CConstaterende datSomeren
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 24 M222638.015 Toelichting stikstofonderzoek, Bijlage bij mail in Stikstofonderzoek Ploegstraat 53a (geanonimiseerd)

Gemeenteraad 14 december 2023, gemeente SomerenBij agendapunt: Verklaring van geen bedenkingen - huisvesten 36 arbeidsmigranten Ploegstraat 53a2.761 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Nn aelmans Memo

Datum Documentnummer

Relatie

Onderwerp

3

2023

augustus

(geanonimise rd)

M222638.015

(geanonimiseerd) Toelichting stikstofonderzoek realisatie huisvestingsgebouw

en

gebruiksfase Ploegstraat 53a te

Someren

Naar

aanleiding

de beoordeling

van

het stikstofdepositieonderzoek Ploegstraat 53a te Someren

van

door de Omgevingsdienst Zuidoost-Brabant, volgt onderstaand het huisvestingsgebouw

van

de realisatie

de activiteiten tijdens de

en

een

toelichting

gebruiksfase

van

het

op de realisatiefase

bedrijf tijdens en

na

het huisvestingsgebouw.

van

Realisatiefase (RF) huisvestingsgebouw. Ter

onderbouwing

van

calculatie opgenomen

open

te vinden

van

opgave

de realisatiefase is nu in de bijlage (B7)

van

de realisatiefase

hoe de inputgegevens

terug gekomen. Conform van

de inputgegevens

bedraagt de bouwtijd

de werktuigen niet bepalend zijn

het huisvestingsgebouw.

van

de werktuigen

van

en

soort van

is per fase

het bouwverkeer tot stand zijn

ca. 6 maanden.

de bouwperiode.

voor

een

Hierin

Opgemerkt wordt dat de draaiuren

Het betreft de

werktuig daadwerkelijk wordt ingezet tijdens de bouwperiode.

tijd dat

een

dergelijk

gaat dus om de werkelijke tijdens de bouwperiode, ongeacht hoelang de bouwperiode duurt. Bovendien worden

draaiuren

ook elektrisch aangedreven werktuigen brandstof-

en

eventueel

Adblue verbruik

factsheets

m.b.t. de emissie van

ingezet welke

Het

geen emissie veroorzaken

de betreffende werktuigen

van

op de

er

locatie. Het

zijn bepaald conform

Aerius

mobiele werktuigen.

Gebruiksfase

(GF) Uitgangssituaties In het kader van

invloed

de

van

de

bedrijfsuitbreiding met het huisvestingsgebouw is in dit onderzoek ook de gebruiksfase in de nieuwe situatie beoordeeld. Hierbij worden de uitgangssituaties

vergeleken

met de

met name

worden veroorzaakt door bemesting, de stookinstallaties (ketel

naar

de locatie

en

beoogde situatie, waarbij het stationair draaien

situaties op het moment

van

veroorzaakt. Voor onderhavig Natura

2000-gebied

Leenderbos

en

Groote

Heide

en Budelerbergen

Deurnese Groote

Heide & Beuven

Peel & Mariapeel

Peel

de Natura 2000-gebieden, waarop het neer

24-03-2000 25-04-2013 10-06-1994

7-12-2004 De

Banen

7-12-2004

en

NOx van

en

uitgangssituaties betreffen de

op de volgende gebieden.

