2612602 RAV Conceptbegroting 2027.pdf
Tekst van het document
Personeel
Werven, opleiden en doorgroeien Gezien de voortdurende druk op de zorgsector en de toenemende belasting van zorgprofessionals, ligt in 2027 wederom de nadruk op het behouden van enthousiaste en bekwame medewerkers én het aantrekken van nieuw talent. Het aantrekken, ontwikkelen en behouden van personeel vormde daarmee een kernonderdeel van ons HR-beleid. Werving en onboarding Om voldoende gekwalificeerde medewerkers te kunnen blijven inzetten investeren we veel in het werven van nieuwe collega’s. Het vergroten van de instroom is echter niet voldoende; dit vraagt om inzet van de gehele organisatie. Onder andere de teams Recruitment, Opleiding en Training en de afdeling Operatie met de praktijkleerplaatsen ervaren impact van een groeiende instroom. Samen dragen wij zorg voor de onboarding van alle nieuwe medewerkers. Opleiden binnen de eigen RAV Onze RAV beschikt over een eigen, landelijk gecertificeerde opleiding voor ambulanceverpleegkundigen en ambulancechauffeurs. Binnen deze opleiding worden zowel gespecialiseerde als niet-gespecialiseerde verpleegkundigen opgeleid. Het beschikken over een eigen opleidingsstructuur maakt ons uniek in Nederland en biedt ons de mogelijkheid om zowel de inhoud van de opleiding als de startmomenten volledig te regisseren. Wij doen ervaring op met het uitbreiden van het aantal eigen opleidingsgroepen. Deze uitbreiding is noodzakelijk om het
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 21
natuurlijke verloop op te vangen en – waar mogelijk – onze capaciteit verder uit te breiden. Daarnaast blijven wij andere initiatieven ontwikkelen om voldoende inzetbare professionals te behouden. Zo zijn in ons werkgebied diverse Duobanen gecreëerd, waarmee SEH/IC-verpleegkundigen deels als ambulanceverpleegkundige kunnen worden ingezet, en andersom. Loopbaanontwikkeling en doorgroei Loopbaanontwikkeling blijft een belangrijk speerpunt. De afgelopen jaren zijn loopbaanpaden verder uitgewerkt, zodat medewerkers binnen onze organisatie actief kunnen worden gestimuleerd zich door te ontwikkelen. Wij zijn onder meer gestart met het faciliteren van de doorgroei van chauffeur naar MBO-4 verpleegkundige. Daarnaast zijn zowel de verkorte HBO-V-opleiding voor MBO-4 verpleegkundigen als het loopbaanpad van ambulanceverpleegkundige of Medisch Hulpverlener Acute Zorg naar Verpleegkundig Specialist of Physician Assistant gecontinueerd. Interne doorgroei blijft daarmee een structurele pijler van ons HR-beleid. Functiedifferentiatie We blijven inzetten op functiedifferentiatie binnen zowel de rijdienst als de meldkamer, als antwoord op de aanhoudende personeelsschaarste. Binnen de rijdienst werken we, naast de reguliere ALS-ambulances, met MC-ambulances voor planbaar (niet-acuut) vervoer.
Verder worden Verpleegkundig Specialisten, Physician Assistants en Medisch Hulpverleners Acute Zorg succesvol ingezet. De ervaringen hiermee zijn positief en dragen aantoonbaar bij aan een toekomstbestendige personeelsstructuur. Ook aan de meldkamerzijde is functiedifferentiatie verder tot wasdom gekomen. De rol van 112-centralist is inmiddels duurzaam verankerd binnen onze organisatie. Daarnaast zijn wij gestart met een pilot voor de functie van Klinisch Coördinator, waarmee we een verdere taakverdeling en de optimale inzet van onze professionals onderzoeken. 4.3 Informatievoorziening/automatisering De RAV Brabant MWN voert taken uit binnen de zorg- en veiligheidsketen. De informatievoorziening en bijbehorende automatisering van de RAV Brabant MWN is dan ook voornamelijk gericht op optimalisatie van de primaire processen binnen deze ketens en het borgen van de continuïteit en betrouwbaarheid. Voor netwerken, infrastructuur, kantoorautomatisering en datawarehouse neemt de RAV Brabant MWN diensten af van Het Service Centrum (HSC). De automatisering betrekking hebbende op de ambulance wordt binnen de eigen organisatie uitgevoerd. Uitvoering is belegd bij het onderdeel ICT wat in ontwikkeling is. Hier wordt de samenwerking tussen voertuig ICT en functioneel beheer verder geoptimaliseerd.
Zowel de navigatie als de verbindingen maar ook het proces rondom het digitale ritformulier worden hier beheerd. Waar mogelijk sluiten we bij gezamenlijke applicaties zo veel mogelijk aan bij het HSC en brengen we het beheer onder bij het HSC. Op deze wijze wordt het toenemend belang van ICT in de primaire processen, informatieveiligheid en privacy optimaal geborgd. Wat betreft informatiebeveiliging & privacy is er een nauwe samenwerking met het onderdeel informatieveiligheid en privacy. De RAV moet en compliant zijn en voldoen aan wet- en regelgeving op het gebied van informatie en informatievoorziening. De afgelopen jaren is veel aandacht gegaan naar het verbeteren van de informatiebeveiliging (o.a. NEN7510) alsmede privacy (WGBO en AVG) en aanverwante wet- en regelgeving. Ook is de RAV Autorisatiematrix gereed als bron document, waar functie en rechten in de verschillende applicaties beschreven staan en dit de basis van automatisering en efficiënter werken. Momenteel bereidt de RAV zich voor op de NIS2. De RAV Brabant MWN heeft als doel optimale zorg te verlenen en creatie te ondersteunen voor zowel patiënt, de zorgenketen en eigen personeel. Onderdeel daarvan is het optimaliseren en verbeteren van gegevensuitwisseling tussen patiënt en zorgverlener.
