20220927 Raadsbrief Evaluatie kernprofielen Bijlage 1 Kernprofiel Brouwershaven
Tekst van het document
Kernprofiel Brouwershaven
De kern Brouwershaven Brouwershaven is de tweede stad van Schouwen-Duiveland. De stad is relatief jong: de havenplaats is in 1285 of 1286 ontstaan. De geschiedenis van Brouwershaven is er een van verbondenheid met het water. De vangst van vis en schelpdieren was een belangrijke inkomstenbron. Maar ook de handel in wijn en bier, hout en steen, wol en vlas, rapen en bieten deed de stad groeien. Het stadje grenst direct aan het Grevelingenmeer en heeft een beschermd stadsgezicht. Er zijn tal van historische gebouwen aanwezig en ook de historische stadswallen en gracht zijn behouden. Het woonmilieu in Brouwershaven wordt getypeerd als ‘dorpswonen’, wat zich laat kenmerken door wonen in de rust en intimiteit van het stadje, de plek waar mensen elkaar kennen. Met rust, ruimte en stilte van de polders. In de Woning Markt Analyse (WMA) is Brouwershaven aangemerkt als transitiekern, wat betekent dat er een afname van het aantal huishoudens wordt verwacht voor de komende tien jaar. Daarom is er voor de komende tien jaar een (lichte) afname van de woningvraag te verwachten: hier is in beginsel geen uitbreiding van de woningvoorraad nodig. Wel kunnen om kwalitatieve redenen ontwikkelingen nodig zijn, zoals vermindering van incourante woningen in de voorraad en omvorming naar kwalitatief gewenste woningen.
Doel kernprofiel In dit kernprofiel wordt de huidige woningmarkt van Brouwershaven geïnventariseerd door demografische en sociaaleconomische factoren en andere thema’s op het gebied van wonen, sociale huur en leefbaarheid te analyseren. Het doel van dit kenprofiel is de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad in beeld te brengen en te taxeren waar incourante onderdelen aanwezig zijn. Op deze manier kan er worden gekeken naar een woningaanbod dat beter aansluit op de (toekomstige) behoefte van lokale woningzoekenden. Deze inventarisatie zal uiteindelijk worden gebruikt om in de toekomst strategische beleidskeuzes te kunnen maken. 1
Inhoudsopgave DEMOGRAFIE ................................................................................................................................................ 3 DEMOGRAFISCHE PROGNOSE .................................................................................................................. 3 VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI...................................................................................... 4 SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN ........................................................................................................ 6 WONINGVOORRAAD .................................................................................................................................... 7 SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND ................................................................................................. 9 LEEFBAARHEID & FUNCTIES .................................................................................................................... 12 BEGRIPPENLIJST ........................................................................................................................................ 16 BRONNENLIJST ........................................................................................................................................... 19
2
DEMOGRAFIE Aantal inwoners
Bevolkingsopbouw
1380 1360 1340 1320 1300 1280 1260 1240 1220
500 400 300 200 100 0 2015
2016
2017
2018
2019
Afname van 6,3%
0-14 jaar 15-24 jaar
25-44 jaar
45-64 jaar
65 jaar of >
2015
2017
2018
2019
2016
Aantal huishoudens
Huishoudenstype
700
300
690
200 100
680
0 670
2015
660 2016
2017
2018
2019
2018
2019
Huishoudens zonder kinderen
Afname van 3%
• •
2017
Eenpersoonshuishoudens 2015
• •
2016
Huishoudens met kinderen
Het aantal inwoners van Brouwershaven is met 6,3% afgenomen in 2019 ten opzichte van 2015. Het aandeel ouderen (65+) is toegenomen, terwijl het aantal kinderen (0-15 jaar) en personen met een leeftijd tussen 25 en 64 jaar juist is afgenomen. Ook het aantal huishoudens is afgenomen met 3% in een periode van 5 jaar. Dit geldt met name voor het aantal huishoudens met kinderen, dat is afgenomen met 14%. Het aantal eenpersoonshuishoudens en huishoudens zonder kinderen is ongeveer gelijk gebleven.
