20221101 Raadsbrief Jaarrekening 2021 Stichting Renesse Bijlage 1 Jaarrekening
Tekst van het document
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=vbl
Stichting Renesse gevestigd te Renesse Financieel verslag over het boekjaar 2021
{{signer1}}
{{signer2}}
{{signer3}}
{{signer4}}
#ORG=saa#VES=goe#PAP=vlg
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Inhoudsopgave Pagina
Bestuursverslag
1
Jaarrekening Balans per 31 december 2021
8
Staat van baten en lasten over 2021
10
Grondslagen van waardering en resultaatbepaling
11
Toelichting op de balans per 31 december 2021
16
Toelichting op de staat van baten en lasten over 2021
22
Overige toelichtingen
25
Overige gegevens Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
Bijlagen Bijdragen/Subsidies Stichting Renesse
37
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 1
Bestuursverslag Algemeen Hierbij hebben wij het genoegen u de jaarrekening 2021 van Stichting Renesse aan te bieden, evenals de bijbehorende toelichtingen. Evenals in voorgaande jaren zijn in dit verslagjaar vele zaken binnen Stichting Renesse aan de orde geweest. Doelstelling De stichting heeft ten doel: -Het voeren van het beheer over het vermogen van de s ch ng. -Het ondersteunen van ac viteiten binnen de gemeente Schouwen-Duiveland van recrea eve, toeristische, culturele, educatieve of sportieve aard of een combinatie van deze activiteiten. -Voorts al wat met een en ander rechtstreeks of zijdelings verband houdt of daartoe bevorderlijk is. De stichting tracht haar doel onder meer te bereiken: -Door het verkrijgen, hebben en/of vervreemden, waaronder begrepen het ves gen van zakelijke rechten, het beheren en exploiteren van terreinen en gebouwen, welke aan het doel dienstbaar zijn. -Door het deelnemen in rechtspersonen, geves gd binnen de gemeente Schouwen-Duiveland welke in het bijzonder gericht zijn op activiteiten van recreatieve, toeristische, culturele, educatieve of sportieve aard of een combinatie van deze activiteiten. -Door het verstrekken van geldelijke bijdragen en geldleningen ten behoeve van de vorengenoemde activiteiten. Beleggingen De portefeuilles bij de Rabobank en Bank Ten Cate hebben beide een neutraal karakter.
Eind 2021 hanteerde de Rabobank een verdeling van de portefeuille tussen ongeveer 44% obligaties en 56% aandelen. Bank Ten Cate hanteerde eind 2021 een verdeling van ongeveer 57% aandelen en 43% obligaties. De samenstelling van de portefeuilles en de wijze van belegging is overeenkomstig het ter zake vastgestelde beleggingsstatuut. De portefeuilles tezamen beliepen ultimo 2021 een bedrag van € 10.916.902,- terwijl het totale netto beleggingsresultaat over het jaar 2021 uitkwam op 15,4%. Voor een nadere specificatie wordt verwezen naar de toelichting op de balans.
Beleidsplan Ten aanzien van het in de jaren t/m 2022 te voeren beleid is als leidraad voor het bestuur een beleidsplan opgesteld.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 2
Erfpachten In dit verslagjaar zijn geen herzieningen van de erfpachtcanons aan de orde geweest. Wel is het bestuur in overleg met de verschillende verenigingen van erfpachters om te komen tot een actualisering en modernisering van de erfpachtvoorwaarden, en dan met name in het kader van de verkoop- en financierbaarheid van de rechten van erfpacht. Een en ander vindt plaats in nauw overleg met de pachters. Het bestuur hoopt hier in de loop van het jaar 2022 verdere stappen in te kunnen nemen. Subsidieverstrekking Een belangrijk onderdeel van de werkzaamheden van de Stichting Renesse blijft, evenals in voorgaande jaren, het verstrekken van bijdragen en/of subsidies. Deze worden beschikbaar gesteld aan instellingen en organisaties op Schouwen-Duiveland, welke actief zijn op het gebied van recreatie, toerisme, educatie, cultuur en sport of een combinatie van deze aandachtsgebieden. Voor het beoordelen van verzoeken om bijdragen en subsidies is door ons bestuur een subsidie- en bijdrageregeling opgesteld. Deze regeling is openbaar en o.a. op de website van de Stichting Renesse te raadplegen. (www.stichtingrenesse.nl) In 2021 is aan een 30-tal instellingen of organisaties grotere of kleinere bijdragen / subsidies verstrekt. Deze zijn gespecificeerd in deze jaarrekening opgenomen. In verband met de maatregelen rondom Corona zijn er minder evenementen georganiseerd.
