CConstaterende datSteenbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

1. Totaaloverzicht technische vragen begroting 2021.pdf

Besluitvormende Vergadering 9 november 2023, gemeente SteenbergenBij agendapunt: 03.: Programmabegroting 2024 en meerjarenbegroting 2025-2027.10.564 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Overzicht technische vragen Begroting 2024 (Technisch beraad, B-23327, B-23328, B-23329, B-23330, B-23332, B-23333, B-23334, B-23335 en B-23336) Nr

Fractie

Codering

Bron

Vraagstelling

Antwoord

1

D66

9-10-2023-1

Technisch beraad

Kan een geactualiseerd overzicht verstrekt worden van de smileys bij de collegeactieprogramma’s, gebaseerd op de nieuwe data en planningen?

Voor een geactualiseerd overzicht van de rapportage van het collegeprioriteiten beraad voor de begroting van 2024, verwijzen wij naar bijlage 9-10-2023-1 van het Technisch beraad.

2

D66

9-10-2023-2

Technisch beraad

In de begroting is meerjaren een bedrag opgenomen van 127.000 euro voor het verhogen Op pagina 127 van de begroting staat in de laatste zin van de 2e alinea de tekst opgenomen ‘Groot nadeel is wel de forse toename van de hostingkosten’. van security. Met begrip voor de geheimhouding die hierop is gelegd: wat kan op hoofdlijnen Deze zin heeft betrekking op de context op in de voorafgaande zinnen in dezelfde alinea: de toename van het cloud-only beleid van leveranciers. gedeeld worden over de veiligheidsmaatregelen die structureel toegepast worden? Ofwel waarop is dit structurele bedrag gebaseerd? Equalit is in deze geen softwareleverancier. Zij rekenen beheerkosten per applicatie af o.b.v. de categorie (licht, middel, zwaar). Deze kosten vallen echter in het niet ten opzichte van beheerkosten in geval van SaaS-applicaties. Applicaties die nu nog gehost worden door Equalit (de zgn. on-premisse applicaties of wel eigen installaties) kunnen niet meer geüpdatet worden omdat de leverancier in het kader van beheersbaarheid naar één generieke versie van de applicatie gaat zij enkel via de cloud aanbieden. Dit levert voor de leverancier vele voordelen op zoals het niet hoeven ondersteunen van meerdere versies.

In de verhoging van het ICT-budget zitten naast de SaaS-kosten van het Documentair Management Systeem per 1-1-2024 ook de extra uitgaven van • Autonome ontwikkelingen; • Prijsindexaties • Verhoging inwoneraantal • Verhoging aantal medewerkers/inhuur: dus meer accounts, meer notebooks en meer smartphones • Aanpassingen op basis wijzigingen in aantal licenties (door meer medewerkers) of wijziging licentiemodellen bij verschillende leveranciers • Separaat genoemd: de verhoging van de deelnemersbijdrage (over de verschillende componenten) om te kunnen blijven voldoen aan de ontwikkelingen op het gebied van beveiligingseisen (o.a. NIS2). De jaarlijkse kosten van Equalit ontwikkelen zich jaarlijks op basis van • Onderdelen autonome ontwikkelingen • Personele ontwikkelingen • Wijzigingen in beheer en afname applicaties en onderliggende databases • Wijzigingen in afname dienstverlening

3

Progressief Samen

B-23327-1

schriftelijk

Op blz. 250 van de begroting wordt "Aanpassingen plan Blauwstraat 30 "genoemd. Er is een Er is een tekening beschikbaar van de begane grond van het gebouw. Als u deze wilt bekijken, kunt u deze inzien bij de griffier. Houd er rekening mee dat de aanpassingen die gepland waren ontwerp geschreven voor dit plan. Mag ik dat ontwerp ontvangen, zodat ik zicht heb op de voor Blauwstraat 30 niet meer relevant zijn vanwege de Wet stelsel openbare bibliotheekvoorzieningen (Wsob). bedoelingen met die € 350.000,00?

4

Progressief Samen

B-23328-1

schriftelijk

De te verwachten salaris ontwikkeling is niet mee genomen in de begroting 2024 omdat de CAO onderhandelingen nog lopen. Als deze onderhandelingen uitkomen op een plus van 4 % of 6 % wat betekent dat dan voor: a. De loonsom voor 2024 en structureel uitgaande van de verwachte inflatie? b. De kosten ontwikkeling voor het onderhanden werk? c. Onze bijdrage aan de Verbonden Partijen? d. De kosten voor het uitbestede werk en voor de inhuur van personeel? e. De kosten voor Equalit?

a. Het structurele effect op de lonen zal naar schatting tussen de € 650.000 (4%) en € 980.000 (6%) liggen. b. Dit is niet van toepassing op de cao-onderhandelingen van gemeenten. c. Dit is ook niet van toepassing op de cao-onderhandelingen van gemeenten. De verbonden partij zal zelf aangeven wat dit voor hen zal betekenen en voor 2024 is dit nog niet bekend. d. Ook dit is niet van toepassing op de cao-onderhandelingen van gemeenten. De externe partij die de inhuur verzorgd zal dit zelf aangeven en de gemeente Steenbergen toetst die volgens het inhuurkader derden. e. Tot slot is dit ook niet van toepassing op de cao-onderhandelingen van gemeenten. De verbonden partij zal zelf aangeven wat dit voor hen zal betekenen en voor 2024 is dit nog niet bekend.

5

Progressief Samen

B-23328-2

schriftelijk

Worden de financiële uitdagingen van de “Korting op Korting” ook neergelegd bij de Verbonden Partijen? a. Zo Ja: Hoe krijgt dit vorm en wat zijn de taakstellingen voor de Verbonden Partijen? b. Zo nee: Waarom niet? Betekent dit dat deze “Kortingen” alleen in onze eigen exploitatie moeten worden verwerkt?

Als het financiële vooruitzicht slecht blijft en de overheid geen toegevingen doet aan de gemeenten, zullen er extra maatregelen nodig zijn, mogelijk ook bij de organisaties waarmee de gemeente verbonden is. Het college en de gemeenteraad zullen gezamenlijk moeten beslissen welke maatregelen bij welke verbonden organisatie genomen kunnen worden. Dit zal op regionaal niveau met verschillende gemeenten plaatsvinden.

6

Progressief Samen

B-23328-3

schriftelijk

Steenbergen neemt per 1 januari 2024 een belang in SAVER. Graag deze deelname in deze SAVER vennootschap beschrijven zoals de deelname in de BNG en Brabant Water. Doel: SAVER NV is een samenwerking op het gebied van het inzamelen, bewerken en verwerken van huishoudelijk- en bedrijfsafval en reiniging alsmede op het gebied van andere milieuvelden. Betrokkenen: Bestaande deelnemers zijn de gemeenten : Bergen op Zoom, Halderberge, Roosendaal, Rucphen, Woensdrecht en Zundert. Per 1 januari 2024 treedt de gemeente Steenbergen toe als aandeelhouder en klant. Bestuurlijk belang: > Gemeente Roosendaal 2.400 gewone en 2.400 cum. pref. aandelen. > Gemeente Bergen op Zoom 2.040 gewone en 2.040 cum. pref. aandelen > Gemeente Halderberge 900 gewone en 900 cum. pref. aandelen > Gemeente Woensdrecht 660 gewone en 660 cum. pref. aandelen > Gemeente Rucphen 1.200 gewone aandelen > Gemeente Zundert 1.150 gewone aandelen Financieel belang: Na toetreding heeft Steenbergen 1.300 gewone aandelen in het totaal aandeelkapitaal. Risico's: De belangrijkste risico’s voor Saver hebben betrekking op de krapte op de arbeidsmarkt, levertijden materieel en prijsontwikkelingen inkoop.

Eigen vermogen, vreemd vermogen en resultaat: * Omvang eigen vermogen > Per 01-01-2022: € 25,6 miljoen > Per 31-12-2022: € 25,4 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022 * Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 12,4 miljoen > Per 31-12-2022: € 13,6 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022 * Verwacht financieel resultaat 2024: Niet bekend.

Overzicht technische vragen Begroting 2024 (Technisch beraad, B-23327, B-23328, B-23329, B-23330, B-23332, B-23333, B-23334, B-23335 en B-23336) Nr

Fractie

Codering

Bron

Vraagstelling

Antwoord

7

Progressief Samen

B-23328-4

schriftelijk

Hoe ontwikkelen de kosten voor Equalit zich? De kosten voor de security en cloud migratie DMS betekenen een toename voor 2024 van 182.000 €. Is dit de “forse toename” van de hostingkosten die op pagina 127 wordt aangekondigd?

