CConstaterende datSchouwen-Duiveland
Koppel je AI →
Document · PDF

906928 Bijlage 3 Kernprofiel Zonnemaire

Gemeenteraad 29 februari 2024, gemeente Schouwen-DuivelandBij agendapunt: RVS Kernprofielen ter vaststelling (906928)2.824 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Zonnemaire

De kern Zonnemaire Zonnemaire is een dorp midden op het eiland Schouwen-Duiveland. De naam Zonnemaire komt van Sonnemare of Sunnonmeri. Dit was het water dat de eilanden Bommenede en Schouwen van elkaar scheidde. Bommenede werd voortdurend door overstroming werd geteisterd, waardoor het eiland in 1682 definitief werd verlaten. Het grootste deel van de bewoners vestigde zich aan de dijk bij het huidige Zonnemaire. Hier ontstond het dorp en gemeente Bommenede of Nieuw-Bommenede. In 1866 ging NieuwBommenede op in de gemeente Zonnemaire. Binnen Zonnemaire zijn de grootste bronnen van werkgelegenheid de agrarische sector (met 30 bedrijven) en de sector Recreatie en Toerisme (met 12 campings en 1 recreatiewoning). Het woonmilieu in Zonnemaire wordt getypeerd als ‘dorpswonen’, wat zich laat kenmerken door wonen in de rust en intimiteit van het dorp, de plek waar mensen elkaar kennen. Met rust, ruimte en stilte van de polders. In de Woning Markt Analyse (WMA) is Zonnemaire aangemerkt als balanskern, wat betekent dat de verwachting is dat het aantal huishoudens in Zonnemaire beperkt zal toenemen in de toekomst.

Gezien de huidige druk op de woningmarkt, de extra woningen die we kunnen bouwen in de kernen en de Nationale Woon- en Bouwagenda waarin onder andere gestreefd wordt naar het bouwen van betaalbare woningen, willen we de mogelijkheden voor woningbouw conform de woningbehoefte van de inwoners van Zonnemaire onderzoeken. Doel kernprofiel In dit kernprofiel wordt de huidige woningmarkt van Zonnemaire geïnventariseerd door demografische en sociaaleconomische factoren en andere thema’s op het gebied van wonen, sociale huur en leefbaarheid te analyseren. Het doel van dit kernprofiel is de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad in beeld te brengen en te taxeren waar incourante onderdelen aanwezig zijn. Op deze manier kan er worden gekeken naar een woningaanbod dat beter aansluit op de (toekomstige) behoefte van lokale woningzoekenden. Gezamenlijk met de dorpsraad willen we de behoefte voor nieuwbouw woningen onderzoeken. Deze inventarisatie zal uiteindelijk worden gebruikt om (in de toekomst) strategische beleidskeuzes te kunnen maken en de juiste woningen voor de juiste doelgroep op de juiste locatie(s) toe te voegen. Oktober 2023

1

Inhoudsopgave WONINGBEHOEFTE ZONNEMAIRE ............................................................................................................ 3 DEMOGRAFIE ................................................................................................................................................ 4 DEMOGRAFISCHE PROGNOSE .................................................................................................................. 4 VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI...................................................................................... 5 SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN ........................................................................................................ 7 WONEN........................................................................................................................................................... 8 SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND ............................................................................................... 10 LEEFBAARHEID & FUNCTIES .................................................................................................................... 12 BRONNENLIJST ........................................................................................................................................... 16

