967038 Bijlagen toelichting Bijlage 11 Memo verkeer en parkeren
Tekst van het document
MEMO VERKEER EN PARKEREN CAMPING DE OASE MEMO 11 juli 2023
1/19
DATUM KENMERK
11 juli 2023 20201105_0003JD
PROJECT PROJECTLEIDER
Camping de Oase D.J.E.M. Gooijers MSc
OPDRACHTGEVER Siblu Villages PROJECTNUMMER 44002267.20201105 AUTEUR STATUS
2/19
Rho adviseurs Definitief
1. TOETSINGSKADER Op het gebied van verkeer en vervoer bestaat geen specifieke wetgeving die relevant is voor de voorgenomen plannen. Wel dient in het kader van het bestemmingsplan te worden onderbouwd dat het geheel voldoet aan de eisen van een goede ruimtelijke ordening. Dit houdt onder meer in dat er voldoende parkeergelegenheid aanwezig is en de eventuele verkeerstoename niet leidt tot knelpunten in de verkeersafwikkeling. Voor de beoogde ontwikkeling wordt de parkeerbehoefte en verkeersgeneratie berekend op basis van de nota “Kengetallen parkeren en verkeer Agenda Toerisme” van de gemeente Schouwen-Duiveland. Naast parkeernormen zijn er ook kentallen voor de verkeersgeneratie opgenomen. Voor het te hanteren parkeerkencijfer wordt voor de gemeente SchouwenDuiveland uitgegaan van een stedelijkheidsgraad van “niet stedelijk”. Het plangebied ligt volgens de gebiedsindeling van het parkeernormenbeleid in het buitengebied. Voor de beoordeling van de verkeersafwikkeling en verkeersveiligheid wordt getoetst aan de richtlijnen van Duurzaam Veilig. Daarbij wordt beoordeeld of de functie en het gebruik van de weg met elkaar in overeenstemming zijn. De verkeersgeneratie van de gemiddelde werkdag in motorvoertuigen per etmaal (mvt/etmaal) is maatgevend voor het beoordelen van de verkeerskundige effecten van een ontwikkeling.
Voor het bepalen van de stikstofemissie en de geluidbelasting is de verkeersgeneratie van de gemiddelde weekdag in mvt/etmaal bepalend. De tabellen van deze omgevingsaspecten verschillen o.a. hierdoor.
2. BEOOGDE ONTWIKKELING De beoogde ontwikkeling gaat uit van een uitbreiding van camping de Oase met 77 standplaatsen. De camping voorziet in een showterrein waar 14 stacaravanmodellen staan inclusief verkooppunt. Bij dit showterrein zijn 8 parkeerplaatsen aanwezig voor de bezoekers hiervan. Daarnaast zijn andere, ondergeschikte, voorzieningen zoals detailhandel en horeca aanwezig op het campingterrein. Deze staan ten dienste van het recreatiebedrijf en zijn geen openbare voorzieningen. Dit leidt niet tot extra verkeersgeneratie. De huidige hoofdontsluiting van de camping aan de Roelandsweg wordt in de toekomstige situatie verplaatst naar de Lagezoom tussen de Roelandsweg en de Kooijmansweg. De bezoekers van het showterrein zullen gebruik blijven maken van de huidige ontsluiting aan de Roelandsweg. Via deze ontsluiting blijft ook de bevoorrading van de centrumvoorzieningen plaatsvinden.
3. VERKEERSSTRUCTUUR 3.1
Gemotoriseerd verkeer
De camping ontsluit in de huidige situatie op de Roelandsweg. Tegenover de bestaande ingang bevindt zich een transferium en busstation. De Roelandsweg is ingericht als gebiedsontsluitingsweg. Ter hoogte van de ingang geldt een maximum snelheid van 30 km/u. De Roelandsweg sluit ter hoogte van de Lagezoom via een rotonde aan op de N652. Deze weg verbindt Renesse met de rest van Schouwen-Duiveland en via de N57 met Brabant en Rotterdam. Ter hoogte van de rotonde met de N652 met de Roelandsweg wordt de Lagezoom hierop ontsloten. Dit betreft een erftoegangsweg buiten de bebouwde kom met een maximum snelheid van 60 km/u. De Lagezoom doorkruist in westelijke richting de Kooijmansweg. Deze weg verbindt de Hogezoom via de Lagezoom met de N652. De Kooijmansweg wordt via een rotonde ontsloten op de N652. De onderstaande figuur toont de ontsluiting van het plangebied ten opzichte van het omliggende wegennet.
3/19
Figuur 1 Ontsluiting plangebied (rood) ten opzichte van het omliggende wegennet
3.2
Openbaar vervoer
Het plangebied is goed bereikbaar met openbaar vervoer. Binnen 50 meter loopafstand tegenover de huidige hoofdingang van de camping ligt een transferium waar streekbussen halteren. Lijn 104 en 133 halteren voor de richting Spijkenisse metrostation, Oude-Tonge busstation, Middelburg busstation en Westenschouwen Dorp.
3.3
Langzaam verkeer
Langs de westzijde van de Roelandsweg ligt tussen Hogezoom en Lagezoom een vrijliggend fietspad in twee richtingen. Dit fietspad kruist de weg ter hoogte van de planontwikkeling. Vanaf hier kunnen fietsers via het transferium het centrum van Renesse op een snelle manier bereiken. Het fietspad sluit in het noorden tevens aan op de rotonde met de Hogezoom. Vanaf de rotonde wordt het fietsverkeer op de Hogezoom zowel in westelijke richting als in de richting van het centrum van Renesse gemengd met de gemotoriseerde verkeer. Langs de Vroomweg (noordelijke tak van de rotonde) is nog wel een vrijliggend fietspad aanwezig en hoeft het fietsverkeer zich niet te mengen met het gemotoriseerde verkeer. Vanaf de bestaande ontsluiting van de camping aan de Roelandsweg loopt het tweerichtingen fietspad door richting de Lagezoom. Dit fietspad langs de Lagezoom eindigt ter hoogte van de Kooijmansweg. Langs de Kooijmansweg tussen Lagezoom en de N652 ligt aan de oostzijde van de rijbaan een vrijliggend fietspad. Op het gedeelte van de Kooijmansweg tussen de Lagezoom en de Hogezoom deelt het fietsverkeer de rijbaan met het gemotoriseerde verkeer. Voor de voetganger zijn in de huidige situatie verschillende mogelijkheden om het centrum van Renesse en het strand te bereiken. De meest directe route loopt vanaf de ingang van de camping aan de Roelandsweg, via het transferium en de Wilhelminaweg.
