CConstaterende datSomeren
Koppel je AI →
Document · PDF

Ontwerpbegroting 2024 meerjarenraming2025-2027 digitaal V3

Commissie Burger en Bestuur 16 mei 2023, gemeente SomerenBij agendapunt: Indienen Zienswijze bij ontwerpbegroting 2024 en meerjarenraming 2025-2027 Senzer15.734 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

30

3.a.

Weerstandsvermogen en risicobeheersing (vervolg)

3 Verhuurbaarheid eigen locaties

De belangrijkste huurovereenkomsten, met het UWV en externe werkgevers zijn doorgetrokken naar 2024 en verder. Het huurcontract met gemeente Helmond is geëxpireerd in 2023 en niet meer opgenomen onder de opbrengsten. Voor de middellange en langere termijn wordt respectievelijk gekeken naar verhuur van bestaande locaties (waar mogelijk) respectievelijk wordt een nieuw masterplan ontworpen voor toekomstige huisvesting van Senzer.

4 Risico van de efficiencymaatregelen

In 2019 zijn voor de periode tot en met 2023 ambitieuze efficiencymaatregelen en krimp van de formatie afgesproken in overleg met de deelnemende gemeenten. Eind 2021 resteerde hiervan nog een opgaaf van circa € 1 miljoen; die was opgenomen in begroting 2022 en als zodanig ook is gerealiseerd in 2022. Als gevolg van de efficiencymaatregelen zijn organisatieontwikkelingen, verbeterslagen en ook een aantal daaraan gerelateerde functies verdwenen. Met toekomstbestendige bedrijfsvoering en mogelijk wat extra investeringen in ontwikkelfunctie wordt getracht weer ‘bij de tijd’ te komen.

5 Loon- en prijsontwikkeling die afwijkt van gehan-

teerde CPB-ramingen Voor het berekenen van de loon- en prijsontwikkeling wordt uitgegaan van de CPB-ramingen die zijn opgenomen in de macro-economische verkenningen. Deze inschattingen worden meer dan een jaar van tevoren gemaakt. Jaarlijks zien we hier afwijkingen op. Twee onderwerpen springen er als risico uit: energie- en grondstofkosten en ontwikkeling van cao’s. Gezien de forse verbetering van de cao samenwerkende gemeentelijke organisaties (SGO) en opwaartse druk van andere cao’s is het heel goed mogelijk dat de reguliere LPO ontoereikend is. Het één op één doortrekken van de cao SGO naar cao Sociaal werk gaat circa € 1 miljoen extra kosten. De energie- en grondstofkosten zijn ook enorm in beweging en mogelijk nog onvoldoende verwerkt in de LPO. Het hogere risicoprofiel brengen we tot uitdrukking in een hogere impact (2,5%). Bij een lastenomvang (exclusief buig-LKS) van € 93 miljoen en een kans van 75% bedraagt het af te dekken risico € 1,75 miljoen.

6 Opname van de opgebouwde verlofrechten in

één jaar Alle medewerkers van Senzer tezamen hebben een flink saldo aan gespaarde verlofuren (269.100). Het

risico bestaat dat in enig jaar meer dan gemiddeld verlof wordt opgenomen of uitbetaald waardoor de lasten in dat jaar hoger zijn dan in de reguliere exploitatie gedekt. Het risico wordt voor 2024 en toekomstige jaren ingeschat op 10% met een gemiddeld tarief van € 23 en is berekend op basis van eindstanden in 2022. Dit representeert een bedrag van € 0,45 miljoen. Daarnaast hebben de Wsw-medewerkers de mogelijkheid verlof te sparen om dit later op te nemen voor een langere aaneengesloten periode. Ter kwantificering van het maximale verlies van toegevoegde waarde wordt gerekend met € 5 per uur. Ultimo 2022 is het saldo 72.400 uren, wat een bedrag vertegenwoordigt van bijna € 0,36 miljoen. Het totale risico op balansdatum bedraagt € 0,81 miljoen. Waar mogelijk wordt additioneel opgenomen verlof opgevangen door collega’s, dan wel wordt gekeken naar het prioriteren van werkzaamheden.

7 Toekomstbestendige organisatie

In de afgelopen jaren waren er weinig tot geen middelen beschikbaar voor het fundamenteel investeren in de bedrijfsvoering.

31

3.a.

Weerstandsvermogen en risicobeheersing (vervolg)

Niet in het minst in een toekomstbestendige huisvesting en moderne, efficiënte en veilige digitale werkomgeving. Om te zorgen dat Senzer weer kan investeren in huisvesting en digitalisering heeft het algemeen bestuur besloten middelen te reserveren voor de programma’s digitalisering en huisvesting. De uitwerking van programma digitalisering en ambitieniveau met betrekking tot huisvesting worden in 2023 opgeleverd, waarop begroting en risico-paragraaf worden geactualiseerd.

Zowel op fysieke- als cybersecurity risico’s zijn de rollen en protocollen nog een keer aangescherpt. Ook wordt geïnvesteerd in maatregelen ter voorkoming of beperking van fysieke en/of digitale schade. Naast de aangescherpte aansturing gaat het dan onder andere om actievere monitoring en verantwoording van risico’s, bewustwordings-campagnes en technische en technologische aanpassingen.

8 Bedrijfscontinuïteit (fysieke en cybersecurity

risico’s) Het afgelopen jaar heeft met corona en de netwerkinbraak nog een keer duidelijk gemaakt hoe afhankelijk Senzer is van de fysieke locatie en -dossiers alsook de toegang tot systemen en applicaties. Een calamiteit kan leiden tot niet verzekerde schade en ook leegloop aan uren die weer moeten worden ingehaald met overuren en/of inhuur. Aan niet verzekerde schade is een bedrag ingeschat van € 0,3. Aan leegloopuren is het risico bepaald op vier weken, volledige sluiting tegen een gemiddeld uurtarief; circa € 2,4 miljoen. De kans wordt laag ingeschat; eens in de 20 jaar. Daarmee komt het risicobedrag op € 0,14 miljoen.

32

3.b.

