CConstaterende datRotterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

[23bb003646] Beantwoording technische vragen PvdA, GroenLinks, PvdD en VVD over Jaarstukken 2022 diverse commissies 070623 en 080623

Commissie Werk & Inkomen, Onderwijs, Samenleven, Schuldhulpverlening & Armoedebestrijding, NPRZ 7 juni 2023, gemeente RotterdamBij agendapunt: Jaarrekening 20228.146 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Beantwoording technische vragen jaarstukken 2022 Versie: 1 juni 2023 Nr.

Fractie

A

PvdA

Blz.

Onderwerp

Vraag

Antwoord

Brief voorlopig rekeningresultaat

In de jaarrekening van de gemeente is te zien dat de opbrengsten uit leges is gedaald. Wat betekent dat voor het aantal vergunningen dat is uitgegeven?

Het aantal afgegeven vergunningen staat niet in relatie tot de begrote en gerealiseerde opbrengsten. De begrote opbrengsten worden namelijk bepaald op basis van de vergunningaanvragen die in behandeling zullen worden genomen in het betreffende begrotingsjaar. Aan het einde van het begrotingsjaar is het aantal vergunningaanvragen dat ingediend is en in behandeling is genomen, bekend. Op basis van deze aantallen wordt de opbrengst bepaald. De lagere opbrengsten in 2022 worden veroorzaakt door het achterblijven van het aantal vergunningaanvragen in de legesschijven 4 en 5 (bouwkosten €1,1 mln tot €26,7 mln) ten opzichte van de verwachte vergunningaanvragen (begroting). De mogelijke redenen voor dit lagere resultaat zijn: a. Gestegen bouwkosten en marktrente b. Twijfelende investeerders c. Inzakken verkoop nieuwbouwwoningen d. Het doorschuiven van de invoering van de omgevingswet naar 01-012024.

B

PvdA

Brief voorlopig rekeningresultaat

In de jaarrekening van de gemeente is te zien dat de opbrengsten uit leges is gedaald. Welke gevolgen heeft dit voor de woningbouw?

Het teruglopen van het aantal woningen waarvoor een vergunning is aangevraagd in 2023 is een signaal dat erop kan duiden dat het aantal woningen dat in aanbouw genomen kan worden in de komende jaren terugloopt. Echter om hier vanuit de omgevingsvergunningsaanvragen een eenduidige conclusie aan te verbinden is een neergaande trend over langere termijn nodig. Op dit moment zijn er voor ca 2500 nog niet gestarte woningen onherroepelijke vergunningen, voor ca 1200 woningen zijn de vergunningen verleend maar nog niet onherroepelijk en voor ca 4800 woningen wel vergunningen aangevraagd maar zijn deze nog niet verleend. Ook is er een negatieve ontwikkeling van het resultaat op de grondexploitatie te zien.

C

PvdA

Brief voorlopig rekeningresultaat

D

PvdA

Brief voorlopig rekeningresultaat

1

PvdA

5 Collegetargets

2

PvdA

22 Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Er is een negatieve ontwikkeling van het resultaat op de grondexploitatie te zien. Wat betekent dit voor de woningbouw? Er is een negatieve ontwikkeling van het resultaat op de grondexploitatie te zien. Betekent dit dat er minder gronduitgiften door de gemeente zijn geweest? Bij enkele targets worden er wel resultaten over het jaar 2022 gemeld, maar bij anderen niet zoals bijvoorbeeld collegetarget bedrijfsruimte. Wanneer wordt de Raad op de hoogte gesteld van de deze ontbrekende resultaten? (in het voorbeeld: wanneer wordt aan de Raad meegedeeld hoeveel m2 bedrijfsruimte er was op 31/12/22? Maar dit geldt ook voor andere targets)

Het aantal opvangplekken voor asielzoekers is 500 plekken verdeeld over 5 locaties. Wat zijn deze locaties en tot wanneer blijven deze open?

Er bestaat geen direct verband tussen het negatieve resultaat 2022 op de grondexploitatieportefeuille en de woningbouw. Het negatieve resultaat wordt primair veroorzaakt door de stijging van de bouwkosten (materialen, personeel etc.). Nee. In 2022 is zelfs meer bouwrijpe grond uitgegeven dan in 2021. Het negatieve resultaat wordt vooral veroorzaakt door de stijging van de bouwkosten.

Hoe en wanneer wordt gerapporteerd over de voortgang van collegetargets is beschreven in het definitieboekje (kenmerk 22bb007086, 1-11-2022) dat zal worden geactualiseerd naar aanleiding van de besluitvorming in uw raad over het rapport "Targets tellen" van de rekenkamer (8-2-2023). In het algemeen zijn er verschillen tussen targets als het gaat om de frequentie van rapporteren via de P&C cyclus, variërend van elke 4 maanden tot één keer in de twee jaar. Soms is de informatie over het voorgaande jaar (in dit geval 2022) niet op tijd binnen voor de jaarrekening. Voor de target bedrijfsruimte geldt dat de cijfers in april beschikbaar waren en daarom niet in het jaarverslag zijn opgenomen. In de voorjaarsnota/4M is de laatste stand wel opgenomen. De opvang van asielzoekers en aan Rotterdam gekoppelde statushouders vindt plaats op de volgende 5 locaties; MS Statendam; Schiehaven 2 (Delfshaven) Der Kleine Prinz; Aelbrechtskade 2 (Nieuwe Westen) MS Rotterdam; Levie Vorstkade 2 (Entrepot-Noordereiland) Freya; Maashaven Zuidzijde 27 (Tarwewijk) Allegro; Parkhaven 27 (Dijkzigt/Centrum)

3

PvdA

4

PvdA

24 Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving 40 Beheer van de stad Bedrijfsvoering HR

Het contract met Slaapschepen voor deze 500 plekken loopt op dit moment tot en met 31 oktober 2023. Hoeveel intakes schuldhulpverlening zijn er geweest in 2022 en Bij het ETF hebben in 2022 4.459 intakes plaatsgevonden. hoeveel schuldregelingen zijn in 2022 gestart? Bij de KBR zijn in 2022 1.886 schuldregelingen gestart. In de Jaarrekening wordt er een afwijking van de lasten gemeld De eenmalige uitkering hebben alle ambtenaren ontvangen en raakt tbv ‘Eenmalige uitkering december’ van 1,1 mln. Was deze daardoor vrijwel alle begrotingsprogramma's. Totaal betrof dit circa 8mln. eenmalige uitkering enkel voor personeel van het cluster Het effect van de eenmalige uitkering op het programma Beheer van de Stadsbeheer? Zo nee, waarom zien we deze afwijking niet terug Stad, waar de kosten van ruim 2.000 fte ambtenaren op worden bij de andere programma’s? verantwoord, is relatief groot ten opzichte van veel andere In het geval dat andere Programma’s dit binnen hun budget begrotingsprogramma's. Bij andere programma's heeft de eenmalige hebben kunnen opvangen, wat zijn de redenen dat dit daar wel uitkering niet altijd tot dusdanig veel extra loonkosten geleid, waardoor binnen het programma kon worden opgevangen en bij het geen toelichting noodzakelijk was.

programma ‘Beheer van de Stad’ niet? Binnen het programma Beheer van de Stad zijn de beschikbare middelen hard nodig om de stad schoon, heel en veilig te houden en zijn gekoppeld aan een besteding. Hierdoor is het moeilijk om een dergelijk grote incidentele last zo laat in het jaar nog op te vangen binnen de begroting, of er moet sprake zijn van een onverwachte meevaller. Daar was in 2022 geen sprake van.