Oktober 2023

2

WONINGBEHOEFTE ZONNEMAIRE De dorpsraad Zonnemaire ondersteunt het initiatief tot woningbouw in Zonnemaire, tenzij dit gaat leiden tot knelpunten op een ander vlak. Het gaat in deze over het terrein voormalige basisschool. De dorpsraad geeft aan dat er in de kern van Zonnemaire nu al sprake is van parkeerknelpunten in de “normale situaties” en in de “minder normale situaties” in het bijzonder. Extra knelpunten doen zich met name voor ten tijde van bezoek aan de horecagelegenheid, bezoek aan de kerk en tijdens evenementen in het Dorpshuis, maar ook tijdens de avonden en weekenden wanneer de inwoners doorgaans thuis zijn. De dorpsraad is van mening dat het bebouwen van het terrein van de voormalige basisschool de druk op het parkeren in de kern alleen maar zal vergroten. Als oplossing brengt de dorpsraad graag naar voren om het terrein van de voormalige school in te zetten voor het oplossen van de parkeerproblematiek in de kern. Voor wat betreft de verdere ontwikkeling van de woningbouw, legt de Dorpsraad graag de focus op het terrein van de voormalige voetbalvelden en het daarnaast gelegen terrein van de voormalige volkstuinen. Dit is zowel het standpunt van het bestuur van de dorpsraad als van de klankbordgroep.

Tot slot hecht de dorpsraad er aan te vermelden dat een hernieuwd onderzoek naar de woningbehoefte in Zonnemaire essentieel is voor het complete beeld en juiste conclusies. Een onderzoek waaraan zij graag hun medewerking willen verbinden.

Oktober 2023

3

DEMOGRAFIE Aantal inwoners

Bevolkingsopbouw

780 775 770 765 760 755 750 745

300 250 200 150 100 50 0 2018

2019

2020

2021

2022

Aantal inwoners

0-14 jaar 15-24 jaar

25-44 jaar

45-64 jaar

65 jaar of >

2018

2020

2021

2022

2019

Aantal huishoudens

Huishoudenstype

365

150

360

100 50

355

0 350

2018

2020

2021

2022

Eenpersoonshuishoudens

345 2018

2019

2020

2021

2022

Huishoudens zonder kinderen

Aantal huishoudens •

2019

Huishoudens met kinderen

Het aantal inwoners van Zonnemaire is licht toegenomen (+5) in 2022 ten opzichte van 2018. Tussen 2018 en 2019 heeft er een grotere stijging plaatsgevonden en daarna weer een afname in het aantal inwoners. Het aantal personen tussen 15-24 jaar en 65+ is toegenomen in de periode 2018-2022. Het aantal kinderen (014 jaar) en het aantal personen met een leeftijd tussen 25-44 jaar en 45-64 jaar is afgenomen. Het aantal huishoudens is dezelfde periode toegenomen met ongeveer 3%. In 2021 heeft er een lichte afname (-5) plaatsgevonden. Er heeft vooral een daling plaatsgevonden in het aantal huishoudens met kinderen (-10). Het aantal eenpersoonshuishoudens is toegenomen (+15) en het aantal huishoudens zonder kinderen is ook toegenomen (+5).

• • •

DEMOGRAFISCHE PROGNOSE

•

•

Huishoudens (CBS)

Historische ontwikkeling (huishoudens)

Migratiesaldo (personen) (BRP)

Primos2019 (huishoudens)

Primos2020 (huishoudens)

2020

2015-2019

2015-2019

2020-2030

2020-2030

355

5

10

-5

10

Indicatie type kern

Woonmilieu

Balanskern

Dorps

De drie indicatoren huishoudensontwikkeling (2015-2019), migratiesaldo (2015-2019) en huishoudensprognose (Primos2019) geven een toename aan (maar Primos2019 lichte afname), waardoor de kern Zonnemaire als balanskern wordt getypeerd in de Woningmarkt Analyse 2020. De verwachting is dat het aantal huishoudens verder afneemt met 1% tussen 2017 en 2027 (STEC, 2017).

