CConstaterende datSteenbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage B-24164-01 20210927 Assetsheet CivieleKunstwerken-v07.pdf

Besluitvormende Vergadering 20 juni 2024, gemeente SteenbergenBij agendapunt: 13.: Jaarstukken 2023.2.359 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Assetsheet kunstwerken 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021

Afbakening De voorliggende assetsheet is gericht op het beheer en onderhoud van de civieltechnische kunstwerken in de gemeente Steenbergen. De scope omvat onder andere bruggen, keermuren, beschoeiingen, steigers, duikers en overige objecten. Het beheerplan is geldig voor de planperiode 2022 tot en met 2025.

Areaal Gemeente Steenbergen beheert 130 civieltechnische kunstwerken (maart 2021). De areaalgegevens zijn vastgelegd in het beheerprogramma Sidan Online. • Ten opzichte van 2017 is het areaal toegenomen met 21 kunstwerken. • Van 20 objecten is de gemeente géén eigenaar van het civieltechnisch kunstwerk. Wél heeft de gemeente voor deze objecten een beheertaak: de gemeente is verantwoordelijk voor het dagelijks onderhoud van deze kunstwerken. Daarnaast heeft de gemeente een meldplicht indien er schade wordt geconstateerd. Voor het beheer van deze kunstwerken zijn in het verleden door de betreffende eigenaren éénmalig financiële middelen ter beschikking gesteld. Mogelijk moet de gemeente ook bijdragen aan onderhoud en vervanging van het wegdek. Eigenaarschap van de kunstwerken is vastgelegd in het beheerprogramma Sidan Online. • Civieltechnische kunstwerken in de ecologische verbindingszones zijn nog niet in het areaal opgenomen. De gemeente is verantwoordelijk voor het onderhoud, daarom is nu opdracht gegeven een 0-meting te doen. Omdat deze kunstwerken recent zijn aangelegd wordt op korte termijn geen grote onderhoudsopgave verwacht. • De gemeente beheert circa 300 duikers in het buitengebied. Deze vallen buiten de scope van civieltechnische kunstwerken. De duikers zijn opgenomen in de wegenlegger, het onderhoud wordt gecombineerd met het wegonderhoud. Objecten

Duikers Bruggen (vast) Bruggen (beweegbaar) Viaducten Tunnels Onderdoorgangen Steigers Grondkeringen Aanleginrichtingen Stuwen Terreinen Waterreguleringswerken Totaal

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Eigendom gemeente Aantal Opper(st.) vlak (m2) 23 2.598 50 3.014

Lengte (m1) 464

1 1

750 24

48 12

5 21 5 2 1 1 110

1.521 79 104

10.165

Eigendom derden Aantal Opper(st.) vlak (m2) 5 1.196 6 5.216 1 992 6 4.881 1 700 1 238

24 30 20

Blad 1 van 7

Lengte (m1) 291 380 93 337 107 35

Assetsheet kunstwerken 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021

Aanlegjaren De aanlegjaren van civieltechnische kunstwerken zijn geregistreerd. In onderstaande grafiek is de leeftijdsopbouw van de civieltechnische kunstwerken weergegeven. Bij grootschalige renovatie wordt voor het object een nieuw aanlegjaar geregistreerd in Sidan Online.

Huidige kwaliteit / technische staat Om inzicht te krijgen in de kwaliteit van de civieltechnische kunstwerken worden er structureel inspecties uitgevoerd. Civieltechnische kunstwerken worden één keer per 5 jaar geïnspecteerd. De laatste inspectieronde heeft plaatsgevonden in 2020. Het areaal verkeert grotendeels in een redelijke tot goede staat. Bijna een kwart van de kunstwerken verkeert echter in matige, slechte of zeer slechte staat. Eigendom gemeente Aantal Percentage

Score

Omschrijving

Uitstekend

Het onderdeel vertoont geen tekortkomingen, gebreken of verouderingsverschijnselen. Incidenteel kunnen kleine gebreken of tekortkomingen voorkomen of het verouderingsproces is op gang gekomen. Gebreken of tekortkomingen komen voor of zijn reeds voorgekomen of het verouderingsproces is duidelijk op gang gekomen. Het verouderingsproces heeft het element duidelijk in zijn greep. Storingen komen plaatselijk voor en/of zijn reeds voorgekomen. Gebreken of tekortkomingen komen voor of zijn reeds voorgekomen of het verouderingsproces is onomkeerbaar op gang gekomen. Er is sprake van een maximaal gebrekenbeeld. Voortdurend treden er storingen op in de functievervulling. Technisch rijp voor de sloop. Geen inspectiegegevens van bekend.