DEMOGRAFISCHE PROGNOSE
•
•
Huishoudens (CBS)
Historische ontwikkeling (huishoudens)
Migratiesaldo (personen) (BRP)
Primos2019 (huishoudens)
Primos2020 (huishoudens)
2019
2015-2019
2015-2019
2020-2030
2020-2030
675
-20
-80
-15
15
Indicatie type kern
Woonmilieu
Transitiekern
Dorps
De drie indicatoren huishoudensontwikkeling (2015-2019), migratiesaldo (2015-2019) en huishoudensprognose (Primos2019/2020) geven een afname aan, waardoor de kern Brouwershaven als transitiekern wordt getypeerd. De verwachting is dat het aantal huishoudens verder afneemt met 5% tussen 2017 en 2027 (STEC, 2017).
3
VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI Verhuisbewegingen vanuit Brouwershaven (2015-2019)
Migratiesaldo & natuurlijke groei 20 10 0
38%
40%
-10
2015
2016
2017
2018
2019
-20 -30 22%
-40 Binnengemeentelijk migratiesaldo
•
•
• •
Binnen kern
Buitengemeentelijk migratiesaldo
Naar andere kern binnen gemeente
Natuurlijke groei
Buiten gemeente
Totaal migratiesaldo & natuurlijke groei
Een groot deel van de inwoners van Brouwershaven verhuist binnen de kern zelf (40%) of naar een plek buiten de gemeente (38%). De meeste inwoners van Brouwershaven verhuizen binnen de gemeente naar Zierikzee (6%), Nieuwerkerk (4%) en Oosterland (4%). Er verhuizen meer inwoners van Brouwershaven naar een andere kern binnen onze gemeente, dan andersom. Per saldo is er voor Brouwershaven dus een binnengemeentelijk vertrekoverschot. Het aantal vestigers van buiten de gemeente naar Brouwershaven is groter dan het aantal inwoners dat vertrekt naar een andere gemeente. Hierbij is dus sprake van een vestigingsoverschot. 9% van de verhuisbewegingen komt van buiten de gemeente (zie tabel onder). De meeste binnengemeentelijke verhuisbewegingen naar Brouwershaven komen vanuit Oosterland (8%). In de periode 2015-2019 zijn er in Brouwershaven 35 personen geboren, terwijl er 75 personen zijn overleden. Er is dus sprake van een sterfteoverschot. Het saldo geboorte- en sterftecijfer in combinatie met het migratiesaldo leidt tot een totale afname van de bevolking in Brouwershaven, dit wordt veroorzaakt door zowel een sterfteoverschot als een vertrekoverschot.
4
Verhuisbewegingen naar Brouwershaven (2015-2019) Buiten gemeente Kern onbekend Zonnemaire Zierikzee Serooskerke Sirjansland Scharendijke Renesse Ouwerkerk Oosterland Noordwelle Noordgouwe Nieuwerkerk Kerkwerve Ellemeet Dreischor Burgh-Haamstede Brouwershaven Bruinisse 0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
35%
40%
45%
Verhuisbewegingen naar Brouwershaven
5
SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN Gemiddelde woningwaarde x €1.000 300
30
200
20
100
10
0
0 2015
•
•
Gemiddeld inkomen x €1.000
2016
2017
2018
2019
2015
2016
2017
Gemiddelde woningwaarde SD
Gemiddeld inkomen per inkomensontvanger
Gemiddelde woningwaarde kern
Gemiddeld inkomen per inwoner
De gemiddelde woningwaarde is in de periode 2015-2019 in Brouwershaven toegenomen met ongeveer 9%. In de totale gemeente is de woningwaarde toegenomen met ongeveer 11%. Wel is in Brouwershaven de gemiddelde woningwaarde substantieel lager dan voor heel Schouwen-Duiveland (resp. €188.000 vs. €249.000). Ook het gemiddeld inkomen is in Brouwershaven lager dan het gemiddelde voor de gehele gemeente. Het gemiddeld inkomen is echter wel toegenomen met 4,7% in de periode 2015-2017.
