CConstaterende datSchouwen-Duiveland
Koppel je AI →
Document · PDF

1174131 Bijlage 01. Kernprofiel Brouwershaven

Commissie Ruimte en Economie 7 oktober 2024, gemeente Schouwen-DuivelandBij agendapunt: RVS Kernprofielen ter vaststelling (1174131)2.494 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Brouwershaven

De kern Brouwershaven Brouwershaven is de tweede stad van Schouwen-Duiveland. De stad is relatief jong: de havenplaats is in 1285 of 1286 ontstaan. De geschiedenis van Brouwershaven is er een van verbondenheid met het water. De vangst van vis en schelpdieren was een belangrijke inkomstenbron. Maar ook de handel in wijn en bier, hout en steen, wol en vlas, rapen en bieten deed de stad groeien. Het stadje grenst direct aan het Grevelingenmeer en heeft een beschermd stadsgezicht. Er zijn tal van historische gebouwen aanwezig en ook de historische stadswallen en gracht zijn behouden. Het woonmilieu in Brouwershaven wordt getypeerd als ‘dorpswonen’, wat zich laat kenmerken door wonen in de rust en intimiteit van het stadje, de plek waar mensen elkaar kennen. Met rust, ruimte en stilte van de polders. In de Woning Markt Analyse (WMA) is Brouwershaven aangemerkt als balanskern, wat betekent dat de verwachting is dat het aantal huishoudens in Brouwershaven (beperkt) zal toenemen in de toekomst. Gezien de huidige druk op de woningmarkt, de extra woningen die we kunnen bouwen in de kernen en de Nationale Woon- en Bouwagenda waarin onder andere gestreefd wordt naar het bouwen van betaalbare woningen, willen we de mogelijkheden voor woningbouw conform de woningbehoefte van de inwoners van Brouwershaven onderzoeken.

Doel kernprofiel In dit kernprofiel wordt de huidige woningmarkt van Brouwershaven geïnventariseerd door demografische en sociaaleconomische factoren en andere thema’s op het gebied van wonen, sociale huur en leefbaarheid te analyseren. Het doel van dit kernprofiel is de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad in beeld te brengen en te taxeren waar incourante onderdelen aanwezig zijn. Op deze manier kan er worden gekeken naar een woningaanbod dat beter aansluit op de (toekomstige) behoefte van lokale woningzoekenden. Gezamenlijk met de stadsraad willen we de behoefte voor nieuwbouw woningen onderzoeken. Deze inventarisatie zal uiteindelijk worden gebruikt om (in de toekomst) strategische beleidskeuzes te kunnen maken en de juiste woningen voor de juiste doelgroep op de juiste locatie(s) toe te voegen.

Augustus 2024

1

Inhoudsopgave DEMOGRAFIE ................................................................................................................................................ 3 DEMOGRAFISCHE PROGNOSE .................................................................................................................. 3 VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI...................................................................................... 4 SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN ........................................................................................................ 6 WONINGVOORRAAD .................................................................................................................................... 7 SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND ................................................................................................. 9 LEEFBAARHEID & FUNCTIES .................................................................................................................... 11 WONINGBEHOEFTE BROUWERSHAVEN ................................................................................................. 15 BRONNENLIJST ........................................................................................................................................... 17

Augustus 2024

2

DEMOGRAFIE Aantal inwoners

Bevolkingsopbouw

1280

500

1270

400

1260

300 200

1250

100

1240

0

1230 2019

2020

2021

2022

Aantal inwoners

0-14 jaar 15-24 jaar

25-44 jaar

45-64 jaar

65 jaar of >

2019

2021

2022

2023

2020

Aantal huishoudens

Huishoudenstype

700

400 300 200 100 0

690 680 670

2019

2019

2020

2021

2022

2023

2022

2023

Huishoudens zonder kinderen

Aantal huishoudens

• •

2021

Eenpersoonshuishoudens

660

• •

2020

Huishoudens met kinderen

Het aantal inwoners van Brouwershaven is met 30 personen afgenomen in 2023 ten opzichte van 2019. Het aandeel kinderen (0-14 jaar) en personen met een leeftijd tussen 25 en 44 jaar is toegenomen in de periode 2019-2023 (met een daling in de tussenliggende periode), het aantal jongeren (15-24 jaar) is afgenomen (met een stijging in tussenliggende periode). Het aantal personen in de leeftijdsklasse 45-64 jaar en 65+ is afgenomen in dezelfde periode. Het aantal huishoudens is toegenomen met ongeveer 20 in de periode 2019-2023. Het aantal eenpersoonshuishoudens is toegenomen (+50) tussen 2019 en 2023, het aantal huishoudens zonder kinderen is afgenomen (-20) en het aantal huishoudens met kinderen is ook afgenomen (-10)

