CConstaterende datRotterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

[23bb004294] Bijlage 2 behorende bij 23bb004292 over UPMR-Monitor 2022

Commissie Mobiliteit, Haven, Economie en Klimaat (2022-2026) 13 september 2023, gemeente RotterdamBij agendapunt: Plan van Aanpak Verkeerscirculatieplan5.664 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

A ob ct pe ilit ual ilj ei isa aa ts ti r 2 tre e 02 nd 1 s

m

Uitvoeringsprogramma Mobiliteit Mobiliteitstrends en indicatoren

Inhoudsopgave

Dit document is het beste te bekijken op een tablet, laptop of desktop beeldscherm.

Inhoudsopgave

Inhoudsopgave

Werkvelden

i

Klik op een werkveld om naar de betreffende sectie te gaan

Dit document is een monitor bij het Uitvoeringsprogramma Mobiliteit Rotterdam

Netwerkstructuur Netwerk en oever­verbindingen beter in balans

Verbinden gebieden, buurten en voorzieningen

Bekijk het oorspronkelijke Uitvoeringsprogramma Colofon

Inrichten van de stad Van doorkruisen naar verblijven: binnenstad en woonstad aantrekkelijk en gezond

Veilige verbindingen die actieve en schone mobiliteit ondersteunen

Gebruik en gedrag Efficiënt en schoon gebruik door innovatie en smart mobility

Inhoudsopgave

Iedereen kan meedoen! Versterken keuzevrijheid en inclusiviteit

Netwerkstructuur BELEIDSSTRATEGIE 1

BELEIDSSTRATEGIE 2

Netwerk en oeververbindingen beter in balans

Verbinden gebieden, buurten en voorzieningen

Terwijl de schokgolf van Covid19 nog duidelijk zichtbaar is in de trends, zien we dat de vermindering van autoverkeer binnen de Ring en naar de binnenstad doorzet. Het OV heeft het nog zwaar, maar de tevredenheid van reizigers is hoog. De fiets als modaliteit heeft een ijzersterke veerkracht getoond. We blijven deze trends steunen, door te zorgen dat gebieden en voorzieningen snel, makkelijk, veilig en comfortabel met fiets en OV te bereiken zijn. Covid-19 heeft ook in 2021 nog invloed gehad op het mobiliteitsgedrag in Rotterdam. Het aantal gemeten motorvoertuigen dat op een werkdag het binnenstadkordon passeert is in vergelijking met 2011 in 2021 met 20% en op het ruitkordon met 6% gedaald. Het autoverkeer aan de rand van de stad dat het agglomeratiekordon passeert is het snelst hersteld na het dieptepunt met corona in 2020. In 2021 ligt dit cijfer alweer 3%

Inhoudsopgave

hoger dan het niveau in 2011. Het aantal fietspassages op telpunten in Rotterdam is in 2021 20% hoger dan in 2020 en daarmee nog maar 2% lager dan voor corona in 2019. In 10 jaar tijd is het fietsverkeer met 29% gestegen. Het openbaar vervoergebruik is in 2021 net als in 2020 nog ruim lager dan voor corona. Er is sprake van een licht herstel met een groei van 4 procent in reizigers en 6% in reizigerskilometers in 2021 vergeleken met 2020. Dit is wel nog steeds 31% minder reizigers dan in 2011. De tram heeft in 2021 in vergelijking met 2020 het sterkste herstel laten zien met 7% reizigersgroei. De metro heeft met 1,5% het langzaamste herstel maar had in 2020 ook de kleinste terugval in reizigers. Het aantal in en uitstappers op de Rotterdamse treinstations is in 2021 gestegen van 69.000 naar 74.000 per werkdag ten opzichte van 2020. Dit is nog steeds aanzienlijk lager dan de 169.000 reizigers in 2019.

Ondanks de lagere reizigersvolumes is de tevredenheid over het openbaar vervoer in Rotterdam wel hoog en zelfs iets gestegen met een rapportcijfer van 8 voor de bus en een 7,9 voor de tram en metro in 2021. De P+R-locaties in Rotterdam hebben een gemiddelde bezetting van 60% in 2021. In 2019 bedroeg de bezetting nog 85% maar 2021 is wel een stuk hoger dan het dieptepunt van 34% in 2020. Het aantal reizigers dat gebruik maakt van de watertaxi was over heel 2021 353.000. Dit is een stijging in het aantal reizigers ten opzichte van 2020, maar wel nog lager dan voor corona in 2019 (560.000). Van de economische toplocaties in Rotterdam is het Weena het best bereikbaar met het openbaar vervoer voor de meeste inwoners. Blaak is de locatie die voor het grootste aantal mensen met de fiets bereikbaar is binnen een half uur reistijd. Dit zijn waarden die niet van jaar tot jaar veranderen.

De Erasmusbrug is met 13.400 passages per werkdag de belangrijkste oeververbinding voor fietsers in Rotterdam. Voor automobilisten is de Maastunnel de meest gebruikte oeververbinding (39.500 per werkdag). Van de belangrijke routes van en naar de binnenstad is de doorstroming op de Schieweg het zwakst. Dit is net als vorig jaar de enige verbinding waar in de avondspits de gemiddelde rijsnelheid onder de 20 km per uur zakt. De reistijd-betrouwbaarheid is de mate waarin reistijden van dag tot dag verschillen. In de ochtendspits is betrouwbaarheid het laagste op de Vaanweg stad in en stad uit. In de avondspits is de reistijd op de Maasboulevard, Stadionweg en Stadhoudersweg de stad uit het meest onbetrouwbaar.

