[24bb003958] Bijlage 1 behorende bij 24bb003957 - Raadsmonitor ZWW 1e tertaal 2024
Tekst van het document
Pagina 1 van 11
Voorblad Raadsmonitor Zorg, Welzijn en Wijkteams (ZWW) Tertaal - stand t/m 1e tertaal 2024
Taakveld
Indicatoren
Bijzonderheden 1e tertaal 2024 en verwachtingen 2024
■ Taakveld '6.1.a Samenkracht en burgerparticipatie'
1 Stedelijk welzijn
* Indicatoren nog te bepalen
■ Taakveld '6.2 Wijkteams en vraagwijzer'
2 Instroom, uitstroom en ondersteuningsperiode volwassenen 3 Instroom, uitstroom en ondersteuningsperiode jeugd 4 Wachtlijst wijkteams 5 Instroom aantal meldingen Wmo (volwassenen)
* We zien een lichte stijging bij de instroom van volwassen, doordat het aantal gedupeerden van het Toeslagenschandaal voortaan wordt meegeteld bij de Wijkteams. Deze aantallen werden voorheen apart bijgehouden. Zie ook de wachtlijsten (langer dan 6 weken). Aan het einde van 2023 lag ook de uitstroom hoger, waardoor er meer ruimte is ontstaan voor nieuwe instroom.
Relevante documenten
Link
* De doorlooptijd is nog steeds hoog. Het terugdringen van de doorlooptijden is een taai proces. De daling is herkenbaar Over deze ontwikkelingen bent u onlangs Link vanwege bij afdeling Wmo genomen maatregelen om de gemiddelde doorlooptijd terug te dringen. Er is extra geinformeerd met de brief 'Brief wachtijden capaciteit ingezet om de achterstanden weg te werken. Tegelijkertijd blijft ook de instroom (licht) stijgen. Wmo 21 maart 2024' (24bb001820)
■ Taakveld '6.6 Maatwerkvoorziening (Wmo)'
6 Instroom hulpmiddelen en woningaanpassingen
* Er is een daling te zien ten opzichte van de woningaanpassingen. Dit komt doordat verschillende kleine woningaanpassingen (zoals kleine drempeloverbruggers) als algemeen gebruikelijk zijn aangemerkt.
■ Taakveld '6.71.a 7 Instroom vervoer Wmo * De instroom van het Wmo-vervoer stijgt. Dat wordt verklaard door vergrijzing en het langer thuis wonen, wat Maatwerkdienstverlening 8 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen intramuraal per 'automatisch' leidt tot een gestaag hogere instroom bij vervoer. Daarnaast is de stijging te verklaren door de tijdelijke 18+ - Wmo' clientgroep (ZIN) extra inzet op het wegwerken van achterstanden. 9 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen extramuraal per clientgroep (ZIN) 10 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen per clientgroep (PGB) * Verder is een lichte stijging te zien bij de instroom van de Wijkteams bij volwassenen. Dit vertaalt zich ook in een stijging bij de Wmo-arrangementen. Dit is te zien bij grotere cliëntgroepen zoals ouderen en GGZ. 11 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden * Tot slot zien we een opvallende daling in het eerste tertaal. Mogelijk komt dit door de aanscherping in de toetsing van 12 Uitstroom aantal indicaties Wmo-arrangementen PGB, waarbij cliënten overstappen naar ZIN; we blijven deze ontwikkeling volgen in het tweede tertaal.
