CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

22 Collegebrief 21 december 2022 Geactualiseerde prestatiedoelstellingen Begroting 2023

Raadscommissie 24 januari 2023, gemeente SchiedamBij agendapunt: Brieven van het college van burgemeester en wethouders, dan wel de burgemeester, dan wel collegeleden:1.482 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

4

W

gemeente Schieda fli

gemeente Schiedam

team Concernstaf

Stadskantoor, Stadserf 1 Postbus 1501 3100 EA Schiedam

Aan de gemeenteraad van Schiedam

14 010

schiedam.nl

uw kenmerk

uw brief van

ons kenmerk

datum

22U1T09945

21 december 2022

doorkiesnummer

e-maiI

contact@schiedam.nl onderwerp

Geactualiseerde prestatiedoelstellingen Begroting 2023

Geachte leden van de gemeenteraad, In de begrotingsbehandeling van 8 november ji. heeft de gemeenteraad verzocht om de prestatiedoelstellingen van de vier programma’s in de begroting te actualiseren naar 2023. Bijgaand sturen wij u het overzicht van de geactiialiseerde prestatiedoelstellingen van de vier programma’s van de Begroting 2023. Wij verwachten dat de uitwerking van het coalitieakkoord in het ambitiedocument 2022 2026 in het eerste kwartaal van 2023 gereed is. Dit vormt de basis voor de herijking van (het systeem van) de ER-doelen en de prestatiedoelstellingen, die als onderdeel van de Zomernota 2024 aan u worden voorgelegd. In de voorbereidingen daarvan betrekken wij actief de auditcommissie. —

De voor 2023 geactualiseerde prestatiedoelstellingen moeten in dit kader als een tussenstap gezien worden. Hoogachtend, Burgemeester en wethouders van Schiedam, de secretaris,

de burgemeester,

C.E. Bos

C.H.J. Lamers

Bijlage: overzicht prestatiedoelstellingen begroting 2023

11111 NIIli i 1 1 1 I N1I I I I NI11 1 INI 111111111111

Prestatiedoelstellingen uit de Begroting indicator

nulmeting

oorspronkelijk doel 2022

meest recente meting

Programma Mens en stad in Beweging 1-Gem. rapportcijfer actieve bijdragen 2-Gem. rapportcijfer sociale contacten

6,9 (2017) 6,6 (2017)

7,0 6,7

6,2 (2022) 6,1 (2022)

3-Gezond bewegen (voldoen aan beweegnorm)

77% (2018)

80%

4-Gem. rapportcijfer ervaren gezondheid

7,3 (2019)

7,4

5-Huishoudens met drie of meer voorzieningen in het sociaal domein

verschil met NL: +4,7% (2018)

verschil blijft constant

verschil met NL: verschil met NL: De afgelopen tijd is het gebruik van voorzieningen - mede door corona - in -0,8% (2e h. 2021) -1,0% Schiedam sneller afgenomen dan landelijk.

6-Aandeel inwoners met inkomen tot 120% van het soc.minimum

verschil met NL: +4,1% (2017)

verschil blijft constant

verschil met NL: +2,1% (2020)

Nederlands gemiddelde

7-Opleidingsniveau (beroeps)bevolking (aandeel praktisch opgeleid)

verschil met NL: 6,8% (2017)

verschil met NL: -6,0%

verschil met NL: -6,2% (2020)

schrappen

6,4 (2017) 6,7 5,5 6,6 6,6 6,9

6,8

6,2 (2022) 6,6 4,9 6,5 6,5 6,8

6,8

4,9

5,5

Door corona werkten veel mensen thuis en waren er in 2021 bijzonder veel klachten over te weinig parkeerplekken.

