CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2 Ontwerpbegroting 2026 SOW

Overige evenementen 13 mei 2025, gemeente Schiedam22.659 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Nieuw Beschut op de wachtlijst Gemiddelde duur in maanden op de wachtlijst Nieuw Beschut

Toelichting: De cijfers van het ziekteverzuim van de Beschut medewerkers worden vanaf 2023 meegenomen (WSW en Beschut gecombineerd). Bij WSWmedewerkers wordt een hoger verzuim gezien door chronische klachten en ouderdomsklachten. Het realiseren van de ambitie in de begroting (<16%) blijft dan ook een grote uitdaging. Dit is een beeld dat landelijk ook wordt waargenomen. Het ziekteverzuim binnen Stroomopwaarts is vergelijkbaar met het landelijk gemiddelde (benchmark 2022 SBCM – verzuimkengetallen SW: 14,8). In 2025 wordt een rapportage gemaakt om de wachtlijst voor nieuwe beschut te monitoren, zodat we in 2026 de

Vanuit de Rijksoverheid zijn impulsmiddelen beschikbaar gesteld aan het Gemeentefonds voor het toekomstbestendig maken van sociaal ontwikkelbedrijven. Deze middelen worden door Stroomopwaarts ingezet om in de regionale nota Werk en Inkomen ook de toekomstige rol van de werkleerberdrijven te bepalen en deze visie vervolgens te implementeren. In 2025 wordt gebruikt gemaakt van de middelen om in het Werkleerbedrijf de “tussen wal en schip” groep te ondersteunen. Het Rijk heeft terecht geconstateerd dat als gevolg van de Participatiewet, een deel van de mensen voorlopig niet bij een reguliere werkgever aan de slag kan. Maar zij kunnen wel een goede start maken bij het werkleerbedrijf (het Rijk heeft daar ook middelen voor vrijgemaakt). Deze groep is te sterk voor nieuw beschut, maar te zwak om op de reguliere arbeidsmarkt uit de voeten te kunnen. Ook niet door inzet van loonkostensubsidie en/of een jobcoach. Voor deze groep (20 extra in 2025, 65 in totaal) is andere ondersteuning nodig. De gewijzigde benaderingswijze van werkgevers per sector moet in 2026 zorgen voor een beweging binnen Stroomopwaarts van binnen naar buiten van medewerkers (en viceversa als dit nodig is). Hierdoor ontstaat er ruimte binnen Stroomopwaarts om de “tussen wal en schip” groep in een veilige 5

Door de Participatiewet in 2015 is de WSW een sterfhuis geworden. Voor de nieuwe instroom Nieuw Beschut heeft het rijk destijds feitelijk maar één derde van de WSW-budgetten gereserveerd, terwijl de groep natuurlijk niet weg is. En eigenlijk alleen maar groter wordt (voormalige Wajong, veel werkzoekenden met verminderde loonwaarde).

Programma Werkleerbedrijf Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Programma

26

omgeving te ontwikkelen, zodat zij ook op termijn kunnen uitstromen buiten de organisatie. Er wordt geïnvesteerd in productielijnen bij het Werkleerbedrijf en de begeleiding van werkgevers en klanten. Optimale ontwikkeling en sociale activering van klanten staat daarbij voorop. Het Werkleerbedrijf blijft een stabiele vangnetfunctie voor de meest kwetsbaren vervullen. We bieden tijdelijke dienstbetrekkingen aan de doelgroepen uit de banenafspraak aan. Duurzame dienstbetrekkingen zijn beschikbaar voor de doelgroepen WSW (Wet sociale werkvoorziening) en Beschut werk met een grote afstand tot de arbeidsmarkt en een hoge begeleidingsbehoefte. Inwoners met een beperkte loonwaarde, die meer begeleiding en faciliteiten nodig hebben dan van een reguliere werkgever mag worden verwacht, kunnen een indicatie Beschut Werk aanvragen. Na toekenning door het UWV komen zij in aanmerking voor Beschut Werk binnen Stroomopwaarts. Voor de komende jaren wil Stroomopwaarts een jaarlijkse groei van het aantal aanstellingen realiseren binnen de financiële middelen die hiervoor door het Rijk beschikbaar worden gesteld. De totale omvang van de WSW neemt in de komende jaren af door pensioneringen en doordat er geen nieuwe instroom plaatsvindt (wetgeving). De beschikbare (huisvestings-)capaciteit binnen het Werkleerbedrijf is nodig om de groei van de andere doelgroepen te kunnen opvangen.

Beschut werk Mensen met een beperkte loonwaarde die meer begeleiding en faciliteiten nodig hebben dan van een reguliere werkgever mag worden verwacht, kunnen een indicatie Beschut Werk aanvragen. Na toekenning door het UWV komen zij in aanmerking voor beschut werk binnen Stroomopwaarts. Voor de komende jaren wil Stroomopwaarts een jaarlijkse groei van het aantal Beschut Werk realiseren (binnen de rijksmiddelen, die beschikbaar worden gesteld). Enerzijds wordt hiervoor geput uit het huidige bijstandsbestand. Hierin bevinden zich veel klanten met een zeer grote afstand tot de arbeidsmarkt, die mogelijk in aanmerking komen voor een indicatie. Anderzijds wordt ingezet op het Simpel Switchen project, waarbij, in samenwerking met

dagbestedingsorganisaties en het UWV, de mogelijkheid wordt geboden om vanuit dagbesteding door te groeien naar beschut werk. WSW-populatie De medewerkers die in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening bij Stroomopwaarts in dienst zijn, worden zowel intern ingezet (productie en dienstverlening) als extern (detachering). De mate van maatschappelijke participatie en de loonwaarde is het grootst bij detachering, daarom heeft dit voor Stroomopwaarts de voorkeur. Onder invloed van de covid-pandemie heeft echter een verschuiving plaatsgevonden van detachering naar inzet binnen het Werkleerbedrijf. In de komende jaren zetten we ons in om de omvang van de detacheringen zo veel als mogelijk te herstellen. De totale omvang van de WSW-populatie neemt echter de komende jaren af door pensioneringen en doordat er (sinds 2015) geen nieuwe instroom plaatsvindt. Ook de productiviteit van de WSW-populatie neemt af, doordat de medewerkers ouder worden en meer begeleiding en ondersteuning nodig hebben. Het komt steeds vaker voor dat deze medewerkers intern binnen Stroomopwaarts nog goed kunnen functioneren, maar dat externe detachering voor hen te lastig is. Ze hebben meer behoefte aan een veilige werkomgeving.

Om de doelgroep optimaal te ontwikkelen en het rendement te optimaliseren, bouwt Stroomopwaarts werksoorten zonder toekomstperspectief zoveel mogelijk af waardoor er ruimte komt voor nieuwe, kansrijke werksoorten. De accountmanagers van Stroomopwaarts informeren (potentiële) opdrachtgevers actief over haar producten (zoals samenwerkingsmogelijkheden, subsidies, SROI etc.), vernieuwingen en klanttevredenheid. Zij zijn actief binnen de gehele regio en onderhouden intensief contact met de ondernemers(verenigingen). Zo investeert Stroomopwaarts in samenwerking met de gemeenten in duurzame relaties met actieve, maatschappelijk betrokken ondernemers. De inzet van de gemeenten en Stroomopwaarts in het Sociaal Economisch Netwerk en de andere lokale en regionale netwerken wordt bestendigd. Verder stimuleert Stroomopwaarts ondernemers om na te denken over vormen van strategische samenwerking. Zo bekijken wij met ondernemers

Programma Werkleerbedrijf Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Programma

27

of de infrastructuur en mogelijkheden van het Werkleerbedrijf benut kunnen worden om hun eigen productie(proces) in onder te brengen. Of bespreken we of het mogelijk is om werk uit te besteden bij het Werkleerbedrijf.

