CConstaterende datStede Broec
Koppel je AI →
Document · PDF

04 jaarverslag jaarekening 2020 Primair Onderwijs Present

Gemeenteraad 17 juni 2021, gemeente Stede BroecBij agendapunt: Samenleving14.244 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Er is van alles gedaan om vanuit school, gemeente, zorginstellingen e.d. deze leerlingen in beeld te krijgen en te houden. Present heeft alle leerkrachten een extra presentje gegeven in de vorm van een waardebon. Als gevolg van de verspreiding van het virus is aandacht besteed aan de ventilatie van de schoolgebouwen. Het is van belang dat scholen voldoen aan de minimumeisen voor luchtverversing. Het bestuur van Present heeft al eerder voor alle scholen een onderzoek naar de ventilatie uitgevoerd. De conclusie is dat bij de meeste scholen het gebouw voldoet aan de gestelde eisen. Bij de Tweemaster was bekend dat de ventilatie niet optimaal was, maar met het oog op 24

de nieuwbouw is het aanbrengen van ventilatie uitgesteld. Geconcludeerd is dat uitstel nu niet langer mogelijk was en in 2020 is een ventilatiesysteem aangebracht. Ook bij 't Skitteljacht is de ventilatie nog niet optimaal. Hieraan wordt gewerkt. Afboeken niet meer aanwezige investeringen Op de scholen is een inventarisatie gehouden van investeringen die nog niet zijn afgeschreven, maar niet meer daadwerkelijk op de school gebruikt worden. Deze onderdelen zijn inmiddels vernieuwd, waardoor er sprake is van dubbele afschrijving. Alleen op de locatie Flosbeugel, waar door de brand de volledige inventaris is vernieuwd, wordt nog wel op de oude onderdelen afgeschreven. Hier is immers geen sprake van dubbele afschrijving, omdat de kosten van de nieuwe inrichting door de verzekering is gedekt. In 2020 zijn deze dubbele kosten afgeboekt.

2.5 Risico’s en risicobeheersing Intern risico- en beheersingssysteem In 2020 is wederom gebruik gemaakt van de Risicoscan van de PO-raad. Dit instrument is al een aantal keren gebruikt. Conclusie uit deze scan was dat de risico’s bij Present in voldoende mate zijn afgedekt. Zijn er dan helemaal geen risico’s te benoemen? De belangrijkste risico’s voor Present zijn o.a.: • Personeelstekort • Regionale samenwerking • (Kinderopvang)partners Dit wordt ondervangen door: • Samenwerken in de regio, aanpassen van het functieboek, aantrekken van zij-instromers en onderwijsassistenten, adequate wijze van werving en selectie behouden, aantrekkelijke werkgever blijven; • Voortdurend proactief en coöperatief aanhaken bij regionale ontwikkelingen; • Partners op allerlei manieren aan Present binden, bijvoorbeeld door heldere afspraken en contracten aan te gaan en deze regelmatig te evalueren. Een risico die niet in de risicoscan is genoemd is de bekostiging vanuit het ministerie. Vanaf 2023 wordt een vereenvoudigde bekostigingssystematiek ingevoerd. Bekostiging vindt plaats per kalenderjaar. In één keer is er dan een volledig overzicht van de bekostiging in een jaar. De teldatum wordt 1 februari. Naar verwachting is er bij Present sprake van een negatief herverdeeleffect bij de nieuwe bekostigingssystematiek.

Er geldt evenwel een overgangstermijn van 3 jaar, zodat scholen en besturen de tijd hebben om hun beleid aan te passen aan de nieuwe bekostigingssystematiek. Punt van aandacht hierbij is de overgang van het oude bekostigingsstelsel naar het nieuwe. Vanwege het betaalritme in het huidige systeem ontstaat er aan het eind van het kalenderjaar een vordering op de overheid van ruim € 430.000. Het is nog niet duidelijk hoe om te gaan met deze vordering. Er moet rekening gehouden worden met het feit dat deze vordering als oninbaar moet worden afgeboekt.

25

3. Verantwoording van de financiën 3.1 Ontwikkelingen en meerjarig perspectief Personele bezetting en leerlingaantallen en risico’s 2019

2020

2021

2022

2023

2024

1477

1500

1479

1448

1435

1416

Directie

7,4

7,4

6,4

6,4

6,4

6,4

Onderwijzend personeel

86,4

89,1

89

89

89

89

Ondersteunend pers.