Daarnaast zal de gegevensuitwisseling tussen zorgaanbieders gerealiseerd worden door het project ‘met spoed beschikbaar’ , een landelijk project, dat steeds verder vorm krijgt in samenwerking met de regionale ziekenhuizen. Daarnaast zijn er voorbereidingen getroffen voor implementatie van het
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 22
toekomstbestendig maken van identificatie van de zorgverlener, sneller kunnen identificeren van de patiënt en tijdens de hulpverlening huisarts en apotheek gegevens kunnen opvragen via een eigen device. In 2025 zijn de benodigde devices reeds aangeschaft ten behoeve van het project Zorg ID Mobiel. Naar verwachting is dit in 2027 afgerond en geïmplementeerd. 4.4 Financiën Een van de hoofdverantwoordelijkheden van dit onderwerp is de “planning & control” met als taak het verzorgen van de verschillende informatieproducten inclusief analyse en advisering. Een andere verantwoordelijkheid is die voor de financiële administratie. Taken zijn dan onder meer het inrichten van de administratie (voldoen aan eisen BBV en behoeften organisatie) en het verwerken van de financiële mutaties. Ook Treasury valt onder de verantwoordelijkheden van Financiën. Taken zijn onder andere het (mede) opstellen van het Treasurystatuut, het daaraan uitvoering geven en daarover in het hoofdstuk Financiën rapporteren. 4.5 Facilitaire zaken en huisvesting De facilitaire afdeling van de RAV speelt draagt zorg voor het faciliteren en zoveel mogelijk waarborgen van een effectieve en efficiënte werkomgeving en het zorg dragen voor een optimale ondersteuning van het primaire proces.
Facilitaire zaken richt zich op integrale organisatie van alle aspecten, op het gebied van huisvesting en facilitering, ter ondersteuning van alle gebruikers met ruimte, middelen en een aantal diensten, resulterende in optimale productiviteit en kostenbeheersing voor de organisatie. De hoofdtaken op het facilitair terrein liggen voor de RAV bij: • coördinatie van regulier en groot onderhoud, hoofdzakelijk volgens het MJOP; • contractmanagement; • ondersteunen en uitvoeren van huisvestings- en nieuwbouw projecten, waaronder tijdelijke locaties; • uitvoeren en ondersteunen van inkoop (medisch en niet medisch); • uitvoeren van meerdere aanbestedingen (compliance); • ondersteunen logistieke handelingen en proces; • het beheer van dagelijkse operationele activiteiten en probleem oplossing. Het huisvestingsbeleid van de RAV wordt in hoge mate bepaald door het landelijk referentiekader (S&B/RIVM). Daarnaast geldt voor huisvesting en de daarvan afgeleide kosten zoals energie, schoonmaak, (groot) onderhoud en huur dat dit moet worden gerealiseerd binnen de vastgestelde budgetkaders c.q. normen van NZA en zorgverzekeraars. In gesprek met de zorgverzekeraars wordt jaarlijks bepaald welke middelen hiervoor beschikbaar zijn en passen bij de behoefte van de organisatie, teneinde het primaire proces optimaal te kunnen vormgeven.
Er is een steeds groter focus op duurzaamheid en milieuvriendelijkheid binnen de huisvesting en facilitaire taken. In 2025 is een groot deel van het (niet gele) wagenpark geëlektrificeerd, komende twee jaar volgen de overige voertuigen. Ook worden de eerste stappen gezet, vooralsnog middels een pilot, van de elektrificatie van de ambulances. Waar nodig wordt de laad infrastructuur verder ingericht (hierbij is de netcongestie een grote uitdaging). Voor de toekomst blijft de afdeling proactief inspelen op veranderende behoeften en ontwikkelingen binnen de organisatie en de bredere sector, met een sterke nadruk op innovatie, duurzaamheid, en kostenbeheersing. Nieuwe panden worden energiezuinig ontwikkeld en gerealiseerd en bij bestaande gebouwen wordt bij vervangingsvraagstukken ook gehandeld op basis van duurzaamheid en energiezuinigheid. 4.6 Informatie- en archiefbeheer Een goed ingericht archief- en informatiebeheer is van belang voor een organisatie om zorgvuldig en efficiënt te werken. Het gaat hierbij niet alleen om het bewaren van documenten, maar ook om het garanderen van toegankelijkheid, betrouwbaarheid en duurzame beschikbaarheid van informatie. Voorts ondersteunt het de bedrijfsvoering en draagt het bij aan risicobeheersing. Binnen RAV Brabant Midden-West-Noord (hierna: RAV) wordt deze taak uitgevoerd door Team Informatiebeheer van Het Service Centrum.
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 23
Het archief- en informatiebeheer van de RAV valt onder de Archiefwet 1995. Voor zover nu bekend zal de nieuwe Archiefwet in januari 2027 in werking treden. Voor de komende tijd zijn de volgende onderwerpen op het gebied van archief- en informatiebeheer van belang: (1) implementatie van de nieuwe Archiefwet: aanpassing van beleid, processen en systemen om te voldoen aan de nieuwe wettelijke vereisten; (2) digitale duurzaamheid: veilige opslag, migratie en conversie van bestanden en beheer van digitale archieven; (3) scholing en bewustwording: digitale vaardigheidstraining voor nieuwe medewerkers en herhalingstrainingen eenmaal in de drie jaar voor bestaande medewerkers. (4) audits en toezicht: structurele uitvoering van interne audits en opvolging van aanbevelingen uit inspecties. De kwaliteit van het archief- en informatiebeheer wordt periodiek getoetst. Elke twee jaar vindt een inspectie plaats door de archivaris van de gemeente ’s-Hertogenbosch. Daarnaast valt de RAV onder het Interbestuurlijk Toezicht (IBT) van de Provincie Noord-Brabant. Deze toezichtmomenten waarborgen naleving van wettelijke kaders en zorgen voor continue verbetering. 4.7
Indicatoren BEGROTING
Kengetallen
JRR 2025
2026
2027
2028
2029
2030
aantal FTE (excl. FLO)
693,0
728,3
735,2
735,2
739,7
744,3
overhead: Totale kosten % van totale lasten
13,0%
14,2%
14,1%
14,1%
14,1%
14,1%
externe inhuur: kosten als % van totale loonsom
8,2%
4,3%
4,0%
3,9%
3,4%
2,8%
externe inhuur: totale kosten inhuur x € 1.000
5.227
3.230
2.698
2.779
2.462
2.136
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 24
5
PARAGRAAF FINANCIERING EN TREASURY
Het doel van deze paragraaf is om informatie te verstrekken over het treasurybeleid en de beheersing van de financiële risico’s. Treasury is het besturen en beheersen van, het verantwoorden over en het toezicht houden op de financiële geldstromen, de financiële posities en de hieraan verbonden risico’s. Treasury houdt zich bezig met risico’s die samenhangen met alle huidige en toekomstige kasstromen. Deze risico’s komen voort uit zowel de financieringsbehoefte, als uit de mutaties van de bestaande portefeuilles zoals (vervroegde) aflossingen, herfinanciering en renteaanpassing. In het BBV is opgenomen dat de paragraaf financiering van de begroting en jaarstukken inzicht moet geven in: De rentelasten; Het renteresultaat; De wijze waarop rente wordt toegerekend aan investeringen; De financieringsbehoefte. In de Wet Financiering decentrale overheden (Wet Fido) worden de kaders aangegeven voor de inrichting en uitvoering van de treasuryfunctie. Op basis van de Wet Fido wordt hieronder nader ingegaan op de kasgeldlimiet en renterisiconorm. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet stelt dat de gemiddelde netto-vlottende schuld van een decentraal overheidsorgaan in een bepaald kwartaal niet hoger mag zijn dan een wettelijk bepaald percentage (8,2%). In de onderstaande tabel staat de positie van de RAV. Hierin is in 2027 te zien dat de vlottende schulden onder de kasgeldlimiet blijven.