•
Verdeling inkomenspercentage (2016)
Verdeling koopklassen (2020)
•
•
Er zijn wel verschillen te zien binnen de kern. Het percentage van inwoners met een hoger inkomen is namelijk groter in het centrum van Brouwershaven dan daarbuiten.
De grootste voorraad van woningen in Brouwershaven bevindt zich tussen de klassen €150.000-€200.000 en €200.000-€250.000. Dit kan verklaard worden door het grote aandeel tussenwoningen die Brouwershaven kent. Boven de woningwaarde €250.000 neemt het percentage woningen snel af. Brouwershaven heeft dus veel woningen in een lagere prijsklasse tot € 200.000. Woningen in het middensegment tot €250.000 zijn redelijk beschikbaar. Woningen in het hogere segment in Brouwershaven zijn slechts beperkt beschikbaar.
6
WONINGVOORRAAD De meest voorkomende pandtypen in Brouwershaven zijn rijwoningen, gevolgd door vrijstaande woningen. Twee-ondereen-kapwoningen zijn in mindere mate aanwezig. In het centrum komen enkele meergezinswoningen voor, terwijl buiten het centrum meerdere industriegebouwen voorkomen.
Het meest voorkomende vastgoedtype in Brouwershaven is particuliere woningbouw, vooral in het centrum. Buiten het centrum komt ook sociale woningbouw voor. Commercieel vastgoed is zowel binnen als buiten het centrum gelegen. Recreatief vastgoed is nauwelijks aanwezig in de kern van Brouwershaven.
Het merendeel van de panden in het centrum van Brouwershaven is gebouwd voor 1920 en tussen 1920 en 1950, enkele panden hebben een jonger bouwjaar. Buiten het centrum komen vooral jongere bouwjaren voor. Het meerendeel is gebouwd tussen 1950 en 1975 en tussen 1975 en 1990, maar panden gebouwd vanaf 1990 komen hier ook voor. Nieuwbouw vanaf 2005 komt maar weinig voor.
7
Aantal woningen
Bezit huurwoningen (%)
1000
40
800
30
600
20
400
10
200
0
0 2015
2016
2017
2018
2015
2019
Woningen totaal Koopwoningen Huurwoningen • •
•
2018
2019
Bezit woningcorporatie
Het aantal woningen in Brouwershaven is in de afgelopen 5 jaar nauwelijks toegenomen (+3). Het percentage koopwoningen is in de periode 2015-2019 met 3% toegenomen. Het totale percentage huurwoningen is in deze periode met 3% afgenomen van 35% naar 32%. Het aandeel huurwoningen in bezit van de woningcorporatie is met 1% afgenomen in de afgelopen 5 jaar.
Bewoonde & onbewoonde woningen kern (%)
100
100
80
80
60
60
40
40
20
20
0
0 2015
2016 Bewoond
• •
2017
Bezit overige verhuurders
Bewoonde & onbewoonde woningen wijk (%)
•
2016
2017
2018
2019
2015
Onbewoond
2016 Bewoond
2017
2018
2019
Onbewoond
Volgens het CBS zijn 16% van de woningen in de wijk Brouwershaven (kern en buitengebied) onbewoond. Dit zijn woningen waarop niemand ingeschreven stond in de Basisregistratie personen op 1 januari 2019. In de kern alleen ligt dit aantal onbewoonde woningen in 2019 op 14%. Uit de gemeentelijke montoring in oktober 2020 aan de hand van inschrijvingen in het BRP, de aanwezigheid van een onttrekkingsvergunning en betaling van forensen- of toeristenbelasting, blijkt dat in de kern 10% van de woningen een deeltijd of tweede woning is. Leegstandspercentages Brouwershaven (wijk) Administratieve leegstand (Landelijke leegstandsmonitor 2020)
1%
Administratieve leegstand (gemeentelijk)
1,5%
•
Op basis van verschillende methoden om leegstand te berekenen, ligt het leegstandspercentage in de wijk Brouwershaven ligt tussen de 1% en 2%. Dit zijn woningen die leeg staan en helemaal niet worden bewoond (ook niet als deeltijdwoning).