7,2

7,6

9,6

9,6

9,6

Totaal fte werkzaam bij Present

101

104,1

105

105

105

9,6 105

Situatie per 1 oktober Aantal leerlingen Personele bezetting

Het aantal leerlingen op de teldatum 1 oktober 2020 is 1500. Dat zijn er iets meer dan in de prognose van 2020 (1477) verwacht werden. Bij de opstelling van de prognose wordt gebruik gemaakt van de prognose van het Arbeidsmarktplatform PO. Deze is samengesteld op basis van gegevens van BRON, CBS en belangstellingspercentages. Opvallend is dat de prognose van het Arbeidsmarktplatform PO voor de jaren na 2021 een iets negatiever beeld geeft dan de prognose die vorig jaar door hen is opgesteld, terwijl het werkelijk aantal leerlingen op 1 oktober 2019 hoger is dan de door hun opgestelde raming van 1 oktober 2019. Ook het werkelijk aantal leerlingen op 1 oktober 2020 is hoger dan de raming van 2020. Deze laatste aantallen zijn uiteraard nog niet verwerkt in de cijfers van het Arbeidsmarktplatform PO. Desondanks zullen wij dit jaar de prognose van het Arbeidsmarktplatform PO nog volgen, alhoewel er dus wel kanttekeningen bij gezet kunnen worden. Normaal gesproken volgt bij een daling van het aantal leerlingen een daling van de formatie. Echter gelet op het grote aantal personeelsleden tussen de 60 en 65 jaar, wordt de komende jaren een behoorlijke uitstroom verwacht. We blijven daarom proberen nieuwe personeelsleden te werven. Nieuwe personeelsleden kunnen starten in de Vervangerspool om later door te stromen naar een reguliere baan.

Het werven van nieuwe medewerkers is echter niet eenvoudig. Ondanks de daling van de formatie proberen wij toch het personeelsbestand op hetzelfde niveau te houden.

3.2 Staat van baten en lasten en balans De staat van baten en lasten ziet er als volgt uit: 2019

2020

2020

2021

2022

2023

realisatie

begroting

realisatie

begroting

begroting

begroting

9.765.502

9.213.150

9.849.082

9.640.870

9.570.500

9.533.000

Overige baten

123.791

103.950

176.588

151.850

162.000

162.000

Totale Baten

9.889.293

9.317.100

10.025.670

9.792.720

9.732.500

9.695.000

Personele lasten

8.006.013

7.849.950

8.138.577

8.292.680

8.249.250

8.213.250

Afschrijvingen

192.871

227.380

256.390

260.715

260.715

261.715

Huisvestingslasten

784.666

756.600

853.024

769.450

769.450

769.450

Overige Lasten

996.344

783.170

933.385

769.875

769.275

769.275

BATEN Rijksbijdrage OCW

LASTEN

26

Totale lasten Saldo Financiële baten Saldo

9.979.894

9.617.100

10.181.376

10.092.720

10.048.690

10.013.690

-90.601

-300.000

-155.706

-300.000

-316.190

-318.690

329

-2.518

-90.272

-158.224

Het boekjaar 2020 is afgesloten met een negatief resultaat van € 158.224. In de begroting was uitgegaan van een tekort van € 300.000. Ter verduidelijking van bovenstaande cijfers vermelden we hieronder de belangrijkste ontwikkelingen die hebben geleid tot het resultaat BATEN Rijksbijdragen OCW: € 672.500 hoger De hogere rijksvergoeding dan geraamd was, heeft de volgende oorzaken: -Present ontving in augustus 2020 een nabetaling op de lumpsumvergoeding over 2019-2020 van € 182.000 in verband met hogere loonkosten die tijdens het schooljaar 2019-2020 zijn ontstaan. -De hogere loonkosten werken ook door in een volgend schooljaar, waardoor er voor 20202021 in november 2020 een verhoging van de lumpsumvergoeding voor de periode augustus tot december 2020 is ontvangen van € 122.000. -de onderwijsachterstandsgelden zijn voor het schooljaar 2020-2021 € 55.000 hoger dan waar in de begroting rekening mee is gehouden. -De PenA-gelden, waarin de werkdrukmiddelen onderdeel van uit maken, zijn verhoogd met € 40.000. -Er is bijzondere bekostiging 1e en 2e jaars asielzoekers en overige vreemdelingen ontvangen voor de nieuwkomersklas van € 90.000. Dit bedrag is integraal doorgesluisd naar de nieuwkomersklas. -Op grond van de groeiregeling is in 2020 € 91.000 toegekend.

-De vergoeding van het swv Westfriese Knoop is € 14.000 hoger dan geraamd -Eén school kwam in aanmerking voor de groeiregeling materiële instandhouding waardoor de rijksvergoeding € 14.000 hoger werd. -De prestatieboxgelden zijn met € 18.000 verhoogd. -Voor het inhaal- en ondersteuningsprogramma is in oktober door het ministerie een subsidie toegekend van € 241.000. Hiervan staat € 34.000 geboekt als ontvangst, omdat dit bedrag gelijk is aan de uitgave. Het verschil wordt in 2021 ingezet. Overige Baten: € 35.800 hoger De overige baten zijn hoger dan geraamd door met name hogere huurinkomsten en een hogere gemeentelijke vergoeding. Een aantal gemeenten stellen sinds dit jaar een subsidie muziekonderwijs beschikbaar met een totaalbedrag van € 7.500. LASTEN Personele lasten € 288.000 hoger Loonkosten zijn € 486.000 hoger dan geraamd. Dit heeft te maken met hogere loonkosten, inzet van meer extern personeel en loonkosten ten behoeve van het ondersteuningsprogramma. Verder zijn de vervangingskosten, kosten zwangerschapsverlof ouderschapsverlof hoger dan geraamd totaal € 50.000 hoger dan geraamd. Aan overige personeelskosten en scholing is € 28.000 minder uitgegeven dan geraamd Verder is € 80.000 ingezet voor projecten. Hiervoor van € 300.000 beschikbaar. 27