Mobiliteitstrends / indicatoren

N e tw e r kstr u c tu u r

Aantal auto passages over het kordon Bron: Verkeerstellingen - NDW 125 1 . 11 7 . 0 0 0

120 115 110 105

7 0 7 . 000

100 95 90 85

231.000

80 75

Agglomeratiekordon Ruitkordon Rotterdam Binnenkordon Rotterdam

Inhoudsopgave

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

70

OV reizigers per jaar

Reiziger km (x miljoen) per jaar

RET jaarverslagen 2000-2021

RET jaarverslagen 2000-2021

160

1000

140

900

N e tw e r kstr u c tu u r

800

120

700

100

600

80

500 55.000.000

60

99.000.000 19.000.000 25.000.000

40

400 300

RET Tram

RET Bus

RET Metro

RET Totaal

RET Totaal

In en uitstappers werkdag treinstations Rotterdam

Fiets passages werkdag meetpunten Rotterdam

Bron: NS Jaarverslag

Bron: Fiets metingen gemeente Rotterdam

200.000 180.000 160.000 140.000 120.000 100.000 80.000 60.000 40.000 20.000 0

100.000 80.000 60.000 40.000 20.000

Inhoudsopgave

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

0

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2000

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

0 2001

0 2000

100

2001

200

20

Bezetting P+R-locaties

Vervoer over water – Watertaxi

Bron: Parkeertellingen P&R

Bron: Rapportage vervoerder

2017

2018

2019

2020

2021

Alexander

76%

92%

91%

14%

28%

Beverwaard

11%

13%

13%

7%

8%

Capelsebrug

100%

101%

100%

54%

99%

Hoogvliet

93%

96%

98%

37%

49%

Hoogvliet Tussenwater

103%

97%

95%

90%

89%

Hoogvliet Zalmplaat

108%

46%

93%

81%

76%

Kralingse Zoom

87%

94%

102%

42%

79%

Meijersplein

106%

90%

95%

13%

25%

Melanchtonweg

105%

100%

98%

95%

94%

Nesselande

100%

97%

100%

33%

74%

Tevredenheid OV Reizigers

Noorderhelling

73%

90%

50%

-

-

Bron: OV klantenbarometer 2021, CROW

Pernis

97%

94%

121%

21%

103%

Schenkel

99%

101%

98%

40%

79%

Slinge

99%

98%

85%

38%

69%

Totaal Rotterdam

84%

83%

85%

34%

60%

N e tw e r kstr u c tu u r

600.000 500.000 400.000 300.000 200.000

7,7 7,9 7,7

7,7 7,8 7,7

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

8,0 7,9 7,9

7,7 7,8 7,7

2021

7,7 7,9 7,7

2020

7,6 7,8 7,6

2019

7,7 7,7 7,5

8

7,5 7,6 7,5

9

2018

2017

2016

100.000

7 6 5 4

Bezetting gebaseerd op jaarlijkse parkeertelling in November

3 2 1 0

Concessie bus Rotterdam e.o.

Inhoudsopgave

Stadsvervoer Rotterdam Tram

Stadsvervoer Rotterdam, metro en Randstadrail

2020*

2021

* Geen onderzoek uitgevoerd

Fiets en OV bereikbaarheid werklocaties - aantal inwoners

N e tw e r kstr u c tu u r

Bron: Verkeersmodel MRDH

Waalhaven

Fiets 30 minuten

Zuidplein

OV 45 minuten

Feyenoord City Alexanderknoop Brainpark / EUR Rotterdam the Hague Airport Spaanse Polder Merwe Vierhaven Kop van Zuid Erasmus MC Weena Blaak 0