Op pagina 127 van de begroting staat in de laatste zin van de 2e alinea de tekst opgenomen ‘Groot nadeel is wel de forse toename van de hostingkosten’. Deze zin heeft betrekking op de context op in de voorafgaande zinnen in dezelfde alinea: de toename van het cloud-only beleid van leveranciers. Equalit is in deze geen softwareleverancier. Zij rekenen beheerkosten per applicatie af o.b.v. de categorie (licht, middel, zwaar). Deze kosten vallen echter in het niet ten opzichte van beheerkosten in geval van SaaS-applicaties. Applicaties die nu nog gehost worden door Equalit (de zgn. on-premisse applicaties of wel eigen installaties) kunnen niet meer geüpdatet worden omdat de leverancier in het kader van beheersbaarheid naar één generieke versie van de applicatie gaat zij enkel via de cloud aanbieden. Dit levert voor de leverancier vele voordelen op zoals het niet hoeven ondersteunen van meerdere versies.

In de verhoging van het ICT-budget zitten naast de SaaS-kosten van het Documentair Management Systeem per 1-1-2024 ook de extra uitgaven van • Autonome ontwikkelingen: - Prijsindexaties - Verhoging inwoneraantal •Verhoging aantal medewerkers/inhuur: dus meer accounts, meer notebooks en meer smartphones •Aanpassingen op basis wijzigingen in aantal licenties (door meer medewerkers) of wijziging licentiemodellen bij verschillende leveranciers •Separaat genoemd: de verhoging van de deelnemersbijdrage (over de verschillende componenten) om te kunnen blijven voldoen aan de ontwikkelingen op het gebied van beveiligingseisen (o.a. NIS2). De jaarlijkse kosten van Equalit ontwikkelen zich jaarlijks op basis van •Onderdelen autonome ontwikkelingen •Personele ontwikkelingen •Wijzigingen in beheer en afname applicaties en onderliggende databases •Wijzigingen in afname dienstverlening

8

Progressief Samen

B-23328-5

schriftelijk

De uitwerking van het onderzoek 213A. Als we het advies volledig volgen: a. Wat betekent dit dan voor de liquiditeitsprognose? b. Wat zijn dan de impliciete raadsbesluiten die de gemeenteraad neemt met het accorderen van dit advies? Graag een specificatie hiervan.

a. De effecten van het 213a onderzoek zijn verwerkt in de liquiditeitsprognose. b. Als de raad dit advies accordeert, wordt een aantal investeringskredieten geheel of gedeeltelijk geschrapt. Dat heeft voor een aantal specifieke projecten gevolgen. Hieronder is een opsomming opgenomen van de meest relevante projecten: * Aanpassingen pand Blauwstraat: aan de destijds voorgelegde plannen wordt geen invulling gegeven. Mochten er nieuwe plannen ontwikkeld worden, wordt een nieuwe kredietaanvraag voorbereid. * Centrum Haven Dinteloord: volgens de jaarstukken 2022 was dit project grotendeels afgerond. In 2023 worden alleen nog nutsvoorzieningen worden aangelegd. Deze zijn gerealiseerd. Het krediet kan hierdoor vrijvallen. Noot: dat betekent niet dat het project volledig is afgerond. Bij de jaarstukken 2022 is immers een bedrag van 50.000, dat was gereserveerd in de Algemene Reserve, voor 2023 wederom beschikbaar gesteld. Hierbij is de volgende onderbouwing gegeven: Dit project is nog steeds in uitvoering. Het wachten is echter op de herinrichting van de Steenbergseweg en een bouwplan op de plaats van de verpauperde panden. Er zijn ook dwarsverbanden gelegd met het GWP voor wat betreft het instellen van éénrichtingsverkeer en de herinrichting van het busstation.

Bij de eerstvolgende reconstructie van de infra rond de Kreek en het Raadhuisplein zullen deze straten volgens de eisen van de beeldkwaliteitsvisie worden ingericht. Voor deze plannen is de gereserveerde 50.000 dus in tact gebleven. * Investeringskredieten voor GVVP, Kunstwerken, wegen, openbare verlichting, groen, en riolering: hier is sprake van een herplanning, waarbij de vastgestelde kwaliteitsniveaus zijn gerespecteerd. * Investeringskredieten Speeltoestellen: Er is afscheid genomen van de oude investeringskredieten omdat deze de tweejaarstermijn ruimschoots waren gepasseerd. Deze zijn op nul gezet. Daartegenover is er voor 2024 een investeringskrediet opgenomen van 210.000 euro. Met dit bedrag kunnen bestaande speelvoorzieningen worden vervangen of vernieuwd. Voor nieuwe investeringen die voortvloeien uit het nog vast te stellen uitvoeringsprogramma worden voorstellen gedaan in de perspectiefnota 2025 en verder. * Verbetering regionale kering Westlandse Watergang: het vervallen van het investeringskrediet impliceert dat de uitvoering van dit project niet ter hand wordt genomen. Mocht het plan opnieuw op de agenda komen, dan moet er een nieuw kredietvoorstel worden gemaakt.

9

Progressief Samen

B-23328-6

schriftelijk

Er wordt een aantal projecten/investeringen doorgeschoven en alles wat later komt wordt duurder. Wat is de te verwachten kosten overschrijding van het doorschuiven naar 2024 van deze projecten gebaseerd op inflatie en de kosten voor de herstart en (her)-aanbesteding van doorgeschoven projecten?

10

Progressief Samen

B-23328-7

schriftelijk

Van een aantal projecten wordt het begrote investeringskrediet afgeboekt en wordt de verwachting uitgesproken dat deze op basis van nieuwe planningen nieuwe investeringskredieten moeten worden berekend en vastgesteld. Hoeveel duurder worden deze projecten gebaseerd op inflatie en de kosten voor de herstart en (her)-aanbesteding van deze projecten?

Het klopt dat er de afgelopen jaren sprake is geweest van aanzienlijke inflatie. Aan de andere kant kan het uitstellen van projecten leiden tot een eenmalig voordeel in de exploitatielasten, omdat de kapitaallasten dan lager zullen zijn. Het 213a onderzoek is voor de organisatie een leermoment geweest en heeft extra inspanningen vereist om overschotten bij investeringskredieten in toekomstige jaarrekeningen te beperken. Dit zal de komende jaren een leerproces blijven voor de organisatie. Tijdens het begrotingsproces zijn de beheerplannen en de bijbehorende investeringen/projecten geactualiseerd, zoals aangekondigd in de perspectiefnota 2024-2027 op pagina 16. Hierdoor hopen we dat de nu opgenomen investeringsbedragen en projecten realistischer zijn begroot en dat er in de toekomst minder overschotten zullen zijn bij de kapitaallasten. Bij deze actualisatie is er geen lijst bijgehouden met verklaringen voor inflatie (toelichting 1), kosten van herstart (toelichting 2) en (her-)aanbesteding (toelichting 3). Toelichting 1: Ondanks een tekort van 1,5 fte aan capaciteit bij de financiële afdeling vanwege openstaande vacatures, is het gelukt om het 213a onderzoek uit te voeren en alle beheerplannen (wat extra werk met zich meebrengt) door te rekenen in de begroting voor 2024.

Toelichting 2: Vanwege een gebrek aan capaciteit, met name bij de afdeling BRA, zijn de eerder begrote civiele projecten en investeringen niet gestart. Hierdoor zullen de kosten van herstart beperkt zijn. Toelichting 3: De kosten van heraanbesteding zullen beperkt zijn, omdat pas met de aanbesteding wordt begonnen als de voorbereiding van het project of de investering is afgerond, zie ook toelichting 2.

11

Progressief Samen

B-23328-8

schriftelijk

Het investeringskrediet van het GVVP wordt ook afgeboekt en er wordt gewerkt aan een nieuwe planning. Wordt nu ook overwogen om de aanpak te veranderen?

Ja, in het kader van het onderzoek naar de doelmatigheid en doeltreffendheid van het gevoerd bestuur, dat, op basis van artikel 213a van de Gemeentewet, is uitgevoerd, wordt de aanpak van financieren veranderd. Aan de hand van de uitkomsten van dit onderzoek wordt gestreefd naar een meer realistische manier van begroten. Er wordt gestreefd om beschikbaar gestelde middelen uit te geven in de jaarschijf dat ze zijn begroot, zodat er aan het einde van het jaar minder middelen dienen te worden overgeheveld. Deze aanpak geld ook voor het investeringskrediet van de infrastructurele projecten van het GVVP. In het kader van het 213a onderzoek zijn de financiële lasten van de infrastructurele projecten voor de resterende periode van het uitvoeringsprogramma van het GVVP geactualiseerd en de begroting is hier op aangepast.