Pagina 1 van 11
Pagina 2 van 11
■ Taakveld '6.72 13 Instroom vervoer Jeugd Maatwerkdienstverlening 14 Instroom aantal indicaties jeugdhulp lokaal-arrangementen per 18-' opdracht (ZIN) 15 Instroom aantal indicaties jeugdhulp lokaal-arrangementen per opdracht (PGB) 16 Instroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden 16 Instroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden 17 Uitstroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen
* Op de instroom vervoer Jeugd zien we een daling. Een voorzichtige conclusie zou kunnen zijn dat het verscherpte beleid (invoering van een kilometergrens sinds 1 januari 2024) en een uitgebreid implementatieproces (start roadshows langs verschillende arrangemententafels) zijn vruchten begint af te werpen. Het volgende tertaal zal duidelijk moeten maken of deze trend zich doorzet. * Daarnaast zien we tijdelijke ontwikkelingen die deels administratief van aard zijn. Vorig jaar (2023) mochten jeugdhulpaanbieders ondersteuning en zorg leveren zonder toewijzing, omdat we te maken hadden met achterstanden bij jeugdhulp. Per 1 mei mag dit niet meer. Deze hulp is nu niet terug te zien in de instroom.
■ Taakveld '6.81 Geëscaleerde zorg 18+'
* We zien de gemiddelde doorlooptijd toenemen bij Centraal onthaal. Er is sprake geweest van een hoger aantal meldingen. Daarnaast waren er meer no-shows bij de vraagverhelderingsgesprekken. Hierdoor moet een nieuwe afspraak ingepland worden. Dit zorgt voor een langere doorlooptijd. Bovendien was de personele capaciteit door een hoger verzuim en verlof op momenten lager.
■ Taakveld '6.82 Geëscaleerde zorg 18-'
18 Meldingen 19 Instroom nachtopvang en crisisopvang 20 Aantal bankslapers 21 Bezettingsgraad nachtopvang en verblijfsduur crisisopvang 22 Signaleren buitenslapers 23 Instroom Veilig Thuis 24 Instroom slachtoffers huiselijk geweld
* Het aantal gesignaleerde buitenslapers blijft hoog in Rotterdam.Het grootste deel van de buitenslapers zijn mensen met een EU-achtergrond. Onlangs is het actieplan buitenslapers gelanceerd waarbij samen met zorgpartijen en veiligheidspartijen een intensivering van de aanpak met aanvullende maatregelen ingezet wordt. Daarbij zal ook een kortdurende opvang voor niet-rechthebbende dakloze EU-migranten geopend worden. De verwachting is hierbij dat het aandeel EU-migranten onder het aantal mensen dat buiten slaapt zal afnemen in de komende periode. Dat zal echter ook sterk afhangen van de instroom van nieuwe dakloze EU-migranten. De daling in april lijkt vooral seizoensgebonden. In voorgaande jaren was ook een afname te zien in deze periode.
25 Instroom specialistische jeugdhulp-arrangementen (ZIN) * Net als bij jeugdhulp lokaal zijn er tijdelijke ontwikkelingen die bijdragen aan de daling in aantallen. Deze zijn ook deels 26 Instroom specialistische jeugdhulp-arrangementen (PGB) administratief van aard. Vorig jaar (2023) mochten jeugdhulpaanbieders ondersteuning en zorg leveren zonder 27 Instroom aantal indicaties specialistische jeugdhulp-arrangementen op toewijzing, omdat we te maken hadden met achterstanden bij jeugdhulp. Per 1 mei mag dit niet meer. Deze hulp is nu basis van aantal resultaatgebieden niet terug te zien in de instroom. 28 Uitstroom aantal indicaties specialistische jeugdhulp-arrangementen 29 Instroom jeugdbescherming (totaal GI) 30 Uitstroom jeugdbescherming (totaal GI)
Pagina 2 van 11
Tabellen Raadsmonitor Zorg, Welzijn en Wijkteams (ZWW) Tertaal - stand t/m 1e tertaal 2024 ■ Taakveld '6.2 - Wijkteams en Wmo loketten
% 10% -10%
Duiding: Verschil tov 3e tertaal 2023 van meer dan 10% Duiding: Verschil tov 3e tertaal 2023 van meer dan -10%
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen We zien een lichte stijging bij de instroom van volwassen, doordat het aantal gedupeerden van het Toeslagenschandaal voortaan wordt meegeteld bij de Wijkteams. Deze aantallen werden voorheen apart bijgehouden. Zie ook de wachtlijsten (langer dan 6 weken). Aan het einde van 2023 lag ook de uitstroom hoger, waardoor er meer ruimte is ontstaan voor nieuwe instroom.
