CConstaterende datRotterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

[22bb004998] Bijlage 1 behorende bij 22bb4997 - Voortgangsrapportage NPRZ 2021

Commissie Werk & Inkomen, Onderwijs, Samenleven, Schuldhulpverlening & Armoedebestrijding, NPRZ 24 augustus 2022, gemeente RotterdamBij agendapunt: Nationaal Programma Rotterdam Zuid (NPRZ)57.335 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 7

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID Inhoud * * * * *

Samenvatting Cijfers algemeen beeld Rotterdam Zuid Effectrapportage (outcome) Resultaten van de activiteiten (output) Financiën programmabureau

VOORTGANGSRAPPORTAGE NPRZ 2021

Het NPRZ monitort de interventies en de voortgang daarvan en rapporteert hier jaarlijks over. ľļŞÈlï#

In 2022 staat de Midterm Review en het maken van een uitvoeringsplan 2023-2026 centraal. Daarom is besloten dit jaar geen krant ‘NPRZ op Koers’ te maken. In plaats daarvan is de voortgang per Pijler samengevat in dit document. Verder bevat dit document een gedetailleerd beeld van de voortgang van relevante effectindicatoren en een uitgebreid overzicht van de voortgang van alle 103 activiteiten die in het NPRZ uitvoeringsplan 2019-2022 zijn afgesproken.

-1, tl* ' "ME w&r.: .V-—^r,

i&im -Ä. y į

ŷļį^ŗJĴ

ĪWĨfi

ÉäSJř

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID Samenvatting NPRZ Voortgang 2021

Effecten en Resultaten

Effecten Het NPRZ is met 21 van de 30 indicatoren ruim op koers. Dat is wederom een compliment voor alle inwoners en professionals die zich elke dag inzetten Zuid verder te versterken. Het zijn met name de lange termijn ontwikkelingen ten aanzien van de pijler Wonen die achterblijven. In de pijlers School en Werk is er op enkele indicatoren terugval ten opzichte van 2019. Dit komt door het lerarentekort en de coronacrisis. Er is echter nog steeds voortuitgang t.o.v. 2011. Met name de eindadviezen in het basisonderwijs zijn weer op het niveau dat was beoogd voor 2021.

Resultaten 630Zo van de 100 gestarte projecten lopen momenteel zoals beoogd. In 2020 was dit ook 6307o. 3 projecten liggen stil of zijn niet gestart. 26 activiteiten vallen onder de Regio Deal Rotterdam Zuid. Daarvan loopt 7707o op schema. Bij de beoordeling en kleurtoekenning (rood, oranje, groen) aan de activiteiten wordt enerzijds rekening gehouden met de behaalde resultaten/effecten van de activiteiten en anderzijds met het vertrouwen richting de toekomst.

Samenvatting VOORTGANG NPRZ Thuisbasis op orde en Vrije Tijd Taal en Schulden De voortgang van de non-formele en formele taaltrajecten verloopt redelijk; door corona zijn er wel minder taaltrajecten gerealiseerd dan gepland. De taallessen vonden grotendeels digitaal plaats. Er zijn 3.763 taaltrajecten gestart in het NPRZgebied en dat is 497o van alle in 2021 gestarte taaltrajecten in Rotterdam. Ook de toename van het aantal mensen dat is bereikt met de schuldenaanpak is niet gerealiseerd. Helaas is in het NPRZ gebied zelfs een kleine daling te zien t.o.v. het Rotterdamse gemiddelde. Er was afgesproken dat 457o van alles stedelijke schuldtrajecten op Zuid zou plaatsvinden. Dit is 437o geworden.

Wijkteams Ook het bereik van de wijkteams stond onder druk. Het aantal bereikte kinderen is gestegen, maar bleef nog onder het percentage dat is afgesproken, respectievelijk 1707o en 257o. In 2020 was dit 127o en 257o. De samenwerking tussen school en de zorg heeft een nieuwe impuls gekregen met tijdelijk geld uit het Nationaal Programma Onderwijs (NPO). Op scholen worden school-zorgteams ingericht met meer beschikbare capaciteit van schoolmaatschappelijk werk en het wijkteam. De samenwerking met de pijler Werk is niet verder verbeterd t.o.v. 2020.