24-03-2000

NH3

WKK's), verkeer

van

7-12-2004

en

en

vrachtverkeer.

bedrijf komt dit

De

emissies van

van

10-06-1994

Leudal Swalmdal Sarsven

uitgangssituaties de

Referentiedatum

Weerter-

Strabrechtse

aanwijzen

in de

(aanwijzing)

bedrijf een effect

Nn aelmans

nl (geanonimise rd) vn

Bij alle hierboven genoemde gebieden bestond de uitgangssituatie van onderhavig bedrijf in 1994 het gebruik van diverse percelen en/of gedeelten van de percelen (totaal ca. 16,57 ha.) als landbouwgrond. Het glastuinbouwbedrijf is nl. pas opgericht in 1995/1996. De toenmalige nertsenhouderij (gesloopt medio 2010 2011) en bijbehorende gronden die nu tot de locatie behoren waren toen nog aanwezig, daarmee kan dus niet gesaldeerd worden.

uit

—

de Natura 2000-gebieden met de referentiedatum 24-03-2000 en 7-12-2004 is in de uitgangssituatie sprake van ca. 4,45 ha kas en ca. 11,59 ha landbouwgrond. De toenmalige nertsenhouderij (gesloopt medio 2010 2011) en bijbehorende gronden die nu tot de locatie

Ten aanzien

van

—

behoren

aanwezig, daarmee kan dus ook nu

toen nog

waren

niet

gesaldeerd worden.

de Natura 2000-gebieden met de referentiedatum 25-04-2013 is in de uitgangssituatie sprake van ca. 10 ha kas en ca. 4 ha landbouwgrond. Een strook van de voormalige nertsenhouderij is hierin niet meegenomen, omdat daar nog allerlei opslag lag van de gesloopte

Ten aanzien

van

nertsenhouderij. Er zijn derhalve

De 2° kas met loods

3

Uitgangssituatie

uitgangsituaties 1

is medio

t.o.v. de

2007

beoogde

2008

gerealiseerd.

situatie

beoordeeld.

—

(1994):

-__16,57 ha landbouwgrond. Conform de richtlijn van Bij12 kan hiervoor 20,38 kg NH3/ha worden aangehouden. Dit betekent een emissie van 16,57 x 20,38 337,7 kg NH3. =

Uitgangssituatie

2

(2000 en 2004):

ha landbouwgrond. Conform de richtlijn van Bij12 kan hiervoor 20,38 kg NH3/ha worden aangehouden. Dit betekent een emissie van 11,59 x 20,38 236,2 kg NH3. -___Stookinstallaties kas: -__11,59

=

De

kas was toen voorzien

De

NOx-emissie

emissies van

van

is gebaseerd

2 ketelinstallatie

( 1

=

uit 1995 en

2= uit

op het door de ondernemer opgegeven

zijn als volgt bepaald: 17.465.805 m3 rookgas Ketelinstallatie 1: 1.962450 m3 gas x 8,9 1.746,58 kg rookgas (was toen de norm voor een ketel uit 1995) =

Ketelinstallatie 2: 1.152.550 m3 gas

-

8,9

=

10.257.695

m3

=

Stookinstallatie woning: Conform opgave 3.200 De

van

m3/jr. (Woning

emissies van

de

ondernemer

was

het gasverbruik bij woning met huisnr. 55a nog niet tot de locatie)

53 behoorde

toen

NOx

bedroeg

3.200 m3

van

de

toen:

x

8,9 x 70

mg/m3

=

1,99 kg

ca.

NOx/jr.

Verkeer: Conform opgave -

-

-

-__

X

100 mg/m3 NOx/jr. rookgas x 70 mg/m3 x

kg NOx/jr.

718,04

-__

De

NOx

=

-

-__

1998). gasverbruik.

ondernemer

bedroeg het aantal motorvoertuigbewegingen:

motorvoertuigbewegingen licht verkeer per jaar; 3.700 motorvoertuigbewegingen middelzwaar verkeer per jaar; 2.800 motorvoertuigbewegingen zwaar verkeer per jaar.