10% - 15% van de ZWW begroting
Wijkteams 2 Instroom, uitstroom en ondersteuningsperiode volwassenen Indicator/kengetal Volwassenen in wijkteams:
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
* Instroom
8.875
2.815
2.807
3.080
3.542
15%
* Uitstroom
9.102
2.805
2.911
3.389
3.418
1%
30
31
30
30
29
-5%
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
4.264
1.441
1.365
1.399
1.617
16%
De instroom in het eerste tertaal ligt meestal wat hoger dan in de rest van het jaar. Dit is ook te zien in het eerste tertaal 2023.
4.231 54
1.493 56
1.321 55
1.420 53
1.430 53
1% 1%
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T1 2024
%
197
136
98
197
213
8%
* 4-6 weken
160
102
64
160
156
-3%
* Langer dan 6 weken
619
306
483
619
1.243
101%
* Gem. ondersteuningsperiode (in wk)
T3 2023
3 Instroom, uitstroom en ondersteuningsperiode jeugd Indicator/kengetal Jeugd in wijkteams: * Instroom * Uitstroom * Gem. ondersteuningsperiode (in wk)
T3 2023
4 Wachtlijst wijkteams Indicator/kengetal Wachtlijst wijkteams: * 2-4 weken
T3 2023
Pagina 3 van 11
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Stijging is vooral het gevolg van het aantal gedupeerden van het Toeslagenschandaal die voortaan wordt meegeteld bij de Wijkteams. Zie ook toelichting bij "instroom volwassenen in wijkteams".
Afdeling Wmo (loketten) 5 Instroom aantal meldingen Wmo (volwassenen) Indicator/kengetal Wmo meldingen: * Aantal meldingen
* Gemiddelde doorlooptijd meldingen (in dgn) * Voorraad Wmo meldingen
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
35.551
12.052
12.699
81
70
7.956
6.401
■ Taakveld '6.6 - Maatwerkvoorziening (Wmo)'
0% - 5%
T3 2023
T1 2024
%
11.082
11.964
8%
79
94
84
-11%
8.441
7.956
6.540
-18%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
De doorlooptijd is nog steeds hoog. Het terugdringen van de doorlooptijden is een taai proces. De daling is herkenbaar vanwege bij afdeling Wmo genomen maatregelen om de gemiddelde doorlooptijd terug te dringen. Er is extra capaciteit ingezet om de achterstanden weg te werken. Tegelijkertijd blijft ook de instroom (licht) stijgen.
van de ZWW begroting
Hulpmiddelen & woningaanpassingen 6 Instroom hulpmiddelen en woningaanpassingen Indicator/kengetal Instroom hulpmiddelen en woningaanpassingen: * Hulpmiddelen * Woningaanpassingen
Geheel 2023 1.647 920
■ Taakveld '6.71.a - Maatwerkdienstverlening 18+ - Wmo'
T1 2023 557 359
T2 2023 520 296
T3 2023
T1 2024
570 265
626 229
% 10% -14%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Verschillende kleine woningaanpassingen (zoals kleine drempeloverbruggers) zijn als algemeen gebruikelijk aangemerkt.
20% - 30% van de ZWW begroting
Doelgroepenvervoer 7 Instroom vervoer Wmo Indicator/kengetal Instroom Vervoer Wmo: * Instroom vervoer Wmo
Geheel 2023 3.963
T1 2023 1.526
T2 2023 1.047
T3 2023
T1 2024
1.390
Pagina 4 van 11
2.227
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
60%
De instroom van het Wmo-vervoer stijgt. Dat wordt verklaard door vergrijzing en het langer thuis wonen, wat 'automatisch' leidt tot een gestaag hogere instroom bij vervoer. Daarnaast is de stijging te verklaren door de tijdelijke extra inzet op het wegwerken van achterstanden.
