CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage Notitie kwaliteit van de buitenruimte

Raadscommissie 2 oktober 2024, gemeente SchiedamBij agendapunt: Brieven van het college van burgemeester en wethouders, dan wel de burgemeester, dan wel collegeleden:4.690 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Notitie Kwaliteit van de buitenruimte 2023 April 2024 Op 12 december 2023 heeft de gemeenteraad van Schiedam met de motie ‘BuitenBeter app data beter gebruiken’ verzocht om periodieke informatie over de meldingen buitenruimte die de gemeente ontvangt via de app BuitenBeter. Hierbij zou in ieder geval aandacht moeten worden besteed aan het aantal en type meldingen, de locatie van de meldingen en de snelheid van oplossen. Deze data zouden ook moeten worden benut om raadsvoorstellen beter te onderbouwen. In aanvulling op de kale cijfers maakt het Kenniscentrum jaarlijks een notitie over de kwaliteit van de buitenruimte. Hierin worden de cijfers over meldingen gecombineerd met andere gegevens over de kwaliteit van de buitenruimte, namelijk de schouwresultaten en de buurtproblemen uit de Monitor Leefbaarheid en Veiligheid. Deze notitie is de eerste rapportage in deze uitgebreide vorm.

1. BuitenBeter-meldingen Figuur 1 laat het aantal BuitenBeter-meldingen in de jaren 2021-2023 zien naar hoofdcategorie. Het totaal aantal BuitenBeter-meldingen vertoont een stijgende trend: van 2021 op 2022 bedraagt de toename 3% en van 2022 op 2023 14%. Figuur 1 BuitenBeter-meldingen naar hoofdcategorie 2021-2023 (aantal) 2021 2022 2023 Afvalinzameling 11.593 9.827 9.780 Bestrating 1.650 1.666 1.983 Bruggen 62 83 69 Fonteinen 22 20 21 Groen 1.143 1.095 1.041 Hondenoverlast 182 130 193 Overig 850 4.913 7.942 Overlast 3.601 219 116 Plaagdieren 197 201 242 Reiniging 4.396 5.872 7.035 Riolering 284 240 344 Rommel na werkzaamheden 176 176 141 Speeltoestellen 5 12 38 Straatmeubilair 2.442 3.110 3.102 Totaal 26.603 27.564 32.047 In elk van de getoonde jaren is afvalinzameling de grootste hoofdcategorie, met jaarlijks zo’n 10.000 meldingen of meer. Deze meldingen gaan over de ondergrondse containers en minicontainers voor huisvuil, GFT- en PMD-afval, papier en glas, maar ook over grofvuil, textiel, bouw- en sloopafval en afvaldumping. Het aantal meldingen over afvalinzameling is afgenomen van 2021 op 2022 en sindsdien stabiel. Na afvalinzameling bevat de categorie overig in 2023 de meeste meldingen. Deze categorie bevat meldingen die niet onder één van de andere categorieën vallen, waaronder ook vragen en wensen van inwoners (dus zonder dat er iets vervuild of kapot is).

Tevens is de categorie overig het sterkst gegroeid in de afgelopen jaren, terwijl de categorie overlast (hieronder valt onder meer woonoverlast, parkeeroverlast, hinderlijk gedrag van groepen personen en verkeerd gestalde of achtergelaten fietsen en bromfietsen) sterk is afgenomen. Het lijkt erop dat er een verschuiving heeft plaatsgevonden tussen deze twee categorieën. Meer hierover is te lezen bij de beschrijving van figuur 6. 1

Wat omvang betreft is de volgende hoofdcategorie reiniging. Deze meldingen betreffen bijvoorbeeld zwerfvuil, hondenpoep, graffiti, onkruid, dode dieren en glas of olie op straat. Ook deze categorie vertoont een stijgende trend.1 Daarnaast zijn er veel meldingen over straatmeubilair, bijvoorbeeld over parkeerautomaten, hekken, paaltjes, afvalbakken en bankjes. Het aantal meldingen over straatmeubilair is toegenomen van 2021 op 2022 en sindsdien vrijwel stabiel. Figuur 2 toont de BuitenBeter-meldingen naar wijk. Het gaat om de nieuwe wijkindeling, die sinds 20 december 2022 van kracht is (zie bijlage). Omwille van de vergelijkbaarheid zijn de meldingen uit alle drie de jaren volgens deze wijkindeling weergegeven. Figuur 2 BuitenBeter-meldingen naar wijk 2021-2023 (aantal) 2021 2022 Centrum 2.413 2.661 Groenoord 2.234 2.574 Industrie 289 246 Kethel 1.859 2.136 Nieuwland 3.611 3.407 Oost 4.808 5.406 Polderbuitengebied 154 127 Schiedamse Havens 173 155 Spaland/Sveaparken 1.563 1.653 West 5.215 5.087 Woudhoek 1.439 1.485 Zuid 2.497 2.154 Niet gelokaliseerd 348 473 Totaal 26.603 27.564