Financiering

Financiële kengetallen

Met ingang van het jaarbericht 2015 stelt het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV), dat de kaders vormt voor de begroting en de jaarverslaglegging van publiek rechtelijke organen waartoe het werkbedrijf behoort, de opname verplicht van een aantal financiële kengetallen. In de tabel hiernaast treft u deze aan met een toelichting. De netto schuldquote saldeert de schulden en de meteen opeisbare tegoeden en zet die af tegen de baten. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de posities met en zonder uitgezette leningen, omdat

een hoge schuldpositie met daar tegenover ook hoge uitzettingen vooralsnog niet problematisch hoeft te zijn. Senzer heeft geen uitgezette leningen. Het solvabiliteitsrisico is een indicatie omtrent de mate waarin het werkbedrijf aan zijn langlopende verplichtingen kan voldoen. Het is de verhouding tussen het eigen vermogen en het totale vermogen. Een percentage kleiner dan 50% duidt erop dat het vreemd vermogen groter is dan het eigen vermogen, hetgeen betekent dat Senzer in de toekomst zijn langlopende verplichtingen niet zelf kan voldoen.

Begroting 2024 -5%

Begroting 2025 -5%

Begroting 2026 -5%

Begroting 2027 -5%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

-5%

-5%

-5%

-5%

Solvabiliteitrisico

43%

43%

43%

43%

Grondexploitatie

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

0%

0%

0%

0%

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

Kengetallen BBV Netto schuldquote

Structurele Exploitatieruimte Belastingcapaciteit

De structurele exploitatieruimte geeft de ruimte aan die in de structurele exploitatiebegroting van het werkbedrijf is opgenomen. Het percentage is positief zolang de structurele baten de structurele lasten overtreffen. Voor de begroting 2024 en meerjarenraming 20252027 zijn de structurele lasten en baten met elkaar in evenwicht.

33

3.b.

Financiering (vervolg)

Hieronder wordt ingegaan op de treasury-activiteiten, met als exponenten kasgeldlimiet en renterisiconorm. De toelichting hierop is een uitvloeisel van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) uit 2004 en betreft met name voor de gemeenschappelijke regeling verplichte onderdelen. De opmerkingen in dit kader moeten dan ook enkel en alleen in het licht van de gemeenschappelijke regeling worden gezien en verwijzen verder op geen enkele wijze naar de verschillende vennootschappen. De eigen verantwoordelijkheid van decentrale overheden voor het treasurybeleid blijft voorop staan. Dit is geregeld in de wet FIDO. Daarnaast heeft het Algemeen bestuur in 2016 het treasurystatuut vastgesteld, waarin de regels zijn bepaald met betrekking tot deze taken. Overigens hebben de decentrale overheden met de komst van de wet op het schatkistbankieren praktisch geen handelingsruimte meer als het gaat om beheer van de financiële posities. De wet schrijft voor dat alle overtollige middelen dagelijks afgedragen dienen te worden aan de schatkistrekening. De financiële positie wordt dan ook dagelijks beoordeeld. Daaruit vloeien acties voort om te voorkomen dat we niet kunnen voldoen aan onze dagelijkse betalingsverplichtingen.

Kasgeldlimiet

Voor het beheersen van de renterisico’s op korte termijn dient Senzer de uitgangspunten van de kasgeldlimiet te hanteren. De kasgeldlimiet is het bedrag dat de gemeenschappelijke regeling maximaal als gemiddelde netto vlottende schuld over een periode van drie maanden mag hebben. Indien Senzer deze limiet wenst te overschrijden, moet hiervoor toestemming worden verkregen bij Gedeputeerde Staten van Brabant. Voor gemeenschappelijke regelingen is de kasgeldlimiet bepaald op 8,2% van het totaalbedrag van de begroting, waarbij een minimum van € 300.000 geldt. Voor de begroting 2024 betekent dit dat, bij een begrotingstotaal van 173.767k€ en het bij ministeriële regeling vastgestelde percentage van 8,2 %, de kasgeldlimiet 14.249k€ bedraagt. De laatste jaren heeft Senzer een positief saldo aan vlottende middelen gehad. Een overschrijding van de kasgeldlimiet is dan ook niet aan de orde.

34

3.b.

Financiering (vervolg)

Renterisiconorm

Voor het beheersen van de renterisico’s op de lange termijn dient Senzer de renterisico’s in beeld te brengen voor de vaste schuld in relatie tot de renterisiconorm. Het renterisico op de vaste schuld wordt berekend door te bepalen welk deel van de portefeuille aan vaste schuld in enig jaar geherfinancierd moet worden door het aangaan van nieuwe leningen behorend tot de vaste schuld (herfinanciering), en voor welk deel van de vaste schuld de geldnemer een wijziging van de rente op basis van de leningsvoorwaarden niet kan beïnvloeden (renteherziening). De renterisiconorm kan worden berekend door een, bij ministeriële regeling, vastgesteld percentage (20% met een minimum van € 2,5 miljoen) te vermenigvuldigen met de totale lasten van de begroting. Het te lopen renterisico mag in beginsel de renterisiconorm niet overschrijden. Senzer zal in 2023 aan de renterisiconorm voldoen.

(Bedragen x € 1.000)

Renterisiconorm begrotingstotaal over de jaren 2024 tot en met 2027 Variabelen renterisico(norm)

2024

2025

2026

2027

(1)

Renteherzieningen

-

-

-

-

(2)

Aflossingen

-

-

-

-

(3) = (1+2)

Renterisico

-

-

-

-

(4)

Renterisiconorm

34.753

34.871

34.718

34.626

(5a) = (4>3)

Ruimte onder renterisiconorm

34.753

34.871

34.718

34.626

(5b) = (3>4)

Overschrijding renterisiconorm

-

-

-

-

173.767

174.354

173.588

173.129

Renterisiconorm (4a)

Begrotingstotaal

(4b)

Percentage regeling

20%

20%

20%

20%

(4) = (4a x 4b)

Renterisiconorm

34.753

34.871

34.718

34.626

Begrotingstotaal: de totale lasten op de begroting (Wet financiering decentrale overheden)

35

3.c.