Hierdoor zijn ook minder bijdragen/subsidies aangevraagd. Enkele in het oog springende bijdragen zijn: -S ch ng Museumhaven Zeeland: € 45.378,--. -S ch ng Theaters aan Zee: € 7.000,--. -S ch ng Streek- en Landbouw museum Goemanszorg: € 15.000,--. Public Relations Om de public relations voor Stichting Renesse te bevorderen is een interactieve website operationeel www.stichtingrenesse.nl. De Weverij Samen met woningcorporatie Zeeuwland is op 31 mei 2010 een stichting opgericht, Stichting De Weverij. Deze stichting heeft een kleinschalige theatervoorziening te Zierikzee gebouwd. Met de bouw was een bedrag gemoeid van ruim € 1.500.000,--. De accommodatie wordt verhuurd aan de Stichting Film Theater Zierikzee (FiZi), welke er filmvoorstellingen, theaterproducties, cabaretvoorstellingen en muziekuitvoeringen verzorgt. Met deze voorziening hopen Zeeuwland en Stichting Renesse het culturele klimaat op SchouwenDuiveland te bevorderen. Het bestuur van Stichting De Weverij bestaat uit 4 leden; 2 leden vanuit Zeeuwland en 2 leden vanuit Stichting Renesse.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 3
Exploitatieresultaat Het exploitatieresultaat van Stichting Renesse bedraagt over het verslagjaar € 1.742.888,-- positief, ten opzichte van begroot € 78.940,-- negatief. Het resultaat over 2021 is ten opzichte van 2020 toegenomen met € 1.344.283,--. Deze toename wordt voornamelijk veroorzaakt door een hogere opbrengst van de effectenportefeuille met ongeveer € 1.100.000,--, ten opzichte van 2020. Dit is het gevolg van de uitzonderlijk goede beleggingsresultaten in 2021. Over 2020 is een beleggingsresultaat gerealiseerd van 3,6%, terwijl in 2021 het resultaat 15,4% was. Daarnaast zijn in verband met Corona ook minder uitgaven gedaan. Aanpassing / herverdeling reserves Met ingang van het boekjaar 2021 heeft het bestuur van Stichting Renesse nadere richtlijnen bepaald ten aanzien van haar reserves en de jaarlijkse resultaatverdeling. Besloten is een Algemene Reserve te vormen ad € 6.000.000,- die waardevast dient te blijven. Vanuit het resultaat van de organisatie zal aan deze reserve ieder jaar tenminste een bedrag wegens inflatiecorrectie toegevoegd worden. Het stamkapitaal wordt gevormd uit de bestaande Algemene reserve. Vanaf 2021 zullen er 2 bestemmingsreserves bestaan: -Toekomstige projecten -Subsidies De bestemmingsreserve Toekomstige projecten kan gebruikt worden om (op termijn) investeringen te doen die ten goede komen aan de statutaire doelstellingen van de organisatie.
De reserve Subsidies wordt gevormd om positieve resultaten uit de reguliere bedrijfsvoering (exclusief beleggingsresultaten) te kunnen oormerken ten behoeve van de subsidieverlening. Hierdoor is het budget voor subsidieverlening in enig jaar gegarandeerd. De op 31 december 2020 aanwezig reserve Ongerealiseerde Beleggingsresultaten komt te vervallen, het bedrag wordt toegevoegd aan de Algemene reserve. Het stichtingsvermogen per 31 december 2021 na resultaatverdeling is als volgt: S ch ngskapitaal € 45,Stamkapitaal € 6.162.000,Algemene reserve € 4.218.346,Bestemmingsreserves: -Toekomstige projecten € 3.223.632,-Subsidies € 802.857,-
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 4
De jaarlijkse resultaatverdeling is als volgt: -Aan het Stamkapitaal wordt tenminste een bedrag wegens inflatiecorrectie (over 2021 2,7%) toegevoegd. -Aan de bestemmingsreserve Subsidies wordt het (positieve) verschil tussen de baten en lasten (exclusief netto beleggingsresultaat) toegevoegd. -Een eventueel positief restant van het resultaat wordt toegevoegd aan de Algemene Reserve en de bestemmingsreserve Toekomstige projecten, met een verdeling van respectievelijk 75% en 25%. -Indien het restant van het resultaat (na toevoeging aan het Stamkapitaal en bestemmingsreserve Subsidie) negatief mocht zijn, wordt hiervoor een beroep gedaan op de Algemene Reserve. Om voldoende buffer in de reserve Subsidies op te kunnen bouwen wordt ultimo 2021 vanuit het resultaat eerst een bedrag ad. € 250.000,- aan deze reserve toegevoegd. Bestuur Het bestuur bestond ultimo 2021 uit: Dhr. A.M. Verseput, voorzitter; Dhr. K.A. Dalebout, secretaris; Dhr. A.J. Geleijnse, penningmeester; Mevr. drs. A.A.C.M. van den Hoek- Huijbregts, lid; Mevr. mr. M.H.E. van Veeren, lid. Na zorgvuldig beraad, is Stichting Renesse in de loop van 2021 gestart met een herijking van de huidige organisatiestructuur. Naar verwachting zal dit in 2022 zijn beslag gaan krijgen. Risico’s Een risico kan worden omschreven als een kans op het optreden van een gebeurtenis met een bepaald (negatief) gevolg.
De volgende risico’s kunnen worden onderscheiden: 1.Budge aire risico’s. Deze vloeien voort uit eigen beleid, (o.a. door het nemen van onjuiste besluiten), uit beleid van de Overheid, uit samenwerking met andere instanties (zoals de Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland), uit het doen of laten van derden (zoals dubieuze debiteuren), en uit autonome ontwikkelingen (zoals renteontwikkeling en koersontwikkeling). 2.Risico’s op eigendommen. Deze betreffen o.a. ontvreemding, brand, storm, en waterschade. Tevens risico’s als gevolg van het ontbreken van onderhoud- en beheerplannen, alsmede het hanteren van irreële afschrijvingstermijnen. 3.Risico’s die samenhangen met de bedrijfsvoering. Hieronder vallen de risico’s die samenhangen met de informatievoorziening, de administratieve organisatie en de interne controle. Verder is van belang de weerstandscapaciteit waarover de Stichting Renesse beschikt om calamiteiten en andere tegenvallers op te kunnen vangen. Dit weerstandsvermogen is mede van belang voor het bepalen van de financiële gezondheid van de Stichting. Onder weerstandscapaciteit wordt verstaan de middelen en mogelijkheden waarover de Stichting beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken. Te denken valt hierbij aan de Overige Reserve.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 5
Onderscheid kan worden gemaakt in incidentele en structurele weerstandscapaciteit. Met het eerste wordt bedoeld het vermogen om éénmalige tegenvallers op te vangen. Deze capaciteit moet worden gezocht in de vermogenssfeer en meer specifiek in de Reserves. Met structurele weerstandscapaciteit worden die middelen bedoeld die permanent ingezet kunnen worden om tegenvallers in de lopende exploitatie op te vangen, zonder dat dit ten koste gaat van de uitvoering van bestaande taken. Het belangrijkste weerstandsvermogen voor de Stichting Renesse wordt gevormd door de Algemene reserve. Deze wordt ruim voldoende geacht om calamiteiten en andere risico’s op te kunnen vangen. Vooruitzichten / Toekomst Hoewel de begroting ten principale vooruitblikt naar het volgende jaar, c.q. de volgende jaren, is het uit oogpunt van actuele informatie gewenst ook bij de jaarrekening in het kort in te gaan op de verwachte gang van zaken in het lopende jaar en eventueel de komende jaren. Achtereenvolgens zal worden ingegaan op de volgende onderwerpen: 1.Investeringen (gebouwen, materiaal enz.). In 2022 worden naar verwachting investeringen gedaan in een nieuwe bestelauto, kantoorinventaris, een machine (houtversnipperaar) en een nieuwe grasmaaier. Deze investeringen tezamen komen uit op ongeveer (€70.000,-). 2.Financiering.