Cultuur en Sport

^

In 2021 is verder gewerkt aan het opzetten van een projectorganisatie voor de Cultuur+Campus. Het doel is om in de periode 2022-2029 de Cultuurcampus te realiseren, een iconisch gebouw dat internationaal^ bezoekers trekt en de ambities van Rotterdam-Zuid markeert. Het Grote Culturele Evenement Zuid is vorig jaar uitgesteld naar 2023. Er is goede hoop dat het evenement, als onderdeel van Zomer op Zuid, in 2023 kan doorgaan.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Samenvatting VOORTGANG NPRZ School Children’s Zone Primair Onderwijs; de schooladviezen zijn in 2021 weer terug op 24,77o ingelopen t.o.v. het niveau van de G4. Het aanbieden van extra uren via dagprogrammering is weer grotendeels opgepakt. Het werken aan kwaliteit is nu het motto. Met de NPOmiddelen is de inzet van tutoren en investeren in Zorg/School-teams mogelijk geworden. Dit was al langer een grote wens van schooldirecteuren. De uitvoering en de ambities van de Children’s Zone aanpak staat nog steeds onder druk omdat het lerarentekort op Zuid in 2021 is toegenomen (131 fte’s in 2020 naar 210 fte’s in 2021). Hierbij moet wel worden aangetekend dat het aandeel van Zuid in het stedelijke tekort is gedaald van 457o naar 40,507o. Voortgezet Onderwijs: Het beschikbaar komen van de cijfers in het VO loopt achter in de tijd waardoor de terugval van het eerste coronajaar nu pas zichtbaar is geworden. Op alle fronten is een lichte daling te zien. Dus afstroom (lagere positie in 3e klas voortgezet onderwijs (vo) t.o.v. eindadvies basisschool) is iets toegenomen. Bij het percentage vo-leerlingen in 3e klas havo en vwo en bij het aantal gediplomeerden van havo en vwo is er een afname. Op 8 scholen is gestart met een pilot Dagprogrammering.

KJ**.

Loopbaanoriëntatie en -begeleiding (lob) In het algemeen zien we dat men bij de activiteiten lob veel last heeft van de coronapandemie en het lerarentekort. Dit geldt ook voor de met EU-subsidie gestarte pilot in het vo en Tech op Zuid. Desondanks is er op de basisscholen weer iets meer aandacht voor lob-activiteiten t.o.v. de terugval in 2020. Dit is ook terug te zien in de onderbouw van het voortgezet onderwijs. In de bovenbouw is er echter verdere terugval.

iř Jp

Het aantal leerlingen dat kiest voor een opleiding in de kansrijke sectoren (zorg, haven en techniek) is niet stabiel. Zo is bij het vmbo-techniek de instroom 3e klas en uitstroom aan het einde van de opleiding, weliswaar licht toegenomen maar in het mbo is zowel instroom als uitstroom techniek iets teruggelopen. Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Samenvatting VOORTGANG NPRZ Werk AanDeBak - garanties In 2021 hebben de werkgevers aangesloten bij het NPRZ in totaal 557 ADB-garanties in de zorg, haven en techniek beschikbaar gesteld. Daarbovenop komen nog eens 245 ADB-garanties van de partners in het primair onderwijs, van de kinderopvang en de politie. In totaal gaat het om 802 garanties.

I

'M i, , -

■Hifi

Het aantal jongeren dat heeft gekozen voor een ADBopleiding is in zijn totaal wederom gestegen. Het aantal mbo-studenten zorg, haven en techniek is gestegen van 632 naar 741 leerlingen. Het aantal studenten aan de pabo is gedaald van 64 naar 46 en kinderopvang van 94 naar 88). Bij de politie is het aantal toegenomen (van 1 naar 9). In totaal gaat het dus om 884 studenten.

