CConstaterende datSchagen
Koppel je AI →
Document · PDF

Jozef Israelsstraat 4-6 Schagen Bijlagen bij toelichting

Oordeelsvormende vergadering 18 april 2023, gemeente SchagenBij agendapunt: Vaststelling bestemmingsplan Jozef Israëlsstraat 4-6 Schagen (RO-22-010)13.614 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Een te hoge stikstofdepositie kan tot een negatief effect leiden, waardoor het bestemmingsplan onder dezelfde omstandigheden niet kan worden vastgesteld. Saldering Om een ruimtelijke ontwikkeling of bestemmingsplan waarbij sprake is van meer stikstofdepositie op een stikstofgevoelig Natura 2000-gebied mogelijk te maken, kan gebruik worden gemaakt van internof extern salderen. Door middel van salderen zorgt de initiatiefnemer er voor dat de netto stikstofemissie niet toe neemt. Dit kan door middel van het staken van stikstof emitterende activiteiten op de locatie zelf (intern salderen) of het staken van stikstof emitterende activiteiten op een locatie buiten het plangebied van de ruimtelijke ontwikkeling of het bestemmingsplan (extern salderen). Om intern te kunnen salderen moet er sprake zijn van één project of één plan of één locatie. Intern salderen kan gaan om het treffen van maatregelen aan een bestaand project of kan worden toegepast op nieuwe projecten op de locatie van een bestaand project. Bij extern salderen gaat het om verschillende projecten of plannen. Extern salderen wordt aangemerkt als een mitigerende of beschermende maatregel in de zin van artikel 6, lid 3 Habitatrichtlijn en moet dus plaatsvinden in het kader van een passende beoordeling.

24 februari 2023

4

3

Ligging plangebied Zoals in de inleiding is aangegeven, is het plangebied gelegen aan de Jozef Israëlsstraat 4-6 te Schagen. Op de onderstaande afbeelding is de ligging van het plangebied ten opzichte van de meest nabij gelegen Natura 2000-gebieden weergegeven.

Afbeelding 2 – Ligging plangebied ten opzichte van de meest nabijgelegen Natura 2000-gebieden

De meest nabijgelegen Natura 2000-gebieden zijn: -

Zwanenwater & Pettemerduinen, gelegen op een afstand van circa 7,4 km;

-

Duinen Den Helder-Callantsoog, gelegen op een afstand van circa 7,6 km;

-

Schoorlse Duinen, gelegen op een afstand van circa 8,4 km;

-

Abtskolk & De Putten, gelegen op een afstand van circa 8,7 km.

-

Noordzeekust, gelegen op een afstand van circa 11,6 km;

Hierbij dient wel te worden vermeld dat de Natura 2000-gebieden Abtskolk & De Putten en Noordzeekust niet stikstofgevoelig zijn.

24 februari 2023

5

4

Invoergegevens AERIUS In AERIUS zijn standaard emissie-kengetallen opgenomen op basis waarvan de emissies van NOx en NH3 worden bepaald. Naast de bronnen van de gebouwen en mobiele werktuigen dienen ook de verkeersbewegingen op en van en naar het terrein in de berekeningen meegenomen te worden. Conform het handboek “Werken met AERIUS Calculator” dient de verkeersgeneratie beschouwd te worden. Uit jurisprudentie blijkt dat de gevolgen voor het milieu van het af- en aanrijdend verkeer niet meer aan de ruimtelijke ontwikkeling toegerekend worden wanneer dit verkeer kan worden geacht te zijn opgenomen in het heersende verkeersbeeld. Dit is het geval wanneer het aan- en afrijdende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet, dan wel niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. De berekening heeft dienovereenkomstig plaatsgevonden. Door de opdrachtgever is aangegeven dat de gebouwen gasloos worden uitgevoerd. Dit betekent dat er geen rekening behoeft te worden gehouden met een emissie van NOx ten behoeve van de verwarming. Dit zal geborgd moeten worden in de ruimtelijke procedure. Ten behoeve van de werkzaamheden en de verkeersgeneratie van de appartementen en de gymzaal zijn de volgende invoergegevens in AERIUS gebruikt (afbeelding 3).