12

Volkspartij

B-23329-1

schriftelijk

Wij willen weten hoeveel onderzoeken er gehouden zijn in opdracht van de gemeente Steenbergen, welke dat zijn en wat deze onderzoeken hebben gekost. Dit dan voor de jaren 2022 en 2023.

We kunnen u op korte termijn niet de gevraagde informatie geven over het aantal onderzoeken, hun namen en kosten voor de hele gemeente Steenbergen in 2022 en 2023. We willen graag contact met u opnemen om de beschikbare gegevens op te halen en u vervolgens van de gewenste informatie te voorzien.

13

Volkspartij

B-23329-2

schriftelijk

Wij willen weten wat de kosten voor begeleiding zijn geweest voor het externe bureau in zaken de woonwagen centrums in onze gemeente in de jaren 2022 en 2023 en of we nog steeds kosten maken voor deze externe partijen.

Uit bijgaand overzicht is af te leiden dat verschillende partijen betrokken zijn (geweest) bij de ontwikkelingen op de woonwagenlocaties in Steenbergen. De meeste partijen zijn voor een bepaalde deelopgave betrokken. Een aantal partijen is daarom (waarschijnlijk) ook in de toekomst betrokken bij het project, afhankelijk van de nog uit te voeren taken. Uit bijgaand overzicht is af te leiden welke kosten er per externe partij sinds 2019 zijn gedeclareerd bij de gemeente.

14

Volkspartij

B-23330-1

schriftelijk

Kan het college een alternatieve begroting uitwerken met een totale bezuiniging van 3% door Op dit moment is de begroting van de gemeente Steenbergen voor de komende jaren, 2026 en 2027, niet in evenwicht. Er wordt onderzocht of er extra financiële steun van de overheid de kosten van de organisatie en de overheadkosten te verlagen? beschikbaar gesteld kan worden. Als het financiële vooruitzicht negatief blijft, zullen er aanvullende maatregelen genomen moeten worden. Het college van burgemeester en wethouders zal samen met de gemeenteraad besluiten welke maatregelen dit zullen zijn. Daarnaast heeft de gemeenteraad ook de mogelijkheid om zelf een alternatieve begroting op te stellen.

Als er toch een poging gedaan moet worden om de gewenste doorberekening te maken, wordt geschat dat dit rond de 50 uur extra inzet van ambtenaren vereist.

Overzicht technische vragen Begroting 2024 (Technisch beraad, B-23327, B-23328, B-23329, B-23330, B-23332, B-23333, B-23334, B-23335 en B-23336) Nr

Fractie

Codering

Bron

Vraagstelling

Antwoord

15

Volkspartij

B-23330-2

schriftelijk

Kan het college de uitvoering van Reinierpolder 3 met spoed uitvoeren, zodat er sneller inkomsten gegenereerd worden?

Na het verkrijgen van de programmastatus op 7 juni jongstleden zijn de Brabantse Wal gemeenten aan de slag gegaan met het uitwerken van een plan van aanpak om de ontwikkeling van Reinierpolder III op te starten. In dit nader onderzoek wordt toegewerkt naar een daadwerkelijk (raads)besluit om de exploitatie te starten. Inhoudelijk is het onderzoek vooral bedoeld inhoudelijk de fase van het maken van een omgevingsplan voor te bereiden, daarnaast worden ook de mogelijke risico's onderzocht in de exploitatiefase en wordt een mogelijke samenwerking tussen de drie Brabantse Wal gemeenten voorbereid. Zoals bij elke ruimtelijke ontwikkeling worden de reguliere stappen doorlopen (van initiatief, naar omgevingsplan, naar realisatie) Aangezien de gemeente Steenbergen zelf partij is in de ontwikkeling hecht het college waarde aan een goede inhoudelijke voorbereiding en een reële risico-inschatting. Alleen op basis van een goede voorbereiding kunnen inkomsten gegenereerd worden. Het college is zich er van bewust dat een spoedige realisatie in het belang is van de gemeente Steenbergen en de regio.

16

Volkspartij

B-23330-3

schriftelijk

Kan het college voorstellen aanbieden om te bezuinigingen zonder dat dit invloed heeft op het tijdspad van de geprioriteerde projecten?

Vanuit het College actie programma zijn twee prioriteiten verruimd in de planning, omdat de benodigde uren in capaciteit niet aanwezig zijn. Het gaat om de Ontwikkelplannen en Toegankelijk sociaal domein. Er zal een onderzoek gedaan worden naar wat in de organisatie nodig is om tot uitvoering te kunnen komen van de reguliere werkzaamheden en de ambities van het bestuur. Vanuit deze resultaten kunnen in de perspectiefnota voorstellen worden gedaan waar er eventueel bezuinigd moet worden. Er zal dan waarschijnlijk ook meer bekend zijn over hoe het Rijk met het ravijnjaar om wil gaan. Deze informatie is nodig om de goede keuzes aan uw raad te kunnen voorleggen. Voor de prioriteiten Duurzaamheid, Gebiedsontwikkeling, Maatschappelijk vastgoed en Actieplan wonen wordt doorgegaan met planvorming, maar wordt op het moment dat de uitvoeringsplannen worden opgesteld bekeken of er voldoende geld en capaciteit aanwezig is. Pas bij het opstellen van de uitvoeringsplannen weten we wat we nodig gaan hebben en of er op andere werkzaamheden geprioriteerd of bezuinigd moet worden. De overige prioriteiten liggen op schema of worden eind 2023 afgerond.

17

Volkspartij

B-23330-4

schriftelijk

Is er subsidie vanuit de gemeente voor een toegang kaartje zwembad in Dinteloord en of Steenbergen? en zo ja wat is de subsidie dan vanuit de gemeente per kaartje voor een zwembad bezoek?

De gemeente Steenbergen heeft geen specifieke subsidie beschikbaar voor dit doel. De buitenzwembaden zijn eigendom van de gemeente, dus er is geen sprake van een subsidierelatie.

18

Volkspartij

B-23330-5

schriftelijk

Staan er kunstgrasvelden op de nominatie vervangen te worden voor echt grasvelden in de gemeente Steenbergen? en zo ja welke zijn dat dan?

In de begroting staan investeringen opgenomen voor vervanging van toplagen m.b.t. kunstgras voetbalvelden. Uitgangspunt hierbij is dat de huidige toplagen kunstgrasvelden, worden voorzien van nieuwe toplagen. Vooraf wordt er met de vereniging afgestemd of vervanging door een natuurgrasveld wordt overwogen. Er staan geen vervangingen op de nominatie op dit moment.

19

D66

B-23332-1

schriftelijk

Pag.4 De mensen die we nu nog tekort komen gaan we ongetwijfeld vinden. Vanuit die 1. 28,32 FTE overtuiging is deze begroting afgestemd op de volledige capaciteit van onze organisatie. Ook 2. 22,74 FTE; als het niet mogelijk is om deze intern in te vullen, wordt er overwogen om externen in te huren via ons inhuurkader voor derden. al zitten daar nu dus nog een aantal vacatures in, de benodigde personele bezetting en de 3. 180,53 FTE kosten daarvan zijn al doorgerekend. 4. € 16.309.595,16 1. Hoeveel openstaande vacatures zijn er in totaal meegenomen voor 2024? 2. Wat is de actuele stand van de openstaande vacatures op dit moment? 3. Wat is het totale aantal Fte's in dienst momenteel? 4. Wat is de totale loonsom als alle vacatures zijn ingevuld?

20

D66

B-23332-2

schriftelijk

Pagina 5: We geven uitvoering aan acties uit het GVVP, met name gericht op verkeersveiligheid. Welke acties betreft het precies en met welke tijdsplanning?

Voor 2024 en 2025 zijn de projecten welke op de planning staan gepresenteerd in bijlage B-23332-2 "planning projecten GVVP".

21

D66

B-23332-3

schriftelijk

Pagina 19 Versterking bedrijfsvoering afdeling Financiën en HR (incidenteel). 1. Wij nemen aan dat de gevraagde som van 247.000 euro ook in de totale loonsom 2024 zit ? 2. 247.000 euro staat gelijk aan 4 a 5 Fte's is dit niet erg veel voor 2 afdelingen HR en Financiën ? Met name Financiën lijkt ons zeker naar behoren te presteren ?

1. Nee, die maakt geen deel uit van de totale loonsom; zit wel in de begroting. Vooralsnog betreft dit incidentele kosten. Aan de hand van de uitkomsten van de benchmark kunnen we bepalen wat er voor de langere termijn nodig is. 2. Het bedrag van € 247.000 is bestemd voor 1,0 FTE bij Financiën en 1,5 FTE bij HR. Deze capaciteit is nodig om te investeren op het verbeteren van de beheersing in de bedrijfsvoeringsprocessen. Dit kan weer aangepast worden zodra de nieuwe managers goed in hun rol zitten.