5

PvdA

101 Economische ontwikkeling

Er is een onderbesteding bij ‘Vitale kernen, Maakindustrie en Aantrekkelijke stad’ van 1,1 mln. omdat er o.a. vertraging is ontstaan, wegens krapte op de arbeidsmarkt, lange doorlooptijd van subsidieaanvragen en vertraging in opstellen en implementeren van subsidieaanvragen. Kan worden aangegeven om welke projecten het hier gaat? En wanneer deze projecten en tegen welke kosten alsnog uitgevoerd zullen worden?

De projecten die vanuit het budget Vitale kernen en Maakindustrie in 2022 zijn vertraagd en in 2023 alsnog worden uitgevoerd betreffen projecten die in samenwerking met ondernemers en vastgoedpartijen worden uitgevoerd, waaronder Hoek van Holland (merkstrategie), Nieuwe Binnenweg Delfshaven (transformatie en inzet kwartiermaker) en Zalmplaat (opzetten samenwerkingsverband). De kosten hiervan worden ingeschat tussen € 30.000 en 60.000 per project en opgepakt vanuit bestaand budget, in lijn met de recent vastgestelde subsidieregeling aanpak vitale kerngebieden. De inzet op Circulaire Economie is in 2022 door tekort aan capaciteit (ziekte en uitstroom) kleiner geweest en er zijn minder kosten gemaakt. In 2023 is de programma-inzet ontwikkeld. De kosten worden gedekt vanuit budget 2023. Door terugkerende lockdowns in 2021 werd een deel van de Do-rist campagne on hold gezet, deze werd uiteindelijk verschoven naar 2022. Hierdoor waren de al begrote middelen voor de campagne in 2022 niet nodig. De campagne is inmiddels afgerond. Met de kennis ervaringen vanuit de campagne heeft RP deze gerichte doelgroep-promotie nu ingepast in de integrale marketingaanpak. Er is geen vervolg op de campagne in 2023.

De projecten die vanuit budget Aantrekkelijke stad in 2022 zijn vertraagd en in 2023 alsnog worden uitgevoerd betreft de invoer van het digitale nachtregister om hotelovernachtingen in de stad te monitoren (kosten invoering applicatie € 49.500) en de afronding van het onderzoek naar de riviercruisesector (kosten € 12.100). Deze kosten worden gedekt vanuit budget 2023.

6

PvdA

113 Energietransitie

Er is een onderbesteding ‘apparaatslasten’ van 1,4 mln omdat door krapte op de arbeidsmarkt er keuzes gemaakt zijn, waardoor werkzaamheden minder snel zijn uitgevoerd. Om welke keuzes gaat het hier en welke werkzaamheden zijn minder snel uitgevoerd? En worden deze werkzaamheden alsnog in 2023 volledig uitgevoerd?

De onderschrijding zit voor 700k op materiele kosten en 1 mln op de personeelskosten. Op het dossier gebiedsaanpakken zijn de materiële kosten lager uitgevallen doordat een aantal gebiedsaanpakken vertraging heeft opgelopen vanwege de ontwikkelingen m.b.t. Warmtebedrijf Rotterdam. De personeelskosten vallen lager uit doordat de afdeling in opbouw is, vacatures gedurende het jaar vervuld zijn en langer open staan door de krapte op de arbeidsmarkt. Zeker vacatures waarbij een technische achtergrond wordt gezocht zijn lastiger te vervullen. Dit was met name het geval op de dossiers zon- en windenergie en energiesysteem. Nu in 2023 veel vacatures zijn gevuld worden hier extra meters op gemaakt om de doelstellingen uit het coalitieakkoord te behalen. Het blijft echter een aandachtspunt om goede mensen te vinden om aan de uitvoering te werken.

7

PvdA

197 Zorg en Welzijn

De kosten/lasten van WMO-arrangementen zijn fors lager uitgevallen. Kan er een specificatie worden gegeven bij welke type WMO-arrangementen de kosten lager zijn uitgevallen? En kan hierbij een verklaring worden gegeven per type WMOarrangement waarom deze lagere kosten/lasten nog niet inzichtelijk waren bij de 10-maandsrapportage?

De onderuitputting zit vooral op Wmo en Jeugd – Zorg in Natura en PGB. De begroting is gebaseerd op de meerjarenprognose. De uitkomsten van de meerjarenprognose kennen echter een grote mate van onzekerheid. De oorzaak hiervoor is dat de meerjarenprognose wordt opgesteld op basis van een extrapolatie van historische data op perceelniveau, terwijl het Rotterdamse arrangementenmodel andere parameters kent die echter niet 1-op-1 bruikbaar zijn als bouwstenen voor een financiële prognose. Het verbeteren van de prognoses (waarbij het Rotterdamse arrangementenmodel als uitgangspunt zou moeten gaan dienen) staat hoog op de agenda, evenals het verbeteren van de beschikbaarheid van voldoende betrouwbare data (datakwaliteit) voor de prognoses. Daarbij de opmerking dat beide issues niet op korte termijn zijn op te lossen. Overigens worden de definitieve lasten voor Zorg in Natura bepaald aan de hand van de opgaven van de zorgaanbieders. Zij hebben conform contractafspraak tot uiterlijk 1 april de tijd. Pas dan kan definitief de balans voor wat betreft de uitgaven worden opgemaakt.Specifiek geldt nog dat vooral op het perceel GGZ intramuraal een daling zichtbaar is als gevolg van openstelling van de Wlz voor ggz clienten.

Zoals hierboven gesteld wordt gewerkt aan het verbeteren van de beschikbaarheid van voldoende betrouwbare data (datakwaliteit) om deze ontwikkelingen beter te kunnen duiden.

8

GL

Hoeveel intakes en gestarte schuldregelingen in 2022?

Bij het ETF hebben in 2022 4.459 intakes plaatsgevonden. Bij de KBR zijn in 2022 1.886 schuldregelingen gestart

9

GL

24 Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving 29 Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

10

GL

Waar kwam de 20.000 vandaan die is toegevoegd aan de reserves?

11

GL

29 Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving 29 Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

12

GL

Welk gedeelte van de afwijking bij Armoedebestrijding is te wijten aan de energietoeslag?

13

GL

29 Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving 120 Onderwijs

Het Rijk heeft geen rekening gehouden met het aantal Rotterdam heeft aan huishoudens in een schuldenregeling (MSNP, WSNP, huishoudens in een schuldregeling, terwijl dit volgens de loonbeslag) energietoeslag toegekend. Dit heeft bijgedragen aan het tekort Participatiewet wel is toegestaan. Dit resulteert per saldo in een op de middelen van de energietoeslag 2022. VNG en Divosa hebben, o.a. nadeel van €8,1 mln. Heeft het college dit aangekaart bij het namens Rotterdam, de tekorten van gemeenten bij het Rijk aangekaart. Het Rijk, wat was de reactie hierop? Kunnen we hier nog Rijk werkt aan een vangnetregeling voor gemeenten met een tekort op de compensatie voor verwachten? En Betekent dit dat dit gedeelte middelen van 2022. We verwachten echter geen volledige compensatie op door de gemeente zelf betaald is ipv door het Rijk, zoals ons tekort. De VNG zet zich in dat het ministerie op korte termijn bedoeld? duidelijkheid kan geven aan gemeenten over de hoogte van compensatie.

kan er een uitsplitsing komen van de afwijkingen per programma voor de onderdelen Armoedebestrijding en Integratie?

Collegetarget schil om school, geteld wanneer minimaal 1 van onderstaande interventies is opgenomen: Tutoren, mentoren, schoolzorgteams, preventief jongerenwerk op school, slim organiseren met kunstvakdocenten, expeditie digitaal. Kunnen we hier een uitsplitsing van krijgen, hoeveel van welke soort en hoeveel interventies per school?