8
SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND Aantal woningen Zeeuwland naar huurprijs (2020)
Aantal huurwoningen Zeeuwland 180 178 176 174 172 170 168 166
120 100 80 60 40 20 0 2016
2017
2018
2019
Goedkoop Betaalbaar Betaalbaar Middelduur 1 2
2020
Afname van 4,5%
Aantal woningen naar huurprijs
Goedkoop: tot €424,44 | Betaalbaar 1: €424,45-€607,46 | Betaalbaar 2: €607,47-651,03 | Middelduur: €651,04-€720,42
• •
Het aantal huurwoningen van Zeeuwland is in de periode 2016-2020 afgenomen met 4,5%. De meeste woningen van Zeeuwland in Brouwershaven vallen onder de categorie “Betaalbaar 1”, met een huurprijs tussen de €424,45 en €607,46 euro per maand. Het aandeel woningen in de hogere huurklassen is lager.
Gem. wachttijd per woningtype (maanden) 30
Gem. wachttijd per huurklasse (maanden) 20 15 10 5 0
20 10 0 2017
2018
Bovenwoning Levensloopwoning •
•
2019
2020
Eengezinswoning 2018
2019
2020
De gemiddelde wachttijd voor een huurwoning is de laatste jaren toegenomen in Brouwershaven. Voor eengezinswoningen is de wachttijd gestegen van 5 maanden naar 9 maanden in de periode 2017-2020. Voor levensloop/seniorenwoningen is de wachttijd toegenomen naar 19,5 maand. In de periode 2018-2020 is de gemiddelde wachttijd in Brouwershaven voor de huurklassen tot €432,51 en tussen €432,52-€619,01 toegenomen met resp. 2,5 en 8,5 maand. Boven deze huurklassen zijn de wachttijden afgenomen.
9
Gem. wachttijd per leeftijdsklasse (maanden)
•
De gemiddelde wachttijd is in deze periode toegenomen voor de leeftijdsklassen 23-40 jaar en 41-54 jaar en juist afgenomen voor de leeftijd klassen 18-22 jaar, 65-74 jaar en boven de 75 jaar.
12 10 8 6 4 2 0 18-22 23-40 41-54 55-64 65-74 jaar jaar jaar jaar jaar 2018
2019
> 75 jaar
2020
Aantal mutaties
Gem. aantal reacties per woning
20
80
15
60
10
40
5
20
0
0 2018
2019
2020
2018
Afname van 53% •
700 600 500 400 300 200 100 0
•
•
2019
2020
Toename van 84%
Totaal aantal reacties
2018
2019
Het totaal aantal mutaties is met 53% afgenomen in de periode 2018-2019, waardoor de druk op de sociale huurmarkt oploopt. Dit vertaalt zich in meer reacties per vrijkomende woning, een toename van 84% ten opzichte van 2018. Per saldo is het totaal aantal reacties ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van de voorgaande jaren.