De Wilhelminaweg is een verkeersluwe weg en is gesloten voor autoverkeer. Fietsers en voetgangers mogen hier wel gebruik van maken en delen samen de verkeersruimte.
4. VERKEERSGENERATIE De verkeersgeneratie voor de verschillende plannen is bepaald op basis van de “Regelgeving Agenda Toerisme 2018-2026” van de gemeente Schouwen-Duiveland, hierna te noemen “Agenda Toerisme”. De hiermee berekende verkeersgeneratie komt significant hoger uit dan wanneer deze wordt berekend op basis van de CROW kencijfers van publicatie 381. De verkeersgeneratie van de drie plannen is bepaald met de Agenda Toerisme. Desondanks zijn er goede argumenten om specifiek voor deze ontwikkelingen, die allen op fiets/loopafstand liggen van het strand en het centrum van Renesse met veel voorzieningen, de CROW kencijfers aan te houden. De Agenda Toerisme geeft in de overweging bij de kencijfers ook aan dat voor ontwikkelingen op locaties zoals deze CROW kencijfers ook voldoen.
4/19
In deze memo is de verkeersgeneratie zowel bepaald op basis van de “Regelgeving Agenda Toerisme 2018-2026” als de CROW kencijfers. Omdat voldaan moet worden aan het gemeentelijk beleid is de verkeersgeneratie op basis van de “Regelgeving Agenda Toerisme 2018-2026” de basis voor de verkeerskundige analyse.
4.1
Huidige situatie
In de huidige situatie zijn maximaal 512 standplaatsen mogelijk op de camping en is een showterrein aanwezig met verkooppunt. De standplaatsen zijn onder te verdelen in stacaravans (voor toeristisch en permanent gebruik) en kampeerhuisjes. De verkeersgeneratie van de standplaatsen is in eerste instantie berekend door middel van het stappenplan uit de nota Agenda Toerisme van de gemeente Schouwen-Duiveland. Daarnaast is ter vergelijking de verkeersgeneratie berekend met behulp van kencijfers uit CROW publicatie 381 ‘Toekomstbestendig parkeren’. 4.1.1 Stappenplan Agenda Toerisme Voor het berekenen van de verkeersgeneratie op basis van het stappenplan uit de nota Agenda Toerisme zijn de onderstaande stappen uitgevoerd. Vervolgens toont tabel 1 de verkeersgeneratie van de huidige situatie conform het stappenplan.
Standplaatsen* Stap 1 Aantal slaapplaatsen te bepalen: • 4 bedden per permanente standplaats > 308 x 4 = 1.232 slaapplaatsen • 5 bedden per kampeerhuisje > 50 x 5 = 250 slaapplaatsen • 4 bedden per toeristische standplaats winter en zomerkamperen > 80 x 4 = 320 slaapplaatsen • 4 bedden per toeristische standplaats zomerkamperen > 74 x 4 = 296 slaapplaatsen Stap 2 Aantal slaapplaatsen delen door 3 om aantal parkeerplaatsen te berekenen en dit naar boven afronden: • 4 bedden per permanente standplaats > 1.232 / 3 = 410,7 parkeerplaatsen • 5 bedden per kampeerhuisje > 250 / 3 = 83,3 parkeerplaatsen • 4 bedden per toeristische standplaats winter en zomerkamperen > 320 / 3 = 106,7 • 4 bedden per toeristische standplaats zomerkamperen > 296 / 3 = 98,7
Stap 3 Bereken verkeersgeneratie door het aantal parkeerplaatsen te vermenigvuldigen met 2,2: • 4 bedden per permanente standplaats > 410,7 x 2,2 = 903,5 mvt/etmaal1 • 5 bedden per kampeerhuisje > 83,3 x 2,2 = 183,3 mvt/etmaal • 4 bedden per toeristische standplaats winter en zomerkamperen > 106,7 x 2,2 = 234,8 mvt/etmaal • 4 bedden per toeristische standplaats zomerkamperen > 98,7 x 2,2 x ¾ = 162,9 mvt/etmaal De totale verkeersgeneratie vanuit de standplaatsen is 903,5 + 183,3 + 234,8 + 162,9 = 1.485 mvt/etmaal gemiddelde weekdag. De omrekenfactor van weekdag naar werkdag voor een camping is 1,1 (CROW 272). De totale gemiddelde verkeersgeneratie op een werkdag is 1.633 mvt/etmaal. Personeel** Momenteel werken bij De Oase omgerekend 35 fte. Hiervan komt circa 75% met de auto. Dit genereert aanvullend 26 x 2 = 52 lichte mvt/etmaal. Dit is per weekdag en werkdag gelijk. Vrachtleveringen*** In de huidige situatie zijn er 212 x 2 = 424 vrachtleveringen per jaar. Dit is 424 / 365 = 1,16 op een gemiddelde weekdag en 1,27 op een gemiddelde werkdag. Afgerond zijn dit 2 mvt/etmaal op een gemiddelde week- en werkdag.
