CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage SOW Begroting-2027

Gemeenteraad 26 mei 2026, gemeente SchiedamBij agendapunt: Brieven over en van gemeenschappelijke regelingen:23.133 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

49

3.4 Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Deze paragraaf geeft inzicht in het beheer en onderhoud van de verschillende kapitaalgoederen van Stroomopwaarts. Grote bezittingen heeft Stroomopwaarts niet. Stroomopwaarts bezit voornamelijk voertuigen, mobiele machines en ICT-apparatuur. De omvang van deze kapitaalgoederen is beperkt. De richtlijnen van de commissie BBV zijn leidend. Huisvesting

De medewerkers van Stroomopwaarts voeren hun werkzaamheden nu uit vanaf diverse locaties (in totaal 7 locaties). Stroomopwaarts heeft een aantal dringende en noodzakelijke wensen ten aanzien van de huisvesting. Voor wat betreft de Werkontwikkelbedrijven geldt dat Stroomopwaarts het van belang acht dat deze in de diverse MVS-gemeenten gevestigd blijven, dat de lokale binding en uitstraling wordt behouden. Er is sprake van een sterke binding met de lokale ondernemers en dit moet in stand worden gehouden. De nabijheid van Werkontwikkelbedrijven speelt hierbij een belangrijke rol.

het ERP‑systeem, waarin stamgegevens, onderhouds- en keuringsmomenten, verzekeringen, tankpassen en Track-&Trace-gegevens zijn vastgelegd. Het Bedrijfsbureau zorgt voor dit beheer, meldt tijdig wanneer keuringen of onderhoud nodig zijn en registreert onderhoudscontracten. Voor onderhoud gelden wettelijke Arbo-eisen. De Arbo- en ISO-coördinator en preventiemedewerkers voeren jaarlijks controles en audits uit. In de begroting van Stroomopwaarts zijn middelen opgenomen voor regulier onderhoud, noodzakelijke aanpassingen en kleinschalige vervanging.

Investeringen

Investeringen worden gedaan volgens het meerjareninvesteringsprogramma. In 2027 staat groot onderhoud en verduurzaming van de werkontwikkelbedrijven centraal. De plannen over de verduurzaming worden momenteel gemaakt in een meerjarenonderhoudsplan. Investeringen leggen meerjarig beslag op de financiële middelen van een organisatie. Categorie (Bedragen x 1.000)

Tegelijk moet worden geconstateerd, dat we onze meest kwetsbare medewerkers in onvoldoende mate een veilige en comfortabele werkomgeving kunnen bieden. Verdere investeringen in de kwaliteit van huisvesting van de ontwikkelwerkbedrijven zijn de komende jaren echt onontkoombaar. Aangezien de panden eigendom zijn van en in beheer bij de gemeenten, heeft het bestuur en management van Stroomopwaarts beperkte invloed op dit aspect van de bedrijfsvoering. Stroomopwaarts heeft geen huurovereenkomsten met de gemeenten. Stroomopwaarts wil graag samen met de gemeenten, binnen een zakelijke relatie, de uitdagingen op het gebied van de huisvesting aanpakken zodat al onze medewerkers ook op de lange termijn goed gehuisvest zijn en er gestuurd kan worden op dienstverlening, effectiviteit en kosten.

Beheer en onderhoud

Het Werkleerbedrijf beheert het wagenpark van Stroomopwaarts, bestaande uit circa 90 middelen en voertuigen. Het administratief beheer gebeurt in

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

Begroting Doorgeschoven Begroting 2025 naar 2026 2026

Begroting 2027

Begroting 2028

500

100

100

Machines

405

152

Overig facilitair

305

148

800

1.600

1.600

0

0

1.100

200

0

Vervoersmiddelen

305

119

200

100

200

ICT

200

0

400

200

200

Totaal

1.215

419

3.000

2.200

2.100

Project WOB

De reguliere vervangingsinvesteringen van € 1,4 mln zijn voor 2027 opgenomen. Daarbij zijn er extra investeringen van € 0,6 mln meegenomen voor verduurzaming van de werkontwikkelbedrijven. In 2026 en 2027 wordt ook het project “Aanpassing bedrijfsrestaurant, entree en vergaderzalen” binnen het Werkontwikkelbedrijf uitgevoerd. De investering voor 2027 is ongeveer € 0,2 mln. Het betreft verbeteringen aan de interne huisvesting voor het “huurders-deel” zoals die in de demarcatielijst is opgenomen.

