voor de organisatie heeft het eigen vermogen enerzijds een ‘financieringsfunctie’ van de materiële vaste activa en anderzijds een ‘bufferfunctie’ voor incidentele tekorten en bedrijfsrisico’s. De algemene reserve is het deel van het vermogen, waarop geen specifiek door het algemeen bestuur aangegeven bestemming rust. Na vaststelling van de jaarrekening 2018 van Veiligheidsregio IJsselland is de omvang van de algemene reserve 1.000.000 euro. Dit is genoeg om de risico’s te kunnen opvangen. Bestemmingsreserves Bestemmingsreserves worden gevormd om aan reeds aangegane en toekomstige verplichtingen te kunnen voldoen. Het totaal van de bestemmingsreserves per 31 december 2018 is 2,6 miljoen euro. De bestemmingsreserve ‘Ontwikkeling veiligheidsregio’ is bestemd voor de uitvoering van specifieke bestuursopdrachten/projecten. Eind 2012 is van het Rijk een incidentele bijdrage ontvangen van 400.000 euro. Hiervan is door het algemeen bestuur besloten dat deze middelen worden ingezet ter dekking van de kosten die de transitie van de meldkamers met zich meebrengt. In de begroting is dit vertaald door hiervoor een afzonderlijke ‘bestemmingsreserve transitie meldkamers’ te benoemen.
Bij de bestemming van het jaarrekeningresultaat 2015 is 50.000 euro extra gestort in deze reserve, waarmee het totaal op 450.000 euro is gekomen. Hoe dit in verhouding staat tot de in de toekomst daadwerkelijke frictiekosten is op dit moment nog niet bekend. In oktober 2018 is een eenmalige bijdrage van 500.000 euro ontvangen van het ministerie J&V naar aanleiding van een bestuurlijk akkoord. Deze eenmalige bijdrage is voor het uitwerkingskader meldkamer om onder andere de achterblijvende kosten van te betalen. Bij bestemming van het jaarrekeningresultaat 2018 wordt voorgesteld deze bijdrage in de reserve meldkamer te storten, aangezien de samenvoeging in 2022 plaatsvindt en de achterblijvende kosten dan vermoedelijk gaan optreden. Met ingang van 2014 is een egalisatiereserve gevormd voor de kapitaallasten. In de begroting (en dus ook in de gemeentelijke bijdrage) wordt rekening gehouden met de gemiddelde kapitaallasten. De werkelijke kapitaallasten fluctueren echter jaarlijks. Deze jaarlijkse fluctuaties worden gedempt via deze egalisatiereserve. Conform de begroting 2018 wordt per saldo 653.417 euro toegevoegd aan deze reserve. De egalisatiereserve opleiden & oefenen is ingesteld om opleidingen en oefeningen makkelijker over de jaargrens heen te plannen. Hierdoor kunnen meer medewerkers per opleiding en oefening deelnemen.
Bijlage 4: Gemeentelijke bijdrage Bijlage gemeentelijke bijdrage 2018 Structureel | Gemeentelijke Gemeente | aandeel (in %) | bijdrage 2018 (excl. | Incidentele | Definitieve 2018 | BV) o.b.v. | teruggaaf 2018 | bijdrage 2018 begroting 1 | Dalfsen | 5,11% | € | 1.722.407 | € | -48.755 | € | 1.673.651 2 | Deventer | 18,96% | € | 6.607.752 | € | -180.901 | € | 6.426.852 3 | Hardenberg | 11,04% | € | 3.722.927 | € | -105.335 | € | 3.617.592 4 | Kampen | 8,22% | € | 2.778.438 | € | -78.428 | € | 2.700.009 5 | Olst-Wijhe | 4,09% | € | 1.411.585 | € | -39.023 | € | 1.372.562 6 | Ommen | 3,89% | € | 1.310.581 | € | -37.115 | € | 1.273.466 7 | Raalte | 6,65% | € | 2.241.265 | € | -63.449 | € | 2.177.816 8 | Staphorst | 2,73% | € | 918.986 | € | -26.047 | € | 892.939 9 | Steenwijkerland | 8,46% | € | 2.786.940 | € | -80.718 | € | 2.706.222 10 Zwartewaterland | 4,67% | € | 1.574.649 | € | -44.557 | € | 1.530.092 11 Zwolle | 26,20% | € | 9.001.653 | € | -249.979 | € | 8.751.674 Totaal | 100% | € | 34.077.184 € | -954.308€ | 33.122.876 Definitieve jaarstukken 2018 | 78
Definitieve jaarstukken 2018 79 Bijlage 5: Single Information Single Audit (SISA)
