Noordzee Residence Renesse Bijlagen bij toelichting Bijlage 11 Stikstof - bouwfase
Tekst van het document
Memo
memonummer datum aan van controle project projectnr. betreft bijlagen
0471614.100-SSB-RF-01 5 juli 2023 BPD Ontwikkeling B.V. Robin Michiels Ivo Sedee Hogezoom 128-136, 4325 CL Renesse 0471614.100 Aanvullende memo stikstofberekening realisatiefase Bijlage 1: AERIUS_projectberekening_20230705124616_Situatie2Rr9JdtCGTkDt.pdf
INLEIDING De BPD Ontwikkeling B.V. is voornemens om aan de Hogezoom in Renesse recreatiewoningen te realiseren. Om deze reden wordt een nieuw bestemmingsplan opgesteld. Het voornemen bestaat uit 285 recreatiewoningen met in totaal 1.850 bedden. Voorliggend rapport betreft de berekening wat betreft de stikstofdepositie gevolge de realisatiefase. Voorliggende aanvullende memo gaat hierop in. De aanvullende berekening ziet op een verschilberekening, waarbij de emissies in de realisatiefase zijn vergeleken met de emissies in de referentiesituatie. UITGANGSPUNTEN REALISATIEFASE Deze memo geldt als een aanvullende memo. Voor de uitgangspunten van de referentiesituatie wordt verwezen naar de memo voor de gebruiksfase (kenmerk: 0471614.100-SSB-07, d.d. 5 juli 2023). De realisatiefase bestaat uit het bouwrijp maken van het terrein én het plaatsen van de recreatiewoningen en het receptiegebouw op het plangebied. Bij het bouwrijp maken gaat het om het egaliseren van gronden, het aanbrengen van de benodigde kabels en leidingen, het aanleggen van infrastructuur (wegen en paden) en het realiseren van verlichting (lantaarns). Vervolgens zal men overgaan tot bouwen. Er worden 285 prefab (kant en klaar) recreatiewoningen en een receptiegebouw gerealiseerd in het plangebied. De recreatiefwoningen hebben ieder twee elementen en het receptiegebouw bestaat uit 4 elementen.
Elk element wordt los van elkaar worden aangeleverd middels een vrachtwagen. De prefab recreatiewoningen en het receptiegebouw worden in totaal 574 elementen door een vrachtwagen afgeleverd bij de entree van het noordelijke en zuidelijke deel van het park aan de Hogezoom. Dit gaat om in totaal 1.148 vervoersbewegingen per jaar voor zwaar verkeer. De vrachtwagens zullen circa een half uur bij de entree stilstaan ten behoeve van het lossen van de elementen. De motor zal in die tijd uitgezet worden. Middels een elektrische verreiker worden de recreatiewoningen en het receptiegebouw in elementen naar de gewenste plek gebracht en vervolgens worden de elementen gemonteerd. Er zullen werknemers naar het plangebied komen ten behoeve van de werkzaamheden (2.296 vervoersbewegingen per jaar). Voor elektriciteit wordt gebruik gemaakt van de stroomvoorziening in het plangebied. Ingeschat is dat de totale realisatiefase in totaal circa 12 maanden in beslag neemt. Voor de bovengenoemde werkzaamheden zijn onderstaande machines ingeschat (tabel 1). Aangezien de elektrische verreiker geen emissies met zich meebrengt, is deze niet opgenomen in tabel 1.
blad 1 van 3
betreft: Stikstofberekening BPD Renesse
Draaiuren
Belasting
Brandstofverbruik
Brandstofverbruik
AdBlue/SCR?
AdBlue (%)
AdBlue (L/jaar)
[-]
Vermogen
Bouwjaar
Stageklasse
Tabel 1: inschatting inzet machines realisatiefase
[kW]
[uur/jaar]
(%)
(L/uur)
(L/jaar)
Ja / Nee
(%)
(L/jaar)
Bouwrijp maken Graafmachine Bestratingsmachine
5
2020
60
120
65%
10,48
1.258
Ja
6,00%
76
3b
2013
19
36
65%
4,16
149,92
Nee
nvt
nvt
Bovengenoemde mobiele werktuigen zijn in AERIUS Calculator ingevoerd (bron 3). Het aantal draaiuren is ingeschat op basis van bovengenoemde werkzaamheden. Het brandstofverbruik is ingeschat op basis van tabellen van het TNO 1 (2021). Of er sprake is van AdBlue hangt af van het bouwjaar en het vermogen van de machine: bij de invoer in AERIUS Calculator wordt aangegeven of sprake is van een keuze (ja of nee), of dat bij dergelijke relatief nieuwe machines en/of een relatief laag vermogen uitsluitend machines bestaan waar AdBlue is toegepast. Naast de inzet van mobiele werktuigen is in de realisatiefase ook sprake van bouwverkeer: licht verkeer van werknemers dat van en naar de bouwplaats rijdt, en zwaar verkeer voor de aan- en afvoer van materiaal en materieel. Onderstaand is een overzicht te zien van het totale verkeer dat nodig is voor de realisatiefase. Licht verkeer: • Het bouwrijp maken neemt circa 2 maanden in beslag. Voor het bouwrijp maken zijn circa 4 tot 5 werknemers nodig, die elke dag in de week van en naar de bouwplaats rijden. Dit geeft 5 werknemers * 5 dagen * 2 bewegingen/etmaal * 8 weken (2 maanden) = 400 lichte vervoersbewegingen per jaar; • Het bouwen (het plaatsen van de recreatiewoningen en receptiegebouw) neemt circa 10 maanden in beslag.
