CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarmonitor Woonruimtebemiddeling regio Rotterdam 2022

Overige evenementen 12 september 2023, gemeente SchiedamBij agendapunt: Presentaties en documenten30.123 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Monitor woonruimtebemiddeling regio Rotterdam 2022 (zoals vastgesteld op 19 juli 2023 door het SvWrR, via digitaal besluit van de wethouders Wonen in de regio Rotterdam) Onderzoek en Business Intelligence

Colofon Gemeente Rotterdam, afdeling Onderzoek en Business Intelligence (OBI)

Datum: 5 juli 2023 Auteurs: Matthieu Permentier & Ludo van Dun Vragen: onderzoek@rotterdam.nl 2

Inhoudsopgave

1 Inleiding

4

2 Ontwikkelingen in de regio

5

3 Regiogemeenten onderling vergeleken

14

4 Urgent woningzoekenden: verleende urgentiegronden en geslaagden naar urgentiegrond

28

5 Feitenkaarten per gemeente Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Rotterdam . . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Ridderkerk . . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Barendrecht . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Albrandswaard . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Lansingerland . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Capelle aan den IJssel . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Krimpen aan den IJssel . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Maassluis . . . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Vlaardingen . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Schiedam . . . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Nissewaard . . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Hellevoetsluis . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Brielle . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Westvoorne . . . . . . . . . . . . . . .

35 36 38 40 42 44 46 48 50 52 54 56 58 60 62

6 Verhuisbewegingen per regiogemeente

64

7 Tabellenboek

79

8 Afkortingen en definities

107

3

1

Inleiding

In deze rapportage Monitor woonruimtebemiddeling 2022 bespreken we de belangrijkste resultaten van de woonruimteverdeling in de regio Rotterdam (zie figuur 1.1). Het gaat hier over corporatiewoningen tot aan de liberalisatiegrens (€763,47) die in het jaar 2022 zijn aangeboden of verhuurd. Vrije sector huurwoningen vallen dus buiten deze rapportage. We kijken in deze rapportage naar de druk op de sociale huurmarkt (slaagkansen en mediane inschrijfduur), de woningvraag en de geslaagden. De cijfers in deze rapportage zijn afkomstig van Woonnet Rijnmond en zijn in opdracht van Maaskoepel en de veertien gemeenten van het Samenwerkingsverband Wonen regio Rotterdam (SvWrR) door de afdeling Onderzoek en Business Intelligence (OBI) van de gemeente Rotterdam geanalyseerd.1 In hoofdstuk 2 bespreken we de belangrijkste ontwikkelingen in de regio Rotterdam, zoals de druk op de huurmarkt en ontwikkeling van het woningaanbod, woningzoekenden en geslaagden. In hoofdstuk 3 bespreken we deze onderwerpen voor de 14 regiogemeenten. Hoofdstuk 4 bespreekt het onderwerp urgenties. We gaan in op het aantal urgentieaanvragen en -toekenningen en de urgentiegronden van geslaagde urgent woningzoekenden. Hoofdstuk 5 geeft per gemeente de belangrijkste cijfers van de afgelopen jaren. Hoofdstuk 6 toont de verhuisbewegingen per regiogemeente. Hoofdstuk 7 bestaat uit een tabellenbijlage.

Figuur 1.1: Werkingsgebied WoonnetRijnmond, 2022 (gelijk aan werkingsgebied SvWrR)

1 Per 1 januari 2023 zijn de gemeenten Brielle, Hellevoetsluis en Westvoorne samengevoegd tot de gemeente Voorne aan Zee.

4

2

Ontwikkelingen in de regio

Ontwikkelingen 2022 In tabel 2.1 worden de belangrijkste ontwikkelingen tussen 2021-2022 kort weergegeven. Zowel de woningvraag als het woningaanbod is in 2022 afgenomen. Tabel 2.1: Ontwikkelingen huurmarkt in één oogopslag Thema

Onderwerp

2019

2020

2021

2022

Verandering ’21-’22

Woningvraag Woningaanbod Woningverhuur Druk op de huurmarkt

Actief woningzoekenden Geadverteerde woningen Verhuringen Mediane inschrijfduur Slaagkans

90.662 10.876 11.028 23 maanden Tussen 0,7 en 5,7%

96.711 10.638 10.094 25 maanden Tussen 0,5 en 4,9%

102.826 11.852 11.380 31 maanden Tussen 0,5 en 5,1%

102.372 11.516 11.227 36 maanden Tussen 0,5 en 5,1%

-0,4% -3% -1% +5 maanden

Druk op huurmarkt houdt aan en de slaagkans neemt in acht van de veertien gemeenten af De slaagkans geeft aan hoeveel woningzoekenden een woning hebben gekregen ten opzichte van het aantal actief woningzoekenden. De gemiddelde slaagkans varieert in de gemeenten in 2022 tussen de 0,5% tot 5,1% (figuur 2.1). De slaagkans ligt in 2022 overal beduidend lager dan in 2019. Tussen 2020 en 2021 steeg de slaagkans in de meeste gemeenten maar van 2021 op 2022 daalde de slaagkans in negen van de veertien gemeenten.

5

Figuur 2.1: Slaagkans per regiogemeente 2018-2022 (in %)

Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne 0% 2018

1%

2%

2019

2020

3% 2021

4%

5%

6%

7%

8%

2022

Mediane inschrijfduur stijgt in 2022 naar 36 maanden Met ingang van de monitor over 2020 rapporteren we de mediane inschrijfduur van de geslaagde reguliere woningzoekenden in plaats van de gemiddelde inschrijfduur. De waarden van deze inschrijfduur zijn namelijk niet gelijkmatig verdeeld en daarom is de mediaan een geschikter centrummaat dan het rekenkundig gemiddelde. De mediaan is de middelste waarde van de getallenreeks. De mediane inschrijfduur rapporteren we voor geslaagde reguliere woningzoekenden en dit zijn de woningzoekenden, exclusief urgenten, herhuisvestingskandidaten en vergunninghouders, die in 2022 geslaagd zijn via het inschrijfduur-, woningloting-, direct kans-, wens & wachtmodel of via directe bemiddeling. Bij de berekening wordt de periode in aantal maanden geteld tussen de datum van inschrijving en de datum waarop de verhuring geregistreerd is. Dit zegt daarmee niet per definitie iets over hoe lang een woningzoekende zelf actief op zoek is naar een woning. Inschrijfduren per gemeente worden pas gerapporteerd wanneer deze berekend zijn over minimaal 5 inschrijfduren. De mediane inschrijfduur van de geslaagde woningzoekenden (exclusief urgent woningzoekenden, herhuisvestingskandidaten en vergunninghouders) bedraagt 36 maanden in 2022 en ligt daarmee 5 maanden hoger dan in 2021 (figuur 2.2).

De mediane inschrijfduur nam tussen 2017-2018 af, om daarna weer te stijgen tot en met 2022. Hierbij moet opgemerkt worden dat sinds 2015 veel veranderingen in de woningbemiddeling hebben plaatsgevonden die mogelijk

6

invloed op de inschrijfduur hebben, zoals de Woningwet van 2015 (passend toewijzen), de nieuwe verordening en jaarlijkse inschrijfkosten van woningzoekenden (vanaf 2015 jaarlijks €10 kosten). Figuur 2.2: Mediane inschrijfduur van geslaagde regulier woningzoekenden 2017-2022 (in maanden) 40 36

30

31 28 25 23 21

20

10

0 2017

2018

2019

2020

2021

2022

Als we de inschrijfduur in 2022 uitsplitsen naar bemiddelingsmodel zien we grote verschillen in inschrijfduur (figuur 2.3). De mediane inschrijfduur van geslaagden via het inschrijfduurmodel (het betreft hier qua aandeel 53% van alle regulier geslaagden) is met 60 maanden veel hoger dan de 13 maanden van de geslaagden via directe bemiddeling (qua aandeel 18% van alle regulier geslaagden). Onder de primaire doelgroep is de inschrijfduur met 30 maanden het laagst en bij de secundaire doelgroep is deze duur met 49 maanden het hoogst en ligt daarmee ook duidelijk hoger dan die van de (in omvang kleine) niet-DAEB groep (figuur 2.3).