Dat betreft de toevoeging van € 20 mln aan het kinderarmoedefonds. Zoals afgesproken bij het coalitieakkoord en zoals ook vermeld is in de 2e herziening 2022. Het overzicht is opgenomen in het jaarverslag op pagina 29 van de digitale versie. https://www.watdoetdegemeente.rotterdam.nl/apps/jaarstukken2022/pro grammas/armoede-schuldhulpverlening/6-financien/. Vanuit het armoede budget is de totale overbesteding van 8,1 mln te wijten aan de energietoeslag. In onderstaande tabel staat aangeven hoeveel scholen met een positieve achterstandsscore de verschillende interventies afnemen (peildatum 1 november 2022). Naam interventie: PO VO Tutoren: PO:8 VO:1 Mentoren: PO:17 VO:9 Schoolzorgteams: PO:20 VO:0 Jongerenwerk op school: PO:0 VO:0 Slim organiseren met kunstvakdocenten: PO:5 VO:0 Expeditie digitaal: PO:15 VO:6 42 scholen nemen 1 interventie af, 18 scholen nemen 2 interventies af en 1 school neemt 3 interventies af.

14

GL

179 Werk en inkomen

In 2022 zijn 267 fraudeonderzoeken afgerond. Welke uitkomst hadden deze onderzoeken? In hoeveel gevallen is fraude geconstateerd?

15

GL

182 Werk en inkomen

16

GL

185 Werk en inkomen

17

GL

22 Armoede,

Indicator % van de meest kansrijke werkzoekenden bij P010 zet Met de door u gestelde vraag hebben we geconstateerd dat de een vervolgstap in de persoonlijke ontwikkeling. Begroot was realisatiecijfers 2021 en ambities 2022 voor de indicatoren bij Prestatie010 85%, gerealiseerd 33%. Hoeveel mensen vallen er binnen P010 (geregistreerde tegenprestaties en vervolgstappen persoonlijke ontwikkeling) per abuis zijn verwisseld. De ambitie in 2022 was namelijk om en hoeveel daarvan worden geclassificeerd als zijnde meest 50% van de meest kansrijke werkzoekenden een vervolgstap in de kansrijk binnen P010? Hoe verklaart het college deze persoonlijke ontwikkeling te laten zetten (en niet 85%). In de Begroting tegenvallende realisatie? 2023 is dit overigens wel goed weergegeven. Dit betekent nog steeds dat de ambitie (50% van de meest kansrijke werkzoekenden bij Prestatie010 zet een vervolgstap) niet volledig is gehaald in 2022 (realisatie: 33%). Wel is dit percentage gestegen t.o.v. 2021 (realisatie: 26%). De doelgroep bij Prestatie010 bestaat uit circa 17.000 werkzoekenden, waarvan ongeveer 7.000 werkzoekenden als kansrijk worden gezien.

Redenen dat de ambitie niet volledig is gehaald is omdat veel werkzoekenden al een tegenprestatie doen naar maximaal vermogen; een vervolgstap (in het soort en omvang van activiteiten) zit er vaak voor hen niet in met name gezien de multiproblematiek bij deze kwetsbare Rotterdammers met een uitkering. Verder zijn in 2022 activiteiten bij maatschappelijke organisaties niet uitgevoerd als gevolg van covidmaatregelen, maar ook vanwege angst voor Covid bij de doelgroep. Zie voor tabel bijlage A. Gaan de positieve saldo’s van de programma’s toeslagenaffaire Vanuit de ontvangen rijksmiddelen is voor de uitvoering van de Energietoeslag 2022 € 7,0 mln beschikbaar gesteld. Hiervan is € 3,2 mln in en uitvoering energietoeslag terugvloeien in de bestemmingsreserves voor deze zelfde programma’s? 2022 gerealiseerd. Daarentegen is er een negatief resultaat op de verstrekking van de energietoeslag (€ 8,1 mln: zie programma armoede, schuldhulpverlening, inburgering en samenleving). Zowel het voordelig als nadelig resultaat op de energietoeslag worden via het algemene exploitatieresultaat verrekend. Omdat een deel van de uitvoerende werkzaamheden voor de Energietoeslag 2022 doorloopt in 2023 is voorgesteld om een bestemmingsvoorstel (van € 1,4 mln) te vormen in 2023. De genoemde afwijking voor de toeslagenaffaire (€ 1,5 mln meer baten) heeft per saldo geen effect op het resultaat.

Het gaat hier om een technische (correctie)boeking voor een deel van nog te ontvangen rijksmiddelen voor de kwijtschelding van schulden. Wat maakt dat de uiteindelijke realisatie aan gestarte Inhaaleffect na Corona. Met het wegvallen van de Corona-maatregelen zijn taaltrajecten zoveel hoger is uitgevallen dan vooraf ingeschat? steeds meer wervings- en leslocaties (zoals scholen) weer opengegaan. Daarnaast is de druk bv. bij zorginstellingen ook weggevallen die weer voor meer toeleiding zorgden.

Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Bij het resultaat van een fraudeonderzoek wordt er onderscheid gemaakt tussen onrechtmatig en rechtmatig. In de onderstaande tabel is het resultaat over 2022 uiteengezet. NB: In de eerste tertaalrapportage 2023 Werk & Inkomen wordt het aantal uitgevoerde fraudeonderzoeken voor het jaar 2022 hersteld. In de jaarstukken is het aantal van 267 genoemd, maar dit moet 279 zijn.

Veel cursisten die in het voorgaande jaar waren begonnen met een traject hebben hun cursus afgerond. De overbesteding van het onderdeel Armoede en Schulden betreft de hogere uitgave van € 8,1 mln aan uitkeringen van de Energietoeslag. De hogere uitgaven zijn ontstaan doordat er in het laatste kwartaal meer uitkeringen verstrekt zijn dan voorzien tijdens de 2e herziening 2022(tegelijk met de begroting 2023 in de Raad). Tijdens deze 2e herziening is € 20 mln toegevoegd aan het (Kinder) Armoedefonds conform hetgeen afgesproken is in het coalitieakkoord waarvan in 2023 reeds € 1, 1 mln is uitgegeven en nog € 18,9 mln beschikbaar blijft in 2023.

18

GL

29 Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Als we het goed lezen, geven we 7 mil meer uit aan Armoedebestrijding etc dan begroot, maar wat daar tegenover staat is dat we ervoor kiezen om bijna 1 miljoen minder te onttrekken aan de reserves dan begroot. We geven 7 mil te veel uit maar voegen tegelijkertijd 18 mil toe aan de reserves? Klopt dit? En zo ja, wat maakt dat we hiervoor kiezen?

19

GL

251 Werk en inkomen

Vrijval reserves van bijna 10 mil mbt Werk en Inkomen, deze waren begroot maar wat maakt dat we onttrekken uit de reserves W&I?

In de oorspronkelijke begroting 2023 is op basis de meest actuele inzichten op dat moment (voorjaar 2022) een vrijval voorgesteld van € 10 mln waarmee de omvang van de bestemmingsreserve BUIG € 25 mln zou bedragen. Dit paste bij de risico-inschatting op dat moment. De vrijval is ten gunste gekomen van de algemene middelen. Het uiteindelijke BUIG-saldo over 2022 is een tekort van € 2,7 miljoen (zie ook 3e tertaalmonitor 2022 W&I). Voorstel is om dit tekort en enkele overige verrekeningen te dekken vanuit de bestemmingsreserve BUIG zodat dit niet ten laste gaat van het algemene exploitatieresultaat 2022 (en dus de algemene reserve). Totaal gaat het om een onttrekking van € 6,4 mln, waarmee de bestemmingsreserve BUIG eind 2022 € 19,4 mln bedraagt.

20

PvdA

18 Algemene middelen

Het aandeel reserves dat de gemeente Rotterdam inboekt is €139.701.000 meer dan vooraf begroot. Waar komt dit verschil vandaan?