DEMOGRAFISCHE PROGNOSE

•

Huishoudens (CBS)

Historische ontwikkeling (huishoudens)

Migratiesaldo (personen) (BRP)

Primos2022 (huishoudens)

Primos2023 (huishoudens)

Indicatie type kern

Woonmilieu

685

-5

+25

-5

-5

Balanskern

Dorps

Door de indicatoren historische huishoudensontwikkeling, migratiesaldo en huishoudensprognose wordt Brouwershaven aangemerkt als ‘balanskern’ in de Woningmarkt Analyse 2023.

Augustus 2024

3

VERHUISBEWEGINGEN & NATUURLIJKE GROEI Migratiesaldo & natuurlijke groei 30 20 10 0 -10

2019

2020

2021

2022

2023

-20 -30 Binnengemeentelijk migratiesaldo Buitengemeentelijk migratiesaldo Natuurlijke groei Totaal migratiesaldo & natuurlijke groei

•

•

• •

In de periode 2019-2023 verhuisden meer personen vanuit Brouwershaven naar een andere kern binnen de gemeente, dan andersom. Per saldo is er voor Brouwershaven dus een binnengemeentelijk vertrekoverschot (m.u.v. 2021 en 2023). De meeste binnengemeentelijke verhuisbewegingen naar Brouwershaven komen vanuit Zierikzee (10%), Burgh-Haamstede (4%) en Renesse (3%) (zie tabel volgende bladzijde). In de periode 2019-2023 was het aantal personen dat zich vanuit een andere gemeente vestigde in Brouwershaven groter dan het aantal personen dat vertrok naar een andere gemeente. In deze periode was dus sprake van een buitengemeentelijk vestigingsoverschot (m.u.v. 2019). 45% van de verhuisbewegingen naar Brouwershaven komt vanuit een andere gemeente en 6% vanuit het buitenland. In de periode 2019-2023 zijn er in Brouwershaven 14 personen geboren en er zijn 35 personen overleden. Er is sprake van een sterfte-overschot voor deze periode. Het saldo geboorte- en sterftecijfer in combinatie met het saldo verhuizingen leidt tot een totale toename van de bevolking in Brouwershaven vanaf 2023 (en in 2020 en 2021). Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door een buitengemeentelijk vestigingsoverschot.

Augustus 2024

4

Verhuisbewegingen naar Brouwershaven (2019-2023) Buiten gemeente Buitenland Brouwershaven Bruinisse Burgh-Haamstede Dreischor Ellemeet Kerkwerve Nieuwerkerk Noordgouwe Noordwelle Oosterland Ouwerkerk Renesse Scharendijke Serooskerke Sirjansland Zierikzee Zonnemaire 0%

5%

10%

15%

20%

25%

30%

35%

40%

45%

50%

Verhuisbewegingen naar Brouwershaven

Verhuisbewegingen vanuit Brouwershaven (2019-2023) Buiten gemeente Buitenland Brouwershaven Bruinisse Burgh-Haamstede Dreischor Ellemeet Kerkwerve Nieuwerkerk Noordgouwe Noordwelle Oosterland Ouwerkerk Renesse Scharendijke Serooskerke Sirjansland Zierikzee Zonnemaire 0%

5%

10%

15%

20%

25%

30%

35%

Verhuisbewegingen vanuit Brouwershaven

Augustus 2024

5

SOCIAAL-ECONOMISCHE ASPECTEN Gemiddelde woningwaarde x €1.000 400 300 200 100 0 2019

2020

2021

2022

2023

Gemiddelde woningwaarde SD Gemiddelde woningwaarde kern

•

De gemiddelde woningwaarde is in de periode 2019-2023 in Brouwershaven toegenomen met ongeveer 41%. In de totale gemeente is de woningwaarde toegenomen met ongeveer 38%. Wel is in Brouwershaven de gemiddelde woningwaarde lager dan voor het gemiddelde van Schouwen-Duiveland (resp. €266.000 vs. €343.000).

