CConstaterende datSchouwen-Duiveland
Koppel je AI →
Document · PDF

1102574 Bijlage 4 Memo programmering en exploitatiebegroting (1)

Commissie Ruimte en Economie 7 oktober 2024, gemeente Schouwen-DuivelandBij agendapunt: RVS Voorlopig Ontwerp nieuwbouw Brogum (1102574)2.329 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Aan: werkgroep beheer en exploitatie Van: Synarchis Betreft: notitie programmering en exploitatiebegroting Cultuurpodium Brogum Datum: 26 augustus 2024

1.

Deelopdracht programmering en exploitatiebegroting

In deze notitie brengen we de door stichting Brogum beoogde programmering van het nieuwe Cultuurpodium in beeld en presenteren we een daarbij passende exploitatiebegroting voor de eerste drie jaar na ingebruikname.

2.

Programmering

In het volgende overzicht is de gerealiseerde programmering 2023 afgezet tegen de door stichting Brogum beoogde/geambieerde programmering voor het nieuwe Cultuurpodium Brogum. De programmering is opgebouwd uit: Concerten, variërend van populaire tribute-/coverbands, lokale bands, clubavonden en als nieuwe activiteit optredens van bluesbands op zondag(middag). Kleinschalige activiteiten in het theatercafé met foyer, variërend van singer-songwriters, jazz en allerlei culturele activiteiten (onder andere voor kinderen en jongeren). Zakelijke en particuliere verhuur van de concertzaal en het theatercafé met foyer. Het Anywave Festival. Dit evenement wordt door een zelfstandige stichting georganiseerd en maakt geen deel uit van de in deze notitie opgenomen exploitatiebegroting. 2023

Cultuurpodium Brogum Programmering Concerten - Tribute to/coverbands - Regulier - Local Heroes - Clubavonden - Blues Sunday subtotaal: Café shows - Singer-songwriter - Jazz - Kids - Culturele activiteiten subtotaal: Verhuur - Zakelijk - Particulier subtotaal: Anywave Festival - woensdag - donderdag - vrijdag - zaterdag subtotaal: Totaal

Aantal

Nieuw Brogum

Bezoekers

Aantal

Bezoekers

5 5 2 11 0 23

141 91 54 59 0

704 455 108 646 0 1.913

8 8 2 6 6 30

200 200 100 125 100

1.600 1.600 200 750 600 4.750

0 0 0 0 0

0 0 0 0

0 0 0 0 0

8 8 4 4 24

75 75 50 50

600 600 200 200 1.600

6 1 7

147 120

880 120 1.000

8 4 12

200 150

1.600 600 2.200

1 1 1 1 4 34

150 200 535 2.000

150 200 535 2.000 2.885 5.798

1 1 1 1 4 70

150 300 1.000 2.500

150 300 1.000 2.500 3.950 12.500

Kade 52 • 3371 EP Hardinxveld-Giessendam

0184 616 544

info@synarchis.nl www.synarchis.nl

1

Toelichting: Voorzien is in een verdubbeling van het aantal activiteiten (van 34 naar 70) en van ruim een keer zoveel bezoekers (van bijna 5.800 naar 12.500). Met een uitbreiding van de capaciteit van effectief 200 bezoekers nu naar circa 300 bezoekers in het nieuwe Brogum, aangevuld met een theatercafé en foyer beoordelen we dit als een ambitieuze, maar realistische ambitie. De toename van het aantal concerten (van 23 naar 30) is relatief beperkt. Het gemiddelde aantal van ruim 150 bezoekers per concert is uitdagender. Ter vergelijking: uit benchmarkgegevens (cijfers 2022) onder enkele podia1 met een vergelijkbare capaciteit (gemiddeld 275 staanplaatsen) is sprake van gemiddeld 42 concerten en ongeveer 100 betalende bezoekers per concert. In andere podia in Zeeland (’t Beest in Goes, De Piek in Vlissingen en De Spot in Middelburg) is sprake van een vergelijkbaar beeld (gemiddeld 44 concerten en 110 betalende bezoekers). Met de beschikbaarheid van een theatercafé met foyer ontstaat in het nieuwe Brogum de mogelijkheid van café shows. In de beoogde programmering is daar door stichting Brogum adequaat op ingespeeld (24 voorstellingen voor in totaal 1.800 bezoekers). Dit geldt ook voor de zakelijke en particuliere verhuringen. De grotere zaalcapaciteit zal met name op de vrijdag en zaterdag leiden tot meer bezoekers aan het Anywave Festival.