Wat gaat het programma Werkleerbedrijf kosten? Programma Werkleerbedrijf

Realisatie 2024

1e begrotingswijziging 2025

Begroting 2026

Verschil 2026-2025

Bedragen in € x 1.000

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo Ombuigingen

Productie

3.880

-3.015

865

3.760

-3.570

190

3.625

-3.848

-223

Diensten

3.098

-1.637

1.461

3.385

-1.757

1.629

3.533

-1.795

Lasten Doelgroepen

234

-24.109

-23.875

-

-26.456

-26.456

-

Loonkosten doelgroepen

234

-21.288

-21.054

-

-22.808

-22.808

-

Loonkostensubsidie (LKS)*

0

-2.821

-2.821

-

-3.648

-3.648

Totaal baten en lasten

7.212

-28.761

-21.550

7.145

-31.783

Reservemutaties

-

-

-

-

Saldo programma

7.212

-28.761

-21.550

7.145

De verwachte cao-verhoging (WML) voor de doelgroepen leidt tot een toename in de lasten van 995K. Daarnaast is er een positief volume effect door de uitstroom van Wsw en toename van lasten van de medewerkers met loonkostensubsidie (Beschut en interne garantiebaan). Door intensievere begeleiding in de productie voor nieuwe groep Beschut en banen met loonkostensubsidie (intern en extern) is er een kostentoename van 290k naast

Volume

Prijs

-

-290

-124

1.738

-

19

90

-27.417

-27.417

-

34

-995

-23.068

-23.068

-

596

-856

-

-4.350

-4.350

-

-563

-139

-24.638

7.158

-33.061

-25.903

-

-237

-1.028

-356

-356

-

-338

-338

-

18

-

-32.139

-24.994

7.158

-33.399

-26.241

-

-219

-1.028

het prijseffect van 2,2%. Deze extra middelen zijn voor 2026 voorzien in de algemene uitkering van het gemeentefonds voor Participatie op basis van de stijging in het aantal mensen in het doelgroepregister en de stijging in het aantal loonkostensubsidies. Hierdoor kan de omzet per fte verbeteren en wordt de doorstroom naar detachering of plaatsing bij reguliere werkgever bevorderd.

Programma Werkleerbedrijf Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Programma

28

Programma Inburgering In 2025 wordt gewerkt aan een nieuwe asielwet, die het strengste asielbeleid ooit wordt genoemd. De nieuwe asielwet zou ertoe moeten leiden dat het beperken van de instroom, snelle procedures, lik op stuk richting overlastgevers, strenger grenstoezicht, beperken van nareis-mogelijkheden en stevig inzetten op terugkeer, dat Nederland in Europa een koploper wordt als het gaat om toelatingsregels.

Er komen strenge voorwaarden op het gebied van gezinshereniging en een zo smal mogelijke invulling van het kerngezin. Gezinshereniging wordt voor het overgrote deel van de asielzoekers alleen mogelijk wanneer iemand een vaste woonruimte, een passend inkomen en minimaal 2 jaar een verblijfstatus heeft. De 1e wetswijzigingen gaan najaar 2025 naar de Raad van State. Dit houdt in dat in 2026 de nieuwe wet wordt aangeboden aan de Tweede en Eerste Kamer. Maar ook de EU is bezig met het aanpassen van het EU Asiel- en Migratiepact. Vanaf juni 2026 worden nieuwe zogenaamde grensprocedures6 ingevoerd. Verder geeft de ‘flexibele solidariteit’ de mogelijkheid om het opnemen van asielzoekers uit grenslanden als Griekenland en Italië af te kopen. In het regeerakkoord is opgenomen dat dit het plan van het kabinet is. Al deze ontwikkelingen hebben mogelijke gevolgen voor de instroom van nieuwe inburgeraars.

6

-

Lasten -€

5.372

Saldo -€

5.372

Het kabinet is ondertussen bezig om de Spreidingswet in te trekken. Vooralsnog is de wet in 2025 nog van toepassing en wordt deze uitgevoerd. Dit houdt in dat 1 juli 2025 alle opvanglocaties klaar moeten zijn voor gebruik. Het beleid op inburgering vanuit de MVS-gemeenten bepaalt of dit wel of niet gevolgen heeft voor Stroomopwaarts in 2026. Met name de ‘vroege start’7 kan gevolgen hebben voor Stroomopwaarts. Ook vanwege de nieuwe wet Verbetering toegang arbeidsmarkt nieuwkomers, waardoor asielmigranten eerder en langer de mogelijkheid hebben om vanuit het COA te gaan werken. In maart 2027 wordt het leefgeld Oekraïne waarschijnlijk beëindigd. Oekraïners, die in Nederland verblijven en afhankelijk zijn van het leefgeld, kunnen dan een bijstandsuitkering aanvragen. Aangezien Oekraïne geen onderdeel uitmaakt van de EU, moeten de Oekraïners vermoedelijk ook gaan inburgeren. Verder hebben de ontwikkelingen in Syrië ook gevolgen voor het

Kom je uit een land waarvan de inwoners minder dan 20 procent kans maken op asiel? Of ben je door een veilig land gereisd waar je ‘een

Baten €

maximaal drie maanden in beslag zou moeten nemen. 7

Van een vroege start is sprake als iemand met een verblijfsvergunning - veelal vanwege

band’ mee hebt, voor je aan de EU-grens kwam (denk: een Syriër die

het woningtekort - nog in een asielzoekerscentrum verblijft en vanuit daar start met

eerst een tijdje in Turkije verbleef voor hij doorreisde naar de EU)?

inburgeringsactiviteiten in de gemeente waaraan hij of zij gekoppeld is.

Dan kom je in de grensprocedure: een versnelde asielprocedure, die

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Programma Inburgering Bijlagen

Programma

29

aantal inburgeraars. In hoeverre Syrië een veilig land wordt, is op dit moment onduidelijk en dus ook niet of Syriërs weer terug naar hun eigen land keren om daar hun leven weer op te pakken. Vooralsnog heeft de minister van Asiel en Migratie in december 2024 een beslisstop op asielaanvragen vanuit Syrië aangekondigd voor een periode van 6 maanden. De mogelijke extra instroom (Oekraïners) en mogelijke extra uitstroom (Syriërs) zijn nog niet opgenomen in de aantallen van deze begroting omdat er nog veel onduidelijkheden zijn.

Ambitie 2026 Op basis van gegevens vanuit het Rijk wordt er jaarlijks een meerjarige raming gemaakt van de verwachte instroom van statushouders, die starten met een inburgeringstraject. Voor 2026 gaat het om 191 mensen per jaar na de piek van 325 in 2024. De prognose voor de gezinsmigranten is gebaseerd op de realisatie van 2024 (232). Stroomopwaarts startte in 2022 met het uitvoeren van de Wet Inburgering 2021. Stroomopwaarts neemt ten aanzien van dit programma alleen de uitvoering voor haar rekening. De beleidsinvulling en -coördinatie berust bij de MVS-gemeenten.

Wat wil Stroomopwaarts bereiken? Effect/indicator

Jaarrekening BGW 2025-1 2024

Het % inburgeraars dat uitstroomt en voldoet

Nnb

Begroting 2026

80%

80%

- Statushouders

75%

75%

- Gezinsmigranten

90%

90%

- Financiële zelfredzaamheid (trede 5)

95%

95%

- Zelfredzaamheid zonder aanvullende

90%

90%

60%

60%

- Statushouders

35%

35%

- Gezinsmigranten

75%

75%

80%

80%

- Statushouders

35%

35%

- Gezinsmigranten

98%

98%

100%

95%

95%

74%

80%

80%

aan de inburgerings-verplichting binnen de vastgestelde termijn

De gemiddelde trede zelfredzaamheid van de

Nnb

inburgeraar bij einde inburgering

maatschappelijke begeleiding Het B1 taalniveau bij het einde van de

Nnb

inburgeringsplicht

Het % inburgeraars dat werk heeft of opleiding

Nnb

volgt, 3 jaar na start uitkering

% PIP (Plan Inburgering en Participatie) dat binnen 10 weken na huisvesting gereed is % inburgeraars op B1-route, Z-route of onderwijsroute

Programma Inburgering Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Programma

30

Het gemiddeld aantal trajecten is van belang voor het bepalen van de caseload in de begroting. De verwachting is dat van de groep die gedurende het jaar 2022 is gestart, de helft uitstroomt in 2025. De andere helft in 2026. Hierdoor stijgt voorlopig het aantal trajecten nog, maar is de verwachting dat het eind 2026 zal stabiliseren. Externe ontwikkelingen kunnen uiteraard een belangrijke rol spelen in het verloop. Dit vraagt om een toenemende ambtelijke inzet en inkoop van trajecten. In 2025 zal in de loop van het jaar voor het eerst een volledige (eind)rapportage kunnen plaatsvinden in de bestuursrapportages en de jaarstukken. De instroom van statushouders kwam in 2022 langzaam op gang. Daarom zijn er nog geen representatieve prestatie resultaten beschikbaar.

Wat gaat Stroomopwaarts daarvoor doen?

Gemiddeld aantal trajecten

Jaarrekening BGW 2025-1 2024

Begroting 2026

Statushouder Maassluis

113

143

140

Vlaardingen

231

308

311

Schiedam

241

307

311

Totaal Statushouders

585

758

762

Maassluis

48

57

56

Vlaardingen

141

193

227

Schiedam

185

262

316

Totaal gezinsmigranten

374

512

599

959

1.270

1.361

Gezinsmigranten

Vanaf 2022 voert Stroomopwaarts de Wet inburgering 2021 uit. Binnen deze wet worden 3 mogelijke routes beschreven, die een inburgeraar kan doorlopen, namelijk de onderwijsroute (voorbereiden op het volgen van onderwijs), de B1 route (een route voor taal en (vrijwilligers)werk) en de Z route (zelfredzaamheidsroute).

geldt voor de inburgeraars in de B1 route en de Z route. De jongeren in de onderwijsroute volgen 5 dagen in de week onderwijs.