Figuur 2.3: Mediane inschrijfduur van geslaagde regulier woningzoekenden naar inkomensgroep en bemiddelingsmodel in 2022 (in maanden) Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep Inschrijfduur

30 49 33 60

Direct kans Loting

16 19

Wens Wacht Directe bemiddeling

32 13

Totaal

36

0

10

20

7

30

40

50

60

Het aantal actief woningzoekenden is in 2022 net iets lager dan in 2021 Het aantal actief woningzoekenden naar een sociale huurwoning neemt in 2022 met 454 af tot 102.826 (-0,4%)(sinds 2017 + 28.900)(figuur 2.4). Gelijktijdig neemt het aantal geslaagde woningzoekenden in 2022 ook af tot 11.227, een daling van 153 vergeleken met 2021 (-1,3%). Het aandeel geslaagde woningzoekenden is in 2022 vergelijkbaar met het jaar ervoor (11%). Figuur 2.4: Aantal actief woningzoekenden en geslaagden en % geslaagden 2017-2022 120.000

18% 17%

100.000 14% 85.210

80.000

96.711

90.662

102.826

102.372

15% 12%

12%

73.472

10%

60.000

11%

11% 9%

40.000

6%

20.000

3%

0

12.368

11.588

11.028

10.094

11.380

11.227

2017

2018

2019

2020

2021

2022

geslaagden

actief woningzoekenden

0%

% percentage geslaagd

Gemiddeld reageren er 383 woningzoekenden op een woningadvertentie De 102.327 actief woningzoekenden plaatsen 3.122.042 reacties (exclusief urgenten) op 8.158 aangeboden sociale huurwoningen (exclusief de direct bemiddelde woningen). Gemiddeld zijn dat 383 reacties per aangeboden woning, een stijging vergeleken met 2021 (gemiddeld toen 329 reacties). Binnen de Verordening Woonruimtebemiddeling mogen woningzoekenden ook reageren als ze niet voldoen aan alle voorrangscriteria van de advertentie (bijvoorbeeld leeftijd of omvang huishouden). Dit zijn niet-passende reacties. Deze woningzoekenden komen op de kandidatenlijst na woningzoekenden die wel voldoen aan alle voorrangscriteria. Van deze reacties is 12% niet-passend en dat aandeel verschilt daarmee niet ten opzichte van 2021 (tabel 2.2). Tabel 2.2: Passendheid reacties per inschrijfmodel (excl. urgent woningzoekenden en directe bemiddeling) Inschrijfduur Direct kans % passend % niet passend Totaal reacties (excl. urgent)

83% 17% 1.453.074

91% 9%

Loting Wens & Wacht 93% 7%

236.981 1.095.833

8

90% 10%

Totaal 88% 12%

336.154 3.122.042

Onder het gedaalde aantal aangeboden woningen, groeit het aandeel inschrijfduur ten opzichte van 2021 In 2022 zijn er 11.516 aangeboden woningen, vergeleken met 2021 een afname met 336 woningen (-3%)(sinds 2017 -17%)(figuur 2.5). De helft van de woningen wordt via het inschrijfduurmodel aangeboden en iets minder dan een derde (29%) via directe bemiddeling. Vergeleken met 2021 is het aandeel bij inschrijfduur afgenomen en bij de anderen toegenomen. Op de lange termijn (2017-2022) neemt het aandeel directe bemiddeling het meest toe (+7%-punt) en daalt het aandeel aangeboden woningen via het inschrijfduurmodel (-12%-punt). Figuur 2.5: Aantal aangeboden woningen naar bemiddelingsmodel 2017-2022 16.000 14.000

140 825

12.000

1 218

10.000

3 049

67 1 043 1 134

333 752

248 676 1 106

390 797 873

2 658

8.000

1 273

3 294

3 143

3 243

382 777 1 210

3 358

6.000 4.000

8 674 7 254

6 200

5 789

2020

2021

2022

Direct kans

Wens & Wacht

5 703

5 335

2019

2.000 0

2017 Inschrijfduur

2018 Directe bemiddeling

Loting

Aantal en aandeel verhuringen directe bemiddeling neemt toe Het aantal aanbiedingen in 2022 komt niet overeen met het aantal verhuringen in dat jaar, omdat sommige in 2022 aangeboden woningen pas in 2023 zijn/worden verhuurd en sommige verhuringen in 2022 nog betrekking hadden op een in 2021 aangeboden woning. In 2022 zijn er 11.227 geslaagde woningzoekenden en dat zijn er 153 minder dan in 2021 (-1%)(-9% sinds 2017)(figuur 2.6). Iets minder dan de helft (48%) van de geslaagde woningzoekenden slaagt via het inschrijfduurmodel en iets minder dan een derde (30%) slaagt via directe bemiddeling. Binnen het afnemend aantal geslaagden sinds 2017 neemt het relatieve belang van directe bemiddeling toe (+5%-punt) en van inschrijfduur af (-12%-punt).

9

Figuur 2.6: Aantal geslaagde woningzoekenden en aantal aangeboden woningen naar bemiddelingsmodel 2017-2022 16.000 14.000

140 825

12.000

1 218

10.000

198 614 1 115

3 049

67 1 043 1 134

425 851 1 092

3 049

8.000

333 752

248 676 1 106

460 683 1 148

390 797 873

3 143

3 143

3 243

2 658 2 658

3 294

6.000 4.000

417 689 940

1 273

426 687 1 244

3 294

623 681 88 697 1 030

1 198

3 358

3 243 3 358

8 674 7 392

7 254

6 562

5 703

5 594

5 335

2.000

6 200 4 805

5 729

5 367 4 036

Inschrijfduur

Directe bemiddeling

Loting

Direct kans

den eslaag 2022 g

ingen anbied 2022 a

den eslaag 2021 g

ingen anbied 2021 a

den eslaag 2020 g

2020 a

anbied

ingen

den eslaag 2019 g

ingen anbied 2019 a

den eslaag 2018 g

ingen 2018 a

anbied

den eslaag 2017 g

2017 a

anbied

ingen

0

Wens & Wacht

33% van de geslaagden is een voorrangskandidaat en dit aandeel neemt het laatste jaar af In totaal heeft 33% van de geslaagden (3.744) voorrang op basis van urgentie of als herhuisvestingskandidaat (voorrangskandidaten)(figuur 2.7). Het aandeel voorrangskandidaten onder de geslaagden neemt toe tussen 2017 en 2021 met 8%-punt om daarna tussen 2021 en 2022 te dalen met 5%-punt. Van deze groep voorrangskandidaten slaagt in 2021 iets meer dan de helft via directe bemiddeling (53%) en 37% via het inschrijfduurmodel. In totaal wordt 54% (6.110 woningen) van alle verhuurde woningen verhuurd aan niet-voorrangskandidaten en via de bemiddelingsmodellen anders dan directe bemiddeling.

10

Figuur 2.7: Aantal geslaagde woningzoekenden naar voorrangsstatus 2017-2022 14.000 12.000

903

10.000

2 802

961

697

586

3 670

3 158

7 013

7 483

2021

2022

1 155 943

2 817 2 808

8.000

2 907

6.000 4.000

8 663

7 810

7 065

6 244

2.000 0

2017 geen voorrang

2018 urgentie

2019

2020

herhuisvestingskandidaat

70% van de geslaagden behoort tot de primaire inkomensgroep Van de geslaagden behoort 70% tot de primaire inkomensgroep, iets onder de 75% die in de regioafspraken staat vermeld (figuur 2.8). De secundaire inkomensgroep maakt 26% van het totaal uit en 2% hoort tot de niet-DAEB doelgroep. Het aantal en aandeel van de secundaire inkomensgroep is in 2022 vergeleken met 2021 toegenomen en het aandeel van de niet-DAEB doelgroep is afgenomen.1 Figuur 2.8: Aantal geslaagde woningzoekenden naar inkomensgroep 2017-2022 100%

80% 75%

159 538

113 545

202 542

234 504

145 561

213 253

2 571

2 416

2 393

2 025

2 490

2 891

9 164

8 514

7 891

7 331

8 184

7 870

2017

2018

2019

2020

2021

2022

60%

40%

20%

0%

Primaire doelgroep Onbekend

Secundaire doelgroep Regioafspraak primaire doelgroep (>=75%)

Niet-DAEB doelgroep

1 Deze ontwikkelingen vallen samen met het ophogen van de niet-DAEB grens in 2022 naar €40.765 (eenpersoonshuishoudens) en €45.014 (meerpersoonshuishoudens)(was in 2021 €40.024 voor alle huishoudenstypen).

11

Passend toewijzen De primaire doelgroep (huishoudens met recht op huurtoeslag) krijgt in 96% van de gevallen een woning onder de aftoppingsgrens (passendheidsnorm)(in 2021: 97%)(tabel 2.3). De secundaire doelgroep en niet-DAEB doelgroep huren vooral woningen boven deze aftoppingsgrens (respectievelijk 83% en 72%). Tabel 2.3: Inkomensgroepen die geslaagd zijn naar huurprijs van de woning onder aftoppingsgrens boven aftoppingsgrens aantal % aantal %

aantal

totaal % 100 100 100 100

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep Onbekend

7.592 479 71 209

96 17 28 98

278 2.412 182 4

4 83 72 2

7.870 2.891 253 213

Totaal

8.351

74

2.876

26

11.227 100

Verleende urgenties naar urgentiegrond Huishoudens die in een persoonlijke noodsituatie verkeren en snel een andere woning nodig hebben kunnen een aanvraag voor urgentie doen. Als aan de voorwaarden voor urgentie wordt voldaan wordt een urgentie verleend. In 2022 zijn er 3.813 urgenties verleend aan huishoudens voor voorrang bij huisvesting en dat betekent een toename met 654 (+21%) vergeleken met 2021. De drie belangrijkste verleende urgentiegronden in 2022 zijn, net als in 2021, doorstroming vanuit opvanginstellingen (36%), medische noodzaak (33%) en woonlasten (13%)(tabel 2.4, tweede kolom van links). Samen vormen zij 82% van alle toegekende urgenties. Voor het huisvesten van vergunninghouders worden geen urgentiebesluiten genomen maar wordt directe bemiddeling toegepast. Vergunninghouders worden gelijk behandeld als urgent woningzoekenden, zonder een aanvraag in te hoeven dienen of een urgentiebeschikking te krijgen. Ze tellen dus niet mee in de aantallen aanvragen en besluiten over urgentie. Tabel 2.4: Verleende urgenties en geslaagden naar urgentiegrond* verleende urgentiegrond geslaagden (excl. VH) geslaagden (incl.