4.1

Emissie mobiele werktuigen op de locatie (bron 1)

In de navolgende tabel zijn de invoergegevens van de mobiele werktuigen op de bouwlocatie weergegeven. Voor de berekening is uitgegaan van gemiddelden, gebaseerd op het bronbestand van 1

BügelHajema Adviseurs . Met betrekking tot het verbruik van het aantal liters brandstof en het percentage AdBlue is aangesloten bij het onderzoek van TNO (AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen, TNO 2021 R12305). Op basis van dit onderzoek is voor stage IV mobiele werktuigen uitgegaan van 6% AdBlue ten opzichte van het aantal liters verbruikte brandstof. Tabel 1. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Functie

Aantal

Sloop bebouwing

1.800

Bouw appartementen

50

Bouw gymzaal

300

1

m2

m2

Werktuig

kW

Stage

Eenheid

Graafmachine Hijskraan Bulldozer Graafmachine Hijskraan Heistelling Betonstorter Verreiker Graafmachine Hijskraan

200 200 200 200 200 200 200 60 200 200

Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV

4 4 4 4 4 2 2 2 10 10

u/ u/ u/ u/ u/ u/ u/ u/ u/ u/

100 m2 100 m2 100 m2 apt. apt. apt. apt. apt. 100 m2 100 m2

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

72 uur 72 uur 72 uur 200 uur 200 uur 100 uur 100 uur 100 uur 30 uur 30 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 19,81 19,81

1.426 1.426 1.426 3.962 3.962 1.981 1.981 632 594 594

8,3 8,3 8,3 22,7 22,7 11,6 11,6 4,3 3,7 3,7

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

Voor de invoergegevens van mobiele werktuigen op de locatie is gebruik gemaakt van aannames afkomstig uit een door

BügelHajema Adviseurs bijgehouden bronbestand. Dit bronbestand bevat gemiddelde cijfers over de inzet van mobiele werktuigen op de locatie en zijn verkregen door jarenlange ervaring met stikstofberekeningen.

24 februari 2023

6

Heistelling Betonstorter Verreiker Totale emissie in kg NOx /jaar

4.2

200 200 60

Stage IV Stage IV Stage IV

5 u/ 5 u/ 5 u/

2

100 m 2 100 m 2 100 m

15 uur 15 uur 15 uur

19,81 19,81 6,32

297 297 95

2,1 2,1 0,9 110,3

kg kg kg kg

Werkverkeer (bron 2)

Wat betreft het werkverkeer is rekening gehouden met de volgende ritten per jaar. Voor de berekening is uitgegaan van gemiddelden, gebaseerd op het bronbestand. Voor de sloop van de bebouwing is rekening gehouden met de volgende verkeersgeneratie: 2

-

licht verkeer 20 ritten/100 m ;

-

zwaar vrachtverkeer 20 ritten/100 m .

2

Voor de aanleg van de appartementen is rekening gehouden met de volgende verkeersgeneratie: -

licht verkeer 50 ritten/appartement;

-

middelzwaar vrachtverkeer 10 ritten/ appartement;

-

zwaar vrachtverkeer 2 ritten/ appartement.

Voor de aanleg van de gymzaal is rekening gehouden met de volgende verkeersgeneratie: 2

-

licht verkeer 100 ritten/100 m ;

-

middelzwaar verkeer 20 ritten/100 m ;

-

zwaar vrachtverkeer 4 ritten/100 m .

2

2

Totaal is rekening gehouden met de volgende verkeersgeneratie: -

licht verkeer 3.160 ritten/jaar;

-

middelzwaar vrachtverkeer 560 ritten/jaar;

-

zwaar vrachtverkeer 472 ritten/jaar.

Bij de indeling van verkeer in licht, middelzwaar en zwaar (vracht)verkeer is uitgegaan van de voertuigcategorieën van InfoMil (tabel 2). Tabel 2. Bepaling voertuigcategorieën (InfoMil) Categorie Alledaagse omschrijving Lichte motorvoertuigen

- alle personenauto’s - de meeste bestelauto’s - vrachtwagens met 4 wielen

Middelzware motorvoertuigen

- alle autobussen - vrachtwagens met 2 assen en 4 achterwielen

Zware motorvoertuigen

- vrachtwagens met 3 of meer assen - vrachtwagens met aanhanger - trekkers met oplegger

De totale emissie van het werkverkeer bedraagt 2,1 kg NOx/jr.

24 februari 2023

7

4.3

Verkeersgeneratie (bron 3)

In het model is het verkeer van en naar het appartementsgebouw opgenomen, waarbij gebruik is gemaakt van CROW publicatie 381, december 2018. Daarbij is gebruikgemaakt van de kencijfers voor appartementen in het dure segment in de schil van het centrum (7,7 ritten per appartement). Dit houdt in dat rekening moet worden gehouden met naar boven afgerond 385 ritten licht verkeer per etmaal. Voor de gymzaal is gebruikgemaakt van de kencijfers voor de gymzaal in weinig-stedelijk gebied in de 2

schil van het centrum (6,8 ritten per 100 m bvo). Voor de gymzaal is in deze berekening rekening 2

gehouden met een bvo van circa 300 m . Dit houdt in dat rekening moet worden gehouden met naar boven afgerond 21 ritten licht verkeer per etmaal. Totaal is rekening gehouden met 406 bewegingen licht verkeer per etmaal. Bij de indeling van verkeer in licht, middelzwaar en zwaar (vracht)verkeer is uitgegaan van de voertuigcategorieën van InfoMil (tabel 2). De toegangsweg is ingetekend tot waar naar verwachting het meeste verkeer naartoe gaat (Westerweg) en opgaat in het heersende verkeersbeeld. De totale emissie van de verkeersgeneratie van het plan in de gebruiksfase bedraagt in dat geval 20,3 kg NOx/jr.

