CConstaterende datRotterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

[24bb003758] Bijlage 2 behorende bij 24bb003755 over VRR aanbiedingsbrief jaarverslag 2023 tweede begrotingswijziging 2024 en conceptbegroting 2025

Commissie Bestuur, Organisatie, Financiën en Veiligheid (2022 - 2026) 27 juni 2024, gemeente RotterdamBij agendapunt: Daarbij betrekken20.461 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

25

2.2

Openbaarheidsparagraaf

De Wet open overheid (Woo) heeft de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) vervangen. Het doel van de Woo is een meer transparante en actief openbaar makende overheid. Veel meer dan de Wob, verplicht de Woo tot het actief, uit eigen beweging, openbaar maken van documenten. Daarnaast is er de verplichting tot het op orde brengen van de informatiehuishouding van het bestuursorgaan.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

26

2.3 Weerstandsvermogen en risicomanagement Het doel van risicomanagement is structureel bij te dragen aan het in control zijn van de VRR. De doelstellingen en de kaders van risicomanagement zijn beschreven in de nota weerstandsvermogen en risicomanagement (vastgesteld door AB 8 februari 2022). 2.3.1 Weerstandscapaciteit en weerstandsvermogen

Benodigde weerstandscapaciteit:

De benodigde weerstandscapaciteit is gebaseerd op de risico’s die kunnen optreden in de periode 2024-2028. Deze risico’s zijn opgenomen in onderstaande tabel. Risico

Raming 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

Raming 2028

-

-

s = Structurele risco's

Duurzame piketorganisatie Vakbekwaamheid Claims van onverzekerbare risico's Personele capaciteit brandweer Bouwsteen verplichtend karakter Niet leveren van afgesproken diensten ambulancezorg Niet of beperkt verzekerbare schade Fiscale risico's Alarmering bevolking Ontwikkeling GHOR Datalek GGD

s s s s s s s s s s i

ļTotaalbedrag bruto risico's (bedrag x Š1.000)

288 1.280 PM

108 480 PM

0 0 PM

PM

PM

500 400 500 250 750 750

500 3.000 400 500 250 140 750 750

500 3.000 400 500 250 140 750 750

500 3.000 400 500 250 140 750 750

500 3.000 400 500 250 140 750 750

5.468

7.628

7.040

7.040

7.040

De totaalbedragen betreffen de bruto-risico’s van dat jaar. Dat wil zeggen dat dit de verwachte kosten zijn als de risico’s zich voordoen zonder dat daar een vergoeding tegenover staat. Er is een aantal risico’s waarvan wordt verwacht dat hier tegenover een compensatie zal staan. Het gaat dan om de risico’s: -

Bouwsteen verplichtend karakter Alarmering bevolking Ontwikkeling GHOR

Als deze verwachte compensatie van het totaalbedrag aan risico’s wordt afgetrokken resteert het bedrag aan netto-risico’s: Risico

T otaalbedrag risico's (bedrag x C1.000) T otaalbedrag verwachte compensatie (bedrag x C1.000) ļTotaal netto- risico's (bedrag x C1.000)

Raming 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

Raming 2027

5.468 -750

7.628 -3.890

7.040 -3.890

7.040 -3.890

7.040 -3.890

4.718

3.738

3.150

3.150

3.150

De verschillende risico’s zijn hieronder kort omschreven: Duurzame piketorganisatie en vakbekwaamheid De afgelopen jaren was door het oppakken van nieuwe ontwikkelingen en maatschappelijke veranderingen de kwaliteit van een aantal basistaken weggezakt. Dit is vooral naar voren gekomen bij de piketorganisatie en vakbekwaamheid. Door complexe incidenten is meer inzet van piketfunctionarissen en meer deskundigheid vereist. En door het grotere verloop van personeel en de toename van complexe incidenten is het ook nodig om te investeren in de vakbekwaamheid van de brandweerorganisatie. Met het aannemen van de Ontwikkelagenda is besloten om te investeren in o.a. de piketorganisatie en vakbekwaamheid. De investeringen in het kader van de Ontwikkelagenda zijn in 2023 gestart en dit loopt door tot en met 2026. Eind 2026 zal de kwaliteit dan op het vereiste niveau zijn, tot die tijd blijft dit risico staan. Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

27

Claims van onverzekerbare risico’s Bij dit risico gaat het om juridische gevolgrisico’s zoals claims. Omdat het bedrag hiervan moeilijk is in te schatten is dit risico als PM-post opgenomen in de risico-inventarisatie. Een onderwerp waarbij dit zou kunnen gaan spelen is Post Traumatische Stress Stoornis (PTSS). Brandweermensen, ambulancepersoneel, meldkamermedewerkers en piketmedewerkers van de VRR zien en horen veel heftige zaken tijdens de incidenten waar zij hulpverlenen. Zo zijn zij betrokken bij reanimaties, zien slachtoffers van branden en horen wanhopige mensen aan. Dit soort heftige incidenten kunnen leiden tot mentale klachten en PTSS. Bij vergelijkbare organisaties zoals de politie is waarneembaar dat tussen de 80Zo en 1007o van het repressief personeel met PTSS klachten te maken kan krijgen. Personele capaciteit brandweervrijwilligers De personele capaciteit van de brandweervrijwilligers staat onder druk. Zeker in kleinere dorpskernen is het lastig om de paraatheid 24 uur per dag, 7 dagen in de week te garanderen. Om het probleem van de capaciteit op de kazernes op te lossen zal mogelijk extra beroepspersoneel ingezet moeten worden. Op een aantal locaties is dit inmiddels ook gebeurd. Het inzetten van een beroeps in dagdienst op een kazerne kost ongeveer C 105k per jaar (inclusief bijkomende kosten). Voor de komende jaren blijft dit risico wel bestaan.

Bouwsteen verplichtend karakter (voorheen Deeltijdregeling brandweervrijwilligers) De positie van de brandweervrijwilligers op basis van de deeltijdrichtlijn is op grond van Europese regelgeving juridisch niet meer houdbaar. Om hiervoor een oplossing te vinden is landelijk onderzocht hoe brandweervrijwilligers te onderscheiden zijn van de beroepskrachten. Hieruit is een denkrichting ontstaan die bestaat uit 4 met elkaar samenhangende bouwstenen waarvan de eerste “Verplichtend karakter” is. Dit betekent o.a. dat een vrijwilliger te allen tijde werkt op basis van vrijwilligheid en niet kan worden verplicht om taken uit te voeren of aanwezig te zijn op een bepaald moment. Verder zijn vormen van kazernering en consignatie van vrijwilligers niet meer aan de orde. Het veiligheidsberaad heeft voor deze eerste bouwsteen een implementatieplan opgesteld dat eind 2022 is gepresenteerd. De meerkosten worden op landelijk niveau ingeschat op C 31 mln. per jaar, en voor de VRR komt het uit op een bedrag van C 3 mln. per jaar. In het implementatieplan was opgenomen dat de nieuwe werkwijze vanaf 2023 zou worden ingevoerd indien er dekking komt voor de extra kosten vanuit het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het veiligheidsberaad heeft nog niet besloten om tot implementatie over te gaan, er wordt met het ministerie nog overlegd over de financiële gevolgen hiervan.

Het is niet de verwachting dat nog in 2024 tot implementatie zal worden overgegaan. Voor de komende jaren blijft het risico dat er extra kosten gemaakt moeten worden die niet worden gedekt door extra middelen wel bestaan. Spreiding en beschikbaarheid ambulancezorg Jaarlijks wordt onderhandeld met zorgverzekeraars over het aantal te leveren diensten inzake spreiding en beschikbaarheid van de ambulancezorg. Het risico bestaat dat de VRR de gemaakte afspraken met de zorgverzekeraars over het te leveren aantal diensten niet kan nakomen, bijvoorbeeld door schaarste aan personeel. Het leveren van minder diensten dan overeengekomen kan leiden tot een lager budget. In 2023 heeft dit risico zich voorgedaan. De afgesproken aantallen diensten zijn niet volledig gerealiseerd en dit heeft geleid tot een korting op het budget van de zorgverzekeraars van ongeveer C 670k. De komende jaren blijft dit risico bestaan en wordt nu ingeschat op C 400k per jaar. Niet of beperkt verzekerbare schade De VRR krijgt steeds meer te maken met extreme premiestijging van verzekeringen. Daarnaast bestaat de kans dat een aantal risico’s niet meer verzekerbaar blijven. Deze ontwikkeling geldt voor alle veiligheidsregio’s. In 2021 heeft het veiligheidsberaad het principebesluit genomen tot oprichting van de stichting expertisebureau risicobeheer en verzekeringen veiligheidsregio’s.