(bedragen x € 1.000)
Begroot 2027
Prognose 2025
9.244
8.136
7.551
7.551
Schuld in rekening-courant
-
-
Gestorte gelden door derden korter dan 1 jaar
-
-
Overige geldleningen, niet zijnde vaste schuld
2.969
2.969
10.520
10.520
Omschrijving Omvang kasgeldlimiet 1 Toegestane kasgeldlimiet in procenten van de grondslag in een bedrag 2 Omvang vlottende korte schuld Opgenomen gelden korter dan 1 jaar
3 Vlottende middelen Contante in kas
-
4
Tegoeden in rekening-courant
-
-214
4.126
13.340
4.126
13.130
Totaal netto-vlottende schuld (2-3)
6.394
-2.610
Toegestane kasgeldlimiet
9.244
8.136
Ruimte (+) c.q. overschrijding (-)
2.850
10.746
Overige uitstaande gelden korter dan 1 jaar 4 Toets kasgeldlimiet
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 25
Renterisiconorm De renterisiconorm heeft als doel de rentegevoeligheid van de portefeuille van leningen met een looptijd van een jaar of langer te beperken. Dit komt er op neer dat het renterisico in een bepaald jaar niet meer mag bedragen dan een wettelijk bepaald percentage van het begrotingstotaal. In onderstaand overzicht wordt de relatie gelegd tussen renterisico en renterisiconorm. Het overzicht laat zien dat er voldoende ruimte is ten opzichte van de renterisiconorm. (bedragen x € 1.000) Omschrijving
2027
2028
2029
2030
nvt
nvt
nvt
nvt
Renterisico 1
Renteherzieningen op leningen o/g
2
Betaalde aflossingen
1.700
2.400
1.300
1.300
3
Renterisico (1+2)
1.700
2.400
1.300
1.300
4
Rente-risiconorm
22.546
23.213
23.993
24.670
20.846
20.813
22.693
23.370
nvt
nvt
nvt
nvt
112.731
116.065
119.967
123.352
20%
20%
20%
20%
22.546
23.213
23.993
24.670
5a Ruimte onder renterisiconorm (4 > 3) 5b Overschrijding rente-risiconorm (3 > 4) Renterisiconorm 4a Begrotingstotaal 4b Percentage regeling 4
Berekende rente-risiconorm (4a * 4b)
Schatkistbankieren Vanaf 2013 is de Wet Fido gewijzigd, waarbij het verplicht schatkistbankieren door decentrale overheden is ingevoerd. Het verplicht schatkistbankieren houdt in dat de RAV haar overtollige liquide middelen en beleggingen aan moet houden bij het ministerie van Financiën en niet langer bij private partijen/banken onder kan brengen. De RAV is begin 2014 begonnen met het Schatkistbankieren. Leningen Op 30 oktober 2019 is er een lening aangegaan ter vervanging van de lening in 2010 en 2011 en ter financiering van een gedeelte van de vaste activa. De verwachting is dat er in 2026 een lening noodzakelijk is van 6 miljoen en in 2027 van 7 miljoen ter financiering van de activa.
Omschrijving
Lening nummer
Ingangs- Looptijd Rente datum %
Lening BNG 40.113272 30-10-2019 10 jaar 0,038% Totaal opgenomen leningen
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
Hoofd som
11.000.000 11.000.000
saldo eind 2027
2.200.000 2.200.000
pagina 26
Renteschema
Schema renteberekening 2027
2027
2027
x € 1.000 x € 1.000 Externe rentelasten over de korte en lange financiering
394
Externe rentebaten
-
Saldo Rente van projectfinanciering moet aan het betreffende taakveld toegerekend worden
394 - 66
Aan taakvelden toe te rekenen rente
328
Rente eigen vermogen
-
Rente over voorzieningen
-
Totaal rentetoerekening intern Aan taakvelden (programma's incl. overzicht Overhead) toe te rekenen rente (renteomslag)
328
Boekwaarde vaste activa per 1 januari
33.741
Berekende en gekozen renteomslagpercentage
0,97%
Werkelijk aan taakvelden(incl. overhead) toegerekende rente
328
Renteresultaat op het taakveld treasury
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
0
pagina 27
6 PARAGRAAF WEERSTANDSVERMOGEN EN RISICOBEHEERSING Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen: ▪ De weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de GR RAV Brabant Midden-West-Noord beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken, zijnde de reserves en voorzieningen; ▪ Alle risico’s waarvoor geen maatregelen zijn genomen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie. In 2015 is het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) aangepast. Op basis hiervan neemt de RAV een aantal verplichte financiële kengetallen op in de paragraaf weerstandsvermogen van de begroting en het jaarverslag. 6.1 Beleid omtrent reserves en voorzieningen en risico’s De nota Reserves en Voorzieningen is vastgesteld door het Algemeen Bestuur van de GR RAV Brabant Midden-West-Noord. Uitgangspunt is dat, indien er in totaliteit een negatieve reserve ontstaat, dit binnen een termijn van drie jaar wordt teruggebracht tot een positief saldo. De paragraaf Risico’s brengt in beeld wat de belangrijke risico’s zijn en hoe we daarmee omgaan. Daarbij richten we ons op zowel de uitgaven- als de inkomstenkant. De stand van de reserves is voldoende voor de dekking van de in paragraaf 6.3 benoemde en gekwantificeerde risico’s. 6.2 Reserves en voorzieningen (in duizenden euro’s) Prognose 31-12-27
Prognose 31-12-25
Algemene reserve Reserve Aanvaardbare Kosten (NZa) Reserve onderhoud panden Reserve reorganisatie Totaal reserves
902 15.623 207 742 17.474
902 15.623 207 742 17.474
Voorziening verlofsaldi/tijdsparen Totaal voorzieningen
6.440 6.440
5.305 5.305
Totaal reserves en voorzieningen
23.914
22.779
6.3 Inventarisatie van de risico’s De meest significante risico’s worden benoemd. De significante risico’s, vaak ook met een financiële impact worden gesignaleerd door gesprekken vanuit Control met de portefeuillehouders in de organisatie. Verder is er vanaf 2019 een BCM (Business Continuity Management) beleid, waarbij de processen binnen de RAV worden doorlopen en risico’s en acties worden benoemd. BCM zal worden belegd binnen ons kwaliteitssysteem Zenya. Verder zijn we in het kader van risicobeheersing bezig met een notitie Risicomanagement, die vanaf 2026 en 2027 verder uitgekristalliseerd zal worden. Binnen de planning & control cyclus houden we de vinger aan de pols en treffen we maatregelen bij financiële knelpunten. We informeren het bestuur daarover via de bestuursrapportages. Op een moment dat de RAV een risico loopt dat we niet binnen de reguliere begroting kunnen opvangen moeten we de reserves aanspreken of moeten deze als buffer dienen.
