[24bb001317] Bijlage 1 behorende bij 24bb001318 - Monitor Werk & Inkomen 3e tertaal 2023
Tekst van het document
Monitor Werk Å Inkomen
3e tertaal 2023 Gemeente Rotterdam
Inhoudsopgave Indicatoren
Pagina
Indicatoren
Pagina
A
Algemeen: Bijstandsvolume
3
E
Actielijn: Zorgen voor meer passend werk
20
A.1 A.1.1 A.2 A.3 A.4
Aantal bijstandsuitkeringen (Participatiewet, IOA en BBZ) In- en uitstroom bijstand Aantal jongeren in de bijstand Aantal bijstandsuitkeringen verstrekt aan statushouders Saldo BUIG (incl LKS)
4 5 6 6 7
E.1 E.2 E.3 E.4
Aantal Rotterdammers aan het werk met loonkostensubsidie (LKS) Aantal gerealiseerde gemeentelijke garantiebanen Aantal gerealiseerde werkplekken Nieuw Beschut Werk Realisatie Social return verplichtingen
21 22 22 23
F
Actielijn: Meer focus en samenwerking op de regionale arbeidsmarkt
24
B
Actielijn: Duurzame uitstroom stimuleren
8
Begeleiding naar duurzaam werk
24
9 10
G
Dienstverlening
25
B.3 B.4
% Herinstroom van de instroom in de bijstand Aantal uitstroom uit de bijstand - naar werk - naar ondernemerschap Aantal in- en uitstroom jongeren bijstand Aantal parttime werk
F.1
B.1 B.2
11-12 13
G.1 G.2 G.3 G.4
Totaal aantal ingediende klachten % Tijdig afgehandelde klachten (4 weken) Aantal ingediende klachten bejegening % Tijdig terugbellen
26 26 26 26
C
Actielijn: Zorgen voor rechtmatige inkomensvoorziening
14
C.1.1 Aantal afgeronde fraudeonderzoeken (meldingen burger) C.1.2 Aantal afgeronde fraudeonderzoeken (meldingen collega's en instanties) Onderzoeken obv signalen Inlichtingenbureau (bestandskoppeling) C.2 Aantal afgeronde heronderzoeken C.3 Aantal aanvragen (Participatiewet, IOA en BBZ) C.4 % Afhandeling aanvraag binnen wettelijke termijn C.5 % Tijdige verwerking inkomstenverrekeningen (binnen 4 weken) C.6 % Rechtmatige verstrekking bijstandsuitkeringen
15 15 16 17 18 18 18 18
D
Actielijn: De ontwikkeling van mensen bevorderen
19
D.1 D.2
% werkzoekenden P010 met een geregistreerde tegenprestatie % kansrijke werkzoekenden P010 zet een vervolgstap in de persoonlijke ontwikkeling
19 19
Bijlagen A B
Regionale arbeidsmarktontwikkelingen Omschrijving indicatoren
27 30
2
A. | Algemeen | Bijstandsvolume 1
Indicator
T12023
T2 2023
T3 2023
Tm T3 2023
Streefwaard e 2023
A. 1
Aantal bijstandsuitkeringen (Participatiewet, IOA en BBZ) Instroom Uitstroom
33.155 2.271 2.091
32.864 2.171 2.462
32.649 2.212 2.427
32.649 6.654 6.980
32.325 8.425 9.475
A
Aantal jongeren in de bijstand
2.449
2.477
2.526
2.526
A. 3
Aantal bijstandsuitkeringen verstrekt aan statushouders
2.477
2.542
2.555
2.555
Indicator
A.4
Saldo BUIG (incl LKS) x mln euro
2022
Begroting 2023
1e herziening 2023
2e herziening 2023
Jaarrekening 2023
-C 2,7
C 3,9
-C 18,8
-C 18,8
-C 13,1
3
A.1 | Aantal bijstandsuitkeringen (Participatiewet, IOA en BBZ) A.1 Aantal bijstandsuitkeringen
Toelichting:
33.400 33.150
33.200 33.000
32.975
^ Onze collegedoelstelling is om het aantal bijstandsuitkeringen te laten dalen naar 30.000 eind 2025.
33.086
32.988 32.864 32.733
32.800
32.606 32.600
32.649 32.568
32.325
32.400 32.200
^ Het bijstandsvolume steeg licht in de eerste maanden van dit jaar door een hogere instroom. De dalende trend vanaf april liep door tot en met november. In december was er sprake van een stijging. Deze stijging wordt veroorzaakt door een toename van het aantal jongeren en statushouders in de bijstand in de maand december. Het aantal bijstandsuitkeringen bedroeg eind december 2023 32.649. Het bijstandsvolume is ten opzichte van de eindstand 2022 gedaald met 326 uitkeringen.
Bijstandsvolume (BUIG-uitkeringen) in vergelijk met de G4 (1 januari 2022 = 100) 100,50'^ 99,500Zo 98,500Zo 97,500Zo 96,50'^ 95,500Zo 94,500Zo 93,50'^ 92,5007o
ŷ 4
je ■ Rotterdam
■Amsterdam
■ Den Haag
,rř ■ Utrecht
• G4
#
#
Landelijk
De landelijke cijfers (blauwe lijn) over januari tot en met juli 2023 zijn nader voorlopige cijfers en augustus tot en met oktober 2023 zijn voorlopige cijfers.
4
A.1.1 | In- en uitstroom bijstand In- en uitstroom bijstand per maand
400 jan-23
feb-23
mrt-23
apr-23
mei-23
jun-23 'Uitstroom totaal
sep-23
o kt-23
nov-23
dec-23
sep-23
okt-23
nov-23
dec-23
Instroom
In- en uitstroom bijstand cumulatief 7.500 7.000 6.500
6.000 5.500 5.000 4.500 4.000 3.500 3.000 2.500
2.000 1.500
ĩ.000
jan-23
feb-23
mrt-23
apr-23
mei-23
jun-23 Uitstroom
Instroom
5
A.2 Å A.3 | Jongeren en statushouders in de bijstand A.2 Aantal jongeren in de bijstand
Toelichting: 2.600
2.542
2.563
2.500
Ĵ.A77 2,449
2.437
2.392 2.400 2.333
^ A.2 Jongeren in de bijstand
2.526
2.512 2.418
Zie voor toelichting dia 12
2.436.
2.330
2.307
2.300
2.200 2.100
2.100
2.000
A.3 Aantal bijstandsuitkeringen verstrekt aan statushouders
Toelichting:
2.600 2.541 2.522 2.503
2.500
2.451 2.412
2.400
2.469
2.481
2.544
2.555 2.530 2.504
^ A.3 Aantal uitkeringen verstrekt aan statushouders
2.506
In 2023 zien we - met uitzondering van september en oktober - een toename van het aantal statushouders in de bijstand. Deze toename heeft vooral te maken met de stijging van de taakstelling (huisvesten van statushouders).