Eind 2021 heeft het algemeen bestuur besloten tot deelname aan deze stichting. Deze stichting adviseert de veiligheidsregio’s op het thema risicobeheer in relatie tot ongevallen en schade. De stichting Waarborgfonds is bedoeld voor niet-verzekerbare risico’s in relatie tot personele verzekeringen waaraan alle veiligheidsregio’s een financiële bijdrage zullen leveren.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

28

De financiële bijdrage aan de stichting expertisebureau en het waarborgfonds komt dan in de plaats van de verzekeringspremie. In 2023 is de Europese aanbesteding voor een ongevallenverzekering voor alle Veiligheidsregio's met succes doorlopen. Dit betekent dat vanaf 2024 er een nieuwe aanbieder is van de ongevallenverzekering voor alle Veiligheidsregio's in Nederland. Financieel gezien is deze aanbesteding voor de VRR gunstig verlopen en kan uit het bestaande budget de premie en de bijdrage in het waarborgfonds worden gedekt. Met ingang van 2024 zal het waarborgfonds dan in werking zijn voor de genoemde niet-verzekerbare risico’s. Wel blijft het risico nog bestaan voor de verzekering van voertuigen omdat daar veel schades zijn. De afgelopen jaren is er voor gemiddeld C 500k per jaar aan schade geweest aan voertuigen. Dit bedrag is nu als risico opgenomen. Fiscale risico’s Er is regelmatig overleg met de rijksbelastingdienst over diverse fiscale onderwerpen. Voorbeelden hiervan zijn de toepassing van de BTW voor verschillende wettelijke en niet-wettelijke activiteiten en de vennootschapsbelasting. De VRR beschikt niet over fiscaal specialisten om de juiste toepassing van de regelgeving te waarborgen. Landelijk wordt gekeken of deze functie in gezamenlijkheid met alle regio’s kan worden geleverd.

De VRR huurt hier nu expertise voor in of vraagt collegiaal advies bij andere veiligheidsregio’s. Desalniettemin kunnen er verschillen van inzicht blijven bestaan waarin beroep en bezwaarprocedures van toepassing zijn. De uitkomst van dergelijke trajecten zijn ongewis. Daarnaast vinden er regelmatig controles plaats. Zo hebben we de afgelopen jaren controle gehad op de loonheffing en het gebruik van dienstvoertuigen. Hier zijn naheffingen uit voortgekomen. Ondanks afspraken en goede controles is dit niet altijd te voorkomen. Het risico wordt ingeschat op C250k per jaar. Veiligheidsregio’s gaan ook steeds meer landelijk samenwerken. Vanuit de fiscale regelgeving is dit ongunstig omdat over de meeste activiteiten dan 210Zo btw moet worden berekend. Landelijk doorlopen we samen met BDO een traject waarbij alle issues inzichtelijk worden gemaakt. Op basis hiervan gaan we proberen uniforme afspraken te maken met de belastingdienst. Alarmering bevolking Het waarschuwings- en alarmeringssysteem (WAS) in Nederland is een netwerk van ongeveer 3.800 sirenes die draadloos en onafhankelijk van elkaar aangezet kunnen worden vanuit de meldkamer. Het wordt gebruikt om te waarschuwen voor (dreigend) gevaar, met name als er gevaarlijke stoffen in de lucht aanwezig (kunnen) zijn.

Plannen om het WAS op te heffen en te vervangen door NL-Alert, calamiteitenzenders en sociale media zijn meermaals uitgesteld maar het ministerie van Justitie en Veiligheid heeft dit jaar aangegeven het WAS per 2025 uit te faseren. Voor de regio Rotterdam-Rijnmond, en met name het effect gebied van het havenindustrieel complex, heeft het systeem tot heden een duidelijke toegevoegde waarde gehad als het gaat om bijvoorbeeld het waarschuwen bij het vrijkomen van gevaarlijke stoffen. In de kamerbrief geeft de minister aan dat voor hoog risicolocaties er lokaal maatwerk kan worden geleverd. Het is niet duidelijk hoe dit bekostigd gaat worden. Een extra risico dat naar voren is gekomen betreft het feit dat de huidige leverancier van WAS-palen de productie heeft stopgezet. Dit betekent dat gemeenten geen nieuwe WAS-palen meer kunnen plaatsen. Het risico bij instandhouding van het WAS op risicolocaties is dat de kosten door de VRR zelf gedragen zullen moeten worden. Gezien het grote aantal hoog risicolocaties in de regio wordt het risico voor de VRR ingeschat op C 140k per jaar. Dit is gebaseerd op een onderzoek van het WODC (Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum) van het najaar 2021. Omdat de uitfasering nu gepland staat vanaf 2025 wordt voor 2023 en 2024 geen risico meer ingeschat.

Ontwikkeling GHOR Op basis van onderzoek is vastgesteld, dat de GHOR voor uitdagingen staat die niet binnen de huidige formatie kunnen worden opgevangen. Uitdagingen die van belang zijn om het openbaar bestuur, gemeenten, provincie en Rijk, goed in positie te kunnen brengen en houden in geval van een crisis. Deze uitdagingen zijn ontstaan door een veranderend landschap van wet- en regelgeving en verantwoordelijkheden binnen het veiligheidsdomein en binnen het gezondheidszorgdomein. Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

29

Er zal versterkt ingezet worden op het thema zorgcontinuïteit en op het ontwikkelen van zorgrisicoprofielen. Daarnaast heeft de Covid-crisis aangetoond, dat het in het belang is van het openbaar bestuur om goed zicht te hebben op de effecten van ernstige verstoringen in de continuïteit van de zorgketen. Dit moet bestendigd worden in de reguliere organisatie van de GHOR. Op dit moment vindt een nadere uitwerking hiervoor plaats. Vooralsnog wordt ervan uitgegaan dat extra financiële lasten die hiermee gepaard gaan, gedekt zullen worden door het Rijk. Op basis van een verwachte uitbreiding van formatie wordt dit risico nu ingeschat op C 365k per jaar. Datalek GGD Op 28 maart 2023 heeft Stichting Initiatieven Collectieve Acties Massaschade (ICAM) GGD’en, GGD GHOR, het LCCB en de Staat gedagvaard. Ook de veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond is in deze zaak gedagvaard. De zaak dient bij de rechtbank Amsterdam. Via een collectieve actie vordert Stichting ICAM schadevergoeding wegens een landelijke datadiefstal eind januari 2021. Het betreft gegevens die zijn opgenomen in CoronIT, het landelijke IT-systeem voor COVID-19-testen en vaccinaties. Stichting ICAM vordert toekenning van een bedrag van C 1.500 voor eenieder wiens gegevens onbevoegd uit de hiervoor genoemde systemen zijn gehaald. Dat betreft voor zover bekend 1248 personen.

Inmiddels is door GGD aan deze betrokkenen een bedrag van C 500 per persoon tegen finale kwijting aangeboden. Een zeer groot deel van de hiervoor genoemde personen heeft dit aanbod aanvaard. Stichting ICAM vordert daarnaast een bedrag van C 500 voor eenieder wiens gegevens bloot hebben gestaan aan onbevoegd gebruik. Dat zou alle personen betreffen die door de GGD’en getest en gevaccineerd zouden zijn. Dat zijn - aldus Stichting ICAM - 6,5 miljoen personen op het moment van de datadiefstal. Wij hebben de aansprakelijkstelling gemeld bij onze verzekeraar. Onze verzekeraar heeft aangegeven aan de hand van de uitgebrachte dagvaarding te beoordelen of dekking bestaat voor deze vorm van aansprakelijkheid en schade onder desbetreffende polis. Op 5 juli 2023 wordt de dagvaarding aangebracht en worden de gedagvaarde partijen in de gelegenheid gesteld een zogenaamde conclusie van antwoord voor te bereiden. Onze belangen worden in deze procedure behartigd door AKD Advocaten. Dit advocatenkantoor vertegenwoordigt ook de andere GGD’en, enkele veiligheidsregio’s en gemeenten. Het zal waarschijnlijk tot 2026 duren voordat er in een collectieve actie (Wamca) als deze een uitspraak van de rechtbank Amsterdam zal volgen. Ontwikkeling vermogenspositie en weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen geeft de financiële robuustheid aan van de begroting, de jaarrekening en de financiële positie.

De ratio weerstandsvermogen is de verhouding tussen de beschikbare weerstandscapaciteit en de benodigde weerstandscapaciteit (gekwantificeerde risico’s). beschikbare weerstandscapaciteit Ratio = benodigde weerstandscapaciteit VRR hanteert voor een gezond weerstandsvermogen een ratio van minimaal 1 waarbij voor de benodigde weerstandscapaciteit wordt uitgegaan van de netto-risico’s. Op basis van de verwachte ontwikkeling van het resultaat de komende jaren en de inschatting van de risico’s ontwikkelt de weerstandsratio als volgt:

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

30

2024

2025

2026

2027

2028

Beschikbaar (x C 1.000) Benodigd, netto-risico's (x C 1.000)

3.525 4.718

3.525 3.738

3.525 3.150

3.525 3.150

3.525 3.150

Weerstandsratio netto-risico's

0,75

0,94

1,12

1,12

1,12

Benodigd, bruto-risico's (x C 1.000)

5.468

7.628

7.040

7.040

7.040

Weerstandsratio bruto risico's

0,6

0,5

0,5

0,5

0,5

Hierbij is de beschikbare weerstandscapaciteit gebaseerd op een gelijkblijvende algemene reserve vanaf 2025.