De Stichting financiert haar activiteiten volledig met haar Eigen Vermogen en hoeft geen beroep te doen op de kapitaalmarkt. 3.Personele beze ng. Deze beloopt 2,4 Fte. Er wordt geen wijziging in de personeelsformatie voorzien. 4.Omstandigheden waarvan de ontwikkeling van de omzet en het exploita eresultaat van de S ch ng afhankelijk is. Coronacrisis. De Stichting Renesse heeft relatief zekere inkomsten uit erfpachtopbrengsten. Het is niet de verwachting dat een eventuele opleving van het coronavirus enig effect zal hebben op de continuïteit van deze inkomsten. De Stichting zal, afhankelijk van een dergelijke opleving, mogelijk ook in 2022 minder uitgaven aan subsidies hebben dan begroot. Een groot deel van de evenementen dat in aanmerking komt voor subsidies zal in dat geval worden afgelast. Naast mogelijke gevolgen van de Coronacrisis hebben de oorlog in Oekraïne en de stijgende inflaties en rentes een behoorlijke impact op de financiële markten. Op moment van schrijven hebben de effectenportefeuilles van Stichting Renesse een negatief resultaat van gemiddeld ongeveer 11%. Stichting Renesse hanteert echter een lange termijn visie ten aanzien van de effectenportefeuille en is in haar activiteiten niet direct afhankelijk van het koersverloop binnen de effectenportefeuille.
Eventuele dalingen in deze portefeuille hebben dan ook geen effect op de continuïteit en/of het beleid van de organisatie.
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 6
Begroting 2022 Voor 2022 worden de totale baten begroot op € 1.369.860,-- en de totale lasten op € 1.012.030. Het voor 2022 begrote resultaat bedraagt derhalve € 357.830,--.
Opgesteld door het bestuur van de Stichting Renesse op 29 juni 2022.
De Secretaris,
De Voorzitter,
Dhr. K.A. Dalebout
Dhr. A.M. Verseput
ValidSigned door K.A. Dalebout op 01-07-2022
ValidSigned door Ad Verseput op 30-06-2022
#ORG=saa#VES=goe#PAP=tab
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Jaarrekening
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 8
Balans per 31 december 2021 (na voorstel resultaatbestemming)
€
31-12-2021 €
€
31-12-2020 €
Activa Vaste activa Materiële vaste activa Bedrijfsgebouwen en -terreinen Inventaris Vervoermiddelen
Financiële vaste activa
1 1.441.871 43.465 22.996
2
1.459.823 44.523 28.007 1.508.332
1.532.353
12.355.309
10.520.237
Vlottende activa Vorderingen Handelsdebiteuren Vorderingen op groepsmaatschappijen 3 Overige vorderingen en overlopende activa
Liquide middelen
Totaal
4
259 -
1.367 65.476
348
1.035 607
67.878
750.539
721.523
14.614.787
12.841.991
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 9
€
31-12-2021 €
€
31-12-2020 €
Passiva Stichtingsvermogen Stichtingskapitaal Bestemmingsreserves Stamkapitaal Algemene reserve
5 6 7 8
45 4.026.489 6.162.000 4.218.346
45 4.080.167 1.000.000 7.583.782 14.406.880
12.663.994
Kortlopende schulden Schulden aan leveranciers Schulden aan maatschappijen waarin wordt deelgenomen Belastingen Overige schulden
Totaal
6.156
10.301
34.208 2.465 165.078
28.004 3.569 136.123
9
10
207.907
177.997
14.614.787
12.841.991
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 10
Staat van baten en lasten over 2021 2021 €
€
€
Som der baten
11
2.273.651
1.144.151
Overige bedrijfsopbrengsten
12
14.321
10.564
Totaal som der baten
2.287.972
Doorbelaste personeelskosten 13 Afschrijvingen op materiële vaste activa 14 Huisvestingskosten 15 Exploitatie- en inventariskosten 16 Kantoorkosten 17 Algemene kosten 18 Bijdragen en subsidies 19
165.768 24.021 44.505 5.414 5.018 116.019 109.364
Totaal van som der kosten Bedrijfsresultaat Som der financiële baten en lasten
Aandeel in resultaat van ondernemingen waarin wordt deelgenomen
20
1.154.715 152.896 25.358 60.108 6.993 5.609 149.681 304.730
470.109
705.375
1.817.863
449.340
-78.358
-55.562
1.739.505
393.778
3.383
4.827
1.742.888
398.605
21
Totaal van netto resultaat
Voorstel tot bestemming van het resultaat over het boekjaar 2021. Het bestuur stelt voor het resultaat 2021 van € 1.742.888 als volgt te verwerken: Stamkapitaal 5.162.000 Algemene Reserve -3.365.434 Reserve toekomstige projecten 232.007 Ongerealiseerde beleggingsresultaten -938.542 Reserve subsidies 652.857 Totaal
2020 €
1.742.888
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 11
Grondslagen van waardering en resultaatbepaling Informatie over de rechtspersoon Vestigingsadres en inschrijfnummer handelsregister Stichting Renesse is feitelijk en statutair gevestigd op Jan van Renesseweg 25, 4325 GM te Renesse en is ingeschreven bij het handelsregister onder nummer 22035738.