2.380
2.300
2.200
6
A.4 | Saldo BUIG (incl LKS) Bedragen x 1 mln euro
2022
Begroting 2023
1e herziening 2023
2e herziening 2023
Jaarrekening 2023
Uitkeringslasten als percentage van het rijksbudget
100,5y0
100,7y0
103,4y0
103,4y0
102,4y0
Totale uitkeringslasten
C 526,4
C 524,6
C 565,7
C 565,7
C 563,9
Rijksbudget
C 523,7
C 528,5
C 546,9
C 546,9
C 550,8
Saldo
-C 2,7
-C 3,9
-C 18,8
-C 18,8
-C 13,1
Toelichting: ^ Het BUIG-saldo is het verschil tussen het ontvangen budget voor bijstandsuitkeringen (BUIG) en de uitgaven aan bijstandsuitkeringen en loonkostensubsidies. Gedurende het jaar wordt de begroting meermaals aangepast aan de hand van opeenvolgende beschikkingen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en van nieuwe ramingen van de verwachte uitkeringslasten. ^
Het definitieve BUIG-budget 2023 voor Rotterdam bedraagt C 550,8 mln. Dit is bijna C 4 mln meer dan het nader voorlopig budget. Het hogere budget voor Rotterdam is het gevolg van een hogere landelijk macrobudget voor 2023; dit is namelijk geactualiseerd op basis van o.a. de verwerking van de realisatiecijfers (volume en prijs) over 2022, nieuwe inzichten in de conjunctuur, effecten van rijksbeleid en de loon- en prijsbijstelling.
^
De totale uitkeringslasten (inclusief LKS) in 2023 bedragen C 563,9 mln. Dit is bijna C 2 mln minder (afwijking van minder dan 0,5%) dan werd geraamd voor 2023. Voor de raming van de uitkeringslasten is in de 1e en 2e herziening uitgegaan van het beoogde doel om te komen tot de collegetarget van 30.000 eind 2025 (namelijk 32.325 einde 2023). Alhoewel dit net niet is gehaald (32.649, zie sheet 4) is er toch een klein financieel voordeel omdat het gemiddelde jaarvolume iets lager is dan waar in de raming van is uitgegaan. Ook is de gemiddelde prijs iets lager dan geraamd.
^
^
Per saldo is er in 2023 nog steeds sprake van een tekort op de BUIG, namelijk C 13,1 mln. Dit tekort is kleiner dan werd geraamd in de 1e en 2e herziening (C 18,8 mln).
^
Door deze meevaller (C 5,7 mln) hoeft er minder vanuit de reserve BUIG te worden onttrokken. De reserve komt daarmee eind 2023 uit op circa C 30,7 mln.
7
B. | Actielijn | Duurzame uitstroom stimuleren Indicator
T12023
T2 2023
T3 2023
Tm T3 2023
Streefwaar de 2023
B.1
% Herinstroom van instroom in de bijstand
12,57
10,37
12,307o
11,77
n.v.t.
B-2
Aantal uitstroom uit de bijstand -naar werk* - naar ondernemerschap
2.091 977 102
2.462 1.011 126
2.427 1.045 124
6.980 3.033 352
9.475 4.825
Aantal instroom jongeren in de bijstand
607
579
613
1.799
Aantal uitstroom jongeren uit de bijstand
320
436
439
Aantal parttime werk
1.453
1.448
1.663
B.3.2
1.663
*In de 2e tertaal rapportage was een lagere uitstroom naar werk gerapporteerd over T1 en T2 (964 resp. 991). De reden van de wijziging is het achteraf bijstellen van de uitstroomreden (van overige naar werk) ** Het aantal uitkeringsgerechtigden dat voldoet aan de definitie 'parttime werk' wordt ieder tertaal vastgesteld. Dit aantal kan in de praktijk nog wijzigen, doordat inkomsten met terugwerkende kracht worden aangepast.
8
B.1 | Herinstroom in de bijstand B.1 0Z0 Herinstroom van de totale instroom per maand
Toelichting:
700 600
-
—
500
-
—
400
-
—
300
-
—
200
-
—
100
-
—
^ B.1 % Herinstroom van de totale instroom per maand Het gemiddelde herinstroom 0Z0 over 2023 is H.7% en vrijwel stabiel. Een sterke arbeidsmarkt draagt hier aan bij. Er is specifiek aandacht voor de her instromers in de bijstand. Die worden bij terugkeer gekoppeld aan de laatst bekende contactpersoon. Dit proces wordt gewaarborgd.
;
0 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------jan-23 feb-23 mrt-23 apr-23 mei-23 jun-23 jul-23 aug-23 sep-23 okt-23 nov-23dec-23 B Instroom
% Herinstroom
Instroom en herinstroom t/m T3
Instroom en herinstroom in T3
% Herinstroom
12^
% Herinstroom
Totaal
2.212
Herinstroom
273
1.939
500
Totaal
6.655
Herinstroom
Instroom
0
11^
1.000
1.500
2.000
781
Instroom
5.874
2.500
0
1.000
2.000
3.000
4.000
5.000
6.000
7.000
9
B.2 | Uitstroom (naar werk š ondernemerschap) Uitstroom per maand naar categorie
Toelichting:
800
Om meer uitstroom naar werk te genereren is gefocust op de volgende zaken: Meer aandacht voor kansrijke werkzoekenden. Daarnaast heeft de focus gelegen op meer persoonlijke aandacht, o.a. door meer (fysieke) gesprekken te voeren en de organisatie van kleinschalige, wijkgerichte events. Tevens is gestart met het ontwikkelen van leerlijnen voor de zorg en de energietransitie, waarbij zowel aan de ontwikkeling als de bemiddeling van werkzoekenden wordt gewerkt. Met werkgevers hebben wij in 2023 ingezet op nieuwe samenwerkingsafspraken, waarmee werkzoekenden al dan niet via een ontwikkeltraject kunnen uitstromen. In de afgelopen jaren zijn de belemmeringen bij werkzoekenden toegenomen en complexer geworden. Als gevolg hiervan is het aantal werkzoekenden bij W&I die bemiddelbaar zijn in 2023 gedaald met 490 werkzoekenden.
700 600 315
500 400
299
238
202
312
278
290
286
265
275
36
99
300
296
200 100
244
247
272
jan-23
feb-23
mrt-23
214
263
257
243
248
263
290
275
mei-23
jun-23
jul-23
aug-23
sep-23
okt-23
nov-23
B Opleiding
B Overig
217
0 apr-23
■ Werk
B Naar ondernemerschap (werk)
Totale uitstroom per uitstroomreden in T3 Totaal
T otale uitstroom per uitstroomreden t/m T3 2.427
Overig
dec-23
Totaal
1.122
6.981
Overig
3.276
Opleiding
| 136
Opleiding
| 320
Naar ondernemerschap (werk)
124
Naar ondernemerschap (werk)
352
Werk
1.045 0
■ Werk
500
1.000
«Naar ondernemerschap (werk)
1.500
" Opleiding
Werk 2.000
«Overig
2.500
3.000
«Totaal
3.033 0
■ Werk
1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 6.000 7.000 8.000
«Naar ondernemerschap (werk)
«Opleiding
«Overig
« Totaal
10
B.3 | In- en uitstroom jongeren bijstand Uitstroom jongeren < 27 jaar per maand per uitstroomreden
Uitstroom jongeren < 27 jaar t/m T3
200 - waarvan naar overig
180 160
- waarvan naar opleiding
43
140
28
- waarvan naar ondernemerschap
120 100
34 90
80 32 60
39 26
29
27
27
33
16
43
27
274 | 42
- waarvan naar werk
41
65
505
- totaal
H 0
24
40 20
31
374
37
34
37
49
42
42
51
47
49
47
totaal
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
« - waarvan naar werk
« - waarvan naar ondernemerschap - waarvan naar opleiding
0 jan-23
feb-23
mrt-23
apr-23
mei-23
jun-23
jul-23
aug-23
sep-23
okt-23
nov-23
dec-23
" - waarvan naar overig
M - waarvan naar werk M - waarvan naar ondernemerschap M - waarvan naar opleiding M - waarvan naar overig
11
B.3 | In- en uitstroom jongeren bijstand In- en uitstroom jongeren per maand vanaf 1-1-2022 186
200
180
180 160
140 14: 138
140
126
120
101
160
151 131
133
124
181
177 160
156
151 36 137
In- en uitstroom jongeren cumulatief vanaf 1-1-2022
142 127
84
92 93
126
87 86 85
93
117
76 73 79
1.800 1.633
1.600 111
100
2.000
1.400 1.200 1.202 1.086
1.000
80
800
60
600
40
400
20
200
950 790
247
0
jv'
jy
y
»v
y
y
«e*
Uitstroom jongeren
s?