Voor 2022 en 2023 zijn toevoegingen aan de bestemmingsreserve Rotterdamse Investeringsmotor (RIM) begroot van baten door erfpachtconversie van twee grote wooncorporaties. Deze erfpachtconversiebaten worden geheel toegevoegd aan de RIM. Dit is gedaan op grond van het raadsbesluit over de afdoening motie Vonk over kaders voor de conversie (22bb006017). In 2022 is € 139,7 mln meer aan erfpachtpachtconversiebaten ontvangen dan begroot. Dit komt door een versnelling van de conversie. Daardoor ontving de gemeente al in 2022 circa € 71,5 mln aan baten, in plaats van in 2023. Doordat er ook erfpachtconversie is toegepast bij woningen uit het niet-sociale segment is nog eens circa € 68 mln aan extra baten ontvangen. (zie ook Programma Stedelijke Ontwikkeling). In de 10-maandsrapportage is reeds gewezen op het risico dat de uiteindelijke realisatiecijfers op dit gebied zouden kunnen afwijken bij de begrotingscijfers. De precieze afwijking kon op dat moment nog niet gekwantificeerd worden omdat de conversie nog in volle gang was. Daarnaast is in 2022 meer onttrokken (€ 119.000) dan begroot voor de kapitaallasten Stedin en Energietransitiefonds Rotterdam (ETF-R).

21

PvdA

18 Algemene middelen

Maakt de gemeente Rotterdam in vergelijking met andere gemeenten veel gebruik van reserveringen?

22

PvdA

Hierop wordt door deze gemeente niet gestuurd. Daarnaast is de vraag onduidelijk: in vergelijking met welke andere gemeenten, wat is ‘veel’ (t.a.v. welke aan te houden normen of streefwaarden); en wat dient te worden verstaan onder ‘gebruik’? In 2022 is 1,1 mln uitgegeven aan de gezinsaanpak.

Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Hoeveel van de 20M van het Armoedefonds is in 2022 uitgegeven, waaraan en waarom?

23

PvdA

Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Hoeveel is in 2022 in totaal aan armoedebestrijding en schuldhulpverlening uitgegeven door de gemeente Rotterdam en hoeveel door derde partijen (zoals st. Verre Bergen, het Rijk of andere fondsen)? En hoe is dit uitgesplitst per programma of actie (in ieder geval voor alle maatregelen genoemd in het actieplan Geldzorgen witgoed, boodschappenkaarten, schoolontbijt, energietoeslag, etc.)?

24

PvdA

Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Wat is in 2022 uitgegeven aan bijzondere bijstand en hoeveel is Het antwoord volgt begin volgende week. in 2022 uitgegeven aan bewindvoering via de bijzondere bijstand? Om hoeveel bewindvoerders gaat het? Hoe zijn de uitgaven verdeeld over de bewindvoerders (van de xx aantal bewindvoerders gaat xx % van de uitgaven naar xx aantal bewindvoerders)? Hoeveel van deze bewindvoerders zijn aangesloten bij het bewindvoerdersconvenant en hoeveel bij branchevereniging zoals Horus (uitgesplitst per branchevereniging)?

25

PvdA

Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Hoeveel trajecten zijn in 2022 gestart via de WNSP en hoeveel via de MSNP?

26

PvdA

251 Zorg en Welzijn

27

PvdA

29 Armoede,

Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving 28

PvdA

29 Armoede,

Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving 29

PvdA

25 Armoede,

Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving 30

PvdA

40 Beheer van de stad

31

PvdA

48 Belastingen

32

PvdA

Belastingen

Hoeveel er in totaal uitgegeven is door derde partijen aan Armoedebestrijding en schuldhulpverlening is niet bekend in Rotterdam. Wel kunnen we inzicht geven in hoeveel deze derde partijen hebben bijgedragen aan de uitgaven die gedaan zijn door Rotterdam. De overige kosten waaronder alle genoemde onderdelen uit het actieplan Geldzorgen zijn niet door derde partijen gefinancierd. Energietoeslag: Rijk (toevoeging aan Gemeentefonds) € 90,6 voor de uitkeringen Energietoeslag voor Rotterdammers met een inkomen tussen 120 en 140% van het msl: € 15,2 mln De schoolontbijten zijn gedeeltelijk gefinancierd vanuit de NPO-middelen, deze middelen zijn onderdeel van de portefeuille van wethouder Kasmi en daarnaast is er een bijdrage geleverd door het Jeugdeducatiefonds die gedeeltelijk gesubsidieerd wordt door Rotterdam.

In 2022 zijn er 1.886 schuldregelingen gestart bij de KBR via de MSNP. Als een MSNP-regeling niet mogelijk is (in 2022 betrof dat 128 aanvragers), wordt er doorverwezen naar de WSNP. We hebben geen inzicht in toegekende WSNP regelingen door de rechtbank.

a. Gemaakte kosten kunnen bij het Rijk gedeclareerd worden. Aangezien er In de jaarstukken van 2022 valt te lezen onder incidentele ook vorig jaar nog onduidelijk was hoe de specifieke uitkeringen te baten en lasten dat er incidentele baten in 2022 zijn verantwoorden, was het niet mogelijk deze post vooraf te begroten. gerealiseerd voor MO Hulpteam toeslagen 010. Het gaat om Uiteindelijk is er voor €8,2 mln gedeclareerd, waarmee de gemaakte kosten 8.283.000. Dit bedrag is niet begroot. gedekt zijn. a. Wat is de reden dat dit bedrag niet begroot, maar wel b. Dit betreft een omissie in deze tabel. De begrote inleg in de GRJR, wordt gerealiseerd is? Kan uitgesplitst worden waaraan dit is ook op het niveau de van de inleg verantwoorde in de jaarrekening. Dit besteed? omdat op het moment van de opmaken van de jaarrekening van de b. Hoe komt het dat er 6.386.000 aan incidentele lasten begroot gemeente Rotterdam de jaarrekening van de GRJR nog niet gereed is. In de is voor Rotterdame bijdrage project aanpak wachttijden GR tabel had bij realisatie dan ook het begrote bedrag moeten staan. Jeugdhulp Rijnmond, maar er niks van is gerealiseerd? c. Per abuis zijn hier de cijfers van eerdere jaren blijven staan. De cijfers 355, c. Hoe valt te verklaren dat het aantal meldingen van 248 en 520 gaan over het jaar 2021.

De nieuwe cijfers van 2022 zijn discriminatie door Rotterdammers bij het ADV gedaald is van respectievelijk 301, 250 en 486. De cijfers laten dus een lichte daling zien. 674 naar 355 in 2022, maar het aantal geregistreerde Daarmee komt de vraag te vervallen. discriminatie- incidenten bij de politie gestegen is van 470 naar 520?

Hoe komt het dat de bijgestelde lasten voor sociale uitkeringen zoveel hoger zijn dan het oorspronkelijk begrote bedrag? En waarom vallen de gerealiseerde lasten ook nog eens hoger uit dan de bijgestelde begroting? Hoe komt het dat er onder de categorie armoede, schuldhulpverlening, inburgering en samenleving minder overige opbrengsten en derden zijn gerealiseerd dan oorspronkelijk begroot? Kunnen dit bedrag uitgesplitst worden per instantie? De gerealiseerde klanttevredenheid taaltrajecten was 88% in 2022. Waarom blijft de ambitie voor de komende jaren een flink stuk lager, 80%?