Algemene toelichting De belangrijkste activiteiten van de rechtspersoon De Stichting heeft ten doel: -Het voeren van het beheer over het vermogen van de stichting. -Het ondersteunen van activiteiten binnen de gemeente Schouwen-Duiveland van recreatieve, toeristische, culturele, educatieve of sportieve aard of een combinatie van deze activiteiten. -Voorts al wat met een en ander rechtstreeks of zijdelings verband houdt of daartoe bevorderlijk is. De stichting tracht haar doel onder meer te bereiken: -Door het verkrijgen, hebben en/of vervreemden, waaronder begrepen het vestigen van zakelijke rechten, het beheren en exploiteren van terreinen en gebouwen, welke aan het doel dienstbaar zijn. -Door het deelnemen in rechtspersonen, gevestigd binnen de gemeente Schouwen-Duiveland welke in het bijzonder gericht zijn op activiteiten van recreatieve, toeristische, culturele, educatieve of sportieve aard of een combinatie van deze activiteiten. -Door het verstrekken van geldelijke bedragen en geldleningen ten behoeve van de vorengenoemde activiteiten. Informatieverschaffing over groepsverhoudingen Stichting Renesse te Renesse staat aan het hoofd van een groep rechtspersonen. Een overzicht van de gegevens vereist op grond van 2:379 BW is onderstaand opgenomen.
Groepsentiteiten: Personeel Renesse B.V., 100% aandeel in het geplaatst kapitaal, statutair gevestigd te Renesse De Weverij C.V., 35,5% aandeel in het geplaatst kapitaal, statutair gevestigd te Renesse Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland, overheersende zeggenschap, statutair gevestigd te Renesse Stichting Verhage-Wesdorp, overheersende zeggenschap, statutair gevestigd te Renesse Consolidatieplicht: Aangezien Stichting Renesse en haar groepsmaatschappijen als kleine vennootschap worden gekwalificeerd, maken zij gebruik van de consolidatievrijstelling.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 12
Informatieverschaffing over schattingen Bij toepassing van de grondslagen en regels voor het opstellen van de jaarrekening vormt de leiding van Stichting Renesse zich verschillende oordelen en schattingen die essentieel kunnen zijn voor de in de jaarrekening opgenomen bedragen. Indien het voor het geven van het in artikel 2:362 lid 1 BW vereiste inzicht noodzakelijk is, is de aard van deze oordelen en schattingen inclusief de bijbehorende veronderstellingen opgenomen bij de toelichting op de desbetreffende jaarrekeningposten.
Algemene grondslagen voor verslaggeving De standaarden op basis waarvan de jaarrekening is opgesteld De jaarrekening is opgesteld in overeenstemming met de wettelijke bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW en de Richtlijnen voor de jaarverslaggeving 640 'Organisaties zonder winststreven', die uitgegeven zijn door de Raad voor de Jaarverslaggeving. Activa en passiva worden in het algemeen gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs of de actuele waarde. Indien geen specifieke waarderingsgrondslag is vermeld vindt waardering plaats tegen de verkrijgingsprijs. Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verplichtingen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. De verschillen en redenen die tot herziening van de indeling en bedragen ten opzichte van voorgaand jaar hebben geleid In de jaarstukken 2021 hebben ten opzichte van de jaarstukken 2020, de volgende aanpassingen in de rubricering plaatsgevonden: 1) Beleggingen zijn onder de FVA verantwoord, dit in verband met het langlopende karakter van de beleggingen.
2) De beleggingen zijn in de toelichting gesplitst in de volgende categorieën: Effecten Obligaties Vastgoed 3) Opbrengsten met betrekking tot de effecten zijn verantwoord onder de som der baten, dit omdat de beleggingsresultaten een wezenlijk onderdeel uitmaken van de activiteiten van de stichting. 4) Personeelskosten zijn verantwoord onder het kopje ingehuurd personeel, dit omdat de stichting geen personeel in dienst heeft.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 13
Informatieverschaffing over foutherstel Gedurende de controle van 2021 is er geconstateerd dat er ten opzichte van de egalisatievoorziening geen (echte) verplichting stond. Uit besprekingen met het bestuur is gebleken dat deze post zeer waarschijnlijk gevormd is om de in het verleden behaalde boekwinsten over de looptijden van de pachtcontracten van complex R te verdelen. Dit om in het verleden niet éénmalig een hoge boekwinst te presenteren. Aangezien er geen sprake is van een in rechte afdwingbare verplichting of tegenprestatie is er geen sprake van een voorziening. Aangezien er sprake is van foutherstel is deze omissie in het beginvermogen van 2020 verwerkt. De impact van het foutherstel is als volgt: Het beginvermogen van 2020 is verhoogd met € 1.095.000, zijnde de eindstand van de egalisatievoorziening per 31 december 2019. Het resultaat in 2020 is verlaagd met € 50.000. De impact op het resultaat van 2021 is circa € 53.000 negatief. Financiële instrumenten Onder de financiële instrumenten worden zowel primaire financiële instrumenten (zoals vorderingen en schulden), als afgeleide financiële instrumenten (derivaten) verstaan. Primaire financiële instrumenten: Voor de grondslagen van primaire financiële instrumenten wordt verwezen naar de behandeling per balanspost onder de 'Grondslagen'.