2020
Afname van 15%
10
Omvang & woonsituatie inkomensgroepen 2020 120% 100% 80% 60% 40% 20% 0% Primaire doelgroep Koopwoning • •
•
Secundaire doelgroep
Corporatiewoning
Lage middeninkomens
Geen doelgroep
Particuliere huurwoning
Onbekend
De primaire doelgroep van een woningcorporatie zijn de huishoudens met een inkomen tot aan de huurtoeslaggrens. De huurtoeslaggrens is afhankelijk van leeftijd en gezinssamenstelling. De secundaire doelgroep zijn de huishoudens met een inkomen tussen de huurtoeslaggrens en de ECinkomensgrens. Deze huishoudens komen in aanmerking voor een sociale huurwoning, maar hebben geen recht op huurtoeslag. Opvallend is dat er nog een aanzienlijke groep uit de primaire en secundaire doelgroep in een koopwoning woont. Zowel de primaire als secundaire doelgroep blijven in de toekomst nagenoeg gelijk.
11
LEEFBAARHEID & FUNCTIES •
Brouwershaven kent maatschappelijke voorzieningen in verschillende categorieën. Voorzieningen hebben vooral een sport-, ontmoetings- of onderwijsfunctie.
•
De meeste voorzieningen liggen in de buurt (< 500 m), zoals een supermarkt, huisarts, restaurant, kinderdagverblijf en basisschool. De afstand tot een bioscoop en een treinstation zijn het grootst vanaf Brouwershaven.
10 maatschappelijke voorzieningen Binnensport
•
Gymzaal
Buitensport
• • •
Voetbal Tennis IJsbaan
Ontmoeting
•
Buurt- of dorpshuis
Cultuur
• •
Bibliobus Museum
Onderwijs
•
Primair
Kinderopvang
• •
BSO KDV/PSV
*Het ziekenhuis op 8,7 km afstand is het poliklinisch ziekenhuis te Zierikzee. Het volwaardig ziekenhuis in Goes is gelegen op 35,7 km afstand. De afstand tot een bioscoop is 29,8 km, maar het filmtheater in Zierikzee is op 10,6 km afstand gelegen van Brouwershaven.
12
Het centrum wordt gekenmerkt door commercieel vastgoed met een winkel-, kantoor- en bijeenkomstfunctie. Vastgoed met een gezondheidszorg of sportfunctie komt beperkt voor in het centrum.
Het publiek vastgoed in Brouwershaven heeft vooral een sport-, bijeenkomsten industriefunctie.
13
Voorzieningen
Bestemmingsplankaart
14
BAG-mutaties In de periode 2014-2019 hebben er 13 mutaties plaatsgevonden in Brouwershaven. Deze kunnen worden verdeeld in de volgende categorieën.
Aantal
Mutatie
1
Nieuwbouw
2
Sloop
2
Sloop i.c.m. nieuwbouw
8
Functieverandering van andere functie naar wonen
15
BEGRIPPENLIJST Onderwerp Aantal inwoners
Definitie Totaal aantal inwoners van de kern.
Bevolkingsopbouw
Aantal inwoners verdeeld naar leeftijdsklassen 0-14 jaar, 15-24 jaar, 25-44 jaar, 45-64 jaar, 65 jaar of ouder. Totaal aantal particuliere huishoudens.
Aantal huishoudens
Eenpersoons huishoudens Huishoudens zonder kinderen
Aantal eenpersoonshuishoudens.
Huishoudens met kinderen
Aantal huishoudens met kinderen.
Verhuisbewegingen
Percentage verhuisbewegingen binnen kern. Percentage verhuisbewegingen naar andere kern binnen gemeente. Percentage verhuisbewegingen buiten gemeente. Binnengemeentelijk migratiesaldo.
Migratiesaldo
Aantal huishoudens zonder kinderen.
Buitengemeentelijk migratiesaldo.
Natuurlijke groei
Het totaal aantal geboortes – sterfgevallen.
Verhuisbewegingen
Aantal verhuisbewegingen naar de genoemde kern.
Gemiddelde woningwaarde
Gemiddelde woningwaarde (in veelvouden van 1000 Euro).
Toelichting Het aantal inwoners van de genoemde kern dat is opgenomen in het bevolkingsregister van de woongemeente.