y
^
y
«ŕ
y
f
Instroom jongeren
y
—1.799 1.618 1.458 1.332 1.186 1.066 1.13111.195 924 1.020 768 903 607 756 443 579 492 399 320
tşr Uitstroom jongeren cumulatief
Instroom jongeren cumulatief
Toelichting: Aan het eind van het derde tertaal ontvingen 2.526 jongeren een bijstandsuitkering. De bovenstaande tabel "in- en uitstroom jongeren cumulatief" toont dat de kloof tussen de instroom en de uitstroom steeds groter wordt. Hierdoor neemt het bijstandsvolume geleidelijk toe. In de tabel "instroom -en uitstroom jongeren per maand" zien we dat alleen in de maanden augustus en september 2023 meer jongeren uit de uitkering stroomden dan dat er instroomden. Deze uitstroompiek is gerelateerd aan de start van het nieuwe opleidingsjaar. We zien een opvallende toename in het aantal jongeren dat instroomt na beëindiging van een dienstverband en niet voor een WW-uitkering in aanmerking komt, bijvoorbeeld omdat zij niet lang genoeg hebben gewerkt om aan de wekeneis te voldoen. Het UWV neemt ook een stijgende trend waar en ziet de laatste maanden van 2023 een toename van 17% van het aantal jongeren ten opzichte van een jaar eerder. Daarnaast zagen we de instroom van jonge statushouders in 2023 met 10% toenemen ten opzichte van 2022. Aan het einde van het laatste tertaal bestond 20% van de caseload van het Jongerenloket uit jonge statushouders. Kenmerkend voor de groep jongeren die op dit moment instroomt, is dat zij hun weg op de arbeidsmarkt niet zelfstandig kunnen vinden, bijvoorbeeld omdat zij een arbeidsbeperking hebben.
Hierdoor lukt het hen niet om een baan te verkrijgen of vast te houden. Deze jongeren hebben ondersteuning nodig voordat zij de stap naar (gesubsidieerd) werk of een opleiding kunnen maken. Voor jonge statushouders geldt dat zij gespecialiseerde ondersteuning ontvangen met als doel hen zo snel mogelijk zelfstandig te laten participeren in de samenleving. Meestal stromen zij uit naar een opleiding. Het Jongerenloket actualiseert haar trajectenaanbod continu op de benodigde ondersteuning van jongeren in de caseload. Daarbij is het van belang dat er meer banen worden gevonden (gecreëerd) op een niveau dat aansluit bij de mogelijkheden van de jongeren en er op de werkplek goede begeleiding wordt geboden.
B.4 l Parttime werk Aantallen Parttime werk*
T12023
T2 2023
T3 2023
1.453
1.448
1.663
* Het aantal uitkeringsgerechtigden dat voldoet aan de definitie 'parttime werk' wordt ieder tertaal vastgesteld. Dit aantal kan in de praktijk nog wijzigen, doordat inkomsten met terugwerkende kracht worden aangepast.
Toelichting : * Dit is een nieuwe indicator, waardoor er geen betrouwbare cijfers met terugwerkende kracht gegeven kunnen worden. Het aantal parttime werken tot september is bijgesteld zoals aangegeven in Tertaal 2. De gegevens van tertaal 3 zijn voorlopig. * Personen die parttime werken hebben vaak een kortere afstand tot de arbeidsmarkt. Er is extra aandacht voor deze groep. Om uiteindelijk uren uit te breiden of door te stromen naar een andere baan. Om zo volledig uitkeringsonafhankelijk te worden.
13
C. | Actielijn | Zorgen voor rechtmatige inkomensvoorziening Indicator
C.1.1 C.1.2 C.2 Extra C.3 C.4 C.5 C.6
Aantal afgeronde fraudeonderzoeken (meldingen Rotterdammer) Aantal afgeronde fraudeonderzoeken (meldingen collega)
T12023
T2 2023
T3 2023
Streefwaarde 2023
231
213
266
700
74 687
29 1.715 454
150 3.500 n.v.t.
Aantal afgeronde heronderzoeken Aantal onderzoeken obv signalen Inlichtingenbureau
548
61 689 449
Aantal aanvragen (Participatiewet, IOA en BBZ)
3.644
3.430
3.572
n.v.t.
90,77
91,77
90,807
> 90,07
98,870
98,67
98,707
> 90,07
n.v.t.
n.v.t.
n.n.b.
> 97,07
% Afhandeling aanvraag binnen wettelijke termijn % Tijdige verwerking inkomstenverrekeningen (binnen 4 weken) % Rechtmatige verstrekking bijstandsuitkeringen
14
C.1.1 Å C1.2 | Fraudeonderzoeken Indicator Aantal afgeronde fraudeonderzoeken (meldingen Rotterdammer) Aantal afgeronde fraudeonderzoeken (meldingen C.1.2 collega's en instanties) C.1.1
Totaal
2022
T12023
Tm T2 2023
Tm T3 2023
Streefwaarde 2023
279
231
444
710
700
162
74
135
164
150
441
305
579
874
850
Fraudeonderzoeken
2023 Aantal afgerond
Aantal rechtmatig
O/
/o Aantal Z Onrechtmatig** Rechtmatig** onrechtmatig
Aantal uitkering beëindigd
Z Uitkering beëindigd**
Aantal uitkeringen aangepast
O/ Aantal Z Z Uitkeringen Terugvorder Terugvorder Terugvorder aangepast** ing bedrag ingen ingen**
C.1.1
Meldingen Rotterdammer*
710
547
77Z
163
23Z
75
11Z
59
8Z
98
14Z
C 648.595
C.1.2
Meldingen collega's en instanties*
164
73
45Z
91
55Z
66
40Z
23
14Z
34
21Z
C 103.094
Totaal fraudeonderzoek
874
620
717
254
297
141
16070
82
97
132
157
C 751.689
*Ten behoeve van de registratiekwaliteit worden er tussentijds correcties doorgevoerd in deze getallen waardoor ze op enkele aantallen kunnen afwijken. In de tertaal monitor blijven wij de cijfers updaten zodat u goed geïnformeerd blijft. ** Alle percentages zijn t.o.v. het aantal afgeronde onderzoeken.
Toelichting : Tot en met eind december zijn er 710 fraudeonderzoeken op basis van vermoedelijke fraude van Rotterdammers (doelstelling 700) en 164 fraudeonderzoeken naar aanleiding van een melding van een collega of instantie (doelstelling 150) afgerond. In totaal zijn er 874 fraudeonderzoeken afgerond en is de doelstelling van totaal 850 fraudeonderzoeken behaald. Ten opzichte van 2022 is dit een significante stijging en is het aantal afgeronde fraudeonderzoeken bijna verdubbeld. De reden is de herijking van de handhavingsaanpak. Het doel hiervan is onder meer een duidelijke verbetering te laten zien in de effectiviteit van het toezicht- en handhavingsproces, de boodschap uitzenden dat fraude niet loont en het bieden van een duidelijk handelingsperspectief aan de uitvoering. Zo wordt er vanuit de keten toezicht en handhaving meer samengewerkt met collega's om vermoedens van fraude kenbaar te maken en te onderbouwen, zodat deze onderzocht kunnen worden.