Dit festival blijft ook in het nieuwe Brogum een zeer belangrijk evenement, maar krijgt in verhouding wel wat minder impact. Waar Anywave nu nog 50% van het totaal aantal bezoekers ‘levert’, daalt dit aandeel tot minder dan 30% in het nieuwe Brogum. De beoogde programmering voor het nieuwe Brogum vormt de basis voor de exploitatiebegroting, die in de volgende paragraaf wordt gepresenteerd.

3.

Exploitatiebegroting

In het volgende overzicht is de exploitatiebegroting voor Cultuurpodium Brogum weergegeven, waarbij voor de vergelijking ook de begroting 2024 van het huidige Brogum is opgenomen. Bij het opstellen van deze notitie kan nog geen inzicht worden gegeven in de resultaten 2023, omdat de jaarrekening van Cultuurpodium Brogum nog niet is vastgesteld. De exploitatiebegroting voor het nieuwe Brogum is weergegeven voor de jaren 1, 2 en 3 vanaf de ingebruikname, afgerond op honderdtallen. In jaar 1 en jaar 2 is sprake van ‘opstartjaren’, waarin toegegroeid moet worden naar de beoogde bezoekersaantallen. Wij verwachten dat vanaf jaar 3 sprake is van een stabiele exploitatie, waarbij het exploitatie- en bezoekerspotentieel van Brogum optimaal wordt benut. De begroting is exclusief btw.

1

De Vereniging van Nederlandse Poppodia en Festivals (VNPF) stelt in het Podium Analyse Systeem (PAS) benchmarkgegevens beschikbaar. In deze benchmark zijn podia in Nijmegen (Astrant), Zaandam (De Flux), Vlaardingen (Kroepoekfabriek) en Hoorn (Manifesto) opgenomen, die in omvang redelijk vergelijkbaar zijn met het nieuwe Cultuurpodium Brogum.

2

prijspeil 2024

BEGROTING BROGUM

Begroting

Nieuw Brogum

Nieuw Brogum

Nieuw Brogum

2024

jaar 1

jaar 2

jaar 3

BATEN Omzet entreegelden concertzaal Omzet entreegelden foyer Omzet horeca Omzet overige diensten Omzet sponsoring/reclame

€ € € € €

30.000 42.000 4.000 -

Omzet verhuur Jaarlijkse subsidie gemeente

€ €

€ 74.000

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t

Subsidie regio-arrangement

€

5.000

n.n.b

n.n.b

n.n.b

Budgetsubsidie exploitatie Totaal baten

€ €

38.767 € 193.767 €

492.300 € 639.700 €

480.100 € 675.300 €

467.900 710.900

Personeelskosten

€

85.000 €

130.000 €

130.000 €

130.000

Inkoop programmering Overig evenementen

€ €

35.000 € 16.700 €

58.300 € 21.700 €

77.700 € 21.700 €

97.200 21.700

Inkoop horeca

€

8.500 €

26.000 €

34.700 €

43.400

Huisvesting

€

15.000 6.800 € 31.300 €

7.500 31.300

€ € € € € € € € €

13.000 299.100 15.000 22.000 15.700 5.000 700.900 10.000 -

€ € € € €

42.800 7.200 86.800 4.000 3.000

€ € € € €

€ € € € €

71.300 12.000 144.700 4.000 5.000

4.800 €

6.000

57.000 9.600 115.800 4.000 4.000

3.600 €

LASTEN

Schoonmaak /onderhoud Energie en water

€ €

6.000 € 31.300 €

Belasting en verzek ering Huur

€ € € € € € € € €

13.000 299.100 12.000 17.600 15.700 4.000 634.700 5.000 -

Kantoorkosten Verkoopkosten Afschrijvingen / dotatie onderhoudsvoorziening Overige kosten Totaal lasten Mutaties bestemmingsreserve Bedrijfsresultaat