12.000

Stationaire

bronnen (conform invoerinstructie Aerius): Bij het licht verkeer is geen sprake van stationair draaien t.b.v. parkeren en/of manoeuvreren. Bij het middelzwaar- en zwaar verkeer is wel sprake van stationair draaien. Gemiddeld wordt 5 minuten stationair draaien per voertuig aangehouden. Dit betekent dat de volgende emissies worden veroorzaakt: 154 uur/jr. stationair draaien voertuigen x 5 minuten middelzware voertuigen. Uitgaande van voertuigen uit 2020 geeft dit de volgende 3.700

:

2

emissies:

=

1.850

=

Nn aelmans

vaas

(geanonimise rd) vrees

0,5136 g NH3/u (oudste beschikbare gegevens) NH3/jr. 0,079 kg NH3/jr. NOx: 154 uur X 97,1448 g NOx/u (oudste beschikbare gegevens) NH3: 154 uur =

79 g

=

14.960,29

Xx

=

NOx/jr.

g

NOxX/jr.

14,96 kg

=

116,7 uur/jr. stationair draaien zware voertuigen x 5 minuten uit 2020 van voertuigen. Uitgaande voertuigen geeft dit de volgende emissies: NH3: 116,7 uur x 0,9144 g NH3/u 106,7 g NH3/jr. 0,11 kg NH3/jr. NOx: 116,7uur x 111,1488 g NOx/u 12.971 g NOx/jr. 12,97 kg NOx/jr. 2.800

:

2

1.400

=

=

=

=

=

=

0,19 kg NH3/jr. Totaal NOx emissie stationair draaien locatie A= 27,93 kg Totaal NH3 emissie stationair draaien

Mobiele werktuigen:

Uitgangssituatie

3

=

NH3/jr.

n.v.t.

(2013):

4,93 ha landbouwgrond. Conform de richtlijn van Bij12 kan hiervoor 20,38 kg NH3/ha worden aangehouden. Dit betekent een emissie van 4,93 x 20,38 100,5 kg NH3. Stookinstallaties kas: =

De

2 kassen

toen voorzien

waren

2 WKK-installaties

2 ketelinstallatie

van

( 1

uit 2009, 2 uit 2011}. (1 De NOx-emissie is gebaseerd op het door de ondernemer emissies van NOx zijn als volgt bepaald: =

uit 1995 en

2= uit

1998)

en

=

Ketelinstallatie 1: 1.381.275 m3 gas rookgas 860,5 kg NOx/jr.

-

=

X

8,9

8,9

=

opgegeven

gasverbruik.

De

12.293,35 m3 rookgas

x

70

mg/m3

7.219.902,5 m3 rookgas

x

70

mg/m3

=

=

Ketelinstallatie 2: 811225

-

505,4 kg

m3 gas

841,05

1.260,02 kg

De

het gasverbruik

emissies van

Woning Woning

=

14.030.000

m3

rookgas

x

35

mg/m3

=

x

8,9

=

36.000.500

m3

rookgas

x

35

mg/m3

=

NOx

het gasverbruik bij woning met huisnr. 55a 3.000 woning met huisnr. 53 bedroeg 2.600 m3/jr.

van

was

zijn als volgt bepaald:

1: 3.200 m3

x

8,9 x 70

2: 2.600 m3

x

8,9

Verkeer: Conform opgave Verkeer A:

8,9

NOx/jr.

Stookinstallatie woningen: Conform opgave van de ondernemer

m3/jr en

x

kg NOx/jr.

WKK-installatie 2: 4.045.000 m3

-

=

NOx/jr.

WKK-installatie 1: 2.700.000 m3

-

X

x

70

mg/m3 mg/m3

=

=

1,86 kg 1,62 kg

NOx/jr. NOx/jr.

bedroeg het aantal motorvoertuigbewegingen: motorvoertuigbewegingen licht verkeer per jaar; 3.500 motorvoertuigbewegingen middelzwaar verkeer per jaar; 2.625 motorvoertuigbewegingen zwaar verkeer per jaar. B: 7.000 motorvoertuigbewegingen licht verkeer Verkeer per jaar; 3.500 motorvoertuigbewegingen middelzwaar verkeer per jaar; 2.625 motorvoertuigbewegingen zwaar verkeer per jaar. Stationaire bronnen (conform invoerinstructie Aerius): Bij het licht verkeer is geen sprake van stationair draaien t.b.v. parkeren en/of van

de ondernemer

7.000

manoeuvreren.

