1174131 Bijlage 12. Kernprofiel Renesse
Tekst van het document
Kernprofiel Renesse
De kern Renesse Renesse is een ringdorp met in het midden van de ring de Jacobuskerk. De eerste officiële vermelding van het dorp stamt uit 1244. In die tijd werd het dorp Riethnesse genoemd, afgeleid van riet en landtong (nes of neus). Aan het begin van de 20ste eeuw kwamen de eerste badgasten naar Renesse. De verlenging van het tracé van de stoomtram Zijpe – Brouwershaven tot aan Burgh maakte Renesse vanaf 1915 aanzienlijk beter bereikbaar. Begin jaren twintig werd het eerste kampeerterrein aan de Hogezoom geopend, waar ook de eerste zomerhuisjes werden gebouwd. Door het Deltaplan en de verschillende dammen, werd Renesse beter bereikbaar. Zo groeide Renesse uit tot badplaats. Het woonmilieu in Renesse wordt getypeerd als ‘wonen aan de kust’, wat zich laat kenmerken door de zee, het strand, de duinen en het bos die dichtbij de kern liggen. Het wonen op bijzondere plaatsen waar het water voelbaar en tastbaar aanwezig is. De kern beweegt mee op het ritme van de vakantieseizoenen. In de Woning Markt Analyse (WMA) is Renesse aangemerkt als groeikern, wat betekent dat er een toename van het aantal huishoudens wordt verwacht voor de komende tien jaar.
Gezien de huidige druk op de woningmarkt, de extra woningen die we kunnen bouwen in de kernen en de Nationale Woon- en Bouwagenda waarin onder andere gestreefd wordt naar het bouwen van betaalbare woningen, willen we de mogelijkheden voor woningbouw in Renesse onderzoeken. Doel kernprofiel In dit kernprofiel wordt de huidige woningmarkt van Renesse geïnventariseerd door demografische en sociaaleconomische factoren en andere thema’s op het gebied van wonen, sociale huur en leefbaarheid te analyseren. Het doel van dit kernprofiel is de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad in beeld te brengen en te taxeren waar incourante onderdelen aanwezig zijn. Op deze manier kan er worden gekeken naar een woningaanbod dat beter aansluit op de (toekomstige) behoefte van lokale woningzoekenden. Gezamenlijk met de dorpsraad willen we de behoefte voor nieuwbouw woningen onderzoeken. Deze inventarisatie zal uiteindelijk worden gebruikt om (in de toekomst) strategische beleidskeuzes te kunnen maken en de juiste woningen voor de juiste doelgroep op de juiste locatie(s) toe te voegen.
Augustus 2024
1
Inhoudsopgave DEMOGRAFIE ................................................................................................................................................ 3 DEMOGRAFISCHE PROGNOSE .................................................................................................................. 3 VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI...................................................................................... 4 SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN ........................................................................................................ 6 WONEN........................................................................................................................................................... 7 SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND ................................................................................................. 9 LEEFBAARHEID & FUNCTIES .................................................................................................................... 11 WONINGBEHOEFTE RENESSE ................................................................................................................. 15 BRONNENLIJST ........................................................................................................................................... 16
Augustus 2024
2
DEMOGRAFIE Aantal inwoners
Bevolkingsopbouw
1510
600 500 400 300 200 100 0
1500 1490 1480 1470 1460 1450 2019
2020
2021
2022
2023
Aantal inwoners
0-14 jaar 15-24 jaar
25-44 jaar
45-64 jaar
65 jaar of >
2019
2021
2022
2023
2020
Aantal huishoudens
Huishoudenstype
800
400
790
300
780
200
770
100
760
0 2019
750
2021
2022
2023
Eenpersoonshuishoudens
740 2019
2020
2021
2022
2023
Aantal huishoudens •
2020
Huishoudens zonder kinderen Huishoudens met kinderen
Ten opzichte van 2019 is het aantal inwoners van Renesse in 2023 toegenomen met 20. Ten opzichte van 2021 is een lichte daling te zien van 10 inwoners. Het aandeel personen met een leeftijd tussen 15-24 jaar, 25-44 jaar en 65+ is toegenomen. Het aandeel personen met een leetijd tussen 0-14 jaar is ongeveer gelijk gebleven. Het aandeel personen in de leeftijdsklasse 45-64 jaar is licht afgenomen. Ten opzichte van 2019 is het aantal huishoudens in Renesse in 2023 toegenomen met 35. Het aantal eenpersoonshuishouden is in de periode 2019-2023 toegenomen (+45), het aantal huishoudens met kinderen is toegenomen (+5) en het aantal huishoudens zonder kinderen is afgenomen (-15).