Werkzoekenden met uitkering Uitkeringsgerechtigden van Zuid profiteren in onvoldoende mate van het economisch herstel. De uitstroom naar werk is met 1.919 niet op het gewenste niveau van 2.200 per jaar. De instroom is ook hoger dan verwacht. Met de aanpak Samen voor Zuid is de beoogde verlaging van de caseload van de werkconsulenten gerealiseerd. De koppeling met hulpverlening in de thuissituatie is weliswaar verbeterd maar nog niet zoals gewenst. Het aantal mensen van Zuid dat profiteert van SROI is veel te laag t.o.v. de rest van de stad en de regio. Hierdoor worden verschillen in de stad vergroot.

K®CŌ

Nationaal Programma

I ROTTERDAM ZUID

Samenvatting VOORTGANG NPRZ Wonen Zowel de aanpak van de corporatievoorraad als de basisverbetering particuliere voorraad liggen op schema. De Regiodeal-ambitie ten aanzien van het samenvoegen en sloop/nieuwbouw particuliere voorraad is bijgesteld naar beneden (van 1400 naar 700 tot 900). Dit is gedaan vanwege de stijgende woningwaarde We zien dat de druk op de woningmarkt aanhoudt. Het percentage eigenaar-bewoners is wederom gedaald. Om tegenwicht te geven is per 1-1-2022 in zes wijken op Zuid de Opkoopbescherming geïntroduceerd. Met de pilot verhuurdersvergunning Carnisse (per 1-1-21) wordt gekeken of de situatie kan verbeteren. Nieuwe ontwikkelingen in 2021 waren er in Lombardijen. De gemeente Rotterdam, Havensteder en Synchroon hebben voor Lombardijen een gezamenlijk integraal ontwikkelperspectief gemaakt met aandacht voor vraagstukken op het terrein van school, werk, wonen, meedoen, welzijn en klimaatadaptatie. Bijvoorbeeld of in deze wijk op termijn meer differentiatie in de woningvoorraad mogelijk is. Maar ook welke sociaaleconomische aanpak nodig is om op korte- en middellange termijn de sociale problematiek en werkgelegenheidsproblemen te verhelpen. Er wordt nu gewerkt aan een uitwerking op buurtniveau (Homerusbuurt en Molièrebuurt) en de uitwerking van de eerste fysieke kansen (Kop van Homerus, Complex 206).

Er is in het Actieplan Lombardijen en de pilot Veerkrachtige Wijken ook een link gelegd met de Ontwikkelvisie van de gemeente Rotterdam en de kansenkaart. Feyenoord City: begin 2022 werd bekend dat de bouw van een nieuw stadion nu niet doorgaat. Rotterdam heeft tot nu toe voor drie gebiedsontwikkelingen binnen het NPRZ een aanvraag ingediend bij de woningbouwimpuls (WBI) van het Rijk en toegekend gekregen: Feyenoord City, Noordrand Zuiderpark/Hart van Zuid en Codrico. Voor deze drie projecten is 57 miljoen euro aan woningbouwimpulsmiddelen toegekend. De door het college aangevraagde rijksbijdrage van 40 miljoen euro vanuit het Volkshuivestingsfonds (Vhf) is toegekend. Dit geld wordt, samen met 17 miljoen euro co-inanciering vanuit de gemeente, ingezet voor de grondige aanpak van de particuliere woningvoorraad in Rotterdam-Zuid; meer specifiek in de wijken Oud-Charlois, Tarwewijk, Carnisse en Hillesluis en met name op locaties waar de stadsvernieuwing in de jaren ‘70 en ’80 aan is voorbijgegaan. Hierdoor krijgen de woningen en de wijken een upgrade op het gebied van leefbaarheid, kwaliteit en toekomstbestendigheid. De plannen worden samen met bewoners uitgewerkt, zoals in Stadsvernieuwing 2.0 is afgesproken.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Samenvatting VOORTGANG NPRZ Ondermijning en Veiligheid Vanuit het NPRZ is in 2021 met betrekking tot Veilig ingezet op het versterken van de ketensamenwerking om samen tot structurele oplossingen te komen om Rotterdam-Zuid veiliger te maken. De wijkrechtspraak is verder vorm gegeven waardoor de instroom hoger is geworden en er meer structuur is ontstaan voor een vast werkproces. Daarnaast heeft er een uitbreiding plaatsgevonden van het verzorgingsgebied. Ook de pilot rechtsbijstand is verder uitgebreid. Met het LVB-project is voor 20 personen vanaf het eerste moment en gedurende alle stappen in het strafproces, rekening gehouden met hun licht verstandelijke beperking en is gekomen tot een passende afdoening op een OM-hoorzitting. Complexe zaken vanuit Rotterdam-Zuid zijn besproken in het Veiligheidshuis.