50

4. Financiële begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2030 Overzicht van het gerealiseerd saldo van baten en lasten met toelichting Overzicht van baten en lasten 2027 per programma

Balans 2026

Meerjarenraming 2028-2030

Incidentele baten en lasten

Reserves en voorzieningen

EMU-saldo

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

Meerjarige balans 2028-2030

51

4.1 Overzicht van baten en lasten 2027 per programma Programma Totaal (bedragen x € 1.000)

Baten

Realisatie 2025 Lasten

1e begrotingswijziging 2026 Baten Lasten Saldo

Baten

Begroting 2027 Lasten

Inkomen

11.996

-137.474

-125.479

10.507

-143.685

-133.178

9.836

-148.672

Werk

2.474

-12.951

-10.477

2.383

-13.910

-11.526

2.212

Werkleerbedrijf

Saldo

Verschil 2027 & 2026 Baten Lasten

Saldo

-138.836

-670

-4.988

-5.658

-14.560

-12.349

-172

-651

-823

Saldo

7.405

-31.468

-24.063

8.118

-35.194

-27.076

8.599

-37.400

-28.801

481

-2.206

-1.725

Inburgering

0

-3.749

-3.749

0

-4.320

-4.320

0

-4.471

-4.471

0

-151

-151

Overhead

706

-18.640

-17.933

650

-19.670

-19.019

600

-20.578

-19.978

-50

-909

-959

Onvoorzien

444

-836

-392

0

-200

-200

0

-207

-207

0

-7

-7

0

-260

-260

0

-1.333

-1.333

0

0

0

0

1.333

1.333

Dekkingsmiddelen

183.831

0

183.831

194.747

0

194.747

203.856

0

203.856

9.109

0

9.109

Totaal baten en lasten

206.857

-205.378

1.479

216.405

-218.311

-1.906

225.104

-225.889

-786

8.699

-7.578

1.120

261

0

261

451

0

451

674

0

674

223

0

223

Implementatie ombuigingen

Reservemutaties Inkomen Reservemutaties Werkleerbedrijf

0

-356

-356

420

-338

82

420

-350

70

0

-12

-12

Reservemutaties Bedrijfsvoering

275

-1.593

-1.318

1.373

0

1.373

41

0

41

-1.332

0

-1.332

2.051

0

0

0

0

0

0

0

Resultaat vorig boekjaar

2.051

Totaal reservemutaties

2.586

-1.949

637

2.244

-338

1.906

1.135

-350

786

-1.109

-12

-1.120

209.443

-207.327

2.116

218.649

-218.649

0

226.239

-226.239

0

7.590

-7.590

0

Resultaat

De totale lasten stijgen van € 218,6 miljoen in 2026 € 226,2 miljoen in 2027. Hierdoor stijgen de gemeentelijke dekkingsmiddelen met € 9,1 miljoen van € 194,8 miljoen naar € 203,9 miljoen. Hiervan heeft € 3,0 miljoen betrekking op de stijging van de uitvoeringskosten volgens de nieuwe begrotingssystematiek met 3,41%. De kosten van de verstrekkingen stijgen met de prijseffecten van uit de CPB-cijfers en de volumeontwikkelingen vanuit de laatste BUIG-ramingen van september 2025.

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

De gemeentelijke bijdragen voor maatwerk worden direct op de programma’s geboekt. De gemeentelijke bijdrage voor verstrekkingen en voor de uitvoeringskosten worden in het programma dekkingsmiddelen verrekend. Het saldo per programma geeft de netto lasten per programma weer: baten minus de lasten.

52

4.2 Balans 2026 ACTIVA (bedragen x € 1.000)

Balans Gemeenschappelijke regeling Stroomopwaarts MVS 31-12-2025

31-12-2026

31-12-2027

VASTE ACTIVA

31-12-2025

31-12-2026

31-12-2027

7.809

6.134

5.318

VASTE ACTIVA

Materiële Vaste Activa - Investeringen met economisch nut

PASSIVA (bedragen x € 1.000)

2.070 2.070

4.570 4.570

5.870 5.870

Eigen Vermogen - Algemene reserve

2.138

2.704

2.704

- Bestemmingsreserves

3.555

3.429

2.613

- Gerealiseerd resultaat

2.116

0

0

Voorzieningen - Voorzieningen voor verplichtingen en verliezen en risico's Totaal Vaste Activa