1.760

Nieuwbouw +1.260, sloop -438, adm.corr. +13 => saldo +835

Programma Ruimtelijke inrichting in samenhang 1-Gemiddeld rapportcijfer buitenruimte - parkeergelegenheid - wegen, paden en pleinen - groen - straatverlichting 1a-Rapportcijfer parkeergelegenheid 2-Woningbouwproductie 3-Gemiddelde WOZ-waarde tov regionaal gem. 4-Aandeel huishoudens in midden- en hogere woningsegment dat binnen Schiedam verhuist t.o.v. alle Schiedamse huishoudens in het midden- en hogere segment dat verhuist (binnen en buiten S'dam) 5-Aandeel van de totale instroom dat een woning betrekt in het laagste segment 6-Indicator CO2-uitstoot in de bebouwde kom - bezine/diesel/lpg-auto - autobus - bestel- en vrachtwagen - tweewielers totaal 7-Aantal verkeersslachtoffers met letselschade 8-Uitstoot van CO2 door - woningen (gem. per woning) - bedrijven (totaal) 9-Aandeel mensen dat geluidsoverlast ervaart - autoverkeer - vliegtuigverkeer - industrielawaai - lawaai op straat

€ 156.000 t.o.v regio € 183.730 = 15,1% lager

1.200 won. vanaf 2019 verschil met regio 14,5% lager

70,6% (2017)

77,9% (2017)

89 (2017)

7,0 6,7

Forse terugval (gemeten in coronatijd), situatie lijkt zich snel te herstellen. Forse terugval (gemeten in coronatijd), situatie lijkt zich snel te herstellen. De definitie van de landelijke beweegnorm is (fors) aangepast. Daar is in de onlangs gehouden Schiedamse sportmonitor rekening mee gehouden. O.b.v. in ontwikkeling de gewijzigde meetmethode zal een nieuwe doelstelling worden ontwikkeld. Dit wordt meegenomen in het begrotingsjaar 2024.

7,0 (2022)

5,5

voorstel nieuw toelichting doel 2023

7,4

1.260 won.

6,8 6,8 6,8

Forse terugval (gemeten in coronatijd), situatie lijkt zich snel te herstellen

A.g.v. het nieuwbouwprogramma stromen er relatief veel midden- en hogere inkomens in. Met als gevolg dat de lage inkomensgroep niet zo zeer qua omvang maar wel qua aandeel afneemt. Zelfredzaamheid c.q. in eigen onderhoud kunnen voorzien is belangrijker dan het opleidingsniveau.

'Parkeergelegenheid' als aparte doelstelling opnemen (zie 1a).

12,1% lager (2022)

schrappen

2022: Woz Schiedam € 247.000 / regio € 281.000 Voorstel om te schrappen omdat externe ontwikkelingen bepalender zijn dan het gemeentelijk beleid.

75%

77% (2021)

77%

Aanbod van nieuwe woningen in Schiedam zorgt er voor dat meer Schiedammers in de stad zelf blijven en minder vaak naar elders vertrekken.

70%

61,0% (2021)

60%

Het nieuwbouwaanbod (vnl. in midden- en dure segment) is meer dan voorheen aantrekkelijk voor huishoudens uit andere gemeenten.

19.842 ton 850 ton 7.373 ton 738 ton 28.806 ton 24.485 ton 120 (2017) maximaal 90 3,0 ton 146.574 ton

2,6 ton 126.140 ton

55% 45% 26% 59%

52% 42% 25% 56%

(meting 2021) 16.260 ton 756 ton 5.951 ton 603 ton 23.570 ton 148 (2021) (meting 2021) 2,77 ton 79.895 ton (meting 2022) 51% 38% 23% 55%

schrappen

Voorstel om te schrappen omdat de bron (Klimaatmonitor Rijkswaterstaat) onbetrouwbare cijfers oplevert (zijn niet consistent).

nader te bepalen De trend is stijgend, waardoor het oorspronkelijk doel niet haalbaar lijkt. 2,6 ton 75.000 ton 50% 38% 22% 53%

Afname CO2 bij bedrijven wordt vrijwel volledig veroorzaakt door de sluiting van de glasfabriek.