Bedrijfsvoering

Organisatie

Senzer voert voor de zeven deelnemende gemeenten vanaf 2016 de Participatiewet en aanverwante weten regelgeving uit. Het bedrijf is georganiseerd langs de deelprogramma’s Inkomensondersteuning, Op weg naar werk en het Leerwerkinfrastructuur. Deze deelprogramma’s worden in de uitvoering van hun primaire processen ondersteund door de centrale afdelingen op concernniveau.

Medewerker tevredenheid begeleidingsorganisatie

De tevredenheid van de medewerkers in de begeleidingsorganisatie wordt op basis van het werkbelevingsonderzoek 2022 gewaardeerd op 7,4. Gestreefd wordt in 2024 op minimaal dezelfde score uit te komen.

Formatieontwikkeling

De gemiddelde formatie van de begeleidingsorganisatie daalt in 2024 ten opzichte van de gewijzigde begroting 2023 met ruim 8 fte. De tijdelijke financiering voor een aantal verbetertrajecten 2023 loopt af.

Het meerjarenplan dienstverlening, dat in 2023 wordt opgesteld, moet meer helderheid bieden over keuzes die onze gemeenten voorstaan met betrekking tot de dienstverlening (in- en extensivering, ombuigingen etc.). Op dat punt wordt dus pas op de plaats gemaakt. Nieuwe ontwikkelingen worden grotendeels ingevuld met inkoop van dienstverlening in plaats van invulling met eigen medewerkers of inhuur. Dit maakt organisatie wel kwetsbaarder in haar ontwikkeling.

Resultaatsturing

In 2022 is de A3-methodiek voor jaar- en afdelingsplannen geïntroduceerd en in 2023 verder geïmplementeerd. Daarnaast is waarderend werken doorgezet, gestart met een leiderschapsprogramma en het meer gestructureerd programmatisch en projectmatig werken geïntroduceerd. Hiermee wordt invulling gegeven aan betere resultaatsturing. Belangrijk daarbij zijn goede afspraken met onze opdrachtgevers over de verwachte dienstverlening. Daartoe zal in 2023 een meerjarenplan dienstverlening worden opgesteld.

Fte begeleidings-organisatie

2023

2024

2025

2026

2027

Gemiddeld

443,77

437,15

437,27

436,97

438,39

Daarmee leggen we onze inhoudelijke doelen meerjarig vast. De combinatie van goed vastgelegde doelen en het juiste instrumentarium om die adequaat te realiseren moet bijdragen aan een hoger doelbereik met meer plezier.

Financiële rechtmatigheid

Voor het jaar 2023 en verder geldt dat het dagelijks bestuur een verklaring afgeeft over rechtmatigheid in plaats van de accountant. Deze wijziging komt voort uit het rapport ‘Vernieuwing van de begroting en verantwoording van gemeenten’ van de commissie Depla. Het uitgangspunt van de wetgever is dat de reikwijdte van de verantwoording door het bestuur niet wijzigt ten opzichte van de situatie waarin de accountant een oordeel gaf. In de jaarstukken zal het dagelijks bestuur dit doen conform de wettelijk voorgeschreven modelverantwoording. Verantwoording over en toelichting op de financiële rechtmatigheid worden bij de jaarstukken opgenomen in de paragraaf Bedrijfsvoering. De kaderstelling op het gebied van rechtmatigheid wordt in 2023 geactualiseerd met een herziene Controleverordening en Controleprotocol. Deze zullen ook gelden voor 2024.

36

3.c.

Bedrijfsvoering (vervolg)

De concerncontroller stelt jaarlijks een intern controle plan op ten behoeve van de zorg voor de jaarlijkse interne toetsing van de getrouwheid van de informatieverstrekking en de rechtmatigheid van de beheershandelingen en rapporteert hierover.

Wet open overheid

De Wet open overheid (Woo) regelt het recht op informatie over alles wat de overheid doet. Het is de opvolger van de Wet openbaarheid van bestuur (Wob). De invoering van deze wet past binnen de maatschappelijke roep om een transparantere overheid. Senzer gelooft in het zijn van een transparante organisatie. Jaarlijks moet wat betreft de uitvoering van deze wet in de begroting aandacht worden besteed aan de beleidsvoornemens in relatie tot deze wet. Om aan de verbetering van de informatiehuishouding te werken, heeft Senzer de volgende voornemens.: • Verbetering van de informatiehuishouding • Archivering van informatie uit e-mails, berichtenapps en websites wordt ingericht. • Anonimiseringsrichtlijnen worden vastgesteld zodat helder is welke personen en gegeven geanonimiseerd moeten worden bij publicatie van stukken die actieve openbaarmaking behoeven teneinde de privacy van deze personen te beschermen. • Nut en noodzaak van aanschaf van anonimiseringssoftware wordt onderzocht met eventuele aanschaf als gevolg.

• Actieve openbaarmaking

• Doorontwikkeling plan van aanpak Wet open overheid. Binnen de nieuwe wet zitten zowel onderdelen van passieve en actieve openbaarmaking die in 2024 verder vorm zullen krijgen in de organisatie in verband met de gefaseerde uitrol. • Passieve openbaarmaking • Met ingang van 2024 wordt structureel verantwoording afgelegd over de aantallen, doorlooptijden en inhoud van Woo-verzoeken. • In 2024 wordt een onderzoek gestart om de onderwerpen waarover Woo-verzoeken zijn ingediend te analyseren en hierin mogelijke patronen te herkennen. Dit met als doel om een brug te slaan naar de actieve openbaarmaking van informatie over die onderwerpen.

37

3.d.