Gedurende het jaar is door het Rijk besloten een Energietoeslag aan de burger te verstrekken. Deze toename in lasten voor sociale uitkeringen betreffen de uitkeringen van deze Energietoeslag. In december is er meer uitgekeerd dan verwacht bij het laatste moment van bijstellen begroting, de 10-maandsrapportage. Het verschil in de overige opbrengsten derden van € 0,8 mln betreft enerzijds een technische wijziging van €0,4mln en anderzijds lagere opbrengsten van de Rotterdampas van €0,4mln omdat er minder passen zijn verkocht dan verwacht. Deze ambitie is dezelfde gebleven als in de vorige collegeperiode. 80% is al een ambitieuze doelstelling. Het is alleen maar mooi dat de tevredenheid zelfs boven de 80% ligt.

Waarom is de gerealiseerde bijdrage van het rijk en In 2022 heeft er een overdracht van een aantal kademuren plaatsgevonden medeoverheden voor beheer van de stad lager uitgevallen dan van het Havenbedrijf aan de gemeente. Die ging gepaard met een het bijgestelde begrote bedrag? afkoopsom ad 10 mln voor het beheer en onderhoud. Deze afkoopsom is Kan uitgesplitst worden op welke terreinen minder is abusievelijk begroot als 'Bijdragen rijk en medeoverheden'. Deze had ontvangen? begroot moeten worden bij 'Overige opbrengsten derden', daar waar de Heeft dit gevolgen gehad voor projecten in uitvoering of nog uit realisatie ook geboekt is. te voeren projecten? Als er rekening wordt gehouden met deze verschuiving, is zelfs meer bijdrage ontvangen van het rijk en medeoverheden. Er is dus geen sprake van dat projecten in uitvoering vertraagd of niet gestart zijn als gevolg van een lagere bijdrage. Er is €17.896.000 meer belasting geint dan begroot. Waar komt Dat is het resultaat van meeropbrengsten op een aantal lokale dit verschil vandaan? belastingsoorten: a. Onroerendezaakbelasting niet-woningen ad 10,9 mln als gevolg van areaaluitbreiding en nieuwe inzichten in de waardering van objecten. Deze meeropbrengst gaat over meerdere belastingjaren. b. Precariobelasting ad 2,3 mln als gevolg van toename in bouwplaatsen. c.

Logiesbelasting ad 1,8 mln als gevolg van gemiddelde prijsstijging van overnachtingsprijs en uitblijven van terugval in toerisme als gevolg van corona. d. Aanmanings- en vervolgopbrengsten ad 1,7 mln als gevolg van uitbreiding van betaald parkeren wat leidt tot meer verstuurde aanmaningen dwangbevelen. De volledige uitsplitsing naar soort en bedrag alsmede een toelichting hierop is terug te vinden op pagina 48. Betalen verenigingen hetzelfde OZB-tarief als woningen? Het tarief voor OZB wordt bepaald door het feitelijk gebruik van een onroerende zaak: woning of niet-woning. In de regel zal een vereniging dus in aanmerking komen voor het niet-woningtarief. NB Er is een grote verscheidenheid aan verenigingen al dan niet met een eigen pand, of ingeschreven op een woonadres.

33

PvdA

Belastingen

Wat zou de impact op de baten zijn als verenigingen 0% OZBtarief zouden betalen?

De OZB is een zogenoemde objectieve belasting. Bij de heffing staat het belastingobject centraal en niet de eigenaar of de gebruiker. Het maakt voor de aanslagoplegging niet uit of de belastingplichtige een vereniging is. Om die reden houdt de gemeente dit dus ook niet bij. Een berekening van de impact op de baten bij nultarief kan daarom ook niet gemaakt worden.

34

PvdA

60 Bestaande stad

Aangegeven wordt dat er in de loop van dit jaar nieuwe huurovereenkomsten zijn afgesloten. Hier was in de begroting geen rekening mee gehouden. Het gaat om 1.869.000 Kan toegelicht worden waarom hier geen rekening mee gehouden is? Wat zijn de gevolgen hiervan?

35

PvdA

60 Bestaande stad

Hoe komt het dat de overige opbrengsten van derden lager zijn De overige opbrengsten van derden zijn niet lager maar juist (€ 1,0 mln) uitgevallen dan begroot? hoger uitgevallen dan begroot. Het betreft een totaal van kleine Kan ook uitgesplitst worden om welke partijen dit gaat? opbrengsten binnen het programma. Denk hierbij aan bestuurlijke boetes aan particulieren en bedrijven, bijdragen derden (zoals DCMR) voor door de gemeente verrichte werkzaamheden en hogere renteopbrengsten op verstrekte leningen van het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting (SVN) en Nationaal Restauratiefonds (NRF) aan particulieren.

36

PvdA

60 Bestaande stad

a. De lasten exclusief reserves zijn €10.122.000 minder dan begroot. Hoe komt dit? b. Welke rol speelt de verkoop en exploitatie van maatschappelijk vastgoed in de vermindering van zowel de baten (€-5.764.000) en lasten (€-10.122.000)?

In de begroting worden de financiële consequenties van aan te huren vastgoed meegenomen. Het komt echter voor dat nieuwe huurovereenkomsten pas later in het jaar bekend worden. Wanneer dit na de laatste mogelijkheid om begrotingswijziging door te voeren (8M) valt, is het technisch onmogelijk deze nog in de begroting te verwerken. Omdat het geen onrechtmatigheden betreft, worden deze inzichten ook niet meegenomen bij de 10M. Er zijn geen (financiële) gevolgen voor de begroting omdat de aanhuurkosten worden doorbelast aan de gebruikers waarvoor we het vastgoed hebben aangehuurd. Het gaat hier o.a. om huisvesting van het veiligheidshuis en een aantal zorglocaties.

a. De voornaamste oorzaken dat de lasten exclusief reserves minder zijn dan begroot zijn lagere apparaatslasten (€ -7,2 mln) en lagere onderhoudskosten vastgoed (€ -12,8 mln). De lasten (€ 8,9 mln) voor het vormen van een aanvullende voorziening voor de ontwikkellocatie Schiekadeblok zijn wel hoger uitgevallen. De apparaatslasten voor met name inhuur van personeel zijn lager dan begroot door minder aanvragen van bouwplannen. Dit is in lijn met de lager gerealiseerde baten bij de Wabo-leges. Redenen van lagere onderhoudskosten vastgoed zijn lange levertijden van materialen en capaciteitsgebrek bij de aannemers. Ook heeft het opstarten van inkoopprocedures voor met name complexe werken in de praktijk meer tijd gekost dan verwacht. Dit heeft ertoe geleid dat er minder is gerealiseerd dan begroot en heeft ook geleid tot een lagere onttrekking aan de bestemmingsreserve groot onderhoud (MJOP). b. Maatschappelijk vastgoed in deze context is vastgoed wat een bijdrage levert aan uitvoering van beleidstaken van de gemeente Rotterdam, zoals sport en recreatie, onderwijs etc. Zolang dit vastgoed hier nog voor wordt ingezet wordt het niet verkocht. In die zin heeft dit dus ook geen invloed op het resultaat. De verkoop van het overige vastgoed (de verkooplijst) waaronder soms ook vastgoed met publiekrechtelijke bestemming “Maatschappelijk” heeft wel invloed op het resultaat.

Er is voor € 8,7 mln minder onderhoud uitgevoerd dan begroot. Dit onderhoud en de middelen hiervoor zijn doorgeschoven naar 2023. De lagere baten hebben betrekking op programma Bestaande Stad. Daarin zitten o.a. de producten Bouw en Woningtoezicht en Vastgoed. De totale baten van het programma zijn lager uitgevallen van begroot, het aandeel van het product maatschappelijk vastgoed viel € 1,3 mln hóger uit dan begroot (inclusief bestemmingsreserves). Dit werd met name veroorzaakt door de subsidies vanuit het Rijk die hoger uitvielen.

