906928 Bijlage 5 Kernprofiel Nieuwerkerk
Tekst van het document
Kernprofiel Nieuwerkerk
De kern Nieuwerkerk Nieuwerkerk is ontstaan in de 12e eeuw en heeft de structuur van een kerkringdorp. Het dorp is een afsplitsing van de parochie Ouwerkerk, dat is ook af te leiden uit de historische naam. De naam is afgeleid van Niekerc of Niekerke dat nieuwe parochie betekende. Nieuwerkerk heeft zich van oudsher ontwikkeld tot een centrum voor de voormalige gemeente Duiveland. Nieuwerkerk heeft zwaar te lijden gehad van de Watersnoodramp van 1953. Met de wederopbouw zijn uitbreidingen aan de oost- en de westzijde gerealiseerd. Nieuwerkerk is als dorp een jonge gemeenschap met veel kinderen. Hierdoor is het voorzieningen niveau hoog. Het woonmilieu in Nieuwerkerk wordt getypeerd als ‘dorpswonen’, wat zich laat kenmerken door wonen in de rust en intimiteit van het dorp, de plek waar mensen elkaar kennen. Met rust, ruimte en stilte van de polders. In de Woning Markt Analyse (WMA) is Nieuwerkerk aangemerkt als balanskern, wat betekent dat de verwachting is dat het aantal huishoudens in Nieuwerkerk (beperkt) zal toenemen in de toekomst. Gezien de huidige druk op de woningmarkt, de extra woningen die we kunnen bouwen in de kernen en de Nationale Woon- en Bouwagenda waarin onder andere gestreefd wordt naar het bouwen van betaalbare woningen, willen we de mogelijkheden voor woningbouw in Nieuwerkerk onderzoeken.
Doel kernprofiel In dit kernprofiel wordt de huidige woningmarkt van Nieuwerkerk geïnventariseerd door demografische en sociaaleconomische factoren en andere thema’s op het gebied van wonen, sociale huur en leefbaarheid te analyseren. Het doel van dit kernprofiel is de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad in beeld te brengen en te taxeren waar incourante onderdelen aanwezig zijn. Op deze manier kan er worden gekeken naar een woningaanbod dat beter aansluit op de (toekomstige) behoefte van lokale woningzoekenden. Gezamenlijk met de dorpsraad willen we de behoefte voor nieuwbouw woningen onderzoeken. Deze inventarisatie zal uiteindelijk worden gebruikt om (in de toekomst) strategische beleidskeuzes te kunnen maken en de juiste woningen voor de juiste doelgroep op de juiste locatie(s) toe te voegen. December 2023
1
Inhoudsopgave DEMOGRAFIE ................................................................................................................................................ 3 DEMOGRAFISCHE PROGNOSE .................................................................................................................. 3 VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI...................................................................................... 4 SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN ........................................................................................................ 6 WONEN........................................................................................................................................................... 7 SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND ................................................................................................. 9 LEEFBAARHEID & FUNCTIES .................................................................................................................... 11 WONINGBEHOEFTE NIEUWERKERK ........................................................................................................ 15 BRONNENLIJST ........................................................................................................................................... 16
December 2023
2
DEMOGRAFIE Aantal inwoners
Bevolkingsopbouw
2740 2720 2700 2680 2660 2640 2620 2600
800 600 400 200 0 2018
2019
2020
2021
2022
Aantal inwoners
0-14 jaar 15-24 jaar
25-44 jaar
45-64 jaar
65 jaar of >
2018
2020
2021
2022
2019
Aantal huishoudens
Huishoudenstype
1100
600
1080
400 200
1060
0 1040
2018
2020
2021
2022
Eenpersoonshuishoudens
1020 2018
2019
2020
2021
2022
Huishoudens zonder kinderen
Aantal huishoudens •
2019
Huishoudens met kinderen
Het aantal inwoners van Nieuwerkerk is toegenomen met 2,6% in 2022 ten opzichte van 2018. De jaren 2020 en 2022 heeft wel een lichte afname van het aantal inwoners plaatsgevonden ten opzichte van voorgaande jaren. Het aandeel personen met een leeftijd tussen 0-14 jaar, 25-44 jaar en 65 jaar of ouder is toegenomen in de periode tussen 2018 en 2022. Het aantal jongeren (15-24 jaar) is afgenomen en het aantal personen met een leeftijd tussen 45-64 jaar is ongeveer gelijk gebleven. Het aantal huishoudens is dezelfde periode toegenomen met 3,8%. Het aantal eenpersoonshuishouden is in de periode 2018-2022 toegenomen (+15), het aantal huishoudens zonder kinderen is afgenomen (-5), heeft wel een lichte stijging plaatsgevonden in het jaar 2020 en 2021. Het aantal huishoudens met kinderen is juist toegenomen (+15).