De inburgeringswet is van toepassing op inburgeringsplichtigen van 18 jaar en ouder die zich vanaf 1 januari 2022 in de MVS-gemeenten hebben gevestigd/ vestigen. De inburgeringswet maakt daarbij onderscheid tussen: - Asielmigranten (dit zijn asielzoekers die als vluchtelingen worden erkend en een asielstatus krijgen) en; - Gezinsmigranten (personen van buiten de EU die zich in Nederland vestigen voor gezinshereniging of gezinsvorming bij een Nederlandse partner).

Als een asielmigrant gekoppeld is aan de gemeente, vindt er een eerste contact plaats. Is de verhuisdatum bekend, dan volgt er een warme overdracht met een begeleider van het asielzoekerscentrum (AZC). Twee weken na huisvesting wordt gestart met de brede intake. Bij gezinsmigranten zoekt de casemanager zo snel mogelijk na vestiging contact met de gezinsmigrant, heet hem of haar welkom en geeft een globale toelichting op wat er de komende periode verwacht wordt.

Stroomopwaarts heeft samen met diverse ketenpartners én de gemeenten in de MVS-regio een sluitende aanpak ontwikkeld, die erin voorziet dat er veel aandacht wordt besteed aan taalonderwijs in combinatie met het opdoen van werkervaring. Deze duale aanpak moet ertoe leiden dat de inburgeraar zich snel – maar in ieder geval zoveel mogelijk binnen 3 jaar – thuis voelt in de regio, een sociaal netwerk ontwikkelt en wordt voorbereid op de Nederlandse arbeidsmarkt. Dit

De brede intake vindt plaats nadat de inburgeraar is gehuisvest in zijn of haar nieuwe woonplaats. De brede intake brengt de startpositie en de ontwikkelmogelijkheden van de inburgeraar in kaart. Hierbij wordt, net als bij de andere cliënten die zich bij Stroomopwaarts melden, gekeken naar alle leefgebieden, waaronder dus ook de fysieke en mentale gezondheid. Naar aanleiding van de brede intake worden in het Plan Inburgering en participatie (PIP) alle afspraken omtrent het inburgeringstraject vastgelegd in de vorm

Totaal inburgering

Programma Inburgering Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Programma

31

van een beschikking. Daarnaast is er een dynamisch persoonlijk ontwikkelplan waar op verschillende gebieden doelen, die in het PIP zijn afgesproken met de inburgeraar, worden gemonitord.

Door zoveel mogelijk duale trajecten te realiseren wordt er nauw samengewerkt met het team Ontwikkeling en Team Werkgeversdienstverlening om na de start van de inburgering een passend participatietraject aan te bieden. Stroomopwaarts vindt het belangrijk dat er een divers aanbod is, voor zowel hoog- als laagopgeleiden en in verschillende branches. Het aanbod wordt zo veel mogelijk extern gecreëerd. Voor invulling van de B1- en Z-route trekken we nauw samen op met werkgevers en vrijwilligersorganisaties.

De maatschappelijke begeleiding is belegd bij St. Inclusia. Het Praktijkverklaringstraject wordt vormgegeven door Stichting Voorlichters Gezondheid. Voor de onderwijsroute is in de arbeidsmarktregio Rijnmond een regio-brede samenwerking met MBO, HBO en WO, waaraan Stroomopwaarts deelneemt. Dit wordt uitgevoerd door respectievelijk het Albeda college (MBO) en de Erasmus Universiteit (HBO en WO). Het taalonderwijs in de B1-route en de Z-route worden door onszelf uitgevoerd in samenwerking de taalaanbieder Echt Nederlands.

Wat gaat het programma Inburgering kosten? Programma Inburgering

Realisatie 2024

1e begrotingswijziging 2025

Begroting 2026

Verschil 2026-2025

Bedragen in € x 1.000

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo Ombuigingen

Trajecten wet inburgering*

-

-2.134

-2.134

-

-3.000

-3.000

-

-3.066

-3.066

Afrekening trajecten 2022-2023***

-

2.181

2.181

Inburgering uitvoeringskosten

-

-1.377

-1.377

-

-2.326

-2.326

-

-2.306

Totaal baten en lasten

-

-1.330

-1.330

-

-5.326

-5.326

-

Reservemutaties

-

-

-

-

-

-

Saldo programma

-

-1.330

-1.330

-

-5.326

-5.326

Volume

Prijs

-

-

-66

-2.306

70

-

-50

-5.372

-5.372

70

-

-116

-

-

-

-

-

-

-

-5.372

-5.372

70

-

-116

De verwachting is dat van de groep die gedurende het jaar 2022 is gestart, volledig uitgestroomd is in 2026. De stijging van het aantal trajecten zal naar verwachting eind 2026 stabiliseren.

Programma Inburgering Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Programma

32

Overhead, vennootschapsbelasting en onvoorzien Wat gaat het Overhead en Onvoorzien kosten? Programma Bedrijfsvoering

Realisatie 2024

1e begrotingswijziging 2025

Begroting 2026

Verschil 2026-2025

Bedragen in € x 1.000

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

- Bedrijfsvoering/Overhead

378

-20.453

-20.075

-

-19.788

-19.788

-

-19.319

-19.319

- Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

-

-

- Onvoorzien

-

-

-

-

-200

-200

-

-200

-200

- Implementatie ombuigingen

-

-

-

-

-443

-443

-

-1.151

-1.151

Totaal baten en lasten

378

-20.453

-20.075

-

-20.430

-20.430

-

-20.670

Reservemutaties

24

-

24

482

-1.593

-1.111

1.190

Saldo programma

402

-20.453

-20.052

482

-22.023

-21.541

1.190

Saldo Ombuigingen

Volume

Prijs

885

-

-416

-

-

-

-

-

-

-

-708

-

-20.670

885

-708

-416

-

1.190

-

2.301

-

-20.670

-19.479

885

1.593

-416

In de eerste helft van 2025 vindt een evaluatie plaats van de overdracht van de bedrijfsvoering per 2022. Voor Bedrijfsvoering is bij de hosting berekend wat er nodig is aan capaciteit door BMC. Er is door de gemeenten destijds gekozen dit advies niet over te nemen, maar de hosting BV over te dragen zonder de door BMC ingeschatte extra middelen, met de afspraak dat dit na 2 jaar geëvalueerd zou worden. Deze evaluatie zal naar verwachting half 2025 klaar zijn. De bezuinigingsopdracht is meegenomen voor een bedrag van 885 echter concrete besparingsvoorstellen voor bedrijfsvoering zonder kennis van de stand van dit moment is een uitdaging.

Overhead, vennootschapsbelasting en onvoorzien Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

33

Algemene dekkingsmiddelen Overzicht van de middelen die Stroomopwaarts van de gemeenten ontvangen voor de uitvoering van zijn taken. Algemene Dekkingsmiddelen Bedragen in € x 1.000

Realisatie 2024

Baten

Lasten

Bijdrage armoedevoorziening*

7.218

-

Bijdrage inkomensvoorziening*

94.448

-

Bijdrage LKS*

4.582

-

Bijdrage inburgering*

2.134

-

1e begrotingswijziging 2025

Saldo

Baten

Lasten

7.218

8.157

-

94.448

101.437

-

4.582

6.129

-

2.134

3.000

-

Begroting 2026

Saldo

Verschil 2026-2025

Baten

Lasten

8.157

8.351

-

8.351

-50

-

244

101.437

108.164

-

108.164

-

2.467

4.260

6.129

8.276

-

8.276

-

1.865

282

3.000

3.066

-

3.066

-

-

66

-1.660

874

661

-2.181

Saldo Ombuigingen

Volume

Prijs

Afrekening Inburgering 2022-2023

-2.181

Bijdrage algemene dienstverlening

26.087

-

26.087

29.125

-

29.125

29.000

-

29.000

Bijdrage Werkleerbedrijf

20.066

-

20.066

20.990

-

20.990

21.553

-

21.553

-

-326

890

Bijdrage bedrijfsvoering/overhead

20.554

-

20.554

19.948

-

19.948

19.479

-

19.479

-885

-

416

Impulsgelden Infrastructuur WLB

-

-

-

356

-

356

338

-

338

-

-18

-

Afrekening Resultaat 2024 met gemeenten

-

-2.051

-2.051

2.051

Implementatie ombuigingen

-

-

-

1.593

-

1.593

-

-

-

-

-1.593

-

Overige dekkingsmiddelen

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

172.907

-

172.907

188.683

-

188.683

198.228

-

198.228

-2.595

5.320

6.819

Saldo programma

De gemeentelijke bijdrage (zonder maatwerk) stijgt met 9,5 miljoen van 188,7 miljoen naar 198,2 miljoen. Dit verschil wordt verklaard door enerzijds een besparing van 2,6 miljoen als resultaat van de ombuigingen. (De incidentele lasten voor de implementatie van de ombuigingen in 2025 is opgenomen als volume effect). Het resterende volume effect voor de uitkeringen, de loonkostensubsidie en een lagere bijdrage voor Wsw-medewerkers. Het volume effect bij algemene dienstverlening wordt gecompenseerd in het gemeentefonds op basis van het aantal extra uitkeringen, stijging van het aantal mensen in het doelgroepregister en het aantal banen met loonkostensubsidie. De extra begeleidingskosten voor

deze groep zijn als uitvoeringskosten opgenomen in de programma’s Werk, Inkomen en WLB. Het prijseffect leidt tot 6,8 miljoen hogere lasten en daardoor hogere dekkingsbijdrage.