I

J*V*rí,

De aanpak van ondermijning is in 2021 prioriteit geweest voor RotterdamZuid. Dit betreft onder andere de aanpak van de Alliantie Hand in Hand op de Beijerlandselaan en Groene Hilledijk, maar ook de aanpak van de winkelboulevard Slinge. De ontwikkelde Toolbox interventies winkelstraten, die is ontwikkeld door het RIEC Zeeland-West Brabant, biedt handzame maatregelen voor de partners bij de aanpak van ondermijning in winkelgebieden. Deze toolbox zal het komend jaar een belangrijke leidraad zijn voor de partners bij de integrale aanpak.

3»-

- 3ĒF M

Daarnaast is er een voortdurende focus op het afpakken van crimineel geld en wordt op Zuid gewerkt met maatregelen die nauw op elkaar aansluiten, zowel strafrechtelijk als bestuursrechtelijk.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Samenvatting Organisatie en Financiën Organisatie en Financiën Het NPRZ is een samenwerkingsverband van alle partners die betrokken of actief zijn in Rotterdam-Zuid en belang hebben bij de vooruitgang van dit stadsdeel met ruim 207.000 inwoners. De partners zijn: het onderwijs, het bedrijfsleven, de zorg, de volkshuisvesting, het Rijk, de gemeente, het Openbaar Ministerie, de politie, Reclassering Nederland, de Rechtbank Rotterdam, de cultuur- en sportsector en de bewoners. Het NPRZ maakt de verbinding tussen de partners en investeert in afstemming, interactie en een effectieve samenwerking.

Bestuur NPRZ In het bestuur van het NPRZ zijn de partners gelijkwaardig vertegenwoordigd. Zij zorgen voor mandaat en informeren hun achterban. Nieuw in het bestuur zijn Wietske Vrijland, lid Raad van Bestuur van het Maasstad Ziekenhuis namens de zorg en Chris Kuijpers, Directeur-Generaal Bestuur, Ruimte en Wonen van het Ministerie van BZK namens het Rijk. Namens de woningcorporaties heeft Hedy van den Berk, bestuursvoorzitter Havensteder, zitting.

Programmabureau Het bureau, de directeur en een team van 13 medewerkers (11 fte), ondersteunen alle partijen die gezamenlijk verantwoordelijkheid nemen voor de uitvoering van het Nationaal Programma. In 2021 is door het bureau C 1.002.946 besteed, dit valt binnen het budget van C 1.040.000. In 2021 is de medewerker namens de veiligpartners opgevolgd door opgevolgd door drie partime medewerkers (politie, OM en Reclassering). Verder is de procedure opgestart en in 2022 afgerond voor het aantrekken van een nieuwe adviseur Wonen en voor twee nieuwe functies: een voor Onderzoek, Ontwikkeling van de Kennis- Ã Cultuurcampus en de samenwerkende HO- en WO-instellingen, Onderzoek. Ook is er een medewerker gestart voor interne partnercommunicatie en werkbezoeken.

Regiodeal en andere financiering Rijk en gemeente hebben in 2018 de regiodeal Rotterdam-Zuid afgesloten. De Regiodeal vormde ook in 2021 een belangrijke financiële basis onder de NPRZ interventies.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID Cijfers algemeen beeld Rotterdam Zuid

Wijkindelingen Er worden verschillende wijkindelingen gebruikt. Bij de uitvoeringspraktijk hanteert NPRZ dezelfde wijkindeling als de sociale wijkteams van Rotterdam. Het gaat daarbij om 17 teams, enkele kleine wijken zijn daarbij samengevoegd met grotere naastliggende wijken. De Leefbaarometer gebruikt voor de wijken de CBSbuurtindeling, in totaal 23 wijken. Voor het wijkprofiel wordt ook gewerkt met de CBS-buurt indeling met een tweetal aanpassingen. Groot IJsselmonde is opgedeeld in noord en zuid. Zuidrand en Zuiderpark zijn samengevoegd. Hierdoor komt het totaal ook op 23 wijken. Sinds 2022 kent het NPRZ gebied 15 wijkraden,

Leefbaarometer 2020 - Leefbaarheidsklassen Tl «

-Mathũrtèsse

Rimni Nieuwe

Oud-fj

Waafbavefl

jUweiÿ-.

