CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2 Voorlopige jaarstukken Rogplus 2021

Overige evenementen 17 mei 2022, gemeente SchiedamBij agendapunt: ROGplus21.472 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Rondom De voornaamste applicatie die bij Rogplus in gebruik is, is het cliëntvolgsysteem Rondom. Rondom wordt niet alleen door medewerkers van Rogplus gebruikt, maar ook onder meer door medewerkers van de wijkteams in de MVS-gemeenten en de ondersteunende teams die vanuit de gemeenten actief zijn op de scholen in de regio. Rogplus verzorgt het applicatiebeheer van Rondom voor alle gebruikers en werkt hierin nauw samen met ZorgNed, de leverancier van Rondom. Rogplus draagt zorg voor de helpdeskondersteuning voor de gebruikers van Rondom, voorziet in stuurinformatie voor de wijkteams en plaatst de door de gemeenten ingekochte zorgarrangementen jeugd in de informatievoorziening. Daarnaast verzorgt Rogplus de opleiding en training van medewerkers van de wijkteams, draagt Rogplus zorg voor benodigde koppelingen op gebied van gegevensuitwisseling en genereert Rogplus managementgegevens. In 2021 vonden twee grote updates van Rondom plaats.

iEB 2.0 In 2021 zijn voorbereidingen getroffen voor iEB beschermd wonen, dit in navolging op de module iEB die in 2020 werd aangeschaft. iEB is een landelijk geautomatiseerd systeem voor het verwerken van eigen bijdragen voor Wmo-voorzieningen en -dienstverening.

Optimalisatie betalingsproces Ook heeft het ICT-team in 2021 het betalingsproces geoptimaliseerd. Zo is de betalingssoftware van ProActive uitgefaseerd. De betalingen zijn ondergebracht in het financiële systeem AFAS Profit. Het betalingsproces wordt ondersteund door White Vision. Dit systeem codeert facturen automatisch. 3.3.4 Informatiebeveiliging en privacy

Informatiebeveiliging Voor Rogplus is het van het grootste belang dat de gegevens die worden vastgelegd betrouwbaar zijn. Betrouwbare gegevens zijn: • Beschikbaar: de gegevens zijn toegankelijk; • Integer: de juiste gegevens zijn geregistreerd en volledig; • Vertrouwelijk: de juiste medewerkers hebben toegang tot de gegevens. 2021 was het jaar van de verhuizing en de overgang naar de cloud, twee projecten die een grote positieve impact hebben gehad op de informatieveiligheid bij Rogplus. Zoals eerder aangegeven is Rogplus volledig overgegaan naar de cloud. Alle digitale informatie staat nu in de Azure cloud van Microsoft. Alle Office-applicaties zijn nu Office365. Dit heeft onder andere de volgende verbeteringen gegeven:

27

•

• •

De database van het cliëntregistratiesysteem is verplaatst van een eigen server in een datacenter naar de Azure cloud. Hiermee is het systeem automatisch schaalbaar waardoor het niet meer tegen beperkingen in opslagruimte of geheugen aanloopt, de beschikbaarheid van Rondom is hiermee verbeterd. Via koppelingen worden gegevens uitgewisseld met de gemeenten en de zorgleveranciers. Ook deze koppelingen zijn overgezet naar de cloud waardoor met name de integriteit van onze gegevens is verbeterd. Medewerkers zijn steeds meer gaan samenwerken in Teams en Office 365 waarmee het voor een gebruiker eenvoudiger is om te bepalen met wie je welke gegevens deelt. Dit heeft de vertrouwelijkheid van gegevens verbeterd.

Bij de verbouwing en inrichting van het nieuwe pand is er veel aandacht besteed aan de fysieke veiligheid. De balie is veilig voor de medewerker en voor de informatie die de medewerker op het scherm heeft staan. Door de ruime wachtruimte kunnen cliënten voldoende afstand houden. Er is geen serverruimte meer, er is nog wel een technische ruimte voor netwerkapparatuur die voldoet aan alle eisen. Zowel de toegang tot pand als tot de zone voor de medewerkers voldoet aan de hoogste eisen.

Privacy Er zijn vier datalekken geweest in 2021. Na beoordeling van de datalekken door de functionaris gegevensbescherming bleek geen melding nodig te zijn. De datalekken bij Rogplus betreffen menselijke fouten op individuele dossiers en geen grote inbreuken waarbij meerdere personen betrokken zijn. In 2021 is er een officiële aanvraag geweest van een cliënt voor het recht op inzage. Er heeft een uitgebreid dossieronderzoek plaats gevonden waarna het volledige dossier naar client is verstuurd. Er zijn geen aanvragen gedaan voor verwijdering of rectificatie van gegevens op basis van de AVG. Rogplus heeft met folders en brieven en op de website cliënten geïnformeerd over wat met hun persoonsgegevens wordt gedaan. Er is in 2021 ook veel aandacht besteedt aan het herschrijven van het privacybeleid. Dit beleid is in 2018 opgesteld en moet eens in de drie jaar geëvalueerd en verbeterd worden. Er zijn grote stappen gemaakt in het vastleggen van procedures en de controle hiervan. Door middel van een zelfevaluatie kan er periodiek getoetst worden of het privacybeleid op de juiste manier wordt uitgevoerd. 3.3.5 Financieel beheer

Financieel beleid De voornaamste taak van de financiële functie is het adviseren en ondersteunen van het bestuur, het management en de MVS-gemeenten op het gebied van financiën. Het doel daarbij is de ambities en verantwoordelijkheden waar te maken onder de voorwaarde van een evenwichtige financiële huishouding nu en in de toekomst. Het voornaamste onderdeel hiervan zijn de samenstelling en tijdige aanlevering van de planning en control producten (P&C): kaderbrief, begroting, tussenrapportages en jaarstukken.

Planning & Control In 2021 is de P&C cyclus verder geprofessionaliseerd. Elk kwartaal worden de rapportages opgesteld en besproken in de financiële overleggen met de gemeenten. De

28

tussenrapportages dienen als input voor de aanlevering van financiële gegevens aan het CBS. De begroting 2021 is gewijzigd om beter aan te sluiten op de actuele contracten voor Wmo-hulpmiddelen. Zowel de jaarstukken 2020 als de begroting 2022 zijn gepubliceerd op de website en als infographic in het Rogplus Magazine.

Financieel systeem Rogplus heeft in 2021 het financiële systeem AFAS geoptimaliseerd, deels vooruitlopend op de verandering van het governance-model van Stichting naar Openbaar Lichaam en deels om de kwaliteit te verbeteren. De aanbevelingen van de accountant uit het verslag van bevindingen over de jaarstukken en de interim-controle zijn in 2021 grotendeels opgepakt.

Rechtmatigheid De rechtmatigheidaspecten monitort Rogplus door verbijzonderde interne controles (VIC’s). Een VIC behelst een controle op de werking van de interne controle die medewerkers zelf uitvoeren als onderdeel van hun reguliere werkprocessen. De resultaten van de VIC’s worden gedeeld met de accountant. De accountant toetst mede op basis van de VIC’s of de in de programmarekening opgenomen baten en lasten, de balansmutaties en de vastlegging daarvan in de administraties en de financiële verslaglegging in overeenstemming zijn met de begroting, wetten en verordeningen. Ter voorbereiding op de rechtmatigheidsverklaring en de ‘in control statement’ per boekjaar 2022 (na besluit kamer) heeft Rogplus samen met de gemeenten een werkgroep gevormd. In september is bericht ontvangen van Gedeputeerde Staten (GS) dat de begroting 2022 voldoet aan de gestelde eisen in wet- en regelgeving. Hiermee is voldaan aan de belangrijkste voorwaarden om voor repressief begrotingstoezicht in aanmerking te komen. De accountant heeft over de jaarstukken 2020 een goedkeurend oordeel verstrekt. De sociale verzekeringsbank (SVB) verzorgt voor pgb-gebruikers de uitbetaling van de salarissen en declaraties. Net als voorgaande jaren heeft de SVB, op basis van eigen bevindingen en controles van de accountant, moeten stellen dat de uitvoering van de Jeugdwet en de Wmo in 2021 niet rechtmatig is geweest.

Om zelf een beeld te krijgen van de rechtmatigheid van het beheer en het gebruik van pgb’s in de MVS-gemeenten heeft Rogplus steekproefsgewijs controles uitgevoerd, waarbij nagegaan is of de pgb-houders de zorg geleverd hebben gekregen, zoals geïndiceerd. De controles laten een overwegend positief beeld zien. De toezichthouder heeft namens de gemeenten ook in 2021 verschillende onderzoeken gedaan. In twee gevallen heeft dit tot ingrijpende maatregelen geleid. Bij de Dijkgroep en Oroncare – beide aanbieders van Beschermd Wonen op basis van pgb – werden dusdanige onregelmatigheden aangetroffen dat Rogplus in samenspraak met de gemeenten de bekostiging van de zorg stil heeft laten zetten. In samenwerking met de gemeenten heeft Rogplus geregeld dat de betrokken cliënten gehuisvest konden worden in een andere (en betere) voorziening voor beschermd wonen.