2023 3.329 3.191 419 2.779 4.724 5.049 211 197 1.885 5.408 2.186 2.430 239 32.047

Bij een klein deel van de meldingen ontbreken de locatiegegevens (zie de categorie ‘niet gelokaliseerd’). De meeste gebruikers van de BuitenBeter-app kiezen ervoor om hun gps-data te delen met de gemeente. De melding wordt dan met de gps-coördinaten in het systeem geregistreerd. Dit is uiteraard alleen zinvol als de melder zich op het moment van de melding bevindt op de desbetreffende plek. Als dit niet het geval is of als de melder de gps-data niet deelt, is het alternatief dat diegene de locatie beschrijft in de vorm van vrije tekst. Soms is de tekst niet te herleiden naar een locatie, in andere gevallen is dit veld niet ingevuld en in een enkel geval betreft de melding een vraag of wens die niet op een specifieke plek betrekking heeft. Figuur 3 Aantal BuitenBeter-meldingen per 1.000 inwoners naar woonwijk 2023 Wijk aantal/1.000 inwoners Centrum 629 Groenoord 331 Kethel 503 Nieuwland 320 Oost 440 Spaland/Sveaparken 239 West 413 Woudhoek 299 Zuid 385 Totaal 392 1 Hoewel er samenhang bestaat tussen het aantal meldingen buitenruimte en de schouwresultaten (zie paragraaf 3.1), lopen

die wat betreft reiniging niet gelijk op: de aantallen meldingen vertonen een stijgende trend, terwijl de schouwresultaten zijn verbeterd van 2021 op 2022 en daarna min of meer stabiel zijn (jaarscores: 2021: 3,54, 2022: 3,69, 2023: 3,65).

2

Het aantal BuitenBeter-meldingen loopt sterk uiteen per wijk. Eén van de verklaringen hiervoor is het verschil in omvang en inwoneraantal: het inwoneraantal van de Schiedamse woonwijken varieert van ruim 5.000 tot ruim 14.000. Figuur 3 laat daarom het aantal meldingen per 1.000 inwoners in 2023 zien. De wijken Polderbuitengebied, Industrie en Schiedamse Havens worden vanwege het kleine aantal inwoners niet getoond. Stadsbreed bedraagt het jaarlijkse aantal BuitenBeter-meldingen per 1.000 inwoners een kleine 400. De wijken Centrum en Kethel zitten daar ruim boven. De in die wijken aanwezige voorzieningen vormen de verklaring hiervoor. Zo telt de wijk Centrum veel winkels en horecagelegenheden. Doordat de openbare ruimte daardoor intensiever wordt gebruikt, zijn er meer meldingen dan in andere wijken. Bijna de helft van de meldingen in Centrum betreft dan ook de Binnenstad, de buurt waar de meeste voorzieningen te vinden zijn. Iets dergelijks geldt voor Kethel, waar winkelcentrum Spaland, sportpark Harga en het wellness-cluster veel bezoekers trekken (ook het Beatrixpark ligt in de wijk Kethel, maar daarover worden in verhouding weinig meldingen gedaan). Figuur 4 toont de gemiddelde afhandeltijd in dagen van BuitenBeter-meldingen naar hoofdcategorie. De gemiddelde afhandeltijd is de laatste jaren afgenomen, van 6,93 dagen in 2021 tot 2,77 dagen in 2023.