VH) Absoluut % Absoluut % Absoluut % Doorstroming opvang (Art 5.7) Medische Noodzaak (Art 5.1) Woonlasten (Art 5.3) Geweld en Bedreiging (Art 5.4) Uitstroom tijdelijke opvang (Art 5.5) Mantelzorg (Art 5.6) Hardheidsclausule (Art 2.5) Onbewoonbaarheid (Art 5.2) Vergunninghouders

1.380 1.254 478 361 201 84 28 27

36% 33% 13% 9% 5% 2% 1% 1%

.1054 628 279 168 173 35 34 2

44% 26% 12% 7% 7% 1% 1% 0%

1.054 628 279 168 173 35 34 2 785

33% 20% 9% 5% 5% 1% 1% 0% 25%

Totaal

3.813

100%

2.373

100%

3.158

100%

* VH staat voor vergunninghouders Toepassen lokale bindingeisen licht gestegen maar nergens overschreden Corporatiewoningen kunnen aan woningzoekenden verhuurd worden op basis van lokale- of regionale binding. Van binding is sprake als een huishouden economisch of maatschappelijk aan een bepaald gebied is gebonden. Bij 795 geslaagde huishoudens (7%) in 2022 is er sprake van voorrang op basis van lokale binding (maatschappelijk en/of economisch) aan een gemeente of dorp of kern van een gemeente (tabel 2.5)(toename +43 vergeleken met 2021). De wettelijke norm van 25% wordt door geen van de regiogemeenten duidelijk overschreden. Alleen Krimpen aan den IJssel kent een aandeel dat net boven deze grens ligt (27%) (in 2019 waren er nog vijf gemeenten met meer dan 25% lokale binding). Regionale bindingsvoorwaarden zijn in 2022, net als in 2021, zeer beperkt benut: 40 geslaagden (minder dan 1%). Bij het relatief geringe aantal verhuringen op grond van regionale binding past de opmerking dat de corporaties in Maaskoepelverband ervaren dat de meeste woningen toch wel naar woningzoekenden uit de regio gaan zodat het aanbieden van woningen met regionale binding als voorwaarde weinig effectief is, en slecht past bij het streven naar een toegankelijke woningmarkt. 12

Bovenstaande percentages gelden als directe bemiddeling wordt meegenomen in de berekening; zonder directe bemiddeling is het aandeel met bindingsvoorwaarden licht gestegen van 10% in 2021 naar 11% in 2022. De Huisvestingswet schrijft voor dat minstens de helft van de nieuwe verhuringen plaatsvindt zonder bindingsvoorwaarden te stellen. In 2022 wordt deze norm door vier gemeenten niet gerealiseerd (Ridderkerk, Albrandswaard, Lansingerland en Schiedam; zie hoofdstuk 7, tabel 7.15). Tabel 2.5: Geslaagde woningzoekenden naar geografische binding 2019-2022* aantal

Aandeel binding incl. DB

Aandeel binding excl. DB

2019

2020

2021

2022

2019

2020

2021

2022

2019

2020

2021

2022

Directe bemiddeling Geen binding Lokale binding Regionale binding

3.143 6.764 863 258

3.243 6.031 718 102

3.294 7.246 752 88

3.360 7.128 795 40

29% 61% 8% 2%

32% 60% 7% 1%

29% 64% 7% 1%

29% 63% 7% 0%

86% 11% 3%

88% 10% 2%

90% 9% 1%

89% 10% 1%

Totaal

11.028 10.094 11.380 11.323 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%

* DB = directe bemiddeling

13

3

Regiogemeenten onderling vergeleken

In dit hoofdstuk staan de gegevens over druk op de sociale huurmarkt, aanbiedingen en geslaagden vermeld per gemeente. In hoofdstuk 7 (Tabellenboek) staan tabellen met de exacte cijfers per onderwerp. Slaagkans De slaagkans staat hieronder aangegeven per gemeente naar de thema’s: inkomensgroep, doorstromer/starter en voorrangsstatus. De slaagkans laten we niet zien voor de groep onbekend. Bij het berekenen van de totale slaagkans per gemeente telt deze groep wel mee. Figuur 3.1: Slaagkans naar inkomensgroepen per regiogemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne 0%

1%

2%

Primaire doelgroep

3%

4%

Secundaire doelgroep

14

5%

6%

Niet-DAEB doelgroep

7% Totaal

8%

Figuur 3.2: Slaagkans voor doorstromers en starters per regiogemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne 0%

1% Doorstromers

2%

3%

4%

Starters

Totaal

5%

6%

7%

8%

Figuur 3.3: Slaagkans naar voorrangspositie per regiogemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne 0%

5% Geen voorrang

10% Urgent

15%

20%

25%

Herhuisvestingskandidaat

15

30% Totaal

35%

40%

Mediane inschrijfduur De mediane inschrijfduur staat hieronder aangegeven per gemeente naar de thema’s: inkomensgroep en bemiddelingsmodel. De mediane inschrijfduur is berekend voor de groep geslaagden, exclusief voorrangskandidaten (geslaagde huishoudens met urgentie of herhuisvestingskandidaten). Figuur 3.4: Mediane inschrijfduur van regulier geslaagde woningzoekenden per inkomensgroep naar regiogemeente in 2022 Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne 0

12

24

36

Primaire doelgroep

48

60

72

Secundaire doelgroep

16

84

96

108

Niet-DAEB doelgroep

120

132

Totaal

Figuur 3.5: Mediane inschrijfduur van regulier geslaagde woningzoekenden per bemiddelingsmodel naar regiogemeente in 2022 (in maanden) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

Maassluis Vlaardingen

Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne 0

12

24

Inschrijfduur Wens & Wacht

36

60

72

Direct kans Directe bemiddeling

Loting Totaal

48

17

84

96

108

120

132

Woningvraag: actief woningzoekenden per gemeente De groep actief woningzoekenden staat hieronder aangegeven per gemeente naar de volgende thema’s: inkomensgroep, leeftijd, huishoudenstype en voorrangsstatus. In tabel 3.1 bedoelen we met actief woningzoekenden alle woningzoekenden die op een advertentie hebben gereageerd voor een woning die in 2022 nieuw of opnieuw is verhuurd plus alle woningzoekenden die in 2022 via directe bemiddeling zijn geslaagd. Voor alle duidelijkheid: in onderstaande tabel 3.1 gaat het om woningzoekenden (naar inkomensgroepen) die in een gemeente op zoek zijn geweest naar een sociale huurwoning en niet om woningzoekenden uit die gemeente. De aantallen kunnen daarom niet worden opgeteld tot een totaal aantal woningzoekenden voor alle gemeenten. Woningzoekenden kunnen immers in meer gemeenten op zoek zijn geweest en tellen dan in meer gemeenten mee als woningzoekende. Het eerder in tabel 2.1 weergegeven aantal van 102.372 actief woningzoekenden betreft wel het aantal unieke actief woningzoekenden (die dus mogelijk in meerdere gemeenten naar een woning gezocht hebben).

Door de aantallen voor 2022 te vergelijken met de aantallen uit de monitor voor 2021 valt op dat vrijkomende woningen in negen gemeenten meer in de belangstelling waren (ondanks een afname van het aanbod); voor woningen in de gemeenten Barendrecht, Albrandswaard, Lansingerland, Schiedam en Brielle nam het aantal actief woningzoekenden af.

Westvoorne

Brielle

Hellevoetsluis

Nissewaard

Schiedam

Vlaardingen

Maassluis

Krimpen aan den IJssel

Rotterdam Totaal

Capelle aan den IJssel

8.889 3.204 2.151

Lansingerland

Albrandswaard

Primaire doelgroep 56.860 22.464 12.277 Secundaire doelgroep 19.476 6.338 4.336 Niet-DAEB doelgroep 9.201 4.037 2.625

Ridderkerk

Barendrecht

Tabel 3.1: Aantal actief woningzoekenden per gemeente in 2022

9.399 24.788 22.448 20.892 23.427 16.023 27.138 13.554 3.645 4.665 4.237 8.517 5.810 5.556 8.870 6.148 7.987 3.870 2.010 1.573 2.119 4.800 3.587 3.948 4.615 3.600 4.677 2.312 1.003 790

85.537 32.839 19.238 14.244 15.755 38.105 31.845 30.396 36.912 25.771 39.802 19.736 6.658 7.028

Figuur 3.6: Actief woningzoekenden naar inkomensgroepen per gemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

0%

23%

11%

68%

19%

12%

64%

23%

14%

62%

22%

15%

60%

27%

13%

65%

22%

70%

Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne

66%

69%

18%

11% 13%

63%

24%

13%

62%

24%

14%

68%

20%

69%

20%

55%

30% 66%

20% Primaire doelgroep

13%

18%

Secundaire doelgroep

18

60%

12% 15%

22%

40%

12%

80%

Niet-DAEB doelgroep

11%

100%

Figuur 3.7: Actief woningzoekenden naar leeftijdsgroepen per gemeente in 2022 (in %) Rotterdam 10% Ridderkerk 10% Barendrecht 7% Albrandswaard 8% Lansingerland 8% Capelle aan den IJssel 10% Krimpen aan den IJssel 10%

47%

20%

48%

11%

24%

45%

7%

12%

24%

5%

13%

47%

23%

47%

26%

7%

13%

6%

13%

5%

50%

21%

11%

5%

49%

23%

12%

4%

Maassluis 10% Vlaardingen 11%

48%

23%

12%

5%

20%

12%

5%

Schiedam 9% Nissewaard 10% Hellevoetsluis 11% Brielle 8% Westvoorne 9%

48%

12%

6%

11%

5%

50%

22%

49%

21%

49%

22%

50%

23%

46%

0%

23%

20%

40%

Tot en met 22 jaar 55 tm 64 jaar

23 tm 34 jaar 65 tm 74 jaar

60%

11%

4%

12%

4%

13%

6%

80%

35 tm 44 jaar 75 jaar en ouder

100%

45 tm 54 jaar

Figuur 3.8: Actief woningzoekenden naar huishoudenstype per gemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne 0%

21%

59%

29%

8%

49%

31%

43%

28% 31% 24%

8%

31%

12% 14%

50%

8%

11%

46%

7%

13%

53%

28%

9%

7%

8%

11%

50%

8%

11%

46%

8%

12%

22%

58%

8%

10%

24%

54%

8%

11%

25%

53%

30%

48%

24%

51% 34%

48%

20% Eenoudergezin Gezin met kinderen

40%

60%

Eenpersoonshuishouden Meerpersoonshuishouden

19

9%

10%

8%

11%

9%

12% 7%

80% Gezin zonder kinderen Onbekend

9%

100%

Figuur 3.9: Actief woningzoekenden naar voorrangsstatus per gemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

96% 94%

5%

94%

5%

95%

5%

94%

5%

95%

4%

95%

5%

Maassluis Vlaardingen

95%

4%

95%

4%

Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne

95%

5%

95%

4%

95%

4%

0%

97% 95%

20% Geen voorrang

40% Urgent

20

4%

60%

Herhuisvestingskandidaat

80%

100%

Woningaanbod Het aantal geadverteerde woningen tonen we per gemeente en naar bemiddelingsmodel.