37

PvdA

251 Onderwijs

38

PvdA

123 Onderwijs

39

PvdA

117 Onderwijs

De begrote incidentele lasten van de regiodeal Rotterdam zuid pijler school, 9.712.000, zijn niet gerealiseerd. De afwijking zou vooral een gevolg zijn van lagere vaststellingen subsidies uit voorgaande jaren vanwege corona. Er wordt daarnaast gesproken over minder aangevraagde subsidies in het lopende schooljaar. Om hoeveel minder subsidies gaat het dan t.o.v. voorgaande jaar? Hoe groot is dit bedrag t.o.v. het niet gerealiseerde bedrag? Zijn er ook redenen voor het feit dat minder subsidies zijn aangevraagd? Kunnen deze uiteengezet worden? Bij onderwijs zijn de gerealiseerde lasten dit jaar minder groot dat de begrote. Kan toegelicht worden waarom minder is uitgegeven dan begroot?

Het bedrag van 9,7 mln wordt niet herkend. Voor de pijler school binnen de regiodeal Rotterdam Zuid is in totaal 1,1 mln minder gerealiseerd. Voor een uitgebreide toelichting op deze onderuitputting verwijzen we u naar het antwoord onder vraag 38 waar de Regio Deal onderdeel van uitmaakt.

Waarom zijn in Rotterdam van de 51 in behandeling genomen aanvragen voor de SUVIS (Specifieke Uitkering Ventilatie in Scholen), waar 200 miljoen voor beschikbaar is landelijk, er slechts 45 toegekend? Wat is/zijn de reden(en) geweest om zes scholen geen budget toe te kennen?

De SUVIS-regeling was een subsidieregeling van het Rijk. De gemeente Rotterdam had geen rol in de toekenning van deze subsidie. Er waren 51 SUVIS aanvragen, 45 zijn er toegewezen. Er zijn drie aanvragen afgewezen op inhoudelijke gronden door het Rijk, omdat na de beoogde werkzaamheden het gebouw niet zou voldoen aan de eisen van de regeling. Twee aanvragen zijn afgewezen omdat niet alle vereiste informatie was aangeleverd. Eén aanvraag was gewijzigd van renovatie naar nieuwbouw, maar deze regeling gold alleen voor bestaande gebouwen.

Het saldo van het programma Onderwijs bedraagt € 3,7 mln voordelig. De belangrijkste oorzaken hiervan zijn: 1. Onderwijsbeleid (0,3 mln) Door de naweeën van corona en krapte op de arbeidsmarkt bij scholen is het niet gelukt om alle subsidiabele activiteiten uit te voeren. Dit heeft in 2022 voor lagere lasten gezorgd. Deze activiteiten worden grotendeels gefinancierd door rijksmiddelen, waardoor de inzet van deze rijksmiddelen in 2022 ook minder was. 2. Onderwijshuisvesting (2,3 mln) Bij onderwijshuisvesting zit de grootste afwijking in de uitgaven voor tijdelijke huisvesting. Door vertraging in de aanbesteding van complexe bouwprojecten zijn er minder kosten voor tijdelijke huisvesting gerealiseerd dan begroot. De start van de bouwwerkzaamheden is doorgeschoven. 3. Nationaal Programma Onderwijs Door de krappe arbeidsmarkt zijn niet alle middelen conform oorspronkelijke planning ingezet. Daarnaast heeft de aanpak van een aantal onderdelen een langere aanlooptijd nodig vanwege procedures en capaciteitstekort bij de uitvoerende partijen. Het Rijk heeft daarom besloten de inzet van deze gelden te verlengen tot aan het einde van het schooljaar 2024/2025. Omdat de rijksmiddelen worden doorgezet naar komende jaren is het resultaat hierdoor saldoneutraal. 4.

Regiodeal Rotterdam-Zuid (1,1 mln) De meeste scholen hebben het beschikbare subsidiebedrag aangevraagd, maar er zijn voornamelijk minder uitvoeringskosten gemaakt omdat er in 2022 vooral online bijeenkomsten zijn georganiseerd in plaats van fysieke bijeenkomsten. De afwijking is daarnaast ook een gevolg van lagere vaststellingen subsidies uit voorgaande jaren vanwege corona. Dat heeft voor een deel nog te maken met uitval van Dagprogrammeringslessen door corona. Personeelstekorten spelen soms ook een rol, bijvoorbeeld omdat er geen vervangende lessen mogelijk waren bij veel zieken (veel ook corona gerelateerd) van vakleerkrachten.

40

PvdA

41

PvdA

42

PvdA

43

PvdA

44

PvdA

45

148 Stedelijke ontwikkeling

?

Stedelijke ontwikkeling

In 2022 is de bouw gestart van 3005 woningen: ongeveer 10% Op dit moment zijn er nog geen actuelere cijfers bekend. Zodra deze in het sociale segment, 26% in het middensegment, 25% in het beschikbaar zijn, worden ze bij het eerstvolgende p&c moment aan u hoger segment en 23% in het topsegment. Voor ca 16% van de gepresenteerd. woningen is het prijsniveau nog niet bekend. Is er al een schatting of voorspelling in welk segment de huizen van de 16% vallen? En hoe verhoudt dit zich tot de ambitie die het college heeft opgesteld?

Wat is het percentage leegstand dat onze gemeente hanteert? Er is geen sprake van leegstaande verblijfsobjecten binnen de Hoe verhouden deze cijfers zich tot de leegstandscijfers van het vastgoedportefeuille. Wel kan er incidenteel sprake zijn van leegstaande CBS? Indien er een verschil is: kan uitgelegd worden waar dit ruimtes binnen de verblijfsobjecten. Dit betreft ongeveer 1 a 2 %. Het verschil vandaan komt? leegstandspercentage 2022 (Zuid-Holland, alle verblijfsobjecten) volgens het CBS is 3%. Waar komt het verschil in baten van €19.910.000 bij Werk en inkomen vandaan?

In de tabel 'overzicht afwijkingen programma' van het onderdeel 'financiën' is toegelicht uit welke posten de hogere baten van € 19,9 mln bestaan. In veel gevallen gaat het om ontvangsten in de vorm van rijksvergoedingen, subsidies of declaraties die hoger zijn uitgevallen en (qua financiële omvang) laat in het jaar bekend werden. Voor enkele posten geldt overigens dat tegenover de hogere baten ook hogere lasten staan. De grootste afwijkingen (meevallers > € 1mln) zijn een hoger toegekende subsidiebedrag REACT EU (€ 9,4 mln), hogere vergoedingen voor Regionaal Bureau Zelfstandigen vanuit de regiogemeenten (€ 1,9 mln), hogere omzetten bij Rotterdam Inclusief (€ 1,5 mln), grotere vergoeding voor regionale mobiliteitsteams vanuit UWV (€ 1,8 mln), technische verrekening voorschot vanuit het rijk voor kwijtgescholden schulden (€ 1,4 mln) en verschillende overige technische verrekeningen (€ 2,6 mln).

Hoeveel betaalt de gemeente Rotterdam totaal aan externe inhuur van personeel voor de uitvoer van gemeentelijke kerntaken?

In 2022 heeft Gemeente 189,146mln aan externe inhuur betaald. De omvang per programma is opgenomen in de Paragraaf Bedrijfsvoering. Er wordt geen verder onderscheid gemaakt, waarvoor de inhuur is ingezet. Bij Begrotingscie BOFV in november 2022 is gevraagd naar overzicht van waar het ingehuurde personeel wordt ingezet in uitsplitsing qua functies. Dit overzicht is eind 2022 toegezonden.

197 Zorg en Welzijn

Waarom zijn de aanvullende middelen basishulp jeugd niet volledig benut?

PvdA

197 Zorg en Welzijn

Waarom is de onttrekking aan de bestemmingsreserve tweedelijns wmo en jeugdhulp lager geweest dan begroot?