VRR hanteert voor een gezond weerstandsvermogen een ratio van minimaal 1 waarbij voor de benodigde weerstandscapaciteit wordt uitgegaan van de netto-risico’s. Door de daling van de nettorisico’s in de loop van de jaren komt de ratio voor de netto-risico’s ruim boven de norm van 1 uit. Voor de bruto-risico’s ligt de ratio onder 1. 2.3.2 Kengetallen en beleidsindicatoren Financiële kengetallen Kengetallen

2e BW 2024

Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte

25,07 25,07 7,77 -1,57

Begroting 2025

27,27 27,27 6,87 0,37

Plan 2026

29,57 29,57 6,77 0,27

Plan 2027

29,77 29,77 5,97 -0,37

Plan 2028

28,97 28,97 5,07 -0,37,

Bij de berekening van de kengetallen is ervan uit gegaan dat de positieve resultaten vanaf 2025 niet aan de algemene reserve worden toegevoegd. Hierover zullen nog nadere afspraken worden gemaakt met gemeenten. Door het dalen van het saldo bestemmingsreserve en het gelijk blijven van de algemene reserve loopt de solvabiliteitsratio terug vanaf 2025. Omdat in 2027 en 2028 relatief hoge bedragen worden onttrokken aan de bestemmingsreserves is de structurele exploitatieruimte voor deze jaren negatief. Onttrekkingen aan de bestemmingsreserves worden als incidentele baten beschouwd.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

31

Beleidsindicatoren Beleidsindicatoren taakveld Bestuur W Ondersteuning

Totaal

2e BW 2024 1 per inwoner % van Totaa

Begroting 2025 1 per inwoner 1 van Totaa

Apparaatkosten

C 2.148.034

C

2.294.100

Externe Inhuur

C 6.067.532

-

3^

C

6.145.092

-

3^

Overhead

C 31.198.000

-

14^

C

32.012.000

-

15^

RpIpįHcjnHirpitnrpn Bclcidsindicaioicn taakx/pld taakveld Rp^tuur bcsiuui Ä w

Ondersteuning

1,59

Totaal

Formatie 2024 Fte per 1.000 Totaal Fte inw.

1,70

Formatie 2025 Totaal Fte per 1.000 Fte inw.

Formatie

2.266

1,68

2.276

1,68

Bezetting

2.255

1,67

2.265

1,68

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

32

2.4 Financiering Dit onderdeel geeft inzicht in de samenstelling, de grootte en de rentegevoeligheid van de opgenomen leningen. In het volgende overzicht worden de leningen gespecificeerd en toegelicht:

Omsch rijving

hoofdsom

Rente Saldo 31-12­ Saldo 31-12­ Saldo 31-12­ Saldo 31-12­ Saldo 31-12­ Saldo 31-12­ 2024 2025 2023 2026 2027 2028 Z

Binnenlandse banken 1 - BNG 2 - BNG 3 - BNG 4 - BNG 5 - BNG 6 - BNG 7 - BNG (2014) 8 - BNG (2015) 9 - BNG (2016) 10 - BNG (2017) 12 - BNG (2020) 13 - BNG (2020) 15 - NWB (2019) 16 - NWB (2021) 17 - Financial Lease RABO 18 - Financial Lease ABN

1.450 2.340 1.589 2.305 10.000 10.000 7.500 7.500 10.000 5.000 5.000 7.200 8.000 5.000 906 4.130

5,890 3,620 5,400 3,720 2,900 2,930 1,390 1,410 1,195 0,195 0,315 0,585 0,080 0,230 -

16 - BNG (2022) Prognose nieuwe lening 2024 Prognose nieuwe lening 2025 Prognose nieuwe lening 2026 Prognose nieuwe lening 2027 Prognose nieuwe lening 2028

10.000 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000

Totaal (*C 1000)

338 655 715 1.268 2.667 3.333 3.000 3.500 2.250 3.000 3.000 6.048 5.367 3.500 43 1.877

290 562 675 1.210 2.000 2.667 2.500 3.000 1.250 2.500 2.500 5.760 4.833 3.000 0 1.338

242 468 636 1.153 1.333 2.000 2.000 2.500 250 2.000 2.000 5.472 4.300 2.500 -

-

387 749 755 1.325 3.333 4.000 3.500 4.000 3.250 3.500 3.500 6.336 5.900 4.000 131 2.403

193 374 596 1.095 667 1.333 1.500 2.000 1.500 1.500 5.184 3.767 2.000 -

145 281 556 1.037 0 667 1.000 1.500 1.000 1.000 4.896 3.233 1.500 -

784

390

-

0,755 -

9.000 -

8.000 5.000 -

7.000 4.500 5.000 -

6.000 4.000 4.500 5.000

5.000 3.500 4.000 4.500 5.000 -

4.000 3.000 3.500 4.000 4.500 5.000

56.069

53.562

50.585

47.137

44.099

40.815

In 2023 zijn geen nieuwe langlopende leningen afgesloten omdat er voldoende liquide middelen beschikbaar waren. Prognose nieuwe leningen In het overzicht is een aantal nieuwe leningen opgenomen in de jaren 2024-2028. De verwachting is dat de VRR in de komende jaren deze middelen zal moeten aantrekken ter financiering van de investeringen. Voor deze leningen is uitgegaan van een rentepercentage van 4,507o en aflossing van de lening in 10 jaar tijd. Rentegevoeligheid De VRR heeft geen derivaat overeenkomsten. Alle leningen kennen een vaste renteperiode tot het einde van de looptijd. Kredietfaciliteiten De VRR heeft geen kredietlimiet op haar rekening-courant. Ontwikkelingen schatkistpapier In het Begrotingsakkoord 2013 is afgesproken dat alle provincies, gemeenten, waterschappen en gemeenschappelijke regelingen hun tegoeden aanhouden bij de Nederlandse schatkist. Schatkistbankieren betekent voor decentrale overheden, waaronder de gemeenschappelijke regeling Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond valt, dat zij hun overtollige middelen aanhouden bij de schatkist bij het ministerie van Financiën. Dit houdt in dat geld niet langer bij banken buiten de schatkist mag worden aangehouden. Overtollige middelen mogen alleen in rekening-courant en via deposito’s bij de schatkist worden aangehouden of onderling worden uitgeleend aan andere decentrale overheden.

Op deze gelden wordt ook rente ontvangen. In de begroting is rekening gehouden met 2.507o rente op de uitgezette middelen in 2024 en 207o vanaf 2025.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

33

Renterisico op korte schuld: de kasgeldlimiet Met de kasgeldlimiet is in de Wet Financiering Decentrale Overheden een norm gesteld voor het maximumbedrag waarop de Veiligheidsregio Rotterdam Rijnmond haar financiële bedrijfsvoering met kortlopende middelen (looptijd < 1 jaar) mag financieren. De kasgeldlimiet stelt derhalve dat de gemiddelde netto-vlottende schuld van een decentrale overheid (ofwel openbaar lichaam) niet hoger mag zijn dan een wettelijk bepaald percentage van het begrotingstotaal. De kasgeldlimiet is dus een voorgeschreven sturings- en verantwoordingsinstrument ter beperking van het renterisico op de korte schuld. Als grondslag van de wettelijk toegestane omvang van de kasgeldlimiet wordt de omvang van de jaarbegroting voor het hele verslagjaar aangehouden. Voor de gemeenschappelijke regelingen bedraagt het percentage voor de berekening van de kasgeldlimiet voor het jaar 2024 en verder 8,27o. Kasgeldlimiet 2024-2028

2024

2025

2026

2027

2028

Grondslag: Lasten Begroting in procenten van de grondslag

209.584 8,27o

214.028 8,207o

215.163 8,27

216.345 8,27

216.517 8,27

Toegestane netto vlottende schuld :

-17.186

-17.550

-17.643

-17.740

-17.754

Toetsing : Omvang vlottende schuld (a.) Af: Vlottende vorderingen (b.)