29

JAARREKENING 4. Balans BALANS Stichting ROGplus Nieuwe Waterweg Noord Boekjaar 2021 Activa

31-12-2021

31-12-2020 Passiva

Vaste activa

339.516

346.980

Totaal vaste activa

339.516

346.980 Totaal vaste passiva

Vlottende activa

Overlopende activa Overige overlopende activa

Eigen vermogen Bestemmingsreserves

0

0

0

0

392.389

695.225

11.328.404

1.486.833

2.400.765

5.626.799

Vlottende passiva

Uitzettingen

Liquide middelen Kas en banksaldi

31-12-2020

Vaste passiva

Materiële vaste activa Overige materiële vaste activa

Vorderingen op openbare lichamen Overige vorderingen

31-12-2021

Vlottende schulden 245.868 122.069

12.845.535

568.571

1.335.772 28.655

Overige vlottende schulden

Overlopende passiva Vooruit ontvangen bijdragen 4.648.814 van overige overheden Overige overlopende passiva 1.448.637

Totaal vlottende activa

13.782.043

7.461.877 Totaal vlottende passiva

14.121.559

7.808.857

TOTAAL

14.121.559

7.808.857 Totaal

14.121.559

7.808.857

Noot bij de voorlopige jaarstukken: Rogplus is met ingang van 2022 niet langer een stichting met een gemeenschappelijk orgaan, maar een gemeenschappelijke regeling als openbaar lichaam. Na het vaststellen van de definitieve jaarstukken over 2021 kan de stichting op worden geheven. Als gevolg van deze wijziging in de governancestructuur, moet een liquidatiebalans voor de stichting op worden gesteld. Rogplus stelt samen met adviseurs van haar accountant (Baker Tilly) deze balans op. De liquidatiebalans en het effect van het afwikkelen van de balans op de jaarcijfers zijn nog niet bekend en daarom nog niet verwerkt in de voorlopige jaarstukken. De hierboven gepresenteerde balans is de indicatieve eindbalans over het boekjaar 2021.

30

5. Overzicht van baten en lasten 5.1 Uitgangspunten Rogplus verzorgt de uitvoering van de Wmo individuele verstrekkingen, Beschermd Wonen en contractmanagement voor de Jeugdwet voor de deelnemers aan de Gemeenschappelijke Regeling Nieuwe Waterweg Noord. Voor Schiedam en Maassluis voert Rogplus ook backofficetaken voor het leerlingenvervoer en jeugdhulpvervoer uit. De uitgaven en de kosten van Rogplus worden ten laste gebracht van BBV-taakvelden 0.4 Overhead, 6.6 Maatwerkvoorzieningen (WMO), 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+, 6.72 Maatwerkdienstverlening 18- en 6.81 Geëscaleerde zorg18+. De inkomsten bestaan uit bijdragen in de kosten (hierna: eigen bijdragen) voor verschillende Wmo-voorzieningen, bijdragen van cliënten voor vervoer met de Regiotaxi, bijdragen van cliënten aan de Aanvullende Algemene Voorziening Schoon Huis en bijdragen van de drie MVS-gemeenten. De gemeentelijke bijdrage is het verschil tussen de uitgaven en de overige inkomsten van Rogplus. Rogplus heeft hierom per definitie een sluitende begroting. Deze inkomsten worden verantwoord onder BBV-taakvelden 0.8 Overige baten en lasten, 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ en 6.81 Geëscaleerde zorg18+. De programmaverantwoording is opgesteld volgens het stelsel van baten en lasten. Voor zover mogelijk zijn alle directe verplichtingen uit de in 2021 ingediende aanvragen verwerkt in het resultaat.

Hiertoe zijn alle bekende verplichtingen meegenomen en verwerkt in de jaarcijfers. In deze jaarstukken zijn de uitgaven van Rogplus als positieve bedragen opgenomen en de inkomsten als negatieve. Deze worden voorafgegaan door het teken ‘-‘. Medio 2020 is de primaire begroting 2021 van Rogplus vastgesteld. Op basis van voortschrijdende inzichten is begin 2021 voorgesteld deze primaire begroting te wijzigen. De wijziging is medio 2021 vastgesteld. De begrotingswijziging is gespecificeerd in bijlage 8.

5.2 Totaaloverzicht Baten/ Lasten Lasten Baten Eindtotaal

Primaire Gewijzigde Werkelijk Begroting Begroting Werkelijk 2020 2021 2021 2021 70.257.845 73.097.100 69.271.300 57.674.271 -70.257.845 -73.097.100 -69.271.300 -57.674.271 0 0 0 -0

31

Lasten: Programma Wmo Beschermd Wonen Overhead Eindtotaal

Werkelijk 2020 47.761.063 18.583.662 3.913.120 70.257.845

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 57.063.700 54.115.700 11.940.600 10.941.500 4.092.800 4.214.100 73.097.100 69.271.300

Werkelijk 2021 45.482.429 8.092.825 4.099.017 57.674.271

Baten: Onderdeel Bijdrage gemeenten Eigen bijdragen Inkomsten Regiotaxi Bijdrage AAV Schoon huis Eindtotaal

Primaire Gewijzigde Werkelijk Begroting Begroting Werkelijk 2020 2021 2021 2021 -67.450.715 -69.998.900 -66.445.100 -55.513.625 -2.268.604 -2.347.200 -2.246.000 -1.783.053 -344.049 -659.800 -560.600 -372.327 -194.478 -91.200 -19.600 -5.266 -70.257.845 -73.097.100 -69.271.300 -57.674.271

De totale lasten van Rogplus over 2021 zijn per saldo € 11.597.029 lager dan begroot. De inkomsten uit eigen bijdragen van cliënten (inclusief bijdragen voor de Regiotaxi) zijn € 665.554 lager uitgevallen dan begroot. Het totaal van de gemeentelijke bijdragen valt € 10.931.475 lager uit dan begroot. Inherent aan de financieringswijze van Rogplus is het resultaat € 0. De tabel hieronder geeft de baten en lasten per BBV-taakveld weer

Baten/ Lasten Lasten

Taakveld BBV 0.4 Overhead 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geëscaleerde zorg 18+

Totaal Lasten Baten 0.8 Overige baten en lasten 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.81 Geëscaleerde zorg 18+ Totaal Baten Eindtotaal

Werkelijk 2020 3.367.920 4.747.791 43.013.272 545.200 18.583.662 70.257.845 -67.450.715 -1.667.941 -1.139.189 -70.257.845 -0

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting Werkelijk 2021 2021 2021 3.530.900 3.652.200 3.537.117 6.357.600 6.610.900 5.496.606 50.706.100 47.504.800 39.985.823 561.900 561.900 561.900 11.940.600 10.941.500 8.092.825 73.097.100 69.271.300 57.674.271 -69.998.900 -66.445.100 -55.513.625 -2.341.700 -2.069.700 -1.803.633 -756.500 -756.500 -357.013 -73.097.100 -69.271.300 -57.674.271 0 0 -0

32

De tabel hieronder geeft per programma de baten en lasten per BBV-taakveld weer Programma Wmo

Baten/ Lasten Lasten Totaal Lasten Baten

Taakveld BBV 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 0.8 Overige baten en lasten 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+

Totaal Baten Totaal Wmo Beschermd Wonen

Lasten Totaal Lasten Baten

Totaal Baten Totaal Beschermd Wonen Overhead Lasten Totaal Lasten Baten Totaal Baten Totaal Overhead Eindtotaal

6.81 Geëscaleerde zorg 18+ 0.8 Overige baten en lasten 6.81 Geëscaleerde zorg 18+

0.4 Overhead 6.72 Maatwerkdienstverlening 180.8 Overige baten en lasten

Werkelijk 2020 4.747.791 43.013.272 47.761.063 -46.093.121 -1.667.941 -47.761.063 0 18.583.662 18.583.662 -17.444.473 -1.139.189 -18.583.662 0 3.367.920 545.200 3.913.120 -3.913.120 -3.913.120 0 0

Primaire Begroting 2021 6.357.600 50.706.100 57.063.700 -54.722.000 -2.341.700 -57.063.700 0 11.940.600 11.940.600 -11.184.100 -756.500 -11.940.600 0 3.530.900 561.900 4.092.800 -4.092.800 -4.092.800 0 0

