CConstaterende datRotterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

[24bb003154] Bijlage 1 behorende bij 24bb003153 - Raadsmonitor Zorg, Welzijn & Wijkteams (ZWW) 2023.

Commissie Zorg, Welzijn, Cultuur en Sport (2022 - 2026) 5 juni 2024, gemeente RotterdamBij agendapunt: Zorg4.423 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Voorblad Raadsmonitor Zorg, Welzijn en Wijkteams (ZWW) Tertaal - stand t/m 2023 Taakveld

Indicatoren

Bijzonderheden 2023 en verwachtingen 2024

■ Taakveld '6.1.a Samenkracht en burgerparticipatie'

1 Stedelijk welzijn

* Indicatoren nog te bepalen

■ Taakveld '6.2 Wijkteams en vraagwijzer'

2 Instroom, uitstroom en ondersteuningsperiode volwassenen 3 Instroom, uitstroom en ondersteuningsperiode jeugd 4 Wachtlijst wijkteams 5 Instroom aantal meldingen Wmo (volwassenen)

Link * Ten aanzien van de wijkteams valt op dat er sprake is in een stijging van de wachtlijsten ten opzichte van 2022. De Brief [23bb005213] Afdoeningsvoorstel stijging in de wachtlijst zit vooral aan de kant van de jeugdigen die door de wijkteams worden geholpen. Hier wordt wethouder Buijt toezegging 23bb002724 over ook extra personeel voor ingezet. De wijkteams hebben een actief wachtlijstbeheer. Urgente hulpvragen worden altijd Raadsmonitor 1e helft 2022 - wachttijden direct opgepakt. Als een client op de wachtlijst staat wordt wel vaak bekeken of er toch al iets kan worden gedaan. normen wijkteams * Een deel van de cliënten die lang op de wachtlijst staat, betreft een zogenaamde herverdeelzaak. Dit betekent dat de cliënt al in behandeling is bij het wijkteam, maar de betrokken wijkteammedewerker is bijvoorbeeld van baan veranderd en de cliënt wordt overgedragen aan een andere medewerker. Circa 25% van de zaken op de wachtlijst betreft een herverdeelzaak. * Over de ontwikkelingen rondom de Wmo bent u onlangs geïnformeerd met de brief [24bb001820] WethoudersbriefBuijt over Wachttijden Wmo. De gemiddelde doorlooptijd en voorraad van de Wmo meldingen zijn gestegen ten opzichte van vorig jaar. We zetten zoals aangegeven verschillende maatregelen in om de gemiddelde doorlooptijd terug te brengen.

Het is onacceptabel dat we zover boven de wettelijke termijn van 42 dagen zitten en het streven is daarom om de doorlooptijd dit jaar echt fors te verlagen. In elk geval onder de 70 dagen.

■ Taakveld '6.6 Maatwerkvoorziening (Wmo)'

6 Instroom hulpmiddelen en woningaanpassingen

Relevante documenten

Link

Over de ontwikkelingen rondom het Link aanvragen van Wmo indicaties (via de Vraagwijzer) is de commissie ZWCS onlangs geïnformeerd met de brief [23bb006401] Wethoudersbrief Buijt over wachttijden Wmo

* Er zijn geen bijzonderheden.

■ Taakveld '6.71.a 7 Instroom vervoer Wmo * Vanaf 2023 zijn de tarieven bij de Wmo arrangementen opnieuw vastgesteld. Veranderingen in het Wmo [24bb001374] Wethoudersbrief Buijt over Maatwerkdienstverlening 8 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen intramuraal per arrangementenmodel zullen vanaf 2025 ingaan. Voortgang Inkoop Wmo18+ - Wmo' clientgroep (ZIN) maatwerkondersteuning 9 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen extramuraal per * We zien bij de grotere clientgroepen vanaf 2022 een stabiel verloop van de instroom van cliënten in de Wmo clientgroep (ZIN) arrangementen, zoals bij de GGZ intra- en extramuraal en Ouderen en Somatiek. 10 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen per clientgroep (PGB) 11 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen op basis van aantal * Bij de kleinere clientgroepen binnen Wmo zien we wel grotere veranderingen, waaronder de verschuiving van PGB resultaatgebieden naar ZIN bij cliënten met een lichamelijk beperking. 12 Uitstroom aantal indicaties Wmo-arrangementen * Daarnaast zien we een opvallende daling in het aantal resultaatgebieden per client als gevolg van de BOZ-maatregelen; Wmo cliënten hebben minder uitgebreide pakketten geïndiceerd gekregen wat gaat zorgen voor een daling in kosten per Wmo client.