Verdeling koopklassen (2024) •

•

Augustus 2024

De grootste voorraad van woningen in Brouwershaven bevindt zich tussen de klassen €200.000-€250.000 en €250.000-€300.000. Tussen de €300.000-€350.000 is het percentage ook nog hoger. In de hogere prijsklassen neemt de voorraad sneller af. Brouwershaven heeft dus veel woningen in een betaalbare prijsklasse tot € 350.000. Woningen in het hogere segment in Brouwershaven zijn slechts beperkt beschikbaar.

6

WONINGVOORRAAD De meest voorkomende pandtypen in Brouwershaven zijn rijwoningen, gevolgd door vrijstaande woningen. Twee-ondereen-kapwoningen zijn in mindere mate aanwezig. In het centrum komen enkele meergezinswoningen voor, terwijl buiten het centrum meerdere industriegebouwen voorkomen.

Het meest voorkomende vastgoedtype in Brouwershaven is particuliere woningbouw, vooral in het centrum. Buiten het centrum komt ook sociale woningbouw voor. Commercieel vastgoed is zowel binnen als buiten het centrum gelegen. Recreatief vastgoed is nauwelijks aanwezig in de kern van Brouwershaven.

Het merendeel van de panden in het centrum van Brouwershaven is gebouwd voor 1920 en tussen 1920 en 1950, enkele panden hebben een jonger bouwjaar. Buiten het centrum komen vooral jongere bouwjaren voor. Het meerendeel is gebouwd tussen 1950 en 1975 en tussen 1975 en 1990, maar panden gebouwd vanaf 1990 komen hier ook voor. Nieuwbouw vanaf 2005 komt maar weinig voor.

Augustus 2024

7

Aantal woningen

Bezit huurwoningen (%)

1000

40

800

30

600

20

400

10

200 0

0 2019

2020

Woningen totaal

2021

2022

2023

2019

Koopwoningen

•

2023

Het aantal woningen in Brouwershaven is in de afgelopen 5 jaar afgenomen met 13. Het percentage koopwoningen is in de periode 2015-2019 met 2 afgenomen. Het totale percentage huurwoningen is in deze periode gelijk gebleven met 30%, met in de tussenliggende periode een lichte stijging. Het aandeel huurwoningen in bezit van de woningcorporatie is met 1% toegenomen in de afgelopen 5 jaar.

Bewoonde en onbewoonde woningen kern (%)

150

150

100

100

50

50

0

0 2019

2020 Bewoond

• •

2022

Bezit woningcorporatie

Bewoonde en onbewoonde woningen wijk (%)

•

2021

Bezit overige verhuurders

Huurwoningen • •

2020

2021

2022

2023

2019

Onbewoond

2020 Bewoond

2021

2022

2023

Onbewoond

Volgens het CBS zijn 11% van de woningen in de wijk Brouwershaven (kern en buitengebied) onbewoond (in 2023). Dit zijn woningen waarop niemand ingeschreven stond in de Basisregistratie personen op 1 januari 2023. In de kern alleen ligt dit aantal onbewoonde woningen in 2023 ook op 11%. Uit de gemeentelijke montoring aan de hand van inschrijvingen in het BRP, de aanwezigheid van een onttrekkingsvergunning en betaling van forensen- of toeristenbelasting, blijkt dat in de kern Brouwershaven 13% van de woningen een deeltijd of tweede woning is.

Leegstandspercentages Brouwershaven (wijk) Administratieve leegstand (Landelijke leegstandsmonitor 2023)

1%

Administratieve leegstand (gemeentelijk)

2,5%

Augustus 2024

•

Het leegstandspercentage in de kern Brouwershaven ligt tussen de 1% en 2,5%. Dit zijn woningen die leeg staan en helemaal niet worden bewoond (ook niet als deeltijdwoning).

8

SOCIALE HUURWONINGEN ZEEUWLAND Aantal huurwoningen Zeeuwland

Aantal woningen Zeeuwland 2023

175

120 100 80 60 40 20 0

170 165 160 155 2019

2020

2021

2022

2023

Aantal huurwoningen Zeeuwland

Aantal woningen Zeeuwland

Goedkoop: tot €454,47 | Betaalbaar 1: €454,48-€650,43 | Betaalbaar 2: €650,44-€697,07| Middelduur: €697,08-€879,66 | Duur: > €879,67

• •

Het aantal huurwoningen van Zeeuwland in Brouwershaven is in de periode 2019-2023 afgenomen met 10. De meeste woningen van Zeeuwland in Brouwershaven vallen onder de categorie “Betaalbaar 1”, met een huurprijs tussen de €454,48 en €650,43 euro per maand.