22

D66

B-23332-4

schriftelijk

Pagina 117 Arbeidsparticipatie rekening 2022 €3.000. Jaren 2023 t/m 2027 €335.000? Graag uitleg hierover.

In 2023 heeft er een administratieve correctie plaatsgevonden met betrekking tot het taakveld arbeidsparticipatie. Het grootboeknummer Participatiebudget is verschoven van taakveld 6.4 naar 6.5. Bij taakveld 6.4 WSW en beschut werk is er een kostendaling te zien die de kostenstijging op taakveld 6.5 Arbeidsparticipatie neutraliseert (pagina 117). Met uitzondering van 2024 waar de kosten voor 6.4 WSW en beschut werk hoger zijn wegens een hogere bijdrage aan de WVS (PPN2024 pagina 18).

23

D66

B-23332-5

schriftelijk

Pagina 129. Kosten ondersteuning organisatie 10.480 in 2022, begroting 2023 11.096 begroting 2024 12.101. Jaarlijks een forse stijging. Wat zijn in deze 3 jaren de bedragen welke we totaal aan IT uitgeven ?

In een bijgevoegd schema worden de totale kosten van ondersteuning en automatisering met elkaar vergeleken. U kunt dit overzicht vinden in bijlage B-23332-5, genaamd "Schema totale kosten ondersteuning en automatisering". Uit het schema blijkt dat het aandeel van de kosten voor automatisering altijd 25% is van de totale kosten voor ondersteuning. Daarnaast is te zien dat de stijging van de kosten voor automatisering bijna gelijk is aan de stijging van de totale kosten voor ondersteuning. Deze stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door wettelijke stijgingen in arbeidsvoorwaarden en prijsstijgingen van leveranciers, ook op het gebied van automatisering. Dit komt doordat de inflatie de afgelopen jaren behoorlijk hoog was.

24

D66

B-23332-6

schriftelijk

Pagina 177. Voor de vervanging van wegen is voor de jaren 2025/2026 bijna het dubbele voorzien van de som van 487.251 euro voor 2024. Kan bij noodzaak vervanging naar voren gehaald worden?

Indien blijkt dat het voor de hand ligt om een of meerdere vervangingen naar voren te halen, kan dit. Vaak worden gelijktijdig de onderhoudsmaatregelen van meerdere disciplines gecombineerd in een project uitgevoerd. In de regel is er binnen het totale programma financiële ruimte te vinden, echter ook andere aspecten spelen een rol bij het verschuiven (verkeersveiligheid, samenhang met werken derden, enz.)

25

Stem0167

B-23333-1

schriftelijk

Is het correct om (voor de berekening van de solvabiliteitsratio) het totaal reserves te nemen op 01-01-2024 en het totaal activa te nemen op 31-12-2024? Horen deze bedragen niet eenzelfde peildatum te hebben om een correcte solvabiliteit te berekenen?

De aanname dat voor de berekening van de solvabiliteitsratio voor de totale reserves, ookwel eigen vermogen genoemd, de peildatum 01-01-2024 is gehanteerd is niet juist. Voor berekening van de solvabiliteitsratio is uitgegaan van het eigen vermogen per 31-12-2024 welke is benoemd in de geprognotiseerde balans 2024-2027. De berekening is als volgt: het benoemde eigen vermogen ter grootte van € 27.674 (dit is tevens ook de stand van de totale reserves per 31-12-2024, zie pagina 230) + cumulatief begrotingsresultaat € 835 (aanname dat dit bedrag zonder andere bestemming wordt toegevoegd aan de algemene reserve) = € 28.509 / balanstotaal € 78.398.

26

Stem0167

B-23333-2

schriftelijk

Er zit een behoorlijke afwijking in de begrote bedragen voor materiële vaste activa voor 2023 In de jaren 2023 en 2024 is er een behoorlijk bedrag aan investeringen gepland en deze bedragen zijn hoger dan de begrote afschrijvingslasten in die jaren. Vandaar dat de waarde van de en 2024 èn t.o.v. de jaarrekening 2022. Wat maakt het grote verschil in deze bedragen? materiele vaste activa toeneemt.

27

Stem0167

B-23333-3

schriftelijk

Enkel kijkend naar de geprognosticeerde balans 2024-2027, waarmee verwacht u dat de materiële vaste activa met +- 9 miljoen oploopt na 2024?

Ook na 2024 is het bedrag aan jaarlijkse investeringen hoger dan de geplande afschrijvingen. Dit zorgt voor een toename van de vaste activa.

28

Stem0167

B-23333-4

schriftelijk

Kunt u eens kort uitleggen waarom de collegeprioriteit Toegankelijk Sociaal Domein is doorgeschoven en of dit consequenties heeft voor het beleid op Sociaal Domein?

Er is voor gekozen om in 2024 een aantal voorbereidende projecten uit te voeren die de toegang naar de diverse sociale voorzieningen gemakkelijker en/of efficiënter maken vanuit de gedachte: waarmee is de aanvrager het meest geholpen ? Hiermee verwachten we een aantal verbeterslagen te kunnen maken. Tegelijkertijd werken we in 2024/2025 aan het nieuwe beleidskader Sociaal Domein waarin we het beleid in wisselwerking met de praktijk van Vraagwijzer in samenhang presenteren.

29

Stem0167

B-23333-5

schriftelijk

In de perspectiefnota 2022 (welke is behandeld op 8 juli 2021) meldt u: “Om in 2022 te 1. Subsidie kan aangevraagd worden wanneer begroting en planning concreet is op meer specifiek niveau. Op dit moment is de schetsfase afgerond. Tekeningen voor concrete uitwerking starten met de daadwerkelijke inrichting van het klaproosveld is naar schatting € 200.000 worden gemaakt waarbij een gespecificeerde begroting opgesteld kan worden. In het voorstadium is er contact met subsidieverstrekkers, echter blijkt aanvraag niet makkelijk gezien vanuit de nodig, waarvan 50%, dus € 100.000 voor rekening van de gemeente komt als cofinanciering. gemeente vaak geen aanvraag ingediend mag worden. Subsidies en tranches worden op de voet gevolgd zodat aanvragen direct ingediend kunnen worden wanneer dit wel vanuit de gemeente Voorgesteld wordt om dit te bekostigen uit de stelpost Ambities uit de samenleving. dat er gedaan mag worden. naar schatting €200.000,= nodig is. 1. Zijn hiervoor al subsidies aangevraagd en toegezegd door externe partijen? En zo ja, 2. Realisatie herinrichting klaprozenveld te Welberg in november 2024.

Het bevrijdingsmonument "De Klok" blijft centraal staan, daarnaast wordt meer ruimte gecreëerd voor het herdenken van hoeveel subsidies? En zo nee, waarom zijn er sinds juli 2021 hiervoor nog geen subsidies oorlogen en vredesmissies waarbij sindsdien Nederlandse burgers en militairen bij betrokken zijn geweest en zijn omgekomen. De schetsfase is afgerond. Een maximaal bedrag van €150.000,aangevraagd? wordt gevraagd. Door werving van fondsen en subsidies wordt verwacht dat dit bedrag niet volledig besteed hoeft te worden. Zekerheid hierover ontstaat naar verwachting echter pas in het 2. Waar in de begroting 2024 vinden wij de bedragen die betrekking hebben op de voorjaar van 2024. Op Pagina 91 vindt u het bedrag en de toelichting die betrekking hebben op het klaprozenveld. toekomstige realisatie van het klaproosveld?

Overzicht technische vragen Begroting 2024 (Technisch beraad, B-23327, B-23328, B-23329, B-23330, B-23332, B-23333, B-23334, B-23335 en B-23336) Nr

Fractie

Codering

Bron

Vraagstelling

Antwoord

30

Stem0167

B-23333-6

schriftelijk

Blz. 17: U noemt het bedrag €42.000,= als extra kosten voor onkruidbestrijding en meldt hierbij dat 33% hiervan ten koste zal komen van de voorziening Riolering. 1. Hoe bent u tot het besluit gekomen om een deel van deze extra kosten ten laste te laten komen van deze voorziening? 2. En past dit in de regels van begroten en voorzieningen?

1. Onkruidbestrijding, bermverlaging en onkruidborstelen zijn maatregelen die er toe bijdragen dat het risico van het verstoppen van kolken, rioleringen en gemalen vermindert. Een deel van deze preventieve maatregelen wordt dan ook ten laste gebracht van de Voorziening Riolering (33%) in navolging van hetgeen landelijk wordt geadviseerd. Ook kan zo een bijdrage worden geleverd aan het beperken van het risico op wateroverlast en het beperken van de milieubelasting op bodem en oppervlaktewater.