Pagina 1 van 11

Link

■ Taakveld '6.72 13 Instroom vervoer Jeugd Maatwerkdienstverlening 14 Instroom aantal indicaties jeugdhulp lokaal-arrangementen per 18-' opdracht (ZIN) 15 Instroom aantal indicaties jeugdhulp lokaal-arrangementen per opdracht (PGB) 16 Instroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden 16 Instroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden 17 Uitstroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen

* De afgelopen jaren is het aantal indicaties Jeugdwet-vervoer fors toegenomen. Er is een lopend pakket aan maatregelen met als doel het aantal indicaties terug te dringen en de instroom te beperken. De huidige Verordening en bieden de ruimte voor. * beleidsregels Vanaf 2023 zijn zowelhier veranderingen in het arrangementenmodel van jeugdhulp lokaal als specialistische hulp [24bb001374] Wethoudersbrief Buijt over

■ Taakveld '6.81 Geëscaleerde zorg 18+'

* We hebben het afgelopen jaar een toename van de instroom van jongeren in de crisisopvang (18 tot 23 jaar) gesignaleerd. We zien een toename van mensen die een beroep doen opvang maar geen specifieke doelgroep die zich vaker meldt. De toename heeft er voor gezorgd dat we ook tijdelijk extra capaciteit voor opvang hebben gerealiseerd.

■ Taakveld '6.82 Geëscaleerde zorg 18-'

18 Meldingen 19 Instroom nachtopvang en crisisopvang 20 Aantal bankslapers 21 Bezettingsgraad nachtopvang en verblijfsduur crisisopvang 22 Signaleren buitenslapers 23 Instroom Veilig Thuis 24 Instroom slachtoffers huiselijk geweld

Link

doorgevoerd en tarieven opnieuw vastgesteld. Als gevolg is vergelijking ten opzichte van voorgaand jaar (2022) Voortgang Inkoop Wmomoeilijker te maken maatwerkondersteuning * In het 2e tertaal van 2023 zien we een piek in de instroom van jeugd arrangementen als gevolg van de administratieve omzetting van de jeugdhulp cliënten. Daarnaast is er een daling van de instroom in 3e tertaal (en is zelfs lager is dan het 1e tertaal) zowel bij lokale jeugdhulp (Blijvende psychische problematiek) als bij de specialistische jeugdhulp (Pleegzorg en Opname). * Ondanks dalende trend in de instroom, zien we bij jeugdhulp lokaal een toename van het aantal resultaatgebieden (of ondersteuningselementen) per client. Dit is een belangrijke indicator dat de jeugdzorg duurder wordt (stijging van de gemiddelde kosten per client). Dit blijven we komende periode monitoren met de verwachting dat komend jaar (met nieuwe BOZ-maatregelen) een vergelijkbare daling als in de Wmo te zien zal zijn.

* Er is een toename van het aantal buitenslapers in Rotterdam. Ook is de ervaren overlast op straat is toegenomen. Begin maart 2024 is het actieplan buitenslapers gelanceerd waarbij ingezet wordt om buitenslapers in zorg te krijgen en de overlast op straat terug te dringen. Dit plan is in samenwerking met zorg & veiligeheidspartijen opgesteld. Vanuit het actieprogramma wordt ingezet op onderzoek naar de registratie van bankslapers binnen de clusters SO, WI en DV, alsmede op een meer eenduidige en actieve registratie van de bankslapers bij de wijkteams.