15
Onderzoeken obv signalen Inlichtingenbureau (Bestandskoppelingen) Indicator Aantal afgeronde onderzoeken
2022
T12023
Tm T2 2023
Tm T3 2023
Streefwaarde 2023
1.862
548
997
1.451
n.v.t.
Aantal uitkering beëindigd
7 Uitkering beëindigd**
Aantal uitkeringen aangepast
7 Uitkeringen aangepast**
384
2607o
600
41070
Onderzoeken obv signalen Inlichtingenbureau
Aantal afgeronde onderzoeken*
2023
Aantal afgerond
Aantal rechtmatig
1.451
273
o/
O/ 7 Aantal 7 Rechtmatig** onrechtmatig Onrechtmatig**
197
1178
817
Aantal 7 Terugvorder Terugvorder Terugvorder ingen** ing bedrag ingen 610
42070
C 979.242
*Ten behoeve van de registratiekwaliteit worden er tussentijds correcties doorgevoerd in deze getallen waardoor ze op enkele aantallen kunnen afwijken. In de tertaal monitor blijven wij de cijfers updaten zodat u goed geïnformeerd blijft. ** Alle percentages zijn t.o.v. het aantal afgeronde onderzoeken.
Toelichting: In het afdoeningsvoorstel 'uitbreiden indicatoren handhaving' (23bb005740) bent u geïnformeerd dat wij vanaf deze tertaal rap portage uitgebreider over handhavingsactiviteiten rapporteren. Het afhandelen van signalen vanuit het Inlichtingenbureau is daar een onderdeel van. Het Inlichtingenbureau is een gegevensknooppunt tussen gemeenten en andere overheidspartijen zoals de Belastingdienst en het UWV. Vanuit deze partijen ontvangen wij signalen van mogelijke onrechtmatigheden waar naar wij onderzoek doen. Deze signalen, zoals bijvoorbeeld een signaal over te hoog bankvermogen, pensioenuitkering of signalen dat iemand gedetineerd of voortvluchtig is zijn feitelijk en bieden een concrete aanleiding om een rechtmatigheidsonderzoek in te stellen. Dit resulteert in het hoge percentage onrechtmatigheid ten opzichte van de fraudeonderzoeken op basis van meldingen van vermoedelijke fraude die wij uitvoeren.
16
C.2| Heronderzoeken Indicator
2022
T12023
Tm T2 2023
Tm T3 2023
Streefwaarde 2023
C.2
2.261
687
1.376
3.091
3.500
Aantal afgeronde heronderzoeken
Heronderzoeken
Aantal heronderzoeken*
2023 Aantal afgerond
Aantal rechtmatig
3.091
2.767
O/
/o Aantal Rechtmatig** onrechtmatig 90Z
324
O/
Onrechtmatig** 10Z
Aantal uitkering beëindigd
Z Uitkering beëindigd**
Aantal uitkeringen aangepast
42
1Z
276
Aantal Z Uitkeringen Terugvorder aangepast** ingen 9Z
80
O/
Terugvorder ingen** 3Z
Terugvorder ing bedrag C 136.596
*Ten behoeve van de registratiekwaliteit worden er tussentijds correcties doorgevoerd in deze getallen waardoor ze op enkele aantallen kunnen afwijken. In de tertaal monitor blijven wij de cijfers updaten zodat u goed geïnformeerd blijft. ** Alle percentages zijn t.o.v. het aantal afgeronde onderzoeken.
Toelichting: In het 3e tertaal zijn flink meer heronderzoeken afgerond in vergelijking met de eerste twee tertalen. Reden hiervoor is dat andere teams het team Heronderzoek hebben ondersteund om een groot aantal heronderzoeken uit te voeren. In 2023 werden de bijstandsgerechtigden als volgt geselecteerd voor een heronderzoek: 1.
aselect;
2.
langst in de bijstand, en geen heronderzoek gehad.
Een heronderzoek is een checkgesprek om de juistheid van een uitkeringssituatie te bespreken. In de meeste heronderzoeken wordt geen onrechtmatigheid gevonden.
17
C.3 t/m 6 | Afhandeling aanvragen Indicator
2022
T12023
T2 2023
T3 2023
Tm T3 2023
Streefwaarde 2023
C.3
Aantal aanvragen (Participatiewet, IOA en BBZ)
13.909
3.644
3.430
3.572
10.646
n.v.t.
C.4
7 afhandeling aanvraag binnen wettelijke termijn
94,17
90,77
91,770
90,87
917
> 90,07
C.5
7 tijdige verwerking inkomstenverrekeningen binnen 4 weken
99,07
98,87
98,67.
98,77
98,77
> 90,07
C.6
7 rechtmatige verstrekking bijstandsuitkeringen*
98,407
n.n.b.
> 97,07
* wordt 1 keer per jaar (bij de jaarrekening) bepaald
Toelichting: * C.3 Aantal bijstandsaanvragen Het percentage afhandeling aanvragen binnen wettelijke termijn is ongeveer 917, de streefwaarde is het gehele jaar gehaald. * C.5 Tijdige verwerking Inkomstenverrekeningen. De mutaties die van invloed zijn op een bijstandsuitkering worden ruim binnen de norm afgehandeld. Hierdoor worden burgers op tijd geholpen en dit heeft ook een positief effect op het aantal inkomende telefoongesprekken en klachten.
18
D. | Actielijn | De ontwikkeling van mensen bevorderen Indicator
2022
Tm T1 2023
Tm T2 2023
Tm T3 2023
Streefwaarde 2023
D.1
7 Werkzoekenden P010 met een geregistreerde tegenprestatie
767
767
75,47
75,47
857
D.2
7 Kansrijke werkzoekenden P010 zet een vervolgstap in de persoonlijke ontwikkeling
337
77
25,807o
39,87
507
Toelichting: ^ D.1 T egenprestatie P010 Op 31 december 2023 heeft 75,47 van de werkzoekenden van Prestatie010 een geregistreerde tegenprestatie. Dit aantal is hetzelfde als in T2 en blijft achter bij de ambitie. De eerdere uitstroom van (relatief) kansrijke werkzoekenden, maakt dat de resterende groep werkzoekenden steeds meer ondersteuning nodig heeft om tot een tegenprestatie te komen. Onze ambitie realiseren we in een context van beperktere middelen. Met de herijking van de dienstverlening van de Participatiewet kiezen we ervoor om de meeste capaciteit in te zetten op Rotterdammers die een reële kans maken om, al dan niet na een ontwikkeltraject, uit te stromen naar werk of school. Hoewel het aantal activeringscoaches daarmee is afgenomen, is het resultaat nagenoeg gelijk gebleven. ^ D.2 Vervolgstap persoonlijke ontwikkeling P010 Gedurende het laatste tertaal is het percentage kansrijke werkzoekenden dat een vervolgstap zet in hun persoonlijke ontwikkeling verder gestegen. In het tweede tertaal zette 25,87 van deze groep een vervolgstap, maar inmiddels steeg de teller naar 39,87. Dit is een positieve trend, waarbij we blijven streven naar verdere verbetering.