Particuliere huishoudens bestaan uit één of meer personen die alleen of samen in een woonruimte zijn gehuisvest en zelf in hun dagelijks onderhoud voorzien. Naast eenpersoonshuishoudens onderscheiden we meerpersoonshuishoudens (niet-gehuwde paren, niet-gehuwde paren met kinderen, echtparen, echtparen met kinderen, eenouderhuishoudens en overige huishoudens). De institutionele huishoudens worden hiertoe niet gerekend. Een particulier huishouden bestaande uit één persoon. Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen bestaan uit nietgehuwde paren zonder kinderen, echtparen zonder kinderen en overige huishoudens. Meerpersoonshuishoudens met kinderen bestaan uit nietgehuwde paren met kinderen, echtparen met kinderen en eenouderhuishoudens. Het percentage personen dat verhuist binnen de genoemde kern zelf. Het percentage personen dat verhuist vanuit de genoemde kern naar een andere kern binnen de gemeente Schouwen-Duiveland. Het percentage personen dat verhuist vanuit de genoemde kern naar een andere kern buiten de gemeente Schouwen-Duiveland. Het aantal personen dat zich vestigt in de genoemde kern vanuit een andere kern binnen de gemeente Schouwen-Duiveland – het aantal personen dat vertrekt vanuit de genoemde kern naar een andere kern binnen de gemeente Schouwen-Duiveland.
Het aantal personen dat zich vestigt in de genoemde kern vanuit een andere kern binnen de gemeente Schouwen-Duiveland – het aantal personen dat vertrekt vanuit de genoemde kern naar een andere gemeente. Het aantal levendgeborenen van 1 januari tot en met 31 december van het betreffende jaar - alle overledenen van 1 januari tot en met 31 december van het betreffende jaar. Het aantal verhuisbewegingen naar de genoemde kern toe vanuit een andere kern binnen de gemeente SchouwenDuiveland of vanuit een andere gemeente. De gemiddelde waarde onroerende zaken van woonobjecten gebaseerd op de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZwaarde). Voor de bepaling van de gemiddelde woningwaarde wordt alleen gebruik gemaakt van die WOZobjecten omschreven als woningen dienend tot hoofdverblijf (WOZ-objectcode 10) en woningen met praktijkruimte (WOZ-objectcode 11) met een waarde groter dan nul euro. De (voorlopig) gemiddelde woningwaarde wordt bepaald met de waardepeildatum van voorgaand jaar, bijvoorbeeld 2018: waardepeildatum 1 januari 2017. Wanneer de woningvoorraad kleiner is dan 20 woningen of het aantal WOZ-objecten kleiner is dan 50 wordt er geen WOZwaarde opgenomen.
16
Gemiddeld inkomen per inkomensontvanger
Gemiddeld inkomen per inkomensontvanger (per 1000 Euro).
Gemiddeld inkomen per inwoner
Gemiddeld inkomen per inwoner (per 1000 Euro).
Verdeling inkomenspercentage
Percentage laagste en hoogste huishoudinkomens.
Verdeling koopklassen Aantal woningen
Percentage woningen verdeeld naar koopklassen. Totaal aantal koopwoningen.
Totaal aantal huurwoningen.
Bewoonde & onbewoonde woningen
Percentage bewoonde woningen.
Percentage onbewoonde woningen.
Type vastgoed
Commercieel vastgoed. Publiek vastgoed.
BAG-mutaties
Aantal mutaties bekend in de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG)
Leegstand
Totaal aantal leegstaande woningen.
Administratieve leegstand (Landelijke leegstandsmonitor 2020).
Administratieve leegstand (gemeentelijke gegevens).