Afgeleide financiële instrumenten (derivaten): De vennootschap maakt geen gebruik van afgeleide financiële instrumenten.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 14
Grondslagen Materiële vaste activa De materiële vaste activa worden gewaardeerd op verkrijgingsprijs, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De afschrijvingen worden gebaseerd op de geschatte economische levensduur en worden berekend op basis van een vast percentage van de verkrijgingsprijs, rekening houdend met een eventuele residuwaarde. Er wordt afgeschreven vanaf het moment van ingebruikneming. Op terreinen wordt niet afgeschreven. Financiële vaste activa Deelnemingen waarin invloed van betekenis kan worden uitgeoefend worden gewaardeerd volgens de vermogensmutatiemethode (nettovermogenswaarde). Wanneer 20% of meer van de stemrechten uitgebracht kan worden, wordt ervan uitgegaan dat er invloed van betekenis is. De nettovermogenswaarde wordt berekend volgens de grondslagen die gelden voor deze jaarrekening; voor deelnemingen waarvan onvoldoende gegevens beschikbaar zijn voor aanpassing aan deze grondslagen, wordt uitgegaan van de waarderingsgrondslagen van de desbetreffende deelneming. Indien de waardering van een deelneming volgens de nettovermogenswaarde negatief is, wordt deze op nihil gewaardeerd.
Indien en voor zover Stichting Renesse in deze situatie geheel of gedeeltelijk instaat voor de schulden van de deelneming, dan wel het stellige voornemen heeft de deelneming tot betaling van haar schulden in staat te stellen, wordt hiervoor een voorziening getroffen. De vordering op en leningen aan deelnemingen alsmede de overige vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs, welke gelijk zijn aan de nominale waarde, onder aftrek van noodzakelijk geachte voorzieningen. Vorderingen De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor mogelijke verliezen als gevolg van oninbaarheid worden in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen. Liquide middelen De liquide middelen worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Indien middelen niet ter vrije beschikking staan, dan wordt hiermee bij de waardering rekening gehouden. Kortlopende schulden Kortlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde.
Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs, zijnde het ontvangen bedrag rekening houdend met agio of disagio en onder aftrek van transactiekosten. Dit is meestal de nominale waarde.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 15
De bepaling van het resultaat Erfpacht- en verhuuropbrengsten worden tijdsevenredig verwerkt in overeenstemming met de inhoud van de betreffende overeenkomsten, toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Verkregen subsidies worden ten gunste van de staat van baten en lasten verantwoord, in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde uitgaven komen. Boekwinsten die voortvloeien uit de verkoop van materiële vaste activa worden verantwoord op het moment dat alle belangrijke rechten op economische voordelen alsmede alle belangrijke risico's zijn overgegaan op de koper. Subsidieverstrekkingen worden als lasten verantwoord in het jaar waarvoor de subsidie aangevraagd is. De stichting is niet belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting. Aandeel in resultaat van ondernemingen waarin wordt deelgenomen Het resultaat is het bedrag waarmee de boekwaarde van de deelneming sinds de voorafgaande jaarrekening is gewijzigd als gevolg van het door de deelneming behaalde resultaat voor zover dit aan Stichting Renesse wordt toegerekend.
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 16
Toelichting op de balans per 31 december 2021 1 Materiële vaste activa
Bedrijfsgebouwen en terreinen € Stand per 1 januari 2021 Aanschafwaarde Cumulatieve afschrijvingen Boekwaarde per 1 januari 2021
Inventaris Vervoermiddelen
Totaal
€
€
€
2.615.508 -1.155.685 1.459.823
66.600 -22.077 44.523
71.140 -43.133 28.007
2.753.248 -1.220.895 1.532.353
-17.952 -17.952
-1.058 -1.058
-5.011 -5.011
-24.021 -24.021
2.615.508 -1.173.637
66.600 -23.135
71.140 -48.144
2.753.248 -1.244.916
1.441.871
43.465
22.996
1.508.332
31-12-2021 €
31-12-2020 €
583.909 482.966 10.916.902 371.532
580.526 513.151 9.040.723 385.837
12.355.309
10.520.237
Mutaties Afschrijvingen Saldo mutaties Stand per 31 december 2021 Aanschafwaarde Cumulatieve afschrijvingen Boekwaarde per 31 december 2021 De afschrijvingen zijn als volgt: Bedrijfsgebouwen en terreinen 0% - 6,67% Inventaris 10% Vervoermiddelen 10% De WOZ bedraagt per 1 januari 2020 circa € 2.000.000
2 Financiële vaste activa Deelnemingen in groepsmaatschappijen Vorderingen op groepsmaatschappijen Beleggingen Overige vorderingen
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 17
31-12-2021 €
31-12-2020 €
20.000 563.909
20.000 560.526
583.909
580.526
2021 €
2020 €
Boekwaarde per 1 januari Saldo mutaties
20.000 -
20.000 -
Boekwaarde per 31 december
20.000
20.000
560.526 3.383
555.699 4.827
563.909
560.526
31-12-2021 €
31-12-2020 €
482.966
513.151
Deelnemingen in groepsmaatschappijen Deelneming Personeel Renesse B.V. Deelneming De Weverij C.V.
Deelneming Personeel Renesse B.V.