1 Mvt/etmaal staat voor motorvoertuigen per etmaal
5/19
Showterrein**** Volgens de gegevens van de initiatiefnemer worden er circa 50 standplaatsen per jaar vernieuwd. Daarvoor komen gemiddeld 4x mensen kijken. De verkeersgeneratie per jaar is daarmee 8 x 50 = 400 mvt/jaar. Dit is 400 / 365 = 1,1 mvt/etmaal op een gemiddelde weekdag en 1,2 op een gemiddelde werkdag. Afgerond zijn dit 2 mvt/etmaal op een gemiddelde weeken werkdag. Tabel 1 Huidige situatie verkeersgeneratie o.b.v. stappenplan Agenda Toerisme
Functie
Aantal
Aantal bedden
Kencijfer
Verkeersgeneratie Verkeersgeneratie weekdag (mvt/et- werkdag (mvt/etmaal) maal)
Permanente standplaats*
308
4
Zie stap 1 t/m 3 per eenheid
903,5 mvt/etmaal
993,6 mvt/etmaal
Kampeerhuisje*
50
5
Zie stap 1 t/m 3 per eenheid
183,3 mvt/etmaal
201,7 mvt/etmaal
Toeristische 80 standplaats winter en zomerkamperen* Toeristische 74 standplaats enkel zomerkamperen*
4
Zie stap 1 t/m 3 per eenheid
234,8 mvt/etmaal
258,3 mvt/etmaal
4
Zie stap 1 t/m 3 per eenheid
162,9 mvt/etmaal
179,2 mvt/etmaal
Subtotaal
512
1.485 mvt/etmaal 1.633 mvt/etmaal
Personeel**
35
52 mvt/etmaal
52 mvt/etmaal
Vrachtleveringen*** Showterrein****
2 mvt/etmaal
2 mvt/etmaal
2 mvt/etmaal
2 mvt/etmaal
Totaal
1.541 mvt/etmaal 1.689 mvt/etmaal
Totaal huidig verkeersgeneratie De camping genereert in de huidige situatie 1.541 mvt/etmaal op een gemiddelde weekdag en 1.689 mvt/etmaal op een gemiddelde werkdag. 4.1.2 Kencijfers CROW Naast het stappenplan uit de nota Agenda en Toerisme is de verkeersgeneratie ter vergelijking ook berekend op basis van kencijfers uit CROW publicatie 381. Voor het bepalen van de te hanteren kencijfers wordt voor de gemeente SchouwenDuiveland conform het CBS een stedelijkheidsgraad van ‘niet stedelijk’ aangehouden. Voor de ligging van het plangebied wordt uitgegaan van ‘buitengebied’. Tenslotte wordt op basis van de omgevingsadressendichtheid en het gemiddelde autobezit in de gemeente Schouwen-Duiveland per kencijfer het gemiddelde van de bandbreedte gehanteerd. Enkel de verkeersgeneratie van de standplaatsen ten gevolge van gasten en de bezoekers van gasten is berekend met behulp van de CROW kencijfers. Voor het bepalen van de overige verkeersbewegingen veroorzaakt door het personeel, vrachtleveringen en het showterrein wordt gebruik gemaakt van dezelfde uitgangspunten zoals benoemd in paragraaf 4.1.1. In de bestaande situatie zijn een gedeelte van de standplaatsen niet gedurende het gehele jaar in gebruik.
Daarom is in de verkeersberekening onderscheid gemaakt tussen de standplaatsen die het hele jaar rond beschikbaar zijn en de standplaatsen die slechts een gedeelte van het jaar in gebruik zijn. Tenslotte wordt voor het omrekenen van weekdag naar werkdag voor een camping conform CROW publicatie 272 een omrekenfactor van 1,1 toegepast. In tabel 2 is de verkeersgeneratie in de huidige situatie berekend.
6/19
Tabel 2 Huidige situatie verkeersgeneratie o.b.v. kencijfers CROW
Functie
CROW functie
Aantal
Kencijfer
Gebruik in Weekdag het jaar (mvt/etmaal)
Werkdag (mvt/etmaal)
Toeristische stand- Camping (kampeerterrein) 74 plaatsen (camping en alleen zomerverblijf)
0,4 per standplaats
75%
22,2 mvt/etmaal 24,42 mvt/etmaal
Bezoekers toeristi- Camping (kampeerterrein) 74 sche standplaatsen (camping en alleen zomerverblijf)
0,04 per standplaats
75%
2,22 mvt/etmaal 2,44 mvt/etmaal
Toeristische stand- Camping (kampeerterrein) 80 plaatsen (camping en permanent i.v.m. winterkamperen)
0,4 per standplaats
100%
32 mvt/etmaal
35,2 mvt/etmaal
Bezoekers toeristi- Camping (kampeerterrein) 80 sche standplaatsen (camping en permanent i.v.m. winterkamperen)
0,04 per standplaats
100%
3,2 mvt/etmaal
3,52 mvt/etmaal
Stacaravans (bungalows en permanent gebruik) Kampeerhuisjes (bungalow en permanent gebruik)
914,76 mvt/etmaal
Bungalowpark (huisjescomplex)
308
2,7 per staca- 100% ravan
831,6 mvt/etmaal
Bungalowpark (huisjescomplex)
50
2,7 per kam- 100% peerhuis
135 mvt/etmaal 148,5 mvt/etmaal
Subtotaal
512
1.026 mvt/etmaal 52 mvt/etmaal
1.129 mvt/etmaal 52 mvt/etmaal
Personeel
35
Vrachtleveringen Showterrein
2 mvt/etmaal 2 mvt/etmaal
2 mvt/etmaal 2 mvt/etmaal
Totaal
1.082 mvt/etmaal
1.185 mvt/etmaal
Totaal huidige verkeersgeneratie De camping genereert in de huidige situatie 1.082 mvt/etmaal gedurende een gemiddelde weekdag en 1.185 mvt/etmaal gedurende een gemiddelde werkdag.
4.2
Toekomstige situatie
In de toekomstige situatie komen er 77 standplaatsen bij en worden alle standplaatsen geschikt gemaakt voor 6 bedden. Net als voor de bestaande situatie is de verkeersgeneratie van de standplaatsen in de toekomstige situatie in eerste instantie berekend door middel van het stappenplan uit de nota Agenda Toerisme van de gemeente Schouwen-Duiveland. Vervolgens is de verkeersgeneratie ter vergelijking ook berekend met behulp van kencijfers uit CROW publicatie 381.