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 28
Risico
Verwacht risico Verwacht risico (bedrag (bedrag in miljoen in miljoen €) 2027 €) 2026
Kans
Maatregel
midden/laag
landelijk overleg vanuit AZN, lokaal overleg met de zorgverzekeraars
0
0
midden/laag
sturing management/ in begroting reeds opnemen
0
0
ICT
laag
continu beveiligingsmaatregelen treffen
0
0
Persoonlijk levensfasebudget uren
laag
verplichting opgenomen
0
0
midden/laag
landelijk overleg om deze verplichting landelijk op te nemen. Indien de tijdsspaarregeling als voorziening op de balans blijft, dan zal AZN trachten om de indexering in het budget te laten opnemen.
0
0
groot
continu aandacht hiervoor, bv functiedifferentiatie
0
0
groot
In geval van nood worden nevenactiviteiten opgeschort, contracten opgeplust en in het uiterste geval kunnen verloven worden ingetrokken en scholingen worden uitgesteld. Direct leidinggevenden blijven in contact met zieke medewerkers om de stand van zaken doorlopend te monitoren en reintegratie mogelijkheden ook tijdig te benutten. De arbodienst en de interne verzuim coördinator adviseren en ondersteunen hen bij dit proces. De direct leidinggevenden worden periodiek getraind op het gebied van frequent ziekteverzuim en het voeren van het inzetbaarheidsgesprek met medewerkers.
0
0
midden/laag
goed laten adviseren door een advocatenkantoor
pm
pm
0,00
0,00
Budgettering NZa, lager dan de werkelijke kosten Prestatiecontract
Tijdspaarregeling
Onvoldoende binden en boeien van medewerkers, het risico bestaat dat medewerkers op cruciale functies vertrekken.
Verhoogd ziekteverzuim algemeen Het verhoogde ziekteverzuim is na Covid niet gedaald. In eerste instantie was dit te wijten aan de nasleep van de intensieve crisisperiode. Er is echter een landelijke trend van stijgend ziekteverzuim, die zich al vóór de Covid-periode voordeed. De personeelsbezetting en daarmee de paraatheid kan daarmee in gevaar komen.
Aansprakelijkheidsstelling door medewerkers ivm oplopen Post-Covid TOTAAL
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 29
Budgettering NZa lager dan de werkelijke kosten De ambulanceopbrengsten worden verkregen via budget van het ministerie van VWS. Ambulancezorg Nederland onderhandelt samen met zorgverzekeraars Nederland met NZa over het budget indien dit op een bepaald onderdeel niet toereikend is. In 2019 was daar sprake van, mede door de loonontwikkeling binnen de ambulancesector (flinke loonstijging vanwege de nieuwe CAO/door FWG worden daarnaast nog de salarissen van de ambulanceverpleegkundigen hoger ingeschaald). Het was dan ook de vraag of dit in de toekomst volledig gedekt gaat worden door NZa, want de toename moet ook passen binnen het macrobudget van VWS, dat beschikbaar is voor ambulancezorg. In 2020 is er door NZa boekenonderzoek verricht naar de werkelijke loonkosten en de overige personeelslasten. Dit heeft erin geresulteerd dat NZa deze budgetten vanaf 2021 heeft opgehoogd. Medio 2026 lijkt het budget weer niet toereikend te worden. Nza start in 2026 een nieuw kostenonderzoek om dit recht te trekken in 2028. Prestatiecontract Landelijk is door zorgverzekeraars afgesproken dat de laatste 2,5% van het initieel toegekende budget voor spreiding en beschikbaarheid (maximaal ca. € 900.000) afhankelijk wordt gesteld van vooraf overeengekomen prestaties. De kans dat de RAV deze lokaal overeengekomen prestatieafspraken gedeeltelijk niet behaalt is aanwezig.
Er worden haalbare afspraken gemaakt waarop de RAV invloed heeft om ze ook te kunnen realiseren. In de begroting wordt voortaan rekening gehouden met mogelijke kortingen. ICT De afhankelijkheid van ICT kan de continuïteit van de bedrijfsvoering in gevaar brengen. Door het steeds opener karakter van de ICT stijgt het risico van het gebruik van privacygevoelige informatie. Ook stellen de overheid en de netwerkpartners hogere veiligheidseisen; de data moet voldoende beveiligd zijn. Daarnaast moet de RAV met ingang van 2018 voldoen aan de NEN-normering voor de zorg en aan accountantseisen. Technisch hebben we al veel geregeld, want sinds 2018 zijn we voor de NEN 7510 norm gecertificeerd. Het informatiebeveiligingsmanagementsysteem (ISMS) Van het HSC is ingericht en gecertificeerd. Daarnaast zijn er afspraken tussen HSC en RAV gemaakt, waarin o.a. de continuïteit van het bedrijfsproces met betrekking tot ICT is opgenomen. Persoonlijk levensfasebudget uren Het Persoonlijk Levensfasebudget (PLB) is een voorziening ten behoeve van het bevorderen van de duurzame inzetbaarheid van de werknemer gedurende zijn loopbaan. Het PLB biedt de werknemer de mogelijkheid een evenwichtige balans te vinden tussen werk en privé. De PLB uren worden als verplichting op de balans gezet. Tijdspaarregeling Medio 2021 is landelijk de tijdspaarregeling overeengekomen met de Vakbonden.
De werknemer wordt in de gelegenheid gesteld om tijd te sparen, om die gespaarde tijd later tijdens de gehele loopbaan naar eigen wens als doorbetaalde tijd op te kunnen nemen. Dit draagt bij aan een goede balans tussen werken en privé. Vanaf 2022 wordt de verplichting op de balans opgenomen. Het risico is nu nog, omdat hiervoor een voorziening wordt aangehouden, dat jaarlijks voor de volledige omvang van de voorziening geïndexeerd dient te worden. Indien deze voorziening op termijn fors gaat toenemen, dan is dit een flinke jaarlijkse extra kostenpost. Onvoldoende binden en boeien van medewerkers Het risico blijft aanwezig dat medewerkers vertrekken. We besteden aandacht aan opleiding, ontwikkeling, arbeidsomstandigheden en functiedifferentiatie. Het risico blijft gelijk door de aanhoudende schaarste op de arbeidsmarkt. Verhoogd ziekteverzuim wat de personeelsbezetting en paraatheid in gevaar kan brengen. Hoog ziekteverzuim: dit kan leiden tot druk op de paraatheid. We zetten in op vitaliteit van medewerkers. In geval van nood worden nevenactiviteiten opgeschort, contracten opgeplust en in het uiterste geval kunnen verloven worden ingetrokken en scholingen worden uitgesteld. Direct leidinggevenden blijven in contact met zieke medewerkers om de stand van zaken doorlopend te monitoren en re-integratie mogelijkheden ook tijdig te benutten.