Gewijzigde Begroting 2021 6.610.900 47.504.800 54.115.700 -52.046.000 -2.069.700 -54.115.700 0 10.941.500 10.941.500 -10.185.000 -756.500 -10.941.500 0 3.652.200 561.900 4.214.100 -4.214.100 -4.214.100 0 0

Werkelijk 2021 5.496.606 39.985.823 45.482.429 -43.678.796 -1.803.633 -45.482.429 -0 8.092.825 8.092.825 -7.735.812 -357.013 -8.092.825 0 3.537.117 561.900 4.099.017 -4.099.017 -4.099.017 0 -0

5.3 Doorberekening gemeenten De totale kosten van Rogplus worden verdeeld over de drie gemeenten (Maassluis, Schiedam en Vlaardingen) en afgerekend. Ter financiering van de lopende uitgaven, wordt maandelijks een voorschot verkregen op deze eindafrekening. Bij de toerekening van de kosten gaat per programma als volgt: • Wmo. De kosten worden per gemeente geregistreerd en op basis van werkelijkheid ten laste van de woonplaats van de cliënt toegerekend. Voor Regiotaxi zijn de kosten verdeeld op basis van het aantal verreden ritten en kilometers per gemeente. De directe opbrengsten en eigen bijdragen zijn in mindering gebracht op de kosten. • Beschermd Wonen. De uitvoering van Beschermd Wonen voor Maassluis, Vlaardingen en Schiedam valt vanaf 1 januari 2015 onder de verantwoordelijkheid van centrumgemeente Vlaardingen. De gemaakte kosten worden per gemeente geregistreerd, maar verantwoord bij de centrumgemeente Vlaardingen. Vanaf 2022 wordt de centrumregeling geleidelijk afgebouwd. • Overhead. Conform de Gemeenschappelijke Regeling worden deze kosten over de gemeenten verdeeld aan de hand van de in de volgende paragraaf genoemde verdeelsleutel.

Verdeelsleutel De verdeelsleutel van de kosten van de uitvoering 2021 over de drie gemeenten is afgestemd met de financiële commissie. Uitgangspunt is hierbij een evenwichtige verdeling op basis van een aantal kengetallen. De verdeelsleutel kan per jaar fluctueren op basis van bovengenoemde aantallen.

33

De vastgestelde kengetallen zijn; • het aantal unieke cliënten; • het aantal aanvragen; • het aantal beschikkingen. De verdeling van de kosten is in 2021 gebaseerd op de volgende verdeelsleutel: • Maassluis 18,0% • Vlaardingen 42,0% • Schiedam 40,0% De doorberekening aan de gemeenten geeft het volgende beeld: Gemeente

Programma

Maassluis

Wmo Beschermd Wonen Overhead

Totaal Maassluis Vlaardingen

Totaal Vlaardingen Schiedam

Wmo Beschermd Wonen Overhead Wmo Beschermd Wonen Overhead

Totaal Schiedam Eindtotaal

Werkelijk 2020 -7.913.080 0 -723.610 -8.636.689 -18.734.980 -17.444.473 -1.603.434 -37.782.887 -19.445.062 0 -1.586.076 -21.031.138 -67.450.715

Primaire Begroting 2021 -9.902.700 0 -756.600 -10.659.300 -21.854.800 -11.184.100 -1.607.000 -34.645.900 -22.964.500 0 -1.729.200 -24.693.700 -69.998.900

Gewijzigde Begroting 2021 -8.999.900 0 -778.400 -9.778.300 -21.643.200 -10.185.000 -1.655.600 -33.483.800 -21.402.900 0 -1.780.100 -23.183.000 -66.445.100

Werkelijk 2021 -7.590.572 0 -757.645 -8.348.217 -17.963.895 -7.735.812 -1.680.307 -27.380.015 -18.124.328 0 -1.661.065 -19.785.393 -55.513.625

Ten opzichte van de begroting vallen de bijdragen van de drie gemeenten in totaal € 10.931.475 lager uit. De bijdrage van Maassluis is € 1.430.083 lager dan begroot, Vlaardingen € 6.103.785 en Schiedam € 3.397.607.

5.4 Onvoorzien Rogplus heeft in 2021 geen posten als onvoorzien aangemerkt en geboekt. Uitgaven voortkomend uit de coronamaatregelen (compensatie en meerkosten) zijn verantwoord binnen de voor de verschillende soorten Wmo-voorzieningen bedoelde begrotingsonderdelen.

5.5 Incidentele baten en lasten COVID-19 Rogplus heeft kosten gemaakt om haar bedrijfsvoering aan te passen op de coronamaatregelen. Hetzelfde geldt voor veel Wmo-leveranciers. Zowel de kosten van Rogplus, als die van de zorgleveranciers zijn verantwoord in deze jaarstukken. Voor de coronakosten van de leveranciers geldt dat deze kosten specifiek betrekking hebben op de dienstverlening aan cliënten in de MVS-gemeenten. Het bestuur van Rogplus heeft in haar vergadering van 4 juni 2020 de voorwaarden vastgesteld waaronder leveranciers

34

corona gerelateerde kosten vergoed kunnen krijgen. Ook in 2021 zijn alle aanvragen getoetst aan deze voorwaarden. Alleen de akkoord bevonden aanvragen zijn uitgekeerd. In de jaarcijfers zijn de volgende vormen van ‘coronakosten’ verwerkt: • Rogplus heeft in de eerste helft van het jaar de richtlijn van de VNG gevolgd om zorgaanbieders (deels) te compenseren voor gederfde omzet en meerkosten als gevolg van coronamaatregelen te vergoeden. Met Noot, de vervoerder die in de MVS-gemeenten de Regiotaxi verzorgd, zijn aanvullende afspraken gemaakt om de continuïteit van de Regiotaxi te waarborgen. • Het besluit van het Rijk om (met uitzondering van Beschermd Wonen) geen eigen bijdragen te innen in april en mei leidt tot minder inkomsten voor Rogplus. Het Rijk compenseert de gemeenten voor de gemiste inkomsten. • Zowel aanbieders als Rogplus hebben extra uitvoeringskosten gemaakt. Bijvoorbeeld voor de aanschaf van laptops (thuis werken), spatschermen, bewegwijzeringsstickers, handgel en mondkapjes. De volgende tabel geeft per begrotingsonderdeel en per gemeente een overzicht van de in deze jaarstukken verantwoorde uitgaven die specifiek toe te schrijven zijn aan de coronamaatregelen. De grootste post in dit overzicht betreft een correctie van de jaarcijfers 2020 voor omzetcompensatie aan aanbieders van dagbesteding.

Deze kosten zijn in 2020 abusievelijk niet in het jaarresultaat verwerkt. Verder is ook de compensatie aan Noot aanzienlijk. Onderdeel Corona omzetderving Regiotaxi Meedoen in de Stad Schoon Huis (AV) Dagbesteding (correctie 2020) Corona meerkosten Scootmobielen Woningaanpassingen Beschermd Wonen Totaal

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

38.045 348 10.024 120.235 168.653

69.522 27.296 213.867 310.685

90.124 19.184 194.353 303.661

197.692 348 56.504 528.454 782.998

11.580 1.307 8.052 20.940 189.592

2.294 1.230 38.475 41.999 352.684

16.526 1.343 17.466 35.336 338.997

30.400 3.880 63.994 98.274 881.272

Totaal

ICT naar de cloud Rogplus heeft sinds medio 2021 een nieuwe externe IT-leverancier. Tegelijkertijd met de overgang van leverancier heeft Rogplus afscheid genomen van haar (fysieke) data-server en haar ICT naar de ‘cloud’ gemigreerd. De eenmalige kosten van dit intensieve traject bedroegen € 71.360.

35

6. Toelichtingen 6.1 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) daarvoor geeft. Ook is de jaarrekening in overeenstemming met de WNT opgesteld. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. De activa en passiva zijn opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden, overlopende vakantiegelden verlofaanspraken en dergelijke.

Voor arbeidskostengerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden.

Vaste activa Materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgings- c.q. vervaardigingsprijs. Slijtende investeringen worden vanaf het moment van ingebruikneming lineair afgeschreven in de verwachte gebruiksduur, waarbij rekening wordt gehouden met de eventuele restwaarde. Bij de waardering wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. De volgende tabel geeft aan welke verwachte toekomstige levensduur wordt gehanteerd bij de aangeschafte vaste activa. Inventaris Hardware Software

10 3 5

36

Vorderingen Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar. De vorderingen zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde. De opgenomen vorderingen vallen volgens artikel 39 van het BBV in de categorie ‘vorderingen op openbare lichamen’.

Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. Met betrekking tot de eigen bijdragen die het CAK int en aan Rogplus afdraagt geldt op basis van de Kadernota rechtmatigheid 2017 van de commissie BBV het volgende; Rogplus kan op basis van de overzichten van het CAK wel de aantallen personen, soort en omvang van de zorgverlening beoordelen per gemeente met de eigen Wmo-administratie. Rogplus mist echter inzicht in de inbaarheid van vordering. Ook kan het CAK eigenstandig vrijstelling verlenen voor het afdragen van een eigen bijdrage. Hierdoor zijn de overzichten van het CAK voor Rogplus ontoereikend om de juistheid op persoonsniveau en volledigheid van de eigen bijdragen als geheel te kunnen vaststellen. Door de systematiek te kiezen van het vaststellen van de eigen bijdragen door het CAK, heeft de wetgever in feite bepaald, dat de verantwoordelijkheid voor de juistheid en volledigheid van de eigen bijdragen geen verantwoordelijkheid van Rogplus is. Dat betekent dat door Rogplus namens de gemeente geen zekerheden over omvang en hoogte van de eigen bijdragen kunnen worden verkregen.

Passiva Onder “Bestemming resultaat” staan de toevoegingen of onttrekkingen vermeld uit hoofde van de bestemming van het resultaat van het voorgaande boekjaar. Onder bijdragen van derden zijn de bijdragen van derden opgenomen die direct gerelateerd zijn aan de investering in het vastgestelde project.

Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. De Wmoverplichtingen hebben betrekking op aanvragen tot en met het boekjaar waarvan de afhandeling nog niet helemaal heeft plaatsgevonden. Zodra een aanvraag is ontvangen, ontstaat voor Rogplus een verplichting. Aanvragen bevinden zich in diverse stadia van het afhandelingsproces, zoals onderzoeksfase, besluitvormingsfase, in afwachting van offerte van de leverancier en in afwachting van de factuur. Voor zaken waarvan nog geen offerte of factuur is ontvangen, wordt gebruik gemaakt van ramingen. Rogplus heeft door haar lange ervaring met het afhandelen van de aanvragen normen ontwikkeld voor de gemiddelde kosten van een voorziening. Hierdoor is Rogplus in staat de verwachte lasten van de aanvragen betrouwbaar te ramen. Bruikleenverstrekkingen worden niet in de balans opgenomen, maar als kosten beschouwd in het jaar van aanschaf. Redenen hiervoor zijn: • Elke verstrekking heeft cliënt-specifieke kenmerken, waardoor de waardering wordt bemoeilijkt (hoe specifieker veelal de aanpassingen, hoe duurder de stoel); ook belemmert dit de verhandelbaarheid van de verstrekkingen; • Hoe individueler de aanpassing hoe moeilijker de voorziening kan worden herverstrekt;

37

•

De verwachting bestaat dat er sprake is van een continue-instroom, waardoor een zogenaamd ideaal-complex ontstaat.

6.2 Toelichting balans 6.2.1 Vaste activa

Materiële vaste activa Activagroep Hardware- afschrijving 3 jaar

Totaal Hardware- afschrijving 3 jaar Software afschrijving 5 jaar

Totaal Software afschrijving 5 jaar Inv Uiverlaan afschrijving 10 jaar Totaal Inv Uiverlaan afschrijving 10 jaar Inventaris afschrijving 10 jaar

Totaal Inventaris afschrijving 10 jaar Eindtotaal

Jaar Termijn Investering (jaar) 2018 3 46.173 2019 3 12.153 2020 3 7.877 2021 3 22.383 2022 3 9.609 98.195 2017 5 27.198 2018 5 91.979 2019 5 4.212 2020 5 6.750 2021 5 61.570 191.709 2012 10 119.132 119.132 2012 10 16.077 2015 10 38.010 2016 10 28.727 2019 10 2.080 2021 10 207.067 291.961 700.997

Waarde Add. Kosten 01/01/2021 2021 8.192 0 5.953 0 5.395 0 22.383 0 9.609 0 51.532 0 8.315 0 45.145 0 2.668 0 5.400 0 61.570 0 123.098 0 19.436 0 19.436 0 1.808 0 17.481 0 14.592 0 1.715 0 207.067 0 242.663 0 436.730 0

Desinv. 2021 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Afschrijving 2021 8.192 4.052 2.626 7.461 0 22.331 5.440 18.395 842 1.350 11.786 37.813 11.913 11.913 1.608 3.801 2.872 208 16.668 25.157 97.214

Waarde 31/12/2021 0 1.901 2.769 14.922 9.609 29.201 2.875 26.750 1.826 4.050 49.784 85.285 7.523 7.523 200 13.680 11.720 1.507 190.399 217.506 339.516

Alle activa zijn verhandelbaar en derhalve van economisch nut. Vanwege de verhuizing van Rogplus is de boekwaarde van de inventaris van de oude locatie afgewaard voor zover deze niet mee is verhuisd naar de nieuwe locatie. Desinvesteringen van active voor de oude locatie (Uiverlaan 20) zijn verwerkt in 2020. 6.2.2 Vlottende activa

Uitzettingen Vorderingen op openbare lichamen Overige vorderingen

2020 1.335.772 28.655 1.364.426

2021 245.868 122.069 367.937

2020 2.635.130 2.013.684 4.648.814

2021 8.586.152 4.259.383 12.845.535

Liquide middelen ABN/AMRO BNG

38

Overlopende activa Nog te ontvangen pgb van SVB Te vorderen eigen bijdrage (CAK) Terug te vorderen pgb Overige

2020 287.914 1.071.925 88.798 1.448.637

2021 434.801 1.706 132.064 568.571

Toelichting: • Nog te ontvangen pgb van SVB. Dit betreft het verschil tussen de vooruitbetaalde voorschotten aan de SVB, die sinds 1 januari 2015 de trekkingsrechten pgb verzorgt. In mindering gebracht zijn de kosten pgb zoals opgenomen in de bijlagen van de gemeenten. • Te vorderen eigen bijdrage (CAK). Deze vordering heeft betrekking op nog te ontvangen afdrachten eigen bijdrage van het CAK. • Terug te vorderen pgb. Cliënten aan wie een pgb is verstrekt, hebben de verplichting verantwoording af te leggen en eventueel te veel betaalde pgb terug te betalen. Voorzichtigheidshalve is op deze vordering een voorziening getroffen voor oninbaarheid. • Overige vorderingen. Dit betreft voornamelijk betaalde voorschotten aan zorgleveranciers, welke worden teruggevorderd, dan wel verrekend met ingediende facturen. 6.2.3 Vlottende passiva

Vlottende schulden Crediteuren

2020 695.225 695.225

2021 392.389 392.389

2020 1.486.833 5.579.465 47.333 7.113.632

2021 11.328.404 2.737.528 55.627 14.121.559

Overlopende passiva Vooruit ontvangen bijdragen van overige overheden Nog te betalen kosten Zorgleveranciers Nog te betalen kosten pgb aan SVB Nog te betalen kosten Algemeen

De nog te betalen kosten vallen volgens de definitie in artikel 48 van het BBV in de categorie ‘overige schulden’. In 2021 zijn geen verplichtingen opgenomen op de balans. De post overige nog te betalen kosten bestaat voornamelijk uit te verrekenen facturen van de zorgaanbieders. De betalingen aan de zorgaanbieders zullen in de eerste maanden van 2022 plaatsvinden.

39

6.2.4 Niet uit de balans blijkende verplichtingen

Huurverplichtingen Rogplus heeft vanaf 2021 een huurcontract voor het pand aan de Westlandseweg 1 in Maassluis. De huurovereenkomst loopt in eerste instantie tien. De huurverplichting voor de nieuwe locatie bedraagt ongeveer € 16.000 per maand.

ICT-diensten Rogplus heeft contracten met externe partijen voor IT- en telecommunicatiediensten. In 2020 is een Europese aanbesteding hiervoor gedaan. Vanaf mei 2021 zijn de aanbestede contracten ingegaan. De maandelijkse kosten van deze contracten zijn om en nabij € 17.000 per maand. Naar verwachting zullen deze kosten met het ingaan van de nieuwe contracten dalen. 6.2.5 EMU-saldo Het EMU-saldo geeft het saldo van de inkomende en uitgaande geldstromen die daadwerkelijk in het kalenderjaar hebben plaatsgevonden. Hoewel het BBV voorschrijft dat gemeenschappelijke regelingen een berekening van het EMU-saldo opnemen in het jaarverslag, doet Rogplus dit niet. De reden hiervoor is dat Rogplus een stichting is. Vanwege de wijziging van de governancestructuur van stichting naar Openbaar Lichaam zal Rogplus dit met ingang van de jaarstukken 2022 wel gaan doen.