Oktober 2023

4

VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI Verhuisbewegingen Zonnemaire (2015-2019)

Saldo verhuizingen & natuurlijke groei 20

12% 31%

10 0 -10

57%

2018

2019

2020

-20 -30 Binnengemeentelijk migratiesaldo

•

•

• • •

Binnen kern

Buitengemeentelijk migratiesaldo

Naar andere kern binnen gemeente

Natuurlijke groei

Buiten gemeente

Totaal migratiesaldo & natuurlijke groei

Een deel van de inwoners van Zonnemaire verhuist binnen de kern zelf (12%). Een groter deel van de inwoners verhuist naar een andere kern binnen de gemeente (57%) of naar een plek buiten de gemeente (31%). De meeste inwoners van Zonnemaire verhuizen binnen de gemeente naar Zierikzee (22%), Bruinisse (4%), en BurghHaamstede (4%). In de periode 2018-2022 verhuisden meer inwoners van Zonnemaire naar een andere kern binnen onze gemeente, dan andersom. Per saldo is er voor Zonnemaire dus een binnengemeentelijk vertrekoverschot. De meeste binnengemeentelijke verhuisbewegingen naar Zonnemaire komen vanuit Noordgouwe (10%), Brouwershaven (4%) en Dreischor (3%). Het aantal vestigers van buiten de gemeente naar Zonnemaire is in de periode 2018-2022 groter dan het aantal inwoners dat vertrekt naar een andere gemeente. Hierbij is dus sprake van een vestigingsoverschot in voornoemde jaren. In de periode 2018-2022 zijn er in Zonnemaire 24 personen geboren en er zijn 23 personen zijn overleden. Er is dus sprake van een lich geboorteoverschot. Het saldo geboorte- en sterftecijfer in combinatie met het saldo verhuizingen leidt tot een totale afname van de bevolking in Zonnemaire (m.u.v. 2018 en 2021). Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door een binnengemeentelijk vertrekoverschot.

Oktober 2023

5

Verhuisbewegingen naar Zonnemaire (2018-2022) Zonnemaire Zierikzee Serooskerke Scharendijke Renesse Ouwerkerk Sirjansland Oosterland Noordwelle Noordgouwe Nieuwerkerk Kerkwerve Ellemeet Dreischor Burgh-Haamstede Brouwershaven Bruinisse 0%

2%

4%

6%

8%

10%

12%

14%

16%

Verhuisbewegingen naar Zonnemaire

Oktober 2023

6

SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN Gemiddelde woningwaarde x €1.000 400

30

300

28

200

26

100

24

0

22 2018

• •

Gemiddeld inkomen x €1.000

2019

2020

2021

2022

2016

2017

Gemiddelde woningwaarde SD

Gemiddeld inkomen SD

Gemiddelde woningwaarde kern

Gemiddeld inkomen per inwoner

De gemiddelde woningwaarde is in de periode 2018-2022 in Zonnemaire toegenomen met ongeveer 29%. In de totale gemeente is de woningwaarde toegenomen met ongeveer 29%. Wel ligt in Zonnemaire de gemiddelde woningwaarde lager dan voor het gemiddelde van Schouwen-Duiveland (resp. €280.000 vs. €303.000). Het gemiddeld inkomen per inwoner ligt in Zonnemaire hoger dan het gemiddelde voor de gehele gemeente (in 2016 en 2017).

Verdeling koopklassen (2023)

•

•

Oktober 2023

De grootste voorraad van woningen in Zonnemaire bevindt zich tussen de klassen €200.000-€250.000 en €250.000-€300.000. Tussen €400.000 en €500.000 is het percentage woningen ook hoger. De woningvoorraad van Zonnemaire bevindt zich voornamelijk in de lagere prijsklasse en het middensegment tot € 300.000. Woningen in het hogere segment in Zonnemaire zijn slechts beperkt beschikbaar.

7

WONEN De meest voorkomende pandtypen in Zonnemaire zijn rijwoningen, gevolgd door vrijstaande woningen. Twee-ondereen-kap-woningen zijn in mindere mate aanwezig. In het centrum komen ook enkele utiliteitsgebouwen voor (gebouwen zonder woonbestemming).