Deelneming De Weverij C.V. Boekwaarde per 1 januari Resultaat Boekwaarde per 31 december
Vorderingen op groepsmaatschappijen Lening Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland
Lening Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland: De rente bedraag 4%. De aflossing bedraagt € 30.185 per jaar. De lening is opeisbaar, mits na schriftelijke opzegging met inachtneming van een opzegtermijn van drie maanden. Op de lening is hypothecaire zekerheid gesteld.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 18
2021 €
2020 €
513.151
543.336
513.151
543.336
-30.185
-30.185
482.966
513.151
482.966
513.151
31-12-2021 €
31-12-2020 €
6.139.953 4.700.457 76.492
5.088.100 3.889.331 63.292
10.916.902
9.040.723
371.532
385.837
Lening Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland Stand per 1 januari Saldo hoofdsom Boekwaarde per 1 januari Mutaties Aflossing in boekjaar Stand per 31 december Saldo hoofdsom Boekwaarde per 31 december
Beleggingen Effecten Obligaties Vastgoed
Overige vorderingen Lening Watersnoodmuseum
Lening Watersnoodmuseum: Voor de langlopende vordering op Watersnoodmuseum is in 2019 een leningovereenkomst opgesteld. De lening heeft een looptijd van 25 jaar. De annuïteit bedraag jaarlijks € 18.163. De rente bedraag 1%. Als zekerheid is een eerste hypotheekrecht gevestigd op het registergoed tezamen met de gemeente Schouwen-Duiveland ter hoogte van in totaal € 1.6 miljoen.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 19
2021 €
2020 €
385.837
400.000
385.837
400.000
-14.305
-14.163
371.532
385.837
371.532
385.837
31-12-2021 €
31-12-2020 €
-
245 65.231
-
65.476
Lening Watersnoodmuseum Stand per 1 januari Hoofdbedrag Boekwaarde per 1 januari Mutaties Aflossing in boekjaar Stand per 31 december Hoofdbedrag Boekwaarde per 31 december
3 Vorderingen op groepsmaatschappijen Vordering op Deelneming Personeel Renesse B.V. Vordering op Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland
Over de vorderingen op groepsmaatschappijen zijn geen afspraken gemaakt over aflossingen, rente en zekerheden.
4 Liquide middelen ABN AMRO Rabobank Ten Cate
723.304 27.235
40.389 365.554 315.580
750.539
721.523
2021 €
2020 €
45
45
45
45
De liquide middelen staan ter vrije beschikking van de stichting. De rekeningen bij de ABN-AMRO zijn in 2021 opgezegd.
5 Stichtingskapitaal Stichtingskapitaal Stand per 1 januari Stand per 31 december
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 20
2021 €
2020 €
1.000.000 5.162.000 6.162.000
1.000.000 1.000.000
7 Stamkapitaal Stand per 1 januari Resultaatbestemming Stand per 31 december
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 21
2021 €
2020 €
4.080.167 -53.678
3.714.071 366.096
4.026.489
4.080.167
3.223.632 802.857 4.026.489
2.991.625 938.542 150.000 4.080.167
Stand per 1 januari Resultaatbestemming
7.583.782 -3.365.436
7.456.565 127.217
Stand per 31 december
4.218.346
7.583.782
34.208
28.004
6 Bestemmingsreserves Stand per 1 januari Resultaatbestemming Stand per 31 december Bestemmingsreserves Toekomstige projecten Ongerealiseerde beleggingsresultaten Subsidies Totaal 8 Algemene reserve
9 Schulden aan maatschappijen waarin wordt deelgenomen Schuld aan Personeel Renesse B.V.
Over de schulden op groepsmaatschappijen zijn geen afspraken gemaakt over aflossingen, rente en zekerheden. 10 Overige schulden Vooruit ontvangen bedragen Nog te betalen bedragen
115.514 49.564
112.416 23.707
165.078
136.123
Niet in de balans opgenomen rechten, verplichtingen en regelingen Niet in de balans opgenomen verplichtingen inzake investeringsverplichtingen In 2022 worden naar verwachting investeringen gedaan in een nieuwe bestelauto, kantoorinventaris, een machine (houtversnipperaar) en een nieuwe grasmaaier. Deze investeringen tezamen komen uit op circa (€70.000,-).
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 22
Toelichting op de staat van baten en lasten over 2021 2021 €
2020 €
722.953 26.551 23.177 1.392.659 25.063 83.248
715.817 26.976 24.526 283.771 24.750 68.311
11 Som der baten Erfpachtcanons Huuropbrengsten Rente leningen u/g Koersresultaat van effecten Rente obligaties Dividenden
2.273.651 1.144.151 De reguliere opbrengsten van de stichting (exclusief beleggingsresultaten) bedragen in 2021 € 772.681 (2020 € 767.319)
12 Overige bedrijfsopbrengsten Overige baten Opbrengst brandhout
12.722 1.599
10.564 -
14.321
10.564
165.768
152.896
24.021
25.358
16.868 11.766 6.559 6.000 1.760 1.552
31.792 11.994 6.643 5.131 1.760 2.788
44.505
60.108
5.414
6.993
13 Doorbelaste personeelskosten Doorbelaste personeelskosten
14 Afschrijvingen op materiële vaste activa Afschrijvingen materiële vaste activa
15 Huisvestingskosten Uitbesteed werk beplanting Onderhoud gebouwen Zakelijke belastingen Gas, water en elektra Erfpachtbijdragen Brandverzekering
16 Exploitatie- en inventariskosten Reparatie en onderhoud inventaris
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 23
2021 €
2020 €
2.480 1.819 719
3.712 1.282 615
5.018
5.609
32.912 32.221 31.375 6.640 6.000 3.181 3.142 548
1.489 29.116 38.504 6.433 66.457 722 5.763 1.197
116.019
149.681
109.364
304.730
-
275
-78.358
-55.837
-78.358
-55.562
78.358
55.837
76.138 2.220
55.837 -
78.358
55.837
17 Kantoorkosten Kantoorbenodigdheden Porti Telefoonkosten
18 Algemene kosten Advieskosten Beheer- en administratiekosten Accountantskosten, onderzoek van de jaarrekening Bedrijfsverzekeringen Overige algemene kosten Representatiekosten Abonnementen en contributies Reis- en verblijfkosten