4.4

Totale emissie

De totale emissie van het plan in de aanleg- en gebruiksfase bedraagt 132,6 kg NOx/jr.

24 februari 2023

8

5

Model De emissie en depositie van het plan zijn bepaald met behulp van het AERIUS pakket (24 februari 2023). In de berekening is uitgegaan van het rekenjaar 2023. Indien het plan later zal worden uitgevoerd, kan deze berekening als worst-case worden beschouwd. In latere rekenjaren zal de emissiefactor van onder andere verkeersbewegingen namelijk afnemen. Navolgend is van het model een afbeelding opgenomen.

Afbeelding 3 - AERIUS model

24 februari 2023

9

6

Rekenresultaten en conclusie De berekening met AERIUS genereert een rekenresultaat en een pdf bestand waarin wordt geconstateerd dat er geen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden zijn met een overschrijding van een planbijdrage van meer dan 0,00 mol N/ha/jaar. Dit pdf bestand is als bijlage opgenomen en seperaat toegevoegd.

Afbeelding 4 - Rekenresultaat

Er treedt door de stikstofdepositie geen negatief effect op in het kader van de Wet natuurbescherming (Wnb) beschermde Natura 2000-gebieden. Het aspect stikstof staat nadere besluitvorming niet in de weg.

24 februari 2023

10

Colofon Rapport BügelHajema Adviseurs

BügelHajema Adviseurs bv Bureau voor Ruimtelijke Ordening en Milieu BNSP Balthasar Bekkerwei 76 8914 BE Leeuwarden T 058 215 25 15 E info@bugelhajema.nl W www.bugelhajema.nl Vestigingen te Assen, Leeuwarden en Amersfoort

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Totale emissie

Situatie 1 - Beoogd

Resultaten

Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie

RTQFHRfDwygL (24 februari 2023)

Brolan Vastgoed BV Jozef Israëlsstraat 4-6, 1741 JP Schagen Bestemmingsplan Jozef Israëlsstraat 4-6 Schagen Realisatie 2 woongebouwen met 50 appartementen en gymzaal op de locatie van vml basisschool De Ark RTQFHRfDwygL 24 februari 2023, 13:54 Wnb-rekengrid Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

2023 -

5,9 kg/j

132,6 kg/j

2/8

Projectberekening

Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Mobiele werktuigen  Verkeersnetwerk

RTQFHRfDwygL (24 februari 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

4,5 kg/j 110,3 kg/j 1,5 kg/j 22,4 kg/j

3/8

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie

De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie.

RTQFHRfDwygL (24 februari 2023)

4/8

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RTQFHRfDwygL (24 februari 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/8

Projectberekening

Situatie 1, Rekenjaar 2023

RTQFHRfDwygL (24 februari 2023)

6/8

Projectberekening

1

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte Naam

Mobiele werktuigen X:115153,04 Y:533801,65 0,66 ha

Sloop - Graafmachine 200 kW

Stageklasse

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

NOₓ NH₃

Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue Stof Emissie verbruik

1426 l/j

72 u/j

85 l/j

NOₓ NH₃

Sloop - Hijskraan 200 kW Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

1426 l/j

Sloop - Bulldozer 200 kW Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

1426 l/j

Woningen Graafmachine 200 kW

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

3962 l/j

Woningen - Hijskraan 200 kW

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

3962 l/j

Woningen - Heistelling Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, 200 kW diesel, SCR: ja

1981 l/j

Woningen - Betonstorter Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, 200 kW diesel, SCR: ja

1981 l/j

Woningen - Verreiker 60 Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, kW diesel, SCR: ja

632 l/j

Gymzaal - Graafmachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, 200 kW diesel, SCR: ja

594 l/j

Gymzaal - Hijskraan 200 Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, kW diesel, SCR: ja

594 l/j

Gymzaal - Heistelling 200 kW

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

297 l/j

Gymzaal - Betonstorter Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, 200 kW diesel, SCR: ja

297 l/j

RTQFHRfDwygL (24 februari 2023)