7/19
4.2.1 Stappenplan Agenda Toerisme Voor het berekenen van de verkeersgeneratie op basis van het stappenplan uit de nota Agenda Toerisme zijn de onderstaande stappen uitgevoerd. Vervolgens toont tabel 3 de verkeersgeneratie van de toekomstige situatie. Standplaatsen* Stap 1 Aantal slaapplaatsen te bepalen: • 6 bedden per standplaats > 589 x 6 = 3.534 bedden Stap 2 Aantal slaapplaatsen delen door 3 om aantal parkeerplaatsen te berekenen en dit naar boven afronden: • 6 bedden per standplaats > 3.534 /3 = 1.178 parkeerplaatsen Stap 3 Bereken verkeersgeneratie door het aantal parkeerplaatsen te vermenigvuldigen met 2,2: • 6 bedden per standplaats > 1.178 x 2,2 = 2.592 mvt/etmaal De totale verkeersgeneratie vanuit de standplaatsen is 2.592 mvt/etmaal op een gemiddelde weekdag. De omrekenfactor van weekdag naar werkdag voor een camping is 1,1 (CROW 272). De totale gemiddelde verkeersgeneratie op een werkdag is 2.851 mvt/etmaal. Personeel** Het verwachte aantal personeelsleden na de uitbreiding bedraagt 45 fte. Hiervan komt circa 75% met de auto. Dit genereert 34x2 = 68 lichte mvt/etmaal. Dit is per weekdag en werkdag gelijk. Vrachtleveringen*** Er is voor (vracht)leveringen uitgegaan van de gegevens van de initiatiefnemer. Voor de toekomstige situatie zijn dit 257x2=514 vrachtleveringen per jaar. Dit is 514/365=1,40 op een gemiddelde weekdag en 1,55 op een gemiddelde werkdag.
Afgerond zijn dit 2 mvt/etmaal op een gemiddelde week- en werkdag. Showterrein**** Volgens de gegevens van de initiatiefnemer worden er in de toekomst tevens circa 50 standplaatsen per jaar vernieuwd. Daarvoor komen gemiddeld 4x mensen kijken. De verkeersgeneratie per jaar is daarmee 8x50 = 400 mvt/jaar. Dit is 400/365= 1,1 mvt/etmaal op een gemiddelde weekdag en 1,2 op een gemiddelde werkdag. Afgerond zijn dit 2 mvt/etmaal op een gemiddelde week- en werkdag. Tabel 3 Toekomstige beoogde situatie verkeersgeneratie o.b.v. stappenplan Agenda Toerisme
Functie
Aantal
Aantal bedden
Kencijfer
Verkeersgeneratie Verkeersgeneratie weekdag (mvt/et- werkdag (mvt/etmaal) maal)
Standplaats*
589
6
Zie stap 1 t/m 3 per eenheid
2.592 mvt/etmaal
2.851 mvt/etmaal
Personeel**
45
68 mvt/etmaal
68 mvt/etmaal
Vrachtleveringen***
2 mvt/etmaal
2 mvt/etmaal
Showterrein**** Totaal
2 mvt/etmaal 2 mvt/etmaal 2.664 mvt/etmaal 2.923 mvt/etmaal
589
Totaal toekomstige verkeersgeneratie De camping genereert in de toekomstige situatie op een gemiddelde weekdag 2.664 mvt/etmaal en op een gemiddelde werkdag 2.923 mvt/etmaal. Dit is een verkeerstoename van 2.923-1.689= 1.234 mvt/etmaal op een gemiddelde werkdag.
8/19
4.2.2 Kencijfers CROW Net als voor de bestaande situatie is de verkeersgeneratie van de toekomstige situatie ter vergelijking berekend met behulp van de kencijfers uit CROW publicatie 381. Voor het bepalen van de te hanteren kencijfers wordt uitgegaan van dezelfde uitgangspunten als aangehouden voor de bestaande situatie (zie paragraaf 4.1.2). Enkel de verkeersgeneratie van de standplaatsen ten gevolge van gasten en de bezoekers van gasten is berekend met behulp van de CROW kencijfers. Voor het bepalen van de overige verkeersbewegingen veroorzaakt door het personeel, vrachtleveringen en het showterrein wordt gebruik gemaakt van dezelfde uitgangspunten zoals benoemd in paragraaf 4.2.1. Tenslotte wordt voor het omrekenen van weekdag naar werkdag voor een camping conform CROW publicatie 272 een omrekenfactor van 1,1 toegepast. In tabel 4 is de verkeersgeneratie in de huidige situatie berekend. Tabel 4 Toekomstige beoogde situatie verkeersgeneratie o.b.v. Kencijfers CROW
Functie
CROW functie
Aantal
Kencijfer
Stacaravans (bungalow en permanent gebruik) Kampeerhuisjes (bungalow en permanent gebruik)
Bungalowpark (huisjescomplex)
550
2,7 per stacaravan 1.485 mvt/etmaal
1.633,5 mvt/etmaal
Bungalowpark (huisjescomplex)
39
2,7 per kampeerhuis
115,83 mvt/etmaal
Subtotaal Personeel
45
Weekdag (mvt/etmaal)
105,3 mvt/etmaal
Werkdag (mvt/etmaal)
1.590 mvt/etmaal 1.749 mvt/etmaal 68 mvt/etmaal 68 mvt/etmaal
Vrachtleveringen Showterrein
2 mvt/etmaal 2 mvt/etmaal
2 mvt/etmaal 2 mvt/etmaal
Totaal
1.662 mvt/etmaal 1.821 mvt/etmaal
Totaal toekomstige verkeersgeneratie De camping genereert in de toekomstige situatie op een gemiddelde weekdag 1.662 mvt/etmaal en op een gemiddelde werkdag 1.821 mvt/etmaal. Dit is een verkeerstoename van 1.821-1.185= 636 mvt/etmaal op een gemiddelde werkdag.
5. VERKEERSTOEDELING 5.1
Bestaande situatie
In de huidige situatie wikkelt de volledige verkeersgeneratie zich af via de hoofdontsluiting van de camping aan de Roelandsweg. Er wordt vanuit gegaan dat 100% van de bezoekers van de camping (standplaatsen en showterrein) in zuidelijke richting rijdt richting de N652. Ook het vrachtverkeer voor de bevoorrading zal via de N652 de camping bereiken. Van het personeel zal 50% in noordelijke richting en 50% in zuidelijke richting rijden. In figuur 2 is de verkeerstoedeling in de huidige situatie weergegeven op basis van de berekende verkeersgeneratie conform het stappenplan uit de nota Agenda Toerisme. In figuur 3 is de verkeerstoedeling weergegeven op basis van de CROW kencijfers.