De afhandeltijd loopt echter sterk uiteen per categorie. De meest voorkomende meldingen, namelijk die over afvalinzameling en reiniging, zijn doorgaans snel opgelost. Andere meldingen kosten meer tijd, bijvoorbeeld omdat de oplossing planning en/of inschakeling van een extern bedrijf vereist. Uiteraard wordt hierbij rekening gehouden met de urgentie. Bijvoorbeeld: als overmatige plantengroei onveilige verkeerssituaties veroorzaakt wordt dit snel verholpen, als de veiligheid niet in het geding is wordt het meegenomen bij het groot onderhoud tijdens het snoeiseizoen. Figuur 4 Gemiddelde afhandeltijd BuitenBeter-meldingen naar hoofdcategorie 2021-2023 (dagen) 2021 2022 2023 Afvalinzameling 4,15 2,46 1,70 Bestrating 12,12 4,29 6,53 Bruggen 24,03 11,31 1,44 Fonteinen 9,46 3,04 4,72 Groen 10,74 5,61 3,35 Hondenoverlast 4,05 2,02 2,46 Overig 16,12 6,00 3,20 Overlast 4,20 3,59 6,29 Plaagdieren 9,24 6,74 2,50 Reiniging 6,66 2,57 1,83 Riolering 13,70 3,92 4,58 Rommel na werkzaamheden 28,61 20,85 11,74 Speeltoestellen 0,03 5,17 7,50 Straatmeubilair 19,32 5,92 2,33 Totaal 6,93 3,89 2,77 Verder verschilt de gemiddelde afhandeltijd ook van jaar tot jaar. Voor de meest voorkomende meldingen is de gemiddelde afhandeltijd de laatste jaren afgenomen. Dit geldt in het bijzonder voor afvalinzameling, reiniging, straatmeubilair en groen.

Overlast is de belangrijkste hoofdcategorie waarvan de gemiddelde afhandeltijd is toegenomen ten opzichte van 2022.

3

2. Meldingen buitenruimte via alle kanalen BuitenBeter is echter niet het enige kanaal waarlangs de gemeente meldingen buitenruimte ontvangt. Figuur 5 geeft een beeld van de aandelen meldingen via de verschillende kanalen. Van de in totaal 51.263 meldingen in 2023 ontving de gemeente er, zoals eerder getoond, 32.047 ofwel 63% via BuitenBeter. Het merendeel van de overige meldingen kwam binnen bij het gemeentelijke Klant Contact Centrum (KCC), via een webformulier, telefoon, e-mail, sociale media of baliebezoek. Daarnaast betrof ongeveer 10% van de meldingen eigen waarnemingen van buitengewoon opsporingsambtenaren (boa’s), die meldingen doen via het Sigmax-systeem. Figuur 5 Meldingen buitenruimte naar kanaal 2023 (aandeel; n= 51.263) BuitenBeter

63%

Webformulier

18%

Sigmax

10%

Telefoon

8%

Email

1%

Social media

0%

Balie

0%

Overige

0% 0%

10%

20%

30%

40%

50%

60%

70%

Figuur 6 laat de aantallen meldingen via alle kanalen en via BuitenBeter (BB) zien naar hoofdcategorie. Figuur 6 Alle meldingen buitenruimte naar hoofdcategorie 2021-2023 (aantal) 2021 2022 totaal w.v. BB totaal w.v. BB Afvalinzameling 21.954 11.593 21.575 9.827 Bestrating 2.647 1.650 2.450 1.666 Bruggen 72 62 107 83 Fonteinen 42 22 59 20 Groen 2.037 1.143 1.723 1.095 Hondenoverlast 239 182 200 130 Overig 1.217 850 5.312 4.913 Overlast 5.818 3.601 2.237 219 Plaagdieren 660 197 454 201 Reiniging 5.950 4.396 7.056 5.872 Riolering 719 284 741 240 Rommel na werkzaamheden 277 176 270 176 Speeltoestellen 5 5 12 12 Straatmeubilair 3.814 2.442 4.759 3.110 Totaal 45.451 26.603 46.955 27.564

4

2023 totaal w.v. BB 21.464 9.780 2.733 1.983 87 69 37 21 1.688 1.041 496 193 8.471 7.942 2.035 116 504 242 8.106 7.035 958 344 255 141 38 38 4.391 3.102 51.263 32.047