Onderhoud kapitaalgoederen

Meerjarenonderhoudplan (MJOP)

In 2019 is er een nieuw MJOP opgesteld dat de basis vormt voor het te plegen onderhoud aan onze gebouwen voor de komende 10 jaar. In de voorziening groot onderhoud worden alleen de kosten van groot onderhoud opgenomen. Onder groot onderhoud wordt verstaan alle gebouw gebonden kosten en gebouw gebonden technische installaties kosten. Dit zijn terugkerende kosten die de conditie van het pand op peil houden. Investeringen worden geactiveerd, waarbij de richtlijnen gevolgd worden die in de financiële verordening zijn bepaald. Kosten klein onderhoud worden rechtstreeks in de winst- en verliesrekening verantwoord. Het algemeen bestuur beslist op grond van de Gemeentewet en de Wet gemeenschappelijke regelingen over de lasten (dotaties) die voortvloeien uit het recente MJOP in de begroting en meerjarenraming. Het algemeen bestuur heeft eind 2020 ingestemd met de dotaties aan de voorziening groot onderhoud voor de jaren 2020 t/m 2029. Het MJOP wordt in 2023 geactualiseerd en daarbij wordt een meerjaren investeringsplan opgesteld. Deze zullen gaan dienen als basis voor toekomstige begrotingen.

38

3.e. Verbonden partijen Stichting Senzer fungeert als personeelsstichting. Tevens zijn hier de dienstverbanden in het kader van de (voormalige) Wet inschakeling werkzoekenden (Wiw) ondergebracht.

verbanden binnen deze vennootschap is sinds 1 juli 2021 de cao Aan de Slag van toepassing.

en geld heeft anno nu geleid tot een volwaardig diagnose-, assessment- en loonwaarde-instrument dat door het Rijk erkend is en landelijk gebruikt wordt.

Senzer Direct Werk bv is ingericht voor dienstverbanden van medewerkers op weg naar werk vanuit de Participatiewet. Ook mensen met de indicatie Beschut Werk hebben hier hun dienstverband. Op de dienst-

Dariuz is voortgekomen uit een samenwerking van diverse partijen, waaronder TNO. Enkele partijen hadden een diagnosetool, terwijl andere partijen een loonwaarde meetsysteem kenden. De krachten zijn gebundeld en in 2008 in een vennootschap ondergebracht. Deze gezamenlijke investering in kennis, tijd

Naam

Rechtsvorm

Vestigingsplaats

Publiek belang

Stichting Senzer

Stichting

Helmond

Senzer Direct Werk B.V.

Besloten vennootschap

Helmond

Dariuz B.V.

Besloten vennootschap

Eindhoven

Participatiewet 100% vertegenwoordiging Participatiewet 100% deelneming Ontwikkeling en exploitatie assessment-instrumentarium 18% deelneming

Naam

(bedragen x € 1000) EV begin 2024

EV eind 2024

Stichting Senzer

450

450

Senzer Direct Werk B.V.

18

18

Dariuz B.V.

795

795

VV begin 2024 6 407 199

VV eind 2024 6 407 199

De herpositionering van Senzer en de ontwikkeling van de markt en Dariuz daarin maakt dat een herbeoordeling van het aandeelhouderschap aan de orde is.

Wijze van behartiging

Geschat resultaat 2024 0 0 0

Risico Senzer

Verwachting 2024

nihil Geen bijzonderheden nihil Geen bijzonderheden 3 Geen bijzonderheden

39

4 Meerjarenraming 2023-2026

Dit is Mireille Mireille Verhoeven zet bij VDL Parree, waar ze gedetacheerd is via Senzer, hoogwaardige deurklinken via het OSS systeem in elkaar voor vrachtwagens van DAF. Een mooi voorbeeld van inclusieve technologie.

Meerjarenraming

(bedragen x € 1.000)

I/S*

2024

2025

2026

2027

Buig uitkeringen / BBZ 2004 uitkeringen

S

71.056

72.164

72.164

72.164

Buig Loonkostensubsidies

S

9.521

9.521

9.521

9.521

Participatiewet begeleidingskosten

S

2.830

3.058

3.266

3.462

LASTEN

Loonkosten doelgroepen

S

28.167

26.239

24.265

22.446

Detacheringskosten doelgroepen

S

12.357

13.545

14.571

15.586

Loonkosten begeleidingsorganisatie

S

-

-

-

-

Detacheringskosten begeleidingsorganisatie

S

36.324

36.315

36.274

36.438

Afschrijvingskosten

S

1.368

1.368

1.368

1.368

Overige kosten

I/S

12.095

11.595

11.595

11.595

Incidentele lasten

I

50

50

65

50

173.767

173.854

173.088

172.629 11.798

TOTAAL LASTEN BATEN Toegevoegde waarde

S

13.517

12.798

12.202

Huuropbrengsten

S

935

875

875

875

Overige opbrengsten

S

1.698

1.539

1.539

1.539

Buig-middelen

S

74.518

74.518

74.676

74.838

Buig-middelen stelpost WML

S

8.212

8.212

8.212

8.212

Wsw

S

30.019

28.833

27.874

26.802

Wsw stelpost WML

S

2.904

2.789

2.696

2.593

Beschut

S

1.671

1.809

1.947

2.085

Beschut stelpost WML

S

162

175

188

202 34.196

Bijdrage algemeen deel

S

30.346

32.868

33.407

Subsidies loonkosten

S

5.975

5.975

5.975

5.975

Vergoeding begeleidingskosten

S

2.733

2.944

3.135

3.315

Overige subsidies

S

335

277

277

277

Incidentele baten

I

-

-

-

-

173.026

173.613

173.005

172.707

-742

-242

-84

78

TOTAAL BATEN RESULTAAT LASTEN - BATEN ONTTREKKING/DOTATIE RESERVES Bedrijfsrestaurant Montgomeryplein

S

22

22

22

22

Personele knelpunten

I

50

50

50

50

Toekomstgerichte bedrijfsvoering Intertemporele middelen

I I

500 320

320

162

-

Innovatie

I

-150

-150

-150

-150

742 -

242 -

84 -

-78 -

ONTTREKKING/DOTATIE RESERVES RESULTAAT / TE DEKKEN TEKORT Structurele lasten en baten

I/S*

2024

2025

2026

2027

Structurele lasten

(bedragen x € 1.000)

S

172.898

173.985

173.362

173.079

Structurele baten

S

173.048

174.135

173.527

173.229

Structureel resultaat

S

150

150

165

150

Incidentele lasten

I

1.020

520

377

200

Incidentele baten

I

870

370

212

50

Incidenteel resultaat

I

-150

-150

-165

-150

41

5 Balans

Dit is Oba In de IT is een groot tekort aan personeel. Oba zat in de zorg, maar door verschillende redenen beviel dit niet meer. Nu volgt hij via Senzer en UWV de IT opleiding van BEE-Ideas, met uitzicht op een vaste baan. Hoe mooi is dat!