28.021

18.220

9.574

5.957

4.277

Saldo netto vlottende middelen (a+b)

28.021

18.220

9.574

5.957

4.277

Ruimte

45.207

35.770

27.217

23.697

22.031

(bedragen x C 1.000)

Renterisico op langlopende schuld: de renterisiconorm De VRR loopt renterisico op het moment dat nieuwe leningen moeten worden aangetrokken (herfinanciering) of als een renteherziening van toepassing is. Om het renterisico te beheersen is in de Wet Financiering decentrale overheden de renterisiconorm geformuleerd. De renterisiconorm bepaalt dat het bedrag van de langlopende schuld dat binnen een gegeven jaar verplicht moet worden afgelost of waarvan de rente moet worden herzien, maximaal 207o van het begrotingstotaal mag bedragen. Het doel van deze norm is dat de lange leningenportefeuille zodanig over de jaren verdeeld is dat het renterisico dat voortkomt bij herfinanciering en renteherzieningen gelijkmatig over de jaren wordt gespreid. Renterisiconorm 2024-2028 (bedragen x C 1.000)

2024

2025

2026

2027

2028

Netto renteherziening op vaste schuld (o/g./.u/g) Aflossingen

7.508

7.977

8.448

8.038

8.284

Renterisico

7.508

7.977

8.448

8.038

8.284

Lasten begroting Percentage cf. regeling

209.584 207

214.028 207

215.163 207

216.345 207

216.517 207

Renterisiconorm

41.917

42.806

43.033

43.269

43.303

Renterisiconorm Renterisico

41.917 7.508

42.806 7.977

43.033 8.448

43.269 8.038

43.303 8.284

Ruimte onder renterisiconorm:

34.409

34.829

34.585

35.231

35.020

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

34

2.5 Onderhoud kapitaalgoederen De VRR heeft 85 panden in beheer, hiervan zijn er 24 in eigendom en 61 huur. Dit betekent dat het overgrote deel van de panden die de VRR in gebruik heeft, wordt gehuurd. De verhuurders zijn voornamelijk gemeenten. De panden verkeren over het algemeen in een voldoende tot ruim voldoende staat van onderhoud. De VRR is verantwoordelijk voor het meerjarig onderhoud op de panden in eigendom en op de gehuurde panden voor zover de VRR daar aanpassingen in heeft aangebracht. De VRR is verantwoordelijk voor het hebben van een (recent) meerjarig onderhoudsplan en maakt hiervoor gebruik van een onderhoudsbeheerssysteem. Voor alle panden is een tienjarig onderhoudsplan opgesteld alsmede de kwalificatie waaraan het pand moet voldoen. Vier- tot vijfjaarlijks wordt een conditiemeting uitgevoerd op basis van de NEN 2767 methode. Deze houdt in dat er 6 condities zijn om de panden te kwalificeren. De range gaat van ‘uitstekend’ ^ 6) tot zeer slecht ^ 1). De VRR streeft voor haar panden minimaal naar de kwalificatie ‘redelijk’ ^ 3). De uitkomsten worden in het onderhoudsbeheerssysteem geregistreerd en de meerjarige onderhoudsplannen worden hierop aangepast. Onderhoudswerkzaamheden worden conform het meerjarig onderhoudsplan uitgevoerd.

In een aantal gevallen is de verhuurder verantwoordelijk voor het contractonderhoud (bijvoorbeeld voor gebouw-gebonden installaties). In die situaties betaalt de VRR een vergoeding aan de verhuurder. De VRR heeft een voertuigenbestand bestaande uit o.a. 182 1e lijn voertuigen zoals tankautospuiten en ambulances. Het onderhoud hiervan is merendeels uitbesteed aan derden middels onderhoudscontracten. In paragraaf 3.9 zijn overzichten opgenomen over de investeringen.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

35

2.6 Verbonden partijen. In onderstaande tabel worden de verbonden partijen genoemd waarin de Veiligheidsregio RotterdamRijnmond een financieel, dan wel, bestuurlijk belang heeft. Naam

Stichting FERM

Vestigingsplaats

Rotterdam

Openbaar belang

Beheersing digitale verstoringen

De stichting FERM is een in 2021 opgerichte stichting gevestigd in Rotterdam met de ambitie dat Rotterdam zich in 2023 bevindt in de top van de wereld ten aanzien van het weerbaar zijn tegen digitale verstoringen. Relevante partijen werken samen om de impact van digitale verstoringen bij bedrijven en in de ketens op het Haven Industrieel Complex in Rotterdam te beheersen. Hierdoor wordt de bedrijfscontinuïteit ondersteund, het veiligheidsrisico voor omwonenden verkleind en wordt eventuele economische schade beperkt gehouden. Behoudens eventuele bestuursaansprakelijkheid welke verzekerd is, is er geen sprake van financiële aansprakelijkheid.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

36

3 Financiën 3.1 Financiële ontwikkelingen Op basis van de realisatie 2023, zoals opgenomen in het jaarverslag en de jaarrekening 2023, en de laatste bekende gegevens is een 2e begrotingswijziging 2024 en begroting 2025 opgesteld. Tevens heeft daarbij een toetsing van de omvang en noodzaak van de reserves en voorzieningen plaatsgevonden. Voor 2024 wordt nog een tekort voorzien voor het deel dat door de gemeenten wordt gefinancierd van C1.8 mln. Ten aanzien van het tekort is door het Algemeen Bestuur besloten dat er een nacalculatie op de gemeentelijke basiszorgbijdrage plaats zal vinden. Daarmee komt het tekort ten laste van de regiogemeenten. In de cijfers is rekening gehouden met deze nacalculatie. In de 1e begrotingswijziging was nog rekening gehouden met een tekort van C 2.5 mln. De veiligheidsregio zal zich inspannen om het tekort voor 2024 zo laag mogelijk te houden. Voor de ambulancedienst, gefinancierd door de zorgverzekeraars, wordt een resultaat van nihil begroot. Voor de periode 2025-2028 worden positieve resultaten begroot. Met het bestuur zal worden overlegd hoe hiermee zal worden omgegaan, mede in het kader van de vraag van gemeenten om met initiatieven te komen die een bijdrage kunnen leveren aan de financiële opgave van de gemeenten vanaf 2026. De positieve resultaten zijn vooralsnog niet opgenomen in het eigen vermogen van de veiligheidsregio.

De belangrijkste financiële uitgangspunten en ontwikkelingen worden hieronder toegelicht: Ambulancedienst: De begroting van het programma ambulancezorg is gebaseerd op de conceptafspraken 2024 met de zorgverzekeraars. Jaarlijks worden nieuwe afspraken gemaakt met de zorgverzekeraars. De gesprekken voor 2025 zullen medio 2024 starten. Dit is de reden waarom is uitgegaan van de conceptafspraken 2024. Ontwikkeling gemeentelijke bijdrage: In het bestuur zijn afspraken gemaakt over de indexatie van de gemeentelijke bijdrage en de kostenverdeelsleutel. Afgesproken is dat het indexeringspercentage wordt gehanteerd zoals vastgesteld door de colleges van Burgemeester en Wethouders van de deelnemende gemeenten. Voor 2024 is de hoogte van de gemeentelijke bijdrage in deze begroting niet veranderd ten opzichte van de 1e begroting van 2024. Voor 2025 is de index voor de gemeentelijke bijdrage vastgesteld op 6,80Zo. Hiervan heeft 4,407o betrekking op de indexatie voor 2025 en 2,407o betreft een inhaalindex voor de jaren 2022-2024. Naast de indexatie is rekening gehouden met de afspraken over de ontwikkelagenda. In 2024 en 2025 komen de 2e en 3e tranche van de ontwikkelagenda beschikbaar. Brede doeluitkering Rampenbestrijding (BDuR): Voor de hoogte van de BDuR is uitgegaan van de brief van het ministerie van Justitie en veiligheid van december 2023.

Loonstijging CAO versus begroot accres: De huidige CAO van de veiligheidsregio loopt tot 1 mei 2024. Er is nog geen nieuwe CAO afgesloten en de laatste salarisverhoging dateert van 1 januari 2023. Voor de cijfers in de begroting 2024 wordt uitgegaan van de salarisstijgingen die zijn vastgelegd in de nieuwe CAO van de gemeenten met als ingangsdatum 1 mei 2024. Dit betekent voor de veiligheidsregio een salarisstijging per 1 mei 2024 van 4,7507o en per 1 oktober van 1,2507o. Het uitgangspunt voor 2025 is dat er geen verdere stijging van de salarissen zal worden afgesproken. Voor de ambulancedienst is uitgegaan van de huidige CAOambulancezorg die loopt tot en met einde 2024. Personele inzet: De begroting is gebaseerd op een volledige bezetting van de vastgestelde formatie. Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

37

FLO-Brandweer: In 2023 is duidelijk geworden dat over de betaling van het Netto FLO-spaartegoed (NFST) in het kader van de FLO-regeling een RVU-premie van 520Zo moet worden betaald. Hierdoor stijgen de kosten van de FLO-regeling. Naar aanleiding van de premieheffing zijn er nieuwe afspraken gemaakt door de werkgeversvereniging van de veiligheidsregio’s en de vakbonden over de uitbetaling van het NFSTtegoed. Afspraak is dat het niet meer maandelijks wordt betaald maar dat dit wordt uitgesteld tot het moment dat de medewerker gebruik gaat maken van FLO. Hiermee wordt het eenvoudiger om de kosten van FLO te begroten. Gevolg is wel dat de kosten van NFST worden uitgesteld, de premieheffing wordt daarmee niet voorkomen en per saldo leidt dit dan ook tot een kostenstijging van C 10,7 mln. over de gehele looptijd (tot 2048). Op basis van de nieuwe afspraken is een nieuwe prognose gemaakt van de kosten van FLO. Daarbij komt naar voren dat de kosten tot 2028 afnemen en daarna zullen toenemen. Het bedrag wat tot en met 2028 jaarlijks daalt zal worden toegevoegd aan een voorziening. 2 loopbaanbeleid Er wordt landelijk gewerkt aan herijking van het 2e loopbaanbeleid. De veiligheidsregio werkt ook aan een eigen plan waarbij medewerkers langer kunnen doorwerken in hun eigen functie. Het is op dit moment nog niet duidelijk hoe dit uitwerkt en wat de financiële consequenties zijn.