Er zijn in 2022 extra middelen lokaal ingezet om wachtlijsten bij de regionale Specialistische Jeugdhulp weg te werken.Door een krappe arbeidsmarkt hebben de aanbieders deze extra inzet niet altijd direct in die mate kunnen realiseren als de gemeente wilde. Hierdoor is een onderschrijding op de budgetten ontstaan.Dit betreft ook vooral lokaal ingekochte (basis GGZ) hulp, niet alleen basishulp in de wijkteams. Vanwege de lagere WMO-productie was onttrekking aan de bestemmingsreserve niet nodig.

46

PvdA

197 Zorg en Welzijn

De extra middelen voor vrouwenopvang zijn laat ontvangen en konden daardoor niet geheel in 2022 worden ingezet. Worden deze middelen dan doorgeschoven naar het jaar 2023?

47

PvdD

185 Werk en inkomen

Paragraaf bedrijfsvoering HR

Stedelijke ontwikkeling

We zijn voornemens deze middelen te nemen naar volgende jaren en hebben dit meegenomen in de afwegingen bij de Voorjaarsnota.

Per herziening van de Begroting 2022 is er €25 miljoen Vraag 1: In welke bouwplannen is de €25 miljoen belegd? gereserveerd voor segmentering van bouwplannen, teneinde de gewenste verdeling van nieuwbouwproductie in segmenten Antwoord vraag 1: te realiseren. Tijdens het verantwoordingsgesprek tussen COR en portefeuillehouder Zeegers bleek dat de €25 miljoen reeds is De 25 miljoen euro wordt ingezet om meer betaalbare woningen te realiseren, dan in de huidige bouw- en grondexploitatie programmering is belegd in bouwplannen. opgenomen. A. Er is behoefte aan de realisatie van meer betaalbare woningen dan in de • In welke bouwplannen is de €25 miljoen belegd? • Hoe werkt verstrekking van dit geld aan derden? Gaat het per huidige bouw- en grondexploitatie programmering is opgenomen. Daarvoor subsidie? is actieve herprogrammering in grondexploitaties nodig naar meer •Voor welk(e) segment(en) is de €25 miljoen gebruikt? Hoeveel betaalbare woningen om de in het coalitieakkoord gestelde opgave te woningen zullen straks zijn gerealiseerd met dit bedrag? Wordt realiseren. We doen dit door het realiseren van ca 600 - 800 extra anterieur afgesproken dat een ontwikkelaar voor een bepaald betaalbare woningen in nieuwe projecten vanuit gemeentelijke tenders.

Het bedrag een bepaald aantal woningen in een bepaald segment gaat hierbij onder andere om de volgende ontwikkelingen: Hof van realiseert? Maasdam-PZH- fase 2, Nieuw Kralingen, Rijnhaven, Oudeland, Hudson fase 3), Katendrecht en De Spechten. De mogelijkheden worden nu per grondexploitatie nader uitgewerkt en in besluitvorming gebracht. Besluit hierover zal conform de kaders rondom de grondexploitaties door het college of raad genomen dienen te worden. B. Daarnaast heeft het college een doorbouwmaatregel in voorbereiding, die het mogelijk maakt om in bestaande ontwikkelingen waarin al overeenkomsten tussen partijen zijn gesloten, meer betaalbare woningen te realiseren. Wij denken dat hiermee ca 800 woningen op korte termijn extra in het midden segment te kunnen realiseren. Op dit moment hebben we nog geen grondexploitaties aan u aangeboden waarbij een gewijzigde programmering heeft geleid tot een dergelijke financiële mutatie. Voor een aantal projecten zijn wij hierover wel met ontwikkelaars in gesprek. Vanwege de gevoeligheid van die informatie kunnen wij enkel in vertrouwen u hierover meer informatie geven. Zodra de gesprekken leiden tot een concrete noodzaak tot bijstelling zullen wij u hier uiteraard over informeren.

48

VVD

5 Beheer van de stad

Bij het collegetarget op vergroening wordt in 2022 ‘0’ genoteerd. Betekent dit dat er in 2022 geen groen bij is gekomen, of dat er pas vanaf 1/1/2023 gemeten zal worden zodat het in hele jaren kan worden gemeten?

De afronding van de vorige collegetarget is begin 2022 gedaan met de cijfers tot en met november 2021. Voor de nieuwe target rekenen we vanaf datum nieuwe college, dat is 1 juli 2022. Vandaar dat deze op 0 staat.

49

VVD

33 Beheer van de stad

Er zijn 8.776 boetes uitgeschreven

50

VVD

33 Beheer van de stad

Verminderen naastplaatsingen en zwerfafval. Hoeveel boetes zijn er in 2022 uitgeschreven mbt naastplaatsingen of andere onderwerpen gerelateerd aan een schone stad? Rotterdams WeerWoord. Er zijn 1000 straten vergroend: hoeveel m2 betreft dit?

51

VVD

33 Beheer van de stad

Hoeveel kilo GFE is er verzameld met de eerste containers die zijn geplaatst?

In 2022 is 318.300 kilo gfe ingezameld via de wijkcontainers in de eerste wijken waar bewoners van hoogbouw gfe kunnen scheiden.

Opzoomer Mee stimuleert bewoners om gezamenlijk in hun straat aan de slag te gaan met groen. Dat is bijvoorbeeld aanleg van geveltuintjes, groene boomspiegels, enz. Opzoomer Mee krijgt opdracht om dit te organiseren van WeerWoord en Rotterdam gaat voor groen. Het gaat daarbij niet primair om meer m2 groen te realiseren, maar ook om samen aan de slag te zijn in de straat, meer bewonersparticipatie en om het verbeteren van bestaande perkjes (plantjes toevoegen) en eigen beheer. Het jaarverslag 2022 van Opzoomer Mee is nog niet gereed, maar in 2021 was het een vergelijkbare hoeveelheid straten en toen ging het om ruim 4000 m2 nieuw groen.

52

VVD

33 Beheer van de stad

Circulaire projecten. Hoeveel geld heeft het ‘wol’ project voor de Dutch Design Week gekost?

53

VVD

40 Beheer van de stad

Er is 749.000 ontvangen van ‘derden’ voor de aanpak zwerfafval. Welke derden zijn dit?

Vragen A t/m D betreffen vragen die naar aanleiding van de brief voorlopig rekeningresultaat zijn gesteld.

Het ‘wol’ project voor de Dutch design week heeft in totaal € 78.000 gekost. De kosten zijn besteed aan ontwikkeling van de stadsbrede tentoonstelling en Dutch design week. Dat is het Nedvang budget, de zwerfafvalvergoeding van de verpakkende industrie. Elke gemeente krijgt dit, bedrag is op basis van het aantal inwoners.

Beantwoording technische vragen jaarstukken 2022 (nazending) Versie:6 juni 2023 Nr.

Fractie

14

GL

15

GL

24

PvdA

37

PvdA

Blz.

Onderwerp

Vraag

Antwoord

179 Werk en inkomen

In 2022 zijn 267 fraudeonderzoeken afgerond. Welke uitkomst hadden deze onderzoeken? In hoeveel gevallen is fraude geconstateerd?

Bij het resultaat van een fraudeonderzoek wordt er onderscheid gemaakt tussen onrechtmatig en rechtmatig. In de onderstaande tabel is het resultaat over 2022 uiteengezet. NB: In de eerste tertaalrapportage 2023 Werk & Inkomen wordt het aantal uitgevoerde fraudeonderzoeken voor het jaar 2022 hersteld. In de jaarstukken is het aantal van 267 genoemd, maar dit moet 279 zijn. Zie voor tabel bijlage A.