WMO arrangementen (intramuraal en extramuraal) 8 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen intramuraal per clientgroep (ZIN) Indicator/kengetal Instroom Wmo-arrangement per cliëntgroep intramuraal (ZIN): * (O)GGZ intramuraal * Verstandelijk Beperkten intramuraal
Geheel 2023
T1 2023
372 71
T2 2023
131 21
T3 2023
115 27
T1 2024
126 23
%
138 23
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
10% 0%
9 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen extramuraal per clientgroep (ZIN) Indicator/kengetal Instroom Wmo-arrangement per cliëntgroep extramuraal (ZIN): * Ouderen/Somatiek
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
3.640
1.381
980
1.279
1.473
15%
De stijging is het gevolg van de tijdelijke extra inzet op het wegwerken van achterstanden. Dit is vooral van toepassing bij huishoudelijke ondersteuning (zie ook de daling van de doorlooptijd van de Wmo-meldingen).
2.623
852
901
870
958
10%
De stijgende instroom bij GGZ extramuraal ligt in lijn met het landelijk beeld - met uitzondering van T3 2023.
* Verstandelijk Beperkten extramuraal
303
102
109
92
105
14%
De instroom van cliënten met een verstandelijke beperking extramuraal ligt in lijn met T1 en T2 van 2023, waarbij T3 2023 afwijkend is.
* Lichamelijk Beperkten
150
38
55
57
56
-2%
* Zintuiglijk beperkten
16
5
7
4
6
50%
Het betreft een geringe instroom, waardoor een kleine absolute verschuiving zich uitdrukt in een hoog percentage.
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
* (O)GGZ extramuraal
10 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen per clientgroep (PGB) Indicator/kengetal Instroom Wmo-arrangement per cliëntgroep extramuraal (PGB): * Ouderen en Somatiek
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
216
90
61
65
87
34%
De stijging in instroom Ouderen en Somatiek is ontstaan als gevolg van het wegwerken van aanvragen (zie ook bij ZIN).
* GGZ MO extramuraal
276
82
113
81
66
-19%
Er is sprake van een opvallende daling in het eerste tertaal. Mogelijk komt dit door de aanscherping in de toetsing van PGB, waarbij cliënten overstappen naar ZIN; we blijven deze ontwikkeling volgen in het tweede tertaal.
* Verstandelijk beperkten extramuraal * Lichamelijk beperkten
19 25
6 8
6 11
7 6
7 3
0% -50%
Het betreft een geringe instroom, waardoor een kleine absolute verschuiving zich uitdrukt in een hoog percentage.
11 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden Indicator/kengetal Aantal indicaties die bestaan uit: * 1 tot en met 3 resultaatgebieden
* 4 of 5 resultaatgebieden * meer dan 5 resultaatgebieden
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen De stijging is waarschijnlijk het gevolg van het wegwerken van de achterstanden. Dit betreffen enkelvoudige aanvragen (1 resultaatgebied per indicatie) voor huishoudelijke ondersteuningen.
7.150
2.527
2.201
2.422
2.730
13%
572
194
188
190
197
4%
9
3
2
4
3
-25%
Pagina 5 van 11
Dit is het gevolg van de geïmplementeerde BOZ-maatregelen en in lijn met de ontwikkelingen in de raadsmonitor 2023.
12 Uitstroom aantal indicaties Wmo-arrangementen Indicator/kengetal Uitstroom Wmo-arrangement: * Uitstroom * Duurzame uitstroom * Gemiddelde duur (in maanden)
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
7.108
2.412
2.465
2.231
2.116
27,67
26,13
28,09
28,88
29,99
■ Taakveld '6.72 - Maatwerkdienstverlening 18-'
5% - 10%
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
-5% 0% 4%
van de ZWW begroting
Doelgroepenvervoer: Jeugdhulp 13 Instroom vervoer Jeugd Indicator/kengetal
Geheel 2023
Instroom Vervoer Jeugd: * Instroom vervoer Jeugd
413
T1 2023 177
T2 2023 124
T3 2023
T1 2024
112
77
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
-31%
Een voorzichtige conclusie zou kunnen zijn dat het verscherpte beleid (invoering van een kilometergrens sinds 1 januari 2024) en een uitgebreid implementatieproces (start roadshows langs verschillende arrangemententafels) zijn vruchten begint af te werpen. Het volgende tertaal zal duidelijk moeten maken of deze trend zich doorzet.