Leefbaaro meterkla sse, Grid, 2012

Buurtgrenzen

2020 ū Zeer onvoldoende G Ruim onvoldoende

Waalhaven-Zuid

ū Onvoldoende

G Zwak G Voldoende KJtţrtoís-Zu/drand Verbindingsweg

ţïitśhoek

ū Ruim voldoende ū Goed | Zeer goed

Kleur: Voor- of achteruit gang tovjaar ervoor.

M Uitstekend

Mathenesse

Het model van de Leefbaarometer is vernieuwd (herijkt), waarbij rekening is gehouden met nieuwe ontwikkelingen en inzichten. In de Leefbaarometer, uitgegeven door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties zijn indicaoren op het gebied van fysieke omgeving, woningvoorraad, voorzieningen en overlast en onveiligheid meegenomen. Op sociaal vlak tav school en werk zijn geen indicatoren meegenomen. Er wordt gewerkt met een klassenindeling van zeer onvoldoende tot uitstekend.

R'nmiirí Nieuwe

ÒurfJj LVaa/frai/en

Leefbaarometerklasse, Grid, 2020 2020 Waalhaven-Zuid

.Wariors -Zwdianü Iśhoek

Verbindingsvt

Meer informatie is te vinden op: https://www.leefbaarometer.nl

Buurtgrenzer

G Zeer onvoldoende G Ruim onvoldoende ū Onvoldoende G Zwak ū Voldoende G Ruim voldoende ū Goed H Zeer goed M Uitstekend

In de periode 2012-2020 zijn 5 wijken in een hogere klasse terecht gekomen. Het gaat om Vreewijk, Katendrecht, Afrikaanderwijk, Noordereiland en Heijplaat. Er zijn eveneens 5 wijken in een klasse lager uitgekomen Dit zijn Hillesluis, Feijenoord, Carnisse, Zuidwijk en Zuidplein. Op de kaarten zijn de jaren 2012 en 2020 opgenomen in de tabel zijn ook de tussenliggende jaren 2014, 2016 en 2018 te zien. NB:De Leefbaarometer is een instrument dat de verschillen in leefbaarheid tussen woongebieden registreert. Er worden geen causale verbanden gelegd en het is geen verklarend model. Verder zijn de cijfers over 2020 de meest recente en gepubliceerd 2022.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Leefbaarometer 2020 - Leefbaarheidsontwikkeling »u4kW TOÍtttnVeg

.íľDOrÚ

w-Maíhenesse

fínmmf

Nieuwe Ľ'. k

Oud-h

‘TÎOňCť

SpU***1"*

ii4 jSvć..c i

Waatftaven

’ fooyJ«e"

!

“flťte

Ontwikkeling, Grid, 2012-2020

Buurtgrenzen

2020 ū Zeer grote verslechtering

Waalhaven-Zuid

O Grote verslechtering ū Verslechtering ū Kleine verslechtering

.ariots-Zuidrand

G Geen ontwikkeling G Kleine verbetering G Verbetering Veibindingsweg

ū Grote verbetering H Zeer grote verbetering

De ontwikkeling van de Leefbaarometerscore tussen twee peiljaren wordt op basis van het aantal standaardafwijkingen ingedeeld in een van negen klassen (variërend van ‘Zeer grote verslechtering’ tot ‘Zeer grote verbetering’). Op de ontwikkelingskaart van de periode 2012 - 2020 kent alleen Zuidwijk een ‘verslechtering’. Hillesluis, Feijenoord, Carnisse, Zuidplein en Zuiderpark zijn de 5 wijken die een ‘kleine verslechtering’ laten zien. Een ‘kleine verbetering’ is ook in 5 wijken te zien, Katendrecht, Afrikaanderwijk, Beverwaard. Een ‘verbetering’ is er in Oud IJsselmonde en Heijplaat. De overige wijken zijn stabiel gebleven. Referentie G4: Zowel voor Rotterdam, Den Haag , Amsterdam als Utrecht is sprake van een kleine verbetering.