Inhoudsopgave

200.000

400.000

600.000

8 0 0 .0 0 0

1 .0 0 0 .0 0 0

1 .2 0 0 .0 0 0

1 .4 0 0 .0 0 0

Oeverkruisingen auto/fiets werkdag etmaalintensiteiten 2021

N e tw e r kstr u c tu u r

Bron: Auto - NDW, Fietstelpunten Rotterdam 2018 Oeverkruising Willemsbrug

Erasmusbrug

2019

2020

2021

riching

Fiets

Auto

Fiets

Auto

Fiets

Auto

Fiets

Auto

Erasmus richting zuid

Vasteland - Wilhelminaplein

5.950

24.900

7.150

15.000

6.200

10.500

6.900

9.850

Erasmus richting noord

Wilhelminaplein - Vasteland

6.550

16.000

7.450

16.200

6.600

11.250

6.500

11.400

Willemsbrug richting zuid

Boompjes - Prins Hendrickkade

2.950

10.700

2.600

12.500

2.400

9.100

3.750

8.800

Willemsbrug richting noord

Prins Hendrickkade - Boompjes

2.850

12.000

4.100

11.900

3.300

8.800

2.500

8.250

Maastunnel richting noord

Charloissehoofd - Parkkade

2.850

28.700

3.050

21.700

2.400

21.550

20.550

Maastunnel richting zuid

Parkkade - Charloissehoofd

2.850

3.250

22.500

2.650

18.950

18.950

Zuid

Noord

Inhoudsopgave

Zuid

Noord

23:00

22:00

21:00

20:00

19:00

18:00

17:00

16:00

15:00

14:00

13:00

12:00

11:00

9:00

8:00

7:00

6:00

5:00

4:00

3:00

2:00

1:00

0:00

23:00

0 22:00

0 21:00

100

20:00

100

19:00

200

18:00

200

17:00

300

16:00

300

15:00

400

14:00

400

13:00

500

12:00

500

11:00

600

10:00

600

9:00

700

8:00

700

7:00

800

6:00

800

5:00

900

4:00

900

3:00

Bron Fietsmetingen Gemeente Rotterdam

2:00

Bron Verkeerstellingen Gemeente Rotterdam, NDW

1:00

Dagverloop fiets Erasmusbrug

0:00

Dagverloop auto Erasmusbrug

10:00

Maastunnel

Zuid Noord

Inhoudsopgave 23:00

22:00

21:00

20:00

19:00

18:00

17:00

16:00

15:00

14:00

13:00

12:00

11:00

10:00

9:00

8:00

7:00

6:00

5:00

4:00

3:00

Zuid

2:00

1:00

0:00

Noord Zuid

Dagverloop auto Maastunnel

Bron: Moro2 lussen - NDW

1800

1600

1400

1200

1000

800

600

400

200

0

Noord

23:00

22:00

21:00

20:00

19:00

18:00

17:00

16:00

15:00

14:00

400

13:00

1200

12:00

Bron: Fietstelslangen - Dinaf

11:00

Bron: Moro2 lussen - NDW

10:00

Dagverloop fiets Willemsbrug

9:00

8:00

7:00

6:00

0 5:00

200

4:00

400

3:00

600

2:00

800

1:00

1000

0:00

23:00

22:00

21:00

20:00

19:00

18:00

17:00

16:00

15:00

14:00

13:00

12:00

11:00

10:00

9:00

8:00

7:00

6:00

5:00

4:00

3:00

2:00

1:00

0:00

Dagverloop auto Willemsbrug N e tw e r kstr u c tu u r

350

300

250

200

150

100 50 0

Reistijden bundels 2021

N e tw e r kstr u c tu u r

Bron: Monitoring Rotterdam, reistijdtrajecten Traject

7

1

Maasboulevard

2 Tjalklaan

3 4

Inhoudsopgave

Km/u OS

Km/u AS

Verhouding Ochtendspits / Restdag

Verhouding Avondspits / Restdag

1

Maasboulevard

Stad in →

40,76

37,44

38,14

1,09

1,07

1

Maasboulevard

Stad uit ←

43,01

44,13

33,00

0,97

1,30

2

Stadionweg

Stad in →

37,02

34,53

31,66

1,07

1,17

2

Stadionweg

Stad uit ←

36,68

35,77

31,12

1,03

1,18

3

Vaanweg

Stad in →

34,24

30,21

25,33

1,13

1,35

3

Vaanweg

Stad uit ←

36,78

35,35

29,80

1,04

1,23

4

Dorpsweg

Stad in →

37,69

34,64

30,92

1,09

1,22

4

Dorpsweg

Stad uit ←

39,63

36,76

32,81

1,08

1,21

5

Tjalklaan

Stad in →

36,86

34,85

25,68

1,06

1,44

5

Tjalklaan

Stad uit ←

37,18

35,39

30,59

1,05

1,22

6

Stadhoudersweg

Stad in →

33,65

29,26

25,63

1,15

1,31

6

Stadhoudersweg

Stad uit ←

38,45

36,81

32,68

1,04

1,18

7

Schieweg

Stad in →

27,45

25,11

23,25

1,09

1,18

7

Schieweg

Stad uit ←

28,15

25,34

17,74

1,11

1,59

Stadionweg

5

Dorpsweg

Km/u Restdag

Schieweg

6

Stadhoudersweg

Richting

Vaanweg

Inhoudsopgave

Bron: Reistijdtrajecten, NDW Bron: Reistijdtrajecten, NDW

100 100

0 0 Stad uit Schieweg

Reistijd schommelingen avondspits 2021 - standaardafwijking

Stad in Schieweg

200

Stad uit Stadhoudersweg

200

Stad in Stadhoudersweg

300

Stad uit Tjalklaan

300

Stad in Tjalklaan

400

Stad uit Dorpsweg

500

Stad in Dorpsweg

700

Stad uit Vaanweg

700

Stad in Vaanweg

800

Stad uit Stadionweg

800

Stad in Stadionweg

900

Stad uit Maasboulevard

600

Reistijd seconden

900

Stad in Maasboulevard

Stad uit Schieweg

Stad in Schieweg

Stad uit Stadhoudersweg

Stad in Stadhoudersweg

Stad uit Tjalklaan

Stad in Tjalklaan

Stad uit Dorpsweg

Stad in Dorpsweg

Stad uit Vaanweg

Stad in Vaanweg

Stad uit Stadionweg

Stad in Stadionweg

Stad uit Maasboulevard

Stad in Maasboulevard

Reistijd seconden

Reistijd schommelingen ochtendspits 2021 - standaardafwijking N e tw e r kstr u c tu u r

