CConstaterende datSteenbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage B-24164-07 20210927 AssetsheetWegen-v07.pdf

Besluitvormende Vergadering 20 juni 2024, gemeente SteenbergenBij agendapunt: 13.: Jaarstukken 2023.2.460 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Assetsheet wegen 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021.

Afbakening De voorliggende assetsheet is gericht op het beheer en onderhoud van alle openbare wegen in de gemeente Steenbergen. De scope omvat alle verhardingen, half verhardingen en onverharde wegen. Buiten de scope valt het wegmeubilair, zoals bebording en bewegwijzering en het verzorgend onderhoud zoals straatvegen, onkruidbestrijding en gladheidsbestrijding. Het beheerplan is geldig voor de planperiode 2022 tot en met 2025.

Areaal Gemeente Steenbergen heeft circa 445 kilometer aan weglengte in haar beheer. De oppervlakte hiervan bedraagt ruim 2,3 miljoen vierkante meter (maart 2021). De areaalgegevens zijn vastgelegd in een integraal beheersysteem (GBI). Opvallend is het landelijke karakter van het wegennet. Meer dan de helft van het wegenareaal is gelegen in het buitengebied en een zestal bebouwde kommen. • Asfaltverharding bevat alle asfaltverhardingen, zoals onder andere de dichte deklagen en de slijtlagen • Onder cementbeton worden de stelconplaten en betonnen voetpaden en rijbanen verstaan; • Elementenverharding bestaan onder andere uit betonnen- en gebakken klinkers en tegels; • Onder overige wegen worden alle halfverharde en onverharde wegen verstaan; • Het grootste deel van het areaal heeft als functie rijbaan (67%) Daarna volgen de voetpaden (12%) en de fietspaden (6%). • Het meeste van het areaal ligt buiten de bebouwde kom. • Ten opzichte van het beheerplan wegen 2016 is het areaal toegenomen met bijna 220.000 m2. Dit komt met name door de areaaluitbreidingen van elementenverhardingen en halfverhardingen van de parken welke voorheen geen onderdeel uitmaakten van het beheerplan wegen. Verhardingstype Asfalt Cementbeton Elementen Overige Totaal

Eenheid m2 m2 m2 m2 m2

Totaal 1.265.711 16.967 996.869 89.146 2.368.693

Leeftijdsopbouw In onderstaande grafiek is de leeftijdsopbouw van de verhardingstypen weergegeven.

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 1 van 8

Assetsheet wegen 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021.

Huidige kwaliteit / technische staat Om inzicht te krijgen in de kwaliteit van het wegennet worden periodiek inspecties uitgevoerd. Deze inspecties worden uitgevoerd volgens de CROW opgestelde en landelijke geaccepteerde methodiek voor de globale visuele inspectie. Om eenduidig over de kwaliteit van het wegennet te communiceren worden de vijf kwaliteitsniveaus conform CROW-kwaliteitscatalogus openbare ruimte aangehouden. Onderstaand is een voorbeeld van de ambitiemeetlat van elementenverhardingen weergegeven.

Om grip en stuur te houden adviseert het CROW om minimaal een keer per twee jaar een globale visuele inspectie uit te voeren. De laatste inspectieronde dateert uit 2020. In onderstaande tabel worden de resultaten weergegeven. Uit de kwaliteitsgegevens van 2020 blijkt dat de elementen verharding op D kwaliteit zit en de asfaltverharding op een C kwaliteit. Kwaliteitsniveau CROW Zeer hoog Hoog Basis Laag Zeer laag

Kwaliteitsniveau

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

A+ A B C D

Asfalt- en betonverharding 38% 32% 13% 10% 6%

Blad 2 van 8

Elementen verharding 39% 32% 14% 5% 10%

Totaal verhardingen 39% 32% 14% 8% 8%

Assetsheet wegen 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021.

Beleving en waardering Om inzicht te krijgen in hoe inwoners de openbare ruimte beleven en de leefbaarheid beoordelen heeft de gemeente Steenbergen in 2019 een leefbaarheidsscan uitgevoerd. Hierbij zijn vijf thema’s opgenomen, waaronder fysieke woonomgeving, ongenoegens en veiligheid. Deze thema’s hebben samenhang met beheer van de openbare ruimte. Onderstaande tabel geeft de score weer van 2016 en 2019. Er is sprake van een lichte stijging. De gemeente heeft geen streefcijfer of ambitie geformuleerd met betrekking tot beleving en waardering. Onderwerp Woonomgeving totaal Verkeersoverlast School-huisroute kinderen

2016 6,6 6,4 6,2

2019 6,8 6,5 6,6

Naast de leefbaarheidsscan worden via een meldingssysteem klachten en meldingen geregistreerd. In onderstaande tabel wordt inzicht gegeven in de aard van de meldingen. Ook meldingen met betrekking tot gladheid zijn in deze categorie opgenomen. Onderdeel Wegdek en trottoir

Aantal meldingen* 650

*Er is niet gecontroleerd op dubbele meldingen.