9/19
Figuur 2 Toedeling bestaande situatie o.b.v. stappenplan Agenda Toerisme
Figuur 3 Toedeling bestaande situatie o.b.v. kencijfers CROW
10/19
5.2
Toekomstige situatie
In de toekomstige situatie wordt de hoofdontsluiting verplaatst van de Roelandsweg naar de Lagezoom. De ontsluiting aan de Roelandsweg zal dan enkel gebruikt worden voor bezoek aan het showterrein en vrachtleveringen. Dit betekent dat 4 mvt/etmaal direct worden afgewikkeld via de Roelandsweg. De overige verkeersgeneratie van de toekomstige situatie wordt straks afgewikkeld via de Lagezoom. Dit betreft zowel het personeel als de gasten van de camping (standplaatsen). Het gegenereerde verkeer van de gasten is onder te verdelen in twee categorieën. De eerste categorie bestaat uit het verkeer ten behoeve van het vertrek en aankomst bij de camping. De tweede categorie betreft het verkeer van gasten van de camping voor tussentijdse trips tijdens het verblijf. Aankomsten en vertrekken Voor het bepalen van de verdeling van deze vervoersbewegingen over de twee mogelijke routes is voornamelijk de herkomst van de gasten van belang. Uit een inventarisatie van Siblu blijkt dat het grootste gedeelte van de gasten afkomstig is uit locaties ten noorden (Randstad, Goeree-Overflakkee) en ten oosten (overig Schouwen-Duiveland, Noord Brabant, Duitsland etc.) van Schouwen-Duiveland. De gasten met een herkomst ten noorden van Schouwen-Duiveland gebruiken de Brouwersdam (N57) en vervolgens de N652 en slaan dan vervolgens af bij de rotonde Roelandsweg en rijden dan naar de Lagezoom.
De gasten met een herkomst elders op Schouwen-Duiveland, Noord Brabant en Duitsland zullen met name gebruik maken van de N59 , de N655 (Zierikzee – Renesse) via deze wegen sluit dit verkeer aan op de N652 om vervolgens bij de rotonde Roelandsweg af te slaan in de richting van de Lagezoom. Slechts een klein deel van de gasten zijn afkomstig uit bestemmingen ten zuiden van Schouwen-Duiveland. Tussentijdse trips Gezien de nabije ligging van de camping tot de kern Renesse en het karakter van het gebied (recreatiegebied), wordt gesteld dat de tussentijdse trips slechts een klein aandeel van de totale verkeersgeneratie voor het gemotoriseerde verkeer opmaken. Tussentijdse trips zullen zich met name richten op bezoek aan stranden en voorzieningen zoals horeca en supermarkt. Waar een groot deel van de vervoersbewegingen zich te voet of per fiets zullen voltrekken, wordt er worst-case vanuit gegaan dat een deel van de bezoekers zich ook per auto naar deze bestemmingen zal begeven. De stranden liggen voornamelijk ten noorden van de camping. Het is niet aannemelijk dat verkeersbewegingen zullen plaatsvinden via de Kooijmansweg. Doordat de Kabbelaarsweg is afgesloten voor gemotoriseerd verkeer zouden strandgangers vanaf de Kooijmansweg moeten omrijden over de Hogezoom naar de Vroonweg. De Roelandsweg biedt een meer directe route naar de stranden.
Om de stranden te bereiken zal men dan ook richting de Roelandsweg rijden en vanuit daar de route vervolgen. De meest nabijgelegen supermarkt is de Jumbo in Renesse zelf. Aannemelijk is dat de bezoekers veelal hier hun dagelijkse boodschappen zullen halen. Een enkele rit zal zich ook richten op de supermarkten aanwezig in Burgh-Haamstede. Hetzelfde geldt voor een bezoek aan horeca, waarvan de voorzieningen met name geclusterd zijn in Renesse zelf dan wel op de diverse stranden. Overige tussentijdse trips (zoals een bezoek aan andere kernen zoals Middelburg en Zierikzee) zullen beperkt plaatsvinden. Het verkeer wat is gericht op bestemmingen buiten de kern Renesse zal worden afgewikkeld richting de N652. Vanaf de Lagezoom kan het verkeer op twee manieren worden ontsloten richting de N652, namelijk via de Roelandsweg en via de Kooijmansweg. Ten opzichte van de voorgaande planvorming (zie ontwerpbestemmingsplan) is de aansluiting van het plangebied op de Lagezoom verder naar het oosten verplaatst (zie figuur 4). Hiermee is de verwachting dat voor tussentijdse trips buiten Renesse het merendeel van het gegenereerde verkeer zich zal ontsluiten via de Roelandsweg. Deze routekeuze wordt gestimuleerd door bewegwijzering op eigen terrein en de inrichting van de Kooijmansweg (zie hierna).
11/19
Figuur 4 De ligging van de oude (blauw) en nieuwe (rood) aansluiting van het plangebied op de Lagezoom
Ontsluiting route Kooijmansweg De inrichting van de Kooijmansweg heeft invloed op de routekeuze van gasten. Tussen de Lagezoom en de N652 heeft de Kooijmansweg een wegprofiel van circa 4,20 meter breed, met aan weerszijden van de rijbaan een halfverharde berm van circa 0,50 meter breed. Dit profiel is dermate smal dat passerende voertuigen elkaar stapvoets dienen te passeren, waardoor het minder aantrekkelijk is voor gasten om gebruik te maken van deze route. Tevens zijn er op de Lagezoom ten westen van het plangebied ook snelheidsremmende maatregelen aanwezig in de vorm van asverspringingen waardoor het nog onaantrekkelijker wordt voor gasten om via de Kooijmansweg te rijden. Bewegwijzering Door middel van een adviesbord bij de uitgang van de camping met de voorgestelde rijrichting naar de Roelandsweg wordt binnen het plangebied gestuurd op het gebruik van de route via de Roelandsweg. Personeel Naast de gasten van de camping dient ook rekening te worden gehouden met de verkeersbewegingen van het personeel. Het personeel zal voornamelijk afkomstig zijn vanuit Renesse. Zoals eerder benoemd is de beoogde aansluiting dichter bij de Roelandsweg gesitueerd dan bij de Kooijmansweg. Op basis hiervan zal ook het personeel voornamelijk via de Roelandsweg worden afgewikkeld.