600

500

400

Doorgaand autoverkeer oeververbindingen

N e tw e r kstr u c tu u r

Bron: Floating car data

Maastunnel Erasmusbrug

8%

8%

8% 7%

Willemsbrug

5%

2%

12% 13% 21%

Werkdag intensiteit doorsnede oeververbinding motorvoertuigen in 2021

3%

5%

5%

12%

9%

Willemsbrug: 17.050

10%

10%

Erasmusbrug: 21.250 Maastunnel: 39.500 23% 16%

6% 4% 7% 6% 4%

De lijndikte geeft het percentage aan van het autoverkeer van de oeververbinding dat nog op het betreffende wegvak rijdt. De cijfers bij de pijlpunten geven het percentage aan dat op die plek de stad richting de Ring in of uit rijdt. 15%

0 - 5%

17%

5 - 19% 19 - 29% 29 - 39% 39 - 49% 49 - 59% 59 - 69% 69 - 79%

3% 8%

2%

4%

6%

20%

23%

27%

79 - 89% 89 - 99% 99 - 100%

Inhoudsopgave

Ritlengte Autoritten Rotterdam

Ritlengtes per modaliteit

Bron: Onderweg in Nederland (ODIN) - CBS

Bron: Onderweg in Nederland (ODIN) - CBS

16% 30 km en meer 35% Tot 5 km

17% 15 tot 30 km

33% 5 tot 15 km

Tot 5 km

5 tot 15 km

15 tot 30 km

meer dan 30 km

Totaal

Auto

19%

47%

66%

67%

36%

Trein

0%

1%

8%

22%

3%

Bus / tram / metro

5%

18%

13%

4%

9%

Brom- / snorfiets

1%

2%

1%

0%

1%

Fiets

30%

19%

6%

2%

22%

Lopen

43%

10%

2%

0%

27%

Overig

2%

3%

4%

5%

2%

Ontwikkeling intensiteiten per modaliteit index werkdag Bron: Monitoring Rotterdam

140 130 120 110 100 90 80 70

Inhoudsopgave

RET

Fiets

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

60

Motorvoertuigen ruit kordon

N e tw e r kstr u c tu u r

Inrichten van de stad BELEIDSSTRATEGIE 1

BELEIDSSTRATEGIE 2

Van doorkruisen naar verblijven: binnenstad en woonstad aantrekkelijk en gezond

Veilige verbindingen die actieve en schone mobiliteit ondersteunen

Vooral voor voetgangers en fietsers, is verkeersveiligheid de belangrijkste randvoorwaarde voor het prettig bewegen door de stad. Het aantal ongevallen daalt over de jaren heen, helaas toont 2021 een lichte stijging al blijft dit onder het niveau van 2017. We laten zien wat de drukste voetgangersroutes zijn. De sterke relatie tussen lopen en het OV wordt hieruit duidelijk zichtbaar. Investeren in de kwaliteit van dit soort locaties loont: station Alexander is na de renovatie nu het meest gewaar­ deerde treinstation na Centraal.

De beoordeling over de mogelijkheid om de fiets te stallen in de binnenstad is in 2021 net als 2020 een 6,3.

Het comfort van fietsen in de stad wordt door Rotterdammers beoordeeld met het rapportcijfer 6,7, wat het hoogste cijfer is in 10 jaar tijd. De tevredenheid over de mogelijkheid om een fiets te stallen bij de woning is in 2021 echter iets gezakt naar een 6,6 ten opzichte van een 6,9 in 2020. De wijken buiten de ruit scoren gemiddeld hoger op de mogelijkheid om de fiets bij de woning te stallen dan binnen de ruit.

Rotterdam kent 26 locaties met in drie jaar tijd meer dan zes letselongevallen. Het aantal fietsendiefstallen is in 2021 5,6 per 1000 inwoners. Dit is het laagste niveau sinds 2013.

60,1% van de ver¬plaatsingen van en naar de binnenstad van Rotterdam werd in 2021 gemaakt op een schone, stille en ruimte-efficiënte manier. Dit is een daling van 1,2 procent punt ten opzichte van 2017, die vooral veroorzaakt wordt door de terugval in OV-gebruik.