Net als bij de deelverzameling van BuitenBeter-meldingen is het totaal aantal meldingen gestegen. Van 2022 op 2023 is de toename echter minder sterk: voor alle meldingen buitenruimte bedroeg de toename 8%, voor BuitenBuiter was dit 14%. BuitenBeter wordt dus steeds vaker gebruikt. Ook op het totaal is de grootste categorie afvalinzameling, met jaarlijks meer dan 21.000 meldingen. Net als bij BuitenBeter-meldingen zijn de grootste categorieën na afvalinzameling: reiniging, straatmeubilair, bestrating en overig. Wel verschilt het aandeel meldingen dat via BuitenBeter wordt gedaan sterk per categorie. In het bijzonder vallen de categorieën overlast en overig op. Van de meldingen in de categorie overig werd in 2023 94% via BuitenBeter gedaan. Dit aandeel is van 2021 op 2022 flink toegenomen. Van de meldingen in de categorie overlast werd in 2023 slechts 6% via BuitenBeter gedaan en is dit aandeel juist sterk afgenomen sinds 2021. De verschuiving tussen de kanalen verklaart ook deels de verandering in categorisering: inwoners die BuitenBeter gebruiken komen relatief vaak uit op de categorie overig en medewerkers van het KCC die meldingen telefonisch of via webformulieren ontvangen categoriseren meer onder overlast.

Daarnaast hebben in 2023 wijzigingen in de BuitenBeter-app en het zaaksysteem van de gemeente plaatsgevonden, die ook tot gevolg hebben dat een groter deel van de meldingen in de categorie overig komt. Figuur 7 laat alle meldingen buitenruimte zien naar wijk, waaronder de meldingen via BuitenBeter (BB). Per wijk verschilt het aandeel dat via BuitenBeter wordt gedaan veel minder sterk dan per categorie. Verder valt op dat van het totaal aantal meldingen buitenruimte een relatief groot deel niet kan worden gelokaliseerd. Blijkbaar leidt het delen van de gps-data in de BuitenBeter-app relatief vaak tot een goede lokalisatie van de melding. Figuur 7 Alle meldingen buitenruimte naar wijk 2021-2023 (aantal) 2021 2022 totaal w.v. BB totaal w.v. BB Centrum 4.084 2.413 3.835 2.661 Groenoord 3.896 2.234 3.716 2.574 Industrie 495 289 417 246 Kethel 3.073 1.859 3.268 2.136 Nieuwland 6.538 3.611 5.397 3.407 Oost 8.364 4.808 7.284 5.406 Polderbuitengebied 275 154 267 127 Schiedamse Havens 313 173 307 155 Spaland/Sveaparken 2.577 1.563 2.818 1.653 West 7.766 5.215 7.031 5.087 Woudhoek 2.767 1.439 2.663 1.485 Zuid 3.964 2.497 3.240 2.154 Niet gelokaliseerd 1.339 348 6.712 473 Totaal 45.451 26.603 46.955 27.564

2023 totaal w.v. BB 4.257 3.329 4.448 3.191 600 419 3.997 2.779 6.532 4.724 6.938 5.049 427 211 325 197 2.962 1.885 7.372 5.408 3.584 2.186 3.560 2.430 6.261 239 51.263 32.047

In 2023 bedroeg het aantal meldingen per 1.000 inwoners via alle kanalen 627. Dit blijkt uit figuur 8. In de wijken Centrum en Kethel is dit aantal relatief hoog. Zoals naar aanleiding van figuur 3 werd toegelicht, wordt de buitenruimte in deze wijken relatief intensief gebruikt, doordat de daar aanwezige voorzieningen veel bezoekers trekken.

5

Figuur 8 Aantal meldingen buitenruimte per 1.000 inwoners naar woonwijk 2023 Wijk aantal/1.000 inwoners totaal w.v. BuitenBeter Centrum 804 629 Groenoord 461 331 Kethel 724 503 Nieuwland 443 320 Oost 605 440 Spaland/Sveaparken 376 239 West 563 413 Woudhoek 490 299 Zuid 564 385 Totaal 627 392 Figuur 9 toont de gemiddelde afhandeltijden in dagen naar hoofdcategorie. Soms is de afhandeltijd via BuitenBeter (nagenoeg) hetzelfde, soms korter en soms langer. Hoogst waarschijnlijk is dit toeval. Verder komt het globale beeld redelijk overeen: de algemene trend is dat de gemiddelde afhandeltijd is gedaald in de afgelopen jaren. Dit geldt vooral voor de meest voorkomende meldingen, namelijk meldingen over afvalinzameling (al is de afhandeltijd daarvan in 2023 weer licht gestegen), reiniging, straatmeubilair en overig. Figuur 9 Gemiddelde afhandeltijd meldingen buitenruimte naar hoofdcategorie 2021-2023 (dagen) 2021 2022 2023 totaal w.v. BB totaal w.v. BB totaal w.v.