Het rekenkundig gemiddeld persoonlijk inkomen per persoon op basis van personen met persoonlijk inkomen die deel uitmaken van particuliere huishoudens. De waarde is vermeld bij minimaal 100 personen met persoonlijk inkomen in particuliere huishoudens per regio. Het rekenkundig gemiddeld persoonlijk inkomen per persoon op basis van de totale bevolking in particuliere huishoudens. De waarde is vermeld bij minimaal 100 personen in particuliere huishoudens per regio. Het aandeel huishoudens dat behoort tot de 40% laagste huishoudinkomens van Nederland en de 20% hoogste huishoudinkomens behoort. De woningvoorraad verdeeld naar verschillende prijsklassen. Woningen die eigendom zijn van de (toekomstige) bewoner(s) of in gebruik als tweede woning. Het aantal is vermeld bij 20 woningen of meer per buurt en wanneer het aandeel woningen met eigendom onbekend 50 procent of minder bedroeg. Woningen die niet bewoond worden door de eigenaar van de woning. Bij woningen waar geen bewoner geregistreerd is, gaat het om woningen waarvan het aannemelijk is dat de woning bestemd is voor de huurmarkt. Het aantal is vermeld bij 20 woningen of meer per buurt en wanneer het aandeel woningen met eigendom onbekend 50 procent of minder bedroeg. Een woning is bewoond als er volgens de Basisregistratie Personen (BRP) op peildatum 1 januari minimaal 1 persoon stond ingeschreven op het bijbehorende adres.
Alle overige woningen, die wel voor bewoning beschikbaar zijn, worden beschouwd als onbewoond. Het aantal bewoonde woningen wordt alleen vermeld bij minimaal 20 woningen. Een woning is onbewoond als er volgens de Basisregistratie Personen (BRP) op peildatum 1 januari geen persoon stond ingeschreven op het bijbehorende adres. Het aantal leegstaande woningen wordt alleen vermeld bij minimaal 20 woningen. Een gebouw met een commerciële functie. Een gebouw met een publieke functie op het gebied van onderwijs, sport, cultuur, welzijn, maatschappelijke opvang en/of zorg-medisch. Er is gekeken naar het aantal mutaties in de periode 2013 t/m 2019. De volgende veranderingen in de woningvoorraad zijn geanalyseerd: functieverandering van andere functie naar wonen, van woning naar een andere functie, mantelzorgwoning, nieuwbouw, samenvoeging, sloop, sloop en nieuwbouw, woningsplitsing. Voor het berekenen van leegstaande woningen zijn drie methodes gebruikt: administratie leegstand en leegstand op basis van energieverbruik (beide zijn afkomstig uit de Landelijke leegstandsmonitor 2020) en administratieve leegstand (afkomstig uit gemeentelijke gegevens).
Een verblijfsobject met woonfunctie behorend tot de populatie vastgoedobjecten, staat administratief leeg als hier volgens de Basisregistratie Personen (BRP) geen persoon staat ingeschreven, én als er volgens de WOZ geen gebruiker is, én als er geen sprake is van inschrijving als bedrijf in het Handelsregister (HR). Gegevens afkomstig uit Landelijke leegstandsmonitor 2020. Een verblijfsobject met woonfunctie staat leeg als op de peildatum 1 januari niemand stond ingeschreven in de Gemeentelijke Basisadministratie persoonsgegevens (GBA), en vanaf 2014 de Basisregistratie Personen (BRP) èn er geen onttrekkingsvergunning vanuit de gemeentelijke Huisvestingsverordening is verleend of er forensenbelasting wordt betaald.
17
Aantal huurwoningen Zeeuwland Gemiddelde wachttijd
Aantal mutaties Aantal reacties
Omvang & woonsituatie inkomensgroepen
Totaal aantal woningen in bezit van Zeeuwland in de genoemde kern. De gemiddelde wachttijd voor het verkrijgen van een huurwoning in de genoemde kern. Totaal aantal mutaties van Zeeuwland in de genoemde kern. Totaal aantal reacties op woningen van Zeeuwland in de genoemde kern. Verschillende doelgroepen verdeeld naar type woningen in de genoemde kern.