_____________________

I

Nationaal Programma

_________________________________ROTTERDAM ZUID

WIJKPROFIEL 2022 ^ugheidsinũex VÖU1GHEIDSINDE^ ii'f.-n-

Rotterdam

|

JdP

Charlois

Gr'"'*

v1

2014

2014

2022

2022 VĒlUGHEIOSlNDE*

^eilIGHEIOSlNDE*

IJsselmonde

Feijenoord

z

2014

2014 Suíijţţ&et

2022

2022

In het wijkprofiel wordt met een brede set indicatoren gewerkt waarbij in de sociale index gewerkt wordt met gegevens van volwassenen. Scores 2022 zijn geïndexeerd naar Rotterdam 2014, het eerste jaar waarvoor het wijkprofiel is opgesteld. Meer informatie is te vinden op: https://wijkprofiel.rotterdam.nl Omdat het wijkprofiel geen NPRZ-categorie kent gebruiken we de hoefijzers van de 3 gebieden. In de periode 2014 tot 2022 hebben Charlois en Feijenoord zich licht verbeterd tov Rotterdam op de fysieke index, IJsselmonde is teruggevallen. Op de veiligheidsindex daarentegen hebben Feijenoord en IJsselmonde zich weer iets beter ontwikkeld dan Rotterdam en Charlois licht minder. Op de sociale index heeft Feijenoord een grotere positieve beweging gemaakt dan Rotterdam. Charlois minder en Ijsselmonde is ook hier teruggevallen tot zelfs onder het niveau van 2014.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

WIJKPROFIEL 2022 Ontwikkelingen op wijkniveau sinds 2014 2014 is het vergelijkingsjaar omdat deze cijfers vanaf dat moment beschikbaar zijn.

Veiligheidsindex (was is tov 2020) Van de 23 wijken zijn ten opzichte van 2014 4 (was 2 in 2020) wijken meer dan 2 punten achteruit gegaan en 12 (was 19 in 2020) meer dan 2 punten vooruit. Net als vorig jaar liggen Lombardijen (90) en Carnisse (85) onder het niveau van 2014. Daarnaast dit keer ook de Wielewaal (92) en het Zuidplein (86). Alle wijken zijn objectief vooruit gegaan. Ten opzichte van 2020 zijn 5 wijken meer dan 2 punten gedaald en 11 gestegen. 3 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten achteruit gegaan (Hillesluis, Feijenoord en Wielewaal) en 5 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten vooruit gegaan (Vreewijk, Bloemhof, Beverwaard, Oud Charlois en Heijplaat). 7 wijken liggen boven het Rotterdams gemiddelde dat waren er vorig jaar 8.

Sociale index Van de 23 wijken zijn ten opzichte van 2014 5 (was 6 in 2020) wijken meer dan 2 punten achteruit gegaan en 13 (was 13 in 2020) meer dan 2 punten vooruit. Net als vorig jaar liggen Carnisse (66), Zuidplein (81) en Zuiderpark+Zuidrand (99) onder het niveau van 2014. Daarnaast dit keer ook Lombardijen (85), Beverwaard (83), Groot IJsselmonde Zuid (89) . Alle wijken zijn objectief vooruit gegaan op 2 na Carnisse en Zuidplein. Ten opzichte van 2020 zijn 7 wijken meer dan 2 punten gedaald en 11 gestegen. 1 wijk is zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten achteruit gegaan (Carnisse) en 5 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten vooruit gegaan (Vreewijk, Bloemhof, Afrikaanderwijk, Feijenoord en Zuidwijk).6 wijken liggen boven het Rotterdams gemiddelde, dat waren er vorig jaar ook 6.