BB Afvalinzameling 4,50 4,15 2,55 2,46 2,67 1,70 Bestrating 11,71 12,12 4,36 4,29 7,20 6,53 Bruggen 22,62 24,03 9,95 11,31 1,72 1,44 Fonteinen 7,85 9,46 5,96 3,04 6,13 4,72 Groen 10,45 10,74 5,78 5,61 3,20 3,35 Hondenoverlast 4,21 4,05 1,70 2,02 1,60 2,46 Overig 18,58 16,12 6,71 6,00 3,31 3,20 Overlast 5,86 4,20 6,30 3,59 3,19 6,29 Plaagdieren 8,52 9,24 4,76 6,74 1,65 2,50 Reiniging 6,44 6,66 2,60 2,57 1,81 1,83 Riolering 14,01 13,70 5,14 3,92 7,87 4,58 Rommel na werkzaamheden 28,11 28,61 27,08 20,85 12,18 11,74 Speeltoestellen 0,03 0,03 5,17 5,17 7,50 7,50 Straatmeubilair 17,73 19,32 5,37 5,92 2,34 2,33 Totaal 7,07 6,93 4,04 3,89 3,05 2,77

6

3. Meldingen buitenruimte in context Om de meldingen buitenruimte verder te duiden en in context te plaatsen, worden ze in deze paragraaf vergeleken met de schouwresultaten en met het beeld dat de inwoners hebben van de buitenruimte in hun woonbuurt. Voor dit laatste wordt gebruik gemaakt van de in de Monitor Leefbaarheid en Veiligheid gerapporteerde buurtproblemen. Hierbij wordt ook getoetst in welke mate de meldingen een vergelijkbaar beeld van de kwaliteit van de buitenruimte opleveren als de schouwresultaten en de L&V-monitor. 3.1 Schouwresultaten Periodiek vinden systematische schouwen plaats om te toetsen hoe de buitenruimte erbij ligt. Er zijn reguliere schouwen, ijkschouwen en weekendmetingen (die doorgaans op zondag plaatsvinden). In totaal gaat het om ruim 40 schouwen in de periode 2021-2023. De schouwresultaten worden uitgedrukt in een letter: D is de laagste score en A+ de hoogste. In figuur 10 zijn de gemiddelde resultaten per kwartaal weergegeven in een cijfer. Hierbij geldt: D=1, C=2, B=3, A=4 en A+=5. Figuur 10 Gemiddelde schouwresultaten per kwartaal en categorie (hoe hoger, hoe beter)