182 Werk en inkomen

Indicator % van de meest kansrijke werkzoekenden bij P010 zet Met de door u gestelde vraag hebben we geconstateerd dat de een vervolgstap in de persoonlijke ontwikkeling. Begroot was realisatiecijfers 2021 en ambities 2022 voor de indicatoren bij Prestatie010 85%, gerealiseerd 33%. Hoeveel mensen vallen er binnen P010 (geregistreerde tegenprestaties en vervolgstappen persoonlijke en hoeveel daarvan worden geclassificeerd als zijnde meest ontwikkeling) per abuis zijn verwisseld. De ambitie in 2022 was namelijk om kansrijk binnen P010? Hoe verklaart het college deze 50% van de meest kansrijke werkzoekenden een vervolgstap in de tegenvallende realisatie? persoonlijke ontwikkeling te laten zetten (en niet 85%). In de Begroting 2023 is dit overigens wel goed weergegeven. Dit betekent nog steeds dat de ambitie (50% van de meest kansrijke werkzoekenden bij Prestatie010 zet een vervolgstap) niet volledig is gehaald in 2022 (realisatie: 33%). Wel is dit percentage gestegen t.o.v. 2021 (realisatie: 26%). De doelgroep bij Prestatie010 bestaat uit circa 17.000 werkzoekenden, waarvan ongeveer 7.000 werkzoekenden als kansrijk worden gezien.

Redenen dat de ambitie niet volledig is gehaald is omdat veel werkzoekenden al een tegenprestatie doen naar maximaal vermogen; een vervolgstap (in het soort en omvang van activiteiten) zit er vaak voor hen niet in met name gezien de multiproblematiek bij deze kwetsbare Rotterdammers met een uitkering. Verder zijn in 2022 activiteiten bij maatschappelijke organisaties niet uitgevoerd als gevolg van covidmaatregelen, maar ook vanwege angst voor Covid bij de doelgroep.

Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

251 Onderwijs

Wat is in 2022 uitgegeven aan bijzondere bijstand en hoeveel is Voor antwoord zie bijlage B. in 2022 uitgegeven aan bewindvoering via de bijzondere bijstand? Om hoeveel bewindvoerders gaat het? Hoe zijn de uitgaven verdeeld over de bewindvoerders (van de xx aantal bewindvoerders gaat xx % van de uitgaven naar xx aantal bewindvoerders)? Hoeveel van deze bewindvoerders zijn aangesloten bij het bewindvoerdersconvenant en hoeveel bij branchevereniging zoals Horus (uitgesplitst per branchevereniging)? De begrote incidentele lasten van de regiodeal Rotterdam zuid pijler school, 9.712.000, zijn niet gerealiseerd. De afwijking zou vooral een gevolg zijn van lagere vaststellingen subsidies uit voorgaande jaren vanwege corona. Er wordt daarnaast gesproken over minder aangevraagde subsidies in het lopende schooljaar. Om hoeveel minder subsidies gaat het dan t.o.v. voorgaande jaar? Hoe groot is dit bedrag t.o.v. het niet gerealiseerde bedrag? Zijn er ook redenen voor het feit dat minder subsidies zijn aangevraagd? Kunnen deze uiteengezet worden?

Omdat het tijdelijke middelen betreft (geen structureel onderdeel van de begroting Rotterdam) worden de lasten als "incidenteel" aangemerkt. Tegenover de incidentele lasten staan voor een gelijk bedrag aan incidentele baten (vanuit het van het rijk ontvangen Regiodeal middelen). Zie voor verdere beantwoording vraag 38 onderdeel Regio Deal.

Bijlage B Beantwoording technische vragen jaarstukken 2022 Versie: 6 juni 2023 Nr. 24

Fractie PvdA

Blz.

Onderwerp

Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Vraag Wat is in 2022 uitgegeven aan bijzondere bijstand en hoeveel is in 2022 uitgegeven aan bewindvoering via de bijzondere bijstand? Om hoeveel bewindvoerders gaat het? Hoe zijn de uitgaven verdeeld over de bewindvoerders (van de xx aantal bewindvoerders gaat xx % van de uitgaven naar xx aantal bewindvoerders)? Hoeveel van deze bewindvoerders zijn aangesloten bij het bewindvoerdersconvenant en hoeveel bij branchevereniging zoals Horus (uitgesplitst per branchevereniging)?

Antwoord Wat is in 2022 uitgegeven aan bijzondere bijstand en hoeveel is in 2022 uitgegeven aan bewindvoering via de bijzondere bijstand? Het totale bedrag dat in 2022 vanuit de bijzondere bijstand naar bewindvoeringskosten is gegaan is € 16.1 mln. Om hoeveel bewindvoerders gaat het? Het blijkt op dit moment helaas niet mogelijk om hier een zuiver antwoord op te formuleren. Dit heeft te maken met manier van registreren in het uitkeringssysteem. We zijn ermee bezig om dit op te lossen, zodat we hier beter zicht op kunnen krijgen. Hoe zijn de uitgaven verdeeld over de bewindvoerders (van de xx aantal bewindvoerders gaat xx % van de uitgaven naar xx aantal bewindvoerders)? Deze vraag kan daardoor helaas nog niet beantwoord worden. Hoeveel van deze bewindvoerders zijn aangesloten bij het bewindvoerdersconvenant en hoeveel bij branchevereniging zoals Horus (uitgesplitst per branchevereniging)? Op dit moment heeft de gemeente Rotterdam 137 convenantpartners. Wij registreren en controleren niet wie bij welke

branchevereniging is aangesloten. Dit is aan partijen zelf en is geen vereiste om bijzondere bijstand te verstrekken.

Bijlage B Beantwoording technische vragen jaarstukken 2022 Versie: 6 juni 2023 Nr. 24

Fractie PvdA

Blz.

Onderwerp

Armoede, Schuldhulpverlening, inburgering en samenleving

Vraag Wat is in 2022 uitgegeven aan bijzondere bijstand en hoeveel is in 2022 uitgegeven aan bewindvoering via de bijzondere bijstand? Om hoeveel bewindvoerders gaat het? Hoe zijn de uitgaven verdeeld over de bewindvoerders (van de xx aantal bewindvoerders gaat xx % van de uitgaven naar xx aantal bewindvoerders)? Hoeveel van deze bewindvoerders zijn aangesloten bij het bewindvoerdersconvenant en hoeveel bij branchevereniging zoals Horus (uitgesplitst per branchevereniging)?

Antwoord Wat is in 2022 uitgegeven aan bijzondere bijstand en hoeveel is in 2022 uitgegeven aan bewindvoering via de bijzondere bijstand? Het totale bedrag dat in 2022 vanuit de bijzondere bijstand naar bewindvoeringskosten is gegaan is € 16.1 mln. Om hoeveel bewindvoerders gaat het? Het blijkt op dit moment helaas niet mogelijk om hier een zuiver antwoord op te formuleren. Dit heeft te maken met manier van registreren in het uitkeringssysteem. We zijn ermee bezig om dit op te lossen, zodat we hier beter zicht op kunnen krijgen. Hoe zijn de uitgaven verdeeld over de bewindvoerders (van de xx aantal bewindvoerders gaat xx % van de uitgaven naar xx aantal bewindvoerders)? Deze vraag kan daardoor helaas nog niet beantwoord worden. Hoeveel van deze bewindvoerders zijn aangesloten bij het bewindvoerdersconvenant en hoeveel bij branchevereniging zoals Horus (uitgesplitst per branchevereniging)? Op dit moment heeft de gemeente Rotterdam 137 convenantpartners. Wij registreren en controleren niet wie bij welke

branchevereniging is aangesloten. Dit is aan partijen zelf en is geen vereiste om bijzondere bijstand te verstrekken.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=RotterdamRaad&id=388ff98f-1605-4c57-baaf-66499e57fbdc