6.3 Toelichting overzicht baten en lasten 6.3.1 Programma Wmo

Taxi- en vervoerskosten Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Taxi- en vervoerskosten

Regiotaxi Individuele vervoerskosten Overhead

Totaal Taxi- en vervoerskosten

Werkelijk 2020 4.286.337 30.641 347.227 4.664.205

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 5.984.700 4.669.000 53.000 20.900 242.000 381.700 6.279.700 5.071.600

Werkelijk 2021 3.574.864 50.683 371.572 3.997.119

De uitgaven voor het gebruik van de Regiotaxi zijn beïnvloed door de herziene afspraken met vervoerder Noot. Het kilometertarief is staffelsgewijs opgebouwd en wordt vergeleken met de gereden ritten in 2019. Het aantal ritten is vanwege het coronavirus en bijbehorende RIVM-maatregelen aanzienlijk afgenomen en blijft achter bij de situatie vóór de coronacrisis. Ook speelt mee dat Noot vanwege krapte op de arbeidsmarkt niet altijd over genoeg chauffeurs kan beschikken en soms ‘nee’ moet verkopen aan cliënten die gebruik willen maken van de Regiotaxi. De lasten voor de regiotaxi laten een onderschrijding op de gewijzigde begroting 2021 zien van meer dan 20% en de lasten zijn ongeveer 15% lager dan in 2020. Vanaf begin 2021 neemt het aantal ritten iedere maand enigszins toe. Vanwege de verscherpte RIVMmaatregelen neemt het aantal ritten in november en december 2021 weer af. Voor de COVID-19-pandemie werden er ongeveer 4.500 ritten per week gemaakt door de

40

Regiotaxi. In oktober 2021 werden er 3.000 à 3.500 ritten per week gemaakt. Het aantal declarabele kilometers was in 2021 fors lager dan de prognose bij het opstellen van de begroting. Rogplus heeft, in lijn met de afspraken tussen VNG en het kabinet, met haar vervoerder een regeling getroffen die de continuïteit van de Regiotaxi borgt en hiermee de Regiotaxi beschikbaar houdt voor de inwoners van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Hier tegenover staat een forse procentuele stijging van de individuele vervoerskosten. Dit is het gevolg van meer individueel maatwerk omdat de Regiotaxi voor een aantal inwoners geen passende oplossing is gedurende de COVID-19-pandemie.

Scootmobielen en rolvoorzieningen Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Scootmobielen en rolvoorzieningen Scootmobielen Autoaanpassingen / -verstrekkingen Handbewogen rolstoelen Electrische rolstoelen Sportvoorzieningen Aandrijfunits en fietsen Kindvoorzieningen Onderhoud / depotkosten Overhead Totaal Scootmobielen en rolvoorzieningen

Werkelijk 2020 482.693 99.341 311.817 139.298 30.757 268.566 0 1.222.847 269.691 2.825.010

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 1.970.800 1.970.800 71.800 104.000 533.200 533.200 724.000 724.000 15.300 41.600 320.000 320.000 166.300 166.300 0 0 478.500 324.300 4.279.900 4.184.200

Werkelijk 2021 1.711.798 30.026 431.691 481.419 18.813 415.646 106.050 0 315.695 3.511.137

Sinds juni 2020 zijn de nieuwe contracten voor scootmobielen, rolvoorzieningen en roerende woonvoorzieningen van toepassing. In de afgelopen jaren alle meer dan zeven jaar oude scootmobielen vervangen. De ‘vloot’ aan scootmobielen in de MVS-gemeenten is daardoor relatief jong, waardoor dit jaar weinig nieuwe voorzieningen moeten worden verstrekt en de onderhoudskosten beperkt zijn. De leveranciers van scootmobielen en rolvoorzieningen hebben aangegeven dat de productiekosten van met name scootmobielen zijn gestegen door problemen met onder meer containervervoer, hogere grondstofprijzen en tekorten aan chips. Om de continuïteit van de leveranciers te helpen waarborgen, heeft Rogplus een verzoek tot compensatie gehonoreerd en rekenen de leveranciers in 2021 eenmalig een extra index door van 2%. De lasten voor de scootmobielen en rolvoorzieningen laten op totaal niveau een onderschrijding zien van ruim 15% op de gewijzigde begroting 2021. De lasten stijgen wel met ongeveer 25% ten opzichte van 2020. Deze stijging in de lasten was voorzien, maar is minder sterk dan verwacht bij het opstellen van de gewijzigde begroting 2021. Door de nieuwe contracten zijn de lasten moeilijk te vergelijken tussen 2020 en 2021, omdat Rogplus in 2021 niet meer betaalt voor depotkosten.

41

Wonen Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Woonvoorzieningen

Verhuis- en inrichtingskosten Roerende woonvoorzieningen Woningaanpassingen Onderhoud / reparatie Overhead

Totaal Woonvoorzieningen

Werkelijk 2020 62.240 140.251 1.294.670 294.145 131.474 1.922.780

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 19.300 32.300 332.500 332.500 1.515.600 1.489.200 0 379.300 210.300 193.400 2.077.700 2.426.700

Werkelijk 2021 59.501 182.051 1.216.983 338.666 188.268 1.985.470

Op het gebied van Wonen zijn de lasten in 2021 vergelijkbaar met 2020, maar bijna 20% lager dan begroot. De uitgaven voor woningaanpassingen blijven een onzekere factor. De kosten kunnen ineens stijgen als een grote woningaanpassing wordt opgeleverd. Het feit dat mensen langer zelfstandig thuis blijven wonen ziet Rogplus vooralsnog niet terug in haar uitgaven. Ook voor de leveranciers van trapliften en deurautomaten geldt dat een eenmalig een extra index van 2% is toegepast.

Schoon Huis Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Schoon Huis

Algemene voorziening Schoon huis Maatwerkvoorzieningen Aanvullende algemene voorziening Arrangementen / Overgangsrechten pgb Overhead

Totaal Schoon Huis

Werkelijk 2020 10.545.276 522.089 754.573 7.310.866 442.000 1.274.288 20.849.092

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 19.223.500 18.867.700 3.029.500 2.225.300 267.000 75.900 0 0 287.900 217.400 1.585.500 1.771.500 24.393.400 23.157.800

Werkelijk 2021 16.041.341 1.598.912 6.422 -223.130 152.000 1.724.493 19.300.038

Het beroep op algemene voorziening Schoon Huis neemt per saldo toe ten opzichte van 2020. In 2021 is het aantal cliënten met een beschikking voor de algemene voorziening Schoon Huis gestegen met 4,6%. Lokaal zijn de verschillen aanzienlijk. In Maassluis was de stijging 7,9%, in Vlaardingen 6,2% en in Schiedam 1,7%. Door de wachtlijsten daalde de verzilveringsgraad. Het aantal cliënten aan wie huishoudelijke hulp is geleverd op basis van de algemene voorziening steeg daardoor slechts met 1,3%. Ook hier bestaan verschillen tussen de drie gemeenten. Voor de maatwerkvoorziening Schoon Huis geldt dat zowel de aantallen cliënten met een beschikking als de aantallen cliënten aan wie de voorziening is geleverd in 2021 in alle drie de gemeenten nagenoeg gelijk zijn gebleven. Verder is sinds de introductie van de algemene voorziening Schoon Huis het beroep op huishoudelijke hulp op pgb-basis afgenomen. De lasten voor schoon huis laten een onderschrijding op de begroting zien van meer dan 15% en de lasten zijn ook meer dan 5% lager dan in 2020. De stijging van het aantal cliënten, die vanaf 2019 door de invoering van het abonnementstarief is ingezet, lijkt in 2021 vrijwel volledig af te vlakken. Of dit toe te schrijven is aan de COVID-19-pandemie of de verwachtte verzadiging van de effecten van het abonnementstarief is nog niet duidelijk.

42

Op het jaarresultaat 2020 is een correctie doorgevoerd, omdat aanbieders minder kosten hebben gedeclareerd dan zij in het jaarrekeningtraject 2020 aan hebben gegeven.