•
• •
DEMOGRAFISCHE PROGNOSE
•
•
Huishoudens (CBS)
Historische ontwikkeling (huishoudens)
Migratiesaldo (personen) (BRP)
Primos2019 (huishoudens)
Primos2020 (huishoudens)
Indicatie type kern
Woonmilieu
1.050
15
-20
5
20
Balanskern
Dorps
De twee indicatoren huishoudensontwikkeling (2015-2019) en huishoudensprognose (Primos2019) geven een toename aan (maar migratiesaldo (2015-2019) is negatief), waardoor de kern Nieuwerkerk als balanskern wordt getypeerd in de Woningmarkt Analyse 2020. De verwachting is dat het aantal huishoudens verder afneemt met 2% tussen 2017 en 2027 (STEC, 2017).
December 2023
3
VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI Verhuisbewegingen Nieuwerkerk (2015-2019)
Saldo verhuizingen & natuurlijke groei 60 40
27%
31%
20 0 -20
42%
2018
2019
-40 Binnengemeentelijk migratiesaldo
•
•
• • •
Binnen kern
Buitengemeentelijk migratiesaldo
Naar andere kern binnen gemeente
Natuurlijke groei
Buiten gemeente
Totaal migratiesaldo & natuurlijke groei
Een deel van de inwoners van Nieuwerkerk verhuist binnen de kern zelf (27% in 2015-2019, 36% in 2018-2022). Een groter deel van de inwoners verhuist naar een andere kern binnen de gemeente (42%) of naar een plek buiten de gemeente (31%). De meeste inwoners van Nieuwerkerk verhuizen binnen de gemeente naar Brouwershaven (5%), Oosterland (5%), en Zierikzee (18%) (periode 2015-2019). In de periode 2018-2022 verhuisden meer inwoners van Nieuwerkerk naar een andere kern binnen de gemeente (m.u.v. 2018 en 2020), dan andersom. Per saldo is er voor Nieuwerkerk dus een binnengemeentelijk vertrek overschot. De meeste binnengemeentelijke verhuisbewegingen naar Nieuwerkerk komen vanuit Noordgouwe (9%) en Ouwerkerk (8%) (periode 2018-2022, zie tabel hieronder). Het inwoners dat zich vestigt in Nieuwerkerk vanuit een andere gemeente is in de periode 2018-2022 (m.u.v. 2019 en 2021) groter dan het aantal inwoners dat zich vertrekt naar een andere gemeente. Hierbij is dus sprake van een buitengemeentelijk vestigingsoverschot. In de periode 2018-2022 zijn er in Nieuwerkerk 178 personen geboren en er zijn 108 personen zijn overleden. Er is sprake van een geboortoverschot voor deze periode. Het saldo geboorte- en sterftecijfer in combinatie met het saldo verhuizingen leidde in 2019 en 2021 tot een totale afname van de bevolking in Nieuwerkerk.
Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door een binnengemeentelijk vertrekoverschot.
December 2023
4
Verhuisbewegingen naar Nieuwerkerk (2018-2022) Zonnemaire Zierikzee Serooskerke Sirjansland Scharendijke Renesse Ouwerkerk Oosterland Noordwelle Noordgouwe Nieuwerkerk Kerkwerve Ellemeet Dreischor Burgh-Haamstede Brouwershaven Bruinisse 0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
35%
40%
Verhuisbewegingen naar Nieuwerkerk
December 2023
5
SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN Gemiddelde woningwaarde x €1.000 400 300 200 100 0 2018
2019
2020
2021
2022
Gemiddelde woningwaarde SD Gemiddelde woningwaarde kern
•
De gemiddelde woningwaarde is in de periode 2018-2022 in Nieuwerkerk toegenomen met ongeveer 27%. De gemiddelde woningwaarde voor de gehele gemeente is toegenomen met ongeveer 29%. Wel ligt in Nieuwerkerk de gemiddelde woningwaarde lager dan voor het gemiddelde van Schouwen-Duiveland (resp. €270.000 vs. €303.000).