Algemeen Afval Groen Meubilair Reiniging Verharding Totaal

Q1 2021 2,96 4,73 3,09

Q2 2021 3,08 3,89 3,02

3,46

3,33

3,27

3,20

Q3 2021 3,25 4,74 3,27 3,42 3,74 3,56 3,55

Q4 2021 3,46 3,95 3,21

Q1 2022 3,39 4,17 3,27

3,48

3,51

3,38

3,41

Q2 2022 3,55 4,42 3,47 3,64 3,79 3,93 3,68

Q3 2022 3,28 4,64 3,24 3,52 3,41

Q4 2022 3,62 4,45 3,51 3,68 3,73 3,73 3,69

Q1 2023 3,58 4,86 3,88

Q2 2023 3,46 4,77 3,55

Q3 2023 3,36 4,59 3,47

3,77

3,60

3,56

3,86

3,70

3,66

Q4 2023 3,46 4,56 3,55 3,24 3,70 3,54 3,72

Om het verband tussen meldingen en schouwresultaten in de tijd te bepalen, zijn de kwartaalcijfers van vergelijkbare categorieën met elkaar geconfronteerd. Omdat het aantal hoofdcategorieën bij het schouwen lager is dan bij meldingen, zijn de categorieën van het schouwen als uitgangspunt genomen. Hierbij is de schouwcategorie algemeen vergeleken met de som van de meldingen over afvalinzameling, reiniging en groen. Zoals blijkt uit figuur 10, worden meubilair en verharding slechts af en toe meegenomen in het schouwen. Daarom zijn deze categorieën in de vergelijking per kwartaal buiten beschouwing gelaten. Figuur 11 toont voor elk van de hoofdcategorieën van het schouwen de waarde van de zogenoemde determinatiecoëfficiënt (r2). Dit is een maatstaf voor de statistische samenhang, ofwel de mate waarin het aantal meldingen de schouwresultaten verklaart. Figuur 11 Statistische samenhang tussen aantal meldingen en schouwresultaten in de tijd (r2)* Categorie r2 effectgrootte Algemeen 0,125 middelgroot Afval 0,139 middelgroot Groen 0,130 middelgroot Reiniging 0,005 verwaarloosbaar * r2 heeft een waarde tussen 0 en 1, waarbij 0 betekent dat er geen enkel verband is en 1 dat er een perfecte samenhang is. Criteria voor effectgrootte: r2 < 0,01: verwaarloosbaar, r2 = 0,01 tot 0,09: klein, r2 = 0,09 tot 0,25: middelgroot, r2 ≥ 0,25: groot.

De laatste kolom toont een karakterisering van de effectgrootte die hoort bij de waarde van r2. Voor de categorieën algemeen, afval en groen is de effectgrootte middelgroot. Dit betekent dat het stadsbrede aantal meldingen in een kwartaal een redelijk betrouwbare, maar zeker niet perfecte voorspeller vormt van de schouwresultaten in dezelfde periode. Voor de categorie reiniging is de 7

effectgrootte echter verwaarloosbaar klein. Het aantal meldingen over reiniging zegt dus zeer weinig over de schouwresultaten voor reiniging in dezelfde periode. Figuur 12 laat de schouwresultaten in 2023 per woonwijk zien. Figuur 13 toont de statistische samenhang tussen het aantal meldingen en de schouwresultaten in 2023 per woonwijk. Figuur 12 Schouwresultaten per wijk en categorie 2023 (hoe hoger, hoe beter) Centrum Groenoord Kethel Nieuwland Oost Spaland/Sveaparken West Woudhoek Zuid Totaal

afval 4,48 4,74 4,93 4,38 4,59 4,82 4,76 4,93 4,41 4,65

algemeen 3,63 3,47 3,60 3,29 3,33 3,77 3,46 3,54 3,23 3,46

groen 3,97 2,13 2,07 2,17 2,62 2,11 2,43 2,07 2,16 2,40

meubilair 3,04 3,52 3,22 2,94 3,50 3,55 3,09 2,25 3,39 2,93

reiniging 3,56 3,79 3,87 3,40 3,50 3,90 3,59 3,92 3,56 3,65

verharding 3,33 3,74 3,69 3,48 3,75 3,82 3,47 3,62 3,16 3,54

totaal 3,79 3,69 3,78 3,52 3,68 3,79 3,74 3,79 3,64 3,72

Figuur 13 Statistische samenhang tussen aantal meldingen en schouwresultaten per woonwijk (r2)* Categorie r2 effectgrootte Algemeen 0,298 groot Afval 0,047 klein Groen 0,430 groot Meubilair 0,051 klein Reiniging 0,565 groot Verharding 0,001 verwaarloosbaar * r2 heeft een waarde tussen 0 en 1, waarbij 0 betekent dat er geen enkel verband is en 1 dat er een perfecte samenhang is. Criteria voor effectgrootte: r2 < 0,01: verwaarloosbaar, r2 = 0,01 tot 0,09: klein, r2 = 0,09 tot 0,25: middelgroot, r2 ≥ 0,25: groot.