25 Instroom specialistische jeugdhulp-arrangementen (ZIN) * Vanaf 2023 is de nieuwe regionale inkoop gestart, waarbij een deel van het specialistische aanbod (daghulp en 26 Instroom specialistische jeugdhulp-arrangementen (PGB) ambulante hulpverlening) verschoven is naar lokaal. We zien dat het in 2023 nog onvoldoende gelukt is om deze 27 Instroom aantal indicaties specialistische jeugdhulp-arrangementen op verschuiving te realiseren. Ook heeft dit nog niet geleid tot een daling van de wachttijden ambulante hulpverlenging basis van aantal resultaatgebieden (opdracht E), omdat er nog onvoldoende gebruik wordt gemaakt van lokaal aanbod. 28 Uitstroom aantal indicaties specialistische jeugdhulp-arrangementen * Verwachting in 2024 is een afname van de wachttijden bij de opdrachten D (daghulp) en E (ambulant) vanwege de 29 Instroom jeugdbescherming (totaal GI) knoopunten en een verdeeltafel voor casuistiek. Dit moet zorgen voor betere screening, matching en 30 Uitstroom jeugdbescherming (totaal GI) wachtlijstbeheersing en leiden tot meer grip op de instroom. Ook in de regionale bestuursopdracht (RBOK) zijn inmiddels maatregelen opgenomen om niet onnodig (lang) gebruik te maken van (dure en schaarse) specialistische jeugdhulp.

Pagina 2 van 11

Link

[24bb001748] Wethoudersbrief Buijt over voortgangsbrief wachtlijstcijfers specialistische jeugdhulp (GRJR)

Link

Tabellen Raadsmonitor Zorg, Welzijn en Wijkteams (ZWW)

%

Tertaal - stand t/m 2023

10% -10%

Duiding: Verschil 2023 tov 2022 van meer dan 10% Duiding: Verschil 2023 tov 2022 van meer dan 10%

■ Taakveld '6.2 - Wijkteams en Wmo loketten

10% - 15%van de ZWW begroting

Wijkteams 2 Instroom, uitstroom en ondersteuningsperiode volwassenen Indicator/kengetal Volwassenen in wijkteams: * Instroom * Uitstroom * Gem. ondersteuningsperiode (in wk)

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

7.574

2.815

2.807

3.080

8.875

17%

De instroom bij volwassenen is gestegen doordat ook de gedupeerden van de toeslagenaffaire voortaan binnen de wijkteams worden ondersteund.

7.399 31

2.805 31

2.911 30

3.389 30

9.102 30

23% -2%

In 2022 lag de uitstroom nog lager door de (nasleep van) de periode met Covid-19.

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

1.441 1.493 56

1.365 1.321 55

1.399 1.420 53

4.264 4.231 54

3% 3% 4%

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen De stijging in de wachtlijst zit vooral aan de kant van de jeugdigen die door de wijkteams worden geholpen. Hier wordt ook extra personeel voor ingezet. Urgente hulpvragen worden altijd direct opgepakt.

3 Instroom, uitstroom en ondersteuningsperiode jeugd Indicator/kengetal Jeugd in wijkteams: * Instroom * Uitstroom * Gem. ondersteuningsperiode (in wk)

4.136 4.109 52

4 Wachtlijst wijkteams Indicator/kengetal Wachtlijst wijkteams: * 2-4 weken * 4-6 weken

157

136

98

197

197

25%

107

102

64

160

160

50%

Een deel van cliënten (ca. 25%) die op de werkvoorraad staan, is een zogenaamde herverdeelzaak: de cliënt is in behandeling bij het wijkteam maar de betrokken wijkteammedewerker is bijvoorbeeld van baan veranderd en de cliënt wordt overgedragen aan een andere medewerker. * Langer dan 6 weken

345

306

483

619

619

Pagina 3 van 11

79%

Afdeling Wmo (loketten) 5 Instroom aantal meldingen Wmo (volwassenen) Indicator/kengetal Wmo meldingen: * Aantal meldingen

* Gemiddelde doorlooptijd meldingen (in dgn)

* Voorraad Wmo meldingen

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

33.892

12.052

12.699

11.082

35.551

5%

68

70

79

94

81

19%

In juli 2022 is de afdeling Wmo ontstaan, door afsplitsing van de afdeling Vraagwijzer. Waar voor juli 2022 de doorlooptijd kunstmatig lager werd gehouden door oude en nieuwe meldingen gelijktijdig af te handelen. Per juli 2022 is overgegaan naar het first in first out principe waardoor de doorlooptijd is gestegen. Voor de actuele stand van zaken rondom de Wmo wordt verwezen naar de brief over Wachttijden Wmo die in maart 2024 naar de commissie ZWCS is verstuurd.