•
• •
DEMOGRAFISCHE PROGNOSE Huishoudens (CBS)
•
Historische ontwikkeling (huishoudens)
Migratiesaldo Primos2022 (personen) (BRP) (huishoudens)
Primos2023 (huishoudens)
Indicatie type kern
Woonmilieu
785 20 65 25 Groeikern Kust Door de indicatoren historische huishoudensontwikkeling, migratiesaldo en huishoudensprognose wordt Renesse aangemerkt als ‘groeikern’ in de Woningmarkt Analyse 2023.
Augustus 2024
3
VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI Saldo verhuizingen & natuurlijke groei 40 20 0 2019
2020
2021
2022
2023
-20 -40 Binnengemeentelijk migratiesaldo Buitengemeentelijk migratiesaldo Natuurlijke groei Totaal migratiesaldo & natuurlijke groei
•
•
• •
In de periode 2019-2023 verhuisden meer personen vanuit Renesse naar een andere kern binnen de gemeente, dan andersom. Per saldo is er voor Renesse dus een binnengemeentelijk vertrekoverschot. De meeste binnengemeentelijke verhuisbewegingen naar Renesse komen vanuit Zierikzee (9%), Burgh-Haamstede (8%) en Brouwershaven (3%) (zie tabel volgende bladzijde). In de periode 2019-2023 was het aantal personen dat zich vanuit een andere gemeente vestigde in Renesse groter dan het aantal personen dat vertrok naar een andere gemeente. In deze periode was dus sprake van een buitengemeentelijk vestigingsoverschot (m.u.v. 2021). 37% van de verhuisbewegingen naar Renesse komt vanuit een andere gemeente en 11% vanuit het buitenland. In de periode 2019-2023 zijn er in Renesse 27 personen geboren en er zijn 95 personen overleden. Er is sprake van een sterfte-overschot voor deze periode. Het saldo geboorte- en sterftecijfer in combinatie met het saldo verhuizingen leidt tot een totale afname van de bevolking in Renesse (m.u.v. 2022). Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door een binnengemeentelijk vertrekoverschot in combinatie met het sterftecijfer.
Augustus 2024
4
Verhuisbewegingen naar Renesse (2019-2023) Buiten gemeente Buitenland Brouwershaven Bruinisse Burgh-Haamstede Dreischor Ellemeet Kerkwerve Nieuwerkerk Noordgouwe Noordwelle Oosterland Ouwerkerk Renesse Scharendijke Serooskerke Sirjansland Zierikzee Zonnemaire 0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
35%
40%
30%
35%
Verhuisbewegingen naar Renesse
Verhuisbewegingen vanuit Renesse (2019-2023) Buiten gemeente Buitenland Brouwershaven Bruinisse Burgh-Haamstede Dreischor Ellemeet Kerkwerve Nieuwerkerk Noordgouwe Noordwelle Oosterland Ouwerkerk Renesse Scharendijke Serooskerke Sirjansland Zierikzee Zonnemaire 0%
5%
10%
15%
20%
25%
Verhuisbewegingen vanuit Renesse
Augustus 2024
5
SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN Gemiddelde woningwaarde x €1.000 500 400 300 200 100 0 2019
2020
2021
2022
2023
Gemiddelde woningwaarde SD Gemiddelde woningwaarde kern
•
De gemiddelde woningwaarde is in de periode 2019-2023 in Renesse toegenomen met 20%. De gemiddelde woningwaarde voor de gehele gemeente is toegenomen met ongeveer 38%. Wel ligt in Renesse de gemiddelde woningwaarde hoger dan voor het gemiddelde van Schouwen-Duiveland (resp. €399.000 vs. €343.000).