Goed

Redelijk

Matig

Slecht

Zeer slecht

Onbekend

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 2 van 7

Eigendom derden Aantal

Percentage

9

8%

0%

21

19%

18

16%

53

48%

1

1%

13

12%

1

1%

7

6%

0%

6

5%

0%

1

1%

0%

Assetsheet kunstwerken 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021

Beleving en waardering Om inzicht te krijgen in hoe inwoners de openbare ruimte beleven en de leefbaarheid beoordelen heeft de gemeente Steenbergen in 2019 een leefbaarheidsscan uitgevoerd. Hierbij zijn vijf thema’s opgenomen, waaronder fysieke woonomgeving, ongenoegens en veiligheid. Deze thema’s hebben samenhang met beheer van de openbare ruimte. Onderstaande tabel geeft de score weer van 2016 en 2019. De gemeente heeft geen streefcijfer of ambitie geformuleerd met betrekking tot beleving en waardering. Onderwerp Woonomgeving totaal Verkeersoverlast School-huisroute kinderen

2016 6,6 6,4 6,2

2019 6,8 6,5 6,6

Naast de leefbaarheidsscan worden via een meldingssysteem klachten en meldingen geregistreerd. In onderstaande tabel wordt inzicht gegeven in de aard van de meldingen. Onderdeel Wegdek en trottoir Totaal

Aantal meldingen* 650 650

*Er is niet gecontroleerd op dubbele meldingen.

Meldingen worden over het algemeen worden binnen korte tijd hersteld.

Beheerkader en ambities De volgende beleidsuitgangspunten zijn van toepassing: • Door tijdig te monitoren en het juiste beheer toe te passen zorgen we ervoor dat de veiligheid en technische kwaliteit van civieltechnische kunstwerken gewaarborgd blijft. We voldoen met het beheer en onderhoud aan de Europese, landelijke en lokale wet- en regelgeving. • Het gewenste kwaliteitsniveau in de gemeente Steenbergen is vastgesteld op kwaliteitsniveau ‘Basis’. Het kwaliteitsniveau ‘Basis’ is als volgt te vertalen: De nadruk ligt op ‘heel en veilig’ en slechts beperkt op ‘schoon’ • Heel en veilig: de veiligheid en functionaliteit komen in geen geval in het geding, maar het kunstwerk of onderdelen daarvan zijn niet altijd heel. Voorbeelden hiervan zijn: o Er is sprake van plaatselijke betonschades zoals scheuren en blootliggende wapening. o Houtrot van dekdelen komt plaatselijk voor. o Er is sprake van voldoende stroefheid van slijtlagen. o Ondeugdelijke leuningen kunnen voorkomen. • Schoon: Er is visueel wat op aan te merken, maar het kunstwerk ziet er in het algemeen redelijk uit. Voorbeelden hiervan zijn: o Plaatselijke beschadigingen van het schilderwerk. o In beperkte mate sprake van roestvorming. o Er is beperkt sprake van vervuiling en/of graffiti. • De gemeente Steenbergen streeft naar efficiënt beheer.

Dat betekent het streven naar de maximale levensduur van het object tegen de laagst mogelijke kosten. • De wens is om in het beheer een concrete uitwerking te maken voor thema’s als duurzaamheid en participatie. Dat is een actie die de komende beheerperiode opgepakt gaat worden.

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 3 van 7

Assetsheet kunstwerken 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021

Beheerstrategie De beheeruitgangspunten en ambities vertalen zich in de volgende beheerstrategie: Klein onderhoud Het klein of regulier onderhoud zijn dagelijkse onderhoudswerkzaamheden welke bedoeld zijn om de duurzaamheid van de kunstwerkonderdelen te verbeteren. Voorbeelden van maatregelen die onder klein onderhoud vallen zijn: • Conserveren/ schilderen van leuningen; • Plaatselijk herstel (hout)constructies; • Reinigen van hemelwaterafvoeren. Groot onderhoud Het uitvoeren van groot onderhoud is bedoeld om de civieltechnische kunstwerken technisch gezien veilig en functioneel te houden. Daarnaast bevorderen maatregelen die onder groot onderhoud vallen de duurzaamheid van de constructie of constructieonderdelen. Groot onderhoud wordt uitgevoerd op basis van inspecties en/of nader onderzoek. Voorbeelden van maatregelen die onder groot onderhoud vallen zijn: • Vervangen van constructieonderdelen; • Groot onderhoud aan metselwerk en voegen. Vervanging Op het moment dat (alleen) onderhoud niet afdoende of rendabel is om de veiligheid te kunnen garanderen, dient een kunstwerk gerenoveerd of geheel vervangen te worden. Dit kan technische maar ook financiële redenen hebben. • De technische levensduur varieert per materiaalsoort van de hoofddraagconstructies.