5.910

6.401

8.441

7.956

7.956

35%

De voorraad meldingen is gestegen, onder andere doordat de hulpvragen complexer zijn geworden. Naast het oneindig indiceren in 2021 hebben we in 2022 en 2023 verschillende maatregelen bedacht en geïmplementeerd, waardoor we vanaf september 2023 het kantelpunt zien in de voorraad.

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

■ Taakveld '6.6 - Maatwerkvoorziening (Wmo)'

0% - 5% van de ZWW begroting

Hulpmiddelen & woningaanpassingen 6 Instroom hulpmiddelen en woningaanpassingen Indicator/kengetal Instroom hulpmiddelen en woningaanpassingen: * Hulpmiddelen * Woningaanpassingen

Geheel 2022 T1 2023 1.633 917

557 359

■ Taakveld '6.71.a - Maatwerkdienstverlening 18+ - Wmo'

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

520 296

570 265

1.647 920

1% 0%

20% - 30%van de ZWW begroting

Doelgroepenvervoer 7 Instroom vervoer Wmo Indicator/kengetal Instroom Vervoer Wmo: * Instroom vervoer Wmo

Geheel 2022 T1 2023 3.574

1.526

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

1.047

1.390

3.963

11%

Vergrijzing en 'langer thuis' leiden automatisch jaarlijks tot een gestaag hogere instroom in het vervoer. Specifiek voor 2022-2023 geldt dat een aantal inwoners wier indicatie in 2022 afliep, pas in 2023 zijn geherindiceerd. Door deze vertraging zijn de formele indicaties in 2023 iets hoger dan zou moeten zijn.

Pagina 4 van 11

WMO arrangementen (intramuraal en extramuraal) 8 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen intramuraal per clientgroep (ZIN) Indicator/kengetal Instroom Wmo-arrangement per cliëntgroep intramuraal (ZIN): * (O)GGZ intramuraal * Verstandelijk Beperkten intramuraal

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

131 21

115 27

126 23

372 71

2% 16%

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

Het betreft een klein aantal personen waardoor een kleine verschuiving al een groot percentage omvat.

366 61

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

Sinds de invoering van VB Intramuraal ontving een deel van de mensen die voorheen GGZ intramuraal een indicatie nu een VB intramuraal Indicatie krijgen. Bij GGZ intramuraal zien we dat de groei is afgevlakt.

9 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen extramuraal per clientgroep (ZIN) Indicator/kengetal Instroom Wmo-arrangement per cliëntgroep extramuraal (ZIN): * Ouderen/Somatiek * Lichamelijk Beperkten * (O)GGZ extramuraal * Verstandelijk Beperkten extramuraal * Zintuiglijk beperkten

3.611 122

1.381 38

980 55

1.279 57

3.640 150

1% 23%

2.559 279

852 102

901 109

870 92

2.623 303

3% 9%

19

5

7

4

16

-16%

Het betreft een klein aantal personen waardoor een kleine verschuiving al een groot percentage omvat.

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

10 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen per clientgroep (PGB) Indicator/kengetal Instroom Wmo-arrangement per cliëntgroep extramuraal (PGB): * Verstandelijk beperkten extramuraal * Lichamelijk beperkten

* Ouderen en Somatiek * GGZ MO extramuraal

Geheel 2022 T1 2023 19 44

6 8

6 11

7 6

19 25

0% -43%

233 261

90 82

61 113

65 81

216 276

-7% 6%

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Dit betreft een specifieke clientgroep waarbij bij veranderingen direct een groot percentage zichtbaar wordt. Tevens zie je een toename bij Zin waarbij aannemelijk is dat meer mensen bij Zin worden ondergebracht dan via een Pgb.