Verdeelsleutel De verdeelsleutel voor de dekkingsbijdrage van de gemeenten voor de netto uitvoeringskosten wordt in de begroting 2026 voorlopig deels berekend op basis van geprognotiseerde aantal uitkeringen en het aantal dienstverbanden van de doelgroepen en het aantal inburgeraars in 2026. In de 1e begrotingswijziging 2026 worden de definitieve aantallen en de definitieve budgetverdeling vastgesteld. Op basis van de huidige Informatie is een

Algemene dekkingsmiddelen Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

34

indicatie opgesteld voor de aangepaste gemiddelde percentages voor 2026 welke in de begroting worden toegepast. De verschuiving van de percentages van de verdeelsleutel tussen gemeenten is voornamelijk een resultaat in de samenstelling van de bijstandsgerechtigden en het aantal medewerkers in het Werkleerbedrijf. Verdeelsleutel

2024

2025

2025

2026

Definitief

Voorlopig

Definitief

Voorlopig

Maassluis

16,5%

16,9%

16,3%

16,4%

Vlaardingen

41,0%

40,2%

41,2%

41,4%

Schiedam

42,5%

42,9%

42,5%

42,2%

100,0%

100,0%

100,0%

100,0%

Saldo uitvoeringskosten

Totaal

Het impulsbudget voor transformatieopgave sociaal ontwikkelbedrijven dat gemeente Schiedam ontvangt van het Rijk ontvangt in de meicirculaire namens de MVS-gemeenten wordt apart afgerekend en buiten de verdeelsleutel Werkleerbedrijf gehouden. Deze impuls bedraagt naar verwachting 339k in 2026 op basis van het relatieve aandeel van het aantal mensen in het doelgroepenregister in de MVS-gemeenten.

Algemene dekkingsmiddelen Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

35

Totale gemeentelijke bijdrage De totale gemeentelijke bijdrage kan worden gesplitst in dekkingsmiddelen en maatwerk. Totale bijdrage

Realisatie

gemeente

BW1 Begroting Begroting Begroting Begroting

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Maassluis

28.098

30.405

31.725

30.877

30.877

30.877

Dekkingsmiddelen

27.096

29.403

30.851

30.851

30.851

30.851

Maatwerk

1.002

1.002

874

26

26

26

Vlaardingen

76.657

82.708

86.493

84.632

84.632

84.632

Dekkingsmiddelen

73.670

80.197

84.336

84.336

84.336

84.336

Maatwerk

2.987

2.510

2.157

295

295

295

Schiedam

73.363

81.185

84.976

83.423

83.406

83.388

Dekkingsmiddelen

72.140

79.082

83.041

83.023

83.005

82.988

Maatwerk

1.222

2.103

1.935

400

400

400

Totaal gemeentelijke 178.117

194.298

203.193

198.932

198.914

198.896

Bedragen x 1.000

bijdrage

Op de volgende pagina is de opbouw van de totale dekkingsbijdrage per gemeente opgenomen: • Dekkingsmiddelen: Verstrekkingen en dekking uitvoeringskosten via de verdeelsleutel • Maatwerk dienstverlening

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

36

Bijdrage gemeente Gemeentelijke

Realisatie

bijdrage Maassluis

2024

BW1 Begroting Begroting Begroting Begroting

Gemeentelijke

2025

bijdrage Vlaardingen

2026

2027

2028

2029

Bedragen x 1.000

Realisatie

BW1 Begroting Begroting Begroting Begroting

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Bedragen x 1.000

Dekkingsmiddelen

27.096

29.403

30.851

30.851

30.851

30.851

Dekkingsmiddelen

73.670

80.197

84.336

84.336

84.336

84.336

Totaal verstrekkingen

16.089

18.062

19.435

19.435

19.435

19.435

Totaal verstrekkingen

46.322

51.516

55.343

55.343

55.343

55.343

Loonkostensubsidie

867

1.159

1.566

1.566

1.566

1.566

Loonkostensubsidie

1.557

2.083

2.812

2.812

2.812

2.812

Inkomensvoorziening

13.963

15.063

16.063

16.063

16.063

16.063

Inkomensvoorziening

41.718

44.767

47.730

47.730

47.730

47.730

Armoedevoorziening

Armoedevoorziening

1.151

1.346

1.335

1.335

1.335

1.335

Inburgering

440

494

471

471

471

471

Afrekening Inburgering

-333

2023

3.050

3.475

3.580

3.580

3.580

3.580

Inburgering 2024

858

1.192

1.221

1.221

1.221

1.221

Afrekening Inburgering

-861

2023

Totaal uitvoeringskosten

11.007

11.341

11.415

11.415

11.415

11.415

Totaal uitvoeringskosten

27.349

28.681

28.994

28.994

28.994

28.994

Dienstverlening

4.305

4.747

4.727

4.727

4.727

4.727

Dienstverlening

10.695

11.999

12.006

12.006

12.006

12.006

Werkleerbedrijf

3.311

3.421

3.513

3.513

3.513

3.513

Werkleerbedrijf

8.227

8.648

8.923

8.923

8.923

8.923

Overhead

3.391

3.251

3.175

3.175

3.175

3.175

Overhead

8.427

8.218

8.064

8.064

8.064

8.064

Afrekening resultaat 2024

-338

Afrekening Resultaat 2024

-841

Implementatie

260

Implementatie

656

ombuigingen

ombuigingen

Maatwerk Garantievoorwaarden

1.002

1.002

874

26

26

26

Maatwerk

29

22

22

22

22

22

Garantievoorwaarden

4

4

4

Sociale kredieten

-2

4

4

Meldpunt toeslagen

925

854

873

Leefgeld Oekrainers

89

89

TOZO

-63

-44

-25

Energietoeslag

24 77

-

30.405

31.725

Toeslag alleenverdieners Totaal Maassluis

28.098

-

-

-

Sociale kredieten

2.987

2.510

2.157

295

295

295

282

279

285

285

285

285

10

10

10

84.632

84.632

84.632

10

10

10

Meldpunt toeslagen

1.867

1.793

1.833

Leefgeld Oekrainers

1.361

119

TOZO

-136

-95

Energietoeslag

-863

Toeslag alleenverdieners 30.877

30.877

30.877

116

Jongerenperspectieffonds

106

Vertrouwensexperiment

300

Pilot Westwijk

60

184

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

76.657

70

41

Armoedebeleid vrij reizen Totaal Vlaardingen

-54

63

13

82.707

86.493

Bijlagen

37

Gemeentelijke

Realisatie

bijdrage Schiedam

BW1 Begroting Begroting Begroting Begroting

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Dekkingsmiddelen

72.140

79.082

83.041

83.023

83.005

82.988

Totaal verstrekkingen

43.790

49.144

53.079

53.079

53.079

53.079

Bedragen x 1.000

Loonkostensubsidie

2.158

2.887

3.898

3.898

3.898

3.898

Inkomensvoorziening

38.768

41.607

44.371

44.371

44.371

44.371

Armoedevoorziening

3.016

3.336

3.436

3.436

3.436

3.436

Inburgering

835

1.314

1.374

1.374

1.374

1.374

Afrekening Inburgering

-987

2023 Totaal uitvoeringskosten

28.350

29.938

29.962

29.944

29.927

29.909

Dienstverlening

11.087

12.378

12.267

12.267

12.267

12.267

Werkleerbedrijf

8.528

8.921

9.117

9.117

9.117

9.117

Overhead

8.735

8.478

8.240

8.240

8.240

8.240

Impulsgelden WLB

356

338

320

303

285

Afrekening Resultaat 2024

-872

Implementatie

677

ombuigingen Maatwerk

1.222

2.103

1.935

400

400

400

Garantievoorwaarden

55

30

31

31

31

31

Sociale kredieten

15

16

16

16

16

16

Meldpunt toeslagen

1.718

1.623

1.658

-

-

-

Leefgeld Oekrainers

153

153

TOZO

-309

-216

Energietoeslag

-755

Toeslag alleenverdieners

-124

-

151

-

Externe arbeidsparticipatie

300

299

305

305

305

305

Extra inzet armoedebeleid

45

48

48

48

48

48

Totaal Schiedam

73.363

81.185

84.976

83.423

83.406

83.388

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

38

Paragrafen In de financiële verordening Stroomopwaarts MVS 2022 is aangegeven dat de volgende paragrafen moeten worden opgenomen:

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

Bijdrage gemeente

Financiering

Bedrijfsvoering

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Onderhoud kapitaalgoederen

39

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Deze paragraaf geeft een overzicht van de belangrijkste risico’s voor het primaire proces van Stroomopwaarts. Per risico worden de beheersmaatregelen benoemd en toegepast. Daardoor moet de impactscore van risico’s lager worden. Vervolgens wordt het weerstandsvermogen van Stroomopwaarts behandeld in relatie tot de genoemde risico’s. Tenslotte volgt een korte samenvatting van de financiële positie. Risico’s van materieel belang

structurele financiële risico’s en tegenvallers op te vangen, zonder dat het uitvoeren van taken en de continuïteit van Stroomopwaarts in gevaar komen. Het weerstandsvermogen wordt bepaald door de relatie te berekenen tussen de weerstandscapaciteit (algemene reserve) en de bekende risico’s waarvoor geen afdoende stuur- en beheersmaatregelen kunnen worden getroffen of waarvoor geen voorzieningen bestaan. Bestemmingsreserves worden in deze berekening buiten beschouwing gelaten. Deze hebben een specifieke bestemming en worden in principe niet ingezet om risico’s op te vangen.

In het tweede deel van deze paragraaf zijn de risico’s geïnventariseerd en benoemd. De risico’s zijn beoordeeld aan de hand van een risicotabel. Daarbij is een score 1 tot en met maximaal 10 toegekend voor de kans dat een risico zich voordoet en voor de impact van het risico. Het totaal aan risico’s wordt gecalculeerd op € 2,05 miljoen voor de algemene dienstverlening en € 1,1 miljoen voor de individuele dienstverlening. Onderaan de tabel zijn de totaalbedragen gesplitst naar de gemeenten. Op basis van de gehanteerde normen is een vrije Algemene Reserve van tussen circa € 2,05 mln. en € 2,87 mln. noodzakelijk. Dat kwalificeert als “voldoende” (1,0 tot 1,4x het geïnventariseerde risicoprofiel).

In 2020 is de Nota reserves, voorzieningen en weerstandsvermogen vastgesteld. Daarin worden het beleid en de uitgangspunten geformuleerd voor de vorming, omvang en het gebruik van reserves en voorzieningen. Ook het onderwerp ‘weerstandsvermogen’ wordt hierin meegenomen.

Risicomanagement

Bedragen x 1.000

Realisatie 2024

Een belangrijk punt is het risicobewustzijn in de organisatie van Stroomopwaarts. Het managen van risico’s is een integrale verantwoordelijkheid van het management. Om goed vinger aan de pols te houden, maken de benoemde risico’s onderdeel uit van de interne en externe rapportages van Stroomopwaarts. Zo wordt verzekerd dat er continu aandacht voor is. Ook is het hierdoor mogelijk (dreigende) risico’s tijdig te melden en bij te sturen.

Stand per 1 januari

2.145

Resultaat lopend boekjaar

2.051

Naast het weerstandsvermogen is in de begroting 2026 en volgende jaren per jaar een post onvoorzien opgenomen van € 200. De stand en het verloop van de algemene reserve is als volgt begroot: Algemene reserve

Resultaat voorgaand boekjaar

110

Afrekening met gemeenten

BW1 2025 Begroting 2026 2.139

2.139

2.051

0

-2.051

Vorming bestemmingsreserves Begrote storting Begrote onttrekking

Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen is het vermogen om niet-

-116 Totaal

4.190

2.139

2.139

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

40

De omvang van de Algemene Reserve is conform de vastgestelde nota Reserves en Voorzieningen ongeveer gelijk aan 1,04x het risicoprofiel voor Stroomopwaarts. Voor het debiteurenrisico op dubieuze handelsdebiteuren en inkomensdebiteuren is een voorziening opgenomen. In de voorziening voor inkomensdebiteuren zijn een storting en een realisatie geraamd. Voor de voorziening handelsdebiteuren bepalen de uitkomsten van het incassobeleid de hoogte van de voorziening. Door actief debiteurenbeheer blijft betalingsachterstand door debiteuren beperkt. Wanneer betaling uitblijft, wordt uiterlijk dertig dagen na het verstrijken van de betalingstermijn een incassobureau ingeschakeld.

Financiële positie Het BBV (Besluit begroting en verantwoording) schrijft voor dat in de begroting bepaalde kengetallen dienen te worden gepresenteerd. Deze kengetallen geven, samen met de duiding die eraan gegeven wordt, inzicht in de financiële positie. Het kengetal ‘netto schuldquote’, de netto schuld als percentage van de inkomsten, geeft een indicatie van de financiële vermogenspositie van Stroomopwaarts. Met deze indicator wordt namelijk de netto schuld, zoals zichtbaar op de balans, uitgedrukt als een percentage van de inkomsten (exploitatie). Als de netto schuldquote boven de 130 procent uitkomt, is er sprake van een hoge schuld. Daardoor komen mogelijk de uitgaven aan noodzakelijke publieke voorzieningen in gevaar. Als de begrotingsomvang daalt, loopt deze indicator ook bij een gelijkblijvende schuld op. Hiervan is bij Stroomopwaarts echter geen sprake.

De ‘structurele exploitatieruimte’ is een indicator die gebaseerd is op de exploitatie (baten en lasten). Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte Stroomopwaarts heeft om de eigen lasten te dragen. Voor de beoordeling van het materieel evenwicht van de begroting, wordt onderscheid gemaakt tussen structurele en incidentele lasten. Een begroting waarvan de structurele baten hoger zijn dan de structurele lasten, is flexibeler dan een begroting waarbij structurele baten en lasten in evenwicht zijn. Financiële kengetallen begroting Kengetal

Realisatie

Begroting

BW1

Begroting

2024

2025

2025

2026

Netto Schuldquote

6,63%

7,79%

7,32%

8,32%

Netto schuldquote gecorrigeerd

-2,06%

-2,21%

-2,08%

-0,87%

31,64%

25,72%

25,72%

15,82%

voor alle leningen Solvabiliteitsratio Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

-0,47%

-0,31%

-0,11%

-0,13%

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

Belastingcapaciteit

Op basis van bovenstaande kengetallen kan geconstateerd worden dat de schuldpositie onverminderd laag blijft en dat de solvabiliteit de komende jaren ongeveer gelijk blijft.

De ‘solvabiliteitsratio’ geeft inzicht in de mate waarin Stroomopwaarts in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Deze ratio is een pure balansindicator. Het eigen vermogen wordt namelijk uitgedrukt in het balanstotaal. Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid. De VNG adviseert een minimale ratio van 20 procent. Stroomopwaarts voldoet in 2026 en verder aan deze norm.

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

41

Risico’s bij Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing (bedrag x € 1.000) A. Algemene dienstverlening Risico

Toelichting

Beheersmaatregelen

In de begroting wordt uitgegaan van een gemiddelde loonwaarde

• Intensieve werkgeversbenadering en acquisitie

toegevoegde waarde

(WSW, Beschut, loonkostensubsidies). Daadwerkelijke realisatie

• Tijdige loonwaardemeting

die gebaseerd is op de

hangt mede af van niveau van de instroom, afspraken met klanten

• Begeleiding

loonwaarde

en beschikbaarheid van werk en diensten. Genoemd bedrag

• Ontwikkelen PMC's die aansluiten op ontwikkeling doelgroep

is gebaseerd op achterblijven verwachte opbrengsten PMC's

en arbeidsmarkt

participatie, beschut en WSW met 10%.

• Juiste, volledige en tijdige inrichting en registratie in

Realiseren van de

Kans Impact Score 4

3

10

Bedrag € 490

drie systemen: Civision, Navision en HR Beschikbare capaciteit

3

3

9

€ 143

Het ambtelijke ziekteverzuim over 2024 was gemiddeld circa

• Professionaliseren managementinformatie verzuim, verlof en

voor kwalitatieve

7,9%. Om de kwaliteit van de dienstverlening te kunnen

analyse

dienstverlening

verbeteren (doorontwikkeling) en te voorkomen, dat er een te

• Aanpak ziekteverzuim

(ziekteverzuim,

hoge werkdruk ontstaat, is er voldoende capaciteit nodig. Zo

• Samenwerking met arbodienst

werkdruk)

nodig moet er worden ingehuurd. Hier is uitgegaan van 1,5%

• Procesmanagement

extra inhuur.