Fysieke index Van de 23 wijken zijn ten opzichte van 2014 1 (was 2 in 2020) wijken meer dan 2 punten achteruit gegaan en 16 (was 13 in 2020) meer dan 2 punten vooruit. Dit keer ligt Lombarijen (91) onder het niveau van 2014. Alle wijken zijn objectief vooruit gegaan. Ten opzichte van 2020 zijn 6 wijken meer dan 2 punten gedaald en 11 gestegen). 2 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten achteruit gegaan (Lombardijen, Pendrecht) en 7 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten vooruit gegaan (Kopvan Zuid en Kop van Zuid entrepot, Afrikaanderwijk, Noordereiland, Carnisse en Zuiderpark+Zuidrand). 5 wijken liggen boven het Rotterdams gemiddelde, dat waren er vorig jaar 4. Totaal beeld Bloemhof, Hillesluis, Tarwewijk en Carnisse behoren op alle 3 indexen nog steeds tot de slechts scorende 7 wijken. De wijk Feijenoord alleen op de fysieke index. De wijken Oud Charlois en de Afrikaanderwijk behoren nu tot de middenmoot op alle drie indexen. Van de niet-focuswijken scoort Beverwaard op 2 indexen (SI en FI) evenals Lombardijen en Zuidplein (VI en SI) bij de laagste 7 scorende wijken. Deze wijken verdienen dus extra aandacht. Op 1 index behoren Pendrecht (FI) en Zuiderpark+Zuidrand (VI) bij de slechts scorende 7 wijken.

De Noordereiland, Katendrecht (op 3 indexen) en Kop van Zuid, Oud IJsselmonde en Heijplaat (op 2 indexen) behoren stabiel tot de best scorende wijken van Zuid. Zie de tabel op de volgende bladzijde