Afschrijvingen € 29.000 hoger Door het afboeken van investeringen die niet meer op de school aanwezig zijn, ontstaat er een overschrijding van € 29.000. Kosten huisvesting € 96.000 hoger De grootste overschrijding betreft energiekosten van € 40.000. Dit wordt voor een groot gedeelte veroorzaakt doordat de energiekosten van twee scholen in Stede Broec die door de gemeente bij ons in rekening worden gebracht tweemaal in 2020 zijn geboekt. De kosten over 2019 werden na het sluiten van de boeken in 2020 in rekening gebracht. Ook is men iets te optimistisch geweest over de geraamde kosten van energie. Aan onderhoud is € 17.000 meer uitgegeven. Voorts zijn de schoonmaakkosten ruim € 32.000 hoger. Dit heeft voornamelijk te maken met extra kosten i.v.m. corona. De kosten van beveiliging zijn € 9.000 hoger. Diverse scholen moesten kosten maken om de ontruimingsinstallaties aan de nieuwste eisen te laten voldoen. Overige instellingskosten € 151.000 hoger De grootste overschrijding op het onderdeel instellingskosten is de doorbetaling aan de nieuwkomersklas. Dit is een overschrijding van € 111.000. In voorgaande jaren werden de beschikkingen bijzondere bekostiging vanuit een tussenrekening direct naar ’t Palet overgemaakt. Deze extra inkomsten en uitgaven zijn nu via de exploitatie uitbetaald. Verder opvallende uitgaven is de overschrijding op de post leermiddelen van € 43.000.

Alle scholen laten een overschrijding zien. Dit geldt ook de overige schoolgebonden kosten. Op de post culturele vorming is € 20.000 minder uitgegeven. Dit wordt vooral veroorzaakt omdat in 2020 geen voorstellingen zijn gegeven. Belangrijkste ontwikkeling in de meerjarenbegroting Bij bovengenoemde drie onderdelen worden de uitgaven aangehouden van de begroting 2021. Het meerjarenoverzicht geeft een gering tekort aan voor de komende jaren. Zoals eerder is vermeld vindt vanaf 2023 een nieuwe vereenvoudigde bekostiging vanuit het ministerie plaats. Dit zorgt bij Present voor een negatief herverdeeleffect. Gedurende drie jaar zal er een overgangsperiode gelden, waardoor in ieder geval in 2023 het negatieve effect zeer beperkt zal zijn. Van de scholen wordt verwacht dat ze een begroting in zullen leveren, waarbij de uitgaven gelijk zijn aan de inkomsten. Op schoolniveau zullen de directeuren zelf hun besparingen moeten vinden. Dit geldt ook voor de bestuursbegroting. Balans in meerjarig perspectief Balans PRESENT ACTIVA Materiële vaste activa Financiële vaste activa Vorderingen Liquide middelen Totale Activa PASSIVA Reserves Resultaat Eigen vermogen

31-12-2019 31-12-2020 31-12-2021 31-12-2022 31-12-2023 1.043.674 52.175 1.282.102 4.101.772 6.479.723

1.305.713 48.325 995.633 4.006.686 6.356.357

1.400.000 50.000 750.000 3.471.166 5.671.166

1.400.000 50.000 750.000 3.006.166 5.206.166

1.400.000 50.000 750.000 2.737.166 4.937.166

4.130.031 -90.270 4.039.761

4.039.761 -158.224 3.881.537

3.881.537 -300.000 3.581.537

3.581.537 -300.000 3.281.537

3.281.537 -300.000 2.981.537

28

Voorzieningen Kortlopende schulden Totale Passiva

1.529.274 910.688 6.479.723

1.189.629 1.285.191 6.356.357

1.189.629 900.000 5.671.166

1.024.629 900.000 5.206.166

1.055.629 900.000 4.937.166

Ratio's Weerstandsvermogen

2019 33%

2020 26%

2021 23%

2022 20%

2023 17%

5,91 -0,98%

3,89 -1,59%

4,69 -3,06%

4,17 -3,08%

3,87 -3,09%

Liquiditeitsratio Rentabiliteit

Opvallende wijziging in de balans is de verhoging van de materiele vaste activa. Er is door de scholen veel geïnvesteerd in schoolmeubilair en ICT. De inspectie van het Onderwijs hanteert vanaf dit jaar de “signaleringswaarde voor mogelijk bovenmatig eigen vermogen”. Volgens de inspectie komt het eigen vermogen van Present uit boven de vastgestelde signaleringswaarde. Dat Present een hoog vermogen heeft, is bekend. Daarom wordt al enige jaren voor de scholen de mogelijkheid geboden via projecten extra uitgaven te mogen doen. Voor het inlopen van het bovenmatig vermogen zal, zoals de inspectie het aangeeft, een voorstel worden gemaakt. Daarover is op dit moment overleg gaande.