Deze varieert van 30 jaar tot 90 jaar; • Het advies voor grootschalige renovatie wordt altijd afgewogen tegen het geheel vervangen van een kunstwerk. Op basis van inspectieresultaten en nader onderzoek wordt een weloverwogen keuze gemaakt. Monitoring Het inspecteren van civieltechnische kunstwerken is zeer belangrijk. Door gestructureerd en systematisch inspecties uit te voeren wordt afname van de kwaliteit tijdig gesignaleerd. Om de veiligheid te waarborgen en meerjarenonderhoudsplanningen te actualiseren zijn inspecties noodzakelijk. De gemeente Steenbergen hanteert hiervoor verschillende soorten inspecties met verschillende frequenties: • Als basis wordt uitgegaan van een 5-jaarlijkse inspectiecyclus. Op basis van de inspectieresultaten kan worden besloten tot het uitvoeren van nader onderzoek (zoals materiaalonderzoek). De houten kunstwerken zijn relatief oud. Deze kunstwerken worden jaarlijks geschouwd en de inspectiefrequentie wordt verhoogd naar eens per 3 jaar; • Bij nieuw aangelegde civieltechnische kunstwerken wordt een nul-inspectie uitgevoerd. Hierbij worden de vaste gegevens zoals onderdelen en materialen geregistreerd. Op dit moment wordt voor de grotere kunstwerken een beschouwing constructieve veiligheid uitgevoerd. Omdat het gaat om een omvangrijke taak wordt dit gedurende 5 jaar uitgevoerd.

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 4 van 7

Assetsheet kunstwerken 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021

Financiën Voor de planperiode 2022 tot en met 2026 geeft onderstaand overzicht de benodigde middelen voor onderhoud en vervangingen weer. In de budgetten voor vervanging is rekening gehouden met 18% VAT kosten (voorbereiding, administratie en toezicht). De inzet van de eigen dienst is niet meegenomen in de financiën. Maatregeltype Inspectie Nader onderzoek Reinigen Dagelijks onderhoud Subtotaal

Totaal exploitatie Cyclisch Correctief Subtotaal

Maatregelgroep Exploitatie Exploitatie Exploitatie Exploitatie Exploitatie Incl. 11% onvoorzien Incl. 19% staartkosten Incl. 18% VAT Groot onderhoud Groot onderhoud Groot onderhoud Incl. 11% onvoorzien Incl. 19% staartkosten Incl. 18% VAT

Totaal groot onderhoud Vervangen Vervangingsinvestering Subtotaal Vervangingsinvestering Incl. 11% onvoorzien Incl. 19% staartkosten Incl. 18% VAT Totaal vervangingsinvestering Totaal

2022 €€ 12.960 € 22.920 € 7.500 € 43.380 € 48.152 € 57.301 € 67.615 € 67.700 € 86.470 € 15.210 € 101.680 € 112.865 € 134.309 € 158.485 € 158.500 € 934.575 € 934.575 € 1.037.378 € 1.234.480 € 1.456.687 € 1.456.700 € 1.682.900

2023 €€ 5.000 € 22.920 € 7.500 € 35.420 € 39.316 € 46.786 € 55.208 € 55.300 € 2.700 €€ 2.700 € 2.997 € 3.566 € 4.208 € 4.300 € 310.950 € 310.950 € 345.155 € 410.734 € 484.666 € 484.700 € 544.300

2024 € 16.800 € 3.240 € 22.920 € 7.500 € 50.460 € 56.011 € 66.653 € 78.650 € 78.700 € 420 € 15.000 € 15.420 € 17.116 € 20.368 € 24.035 € 24.100 €€€€€€€ 102.800

2025 €€€ 22.920 € 7.500 € 30.420 € 33.766 € 40.182 € 47.414 € 47.500 € 16.749 € 10.950 € 27.699 € 30.746 € 36.588 € 43.173 € 43.200 € 121.600 € 121.600 € 134.976 € 160.621 € 189.533 € 189.600 € 280.300

2026 €€€ 22.920 € 7.500 € 30.420 € 33.766 € 40.182 € 47.414 € 47.500 €€€€€€€€€€€€€€ 47.500

Totaal € 16.800 € 21.200 € 114.600 € 37.500 € 190.100 € 211.011 € 251.103 € 296.302 € 296.700 € 106.339 € 41.160 € 147.499 € 163.724 € 194.831 € 229.901 € 230.100 € 1.367.125 € 1.367.125 € 1.517.509 € 1.805.835 € 2.130.886 € 2.131.000 € 2.657.800

*Budgetten op basis van inspectierapportage Nebest

De in de periode 2022 tot en met 2026 te vervangen objecten zijn opgenomen in onderstaande tabel. Objectcode B 425 S 029 S 030 S 031 S 032 V 011 S 009 D 11 D 15 V 013