31

Stem0167

B-23333-7

schriftelijk

Blz. 19: U noemt €247.000,= incidenteel, voor versterking van de bedrijfsvoering, afdeling Financiën en Human Resources. Dit wordt genoemd een tabel uitbreiding capaciteit / formatie. Wilt u dit bedrag eens uitleggen, er wordt namelijk geen extra fte aangegeven?

Het bedrag van € 247.000 is bestemd voor 1,0 FTE bij Financiën en 1,5 FTE bij HR. Deze capaciteit is nodig om te investeren op het verbeteren van de beheersing in de bedrijfsvoeringsprocessen.

32

Stem0167

B-23333-8

schriftelijk

Blz. 22: U noemt €26.000,= voor een cultuurcoach voor 2024. Uw verdere omschrijving op blz.23 luidt: “Culturele verenigingen hebben nog steeds veel problemen of uitdagingen. Het is belangrijk dat deze verenigingen blijvende ondersteuning krijgen. Door deze ondersteuning kunnen ze een sterke culturele aanwezigheid behouden in de gemeente Steenbergen, zowel nu als in de toekomst. Dit zorgt voor een beter cultureel aanbod voor iedereen.” 1. Heeft u een overzicht van alle culturele verenigingen in onze gemeente? 2. Hoe verantwoord u dit bedrag en hoe wordt dit verder ingevuld? Is dit bijv. te vertalen naar fte’s?

Reactie 1: Voor het overzicht van alle culturele verenigingen, verwijzen wij naar bijlage B-23333-8 Stem0167 overzicht culturele verenigingen. Daarin vindt u het complete overzicht van alle culturele verenigingen.

De gemeente heeft een groot areaal aan openbaar gebied in eigendom. Een gedeelte hiervan kan worden aangemerkt als reststrook. Afhankelijk van aanwezigheid van kabels en leidingen of de kwalificatie beeldbepalend groen dan wel verkeerstechnische inzichten kan een perceel snippergroen worden verkocht. Afhankelijk van het aantal aanvragen tot aankoop van een perceel snippergroen binnen de gemeente én of deze grondstrook conform het verkoopbeleid voor uitgifte in aanmerking komt, kunnen deze percelen worden verkocht. En als de grond dan voor verkoop in aanmerking komt, kunnen enkel aangrenzende perceel eigenaren de reststrook kopen. De verkopen en het op te halen bedrag hangen dus sterk af van verschillende variabele factoren. Er is geen inzicht in de hoeveelheid snippergroen in onze gemeente en er is geen concreet beeld van de verkoop van het snippergroen in het jaar 2024.

2. Het geheel past in de regels van begroten en voorzieningen.

Reactie 2: Verlenging cultuurcoach 2024 kan bekostigd worden uit de Brede Combinatie Regeling (sport en cultuur). Betreft 5 uur per week. De verenigingsondersteuner biedt hulp bij zaken zoals o.a. ledenwerving, invulling vacatures (dirigent, docent, vrijwilliger), subsidieaanvragen, vergunningaanvragen, etc. De verenigingsondersteuner beschikt over adequate kennis door bijscholing en draagt deze over aan de verenigingen. De verenigingsondersteuner zorgt voor verbinding tussen verenigingen, doelgroepen en kernen. Het doorzetten van de verenigingsondersteuner is essentieel om toekomstgericht naar cultuur in de gemeente te blijven kijken. Veel verenigingen hebben een kortetermijnvisie waardoor continuïteit van de vereniging onder druk komt te staan. De verenigingsondersteuner zorgt voor samenwerking wat de kwaliteit van cultuur ook in de toekomst ten goede komt.

33

Stem0167

B-23333-9

schriftelijk

Blz. 30: U verwacht t/m 2027 een bedrag van € 20.250,= te ontvangen van verkoop snippergroen/reststrookjes. 1. Is bij u bekent om hoeveel snippergroen/reststrookjes er zijn in onze gemeente? 2. En heeft u een concreet beeld hoeveel er in 2024 verkocht gaat worden?

34

Stem0167

B-23333-10

schriftelijk

Blz. 33: In de jaarrekening van 2022 noemt u het bedrag van € 322.625,= aan communicatie. 1. De kostenstijging van 2023 t.o.v. 2022 is te verklaren door twee factoren: In de programmabegroting 2023 noemt u het bedrag van € 458.246,= aan communicatie voor - In de tussenrapportage 2022 zijn de structurele meerkosten voor de gemeentelijke informatiepagina in de Steenbergse Courant meegenomen. 2023 en € 408.157,= voor 2024. - In het raadsakkoord 2022-2026 is er budget beschikbaar gesteld voor Duidelijke Taal. In de programmabegroting 2024 noemt u € 541.930,= aan communicatie voor 2024. De kostenstijging van 2024 t.o.v. 2023 is te verklaren door twee factoren: 1. Waarom denkt u zoveel méér kwijt te zijn aan communicatie in 2024? - De stijging van loonkosten conform de CAO. 2. Heeft u voor ons een gedetailleerd overzicht van de daadwerkelijk kosten aan - In de perspectiefnota 2024 is er budget beschikbaar gesteld voor de professionalisering communicatie. communicatie in 2022 en voor de geraamde kosten aan communicatie voor 2023 en 2024? Bovengenoemde factoren verklaren waarom wij verwachten meer kwijt te zijn aan communicatie. 2. Hieronder volgt een overzicht van kosten 2023 en 2024; voor de kosten van 2022 verwijzen wij naar de jaarstukken 2022

Personeelslasten Overige uitgaven Informatiepagina Communicatie uitingen

35

Stem0167

B-23333-11

schriftelijk

Blz. 33: In de jaarrekening van 2022 noemt u het bedrag van € 161.200,= aan kabinet. In de programmabegroting 2023 noemt u het bedrag van € 214.449,= aan kabinet voor 2023 en hetzelfde bedrag voor 2024. In de programmabegroting 2024 noemt u € 244.625,= aan kabinet voor 2024. U verwacht dus een flinke stijging aan kosten voor het kabinet. 1. Vanwaar deze stijging in kosten voor het kabinet, al helemaal t.o.v. 2022? 2. Heeft u voor ons een gedetailleerd overzicht van de daadwerkelijk kosten aan het kabinet in 2022 en voor de geraamde kosten aan kabinet voor 2023 en 2024?

Begroting 2024 Begroting 2023 394.048,00 330.275,00 79.082,00 9.171,00 28.800,00 28.800,00 40.000,00 90.000,00 541.930,00 458.246,00

De stijging van de kosten 2024 ten opzichte van 2023 zijn voornamelijk te verklaren door CAO stijging en daarnaast is het zo, dat de medewerkers (indien zij niet aan de maximale trede zitten van hun functieschaal) elk jaar omhoog gaan in hun functieschaal. 1. Met ingang van 2023 worden de loonkosten van de kabinetsmedewerker verantwoord op het grootboek van kabinet. Voorheen werden deze loonkosten verantwoord op het grootboek bestuursondersteuning. Hierbij is dus sprake van een andere presentatie van kosten, geen kwestie van een kostenstijging. 2. Hieronder volgt een overzicht van kosten 2023 en 2024; voor de kosten van 2022 verwijzen wij naar de jaarstukken 2022.

Soort kosten Loonkosten Overige personeelskosten Totaal

Begroting 2024 Begroting 2023 242.772,0 1.853,0 244.625,0

212.596,0 1.853,0 214.449,0

Het betreft de loonkosten van de volgende inzet: - Kabinetsmedewerker 1,00 fte - Kabinetschef / bestuursadviseur 1,00 fte - Bestuurs-directieadviseur 0.89 fte Totaal 2,89 fte De stijging van de kosten 2024 ten opzichte van 2023 zijn voornamelijk te verklaren door CAO stijging en daarnaast is het zo, dat de medewerkers (indien zij niet aan de maximale trede zitten van hun functieschaal) elk jaar omhoog gaan in hun functieschaal.