Voor de categorieën algemeen, groen en reiniging is de effectgrootte groot. Voor deze categorieën is het aantal meldingen in een wijk een goede (maar geen perfecte) voorspeller van de schouwresultaten in die wijk. Voor de categorieën afval en meubilair is de effectgrootte middelgroot. Hiervoor is het aantal meldingen in een wijk een redelijk betrouwbare, maar zeker niet perfecte voorspeller van de schouwresultaten in die wijk. Voor de categorie verharding is de effectgrootte verwaarloosbaar, dus voor deze categorie zegt het aantal meldingen zeer weinig over de schouwresultaten in die wijk. 3.2 Gerapporteerde buurtproblemen Ongeveer tweejaarlijks voert het Kenniscentrum de Monitor Leefbaarheid en Veiligheid uit. In deze enquête wordt aan Schiedammers onder meer gevraagd hoe zij hun eigen woonbuurt beoordelen en hoe vaak buurtproblemen zoals zwerfvuil, vernielingen en overlast voorkomen. De L&V-monitor geeft een betrouwbaar beeld van de ervaringen van de inwoners, zowel stadsbreed als op wijkniveau. Figuur 14 laat per wijk de indicatorscores voor buurtproblemen zien, zoals die zijn gemeten in de L&V-monitor 2022. Het veldwerk voor deze monitor vond plaats in het najaar van 2021, dus de vergelijking wordt gemaakt met de meldingen uit 2021. Hierbij zijn de buurtproblemen geclusterd naar de vergelijkbare hoofdcategorieën voor meldingen.

8

Figuur 14 Indicatorscores per wijk en categorie 2021 (hoe hoger, des te vaker problemen voorkomen)*

Centrum Groenoord Kethel Nieuwland Oost Spaland/Sveaparken West Woudhoek Zuid Totaal

afvalinzameling 68,5 74,7 39,1 72,9 73,9 40,2 65,0 52,3 74,6 65,0

reiniging 50,7 50,7 29,5 53,8 52,3 27,3 44,1 32,0 47,5 44,9

straatmeubilair 32,9 43,0 19,1 36,3 34,4 38,4 34,9 35,7 36,3 35,5

bestrating 44,2 50,3 42,4 43,3 42,2 57,0 38,6 53,1 40,3 45,3

hondenoverlast 63,2 55,6 46,1 53,8 60,1 50,8 59,1 54,4 74,7 57,6

overlast 37,0 30,9 18,2 34,3 38,1 18,7 31,8 21,7 36,1 30,8

*Bron: Monitor Leefbaarheid en Veiligheid 2022. Het veldwerk vond plaats in 2021. Hoe hoger de indicatorscore, des te vaker het desbetreffende buurtprobleem voorkomt. De waarde bedraagt minimaal 0 en maximaal 100. De scores kunnen afwijken van de scores uit het rapport van de L&V-monitor, in het bijzonder voor categorieën waarbij buurtproblemen zijn geclusterd.

Figuur 15 toont per categorie de statistische samenhang tussen het aantal meldingen in een wijk en de mate waarin buurtproblemen volgens de inwoners voorkomen in die wijk. Voor de categorieën afvalinzameling, reiniging, bestrating en overlast is de effectgrootte klein, met andere woorden: de verdeling van het aantal meldingen over de wijken zegt wel iets over hoe vaak buurtproblemen uit deze categorieën voorkomen, maar niet heel veel. Voor straatmeubilair en hondenoverlast is de effectgrootte verwaarloosbaar, met andere woorden: voor deze categorieën zegt het aantal meldingen zeer weinig over het voorkomen van buurtproblemen in die wijk. Figuur 15 Statistische samenhang tussen meldingen en buurtproblemen per woonwijk 2021 (r2)* Categorie r2 effectgrootte Afvalinzameling 0,038 klein Reiniging 0,046 Klein Straatmeubilair 0,000 verwaarloosbaar Bestrating 0,015 klein Hondenoverlast 0,004 verwaarloosbaar Overlast 0,022 klein * r2 heeft een waarde tussen 0 en 1, waarbij 0 betekent dat er geen enkel verband is en 1 dat er een perfecte samenhang is. Criteria voor effectgrootte: r2 < 0,01: verwaarloosbaar, r2 = 0,01 tot 0,09: klein, r2 = 0,09 tot 0,25: middelgroot, r2 ≥ 0,25: groot.