Meedoen in de Stad Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Meedoen in de Stad

Meedoen in de Stad - niet ouderen Meedoen in de Stad - ouderen Meedoen in de Stad / Begeleiding pgb Overhead

Totaal Meedoen in de Stad

Werkelijk 2020 4.848.345 276.068 5.779.339 2.227.090 1.348.453 14.479.295

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 9.463.300 9.463.300 2.671.800 2.294.500 0 0 2.268.300 2.460.300 1.400.200 1.218.300 15.803.600 15.436.400

Werkelijk 2021 8.699.617 1.586.135 783.852 1.892.000 1.185.972 14.147.576

Ook voor begeleiding bij sociaal en persoonlijk functioneren zijn in 2020 nieuwe contracten afgesloten. Hierbij is onderscheid gemaakt tussen begeleiding van cliënten met ouderdomsgerelateerde klachten (Meedoen in de Stad – ouderen) en cliënten met nietouderdomsgerelateerde klachten (Meedoen in de Stad – Niet-ouderen). De lasten voor Meedoen in de Stad laten een onderschrijding op de begroting zien van ongeveer 10% en zijn ruim drie ton lager dan in 2020. De bestedingen op de contracten voor Meedoen in de Stad – ouderen blijven achter bij de begroting. Het aantal cliënten is sinds de COVID-19-maatregelen gedaald en heeft zich in 2021 op een lager niveau gestabiliseerd. Meedoen in de Stad – niet-ouderen wordt geleverd op basis van populatiebekostiging. De uitgaven hiervoor zijn daarom gelijk aan de contractueel vastgelegde (een-op-een in de begroting verwerkte) betalingen aan het consortium. Het aantal cliënten aan wie het consortium zorg en begeleiding levert, is sinds het ingaan van het contract stabiel gebleven, terwijl het aantal cliënten dat op basis van een pgb zelf begeleiding inkoopt licht is afgenomen. Dit sluit aan bij de uitgangspunten van het contract Meedoen in de Stad – niet-ouderen. Op het jaarresultaat 2020 is een correctie doorgevoerd. Dit betreft hoofdzakelijk compensatie van als gevolg van COVID-19 gemiste omzet bij aanbieders van dagbesteding.

Geclusterd Wonen Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Geclusterd wonen Totaal Geclusterd wonen

Geclusterd wonen

Werkelijk 2020 1.697.081 1.697.081

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 2.562.900 2.599.800 2.562.900 2.599.800

Werkelijk 2021 1.842.306 1.842.306

De lasten voor Geclusterd Wonen liggen ten opzichte van de begroting laag. In de begroting is uitgegaan van volledige bezetting van de beschikbare plaatsen op basis van de Wmo. In de praktijk blijkt dat de bezetting niet volledig is. Daarbij loopt de financiering van sommige Geclusterd Wonen-plaatsen soms deels via de Wlz en deels via de Wmo. Dit drukt de uitgaven van Rogplus.

43

Tegemoetkoming meerkosten Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Tegemoetkoming meerkosten Tegemoetkoming meerkosten Totaal Tegemoetkoming meerkosten

Werkelijk 2020 1.016.785 1.016.785

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 1.031.200 603.900 1.031.200 603.900

Werkelijk 2021 424.000 424.000

Net als in eerdere jaren, konden in 2021 cliënten met een laag inkomen en een langdurige indicatie Wmo of Wvg aanspraak maken op een tegemoetkoming in de zorgkosten. Ook konden cliënten met een laag inkomen die hun eigen risico voor de zorgverzekering hebben verbruikt een tegemoetkoming aanvragen. In Maassluis is de tegemoetkoming € 200 per toegekende aanvraag. Vanaf 2021 is deze regeling in Vlaardingen en Schiedam versoberd en is de hoogte van de tegemoetkoming verlaagd van € 200 naar € 100. Vlaardingen schaft de regeling met ingang van 2022 af. De lagere tarieven in Vlaardingen en Schiedam hebben tot een afname in de kosten geleid. Mede doordat de tegemoetkoming voor cliënten met een langdurige indicatie niet langer automatisch gecontinueerd wordt, is het aantal aanvragen afgenomen ten opzichte van eerdere jaren.

Projecten en innovaties Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Projecten en innovatie

Projecten Herindicaties Innovaties

Totaal Projecten en innovatie

Werkelijk 2020 91.331 152.863 62.620 306.813

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 215.000 215.000 164.000 164.000 256.300 256.300 635.300 635.300

Werkelijk 2021 101.878 33.489 139.417 274.784

Begin 2020 zijn een aantal nieuwe contracten ingegaan. Deze nieuwe contracten hebben geresulteerd in grootschalige herindicatieprojecten zodat alle nog lopende indicaties herzien konden worden voor eind 2021. Hierdoor zijn de aantallen herindicaties in 2021 en de daarmee gemoeide uitgaven relatief laag uitgevallen. De budgetten voor projecten en innovatie zijn beperkt benut. Uit deze middelen zijn de kosten voor de website Fief bekostigd, net als de kosten voor de voorbereiding op de overgang van governancemodel, de inzet van de indicatiesteller in het wijkteam van Maassluis en verschillende projecten voor collectieve woonvoorzieningen bekostigd.

Inkomsten Wmo Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Inkomsten Wmo

Inkomsten Regiotaxi Eigen bijdragen Bijdrage AAV Schoon huis Bijdrage gemeenten

Totaal Inkomsten Wmo

Primaire Gewijzigde Werkelijk Begroting Begroting Werkelijk 2020 2021 2021 2021 -344.049 -659.800 -560.600 -372.327 -1.129.415 -1.590.700 -1.489.500 -1.426.040 -194.478 -91.200 -19.600 -5.266 -46.093.121 -54.722.000 -52.046.000 -43.678.796 -47.761.063 -57.063.700 -54.115.700 -45.482.429

De kosten van het Programma Wmo worden op de volgende manieren gedekt: • Regiotaxi. Cliënten betalen per rit met de Regiotaxi een eigen bijdrage. Als gevolg van de coronamaatregelen hebben cliënten aanzienlijk minder (declarabele) kilometers gereden met de Regiotaxi en zijn deze inkomsten lager dan begroot.

44

•

•

Eigen bijdragen: Cliënten betalen een eigen bijdrage wanneer ze vanuit de Wmo gebruik maken van huishoudelijke hulp, dagbesteding, logeren in een zorginstelling, elektrische deuropeners (bij de eigen voordeur), vlonders (bij de eigen voordeur), scootmobielen of begeleiding. De eigen bijdrage was in 2021 een abonnementstarief van € 19 per maand, ongeacht het aantal voorzieningen dat een cliënt heeft. Het Rijk heeft besloten dat cliënten in april en mei geen eigen bijdrage af moeten dragen. Hierdoor vallen de inkomsten lager uit dan begroot. Bijdrage gemeenten. Het verschil tussen de uitgaven en de inkomsten wordt gedekt door bijdragen van de MVS-gemeenten.

6.3.2 Programma Beschermd Wonen Baten/ Lasten Lasten

Onderdeel

Zorg in natura pgb Overhead Totaal Lasten Baten Eigen bijdragen Bijdrage gemeenten Totaal Baten Totaal Beschermd Wonen

Primaire Gewijzigde Werkelijk Begroting Begroting 2020 2021 2021 15.484.669 10.115.600 9.107.400 2.852.493 1.625.600 1.634.700 246.500 199.400 199.400 18.583.662 11.940.600 10.941.500 -1.139.189 -756.500 -756.500 -17.444.473 -11.184.100 -10.185.000 -18.583.662 -11.940.600 -10.941.500 0 0 0

Werkelijk 2021 6.504.425 1.389.000 199.400 8.092.825 -357.013 -7.735.812 -8.092.825 0

Door een stelselwijziging is eind 2020 en begin 2021 ongeveer 60% van de cliënten met Beschermd Wonen op basis van de Wmo overgegaan naar de Wlz. Per cliënt heeft het CIZ bepaald of een cliënt toegang blijft houden tot de Wmo of overgaat naar de Wlz. De stelselwijziging geldt voor zowel cliënten met Beschermd Wonen op basis van Zorg in Natura als voor cliënten met Beschermd Wonen op basis van een pgb. Door de uitstroom van cliënten liggen de lasten aanzienlijk lager dan in 2020. De in de Wmo achtergebleven doelgroep heeft gemiddeld een minder zware ondersteuningsvraag. Daarbij wordt Beschermd Wonen sinds 2021 in ‘bouwstenen’ aangeboden. Voorheen werd per cliënt een totaalpakket aangeboden. Door de bouwstenen kan Rogplus beter maatwerk indiceren en bekostigt Rogplus de ondersteuning die nodig is. In de praktijk blijkt dat hierdoor de gemiddelde kosten per cliënt lager uitgevallen dan waarmee is gerekend in de begroting. De afname van de uitgaven door de stelselwijziging is daarom groter dan voorzien in de begroting. Verder wordt de uitstroom van cliënten Beschermd Wonen gehinderd door het beperkte aantal voor de cliënten geschikte woningen. Omdat niet alleen weinig plaatsen vrijkomen, maar ook geen nieuwe plaatsen en nieuwe locaties worden gecreëerd, zijn ook bij Beschermd Wonen wachtlijsten blijven bestaan.