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Jeugdhulp arrangementen 14 Instroom aantal indicaties jeugdhulp lokaal-arrangementen per opdracht (ZIN) Indicator/kengetal
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
Instroom jeugd-arrangement per opdracht (ZIN): * 1 Psychische problematiek
823
213
318
292
342
17%
Een stijging is zichtbaar bij de lokale jeugdzorg (ook specialistische jeugdzorg) die vooral via de huisartsenroute loopt, in plaats van via de Wijkteams.
* 2 Blijvende psychische problematiek en beperking
514
221
178
115
95
-17%
Bij cliënten met een ‘blijvende psychische stoornis en beperking’ is de jeugdhulp langdurig waardoor de nieuwe instroom in 2024 lager is in vergelijking met 2023.
* 4 Dagprogramma
618
262
199
157
83
-47%
Bij de lokale dagprogramma’s kan het aantal beschikbare onderwijsplekken fluctueren gedurende het jaar. Dit komt onder andere door de wachtlijsten bij (speciaal) onderwijs. Daarnaast zien we tijdelijke ontwikkelingen die deels administratief van aard zijn. Vorig jaar (2023) mochten jeugdhulpaanbieders ondersteuning en zorg leveren zonder toewijzing, omdat we te maken hadden met achterstanden bij jeugdhulp. Per 1 mei mag dit niet meer. Deze hulp is nu niet terug te zien in de instroom.
* 5 Dyslexie
421
108
140
173
119
-31%
* 6 Mantelzorgondersteuning * Medicatieconsult (vanaf 2023 onder jeugdhulp lokaal)
131 281
53 88
45 103
33 90
15 104
-55% 16%
Pagina 6 van 11
De stijging bij medicatieconsult wordt gezien als een gunstige ontwikkeling, waarbij medicatie los van behandeling wordt geleverd. Hierdoor worden de kosten per client lager.
15 Instroom aantal indicaties jeugdhulp lokaal-arrangementen per opdracht (PGB) Indicator/kengetal
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Het betreft een geringe instroom waardoor een kleine abstracte verschuiving zich uitdrukt in een hoog percentage.
Instroom jeugd-arrangement per opdracht (PGB): * 1 Psychische problematiek
34
11
16
7
13
86%
* 2 Blijvende psychische problematiek en beperking
180
75
62
43
16
-63%
* 4 Dagprogramma
34
8
17
9
12
33%
88
38
36
14
15
* 5 Dyslexie * 6 Mantelzorgondersteuning
0% 7%
16 Instroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden Indicator/kengetal
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Aantal indicaties die bestaan uit: * 1 tot en met 3 ondersteuningselementen / resultaatgebieden * 4 of 5 ondersteuningselementen / resultaatgebieden * meer dan 5 ondersteuningselementen / resultaatgebieden
3.507 47
1.228 24
1.246 14
1.033 9
806 9
-22% 0% 0%
17 Uitstroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen Indicator/kengetal Uitstroom Jeugdhulp lokaal-arrangementen: * Uitstroom * Gemiddelde duur (in maanden)
Geheel 2023
T1 2023
2.217 18,38
■ Taakveld '6.81 - Geëscaleerde zorg 18+'
470 16,86
T2 2023 817 18,74
T3 2023
T1 2024
930 18,83
903 16,34
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
-3% -13%
15% - 20% van de ZWW begroting
Zie Wmo arrangementen Intramuraal onder Taakveld '6.71.a - Maatwerkdienstverlening 18+ - Wmo'
Beschikbaarheidsvoorzieningen 18 Meldingen Indicator/kengetal Aantal meldingen: * Wmo meldingen Centraal onthaal * Gem. doorlooptijd meldingen (in dgn)
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
4.245
1.444
1.415
43
44
41
T3 2023
T1 2024
%
1.394
1.481
6%
45
53
18%
Pagina 7 van 11
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Er is sprake geweest van een hoger aantal meldingen. Daarnaast waren er meer no-shows bij de vraagverhelderingsgesprekken. Hierdoor moet een nieuwe afspraak ingepland worden. Dit zorgt voor een langere doorlooptijd. Bovendien was de personele capaciteit door een hoger verzuim en verlof op momenten lager.