Westvoorne

Totaal

Totaal

Nissewaard

Schiedam

Maassluis

Brielle

5.789 777 1.210 382 3.358

Hellevoetsluis

83 258 155 344 621 331 512 232 41 65 10 66 4 11 78 0 5 3 0 1 5 84 17 17 0 0 61 6 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 87 101 21 113 186 218 211 61 14 14

Vlaardingen

Lansingerland

Krimpen aan den IJssel

Albrandswaard 51 10 7 0 54

Ridderkerk

Inschrijfduur 2.712 253 131 Direct kans 572 8 9 Loting 996 0 16 Wens & Wacht 342 0 40 Directe bemiddeling 2.050 160 68

Rotterdam

Barendrecht

Capelle aan den IJssel

Tabel 3.2: Aantal aanbiedingen naar bemiddelingsmodel per regiogemeente in 2022

6.672 421 264 122 185 509 197 485 885 549 789 302 55 81 11.516

Figuur 3.10: Aangeboden woningen naar bemiddelingsmodel per regiogemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

41%

9%

5%

31% 38%

50%

6%

42%

8%

45%

15%

26%

6%

44%

5%

51%

47% 13%

17%

20%

79%

Maassluis Vlaardingen

9%

71%

11%

23%

70%

Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne Totaal 0%

15%

60%

9%

60%

21% 40%

65%

8%

27%

77%

20%

75%

25%

80% 50%

20% Inschrijfduur Wens & Wacht

17% 7%

40% Direct kans Directe bemiddeling

21

11%

60% Loting

29%

80%

100%

Geslaagden Het aantal geslaagde woningzoekenden tonen we per gemeente naar totaal, bemiddelingsmodel, doelgroepen en voorrangspositie. In acht van de veertien gemeenten is het aantal geslaagd woningzoekenden van 2021 op 2022 gedaald, namelijk in: Ridderkerk, Lansingerland, Capelle aan den IJssel, Krimpen aan den IJssel, Vlaardingen, Nissewaard, Hellevoetsluis en Brielle. Van 2020 op 2021 daalde het aantal geslaagd woningzoekenden alleen in Krimpen aan den IJssel en Schiedam.

Totaal

309 180 232 257 190 189

Westvoorne

693 562 519 491 521 469

Hellevoetsluis

Krimpen aan den IJssel

300 230 227 203 288 230

Brielle

Capelle aan den IJssel

98 129 91 102 107 121

Nissewaard

Lansingerland

151 197 230 152 243 260

Schiedam

Albrandswaard

573 430 358 410 482 416

Vlaardingen

Barendrecht

6.825 6.619 6.078 5.514 6.319 6.587

Maassluis

Ridderkerk

2017 2018 2019 2020 2021 2022

Rotterdam

Tabel 3.3: Aantal geslaagde woningzoekenden per gemeente in 2017 - 2022

331 897 658 1.020 361 74 78 12.368 276 926 629 933 329 81 67 11.588 315 1.028 627 822 354 78 69 11.028 280 796 779 717 262 65 66 10.094 426 918 519 919 311 69 68 11.380 430 790 542 774 289 60 70 11.227

Figuur 3.11: Geslaagden naar bemiddelingsmodel per gemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

37%

8%

0%

9%

31%

60%

38%

48%

7%

42%

7%

15%

26%

6%

56%

45% 4%

51%

12%

38% 16%

22%

78%

Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne Totaal

15%

8%

71%

11%

26%

68%

9%

60%

24% 40%

64%

8%

27%

76%

21%

77%

23%

77% 48%

6%

20% Inschrijfduur Wens & Wacht

20%

40% Direct kans Directe bemiddeling

22

11%

60% Loting

6%

30%

80%

100%

Figuur 3.12: Geslaagden naar inkomensgroepen per gemeente in 2022 (in %)* Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

69%

0%

12%

18%

81%

17%

60%

30%

62%

Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne Totaal

28%

69%

7%

34% 75%

23%

77%

20%

73%

23%

63%

33% 85%

9%

68%

6%

22%

7%

74%

25%

47%

53% 70%

27%

70%

26%

20%

40%

Primaire doelgroep Onbekend

60%

75%80%

100% Niet-DAEB doelgroep

Secundaire doelgroep Regioafspraken primaire doelgroep (75%)

*Het relatief grote aandeel onbekend in Ridderkerk komt doordat er relatief veel woningen via instanties verhuurd zijn en van de huurder zijn in dat geval geen inkomensgegevens bekend.

Figuur 3.13: Geslaagden naar voorrangspositie per gemeente in 2022 (in %) Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

67% 53%

13% 24%

70%

7%

16%

64%

14%

33%

73%

26%

68%

32%

65%

23%

69%

Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne Totaal

4%

34% 69%

Maassluis Vlaardingen

0%

29%

12% 26%

61%

30%

66%

9%

25%

74%

8% 24%

80%

20% 90%

10%

67%

20% Geen voorrang

4%

28%

40% Urgent

23

60%

Herhuisvestingskandidaat

80%

5%

100%

Figuur 3.14: Relatieve ontwikkeling geslaagden per gemeente in 2022 vergeleken met 2021 en 2018 (in %)

Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

−14

−3 7

32 13

−6 −20

0

−17

−10 −1

5 0

Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne Totaal

4

0

56

−14 −15 4

−14 −16 −17

−26

−12 −13

−7

3

4

−1 −3

−40% −30% −20% −10% 0% ontwikkeling 2021-2022 (in %)

10%

20%

30%

40%

50%

60%

70%

ontwikkeling 2018-2022 (in %)

Negatieve waarde betekent een procentuele afname van het aantal geslaagden, een positieve waarde betekent een procentuele toename van deze groep. In Rotterdam is in 2022 het aantal geslaagden 4% hoger dan in 2021. Vergeleken met 2018 is in Rotterdam het aantal geslaagden in 2022 vrijwel gelijk gebleven. Het beeld in figuur 3.14 is zeer divers: tussen gemeenten zijn grote verschillen te zien, maar zowel op de korte als lange termijn kennen de meeste gemeenten een afname van het aantal geslaagden. Zeker bij kleinere gemeenten kan een incidentele oplevering van een nieuwbouwcomplex al een grote impact hebben op het aantal geslaagden waardoor er fluctuaties in de ontwikkeling kunnen zijn.

24

Doelgroepen In de regio Rotterdam is 96% van de woningzoekenden uit de primaire doelgroep geslaagd in een woning met een huurprijs tot de aftoppingsgrens en 4% in een woning met een huurprijs vanaf de bovenste aftoppingsgrens. De aftoppingsgrens ligt op €633,25 bij huishoudens tot en met twee personen en op €678,66 bij huishoudens vanaf drie personen.

Tabel 3.4: % uit de primaire doelgroep dat geslaagd is in woningen met een huurprijs tot de aftoppingsgrens per gemeente onder aftoppingsgrens boven aftoppingsgrens aantal % aantal %

aantal

totaal % 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100

Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne

4.487 283 209 68 135 342 142 309 482 336 519 214 26 40

98 99 99 93 94 97 98 99 97 73 99 100 93 82

88 3 2 5 8 9 3 3 14 125 6 1 2 9

2 1 1 7 6 3 2 1 3 27 1 0 7 18

4.575 286 211 73 143 351 145 312 496 461 525 215 28 49

Totaal

7.592

96

278

4

7.870 100

In de regio Rotterdam is in 2022 91% van de woningen met een huurprijs tot de aftoppingsgrens verhuurd aan een woningzoekende uit de primaire doelgroep, 6% is verhuurd aan de secundaire doelgroep en 1% aan de niet-DAEB doelgroep.