De arbodienst en de interne verzuim coördinator adviseren en ondersteunen hen bij dit proces. De direct leidinggevenden
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 30
worden periodiek getraind op het gebied van frequent ziekteverzuim en het voeren van het inzetbaarheidsgesprek met medewerkers. Aansprakelijkheidsstelling door medewerkers i.v.m. oplopen Post-Covid In januari 2022 is de RAV aansprakelijk gesteld door enkele medewerkers welke Post-Covid hebben opgelopen en als gevolg hiervan hun werkzaamheden niet meer kunnen verrichten. Deze medewerkers zijn op dit moment niet meer in dienst bij de RAV: zij zijn uit dienst getreden na een ziekteperiode van 2 jaar. Deze aansprakelijkheidstelling is destijds gemeld bij de verzekeringsagent van de RAV welke de aansprakelijkheidsstelling doorgeleid heeft naar de aansprakelijkheidsverzekeraar. Eind juli 2023 (dus ruim 1½ jaar na melding door de verzekeringsagent) heeft de verzekeraar aangegeven dat onze polis geen dekking biedt omdat het voorval in 2020 plaatsgevonden heeft en de RAV op dat moment bij een andere verzekeraar verzekerd was. Deze andere verzekeraar aanvaart de aansprakelijkheid evenmin daar er geen uitlooprisico verzekerd is. Juridisch gezien lijkt in deze alleen de verzekeringsagent verwijtbaar gehandeld te hebben daar zij naar het oordeel van de jurist van de RAV niet aan haar zorgplicht voldaan heeft. De verzekeringsagent is ondertussen door de RAV aansprakelijk gesteld en hiervoor loopt momenteel een civiele procedure.
Met betrekking tot de aansprakelijkheidstelling door de twee medewerkers is de behandeling hiervan in handen gegeven van een advocatenkantoor. De aansprakelijkheidstelling is door ons afgewezen. Momenteel loopt er een civiele procedure. Op dit moment is nog op geen enkele wijze in te schatten dan wel te voorzien wat het financiële risico voor de RAV is. De conclusie is dat gezien de genoemde risico’s het weerstandsvermogen voldoende is om de risico’s op te vangen. Kengetallen De hieronder vermelde kengetallen geven een eenvoudiger inzicht in de financiële positie van de RAV. BEGROTING Kengetallen
JRR 2025
2026
2027
netto schuldquote netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
1,8%
2,1%
18,6%
1,8%
2,1%
18,6%
solvabiliteitsratio
46,4%
34,0%
35,6%
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 31
7 STAAT VAN BATEN EN LASTEN 2027 (x 1000 euro)
Jaarrekening 2025 Lasten
Baten
Saldo
Begroting 2026 Lasten
Baten
Begroting 2027
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Ambulancezorg a) MKA Brabant Noord
2.481
2.481
0
2.540
2.495
-45
2.606
2.556
-50
a) MKA M.W. Brabant
3.509
4.045
536
3.865
3.970
105
3.972
4.077
105
b) RAV Brabant Noord
27.558
33.138
5.580
31.513
37.309
5.796
32.593
38.707
6.114
c) RAV M. W. Brabant
49.974
59.551
9.577
55.800
65.428
9.628
57.612
67.391
9.779
Subtotaal Programma
83.522
99.215
15.693
93.718
109.202
15.484
96.783
112.731
15.948
Overhead
14.198
0
-14.198
15.484
0
-15.484
15.948
-
-15.948
0
0
0
0
-
-
-
97.720
99.215
1.495
109.202
109.202
0
112.731
112.731
0
Mutatie reserves Totaal resultaat
Begroting 2026 is conform vastgestelde beleidsbegroting 2026 en incl. de 1e begr wijz. conform AB vergadering 09-7-2026.
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 32
8 INVESTERINGSBEGROTING 2027 (x 1000 euro)
(x 1000 euro)
Investeringsbegroting 2027
Gronden en terreinen Gebouwen (Medisch) inventaris/opleidingsmateriaal/automatisering) Wagenpark
1.000 4.650 7.845 3.215
Totaal investeringsbegroting 2027 RAV Brabant-MWN
16.710
BEGROTING 2027 RAV BRABANT MWN
pagina 33
BIJLAGE 1 STAAT VAN VASTE ACTIVA 31-12-2027 Omschrijving van de Kapitaalsuitgaven
Aanschafwaarde begin
Investeringen
Aanschafwaarde einde
Cumulatieve
Afschrijvings
Boekwaarde
Boekwaarde
afschrijvingen
kosten
begin
einde
2027
2027
2027
2027
2027
2027
2027
Gronden en terreinen Gebouwen
3.276.403
1.000.000
4.276.403
-
-
3.276.403
4.276.403
24.446.300
4.650.000
29.096.300
6.643.218
662.520
17.803.082
21.790.562
Wagenpark
21.104.568
3.214.863
24.319.431
13.927.955
3.045.107
7.176.613
7.346.369
Inventaris
1.300.787
1.145.000
2.445.787
898.569
154.687
402.218
1.392.531
Medische inventaris
10.067.029
6.700.000
16.767.029
5.849.997
1.379.526
4.217.032
9.537.506
Automatisering
2.134.994
-
2.134.994
1.336.881
241.047
798.113
557.066
Kleding
1.996.598
-
1.996.598
1.929.237
59.720
67.363
7.643
Totaal
64.326.679
16.709.863
81.036.542
30.585.858
5.542.607
33.740.823
44.908.079
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 34
BIJLAGE 2: STAAT VAN RESERVES EN VOORZIENINGEN Naam
Saldo aan Vermeerbegin van deringen dienstjaar 01.01.2026 in 2026
Verminderingen in 2026
Saldo aan Vermeereinde van deringen dienstjaar 31.12.2026 in 2027
Verminderingen in 2027
Saldo aan einde van dienstjaar 31.12.2027