19
E. | Actielijn | Zorgen voor meer passend werk Indicator
Tm T1 2023
Tm T2 2023
Tm T3 2023
Streefwaarde 2023
E.1
Aantal Rotterdammers aan het werk met Loonkostensubsidie (LKS)
1.277
1.312
1.404
1.500
E.2
Aantal gerealiseerde gemeentelijke garantiebanen
527,6
542,1
550,8
550,5
E.3
Aantal gerealiseerde werkplekken Nieuw Beschut Werk
248
272
311
317
E.4.1
Realisatie social return verplichtingen in euro's (cumulatief)
C 11.463.414
C 23.024.550
C 35.060.887
E.4.2.
Realisatie social return verplichtingen t.o.v. het contractuele potentieel (7 o.b.v. cumulatief bedrag)
817
1037
94070
957
20
E.1 l Loonkostensubsidie Indicator
2022
Tm T1 2023
Tm T2 2023
Tm T3 2023
Streefwaarde 2023
E.1
1.179
1.277
1.312
1.404
1.500
Aantal Rotterdammers aan het werk met loonkostensubsidie (LKS)
Toelichting: ^
E.1 Aantal Rotterdammers aan het werk met loonkostensubsidie (LKS)
De Participatiewet biedt met loonkostensubsidie (LKS) een effectief middel om meer mensen aan de slag te helpen. Met deze subsidie krijgt een werkgever compensatie voor een beperkte arbeidsproductiviteit. Het vaker inzetten van deze subsidie biedt meer kwetsbare werkzoekenden een kans op duurzaam werk. In 2023 worden daartoe verschillende inspanningen verricht. Een daarvan is de mensen die in aanmerking komen voor loonkostensubsidie vaker vroegtijdig en beter te herkennen. Verder wordt al tijdens de arbeidsontwikkeling gezocht naar een passende baan. Voor 2023 was de ambitie een netto groei naar 1.500 Rotterdammers aan het werk met LKS. Op 31 december 2023 hebben 1.404 Rotterdammers een LKS-baan. Het aantal Rotterdammers aan het werk met LKS is toegenomen, maar de toename is minder dan waarop was ingezet voor 2023. Enkele externe en interne factoren die hierop van invloed zijn: stoppen van relatief veel arbeidsovereenkomsten met LKS, minder (passende) vacatures beschikbaar, mogelijkheden LKS en ondersteunende faciliteiten nog te weinig bekend bij werkgevers en binnen onze eigen organisatie meer focus nodig op het (duurzaam) matchen en plaatsen en voor de begeleiding van werkgevers. Met deze uitdagingen zijn we aan de slag om het aantal Rotterdammers aan het werk met LKS in 2024 te laten toenemen en de achterstand in te lopen.
In een separate brief zal de raad nader geïnformeerd worden over de voortgang ketenaanpak LKS. Deze brief gaat in op de realisatie, de uitdagingen, de inzet in 2023 en de geplande inzet voor 2024.
21
E.2 en E.3 | Garantiebanen en Nieuw Beschut Werk Indicator
2022
Tm T1 2023
Tm T2 2023
Tm T3 2023
Norm 2023
E.2 Aantal gerealiseerde gemeentelijke garantiebanen
509
527,6
542,1
550,8
550,5
E.3 Aantal gerealiseerde werkplekken Nieuw Beschut Werk
237
248
272
311
317
Toelichting: E2: Aantal gerealiseerde gemeentelijke garantiebanen Het aantal gemeentelijke garantiebanen (GGB) is eind december 2023 550,8 garantiebanen van 25,5 uur per week. Daarmee is de doelstelling voor 2023 behaald. E3: Aantal gerealiseerde werkplekken Nieuw Beschut Werk Met 311 Nieuw Beschut werkplekken is de gemeentelijke doelstelling van 317 banen nagenoeg gehaald. Dit betekent ook dat er sprake is van een inhaalslag in het aantal Nieuw Beschut werkplekken t.o.v. de landelijke doelstellingen1. In het derde tertaal is een duidelijke groei van het aantal Nieuw Beschut werkplekken te zien, waardoor er is ingelopen op de eerdere achterstanden. We hebben meer inzicht gekregen in de uitstroomfactoren en het aantal intakes van mensen met een indicatie Nieuw Beschut is opgeschroefd. Op deze manier is de tijd tussen een positief advies Nieuw Beschut en instroom op een Nieuw Beschut werkplek voor de kandidaat verkort en kunnen kandidaten sneller aan het werk bij Rotterdam Inclusief. Om de groei in 2024 door te zetten blijft de werkgroep voor verbetering Nieuw Beschut bij elkaar komen om verbetermogelijkheden te signaleren en daarop te kunnen blijven sturen.
iVanuit het Rijk is er tot 2025 aan gemeentes naar evenredigheid een taakstelling opgelegd voor Nieuw Beschut. De taakstelling neemt jaarlijks toe, in de verwachting dat het Nieuw Beschut-bestand meegroeit. Sinds 2021 wordt gewerkt met een aangepaste Rotterdamse doelstelling: we willen tenminste de jaarlijkse stijging in de landelijke taakstelling realiseren, plus de eventueel opgelopen achterstand in het vorige jaar. In 2023 bedroeg de landelijke taakstelling een stijging van 8'^ (30 werkplekken). Het aantal werkplekken is in 2023 gestegen met 74, een groei van 31^ t.o.v. 2022. Het verschil t.o.v. de landelijke doelstelling bedraagt 19'^, dit was in 2021 nog 38'^.
22
E.4 l Realisatie Social return Indicator
2022
Tm T1 2023
Tm T2 2023
Tm T3 2023
E.4.1
Realisatie social return verplichtingen in euro's
C37.804.398
C11.463.414
C23.024.550
C35.060.887
E.4.2
Realisatie social return verplichtingen t.o.v. het contractuele potentieel
997
817
10307o
947
Streefwaarde 2023
957
Toelichting: * E.4.1 + E.4.2 Realisatie social return verplichtingen in euro's en t.o.v. het contractuele potentieel Contracten hebben verschillende looptijden die veelal jaar overstijgend zijn. Dat we nu net onder de 957 zijn geëindigd qua realisatie heeft met name te maken met het feit dat een aantal contracten in de loop van 2023 is afgesloten en pas volgend jaar tot realisatie leidt (en daarmee het totaal percentage beïnvloedt). Positief is dat we een stijgende lijn zien in het aantal contracten waar SR op van toepassing is. Tijdens de coronaperiode is er coulance geboden aan opdrachtnemers met een social return verplichting., dit in combinatie met andere coronasteunmaatregelen. Inmiddels wordt er weer ingezet op handhaving van social return verplichtingen waarmee we de realisatie willen verhogen.
23
F. | Actielijn | Meer focus en samenwerking op de regionale arbeidsmarkt In het coalitieakkoord 2022-2026, Eén Stad, is afgesproken om minimaal 6.000 Rotterdammers te begeleiden naar (nieuw) duurzaam werk. In het beleidskader Participatie 2023-2026 'Werk is geweldig!', door uw raad vastgesteld op 28 september 2023, hebben we deze ambitie verder uitgewerkt. In de periode 2023-2026 willen we met de inzet van het RAP, het RWC en de andere arbeidsmarktprojecten in totaal minimaal 6.000 personen uit de regio Rijnmond nieuwe ontwikkelkansen bieden om duurzaam werk te vinden of behouden. De totale opbrengst van al die activiteiten draagt bij aan het realiseren van deze ambitie. De focus ligt daarbij op maatschappelijk cruciale sectoren waar grote personeelstekorten zijn, zoals de zorg, de haven, het onderwijs, OV, veiligheid en techniek en het werk ten behoeve van de transitieopgaven (energie, digitaal, circulair). Hiermee helpen we meer Rotterdammers aan werk én komt er meer en goed personeel beschikbaar voor bedrijven zodat we economisch kunnen groeien als stad. Gemeente Rotterdam en de regio Rijnmond maken voor registratie gebruik van verschillende systemen.