19 Aantal volwassenen in de nachtopvang en jongvolwassenen in de crisisopvang* * ten opzichte van raadsmonitor 2023 is de omschrijving in lijn met definitie gebracht (aantallen ipv instroom)
Indicator/kengetal Instroom: * Aantal volw. in nachtopvang (vanaf 23 jaar) * Aantal jong. in de crisisopvang (18 tot 23 jaar)
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
1.102
591
610
168
77
73
T3 2023
T1 2024
%
620
580
-6%
78
69
-12%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Het betreft een afname van 9 unieke personen, die verbleven hebben in de crisisopvang. Gezien de lage absolute aantallen ligt procentuele verhoging direct boven de 10%. Echter zien we dergelijke fluctuaties in aantallen vaker en is hier vooralsnog geen lijn in te zien.
20 Bezettingsgraad nachtopvang * * ten opzichte van raadsmonitor 2023 is de verblijfsduur niet meer opgenomen, omdat de cijfers per tertaal een vertekend beeld geven van de verblijfsduur. Nadere uitwerking volgt nog in lijn met het actieplan
Indicator/kengetal Gemiddelde bezettingsgraad: * Bezettingsgraad volw. in de nachtopvang (> 23 jaar) 21 Signaleren buitenslapers Indicator/kengetal Signaleren van buitenslapers: * Signaleren van buitenslapers
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
93
92
92
T3 2023
T1 2024
%
94
-1%
dec 2023
%
94
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Let op: externe informatie en andere frequentie Geheel 2023
sep 2023
okt 2023
nov 2023
168
173
182
241
228
jan 2024 243
feb 2024 262
mrt 2024 235
april 2024 171
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Informatie is per maand (in plaats van tertaal) St. Ontmoeting monitort samen met andere veldpartijen het aantal gesignaleerde buitenslapers. Over de maand december hebben zij achteraf een correctie gedaan omdat zij aanvullende gegevens hebben ontvangen over buitenslapers in die periode. Deze correctie hebben we verzuimd in de vorige raadsmonitor mee te nemen.
-27% Het aantal gesignaleerde buitenslapers blijft hoog in Rotterdam.Het grootste deel van de buitenslapers zijn mensen met een EU-achtergrond. Onlangs is het actieplan buitenslapers gelanceerd waarbij samen met zorgpartijen en veiligheidspartijen een intensivering van de aanpak met aanvullende maatregelen ingezet wordt. Daarbij zal ook een kortdurende opvang voor niet-rechthebbende dakloze EU-migranten geopend worden. De verwachting is hierbij dat het aandeel EU-migranten onder het aantal mensen dat buiten slaapt zal afnemen in de komende periode. Dat zal echter ook sterk afhangen van de instroom van nieuwe dakloze EU-migranten. De daling in april lijkt vooral seizoensgebonden. In voorgaande jaren was ook een afname te zien in deze periode.