Daarnaast is sinds 2022 de regeling verlofsparen in de CAO opgenomen. Deze uren kunnen ook gebruikt worden om eerder te stoppen met werken en kunnen dus ook in het kader van 2e loopbaanbeleid ingezet worden. Wel bestaat vanaf medio 2023 Officieel de mogelijkheid om bij te tekenen. In 2024 zullen de uitkomsten bekend worden van de enquête onder de medewerkers of zij gebruik willen maken van de huidige regelgeving of dat zij naar de mogelijkheid willen om gebruik te maken van de regeling Brandweerman zolang het kan. Aan de hand hiervan zullen nieuwe prognoses worden opgesteld. Ontwikkeling overige kosten: Voor de kosten van huisvesting, middelen en overige kosten is rekening gehouden met een indexatie van 2,607o in 2025. Kapitaallasten: Afschrijvingen: De afschrijvingen zijn gebaseerd op de investeringen die zijn geactiveerd enerzijds en de verwachte afschrijvingen op de geplande investeringen anderzijds. Op basis van de verwachte ingebruikname datum en de regels rondom afschrijvingen zijn de afschrijvingen berekend. De geplande investeringen vanaf 2025 zijn geïndexeerd met 2.607o. Rentelasten: De rentelasten zijn gebaseerd op de rentekosten van de bestaande leningen en de rentekosten van nieuwe leningen die naar verwachting nog zullen worden aangegaan. Voor de nieuwe leningen in 2024-2028 is uitgegaan van een rentepercentage van 4,507o.

Renteopbrengsten: Door de gestegen rente wordt er over beschikbare liquide middelen ook rente ontvangen. De hoogte van de opbrengsten is berekend op basis van een liquiditeitsprognose en een verwachte rentevergoeding van 2,507o. Projecten: In de begrotingen 2024 en 2025 en de meerjarenraming is ervan uitgegaan dat voor diverse projecten de subsidies zullen worden gecontinueerd. Het gaat dan o.a. om subsidies voor spoorincidentbestrijding (25KV), Industriële veiligheid (o.a. BRZO) en MIRG Voor al deze projecten geldt dat zij kostendekkend zijn opgenomen. Kosten van grote crises: In het kader van de opvang ontheemden uit Oekraïne is voor 2024 C 1.6 miljoen aan kosten meegenomen. Deze kosten zullen volledig worden vergoed en hebben dus geen effect op het resultaat van 2024. Voor 2025 en verder is geen rekening gehouden met kosten van grote crises.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

38

3.2 Overzicht van baten en lasten per programma 2024-2028 Programma's ( x C 1.000)

2e BW 2024

Beg roting 2025

Plan 2026

Plan 2027

Plan 2028

Ambulancezorg

63.556

63.556

63.357

63.357

63.357

Brandweerzorg

99.053

103.579

104.756

105.820

105.933

Risico- en Crisisbeheersing

15.096

14.092

13.962

14.007

14.007

Overhead

31.198

32.012

32.147

32.147

32.147

Vennootschapsbelasting Financieringsfunctie Totaal lasten

681

789

209.584

214.028

940

1.014

1.073

215.163 II

216.345

216.517

Ambulancezorg

68.422

68.422

68.422

68.422

68.422

Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing

120.756 16.726

130.540 15.275

130.379 16.279

130.590 16.324

130.802 16.324

Overhead Vennootschapsbelasting Financieringsfunctie

508

419

419

419

419

206.413

214.656

215.499

215.756

215.967

-3.172

628

337

-588

-550

Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing

661

596

596

596

596

Toevoeging bestemmingsreserve

661

596

596

596

596

199 1.844

199 1.426

974

1.568

1.736

Totaal baten Resultaat voor bestemming

Ambulancezorg

Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing

0

Onttrekking bestemmingsreserve

2.043

1.624

974

1.568

1.736

Resultaat na bestemming

-1.789

1.656

714

383

590

Verwachte nacalculatie gemeentelijke bijdrage

1.789 1.656

714

383

590

Resultaat na nacalculatie

-

In de meerjarenraming is rekening gehouden met de laatst bekende gegevens van kapitaallasten (o.b.v. de verwachte investeringen en rentelasten) en de geplande dotaties en onttrekkingen aan de reserves en voorzieningen. Daarnaast is voor 2025 nog rekening gehouden met 3 maanden baten en lasten voor het project opvang ontheemden Oekraïne. Over de ontwikkeling van de gemeentelijke bijdrage zijn afspraken gemaakt en deze zijn verwerkt. In 2025 en 2026 zijn er nog extra gelden afgesproken voor de ontwikkelagenda en 2027 en 2028 zijn de laatste jaren van het ingroeitraject van de nieuwe kostenverdeelsleutel. Voor 2024 wordt nog een negatief resultaat begroot. Vanaf 2025 zijn er positieve resultaten en dat komt doordat in 2025 een indexatie plaatsvindt van de gemeentelijke bijdrage waarin ook een nacalculatie is meegenomen van oude jaren. Daarmee vindt een compensatie plaats van de gestegen kosten in eerder jaren.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

39

3.3 Verschillenanalyse per programma De verschillen tussen de 1e en 2e begrotingswijziging 2024 en de 2e begrotingswijziging2024 en begroting 2025 zijn per programma als volgt: Programma's ( x C 1.000) Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing Overhead Financieringsfunctie Totaal lasten Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing Overhead Financieringsfunctie Totaal baten Resultaat voor bestemming Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing Toevoeging bestemmingsreserves Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing Onttrekking bestemmingsreserves Resultaat na bestemming Verwachte nacalculatie gemeentelijke bijdrage Resultaat na nacalculatie

1e BW 2024 59.075 100.621 14.587 28.383 1.136 203.802 64.359 120.369 15.235 199.963 -3.839 661 661 1.824 207 2.031 -2.469 -2.469

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

Wijzigingen 4.481 -1.567 509 2.815 -455 5.782 4.063 387 1.491 508 6.449 667 199 20 -207 12 679 679

2e BW 2024 63.556 99.053 15.096 31.198 681 209.584 68.422 120.756 16.726 508 206.413 -3.172

2e BW 2024 63.556 99.053 15.096 31.198 681 209.584 68.422 120.756 16.726 508 206.413 -3.172

661

661

661 199 1.844 2.043 -1.788 1.788 -

661 199 1.844 2.043 -1.788 1.788

Wijzigingen 4.472 -990 854 108 4.444 9.784 -1.451 -89 8.244 3.800 -

Begroting 2025 63.556 103.525 14.106 32.052 789 214.028 68.422 130.540 15.275 419 214.656 628 -

-64 -64 -419 -419 3.445

596 596 199 1.426 1.624 1.656

3.445

1.656

40

Ambulancezorg

Ambulancezorg ( x C 1.000)

1e BW 2024

Wijzigingen

2e BW 2024

2e BW 2024

Wijzigingen

Begroting 2025

Totaal lasten

59.075

4.481

63.556

63.556

-

63.556

Totaal baten

64.359

4.063

68.422

68.422

-

68.422

Saldo van de baten en lasten

5.284

-4181

4.867 |

4.867

4.867|

Toelichting 2024 Ambulancezorg

Wijzigingen 2024

Hogere salarislasten Pilot elektrische voertuigen Hogere overige lasten

3.869 199 413

Totaal wijzigingen op de lasten

4.481

Afspraken zorgverzekeraars Overige baten

3.792 271

Totaal wijzigingen op de baten Saldo verschillen

4.063 -418

-

-

-

-

Incidenteel

Structureel

3.869 199 413 -

4.481

3.792 271 -

4.063 -418

Hogere salarislasten: Voor de begroting 2024 is uitgegaan van de nieuwe CAO waarbij de salarisstijgingen van 2023 en 2024 zijn verwerkt. De nieuwe CAO is in september 2023 goedgekeurd en dit was nog niet verwerkt in de 1e begrotingswijziging 2024.Het gaat om een stijging van 5Zo per 1 februari 2023, 5Zo per 1 december 2023 en 50Zo per 1 juni 2024. Pilot elektrische voertuigen: In het kader van verduurzaming is begin 2024 gestart met een pilot van elektrische voertuigen. Voor deze pilot is in de jaarrekening 2023 een bestemmingsreserve gevormd. Hogere overige lasten: Voor de overige lasten is rekening gehouden met een stijging als gevolg van gestegen prijzen. Hierbij zijn de indexpercentages gehanteerd van de Nederlandse Zorgautoriteit. Afspraken zorgverzekeraars: Voor 2024 liggen er conceptafspraken met de zorgverzekeraars over te leveren diensten en budget. Hierbij is rekening gehouden met de gestegen kosten. Overige baten: Er zijn voor een aantal kosten nog bedragen gereserveerd die in 2024 zullen worden aangewend.