Beheerkader en ambities De volgende beleidsuitgangspunten zijn van toepassing: • Door structureel inspecties en planmatig beheer en onderhoud uit te voeren voldoen we aan de gestelde wet- en regelgeving zoals de Wegenweg, de Wegenverkeerswet en het Nieuw Burgerlijk Wetboek. • De openbare ruimte is schoon, heel en veilig en wordt op het vastgesteld kwaliteitsniveau onderhouden (zowel op technische staat als de netheid). Hierbij wordt verloedering tegengegaan; • Het CROW legt de relatie tussen wegbeheer en de verklaring van de beeldkwaliteitsniveaus, deze is als volgt: o Zeer hoog (A+): geen schade; o Hoog (A): enige schade, maar de waarschuwingsgrens is niet overschreden; o Basis (B): waarschuwingsgrens overschreden, klein onderhoud nodig of binnen 5 jaar groot onderhoud; o Laag (C): richtlijn is overschreden, binnen 2 jaar is groot onderhoud nodig; o Zeer laag (D): richtlijn is meer dan één klasse overschreden, er is direct onderhoud nodig. Als onderhoudsniveau wordt het kwaliteitsniveau B (basis) gehanteerd. Voor centra wegen geldt niveau A (hoog). Dit is conform de landelijke richtlijn beschreven in de methodiek Wegbeheer van het CROW. Daarnaast krijgen voetgangers- en fietszones en recreatieve routenetwerken extra aandacht. De intensief gebruikte looproutes worden op een hoger kwaliteitsniveau onderhouden. • We gaan uit van een veilig ingericht areaal aan wegen.

De routes zijn veilig, herkenbaar en overzichtelijk voor alle categorieën gebruikers. We hebben bij het beheer en onderhoud aandacht voor kwetsbare groepen en verkeersdeelnemers (fietsers, voetgangers, kinderen, ouderen en minder validen); • Bij het onderhoud van de hoofdwegen streven we naar zo min mogelijk te creëren voor de doorstroming van het verkeer; • Bij nieuwe inrichtingen, herinrichtingen en renovaties wordt er meer ruimte gecreëerd voor voetgangers en fietsers; • Bij nieuwe inrichtingen, herinrichtingen en renovaties kijken we of we deze kunnen inrichten zodat deze zoveel mogelijk een bijdrage leveren aan het opvangen en tegengaan van wateroverlast, hittestress en droogtestress. Hierbij streven we ernaar om ruimte te creëren voor water en groen;

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 3 van 8

Assetsheet wegen 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021.

• •

•

• •

Voor de inrichting van de openbare ruimte wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van dubbel ruimtegebruik en het slim combineren van functies. Een klimaatbestendige inrichting wordt zoveel mogelijk gekoppeld aan de regulieren planningen voor beheer en onderhoud om de integrale benadering bij projecten te borgen en efficiënt te werken. Zo wordt bijvoorbeeld waar mogelijk niet functionele verhardingen vervangen door groen, hierbij is extra aandacht voor de bedrijventerreinen; Bij de uitvoering van beheer en onderhoud maken we gebruik van duurzame strategieën, bijvoorbeeld door bestaande materialen (zoals toplaag asfalt, stenen en andere grondstoffen) waar mogelijk zo lang mogelijk opnieuw te gebruiken; Conform het inkoopbeleid sturen wij bij aanbestedingen buiten de prijs op onderdelen omtrent duurzaamheid en circulariteit; Inwoners worden actief betrokken bij de inrichting en onderhoud van de leefomgeving. Daarnaast vormen meldingen een belangrijke input voor de bijsturing van het dagelijkse beheer en onderhoud. Ook worden op projectniveau wensen opgehaald. Hiervoor brengt de gemeente eerst de kaders in beeld, bijvoorbeeld door het uitwerken van een aantal schetsontwerpen waar bewoners op kunnen reageren.