22 Aantal bankslapers Indicator/kengetal
Aantal bankslapers: * Aantal briefadressen (van mensen zonder vast woonadres) in beheer per einde kwartaal
KW1 2023
KW2 2023
KW3 2023
KW4 2023 en geheel 2023
KW1 2024
%
1.521
1.680
1.731
1.774
1.782
0%
* Aantal vraagverhelderingen huisvestingsproblematiek (Gidso)
0%
Pagina 8 van 11
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
NB.: Informatie is per kwartaal (in plaats van tertaal) Bankslapers zoeken meestal in een laat stadium hulp. De hulpvraag heeft daarbij vaak ook een andere aard dan huisvesting. Dit aantal is de meest directe registratie van het aantal bankslapers bij de gemeente. Verwacht wordt dat het daadwerkelijke aantal hoger is. Deze cijfers zullen in de volgende raadsmonitor worden gevuld.
Zorg & veiligheid 23 Instroom Veilig Thuis Let op: externe informatie en andere frequentie Indicator/kengetal Instroom Veilig Thuis: * Aantal adviezen * Aantal meldingen * Aantal crisis * Aantal tijdelijke Huisverboden * Aantal gestarte Voorwaarden & Vervolg * Aantal gestarte Onderzoeken
Geheel 2023
KW1 2023
KW2 2023
KW3 2023
KW4 2023
7.109 7.608 546 365 609 271
1.812 1.876 152 83 157 82
1.881 1.988 153 99 160 72
1.721 1.900 130 97 151 61
1.695 1.844 111 86 141 56
Indicator/kengetal Instroom Veilig Thuis: * Aantal adviezen * Aantal meldingen * Aantal crisis
KW1 2024
%
1.934 1.969 124
14% 7% 12%
61 133 71
-29% -6% 27%
* Aantal tijdelijke Huisverboden * Aantal gestarte Voorwaarden & Vervolg * Aantal gestarte Onderzoeken
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Informatie is per kwartaal (in plaats van tertaal) De meldingen bij Veilig Thuis gaan vaker over een situatie waarbij er sprake is van acute onveiligheid dan voorheen.Hierdoor zet Veilig Thuis vaker een crisisinterventie in. Bij crisiscasussen zijn vaak meer instanties betrokken. De aard van de casus is vaak complex en de situatie is ernstig.
In 2023 heeft Veilig Thuis meer voorwaarden, vervolg trajecten en onderzoeken opgestart dan voorheen. Dit is als gevolg van de toenemende complexiteit van de casuïstiek.
24 Instroom slachtoffers huiselijk geweld Indicator/kengetal Instroom crisisopvang: * Instroom crisisopvang slachtoffers huiselijk geweld - volwassenen * Instroom crisisopvang slachtoffers huiselijk geweld - kinderen Indicator/kengetal Instroom crisisopvang: * Instroom crisisopvang slachtoffers huiselijk geweld - volwassenen
Geheel 2023
KW1 2023
KW2 2023
KW3 2023
KW4 2023
142 143
40 38
34 42
29 24
39 39 KW1 2024
%
49
26%
52
33%
* Instroom crisisopvang slachtoffers huiselijk geweld - kinderen
Pagina 9 van 11
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Informatie is per kwartaal (in plaats van tertaal) De crisisopvang voor slachtoffers van huiselijk geweld is vaak vol. Met de zorgaanbieders is strakker gestuurd op de door- en uitstroom van cliënten. Hierdoor konden meer cliënten in de crisisopvang worden geplaatst en waren plaatsingen op alternatieve plekken minder noodzakelijk.
■ Taakveld '6.82 - Geëscaleerde zorg 18-'
15% - 20% van de ZWW begroting
GR Jeugdhulp Rijnmond 25 Instroom specialistische jeugdhulp-arrangementen (ZIN) Indicator/kengetal
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
* A Pleegzorg
263
173
63
27
44
63%
Pleegzorg wordt over het algemeen langdurig afgegeven. Landelijk (en in onze regio) is een tekort aan pleegouders.