Tabel 3.5: % van de woningen met een huurprijs tot de aftoppingsgrens verhuurd aan een woningzoekende uit de inkomensgroep per gemeente Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep aantal % aantal % aantal % Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne

4.487 93 283 77 209 95 68 89 135 81 342 93 142 95 309 88 482 83 336 98 519 85 214 93 26 100 40 98

228 7 8 5 27 22 7 29 86 7 37 16

5 2 4 7 16 6 5 8 15 2 6 7

52 3

1 1

1 1 1 5 3 1 3

1 0 1 1 1 0 0

1

2

Totaal

7.592

479

6

71

1

91

25

Onbekend aantal % 50 1 73 20 2 1 3 4 4 2 2 1 9 12

3 2

54

9

209

3

aantal

totaal %

4.817 366 219 76 167 367 150 352 583 344 613 230 26 41

100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100

8.351 100

Aanwezigheid DAEB-doelgroep en huurstatus1 De omvang van de DAEB-doelgroep is per gemeente (2018-2020) in tabel 3.6 weergegeven. Het meest recente jaar waarvoor inkomenscijfers van het CBS beschikbaar zijn is 2020. De gegevens zijn gebaseerd op de Feitenkaart Aandachtsgroepen volkshuisvestingsbeleid Rotterdam en regio (OBI Gemeente Rotterdam 2023). Voor de regio als geheel maakt de DAEB-doelgroep 54% van alle huishoudens uit in 2020, en daarmee neemt het aandeel van deze groep toe met 3%-punt vergeleken met 2018 (absolute toename met +19.000)(tabel 3.7). Deze toename zal vooral veroorzaakt zijn door de verhoging van de inkomensgrens voor meerpersoonshuishoudens (die feitelijk in 2022 plaatsvond). Per gemeente zijn er verschillen in deze ontwikkeling. Van de huishoudens behorende tot de DAEB-doelgroep huurt in 2020 58% een corporatiewoning (180.800 van de 312.900): 18% huurt een niet-corporatiewoning (56.600 van de 312.900) en 24% woont in een koopwoning (75.500 van de 312.900). Deze aandelen zijn sinds 2017 stabiel voor de regio; in sommige regiogemeenten zijn kleine veranderingen in de percentages zichtbaar.

Tabel 3.6: Omvang DAEB-doelgroep, omvang DAEB-doelgroep die huurt en omvang DAEBdoelgroep die een corporatiewoning huurt per gemeente 2018-2020 2018

DAEB-doelgroep 2019 2020 ∆ 18-20

Rotterdam 175.700 176.100 184.300 Ridderkerk 9.700 9.700 10.400 Barendrecht 6.000 6.100 6.800 Albrandswaard 3.200 3.200 3.700 Lansingerland 7.000 7.000 7.700 Capelle aan den IJssel 14.500 14.700 15.800 Krimpen aan den IJssel 5.100 5.100 5.700 Maassluis 6.600 6.600 7.300 Vlaardingen 17.600 17.700 19.000 Schiedam 19.600 19.400 20.700 Nissewaard 17.000 17.100 18.300 Hellevoetsluis 7.200 7.100 7.800 Brielle 2.600 2.700 2.900 Westvoorne 2.200 2.300 2.400 Regio Rdam incl. Rdam 293.900 294.700 312.900 Regio Rdam excl. Rdam 118.200 118.700 128.600

DAEB-doelgroep: huurders DAEB-doelgroep: huurders corp.woning 2018 2019 2020 ∆ 18-20 2018 2019 2020 ∆ 18-20

8.600 144.300 145.300 151.100 700 6.400 6.500 6.700 800 3.700 3.800 4.000 500 2.100 2.000 2.300 700 4.000 4.100 4.300 1.300 10.500 10.500 11.000 600 3.500 3.500 3.800 700 4.900 4.800 5.200 1.400 13.200 13.300 14.000 1.100 14.100 13.900 14.600 1.300 12.100 12.100 12.400 600 4.700 4.600 4.800 300 1.600 1.700 1.800 200 1.200 1.200 1.300 19.000 226.300 227.400 237.400 10.400 82.000 82.100 86.300

6.800 106.600 107.200 110.500 300 5.800 5.800 6.100 300 3.000 3.000 3.200 200 1.800 1.800 1.900 300 3.300 3.300 3.500 500 8.700 8.800 9.100 300 3.200 3.300 3.500 300 4.300 4.300 4.600 800 11.400 11.400 11.900 500 9.500 9.300 9.500 300 11.000 11.000 11.300 100 4.100 4.100 4.300 200 1.200 1.300 1.300 100 200 300 300 11.100 174.300 174.900 180.800 4300 67.700 67.600 70.400

Tabel 3.7: Aandeel DAEB-doelgroep (t.o.v. alle huishoudens), aandeel DAEB-doelgroep die huurt (t.o.v. totale DAEB-doelgroep) en aandeel DAEB-doelgroep die een corporatiewoning huurt (t.o.v. totale DAEB-doelgroep) %DAEB-doelgroep %DAEB-doelgroep: huurders %DAEB-doelgroep: huurders corp.woning 2018 2019 2020 ∆ 18-20 2018 2019 2020 ∆ 18-20 2018 2019 2020 ∆ 18-20 Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel Maassluis Vlaardingen Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne Regio Rdam incl. Rdam Regio Rdam excl. Rdam

58 47 32 32 30 48 42 45 52 55 45 40 34 35 51 44

58 47 32 32 30 48 41 45 52 54 45 40 35 35 51 44

59 50 35 36 32 51 46 49 56 57 48 44 38 37 54 47

1 3 3 4 2 3 4 4 4 2 3 4 4 2 3 3

82 66 62 66 57 72 69 74 75 72 71 65 62 55 77 69

83 67 62 63 59 71 69 73 75 72 71 65 63 52 77 69

82 64 59 62 56 70 67 71 74 71 68 62 62 54 76 67

0 -2 -3 -4 -1 -2 -2 -3 -1 -1 -3 -3 0 -1 -1 -2

61 60 50 56 47 60 63 65 65 48 65 57 46 9 59 57

61 60 49 56 47 60 65 65 64 48 64 58 48 13 59 57

60 59 47 51 45 58 61 63 63 46 62 55 45 13 58 55

-1 -1 -3 -5 -2 -2 -2 -2 -2 -2 -3 -2 -1 4 -1 -2

Intraregionale verhuizingen In 2022 vond 65% van alle nieuwe verhuringen in de regiogemeenten plaats aan een woningzoekende die al in de gemeente woonde, bij voorrangskandidaten ligt dit aandeel net iets hoger (67%)(tabel 3.8 en tabel 3.9). Dit eerstgenoemde percentage wordt sterk beïnvloed door het grote aantal verhuringen aan mensen die binnen Rotterdam wonen. Van alle verhuringen vond 12% plaats aan mensen van buiten de regio en een 1 De term DAEB-doelgroep vervangt sinds 2022 de term EC-doelgroep.

26

3.900 300 200 100 200 400 300 300 500 0 300 200 100 100 6.500 2.700

meerderheid van deze groep (61%) vestigt zich in Rotterdam. Van alle verhuizingen binnen de regio (exclusief binnengemeentelijke verhuizingen en exclusief verhuizingen van buiten de regio) betreft 47% een herkomst in Rotterdam (verhuizing naar een andere regiogemeente) en 29% een bestemming in Rotterdam (verhuizing vanuit een andere regiogemeente).

Tabel 3.8: Aantal verhuizingen naar gemeente van vestiging en vertrek*

Rotterdam

Ridderkerk

Barendrecht

Albrandswaard

Lansingerland

Capelle aan den IJssel

Krimpen aan den IJssel

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Nissewaard

Hellevoetsluis

Brielle

Westvoorne

VESTIGING IN:

Rotterdam 4.991 Ridderkerk 54 Barendrecht 52 Albrandswaard 23 Lansingerland 31 Capelle aan den IJssel 150 Krimpen aan den IJssel 17 Maassluis 25 Vlaardingen 75 Schiedam 141 Nissewaard 135 Hellevoetsluis 20 Brielle 3 Westvoorne 4 buiten regio 816

106 162 7 6 1 4 5 1 4 5 12 0 0 0 30

87 4 104 3 3 5 1 0 3 4 6 5 0 0 33

32 2 4 57 0 0 0 0 1 2 5 0 0 0 15

53 1 2 1 102 5 2 1 2 7 5 1 0 0 44

218 5 2 1 7 130 5 4 9 18 9 1 1 1 56

48 1 3 0 1 23 77 0 2 6 2 0 0 1 25

94 1 1 0 4 11 0 201 25 23 7 1 3 1 49

180 0 4 1 2 9 0 15 385 70 15 4 1 1 96

101 1 0 1 1 7 3 1 19 332 6 3 1 1 65

178 2 1 5 1 8 0 1 11 15 419 19 4 1 55

63 3 0 2 0 2 1 3 3 5 28 127 3 6 43

14 2 0 0 0 0 0 0 1 3 1 4 22 1 12

13 0 0 0 1 1 0 0 1 4 8 4 3 28 7

Totaal

6.537

343

258

118

226

467

189

421

783

542

720

289

60

70

% uit eigen gemeente

76% 47% 40% 48% 45% 28% 41% 48% 49% 61% 58% 44% 37% 40%

VERTREK UIT:

* tabel 7.30 in hoofdstuk 7 bevat de gegevens uit tabel 3.8 in relatieve cijfers (% van alle vestigers)

Tabel 3.9: Aantal verhuisde voorrangskandidaten naar gemeente van vestiging en vertrek

Rotterdam

Ridderkerk

Barendrecht

Albrandswaard

Lansingerland

Capelle aan den IJssel

Krimpen aan den IJssel

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Nissewaard

Hellevoetsluis

Brielle

Westvoorne

VESTIGING IN:

Rotterdam 1.783 Ridderkerk 8 Barendrecht 5 Albrandswaard 4 Lansingerland 4 Capelle aan den IJssel 32 Krimpen aan den IJssel 5 Maassluis 7 Vlaardingen 19 Schiedam 32 Nissewaard 47 Hellevoetsluis 2 Brielle 0 Westvoorne 0 buiten regio 255