3.3 Financiële positie In de tabel worden deze streefwaarden samengevat CVOStreefwaarde norm Stichting Present Solvabiliteit 20% 20% ondergrens Liquiditeit 0,5 – 1,5 1 Rentabiliteit

Realisatie 2020

Realisatie 2019

79%

86%

3,89%

5,91%

0% - 5%

0

-1,59

-0,98%

Weerstandsvermogen

5%

45%

26%

33%

Kapitalisatiefactor

35% bovengrens

35%

64%

66%

De jaarrekening is gecontroleerd door HofsteengeZeemanGroep B.V..

29

4. Jaarrekening Grondslagen voor de jaarrekening ALGEMEEN De activiteiten van de instelling, Stichting Present, bestaan voornamelijk uit dienstverlening op het gebied van onderwijs. De in de jaarrekening opgenomen bedragen luiden in hele euro's. De algemene grondslag voor de waardering van activa en passiva, alsmede voor het bepalen van het resultaat, is de verkrijgingsprijs. Oordelen en schattingen Bij de toepassing van de grondslagen en regels voor het opstellen van de jaarrekening vormt het bestuur zich diverse oordelen en verricht schattingen. Daar waar sprake is van een schattingsonzekerheid van significante omvang wordt dit toegelicht. Inherent aan het doen van schattingen is dat afwijkingen in een volgend verslagjaar zich kunnen voordoen. Er zijn in het boekjaar geen significante schattingsverschillen geconstateerd ten aanzien van in het verleden gedane schattingen. Stelsel Ten opzichte van het voorgaande verslagjaar is het stelsel inhoudelijk ongewijzigd gebleven. Wel is op onderdelen het stelsel nader uitgewerkt en meer gedetailleerd beschreven. Grondslagen voor waardering van activa en passiva Algemeen De jaarrekening is opgesteld in overeenstemming met de wettelijke bepalingen van de stellige uitspraken van de Richtlijnen voor de jaarverslaggeving, die uitgegeven zijn door de Raad voor de Jaarverslaggeving waaronder Richtlijn 660 Onderwijsinstellingen.

Deze bepalingen zijn van toepassing op grond van de Regeling Jaarverslaggeving Onderwijs. Activa en passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Materiële vaste activa De materiële vaste activa worden gewaardeerd op aanschafwaarde, verminderd met lineair berekende afschrijvingen, gebaseerd op de verwachte economische levensduur. In het jaar van investeren wordt naar tijdsgelang afgeschreven. Er wordt afgeschreven vanaf het moment van ingebruikneming. Er wordt een activeringsgrens gehanteerd van € 500, investeringen onder de € 500 worden rechtstreeks ten laste van het resultaat gebracht. Afschrijvingen aantal jaren 20 15 10 10 7 5

Meubilair Inventaris Leermiddelen Hardware - digiborden Hardware - touchscreens Hardware - overig

30

Financiële vaste activa De financiële vaste activa betreft een vordering inzake betaalde borg van betaalde tablets aan Snappet en betaalde waarborgsom inzake te betalen huur aan Dekker Beleggingen. De borgsommen worden terugbetaald op het moment van beëindiging van de contracten. Vorderingen De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs, welke gelijk zijn aan de nominale waarde, onder aftrek van de noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen. Liquide middelen De liquide middelen staan, voor zover niet anders vermeld, ter vrije beschikking van het bestuur. Algemene reserve De algemene reserve betreft een buffer ter waarborging van de continuïteit van het schoolbestuur en wordt opgebouwd uit resultaatbestemming van overschotten welke ontstaan uit het verschil tussen de toegerekende baten en de werkelijke gemaakte lasten. (In geval van een tekort wordt dit resultaat ten laste van de algemene reserve gebracht.) Bestemmingsreserve Bestemmingsreserve eerste waardering is gevormd door de activering van een deel van de aanwezige inventaris.

Jaarlijks valt middels resultaatbestemming een deel van deze bestemmingsreserve vrij, dat overeenkomt met de afschrijvingslast van de geactiveerde inventaris. Voorzieningen Voorzieningen worden in de balans opgenomen voor concrete risico’s, verplichtingen of te verwachte verliezen, die op de balansdatum bekend zijn maar waarvan de omvang onzeker is, maar redelijkerwijs is in te schatten, en voor kostenegalisatie. Voorzieningen worden onderscheiden naar aard en doel. Voorzieningen worden gedoteerd ten laste van de staat van baten en lasten en de werkelijke kosten worden rechtstreeks ten laste van deze voorzieningen gebracht. De dotatie aan de voorziening groot onderhoud geschiedt op basis van het meerjarenonderhoudsplan. De lasten voor groot onderhoud worden ten laste van de voorziening gebracht. De dotatie aan de voorziening jubilea geschiedt aan het eind van het jaar. De grondslag voor de hoogte van de voorziening is gebaseerd op de berekening voorziening jubilea middels het model van VOS ABB. De werkelijke jubilea-uitkeringen worden in de loop van het jaar rechtstreeks ten laste van de voorziening gebracht. Kortlopende schulden De kortlopende schulden hebben een verwachte looptijd van maximaal één jaar.