Verdeling koopklassen (2024)
Augustus 2024
•
De grootste voorraad van woningen in Renesse bevindt zich in de prijsklas €300.000-€350.00. Ook voor de prijsklassen €250.000-€300.000, €350.000-€400.000 en €400.000€500.000 is de voorraadgroter. Vanaf €500.000 neemt de voorraad sneller af.
•
De woningvoorraad van Renesse ligt voornamelijk in het betaalbare en middensegment tot €500.000.
6
WONEN De meest voorkomende pandtypen in het centrum van Renesse zijn vrijstaande woningen, gevolgd door rijwoningen. Twee-ondereen-kap woningen zijn beperkt aanwezig. In het centrum en daarbuiten komen ook utiliteitsgebouwen voor (gebouwen zonder woonbestemming). Het meest voorkomende vastgoedtype in Renesse is particuliere woningbouw. Sociale woningbouw is beperkt aanwezig. Een deel betreft commercieel vastgoed. Recreatie vastgoed komt voor buiten de kern Renesse.
Buiten de ring van de gebouwen in Renesse heeft een bouwperiode voor 1950. Rondom de ring van de kern heeft een gemixte samenstelling. De ring zelf, is gebouwd voor het jaar 1920.
Augustus 2024
7
Aantal woningen
Bezit huurwoningen (%)
1200
50
1000
40
800
30
600
20
400
10
200 0
0 2019
2020
2021
Woningen totaal
2022
2023
2019
2020
Koopwoningen
•
Het aantal woningen in Renesse is in de periode 2019-2023 afgenomen met 35 woningen. Het percentage koopwoningen is in dezelfde periode met ongeveer 1,5% afgenomen. Het totale percentage huurwoningen is in deze periode met 5,6% afgenomen. Het aandeel huurwoningen in bezit van de woningcorporatie is ongeveer gelijk gebleven in de afgelopen 5 jaar (rond 17%).
Bewoonde en onbewoonde woningen kern (%)
120 100 80 60 40 20 0
120 100 80 60 40 20 0 2019
2020 Bewoond
• •
2023
Bezit woningcorporatie
Bewoonde en onbewoonde woningen wijk (%)
•
2022
Bezit overige verhuurders
Huurwoningen • •
2021
2021
2022
2023
2019
Onbewoond
2020
Bewoond
2021
2022
2023
Onbewoond kern
Volgens het CBS zijn 28% van de woningen in de wijk Renesse (kern + buitengebied) onbewoond (in 2023). Dit zijn woningen waarop niemand ingeschreven stond in de Basisregistratie personen op 1 januari 2023. Voor de kern Renesse ligt het aantal onbewoonde woningen op 8% in 2023. Uit de gemeentelijke montoring aan de hand van inschrijvingen in het BRP, de aanwezigheid van een onttrekkingsvergunning en betaling van forensen- of toeristenbelasting, blijkt dat in de kern 4,7% van de woningen in Renesse een deeltijd of tweede woning is.
•
Leegstandspercentages Renesse (kern) Landelijke leegstandsmonitor 2023
2%
Feitelijke leegstand (gemeentelijk)
1,5%
Augustus 2024
Op basis van verschillende methoden om leegstand te berekenen, ligt het leegstandspercentage in de kern Renesse rond de 2%. Dit zijn woningen die leeg staan en helemaal niet worden bewoond (ook niet als deeltijdwoning).