Het meest voorkomende vastgoedtype in Zonnemaire is particuliere woningbouw. Sociale woningbouw is in beperkte mate aanwezig. Ook recreatie vastgoed is binnen de kern aanwezig.

Ten noorden van Zonnemaire is het merendeel van de panden gebouwd voor 1920. In het centrum ligt het bouwjaar tussen 1950 en 1990. Vooral aan de rand van de kern zijn ook jongere bouwjaren te vinden (> 1990).

Oktober 2023

8

Aantal woningen

Bezit huurwoningen (%)

500

30 25 20 15 10 5 0

400 300 200 100 0 2018

2019

2020

Woningen totaal

2021

2018

2022

2019

•

Bezit woningcorporatie

Het aantal woningen in Zonnemaire is in de periode 2018-2022 nauwelijks toegenomen (+2). Het percentage koopwoningen is in dezelfde periode met ongeveer 6% toegenomen. Het totale percentage huurwoningen is in deze periode met 5% afgenomen van 25% naar 20%. Het aandeel huurwoningen in bezit van de woningcorporatie is met 1% afgenomen in de afgelopen 5 jaar.

Bewoond en onbewonde woningen wijk (%)

Bewoonde en onbewoonde woningen kern (%)

120 100 80 60 40 20 0

120 100 80 60 40 20 0 2018

2019 Bewoond

•

•

2021

Bezit overige verhuurders

Koopwoningen

Huurwoningen • •

2020

2020

2021

2018

2022

2019

Bewoond

Onbewoond

2020

2021

2022

Onbewoond kern

Volgens het CBS zijn 10% van de woningen in de kern Zonnemaire onbewoond. In de wijk Zonnemaire (kern + buitengebied) is dit percentage 11% in 2022. Dit zijn woningen waarop niemand ingeschreven stond in de Basisregistratie personen op 1 januari 2022. Uit de gemeentelijke montoring in juni 2022 aan de hand van inschrijvingen in het BRP, de aanwezigheid van een onttrekkingsvergunning en betaling van forensen- of toeristenbelasting, blijkt dat in de kern 6,5% van de woningen in Zonnemaire een deeltijd of tweede woning is.

Leegstandspercentages Zonnemaire (kern) Feitelijke leegstand (gemeentelijk)

2,6%

Landelijke leegstandsmonitor (2022)

2%

Oktober 2023

•

Het leegstandspercentage in de kern Zonnemaire ligt rond de 2,6%. Dit zijn woningen die leeg staan en helemaal niet worden bewoond (ook niet als deeltijdwoning).

9

SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND Aantal huurwoningen Zeeuwland

Aantal woningen Zeeuwland 2022

60,5 60 59,5 59 58,5 58 57,5 57

60 50 40 30 20 10 0 2019

2020

2021

2022

Goedkoop

Aantal huurwoningen Zeeuwland

Betaalbaar 1

Betaalbaar 2

Aantal woningen Zeeuwland 2021

Goedkoop: tot €442,46 | Betaalbaar 1: €442,46-€633,25 | Betaalbaar 2: €633,25-€678,66| Middelduur: €678,66-€763,47 | Duur: > €763,47

• •

Het aantal huurwoningen van Zeeuwland is in de periode 2019-2022 afgenomen met 2. De meeste woningen van Zeeuwland in Zonnemaire vallen onder de categorie “Betaalbaar 1”, met een huurprijs tussen de €442,46 en €633,25 euro per maand.