31

Grondslagen voor bepaling van het resultaat Algemeen Het resultaat wordt bepaald als het verschil tussen de baten (subsidies en overige baten) en alle hiermee verbonden, aan het verslagjaar toe te rekenen lasten. De lasten worden bepaald met inachtneming van de hiervoor vermelde waarderingsgrondslagen. De baten en lasten worden toegerekend aan de verslagperiode waarop deze betrekking hebben en worden gewaardeerd tegen de nominale waarde op basis van historische kosten. (Rijks)bijdragen OCW Onder de (rijks)bijdragen OCW worden de vergoedingen voor personele en exploitatiekosten opgenomen. De (rijks)bijdragen worden op basis van (school)jaarbeschikkingen naar evenredigheid toegerekend aan verslagjaren. Tevens worden de bijdragen van het Samenwerkingsverband Westfriese Knoop onder rijksbijdragen opgenomen. Overige baten Overige bedrijfsopbrengsten bestaan uit baten uit verhuur, detachering, ouderbijdragen en overige baten. De ouderbijdrage, overblijf en schoolreis worden verantwoord volgens het kasstelsel betalingen en ontvangsten. Personeelslasten Onder de personele lasten zijn opgenomen de lonen en salarissen van het personeel in dienst van het bevoegd gezag verminderd met ontvangen uitkeringen van Vervangingsfonds en uitkeringsinstanties. Tevens zijn onder deze noemer opgenomen de overige personele lasten.

Afschrijvingen De afschrijvingen zijn gerelateerd aan de aanschafwaarde van de desbetreffende materiële vaste activa. De ondergrens waarboven geactiveerd gaat worden is € 500. In het jaar van investeren wordt naar tijdsgelang afgeschreven. Huisvestingslasten Onder de huisvestingslasten worden de kosten van huisvesting opgenomen. De lasten worden toegerekend aan het verslagjaar waarop ze betrekking hebben. Overige lasten De overige lasten hebben betrekking op kosten die voortvloeien uit de aangegane afspraken dan wel noodzakelijk zijn voor het geven van onderwijs en betrekking hebben op het verslagjaar waarop ze betrekking hebben. Rentebaten en rentelasten De rentebaten en -lasten betreffen de op de verslagperiode betrekking hebbende rente opbrengsten en kosten en kosten van ontvangen leningen Pensioenrechten Voor de medewerkers van de organisatie is een pensioenregeling getroffen, welke is ondergebracht bij het ABP. De dekkingsgraad van het pensioenfonds per 31-12-2020 bedraagt 93,2%. Deze pensioenregeling wordt in de jaarrekening verwerkt als toegezegde bijdrageregeling. Dit betekent dat de over het boekjaar verschuldigde premies als kosten worden verantwoord. Behalve de betaling van de premies heeft de organisatie geen verplichtingen uit hoofde van deze pensioenregeling. De risico’s van loonontwikkeling, prijsindexatie en 32

beleggingsrendement op het fondsvermogen zullen mogelijk leiden tot toekomstige aanpassingen in de jaarlijkse bijdrage aan het pensioenfonds. Grondslagen voor het kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode. Hierbij wordt het Saldo Baten en Lasten als uitgangspunt genomen, waarop vervolgens correcties worden aangebracht voor verschillen tussen opbrengsten en ontvangsten en kosten en uitgaven.

33

Balans (na verwerking resultaat) 31-12- 2020 EUR

31-12- 2019 EUR

1.305.713 48.325

1.043.675 52.175

Activa 1.2 1.3

Vaste Activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa Totaal vaste activa

1.5 1.7

Vlottende activa Vorderingen Liquide middelen

1.354.038 1.049.280 4.008.270

1.095.850 1.282.102 4.101.772

Totaal vlottende activa

5.057.550

5.383.874

Totaal activa

6.411.588

6.479.724

Passiva 2.1 2.2 2.4

Eigen vermogen Voorzieningen Kortlopende schulden

3.881.536 1.191.214 1.338.838

4.039.761 1.529.274 910.689

Totaal passiva

6.411.588

34

6.479.724

Staat van Baten en Lasten 2020 EUR

Begroot 2020 EUR

2019 EUR 9975

Baten 3.1 3.2 3.5

Rijksbijdragen Overige overheidsbijdragen en subsidies Overige baten

9.854.332 50.840

9.176.500 36.650

9.723.151 42.350

125.748

103.950

123.790

10.030.920

9.317.100

9.889.292

Personeelslasten Afschrijvingen Huisvestingslasten Overige lasten

8.138.577 256.390 858.274 933.385

7.849.950 227.380 756.600 783.170

8.006.013 192.873 784.022 996.984

Totaal Lasten

10.186.266

9.617.100

9.979.892

Saldo Baten en Lasten

-155.706

-300.000

-90.600

Financiële baten en lasten

-2.518

0

329

-158.224

-300.000

-90.271

Totaal Baten Lasten 4.1 4.2 4.3 4.4

5

Totaal resultaat

35

Kasstroomoverzicht 31-12- 2020 EUR

31-12- 2019 EUR

Saldo Baten en Lasten

-155.706

-90.600

Aanpassing voor: Afschrijvingen (regulier) Afschrijvingen desinvesteringen Mutaties voorzieningen