Sinds eind 2021 worden geen cliënten meer geplaatst bij twee aanbieders van Beschermd Wonen op basis van pgb, waarvan de toezichthouder vast heeft gesteld dat de geleverde zorg van onvoldoende kwaliteit was. Voor het grootste deel van de betrokken cliënten is een alternatief in de vorm van Zorg in Natura gevonden. Om (voormalige) cliënten van

45

deze twee aanbieders te kunnen huisvesten, heeft Rogplus eind 2021 twee locaties gehuurd die voor Beschermd Wonen geschikt zijn gemaakt. Verschillende aanbieders verzorgen de begeleiding op deze locaties. Voor Beschermd Wonen geldt dat de eigen bijdrage van cliënten inkomensafhankelijk is. Het lagere aantal cliënten en de lagere kosten per cliënt leiden ook bij Beschermd Wonen tot lagere inkomsten uit eigen bijdragen. 6.3.3 Programma Overhead Overhead Salariskosten, sociale lasten, personeelskosten Personeel derden Externe advisering Algemene kosten Kapitaallasten Totaal

Overhead Direct Taxi- en vervoerskosten Scootmobielen en rolvoorzieningen Woonvoorzieningen Schoon Huis Meedoen in de Stad Beschermd Wonen Totaal direct Indirect Backoffice Jeugd Backoffice Leerlingen- en Jeugdhulpvervoer Overhead Totaal indirect Totaal

Werkelijk 2020 5.898.417 148.887 115.397 1.132.835 235.217 7.530.753

Primaire Begroting 2021 6.614.600 178.000 99.300 1.231.700 85.100 8.208.700

Gewijzigde Begroting 2021 6.709.900 178.000 98.000 1.231.700 85.100 8.302.700

Werkelijk 2021 6.389.094 233.926 137.329 1.226.853 97.214 8.084.417

Werkelijk 2020

Primaire Begroting 2021

Gewijzigde Begroting 2021

Werkelijk 2021

347.227 269.691 131.474 1.274.288 1.348.453 246.500 3.617.633

242.000 478.500 210.300 1.585.500 1.400.200 199.400 4.115.900

381.700 324.300 193.400 1.771.500 1.218.300 199.400 4.088.600

371.572 315.695 188.268 1.724.493 1.185.972 199.400 3.985.400

455.200 90.000 3.367.920 3.913.120 7.530.753

469.200 92.700 3.530.900 4.092.800 8.208.700

469.200 92.700 3.652.200 4.214.100 8.302.700

469.200 92.700 3.537.117 4.099.017 8.084.417

De totale overheadkosten bedroegen in 2021 € 8.084.417. Dit is een onderschrijding op ten opzichte van de begroting van € 208.283. De overheadkosten worden waar mogelijk en relevant doorberekend aan de directe begrotingsonderdelen. De doorberekening en de verdeling van doorberekende overheadkosten over de taakvelden gebeurt op basis van ervaringscijfers uit voorgaande jaren. De totale doorberekening van de overheadkosten bedraagt € 3.985.400. Begin november is een principeakkoord over een nieuwe CAO bereikt. Het effect hiervan op de kosten over 2021 is beperkt tot een verhoging van de lonen met 1,5% in december en een eenmalige uitkering van € 1.200 per medewerker naar rato van het aantal contracturen. Omdat in de begroting is aangenomen dat eerder een akkoord over de CAO zou zijn bereikt, blijven de personeelslasten achter bij de begroting.

46

Rogplus heeft te maken gehad met een aantal langdurig uitgevallen medewerkers. Om de continuïteit van het werk te waarborgen, heeft Rogplus daarom meer inhuurkrachten in moeten zetten dan bij de begroting voorzien. Ook voor de post ‘Algemene kosten’ geldt dat de jaareindeverwachting boven de begroting uit komt. Dit wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de overgang van de vorige ICT-leverancier naar de huidige en de daaraan gekoppelde cloud-migratie. Het programma Overhead bevat de kosten van niet aan de andere begrotingsdelen toerekenbare overhead en de kosten van het contractmanagement voor de lokaal ingekochte jeugdzorg (alle MVS-gemeenten) en de backoffice leerlingenvervoer en jeugdhulpvervoer (Maassluis en Schiedam). De omvang van het programma overhead bedroeg in 2021 € 4.099.017. Baten/ Lasten Lasten

Onderdeel

Backoffice Jeugd Backoffice LLV en JHV Overhead Totaal Lasten Baten Bijdrage gemeenten Totaal Baten Totaal Overhead

Werkelijk 2020 455.200 90.000 3.367.920 3.913.120 -3.913.120 -3.913.120 0

Primaire Gewijzigde Begroting Begroting 2021 2021 469.200 469.200 92.700 92.700 3.530.900 3.652.200 4.092.800 4.214.100 -4.092.800 -4.214.100 -4.092.800 -4.214.100 0 0

Werkelijk 2021 469.200 92.700 3.537.117 4.099.017 -4.099.017 -4.099.017 0

47

7. Wet Normering Topinkomens 7.1 Bezoldiging topfunctionarissen Op 1 januari 2013 is de Wet normering topinkomens (WNT) in werking getreden. De WNT is van toepassing op Rogplus. Het voor Rogplus toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2021 € 209.000. Dit betreft een algemeen bezoldigingsmaximum. Door de wijziging van de topstructuur heeft Rogplus met ingang van 2021 een tweekoppige directeur met de heer Van Genabeek als directeur en de heer Jansen als adjunct-directeur.

Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Bezoldiging Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

2020

2021

2021

A.J.G.M . van Genabeek

A.J.G.M . van Genabeek

C. Jansen

Directeur 01-01 / 31-12 1,0 ja

Directeur 01-01 / 31-12 1,0 ja

128.825 22.241 151.066 209.000 151.066 nvt nvt

130.749 22.293 153.042 209.000 153.042 nvt

Adjunct Directeur 01-01 / 31-12 1,0 ja 108.528 18.504 127.032 209.000 127.032 nvt nvt

Leidinggevende topfunctionarissen en gewezen topfunctionarissen met dienstbetrekking. Tevens leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling:

7.2 Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionaris kende Rogplus in 2021 geen overige functionarissen met dienstbetrekking die in 2021 een bezoldiging boven het individuele WNT-maximum hebben ontvangen. Er zijn in 2021 geen ontslaguitkeringen betaald aan overige functionarissen die op grond van de WNT dienen te worden vermeld, of die in eerdere jaren op grond van de WOPT of de WNT vermeld zijn of hadden moeten worden.

48

BIJLAGEN 8. Bijlagen bij de jaarrekening 8.1 Controleverklaring VOLGT ALS BESCHIKBAAR

49

8.2 Begrotingswijziging Programma Baten/ Lasten Wmo Lasten

Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Taxi- en vervoerskosten

Regiotaxi Individuele vervoerskosten Overhead

Totaal Taxi- en vervoerskosten Scootmobielen en rolvoorzieningen

Scootmobielen Autoaanpassingen / -verstrekkingen Handbewogen rolstoelen Electrische rolstoelen Sportvoorzieningen Aandrijfunits en fietsen Kindvoorzieningen Onderhoud / depotkosten Overhead

Totaal Scootmobielen en rolvoorzieningen Woonvoorzieningen Verhuis- en inrichtingskosten Roerende woonvoorzieningen Woningaanpassingen Onderhoud / reparatie Overhead Totaal Woonvoorzieningen Schoon Huis Algemene voorziening Schoon huis Maatwerkvoorzieningen Aanvullende algemene voorziening Arrangementen / Overgangsrechten pgb Overhead Totaal Schoon Huis Meedoen in de Stad Meedoen in de Stad - niet ouderen Meedoen in de Stad - ouderen Meedoen in de Stad / Begeleiding pgb Overhead Totaal Meedoen in de Stad Geclusterd wonen Geclusterd wonen Totaal Geclusterd wonen Tegemoetkoming meerkosten Tegemoetkoming meerkosten Totaal Tegemoetkoming meerkosten Projecten en innovatie Projecten Herindicaties Innovaties Totaal Projecten en innovatie Totaal Lasten Baten Inkomsten Wmo Inkomsten Regiotaxi Eigen bijdragen Bijdrage AAV Schoon huis Bijdrage gemeenten Totaal Inkomsten Wmo Totaal Baten Totaal Wmo Beschermd Lasten Wonen

Beschermd Wonen

Totaal Beschermd Wonen Totaal Lasten Baten Beschermd Wonen Totaal Beschermd Wonen Totaal Baten Totaal Beschermd Wonen Overhead Lasten Overhead

Totaal Overhead Totaal Lasten Baten Overhead Totaal Overhead Totaal Baten Totaal Overhead Eindtotaal