Bijlage 6: Overzicht overlopende activa en passiva Overlopende activa Vooruitbetaalde bedragen 2019: | € | 1.124.510 Licenties 2018 | € | 541.573 Opleiding | € | 420.532 Verzekeringspremie | € | 140.595 Diverse overige bedragen 2018 | € | 21.810 Overige nog te ontvangen bedragen Boekwaarde | Ontvangen | Toevoegingen | Boekwaarde Omschrijving | 1-1-2018 | bedragen | 31-12-2018 Schadeuitkeringen | € | 22.994 | € | 22.994 | € | - | € | - Subsidie impuls omgevingsveiligheid | € | 64.609 | € | 64.609 | € | 48.821 | € | 48.821 4e kwartaal OMS gelden | € | 43.620 | € | 43.620 | € | 42.437 | € | 42.437 Diverse overige bedragen | € | 4.936 | € | 4.736 | € | 546 | € | 746 € | 136.160 | € | 135.960 | € | 91.804 | € | 92.004 Overlopende passiva Van Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen met een specifiek bestedingsdoel Boekwaarde | Ontvangen | Vrijgevallen | Boekwaarde 1-1-2018 | bedragen | bedragen of | 31-12-2018 Omschrijving | terugbatelingen IN PREP (Europese subsidie) | € | 95.949 | € | 68.718 | € | 38.693 | € | 125.974 Gemeentelijke bijdragen | € | 232.694 | € | - | € | 232.694 | € | - Nog te betalen bedragen: | € | 2.727.800 Vrijwilligersvergoeding maand december | € | 265.196 Afrekening MON (rode kolom) | € | 196.850 Rente langlopende lening BNG | € | 183.651 Maatwerkafspraken gemeenten | € | 69.103 Inhuur beleidsmedewerker | € | 24.541 Projectkosten
LMS Oost | € | 18.770 Belastingdienst | € | 72.891 Levensloop | € | 55.246 Loonheffing december | € | 1.439.091 ABP december | € | 250.342 Diverse overige bedragen | € | 152.121 Definitieve jaarstukken 2018 | 80
Bijlage 7: Overzicht taakvelden Jaar 2018 | Baten | Lasten | Verdeling naar programma's Crisisbeheersing | GHOR | Brandweer | Meldkamer | Bevolkingszorg | Strategie &Beleid 0.1 Bestuur | € | -20.000 | € | 164.294 | - | - | - | - | - | 100% 0.4 Overhead | € | -2.451.256 | € 9.553.622 | - | - | - | - | - | - 0.5 Treasury | € | -575.269 | € | 575.269 | - | - | 100% | - | - | - 0.8 Overige baten en lasten | € | - | € | 368.626 | - | - | - | - | - | - 0.9 Vennootschapsbelasting | € | - | € | - | - | - | - | - | - | - 0.10 Mutaties reserves | € | -658.609 | € | 689.116 | - | - | 86,88% | - | - | - 0.11 Resultaat van de | € | - | € 1.454.308 | - | - | - | - | - | - rekening baten en lasten 1.1 Crisisbeheersing en | € -41.616.438 | € 32.281.589 | 2,30% | 3,00% | 89,95% | 3,00% | 1,25% | 0,50% brandweer 2.1 Verkeer en vervoer | € | - | € | 234.746 | - | - | 100,00% | - | - | - 8.3 Wonen en bouwen | € | - | € | - | - | - | - | - | - | - € -45.321.572 | € 45.321.571 Definitieve jaarstukken 2018 | 81
Bijlage 8: Incidentele baten en lasten In 2018 hebben zich de volgende incidentele baten en lasten voorgedaan: | In 2018 is er vanuit het Rijk een incidentele uitkering van 139.000 euro ontvangen voor loon- en prijsbijstellingen (voordeel). | In de begroting 2018 was 1,5% ruimte om een stijging van de lonen en de sociale lasten op te vangen. Uit de analyse van de werkelijke salarissen in 2018 blijkt dat de totale stijgingen hoger zijn, dan financieel beschikbaar is. Conform afspraak in het dagelijks bestuur op 15 maart 2018 is ook het nadeel van de werkgeverslaten op de toelagen verwerkt in 2018 door dit binnen de bestaande budgetten op te vangen (totaal 352.000 euro). De autonome ontwikkelingen veroorzaken een totaal nadeel van 861.000 euro. Dit nadeel is structureel verwerkt in de begroting 2019. | Jaarlijks wordt Vitens betaald voor het onderhoud van de brandkranen. Een derde van de brandkranen (+/- 6.800) is eind 2017 afgestoten en zorgt voor structureel lagere onderhoudskosten. Bestuurlijk is, met de vaststelling van de Visie op bluswater, afgesproken dit voordeel in te zetten voor de dekking van de kapitaallasten van het peloton groot watertransport, die in 2019 wordt geleverd. In ons afschrijvingsbeleid staat dat de afschrijving het jaar na levering start en dat is in dit geval het jaar 2020. Dit betekent voor het jaar 2018 een eenmalig voordeel van 125.000 euro.