61% van de Rotterdammers geeft aan een beetje of veel hinder te ondervinden van verkeersgeluid (23% ervaart veel hinder). Gebruikers van de bus, tram en metro

De wijk Noord heeft met 4,2% het hoogste percentage oppervlakte dat voor parkeerinfrastructuur gebruikt wordt. Meer dan 40% van de oppervlakte

Inhoudsopgave

Het aantal verkeerslachtoffers in Rotterdam is in 2021 1356. Dit is een stijging ten opzichte van 2020 maar nog steeds 13% lager dan in 2014. Rotterdammers beoordelen de verkeersveiligheid in hun eigen straat gemiddeld met het rapportcijfer 6,5 en in de binnenstad met een 6,2. Inwoners van Prins Alexander geven met een 6,9 het hoogste rapportcijfer aan de verkeersveiligheid in hun straat.

in Rotterdam beoordelen verschillende aspecten van het openbaar vervoer met scores tussen de 7,2 en 9,1. Alle treinstations in Rotterdam worden met een voldoende beoordeeld, al blijft Rotterdam Zuid met een 6- onder de maat. Centraal scoort met een 8 het hoogste rapportcijfer. Station Prins Alexander heeft een grote stijging doorgemaakt in waardering sinds de verbouwing in 2020. Het rapport­cijfer steeg van een 6 in 2020 naar een 7,3 in 2021.

in het centrum wordt ingevuld door infrastructuur. In geen enkele wijk in Rotterdam overstijgt het percentage fietsinfrastructuur 2%. Het aantal voetgangerspassages is met 4% gestegen van 2020 naar 2021 maar ligt nog steeds aanzienlijk lager dan het niveau voor corona. De gebieden rondom ov-knooppunten zijn de meest gebruikte locaties door voetgangers, met als drukste gebieden rondom Centraal station en de Coolsingel.

Mobiliteitstrends / indicatoren

In r i ch te n va n de sta d

Tevredenheid over het fietsnetwerk

Het stallen van de fiets bij de woning

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

Hilligersberg Schiebroek

Overschie

6,7

Hoek van Holland

6,5

6,5

Noord

Hoek van Holland

7,7

Kralingen-Crooswijk

6,5 6,5

Pernis

6,5

Pernis

IJsselmonde

7,1

Charlois

7,7

Hoogvliet

6,4

6 6,3 Feijenoord 6,4

7,7

6,4

6,7

Kralingen-Crooswijk

Delfshaven Centrum

IJsselmonde

Charlois

7,6

5,7 Rozenburg

6,6 6,5 Feijenoord 6,5

Prins Alexander

7 Noord

6,7

Delfshaven Centrum

Rozenburg

7

Prins Alexander

6,4

Hilligersberg Schiebroek

Overschie

6,4

Hoogvliet

6,3

7,3

Inhoudsopgave

2021

2020

2019

2018

2017

2021

2020

2019

2018

2017

6 2016

6 2015

6

2014

6,2

2013

6,2

2012

6,2

2011

6,4

2021

6,4

2020

6,4

2019

6,6

2018

6,6

2017

6,6

2016

6,8

2015

6,8

2014

6,8

2013

7

2012

7

2011

7

2016

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

2015

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

2014

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

2013

Het stallen van de fiets bij de woning

2012

Het stallen van de fiets in de binnenstad

2011

Het comfort van het fietsen in de stad

Verkeersongevallen Gemeente Rotterdam

Verkeersveiligheid in uw straat

Bron: Bestand geregistreerde ongevallen in Nederland

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

In r i ch te n va n de sta d

Verkeersslachtoffers

1200

1356

1099

11 7 6

1283

1400

1392

1479

1600

1415

1800

1552

2000

Hilligersberg Schiebroek

Overschie

6,7

Hoek van Holland

1000

6,8

800

Noord

6,9

Kralingen-Crooswijk

600

6,4

400

Delfshaven Centrum

6,8 2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

0

6,7

6,1 6,4 Feijenoord 6,2

Rozenburg

200

Prins Alexander

6,8

Pernis

IJsselmonde

6,4

Charlois

6,8

6,4

Hoogvliet

Inhoudsopgave

2021

2020

2019

2017

2016

2015

6 2021

6 2020

6,2

2019

6,2

2018

6,4

2017

6,4

2016

6,6

2015

6,6

2014

6,8

2013

6,8

2012

7

2011

7

2014

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

2013

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

2012

Verkeersveiligheid in de binnenstad

2011

Verkeersveiligheid in uw straat

2018

6,5

Blackspots

Gehinderden door verkeersgeluid

Bron: Meerjarenplan verkeersveiligheid blackspots

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021 OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

In r i ch te n va n de sta d

100

8

90

Hilligersberg Schiebroek

3

Pernis

Charlois

0

4

6

40

Feijenoord

1

42%

40%

40%

43%

40%

40%

30

40%

40%

5

20

IJsselmonde

3

10

17%

15%

20%

15%

14%

17%

22%

19%

23%

0

Hoogvliet

4 2013

1

geen hinder

een beetje hinder

Diefstal fietsen/motorvoertuigen Bron: CBS Statline Geregistreerde diefstallen per 1000 inw. Rotterdam

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Diefstal van fiets

5,9

7,4

8,2

10,8

9,4

6,2

6,2

6,6

5,6

Diefstal van bromfiets/snorfiets

1,5

1,7

2

1,7

1,3

1,6

2

2,1

1,8

Diefstal van motor/scooter

0,2

0,2

0,3

0,3

0,2

0,2

0,2

0,3

0,3

Diefstal van personenauto

1,9

1,6

1,4

1,2

1

0,9

0,8

0,7

0,6

Diefstal van vervoermiddel (overig)