Het aantal huurwoningen zowel de sociale voorraad als de duurdere huurwoningen (boven huurtoeslaggrens). Gemiddelde wachttijd van actief woningzoekende. Vanaf eerste reactie tot tekening huurcontract. Totaal aantal verhuizingen in bestaande voorraad en nieuw afgesloten huurcontracten bij nieuwbouw. Totaal aantal reacties op geadverteerde vrijkomende woningen.
Bij sommige woningen krijgen bepaalde doelgroepen voorrang, bijvoorbeeld jongeren of ouderen.
18
BRONNENLIJST Thema Afbeelding voorblad
Deelthema
Bron https://www.booking.com/selfcatering/city/nl/brouwershaven.nl.html
Info Brouwershaven voorblad
https://www.schouwenduiveland.nl/inwoners/gemeentearchief/geschiedeni s/geschiedenis-van-de-kernen/brouwershaven https://nl.wikipedia.org/wiki/Brouwershaven
Demografie
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20152020”
Demografische prognose
WMA Schouwen-Duiveland (december 2017) – Stec Groep Update WMA Schouwen-Duiveland (augustus 2020) – Stec Groep
Verhuisbewegingen en natuurlijke groei
Binnengemeentelijk migratiesaldo Buitengemeentelijk migratiesaldo
Verhuisbewegingen
Vestiging vanuit andere kern in gemeente – vertrek naar kern binnen gemeente (gemeentelijke gegevens) Vestiging vanuit andere gemeente – vertrek naar andere gemeente (gemeentelijke gegevens) Aantal geboortes – aantal sterfgevallen. CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20152020” Update WMA Schouwen-Duiveland (augustus 2020)
Sociaal-economisch
Gemiddeld WOZ-waarde & inkomen Verdeling inkomenspercentage Verdeling koopklassen
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20152020” Energie Transitie Atlas provincie Zeeland https://huispedia.nl/gemeente/schouwen-duiveland
Wonen
Pandtypen, vastgoedtypen, bouwperiodes Aantal woningen, bezit huurwoningen, bewoonde & onbewoonde woningen Leegstand
Energie Transitie Atlas provincie Zeeland
Natuurlijke groei
Sociale huurwoningen Zeeuwland Leefbaarheid en functies
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20152020” https://www.cbs.nl/nlnl/maatwerk/2020/49/landelijke-monitor-leegstand2020 Berekend aan de hand van Basisregistratie Personen, onttrekkingsvergunning voor deeltijd wonen en forenzen/toeristen belasting (gemeentelijke gegevens) Gegevens verkregen van Zeeuwland
Type en aantal maatschappelijke voorzieningen
Inventarisatie maatschappelijke voorzieningen (gemeentelijke gegevens)
Afstand tot dichtstbijzijnde voorzieningen Commercieel en publiek vastgoed Voorzieningen (op kaart)
http://www.weetmeer.nl/buurt/SchouwenDuiveland/Brouwershaven/16760100 Energie Transitie Atlas provincie Zeeland Lokale kennis (kaart gemaakt m.b.v. LocalFocus) 19
Bestemmingsplankaart BAG-mutaties Afbakening kernen en structuurversterkende plekken CBS StatLine “Kerncijfers Wijken en Buurten 2015-2020” 2015 2016 2017 2018 2019 2020
https://www.ruimtelijkeplannen.nl/viewer/view https://kaarten.zeeland.nl/map/bag_aantallen Structuurvisie Wonen Schouwen-Duiveland
https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/navigatieScherm/zoeken?searchKeywords=ker ncijfers%20wijken%20en%20buurten&page=2 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/83 220NED/table?dl=4A5Fv https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/83487NED/table?ts=1609764620361 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/83765NED/table?ts=1609764656431 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84286NED/table?ts=1609764674911 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84583NED/table?ts=1609764689392 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84799NED/table?ts=1609764702751
20