2.070

4.570

5.870

VLOTTENDE ACTIVA 0 0

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

0 0

20.957

0 0

14.497

12.381

- Vorderingen op openbare lichamen

5.893

5.000

5.000

-U  itzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

10.578

4.997

2.881

- Overige vorderingen

4.486

4.500

4.500

514 514

Overlopende Activa -D  e van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel Overige overlopende activa

Totaal Vaste Passiva

Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar - Schulden aan openbare lichamen - Overige kasgeldlening

1.500

1.500 1.500

9.308

7.634

6.818

12.032

9.433

9.433

- Overige schulden - Rekening-courant bank

3.536

0

0

0

0

0

8.219

9.433

9.433

277

0

0

Overlopende Passiva

Liquide Middelen (kas, banksaldi) - Liquide Middelen

1.499

1.500

VLOTTENDE PASSIVA

Voorraden - Grond- en hulpstoffen

1.499

500 2.145

141

500

500 500

1.800

1.800 300

300

1.500

4.300

4.300

- Vooruit ontvangen bijdragen overige overheid

0

0

0

- Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgende begrotingsjaar tot betaling komen, met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume

4.174

4.000

4.000

172

300

300

- Overige vooruitontvangen bedragen 2.004

4.347

1.500

Totaal Vlottende Activa

23.617

16.797

14.681

Totaal Vlottende Passiva

16.379

13.733

13.733

TOTAAL ACTIVA

25.687

21.367

20.551

TOTAAL PASSIVA

25.687

21.367

20.551

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

53

4.3 Meerjarenraming 2028-2030 Programma Totaal (in € x 1.000)

Begroting 2027 Baten Lasten

Inkomen

9.836

-148.672

-138.836

4.087

-142.621

-138.534

4.087

-142.621

-138.534

4.087

-142.621

-138.534

Werk

2.212

-14.560

-12.349

2.212

-14.560

-12.349

2.212

-14.560

-12.349

2.212

-14.560

-12.349

Werkleerbedrijf

8.599

-37.400

-28.801

8.599

-37.860

-29.261

8.599

-38.487

-29.888

8.599

-39.158

-30.559

Inburgering

0

-4.471

-4.471

0

-4.471

-4.471

0

-4.471

-4.471

0

-4.471

-4.471

Overhead

600

-20.578

-19.978

600

-20.578

-19.978

600

-20.578

-19.978

600

-20.578

-19.978

Onvoorzien

0

-207

-207

0

-207

-207

0

-207

-207

0

-207

-207

Implementatie ombuigingen

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Dekkingsmiddelen

203.856

0

203.856

204.316

0

204.316

205.110

0

205.110

205.863

0

205.863

Totaal baten en lasten

225.104

-225.889

-786

219.813

-220.299

-486

220.607

-220.925

-318

221.360

-221.596

-236

Reservemutaties Inkomen

674

0

674

374

0

374

206

0

206

124

0

124

Reservemutaties Werkleerbedrijf

420

-350

70

420

-350

70

420

-350

70

420

-350

70

Reservemutaties Bedrijfsvoering

41

0

41

41

0

41

41

0

41

41

0

41

Resultaat vorig boekjaar

0

0

0

0

0

0

0

Totaal reservemutaties

1.135

-350

786

835

-350

486

667

-350

318

585

-350

236

226.239

-226.239

0

220.649

-220.649

0

221.275

-221.275

0

221.946

-221.946

0

Resultaat

Begroting 2028 Baten Lasten

Saldo

Saldo

Begroting 2029 Baten Lasten

Saldo

Begroting 2030 Baten Lasten

Saldo

0

De meerjarenraming laat voornamelijk de mutaties voor de reservemutaties zien. De meerjaren raming voor Werk (LKS) en werkleerbedrijf wordt nog iets aangescherpt op basis van de verwachte ontwikkeling doelgroepen.

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

54

4.4 Meerjarige balans 2028-2030 ACTIVA (bedragen x € 1.000)

31-12-2028

31-12-2029

31-12-2030

VASTE ACTIVA

31-12-2028

31-12-2029

31-12-2030

4.426

4.014

3.720

VASTE ACTIVA

Materiële Vaste Activa - Investeringen met economisch nut

PASSIVA (bedragen x € 1.000)

6.970 6.970

6.970 6.970

6.970 6.970

Eigen Vermogen - Algemene reserve

2.704

2.704

2.704

- Bestemmingsreserves

1.722

1.310

1.016

- Gerealiseerd resultaat

0

0

0

Voorzieningen - Voorzieningen voor verplichtingen en verliezen en risico's Totaal Vaste Activa