Overzicht technische vragen Begroting 2024 (Technisch beraad, B-23327, B-23328, B-23329, B-23330, B-23332, B-23333, B-23334, B-23335 en B-23336) Nr

Fractie

Codering

Bron

Vraagstelling

36

Stem0167

B-23333-12

schriftelijk

Blz. 33: In de jaarrekening van 2022 noemt u het bedrag van € 1.992.110,= aan personeel en 1. De daling in kosten is te verklaren door twee factoren: organisatie. In de programmabegroting 2023 noemt u het bedrag van € 1.572.074,= aan - Inhuur wordt gedurende het jaar aangegaan. Initieel wordt hier niks voor begroot. De gemaakt kosten worden uiteraard wel geboekt. Wanneer er een vergelijking wordt gemaakt tussen de personeel en organisatie voor 2023 en € 1.390.954,= voor 2024. In de programmabegroting begroting 2023/2024 en de jaarrekening 2022 is het verschil hierdoor te verklaren. In de begroting 2023 en 2024 is er voor inhuur op vacatureruimte € 0 begroot. In de jaarrekening 2022 zijn de 2024 noemt u € 1.503.406,= voor personeel en organisatie voor 2024. Terugkijkend naar de gerealiseerde kosten met betrekking tot inhuur gepresenteerd, wat de zogenoemde “daling in kosten” verklaard. daadwerkelijke kosten voor personeel en organisatie van 2022, verwacht u dus een flinke - Afronding van de organisatieontwikkeling. Er was budget beschikbaar gesteld voor de organisatieontwikkeling t/m 2023. Daarom zijn er in 2024 minder kosten geraamd. daling van deze kosten. 2. Hieronder volgt een overzicht van kosten 2023 en 2024; voor de kosten van 2022 verwijzen wij naar de jaarstukken 2022. 1. Vanwaar deze daling in kosten voor personeel en organisatie, al helemaal t.o.v.

2022? Personeel & Organisatie Begroting 2024 Begroting 2023 2. Heeft u voor ons een gedetailleerd overzicht van de daadwerkelijk kosten aan personeel Personeelslasten 591.848,00 568.655,00 en organisatie in 2022 en voor de geraamde kosten aan kabinet voor 2023 en 2024? Personeelslasten doorbelasting teams 42.621,00 14.287,00

Antwoord

Bijzondere beloningen Vergoeding woon-werkverkeer personeel Afdracht eindheffing werkkostenregeling Frictiekosten Inhuur algemeen (ziekteverzuim) Vergoeding stagiaires Traineeship Opleidings-/cursuskosten Verzekeringen Kosten werving en selectie Overige personeelskosten Overige personeelskosten:Arbo ziekteverzuimbeleid Overige personeelskst:Arbo arbeidsomstandigheden Overige inkomsten

15.000,00 65.144,00 30.000,00 54.256,00 101.976,00 20.000,00 60.000,00 343.781,00 10.500,00 100.198,00 96.393,00 30.593,00 15.296,00 -74.200,00 1.503.406,00

15.000,00 65.144,00 30.000,00 235.256,00 101.976,00 20.000,00 60.000,00 343.781,00 10.000,00 40.198,00 96.088,00 30.593,00 15.296,00 -74.200,00 1.572.074,00

De stijging van de kosten 2024 ten opzichte van 2023 zijn voornamelijk te verklaren door CAO stijging en daarnaast is het zo, dat de medewerkers (indien zij niet aan de maximale trede zitten van hun functieschaal) elk jaar omhoog gaan in hun functieschaal. Klopt, in de tussenrapportage van 2023 staat op pagina 93 vermeld dat er €382.000 aan levering van gronden is gefactureerd. Dit bedrag zal via de resultaatbestemming in de jaarstukken van 2023 worden toegevoegd aan de reserve economische ontwikkeling. Voordat dit kan gebeuren, zal de raad hierover geïnformeerd worden en zal hun goedkeuring vereist zijn.

37

Stem0167

B-23333-13

schriftelijk

Blz. 35: Reserve Economische ontwikkeling “De reserve wordt gevuld met geld van de provincie. De provincie geeft dit geld aan de gemeente als bijdrage voor natuur en voorzieningen buiten de wijk in de omgeving van het AFC. De hoogte van de bijdrage is gebaseerd op het aantal vierkante meters dat verkocht wordt. De gemeente verwacht de komende 7 jaar nog een bedrag te kunnen declareren bij de provincie. Dit is gebaseerd op de verwachte verkoop van vierkante meters.” In deze reserve staat voor de begroting 2023 het bedrag van €2.653.000,= genoemd. Voor de begroting 2024 wordt € 3.035.000,= genoemd. U verwacht deze reserve dus in 2024 aan te kunnen vullen met € 382.000,= door verkoop gronden van het AFC?

38

Stem0167

B-23333-14

schriftelijk

Komt het bedrag van de reserve Economische ontwikkeling geheel ten goede van het natuurfonds en de bovenwijkse voorzieningen zoals u heeft besproken tijdens bestuurlijk overleg met gedeputeerde op 30 jan. 2019?

De ontvangsten op basis van de bestuursovereenkomst moeten uiteindelijk worden toegevoegd aan het natuurfonds en de bovenwijkse voorzieningen, die op hun beurt weer deel uitmaken van de reserve economische ontwikkeling.

39

Stem0167

B-23333-15

schriftelijk

In het eindrapport onderzoek AFC gelden wordt vermeld: “Vanuit het natuurfonds wordt de EVZ Molenkreek gerealiseerd, waarbij de gedeputeerde voorstelt om te verkennen of hiervoor subsidie vanuit de Provincie kan worden verleend (75%). 1. Is de ecologische verbindingszonde Molenkreek reeds gerealiseerd? 2. Zo ja, is hiervoor subsidie verleend vanuit de Provincie (75%)? 3. Zo nee, wanneer gaat dit gebeuren?

Het deelplan EVZ Molenkreek/landschapsvisie AFC NP moeten eerst integraal ingebracht en afgewogen worden in het Ontwikkelplan Dinteloord. Daarom zijn er nog geen voorbereidende werkzaamheden voor dit deelplan uitgevoerd.

40

Stem0167

B-23333-16

schriftelijk

Dezelfde vragen hebben wij voor het aanpassen van de Noordzeedijk en de Kreekweg. De Noordzeedijk en de Kreekweg zijn nog niet gerenoveerd. De verwachting is dat het eerste gedeelte van de uitvoering buiten het gesloten seizoen van de dijksluiting en buiten de Hierover wordt in het eindrapport onderzoek AFC gelden vermeld: “Wat betreft de afdrachten bietencampagne in Q2 2024 aan zal vangen. voor bovenwijkse voorzieningen wordt gewezen op de noodzaak van het aanpassen van de Noordzeedijk en Kreekweg. Na discussie over de vraag wie verantwoordelijk is, geeft de gemeente aan het standpunt van de Provincie (wij zijn niet verantwoordelijk) te accepteren en geen andere mogelijkheid te zien dan de renovatie van beide wegen op zich te nemen. De wethouder zal de raad voorstellen om hiervoor de afdrachten bovenwijkse voorzieningen te benutten. 1. Zijn de Noordzeedijk en de Kreekweg reeds gerenoveerd? 2. Zo nee, wanneer verwacht u dat dit zal gebeuren?

41

Stem0167

B-23333-17

schriftelijk

Vanaf 2019 t/m 2021 zien we een redelijke stijging in de toeristenbelasting. 1. De toeristenbelasting wordt pas opgelegd en geïnd na afloop van het jaar waarin de overnachtingen hebben plaatsgevonden. Dit zorgt voor een verschil tussen het boekjaar en het Deze redelijke stijging is waarschijnlijk meegenomen in de begroting 2022. belastingjaar. Bovendien was er een achterstand in het opleggen van de belastingaanslagen. Daarnaast stond er nog een openstaand bedrag (nto) voor toeristenbelasting uit 2020 voor het De jaarrekening 2022 laat echter een gigantische daling zien. belastingjaar 2019. Dit bedrag is in 2022 gecorrigeerd, waardoor het uiteindelijke bedrag lager is dan oorspronkelijk begroot. De gegevens vermeld onder punt 2 zijn de werkelijke aantallen voor Waarna de begroting 2023 en 2024 weer meegaan in de redelijke lijn. de betreffende belastingjaren. 1. Wat is de reden van de gigantische daling in 2022? 2. Kunt u ons een gespecificeerd overzicht doen toekomen van de toeristenbelasting van 2. 2021 en 2022, uitgesplitst in aantallen arbeidsmigranten en aantallen toeristische verblijven? 2021 3.