Bij het middelzwaar-

en

zwaar

verkeer

is wel

sprake

van

stationair draaien.

Nn aelmans

sac (geanonimise rd)

Gemiddeld wordt 5 minuten stationair draaien per voertuig aangehouden. per locatie de volgende emissies worden veroorzaakt:

rens

Dit betekent dat

Locatie A en B, per locatie: 146 uur/jr. stationair draaien voertuigen x 5 minuten middelzware voertuigen. Uitgaande van voertuigen uit 2020 geeft dit de volgende 3.500

:

2

1.750

=

=

emissies: NH3:

g NH3/u

146 uur X0,5136

NOx: 146 uur

2.625

:2=1.312,5 voertuigen

voertuigen. Uitgaande

NH3/jr. 0,075 kg NH3/jr. NOx/jr. 14,18 kg NOx/jr. =

14.183 g

=

5 minuten

=

=

van

=

NOx: 109 uur

=

=

=

Totaal NH3 emissie stationair draaien locatie A

=

Totaal NH3 emissie stationair draaien locatie B

=

Totaal NOx emissie stationair draaien locatie A

=

Totaal

NOx

uur/jr. stationair draaien zware

109

voertuigen uit 2020 geeft dit de volgende emissies: x0,9144 g NH3/u 99,7 g NH3/j 0,1 kg NH3/jr. x 111,1488 g NOx/u 12.115 g NOx/jr. 12,12 kg NOx/jr.

NH3: 109 uur

-__

x

75 g

=

97,1448 g NOx/u

x

emissie stationair draaien

Mobiele werktuigen:

locatie B

NH3/jr. NH3/jr. 26,3 kg NH3/jr. 26,3 kg NH3/jr. 0,175 kg 0,175 kg

=

n.v.t.

Beoogde situatie De beoogde situatie bestaat uit het gebruik van de bestaande kassen van in totaal ca. 10 ha en de uitbreiding met het huisvestingsgebouw voor arbeidsmigranten (gasloos) waarbij de emissies van NH3 en NOx met name worden veroorzaakt door de stookinstallaties (ketel en WKK's), verkeer van en naar de locatie, stationair draaien van vrachtverkeer en het gebruik van werktuigen binnen de locatie. Stookinstallaties kassen: uit 1995 en 2= uit 1998} en 3 WKKkassen zijn voorzien van 2 ketelinstallatie (1 uit 2009, 2 uit 2011 en 3 uit 2022). De NOx-emissie is gebaseerd op het door de ondernemer geschat gasverbruik. De emissies van NOx De bestaande

installaties (1

=

=

=

=

zijn als volgt bepaald: -

Ketelinstallatie 1: 320.000 m3 gas

x

8,9

=

2.848.000

m3

rookgas x 70 mg/m3

-

Ketelinstallatie 2: 180.000 m3

x

8,9

=

1.602.000

m3

rookgas rookgas rookgas rookgas

gas

-

WKK-installatie 1: 2.700.000 m3

x

8,9

=

14.030.000

m3

-

WKK-installatie 2: 4.045.000 m3

x

8,9

=

36.000.500

m3

-

WKK-installatie 3: 3.385.000 m3

x

8,9

=

30.126.500

m3

mg/m3 mg/m3 x 35 mg/m3 x 35 mg/m3 x

70

X

35

=

=

=

=

=

NOx/jr. 112,14 kg NOx/jr. 841,05 kg NOx/jr. 1.260,02 kg NOx/jr. 1.054.43 kg NOx/jr. 199,36 kg

Stookinstallatie woningen: Conform opgave van de ondernemer is het gasverbruik bij woning met huisnr. 55a nu gem. 2.700 m3/jr en het gasverbruik van woning met huisnr. 53 bedraagt nu gem. 2.000 m3/jr. De emissies van -__

-__

Woning Woning

NOx

zijn als volgt bepaald:

1: 2.700 m3 2: 2.000 m3

mg/m3 x 8,9 x 70 mg/m3 x

8,9 x 70

=

=

1,68 kg 1,25 kg

NOx/jr. NOx/jr.