6.970

6.970

6.970

VLOTTENDE ACTIVA 0 0

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

0 0

10.393

0 0

9.982

9.684

- Vorderingen op openbare lichamen

5.000

5.000

5.000

-U  itzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

893

482

184

4.500

4.500

4.500

- Overige vorderingen

500 500

Overlopende Activa -D  e van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel Overige overlopende activa

Totaal Vaste Passiva

Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

1.500

1.500 1.500

5.926

5.514

5.220

9.437

9.438

9.434

- Schulden aan openbare lichamen

0

0

0

- Overige kasgeldlening

0

0

0

9.437

9.438

9.434

0

0

0

- Overige schulden - Rekening-courant bank Overlopende Passiva

Liquide Middelen (kas, banksaldi) - Liquide Middelen

1.500

1.500

VLOTTENDE PASSIVA

Voorraden - Grond- en hulpstoffen

1.500

500 1.800

300

500

500 500

1.800

1.800 300

300

1.500

4.300

4.300

- Vooruit ontvangen bijdragen overige overheid

0

0

0

- Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgende begrotingsjaar tot betaling komen, met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume

4.000

4.000

4.000

300

300

300

- Overige vooruitontvangen bedragen 1.500

4.300

1.500

Totaal Vlottende Activa

12.693

12.282

11.984

Totaal Vlottende Passiva

13.737

13.738

13.734

TOTAAL ACTIVA

19.663

19.252

18.954

TOTAAL PASSIVA

19.663

19.252

18.954

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

55

4.5 Incidentele baten en lasten Incidentele baten

Realisatie

(bedragen x € 1.000)

2025

BGW1 Begroting Begroting Begroting Begroting

Incidentele lasten

Realisatie

2026

(bedragen x € 1.000)

2025

2027

2028

2029

2030

Programma Inkomen Toeslagenaffaire

193

SHV trajectbijdragen

550

Maatwerk incidenteel

-

Toeslagenaffaire

1.947

Programma Werkleerbedrijf

2029

2030

-124

-124

-124

-193

TOZO uitvoeringskosten

-106

-120

-124

-

-1.947

-682

-250

-300

-82

-70

-70

-70

-70

-40

-41

-41

-41

-7

-1.217

-236

-236

-201

CAK Project

Programma Werk

-

Mdieu subsidie

273 -

-177

Programma Werkleerbedrijf

-

Netto effect Impulsgelden

-

-

Programma Inburgering

-

Programma Overhead

-

Programma Overhead

-

Onderbezetting

ESF Middelen 2024

2028

-6.959

Programma Inburgering

Onvoorzien

2027

Jeugdwerkgelegenheid Maatwerk incidenteel

682

CAK Project

Mdieu subsidie

2026

Programma Inkomen 6.959

Jeugdwerkgelegenheid

Programma Werk

BGW1 Begroting Begroting Begroting Begroting

500

Thuiswerk vanuit reserves

-

-

Onvoorzien

-

444

RVU voorziening

-532

Energielasten voorgaande jaren

-304

Implementatie ombuigingen

-260

-1.373

-8.032

-3.812

Implementatie ombuigingen

1.593

Creditering resultaat vorig boekjaar

-2.051

Impulsgelden Werkleerbedrijf

356

Korting Armoederegelingen

-155

Totaal incidentele baten programma

8.163

-566

1.381

682

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

-

-

-

Totaal incidentele lasten programma

56

Incidentele baten (bedragen x € 1.000)

Realisatie 2025

Mutaties reserves

-

Reservemutaties Inkomen

BGW1 Begroting Begroting Begroting Begroting 2026 2027 2028 2029 2030

Incidentele lasten (bedragen x € 1.000)