Ingeschat is dat er per recreatiewoning (totaal 285 stuks) ongeveer vier werknemers en voor het receptiegebouw 8 werknemers nodig zijn. Dit komt neer op ((285 * 4) + 8) * 2 = 1.148 werknemers die naar en van het plangebied rijden. Dat maakt samen 2.296 vervoersbewegingen per jaar. • Totaal aan lichte bewegingen: 2.496 vervoersbewegingen per jaar. Zwaar verkeer: • De machines moeten aan- en afgevoerd te worden. Ervan uitgaande dat deze eenmalig aan- en eenmalig afgevoerd worden, levert dit 3 machines (zonder wielen) * 2 bewegingen = 6 vervoersbewegingen per jaar op; • De 285 prefab recreatiewoningen en het receptiegebouw dienen naar de bouwplaats toegebracht te worden. Ervan uitgaande dat de recreatiewoningen uit 2 elementen bestaan en het receptiegebouw uit 4 elementen, is sprake van (285 * 2 delen) + 4 delen receptiegebouw) = 574 elementen. 574 * 2 bewegingen = 1.148 vervoersbewegingen per jaar. • Totaal aan zware bewegingen: 1.154 vervoersbewegingen per jaar. Tabel 2: Vervoersverdeling realisatiefase (per jaar)
1
Licht verkeer
Middelzwaar verkeer
Zwaar verkeer
2.496
-
1.154
TNO, 2021: https://www.aerius.nl/nl/factsheets/mobiele-werktuigen-stage-klasse-categorie%C3%ABn/13-01-2022
blad 2 van 3
betreft: Stikstofberekening BPD Renesse
Het wegverkeer (licht- en zwaar) is in AERIUS Calculator in bron 1, 2 en 4 t/m 7 ingevoerd. B EREKENINGSRESULTATEN EN CONCLUSIE In het kader van de voorgenomen ontwikkeling is een verschilberekening uitgevoerd tussen de referentiesituatie en de realisatiefase. De berekende stikstofdepositie op een Natura 2000-gebied is niet hoger dan 0,00 mol/ha/jaar.
blad 3 van 3
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
Antea Nederland B.V. Hogezoom, 4325CL Renesse Hogezoom Renesse Vergelijking referentiesituatie en realisatiefase
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
Rr9JdtCGTkDt 05 juli 2023, 13:03 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Situatie 1 - Referentie Situatie 2 - Beoogd Situatie 1 - Referentie Situatie 2 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
2023 2023
0,91 mol/ha/j 0,11 mol/ha/j 0,00 ha 1.145,26 ha 0,00 mol/ha/j 0,79 mol/ha/j
51,4 kg/j 1,0 kg/j 3408353 3408353
631,3 kg/j 30,2 kg/j
Kop van Schouwen Kop van Schouwen
2/12
Projectberekening
Situatie 2 (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 3 Mobiele werktuigen | Consumenten mobiele werktuigen | Bouwrijp maken Verkeersnetwerk
Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
0,3 kg/j 0,7 kg/j
9,6 kg/j 20,6 kg/j
3/12
Projectberekening
Situatie 1 (Referentie), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 3
Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
Anders... | Anders... | Bron 3 Verkeersnetwerk
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
51,4 kg/j
67,3 kg/j 564,0 kg/j
4/12
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
5 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
5/12
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 2" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
1.145,26
Per gebied
Berekend (ha gekarteerd)
Kop van Schouwen (116) Duinen Goeree & Kwade Hoek (101) Grevelingen (115)
Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
910,19
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
1.740,78
0,00
0,00
1.740,78
0,00
0,00
230,94
1.327,72
0,00
4,13
1.574,59
0,00
1.145,26
0,79
910,19
0,79
0,00
230,94
0,01
0,00
4,13
0,01
6/12
Projectberekening
Situatie 2, Rekenjaar 2023 1
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Bron 1 (66%) X:43460,76 Y:416748,98 1.303,69 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2
Max. snelheid
Bron 2 (66%) X:44200,07 Y:416542,58 474,51 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Graafmachine
Stage-V, >= 2019 , 75-560 kW, diesel, SCR: ja
Stageklasse
Bestratingsmachine Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, SCR: nee
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
-
-
Draaiuren AdBlue verbruik
150 l/j
36 u/j
1258 l/j
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
NOₓ NH₃
Brandstofverbruik
120 u/j 76 l/j
1,4 kg/j 0,4 kg/j 49,7 g/j
In file
1.664,0 p/jaar 0,0 p/jaar 770,0 p/jaar 0,0 p/jaar
Mobiele werktuigen | Consumenten mobiele werktuigen
Naam
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Voertuigbewegingen
80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur
Bouwrijp maken X:43297,93 Y:416518,2 13,93 ha
In file
1.664,0 p/jaar 0,0 p/jaar 770,0 p/jaar 0,0 p/jaar
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Max. snelheid
Naam Locatie Oppervlakte
Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
Voertuigbewegingen
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
3
Links Rechts NOₓ 4,3 kg/j Type scherm - NO₂ 1,2 kg/j Hoogte - NH₃ 0,1 kg/j Afstand tot de weg - -
9,6 kg/j 0,3 kg/j Stof Emissie
NOₓ
7,2 kg/j NH₃ 0,3 kg/j NOₓ 2,4 kg/j NH₃ 1,1 g/j