Reserves Algemene reserve Algemene bedrijfsreserve
902.326
Subtotaal algemene reserve
902.326
0
0
902.326
0
0
902.326
Reserve aanvaardbare kosten RAV Brabant Noord RAV Midden/West Brabant MKA Brabant Noord MKA Midden/West Brabant
7.408.917 6.184.126 8.047 2.021.904
259.000 92.000 0 0
0 0 -226.000 -125.000
7.667.917 6.276.126 -217.953 1.896.904
411.000 0 0 0
-43.000 -236.000 -132.000
8.078.917 6.233.126 -453.953 1.764.904
Subtotaal reserve aanv. kosten
15.622.994
351.000
-351.000
15.622.994
411.000
-411.000
15.622.994
0
206.806 742.261
902.326
902.326
Bestemmingsreserves reserve onderhoud panden Reorganisatiereserve
206.806 742.261
Subtotaal bestemmingsreserves
949.067
0
0
949.067
0
0
949.067
17.474.387
351.000
-351.000
17.474.387
411.000
-411.000
17.474.387
Voorzieningen Voorziening verlofsaldi/tijdsparen
5.304.929
559.000
5.863.929
576.000
Totaal Voorzieningen :
5.304.929
559.000
0
5.863.929
576.000
0
6.439.929
22.779.316
910.000
-351.000
23.338.316
987.000
-411.000
23.914.316
Totaal reserves :
Totaal reserves + voorzieningen :
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
206.806 742.261
pagina 35
6.439.929
BIJLAGE 3: MEERJARENRAMING RAV BRABANT MIDDEN-WEST-NOORD (x 1000 euro)
Bedrijfsopbrengsten Opbrengsten uit tarieven Mutatie financieringsoverschot/tekort Wettelijk budget aanvaardbare kosten Overige opbrengsten Gemeentelijke bijdrage
Begroting Raming Raming Raming Raming 2027 2028 2029 2030 2031 € € € € € 106.857 0
110.304 113.789 117.338 121.037 0 0 0 0
106.857
110.304 113.789 117.338 121.037
5.874 0
5.761 0
6.178 0
6.013 0
6.285 0
Som der bedrijfsopbrengsten
112.731
116.065 119.967 123.352 127.321
Bedrijfslasten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Center / GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten
67.166 4.660 2.698 2.388 5.292 2.794 0 546 10.845
69.581 4.356 2.779 2.460 5.451 2.878 0 558 11.170
Som der bedrijfslasten
96.389
99.232 102.630 105.495 108.928
16.342
16.833
17.337
17.857
18.393
394 15.948
406 16.426
418 16.919
431 17.427
443 17.950
Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening
0
0
0
0
0
Gerealiseerd tot.saldo van baten en lasten
0
0
0
0
0
Incidentele baten (mutatie reserve panden) Incidentele lasten
0 0
0 0
0 0
0 0
0 0
Structurele begrotingssaldo
0
0
0
0
0
Financiële baten en lasten Overhead
72.368 4.612 2.462 2.533 5.614 2.964 0 570 11.505
75.239 4.244 2.136 2.609 5.783 3.053 0 579 11.851
78.197 4.340 1.800 2.688 5.956 3.145 0 597 12.206
Toelichting Er is een indexering toegepast van 3% op basis van recente indexgegevens. Er worden geen incidentele baten en lasten verwacht.
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 36
BIJLAGE 4: PROGNOSEBALANS PER 31-12-2027 1-1-2027
31-12-2027
Materiële vaste activa Financiële vaste activa Vlottende activa
33.741.000 0 9.417.000
44.908.000 0 4.126.000
Totaal activa
43.158.000
49.034.000
Reserves Voorzieningen Langlopende schulden Vlottende passiva
17.474.000 5.864.000 9.300.000 10.520.000
17.474.000 6.440.000 14.600.000 10.520.000
Totaal passiva
43.158.000
49.034.000
Activa
Passiva
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 37
BIJLAGE 5: EXPLOITATIEREKENING 2027 PER AFDELING Begr
Begr
Begr
Begr
Begr
Begr
Progn.
MKA
MKA
RAV
RAV
Totaal
Totaal
Totaal
BN
MWB
BN
MWB
RAV
RAV
RAV
2027
2027
2027
2027
2027
2026
2025
€
€
€
€
€
€
Opbrengsten uit tarieven
2.552
4.047
36.611
63.647
106.857
103.273 91.574
Wettelijk budget aanvaardb. kosten
2.552
4.047
36.611
63.647
106.857
103.273 91.574
Overige opbrengsten
4
30
2.096
3.744
5.874
5.929
7.640
Vrijval voorzieningen
0
0
0
0
0
0
0
2.556
4.077
38.707
67.391
112.731
109.202 99.214
2.161
3.063
26.546
44.983
76.754
74.524 63.598
Bedrijfsopbrengsten
Som der bedrijfsopbrengsten Bedrijfslasten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezw. beroepen
0
0
1.700
2.960
4.660
4.907
5.886
Personeel derden
0
206
654
2.467
3.327
3.230
5.227
208
307
1.273
2.208
3.996
3.880
3.659
0
0
2.021
3.521
5.542
4.967
4.201
Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten
0
0
966
1.830
2.796
2.715
2.486
Doorbelasting Het Service Centrum
27
43
876
1.523
2.469
2.397
2.193
Toevoeging voorzieningen
33
24
187
332
576
559
794
Overige bedrijfskosten
364
565
3.933
7.355
12.217
11.860
9.559
Som der bedrijfslasten
2.792
4.209
38.156
67.180
112.337
109.039 97.603
-236
-132
551
211
394
163
1.611
0
0
140
254
394
163
117
-236
-132
411
-43
0
0
1.494
Buitengewone baten
0
0
0
0
0
0
0
Buitengewone lasten
0
0
0
0
0
0
0
Buitengewoon resultaat
0
0
0
0
0
0
0
Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening
-236
-132
411
-43
0
0
1.494
Incidentele baten (mut. res. onderh. panden)
0
0
0
0
0
0
0
Incidentele lasten
0
0
0
0
0
0
0
-236
-132
411
-43
0
0
1.494
Financiële baten en lasten Resultaat uit gewone bedrijfsuitoef.