Prestatiedoelstellingen uit de Begroting nulmeting

oorspronkelijk doel 2022

meest recente meting

Programma Mens en stad in Beweging 10-Huishoudelijk restafval, in kg per inwoner nadat er met machinale nascheiding grondstoffen uit het restafval zijn teruggewonnen

265 kg

160 kg

198 kg (2021)

11-Aandeel inwoners dat een eigen bijdrage levert aan duurzaamheid

pm

pm

gem.woz.waarde € 1.257per m2 € 768 per m2

+7,5% +7,5%

indicator

voorstel nieuw toelichting doel 2023 180 kg

Bron: Irado

pm

Nul-meting heeft in 2021 plaats gevonden maar is nog niet verwerkt door het team Duurzaamheid. Ambtelijk wordt wordt geadviseerd om deze doelstelling te schrappen. Vraag is of dit bestuurlijk wenselijk is.

(meting 2022) € 1.292 => +2,8% € 658 => -14,2%

schrappen

Voorstel om te schrappen omdat externe ontwikkelingen bepalender zijn dan het gemeentelijk beleid.

6,4 (2021)

6,5

Programma Economie in Ontwikkeling 1-Waardeontwikkeling vastgoed - Nieuw-Mathenesse en havens - A20-zone (Schiedistrict)

2-Waardering Schiedam als vestigingsplaats 6,2 (2018) 6,3 2a-Waardeontwikkeling totale Woz op gebiedsniveau i.r.t. totale Wozwaarde gehele stad - niet-woningen Nieuw-Mathenesse € 400.596.999 +3% - niet-woningen A20-zone € 284.383.000 +6% - totale Woz-waarde Binnenstad € 548.230.000 +10% - totale Woz-waarde Schiedam € 7.7754.475.000 +15% 3-Economische veerkracht Binnenstad - gem.Woz-waarde vastgoed per m2 woningen € 1.865 / m2 +15% - gem Woz-waarde vastgoed per m2 bedrijfsobject € 1.674 / m2 +10% 4-Ruimtegebruik (bezettingsgraad commercieel vastgoed) 75,3% 78% 5-Bezoekers Binnenstad 3.260.400 (2018) 3.600.000 bez.

(meting 2022) +2,8% -1,0% +30,9% +20,2% +23% n.b. 87%

schrappen

(Nummering van deze doelstelling ontbreekt in de Begroting, daarom 2a genoemd) Voorstel om te schrappen omdat externe ontwikkelingen bepalender zijn dan het gemeentelijk beleid.

schrappen

Voorstel om te schrappen omdat externe ontwikkelingen bepalender zijn dan het gemeentelijk beleid.

90% A.g.v. corona geen nieuwe meting uitgevoerd, wel gepland in voorjaar 2023

6-Waardering culturele instellingen (rapportcijfer)

7,5 (2018)

7,8

7,8

A.g.v. corona geen nieuwe meting uitgevoerd, wel gepland in voorjaar 2023

7-Waardering evenementen (rapportcijfer) Programma Overheid in Balans 1-rapportcijfer Dienstverlening - balie - telefonie - digitaal gemiddeld

7,6 (2018)

7,8

7,8

A.g.v. corona geen nieuwe meting uitgevoerd, wel gepland in voorjaar 2023

(meting 2021) 8,4 8,3 6,6 7,7

8,4 8,3 6,8 7,8

2-Imago Bestuur & Organisatie 3-Rapportcijfer reputatie als woonstad 4- (leeg) 5-Objectieve veiligheidsgegevens 6-Veiligheidsbeleving 7-Woonoverlast* *Nieuwe definitie Woonoverlast geluidsoverlast omwonenden andere vormen van geluidsoverlast overlast stank/vervuiling tuin overbewoning/kamerverhuur overige overlast omwonenden overlast verwarde personen

(meting 2021) 8,4 8,3 6,6 7,7

8,4 8,3 6,8 7,8

gem. 30% eens met stellingen

stabilisatie

6,3

6,5

De trend is dat het vertrouwen in de gemeentelijke organisatie en bestuur afneemt. Het percentage is een indicatie van het vertrouwen (wordt sterk beinvloed door de grote groep 'geen mening'). Leeg - foutieve nummering

7,0 6,3 6,6

7,6 6,5 6,7

nulmeting (2022) 57% 39% 30% 22% 27% 16%

doel 55% 37% 28% 20% 25% 15%

8,1 5,3 7,0

8,1 6,0 *Definitie van woonoverlast is onlangs gewijzigd, zie onderstaande tabel.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12231664/2