11 Instroom aantal indicaties Wmo-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden Indicator/kengetal Aantal indicaties die bestaan uit: * 1 tot en met 3 resultaatgebieden * 4 of 5 resultaatgebieden

Geheel 2022 T1 2023 6.961 619

2.527 194

2.201 188

2.422 190

7.150 572

3% -8%

* meer dan 5 resultaatgebieden

14

3

2

4

9

-36%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

Er zijn met ingang van januari 2023 maatregelen/aanpassingen gesteld binnen de indicatiestelling ingegeven vanuit de BOZ waardoor mensen minder uitgebreide pakketten toegekend krijgen. Specifieke BOZ-maatregelen die hier mogelijk mee samenhangen zijn: W.2.1 – Strenger toepassen indicatiecriteria – SPF beperkt W.2.2 – Strenger toepassen indicatiecriteria – SPF en FIN W.5 – Sturen op minder intensieve indicaties

Pagina 5 van 11

12 Uitstroom aantal indicaties Wmo-arrangementen Indicator/kengetal Uitstroom Wmo-arrangement: * Uitstroom * Gemiddelde duur (in maanden)

Geheel 2022 T1 2023 7.924 23,96

2.412 26,13

■ Taakveld '6.72 - Maatwerkdienstverlening 18-'

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

2.465 28,09

2.231 28,88

7.108 27,67

-10% 15%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

De toename in indicatieduur is te verklaren doordat er begin 2023 extra aandacht is besteed aan de mogelijkheid tot het afgeven van oneindige indicaties. Om de wachttijd/werkvoorraad te doen krimpen en efficiency voor burger en ambtenaren.

5% - 10% van de ZWW begroting

Doelgroepenvervoer: Jeugdhulp 13 Instroom vervoer Jeugd Indicator/kengetal Instroom Vervoer Jeugd: * Instroom vervoer Jeugd

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

177

124

112

413

57%

De stijging van het aantal indicaties Jeugdwet-vervoer kan worden verklaard door het gegeven dat de indicatiestelling vanaf 2018 grotendeels bij de wijkteams is komen te liggen (en er ruimhartig is geindiceerd), door beleidsmatige ontwikkelingen in het kader van de nieuwe Jeugd-inkoop en door wijzigingen in het Woonplaatsbeginsel. Er is een lopend pakket aan maatregelen met als doel het aantal indicaties terug te dringen en de instroom te beperken. De huidige Verordening en beleidsregels bieden hier de ruimte voor.

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

263

Jeugdhulp arrangementen 14 Instroom aantal indicaties jeugdhulp lokaal-arrangementen per opdracht (ZIN) Indicator/kengetal Instroom jeugd-arrangement per opdracht (ZIN): * Ambulante hulp voor jeugd met een beperking (L)

203

0

0

0

0

* 1 Psychische problematiek

1158

213

318

292

823

* 2 Blijvende psychische problematiek en beperking * 4 Dagprogramma

16 60

221 262

178 199

115 157

514 618

* 5 Dyslexie * 6 Mantelzorgondersteuning * Opt-out * Medicatieconsult (vanaf 2023 onder jeugdhulp lokaal)

306 1 2 3

108 53

140 45

173 33

421 131

88

103

90

281

Pagina 6 van 11

NB.: Vanaf 2023 is de nieuwe inkoop Jeugdhulp gestart met nieuwe opdrachten, waardoor vergelijking met voorgaand jaar (2022) moeilijk te maken is. Cijfers over 2022 betreft overgangsjaar. Gesplitst in verschillende opdrachten waardoor het niet aan 1 opdracht is toe te wijzen. Piek in het 1e en 2e tertaal kan waarschijnlijk worden verklaard door administratieve omzetting van cliënten op 2 vaste momenten. Ten opzichte van eerdere jaren is een stijging in de instroom bij ontwikkelingsgerichte dagprogramma’s te zien (KDC’s). Dit komt o.a. omdat het aantal kinderen met een vrijstelling van de leerplicht is toegenomen. Daarnaast zien we dat het systeem van passend onderwijs onvoldoende functioneert, waardoor er meer kinderen in dagprogramma’s (blijven) zitten.

15 Instroom aantal indicaties jeugdhulp lokaal-arrangementen per opdracht (PGB) Indicator/kengetal

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Instroom jeugd-arrangement per opdracht (PGB): * Ambulante hulp voor jeugd met een beperking (L)

79

2

0

0

2

* 1 Psychische problematiek

1

11

16

7

34

* 2 Blijvende psychische problematiek en beperking

1

75

62

43

180

* 4 Dagprogramma

1

8

17

9

34

* 6 Mantelzorgondersteuning

0

38

36

14

88

T3 2023

Geheel 2023

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Vanaf 2023 is de nieuwe inkoop Jeugdhulp gestart met nieuwe opdrachten, waardoor vergelijking met voorgaand jaar (2022) moeilijk te maken is. Cijfers over 2022 betreft overgangsjaar. Gesplitst in verschillende opdrachten waardoor het niet aan 1 opdracht is toe te wijzen.