222.346 -131.964 -338.060

192.872 -156.768

Verandering in vlottende middelen: Vorderingen (-/-) Schulden

232.821 428.149

-44.557 -78.330

Totaal Kasstroom uit bedrijfsoperaties

257.586

-177.383

-2.518

329

Kasstroom uit operationele activiteiten

Ontvangen interest Totaal kasstroom uit operationele activiteiten

255.068

-177.054

Kasstroom uit investeringsactiviteiten Investeringen in materiële vaste activa (-/-) Desinvesteringen

518.428 166.008

Totaal kasstroom uit investeringensactiviteiten

493.218 0

-352.420

-493.218

Totaal kasstroom uit financieringsactiviteiten

3.850

33.600

Overige balansmutaties

0

0

Mutatie liquide middelen

-93.502

-636.672

36

Toelichting op de onderscheiden posten van de Balans

Vaste activa Aanschaf prijs

Afschrijving cumulatief

Boekwaarde

Investering 2020

Afschrijving 2020

1-1- 2020 EUR

Boekwaarde desinv. 2020

Afschrijving desinv. 2020

1-1- 2020 EUR

1-1- 2020 EUR

Schoolmeubilair Inventaris en apparatuur Onderwijsleerpakket/meth. ICT

991.953 222.738 869.681 1.280.853

Materiele vaste activa

Aanschaf prijs

Afschrijving cumulatief

Boekwaarde

EUR

EUR

EUR

EUR

31-12- 2020 EUR

31-12- 2020 EUR

31-12- 2020 EUR

606.992 136.802 647.635 930.119

384.960 85.935 222.045 350.734

232.101 23.113 55.325 207.889

49.786 510 95.997 19.714

40.918 8.954 53.124 119.350

35.586 164 78.675 17.539

1.173.043 245.341 828.489 1.469.028

611.100 145.592 621.564 1.031.930

561.942 99.748 206.924 437.099

3.365.224

2.321.549

1.043.674

518.428

166.008

222.346

131.964

3.715.901

2.410.186

1.305.713

Boekwaarde

Investeringen en verstrekte leningen

Desinvesteringen en aflossingen

Resultaat deelneming

Boekwaarde

1-1- 2020 EUR

1-1- 2020 EUR

1-1- 2020 EUR

2020 EUR

31-12- 2020 EUR

Overige vorderingen

52.175

2.600

6.450

0

48.325

Financiële vaste activa

52.175

2.600

6.450

0

48.325

Materiële vaste activa 1.2.2.1 1.2.2.2 1.2.2.3 1.2.2.4

Financiële vaste activa 1.3.7

37

Vorderingen 31-12- 2020 EUR

31-12- 2019 EUR

126.532 439.725 349.185 1.868 131.970

58.520 411.179 708.499 1.585 102.319

1.049.280

1.282.102

1.868 0 1.868

752 833 1.585

454 132.424 131.970

328 101.991 102.319

Kasmiddelen Tegoeden op bank- en girorekeningen

142 4.008.128

175 4.101.597

Liquide middelen

4.008.270

4.101.772

Vorderingen 1.5.1 1.5.2 1.5.6 1.5.7 1.5.8

Debiteuren OCW Overige overheden Overige vorderingen Overlopende activa Vorderingen Uitsplitsing

1.5.7.1 1.5.7.2

Personeel Overige Overige vorderingen

1.5.8.1 1.5.8.3

Vooruitbetaalde kosten Overige overlopende activa Overlopende activa

Liquide middelen Liquide middelen 1.7.1 1.7.2

38

Eigen vermogen Stand per 1-1- 2020 EUR

Resultaat EUR

Overige mutaties EUR

Stand per 31-12-2020 EUR

3.702.333 337.427 4.039.761

-145.279 -12.945 -158.224

0 0 0

3.557.054 324.482 3.881.536

43.010 294.417 337.427

-12.945 0 -12.945

0 0 0

30.065 294.417 324.482

Eigen vermogen 2.1.1 2.1.2

Algemene reserve Bestemmingsreserve (publiek) Eigen vermogen Uitsplitsing

2.1.2.1 2.1.2.2

Uitsplitsing Bestemmingsreserve 1e waardering Bestemmingsreserve personeel Bestemmingsreserve (publiek)