5. Balans Toelichting

Geprognosticeerde balansen (bedragen x € 1.000)

2024

2025

2026

2027

Activa Materiele vaste activa

8.000

8.000

8.000

8.000

Financiele vaste activa

21

21

21

21

Voorraden

50

50

50

50

Liquide middelen

100

100

100

100

Uitzettingen < 1 jaar

25.123

24.882

24.798

24.876

Overlopende activa

3.000

3.000

3.000

3.000

Totaal debet

36.294

36.053

35.969

36.047

Algemene reserve

6.197

6.197

6.197

6.197

Bestemmingsreserves

9.497

9.256

9.172

9.250

-

-

-

-

Totaal eigen vermogen

15.694

15.453

15.369

15.447

Voorzieningen

1.600

1.600

1.600

1.600

Vaste schulden

-

-

-

-

Vlottende schulden

4.500

4.500

4.500

4.500

Overlopende passiva

14.500

14.500

14.500

14.500

Totaal credit

36.294

36.053

35.969

36.047

De vaste activa blijven op het huidige niveau. De investeringen betreffen hoofdzakelijk vervanging van bestaande activa. Hierbij is nog geen rekening gehouden met de investeringen in digitalisering en huisvesting, omdat daar nog nadere besluitvorming door het bestuur over plaatsvindt.

Passiva Eigen vermogen

Resultaat huidig boekjaar

43

6 Verloop reserves en weerstandsvermogen 2024-2027

Dit is Shakira Shakira zat in de bijstand. Door hulp van Senzer mocht ze één maand proefdraaien bij Medipoint dat voelde direct goed. Bij Medipoint houden ze rekening met haar wensen, zoals het brengen van haar zoontje naar school en iets later beginnen.

44

6. Verloop reserves en weerstandsvermogen 2024-2027 Verloop reserves 2023-2026

Stand

2024

2025

2026

2027

Stand

31-12-2023

dotatie onttrekking

dotatie onttrekking

dotatie onttrekking

dotatie onttrekking

31-12-2027

Algemene reserve Informatievoorziening Bedrijfsrestaurant Montgomeryplein Innovatie Participatiewet Beschut Werk Intertemporele middelen Opleiding, training, ontwikkeling Personele knelpunten Compensatie bijdrage gemeenten 2023 Dekking overlopende Tozo-lasten Compensatie gemeenten 2021 Toekomstgerichte bedrijfsvoering Totaal reserves

6.197 0 193 435 2.050 91 801 47 346 1.682 4.594 16.436

-22 150 -320 -50 -500 -742

-22 150 -320 -50 -242

-22 150 -162 -50 -84

-22 150 -50 78

6.197 0 105 1.035 2.050 91 47 146 1.682 4.094 15.447

Weerstandsvermogen

6.197

-

-

-

-

6.197

(bedragen x € 1.000)

Toelichting

Bedrijfsrestaurant Montgomeryplein Innovatie Intertemporele middelen Algemene reserve

Dekking van de extra kapitaallasten verbouwing 2007/2008. Dotatie aan reserve om structureel inclusieve technologie te gaan toepassen in de leerwerkinfrastructuur De middelen die Senzer in 2016/2017 als voorschot heeft ontvangen uit de Rijksmiddelen voor vergunninghouders wordt jaarlijks ingezet ter dekking van de daarmee samenhangende lasten. Geen dotaties en onttrekkingen voorzien.

45

7 Investeringen

Dit is Ronnie Ronnie en heeft bij afvalverwerker Blink een jaarcontract gekregen en mag ook zijn rijbewijs gaan halen op kosten van de zaak. Hij stroomt dus uit naar regulier werk en begint aan een nieuwe toekomst!

7. Investeringen Toelichting

In 2024 is er naast de reguliere vervangingsinvesteringen sprake van een aantal grotere investeringen in het onderhoud van de gebouwen en bijbehorende installaties. De vloeren bij de entree aan de Churchilllaan, het magazijn en ook de vloerbedekking van de kantoren vragen groot onderhoud. Dit vraagt een investering van circa € 250.000. Daarnaast moet de warmtepomp aan het Montgomeryplein worden vervangen en wordt geïnvesteerd in extra laadpalen. Tezamen bedraagt dit eveneens een investering van circa € 200.000. In de begrotingswijziging van 2023 is al aangegeven dat er sprake is van een inhaalslag met investeringen in machines en vervoermiddelen. Dat als gevolg van leveringsproblemen. Dit werkt ook nog enigszins door in het investeringsvolume voor die categorieën in 2024. De overige investeringen betreffen met name vervangingsinvesteringen. Daar zien we wel -net als in de exploitatielasten- een flinke toename van de tarieven. Daarbij wordt opgemerkt dat onzekere financiële situatie van de afgelopen jaren de investeringen in het inventaris waren uitgesteld en in de begroting 2024 een inhaalslag kennen.

Investeringen " " Gebouwen

bedragen x € 1000 Gemiddeld 2025-2027

Begroting 2024 575

13

Installaties

265

0

Inventaris

340

50

Industrie

180

198

Machines

420

295

Software

0

0

Hardware

350

338

Vervoermiddelen

405

312

2.535

1.206

Totaal Senzer

Het meerjarige investeringsniveau zit op circa € 1,2 miljoen. Daarbij wordt opgemerkt dat in 2023 het meerjaren onderhoudsplan wordt geüpdatet en in het verlengde daarvan ook een meerjaren investeringsplan zal worden opgesteld. Deze laatste is nieuw en moet meer zekerheid en helderheid bieden over investeringen op langere termijn. De investeringen in gebouwen, installaties en inventaris zijn daarom grotendeels nog niet opgenomen in de meerjarenraming van de investeringen. Uiteraard hangt dit ook samen met het nog vast te stellen ambitieniveau

binnen het programma Huisvesting. Het ambitieniveau wordt in de loop van 2023 door het bestuur bepaald. Investeringen in het kader van de toekomstgerichte bedrijfsvoering en optimaal locatiegebruik/huisvesting alsook eventuele investeringen in digitale organisatie en -dienstverlening zijn als zodanig nog niet opgenomen. Deze worden met afzonderlijke business cases in besluitvorming gebracht en verwerkt in de begroting(en).