Nn aelmans

nons (geanonimise rd)

Verkeer: Conform opgave van de ondernemer bedraagt het aantal motorvoertuigbewegingen: 14.000 motorvoertuigbewegingen licht verkeer per jaar; Verkeer A: 3.500 motorvoertuigbewegingen middelzwaar verkeer per jaar; -__

2.625

-__

Verkeer

B:

14.000 3.500 2.625

motorvoertuigbewegingen

verkeer per jaar.

zwaar

motorvoertuigbewegingen licht verkeer per jaar; motorvoertuigbewegingen middelzwaar verkeer per motorvoertuigbewegingen zwaar verkeer per jaar.

jaar;

Stationaire

bronnen (conform invoerinstructie Aerius): Bij het licht verkeer is geen sprake van stationair draaien t.b.v. parkeren en/of manoeuvreren. Bij het middelzwaar- en zwaar verkeer is wel sprake van stationair draaien. Gemiddeld wordt 5 minuten stationair draaien per voertuig aangehouden. Dit betekent dat per locatie de volgende emissies worden veroorzaakt: Locatie A en B, per locatie: 146 uur/jr. stationair draaien middelzware voertuigen X 5 minuten uit 2020 van voertuigen. Uitgaande voertuigen geeft dit de volgende emissies: NH3: 146 uur X 0,563 g NH3/u 82 g NH3/jr. 0,082 kg NH3/jr. NOx: 146 uur x 90,2888 g NOx/u 13.182,6 g NOX/jr. 13,18 kg NOx/jr. 3.500

:

2

=

1.750

=

=

=

=

=

uurfjr. stationair draaien zware voertuigen. Uitgaande voertuigen geeft dit de volgende emissies: NH3: 109 uur x 0,9126 g NH3/u 99,47 g NH3/j 0,099 kg NH3/jr. NOx: 109 uur x 103,1214 g NOx/u 11.240,23 g NOx/jr. 11,24 kg NOx/jr. 2.625

:2=1.312,5 voertuigen

5 minuten

x

=

109

uit 2020

van

=

=

=

=

NH3/jr. NH3/jr. locatie A 24,42 kg NH3/jr. locatie B= 24,42 kg NH3/jr.

Totaal NH3 emissie stationair draaien locatie A

=

Totaal NH3 emissie stationair draaien locatie B

=

Totaal NOx emissie stationair draaien

=

Totaal NOx emissie stationair draaien

0,181 kg 0,181 kg

Mobiele werktuigen:

bedrijfsuren/jr., 10 Itr. diesel per uur 500 I/jr. van kW, bedrijfsuren/jr, 5 Itr. diesel per uur 250 I/jr. uit 2008, 95 kW, 33 bedrijfsuren/jr., 11 Itr. diesel per uur 330 I/jr.

-1tractor

uit 1983 van

56,25 kW, 50

-1tractor

uit 2011

35

-

1 Manitou

Het

=

50

=

=

brandstof-

en

Aerius factsheets

eventueel

Adblueverbruik

m.b.t. de emissie

Elektrische werktuigen niet in het onderzoek

van

zijn aanwezig,

van

de

betreffende

werktuigen

zijn bepaald

conform

mobiele werktuigen. maar

omdat deze geen emissies veroorzaken

zijn deze verder

opgenomen.