| In de begroting 2018 zijn wij uitgegaan van de investeringen die in 2017 zouden worden gedaan. In 2017 zijn veel aanbestedingen/opdrachten uitgezet, maar vindt de daadwerkelijke levering plaats in 2018. Er is sprake geweest van planningsoptimisme. Dit geeft voor 2018 een incidenteel voordeel van 205.000 euro op de afschrijvingslasten. Ook de rentelasten blijven hierdoor achter, doordat wij nog geen langlopende leningen hoeven af te sluiten. Dit geeft voor 2018 een incidenteel voordeel van 255.000 euro op de rentelasten. | Voor de huisvesting zijn wij in de begroting 2018 uitgegaan van een rentepercentage van 3,5% (conform de vastgestelde financiële uitgangspunten en kaders). De werkelijke rentepercentages zijn, afhankelijk van de looptijd van de lening, lager. Dit is een incidenteel voordeel (35.000 euro), zolang de kazernes eigendom zijn van Veiligheidsregio IJsselland. Bij het verstrijken van de herzieningstermijn worden de kapitaallasten omgezet in een huurlast, vandaar dat het geen structureel karakter heeft. | Vanaf de begroting 2018 is rekening gehouden met het vervallen van de inkomsten voor het openbaar meldsysteem (OMS). Een aantal bedrijven en instellingen is, op grond van het Bouwbesluit, verplicht om een automatische doormelding naar de meldkamer te realiseren in geval van activering van rookmelders, sprinklerinstallaties en dergelijke.
Veiligheidsregio Definitieve jaarstukken 2018 | 82
Definitieve jaarstukken 2018 83 IJsselland heeft een contract met Siemens afgesloten voor het realiseren en onderhouden van deze doormeldingen. De bedrijven en instellingen betalen Siemens hiervoor en Siemens draagt een deel van deze abonneegelden af aan Veiligheidsregio IJsselland. Diverse ontwikkelingen maken op termijn een andere inrichting van het OMS-stelsel noodzakelijk, mede gezien de samenvoegingen van regionale meldkamers naar uiteindelijk tien meldkamers. Vanwege de overdracht van de OMS-meldingen op termijn naar het landelijke Meldkamer Dienstencentrum (MDC), loopt Veiligheidsregio IJsselland inkomsten mis. Het contract met Siemens, dat eind 2017 was verlopen, is verlengd tot de samenvoeging in 2020. Dit geeft voor het jaar 2018 een eenmalig voordeel van 175.000 euro. In oktober 2018 is een eenmalige bijdrage van 500.000 euro ontvangen van het ministerie J&V naar aanleiding van een bestuurlijk akkoord. Deze eenmalige bijdrage is voor het uitwerkingskader meldkamer om onder andere de achterblijvende kosten van te betalen.
Bijlage 9: Publicatie bezoldiging topfunctionarissen A. Schepers Functiegegevens | Commandant regionale brandweer Aanvang en einde | 01/01 – 31/12 functievervulling in 2018 Omvang dienstverband (in fte) | 1,0 (Fictieve) dienstbetrekking? | Ja Bezoldiging Beloning plus belastbare | 108.572 onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn | 17.551 Subtotaal | 126.123 Individueel toepasselijk | 189.000 bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald bedrag | N.v.t. Totale bezoldiging | 126.123 Reden waarom de overschrijding | N.v.t. al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering | N.v.t. wegens onverschuldigde betaling Gegevens 2017 Aanvang en einde | 01/01 – 31/12 functievervulling in 2017 Omvang dienstverband 2017 (in | 1,0 fte) (Fictieve) dienstbetrekking? | Ja Beloning plus belastbare | 106.171 onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn | 15.602 Individueel toepasselijk | 181.000 bezoldigingsmaximum Totale bezoldiging 2017 | 121.773 Definitieve jaarstukken 2018 | 84
Alle leden van het AB en DB vanuit de Veiligheidsregio IJsselland zijn onbezoldigd. NAAM | FUNCTIE Algemeen bestuur: H.J. Meijer | Voorzitter algemeen bestuur R. König | Vicevoorzitter algemeen bestuur (vanaf 11 juli 2018) A.P. Heidema | Vicevoorzitter algemeen bestuur (tot 11 juli 2018) R. Bats | Lid algemeen bestuur T.C. Segers | Lid algemeen bestuur H.C.P. Noten | Lid algemeen bestuur E.J. Bilder | Lid algemeen bestuur J.M. Vroomen | Lid algemeen bestuur P.H. Snijders | Lid algemeen bestuur B. Koelewijn | Lid algemeen bestuur A.G.J. Strien | Lid algemeen bestuur M.P. Dadema | Lid algemeen bestuur Dagelijks bestuur: H.J. Meijer | Voorzitter dagelijks bestuur R. König | Vicevoorzitter dagelijks bestuur (vanaf 11 juli 2018) A.P. Heidema | Vicevoorzitter dagelijks bestuur (tot 11 juli 2018) B. Koelewijn | Lid dagelijks bestuur A.G.J. Strien | Lid dagelijks bestuur Definitieve jaarstukken 2018 | 85
Definitieve jaarstukken 2018 86 Bijlage 10: Controleverklaring Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Aan: het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling Veiligheidsregio IJsselland te Zwolle Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening 2018