19 Bijdragen en subsidies Bijdragen en subsidies Voor de specificatie van de bijdragen en subsidies zie bijlage 1.
20 Som der financiële baten en lasten Andere rentebaten Rentelasten en soortgelijke kosten (waaronder kosten van effectenbeheer)
Rentelasten en soortgelijke kosten (waaronder kosten van effectenbeheer) Betaalde bankrente en kosten van effectenbeheer Betaalde bankrente en kosten van effectenbeheer Kosten van effectenbeheer Rente- en bankkosten
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 24
2021 €
2020 €
3.383
4.827
21 Aandeel in resultaat van ondernemingen waarin wordt deelgenomen Resultaat deelneming De Weverij C.V.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 25
Overige toelichtingen Bezoldiging van bestuurders en commissarissen Bezoldiging van leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand: Specificatie Naam van topfunctionaris Dhr. A.M. Verseput 2021 € Functie of functies Voorzitter Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2021 31-12-2021 0,05 Nee 9.616 9.616 15.675 9.616
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 26
Naam van topfunctionaris Dhr. K.A. Dalebout 2021 € Functie of functies Secretaris Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2021 31-12-2021 0,05 Nee 6.776 6.776 10.450 6.776
Naam van topfunctionaris Dhr. A.J. Geleijnse 2021 € Functie of functies Penningmeester Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2021 31-12-2021 0,05 Nee 7.309 7.309 10.450 7.309
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 27
Naam van topfunctionaris Mevr. A.A.C.M. van den Hoek - Huijbrechts 2021 € Functie of functies Lid Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2021 31-12-2021 0,05 Nee 5.903 5.903 10.450 5.903
Naam van topfunctionaris Mevr. M.H.E. van Veeren 2021 € Functie of functies Lid Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2021 31-12-2021 0,05 Nee 6.100 6.100 10.450 6.100
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 28
Bezoldiging van leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand: Specificatie Naam van topfunctionaris Dhr. A.M. Verseput 2020 € Functie of functies Voorzitter Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2020 31-12-2020 0,05 Nee 3.625 3.625 4.201 3.625
Naam van topfunctionaris Dhr. K.A. Dalebout 2020 € Functie of functies Secretaris Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2020 31-12-2020 0,05 Nee 5.893 5.893 10.050 5.893
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 29
Naam van topfunctionaris Dhr. A.J. Geleijnse 2020 € Functie of functies Penningmeester Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2020 31-12-2020 0,05 Nee 6.718 6.718 10.050 6.718
Naam van topfunctionaris Mevr. A.A.C.M. van den Hoek-Huijbrechts 2020 € Functie of functies Lid Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2020 31-12-2020 0,05 Nee 5.808 5.808 10.050 5.808
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 30
Naam van topfunctionaris Mevr. M.H.E. van Veeren 2020 € Functie of functies Lid Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Omvang van het dienstverband uitgedrukt als deeltijdfactor in FTE Is er sprake van een dienstbetrekking? (Ja/Nee) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2020 31-12-2020 0,05 Nee 6.009 6.009 10.050 6.009
Bezoldiging van toezichthoudende topfunctionarissen: Specificatie Naam van toezichthoudende topfunctionaris Mevr. N.E. Soeters-Schot 2021 € Functie of functies Voorzitter Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2021 31-12-2021 3.404 31.350 3.404
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 31
Naam van toezichthoudende topfunctionaris Dhr. L.J. Klompe 2021 € Functie of functies Lid Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2021 31-12-2021 3.404 20.900 3.404
Naam van toezichthoudende topfunctionaris Dhr. A.T.M. van Hulst 2021 € Functie of functies Lid Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Bezoldiging exclusief onverschuldigde betalingen Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging
1-1-2021 31-12-2021 3.404 20.900 3.404
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 32
Bezoldiging van toezichthoudende topfunctionarissen: Specificatie Naam van toezichthoudende topfunctionaris Mevr. N.E. Soeters-Schot 2020 € Functie of functies Voorzitter Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Bezoldiging Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
1-1-2020 31-12-2020 3.404 30.150
Naam van toezichthoudende topfunctionaris Dhr. L.J. Klompe 2020 € Functie of functies Lid Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Bezoldiging Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
1-1-2020 31-12-2020 3.404 20.100
Naam van toezichthoudende topfunctionaris Dhr. A.T.M. van Hulst 2020 € Functie of functies Lid Aanvangsdatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Einddatum van de duur van de functievervulling in het boekjaar Bezoldiging Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
1-1-2020 31-12-2020 3.404 20.100
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
Pagina 33
Renesse, 29 juni 2022 ValidSigned door Ad Verseput op 30-06-2022
A.M. Verseput Voorzitter ValidSigned door M.H.E. Veeren op 29-06-2022
M.H.E. van Veeren Bestuurslid
ValidSigned door K.A. Dalebout op 01-07-2022
K.A. Dalebout Secretaris
ValidSigned door A.J. Geleijnse op 29-06-2022
A.J. Geleijnse Penningmeester
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
Namens de Raad van Toezicht: ValidSigned door N.E. Soeters - Schot op 29-06-2022
N.E. Soeters-Schot Voorzitter
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 34
#ORG=saa#VES=goe#PAP=tab
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Overige gegevens
#ORG=saa#VES=goe#PAP=blc
Stichting Renesse, Renesse
Overige gegevens
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Pagina 36
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=brf
Schipper Accountants B.V. Schermerhornstraat 2 4463 XD GOES Postbus 8 4460 AA GOES www.SchipperAccountants.nl Tel 0113 23 94 00 Fax 0113 23 09 30 KvK 22058060 Btw NL814685262B01
Pagina 37
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Aan: de het bestuur van Stichting Renesse
A. Verklaring over de jaarrekening 2021 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2021 van Stichting Renesse te Renesse gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Stichting Renesse per 31 december 2021 en van het resultaat over 2021 in overeenstemming met de wettelijke bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW en de Richtlijnen voor de jaarverslaggeving 640 'Organisaties zonder winststreven' en de bepalingen krachtens de Wet normering topinkomens (WNT). De jaarrekening bestaat uit: 1. de balans per 31 december 2021. 2. de winst-en-verliesrekening 2021. 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening'. Wij zijn onafhankelijk van Stichting Renesse zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).
Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.
Al onze dienstverlening is onderworpen aan onze algemene voorwaarden, gedeponeerd bij de griffie van de rechtbank in Middelburg onder nummer 3/2013. De algemene voorwaarden liggen ter inzage en kunnen worden geraadpleegd op onze website www.SchipperAccountants.nl
#ORG=saa#VES=goe#PAP=vlg
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met het controleprotocol WNT 2021 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6a WNT en artikel 5, lid 1, sub J Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is.
B. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvat het jaarverslag andere informatie, die bestaat uit: - het bestuursverslag; - de overige gegevens. - Bijlage 1 staat van materiële vaste activa 2021 - Bijlage 2 bijdragen/subsidies Stichting Renesse 2021 Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie: - met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat; - alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW vereist is. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW en de RJ 640 bepalingen.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=vlg
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
C. Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW en de bepalingen krachtens RJ 640 en de Wet normering topinkomens (WNT). In dit kader is het bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de stichting te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening.
#ORG=saa#VES=goe#PAP=vlg
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen.
Onze controle bestond onder andere uit: - het identificeren en inschatten van de risico's dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico's bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing; - het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de entiteit; - het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan; - het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is.
Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven; - het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en
#ORG=saa#VES=goe#PAP=vlg
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
- het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen. Wij communiceren met de met governance belaste personen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Goes, 29 juni 2022 Schipper Accountants B.V.
drs. J.C. Polderman RA
#TAA=nld#REF=\\SCHGOE.LOCAL\CASEWARE\2011\DATA\ZZE\50004287-2021\50004287-2021jrk
#ORG=saa#VES=goe#PAP=tab
Bijlagen
Bijlage 1 Staat van Materiële Vaste Activa 31 december 2021 Stichting Renesse
Complex A, Renesse Complex B, Renesse Complex EE, Haamstede Complex F, Renesse Complex K, Westenschouwen Complex L, Nieuw Haamstede Complex R, Renesse Vroonplas, Renesse Grond De Weverij Subtotaal Gronden
boekwaarde 01-01-2021 179.629,-712,-149.021,-0,-152.591,-599.122,-109.299,-0,-4.351,-1.194.725,--
Afschrijving 2021
0,--
14.703,--
boekwaarde 31-12-2021 179.629,-712,-149.021,-0,-152.591,-599.122,-109.299,-0,-4.351,-1.194.725,--
Kantoor, Renesse Werkplaats, Renesse 4 Zomerwoningen Renesse Terreinverharding Werkplaats Terreininrichting / Slagboom Subtotaal Onroerende goederen
238.919,-0,-0,-13.356,-12.823,--
Kantoorinventaris, Renesse Airco kantoor, Renesse Biljart Dorpshuis Renesse 1 Beeld Het Hemelhuis - Stadhuismuseum 1 Beeld Zwevende Bank 2 Aquarellen Kikkert Bruinisse 1 Aquarel - Kikkert Zijpe 1 Aquarel - Kikkert Brouws Museum 9 Aquarellen, Kikkert, kantoor 2 Tekeningen Pronk, kantoor 1 schilderij kust Renesse 2 Schilderijen Jon van Riet 1 Schilderij haven Viane 1 schilderij wilgenlaantje 1 schilderij poort/brug Zierikzee Beeld het paard Noordwelle 1 aquarel Kerk Brouw 1 schilderij Ellemeet 1 Schilderij Mondragon 2 schilderijen Zierikzee Subtotaal inventarissen
0,-2.388,-127,-211,-2.500,-1.508,-198,-900,-9.000,-11.000,-250,-3.000,-1.500,-1.000,-300,-1.341,-350,-950,-7.000,-1.000,--
44.523,--
1.058,--
43.465,--
Tractor Heggenschaar Auto Grasmaaier Aanhanger, Twintrailer Subtotaal Vervoersmiddelen Totaal
13.824,-8.600,-613,-0,-4.970,--
2.304,-1.100,-613,--
11.520,-7.500,-0,-0,-3.976,--
265.098,--
1.113,-2.136,-17.952,--
1.058,--
224.216,-0,-0,-12.243,-10.687,--
247.146,-0,-1.330,-127,-211,-2.500,-1.508,-198,-900,-9.000,-11.000,-250,-3.000,-1.500,-1.000,-300,-1.341,-350,-950,-7.000,-1.000,--
28.007,--
994,-5.011,--
22.996,--
1.532.353,--
24.021,--
1.508.332,--
Bijlage 3 Begroting In EUR 1.000
Overige bedrifjsopbrengsten Bijzondere baten Totaal
14 2.288
Begroting 2021 798 23 821 821 46 867
Ingeleend personeel Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Exploitatie- en Machinekosten Algemene kosten Bijdragen en subsidies Onvoorzien Totaal
166 24 45 10 116 109 470
159 31 64 30 218 300 50 852
1.818
15
-78 -78
24 -118 -94
3
-
Erfpachtcanons Huren Rente leningen U/G Reguliere baten Koersresultaat effecten Rente obligaties Dividend Som der baten
Resultaat voor financiële baten en lasten Financiële baten en lasten Financiële baten Financiële lasten Totaal Resultaat deelneming Resultaat
Realisatie 2021 723 27 23 773 1.393 25 83 2.274
1.743
-79