47

Bijlagen

Bijlage 1 - Totale bijdragen per gemeente Bijdragen Gemeenten 2024 bedragen in € BUIG Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

3.258.900 7.357.466 11.556.834 6.712.129 46.927.749 3.921.904 3.315.017 83.049.999

Terugbetaling intertemporele middelen -23.543 -44.979 -51.979 -37.172 -101.587 -28.398 -31.999 -319.657

Wsw 1.451.589 4.093.309 1.448.739 4.449.675 17.346.998 2.677.848 1.454.812 32.922.970

Beschut 67.605 217.839 238.497 199.060 976.521 73.239 60.094 1.832.855

Algemeen deel 1.186.042 2.800.007 4.402.916 2.755.550 16.368.589 1.555.233 1.277.808 30.346.145

Totaal bijdragen gemeente 5.940.594 14.423.642 17.595.007 14.079.243 81.518.270 8.199.826 6.075.732 147.832.313

Verdeelsleutel Algemene middelen 3,91% 9,23% 14,51% 9,08% 53,94% 5,12% 4,21% 100,00%

Algemeen deel 1.277.820 3.060.327 4.756.876 2.994.681 17.698.428 1.697.559 1.382.527 32.868.218

Totaal bijdragen gemeente 5.979.536 14.557.163 17.919.656 14.221.119 82.198.583 8.167.495 6.160.820 149.204.372

Verdeelsleutel Algemene middelen 3,89% 9,31% 14,47% 9,11% 53,85% 5,16% 4,21% 100,00%

Bijdragen Gemeenten 2025 bedragen in € BUIG Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

3.258.900 7.357.466 11.556.834 6.712.129 46.927.749 3.921.904 3.315.017 83.049.999

Terugbetaling intertemporele middelen -23.543 -44.979 -51.979 -37.172 -101.587 -28.398 -31.999 -319.657

Wsw 1.393.198 3.948.612 1.399.834 4.336.066 16.617.242 2.497.175 1.430.244 31.622.371

Beschut 73.160 235.737 258.091 215.415 1.056.751 79.256 65.031 1.983.441

49

Bijlage 1 - Totale bijdragen per gemeente (vervolg) Bijdragen Gemeenten 2026 bedragen in € BUIG Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

3.258.900 7.357.466 11.556.834 6.712.129 46.927.749 3.921.904 3.315.017 83.049.999

Terugbetaling intertemporele middelen -11.561 -30.329 -53.248 -16.716 -21.120 -17.817 -26.025 -176.816

Wsw 1.352.285 3.812.200 1.352.536 4.142.820 16.232.306 2.404.369 1.274.196 30.570.711

Beschut 78.759 253.779 277.844 231.902 1.137.630 85.322 70.008 2.135.245

Algemeen deel 1.295.455 3.124.552 4.828.722 3.049.866 17.971.785 1.731.512 1.405.247 33.407.139

Totaal bijdragen gemeente 5.973.838 14.517.668 17.962.688 14.120.001 82.248.350 8.125.290 6.038.443 148.986.278

Verdeelsleutel Algemene middelen 3,88% 9,35% 14,45% 9,13% 53,80% 5,18% 4,21% 100,00%

Algemeen deel 1.323.283 3.210.104 4.937.633 3.127.010 18.382.183 1.777.521 1.438.496 34.196.230

Totaal bijdragen gemeente 6.025.833 14.336.384 18.125.565 14.017.525 82.279.240 8.074.459 6.069.271 148.928.277

Verdeelsleutel Algemene middelen 3,87% 9,39% 14,44% 9,14% 53,75% 5,20% 4,21% 100,00%

Bijdragen Gemeenten 2027 bedragen in € BUIG Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

3.258.900 7.357.466 11.556.834 6.712.129 46.927.749 3.921.904 3.315.017 83.049.999

Terugbetaling intertemporele middelen 0 0 0 0 0 0 0 0

Wsw 1.359.291 3.496.992 1.333.501 3.929.996 15.750.798 2.283.647 1.240.773 29.394.998

Beschut 84.358 271.822 297.598 248.389 1.218.510 91.388 74.985 2.287.050

50

Bijlage 2 - Bijstelling op grond van ophoging WML Bijstelling Buig-middelen (2024-2027) bedragen in € Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

Buig 2023 2.826.095 6.380.029 10.021.146 5.820.660 40.691.945 3.400.969 2.874.967 72.015.811

Index WML circa 10,97% 309.905 699.971 1.099.854 638.340 4.466.055 373.031 315.033 7.902.189

Buig incl WML 2023 3.136.000 7.080.000 11.121.000 6.459.000 45.158.000 3.774.000 3.190.000 79.918.000

Incl index macrobudget 2024 (3,92%) 3.258.900 7.357.466 11.556.834 6.712.129 46.927.749 3.921.904 3.315.017 83.049.999

51

Bijlage 2 - Bijstelling op grond van ophoging WML (vervolg) Bijdragen Wsw en Beschut 2024 bedragen in € Wsw Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

1.323.559 3.732.278 1.320.960 4.057.213 15.816.990 2.441.661 1.326.498 30.019.160

Index WML circa 9,67% 128.030 361.030 127.779 392.462 1.530.007 236.186 128.315 2.903.810

Wsw incl index 1.451.589 4.093.309 1.448.739 4.449.675 17.346.998 2.677.848 1.454.812 32.922.970