78 60 4 6 0 1 5 0 3 3 10 0 0 0 25

18 0 27 0 1 0 1 0 1 0 1 5 0 0 27

7 0 1 17 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 10

12 0 0 1 32 2 0 0 0 2 1 0 0 0 34

56 0 0 0 1 59 2 0 1 4 2 0 0 0 3

16 0 1 0 0 7 22 0 1 4 0 0 0 0 10

25 1 0 0 0 2 0 71 5 9 5 0 2 0 30

58 0 0 1 0 3 0 4 101 25 9 1 0 0 39

28 0 0 1 0 1 2 1 10 117 4 2 0 0 45

43 1 0 3 0 1 0 0 2 4 187 3 1 0 15

18 0 0 1 0 0 0 0 1 3 14 11 0 1 25

1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 1 0 7

0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 5 0

Totaal

2.203

195

81

36

83

128

61

150

241

211

260

74

12

7

% uit eigen gemeente

81% 31% 33% 47% 39% 46% 36% 47% 42% 55% 72% 15% 8% 71%

VERTREK UIT:

27

4

Urgent woningzoekenden: verleende urgentiegronden en geslaagden naar urgentiegrond

In dit hoofdstuk bespreken we het aantal urgent woningzoekenden in de regiogemeenten. Dit zijn woningzoekenden met een dringend huisvestingsprobleem waarvoor ze een urgentieverklaring toegekend krijgen. Samen met herhuisvestingskandidaten vormen urgent woningzoekenden de groep voorrangskandidaten omdat ze voorrang krijgen bij de toewijzing van woningen. We kijken naar de ontwikkeling van de groep urgent woningzoekenden in de regiogemeenten en naar het aantal toegekende aanvragen en de urgentiegronden in 2022. Vervolgens bespreken we het aantal geslaagde urgent woningzoekenden naar urgentiegrond met hierbij ook aandacht voor de groep vergunninghouders. Zoals eerder gemeld worden voor vergunninghouders geen urgentiebesluiten genomen maar wordt directe bemiddeling toegepast. Vergunninghouders worden gelijk behandeld als urgent woningzoekenden, zonder een aanvraag in te hoeven dienen of een urgentiebeschikking te krijgen. Ze tellen dus niet mee in de aantallen aanvragen en besluiten over urgentie. Wel presenteren we deze groep vergunninghouders bij de geslaagde urgent woningzoekenden. Afname aantal geslaagde urgent woningzoekenden in 2022 In 2022 is het aantal geslaagde urgent woningzoekenden 3.158 en daarmee ligt het 512 lager dan in 2021 (3.670, -14%)(figuur 4.1). Vergeleken met 2018 ligt het aantal geslaagde urgent woningzoekenden in 2022 341 hoger (toename met 12%).

Op de lange termijn neemt het belang van de groep geslaagde urgenten in het totaal van de groep geslaagden toe van 24% in 2018 naar 28% in 2022 (toename van 4%-punt). Lokaal zijn hier wel verschillen (figuur 4.2)

Figuur 4.1: Aantal geslaagde urgent woningzoekenden onder totaal geslaagden 14.000

33% 32%

12.000 11.588 10.000

24%

30%

29% 11.028 25%

11.380

28% 11.227

10.094

27% 24% 21%

8.000

18%

6.000

15% 12%

4.000 2.000 0

2.817

2.808

2.907

3.670

9% 3.158

6% 3%

2018

2019

aantal geslaagden met urgentie

2020

2021

totaal aantal geslaagden

28

2022

0%

% urgenten onder geslaagden

Figuur 4.2: Aandeel geslaagde urgent woningzoekenden per regiogemeente 2018-2022 (als % van totaal geslaagden)

Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

Maassluis Vlaardingen

Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne Totaal 0%

5% 2018

2019

10% 2020

15% 2021

20% 2022

25%

30%

35%

40%

%-punt verschil 2018-2022

Aantal urgentieaanvragen naar urgentiegrond In 2022 zijn er 3.864 urgentieaanvragen gedaan in de regio Rotterdam Rijnmond; de meeste in de gemeente Rotterdam (2.590)(tabel 4.1). De belangrijkste gronden van de aanvraag zijn doorstroming uit een opvanginstelling (36%), medische noodzaak (33%) en woonlasten (13%). Driekwart van de aanvragen wordt toegewezen en dit verschilt naar gemeente en urgentiegrond (tabel 4.2). Zo worden in Brielle, Westvoorne en Lansingerland 9 op de 10 aanvragen toegekend, terwijl in andere gemeenten dit aandeel veel lager ligt. Bij urgentieaanvragen op grond van onbewoonbaarheid en mantelzorg wordt bij minder dan de helft (respectievelijk 4% en 40%) een positief besluit genomen. De meeste positieve besluiten vallen bij aanvragen op grond van hardheidsclausule (97%) en doorstroming uit opvanginstelling (88%). Belangrijk hier te vermelden is dat de routes om tot een urgentie aanvraag te komen verschillen per type urgentie. Zo wordt bij doorstroming uit een opvanginstelling in vele gemeenten de aanvraag ondersteund door de instelling. De instelling heeft hierbij belang om alleen voor kansrijke huishoudens een urgentieaanvraag te doen i.v.m. tijd en moeite die bij een aanvraag komen kijken.

29

Totaal

Schiedam

Nissewaard

Hellevoetsluis

Brielle

Westvoorne

77 11 15 40 8 29 21 12 16 19 8 9 6 0 0 0 1 2 0 1 0 0 0 0

41 65 41 17 6 2 0 0

70 88 33 32 5 0 2 0

56 14 68 22 65 19 33 6 24 1 5 1 4 2 2 0

2 0 7 2 0 0 0 0

5 1.387 1 1.272 4 498 8 361 0 202 0 87 1 30 0 27

Totaal

Vlaardingen

Krimpen a/d Ijssel

Capelle aan den Ijssel

Lansingerland*

1 7 9 18 3 20 5 0 2 1 2 3 1 2 1 0

Maassluis

Doorstroming opvang (Art 5.7) 1.053 16 19 Medische Noodzaak (Art 5.1) 877 25 22 Woonlasten (Art 5.3) 223 15 19 Geweld en Bedreiging (Art 5.4) 204 16 2 Uitstroom tijdelijke opvang (Art 5.5) 150 2 5 Mantelzorg (Art 5.6) 63 8 0 Hardheidsclausule (Art 2.5) 8 4 5 Onbewoonbaarheid (Art 5.2) 12 6 6

Albrandswaard

Barendrecht

Riddderkerk

Rotterdam

Tabel 4.1: Aantal aangevraagde urgenties naar urgentiegrond per gemeente in 2022

2.590 92 78 24 51 163 41 71 172 230 257 65 11 19 3.864

80%

29%

40%

17%

88%

77%

76% 77% 95% 57% 100% 100% 88% 68% 69% 72% 14% – 100% 71% 76% 64% 88% 58% 100% 100% 68% 53% 78% 45% 0% 50% 75% 61% 67% 80% 79% 0% – – 85% 50% – 60% 0% – – 40% – 100% 100% 100% – 100% 97% – – 0% – – – 4%

76% 66% 70%

73%

78%

37%

91%

89% 75%

Verleende urgenties vooral aan uitstromers uit opvanginstellingen Iets meer dan 70% van de 2.913 verleende urgenties wordt verleend aan inwoners van Rotterdam (2.064)(tabel 4.3). Na Rotterdam zijn Nissewaard en Schiedam de gemeenten met de meest verleende urgenties aan bewoners (respectievelijk 7% en 6%). De aandelen van de diverse verleende urgentiegronden verschillen duidelijk tussen Rotterdam en de rest van de gemeenten (tabel 4.4). In Rotterdam betreft het, vergeleken met de andere gemeenten, vaak doorstroming vanuit opvanginstellingen (46%) en uitstroom uit tijdelijke opvangvoorzieningen (7%) en medische noodzaak (32%). Dat is niet verrassend omdat Rotterdam als centrumgemeente veel opvanginstellingen kent. In de overige gemeenten komen urgenties op grond van woonlasten (23%), geweld en bedreiging (10%) en hardheidsclausules (2%) relatief vaker voor dan in Rotterdam.

30

Totaal

Westvoorne

Brielle

Hellevoetsluis

Nissewaard

Schiedam

Vlaardingen

Albrandswaard

Lansingerland*

Maassluis

Totaal

Barendrecht

73% 59% 88% 56% – 0% – –

Riddderkerk

Doorstroming opvang (Art 5.7) 90% 75% 79% 0% 100% 77% 100% Medische Noodzaak (Art 5.1) 75% 20% 18% 33% 78% 75% 63% Woonlasten (Art 5.3) 64% 13% 26% 0% 100% 81% 67% Geweld en Bedreiging (Art 5.4) 67% 19% 50% 0% – 74% 63% Uitstroom tijdelijke opvang (Art 5.5) 91% 0% 20% 0% 100% 100% – Mantelzorg (Art 5.6) 43% 13% – 0% 67% – 100% Hardheidsclausule (Art 2.5) 100% 100% 100% 100% 50% – 100% Onbewoonbaarheid (Art 5.2) 8% 0% 0% 0% – – –

Rotterdam

Krimpen a/d Ijssel

Capelle aan den Ijssel

Tabel 4.2: Aandeel toegekende urgenties naar urgentiegrond per gemeente in 2022 (als percentage van aangevraagde urgenties)