Zorg in natura pgb Overhead

Eigen bijdragen Bijdrage gemeenten

Backoffice Jeugd Backoffice LLV en JHV Overhead

Bijdrage gemeenten

Primaire Begroting 2021 5.984.700 53.000 242.000 6.279.700 1.970.800 71.800 533.200 724.000 15.300 320.000 166.300 0 478.500 4.279.900 19.300 332.500 1.515.600 0 210.300 2.077.700 19.223.500 3.029.500 267.000 0 287.900 1.585.500 24.393.400 9.463.300 2.671.800 0 2.268.300 1.400.200 15.803.600 2.562.900 2.562.900 1.031.200 1.031.200 215.000 164.000 256.300 635.300 57.063.700 -659.800 -1.590.700 -91.200 -54.722.000 -57.063.700 -57.063.700 0 10.115.600 1.625.600 199.400 11.940.600 11.940.600 -756.500 -11.184.100 -11.940.600 -11.940.600 0 469.200 92.700 3.530.900 4.092.800 4.092.800 -4.092.800 -4.092.800 -4.092.800 0 0

Gewijzigde Begroting 2021 4.669.000 20.900 381.700 5.071.600 1.970.800 104.000 533.200 724.000 41.600 320.000 166.300 0 324.300 4.184.200 32.300 332.500 1.489.200 379.300 193.400 2.426.700 18.867.700 2.225.300 75.900 0 217.400 1.771.500 23.157.800 9.463.300 2.294.500 0 2.460.300 1.218.300 15.436.400 2.599.800 2.599.800 603.900 603.900 215.000 164.000 256.300 635.300 54.115.700 -560.600 -1.489.500 -19.600 -52.046.000 -54.115.700 -54.115.700 0 9.107.400 1.634.700 199.400 10.941.500 10.941.500 -756.500 -10.185.000 -10.941.500 -10.941.500 0 469.200 92.700 3.652.200 4.214.100 4.214.100 -4.214.100 -4.214.100 -4.214.100 0 0

Verschil 1.315.700 32.100 -139.700 1.208.100 0 -32.200 0 0 -26.300 0 0 0 154.200 95.700 -13.000 0 26.400 -379.300 16.900 -349.000 355.800 804.200 191.100 0 70.500 -186.000 1.235.600 0 377.300 0 -192.000 181.900 367.200 -36.900 -36.900 427.300 427.300 0 0 0 0 2.948.000 -99.200 -101.200 -71.600 -2.676.000 -2.948.000 -2.948.000 0 1.008.200 -9.100 0 999.100 999.100 0 -999.100 -999.100 -999.100 0 0 0 -121.300 -121.300 -121.300 312.497 121.300 121.300 0 0

50

8.3 Specificatie kosten en baten 8.3.1 Totaal Programma Baten/ Lasten Wmo Lasten

Begrotingsonderdeel

Onderdeel

Taxi- en vervoerskosten

Regiotaxi Individuele vervoerskosten Overhead

Totaal Taxi- en vervoerskosten Scootmobielen en rolvoorzieningen

Scootmobielen Autoaanpassingen / -verstrekkingen Handbewogen rolstoelen Electrische rolstoelen Sportvoorzieningen Aandrijfunits en fietsen Kindvoorzieningen Onderhoud / depotkosten Overhead

Totaal Scootmobielen en rolvoorzieningen Woonvoorzieningen Verhuis- en inrichtingskosten Roerende woonvoorzieningen Woningaanpassingen Onderhoud / reparatie Overhead Totaal Woonvoorzieningen Schoon Huis Algemene voorziening Schoon huis Maatwerkvoorzieningen Aanvullende algemene voorziening Arrangementen / Overgangsrechten pgb Overhead Totaal Schoon Huis Meedoen in de Stad Meedoen in de Stad - niet ouderen Meedoen in de Stad - ouderen Meedoen in de Stad / Begeleiding pgb Overhead Totaal Meedoen in de Stad Geclusterd wonen Geclusterd wonen Totaal Geclusterd wonen Tegemoetkoming meerkosten Tegemoetkoming meerkosten Totaal Tegemoetkoming meerkosten Projecten en innovatie Projecten Herindicaties Innovaties Totaal Projecten en innovatie Totaal Lasten Baten Inkomsten Wmo Inkomsten Regiotaxi Eigen bijdragen Bijdrage AAV Schoon huis Bijdrage gemeenten Totaal Inkomsten Wmo Totaal Baten Totaal Wmo Beschermd Lasten Wonen

Beschermd Wonen

Totaal Beschermd Wonen Totaal Lasten Baten Beschermd Wonen Totaal Beschermd Wonen Totaal Baten Totaal Beschermd TotaalWonen Beschermd Totaal Beschermd Wonen Wonen Overhead Lasten Overhead

Totaal Overhead Totaal Lasten Baten Overhead Totaal Overhead Totaal Baten Totaal Overhead Totaal Overhead Totaal Overhead Eindtotaal

Zorg in natura pgb Overhead

Eigen bijdragen Bijdrage gemeenten

Backoffice Jeugd Backoffice LLV en JHV Overhead

Bijdrage gemeenten

Werkelijk 2020 4.286.337 30.641 347.227 4.664.205 482.693 99.341 311.817 139.298 30.757 268.566 0 1.222.847 269.691 2.825.010 62.240 140.251 1.294.670 294.145 131.474 1.922.780 10.545.276 522.089 754.573 7.310.866 442.000 1.274.288 20.849.092 4.848.345 276.068 5.779.339 2.227.090 1.348.453 14.479.295 1.697.081 1.697.081 1.016.785 1.016.785 91.331 152.863 62.620 306.813 47.761.063 -344.049 -1.129.415 -194.478 -46.093.121 -47.761.063 -47.761.063 0 15.484.669 2.852.493 246.500 18.583.662 18.583.662 -1.139.189 -17.444.473 -18.583.662 -18.583.662 0 455.200 90.000 3.367.920 3.913.120 3.913.120 -3.913.120 -3.913.120 -3.913.120 0 0

Primaire Begroting 2021 5.984.700 53.000 242.000 6.279.700 1.970.800 71.800 533.200 724.000 15.300 320.000 166.300 0 478.500 4.279.900 19.300 332.500 1.515.600 0 210.300 2.077.700 19.223.500 3.029.500 267.000 0 287.900 1.585.500 24.393.400 9.463.300 2.671.800 0 2.268.300 1.400.200 15.803.600 2.562.900 2.562.900 1.031.200 1.031.200 215.000 164.000 256.300 635.300 57.063.700 -659.800 -1.590.700 -91.200 -54.722.000 -57.063.700 -57.063.700 0 10.115.600 1.625.600 199.400 11.940.600 11.940.600 -756.500 -11.184.100 -11.940.600 -11.940.600 0 469.200 92.700 3.530.900 4.092.800 4.092.800 -4.092.800 -4.092.800 -4.092.800 0 0

Gewijzigde Begroting Werkelijk 2021 2021 4.669.000 3.574.864 20.900 50.683 381.700 371.572 5.071.600 3.997.119 1.970.800 1.711.798 104.000 30.026 533.200 431.691 724.000 481.419 41.600 18.813 320.000 415.646 166.300 106.050 0 0 324.300 315.695 4.184.200 3.511.137 32.300 59.501 332.500 182.051 1.489.200 1.216.983 379.300 338.666 193.400 188.268 2.426.700 1.985.470 18.867.700 16.041.341 2.225.300 1.598.912 75.900 6.422 0 -223.130 217.400 152.000 1.771.500 1.724.493 23.157.800 19.300.038 9.463.300 8.699.617 2.294.500 1.586.135 0 783.852 2.460.300 1.892.000 1.218.300 1.185.972 15.436.400 14.147.576 2.599.800 1.842.306 2.599.800 1.842.306 603.900 424.000 603.900 424.000 215.000 101.878 164.000 33.489 256.300 139.417 635.300 274.784 54.115.700 45.482.429 -560.600 -372.327 -1.489.500 -1.426.040 -19.600 -5.266 -52.046.000 -43.678.796 -54.115.700 -45.482.429 -54.115.700 -45.482.429 0 0 9.107.400 6.504.425 1.634.700 1.389.000 199.400 199.400 10.941.500 8.092.825 10.941.500 8.092.825 -756.500 -357.013 -10.185.000 -7.735.812 -10.941.500 -8.092.825 -10.941.500 -8.092.825 0 0 469.200 469.200 92.700 92.700 3.652.200 3.537.117 4.214.100 4.099.017 4.214.100 4.099.017 -4.214.100 -4.099.017 -4.214.100 -4.099.017 -4.214.100 -4.099.017 0 0 0 0

51

8.3.2 Maassluis Programma Baten/ Lasten Wmo Lasten

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11483843/1