Realisatie 2025

Mutaties reserves

-

BGW1 Begroting Begroting Begroting Begroting 2026 2027 2028 2029 2030

261

451

674

374

206

124

Reservemutaties Inkomen

-

-

-

-

-

-

Reservemutaties Werkleerbedrijf

-

420

420

420

420

420

Reservemutaties Werkleerbedrijf

-356

-338

-350

-350

-350

-350

Reservemutaties Bedrijfsvoering

275

1.373

41

41

41

7

Reservemutaties Bedrijfsvoering

-1.593

-

-

-

-

-

Resultaat vorig boekjaar

2.051

-

-

-

-

-

Resultaat vorig boekjaar

-

-

-

-

-

-

Totaal incidentele baten reserves

2.586

2.244

1.135

835

667

551

Totaal incidentele lasten reserves

-1.949

-338

-350

-350

-350

-350

Totaal incidentele baten

10.750

3.626

1.817

835

667

551

Totaal incidentele lasten

-9.981

-4.150

-1.567

-585

-585

-551

Totaal baten

209.443

218.649

226.239

220.649

221.275

221.946

769

-525

250

250

82

Structurele baten

198.693

215.023

224.422

219.813

220.607

221.394

Saldo Incidentele baten & Lasten Totaal lasten

-207.327

-218.649

-226.239

-220.649

-221.275

-221.946

Structurele lasten

-197.346

-214.498

-224.672

-220.063

-220.689

-221.395

1.348

525

-249

-250

-82

-0

Saldo Structurele baten & Lasten

0

De incidentele baten en lasten komen voornamelijk voort uit de reservemutaties en tijdelijke maatwerk activiteiten. Het structurele begrotingsaldo lijkt negatief omdat incidentele baten direct leiden tot incidentele lagere dekkingsbijdrage voor gemeenten.

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

57

4.6 Reserves en voorzieningen Onderstaand een overzicht van de standen en mutaties van de reserves en voorzieningen 2025-2030. De mutaties in de reserve betreffen incidentele mutaties. Daarom is geen apart overzicht met structurele vermeerderingen en verminderingen opgenomen.

Totaal Reserves

De algemene reserve en de bestemmingsreserves vormen samen de totale reserves.

Algemene Reserve Algemene Reserve (bedragen x € 1.000)

Realisatie 2025

BW1 2026

Stand per 1 januari

2.138

4.254

Resultaat lopend boekjaar

2.116

Resultaat voorgaand boekjaar

1.551

Begroting Begroting Begroting Begroting 2027 2028 2029 2030 2.704

2.704

2.704

2.704

0

0

0

0

Afrekening met gemeenten Vorming bestemmingsreserves

-1.550

Begrote storting Begrote onttrekking

-1.551

Totaal Algemene Reserve

4.254

2.704

2.704

2.704

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

2.704

2.704

Reserves totaal (bedragen x € 1.000)

Realisatie 2025

BW1 2026

Begroting Begroting Begroting Begroting 2027 2028 2029 2030

Stand per 1 januari

4.280

7.809

6.159

5.318

4.426

4.014

Resultaat huidig boekjaar

2.116

0

0

0

0

0

Resultaat voorgaand boekjaar

1.551

0

0

0

0

0

Afrekening met gemeenten

0

0

0

0

0

0

Vorming bestemmingsreserves

0

-1.550

0

0

0

0

Begrote storting

1.949

1.894

344

344

344

344

Begrote onttrekking

-2.087

-1.994

-1.185

-1.235

-756

-638

Stand per 31 december

7.809

6.158

5.318

4.426

4.014

3.720

58

Verloop Bestemmingsreserves Verloop Bestemmingsreserves (bedragen x € 1.000)

2025

2026

2027

2028

2029

2030

Reserve Thuiswerkvoorziening

171

106

89

48

7

0

Reserve Decembercirculaire

81

0

0

0

0

0

Reserve Uitvoeringskosten TOZO

995

875

751

627

503

379

Reserve Uitvoeringskosten KOTA

582

582

332

82

0

0

Reserve implementatie ombuigingen

1.370

37

37

37

37

37

356

280

204

128

63

0

Reserve Impulsgelden WOB Reserve CAK

0

550

300

0

0

0

Reserve Huisvesting

0

1.000

900

800

700

600

3.555

3.429

2.613

1.722

1.310

1.016

Realisatie 2025

BW1 2026

Stand per 1 januari

8.251

7.370

7.370

7.370

7.370

7.370

Begrote storting

610

0

0

0

0

0

Begrote onttrekking

-1.491

0

0

0

0

0

Stand per 31 december

7.370

7.370

7.370

7.370

7.370

7.370

Stand per 31 december

Voorzieningen Voorziening dubieuze debiteuren (bedragen x € 1.000)

Begroting Begroting Begroting Begroting 2027 2028 2029 2030

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

De voorzieningen dubieuze debiteuren wordt aan de actiefzijde van de balans verwerkt, omdat er sprake is van een correctie op de balanswaarde. Deze voorziening wordt in mindering gebracht op de waarde van de post debiteuren onder de balanspost Overige vorderingen.