Een aantal pgb aanbieders zijn gecontracteerd. Clienten zijn dan ook overgestapt naar ZIN, vandaar de daling.

Daling is wellicht te verklaren dat er weinig aanbod is. Dit is niet alleen bij pgb, maar ook bij ZIN. Tevens zijn speciale jeugdarrangeurs opgeleid waardoor het arrangeer proces verscherpt is.

16 Instroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden Indicator/kengetal

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

%

Aantal indicaties die bestaan uit: * 1 tot en met 3 ondersteuningselementen / resultaatgebieden * 4 of 5 ondersteuningselementen / resultaatgebieden * meer dan 5 ondersteuningselementen / resultaatgebieden

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Vanaf 2023 is de nieuwe inkoop Jeugdhulp gestart met nieuwe opdrachten, waardoor vergelijking met voorgaand jaar (2022) moeilijk te maken is.

2.204 27

1.228 24

1.246 14

1.033 9

3.507 47

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

817 18,74

930 18,83

2.217 18,38

17 Uitstroom aantal indicaties Jeugdhulp lokaal-arrangementen Indicator/kengetal Uitstroom Jeugdhulp lokaal-arrangementen: * Uitstroom * Gemiddelde duur (in maanden)

1.618 17,37

470 16,86

■ Taakveld '6.81 - Geëscaleerde zorg 18+'

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Vanaf 2023 is de nieuwe inkoop Jeugdhulp gestart met nieuwe opdrachten, waardoor vergelijking met voorgaand jaar (2022) moeilijk te maken is.

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

15% - 20%van de ZWW begroting

Zie Wmo arrangementen Intramuraal onder Taakveld '6.71.a - Maatwerkdienstverlening 18+ - Wmo'

Beschikbaarheidsvoorzieningen 18 Meldingen Indicator/kengetal Aantal meldingen: * Wmo meldingen Centraal onthaal * Gem. doorlooptijd meldingen (in dgn)

Geheel 2022 T1 2023 4.250 59

1.444 44

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

1.415 41

1.394 45

4.245 43

Pagina 7 van 11

0% -27%

Er is in 2023 ingezet om het aantal no shows verder terug te dringen voor de vraagverheldering en daarnaast is de personele bezetting terug op orde.

19 Instroom nachtopvang en crisisopvang Indicator/kengetal Instroom: * Instroom volw. in nachtopvang (vanaf 23 jaar)

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

1.034

* Instroom jong. in de crisisopvang (18 tot 23 jaar)

112

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

591

610

620

1.102

7%

77

73

78

168

50%

De toename van de instroom hebben we het afgelopen jaar gesignaleerd. We zien een toename van mensen die een beroep doen opvang maar geen specifieke doelgroep die zich vaker meldt. De toename heeft er voor gezorgd dat we ook tijdelijk extra capaciteit voor opvang hebben gerealiseerd.

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

92 51 41

94 54 43

93 88 54

4% 0% -4%

20 Bezettingsgraad nachtopvang en verblijfsduur crisisopvang Indicator/kengetal Gemiddelde bezettingsgraad of verblijfsduur: * Bezettingsgraad volw. in de nachtopvang (> 23 jaar) * Verblijfsduur volw. in nachtopvang (> 23 jaar) * Verblijfsduur jong. in de crisisopvang (18 tot 23 jaar)

89 88 56

92 52 44

21 Signaleren buitenslapers Indicator/kengetal Signaleren van buitenslapers: * Signaleren van buitenslapers

Let op: externe informatie en andere frequentie Geheel 2022 155

jan

feb

191 mei 197 173

mrt

april

juni

97 juli

aug

184 okt

177 nov

dec

182

241

68

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

160 191 152 Geheel 2023 168

8%

22 Aantal bankslapers Indicator/kengetal

Aantal bankslapers: * Aantal briefadressen (van mensen zonder vast woonadres) in beheer per einde kwartaal