Verdeling koopklassen (2023)
•
•
December 2023
De grootste voorraad van woningen in Nieuwerkerk bevindt zich tussen de klassen €200.000-€250.000 en €250.000-€300.000. Ook in het hogere segment tussen €400.000 en €600.000 is de voorraad hoger. De woningvoorraad van Nieuwerkerk bevindt zich voornamelijk in de lagere prijsklasse en het middensegment tot € 300.000, maar ook in het hogere segment tot €600.000.
6
WONEN De meest voorkomende pandtypen in Nieuwerkerk zijn vrijstaande woningen, gevolgd door rijwoningen. Twee-onder-een-kapwoningen zijn ook aanwezig. In het centrum komen ook enkele utiliteitsgebouwen voor (gebouwen zonder woonbestemming). Het meest voorkomende vastgoedtype in Nieuwerkerk is particuliere woningbouw. Sociale woningbouw is in beperkte mate aanwezig. Ook recreatie vastgoed is binnen de kern aanwezig.
In het centrum van Nieuwerkerk hebben panden een bouwjaar voor 1920. In het oostelijk deel van de kern hebben de panden een bouwjaar tussen 1950 en 1975. Aan de randen en in het westelijk deel hebben de woningen een jonger bouwjaar > 1975, > 1990 en > 2005.
December 2023
7
Aantal woningen
Bezit huurwoningen (%)
1500
25 20
1000
15 10
500
5 0
0 2018
2019
Woningen totaal
2020
2021
2018
2022
•
2020
2021
2022
Bezit overige verhuurders
Koopwoningen
Bezit woningcorporatie
Huurwoningen • •
2019
Het aantal woningen in Nieuwerkerk is in de periode 2018-2022 toegenomen met 21. Het percentage koopwoningen is in dezelfde periode met ongeveer 3% toegenomen. Het totale percentage huurwoningen is in deze periode met 1% afgenomen van 22% naar 21%. Het aandeel huurwoningen in bezit van de woningcorporatie is ongeveer gelijk gebleven de afgelopen 5 jaar.
Bewoond en onbewonde woningen wijk (%) 120 100 80 60 40 20 0 2018
2019
2020
Bewoond
•
2021
2022
Onbewoond
Volgens het CBS zijn 3% van de woningen in de wijk Nieuwerkerk (kern + buitengebied) onbewoond. Dit zijn woningen waarop niemand ingeschreven stond in de Basisregistratie personen op 1 januari 2022.
Leegstandspercentages Nieuwerkerk (kern) Leegstandsmonitor 2022
1%
Feitelijke leegstand (gemeentelijk)
1,7%
December 2023
•
Op basis van verschillende methoden om leegstand te berekenen, ligt het leegstandspercentage in Nieuwerkerk rond de 1%. Dit zijn woningen die leeg staan en helemaal niet worden bewoond (ook niet als deeltijdwoning).
8
SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND Aantal huurwoningen Zeeuwland
Aantal woningen Zeeuwland 2022
124
100 80 60 40 20 0
122 120 118 116 114 2019
2020
2021
2022
Aantal huurwoningen Zeeuwland
Aantal woningen Zeeuwland 2022
Goedkoop: tot €442,46 | Betaalbaar 1: €442,46-€633,25 | Betaalbaar 2: €633,25-€678,66| Middelduur: €678,66-€763,47 | Duur: > €763,47
• •
Het aantal huurwoningen van Zeeuwland is in de periode 2019-2022 afgenomen met 5. De meeste woningen van Zeeuwland in Nieuwerkerk vallen onder de categorie “Betaalbaar 1”, met een huurprijs tussen de €442,46 en €633,25 euro per maand.
Gem. wachttijd per woningtype (maanden)
Gem. wachttijd per huurklasse (maanden)
25
15
20 10
15 10
5
5 0 Eengezinswoning 2020
0
Seniorenwoning 2021
Goedkoop
2022
Gem. wachttijd per leeftijdsklasse
2020 •
30 25
•
20 15 10 5
•
0 18-22 jaar
23-40 jaar
2020
December 2023
41-54 jaar
55-64 jaar
2021
65-74 > 75 jaar jaar
2022
Betaalbaar 1
2021
2022
De gemiddelde wachttijd voor een eengezinswoning is in 2022 afgenomen met ongeveer 4,5 maanden en voor een seniorenwoning is deze toegenomen met ongeveer 10 maanden ten opzichte van 2020. De gemiddelde wachttijd voor huurwoningen in de categorie “Betaalbaar 1” is in 2022 toegenomen met ongeveer 2 maanden ten opzichte van 2020. De gemiddelde wachttijd voor de categorie “goedkoop” is in dezelfde periode afgenomen. In 2022 is de gemiddelde wachttijd voor de leeftijdsklasse 23-40 jaar, 55-64 jaar en 65-74 jaar toegenomen. Voor de leeftijdsklasse 18-22 jaar en 41-54 jaar is de gemiddelde wachttijd afgenomen.