* B Opname (bed en behandeling) (GR)
211
86
68
57
50
-12%
45
35
31
26
-16%
Net als bij jeugdhulp lokaal zijn er tijdelijke ontwikkelingen die bijdragen aan de daling in aantallen. Deze zijn ook deels administratief van aard. Vorig jaar (2023) mochten jeugdhulpaanbieders ondersteuning en zorg leveren zonder toewijzing, omdat we te maken hadden met achterstanden bij jeugdhulp. Per 1 mei mag dit niet meer. Deze hulp is nu niet terug te zien in de instroom.
* C Langdurig verblijf (GR)
111
* C1 Langdurig (gezinshuis) D Steun, hulpverblijf of behandeling
528
188
242
98
98
0%
1.838
622
595
621
604
-3%
7
2
3
2
6
200%
Het betreft een geringe instroom waardoor een kleine absoluteverschuiving al een hoog percentage omvat. Het is mogelijk dat er meer kinderen geplaatst zijn, omdat er weer ruimte is bij (vaak) schaarse plekken.
Instroom specialistische jeugdhulp per opdracht (ZIN):
* E Ambulantehulpverlening in thuissituatie * F Crisishulp * G Opt out
0% ]
* Landelijk ingekochte zorg * Medicatieconsult (vanaf 2023 onder jeugdhulp lokaal)
424
170
146
108
122
13%
2
2
-
-
-
0%
T2 2023
T3 2023
T1 2024
%
-
26 Instroom specialistische jeugdhulp-arrangementen (PGB) Indicator/kengetal
Geheel 2023
T1 2023
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Instroom specialistische jeugdhulp per opdracht (PGB): * A Pleegzorg * B Opname (bed en behandeling) (GR) * C Langdurig verblijf (GR) * D Steun, hulp of behandeling * E Ambulantehulpverlening in thuissituatie * F Crisishulp * G Opt out * Landelijk ingekochte zorg * Medicatieconsult (vanaf 2023 onder jeugdhulp lokaal)
1
1
-
47
16
27
4
8
159
57
49
53
57
Pagina 10 van 11
0% 0% 0% 100% 8% 0% 0% 0% 0%
Het betreft een geringe instroom waardoor een kleine absolute verschuiving al een hoog percentage omvat.
27 Instroom aantal indicaties specialistische jeugdhulp-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden Indicator/kengetal
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Aantal indicaties die bestaan uit: * 1 tot en met 3 ondersteuningselementen / resultaatgebieden * 4 of 5 ondersteuningselementen / resultaatgebieden * meer dan 5 ondersteuningselementen / resultaatgebieden
2.795 388
1.055 150
914 170
826 68
948 69
15% 1% 0%
28 Uitstroom aantal indicaties specialistische jeugdhulp-arrangementen Indicator/kengetal
Geheel 2023
T1 2023
T2 2023
T3 2023
T1 2024
%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen
Uitstroom specialistische jeugdhulp-arrangementen: * Uitstroom * Gemiddelde duur (in maanden)
4.354 16,68
1.045 17,17
1.716 16,23
1.593 16,85
1.072 15,67
-33% -7%
GR Jeugdhulp Rijnmond 29 Instroom jeugdbescherming (totaal GI) Indicator/kengetal
Let op: externe informatie en andere frequentie Geheel 2023
HJ 1 2023
HJ 2 2023
Instroom jeugdbescherming: * Ondertoezichtstelling (OTS)
HJ 1 2024
%
402
216
188
0%
* Jeugdreclasseringsmaatregel (JR)
320
177
175
0%
* Voogdij
74
39
37
0%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Informatie is per halfjaar (in plaats van tertaal)
30 Uitstroom jeugdbescherming (totaal GI) Indicator/kengetal
Geheel 2023
HJ 1
HJ 2
HJ 1 2024
%
Uitstroom jeugdbescherming (totaal GI): * Ondertoezichtstelling (OTS)
527
275
276
0%
* Jeugdreclasseringsmaatregel (JR) * Voogdij
315 100
174 52
163 48
0% 0%
Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Informatie is per halfjaar (in plaats van tertaal)
Pagina 11 van 11