Totale verkeerstoedeling plan Oase Op basis van de bovenstaande redenen wordt gesteld dat het grootste gedeelte van het gegenereerde verkeer vanaf het plangebied zal worden ontsloten in noordelijke richting naar de Roelandsweg. Als uitgangspunt wordt daarom dan ook aangehouden dat 90% van het gegenereerde verkeer (exclusief verkeer voor showterrein en vrachtleveringen) wordt ontsloten in noordelijke richting naar de Roelandsweg en 10% in zuidelijke richting naar de Kooijmansweg. Op het kruispunt van de Roelandsweg en de Lagezoom (net ten noorden van de rotonde) komen de beide verkeersstromen (entree Roelandsweg en entree Lagezoom) bij elkaar. Dit punt is weergegeven in figuur 5.
12/19
Figuur 5 In rood weergegeven het wegvak waar de verkeersstromen samenkomen
Figuur 6 toont de toekomstige verkeerstoedeling op basis van de berekende verkeersgeneratie conform het stappenplan uit de nota Agenda Toerisme. In figuur 7 is de verkeerstoedeling weergegeven op basis van de CROW kencijfers.
Figuur 6 Toedeling verkeer in de toekomstige situatie o.b.v. stappenplan Agenda Toerisme
13/19
Figuur 7 Toedeling verkeer in de toekomstige situatie o.b.v. kencijfers CROW
6. VERKEERSINTENSITEITEN Verkeersintensiteiten Roelandsweg tot Lagezoom en tot N652 In de zomer van 20202 zijn verkeerstellingen uitgevoerd op de Roelandsweg tussen de Wilhelminaweg en de Lagezoom. Na correctie met de seizoenskromme3 is een gemiddelde jaarintensiteit bepaald. Die bedraagt voor dit wegvak 6.146 mvt/etmaal in 2020 voor een weekdag. Omdat er voor het deel Roelandsweg tussen de Lagezoom en de rotonde geen tellingen zijn uitgevoerd is aangenomen dat de verkeersintensiteit op dit wegvak gelijk is aan de verkeersintensiteit op het wegvak Roelandsweg tussen Wilhelminaweg en Lagezoom. Verkeersintensiteiten Lagezoom tussen Roelandweg en Kooijmansweg Voor de Lagezoom tussen de Roelandsweg en de Kooijmansweg zijn geen verkeerstellingen bekend. Daarom is een inschatting gemaakt van de verkeersintensiteit op dit wegvak. Deze is gebaseerd op een verkeerstelling aan de Loane tussen de Loane en de Korte Moermondsweg uit augustus 2020. Aangezien de bestemmingen die gelegen zijn aan de Loane vergelijkbaar zijn met die aan de Lagezoom wordt aangenomen dat de verkeersintensiteit op de Loane gelijk is aan die op de Lagezoom. De verkeersintensiteit op de Loane bedroeg in 2020 1.241 mvt/etmaal op een weekdag. Verkeersintensiteiten Kooijmansweg tussen Lagezoom en N652 Ook van de Kooijmansweg zijn geen verkeersintensiteiten bekend.
Net als voor de Lagezoom wordt hier aansluiting gezocht bij de verkeersintensiteiten op de Loane tussen Loane en Korte Moermondsweg (geteld in 2020). Daarmee komt de
2 Het gaat hier om een Coronajaar, echter zijn de verkeersintensiteiten in Renesse tijdens Corona hoger dan voor Corona. Daardoor zijn de tellingen van het Co-
ronajaar te beschouwen als worst-case 3 De verkeersintensiteit schommelt gedurende het jaar. Op basis van een data van een vast telpunt op de N262 tussen Kooymansweg en Serooskerkseweg is een correctie (seizoenskromme) bepaald zodat de gemiddelde jaarintensiteit bepaald kan worden.
14/19
verkeersgeneratie op de Kooijmansweg tussen Lagezoom en N652 in 2020 uit op 1.241 mvt/etmaal op een gemiddelde weekdag. Toekomstige verkeersintensiteiten Aangenomen wordt dat het plan in 2023 vastgesteld zal worden. Om de verkeersaspecten te toetsen dient echter 10 jaar vooruit te worden gekeken. Daarom is het noodzakelijk de verkeersintensiteiten in 2033 te weten. Om die te bepalen is uitgegaan van een autonome groei van het verkeer van 1% per jaar. Ook voor het omrekenen van het jaar 2020 naar 2022 wordt uitgegaan van een groei van 1% per jaar. Tabel 3 toont de verkeersintensiteiten. Omrekenfactor weekdag naar werkdag Op basis van een meerjarige verkeerstelling op een vast telpunt op de N652 is het verschil tussen de weekdag verkeersintensiteit en werkdag verkeersintensiteit bepaald. De omrekenfactor hiervoor is 1,0. Gemiddeld gezien is er dus geen verschil tussen weekdag en werkdagintensiteit. Tabel 5 Verkeersintensiteiten
Weg
Verkeersintensiteiten (werkdag/weekdag) in mvt/etmaal 2020 (werkdag/weekdag)
2023 (werkdag/weekdag)
2033 (werkdag/weekdag)
Roelandsweg (tussen Wilhelminalaan en Lagezoom)
6.146
6.332
6.995
Roelandsweg (tussen Lagezoom en rotonde)
6.146
6.332
6.995
Lagezoom (tussen Roelandsweg en Kooijmansweg) Kooijmansweg (tussen Lagezoom en N652)
1.241 1.241
1.279 1.279
1.412 1.412
7. CUMULATIE In de directe omgeving van camping de Oase worden nog twee andere ruimtelijke ontwikkelingen ter besluitvorming voorgelegd. In het kader van een goede ruimtelijke ordening is in de onderbouwing van het aspect verkeer voor de ontwikkeling van camping de Oase ook rekening gehouden met de verkeerskundige effecten van deze ontwikkelingen. De plannen die meegenomen worden in de beoordeling zijn: - Noordzee Residence Renesse; - Uitbreiding Fletcher Hotel aan de Vroonweg.