Gem. wachttijd per woningtype (maanden)

Gem. wachttijd per huurklasse (maanden)

15

8 6

10

4 5

2

0 Eengezinswoning 2020

0

Seniorenwoning 2021

Goedkoop

2022

Gem. wachttijd per leeftijdsklasse

2020 •

25 20 15 •

10 5 0 18-22 jaar

23-40 jaar

2020

Oktober 2023

41-54 jaar

55-64 jaar

2021

65-74 > 75 jaar jaar

2022

•

Betaalbaar 1

2021

2022

De gemiddelde wachttijd voor een eengezinswoning als een seniorenwoning is in 2022 afgenomen ten opzichte van 2020 met 2,5 maanden. Ten opzichte van 2021 is de wachttijd wel toegenomen. De gemiddelde wachttijd voor een seniorenwoning is toegenomen met 3,4 maanden in 2022. De gemiddelde wachttijd voor huurwoningen in de categorie “Betaalbaar 1” is afgenomen met 0,3 maanden in 2022 ten opzichte van 2020. Ten opzichte van 2021 is de wachttijd wel toegenomen. Voor de leeftijdsklasse 65 tot 74 jaar is de wachttijd toegenomen met 19 maanden in 2022 ten opzichte van 2021. In het jaar 2022 zijn de wachttijden voor de leeftijdsklassen 18-22 en 41-54 ook licht toegenomen met 1 maand). Voor de leeftijden 23-40 jaar zijn de wachttijden juist afgenomen.

10

Aantal mutaties

Gemiddeld aantal reacties

7 6 5 4 3 2 1 0

250 200 150 100 50 0 2020

2021

2022

2020

2021

2022

Gemiddeld aantal reacties

Aantal mutaties

Totaal aantal reacties 1400 1200 1000 800 600 400 200 0 2020

2021

2022

Totaal aantal reacties • • •

Het aantal mutaties is afgenomen naar 4 in 2022 ten opzichte van 6 in 2020. Ten opzichte van 2021 is het aantal mutaties in 2022 weer toegenomen. Het gemiddeld aantal reacties is in 2022 toegenomen tot 197 ten opzichte van 52 in voorgaande jaren. Ook het totaal aantal reacties is in 2022 fors toegenomen ten opzichte van voorgaande jaren.

Oktober 2023

11

LEEFBAARHEID & FUNCTIES • 3 maatschappelijke voorzieningen Buitensport

•

IJsbaan

Ontmoeting

•

Buurt- of dorpshuis

Cultuur

•

Bibliobus

Afstand tot dichtstbijzijnde…

•

Zonnemaire kent maatschappelijke voorzieningen in verschillende categorieën. Voorzieningen hebben vooral een sport-, ontmoetings- of cultuurfunctie. De meeste voorzieningen liggen op afstand (< 4 km), zoals een supermarkt, huisarts en kinderdagverblijf. De afstand tot een bioscoop en een treinstation zijn het grootst vanaf Zonnemaire.

Aantal

Supermarkt

4,0 km

0 binnen 3 km

Oprit hoofdweg

900 m

Treinstation

29 km

Ziekenhuis (Zierikzee)*

7,9 km

1 binnen 20 km

Huisarts

2,7 km

0,9 binnen 3 km

Bioscoop

29,1 km

Filmtheater (Zierikzee)

10 km

Restaurant

400 m

Zwembad

9,4 km

Kinderdagverblijf

4,0 km

Basisschool

6 km

VMBO-school

9,4 km

0 binnen 5 km

HAVO/VWO-school

9,4 km

0 binnen 5 km

1,9 binnen 3 km

0 binnen 3 km

*Het ziekenhuis op 7,9 km afstand is het poliklinisch ziekenhuis te Zierikzee. Het volwaardig ziekenhuis in Goes is gelegen op 34,5 km afstand en van Dirksland op 36,5 km.

Oktober 2023

12

Commercieel vastgoed in Zonnemaire heeft voornamelijk een industriefunctie. Ook commercieel vastgoed met een woonfunctie en een bijeenkomstfunctie komt voor.

Het publiek vastgoed in Zonnemaire heeft een sportof onderwijsfunctie.