Vindt u de begrote toeristenbelasting voor 2023 en 2024 reëel ná de gigantische daling die Arbeidsmigranten: 58.855 overnachtingen we zien in de jaarrekening 2022? En zo ja, waar baseert u dat dan op? Toeristische verblijven: 29.469 overnachtingen Totaal: 88.324 overnachtingen * € 1,10 = € 97.156,40 2022 Arbeidsmigranten: 88.527 overnachtingen Toeristische verblijven: 35.900 overnachtingen Totaal: 124.427 overnachtingen * € 1,15 = € 143.091,05 3. Het inzichtelijk krijgen en houden van het aantal verblijfslocaties en overnachtingen vraagt tijd en specialisatie die intern niet in voldoende mate aanwezig was. Vanaf 1 januari 2023 is het verzenden van de aangiftes toeristenbelasting en de controles daarop daarom uitbesteed aan een daarin gespecialiseerd extern bureau. Dat bureau is toen begonnen met de aangiftes en controles over belastingjaar 2022. Dit heeft geresulteerd in de onder punt 2 genoemde cijfers. Hierbij moet echter nog wel opgemerkt worden dat een deel van de stijging tussen belastingjaar 2021 en 2022 ook wordt verklaard door het veel lagere aantal overnachtingen in Coronajaar 2021. Dit was in 2022 weer hersteld voor zowel de weer teruggekeerde arbeidsmigranten als toeristen. Het begrote bedrag voor 2024 is gelet op bovenstaande dus reëel.

42

Stem0167

B-23333-18

schriftelijk

In deze begroting, alsmede in de voorgaande perspectiefnota wordt het Hotel A4 niet meer genoemd. Enkele bezorgde inwoners / ondernemers hebben ons gevraagd waarom niet. Graag uitleg van de wethouder over de stand van zaken omtrent Hotel A4. En dan graag een ruimer antwoord als dat er geen info kan worden gegeven i.v.m. onderhandelingen. De onderhandelingen lopen nu al sinds 2017 (?), onze inwoners mogen nu wel eens duidelijkheid.

Op dit moment wordt gewerkt aan het afronden van de onderhandelingen met de ontwikkelende partij de Hotel A4 BV. Meer informatie is in vertrouwelijkheid beschikbaar bij de griffie.

Overzicht technische vragen Begroting 2024 (Technisch beraad, B-23327, B-23328, B-23329, B-23330, B-23332, B-23333, B-23334, B-23335 en B-23336) Nr

Fractie

Codering

Bron

Vraagstelling

43

Stem0167

B-23333-19

schriftelijk

In de perspectiefnota 2022 is jaarlijks €30.000,= structureel opgenomen, voor een Reactie 1:Dit is niet specifiek terug te vinden omdat wij rapporteren op taakveld niveau. Op pagina 92 van de begroting 2024 staat het kopje 'wat mag het kosten van programma 2 'Kunst, cultuur stimuleringsregeling die eigenaren motiveert om hun pand aan te wijzen als monument en/of en Erfgoed'. Bij het taakveld 'Cultureel Erfgoed' staat een totaalbedrag. In dit bedrag zit (onder andere) de 30.000 voor de stimuleringsregeling. Reactie 2: Deze subsidieregeling is nog niet in verbouwen van de voorgevel in oude stijl (blz.24, 25). werking gesteld. Verwacht wordt dat de regeling per 1 maart 2024 in werking wordt gesteld. 1. Vinden wij deze stimuleringsregeling terug in de begroting 2024? Zo ja, waar valt deze dan onder (wij kunnen deze niet vinden). 2. Kunt u ons een overzicht van deze stimuleringsregeling doen toekomen vanaf het begin van deze regeling tot heden?

44

D66

B-23334-1

schriftelijk

Pag. 79 GR Geweld in afhankelijkheidsrelaties en meldpunt crisisopvang, is de mededeling Reactie 1: De financiering van taken en activiteiten die we met 14 gemeenten gezamenlijk laten uitvoeren via de GR GIA en Meldpunt Crisiszorg, is een hybride financiering. Centrumgemeente dat financiële reserves om knelpunten (bv-wachtlijst Veilig thuis) op te pakken en kwaliteit te Breda ontvangt van het rijk een decentralisatie uitkering (DUVO) voor de Safegroep (vrouwenopvang) en de aanpak van Geweld in Afhankelijkheidsrelaties (GIA). Deze uitkering is een verbeteren, uitgeput raken. tegemoetkoming in de kosten; het is niet zo dat alle kosten voor activiteiten uit deze uitkering gedekt kunnen worden. Bijvoorbeeld: de financiering van Veilig Thuis laat dit het beste zien. Bij de Ook meldpunt Crisiszorg, heeft te maken met onvoldoende middelen om haar taken binnen vorming van Veilig Thuis in 2015 zijn het Steunpunt Huiselijk geweld en het Advies en Meldpunt Kindermishandeling samengevoegd tot één organisatie. De financiering van het Steunpunt de huidige begroting, op te pakken. Huiselijk geweld werd voor het overgrote deel gefinancierd met gelden uit de DUVO, terwijl het Advies en Meldpunt Kindermishandeling met jeugdzorg gelden werd gefinancierd.

Deze Als oplossing, omdat er voor 2024 onvoldoende middelen beschikbaar zijn om taken conform jeugdzorggelden zijn in 2015 naar de individuele gemeenten gevloeid. Dat maakt dat Veilig Thuis met zowel gemeentelijke middelen als middelen uit de DUVO gefinancierd wordt. Wat ook nog afspraak uit te voeren, kiest u voor om aan de deelnemende gemeente (GRG) een extra meespeelt is dat de DUVO niet wordt geïndexeerd. De DUVO maakt deel uit van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Het aandeel van de DUVO bij ophogingen van de algemene bijdrage te vragen. Wel heeft u de extra bijdrage (die nog niet ontvangen is) alvast uitkering gemeentefonds (accres) worden niet aan de DUVO toegevoegd, maar landen bij alle individuele gemeenten. Dit maakt dat bij hogere uitvoeringskosten (vanwege indexering) er jaarlijks opgenomen in de begroting. een steeds groter beroep op gemeenten zal worden gedaan. Dit neemt niet weg dat centrumgemeente Breda via de VNG geregeld aangeeft dat het rijk gemeenten overvraagt wat betreft de GIA 1. Wat heeft het GRG eraan gedaan om bij het ministerie duidelijk te maken dat voor de taken en dat de DUVO hierbij sterk achterblijft. Ook wordt geregeld aangegeven dat de DUVO ook geïndexeerd hoort te worden en mee moet delen in het jaarlijkse accres uit het gemeentefonds.

opgelegde taken, welke met geweld en crisisopvang te maken hebben, structureel de Helaas tot nu toe zonder succes. financiering onvoldoende is, zo ja wat heeft het opgeleverd, zo nee waarom niet ? 2. Wat als de gemeentes welke in de gemeenschappelijke regeling participeren nee zeggen Reactie 2: Gemeenten maken met elkaar meerjarige afspraken en stellen het beleid vast. Deze meerjarenafspraken zijn vastgelegd in het Beleidskader GIA en Meldpunt crisiszorg-regio Westop de vraag, wie draait dan op voor het extra bedrag of het tekort? Brabant 2022-2025. In dit beleidskader is vastgelegd wat er wordt gedaan en op welke manier inzake de aanpak van Huiselijk Geweld en Kindermishandeling plus het Meldpunt Crisiszorg. In de 3. Hoe groot is het financieel tekort op GRG taken op de begroting 2024? GR GIA en MCZ is bepaald hoe de bekostiging is geregeld. Alle activiteiten die vanuit de GR worden uitgevoerd betreffen regionale activiteiten, zoals vastgelegd in het regionaal beleidskader en komen aan alle gemeenten ten goede. De centrumgemeente gaat elk jaar in overleg met de andere gemeenten over de ontwikkelingen en de benodigde bijdragen. Er wordt voorafgaande aan de mogelijke vraag om extra gelden, altijd goed nagegaan of de extra gelden echt nodig zijn.

Voordat colleges en gemeenteraden gevraagd worden om extra middelen beschikbaar te stellen wordt hierover met de 14 portefeuillehouders overeenstemming bereikt. Hierover is de gemeenteraad in maart 2023 geïnformeerd (RD2300057).

Antwoord

Reactie 3: De inschatting is dat met de gevraagde extra middelen er geen tekort ontstaat en hiermee de organisaties die de GIA-taken uitvoeren de subsidie kunnen ontvangen die nodig is om de taken naar behoren uit te voeren. Er is wel een risico benoemd bij het verzoek om de hogere bijdrage. Deze betreffen de loonkosten; uitgegaan is van een kostenstijging bij de uitvoerende organisaties van 4,4%. De loonkosten vallen naar verwachting hoger uit. We weten nu nog niet wat de gevolgen precies zijn. Centrumgemeente Breda beoordeelt de subsidieaanvragen en heeft hiertoe gesprekken met de aanvragers. Dit proces is op dit moment nog niet afgerond.