110,3 kg/j 4,5 kg/j

72 u/j

85 l/j

NOₓ NH₃

72 u/j

85 l/j

NOₓ NH₃

200 u/j 237 l/j

NOₓ NH₃

200 u/j 237 l/j

NOₓ NH₃

100 u/j 118 l/j

NOₓ NH₃

100 u/j 118 l/j

NOₓ NH₃

100 u/j 37 l/j

NOₓ NH₃

30 u/j

35 l/j

NOₓ NH₃

30 u/j

35 l/j

NOₓ NH₃

15 u/j

17 l/j

NOₓ NH₃

15 u/j

17 l/j

NOₓ NH₃

8,3 kg/j 0,3 kg/j 8,3 kg/j 0,3 kg/j 8,3 kg/j 0,3 kg/j 22,7 kg/j 1,0 kg/j 22,7 kg/j 1,0 kg/j 11,6 kg/j 0,5 kg/j 11,6 kg/j 0,5 kg/j 4,3 kg/j 0,2 kg/j 3,7 kg/j 0,1 kg/j 3,7 kg/j 0,1 kg/j 2,1 kg/j 71,3 g/j 2,1 kg/j 71,3 g/j 7/8

Projectberekening

Naam

Stageklasse

Gymzaal - Verreiker 60 kW

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja

2

95 l/j

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Werkverkeer X:114978,08 Y:533718,22 567,06 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue Stof Emissie verbruik

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeersgeneratie X:114978,36 Y:533715,34 572,50 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

15 u/j

5 l/j

NOₓ NH₃

0,9 kg/j 22,8 g/j

Links Rechts NOₓ 2,1 kg/j Type scherm - NO₂ 0,5 kg/j Hoogte - NH₃ 68,3 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

3160 p/jaar 560 p/jaar 472 p/jaar 0 p/jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 20,3 kg/j Type scherm - NO₂ 4,4 kg/j Hoogte - NH₃ 1,4 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

406 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022_20230221_e1cb893112 Database versie 2022_e1cb893112 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/ RTQFHRfDwygL (24 februari 2023)

8/8

bestemmingsplan Jozef Israëlsstraat 4-6 Schagen

Bijlage 9 Wateradvies HHNK

83

Van: <@hhnk.nl> Verzonden: vrijdag 8 juli 2022 16:42 Aan: <@schagen.nl> Onderwerp: RE: voorontwerp bestemmingplan Jozef Israëlsstraat 4-6 te Schagen Beste, Hartelijk dank voor het toesturen van het voorontwerp bestemmingsplan van de ontwikkeling aan de Jozef Israëlstraat 4-6 in Schagen. Allereerst, wat een mooie invulling van de locatie! Dit zal zeker een fijne plek in het centrum kunnen gaan worden. Zoals eerder aangegeven het ik een aantal aandachtspunten die geen impact hebben op de verbeelding of regels maar meer aandachtspunten voor in de toelichting bij de waterparagraaf. Het verzoek om hier iets meer aandacht aan te geven. Vijverpartij aan de zuid-oost hoek van het plangebied. In figuur 5 van de toelichting is een vijverpartij bij een van de appartementengebouwen en de gymzaal ingetekend. Deze zal aansluiten aan de bestaande waterpartij langs de Beethovenlaan. Bij een vijverpartij is het altijd van groot belang dat de waterkwaliteit voldoende blijft. Dit omdat er over het algemeen weinig doorstroming is. In dit geval zal dat ook zo zijn. De vijverpartij heeft één verbinding en zal niet actief gaan doorstromen. Aangezien de opties om op een andere manier de vijverpartij ook aan de oostelijke zijde ergens aan te verbinden, niet heel realistisch zijn, is vooral van belang om iets van voeding op de vijver te krijgen.

Hierbij is de meest voor de hand liggende optie om de uitstroomvoorziening van het aan te leggen hemelwaterriool uit te laten komen op de kopse kant van de vijver. Hiermee kan in ieder geval iets van een voeding worden gecreëerd en hopelijk een overlastsituatie qua waterkwaliteit zoveel mogelijk worden voorkomen. Beheer en onderhoud Tevens hebben gemeente en het hoogheemraadschap recentelijk een overname van het stedelijk water overeenkomst ondertekend. Deze overeenkomst heeft als doel om het beheer en onderhoud van het stedelijk water zoveel als mogelijk bij het hoogheemraadschap te beleggen. Hierbij zal het water wel aan de onderhoudsbaarheid voorwaarden van HHNK moeten voldoen. Voor deze vijver zal dat betekenen dat deze varend onderhouden moet kunnen worden en ook de verbinding met de huidige waterpartij aan de Beethovenlaan op een vaarprofiel gebracht moeten worden. Tot slot Voor het realiseren van de vijverpartij geldt een watervergunningplicht. De aanvraag hiervoor kan worden gedaan via het Omgevingsloket. Ik ga er vanuit dat je hiermee verder kan. Mocht je nog vragen hebben dan hoor ik dat uiteraard graag en ook ontvang ik graag het aangepaste ontwerp bestemmingsplan wanneer dit in procedure gaat. Met vriendelijke groet, regioadviseur Noordkop Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier Bezoekadres: Stationsplein 136, 1703 WC Heerhugowaard