9
Aantal mutaties
Gemiddeld aantal reacties
10
150
8 100
6 4
50
2 0
0 2020
2021
2020
2022
2021
2022
Gemiddeld aantal reacties
Aantal mutaties
Totaal aantal reacties
•
Het aantal mutaties is toegenomen naar 8 in 2022 ten opzichte van 5 in 2020.
•
Het gemiddeld aantal reacties is in 2022 afgenomen met 25,6% ten opzichte van 2019.
•
Ook het totaal aantal reacties is in 2022 fors gestegen ten opzichte van 2021.
800 600 400 200 0 2020
2021
2022
Totaal aantal reacties
December 2023
10
LEEFBAARHEID & FUNCTIES 10 maatschappelijke voorzieningen Binnensport
• •
Gymzaal Zwembad
Buitensport
• • •
Voetbal
Ontmoeting
•
Buurt- of dorpshuis
Cultuur
•
Bibliobus
Onderwijs
•
Primair onderwijs
Kinderopvang
• •
BSO KDV/PSZ
•
Nieuwerkerk kent maatschappelijke voorzieningen in verschillende categorieën. Voorzieningen hebben vooral een sport-, ontmoetings- of cultuurfunctie.
•
De meeste voorzieningen liggen op korte afstand (< 1 km), zoals een supermarkt, huisarts en kinderdagverblijf. De afstand tot een bioscoop en een treinstation zijn het grootst vanaf Nieuwerkerk.
Tennis IJsbaan
Afstand tot dichtstbijzijnde…
Aantal
Supermarkt
500 m
2,5 binnen 3 km
Oprit hoofdweg
500 m
Treinstation
25,4 km
Ziekenhuis (Zierikzee)*
6,4 km
1 binnen 20 km
Huisarts
500 m
1,9 binnen 3 km
Bioscoop
25,5 km
0 binnen 10 km
Filmtheater (Zierikzee)
8,0 km
Restaurant
400 m
Zwembad
500 m
Kinderdagverblijf
400 m
Basisschool
400 m
VMBO-school
7,5 km
0 binnen 5 km
HAVO/VWO-school
7,5 km
0 binnen 5 km
2,8 binnen 3 km
1,7 binnen 3 km
*Het ziekenhuis op 6,4 km afstand is het poliklinisch ziekenhuis te Zierikzee. Het volwaardig ziekenhuis in Goes is gelegen op 29,7 km afstand en van Dirksland op 26,2 km.
December 2023
11
Commercieel vastgoed in Nieuwerkerk heeft voornamelijk een industriefunctie. Ook commercieel vastgoed met andere functies (bijeenkomst, winkel, wonen) komt voor.
Het publiek vastgoed in Nieuwerkerk heeft een bijeenkomstfunctie.
December 2023
12
Voorzieningen
Bestemmingsplankaart
December 2023
13
In de periode 2017-2021 hebben er 41 mutaties plaatsgevonden in Nieuwerkerk.
BAG-mutaties
Deze kunnen worden verdeeld in de volgende categorie:
Aantal
Mutatie
3
Functieverandering van andere functie naar wonen
2
Functieverandering van woning naar andere functie
21
Nieuwbouw
15
Sloop
Structuurversterkende plekken Het gemeentelijk woonbeleid geeft prioriteit aan woningbouw op structuurversterkende plekken. Dit zijn locaties die door middel van woningbouw ruimtelijke knelpunten op kunnen lossen. Te denken valt bijvoorbeeld aan een oude bedrijfsbestemming in de kern die in de huidige tijd niet meer gewenst is. De dorpsraad Nieuwerkerk ziet onder andere de loodsen aan de Deltastraat en het pand van Dali aan de Oude Noordstraat als structuurversterkende locaties.