Oktober 2023

13

Voorzieningen

Bestemmingsplankaart

Oktober 2023

14

BAG-mutaties In de periode 2018-2022 hebben er 6 mutaties plaatsgevonden in Zonnemaire. Deze kunnen worden verdeeld in de volgende categorie:

Aantal

Mutatie

7

Functieverandering woning naar andere functie

2

Nieuwbouw

5

Samenvoeging

Structuurversterkende plekken Het gemeentelijk woonbeleid geeft prioriteit aan woningbouw op structuurversterkende plekken. Dit zijn locaties die door middel van woningbouw ruimtelijke knelpunten op kunnen lossen. Te denken valt bijvoorbeeld aan een oude bedrijfsbestemming in de kern die in de huidige tijd niet meer gewenst is. Voor de kern Zonnemaire worden de locaties van de voormalige basisschool en gymzaal onderzocht voor woningbouw.

Oktober 2023

15

BRONNENLIJST Thema Afbeelding voorblad

Deelthema

Bron https://www.youtube.com/watch?v=zAbWgNNJJdc

Info Zonnemaire voorblad

https://nl.wikipedia.org/wiki/Zonnemaire

Demografie

CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20152020”

Demografische prognose

WMA Schouwen-Duiveland (januari 2017) – Stec Groep Update WMA Schouwen-Duiveland (augustus 2020) – Stec Groep

Verhuisbewegingen en natuurlijke groei

Binnengemeentelijk migratiesaldo Buitengemeentelijk migratiesaldo

Verhuisbewegingen

Vestiging vanuit andere kern in gemeente – vertrek naar kern binnen gemeente (gemeentelijke gegevens) Vestiging vanuit andere gemeente – vertrek naar andere gemeente (gemeentelijke gegevens) Aantal geboortes – aantal sterfgevallen. CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20152020” Update WMA Schouwen-Duiveland (augustus 2020)

Sociaal-economisch

Gemiddeld WOZ-waarde & inkomen Verdeling inkomenspercentage Verdeling koopklassen

CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20152020” Energie Transitie Atlas provincie Zeeland https://huispedia.nl/gemeente/schouwen-duiveland

Wonen

Pandtypen, vastgoedtypen, bouwperiodes Aantal woningen, bezit huurwoningen, bewoonde & onbewoonde woningen Leegstand

Energie Transitie Atlas provincie Zeeland

Natuurlijke groei

Sociale huurwoningen Zeeuwland Leefbaarheid en functies

Oktober 2023

CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20152020” https://www.cbs.nl/nlnl/maatwerk/2020/49/landelijke-monitor-leegstand2020 Berekend aan de hand van Basisregistratie Personen, onttrekkingsvergunning voor deeltijd wonen en forenzen/toeristen belasting (gemeentelijke gegevens) Gegevens verkregen van Zeeuwland

Type en aantal maatschappelijke voorzieningen

Inventarisatie maatschappelijke voorzieningen (gemeentelijke gegevens)

Afstand tot dichtstbijzijnde voorzieningen Commercieel en publiek vastgoed Voorzieningen (op kaart) Bestemmingsplankaart BAG-mutaties

http://www.weetmeer.nl/buurt/select Energie Transitie Atlas provincie Zeeland Lokale kennis (kaart gemaakt m.b.v. LocalFocus) https://www.ruimtelijkeplannen.nl/viewer/view https://kaarten.zeeland.nl/map/bag_aantallen

16

CBS StatLine “Kerncijfers Wijken en Buurten 2015-2020” 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

Oktober 2023

https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/navigatieScherm/zoeken?searchKeywords=ker ncijfers%20wijken%20en%20buurten&page=2 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/83 220NED/table?dl=4A5Fv https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/83487NED/table?ts=1609764620361 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/83765NED/table?ts=1609764656431 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84286NED/table?ts=1609764674911 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84583NED/table?ts=1609764689392 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84799NED/table?ts=1609764702751 https://opendata.cbs.nl/#/CBS/nl/dataset/85039NED /table?ts=1656922372162 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/85 318NED/table?ts=1675076137750

17

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13639259/1