Totaal

2.064 27 31

Nissewaard

Hellevoetsluis

Brielle

Westvoorne

59 11 11 30 5 17 17 8 14 14 5 5 6 0 0 0 1 0 0 1 0 0 0 0

31 44 31 9 4 1 0 0

54 61 21 25 4 0 2 0

53 8 49 3 57 11 15 0 19 0 3 0 4 2 0 0

2 0 7 1 0 0 0 0

5 1.218 1 897 4 340 6 221 0 172 0 35 1 29 0 1

Totaal

Schiedam

Capelle aan den Ijssel

Vlaardingen

0 7 3 14 0 20 0 0 0 1 0 2 1 1 0 0

Krimpen a/d Ijssel

Lansingerland

Albrandswaard

Barendrecht

950 12 15 661 5 4 143 2 5 137 3 1 137 0 1 27 1 0 8 4 5 1 0 0

Maassluis

Doorstroming opvang (Art 5.7) Medische Noodzaak (Art 5.1) Woonlasten (Art 5.3) Geweld en Bedreiging (Art 5.4) Uitstroom tijdelijke opvang (Art 5.5) Mantelzorg (Art 5.6) Hardheidsclausule (Art 2.5) Onbewoonbaarheid (Art 5.2)

Riddderkerk

Rotterdam

Tabel 4.3: Aantal verleende urgenties naar urgentiegronden per gemeente in 2022

4 45 126 31 47 120 167 200 24 10 17 2.913

Tabel 4.4: Verleende urgenties naar urgentiegrond in Rotterdam en overige gemeenten in 2022 (in procenten) Rotterdam Andere regiogemeenten Doorstroming opvang (Art 5.7) Medische Noodzaak (Art 5.1) Woonlasten (Art 5.3) Geweld en Bedreiging (Art 5.4) Uitstroom tijdelijke opvang (Art 5.5) Mantelzorg (Art 5.6) Hardheidsclausule (Art 2.5) Onbewoonbaarheid (Art 5.2)

46% 32% 7% 7% 7% 1% 0% 0%

32% 28% 23% 10% 4% 1% 2% 0%

Totaal

100%

100%

Geslaagde urgent woningzoekenden naar urgentiegrond De groep geslaagden met urgentie (inclusief vergunninghouders maar exclusief herhuisvestingskandidaten) maakt 28% van alle geslaagden uit: 3.158 van de 11.227 geslaagden betreft urgent woningzoekenden (tabel 4.5). Dit aandeel ligt in Ridderkerk met 34% het hoogst (tabel 4.6). In absolute zin heeft Rotterdam de meeste geslaagden naar urgentie (1.927) en Westvoorne de minste (7).

31

Totaal

Schiedam

Brielle

7.483 586 3.158 1.054 628 279 168 35 34 2 173 785

Nissewaard

85 147 341 128 280 549 330 517 212 48 63 17 6 8 0 51 34 50 64 6 0 0 19 77 120 61 99 207 162 196 68 12 7 1 6 31 4 15 59 57 38 17 0 1 4 6 24 22 28 49 26 41 8 0 0 1 10 19 9 14 33 13 42 12 1 0 2 1 5 6 10 12 9 11 4 0 2 0 1 4 0 2 3 1 2 1 0 0 0 4 3 4 0 3 0 1 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 4 6 3 13 7 7 1 1 0 10 48 30 10 27 35 49 54 23 9 4

Maassluis

Totaal

Hellevoetsluis

Vlaardingen

Krimpen aan den Ijssel

Capelle aan den Ijssel

Lansingerland

Westvoorne

Geen voorrang 4.383 221 179 Herhuisvesting 277 54 19 Urgentie totaal incl. VH 1.927 141 62 Doorstroming opvang (Art 5.7) 792 27 6 Medische Noodzaak (Art 5.1) 371 34 15 Woonlasten (Art 5.3) 103 20 2 Geweld en Bedreiging (Art 5.4) 86 18 2 Uitstroom tijdelijke opvang (Art 5.5) 16 5 0 Mantelzorg (Art 5.6) 12 3 1 Hardheidsclausule (Art 2.5) 2 0 0 Onbewoonbaarheid (Art 5.2) 117 10 2 Vergunninghouders 428 24 34

Albrandswaard

Barendrecht

Ridderkerk

Rotterdam

Tabel 4.5: Geslaagden naar voorrang en urgentiegronden per gemeente in 2022

6.587 416 260 121 230 469 189 430 790 542 777 286 60 70 11.227

Rotterdam

Ridderkerk

Barendrecht

Albrandswaard

Lansingerland

Capelle aan den Ijssel

Krimpen aan den Ijssel

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Nissewaard

Hellevoetsluis

Brielle

Westvoorne

Totaal

Tabel 4.6: Geslaagden naar voorrang en urgentiegronden per gemeente in 2022 (als percentage van alle geslaagden)

Geen voorrang Herhuisvesting Urgentie totaal incl. VH Doorstroming opvang (Art 5.7) Medische Noodzaak (Art 5.1) Woonlasten (Art 5.3) Geweld en Bedreiging (Art 5.4) Uitstroom tijdelijke opvang (Art 5.5) Mantelzorg (Art 5.6) Hardheidsclausule (Art 2.5) Onbewoonbaarheid (Art 5.2) Vergunninghouders

67% 4% 29% 12% 6% 2% 1% 0% 0% 0% 2% 6%

53% 13% 34% 6% 8% 5% 4% 1% 1% 0% 2% 6%

69% 7% 24% 2% 6% 1% 1% 0% 0% 0% 1% 13%

70% 14% 16% 1% 3% 1% 2% 0% 0% 0% 1% 8%

64% 3% 33% 3% 3% 4% 0% 0% 2% 0% 0% 21%

73% 2% 25% 7% 5% 4% 1% 1% 1% 0% 1% 6%

68% 0% 32% 2% 12% 5% 3% 0% 2% 0% 3% 5%

65% 12% 23% 3% 7% 3% 2% 0% 0% 0% 1% 6%

69% 4% 27% 7% 6% 4% 2% 0% 0% 0% 2% 4%

61% 9% 30% 11% 5% 2% 2% 0% 0% 0% 1% 9%

67% 8% 25% 5% 5% 5% 1% 0% 0% 0% 1% 7%

74% 2% 24% 6% 3% 4% 1% 0% 1% 0% 0% 8%

80% 0% 20% 0% 0% 2% 0% 0% 2% 0% 2% 15%

90% 0% 10% 1% 0% 0% 3% 0% 0% 0% 0% 6%

67% 5% 28% 9% 6% 2% 1% 0% 0% 0% 2% 7%

Totaal

100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%

Als we kijken naar type urgentie binnen de groep geslaagde urgent woningzoekenden valt op dat in Rotterdam, vergeleken met de andere gemeenten, veel urgent woningzoekenden slagen die doorstromen vanuit een hulpverleningstraject (41%) en weinig op basis van woonlasten (5%)(tabel 4.7 en tabel 4.8). In de andere gemeenten slaagt 21% op basis van doorstroming hulpverlening en 14% slaagt op basis van woonlasten. Van alle geslaagden met urgentie is 25% vergunninghouder. Let wel: het percentage geslaagde vergunninghouders op het totaal aantal geslaagden is veel lager (7%)(zie tabel 4.6).

32

Rotterdam

Ridderkerk

Barendrecht

Albrandswaard

Lansingerland

Capelle aan den Ijssel

Krimpen aan den Ijssel

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Nissewaard

Hellevoetsluis

Brielle

Westvoorne

Totaal

Tabel 4.7: Geslaagde urgent woningzoekenden naar urgentiegrond per gemeente 2022 (als percentage van alle geslaagden met urgentie)

Doorstroming opvang Medische noodzaak Woonlasten Geweld en bedreiging Mantelzorg Hardheidsclausule Onbewoonbaarheid Uitstroom tijdelijke opvang Vergunninghouders

41% 19% 5% 4% 1% 1% 0% 6% 22%

19% 24% 14% 13% 4% 2% 0% 7% 17%

10% 24% 3% 3% 0% 2% 0% 3% 55%

5% 21% 5% 11% 0% 0% 0% 5% 53%

8% 8% 13% 1% 1% 5% 0% 1% 62%

26% 20% 16% 4% 3% 3% 0% 3% 25%

7% 36% 15% 10% 0% 7% 0% 10% 16%

15% 28% 14% 10% 2% 0% 0% 3% 27%

29% 24% 16% 6% 1% 1% 0% 6% 17%

35% 16% 8% 6% 1% 0% 0% 4% 30%

19% 21% 21% 6% 1% 0% 0% 4% 28%

25% 12% 18% 6% 1% 3% 0% 1% 34%

0% 0% 8% 0% 0% 8% 0% 8% 75%

14% 0% 0% 29% 0% 0% 0% 0% 57%

33% 20% 9% 5% 1% 1% 0% 5% 25%

Totaal

100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%

Tabel 4.8: Geslaagde urgent woningzoekenden naar urgentiegrond in Rotterdam en de andere regiogemeenten 2022 (als percentage van alle geslaagden met urgentie) Rotterdam Andere regiogemeenten Doorstroming opvang (Art 5.7) Medische Noodzaak (Art 5.1) Woonlasten (Art 5.3) Geweld en Bedreiging (Art 5.4) Uitstroom tijdelijke opvang (Art 5.5) Mantelzorg (Art 5.6) Hardheidsclausule (Art 2.5) Onbewoonbaarheid (Art 5.2) Vergunninghouders

41% 19% 5% 4% 1% 1% 0% 6% 22%

21% 21% 14% 7% 2% 2% 0% 5% 29%

Totaal

100%

100%

Vergunninghouders onder de urgent woningzoekenden komen vooral in Rotterdam te wonen Vergunninghouders worden door het Rijk over de gemeenten verdeeld. Hierbij gebruikt het Rijk een quotum naar inwonertal van de gemeente. In 2022 zijn van de 3.158 woningen die aan urgent woningzoekenden zijn verhuurd er 785 aan vergunninghouders geweest. Dit cijfer van 785 gaat niet om personen maar om verhuringen aan huishoudens die uit meer dan een persoon kunnen bestaan. Meer dan de helft van de verhuringen aan vergunninghouders (55%) vindt plaats in Rotterdam en daarmee neemt deze gemeente het grootste aandeel op zich, gevolgd door drie andere gemeenten met een aandeel van minimaal 6% (Nissewaard, Schiedam en Lansingerland). Het aandeel verhuringen aan vergunninghouders (t.o.v. alle verhuringen aan geslaagde urgent woningzoekenden) ligt in Rotterdam (22%) op een iets lager niveau dan in de rest van de regio (25%). Binnen de groep overige gemeenten varieert het percentage tussen 17% en 75% (figuur 4.3).