• Flexibele schil

Vanaf 1 april 2025 is er nog geen nieuwe CAO SGO voor de

• Tijdige actualisatie begroting, aanpassing indexatie

gemiddelde salarissen

ambtelijke dienstverbanden. Er is ook nog geen CAO Aan

door de gemeenten voor 2024)

en sociale premies

de Slag en nog geen CAO Wsw bekend. Voor de ambtelijke

Ontwikkeling

4

3

10

€ 696

dienstverbanden hebben de MVS-gemeenten ambtelijk aangegeven geen automatische begrotingswijziging voor te stellen als cao-stijgingen hoger zijn dan de begroting. Mogelijke impact 2,5% over ambtelijke loonsom gedurende 2 jaar, loonsom doelgroepen 2,5% gedurende 1 jaar).

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

42

Risico

Kans Impact Score

Overdracht

3

4

10

Bedrag € 320

Toelichting

Beheersmaatregelen

Per 2022 is de bedrijfsvoering overgebracht naar

• Evaluatie overdracht bedrijfsvoering door BMC

bedrijfsvoering,

Stroomopwaarts. Een echt inzicht in de feitelijke kosten van deze

• Opstellen ontwikkelagenda ICT

inclusief ICT, aan

bedrijfsvoeringstaken ontbrak, deze werden bij de gemeenten

• Optimale inrichting Procesmanagement

Stroomopwaarts

vaak niet geregistreerd en er heeft in de afgelopen jaren geen

• Optimale inrichting Informatiemanagement

nacalculatie plaatsgevonden. Het externe advies gaf aan, dat de

• Tijdelijke middelen beschikbaar stellen (gemeente) voor de

overgedragen budgetten naar verwachting circa € 0,8 mln. te laag

uitvoering, doordat de ICT-maatregelen vertragen

zijn om de taken op een voldoende niveau te kunnen uitvoeren.

• Regeling aanpassen, waardoor Stroomopwaarts meer

Evaluatie door BMC volgt in het 1e halfjaar 2025.

mogelijkheden heeft om koppelingen (DKD) te realiseren • Voldoende middelen (tijd en geld) voor de ontwikkelopgave

Cyber aanval

Implementatie

1

3

5

3

5

9

€ 50

€ 352

Steeds vaker worden organisatie geconfronteerd met cyber

• Voldoen aan door overheid gestelde normen ICT-veiligheid

aanvallen (ransomware, DDoS-aanvallen). Dat leidt tot uitval van

(Baseline Informatiebeveiliging Overheid)

de systemen en het stilvallen van de dienstverlening. Er zijn dan

• Uitvoeren jaarlijkse IT-audits en testen

maatregelen nodig om deze weer te herstellen.

• Up-to-date houden software

Om de besparingen in de uitvoeringskosten ter realiseren van

• Duidelijk implementatieplan

voorgestelde

2,7 miljoen vanaf 2026 zijn er incidentele lasten te verwachten,

• Tijdige maatregelen

ombuigingen

deze kosten kunnen worden gerealiseerd in verschillende vormen

• Inzet flexibele schil

waaronder ook een iets aangepast tijdspad. Totaal Algemene dienstverlening

€ 2.051

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

43

B. Individuele dienstverlening Risico Armoede-voorzieningen

Kans Impact Score 2

2

4

Bedrag € 61

Toelichting

Beheersmaatregelen

Begin 2025 hebben de gemeenten nieuw beleid vastgesteld.

• Monitoren gebruik voorzieningen

Het karakter van een openeinderegeling levert een financieel

• Aanpassen proces op verschillende regelgeving per gemeente

risico op budgetoverschrijding (5%). Met name op de onderdelen bewindvoering. Inkomensvoorziening

3

4

12

€ 865

(uitkeringen)

In de begroting 2026 wordt uitgegaan van een gemiddeld aantal

• Actieve werkgeversbenadering voor het creëren en/of

bijstandsuitkeringen van 5.602. Risico van 2% van hogere

faciliteren van nieuwe plaatsingen

aantallen of hogere lasten per uitkering.

• Vernieuwende/innovatieve training voor ontwikkeling doelgroep • Handhaving/maatregelen • Experimenten vanuit middelen gemeentefonds 2020 • Sluitende aanpak, in samenwerking met onderwijs • Aanpak statushouders gericht op werk • Inzet voorliggende voorzieningen • Flexibiliteit in bemiddeling naar werk (parttime inkomsten die verrekend worden met de uitkering) • Leerlijnen

Inkomensvoorziening

3

3

9

€ 91

In de afgelopen jaren zijn er maatregelen genomen om de

• Inrichten sturingsproces op het incassoproces, mijlpaal

(dubieuze

incassoquote te verbeteren. Het openstaande saldo is verlaagd

inbouwen om de methodiek te herzien

uitkeringsdebiteuren)

van 12,4 miljoen eind 2023 naar 11,2 miljoen. De verwachte

• Beoordelen impact van de gewijzigde BBZ-regelgeving op de

Loonkostensubsidie

1

1

2

€ 34

incassoquote is verhoogd 21,5% naar 26%. De voorziening is

voorziening

hierdoor verlaagd naar 8,3 miljoen. Het risico op aanpassing van

• Verminderen terugvorderingen door tijdige signalering

de debiteurenvoorziening naar het oude niveau blijft aanwezig.

• Inzet op handhaving

Het aantal plaatsingen met loonkostensubsidie wordt sterk

• Overschrijding valt zeer waarschijnlijk binnen beschikbare

gestimuleerd. Mogelijk is de begrotingsruimte onvoldoende.

rijksmiddelen of wordt anders aangevuld in jaar T+1

Deze kans is op basis van begroting 2025 erg laag. SPUK inburgering

2

2

4

€ 45

Het is nog onzeker of de middelen die het Rijk hiervoor ter

• Monitoren gebruik voorzieningen, tijdig bijsturen

beschikking stelt voldoende zijn (zeker voor trajecten die langer dan 3 jaar lopen. Berekening gaat uit van een tekort van 10% op de specifieke uitkering (SPUK). Totaal Individuele dienstverlening

€ 1.097

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

44

Paragraaf Financiering De activiteiten van Stroomopwaarts worden middels maandelijkse betalingen van de voorschotbedragen gefinancierd. De reserves en voorzieningen van 5 miljoen aan de activa kant worden gecompenseerd door 2 miljoen aan vaste activa en 4 miljoen aan netto uitkerings- en handelsdebiteuren. Hierdoor is er slechts incidenteel een korte termijn financieringsbehoefte als de voorschotbedragen voor bijvoorbeeld maatwerk of bij een begrotingswijziging pas later wordt betaald. Vanuit de begroting wordt hier geen rekening gehouden. Afgezien van de reguliere vervangingsinvesteringen zijn er geen grote investeringen voorzien. In de begroting zijn daarom geen rentekosten of rentebaten opgenomen. De verwachting is dat het korte termijn gebruik van de bestaande kasgeldlimieten volstaat voor de financiering. Dit gaat over het algemeen over enkele dagen tot het saldo door de voor financiering weer is aangevuld. De eventuele rentelasten en rentebaten zullen elkaar naar verwachting opheffen.

Paragraaf Financiering Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

45

Paragraaf Bedrijfsvoering Stroomopwaarts is sinds januari 2022 zelf verantwoordelijk voor de bedrijfsvoering en heeft, met de beëindiging van het hostingsmodel, een aantal zeer grote stappen gezet op dit gebied. Stroomopwaarts kan nu zelf haar bedrijfsvoeringsfunctie vormgeven. Deze wordt zo effectief en doelmatig mogelijk ingericht, waarbij de kwaliteit op niveau dient te blijven. Bedrijfsvoering bestaat uit alle processen gericht op de sturing en ondersteuning van het primair proces. Bedrijfsvoering zorgt ervoor dat de organisatie goed is georganiseerd, de juiste middelen beschikbaar heeft, en dat deze middelen effectief worden ingezet om de bedrijfsdoelstellingen te ondersteunen. Het primair proces functioneert alleen in samenspel met een adequate ondersteuning. Doordat de bedrijfsvoering de keuzes in de inhoud (Inkomen, Werk, Werkleerbedrijf) faciliteert én is afgesproken dat het geld zoveel mogelijk naar de stad moet blijven gaan, is besloten dat iedere ombuiging in de programma’s voor 50% doorwerkt naar het budget voor overhead. Voor alle bedrijfsvoering onderdelen betekent dat een pittige opgave gezien de vele ontwikkelingen die vragen om innovatie en een takenpakket dat niet afneemt. Net als de gemeenten staat Stroomopwaarts voor de uitdaging om ontwikkelingen rondom de informatisering (ICT, licenties en dergelijke) uit te voeren en bekostigen.