Beschut 61.643 198.626 217.461 181.503 890.392 66.779 54.793 1.671.197

Index WML circa 9,67% 5.963 19.213 21.035 17.557 86.129 6.460 5.300 161.658

Beschut incl index 67.605 217.839 238.497 199.060 976.521 73.239 60.094 1.832.855

Index WML circa 9,67% 6.453 20.792 22.764 19.000 93.206 6.990 5.736 174.940

Beschut incl index 73.160 235.737 258.091 215.415 1.056.751 79.256 65.031 1.983.441

Bijdragen Wsw en Beschut 2025 bedragen in € Wsw Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

1.270.318 3.600.344 1.276.368 3.953.624 15.151.599 2.276.924 1.304.096 28.833.273

Index WML circa 9,67% 122.880 348.268 123.466 382.442 1.465.643 220.251 126.148 2.789.097

Wsw incl index 1.393.198 3.948.612 1.399.834 4.336.066 16.617.242 2.497.175 1.430.244 31.622.371

Beschut 66.707 214.945 235.328 196.415 963.546 72.266 59.295 1.808.501

52

Bijlage 2 - Bijstelling op grond van ophoging WML (vervolg) Bijdragen Wsw en Beschut 2026 bedragen in € Wsw Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

1.233.013 3.475.964 1.233.242 3.777.423 14.800.614 2.192.303 1.161.812 27.874.371

Index WML circa 9,67% 119.272 336.237 119.294 365.397 1.431.691 212.066 112.384 2.696.341

Wsw incl index 1.352.285 3.812.200 1.352.536 4.142.820 16.232.306 2.404.369 1.274.196 30.570.711

Beschut 71.812 231.396 253.338 211.448 1.037.291 77.797 63.833 1.946.916

Index WML circa 9,67% 6.947 22.383 24.506 20.454 100.339 7.525 6.175 188.329

Beschut incl index 78.759 253.779 277.844 231.902 1.137.630 85.322 70.008 2.135.245

Index WML circa 9,67% 7.440 23.975 26.248 21.908 107.473 8.060 6.614 201.718

Beschut incl index 84.358 271.822 297.598 248.389 1.218.510 91.388 74.985 2.287.050

Bijdragen Wsw en Beschut 2027 bedragen in € Wsw Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

1.239.402 3.188.557 1.215.886 3.583.370 14.361.575 2.082.229 1.131.336 26.802.355

Index WML circa 9,67% 119.890 308.435 117.615 346.626 1.389.222 201.418 109.436 2.592.643

Wsw incl index 1.359.291 3.496.992 1.333.501 3.929.996 15.750.798 2.283.647 1.240.773 29.394.998

Beschut 76.918 247.847 271.350 226.481 1.111.038 83.328 68.372 2.085.332

53

Bijlage 3 – Verdeelsleutels bijdrage algemeen deel Cluster Participatie excl. minimabeleid 2024 bedragen in € Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

Cluster Verdeelsleutel Participatie aandeel AU-GF Senzer 1.339.995 3,91% 3.163.459 9,23% 4.974.433 14,51% 3.113.232 9,08% 18.493.299 53,94% 1.757.109 5,12% 1.443.673 4,21% 34.285.200 100,00%

Minimabeleid 900.536 1.772.947 2.393.093 1.708.072 7.594.238 1.081.958 943.595 16.394.439

Cluster Participatie excl. minimabeleid 2025 bedragen in € Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

Cluster Verdeelsleutel Participatie aandeel AU-GF Senzer 1.461.475 3,89% 3.500.172 9,31% 5.440.558 14,47% 3.425.091 9,11% 20.242.133 53,85% 1.941.540 5,16% 1.581.231 4,21% 37.592.200 100,00%

Minimabeleid 941.918 1.854.910 2.495.414 1.785.380 7.903.887 1.132.560 987.320 17.101.389

Totaal

Totaal

Cluster Participatie AU-GF 2.240.531 4.936.406 7.367.526 4.821.304 26.087.537 2.839.067 2.387.268 50.679.639

Gevraagde bijdrage

Totaal

Totaal

Cluster Participatie AU-GF 2.403.393 5.355.082 7.935.972 5.210.471 28.146.020 3.074.100 2.568.551 54.693.589

Gevraagde bijdrage

1.186.042 2.800.007 4.402.916 2.755.550 16.368.589 1.555.233 1.277.808 30.346.145

1.277.820 3.060.327 4.756.876 2.994.681 17.698.428 1.697.559 1.382.527 32.868.218

89%

87%

54

Bijlage 3 – Verdeelsleutels bijdrage algemeen deel (vervolg) Cluster Participatie excl. minimabeleid 2026 bedragen in € Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

Cluster Verdeelsleutel Participatie aandeel AU-GF Senzer € 1.461.577 3,88% € 3.525.226 9,35% € 5.447.929 14,45% € 3.440.963 9,13% € 20.276.382 53,80% € 1.953.551 5,18% € 1.585.448 4,21% 37.691.076 100,00%

Minimabeleid 933.302 1.837.355 2.481.713 1.770.458 7.878.517 1.121.145 977.853 17.000.343

Cluster Participatie excl. minimabeleid 2027 bedragen in € Gemeente Asten Deurne Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Someren Totaal

Cluster Verdeelsleutel Participatie aandeel AU-GF Senzer 1.507.188 3,87% 3.656.233 9,39% 5.623.847 14,44% 3.561.591 9,14% 20.936.872 53,75% 2.024.554 5,20% 1.638.413 4,21% 38.948.698 100,00%

Minimabeleid 943.745 1.857.690 2.512.959 1.790.805 7.984.552 1.133.288 988.629 17.211.668

Totaal

Totaal

Cluster Participatie AU-GF 2.394.879 5.362.581 7.929.642 5.211.421 28.154.899 3.074.696 2.563.301 54.691.419

Gevraagde bijdrage

Totaal

Totaal

Cluster Participatie AU-GF 2.450.933 5.513.923 8.136.806 5.352.396 28.921.424 3.157.842 2.627.042 56.160.366

Gevraagde bijdrage

1.295.455 3.124.552 4.828.722 3.049.866 17.971.785 1.731.512 1.405.247 33.407.139