8. BEOORDELING VERKEERSAFWIKKELING EN VERKEERSVEILIGHEID Voor de beoordeling van de verkeersafwikkeling en verkeersveiligheid als gevolg van de ontwikkeling van de Oase, is (zie hoofdstuk 7) ook gekeken naar de verkeerskundige effecten van de ontwikkeling van twee andere plannen, namelijk Noordzee Residence Renesse en de uitbreiding van het Fletcher Hotel. De drie ontwikkelingen (Oase, Fletcher en Noordzee Residence) ontsluiten via verschillende wegen in de omgeving. De ontwikkeling van de Oase ontsluit slechts over een klein deel van deze wegen, maar in het kader van de cumulatie is het verkeer van alle wegen die een relatie hebben met één van de ontwikkelingen in beeld gebracht. Voor de wegen die gebruikt worden voor de ontsluiting van de Oase is ook rekening gehouden met de verkeerstoename als gevolg van de Fletcher en Noordzee Residence.
15/19
Onderstaande figuur geeft de wegen weer waarover ontsloten wordt door de verschillende plannen. Elke weg heeft een nummer die correspondeert met de nummering van de beoordeling daaronder.
Figuur 8 overzicht wegen die gebruikt worden voor de ontsluiting van de drie ontwikkelingen
Hieronder volgt een beoordeling van de verkeersafwikkeling en verkeersveiligheid per wegvak. Wegvak 1 - Lagezoom Van zowel recreatiepark Noordzee Residence Renesse als van Camping De Oase wordt een deel van het verkeer afgewikkeld via de Lagezoom. Het plan voor Hotel Fletcher heeft geen relatie met de Lagezoom. Wegvak 1a - Lagezoom tussen nieuwe entree Oase en de Roelandsweg De verkeersintensiteit op de Lagezoom (tussen Roelandsweg en Kooijmansweg) in de bestaande situatie in 2023 is circa 1.279 mvt/etmaal. Uitgaande van een autonome groei van 1 procent per jaar is de verkeersintensiteit in 2033 dan circa 1.412 mv/etmaal. De toename van het verkeer op dit deel van de Lagezoom vanwege Camping de Oase bedraagt volgens het bestemmingsplan 2.627 mvt/etmaal. De toename van recreatiepark Noordzee Residence Renesse op de Lagezoom is volgens het bestemmingsplan circa 609 mvt/etmaal. Dit leidt tot een totale verkeersintensiteit van 4.648 mvt/etmaal (1.412 + 2.627 + 609). Op basis van de richtlijnen van Duurzaam Veilig heeft, gezien de inrichting, functie en gebruik van de weg dit deel van de Lagezoom een capaciteit van 6.000 mvt/etm. De Lagezoom heeft derhalve genoeg capaciteit om de toename aan verkeer te verwerken.
16/19
Wegvak 1b - Lagezoom tussen Kooijmansweg en nieuwe entree Oase De verkeersintensiteit op de Lagezoom (tussen Kooijmansweg en nieuwe entree Oase) in de bestaande situatie in 2023 is circa 1.279 mvt/etmaal. Uitgaande van een autonome groei van 1 procent per jaar is de verkeersintensiteit in 2033 dan circa 1.412 mv/etmaal. De toename van het verkeer op dit deel van de Lagezoom vanwege Camping de Oase bedraagt volgens het bestemmingsplan 292 mvt/etmaal. De toename van recreatiepark Noordzee Residence Renesse op de Lagezoom is volgens het bestemmingsplan circa 609 mvt/etmaal. Dit leidt tot een totale verkeersintensiteit van 2.313 mvt/etmaal (1.412 + 292 + 609). Op basis van de richtlijnen van Duurzaam Veilig heeft, gezien de inrichting, functie en gebruik van de weg dit deel van de Lagezoom een capaciteit van 6.000 mvt/etm. De Lagezoom heeft derhalve genoeg capaciteit om de toename aan verkeer te verwerken. Wegvak 2 - Kooijmansweg (deel tussen de Hogezoom en Lagezoom) Van het recreatiepark Noordzee Residence Renesse wordt het verkeer deels afgewikkeld via dit deel van de Kooijmansmans. De plannen voor Hotel Fletcher en Camping De Oase hebben geen relatie met dit deel van de Kooijmansweg. Een cumulatieve beschouwing voor deze weg is derhalve niet aan de orde.
Wegvak 3 - Kooijmansweg (tussen Lagezoom en N652 Van zowel recreatiepark Noordzee Residence Renesse als van Camping De Oase wordt een deel van het verkeer afgewikkeld via dit deel van de Kooijmansweg. Het plan voor Hotel Fletcher heeft geen relatie met dit deel van de Kooijmansweg. De verkeersintensiteit op de Kooijmansweg tussen de Lagezoom en de N652 in de bestaande situatie in 2023 is circa 1.279 mvt/etmaal voor een weekdag en werkdag. Uitgaande van een autonome groei van 1 procent per jaar is de verkeersintensiteit in 2033 dan circa 1.412 mv/etmaal. De toename van het verkeer op dit deel van de Kooijmansweg vanwege Camping de Oase bedraagt volgens het bestemmingsplan 292 mvt/etmaal. De toename van Noordzee Residence Renesse is volgens het bestemmingsplan 448 mvt/etmaal. Dit leidt tot een totale verkeersintensiteit van 2.152 mvt/etmaal (1.412 + 292 + 448). Op basis van de richtlijnen van Duurzaam Veilig heeft, gezien de inrichting, functie en gebruik van de weg, dit deel van de Kooijmansweg een capaciteit van 6.000 mvt/etm. De Kooijmansweg heeft derhalve genoeg capaciteit om de toename aan verkeer te verwerken. Wegvak 4 - Vroonweg De verkeersafwikkeling van het plan voor Hotel Fletcher gaat via de Vroonweg. De plannen voor Recreatiepark Noordzee Residence Renesse en De Oase hebben geen relatie met de Vroonweg voor wat betreft de verkeersafwikkeling.