59

4.7 EMU-saldo Stroomopwaarts dient in de begroting een berekening op te nemen van het zogenoemde EMU-saldo voor een periode van drie jaar: een raming voor het begrotingsjaar zelf (2027), een prognose voor het vorige begrotingsjaar (2026) en een raming voor het jaar volgend op het begrotingsjaar (2028). Omschrijving

1e begrotingswijziging 2026

(bedragen x € 1.000) 1

Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)

2

Begroting 2027

Begroting 2028

-1.906

-786

-486

Afschrijvingen ten laste van de exploitatie

530

548

548

3

Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie

100

100

100

4

Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd

2.978

2.367

2.097

5

Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overige, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

6

Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord

0

0

0

7

Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

8

Baten bouwgrondexploitatie: Baten voor zover transacties niet op exploitatie verantwoord

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

9

Lasten op balanspost Voorzieningen voor zover deze transacties met derden betreffen

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

10

Lasten i.v.m. transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

11

Verkoop van effecten: nee

nee

nee

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

-4.254

-2.505

-1.935

a Gaat u effecten verkopen? (ja/nee) b Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie? Berekend EMU-saldo (1+2+3-4+5+6+7+8-9-10-11)

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

60

Bijlagen Ontwikkeling uitkeringen in aantal en bedragen per gemeente

Overzicht geraamde baten en lasten per taakveld

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

Begrippenlijst

61

Bijlage 1: Ontwikkeling uitkeringen in aantal en bedragen per gemeente Leeftijdsopbouw 2025

Maassluis Aantal Aandeel

Vlaardingen Aantal Aandeel

Schiedam Aantal Aandeel

Totalen Aantal Aandeel

< 21 jaar

24

3%

27

1%

33

2%

84

2%

21 - 26 jaar

50

6%

172

7%

143

7%

365

7%

27 - 44 jaar

267

33%

797

34%

699

32%

1.763

33%

45 - 54 jaar

186

23%

535

23%

495

23%

1.216

23%

55 - AOW

217

34%

826

35%

790

37%

1.887

36%

Totaal

798

100%

2.357

100%

2.160

100%

5.315

100%

Vlaardingen

2027

2028

2029

2030

Uitkering BBZ Uitkering IOAW Uitkering IOAZ Uitkering PW

6 60 3 2.322

6 64 3 2.455

7 67 3 2.586

7 71 3 2.724

Totalen

2.391

2.528

2.663

2.805

Meerjaren aantallen voor dienstverbanden Werkleerbedrijf en Loonkostensubsidie volgt. Maassluis

2027

2028

2029

2030

Uitkering BBZ Uitkering IOAW Uitkering IOAZ Uitkering PW

27 1 790

28 1 821

30 1 865

31 1 911

Totalen

817

850

895

943

Schiedam

2027

2028

2029

De verdeling over de gemeenten is gebaseerd op de realisatie in de afgelopen jaren. De historische verschillen tussen de gemeenten hebben onder meer te maken met verschillen in gezinssamenstelling van de groep inwoners die voor LKS in aanmerkingen komen. Voor een alleenstaande moeder zijn er meer hindernissen te overwinnen dan voor een alleenstaande man om een loonkostensubsidiebaan succesvol te vervullen. Om dit probleem te ondervangen wordt gekeken naar de mogelijkheden om meer faciliteiten voor kinderopvang aan te bieden.

2030

Uitkering BBZ Uitkering IOAW Uitkering IOAZ Uitkering PW

5 64 12 2.122

5 68 12 2.237

6 71 13 2.357

6 75 14 2.483

Totalen

2.203

2.323

2.447

2.578

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

62

Aantal banen voor doelgroepen Aantal banen voor doelgroepen

2025 2026 Realisatie BGW 1 1.085

1.163

570

2027 Begroting 1.219

2029

2030

MJB

MJB

MJB

1.277

Banen voor doelgroepen bij werkgevers

299

Waarvan dienstverbanden bij werkgevers

173

185

216

255

294

343

Banen met LKS extern (Banenafspraak)

152

167

200

240

280

330

Banen Wsw (Begeleid Werken)

21

18

16

15

14

13

Detacheringen bij werkgevers (in dienst bij SOW)

126

126

129

129

130

130

Banen detachering WSW

384

846

1.408

449

345

756

1.337

Verdeling loonkosten subsdie

Waarvan banen met loonkostensubsidie (LKS)