8
SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND Aantal huurwoningen Zeeuwland
Aantal woningen Zeeuwland 2023
210
140 120 100 80 60 40 20 0
205 200 195 190 185 180 2020
2021
2022
2023 Aantal woningen Zeeuwland 2023
Aantal huurwoningen Zeeuwland
Goedkoop: tot €454,47 | Betaalbaar 1: €454,48-€650,43 | Betaalbaar 2: €650,44-€697,07| Middelduur: €697,08-€879,66 | Duur: > €879,67
• •
Het aantal huurwoningen van Zeeuwland is in de periode 2019-2023 toegenomen met 15. De meeste woningen van Zeeuwland in Renesse vallen onder de categorie “Betaalbaar 1”, met een huurprijs tussen de €454,48 en €650,43 euro per maand.
Gem. wachttijd per woningtype (maanden)
Gem. wachttijd per huurklasse (maanden)
20 15 10 5 0
30 20 10 0 Goedkoop
2020
2021
2022
2020
2023
Gem. wachttijd per leeftijdsklasse
•
25 20 15 10
•
5 0 < 23 jaar
23-30 31-40 41-54 55-64 65-74 jaar jaar jaar jaar jaar
2020
Augustus 2024
2021
2022
2023
75+ jaar
•
Betaalbaar 1 Betaalbaar 2
2021
2022
Duur
2023
De gemiddelde wachttijd voor een eengezinswoning is in 2023 gedaald met ongeveer 7 maanden ten opzichte van 2020, voor een seniorenwoning is de wachttijd toegenomen met ongeveer 3 maanden, voor appartementen met 6 maanden en voor tiny houses met 7 maanden. De gemiddelde wachttijd voor huurwoningen in de categorie “Betaalbaar 2” is in 2023 met 15 maanden gedaald ten opzichte van 2022. De categorie “Betaalbaar 1” is met 5 maanden gedaald in 2023 ten opzichte van 2022. Categorie “Duur” is met 2,5 maand gedaald in 2023 ten op zichte van 2022. Ten opzichte van 2022 is in 2023 is de gemiddelde wachttijd voor de leeftijdscategoriën 23-30 jaar, 3140 jaar, 65-74 jaar en 75+ jaar afgenomen. Voor de leeftijdsklasse <23 jaar en 55-64 jaar is de wachttijd juist toegenomen.
9
Aantal mutaties
Totaal aantal reacties
30
1500
25 1000
20 15
500
10 5
0
0 2020
2021
2022
Aantal mutaties • •
2023
2020
2021
2022
2023
Totaal aantal reacties
Het aantal mutaties is toegenomen met 8 in 2023 ten opzichte van 2022. Ten opzichte van 2020 is het aantal reacties in 2023 toegenomen met 19%.
Augustus 2024
10
LEEFBAARHEID & FUNCTIES 8 maatschappelijke voorzieningen Buitensport
• •
Tennis IJsbaan
Ontmoeting
•
Buurt- of dorpshuis
Cultuur
• •
Bibliobus Theater/Dans/Muziek
Onderwijs
•
Primair onderwijs
Kinderopvang
• •
BSO KDV/PSZ
•
Afstand tot dichtstbijzijnde…
•
Renesse kent maatschappelijke voorzieningen in verschillende categorieën. Voorzieningen hebben vooral een sport-, ontmoetings- of cultuurfunctie. De meeste voorzieningen liggen in de buurt (< 1 km), zoals een supermarkt, basisschool en huisarts. De afstand tot een bioscoop en een treinstation zijn het grootst vanaf Renesse.