9

4. Conclusies In 2023 ontving de gemeente Schiedam 32.047 BuitenBeter-meldingen. Daarnaast kwamen er nog eens 19.216 meldingen buitenruimte binnen via andere kanalen, bij het gemeentelijke Klant Contact Centrum (KCC) en door eigen waarneming van buitengewoon opsporingsambtenaren (boa’s). In totaal ging het dus om 51.263 meldingen buitenruimte. De meeste meldingen gingen over afvalinzameling, gevolgd door reiniging, straatmeubilair, bestrating en overig. Het aantal meldingen vertoonde de afgelopen drie jaar een stijgende trend. Het aantal meldingen in de restcategorie overig is het sterkst toegenomen, terwijl het aantal meldingen over overlast juist sterk is afgenomen. De oorzaak van de verschuiving tussen deze twee categorieën zit enerzijds in het toegenomen aandeel meldingen dat via BuitenBeter wordt gedaan (inwoners die deze app gebruiken komen relatief vaak uit op de categorie overig) en anderzijds in wijzigingen in de BuitenBeter-app en het zaaksysteem van de gemeente. Ook verschilt het aantal meldingen sterk per wijk. Hiervoor bestaan verschillende verklaringen. Ten eerste verschillen de wijken in omvang en inwoneraantal. In een grotere wijk zijn er logischerwijs meer meldingen (al het overige gelijkblijvend). Ten tweede verschilt het voorzieningenniveau van wijk tot wijk.

Zo trekken de winkels en horecagelegenheden in Centrum en winkelcentrum Spaland, sportpark Harga en het wellness-cluster in Kethel veel bezoekers. Door dit relatief intensieve gebruik van de buitenruimte zijn er in Centrum en Kethel in verhouding meer meldingen dan in andere wijken. Daarnaast zou ook de meldingsbereidheid van wijk tot wijk kunnen verschillen. Het feit dat het aantal meldingen in een wijk een slechte voorspeller is van de mate waarin buurtproblemen volgens de inwoners voorkomen (zie hierna), is een aanwijzing daarvoor. Dat het aantal meldingen voor veel categorieën een redelijk goede voorspeller is van de schouwresultaten, ondergraaft deze hypothese echter weer. De gemiddelde afhandeltijd van meldingen buitenruimte vertoonde de afgelopen jaren een dalende trend. Dit geldt in het bijzonder voor de categorieën meldingen die het vaakst voorkomen, zoals afvalinzameling (al is de afhandeltijd daarvan in 2023 weer licht gestegen ten opzichte van 2022), reiniging, straatmeubilair en overig. Om de meldingen verder te duiden en in context te plaatsen, is voor de periode 2021-2023 het aantal meldingen in een kwartaal vergeleken met de schouwresultaten in datzelfde kwartaal.

Voor de categorieën algemeen, afval en groen vormt het stadsbrede aantal meldingen een redelijk betrouwbare, maar zeker niet perfecte voorspeller van de stadsbrede schouwresultaten in dezelfde periode. Het aantal meldingen over reiniging zegt echter zeer weinig over de schouwresultaten voor reiniging in dezelfde periode. Daarnaast is over 2023 het aantal meldingen in een woonwijk vergeleken met de schouwresultaten in diezelfde wijk. Voor de categorieën algemeen, groen en reiniging is het aantal meldingen een goede voorspeller van de schouwresultaten in die wijk. Voor de categorieën afval en meubilair is het aantal meldingen een redelijk betrouwbare, maar zeker niet perfecte voorspeller van de schouwresultaten in die wijk. Voor de categorie verharding zegt het aantal meldingen zeer weinig over de schouwresultaten in die wijk. Tot slot zijn de meldingen vergeleken met de mate waarin buurtproblemen volgens de inwoners voorkwamen in 2021, het jaar waarin het veldwerk werd verricht voor de recentste Monitor Leefbaarheid en Veiligheid. Voor de categorieën afvalinzameling, reiniging, bestrating en overlast zegt de verdeling van het aantal meldingen over de wijken wel iets over hoe vaak buurtproblemen uit deze categorieën in de desbetreffende wijken voorkomen, maar niet heel veel.

Voor straatmeubilair en hondenoverlast zegt het aantal meldingen zeer weinig over het voorkomen van deze buurtproblemen in die wijken.

10

Al met al leveren de aantallen meldingen en het schouwen redelijk vergelijkbare uitkomsten op. De gerapporteerde buurtproblemen uit de Monitor Leefbaarheid en Veiligheid geven echter een enigszins afwijkend beeld van de kwaliteit van de openbare ruimte. Mogelijk komt dit doordat de inwoners zich bij het invullen van de vragenlijst mede laten leiden door buurtproblemen die langer dan een jaar geleden speelden.

11

Bijlage: wijk- en buurtindeling

12

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14390783/2