Postadres: Postbus 250, 1700 AG Heerhugowaard t |m w hhnk.nl Werkdagen: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag

bestemmingsplan Jozef Israëlsstraat 4-6 Schagen

Bijlage 10

Akoestisch onderzoek

87

ONDERZOEK GELUIDBELASTING APPARTEMENTEN DE GROENE TRAVERSE IN SCHAGEN Onderzoek wegverkeerslawaai

ONDERZOEK GELUIDBELASTING APPARTEMENTEN DE GROENE TRAVERSE IN SCHAGEN

Onderzoek wegverkeerslawaai

Noorderstaete 26 9402 XB Assen

Opdrachtgever

Brolan Vastgoed B.V. Dijk 30 1721 AE Broek op Langedijk

Contactpersoon

de heer S. van Zoelen

Via

BügelHajema Adviseurs B.V. Balthasar Bekkerwei 76 8914 BE Leeuwarden

Contactpersoon

mevrouw N. Bos

Uitgevoerd door

Noordelijk Akoestisch Adviesburo BV

Behandeld door

A. Donker

Datum

20 mei 2022

Kenmerk

6656/NAA/ad/ft/2

(0592) 340 630 naa@naa.nl www.naa.nl

iban btw kvk

NL41 RABO 0382 8383 35 NL006719028B01 04029676

INHOUDSOPGAVE 1

Inleiding ..................................................................................................................................................................... 3

2

Wettelijk kader .......................................................................................................................................................... 5 2.1 Algemeen 5 2.2 Grenswaarden en ontheffing 5 2.3 Beoordeling 6 2.4 Cumulatie van geluid 6 2.5 Binnenwaarden 6 2.6 Gemeentelijk geluidbeleid 6

3

Uitgangspunten......................................................................................................................................................... 7 3.1 Fysieke gegevens 7 3.2 Verkeersgegevens 7

4

Toegepaste rekenmethode....................................................................................................................................... 9

5

Rekenresultaten en toetsing................................................................................................................................... 10 5.1 Rekenresultaten 10 5.2 Beoordeling Wet geluidhinder 12 5.3 Beoordeling beleidsnotitie gemeente 12

6

Conclusies en samenvatting ................................................................................................................................... 16

Begrippenlijst ................................................................................................................................................................... 17

BIJLAGEN 1 2 3 4 5

Verkeersgegevens Invoergegevens overdrachtsmodel Grafische weergaven overdrachtsmodel Rekenresultaten geluidbelastingen op de appartementen Cumulatieve geluidsniveaus op appartementen

20 mei 2022 | 6656/NAA/ad/ft/2

.

Blad 2 van 18

1

INLEIDING

In opdracht van Brolan Vastgoed B.V. te Broek op Langedijk via BügelHajema Adviseurs B.V. te Leeuwarden is een onderzoek uitgevoerd ter vaststelling van de geluidbelasting vanwege wegverkeerslawaai op 50 nieuw te realiseren appartementen binnen het plan De Groene Traverse in Schagen. Figuur 1 geeft een weergave van de ligging van het betreffende appartementen binnen het plangebied. Figuur 1: Weergave plan De Groene Traverse te Schagen

De nieuw te bouwen appartementen zijn gelegen binnen de wettelijke geluidzone van de Beethovenlaan aan de zuidzijde en de A. Mauvestraat aan de westzijde. Op grond van de Wet geluidhinder moet in een dergelijke situatie onderzoek plaatsvinden naar de geluidbelasting op de appartementen vanwege de genoemde wegen afzonderlijk. Het plan ligt niet binnen de wettelijke zone van een industrieterrein of spoorweg. Voor goede ruimtelijke ordening worden ook 30 km/uur wegen beoordeeld, dat is hier de Jozef Israëlsstraat aan de noordzijde. Een visualisatie van het plan is weergegeven in figuur 2 vanuit vogelvlucht perspectief.

20 mei 2022 | 6656/NAA/ad/ft/2

.

Blad 3 van 18

Figuur 2: Vogelvlucht appartementengebouwen binnen plan

De resultaten van het onderzoek worden getoetst aan de geldende grenswaarden. Het akoestisch onderzoek heeft plaatsgevonden overeenkomstig het “Reken- en meetvoorschrift geluid 2012” (RMG 2012). Op bladzijde 17 en 18 worden enkele akoestische begrippen nader toegelicht.