0,3

0,3

0,2

0,2

0,2

0,3

0,3

0,3

0,2

Inhoudsopgave

7

38%

veel hinder

2021

0

39%

70

2020

5 3

39%

50

Delfshaven Centrum

Rozenburg

40%

60

Kralingen-Crooswijk

3

41%

2019

2

Noord

37%

45%

2018

Spaanse Polder

45%

2017

0

1

44%

2016

Hoek van Holland

0

43%

2015

0

Prins Alexander

80

2014

Overschie

Tevredenheid OV-gebruikers over NS stations

Aandeel schone verplaatsingen van en naar de binnenstad

Bron: Stationsbelevingsmonitor 2021

Bron: Monitoring gemeente Rotterdam

In r i ch te n va n de sta d

Rotterdam

2017

2018

2019

2020

2021

Motorvoertuigen schoon

2,1%

2,2%

2,4%

2,4%

4,0%

Openbaar Vervoer

33,9%

33,6%

33,8%

31,2%

24,4%

Fiets (elektrisch/niet-elektrisch)

17,2%

17,9%

19,2%

20,8%

24,0%

Lopen

8,2%

8,0%

8,0%

6,8%

7,7%

Motorvoertuigen niet schoon

37,7%

37,3%

35,6%

37,6%

38,6%

Bromfiets/Snorfiets

1,0%

1,0%

1,1%

1,2%

1,3%

Niet Schoon

38,7%

38,3%

36,6%

38,8%

39,9%

Schoon

61,3%

61,7%

63,4%

61,2%

60,1%

Rotterdam Alexander

7,3

Rotterdam Noord

6,6

Rotterdam Centraal

8

Rotterdam Blaak

6,9

Rotterdam Zuid

5,8

Rotterdam Lombardijen

6,4

2021

Tevredenheid reizigers OV knooppunten Bron: OV klantenbarometer 2021

Veiligheid instaphalte 7,2

7,7

9,1 7, 6

7,2

7,7

8

7,9

8,7 7 ,7

7,7

8

Stadsvervoer Rotterdam, metro en Randstadrail

9 7,7

8,6

7

7,1

8

Stadsvervoer Rotterdam Tram

9 7, 6

9

8,0

Concessie bus Rotterdam e.o.

Gemak instappen

7

7

6

6

6

5

5

5

Oordeel halte/station

4

4

4

Overstaptijd

3

3

3

2

2

2

1

1

1

0

0

0

2021

Inhoudsopgave

2021

Informatie op halte/station

2021

Niet Schoon Schoon

Hoge intensiteit voetgangersgebieden

In r i ch te n va n de sta d

Bron: Loopmonitor Rotterdam

Hoge intensiteit Zeer hoge intensiteit

Voetgangerpassages

66,9

80%

69,4

100%

100

Bron: Monitoring Rotterdam

60% 40% 20% 0% 2019

Inhoudsopgave

2020

2021

Oppervlaktegebruik wijken 2020 Auto, Fiets, OV, Parkeervlak en Voetgangers

In r i ch te n va n de sta d

Bron: Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT)

40%

30%

20, 3% 15, 5 % 18% 16,2%

10,4%

10,5%

1 0 ,4 % 9 ,3 %

20% 2, 4%

4, 2%

3, 2%

3,6 %

10%

3,4%

1, 7%

0, 4% 1, 7%

12, 4%

9%

8 ,1 %

4 ,7 %

1,1%

12,6%

11 , 7 %

7,4 %

2 ,3 % 0 ,3 % 1 ,3 %

1 ,1 % 1 ,6 %

1,9%

1% 1,4%

12, 6 %

10, 7%

3 ,2 %

1,1% 1,6%

1,4% 1,4%

2,7%

1,6% 0,8% 1%

1,2 % 0,3 % 0,8 %

3,2%

3,2%

7,2%

1, 7%

3, 8% 1, 8%

9,7%

12%

11 ,5 %

1 ,2 % 0 ,6 % 0 ,9 %

1 ,2 % 0% 1 ,1 %

9,2%

8%

2 ,3 % 0 ,8 % 0 ,6 % 0 ,6 %

7 ,2 %

5 ,7 %

3 ,5 %

Infra voetgangers

Inhoudsopgave

Infra parkeervlak

Infra OV

Infra fiets

Infra Auto

Hoek van Holland

Pernis

Rozenburg

Hoogvliet

Charlois

Prins Alexander

IJsselmonde

Feijenoord

Kralingen-Crooswijk

Hillegersberg-Schiebroek

Noord

Delfshaven

Rotterdam Centrum

Overschie

0%

Gebruik en gedrag BELEIDSSTRATEGIE 1

BELEIDSSTRATEGIE 2

Efficiënt en schoon gebruik door innovatie en smart mobility

Iedereen kan meedoen! Versterken keuzevrijheid en inclusiviteit

De mobiliteitstransitie is in Rotterdam in volle gang. Het aantal deelauto’s en het elektrisch laden nemen steeds sneller toe. Ook de logistiek in de stad verschoont. Steeds meer Rotterdammers zien de voordelen van een elektrische fiets. Toch zien we verschillen tussen groepen en gebieden. Naast verbeteringen van netwerken, zijn het kunnen fietsen en het beschikken over een fiets belangrijke randvoorwaarden om verschillen te verkleinen. In 2021 gebruikte 6% van de Rotterdammers wel eens een deelfiets. 10% van de Rotterdammers gebruikte in 2021 wel eens een deelscooter, waarvan een vijfde minstens één keer per week. Het aantal deelauto’s in Rotterdam stijgt sterk van jaar tot jaar en is 956 per 100.000 inwoners in 2021. Het fietsgebruik in Rotterdam verschilt sterk per doelgroep en is het laagst onder laagopgeleiden, niet-wester-