311

666

2028

424

946 473

114

106

99

94

90

85

Banen detachering Nieuw Beschut

6

10

20

20

25

25

Banen detachering LKS-BIJ

6

10

10

15

15

20

Banen bij het Werkleerbedrijf voor doelgroepen

786

852

874

893

913

935

Banen Wsw (intern)

522

487

454

427

401

377

Banen nieuw beschut met LKS

235

305

350

396

442

488

Banen met LKS (Banenafspraak)

28

60

70

70

70

70

449

570

666

756

846

946

2025 2026 Realisatie BGW 1

2027 Begroting

2028

2029

2030

MJB

MJB

MJB

Extern

185

205

246

290

334

388

Maassluis

33

37

44

52

60

70

Vlaardingen

75

75

90

106

122

142

Schiedam

93

93

112

132

152

177

Intern

264

365

420

466

512

558

Maassluis

65

65

75

84

92

100

Vlaardingen

133

133

153

170

187

204

Schiedam

166

166

191

212

233

254

Banen voor re-integratietrajecten LKS (inclusief Begeleid Werken)

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

63

Bijlage 2: Overzicht geraamde baten en lasten per taakveld Baten en lasten per taakveld (in € x 1.000)

Begroting 2027 Baten Lasten

Begroting 2028 Baten Lasten

Saldo

Saldo

Begroting 2029 Baten Lasten

Saldo

Begroting 2030 Baten Lasten

Saldo

0.4 Overhead

600

-20.578

-19.978

600

-20.578

-19.978

600

-20.578

-19.978

600

-20.578

-19.978

0.5 Treasury

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0.8 Overige baten en lasten

203.856

-207

203.649

204.316

-207

204.109

205.110

-207

204.903

205.863

-207

205.656

0.9 Vennootschapsbelasting

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1.135

-350

786

835

-350

486

667

-350

318

585

-350

236

372

-4.896

-4.524

72

-4.596

-4.524

72

-4.596

-4.524

72

-4.596

-4.524

6.2 Wijkteams

5.241

-7.572

-2.330

254

-2.283

-2.029

254

-2.283

-2.029

254

-2.283

-2.029

6.3 Inkomensregelingen

4.061

-136.873

-132.812

3.639

-137.118

-133.478

3.639

-137.782

-134.143

3.639

-138.446

-134.807

6.4 Begeleide participatie

8.599

-31.307

-22.708

8.599

-31.101

-22.502

8.599

-31.063

-22.464

8.599

-31.070

-22.471

6.5 Arbeidsparticipatie

2.374

-24.455

-22.082

2.332

-24.415

-22.082

2.332

-24.415

-22.082

2.332

-24.415

-22.082

226.239

-226.239

0

220.649

-220.649

0

221.275

-221.275

0

221.946

-221.946

0

0.10 Mutaties reserves 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie

6.71 Maatwerkdiensverlening 18+ Totaal

In de notitie ‘Verbonden partijen van oktober 2016’ schreef de BBVcommissie onder andere regels (stellige uitspraken) voor hoe de bijdragen van de gemeenten aan een gemeenschappelijke regeling dienen te worden verwerkt. Deze regels gelden zowel voor verwerking van de bijdrage in de gemeentelijke administratie, als in de administratie van Stroomopwaarts. Dit houdt onder andere in dat Stroomopwaarts de kosten per taakveld apart verantwoordt, waaronder ook de overhead. De gemeenten verantwoorden de bijdrage aan Stroomopwaarts verdeeld over de diverse taakvelden, waarbij de overhead aan de taakvelden wordt toegerekend.

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

64

Bijlage 3: Begrippenlijst (Arbeidsmatige) dagbesteding Bij Arbeidsmatige dagbesteding krijgen mensen veel begeleiding tijdens het werken. Arbeidsmatige dagbesteding biedt structuur en invulling van de dag. Er is geen werkdruk en er zijn geen deadlines. Banen met loonkostensubsidie als gevolg van Wet banenafspraak In het Sociaal Akkoord is afgesproken dat overheid en bedrijfsleven vóór 2025 samen 125.000 extra banen creëren voor mensen met een arbeidsbeperking. Dit is de zogenoemde banenafspraak. Hierbij nemen bedrijven 100.000 banen voor hun rekening. In de begroting zijn ze terug te vinden als banen met loonkostensubsidie. B1 Route statushouders Een route voor taal en (vrijwilligers)werk. Inburgeringsplichtigen spreken en schrijven binnen maximaal 3 jaar de Nederlandse taal op niveau B1. Tegelijk kunnen zij participeren door (vrijwilligers)werk. Beschut werk Beschut werk is bestemd voor inwoners die door hun lichamelijke, verstandelijke of psychische beperking een hoge mate van (structurele) begeleiding of aanpassing van de werkplek nodig hebben. Van een werkgever mag daardoor niet worden verwacht dat hij hen in dienst neemt. Ook niet met extra voorzieningen van gemeente of UWV. Inburgering Integratie van nieuwkomers in de Nederlandse samenleving.