Toelichting 2025: Voor 2025 is voor nu dezelfde begroting gehanteerd als voor 2024 en zijn er dus geen verschillen.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

41

Brandweerzorg Brandweerzorg ( x C 1.000)

1e BW 2024

Wijzigingen

2e BW 2024

2e BW 2024

Wijzigingen

Begroting 2025

Totaal lasten

100.621

-1.567

99.053

99.053

4.526

103.579

Totaal baten

120.369

387

120.756

120.756

9.784

130.540

Saldo van de baten en lasten

19.748

1.954

21.703

21.703

5.258

26.961

Toelichting 2024 Brandweerzorg

Wijzigingen 2024

Verschuiving kosten Afschrijvingen Overige lasten

-1.173 -420 26

Totaal wijzigingen op de lasten

-1.567

Divers Opbrengsten Totaal wijzigingen op de baten Saldo verschillen

-

-

Incidenteel

Structureel

-1.173 -420 26 -

387 387 1.954

-1.567

387 -

387 1.954

Verschuiving kosten: In 2023 en 2024 zijn er extra gelden opgenomen in de begroting voor de ontwikkelagenda. Deze kosten zijn begroot bij de programma’s brandweer en R&C. Een deel van deze kosten betreft kosten voor overhead, met name op het gebied van ICT. Deze kosten zijn in deze begroting verschoven naar de overhead. Afschrijvingen: De afschrijvingen zijn lager doordat investeringen zijn opgeschoven. Overige lasten: Dit betreft aanpassingen bij personeel, middelen en overige kosten. Diverse opbrengsten: In de begroting is rekening gehouden met opbrengsten uit onder meer detacheringen en uitkeringen van het UWV.

Toelichting 2025 Brandweerzorg

Wijzigingen 2025

Salarislasten Ontwikkelagenda Mutaties reserves Mutaties voorzieningen Indexatie overige lasten Kapitaalslasten Overige wijzigingen

1.531 1.578 -631 335 707 920 86

Totaal wijzigingen op de lasten

4.526

Gemeentelijke bijdrage

9.784

Totaal wijzigingen op de baten Saldo verschillen

9.784 5.258

-

-

Incidenteel

Structureel

1.531 1.578 -631 335 707 920 86 -631

5.157

631

9.784 4.627

9.784

Salarislasten: De salarisstijging die is opgenomen in 2024 heeft een doorwerking in 2025. Ontwikkelagenda: In 2025 komt de 3e tranche van de ontwikkelagenda beschikbaar. Deze is voor een groot deel toegerekend aan het programma Brandweer. Mutaties reserves: Ten opzichte van 2024 worden er minder kosten gemaakt die uit reserves worden gefinancierd. Dit heeft vooral te maken met de kosten voor bedrijfskleding. In 2024 wordt hiervoor C 661k aan kosten uit de hiervoor gevormde reserve betaald, in 2025 is dit 363k lager. Daarnaast dalen de kosten voor het project 25 KV dat uit de reserves wordt gefinancierd (C101k). De reserve voor dit project is aan het einde van 2025 leeg. Indexering overige lasten: Dit betreft de indexatie op de overige lasten. Kapitaalslasten: Dit betreft een toename van de afschrijvingen als gevolg van ingebruikname van investeringen.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

42

-

Gemeentelijke bijdrage: Door indexatie en de toekenning van de 3e tranche van de ontwikkelagenda stijgt de gemeentelijke bijdrage.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

43

Risico- en Crisisbeheersing 1e BW 2024

|

2e BW 2024

Wijzigingen

2e BW 2024 Wijzigingen

Bekgroting 2025

509

15.096

15.096

-1.004

14.092

15.235

1.491

16.726

16.726

-1.451

15.275

982

1.630

1.630 II

-447

1.182

Saldo van de baten en lasten

■ p * .

14.587

Totaal baten

O)

Totaal lasten

co

Risico- en crisisbeheersing ( x C 1.000)

Toelichting 2024: Risico- en crisisbeheersing

Wijzigingen 2024

Incidenteel

1.600 -1.091

1.600

509

1.600

Overige baten Baten t.b.v. opvang ontheemden Oekraine

-109 1.600

1.600

Totaal wijzigingen op de baten Saldo verschillen

1.491 982

1.600 -

Kosten opvang ontheemden Oekraine Verschuiving kosten Totaal wijzigingen op de lasten

-

-

Structureel

-1.091 -1.091

-109 -109 982

Kosten en baten opvang ontheemden Oekraïne: Voor de opvang van ontheemden uit de Oekraïne worden kosten gemaakt. Deze kosten worden volledig vergoed. Dit project zal in de loop van 2024 worden overgedragen aan de gemeente Vlaardingen. Verschuiving kosten: In 2023 en 2024 zijn er extra gelden opgenomen in de begroting voor de ontwikkelagenda en vanuit de BDUR voor crisisbeheersing. Deze kosten zijn voor een deel begroot bij het programma R&C. Een deel van deze kosten betreft kosten voor overhead, met name op het gebied van ICT. Deze kosten zijn in deze begroting verschoven naar de overhead.

Toelichting 2025 Risico- en crisisbeheersing

Wijzigingen 2025

Incidenteel

Kosten opvang ontheemden Oekraine Salarislasten Ontwikkelagenda BDUR Indexering materiële lasten

-1.200 134 451 -457 68

-1.200

Totaal wijzigingen op de lasten

-1.004 r

-1.200

BDUR Gemeentelijke bijdrage Baten t.b.v. opvang ontheemden Oekraine

-457 206 -1.200

-1.200

Totaal wijzigingen op de baten Saldo verschillen

-1.451 -447

-1.200 -

-

-

-

Structureel

134 451 -457 68 196

-457 206 -251 -447

Kosten en baten opvang ontheemden Oekraïne: Voor de opvang van ontheemden uit de Oekraïne worden in 2024 nog kosten gemaakt. Uitgangspunt is dat in 2025 dit project volledig is overgedragen. Salarislasten: De salarisstijging die is opgenomen in 2024 heeft een doorwerking in 2025. Ontwikkelagenda: In 2025 komt de 3e tranche van de ontwikkelagenda beschikbaar. Deze is voor een deel toegerekend aan het programma R&C. BDUR: In 2024 zijn vanuit het ministerie extra gelden beschikbaar gesteld voor crisisbeheersing. De 2e tranche is incidenteel toegekend. In de loop van 2024 wordt duidelijk of deze baten omgezet worden naar structurele gelden. Indexering materiële lasten:

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

44

Gemeentelijke bijdrage: Door indexatie en de toekenning van de 3e tranche van de ontwikkelagenda stijgt de gemeentelijke bijdrage.

Overhead Overhead ( x t 1.000)

1e BW 2024

2e BW 2024

Wijzigingen

Totaal lasten

28.383

2.815

31.198

Totaal baten

-

-

-

-28.383

-2.8151

-31.198

Saldo van de baten en lasten

2e BW 2024

Wijzigingen

Begroting 2025

31.198

814

32.012

-31.198 |

-814

-32.0121

Toelichting 2024: Overhead

Wijzigingen 2024

Incidenteel

Verschuiving kosten Indexatie materiele lasten

2.264 551

Totaal wijzigingen op de lasten Totaal wijzigingen op de baten Saldo verschillen

2.815 -2.815

-

Structureel

2.264 551 -

2.815

-

-2.815

Verschuiving kosten: In 2023 en 2024 zijn er extra gelden opgenomen in de begroting voor de ontwikkelagenda en vanuit de BDUR voor crisisbeheersing. Deze kosten zijn voor een deel begroot bij de programma’s Brandweer en R&C. Een deel van deze kosten betreft kosten voor overhead, met name op het gebied van personeel en ICT. Deze kosten zijn in deze begroting verschoven naar de overhead.