Beheerstrategie De beheeruitgangspunten en ambities vertalen zich in de volgende beheerstrategie: Klein onderhoud Het betreft het repareren van schades van beperkte omvang. • Het betreft plaatselijk onderhoud en herstel aan de verharding om de veiligheid en kwaliteit te waarborgen. • Plaatselijk onderhoud en herstel van onverharde wegen zoals schaven en vullen. • Klein onderhoud wordt uitgevoerd door een ondersteunend team (WVS) van de buitendienst op basis van klachten en meldingen en door aannemers op basis van een klein onderhoudsopname die gelijktijdig met de periodieke weginspecties wordt uitgevoerd. Groot onderhoud en vervanging Betreft het repareren van schades van een grote omvang. • Groot onderhoud vindt planmatig plaats naar aanleiding van periodieke weginspecties. • Als de kwaliteit van de verharding de ondergrens van het vastgestelde ambitieniveau heeft overschreden of op korte termijn gaat overschrijden dan wordt er onderhoud ingepland. Ook integrale afstemming met andere disciplines speelt daarbij een rol. • Bij einde levensduur wordt nieuw materiaal aangebracht met een nieuwe fundering (rehabilitatie). • Bij het onderhoud van asfaltverhardingen wordt geen vervangingsmaatregel (rehabilitatie) meer aan het eind van de levensduur gepland. Er wordt zo lang mogelijk “eeuwigdurend onderhoud” gepleegd.

Wanneer de beheerder op een gegeven moment bij specifieke situaties toch over moet gaan tot vervanging van de asfaltverharding zal hiervoor een aanvullend investeringsvoorstel worden gedaan met een afschrijving in 25 jaar.

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 4 van 8

Assetsheet wegen 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021.

In onderstaande tabellen worden de onderhouds- en vervangingsstrategie weergegeven.

10/30

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Rehabilitatie

E2 10/20 13/38 15 15 20

E3 30 25 30 30 30

E4 40 50 45 45 40

10

15/45/75

Blad 5 van 8

E1

E2 15

15/45 20 20 20

Rehabilitatie

13/25/38/50 13/25/38/50 30/60/90

Wegtype Wegtype 3 wegtype 4 wegtype 5 wegtype 6 wegtype7

Gedeeltelijk groot onderhoud 30%

A6

maatregel

Rehabiliteren

Versterken A5 20/40/60/80 30/60/90 40/80

Gedeeltelijk groot onderhoud 30%

A4

Verbeteren vlakheid

20/60

A3 10/30/50/70 15/45/75 20/60 40

Verbeteren vlakheid

gedeeltelijk groot onderhoud A2

ged groot onderhoud en conserveren

Conserveren

maatregel

A1

E1

strategie basis Cycli Elementenverharding

Strategie basis Cycli Asfalt verharding

Wegtype Wegtype 3 wegtype 4 wegtype 5 wegtype 6 wegtype7 asfaltkleur Oppervlak

Wegtype Wegtype 3 wegtype 4 wegtype 5 wegtype 6 wegtype7

Verbeteren vlakheid

A6 40 50 50 50 40 40 50

Gedeeltelijk groot onderhoud 30%

A5 20 20/40 25 25 10/20/30 10/20/30 20/40

Gedeeltelijk groot onderhoud 30%

A4 30

Rehabiliteren

A3 10 10/30 13/38 13/38

Versterken

A2

Verbeteren vlakheid

gedeeltelijk groot onderhoud

A1

ged groot onderhoud en conserveren

Conserveren

maatregel Wegtype Wegtype 3 wegtype 4 wegtype 5 wegtype 6 wegtype7 asfaltkleur Oppervlak

maatregel

strategie hoog Cycli Elementenverharding

Strategie hoog Cycli Asfalt verharding

E3 36 30 40 40 40

E4 50 60 60 60 60

Assetsheet wegen 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021.

Inspectie en monitoring • Om een goed beeld te vormen over de conditie van het wegnetwerk wordt er 1 keer per 2 jaar een globale visuele inspectie uitgevoerd conform de CROW-methodiek. De laatste inspectie is in 2020 uitgevoerd. • Naar aanleiding van de globale visuele inspectie vindt er een maatregeltoets plaats. Door controle van de wegvakonderdelen en de maatregelen, afstemming met andere plannen en controle op locatie ontstaat er een betrouwbare lijst van onderhoudsmaatregelen op korte termijn. Toeslagpercentages Voor het onderhoud en vervanging van wegen is gerekend met de volgende toeslagpercentages. Aannemer Algemene kosten 3% Eenmalige uitvoeringskosten 5% Winst en risico 2% Gemeente Voorbereiding en toezicht 20%

Financiën Voor de planperiode 2022-2025 geeft onderstaand overzicht de benodigde middelen voor onderhoud en vervangingen weer. Onderdeel Groot onderhoud Vervanging Totaal