Hierbij wordt gestreefd nieuwkomers door een intensief programma zo snel mogelijk een zo groot mogelijke mate van zelfredzaamheid te laten bereiken. Inwoner Onder het beleidsterrein van ‘Werk en Inkomen’ vallen verschillende wetten en verordeningen, met hierin verschillende definities) voor de inwoners die gebruik maken van diensten (zoals cliënt, burger of klant. In dit document gebruiken we één algemeen woord voor de personen voor wie wij onze dienstverlening inzetten, namelijk: inwoner(s).

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

Klantreis De klantreis beschrijft het geheel van stappen, contactmomenten en processen die een inwoner doorloopt vanaf de eerste aanvraag tot en met uitstroom, waarbij de dienstverlening integraal en vanuit het perspectief van de inwoner is ingericht. Kwetsbare inwoners Inwoners die (tijdelijk) niet in staat zijn de regie over hun eigen leven te voeren. Loonkostensubsidie De loonkostensubsidie vergoedt het verschil tussen loonwaarde en minimumloon. Het is bedoeld voor werknemers die vallen onder de doelgroep van de banenafspraak. Multiproblematiek Er is sprake van multi-problematiek bij gezinnen en personen wanneer deze langdurig te maken hebben met twee of meer samenhangende en elkaar mogelijk versterkende problemen én de betrokkene(n) niet in staat is/zijn tot het ontwikkelen en voeren van een adequate regie ten aanzien van de beheersing of oplossing van het complex aan problemen, waardoor deelname aan de samenleving en de arbeidsmarkt problematisch is Onderwijsroute statushouders Voorbereiding op het volgen van een opleiding op MBO-, HBO of WO-niveau. Participatie Participatie staat voor meedoen aan het maatschappelijke leven. Het kan bijvoorbeeld gaan om meedoen aan sport, onderwijs, vrijwilligerswerk of betaalde arbeid.

Preventiequote Het percentage inwoners dat zich bij Stroomopwaarts meldt voor een uitkering maar hier door preventie geen gebruik van hoeft te maken, ten opzichte van het totale aantal inwoners dat zich bij Stroomopwaarts meldt voor een uitkering.

65

Re-integratie Bij re-integratie gaan inwoners weer aan het werk. Inwoners met een bijstandsuitkering en gedeeltelijk arbeidsgeschikten vinden vaak moeilijk werk. De overheid helpt hen daarbij. Schuldhulpverlening Schuldhulpverlening is gericht op het aflossen van schulden, met aandacht voor de omstandigheden waardoor deze zijn ontstaan. Er zijn twee soorten trajecten: het minnelijke en het wettelijke schuldhulpverleningstraject. Het minnelijke traject kan bestaan uit schuldbemiddeling of schuldsanering. Het wettelijke traject kan leiden tot een persoonlijk faillissement en/of een traject binnen de Wet schuldsanering natuurlijke personen (Wsnp) Sociale onderneming Een onderneming die zich zowel richt op bedrijfseconomische continuïteit en/of winstgevendheid, als op het creëren van plekken voor arbeidsmatige dagbesteding en/of werk voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Statushouders Statushouders zijn vluchtelingen met een (tijdelijke) verblijfsvergunning. De gemeenten krijgen van de Rijksoverheid de opdracht om statushouders te huisvesten. Werkleertraject Een traject waarin de kandidaat zichzelf door training en het opdoen van werkervaring in het Werkleerbedrijf ontwikkelt. Doel is dat de kandidaat aan het einde van het traject klaar is om de arbeidsmarkt op te gaan. Z Route De Z-Route (zelfredzaamheidsroute) is er voor inburgeraars met een lage leerbaarheid.

Het is een intensief traject van zo’n 2 jaar, gericht op het zelfstandig kunnen meedraaien in de maatschappij.

Ontwerpbegroting 2027 en Meerjarenraming 2028-2030

66

Ontwerpbegroting 2027 en meerjarenraming 2028-2030 Uitgave van Stroomopwaarts

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16865166/1