Plaatsingen aan duurzaam werk In de loop van 2023 zijn er 952 plaatsingen gerealiseerd in kansrijke beroepen. Van deze plaatsingen zijn er 500 gerealiseerd in de maatschappelijk cruciale sectoren en/of werk gekoppeld aan de transitieopgaven. De meeste plaatsingen zijn gerealiseerd in de sectoren: gezondheidszorg en welzijn (pedagogisch medewerker kinderopvang), transport en logistiek, onderwijs en openbaarbestuur (inclusief veiligheid).
Plaatsing leerwerktrajecten en ondersteuning naar duurzaam werk Er worden verschillende programma's aangeboden aan werkzoekende met een bijstandsuitkering. In 2023 zijn er tot nu toe 205 kandidaten ingestroomd in een programma wat moet toe leiden naar werk in de sectoren met grote tekorten.
Duurzame plaatsingen en scholing vanuit regionale arbeidsmarktprojecten Er zijn 582 scholingsvouchers in 2023 verstrekt voor opleiding en scholing gericht op werk in de maatschappelijk cruciale sectoren. In de loop van 2024 gaan ook de resultaten van nog te starten arbeidsmarktprojecten als RAP, Werkcentrum Rijnmond, Doelstelling en realisatie JTF en HCCE hiervoor meetellen. 2023 2024 2025 2026 (stand van zaken aug. 2023)
Samenwerking met partners in projecten en programma's Het WSPR heeft met bijna 21.450 bedrijven in Rijnmond contact en bijna 34% hiervan is actief in de vitale sectoren en transities.
Doelstelling
750
Plaatsingen op duurzaam werk
500
Leerwerktrajecten en ondersteuning naar duurzaam werk
205
Duurzame plaatsing en scholing vanuit regionale arbeidsmarktprojecten
Totaal (2023)
1.287
1.250
2.000
2.000
G. | Dienstverlening Indicator
T12023
T2 2023
T3 2023
Norm 2023
G.1
Totaal aantal ingediende klachten
212
187
190
n.v.t.
G.2
0Z0 Tijdig afgehandelde klachten (binnen 4 weken)
8807o
8507o
8807o
ž 90yo
G.3
Aantal ingediende klachten bejegening
17
27
17
< 60
G.4
0Á Tijdig terugbellen
85%
85%
87%
ž 90o7o
25
G.1 t/m 4 | Klachten, bejegening en tijdig terugbellen Indicator
2022
T12023
T2 2023
T3 2023
Tm T3 2023
Norm 2023
G.1
Totaal aantal ingediende klachten
748
212
187
190
589
n.v.t.
G.2
% Tijdig afgehandelde klachten (binnen 4 weken)
897
887
8570
887
877
ž 907
G.3
Aantal ingediende klachten bejegening
29
17
27
17
61
< 60
G.4
% Tijdig terugbellen
837
857
857
877
867
ž 90o7o
Toelichting: - G.1 + G.2 + G.3 Over 2023 hebben we gemiddeld 200 klachten per tertaal ontvangen. Het aantal ingediende klachten in 2023 (589) is ten opzichte van 2022 (748) afgenomen. Hoewel dit positief is, valt het ons op dat de aard van de klachten complexer worden. Klachten bestrijken vaker meerdere gebieden. We halen de norm voor tijdige afhandeling binnen 4 weken ruimschoots met 88%. Het percentage tijdig afgehandelde klachten is gestegen tov vorig tertaal, van 85% naar 88%. De bejegeningsklachten zijn met 10 afgenomen.
^ G.4 % Tijdig terugbellen In 2023 hebben we diverse aanpassingen doorgevoerd in onze processen, resulterend in een verbetering van 3% in het tijdig terugbellen van burgers vergeleken met 2022. Voor 2024 zetten we ons in om deze vooruitgang voort te zetten. Een belangrijke nieuwe ontwikkeling is de implementatie van een realtime dashboard. Dit instrument biedt ons de mogelijkheid om zonder vertraging te monitoren waardoor we eerder kunnen bijsturen.
26
Bijlage A | Regionale economische ontwikkelingen BBP (2020-2023)
Faillissementen (2020-2023)
Volgens de eerste berekeningen daalde het volume BBP in het derde kwartaal van 2023. De daling komt vooral door een daling van het aantal investeringen in vaste activa, daling van voorraden en consumptie door huishoudens.
Het aantal faillissementen in Rijnmond is laag. Maandelijks neemt het aantal faillissementen licht toe. In de regio Rijnmond waren er in de laatste maanden, 18 faillissementen. De meeste faillissementen komen voor in de sectoren detailhandel, bouw en zakelijke dienstverlening.
Consumentenvertrouwen (2020-2023)
Producentenvertrouwen (2020-2023)
De stemming onder consumenten is nog steeds negatief en ligt onder het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar. In de laatste maanden van 2023 is het vertrouwen weer gestegen. Vooral de financiële situatie is verbeterd.
De producenten in de industrie waren in het laatste tertaal van 2023 negatiever dan de vergelijkbare periode vorig jaar. Fabrikanten zijn vooral pessimistisch over de orders en verwachte bedrijvigheid (drie maanden)
Verwachting groei personeel (2023)
Belemmeringen tekort aan personeel Nederland (2020-2023)
Het ondernemersvertrouwen is volgens de conjunctuurenquête Nederland gedaald. Het vertrouwen is voor het achtste kwartaal op rij negatief. Ca. 6% van de Nederlandse ondernemers verwacht een uitbreiding personeel (Q4-2023). Dit is in de sectoren: zakelijke-dienstverlening, ICT en groothandel.
In het tweede kwartaal 2022 gaven meer dan 4^ van de werkgevers aan dat ze een tekort aan personeel hadden. Sindsdien daalt dit tekort. Aan het einde van het derde kwartaal 2023 is dit gedaald naar 4^.
I
Laagste punt in de tijdreeks Hoogste punt in de tijdreeks
Bronnen: CPB.nl (2023), CBS.nl (2023), RijnmondInzicht.nl, conjunctuur indicator en faillissementen (2023)
27
Bijlage A | Regionale arbeidsmarktontwikkelingen Aantal banen Rijnmond (2020-2024)
Ontwikkeling uitzenduren (2022-2023)
In de loop der jaren is het aantal banen gestegen naar 701.600 in 2022. Het UWV verwacht dat het aantal banen zal stijgen tot 716.500 in 2024. Er komen 14.900 banen bij.
Het aantal uitzenduren blijft dalen. In 2023 is het aantal uitzenduren sterk gedaald. Gemiddeld daalt het aantal uren bijna 14%. De daling gemiddeld het grootst in het administratieve segment (-22%). In de industrie (-8%) en techniek L 1007o).
Aantal banen Rijnmond naar sector (2023) Het aantal banen is naar verwachting van het UWV in 2023 in alle sectoren gestegen. In de sector zorg 8 welzijn zijn de meeste banen (117.100) gevolgd door detailhandel (69.000). De sectoren zorg 8 welzijn, detailhandel, uitzendsector, zakelijke dienstverlening, onderwijs, industrie en vervoer en opslag vertegenwoordigen bijna 65% van de werkgelegenheid.