Voorzieningen 2.2

2.2.1 2.2.3

Voorzieningen Stand per 1-1- 2020

Dotaties

Onttrekkingen

Vrijval

Rente mutatie contant

Stand per 31-122020

Kortlopend deel <1 jaar

Langlopend deel >1 jaar

Personeelsvoorzieningen Overige voorzieningen

103.613 1.425.661

16.626 234.250

21.997 566.939

0 0

0 0

98.242 1.092.972

16.150 206.000

82.092 886.972

Voorzieningen

1.529.274

250.876

588.936

0

0

1.191.214

222.150

969.064

39

Kortlopende schulden 31-12- 2020 EUR

31-12-2019 EUR

199.342

163.570

350.175 104.613 96.466 534.595

310.325 99.956 42.788 294.050

1.285.191

910.689

Kortlopende schulden 2.4.3 2.4.4 2.4.7 2.4.8 2.4.9 2.4.10

Crediteuren OCW Belastingen en premies sociale verzekeringen Schulden terzake van pensioenen Overige kortlopende schulden Overlopende passiva Kortlopende schulden Uitsplitsing

2.4.7.1 2.4.7.3

Loonheffing Premies sociale verzekeringen Belastingen en premies sociale verzekeringen

330.276 19.899 350.175

292.650 17.675 310.325

2.4.10.3 2.4.10.5 2.4.10.6 2.4.10.8

Vooruitontvangen investeringssubsidies Vakantiegeld Accountants- en administratiekosten Overige Overlopende passiva

269.285 257.566 7.744 0 534.595

49.788 236.518 7.744 0 294.050

40

Model G Verantwoording subsidies G1

Subsidies zonder verrekeningsclausule Omschrijving

Toewijzing Kenmerk

Bedrag toewijzing

Ontvangen t/m verslagjaar

Prestatie afgerond?

EUR

EUR

Ja/Nee

Subsidie tweetalig onderwijs 20192020

1005577

20-09-2019

€ 10.000

€ 10.000

Nee

Subsidie inhaal- en ondersteuningsprogramma’s onderwijs 2020-2021

IOP2-13662-PO

16-1-2020

€ 241.200

€ 241.200

Nee

Totale kosten

Te verrekenen

G2

Subsidies met verrekeningsclausule

G2A

Aflopend per ultimo verslagjaar Omschrijving

Toewijzing kenmerk

Toewijzing datum

Niet van toepassing

G2B

Toewijzing datum

Doorlopend tot in een volgend verslagjaar Omschrijving

Toewijzing kenmerk

Toewijzing datum

Bedrag toewijzing EUR

Bedrag toewijzing EUR

Niet van toepassing

41

Ontvangen t/m verslagjaar EUR

Saldo 1-1- 2019 EUR

Ontvangen t/m verslagjaar

EUR

Totale kosten 31-12-2019

Ontvangen t/m verslagjaar 31-12-2019 EUR

Niet uit de balans blijkende verplichtingen Huurovereenkomst De stichting is per 1 maart 2010 een huurovereenkomst aangegaan met Dekkers beleggingen voor huisvesting van het bovenschoolse management voor de duur van 5 jaar. Vanaf 2015 geldt een huurcontract van een jaar, dat jaarlijks met een jaar kan worden verlengd. De totale verplichting bedraagt € 27.399 per jaar (prijspeil 2020). Jaarlijks wordt de huurprijs per 1 maart geïndexeerd, op basis van de CPI reeks - alle huishoudens (jaar 2000 = 100).

42

Toelichting op Staat van Baten en Lasten

Overheidsbijdragen 2020 EUR

2019 EUR

9.157.487 433.118 263.727 9.854.332

9.154.610 308.067 260.474 9.723.151

9.157.487

9.154.610

34.415 398.703 433.118

0 308.067 308.067

50.840 50.840

42.350 42.350

104.460

93.414

21.288 125.748

30.376 123.790

Rijksbijdragen 3.1.1 3.1.2 3.1.4

Rijksbijdragen OCW Overige subsidies OCW Ontvangen doorbetalingen rijksvergoeding SWV Rijksbijdragen Uitsplitsing

3.1.1.1

OCW

3.1.2.1.1 3.1.2.2.1

Overige subsidies OCW Geoormerkte subsidies Niet-geoormerkte subsidies Overige subsidies OCW Overige overheidsbijdragen en -subsidies

3.2.2

Overige gemeentelijke bijdragen en subsidies Overige overheidsbijdragen en -subsidies

Andere baten Overige baten 3.5.1 3.5.5 3.5.6

Verhuur Ouderbijdragen Overige Overige baten

43

Lasten Personeelslasten 4.1.1 4.1.2 4.1.3

Lonen en salarissen Overige personele lasten Af: uitkeringen Personeelslasten

2020 EUR

2019 EUR

7.772.828 415.897 50.148 8.138.577

7.470.512 582.358 46.857 8.006.013

6.004.884 883.723 884.221 7.772.828

5.733.239 826.333 910.940 7.470.512

16.626 236.295 162.976 415.897

31.452 329.054 221.852 582.358

256.390 256.390

192.873 192.873

0 88.089 218.539 261.170 39.099 234.250 17.127 858.274

242 104.159 162.994 234.527 36.163 237.086 8.851 784.022

401.763 531.622 933.385

479.093 517.891 996.984

15.488 15.488

17.492 17.492

3 2.521 -2.518

329

Uitsplitsing 4.1.1.1 4.1.1.2 4.1.1.3

Brutolonen en salarissen Sociale lasten Pensioenpremies Lonen en salarissen

4.1.2.1 4.1.2.2 4.1.2.3

Dotaties personele voorzieningen Personeel niet in loondienst Overig Overige personele lasten Afschrijvingen