Aantal
Supermarkt
0,4 km
Treinstation
33,6 km
Ziekenhuis (Zierikzee)*
15,2 km
Ziekenhuis (Dirksland)
32,5 km
Huisarts
0,5 km
1 binnen 3 km
Bioscoop
32,9 km
0 binnen 10 km
Filmtheater (Zierikzee)
15,2 km
Restaurant
0,2 km
Zwembad
15,7 km
Tandarts
5,2 km
Jeu de Boules / midgetgolfbaan
0,3 km
Kinderdagverblijf
0,7 km
1 binnen 3 km
Basisschool
0,7 km
1 binnen 3 km
VMBO-school
14,5 km
0 binnen 5 km
HAVO/VWO-school
14,5 km
0 binnen 5 km
Augustus 2024
1 binnen 3 km
1 binnen 20 km
11
Commercieel vastgoed in Renesse heeft voornamelijk een winkel-, woon-, kantoor- en bijeenkomstfunctie Ook commercieel vastgoed met andere functies (industrie en gezondsheidszorg) komt voor.
Publiek vastgoed in Renesse heeft een winkel- en woonfunctie.
Augustus 2024
12
Voorzieningen
Omgevingsplankaart
Augustus 2024
13
BAG-mutaties In de periode 2019-2023 hebben er 64 mutaties plaatsgevonden in Renesse. Deze kunnen worden verdeeld in de volgende categorie: Aantal
Mutatie
16
Functieverandering van andere functie naar wonen
4
Functieverandering van woning naar andere functie
34
Nieuwbouw
10
Sloop
Potentiële woningbouwlocaties
Augustus 2024
14
WONINGBEHOEFTE RENESSE Woningbouwplannen Er spelen veel woningbouwplannen in Renesse. De huidige woningbouwplannen betreffen in totaal grote aantallen woningen: • Manege Grol: 80-120 woningen • Sportveld: 16 woningen • Roelandsweg: 80 woningen (met zorg) • Meelfabriek: 12 woningen (mogelijk recreatie?) De bovenstaande plannen en aantallen zijn nog niet allemaal vastgesteld. Voor manege Grol is er een intentieovereenkomst voor 80-120 woningen. Dit zijn woningen in verschillende prijsklassen (zoals betaalbare woningen tot 390.000, sociale huur en een aantal duurdere koopwoningen om doorstroom vanuit de kern te bevorderen). Het is wettelijk niet toegestaan om lokale inwoners voorrang te geven bij inschrijving op deze woningen. Wel bekijken we welke maatregelen hieraan bij kunnen dragen, zoals het inzetten op lokale communicatie, waardoor lokale inwoners als eerste op de hoogte zijn van woningbouwplannen. Daarnaast kan Zeeuwland meer doen met het toewijzen van woningen aan lokale inwoners. Visie dorpsraad De dorpsraad geeft aan dat het totaal aan woningbouwplannen veel lijkt voor de maat en schaal van het dorp. Er moet daarom niet alleen duidelijkheid zijn over aantallen en in welke periode ze gerealiseerd gaan worden, maar ook duidelijkheid over het type woningen.
Het kan best zijn dat deze aantallen in een visie en bij een juiste mix correct zijn als ze over een periode van maximaal 10 tot 15 jaar gerealiseerd gaan worden. Waar we vooral ook op in willen steken is dat er betaalbare (en dan niet volgens de “norm”) woningen komen voor jongeren uit Renesse en omgeving en voor medewerkers van bedrijven. We zullen het wellicht niet kunnen voorkomen, maar we roepen toch op om hier een bepaalde vorm van sturing op los te laten daar waar mogelijk. Mogelijke woningbouwlocaties vanuit dorpsraad Lindelaan/achterpad 3 locaties van Vroon Suggestie: het tankstation aan de Hogezoom meenemen in het traject van de verplaatsing van de supermarkt Woonwagenkamp: Stoofwekken tot aan Mauritsweg Woningbehoefte Renesse Er is behoefte aan de mix: starterswoningen, sociale huur en woningen die geschikt zijn om door te stromen vanuit een starterswoning in de kern. Zo komen er ook in de kern ‘goedkopere’ starterswoningen beschikbaar. Qua aantal denkt de dorpsraad aan 70-100 woningen. Dat zou voldoende zijn om in de vraag vanuit het dorp te voorzien. De grootste groepen woningzoekenden zijn starters en (tijdelijke) werknemers.