Prognose groei banen naar sector (2023-2024) Naar verwachting zal het aantal banen dalen in de bouwnijverheid en industrie sector. De meeste banen nemen procentueel toe in de sectoren landbouw, bosbouw en visserij, ICT, dienstverlening en horeca.
40.000
80.000
Belemmeringen tekort aan personeel naar sector Rijnmond (Q3-2023)
120.000
Bouwnijverheid Industrie Detailhandel Financiële d iensten Groothandel Horeca Informatie & communicatie Landbouw & visserij Onderwijs Openbaar bestuu r Overige diensten Specialistische zakelijke diensten Overige zakelijke diensten Vervoer en opslag Zorg & welzijn Uitzendbureaus & arbeidsbemiddeling
De sector zakelijke dienstverlening ervaart de meeste belemmeringen door een tekort aan personeel. De sectoren detailhandel en groothandel en vervoer en opslag ervaren meer belemmeringen dan gemiddeld.
0/
10/
20/
30/
40/
50/
60/
Verhuur en overige zakelijke diensten Handel Vervoer en opslag Totaal Industrie Specialistische zakelijke diensten Horeca Cultuur, sport en recreatie Informatie en communicatie Landbouw, bosbouw en visserij Overige dienstverlening Delfstoffenwinning
-2/ -1/ 0/ Bouwnijverheid Industrie Detailhandel Financiële dvl en onroerend goed Groothandel Horeca Informatie en communicatie Landbouw, bosbouw en visserij Onderwijs Openbaar bestuur, overheidsdienst Overige dienstverlening Specialistische zakelijke dvl Verhuur en overige zakelijke dvl Vervoer en opslag Zorg & Welzijn Uitzendbureaus & arbeidsbemiddeling
IľHlľ
1/ 2/ 3/ 4/ 5/
6/
Krapte-indicator (Q4-2023)
0,0
2,0
4,0
6,0
8,0
10,0 12,0 14,0
Agrarische beroepen Bedrijfseconomische en...
In Q4-2023 is de arbeidsmarkt nog steeds Commerciële beroepen krap tot zeer krap voor alle Creatieve en taalkundige beroepen Dienstverlenende beroepen beroepsgroepen. De arbeidsmarkt is het ICT beroepen krapst voor ICT-beroepen, pedagogische, Managers technische commerciële- en zorg en welzijn Openbaar bestuur, veiligheid en. beroepen. Pedagogische beroepen Technische beroepen Transport en logistiek beroepen Zorg en welzijn beroepen Krap
Bronnen: UWV.nl (2023), Bedrijvenregister en LISA (2023), RijnmondInzicht.nl, conjunctuur indicator (2023) en ABU (2023)
Zeer krap
28
Bijlage A | Vacature- en bestandsontwikkeling Ontwikkeling vacatures Rijnmond werkgevers (2021-2023)
Ontwikkeling vacatures Rotterdam werkgevers (2021-2023)
Het aantal vacatures is in de laatste maanden van 2023 weer toegenomen in de regio Rijnmond. In het laatste kwartaal van 2023 waren er meer dan 24.000 vacatures bij werkgevers, een stijging van 6%. Bij intermediairs waren er 32.700 vacatures, een daling van 2%.
De arbeidsmarkt is in het vierde kwartaal van 2023 hersteld van de daling van het aantal vacatures in het derde kwartaal. Het aantal vacatures is sterker gegroeid dan in de regio. Er waren 16.000 vacatures bij werkgevers, een stijging van 9% en bij intermediairs 20.500 vacatures, een daling van 5%.
Vacatures Rijnmond werkgevers en opleidingsniveau (2021-2023) De meeste vacatures bij werkgevers in de regio Rijnmond zijn voor het niveau HBO/WO (420^ en Midden (420^. Gemiddeld zijn er 3.800 vacatures per maand voor HBO/WO bijna 3.700 vacatures voor Midden. Het aantal vacatures voor het niveau Laag blijft hierbij achter 740. Voor het niveau Laag is het aantal vacatures bij intermediairs gemiddeld 1.280 per maand.
WW-uitkeringen Rotterdam (2021-2023) Het aantal WW-uitkeringen in Rotterdam is sinds 2020 gedaald. In 2023 zijn het aantal WW-uitkeringen met 9% toegenomen tot 7.839 WW-uitkeringen. Er zijn in 2023 meer vrouwen (10%) dan mannen (7%)werkloos geworden. Vooral de stijging onder jongeren is groot (17%).
Vacatures Rotterdam werkgevers en opleidingsniveau (2021-2023)
7.000
De meeste vacatures bij werkgevers in Rotterdam zijn voor het niveau HBO/WO (2.550) en Midden (1.980). De verhouding is respectievelijk 48% en 37%. Het aantal vacatures voor het niveau Laag was 330 (6%). Het aantal vacatures voor het niveau Laag bij intermediairs (530) ligt ruim hoger dan bij directe werkgevers.
5.000
3.000
HBO-WO
Midden
Laag
HBO-WO
Verhouding bijstand en vacatures Rotterdam (2021-2023, augustus) In het voorjaar 2021 waren er het minst aantal vacatures in Rotterdam en in mei 2022 waren er de meeste vacatures. Gelijk aan de stijging van het aantal vacatures daalde het bijstandsniveau in de stad. De afgelopen maanden stijgt het aantal mensen in de bijstand en daalde het aantal vacatures. Inmiddels stijgt het aantal vacatures weer.
Midden
Laag
37.000
20.000 18.000
36.000
16.000 35.000
j
34.000
14.000 12.000 10.000
33.000
8.000 6.000
32.000
4.000 31.000
2.000
30.000
0
(links) Bijstanduitkeringen
(rechts) Vacatures
Laagste punt in de tijdreeks Hoogste punt in de tijdreeks
Bronnen: UWV.nl (2023), Bedrijvenregister en LISA (2023), RijnmondInzicht.nl, JobFeed (2023), Gemeente Rotterdam (2023) en bewerking W&I.
29
Bijlage B | Omschrijving indicatoren Indicator
Omschrijving
Algemeen Aantal bijstandsuitkeringen
Het aantal verstrekte bijstandsuitkeringen is het kader van de Participatiewet (levensonderhoud krediethypotheek/lening en Uitkering levensonderhoud), IOAW, IOAZ en BBZ (beginnende en gevestigde zelfstandige) uitkeringen. Een bijstandsuitkering kan aan meerdere personen in hetzelfde huishouden worden verstrekt.
- waarvan aantal jongeren c 27 jaar
Het aantal verstrekte bijstandsuitkeringen aan jongeren tussen de 18 en 27 jaar
- waarvan aantal statushouders
Het aantal verstrekte bijstandsuitkeringen aan statushouders
Aantal instroom
Het aantal nieuw verstrekte bijstandsuitkeringen
- waarvan instroom jongeren < 27 jaar
Het aantal nieuw verstrekte bijstandsuitkeringen aan jongeren tussen de 19 en 27 jaar
Aantal uitstroom
Het aantal beëindigde bijstandsuitkeringen
Saldo BUIG
Het verschil tussen het ontvangen rijksbudget voor bijstandsuitkeringen (BUIG) en de uitgaven aan bijstandsuitkeringen
Actielijn: Duurzame uitstroom stimuleren Aantal uitstroom totaal (onderverdeling naar werk/opleiding/ondernemerschap/overig)
Het aantal bijstandsuitkeringen dat wordt beëindigd door uitstroom naar een betaald werk, door het volgen van een opleiding of door het starten van een onderneming.