Die kosten stijgen sterk, zonder dat er veel mogelijkheden zijn dat te beïnvloeden, aangezien er weinig tot geen marktwerking is voor de software die Stroomopwaarts gebruikt en de leveranciers de prijzen blijven verhogen (deze ontwikkeling komt ook terug in de begrotingen van de MVS-gemeenten). Ook innovaties zoals de inzet van AI (kunstmatige intelligentie) zullen in eerste instantie kostenverhogend werken, echter deze dragen ook bij aan een meer effectieve bedrijfsvoering. Mogelijke

kansen en bedreigingen in bedrijfsvoering komen terug in de kansen- en risicoparagraaf. Door de bestuurders is gevraagd om meer transparantie over de uitvoeringskosten versus de bedrijfsvoeringkosten, zoals bijvoorbeeld Rogplus doet. Voor Stroomopwaarts is dat complex, omdat Stroomopwaarts verschillende taken uitvoert (van regie tot beleid tot uitvoering) en de administratieve organisatie niet is toegerust op het onderscheid daarin. Stroomopwaarts werkt met een norm van €26k/fte in de verhouding primair proces/overhead. Deze norm is kaderstellend en laat zien dat de ambitie om sober en doelmatig te werken hoog is. Bij de uitvoering van bijv. armoederegelingen of de compensatie van de Kinderopvangtoeslagaffaire is het onderscheid tussen verstrekking aan een inwoner en uitvoering makkelijker te maken. En dat doen we dan ook. Zoals benoemd is Stroomopwaarts is sinds 2022 zelf verantwoordelijk voor de bedrijfsvoering. Er zijn sindsdien grote stappen gezet. Het is een knappe prestatie om in 3 jaar tijd dit hele organisatieonderdeel op te bouwen. Wij zijn dan ook trots op het al bereikte resultaat. Tegelijkertijd weten we dat er nog veel te doen staat. We hebben te maken met een lager budget dan de 3 gemeentes samen hadden terwijl de vraag naar ondersteuning groeit (denk bijv. aan de gemeentelijke opdrachtbrieven).

Dit vraagt veel van de doorontwikkeling van de processen, het maken van scherpe keuzes en creatieve in oplossingen. Onze ambitie blijft daarbij onverminderd hoog. De dienstverlening aan de cliënten en samenwerkingspartners staat voorop. Snelheid en kwaliteit zijn uitgangspunten bij (telefonische) dienstverlening, het betalen van de uitkering en het aanbieden van een passende reintegratievoorziening. Hierbij wordt gewerkt met servicenormen, zodat het voor cliënten duidelijk is wat zij kunnen verwachten. Betrouwbare en duidelijke communicatie is essentieel. Dit alles kan alleen plaatsvinden met

Paragraaf Bedrijfsvoering Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

46

goed functionerende medewerkers, goedwerkende processen en bijbehorende middelen/ infrastructuur. Momenteel vindt onderzoek plaats door een externe partij naar de kwaliteit van de bedrijfsvoering na de overdracht. Daarbij wordt gekeken naar het actuele kwaliteitsniveau en ook de toekomstige inhoudelijke opgave, mede in relatie tot het ter beschikking gestelde budget. Deze evaluatie zal naar verwachting half 2025 klaar zijn. Daarna volgen optimaliseringsvoorstellen (incl. plan van aanpak) voor de bedrijfsvoeringsfunctie rekening houdend met de adviezen uit het evaluatieonderzoek én de financiële opgave.

Wat wil Stroomopwaarts bereiken? Om de kwaliteit van de dienstverlening te kunnen meten, wordt gekeken naar de volgende prestatie-indicatoren: Effectindicator

Jaarrekening BGW 2025-1 2024

Klanttevredenheidsonderzoek (KTO) onder

N.v.t.

Begroting 2026

7,5

N.v.t.

Wat gaat Stroomopwaarts daarvoor doen? Goed werkgeverschap staat voorop bij Stroomopwaarts. Om dit te bereiken werken we met een strategisch HR-plan. In het actuele plan (looptijd 20222025) hebben we de volgende thema’s benoemd op het gebied van Werving & Selectie, Opleiding en Ontwikkeling, Strategische personeelsplanning, Leiderschapsontwikkeling, Gezondheid en Welzijn, Hybride werken. Aankomend jaar wordt gewerkt aan een nieuw strategische HR-plan, mede afgestemd op de nieuwe strategische nota werk en inkomen. De belangrijkste aanknopingspunten van een goedwerkend HR-beleid zien wij momenteel in medewerkerstevredenheid en ziekteverzuim. Stroomopwaarts wil graag dat medewerkers zich thuis voelen en worden uitgedaagd in hun werk. We meten dit in het 2-jaarlijkse medewerkers tevredenheidsonderzoek en streven daarbij naar een uitkomst van 7 of hoger. Ook willen we graag dat medewerkers gezond en vitaal zijn (en blijven). Stroomopwaarts investeert, met het oog op een optimale dienstverlening, in opleiding en ontwikkeling. Managers en medewerkers krijgen kansen om zich te ontwikkelen en breed inzetbaar te zijn voor de organisatie.

cliënten van de Participatiewet (2-jaarlijkse landelijke meting Klanttevredenheid commerciële klanten

Presentatie indicator

N.v.t.

8

N.v.t.

Jaarrekening BGW 2025-1

Begroting

2024 Absoluut aantal bezwaarschriften Het percentage bezwaarschriften dat (ambtelijk of

2026

401

970

970

25,8%

< 25%

< 25%

7,9%

< 7,9%

< 7,9%

anderszins gegrond wordt verklaard Het ziekteverzuim van het ambtelijk personeel

De verzuimcijfers liggen begin 2025 voor de gehele organisatie onder of exact op de benchmarkcijfers. Het daar houden of eronder krijgen blijft de ambitie en tegelijk een grote uitdaging. Het ziekteverzuim onder ambtenaren is eind 2024 gelijk aan de benchmark. Dit betekent een substantiële daling (1%) in het afgelopen jaar. We zijn hier blij mee en werken tegelijkertijd naar een verdere afname. Psychosociale arbeidsbelasting (PSA) neemt de laatste jaren toe onder de ambtenaren, 19% daarvan is werk gerelateerd en bij 56% betreft het mentale klachten. Dit beeld is vergelijkbaar met de landelijk trend onder ambtenaren. Medewerkers, die werken in het werkleerbedrijf, zijn kwetsbaar, vaak langdurig aan Stroomopwaarts verbonden en hebben vaak geen keuze om elders te werken. Dit geldt in het bijzonder voor medewerkers met een beperking en een indicatie, maar ook voor de cliënten met een uitkering. De omgeving waarin zij werken moet voldoen aan de eisen van gezond, veilig en goed werkgeverschap. De huidige werkleerbedrijven hebben

Paragraaf Bedrijfsvoering Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

47

(achterstallig) onderhoud, waarin wordt geïnvesteerd, zodat in 2026 de werkomstandigheden voor de meest kwetsbare doelgroepen verbeterd. De gelden hiervoor zijn opgenomen in de gemeentelijke begrotingen en komen niet in deze begroting terug. Bij de SW- en nieuw beschut medewerkers is er vooral sprake van medisch verzuim, met name door chronische klachten en ouderdomsklachten, waarvan 65% fysieke klachten. Ook hier sluiten we aan bij de landelijke trend.

Ontwikkelingen op het gebied van ICT en informatisering dragen hieraan bij. Waar mogelijk wordt automatisering (zoals AI/ Robotisering) toegepast en uitgebreid in onze processen. Door digitalisering worden processen verkort en kunnen cliënten beter ondersteund worden in hun ambities voor werk en inkomen. Dit blijft in 2026 een continu proces. In 2025 worden 3 pilots met AI uitgevoerd met als doel in de toekomst tijdsbesparing te kunnen realiseren.

Het waarborgen van rechtszekerheid, rechtmatigheid en klantgerichtheid is een belangrijk onderdeel voor de effectieve en efficiënte kwaliteit van de organisatie. Door voor- én achteraf kwaliteitscontroles uit voeren, wordt de rechtmatige uitvoering van zowel interne als externe wet- en regelgeving gestimuleerd en gewaarborgd. Om de goede relatie met burgers en cliënten te behouden en te verbeteren streven we naar het afhandelen van 15% van de bezwaarschriften en klachten op een informele oplossingsgerichte wijze. De afdeling kwaliteit signaleert verbeterpunten integraal, deelt en adviseert over mogelijke oplossingen en ondersteunt bij de implementatie hiervan. Deze werkwijze draagt bij een aan effectieve interne beheersing en verhoogt het kwaliteitsbewustzijn. De kwaliteit van de dienstverlening is hoog. De manier van werken wordt getoetst bij inwoners, opdrachtgevers, partners en het bedrijfsleven. De kwaliteit van de organisatie blijft onder permanente aandacht staan om het dienstverleningsconcept verder te verbeteren en actueel te houden voor wat betreft de wensen van de cliënt, commerciële klanten en overige contacten/belanghebbenden. Stroomopwaarts investeert, met het oog op een optimale dienstverlening, in opleidingen en ontwikkeling. Medewerkers krijgen kansen om zich te ontwikkelen en breed inzetbaar te zijn voor de organisatie.