December 2023
14
WONINGBEHOEFTE NIEUWERKERK De dorpsraad Nieuwerkerk heeft een enquête gehouden “Inventarisatie woningbehoefte Nieuwerkerk”. Deze is door 184 inwoners ingevuld tussen eind augustus en oktober 2023. De belangrijkste conclusies die hieruit naar voren komen: • • •
• • •
De belangrijkste reden om te willen verhuizen is doorstromen naar een geschiktere woning (58%), daarnaast wilt 14% van de ondervraagden zelfstandig gaan wonen; 84% van de ondervraagden zou het liefst in Nieuwerkerk willen blijven wonen, met als voornaamste reden de sociale binding (53%) en het voorzieningenniveau (33%); De voorkeur gaat voornamelijk uit naar een levensloopbestendige woning, seniorenwoning, vrijstaande woning, appartement, eengezinswoning en twee-onder-een-kap woning.
Voor 59% van de ondervraagden gaat de voorkeur uit naar een koopwoning en voor 23% naar een huurwoning; Voor een huurwoning is er met name behoefte aan het sociale huur segment (tussen €500 en €750 per maand); Het besteedbaar bedrag voor een koopwoning varieert, maar er is met name behoefte aan woningen tussen €200.000 - €300.000 en €300.000 - €400.000;
De dorpsraad Nieuwerkerk ziet onder andere de loodsen aan de Deltastraat en het pand van Dali aan de Oude Noordstraat als structuurversterkende locaties voor woningbouw.
December 2023
15
BRONNENLIJST Thema Afbeelding voorblad
Deelthema
Info Nieuwerkerk voorblad
Bron https://www.opschouwenduiveland.nl/nl/ontdek/ste den-en-dorpen/nieuwerkerk https://nl.wikipedia.org/wiki/Nieuwerkerk_(Zeeland) https://www.dbnl.org/tekst/sten009monu09_01/ste n009monu09_01_0064.php
Demografie
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20182022”
Demografische prognose
WMA Schouwen-Duiveland (januari 2017) – Stec Groep Update WMA Schouwen-Duiveland (augustus 2020) – Stec Groep
Verhuisbewegingen en natuurlijke groei
Binnengemeentelijk migratiesaldo Buitengemeentelijk migratiesaldo
Verhuisbewegingen
Vestiging vanuit andere kern in gemeente – vertrek naar kern binnen gemeente (gemeentelijke gegevens) Vestiging vanuit andere gemeente – vertrek naar andere gemeente (gemeentelijke gegevens) Aantal geboortes – aantal sterfgevallen. CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20182022” Update WMA Schouwen-Duiveland (augustus 2020)
Sociaal-economisch
Gemiddeld WOZ-waarde & inkomen Verdeling inkomenspercentage Verdeling koopklassen
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20182022” Energie Transitie Atlas provincie Zeeland https://huispedia.nl/gemeente/schouwen-duiveland
Wonen
Pandtypen, vastgoedtypen, bouwperiodes Aantal woningen, bezit huurwoningen, bewoonde & onbewoonde woningen Leegstand
Energie Transitie Atlas provincie Zeeland
Natuurlijke groei
Sociale huurwoningen Zeeuwland Leefbaarheid en functies
December 2023
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20182022” https://www.cbs.nl/nlnl/maatwerk/2020/49/landelijke-monitor-leegstand2020 Berekend aan de hand van Basisregistratie Personen, onttrekkingsvergunning voor deeltijd wonen en forenzen/toeristen belasting (gemeentelijke gegevens) Gegevens verkregen van Zeeuwland
Type en aantal maatschappelijke voorzieningen
Inventarisatie maatschappelijke voorzieningen (gemeentelijke gegevens)
Afstand tot dichtstbijzijnde voorzieningen Commercieel en publiek vastgoed Voorzieningen (op kaart) Bestemmingsplankaart BAG-mutaties
http://www.weetmeer.nl/buurt/select Energie Transitie Atlas provincie Zeeland Lokale kennis (kaart gemaakt m.b.v. LocalFocus) https://www.ruimtelijkeplannen.nl/viewer/view https://kaarten.zeeland.nl/map/bag_aantallen
16
CBS StatLine “Kerncijfers Wijken en Buurten 2015-2020” 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
December 2023
https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/navigatieScherm/zoeken?searchKeywords=ker ncijfers%20wijken%20en%20buurten&page=2 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/83 220NED/table?dl=4A5Fv https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/83487NED/table?ts=1609764620361 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/83765NED/table?ts=1609764656431 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84286NED/table?ts=1609764674911 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84583NED/table?ts=1609764689392 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84799NED/table?ts=1609764702751 https://opendata.cbs.nl/#/CBS/nl/dataset/85039NED /table?ts=1656922372162 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/85 318NED/table?ts=1675076137750
17