Vergelijking uitgangssituaties met beoogd Met het rekenprogramma Aerius-calculator zijn 3 berekeningen gemaakt. Enerzijds het verschil tussen uitgangssituatie 1 en de beoogde situatie (zie B4} en anderzijds het verschil tussen uitgangssituatie 2 (zie B5} en 3 (zie B6) en de beoogde situatie. De 3 berekeningen zijn als bijlage toegevoegd. Uit de 3 berekeningen volgt dat er geen sprake is van een toename in de depositie van stikstof. Realisatie De

en

gebruik binnen hetzelfde jaar.

verwachting

worden.

De

is dat het

huisvestingsgebouw (bouwtijd ca. 6 maanden) in 2024 gerealiseerd zal realisatie vindt dus plaats tijdens het gebruik van het bedrijf. Zowel de NOx- en NH3

Nn aelmans emissie

ven

tijdens de realisatiefase als de dus

een

gezamenlijke

realisatiefase

van

het

moment

voor de 3

activiteiten

invloed op Natura

de

uitgangssituaties, zoals hierboven vermeld, ingevoerd

helft meegenomen, omdat

voor

gebouw gedurende die tijd

niet in

Uitgegaan

is van 2,1

en zeker niet iedere worse-case.

het gebruik

18 kamers

het gebruik

de bouwfase

gebruik

x

2,1

=

geeft

dit

het huisvestingsgebouw.

het huisvestingsgebouw

van

dit gebouw

van

ca. 6 maanden

per kamer

dan

Bijlage

binnen

toename

in de

waarvan

is 2,1 nog aan de

worse

case

in

de

van

vergelijking vergelijking vergelijking

in combinatie

Het totaal aantal

realisatiefase

met

10.550 voor verkeer

B.

1994.

de beoogde realisatiefase in combinatie met de

met 2000

van

A en

6899.

de beoogde realisatiefase in combinatie met de

met

van

moet dit gezien worden voertuigbewegingen als gevolg van

en

2004.

de beoogde realisatiefase in combinatie met de

met

2013.

deze 3 verschilberekeningen volgt dat er ook van

voor

hoge kant en

bedraagt afgerond

10.551 t.b.v. verkeer

Aerius-verschilberekening

depositie

Conform de uitspraak

in

maar

-

13.797 extra

De helft hiervan

Aerius-verschilberekening

hetzelfde jaar

van

in

Hierbij zijn wel

(Crow geeft 1,8 2,4 aan). Totaal 37,8 / etmaal. Omdat veel arbeidsmigranten samen reizen

Aerius-verschilberekening

hetzelfde jaar

binnen

resultaten

21.101,

hetzelfde jaar

B3 betreft de

gebruiksfase Uit de

binnen

B2 betreft de

gebruiksfase Bijlage

=

B1 betreft de

gebruiksfase Bijlage

6899

—

ook

zijn uitgetrokken enhet

per etmaal

voertuigbewegingen licht verkeer bedraagt voor de gebruiksfase 28.000

gebruiksfase zijn derhalve

in Aerius calculator.

is.

dag de locatie verlaten,

Totaal per jaar

van

van

verkeersbewegingen

verkeersbewegingen: als

tijdens het gebruik van het bedrijf hebben op dat 2000-gebieden. Zowel de inputgegevens van de

bedrijfsgebouw als de inputgegevens van

de extra voertuigbewegingen als gevolg

(geanonimise rd) ventes

nu

geen

sprake

is van een

stikstof.

Raad van State van 20 januari 2021 is in dit geval geen Wnb vergunning bijbehorende Aerius berekeningen dienen bewaard te worden om aan te kunnen tonen dat vergunningplicht in het kader van de Wet natuurbescherming, inzake de bedrijfsuitbreiding met een huisvestingsgebouw voor arbeidsmigranten zoals hierboven vermeld, niet noodzakelijk is.

nodig.

Deze memo

van

en

(geanonimiseerd) Aelmans Ruimte,

Omgeving & Milieu

BV.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13491649/1