Toelichting 2025 Overhead

Wijzigingen 2025

Salarislasten Materiele lasten Ontwikkelagenda

391 198 225

Totaal wijzigingen op de lasten Totaal wijzigingen op de baten Saldo verschillen

814 814

-

Incidenteel

Structureel

431 198 225 -

854 854

Salarislasten: De salarisstijging die is opgenomen in 2024 heeft een doorwerking in 2025. Materiële lasten: Dit betreft diverse kosten bij middelen en overige kosten die zijn geïndexeerd. Ontwikkelagenda: In 2025 komt de 3e tranche van de ontwikkelagenda beschikbaar. Deze is voor een deel toegerekend aan het programma overhead.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

45

3.4 Overzicht van baten en lasten - structureel en incidenteel Incidentele baten en lasten (incl. mutaties bestemmingsreserves) Totale lasten begroting

Program ma

Lasten t.b.v. opvang ontheemden Oekraine

R&C

2e BW2024 209.584

Totaal incidentele lasten Totaal Structurele lasten Totale baten begroting

2027

2028

215.163

216.345

216.517

215.163 215.499

216.345 215.756

216.517 215.967

400 214.256 628

215.499 337

215.756 -588

215.967 -550

1.600

400

1.600 207.984 208.202

213.628

214.656 H 400

Baten BDuR

R&C

Baten t.b.v. opvang ontheemden Oekraine

R&C

1.600

Verwachte nacalculatie gemeentelijke bijdrage

BRW

1.789

Totaal Incidentele baten Totaal structurele baten Resultaat (* C 1.000,-)

2026

Begroting 2025 214.028 lí 400

3.389 204.813 -1.383

Toevoeging aan reserve

661

596

596

596

596

Onttrekking aan reserve

2.043

1.624

974

1.568

1.736

r

Begrotingssaldo na bestemming

1

Waarvan incidentele baten en lasten (saldo)

-3.171

Structureel saldo (* C 1000)

-3.171

1.656 H

714

383

591

-1.028

-378

-971

-1.140

337

-588

-549

628 H

De incidentele lasten en baten t.b.v. opvang ontheemden Oekraïners lopen door tot het 1e kwartaal van 2025. In 2024 is daarnaast de nacalculatie van de gemeentelijke bijdrage als incidentele bate opgenomen. Vanaf 2027 ontstaat er een negatief structureel saldo. Dit komt vooral door een stijging van de lasten voor het 2e loopbaanbeleid. Hiervoor zijn in 2027 en 2028 nog bestemmingsreserves beschikbaar. De onttrekking aan de bestemmingsreserve wordt gezien als een incidentele bate. Er zijn geen structurele mutaties in de bestemmingsreserves.

3.5 Overzicht van baten en lasten - taakvelden Taakvelden 2e begrotingswijziging 2024: 0.1 Bestuur

0.4 Overhead

0.5 Treasury

2e Begrotingswijziging 2024

Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing Overhead Lasten Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing Overhead Baten Resultaat na nacalculatie Resultaat na bestemming Saldo van baten en lasten (* C 1.000,-)

196 440 45

138

1

l

138

-

0.10 Mutaties Reserves

31.198 31.198

-

0.11 1.1 Resultaat van Crisis­ de rekening beheersing en van baten en brandweer lasten

2.1 Verkeer en vervoer

7.1 Volks­ gezondheid

8.3 Wonen en bouwen

63.556 661

96.096 11.780

681 146 328 34

661 199 1.844

-

508

2.043

-

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

1.2 Openbare orde en veiligheid

107.876

1.329

1.490 3.316

-

1.329

63.556 68.422

4.806

-

-

68.422

-

120.756 16.726 137.482

-1.789 -

46

Taakvelden begroting 2025: 0.1

0.4 Overhead

Bestuur

0.5

0.10

0.11

1.1

1.2

2.1

7.1

8.3

Treasury

Mutaties

Resultaat van

Crisis­

Openbare

Verkeer en

Volks­

Wonen en

de rekening

beheersing en

orde en

vervoer

gezondheid

bouwen

van baten en lasten

brandweer

veiligheid

Begroting 2025

Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing Overhead Lasten

Reserves

138

596

100.568 10.790

63.556

789İH

596

111.358

121 275 23

199 1.425

419

1.624

32.052

Ambulancezorg Brandweerzorg Risico- en Crisisbeheersing Overhead

1.490 3.316

-

-

-

63.556U

1.329

4.806

68.422 130.540 15.275 -

Saldo van baten en lasten (* č 1.000,-)

3.6

1.329

32.052 138

Baten

228 518 44

145.815

-

-

68.422

1.656

Ontwikkeling van het Eigen vermogen

Het eigen vermogen bestaat uit de Algemene reserve en de Bestemmingsreserves en kan voor de komende jaren als volgt worden weergegeven: Eigen vermogen

Algemene reserve gefinancierd zorgverzekeraars Algemene reserve VRR

Realisatie 2023

2e BW 2024

Begroting 2025

Plan 2026

Plan 2027

Plan 2028

473 691

1.768 1.757

1.768 1.757

1.768 1.757

1.768 1.757

1.768 1.757

3.525

3.525

3.525

3.351 6.876

2.380 5.905

1.240 4.765

Totaal Algemene reserve

1.164

3.525

3.525

Nog te bestemmen resultaat ARR Nog te bestemmen resultaat VRR

1.295 1.066

0 0

0 0

Nog te bestemmen resultaat Bestemmingsreserves Totaal per ultimo jaar (* č 1.000,-)

2.361 6.139 9.664

4.757 8.282

3.729 7.254

In bovenstaande tabel zijn de positieve resultaten vanaf 2025 niet verwerkt in de algemene reserve. Met het bestuur zullen afspraken worden gemaakt over hoe om te gaan met deze verwachte resultaten en of deze aan de reserve worden toegevoegd of niet,. Het eigen vermogen daalt in 2024 conform de prognose in de 2e begrotingswijziging. De daling wordt veroorzaakt door het lagere saldo van de bestemmingsreserves (zie toelichting verderop). Ook na 2024 wordt er meer aan de bestemmingsreserves onttrokken dan gedoteerd. Per saldo leidt dit dan ook tot een afname van de bestemmingsreserves. Omdat in deze opstelling de algemene reserve gelijk blijft vanaf 2025 daalt per saldo het eigen vermogen. Het verloop van de bestemmingsreserves kan als volgt worden gespecificeerd: Bestemmingsreserves

2e BW 2024

Begroting 2025

Plan 2026

Plan 2027

Plan 2028

2e Loopbaanbeleid Groot onderhoud gebouwen Eenm. bijdrage uitw.kader i.v.m. transitie Spoorincidentbestrijding CBRN-steunpuntregio Rotterdam-Rijnmond Bedrijfskleding Innovatie vervoer

3.128 793 212 426 220 963 397

2.968 744 212 162 171 300 199

2.658 952 119 -

2.165 1.119 67 -

1.284 1.080 16 -

-0 1.240 0 -

Totaal per ultimo jaar x č 1,000

6.139

4.757İ

3.729 1

3.351 1

2.380

1.240

31-12-2023

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

47

Ten opzichte van de 1e begrotingswijziging 2024 zijn er de volgende mutaties: Verschil mutaties bestemmingsreserves

1e BW 2024

Wijzigingen

2e BW 2024

Dotatie

Onttrekki ng

Dotatie

Onttrekki ng

Dotatie

Onttrekki ng

2e Loopbaanbeleid

326

-468

0

-17

326

-485

Groot onderhoud gebouwen

335

-383

0

-0

335

-383

(bedragen in C x 1.000)

Eenmalige bijdrage uitw. kader i.v.m. transitie naar Politie

-

-212

212

-

-

Spoorincidentbestrijding

-

-277

13

-

-264

CBRN-steunpuntregio Rotterdam-Rijnmond

-

-27

-22

-

-49

-

-663

-199

-

-663

-13

661

-2.043

Bedrijfskleding Innovatie vervoer Totaal per ultimo jaar (* C 1.000,-)

661

-2.030

0

-199

De reserves zijn hieronder kort toegelicht. Tweede loopbaanbeleid Ter dekking van de kosten van de uitvoering van het 2e loopbaanbeleid voor een periode van 10 jaar is in 2013 een bestemmingsreserve ingericht. Jaarlijks wordt een bedrag gedoteerd. Op basis van de huidige prognose bevat deze voorziening voldoende middelen om de kosten tot en met 2027 op te vangen. Er wordt gewerkt aan een nieuw plan in het kader van 2e loopbaanbeleid. Het is op dit moment nog niet duidelijk wat de financiële consequenties zijn. De dotaties en onttrekkingen aan de reserve zijn nu nog bepaald op basis van de bestaande planning. Groot onderhoud gebouwen In 2021 is een nieuw meer jaren onderhoudsplan gemaakt en op basis van dit plan is de jaarlijkse dotatie opnieuw bepaald. Uitgangspunt daarbij is dat de voorziening per einde 2035 op nul staat. Op basis daarvan wordt in 2024 een bedrag van č 335k toegevoegd. Vanaf 2025 zijn de jaarlijkse dotaties č 331k. Uitwerkingskader meldkamer i.v.m. transitie naar Politie Deze bestemmingsreserve is gevormd in het kader van de transitie van het beheer van de meldkamer naar de Politie. Hieraan ligt een sociaal plan ten grondslag dat tot 5 jaar na de transitie beschikbaar is voor de medewerkers die hier nog gebruik van willen maken. Op het moment zijn er geen medewerkers die hebben aan gegeven dat te willen gaan doen.