Tweede woningen De dorpsraad Renesse geeft aan dat het huidige werkingsgebied voor deeltijd wonen (tweede woningen) in de kern uitgebreid mag worden, omdat ze signaleren dat er in het dorp woningen worden gekocht voor het gebruik als tweede woning. Daarbij kan ook gekeken worden om de genoemde uitbreidingsplannen mee te nemen in het werkingsgebied, zodat deze woningen uitsluitend bedoeld zijn voor permanente bewoning.
Augustus 2024
15
BRONNENLIJST Thema Afbeelding voorblad
Deelthema
Bron https://www.opschouwenduiveland.nl/nl/routes/115 1287680/door-de-duinen-van-renesse
Info Renesse voorblad
https://renesseaanzee.nl/algemeen/geschiedenis/
Demografie
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20192023”
Demografische prognose
Update WMA Schouwen-Duiveland 2023
Verhuisbewegingen en natuurlijke groei
Binnengemeentelijk migratiesaldo Buitengemeentelijk migratiesaldo
Verhuisbewegingen
Vestiging vanuit andere kern in gemeente – vertrek naar kern binnen gemeente (gemeentelijke gegevens) Vestiging vanuit andere gemeente – vertrek naar andere gemeente (gemeentelijke gegevens) Aantal geboortes – aantal sterfgevallen. CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20192023” Update WMA Schouwen-Duiveland 2023
Sociaal-economisch
Gemiddeld WOZ-waarde & inkomen Verdeling inkomenspercentage Verdeling koopklassen
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20192023” Energie Transitie Atlas provincie Zeeland https://huispedia.nl/gemeente/schouwen-duiveland
Wonen
Pandtypen, vastgoedtypen, bouwperiodes Aantal woningen, bezit huurwoningen, bewoonde & onbewoonde woningen Leegstand
Energie Transitie Atlas provincie Zeeland
Natuurlijke groei
Sociale huurwoningen Zeeuwland Leefbaarheid en functies
CBS StatLine “Kerncijfers Wijken en Buurten 2015-2020”
Augustus 2024
CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20192023” https://www.cbs.nl/nlnl/maatwerk/2020/49/landelijke-monitor-leegstand2020 Berekend aan de hand van Basisregistratie Personen, onttrekkingsvergunning voor deeltijd wonen en forenzen/toeristen belasting (gemeentelijke gegevens) Gegevens verkregen van Zeeuwland
Type en aantal maatschappelijke voorzieningen
Inventarisatie maatschappelijke voorzieningen (gemeentelijke gegevens)
Afstand tot dichtstbijzijnde voorzieningen Commercieel en publiek vastgoed Voorzieningen (op kaart) Bestemmingsplankaart BAG-mutaties
https://buurtinfo.copaan.nl/gemeente/SchouwenDuiveland/1676/ Energie Transitie Atlas provincie Zeeland Lokale kennis (kaart gemaakt m.b.v. LocalFocus) https://www.ruimtelijkeplannen.nl/viewer/view https://kaarten.zeeland.nl/map/bag_aantallen https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/navigatieScherm/zoeken?searchKeywords=ker ncijfers%20wijken%20en%20buurten&page=2
16
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Augustus 2024
https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/83 220NED/table?dl=4A5Fv https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/83487NED/table?ts=1609764620361 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/83765NED/table?ts=1609764656431 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84286NED/table?ts=1609764674911 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84583NED/table?ts=1609764689392 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84799NED/table?ts=1609764702751 https://opendata.cbs.nl/#/CBS/nl/dataset/85039NED /table?ts=1656922372162 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/85 318NED/table?ts=1675076137750 https://opendata.cbs.nl/statline#/CBS/nl/dataset/856 18NED/table?ts=1707731790536
17