- waarvan uitstroom jongeren (onderverdeling naar werk/opleiding/ondernemerschap/overig
Het aantal bijstandsuitkeringen voor jongeren tussen de 18 en 27 jaar dat wordt beëindigd door uitstroom naar een betaalde baan, door het volgen van een opleiding of door het starten van een onderneming.
Percentage herinstroom binnen 12 maanden
Het aantal nieuwe uitkeringen dat minder dan 12 maanden geleden vanuit de bijstand waren uitgestroomd naar betaald werk als percentage van de totale instroom.
Aantal parttime werk
Het aantal werkzoekenden dat verbonden is aan een bijstandsuitkering die parttime werken. Om als parttimer te worden aangemerkt geldt dat een bedrag van C 100 of hoger gedurende minimaal twee maanden of C 50 of hoger gedurende minimaal 3 maanden.
30
Bijlage B | Omschrijving indicatoren Indicator
Omschrijving
Actielijn: Zorgen voor rechtmatige inkomensvoorziening Aantal afgeronde fraudeonderzoeken
Het aantal afgehandelde fraudeonderzoeken op basis van meldingen over vermoedelijke fraude van Rotterdammers. (Vanaf T3 2023 worden hier ook meldingen van collega's van vermoedelijke fraude aan toegevoegd).
Aantal afgeronde heronderzoeken
Het aantal afgehandelde heronderzoeken van bijstandsgerechtigden
Percentage rechtmatige verstrekking bijstand
Het aandeel van de uitgaven BUIG dat na de rechtmatigheidscontrole als 'niet fout' en 'niet onzeker' wordt beoordeeld. Deze controle wordt jaarlijks (als onderdeel van de externe controle op de jaarrekening) uitgevoerd.
Totaal aantal aanvragen (Participatiewet, IOA, BBZ)
Het aantal ingediende aanvragen op grond van de Participatiewet, Ioaw, Ioaz en Bbz.
Percentage besluit aanvraag binnen wettelijke termijn
Het percentage aanvragen van de Participatiewet, Ioaw, Ioaz en Bbz dat binnen de wettelijke termijn van X weken inclusief eventuele geboden hersteltermijn is afgehandeld.
Percentage tijdige verwerking inkomstenverrekening binnen 4 weken
Het percentage tijdig (binnen 4 weken) afgehandelde mutaties die van invloed zijn op de bijstandsuitkering.
Actielijn: De ontwikkeling van mensen bevorderen Percentage werkzoekenden P010 heeft een geregistreerde tegenprestatie
Het aantal werkzoekenden waarvoor P010 de dienstverlening verzorgt én waarvan is geregistreerd dat zij tenminste één tegenprestatie verrichten, gedeeld door het actieve bestand. Dit actieve bestand omvat het totale P010-bestand minus werkzoekenden die intramuraal verblijven en/of een duurzame ontheffing hebben.
Percentage kansrijke werkzoekenden P010 zet een vervolgstap in de persoonlijke ontwikkeling
Deze indicator geeft inzicht in het deel van de kansrijke werkzoekenden dat een stap zet. Deze indicator geeft alleen aan of iemand een stap voor- of achteruit zet en bevat geen informatie over de aard, omvang of het effect van de gezette stap. De stappenteller meet dus alleen de ontwikkeling in activiteit.
31
Bijlage B | Omschrijving indicatoren Indicator
Omschrijving
Actielijn: Zorgen voor meer passend werk Aantal Rotterdammers aan het werk met loonkostensubsidie (LKS) Het aantal banen met LKS op een willekeurige peildatum is gelijk aan het aantal lopende beschikkingen voor loonkostensubsidie aan de werkgever, voor zover die betrekking hebben op werknemers die woonachtig zijn in Rotterdam. Er wordt een onderscheid gemaakt tussen externe garantiebanen, gemeentelijke garantiebanen en nieuw beschut werk. De target wordt uitgedrukt in het aantal banen en dus niet in fte's of in de 25,5 uur definitie van zogeheten garantiebanen. Aantal gerealiseerde gemeentelijke garantiebanen
Eén gemeentelijke garantiebaan is een baan van 25,5 uur. Banen van een andere omvang tellen naar rato mee. Een medewerker op een GGB bij Rotterdam kan iedereen zijn die is opgenomen in het doelgroep register Banenafspraak van UWV. Het zijn niet alleen Rotterdammers die instromen vanuit de PW Rotterdam met LKS, maar ook bijvoorbeeld Wajonggerechtigden of de doelgroep PW LKS uit andere gemeenten of detacheringen vanuit de WSW-doelgroep naar een cluster.
Aantal gerealiseerde werkplekken Nieuw Beschut Werk
Nieuw Beschut is onderdeel van de doelstelling Loonkostensubsidie. Er wordt een onderscheid gemaakt tussen externe garantiebanen, gemeentelijke garantiebanen en nieuw beschut werk. De target Nieuw Beschut wordt uitgedrukt in het aantal werkplekken van 31 uur per week. Het betreft werknemers met een indicatie beschut werk die woonachtig zijn in Rotterdam.
Realisatie Social Return verplichtingen (van geregistreerd inkoopvolume)
Social return (SR) is een instrument waar bij de inkoop en subsidieverstrekking van een cluster sociale voorwaarden/prestatieeis opgenomen zijn. Deze sociale voorwaarden/prestatie-eis noemen we SR. Deze indicator laat zien hoeveel er in de rapportageperiode geregistreerd is aan SR realisatie Z invulling en hoe deze realisatie Z invulling van SR procentueel staat t.o.v. het contractuele potentieel (vanuit inkoop- en subsidiewaarden).
Actielijn: Meer focus en samenwerking op de regionale arbeidsmarkt Begeleiding naar duurzaam werk (6.000)
Het aantal personen uit de arbeidsmarktregio Rijnmond die nieuwe ontwikkelkansen krijgen om duurzaam werk te vinden of behouden. Dit resultaat krijgt vorm in: gerealiseerde duurzame plaatsingen, afgeronde scholingstrajecten met baangarantie en of aantoonbaar werkbehoud.
Aantal uitstroom naar sleutelberoepen Z cruciale sectoren
Het aantal gerealiseerde duurzame plaatsingen in maatschappelijk cruciale sectoren/sleutelberoepen in de zorg, onderwijs, kinderopvang, openbaar vervoer, bouw en techniek, veiligheid, haven en logistiek. En rondom de drie grote transities: digitalisering, de energietransitie en de ontwikkeling naar een circulaire economie. Geen aparte indicator maar verdieping op de indicator Begeleiding naar duurzaam werk (6.000).
32
Bijlage B | Omschrijving indicatoren Indicator
Omschrijving
Dienstverlening Aantal ingediende klachten (totaal)
Weergave van alle ingediende klachten bij W&I in een periode.
- waarvan aantal ingediende klachten over bejegening
Het aantal ingediende bejegeningsklachten bij W&I in een periode. Bejegening: de wijze waarop iemand zich gedraagt tegenover een ander, ook te omschrijven als omgangsvormen.
Percentage tijdigheid afhandeling klachten (binnen norm van 4 weken) Percentage tijdig terugbellen
Het tijdig (afgehandeld de volgende werkdag voor 17.00 uur) terugbellen van de burger die telefonisch een vraag heeft gesteld, welke de 1e lijn telefonie (14 010) niet heeft kunnen beantwoorden. Inzage/ creëert een beeld over de reactiesnelheid (tijdigheid) van de gemeente richting de burger.
33