Structurele begrotingsruimte
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 38
Hierna worden de grootste afwijkingen toegelicht. Toelichting baten De opbrengsten uit tarieven zijn ten opzichte van de begroting 2026 met € 3.584.000 gestegen. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door loon- en prijsindexering (€ 2.984.000) en door toename van de S&B middelen voor paraatheiduitbreidingen (€ 600.000). Ten opzichte van de conceptjaarrekening 2025 is er een stijging van € 15.283.000 onder andere vanwege de loonindexeringen 2026/2027 ad € 5.227.000 en vanwege toegenomen paraatheiduitbreidingen ad € 1.559.000. Verder is meer budget voor de initiële scholing ad € 2.947.000, voor de vrije margeregeling € 942.000, voor directie en administratie € 526.000, voor extra productiekosten € 471.000 en voor wagenpark ad € 367.000. Verder is er vanaf 2026 extra budget voor zorgcoördinatie € 1.320.000, pre-hospitale triage € 317.000 en vanuit flexibilisering ambulancezorg € 1.568.000, waarbij de gestegen loonkosten van de ambulanceverpleegkundigen worden gerepareerd in het budget. De overige opbrengsten dalen in 2027 met € 1.766.000 ten opzichte van de conceptjaarrekening 2025, met name vanwege een lagere vergoeding vanuit het ministerie van VWS voor de FLO kosten, omdat de FLO kosten flink lager zijn. Verder waren er in 2025 hogere baten vanwege verkoop van reeds afgeschreven ambulances.
Toelichting lasten De salarissen en sociale lasten nemen ten opzichte van de begroting 2026 toe met € 2.230.000. Dit wordt veroorzaakt door de indexering van de loonkosten (€ 1.630.000) en door uitbreiding van het ambulancepersoneel ten behoeve van de paraatheiduitbreidingen (€ 600.000). Ten opzichte van de conceptjaarrekening 2025 is er een stijging van € 13.156.000, dat grotendeels veroorzaakt wordt door een toename van de indexering 2026/2027 van de loonkosten ad € 6.380.000 en vanwege toename van de formatie ad € 3.711.000. Verder neemt ORT/overwerk toe met € 1.353.000 en is er een toename van de loonkosten van ondersteunende diensten met € 634.000. Tevens verwachten we een daling van de uitkeringen ziektegeld met € 160.000, stijgen de diverse toelagen/uitkeringen/verlofkosten zoals ouderschapsverlof en geboorteverlof met € 648.000. Verder zijn er nog diverse kleine loonkosten die een toename veroorzaken van in totaal € 270.000. De FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen worden jaarlijks ingeschat op basis van personeel dat gebruik kan maken van de regeling bezwarende beroepen, de premies voor de levensloopregeling en versterkt ouderdomspensioen en de fiscale boetes die hierop rusten. De verwachting is dat de kosten in 2027 met € 247.000 afnemen ten opzichte van de begroting 2026.
Ten opzichte van de conceptjaarrekening 2025 is de verwachting dat de FLO kosten met € 1.226.000 dalen. Personeel derden daalt ten opzichte van de begroting 2026 met € 1.900.000. Dit wordt grotendeels verklaard doordat er minder zzp’rs ingehuurd gaan worden, vanwege de wet DBA (Deregulering Beoordeling Arbeidsrelatie). Verder is de verwachting dat er minder uitzendkrachten ingehuurd hoeven te worden vanwege de uitbreiding van de vaste formatie. De overige personeelskosten stijgen ten opzichte van de begroting 2026 met € 116.000. Dit wordt door de indexering veroorzaakt. Ten opzichte van de conceptjaarrekening 2025 stijgen de kosten met € 337.000 Dit wordt voornamelijk door indexering veroorzaakt, verder is er een toename van vergoeding voor woon-werkverkeer. De kapitaallasten nemen met € 575.000 toe ten opzichte van de begroting 2026. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt doordat er geïnvesteerd wordt in lifepacks, die al jaren zijn afgeschreven. Verder wordt er geïnvesteerd in een beoogde nieuwe ambulancepost in Den Bosch. Ten opzichte van conceptjaarrekening 2025 stijgen de kosten met € 1.341.000. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt doordat er naast de investeringen 2027 er in 2026 flinke investeringen begroot zijn voor de nieuwbouw in Tilburg en Breda en diverse vrije marge Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 39
projecten (mechanische Thoraxcompressie apparatuur en de aanschaf van mobiele apparaten voor alle ambulanceprofessionals in het kader van Zorg ID Smart). De huisvestingskosten nemen met € 81.000 toe ten opzichte van de begroting 2026 en stijgen ten opzichte van de conceptjaarrekening 2025 met € 310.000, dit wordt ook vooral veroorzaakt door een toename van de huurkosten bij de post in Tilburg. De doorbelasting van Het Service Centrum stijgen met € 276.000 ten opzichte van de conceptjaarrekening 2025, met name vanwege de prijsindexering en doordat er bij Het Service Centrum de dienstverlening uitgebreid wordt bij onder meer het contractmanagement en vanwege de implementatiekosten van het nieuwe HRM- en Financiële pakket. De toevoegingen aan voorzieningen betreft een dotatie aan de voorziening PLB-uren (persoonlijk levensfase budget) en de voorziening tijdsparen. De overige bedrijfskosten zijn € 357.000 hoger dan de begroting 2026. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de prijsindexering. Ten opzichte van de conceptjaarrekening 2025 stijgen de kosten met € 2.658.000, dit wordt ook vooral veroorzaakt door hogere kosten voor vrije marge projecten en de prijsindexering.