Het jaar 2024 is het laatste jaar dat medewerkers hiervan gebruik kunnen maken. In de begroting van 2025 is ervan uitgegaan dat de reserve volledig zal worden gebruikt. Spoor-incidentbestrijding Voor spoor-incidentbestrijding is een vast budget beschikbaar vanuit het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Alle incidentele lasten die dit budget te boven gaan, worden gefinancierd vanuit de bestemmingsreserve. De prognose is vooralsnog dat deze bestemmingsreserve in 2025 zal worden opgemaakt. CBRN-steunpunt Voor het CBRN-steunpunt zijn in het verleden middelen ontvangen die niet allemaal zijn gebruikt. De komende jaren worden de kosten voor het CBRN-steunpunt die niet uit de reguliere middelen kunnen worden gedekt vanuit deze reserve gefinancierd. De prognose is vooralsnog dat deze bestemmingsreserve in 2028 zal worden opgemaakt. Bedrijfskleding Om de piek in vervanging van bedrijfskleding op te vangen was een bestemmingsreserve gevormd. Hieraan is in 2023 nog een extra dotatie gedaan. Door o.a. kwaliteitsproblemen bij een deel van het kledingpakket schuift de uitlevering van bedrijfskleding van č 250k, welk geprognotiseerd was voor 2023, op naar 2024. Dit is gedaan omdat het logistiek efficiënter is om alles in 1 keer uit te leveren. De bestemmingsreserve zal naar verwachting in 2024 volledig benut worden voor wat betreft de brandweerkleding.

Het gedeelte voor de overige kleding zal in 2025 volledig gebruikt worden.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

48

3.7 Ontwikkeling van de voorzieningen In de jaren 2024 tot en met 2028 is de verwachting dat de ontwikkeling van de voorzieningen als volgt verloopt: Omschrijving (bedragen in Cx 1.000) Verlofsparen Ziektwet FLO Totaal

Stand 31­ Begroting Plan 2026 Plan 2027 Plan 2028 12-2023 2e BW 2024 2025 1.598 1.975 2.476 2.826 3.176 3.527 23 r 979 1.325 1.555 1.923 2.243 1.621 2.954 3.801 4.381 5.100 5.770

Ten opzichte van de 1e begrotingswijziging 2024 zijn er de volgende mutaties: Verschil mutaties voorzieningen

1e BW 2024

Wijzigingen

2e BW 2024

Dotatie

Onttrekki ng

Dotatie

Onttrekki ng

Voormalig personeel

65

-78

-65

78

Verlofsparen

364

(bedragen in C x 1.000)

Ziektewet

13 -51

FLO Totaal per ultimo jaar (* C 1.000,-)

-207

Onttrekki ng

377 28

979 494

Dotatie

862

-23 979

184

-23

1.356

De verschillende voorzieningen zijn hieronder kort toegelicht. Voormalig personeel In 2023 is deze voorziening herijkt. Bij het opstellen van de jaarrekening is deze voorziening volledig vrijgevallen. In de 1e begrotingswijziging 2024 was nog een dotatie opgenomen voor 2024. Met het vrijvallen van deze voorziening is deze mutatie ook komen te vervallen. Verlofsparen Conform de CAO mogen werknemers sinds 2022 hun bovenwettelijk deel van de verlofuren inzetten voor spaarverlof. Dit spaarverlof kan ingezet worden voor een sabbatical of vervroegd pensioen. De BBV schrijft hierbij voor dat hiervoor een voorziening getroffen moet worden. Voor 2024 zal naar verwachting een bedrag van C 377k worden toegevoegd. In 2025 wordt een bedrag gedoteerd van C 500k. Hierbij is ook rekening gehouden met indexatie van de salarissen. Na 2025 wordt een jaarlijkse dotatie voorzien van C350k. In 2024 zal een nadere prognose worden uitgewerkt ten aanzien van het verlofsparen. Hierbij wordt ook een prognose verwerkt van de opname. Ziektewet

In 2023 is een nieuwe voorziening gecreëerd in het kader van de recente ontwikkelingen rondom werknemers die ziek uit dienst zijn gegaan. De VRR is wettelijk verplicht om maximaal 2 jaar door te betalen voor een ex-werknemer. De BBV-regelgeving schrijft voor dat voor de verwachte lasten in 2024 en 2025 een voorziening getroffen dient te worden. Er is ook een bureau ingeschakeld dat helpt bij het re-integratietraject van deze ex-werknemer. Naar verwachting zal het gereserveerde bedrag (C 23k) in 2024 onttrokken worden aan de reserve. FLO

Door veranderende regelgeving vanaf 2024 stijgen de kosten van FLO-brandweer en worden de kosten ook verschoven in de tijd. Dit betekent dat in de jaren 2024-2028 de kosten lager zijn dan in 2023 nog werd aangenomen maar na 2028 stijgen de kosten. Om de kostenstijging op te vangen zal onderzocht worden of het mogelijk is hiervoor een voorziening te vormen. Deze wordt dan gevormd door het voordelige verschil in kosten in de jaren 2024-2028 in de voorziening FLO op te nemen.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

49

3.8 Financiële positie EMU-Saldo

De ontwikkeling van het EMU-saldo is voor de komende jaren in onderstaande tabel opgenomen. EMUsaldo 1. W

2024

Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) Mutatie (im)materiële vaste activa 2. (-) Mutatie voorzieningen 3. W 4. (-) Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie) 5. (-) Verwachte boekwinst/verlies bij de verkoop van financiële vaste activa en (im)materiële vaste activa, alsmede de afwaardering van financiële vaste activa Totaal (* C 1.000,-)

2025

2026

2027

2028

-1.382

628

336

-588

-550

2.031 1.333

6.523 847

5.280 580

207 719

-2.116 670

-2.080

-5.048

-4.364

-76

2.236

Geprognosticeerde begin- en eindbalans

De meerjarig geprognosticeerde balans geeft inzicht in de ontwikkeling van de investeringen, het aanwenden van de reserves en voorzieningen en de financieringsbehoefte.

Activa

Realisatie 2023

2e BW 2024

Begroting 2025

Plan 2026

Plan 2027

Plan 2028

Vaste Activa Materiële vaste activa Waarborgsommen

62.584

64.615

71.138

76.418

76.625

74.509

110

110

110

110

110

110

Vlottende Activa Voorraden

882

882

882

882

882

882

Uitzettingen < 1 jaar

37.311

32.723

23.042

14.517

11.020

9.382

Overlopende activa

7.592

7.592

7.592

7.592

7.592

7.592

Liquide middelen

265

265

265

265

265

265

108.745

106.187

103.029

99.784

96.494

92.740

Totaal (* C 1.000,-)

Passiva

Realisatie 2023

2e BW 2024

Begroting 2025

Plan 2026

Plan 2027

Plan 2028

Vaste Passiva Algemene Reserve

1.164

3.525

3.525

3.525

3.525

3.525

Bestemmingsreserves

6.139

4.757

3.729

3.351

2.380

1.240

Resultaat

2.361

0

0

0

0

0

Voorzieningen

1.621

2.954

3.801

4.381

5.100

5.770

Leningen > 1 jaar

55.968

53.461

50.484

47.036

43.998

40.714

Vlottende Passiva Schulden < 1 jaar

41.491

41.491

41.491

41.491

41.491

41.491

Totaal (* C 1.000,-)

108.745

106.187

103.029

99.784

96.494

92.740

Het verloop van de bestemmingsreserves wordt toegelicht in hoofdstuk 3.6. Het verloop van de voorzieningen wordt toegelicht in hoofdstuk 3.7. De toelichting op de materiële vaste activa is opgenomen in hoofdstuk 3.9 en de toelichting op de financiering in hoofdstuk 2.4.

Begroting 2025 (incl. 2e begrotingswijziging 2024)

50

De materiele vaste activa nemen toe door de verwachte investeringen de komende jaren. Aan de activakant nemen de uitzettingen korten dan 1 jaar in de loop van de tijd af. Deze middelen worden o.a. ingezet voor de investeringen in materiele vaste activa. De algemene reserve blijft vanaf 2025 gelijk. Hierbij is ervan uit gegaan dat de positieve resultaten in die jaren niet ten goede komen van de algemene reserve maar aan de gemeenten zullen worden terugbetaald. Aan de passivakant valt verder op dat het saldo leningen langer dan 1 jaar in de loop van de tijd daalt. Dit komt doordat er meer aan leningen wordt afgelost dan dat er aan nieuwe leningen bijkomt.

3.9 Ontwikkeling van de investeringen Van de in het Besluit Begroting en Verantwoording genoemde kapitaalgoederen is alleen de post gebouwen van toepassing op de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond. In deze paragraaf wordt naast de post gebouwen ook aandacht besteed aan materieel. Waarderingsgrondslagen en afschrijvingsmethodiek Alle materiële vaste activa met een economisch nut worden geactiveerd. Investeringen worden lineair afgeschreven. Op grond en terreinen wordt niet afgeschreven. Nieuwe investeringen zijn opgenomen tegen historische kostprijs of lagere marktwaarde. De post ‘Activa in ontwikkeling’ bestaat uit materiële vaste activa, die nog niet in gebruik zijn genomen. Overzicht verloop materiële vaste activa 2023-2025 Ontwikkeling materiele vaste activa in 2024: Materiele vaste activa (* C1000,-)

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=RotterdamRaad&id=05e6582c-6250-4818-8156-47e47f8a4b0a