Paragraaf Bedrijfsvoering Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

48

Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Deze paragraaf geeft inzicht in het beheer en onderhoud van de verschillende kapitaalgoederen van Stroomopwaarts. Grote bezittingen heeft Stroomopwaarts niet. Gebouwen en vaste installaties zijn eigendom en in beheer van de gemeenten. Stroomopwaarts bezit voornamelijk voertuigen, mobiele machines en ICT-apparatuur. De omvang van deze kapitaalgoederen is beperkt. Er vinden op kleine schaal vervangingsinvesteringen plaats. Stroomopwaarts stelt daarom geen aparte beleidsnota onderhoud kapitaalgoederen op. De richtlijnen van de commissie BBV zijn leidend. Huisvesting De discussie over en de uitwerking van een passende en doelmatige huisvesting is deels gevoerd. De stuurgroep huisvesting heeft besloten dat de huisvestingopgave per gemeente wordt uitgevoerd. Alle 3 de gemeenten nemen hun verantwoordelijkheid op dit punt en gaan aan de slag met de huisvesting van Stroomopwaarts. Dat is naar verwachting bij elke gemeente een traject van meerdere jaren. Stapsgewijs wordt gewerkt aan een demarcatielijst gebaseerd op de ROZ (raad voor onroerende zaken). Hiermee wordt helderheid verschaft over wie verantwoordelijk voor welke taak op het vlak van huisvesting. Gemeenten blijven zelf verantwoordelijk voor de huisvesting Stroomopwaarts.

Besluitvorming over de huisvesting per gemeente loopt via het betreffende colleges van de MVS-gemeente en daarna de betrokken gemeenteraad. Het uitgangspunt is te komen tot een huisvesting van Stroomopwaarts die past bij de opgave van Stroomopwaarts en de doelgroep. Het wordt in de huidige omstandigheden een opgave om in de komende jaren te voldoen aan wet- en regelgeving op het gebied

van arbeidsomstandigheden, duurzaamheid en veiligheid. Er is sprake van achterstallig onderhoud bij de werkleerbedrijven. Dit is geobjectiveerd door het opstellen van meer jaren onderhoudsplannen (MJOP’s). Het is nu aan de gemeenten om de middelen hiervoor beschikbaar te stellen om de noodzakelijke punten uit de MJOP’s op te pakken. De huisvestingssituatie gaat wel vragen om het vrijmaken van extra middelen door de gemeenten. Ook binnen Stroomopwaarts zullen er middelen beschikbaar gesteld worden middels een meer jaren Investeringsplan (MJIP). Dit zodat Stroomopwaarts haar deel van de kosten rond inrichting kan financieren. De komende jaren staat verduurzaming en energie neutraal maken van huisvesting op de landelijke agenda van de overheid. De werkleerbedrijven voldoen daar nu niet aan. Investeringen in duurzaamheid en energiezuinige gebouwen worden in de komende jaren aan het budget toegevoegd. Uiteindelijk worden die investeringen op de langere termijn terugverdiend. De discussie over en de uitwerking van een passende en doelmatige huisvesting staat op de agenda. De stuurgroep huisvesting, ondersteund door meerdere werkgroepen, is bezig om de visie vast te leggen en daarna uitvoering te geven aan de ontwikkeling hiervan. Dat is naar verwachting een traject van meerdere jaren.

Beheer en onderhoud Het Werkleerbedrijf beheert het wagenpark van Stroomopwaarts. Dit wagenpark bestaat uit circa 90 objecten. Het administratief beheer van de middelen en voertuigen vindt plaats in het ERP-systeem. Hierin zijn de stamgegevens vastgelegd. Ook wordt hierin bijgehouden of en wanneer keuring, onderhoud, en dergelijke, dienen plaats te vinden en wanneer dit is gebeurd. Verder worden de verzekeringspolissen, tankpassen en de

Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

49

gegevens van de Track-& Trace-module vastgelegd. Het Bedrijfsbureau van het Werkleerbedrijf voert het administratief beheer uit. Het geeft tijdig door aan de operationele managers en/of technische dienst wanneer keuringen en dergelijke dienen te worden uitgevoerd. Ook legt het Bedrijfsbureau onderhoudscontracten vast. Voor het onderhoud van middelen heeft het Werkleerbedrijf te maken met wettelijke eisen volgens de Arbowetgeving. Ieder jaar voeren de eigen Arboen ISO-coördinator en preventiemedewerkers reguliere controles en audits uit. Zij hebben oog voor de staat van het onderhoud. Voor het uitvoeren van onderhoud zijn in de begroting van Stroomopwaarts de benodigde financiële middelen voorzien. De ramingen zijn gebaseerd op regulier (jaarlijks terugkerend) onderhoud. Voor de hoogstnoodzakelijke aanpassingen en kleinschalige vervanging zijn middelen voorzien in de begroting.

Voor 2026 worden in 2025 vervangingsplannen opgesteld. Investeringen leggen meerjarig beslag op de financiële middelen van een organisatie. Binnen Stroomopwaarts wordt op kleine schaal geïnvesteerd, waardoor het effect beperkt is. Deze paragraaf geeft inzicht in het beheer en onderhoud van de verschillende kapitaalgoederen van Stroomopwaarts. Grote bezittingen heeft Stroomopwaarts niet. Gebouwen en vaste installaties zijn eigendom en in beheer van de gemeenten. Stroomopwaarts bezit voornamelijk voertuigen, mobiele machines en ICT-apparatuur. De omvang van deze kapitaalgoederen is beperkt. Er vinden op kleine schaal vervangingsinvesteringen plaats. Stroomopwaarts stelt daarom geen aparte beleidsnota onderhoud kapitaalgoederen op. De richtlijnen van de commissie BBV zijn leidend.

Investeringen Het kan om verschillende redenen nodig zijn machines, vervoermiddelen of andere productiemiddelen te vervangen. Bijvoorbeeld door slijtage, het streven naar een efficiënter productieproces en door veranderingen van geldende normen. Na het beschikbaar komen van een krediet worden bij elke investering drie offertes opgevraagd (meervoudig onderhands), of worden ervaringscijfers gebruikt. Wanneer investering de beste optie blijkt, wordt met in achtneming van de geldende aanbestedingsregels zorgvuldig overwogen bij welke leverancier het productiemiddel wordt aangeschaft.

Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

50

Financiële begroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029 Overzicht van baten en lasten per programma

Balans

Meerjarenraming

Incidentele baten en lasten

Reserves en voorzieningen

EMU-saldo

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Meerjarige balans

51

Overzicht van baten en lasten 2026 per programma Programma Totaal

Realisatie 2024

1e begrotingswijziging 2025

Begroting 2026

Verschil 2026-2025

Bedragen in € x 1.000

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Inkomen

7.898

-125.369

-117.471

8.474

-135.912

-127.438

7.666

-141.803

-134.137

Werk

2.606

-13.351

-10.745

2.169

-14.197

-12.028

2.262

-15.853

-13.590

Werkleerbedrijf

7.212

-28.761

-21.550

7.145

-31.783

-24.638

7.158

-33.061

-

-1.330

-1.330

-

-5.326

-5.326

-

-5.372

Bedrijfsvoering/Overhead

378

-20.453

-20.075

-

-19.788

-19.788

-

Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

Onvoorzien

-

Inburgering

Saldo Ombuigingen

Volume

Prijs

1.090

-2.907

-4.883

550

-1.736

-377

-25.903

-

-237

-1.028

-5.372

70

-

-116

-19.319

-19.319

885

-

-416

-

-

-

-

-

-

-

-

-200

-200

-

-200

-200

-

-

-

-

172.907

188.683

-

188.683

198.228

-

198.228

-2.595

5.320

6.819

-

-

-

-

-443

-443

-

-1.151

-1.151

-

-708

-

190.999

-189.264

1.736

206.471

-207.647

-1.176

215.314

-216.758

-1.444

-

-268

-0

291

-

291

592

-

592

592

-

592

-

-

-

-

-356

-356

-

-338

-338

-

18

-

482

-1.593

-1.111

1.190

-

1.190

-

2.301

-

Dekkingsmiddelen 172.907 Implementatie ombuigingen Totaal baten en lasten Reservemutaties Inkomen Reservemutaties Werkleerbedrijf Reservemutaties Bedrijfsvoering

24

-

24

Reservemutaties Resultaat 2024

2.051

2.051

-2.051

Totaal reservemutaties

315

-

315

3.125

-1.949

1.176

1.782

-338

1.444

-

268

-

Totaal na mutatie reserves

191.314

-189.264

2.051

209.596

-209.596

-

217.097

-217.097

0

-

0

0

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

52

Balans 2026 Balans Gemeenschappelijke regeling Stroomopwaarts MVS ACTIVA (bedragen x 1.000)

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15461064/1