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 40
BIJLAGE 6: BEGROTING 2027 NAAR TAAKVELDEN (in duizenden euro's) Begroting na Jaarrekening wijziging 2025 2026 Lasten Baten Lasten Baten 0.1 Bestuur
Begroting 2027 Lasten
Baten
111
-
90
-
93
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0.10 Mutatie reserves 0.11 Resultaat van de rek. van baten en lasten
1.494
0.4 Overhead
14.199
-
15.484
-
15.948
-
117
-
163
-
394
-
0.5 Treasury 7.1 Volksgezondheid/Ambulancezorg
83.293 99.214
Totaal resultaat
99.214 99.214 109.202 109.202 112.731 112.731
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
93.465 109.202
96.296 112.731
pagina 41
BIJLAGE 7 GEBRUIKTE AFKORTINGEN
ACE
Accredited Center of Excellence
AED
Automatische externe defibrillator
AI
Artificial Intelligence
ALS
Advanced Life Support
AMBAC
Academie voor ambulancezorg
AQUA
Advanced Quality Assurance
AVG
Algemene verordening gegevensbescherming
AZN
Ambulancezorg Nederland
BBV
Besluit begroting en verantwoording
BCM
Business Continuïty Management
BLS
Basic Life Support
BMH
Bachelor medische hulpverlening
BN
Brabant-Noord
BNG
Bank Nederlandse gemeenten
BURAP
Bestuursrapportage
CAO
Collectieve arbeidsovereenkomst
CSZ
College sanering ziekenhuisvoorzieningen
CVA
Cerebrovasculair accident
CZO
College zorgopleidingen
DIA
Directe inzet ambulance
EDQ
Emergency Dispatcher Quality
EED
Energy Efficiency Directive
EHGV
Eerste hulp, geen vervoer
FIDO
(Wet) Financiering decentrale overheden
FLO
Functioneel leeftijdsontslag
FWG
Functiewaardering gezondheidszorg
GGD
Gemeenschappelijke gezondheidsdienst
GGZ GHOR
Geestelijke gezondheidszorg Geneeskundige hulpverlening bij ongevallen en rampen
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 42
GR
Gemeenschappelijke regeling
HBO
Hoger beroepsonderwijs
HBO-V
Hoger beroepsonderwijs – Verpleegkunde
HR
Human Resources
HSC
Hét servicecentrum
IC
Intensive Care
ICA
Informatie, communicatie en automatisering
ICT
Informatie- en communicatietechnologie
IH
Informatiehuishouding
ISMS
Information Security Management System
IZA
Integraal Zorgakkoord
J&V
Justitie en Veiligheid
KTO
Klanttevredenheidsonderzoek
LMS
Landelijke meldkamersamenwerking
LSP
Landelijk schakelpunt
MARAP
Managementrapportage
MCA
Middencomplexe Ambulancezorg
MJOP
Meerjarenonderhoudsplanning
MKA
Meldkamer ambulancezorg
MO
Moederorganisatie
MWB
Midden- en West-Brabant
MWN
Midden-West-Noord
NEDAB
Niet-economische dienst van algemeen belang
NEN
Nederlandse norm
NIVEL
Nederlands instituut voor onderzoek van de eerstelijnsgezondheidszorg
NZa
Nederlandse zorgautoriteit
PA
Physician Assistant
PCI
Percutane coronaire interventies
PLB
Persoonlijk levensfasebudget
ProQA
Professional Quality Assurance
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 43
RAK
Reserve aanvaardbare kosten
RAV
Regionale ambulancevoorziening
SEH
Spoedeisende eerste hulp
SIO
Strategisch informatieoverleg
SZW
Sociale zaken en werkgelegenheid
UWV
Uitvoeringsinstituut werknemersverzekeringen
VVO
Verpleegkundige vervolgopleiding
VVT
Verpleeg- en verzorgingstehuizen en thuiszorg
VWS
Volksgezondheid, welzijn en sport
VS
Verpleegkundig specialist
WAV
Wet ambulancezorgvoorzieningen
WGR
Wet gemeenschappelijke regelingen
WKO
Warmte-Koude Opslag
WOO
Wet Open Overheid
ZCV
Zorgcoördinatievoorzieningen
ZEB
Zorgevaluatiebegeleiding/begeleider
ZIO
Zorg, innovatie en opleiding
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 44
BIJLAGE 8 KWALITEITSKADER AMBULANCEZORG 2.0 PIJLER De RAV levert bereikbare en beschikbare ambulancezorg.
SIGNALEN 1. A1-inzetten 2. A2-inzetten 3. B-inzetten 4. CVA-doorlooptijd 5. STEMI-doorlooptijd 23. Meldkamerzorg
WAG MAG VAN ONS WORDEN VERWACHT? • De patiënt wordt op tijd geholpen
De RAV biedt patiëntgerichte zorg: de zorg is afgestemd op de reële vraag en behoefte van de patiënt
6. Patiëntervaringen 7. Mobiel zorgconsult en opnieuw ambulancezorg 19. Effectieve inzet deskundigheden
• •
De patiënt wordt correct bejegend De patiënt ontvangt de best passende zorg, die veilig is en van de hoogst mogelijke kwaliteit
Paragraaf 1.6.4 Paragrafen 2.3 en 2.4
De RAV biedt veilige zorg, gericht op het voorkomen van onveilige situaties en schade aan patiënten tot een minimum beperken.
8. Infectiepreventie 18. Medische technologie
•
De patiënt ontvangt de best passende zorg, die veilig is en van de hoogst mogelijke kwaliteit
Paragraaf 1.6.2 Paragraaf 1.6.4 Paragraaf 4.5
Ambulancezorg wordt verleend door bevoegde en bekwame professionals die handelen volgens de professionele standaard.
9. Bekwaamheidsbeleid
•
De patiënt ontvangt de best passende zorg, die veilig is en van de hoogst mogelijke kwaliteit Collega’s worden gestimuleerd en ondersteund in hun vakbekwaamheid, ontwikkeling en vitaliteit
Paragraaf 1.6.5 Paragraaf 4.2
De RAV werkt samen met patiënten(vertegenwoordigers) en regionale ketenpartners binnen het zorgdomein en openbare orde en veiligheid.
14. Ketenpartnertevredenheid 15. Multitraumapatiënten op de juiste plek 20. Kwaliteit en interoperabiliteit digitale dossiers
•
RAV levert een actie bijdrage aan de ontwikkelingen rondom zorgcoördinatie Hoofddoelen hierbij zijn een optimale onderlinge samenwerking, een goed geregelde gegevensuitwisseling en de (door-) ontwikkelingen van nieuwe zorgpaden
Paragraaf 1.6.4 Paragraaf 1.6.6
De RAV monitort de kwaliteit van de ambulancezorg aantoonbaar en systematisch en verbetert waar nodig.
11. Pijnregistratie en -behandeling 16. Leveren wetenschappelijke bijdrage 21. Thematisch aandacht voor zorgaspecten
•
De patiënt ontvangt de best passende zorg, die veilig is en van de hoogst mogelijke kwaliteit
Paragraaf 1.6.4
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
•
•
pagina 45
PLAATS IN BEGROTING Paragraaf 1.6.4 Paragrafen 2.1, 2.2, 2.3 en 2.4
Het RAV-bestuur handelt volgens de eisen van goed zorgbestuur.
10. Ziekteverzuim 12. Kwaliteits- en veiligheidsmanagementsysteem 13. Informatiebeveiliging 17. Voorbereid op rampen en crises 22. Maatschappelijk verantwoord ondernemen
• • • • •
Collega’s worden gestimuleerd en ondersteund in hun vakbekwaamheid, ontwikkeling en vitaliteit Collega’s hebben een prettige en veilige werkomgeving De maatschappij mag erop vertrouwen dat wij goed zijn voorbereid op rampen en crises De maatschappij mag erop vertrouwen dat wij verantwoord omgaan met middelen We denken na over onze “foot print”, niet alleen die van ons als ambulancevoorzienig, maar ook die van onze collega’s
* * *
Begroting 2027 RAV BRABANT MWN Bijlagen
pagina 46
Paragraaf 1.6.7 Paragraaf 4.3 Paragraaf 4.4 Paragraaf 4.5 Paragraaf 4.6 Hoofdstuk 5 Hoofdstuk 6 Paragraaf 6.3