Geheel 2021 KW1 2023

1.264

1.521

KW 2 2023

KW 3 2023

KW 4 2023 en geheel 2023

%

1.680

1.731

1.774

40%

* Aantal vraagverhelderingen huisvestingsproblematiek (Gidso)

Pagina 8 van 11

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

NB.: cijfers over 2022 zijn op dit moment nog niet beschikbaar Bankslapers zoeken meestal laat hulp en vaak ook met een andere vraag dan huisvesting. Dit aantal is de meest directe registratie van het aantal bankslapers bij de gemeente. Verwacht wordt dat het werkelijke aantal hoger is. Cijfers zullen in de volgende raadsmontor (2024) worden gevuld.

Zorg & veiligheid 23 Instroom Veilig Thuis Indicator/kengetal Instroom Veilig Thuis: * Aantal adviezen * Aantal meldingen * Aantal crisis * Aantal tijdelijke Huisverboden * Aantal gestarte Voorwaarden & Vervolg * Aantal gestarte Onderzoeken

Geheel 2022 KW1 2023 KW2 2023

7.989 6.904 432 363 584 246

1.812 1.876 152 83 157 82

1.881 1.988 153 99 160 72

KW3 2023

KW4 2023

1.721 1.900 130 97 151 61

1.695 1.844 111 86 141 56

Indicator/kengetal

Geheel 2023

Instroom Veilig Thuis: * Aantal adviezen * Aantal meldingen * Aantal crisis

* Aantal tijdelijke Huisverboden * Aantal gestarte Voorwaarden & Vervolg * Aantal gestarte Onderzoeken

%

7.109 7.608 546

-11% 10% 26%

365 609 271

1% 4% 10%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

De meldingen bij Veilig Thuis gaan vaker over een situatie waarin er sprake is van acute onveiligheid, dan voorheen, waardoor Veilig Thuis vaker een crisisinterventie inzet. Bij crisiscasussen zijn vaak meer instanties betrokken, de aard van de casus is vaak complex en de situatie ernstig.

In 2023 heeft Veilig Thuis meer voorwaarden & vervolg trajecten en onderzoeken opgestart dan voorheen vanwege toenemende complexiteit van de casuïstiek.

24 Instroom slachtoffers huiselijk geweld Indicator/kengetal Instroom crisisopvang: * Instroom crisisopvang slachtoffers huiselijk geweld - volwassenen * Instroom crisisopvang slachtoffers huiselijk geweld - kinderen Indicator/kengetal Instroom crisisopvang: * Instroom crisisopvang slachtoffers huiselijk geweld - volwassenen * Instroom crisisopvang slachtoffers huiselijk geweld - kinderen

Geheel 2022 KW1 2023 KW2 2023

185 177

40 38

34 42

KW3 2023

KW4 2023

29 24

39 39 Geheel 2023

142 143

Pagina 9 van 11

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

-23% -19%

De crisisopvang voor slachtoffers van huiselijk geweld is vaak vol, waardoor de instroom in 2023 lager is dan in 2022. Bij actue onveiligheid worden slachtoffers op alternatieve plekken buiten de crisisopvang geplaatst.

■ Taakveld '6.82 - Geëscaleerde zorg 18-'

15% - 20%van de ZWW begroting

GR Jeugdhulp Rijnmond 25 Instroom specialistische jeugdhulp-arrangementen (ZIN) Indicator/kengetal

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Instroom specialistische jeugdhulp per opdracht (ZIN): * Landelijk ingekochte zorg

380

170

146

108

424

* A Pleegzorg

322

173

63

27

263

* B Opname * C Langdurig verblijf * D Steun, hulp of behandeling (overgang) * D Steun, hulp of behandeling (nieuw)

222 113 425 93

86 45 8 188

68 35 1 242

57 31 98

211 111 9 528

1.929 13 189

622 2 2

595 3 -

621 2 -

1.838 7 2

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

* E Ambulantehulpverlening * G Opt out * Medicatieconsult (vanaf 2023 onder jeugdhulp lokaal)