33

Figuur 4.3: Aantal verhuringen aan vergunninghouders en het aandeel naar gemeente in 2022 (als % van alle verhuringen aan geslaagde urgent woningzoekenden)* Rotterdam Ridderkerk Barendrecht Albrandswaard Lansingerland Capelle aan den IJssel Krimpen aan den IJssel

17

22 24 34

55

10

53 48 25

10

62

30

16 27 27

Maassluis Vlaardingen

35

17

Schiedam Nissewaard Hellevoetsluis Brielle Westvoorne Totaal

49

30

54

28 23

34

9

75

4

57 25

0

10

20

30

40

50

60

70

80

aantal verhuurde woningen aan vergunninghouders aandeel verhuurde woningen aan vergunninghouders

*Aantal verhuurde woningen is bij Rotterdam en Totaal afgekapt bij 100 verhuringen

34

90

100

5

Feitenkaarten per gemeente

Inhoudsopgave Feitenkaarten Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Rotterdam . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Ridderkerk . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Barendrecht . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Albrandswaard . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Lansingerland . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Capelle aan den IJssel . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Krimpen aan den IJssel . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Maassluis . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Vlaardingen . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Schiedam . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Nissewaard . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Hellevoetsluis . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Brielle . . . . . . . . . . . . . . . . Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Westvoorne . . . . . . . . . . . . .

35

36 38 40 42 44 46 48 50 52 54 56 58 60 62

Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Rotterdam 1. Actieven 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

56.860 19.476 9.201

57.457 19.091 5.820

52.773 17.447 5.715

50.451 15.833 5.645

50.575 12.751 4.665

43.459 9.256 3.229

33.249 7.913 4.350

45.638 9.294 2.362

41.236 7.928 2.082

40.139 8.997 3.765

41.348 8.120 4.700

Geen voorrang Urgent Herhuisvestingskandidaat

81.968 3.241 328

77.355 4.561 452

71.681 3.671 583

67.592 3.400 937

63.803 3.285 903

52.884 2.521 539

43.200 1.988 324

60.352 1.828 316

55.558 1.218 395

56.718 1.181 365

57.602 636 775

Totaal

85.537

82.368

75.935

71.929

67.991

55.944

45.512

62.490

57.171

58.264

59.013

2. Geslaagden 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

4.575 1.838 123

4.440 1.476 354

4.121 1.131 206

4.404 1.306 273

4.976 1.348 237

5.225 1.328 231

5.632 1.398 236

6.151 973 279

6.290 1.138 639

6.125 1.254 979

6.300 1.214 819

Geen voorrang Urgent Herhuisvestingskandidaat

4.383 1.927 277

3.859 2.125 335

3.258 1.682 574

3.606 1.702 770

4.375 1.758 486

4.694 1.668 463

4.941 1.843 482

6.556 1.240 336

7.414 894 285

7.631 873 226

7.186 910 527

Totaal

6.587

6.319

5.514

6.078

6.619

6.825

7.266

8.132

8.593

8.730

8.623

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Direct kans Inschrijfduur Loting Wens & Wacht Directe bemiddeling

9% 41% 15% 5% 31%

8% 39% 16% 5% 32%

9% 37% 11% 7% 35%

6% 39% 15% 4% 36%

8% 52% 14% 1% 26%

6% 56% 12% 2% 23%

7% 56% 12% 0% 25%

Totaal Totaal

6.672 100%

6.783 100%

5.999 100%

6.048 100%

6.908 100%

7.851 100%

9.195 100%

3. Woningaanbod

4. Slaagkansen 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

5,4 6,1 0,8

5,1 5,2 4,3

5,2 4,4 2,6

5,9 5,7 3,4

6,8 7,6 3,7

8,5 10,6 5,5

12,2 13,3 4,1

Totaal

5,1

5,1

4,9

5,7

6,8

8,7

11,6

5. Mediane inschrijfduur 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

21 38 27

17 28 30

14 21 23

13 22 23

14 20 19

15 16 18

29 23 27

Inschrijfduur Direct kans Loting Wens & Wacht

50 16 19 29

44 11 17 17

35 10 14 16

40 6 12 15

39 6 8 10

42 5 7 7

45 7 10 4

tot jongeren/kwaliteitskortingsgrens tot aftoppingsgrens 1-2phh tot aftoppingsgrens 3+phh tot huurprijsgrens

18 20 31 39

11 17 24 30

10 14 21 21

8 13 17 23

8 15 19 22

6 15 25 18

10 31 31 26

Totaal

26

21

16

15

16

16

28

36

6. % verhuringen aan primaire doelgroep en DAEB-doelgroep (<= 40.765 in 2022) 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

% verhuringen onder aftoppingsgrens aan primaire doelgroep

93

94

94

93

95

96

97

87

84

85

81

% verhuringen tot liberalisatiegrens aan DAEB-doelgroep

97

94

95

94

96

96

97

98

97

95

94

37

Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Ridderkerk 1. Actieven 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

22.464 6.338 4.037

21.875 5.795 1.233

21.286 5.010 830

13.881 4.158 1.857

12.464 2.874 1.115

9.367 2.117 639

7.070 1.615 1.033

2.649 575 133

1.401 400 253

1.377 456 241

1.277 453 267

Geen voorrang Urgent Herhuisvestingskandidaat

30.954 1.677 208

26.470 2.231 202

25.071 1.790 265

18.427 1.175 294

15.306 990 157

11.363 613 147

9.119 455 144

3.335 102 16

1.917 65 72

1.903 59 112

1.945 52 0

Totaal

32.839

28.903

27.126

19.896

16.453

12.123

9.718

3.453

2.054

2.074

1.997

2. Geslaagden 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

286 50 7

316 128 11

265 71 10

252 61 7

321 83 11

357 162 36

382 106 17

278 68 32

393 80 69

309 117 48

264 134 34

Geen voorrang Urgent Herhuisvestingskandidaat

221 141 54

287 164 31

256 112 42

242 70 46

330 79 21

382 89 102

329 111 65

337 32 27

470 30 42

385 25 64

404 28 0

Totaal

416

482

410

358

430

573

505

396

542

474

432

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Direct kans Inschrijfduur Loting Wens & Wacht Directe bemiddeling

2% 60% 0% 0% 38%

7% 65% 0% 0% 29%

6% 67% 0% 0% 26%

7% 67% 0% 0% 26%

9% 80% 0% 0% 11%

6% 65% 1% 0% 28%

1% 64% 7% 0% 28%

Totaal Totaal

421 100%

409 100%

431 100%

374 100%

508 100%

552 100%

603 100%

3. Woningaanbod

4. Slaagkansen 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

0,9 0,6 0,1

1,1 1,7 0,7

0,9 1,1 1,0

1,5 1,2 0,3

2,1 2,3 0,8

3,1 6,2 4,6

4,4 5,4 1,3

Totaal

0,9

1,2

1,2

1,4

2,1

3,8

4,3

5. Mediane inschrijfduur 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

54 129

35 81 127

59 98 60

48 89

57 85 15

62 65 82

62 68 121

Inschrijfduur Direct kans Loting Wens & Wacht

76 15

83 14

93 15

68 9

67 10

69 9

70 18 23

tot jongeren/kwaliteitskortingsgrens tot aftoppingsgrens 1-2phh tot aftoppingsgrens 3+phh tot huurprijsgrens

46 54 86 135

24 38 92 83

30 67 109 98

8 53 49 119

24 60 131 76

9 64 70 64

45 66 45 70

Totaal

65

55

82

58

60

63

63

38

6. % verhuringen aan primaire doelgroep en DAEB-doelgroep (<= 40.765 in 2022) 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

% verhuringen onder aftoppingsgrens aan primaire doelgroep

77

87

78

85

94

92

99

82

84

73

67

% verhuringen tot liberalisatiegrens aan DAEB-doelgroep

81

92

82

87

94

91

97

98

96

97

99

39

Feitenkaart Woonruimtebemiddeling Gemeente Barendrecht 1. Actieven 2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Primaire doelgroep Secundaire doelgroep Niet-DAEB doelgroep

12.277 4.336 2.625

15.821 4.323 1.304

11.022 4.606 1.214

9.923 4.047 1.280

9.819 2.993 1.080

8.316 2.067 567

4.541 1.259 866

4.426 1.230 459

4.971 1.286 310

5.471 1.558 345

6.557 1.444 434

Geen voorrang Urgent Herhuisvestingskandidaat

18.131 980 127

19.741 1.549 158

15.592 1.042 208

14.077 950 223

12.884 850 158

10.331 511 108

6.299 295 72

6.320 187 26

6.931 128 33

7.703 171 20

8.879 39 73

Totaal

19.238

21.448

16.842

15.250

13.892

10.950

6.666

6.533

7.092

7.894

8.991

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13147766/1