Een cumulatieve beschouwing voor deze weg is derhalve niet aan de orde. Wegvak 5 - Hogezoom De verkeersafwikkeling van Recreatiepark Noordzee Residence Renesse gaat deels via de Hogezoom. De plannen voor Camping De Oase en het Hotel Fletcher hebben geen relatie met de Hogezoom voor wat betreft de verkeersafwikkeling. Een cumulatieve beschouwing voor deze weg is derhalve niet aan de orde. Wegvak 6 - Roelandsweg Voor wat betreft de Roelandsweg (gebiedsontsluitingsweg) geldt, dat het verkeer vanaf Hotel Fletcher na de Vroonweg zijn weg (deels) in zuidelijke richting vervolgt op de Roelandsweg, een gebiedsontsluitingsweg richting het centrum en de provinciale weg. Aan de Roelandsweg ligt ook de huidige ingang van Camping de Oase waar in de beoogde situatie nog klein deel van het verkeer van de camping gebruik van zal maken. Daarnaast zal het verkeer van Recreatiepark Noordzee Residence Renesse voorliggend plan ook deels via de Roelandsweg worden afgewikkeld.
17/19
De Roelandsweg kan worden opgedeeld in twee delen: 6a Roelandsweg tussen Hogezoom en de Lagezoom) 6b Roelandsweg tussen de Lagezoom en de rotonde N652 Wegvak 6a - Roelandsweg tussen Hogezoom en de Lagezoom) De verkeersintensiteit op dit deel van de Roelandsweg is in 2023 circa 6.332 mvt/etmaal. Uitgaande van een autonome groei van 1 procent per jaar is de verkeersintensiteit op de Roelandsweg in 2033 circa 6.995 mvt/etmaal. Het bestemmingsplan van Camping de Oase voorziet erin, dat de hoofdingang naar het zuiden (Lagezoom) wordt verplaatst. De toekomstige Camping de Oase wordt met name ontsloten via de Lagezoom. Een klein deel van het verkeer zal nog steeds via de oude ingang aan de Roelandsweg worden ontsloten. Dit betekent volgens het bestemmingsplan Camping De Oase Renesse, dat in de toekomstige situatie de verkeersstromen op de Roelandsweg tussen de Hogezoom en Lagezoom een omvang heeft van circa 4 mvt/etmaal. Het bestemmingsplan Vroonweg 35 Renesse waarin het plan voor Hotel Fletcher mogelijk wordt gemaakt leidt tot een verkeersgeneratie van 227 mvt/etmaal. Het bestemmingsplan voor Recreatiepark Noordzee Residence Renesse leidt tot een verkeersgeneratie van 300 mvt/etmaal. De drie plannen leiden tot een totale verkeersintensiteit in 2033 van 7.526 mvt/etmaal op de Roelandsweg (6.995 + 4 + 227 + 300).
Op basis van de richtlijnen van Duurzaam Veilig heeft, gezien de inrichting, functie en gebruik van de weg, dit deel van de Roelandsweg een capaciteit van 15.000 mvt/etm. Dit deel van de Roelandsweg heeft derhalve genoeg capaciteit om de toename aan verkeer te verwerken. Wegvak 6b - Roelandsweg tussen de Lagezoom en de rotonde N652 De verkeersintensiteit op dit deel van de Roelandsweg is in 2023 circa 6.332 mvt/etmaal voor een weekdag en werkdag. Uitgaande van een autonome groei van 1 procent per jaar is de verkeersintensiteit op de Roelandsweg in 2033 circa 6.995 mvt/etmaal. Het bestemmingsplan van Camping de Oase voorziet erin, dat de hoofdingang naar het zuiden (Lagezoom) wordt verplaatst. De toekomstige Camping de Oase wordt met name ontsloten via de Lagezoom. Een klein deel van het verkeer zal nog steeds via de oude ingang aan de Roelandsweg worden ontsloten. Dit betekent volgens het bestemmingsplan Camping De Oase Renesse, dat er circa 4 mvt/etmaal uit noordelijke richting komen (bestaande entree) en 2.627 mvt/etmaal vanuit de richting Lagezoom komen. In totaal neemt de verkeersintensiteit op dit deel van de Roelandweg toe met 2.631 mvt/etmaal (4 + 2627). . Het bestemmingsplan Vroonweg 35 Renesse waarin het plan voor Hotel Fletcher mogelijk wordt gemaakt leidt tot een verkeersgeneratie van 227 mvt/etmaal.
Het bestemmingsplan Recreatiepark Noordzee Residence Renesse leidt tot dat een toename van 909 mvt/etmaal over dit deel van de Roelandsweg. De drie plannen leiden tot een totale verkeersintensiteit in 2033 van 10.762 mvt/etmaal op de Roelandsweg (6.995 +2.631 + 227 + 909). Op basis van de richtlijnen van Duurzaam Veilig heeft, gezien de inrichting, functie en gebruik van de weg, dit deel van de Roelandsweg een capaciteit van 15.000 mvt/etm. Dit deel van de Roelandsweg heeft derhalve genoeg capaciteit om de toename aan verkeer te verwerken.
18/19
Conclusie De conclusie uit de cumulatieve beoordeling is, dat wegenstructuur het extra verkeer vanwege de drie plannen aankan. Omdat voor de analyse van de verkeersafwikkeling en de verkeersveiligheid uit is gegaan van de verkeersgeneratie die is gebaseerd op de “Regelgeving Agenda Toerisme 2018-2026”, deze significant hoger is dan de verkeersgeneratie op basis van het CROW en omdat er ook goede argumenten zijn om juist wel de CROW kencijfers als uitgangspunt te nemen, kan gesteld worden dat de verkeerskundige analyse op basis van de “Regelgeving Agenda Toerisme 2018-2026” een worst-case beeld geeft.
9. PARKEREN De parkeerbehoefte voor alle standplaatsen kan volledig worden opgelost op eigen terrein en leidt daarmee niet tot knelpunten. De onderbouwing hiervoor zit in het bij het bestemminsplan gevoegde kwaliteitsverbeteringsplan.
10. CONCLUSIE De verkeerstoename als gevolg van de ontwikkeling van camping de Oase leidt, rekening houdend met twee andere ontwikkelingen (uitbreiding Fletcher hotel en Noordzee Residence), niet tot knelpunten op het omliggend wegennet. De parkeerbehoefte voor alle standplaatsen kan volledig worden opgelost op eigen terrein waardoor er voldoende parkeerplaatsen aanwezig zijn om de parkeerbehoefte op te vangen. De aspecten verkeer en parkeren staan de ontwikkeling dan ook niet in de weg.
19/19