Gem. wachttijd per woningtype (maanden)

Gem. wachttijd per huurklasse (maanden)

30 25 20 15 10 5 0

40 30 20 10 0 Goedkoop

2021

2022

2023

2021 •

Gem. wachttijd per leeftijdsklasse 30

•

25 20 15

•

10 5 0 18-22 jaar

23-40 jaar

2021

Augustus 2024

41-54 jaar

55-64 jaar

2022

65-74 > 75 jaar jaar

Betaalbaar 1 Betaalbaar 2

2022

Duur

2023

In de periode 2023 is de gemiddelde wachttijd voor een levensloopwoning toegenomen met 5,4 maanden ten opzichte van 2022. Voor de andere woningtypen zijn ten opzichte van het jaar 2022 de wachttijden in 2023 afgenomen. De gemiddelde wachttijd voor een huurwoning in de categorie Betaalbaar 2 is in 2023 toegenomen met 23,9 maanden ten opzichte van 2021. Voor een huurwoning in de categorie Betaalbaar 1 is de wachttijd ten opzichte van 2021 met 2,1 maanden afgenomen. Voor de leeftijdsklasse 23-40 jaar is de wachttijd voor een huurwoningen afgenomen in de periode 2021-2023 (met een toename in 2022). Voor de leeftijdsklasse 41-54 jaar is de wachttijd toegenomen in dezelfde periode (met een toename in 2022). Voor de leeftijdklasse 65-74 jaar is de wachttijd afgenomen ten opzichte van 2021, maar toegenomen ten opzichte van 2022. In 2023 is de wachttijd voor de leeftijdsklasse > 75 jaar toegenomen.

2023

9

Aantal mutaties

Totaal aantal reacties

8,5

2500

8

2000 1500

7,5

1000

7

500

6,5

0 2021

2022 Aantal mutaties

• •

2023

2021

2022

2023

Totaal aantal reacties

Het aantal mutaties is in de periode 2021-2023 toegenomen met 1. In 2023 is het totaal aantal reacties gestegen met 1.495 ten opzichte van 2021, dit is een toename van ongeveer 190%.

Augustus 2024

10

LEEFBAARHEID & FUNCTIES 10 maatschappelijke voorzieningen Binnensport

•

Gymzaal

Buitensport

• • •

Voetbal Tennis IJsbaan

Ontmoeting

•

Buurt- of dorpshuis

Cultuur

• •

Bibliobus Museum

Onderwijs

•

Primair

Kinderopvang

• •

BSO KDV/PSV

Afstand tot dichtstbijzijnde…

•

Brouwershaven kent maatschappelijke voorzieningen in verschillende categorieën. Voorzieningen hebben vooral een sport-, ontmoetings- of onderwijsfunctie.

•

De meeste voorzieningen liggen in de buurt (< 500 m), zoals een supermarkt, huisarts, restaurant, kinderdagverblijf en basisschool. De afstand tot een bioscoop en een treinstation zijn het grootst vanaf Brouwershaven.

Aantal

Supermarkt

400 m

2 binnen 3 km

Oprit hoofdweg

600 m

Treinstation

29,7 km

Ziekenhuis (Zierikzee)*

8,7 km

1 binnen 20 km

Huisarts

400 m

1 binnen 3 km

Bioscoop

29,8 km

Filmtheater (Zierikzee)

10,6 km

Restaurant

400 m

Zwembad

10,2 km

Kinderdagverblijf

500 m

Basisschool

400 m

VMBO-school

9,8 km

1 binnen 10 km

HAVO/VWO-school

9,8 km

1 binnen 10 km

10 binnen 3 km

1 binnen 3 km

*Het ziekenhuis op 8,7 km afstand is het poliklinisch ziekenhuis te Zierikzee. Het volwaardig ziekenhuis in Goes is gelegen op 35,7 km afstand. De afstand tot een bioscoop is 29,8 km, maar het filmtheater in Zierikzee is op 10,6 km afstand gelegen van Brouwershaven.

Augustus 2024

11

Het centrum wordt gekenmerkt door commercieel vastgoed met een winkel-, kantoor- en bijeenkomstfunctie. Vastgoed met een gezondheidszorg of sportfunctie komt beperkt voor in het centrum.