Inhoudsopgave

se allochtonen, mensen met een laag inkomen en ouderen. Hoogopgeleide maken de meeste loopverplaatsingen. Het bezit van elektrische fietsen is verder gestegen naar 14% van de Rotterdammers van 16 jaar en ouder. 58% procent van de Rotterdammers van boven de 18 jaar beschikt zelf over een auto in 2021 en 75% heeft een fiets. Het beschikking hebben over een auto is in de wijken Delfshaven en het Centrum met minder dan 44% het laagst. Het fietsbezit is met minder dan 70% in Feijenoord en Charlois het laagst in Rotterdam. Van de passages door motorvoertuigen in Rotterdam werd 5,3% gemaakt door hybride voertuigen en 3,3% door volledig elektrische auto’s. Deze laatste categorie neemt van jaar tot jaar toe. Het percentage passages door diesel­ auto’s is in 2021 27% (in 2017 was dit 32,2%). Het aantal passages met voertuigen dat op LPG rijdt is in 2021 0,8%,

wat bijna een halvering is van het percentage in 2017. Het aantal openbare laadpunten voor elektrische voertuigen in Rotterdam is gestegen van 1099 in 2015 naar 4021 punten in 2021. Deze openbare laadpunten hadden in 2021 bijna 19.000 unieke gebruikers. De stadslogistiek in Rotterdam is in 2020 weer wat schoner geworden. Het percentage vrachtwagens dat in Rotterdam een euroklasse 4 of lager heeft, is afgenomen van 5,1% in 2020 naar 2,9% in 2021. 772 bedrijven werken stapsgewijs aan een schoner wagenpark binnen het Ecostars programma. Er denken 72 bedrijven actief mee in het beleid en de zonering voor de Zero Emissie Zone stadslogistiek. De bereikbaarheid van banen met het openbaar vervoer verschilt per buurt in Rotterdam. Deze verschillen zijn tussen 2020 en 2021 niet wezenlijk veranderd. Vanuit buurten die op korte afstand van

Rotterdam Centraal liggen, kunnen gemiddeld tussen de 500.000 en 700.000 arbeidsplaatsen worden bereikt binnen 45 minuten met het OV. Binnen de ruit zijn tussen de 150.000 en 250.000 arbeidsplaatsen bereikbaar binnen een reistijd van 30 minuten met de fiets. Buiten de ruit is het aantal bereikbare arbeidsplaatsen binnen 30 minuten fietsen in veel buurten aanzienlijk lager met in Hoek van Holland minder dan 50.000 arbeidsplaatsen.

Mobiliteitstrends / indicatoren

Gebr u i k e n ge dr a g

Aantal deelauto’s Gemeente Rotterdam per 100.000 inwoners

Bron: Gemeente Rotterdam

Bron: KpVV CROW

16.000.000

1000

956

Geladen kWh openbare laadpunten Gemeente Rotterdam

900 666

800

384

2019

2015

2014

42

2013

2021

2020

2019

2018

2017

2016

0 2015

0 2014

100

94

200

2.000.000

136

300

4.000.000

2018

400

270

6.000.000

2017

500

206

8.000.000

2016

600

503

700

10.000.000

Gebruik deelfietsen Rotterdammers Bron: Omnibusenquete Rotterdam 2021, OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

Gebruik ‘deelfiets’

2018

2019

2020

2021

Nooit

96%

95%

93%

94%

Soms (minder dan één keer per week)

4%

5%

7%

6%

Vaak (minstens één keer per week)

0%

0%

1%

0%

Inhoudsopgave

In 2021 gebruikte 10% van de Rotterdammers van 16 jaar of ouder wel eens een deelscooter

In 2021 Gebruikte 4% van de Rotterdammers van 18 jaar of ouder regelmatig een deelauto

2021

12.000.000

2020

14.000.000

Mobiliteitsgedrag enquête dag naar achtergrond

Gebr u i k e n ge dr a g

39% 34%

24% 11%

11%

16%

MBO VWO

HBO WO

7%

12% 6%

8%

5%

5%

29%

27% 18% 11%

18% 11%

14%

20 tot 65 jaar

8%

11%

6 tot 20 jaar

11%

10 %

20%

OV

Lopen

38%

35%

32%

19%

25%

10%

33%

37% 24%

30%

15%

Fietsen

32%

35%

35%

40%

32% 36%

Bron: Onderweg in Nederland (ODIN) - CBS

0 65 jaar e.o.