1.323.283 3.210.104 4.937.633 3.127.010 18.382.183 1.777.521 1.438.496 34.196.230

89%

88%

55

Bijlage 4 – Saldo buig-LKS Begroting mandaatregelingen (BUIG en LKS) (bedragen x € 1000)

Begroting 2024

Meerjarenraming 2025

2026

2027

Buig uitkeringen / BBZ2004 uitkeringen Buig loonkostensubsidies Totaal lasten

71.056 9.521 80.576

72.164 9.521 81.684

72.164 9.521 81.684

72.164 9.521 81.684

Buig middelen Totaal baten

82.730 82.730

82.730 82.730

82.888 82.888

83.050 83.050

Saldo Buig en LKS

2.154

1.046

1.204

1.366

Gemiddeld aantal uitkeringsdossiers

Begroting 2024 4.201

Meerjarenraming 2025

2026 4.266

2027 4.266

4.266

56

Bijlage 5 – Baten en lasten per taakveld Taakveld

Omschrijving bedragen x € 1.000

0 Bestuur en ondersteuning Bestuur 0.1 Overhead 0.4 Treasury 0.5 Overige baten en lasten 0.8 Vennootschapbelasting 0.9 Mutaties reserves 0.10 Resultaat rekening van baten en lasten 0.11 Taakveld 0

2024

2024

Baten

Lasten -

525

31.281

25.516

-

-

-

-

-

-

892

150

-

-

32.173

26.191

82.730

96.272

46.440

49.467

6 Sociaal domein Inkomensregelingen 6.3 Begeleide participatie 6.4 Arbeidsparticipatie 6.5 Taakveld 6

12.574

1.987

141.744

147.726

Totaal taakvelden

173.917

173.917

57

Bijlage 6 – EMU-saldo EMU-Saldo

Begroting (bedragen x € 1000)

Resultaat voor mutaties reserves -/- Mutatie (im)materiële vaste activa +/+ Mutatie voorzieningen -/- Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie) -/- Boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa EMU-SALDO

2024

Meerjarenraming 2025

-742 500 1.295 -50 103

2026 -242 -242

2027 -84 -84

78 78

58

Bijlage 7 – Specificatie incidentele baten en lasten Incidentele baten en lasten

Begroting (bedragen x € 1000)

INCIDENTELE LASTEN Progr management digitalisering en huisvesting (overige kosten) Compensatie intertemporele middelen buig (Buig-middelen) Incidentele lasten Dotatie innovatiereserve TOTAAL INCIDENTELE LASTEN

2024

Meerjarenraming 2025

500 320 50 150 1.020

2026

2027

320 50 150 520

162 65 150 377

50 150 200

INCIDENTELE BATEN Intertemporele middelen buig (onttrekking reserve) Personele knelpunten (onttrekking reserve) Toekomstgerichte bedrijfsvoering (onttrekking reserve) TOTAAL INCIDENTELE BATEN

320 50 500 870

320 50

162 50

50

370

212

50

SALDO INCIDENTELE BATEN EN LASTEN

150

150

165

150

De tijdelijke programma’s digitalisering en huisvesting zijn bedoeld om achterstanden op deze onderdelen in te lopen en naar de tijd te brengen. Hiervoor is een reserve Toekomstgerichte bedrijfsvoering ingesteld. De opgevoerde uitgaven betreffen het programmamanagement. Voor de groei aan arbeidsmigranten zijn in 2016/2017 extra middelen beschikbaar gekomen en in een reserve gestopt. De aanwending daarvan loopt af in 2026.

Incidentele lasten kunnen divers van aard zijn en hebben geen structureel karakter, deze worden gedekt uit reserve Personele knelpunten. Jaarlijks wordt een bedrag gedoteerd aan de innovatiereserve, waaruit lopende het begrotingsjaar potentiële projecten of casus kunnen worden bekostigd.

59

Bijlage 8 – Structureel saldo Structureel saldo

Begroting (bedragen x € 1000)

Saldo van baten en lasten Mutaties reserves Jaarrekening saldo na bestemming Waarvan incidentele baten en lasten (saldo) Waarvan incidentele toevoegingen en onttrekkingen (saldo) STRUCTUREEL SALDO

2024

Meerjarenraming 2025

-742 742 -870 720 150

2026 -242 242 -370 220 150

2027 -84 84 -227 62 165

78 -78 -50 -100 150

60

Bijlage 9 – Structurele onttrekkingen Structurele ontrekkingen

Begroting (bedragen x € 1000)

Meerjarenraming

2024

2025

2026

2027

Bedrijfsrestaurant Montgomeryplein

22

22

22

22

TOTAAL STRUCTURELE ONTTREKKINGEN

22

22

22

22

61

Bijlage 10 – Gehanteerde afkortingen Awb BBV Bbz Buig Cao CPB DIV ESF GR ICT IOAW IOAZ IU LKS LPO MJOP SGO VSO-PRO Wiw WML Wob Woo Wsp Wsw Wvp WW WWW

Algemene wet bestuursrecht Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten Besluit bijstandverlening zelfstandigen Bundeling uitkeringen inkomensvoorzieningen gemeenten Collectieve arbeidsovereenkomst Centraal Planbureau Documentaire informatie voorziening Europees sociaal fonds Gemeenschappelijk regeling Informatie en communicatietechnologie Inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers Inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte gewezen zelfstandigen Integratie-uitkering Loonkostensubsidie Loon- en prijsontwikkeling Meerjaren onderhoudsplan Samenwerkende gemeentelijke organisaties Voortgezet Speciaal Onderwijs-Praktijkonderwijs Wet inschakeling werkzoekenden Wettelijk Minimum Loon Wet openbaarheid van bestuur Wet open overheid Werkgeversservicepunt Wet sociale werkvoorziening Wet verbetering poortwachter Werkloosheidswet Wonen, Welzijn & Werk

62

Bezoekadres Montgomeryplein 6 5705 AX Helmond

Postadres Postbus 272 5700 AG Helmond

t. 0492 58 24 44 e. info@senzer.nl www.senzer.nl

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12683383/1