-

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Vanaf 2023 is de nieuwe inkoop Jeugdhulp gestart met nieuwe opdrachten, waardoor vergelijking met voorgaand jaar (2022) moeilijk te maken is. Eén van de LTA-aanbieders was tot vorig jaar regionaal gecontracteerd, maar is per 2023 niet meer als systeemaanbieder gecontracteerd. Daarnaast heeft de VNG het LTA-aanbod uitgebreid voor één van de systeemaanbieders. De zorg aan die jeugdigen is daarmee per 2023 omgezet naar het LTA-contract en verklaart daarmee deels de stijging van de instroom. Ondanks de ambitie om jeugdigen die hulp met verblijf nodig hebben meer in pleegzorg te plaatsen, is het aantal jongeren in pleegzorg in 2023 gedaald. Kinderen worden langer ambulant behandeld. Als uiteindelijk toch plaatsing buiten het gezin nodig is, dan is de problematiek van de jeugdigen voor veel pleegzorggezinnen te zwaar.

Daghulp voor de forensische doelgroep is sinds 2023 onderdeel van het regionale contract (opdracht D). Daarnaast zien we nog onvoldoende doorstroom naar lokale jeugdhulp en de (extra) inzet van daghulp als alternatief voor onderwijs.

26 Instroom specialistische jeugdhulp-arrangementen (PGB) Indicator/kengetal

%

Instroom specialistische jeugdhulp per opdracht (PGB): * B Opname * C Langdurig verblijf * D Steun, hulp of behandeling (overgang) * D Steun, hulp of behandeling (nieuw) * E Ambulantehulpverlening

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Vanaf 2023 is de nieuwe inkoop Jeugdhulp gestart met nieuwe opdrachten, waardoor vergelijking met voorgaand jaar (2022) moeilijk te maken is.

1 4 106 161 249

1 16 57

-

27 49

1 4 53

47 159

Afname ten opzichte van 2022 is te verklaren door verwijzigingen naar de Knooppunten.

27 Instroom aantal indicaties specialistische jeugdhulp-arrangementen op basis van aantal resultaatgebieden Indicator/kengetal

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

Aantal indicaties die bestaan uit: * 1 tot en met 3 ondersteuningselementen / resultaatgebieden * 4 of 5 ondersteuningselementen / resultaatgebieden * meer dan 5 ondersteuningselementen / resultaatgebieden

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Vanaf 2023 is de nieuwe inkoop Jeugdhulp gestart met nieuwe opdrachten, waardoor vergelijking met voorgaand jaar (2022) moeilijk te maken is.

3.495 422

1.055 150

914 170

826 68

2.795 388

Pagina 10 van 11

28 Uitstroom aantal indicaties specialistische jeugdhulp-arrangementen Indicator/kengetal

Geheel 2022 T1 2023

T2 2023

T3 2023

Geheel 2023

%

Uitstroom specialistische jeugdhulp-arrangementen: * Uitstroom * Gemiddelde duur (in maanden)

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen NB.: Vanaf 2023 is de nieuwe inkoop Jeugdhulp gestart met nieuwe opdrachten, waardoor vergelijking met voorgaand jaar (2022) moeilijk te maken is.

3.391 16,85

1.045 17,17

1.716 16,23

1.593 16,85

4.354 16,68

GR Jeugdhulp Rijnmond Let op: externe informatie en andere frequentie

29 Instroom jeugdbescherming (totaal GI) Indicator/kengetal

Geheel 2022

HJ 1

HJ 2

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

Instroom jeugdbescherming: * Ondertoezichtstelling (OTS)

366

216

188

402

10%

* Jeugdreclasseringsmaatregel (JR)

251

177

175

320

27%

Instroom 2023 is toegenomen maar als het gaat om de algehele productie zet de dalende trend voort

* Voogdij

53

39

37

74

40%

Instroom voogdij maatregelen is tov 2022 toegenomen in 2023

Geheel 2023

%

Compacte inhoudelijke duiding op ontwikkelingen

30 Uitstroom jeugdbescherming (totaal GI) Indicator/kengetal

Geheel 2022

HJ 1

HJ 2

Uitstroom jeugdbescherming (totaal GI): * Ondertoezichtstelling (OTS)

525

275

276

527

0%

* Jeugdreclasseringsmaatregel (JR) * Voogdij

292 111

174 52

163 48

315 100

8% -10%

Pagina 11 van 11

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=RotterdamRaad&id=3452848a-d450-4cf0-b7cf-7039d010bedc