Leeftijd

AutochNiet-w. toon allochtoon Herkomst

Laag

Midden

Hoog

Huishoud inkomen

VMBO of lager

Opleidings-niveau

Bezit vervoermiddelen Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021, OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

70% 60%

53% 57% 57% 55% 56% 60% 56% 57% 57% 58%

80%

68% 74% 74% 71% 77% 78% 74% 76% 78% 76%

75% 76% 79% 76% 77% 81% 75% 73% 75% 75%

90%

2012 2013 2014 2015 2016

40%

2017

30%

2018

20%

2019

5% 6% 5% 7% 7% 9% 8% 1 0% 1 3% 1 4%

50%

10%

2020 2021

0 Beschikt zelf over een auto

Inhoudsopgave

Heeft een fiets

Heeft een elektrische fiets

Heeft een autorijbewijs

Beschikt u gewoonlijk zelf over een auto? 2016-2021

Fietsbezit 2016-2021

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021, OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021, OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

Hilligersberg Schiebroek

Overschie

71%

Hoek van Holland

76%

67%

Kralingen-Crooswijk

56%

54%

84%

Hoek van Holland

94%

44% 44% Feijenoord 47% IJsselmonde Pernis Charlois 57% 76% 48%

76%

86% Noord

79%

Delfshaven Centrum

Rozenburg

Hilligersberg Schiebroek

Overschie

Prins Alexander

75% Noord

Gebr u i k e n ge dr a g

80%

Hoogvliet

78%

Elektrische fietsbezit 2016-2021

Rijbewijsbezit 2016-2021

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021, OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

Bron: Omnibusenquête Rotterdam 2021, OBI (Onderzoek en Business Intelligence) Gemeente Rotterdam

Overschie

12%

Hoek van Holland

29%

Hilligersberg Schiebroek

16%

Kralingen-Crooswijk

5%

6%

Delfshaven Centrum

Rozenburg

5% 8%

29%

Pernis

29% Hoogvliet

7% 8%

82%

Hoek van Holland

87%

Hilligersberg Schiebroek

85% Noord

80%

Prins Alexander

80%

Kralingen-Crooswijk

80%

Delfshaven Centrum

Rozenburg

Feijenoord

Charlois

Overschie

Prins Alexander

15% Noord

Inhoudsopgave

Kralingen-Crooswijk

72% 78% Feijenoord 60% IJsselmonde Pernis Charlois 71% 94% 64%

94%

64%

15%

82%

Delfshaven Centrum

Rozenburg

Hoogvliet

Prins Alexander

76% 76% Feijenoord 65% IJsselmonde Pernis Charlois 73% 87% 67%

87%

IJsselmonde

14%

Hoogvliet

75%

Fiets bereikbaarheid - 30 minuten Bron: Verkeersmodel MRDH

Bereikbare Arbeidsplaaten 0

150.000 - 200.000

1 - 50.000

200.000 - 250.000

50.000 - 100.000

250.000 - 300.000

100.000 - 150.000

300.000 - 350.000 > 350.000

OV bereikbaarheid - 45 minuten Bron: Verkeersmodel MRDH

Bereikbare Arbeidsplaaten 0

300.000 - 400.000

1 - 100.000

400.000 - 500.000

100.000 - 200.000

500.000 - 600.000

200.000 - 300.000

600.000 - 700.000 > 700.000

Inhoudsopgave

Gebr u i k e n ge dr a g

Bron: Monitoring Rotterdam

Bron: Monitoring Rotterdam

2017

2018

2019

2020

2021

Alcohol

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

Benzine

66,4%

62,6%

62,8%

65,9%

63,3%

90%

9 ,8 %

Aandrijving

8 7 ,4 %

Emissie stadslogistiek vracht

2 ,9 %

Aandrijving voertuig passages Rotterdam

80%

0,4%

0,4%

0,3%

0,3%

0,3%

Diesel

32,2%

31,0%

30,4%

25,7%

27,0%

Elektriciteit

0,3%

0,5%

1,0%

2,2%

3,3%

LNG

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

LPG

1,5%

1,2%

1,1%

0,9%

0,8%

20%

Waterstof

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

10%

Hybride

4,3%

4,3%

4,3%

4,9%

5,3%

0%

2021

In 2021 hadden de openbare laadvoorzieningen in Rotterdam 18.789 unieke gebruikers

70%

CNG

Gebr u i k e n ge dr a g

60% 50% 40% 30%

Euro 0-4

Euro 5

Euro 6

Beweging naar schone logistiek in Rotterdam - Peilmoment oktober 2022

Bron: Gemeente Rotterdam

Bron: Gemeente Rotterrdam 4021

Laadpunten elektrische voertuigen Rotterdam

4500

72 bedrijven denken actief mee in beleid en zonering

4000 2850

3500

1000

1 099

1500

835

2166

1639

2000

14 7 3

2500

1 85 6

3000

772 bedrijven werken stapsgewijs aan een duurzamer wagenpark 71 daarvan zijn (deels) overgestapt op nul emissie-voertuigen

500

Inhoudsopgave

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

0

2500 bedrijven delen kennis via de community

Colofon Opgesteld door: Stadsontwikkeling gemeente Rotterdam, afdeling Mobiliteit Vormgeving en opmaak: Friends for Brands Publicatiedatum: mei 2023 Voor meer informatie: mobiliteitso@rotterdam.nl www.rotterdam.nl

Inhoudsopgave

C o l o fo n

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=RotterdamRaad&id=376ce778-765a-4a62-9da6-d33c9e884e8f