2022 € 2.187.293 € 821.313 € 3.008.606

2023 € 1.714.991 € 652.427 € 2.367.418

2024 € 1.795.793 € 267.854 € 2.063.648

2025 € 2.255.067 € 268.237 € 2.523.304

Binnen het beheersysteem zijn basisplanningen opgesteld. In deze planning worden de meest efficiënte maatregelen ingepland om alle onderdelen van het wegennet duurzaam en veilig in stand te houden. Binnen de basisplanning worden voor de planperiode 2022-2025 de maatregelen gepland op basis van de meest actuele inspectie van de verhardingen. In deze periode wordt primair het herstel van wegen gepland die niet meer aan de minimale kwaliteitseisen voldoen. De geplande maatregel is afgestemd op de ernst en omvang van de geconstateerde schade. Onderhoudsmaatregelen die na de inspectie al zijn uitgevoerd zijn uit de planning gehaald en reeds bekende projecten voor de komende jaren zijn volledig in de planning opgenomen.

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 6 van 8

Assetsheet wegen 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021.

In onderstaand overzicht is het kostenbeeld voor de komende 20 jaar opgenomen.

Op basis van de onderhouds- en vervangingsbehoefte is het jaarlijkse gemiddelde voor de komende 20 jaar (2022-2041) is € 3.572.308,- per jaar. In onderstaande overzicht is het kostenbeeld voor de komende 50 jaar weergegeven.

Op basis van de onderhouds- en vervangingsbehoefte is het jaarlijkse gemiddelde voor de lange termijn (2022-2071) is € 4.318.850,- per jaar.

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 7 van 8

Assetsheet wegen 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021.

Jaar 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038 2039 2040 2041

Groot onderhoud € 2.187.293 € 1.714.991 € 1.795.793 € 2.255.067 € 4.904.914 € 3.662.109 € 2.164.847 € 2.267.842 € 2.094.214 € 2.133.213 € 1.395.665 € 3.559.343 € 2.674.113 € 2.282.951 € 2.084.608 € 3.219.846 € 5.299.915 € 6.014.103 € 3.210.111 € 3.419.328

Vervangingen € 821.313 € 652.427 € 267.854 € 268.237 € 714.721 € 132.534 € 318.002 € 28.210 € 34.943 € 235 € 367.182 € 76.036 € 498.860 € 1.122.101 € 221.767 € 457.549 € 372.659 € 193.162 € 6.119.942 € 438.160

Totale kosten

€ 3.008.606 € 2.367.418 € 2.063.648 € 2.523.304 € 5.619.634 € 3.794.643 € 2.482.850 € 2.296.052 € 2.129.157 € 2.133.448 € 1.762.846 € 3.635.379 € 3.172.973 € 3.405.052 € 2.306.375 € 3.677.395 € 5.672.575 € 6.207.265 € 9.330.053 € 3.857.489

Ten opzichte van het beheerplan uit 2016 zitten er verschillen in de berekende benodigde budgetten. Dit is te verklaren door: • Een toename van het totale areaal met bijna 220.000 m2 door middel van areaaluitbreiding en het in beeld brengen van halfverhardingen; • Verrijking van het databestand door de invoer van de Basiskaart Grootschalige Topografie hierdoor zijn ontbrekende arealen in beeld gebracht; • Databestand is actueel gemaakt en aanlegjaren zijn aangepast; • Toename van de eenheidsprijzen voor verhardingen door indexatie en marktontwikkelingen; • Stijging in percentage voor voorbereiding en toezicht in verband met steeds complexer wordende processen en bewonersparticipatie. • Vanaf 2024 wordt er invulling gegeven aan het aanpassen van de structuur van bepaalde wegen passend bij het type weg en het gedrag van weggebruikers. Hierdoor komen er extra maatregelen bovenop de normale planning.

Risico’s en aandachtspunten De belangrijkste risico’s en aandachtspunten zijn: Omschrijving 1. Toename van kosten door areaaluitbreiding, prijsindexering en verhoging van toeslagen 2. De druk op de organisatie om de extra werkzaamheden en de steeds complexer wordende processen te kunnen realiseren 3. De impact van klimaatadaptie/duurzaamheid/energietransitie is nog onduidelijk.

Actieplan Komende beheerperiode worden de volgende acties opgepakt: Omschrijving 1. Vanaf 2024 invulling geven aan structuur aanpassingen van wegen passend bij het type weg en het rijgedrag van weggebruikers. 2. Verder met het structureel meten van de kwaliteit van de wegen.

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 8 van 8

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://raad.gemeente-steenbergen.nl/api/v1/meetings/1714/documents/19982