20 mei 2022 | 6656/NAA/ad/ft/2

.

Blad 4 van 18

2

WETTELIJK KADER

2.1

Algemeen

De Wet geluidhinder (Wgh) richt zich op de zogenaamde zoneringsplichtige wegen. In principe zijn alle wegen zoneringsplichtig behalve:  wegen die deel uitmaken van een woonerf (art. 74.2a);  wegen waarvoor een maximumsnelheid van 30 km/uur geldt (art. 74. 2b). Langs zoneringsplichtige wegen is een geluidzone gelegen waarvan de breedte wordt bepaald door het aantal rijstroken alsmede de ligging in stedelijk of buitenstedelijk gebied conform artikel 74 van de Wet geluidhinder. Indien wordt gebouwd binnen de geluidzone, verplicht de Wet geluidhinder door middel van akoestisch onderzoek aandacht te besteden aan de geluidsituatie. De wettelijke zone voor de Beethovenlaan en de A. Mauvestraat bedraagt 200 meter voor stedelijk gebied. Zoals eerder aangegeven bedraagt de maximum toegestane rijsnelheid op de Jozef Israëlsstraat 30 kilometer per uur. Dergelijke wegen zijn derhalve niet zoneringsplichtig. In het kader van een goede ruimtelijke ordening dient deze weg wel te worden beschouwd. Voor de beoordeling van weg- en railverkeerslawaai geldt de Europese dosismaat L day-evening-night (Lden). In de Wet geluidhinder wordt Lden aangegeven in decibel (dB). De dosismaat L etmaal (Letm) wordt aangeduid in dB(A). Beide dosismaten zijn A-gewogen, wat inhoudt dat er rekening wordt gehouden met de gevoeligheid van het menselijk oor.

De geluidbelasting in Lden is het gemiddelde over de dag-, avond- en nachtperiode, in plaats van de hoogste van de gewogen etmaalperioden (dag-, avond- en nachtperiode).

2.2

Grenswaarden en ontheffing

Voor de nieuw te realiseren appartementen geldt dat sprake is van een nieuwe situatie en zijn de artikelen 76 tot en met 85 van de Wet geluidhinder van toepassing. De ten hoogst toelaatbare geluidbelasting bedraagt 48 dB op grond van artikel 82. Indien nieuwe geluidsgevoelige bestemmingen kunnen worden blootgesteld aan een geluidbelasting hoger dan 48 dB, is het noodzakelijk dat een verzoek tot het mogen toestaan van een hogere waarde wordt ingediend. In de onderhavige situatie is sprake van nog te realiseren bestemmingen, die nog niet zijn geprojecteerd. De maximale hogere waarde is afhankelijk van het type weg en de ligging van de bestemming. Voor de beoordeling van de geluidbelasting is sprake van een stedelijke situatie. In stedelijke situaties is de maximale hogere waarde 58 dB (art 83.1 Wgh). Voor nog te bouwen bestemmingen in stedelijk gebied die nog niet zijn geprojecteerd, mag een ruimere hogere waarde worden vastgesteld mits deze de 63 dB niet te boven gaat (art 83.2 Wgh). Hogere waarden zijn mogelijk indien maatregelen om de geluidbelasting op de gevels te reduceren tot de voorkeursgrenswaarde onvoldoende doeltreffend zijn of overwegende bezwaren ontmoeten van stedenbouwkundige, verkeerskundige, vervoerskundige, landschappelijke of financiële aard (art. 110a lid 5).

In deze situatie is naast de wetgeving ook het gemeentelijk geluidbeleid van belang, zie verderop in § 2.6.

20 mei 2022 | 6656/NAA/ad/ft/2

.

Blad 5 van 18

2.3

Beoordeling

De beoordeling van de geluidsituatie vindt plaats voor de onderscheidbare zoneringsplichtige wegen afzonderlijk. Met het oog op de verwachting dat de geluidsproductie van motorvoertuigen in de toekomst zal afnemen door technische ontwikkelingen en aanscherping van typekeuringen, mag een aftrek worden gehanteerd op de berekende geluidbelastingen alvorens deze aan de wettelijke grenswaarden worden getoetst (art. 110g). De aftrek bedraagt 2 dB voor wegen waarvoor de representatief te achten snelheid van lichte motorvoertuigen 70 km/uur of hoger is (art 3.4 lid c van het Reken- en meetvoorschrift geluid 2012 (RMG 2012)). Voor hetzelfde snelheidsbereik geldt voor nieuwe situaties waar de geluidbelasting zonder aftrek afgerond 56 dB of 57 dB bedraagt een afwijkende aftrek van respectievelijk 3 dB en 4 dB (art 3.4 lid a en b). Voor wegen waarvoor de representatief te achten snelheid van lichte motorvoertuigen minder dan 70 km/uur is, bedraagt de aftrek in alle gevallen 5 dB (art 3.4 lid d RMG 2012). Bij een eventueel noodzakelijke toetsing van het binnenniveau van woningen moet worden gerekend met een gevelbelasting zonder bovengenoemde aftrek conform artikel 3.4 lid e RMG 2012.