7/12
Projectberekening
4
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Bron 4 (33%) X:43032,04 Y:416418,54 308,71 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 5
Voertuigbewegingen
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Bron 5 (33%) X:43063,38 Y:414636,34 4.226,61 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
832,0 p/jaar 0,0 p/jaar 385,0 p/jaar 0,0 p/jaar
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Max. snelheid
80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur
Bron 6 (33%) X:45783,28 Y:417297,82 3.096,81 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur
-
-
Voertuigbewegingen
832,0 p/jaar 0,0 p/jaar 385,0 p/jaar 0,0 p/jaar
6,0 kg/j 1,7 kg/j 0,2 kg/j
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
-
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
In file
832,0 p/jaar 0,0 p/jaar 385,0 p/jaar 0,0 p/jaar
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Max. snelheid
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
Voertuigbewegingen
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
Max. snelheid
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
6
Links Rechts NOₓ 0,5 kg/j Type scherm - NO₂ 0,1 kg/j Hoogte - NH₃ 13,1 g/j Afstand tot de weg - -
-
4,4 kg/j 1,3 kg/j 0,2 kg/j
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
8/12
Projectberekening
7
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Bron 7 (33%) X:45224,84 Y:415557,01 2.837,64 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Max. snelheid
80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
-
Voertuigbewegingen
832,0 p/jaar 0,0 p/jaar 385,0 p/jaar 0,0 p/jaar
-
4,0 kg/j 1,2 kg/j 0,1 kg/j
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
9/12
Projectberekening
Situatie 1, Rekenjaar 2023 1
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Bron 1 (66%) X:43469,81 Y:416741,61 1.280,33 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2
Max. snelheid
Bron 2 (66%) X:44200,07 Y:416542,58 474,51 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur
Anders... | Anders...
2,0 m 0,000 MW 1m
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Bron 4 (33%) X:43034,14 Y:416404,98 277,61 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
322.884,0 p/jaar 4.944,0 p/jaar 1.648,0 p/jaar 0,0 p/jaar
Max. snelheid
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Max. snelheid
Naam Bron 3 Uittreedhoogte Locatie X:43297,93 Warmteinhoud Y:416518,2 Spreiding Oppervlakte 13,94 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Verwarming van Ruimten 4
Voertuigbewegingen
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
3
Links Rechts NOₓ 119,9 kg/j Type scherm - - NO₂ 26,9 kg/j Hoogte - - NH₃ 7,3 kg/j Afstand tot de weg - -
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
-
-
Voertuigbewegingen
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
36,8 kg/j 8,3 kg/j 3,7 kg/j
In file
322.884,0 p/jaar 4.944,0 p/jaar 1.648,0 p/jaar 0,0 p/jaar
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
NOₓ
67,3 kg/j
Links Rechts NOₓ 13,0 kg/j Type scherm - NO₂ 2,9 kg/j Hoogte - NH₃ 0,8 kg/j Afstand tot de weg - -
Voertuigbewegingen
161.442,0 p/jaar 2.472,0 p/jaar 824,0 p/jaar 0,0 p/jaar
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
10/12
Projectberekening
5
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Bron 5 (33%) X:43063,38 Y:414636,34 4.226,61 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 6
Max. snelheid
80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur
Bron 6 (33%) X:45783,28 Y:417297,82 3.096,81 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur
Bron 7 (33%) X:45224,84 Y:415557,01 2.837,64 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur 80 km/uur
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
-
-
161.442,0 p/jaar 2.472,0 p/jaar 824,0 p/jaar 0,0 p/jaar
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Max. snelheid
-
Voertuigbewegingen
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
-
161.442,0 p/jaar 2.472,0 p/jaar 824,0 p/jaar 0,0 p/jaar
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Max. snelheid
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
Voertuigbewegingen
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
7
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
-
-
Voertuigbewegingen
161.442,0 p/jaar 2.472,0 p/jaar 824,0 p/jaar 0,0 p/jaar
164,0 kg/j 36,9 kg/j 16,4 kg/j
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
120,1 kg/j 27,0 kg/j 12,1 kg/j
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
110,1 kg/j 24,8 kg/j 11,0 kg/j
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
11/12
Projectberekening
Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230606_5e1adbf5a8 Database versie 2022.1_5e1adbf5a8 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
Rr9JdtCGTkDt (05 juli 2023)
12/12