Naam Brug Gagelweg Zuidwal Ravelijnstraat park Park Ravelijnstraat Middenwal Lijsterbeslaan Solmbolwerk Westvoorstraat De Ruijterstraat Simon Luymesstraat

Objectsoort Bruggen (vast) Grondkeringen Grondkeringen Bruggen (vast) Grondkeringen Aanleginrichtingen Stuwen Bruggen (vast) Grondkeringen Grondkeringen

Kosten € 319.837 € 584.498 € 264.973 € 67.334 € 188.208 € 1.559 € 30.277 € 93.520 € 391.146 € 189.533

Planjaar 2022 2022 2022 2022 2022 2022 2022 2023 2023 2025

Ten opzichte van het beheerplan uit 2016 zijn er verschillen in de berekende benodigde budgetten. Dit is te verklaren door: • Nieuw inzicht in kwaliteitsgegevens van kunstwerken omdat er een nieuwe inspectie is uitgevoerd; • Het opnemen van kosten voor de voorbereiding, administratie en toezicht op projecten (VATkosten)

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 5 van 7

Assetsheet kunstwerken 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021

Toekomstige vervangingsperioden In onderstaande tabel wordt een doorkijk gegeven op de toekomstige vervangingsopgave. Deze doorkijk is opgesteld op basis van eenheidsprijzen en theoretische levensduren. Te zien is dat van een groot deel van de kunstwerken (bijna 40%) het theoretische vervangingsjaar in het verleden ligt of dat dit onbekend is. Hierdoor is de vervangingsopgave op dit moment niet volledig in beeld te brengen. Op basis van de gegevens die wel bekend zijn is de vervangingsopgave de eerste decennia redelijk constant en neemt deze van af circa 2050 toe. De kunstwerken die niet in beheer zijn bij de gemeente zijn niet meegenomen. Periode vervangen < 2020 2021 - 2030 2031 - 2040 2041 - 2050 2051 - 2060 2061 - 2070 2071 - 2080 2091 - 2100 2101 - 2110 onbekend Totaal

Vervangingswaarde € 6.190.000 € 2.808.000 € 2.177.000 € 1.594.000 € 8.228.000 € 84.000 € 8.861.000 € 205.000 € 16.170.000 € 19.502.000 € 65.819.000

Per jaar € 280.800 € 217.700 € 159.400 € 822.800 € 8.400 € 886.100 € 20.500 € 1.617.000

Cyclische doorrekening Op basis van eenheidsprijzen en intervallen de theoretische onderhouds- en vervangingsbehoefte op lange termijn bepaald. Deze doorrekening geeft inzicht in het langjarig gemiddeld benodigde budget dat nodig is voor het onderhouden en vervangen van de kunstwerken. Hieruit kan worden afgeleid dat het benodigd budget voor exploitatie en groot onderhoud op termijn waarschijnlijk zal stijgen. Maatregelgroep Exploitatie en groot onderhoud Vervangingsinvesteringen

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Langjarig gemiddeld budget per jaar € 268.000 € 571.000

Blad 6 van 7

Assetsheet kunstwerken 2022-2025 Integraal beheerkader openbare ruimte Steenbergen, projectnummer 462474, versie07 27 september 2021

Risico’s en aandachtspunten De belangrijkste risico’s en aandachtspunten zijn: Omschrijving 1. Vervanging of groot onderhoud aan kunstwerken waarvan gemeente geen eigenaar is, maar wel een (financiële) bijdrage moet leveren, en waarvan de staat van onderhoud op dit moment niet bekend is 2. Uitkomsten beschouwing constructieve veiligheid kunnen leiden tot beperking gebruik of kosten voor aanpassing kunstwerken

Actieplan Komende beheerperiode worden de volgende acties opgepakt: Omschrijving 1. Het in beeld brengen van geldende afspraken en plannen rondom groot onderhoud in relatie tot kunstwerken waarvan de gemeente officieel geen eigenaar is, maar wel een onderhoudsplicht heeft. 2. Het in beeld brengen van het areaal ecologische verbindingszones. Hiervoor is opdracht gegeven om een 0-meting uit te voeren. 3. Aan de slag met een beschouwing constructieve veiligheid voor een deel van de kunstwerken. 4. Een concrete uitwerking maken voor thema’s als duurzaamheid en participatie in relatie tot civieltechnische kunstwerken. 5. Achterhalen stichtingsjaren en theoretische vervangingsmomenten van de kunstwerken waarvan dat op dit moment niet bekend is.

© Antea Group 2021. Alle rechten voorbehouden.

Blad 7 van 7

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://raad.gemeente-steenbergen.nl/api/v1/meetings/1714/documents/19979