2.4

Cumulatie van geluid

Cumulatie van meerdere geluidsbronnen mag niet leiden tot een onaanvaardbare situatie (art 110f Wgh). Het RMG 2012 geeft in hoofdstuk 2 van bijlage 1 aan dat er alleen sprake kan zijn van cumulatie (of samenloop) indien de voorkeursgrenswaarde van meerdere bronnen wordt overschreden. Voorgeschreven wordt verder dat moet worden aangegeven op welke wijze rekening is gehouden met samenloop bij de te treffen maatregelen. Hiermee wordt rekening gehouden in die zin dat de samenloop wordt betrokken bij het beoordelen van de gevelwering van de geluidsgevoelige bestemmingen.

2.5

Binnenwaarden

Indien geen of onvoldoende maatregelen ter beperking van de gevelbelasting (kunnen) worden getroffen, dient het binnenklimaat te worden beschermd. De geluidwering van de uitwendige scheidingsconstructie dient hierop te zijn afgestemd. Voor woningen is dit geregeld in het Bouwbesluit. De karakteristieke geluidwering van een uitwendige scheidingsconstructie die de scheiding vormt tussen een verblijfsgebied en de buitenlucht moet, ter beperking van geluidhinder in het verblijfsgebied, ten minste gelijk zijn aan het verschil tussen de geluidbelasting van die uitwendige scheidingsconstructie en 33 dB. Gevels die geen te openen delen bevatten, zijn niet geluidsgevoelig en worden dove gevels genoemd. Voor dergelijke gevels hoeft geen hogere waarde te worden vastgesteld. Het bepalen van de karakteristieke geluidwering van de uitwendige scheidingsconstructie dient (indien nodig) nader te worden onderzocht.

2.6

Gemeentelijk geluidbeleid

Voor nieuwe woningen of appartementen kan de gemeente Schagen, indien nodig, hogere waarden verlenen. Hierbij maakt deze gebruik van de “Beleidsnotitie Hogere waarde Wet Geluidhinder” van de voormalige milieudienst Kop van Noord-Holland welke is opgegaan in de Omgevingsdienst Noord-Holland Noord (RUD NHN). Het gaat hierbij om de notitie van oktober 2012, versie 2.1, oplage 3. In deze notitie zijn beleidsregels opgenomen waaraan voldaan moet worden om een hogere waarde voor een nieuw te bouwen woning of appartement te kunnen toestaan. Deze beleidsregels zijn aanvullende eisen ten opzichte van de Wet geluidhinder waaraan het bouwplan dient te voldoen om een goed woon- en leefklimaat te kunnen garanderen. Bij de resultaten zal nader ingegaan worden op mogelijke regels welke hier van toepassing kunnen zijn.

20 mei 2022 | 6656/NAA/ad/ft/2

.

Blad 6 van 18

3

UITGANGSPUNTEN

3.1

Fysieke gegevens

Ten behoeve van het onderhavige onderzoek is gebruik gemaakt van gegevens afkomstig van de website Publieke Dienstverlening op de Kaart (www.pdok.nl). Daarnaast zijn de volgende twee tekeningen ontvangen waarvan gebruik is gemaakt in het onderhavige onderzoek:  Digitale tekeningen 220216_A5660_VO-1-00.dwg en VO-1-00-VO-1-01(1100x594).pdf; situatie;  Digitale tekeningen 220217_A5660_VO-4-00.pdf en dwg; doorsnede van het gebouw. De overige ten behoeve van de modellering benodigde gegevens met betrekking tot terreingesteldheid en gebouwen zijn afgeleid vanuit Google Earth (Street View).