Het publiek vastgoed in Brouwershaven heeft vooral een sport-, bijeenkomsten industriefunctie.

Augustus 2024

12

Voorzieningen

Omgeving splankaart

Augustus 2024

13

BAG-mutaties In de periode 2019-2023 hebben er 12 mutaties plaatsgevonden in Brouwershaven. Deze kunnen worden verdeeld in de volgende categorieën.

Aantal

Mutatie

3

Nieuwbouw

1

Sloop

7

Functieverandering van andere functie naar wonen

1

Functieverandering van woning naar andere functie

Potentiële woningbouwlocaties

Augustus 2024

14

WONINGBEHOEFTE BROUWERSHAVEN De stadsraad Brouwershaven heeft de volgende locaties aangereikt als potentiële woningbouwlocaties in Brouwershaven.

Augustus 2024

15

Augustus 2024

16

BRONNENLIJST Thema Afbeelding voorblad

Deelthema

Bron https://www.booking.com/selfcatering/city/nl/brouwershaven.nl.html

Info Brouwershaven voorblad

https://www.schouwenduiveland.nl/inwoners/gemeentearchief/geschiedeni s/geschiedenis-van-de-kernen/brouwershaven https://nl.wikipedia.org/wiki/Brouwershaven

Demografie

CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20192023”

Demografische prognose

Update WMA Schouwen-Duiveland 2023

Verhuisbewegingen en natuurlijke groei

Binnengemeentelijk migratiesaldo Buitengemeentelijk migratiesaldo

Verhuisbewegingen

Vestiging vanuit andere kern in gemeente – vertrek naar kern binnen gemeente (gemeentelijke gegevens) Vestiging vanuit andere gemeente – vertrek naar andere gemeente (gemeentelijke gegevens) Aantal geboortes – aantal sterfgevallen. CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20192023” Update WMA Schouwen-Duiveland 2023

Sociaal-economisch

Gemiddeld WOZ-waarde & inkomen Verdeling koopklassen

CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20192023” https://huispedia.nl/gemeente/schouwen-duiveland

Wonen

Pandtypen, vastgoedtypen, bouwperiodes Aantal woningen, bezit huurwoningen, bewoonde & onbewoonde woningen Leegstand

Energie Transitie Atlas provincie Zeeland

Natuurlijke groei

Sociale huurwoningen Zeeuwland Leefbaarheid en functies

Augustus 2024

CBS StatLine - “Kerncijfers Wijken en Buurten 20192023” https://www.cbs.nl/nlnl/maatwerk/2020/49/landelijke-monitor-leegstand2020 Berekend aan de hand van Basisregistratie Personen, onttrekkingsvergunning voor deeltijd wonen en forenzen/toeristen belasting (gemeentelijke gegevens) Gegevens verkregen van Zeeuwland

Type en aantal maatschappelijke voorzieningen

Inventarisatie maatschappelijke voorzieningen (gemeentelijke gegevens)

Afstand tot dichtstbijzijnde voorzieningen Commercieel en publiek vastgoed Voorzieningen (op kaart) Bestemmingsplankaart BAG-mutaties Afbakening kernen en structuurversterkende plekken

http://www.weetmeer.nl/buurt/SchouwenDuiveland/Brouwershaven/16760100 Energie Transitie Atlas provincie Zeeland Lokale kennis (kaart gemaakt m.b.v. LocalFocus) https://www.ruimtelijkeplannen.nl/viewer/view https://kaarten.zeeland.nl/map/bag_aantallen Structuurvisie Wonen Schouwen-Duiveland

17

CBS StatLine “Kerncijfers Wijken en Buurten 2019-2023” 2019 2020 2021 2022 2023

Augustus 2024

https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/navigatieScherm/zoeken?searchKeywords=ker ncijfers%20wijken%20en%20buurten&page=2 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84583NED/table?ts=1609764689392 https://opendata.cbs.nl/statline/?themaNr=52010#/C BS/nl/dataset/84799NED/table?ts=1609764702751 https://opendata.cbs.nl/#/CBS/nl/dataset/85039NED /table?ts=1656922372162 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/85 318NED/table?ts=1675076137750 https://opendata.cbs.nl/statline#/CBS/nl/dataset/856 18NED/table?ts=1707731790536

18

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14539546/1