45

46

D66

D66

B-23334-2

B-23334-3

schriftelijk

schriftelijk

Pag. 91. Verenigingsondersteuner verenigingen cultuurveld . We lezen dat het contract van de verenigingsondersteuner voor cultuur per 31-12-2023 afloopt. Er wordt gevraagd om het contract met een jaar te verlengen. 1. Komt deze vraag vanuit de verenigingen of is die ambtelijk neer gelegd? 2. Welke extra en adequate kennis heeft de verenigingsondersteuner, anders dan bestuursleden van andere geen cultureel getinte verenigingen, die hier geen gebruik van kunnen of mogen maken en zelf hun zaakjes regelen? 3. Is hier sprake van verkapte subsidie, door de extra inzet van de ondersteuner, alleen voor het brede culturele veld in de gemeente Steenbergen?

Reactie 1: Vraag komt vanuit gesprekken met de culturele verenigingen en musea als ook uit evaluerende gesprekken met de cultuur intermediair.

Pag. 126. Bestuur en dienstverlening, doorontwikkeling organisatie is een continu proces. Structuur en externe ontwikkelingen, vraagt nogal wat van de ambtelijke organisatie in 2024. 1. Welke kansen gaan we pakken in 2024? 2. Tekst zeker externe ontwikkelingen is een wollig verhaal, zien wij graag in NT2 vertaalt, lukt dat?

1. Door de concrete acties die genoemd zijn creëren we kansen. Denk hierbij aan het goed in beeld blijven houden of onze formatie passend is bij de gemeentelijke kenmerken en opgaven. Door dit te doen zijn we wendbaar om opgaven op te pakken die nodig zijn. Het strategische opleidingsplan bijvoorbeeld geeft de basis voor de medewerkers om eigentijdse vaardigheden te ontwikkelen. Dat zorgt ervoor dat we over een kwalitatief goed personeelsbestand beschikken om ons werk te kunnen doen. Tevens een mooi instrument en daarmee kans om de medewerkers kunnen blijven binden en boeien. Daarnaast zijn er zeker ook kansen die we nu niet kunnen voorzien maar door ons te blijven ontwikkelen, kunnen we aan blijven sluiten bij de wereld die om ons heen verandert en waarin zich altijd mooie kansen en uitdagingen zullen voordoen.

Reactie 2: Door het volgen van cursussen en training bij LKCA, specifiek op cultuur gericht, kan er beter gestuurd worden. De cursussen zijn in voorbereiding op het Nationaal Akkoord Amateurkunst. Ook voor andere verenigingen (binnen de tak sport) is een collega met specifieke kennis aanwezig waar uren voor geraamd zijn. Reactie 3: Hier is geen sprake van. Zoals genoemd zijn er binnen sport ook uren geraamd voor ondersteuning. Bij het culturele veld zou dit wegvallen.

2. In dit hoofdstuk is de toelichting op een hoger abstractieniveau geschreven. We verwijzen u naar de paragraaf Bedrijfsvoering waar de acties concreet zijn toegelicht. 47

D66

B-23334-4

schriftelijk

Pag. 164. De 5 genoemde en uitgeschreven risico’s, staan niet op zichzelf, ook op pag. 165 lezen we niet direct of nader geduide risico’s, welke risico’s worden hier bedoeld, de verduidelijking met naam en rugnummer van deze, zien wij tegemoet?

Bij het risicomanagement richten wij ons op de belangrijkste risico's in geld. Deze maken deel uit van de top 5. Deze treft u aan op pagina 164. Zoals aangegeven betekent dit niet dat we geen aandacht hebben voor de risico's die buiten de top 5 vallen. Dat zijn risico's die wel degelijk aandacht krijgen, maar in een lichtere variant. Dat is zo afgesproken in het beleidskader. De belangrijkste overige risico's staan genoemd op pagina 165. Als u met naam en rugnummer bedoelt welk aandeel deze hebben in het totale risico (percentage) dan treft u hieronder het betreffende percentage. Het kan zijn dat er sprake is van een nieuw risico, maar dat we de impact in geld nog niet kunnen inschatten. Ook dat wordt hieronder aangegeven: De belangrijkste overige risico's, genoemd op pagina 165: Informatieveiligheid (risico van cyberaanvallen) (2,62%) Omgevingswet (risico op niet volledige dekking op kosten) (1,99%) Arbeidsmarkt en organisatie (1,62%) Salarisadministratie (risico op volledige afdrachten) (omvang nog te bepalen) Energiekosten (aanbesteding loopt) (risico is meegenomen bij algemeen risico van inflatie (zit in de 12,76%) Daarnaast zijn er nog een aantal risico's met geringe omvang. Dat zijn bedragen waarvan het netto risico uitkomt onder de 25.000 euro.

In het risicobeleid gaan we er van uit dat risico's met een nettobedrag onder de 25.000 euro opgevangen kunnen worden binnen de bestaande budgetten.

48

D66

B-23335-1

schriftelijk

Hoe is de € 1 miljoen (afgerond) structurele tekort van de Tussenrapportage verwerkt in de begroting?

Deze vraag is op 9 oktober besproken tijdens de ambtelijke toelichting van de begroting van 2024. Voor meer details en het overzicht, verwijzen wij naar bijlage B-23335-1, genaamd "Toelichting structureel tekort 1 miljoen". Daar vindt u alle informatie die u nodig hebt.

49

D66

B-23335-2

schriftelijk

Wanneer worden de 30 vacatures ingevuld?

De vacatures voor het managementteam worden bijna allemaal vervuld; we verwachten dat dit vóór 1 januari voltooid zal zijn. De vacature voor de HR-adviseurs is opnieuw opengesteld, en ook voor de overige vacatures zijn er wervingsprocessen gaande. Het kan soms wat langer duren om definitieve invullingen te doen vanwege de krapte op de arbeidsmarkt. Desondanks zijn we er tot nu toe altijd in geslaagd om uiteindelijk geschikte kandidaten te vinden voor de vacatures. Als het niet mogelijk is om deze intern in te vullen, wordt er overwogen om externen in te huren via ons inhuurkader voor derden.

50

D66

B-23335-3

schriftelijk

Hoeveel bestaande woonhuizen zijn er nog waarvan de toenmalige bewoners door de nazi’s We zijn bezig om de vraag naar specifieke aantallen per kern te onderzoeken. Deze vraag is doorgegeven aan de heemkunde kring, waar we hopen dat zij ons kunnen voorzien van de gewenste verdreven, gedeporteerd, vermoord of dat zij tot zelfmoord gedreven zijn in onze gemeente? informatie. Graag concrete getallen met kernen.

51

D66

B-23335-4

schriftelijk

Wat staat er in de nieuwe aanbesteding onkruidbestrijding omtrent de manier van onkruid bestrijden?

In het bestek wat in mei 2023 is aanbesteed is opgenomen "Het beheersen van onkruid overeenkomstig beeldmaatlat" waarbij we binnen de gemeente Steenbergen kwaliteit A en B hanteren. Hierbij is wel aangegeven dat het gebruik van borstelmachine niet is toegestaan.

52

D66

B-23335-5

schriftelijk

Wat zijn de totale kosten van de organisatieontwikkeling, vanaf het begin van dat het raadsbesluit is gevallen tot 1-1-24?

In de jaarrekeningen van 2019 tot en met 2022 is een gedetailleerde uitleg gegeven over de totale kosten onder de paragraaf bedrijfsvoering. Voor het jaar 2023 zijn deze kosten opgenomen in de begroting van 2023 en zullen ze worden verantwoord in de jaarstukken van 2023. Voor het totaal overzicht zie bijlage B-23335-5 totale kostenverloop transitie organisatie.

53

D66

B-23335-6

schriftelijk

Waaruit blijkt dat er een “toenemende” behoefte is aan kleine windmolens?

Er is aangegeven vanuit het ZLTO dat er een wens is vanuit 10 á 15 ondernemers om graag op kort termijn, op eigen terrein, aan de slag te gaan met het plaatsen van kleine windmolens. De vraag vanuit particulieren hebben we niet in beeld.

Overzicht technische vragen Begroting 2024 (Technisch beraad, B-23327, B-23328, B-23329, B-23330, B-23332, B-23333, B-23334, B-23335 en B-23336) Nr

Fractie

Codering

Bron

Vraagstelling

Antwoord

54

D66

B-23335-7

schriftelijk

De definitieve locatiekeuze op blz. 43: is dit 1 locatie of meerdere locaties verdeeld over verschillende kernen?

Het zijn meerdere locaties verdeeld over verschillende kernen.

55

D66

B-23335-8

schriftelijk

Op blz. 49 staat maar 1 rondweg beschreven: wanneer komt de uitslag van het onderzoek rondweg Dinteloord en Steenbergen in 2024?

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://raad.gemeente-steenbergen.nl/api/v1/meetings/1656/documents/19081