4.2.2

Materiële vaste activa Afschrijvingen Huisvestingslasten

4.3.1 4.3.3 4.3.4 4.3.5 4.3.6 4.3.8 4.3.7

Huur Onderhoud Energie en water Schoonmaakkosten Heffingen Dotatie overige onderhoudsvoorzieningen Overige Huisvestingslasten Overige lasten

4.4.1 4.4.2

4.4.1.1

Administratie- en beheerskosten Inventaris, apparatuur en leermiddelen Overige lasten Specificatie honorarium Onderzoek jaarrekening Accountantslasten

Financieel en buitengewoon Financiële baten en lasten 5.1

Rentebaten Rentelasten Financiële baten en lasten

44

329

Verplichte Toelichting Model E: Verbonden partijen Naam

Juridische vorm 2015

Statutaire zetel

Niet van toepassing

45

Code activiteit en

Eigen vermogen 31-12- 2016 EUR

Resultaat jaar 2014

Art 2:403 BW

Deelname

Consolida tie

EUR

Ja/Nee

%

Ja/Nee

WNT-verantwoording 2020 Stichting Openbaar Onderwijs Present 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen, gewezen topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling

bedragen x € 1

R.H.J. Bijlsma

Functiegegevens

Bestuurder

Aanvang en einde functievervulling in 2020

1/1 – 31/12

Deeltijdfactor in fte

0,6510

Dienstbetrekking?

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

67.028

Beloningen betaalbaar op termijn

11.000

Subtotaal

78.028

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

93.093

-/- Onverschuldigd betaald bedrag

N.v.t.

Totale bezoldiging

78.028

Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

N.v.t.

Gegevens 2019 Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2019

1/1 – 31/12

Omvang dienstverband (deeltijdfactor in fte)

0,651

Dienstbetrekking

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

61.176

Beloningen betaalbaar op termijn

10.742

Subtotaal

71.918

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

89.838

Bezoldiging

71.918

46

1c. Toezichthoudende topfunctionarissen

bedragen x € 1

J. Hendrix

M. Fortuin

A. van Eck

Functiegegevens

Voorzitter

Lid

Lid

Aanvang en einde functievervulling in 2020

1/1-31/12

1/1–31/12

1/1–31/12

Bezoldiging

9.357

6.405

5.380

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

21.450

14.300

14.300

Bezoldiging

-/- Onverschuldigd betaald bedrag

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

Totale bezoldiging

8.857

6.405

5.380

Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

1/1–31/12

1/1–31/12

1/1–31/12

8.857

6.405

5.380

Gegevens 2019 Aanvang en einde functievervulling in 2018 Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Totale bezoldiging 2019

bedragen x € 1 Functiegegevens

0

0

0

8.857

6.405

5.300

W. de Groot

G. Valk

Lid

Lid

1/1–31/12

1/1–31/12

Bezoldiging

6.405

6.405

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

14.300

14.300

Aanvang en einde functievervulling in 2020 Bezoldiging

-/- Onverschuldigd betaald bedrag

N.v.t.

N.v.t.

Totale bezoldiging

6.405

6.308

Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

N.v.t.

N.v.t.

1/1–31/12

1/1–31/12

6.405

6.308

Gegevens 2019 Aanvang en einde functievervulling in 2018 Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Totale bezoldiging 2019

0

0

6.308

6.308

47

5.1 Overige gegevens Bestemming van het exploitatieresultaat Het exploitatieresultaat volgens de exploitatierekening over 2020 bedraagt ad € 158.224 negatief. Hiervan wordt voor € 145.279 onttrokken aan de algemene reserve en voor € 12.945 onttrokken aan de bestemmingsreserve 1e waardering. Gebeurtenissen na balansdatum Na afloop van het boekjaar hebben zich geen gebeurtenissen voorgedaan die belangrijk zijn voor de interpretatie van de cijfers in de jaarrekening. Vaststelling en goedkeuring jaarrekening Het College van Bestuur van Stichting PRESENT heeft de jaarrekening 2020 vastgesteld op 14 april 2021. De Raad van Toezicht van Stichting PRESENT heeft de jaarrekening 2020 goedgekeurd op 14 april 2021.

Ondertekende bestuursleden De heer R. Bijlsma, voorzitter College van Bestuur.

Ondertekende leden van de raad van toezicht

Mevrouw J. Hendriks, voorzitter De heer M. Fortuin De heer G. Valk De heer W. de Groot Mevrouw A. van Eck

48

Controleverklaring

Postcode/ Plaats Telefoon E-mail Internetsite K.v.K.nummer

1613 KZ Grootebroek 0228-523857 info@openbaaronderwijspresent.nl www.openbaaronderwijspresent.nl 37087297

49

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10129486/1