€ € € € € € €

9.500 10.000 7.050 3.655 190.405 2.500 862

€ € € € € € € € €

13.000 299.100 13.500 19.800 15.700 4.500 667.800 7.500 -

Toelichting: De omzet entreegelden concertzaal is in jaar 3 bepaald op de aangegeven 4.750 bezoekers, vermenigvuldigd met een gemiddeld ticket van € 15,00. De omzet in jaar 1 bedraagt 60% en in jaar 2 80% van jaar 3. De omzet entreegelden foyer is voor ‘Singer-songwriter’ en ‘Jazz’ op € 10,- per bezoeker vastgesteld. Voor de overige activiteiten (‘Kids’ en culturele activiteiten) is gratis entree het uitgangspunt. De omzet horeca is in jaar 3 gebaseerd op: € 99.750 omzet uit de concertzaal op basis van een gemiddelde omzet van € 21,- per bezoeker (in verhouding ongeveer gelijk aan de begroting 2024; € 42.000 omzet bij ruim 1.900 bezoekers). € 12.000 omzet uit de café shows op basis van een gemiddelde omzet van € 7,50 per bezoeker (begroot 1.600 bezoekers). € 33.000 omzet uit verhuur op basis van een gemiddelde omzet van € 15,- per bezoeker. In de exploitatiebegroting zijn de baten en lasten van het Anywave Festival buiten beschouwing gelaten. Voor dit festival is een zelfstandige stichting opgericht. De omzet overige diensten (denk bijvoorbeeld aan verkoop van oordoppen, verhuur van apparatuur) is gelijk gehouden aan de begroting 2024. Met betrekking tot de omzet sponsoring/reclame is de verwachting dat het nieuwe gebouw met nieuwe uitstraling een beperkte extra omzet uit sponsoring of reclame op zal kunnen brengen.

De omzet verhuur is gebaseerd op de aangegeven zakelijke en particuliere verhuur van 12x per jaar (gemiddeld circa 200 bezoekers per keer) tegen een tarief van gemiddeld € 500 huur per keer (1 dagdeel). De subsidie bedraagt in 2024 in totaal € 117.767; € 5.000 vanuit het regio-arrangement en € 112.767 gemeentelijke subsidie. De subsidie regio-arrangement is zeker gesteld tot en met 2026. De vraag is derhalve of daar ook voor het nieuwe 3

Brogum rekening mee gehouden kan worden. Wij stellen voor in de nieuwe situatie de jaarlijkse subsidie gemeente toe te voegen aan de budgetsubsidie exploitatie. De totale benodigde subsidie voor een sluitende begroting voor het nieuwe Brogum bedraagt in het eerste jaar € 492.300 en loopt af tot € 467.900 in jaar 3; het jaar waarin verwacht mag worden dat de exploitatie volledig benut kan worden. Indien bij aanvang nog altijd gebruik gemaakt kan worden van het regio-arrangement zal de benodigde gemeentelijke subsidie met het beschikbaar gestelde bedrag afnemen. De hoogte van de subsidie wordt voor € 299.100 veroorzaakt door de huur die de stichting aan de gemeente betaalt aangezien de kostprijs dekkende huur onderdeel is van de exploitatiebegroting. In aanpassing op de notitie organisatiemodel Brogum zijn de personeelskosten (taakstellend) vastgesteld op maximaal € 130.000 (in de genoemde notitie bedroeg dit € 150.000). De aanpassing komt voort uit het voortschrijdend inzicht ten aanzien van het benodigde aantal betaalde krachten ten behoeve van programmering, marketing, horeca en facilitaire zaken. Uitgangspunt is dat € 130.000 ook toereikend is voor de opstartjaren 1 en 2.

Binnen dit kaderstellend budget is het aan de stichting om keuzes te maken over de invulling van de formatie (directie en stafmedewerkers), waarbij de verhouding kan veranderen in de loop van de (opstart)jaren. Na stabilisatie van de exploitatie (jaar 3) is het zaak gezamenlijk (gemeente en stichting) vast te stellen wat structureel de benodigde formatie is en welke kosten daarmee gemoeid zijn. Overigens blijkt uit benchmarkgegevens dat in omvang vergelijkbare podia ook sprake is van een professionele inzet van circa 2 fte. In ’t Beest (Goes) en De Spot (Middelburg) wordt respectievelijk 3,0 en 3,6 fte ingezet (peiljaar 2022). De inkoop programmering is afgeleid van de omzet entreegelden concertzaal en foyer en vastgesteld op 117%, conform de verhouding in 2024. Met een dergelijke verhouding ‘scoort’ Brogum goed ten opzichte van de podia, die in de eerdergenoemde benchmark zijn opgenomen. De lasten van overige evenementen/investeringen zijn berekend in verhouding tot de groei van het aantal optredens (van 23 in 2023 naar 30 in de nieuwe situatie). De inkoop horeca is berekend op 30% van de omzet horeca. Op basis van referenties is de post schoonmaak/onderhoud vastgesteld op € 7.500 in jaar 3. Met het oog op de groei in de programmering en de grotendeels vaste component van deze kostenpost, zijn de kosten voor jaar 1 en jaar 2 respectievelijk vastgesteld op 80% en 90%.