3.2

Verkeersgegevens

In de periode van zaterdag 12 februari tot maandag 21 februari 2022 zijn op de genoemde wegen verkeerstellingen uitgevoerd. De resultaten van deze tellingen zijn opgenomen in bijlage 1 van dit onderzoek. Voor het onderhavige onderzoek moet worden uitgegaan van de situatie over 10 jaar. Aangenomen is een verkeersgroei van 1% per jaar. Voor het beoordelingsjaar 2032 zijn de aangeleverde getallen zoals weergegeven in bijlage 1 opgehoogd met de genoemde verkeersgroei. De gehanteerde verkeersgegevens voor onderzochte wegen zijn weergegeven in tabel 1. Per wegvak is behalve de etmaalintensiteit van belang hoe het verkeer verdeeld is tussen dag-, avond- en nachturen. Bovendien is de verdeling van de aantallen en snelheden per voertuigcategorie uitgesplitst. De voertuigcategorieën worden hierbij als volgt ingedeeld:  lichte motorvoertuigen (personenauto’s en bestelauto’s);  middelzware motorvoertuigen (autobussen, vrachtwagens met twee assen en vier achterwielen);  zware motorvoertuigen (vrachtwagens met drie of meer assen, vrachtwagens met aanhanger, trekkers met oplegger). Tabel 1: Gehanteerde etmaalintensiteit 2032 Weg

verkeersintensiteit (mvt/etmaal)

Beethovenlaan

1.996

(oost -> west)

Beethovenlaan

4.131

(west -> oost)

A. Mauvestraat

Jozef Israëlsstraat

20 mei 2022 | 6656/NAA/ad/ft/2

.

1.872

211

Verkeersgegevens etmaalverdeling

voertuigverdeling in %

etmaalperiode

uur %

Licht

middelzwaar

zwaar

dag

7.4

98.8

0.8

0.4

avond

2.2

99.5

0.3

0.1

nacht

0.3

97.5

1.5

1.1

dag

7.4

98.8

0.8

0.4

avond

2.2

99.5

0.3

0.1

nacht

0.3

97.5

1.5

1.1

dag

7.1

98.4

0.8

0.8

avond

2.8

99.3

0.1

0.6

nacht

0.4

99.2

0.4

0.4

dag

7.3

98.5

1.2

0.3

avond

2.2

98.7

-

1.3

nacht

0.5

96.9

3.1

-

Blad 7 van 18

Voor de Beethovenlaan is het referentiewegdek toegepast, ofwel Dicht Asfalt Beton (DAB), voor de overige twee wegen een elementenverharding in keperverband (klinkers). Het eerste gedeelte van de A. Mauvestraat, bij de aansluiting op de Beethovenlaan is uitgevoerd in DAB, dit is ook zo aangehouden in het rekenmodel. In het rekenmodel is rekening gehouden met de wettelijk toegestane maximumsnelheid. Dat is voor de Beethovenlaan en A. Mauvestraat 50 km/uur en voor de Jozef Israëlsstraat 30 km/uur.

20 mei 2022 | 6656/NAA/ad/ft/2

.

Blad 8 van 18

4

TOEGEPASTE REKENMETHODE

Akoestisch onderzoek in het kader van de Wet geluidhinder dient plaats te vinden overeenkomstig het RMG 2012, de regeling als bedoeld in artikel 110 lid d en e (Wgh). Bijlage III, hoofdstuk 1 bij dit voorschrift, de Standaard Rekenmethode I, is gebaseerd op een vereenvoudiging van de situatie, waarbij de weg bij benadering recht is en de invoergegevens zoals bijvoorbeeld de verkeersintensiteiten en de hoogteverschillen in de weg geen belangrijke variaties vertonen. Bijlage III, hoofdstuk 2, de Standaard Rekenmethode II, is bedoeld voor de meer complexe situaties die niet voldoen aan de randvoorwaarden voor de Standaard Rekenmethode I. De onderhavige situatie is vanwege de omliggende bebouwing te complex om met rekenmethode I te kunnen berekenen. Dit maakt het gebruik van Standaard Rekenmethode II noodzakelijk. Voor het uitvoeren van de methode II berekeningen is gebruik gemaakt van het computerprogramma Geomilieu V2021.1. Hiertoe is de situatie gedigitaliseerd. In het invoermodel worden rijlijnen ingebracht, gebouwen en eventueel schermen. De zijwegen, waterpartijen en andere verharde oppervlakken zijn beschouwd als reflecterende bodemgebieden, de overige gebieden als absorberend. Op de nieuw te realiseren appartementen liggen op de verschillende gevels waarneempunten op een punthoogte van 2.8, 5.8 en 8.8 meter.

Het westelijke bouwblok is aangeduid als blok 1, het oostelijke als blok 2. Berekende of gemeten geluidsniveaus worden afgerond naar het dichtstbijzijnde gehele getal, waarbij een halve eenheid wordt afgerond naar het dichtstbijzijnde even getal zoals aangegeven in artikel 1.3.1 van het RMG 2012. De invoergegevens van het opgestelde Standaard Rekenmethode II rekenmodel zijn toegevoegd als bijlage 2. Grafische weergaven van het rekenmodel zijn opgenomen in bijlage 3. De rekenresultaten worden weergegeven in hoofdstuk 5.

20 mei 2022 | 6656/NAA/ad/ft/2

.

Blad 9 van 18

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14685225/1