De kosten voor energie en water zijn vastgesteld op € 31.300 per jaar, uitgaande van: een energieverbruik van 100.000 kWh tegen een tarief van € 0,20 aangevuld met € 7.500 aan netbeheer- en meetkosten; € 3.800 aan vaste en variabele kosten ten aanzien van watergebruik; Een deel van de te gebruiken energie wordt door de zonnepanelen van de gemeente geleverd. Het financieel uitgangspunt in de begroting is dat de stichting de gebruikte kWh tegen een gangbaar tarief aan de gemeente vergoedt. Dit betekent dat de gemeente jaarlijks inkomsten ontvangt voor de aan de stichting geleverde energie. De belastingen bestaan voor € 11.000 uit de gebruikersbelasting (thans 0,1967% tegen een fictieve WOZ-waarde van € 4.900.000) en overige lasten zoals rioolbelasting en afvalstoffenheffing. De verzekeringen ten aanzien van de exploitatie zijn voor € 2.000 opgenomen. De gemeente moet bepalen welke huur zij aan stichting Brogum wenst door te berekenen. Deze huur zal voor de gemeente kosten dekkend moeten zijn. Vanuit vastgoedperspectief is dan sprake van een budget neutrale situatie. Vanuit cultureel perspectief betekent dit dat de kostprijs dekkende huur gecompenseerd moeten worden middels een subsidie.

De kostprijs dekkende huur (€ 299.100) is als volgt opgebouwd: De gemiddelde gemeentelijke kapitaallasten: € 236.727; De eigenarenbelasting € 12.000 (0,2443% bij een fictieve WOZ van 4,9 mio); De opstalverzekering € 2.450 (0,05% bij een fictieve WOZ van 4,9 mio); De gemeentelijke onderhoudslasten bestaande uit: € 32.000 planmatig onderhoud (vervangingen); € 16.000 preventief onderhoud (zoals contractonderhoud, keuringen en storingen). De huisvestingslasten hebben een negatieve impact op het bedrijfsresultaat. Middels de door de gemeente vast te stellen en te verstrekken budgetsubsidie exploitatie moet zorggedragen worden voor een sluitende begroting voor stichting Brogum. De posten kantoorkosten, verkoopkosten en overige kosten beschouwen wij in de huidige situatie als marktconform. In de nieuwe situatie nemen deze kosten toe in verhouding tot de hogere ambities die met het nieuwe Brogum samenhangen.

4

De post afschrijvingen/dotatie onderhoudsvoorziening heeft betrekking op investeringen die door de stichting of de gemeente zijn gedaan ten aanzien van de inrichting van Brogum. Toekomstige vervangingen (en het jaarlijkse onderhoud) van de inrichting moet door de stichting worden bekostigd. De gemeente heeft een taakstellend investeringsbudget van afgerond € 258.000 beschikbaar gesteld voor de inrichting. Om de toekomstige vervangingen te kunnen bekostigen zal de stichting jaarlijks een bedrag aan de onderhoudsvoorziening moeten doteren. Het opgenomen bedrag is als volgt tot stand gekomen; Inrichtingskosten

Aanschaf Onderhoud Vervanging Investering Afschrijftermijn Reservering p.j.

Inrichtingskosten 10 jaar

Gemeente

Stichting

Stichting

€

40.000

10

€

4.000 Losse inrichting, theatertechniek

Inrichtingskosten 15 jaar

Gemeente

Stichting

Stichting

€

45.000

15

€

3.000

Keuken

Inrichtingskosten 20 jaar

Gemeente

Stichting

Stichting

€ 173.000 € 258.000

20

€ €

8.650 15.650

Bar, Podium, pantry, overig Dotatie onderhoudsvoorziening

Opmerking

Indien het gemeentelijk budget niet toereikend blijkt te zijn, zal het additionele investeringsbedrag door de stichting uit haar bestaande reserves bekostigd moeten worden; Indien het gemeentelijk budget te ruim blijkt te zijn, zal het dotatiebedrag en daarmee ook de gemeentelijke subsidie verlaagd worden; De voorziening geldt ook voor de vervanging van de inrichting die de stichting vanuit het huidige Brogum meeneemt. De post mutatie bestemmingsreserve is bedoeld voor opbouw eigen vermogen en zou na jaar 3 bij goede financiële resultaten achterwege gelaten kunnen worden. Overigens beschikt stichting Brogum momenteel ook over een bestemmingsreserve van circa € 30.000. De vraag is of, en zo ja welk deel van deze reserve aangewend wordt voor investering in de inrichting van het nieuwe Brogum.

5

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14539443/1