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

WIJKPROFIEL 2022 Indexen tabel 2022 tov 2014 Subjectief

2022 tov 2014 Objectief

2022 tov 2014 Subjectief

2022 tov 2014 Objectief

Fysieke index

2022 tov 2014 Objectief

Sociale Index 2022 tov 2014 Subjectief

Veiligheidsindex

Rotterdam

100 102 108 110 110

v

v

100 104 110 105 104

v

a

v

100 104 107 106 105

v

a

v

Feiienoord

86

99

v

v

85

93

v

v

v

89

93

95

v

a

v

Kop van Zuid

124 119 123 130 122

a

v

104 111 105 113 117

v

v

v

111 113 114 111

117

v

v

v

115 107 115

v

o CM

>

o

O CM

CD

00

O CM

o CM

86

93

O CM O CM

98

CM CM O CM

CM CM O CM

o CM

>

o

o CM

CD

00

O CM

o CM

92

95

O CM O CM

89

CM CM O CM

CM CM O CM

o CM

>

o

O CM

CD

00

O CM

o CM

96

99

o CM O CM

CM CM O CM

CM CM O CM

Kop van Zuid-Entrepot

98 106 107 114 119

v

v

111

112 114 111 115

v

a

v

107 111

Vreewijk

84

80

90

90

94

a

v

85

92

95

91

96

v

v

v

89 103 103 101

102

Bloemhof

82

76

84

83

91

v

76

80

88

69

77

a

v

81

90

89

81

Hillesluis

73

82

77

95

88

v

75

81

86

88

79

v

a

v

77

85

84

76

Katendrecht

125 113 121

a

v

103 114 121

120 118

v

v

v

106 118 127 115 113

v

Afrikaanderwijk

80

78

v

v

75

82

85

80

92

v

v

v

82

84

91

87

94

v

v

v

Feijenoord

88

86 100 107 100

v

a

v

73

89

83

77

86

v

v

v

81

87

93

87

90

v

v

v

Noordereiland

116 123 122 122 135

v

v

v

109 116 115 114 117

v

v

v

110 110 111 104 111

IJsselmonde

94

97 105 105 106

v

v

v

93

91

a

v

94

97 103 100

Oud IJsselmonde

119 112 132 130 129

v

v

v

115 114 119 121 117

a

v

97

97 104

Lombardijen

94

93 104

90

90

a

a

v

89

80

96

91

85

a

a

v

94

94 103 106

91

Beverwaard

92

98 101

98 105

v

a

v

86

90

98

85

83

a

a

v

80

89

80

Groot IJsselmonde-Noord

92 101 103 120 124

v

v

v

91

93 100

92

94

v

v

99 103 109 106 101

Groot IJsselmonde-Zuid

94

95 107 113 106

v

v

v

93

91 104

94

89

a

a

v

98 100 109 101

98

Charlois

86

84

87

88

95

v

v

v

83

86

89

88

85

a

v

84

87

89

91

90

Tarwewijk

81

84

73

85

89

v

v

v

70

84

83

91

84

v

v

v

75

81

79

82

Carnisse

90

81

86

81

85

a

a

v

82

79

77

77

66

a

a

a

82

84

83

Zuidwijk

92

94

95

98

98

v

a

v

89

89

85

84

90

v

93

Oud-Charlois

90

93

95 103 107

v

v

v

86

88

96

93

92

v

v

Wielewaal

104 111 106 106

92

a

a

v

85

87 103

90

93

v

Zuidplein

89

77

84

88

86

a

a

v

107 116

98

91

81

a

Pendrecht

90

78

95

90 106

v

v

v

79

83

95

89

87

Zuiderpark en Zuidrand

68

68

74

72

72

v

a

v

101

99 104

88

99

Heijplaat

129 137 155 143 151

v

v

v

117

99

131 130

95 100 102

91 102

95

94 115 117

95

v v

v

82

a

v

78

a

v v

v

94

98 103 85

v

a

v

v

a

v

a

a

v

a

v v

a

v

v

a

v

80

v

a

v

81

87

v

a

v

96

98 104

98

v

a

v

87

90

90

93

97

v

a

v

v

89

98

87

90

92

v

a

v

a

a

84

87

93

93

99

v

a

v

v

v

v

87

92 104

99

89

v

a

v

a

a

v

91

88 100

94 111

v

v

v

a

v

91

88

88

v

a

v

a

78

95

Kleur: Voor- of achteruitgang met meer dan 2 punten. De grijs gearceerde wijken zijn focuswijken.

Nationaal Programma

I ROTTERDAM ZUID

Laagste scores wijkprofiel 2022

Hieronder vind ]e een overzicht van wl]ken die op de drie indexen de laagste score hebben. Valken in een donkergroen vak]e komen drie keer voor en de groene wl]ken twee keer. Deze wl]ken hebben dueln meerdere opzichten een kwetsbare positie. Veilig heidī index

Sociale Index

Zulderpark en Zuidrand

Fysieke Index Hlllesluls

TarwewIJk

Hl es ms

ï tĩ

Zuidplem

Oud Mathonesse/Wítte Dorp 80

Bloem lí of

Zul a plein

Hlllesluls

Oud Matiienesse/Wltbe Dorp

Tussendijken

Tussendijken

Pendrecht

TarwewIJk

OudCrooswIJk

Fe1]e noord

Lombardi] en

Tarwewt]k

Lombardi] er

Bloemhof

Lorbardljen

Wielewaal

=wijk in Rotterdam Zuid

SS

Wilden ľHe- die keer vocrtctnen In de lep lū van de drie Indeioer ílaag^e serres.) W1|ken die twee heer voorkomen ti de top lū van de dne Irdexei Haagste scones) Wijken die een heen voorkmieíi In de Icŗ-10 var de die Indeioer ílaags:e scones)

Tabel meŕ een ovier.zŕcŕtŤ van ode tien wijken die op de dne indexen de laagste score ŕieòůen.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Utrecht

Rotterdam2

Zuid

7 Focuswijken

17.475.415

2.432.659

873.338

651.631

548.320

359.370

651.269

207.510

80.290

30,3/ 19,2/

32,4/ 27,0/

30,8/ 28,9/

32,7/ 25,4/

32,2/ 31,8/

36,2/ 16,8/

32,7/ 33,0/

33,8/ 39,6/

36,9/ 40,2/

Totaal G4

1

Den Haag

“/o één-ouder huishouden met tenminste 1 thuiswonend kind, jonger dan 18 jaar op alle huishoudens met tenminste 1 thuiswonend kind, jonger dan 18 jaar (2021)

Rotterdam

Stand bevolking 1 januari (2021) Aantal inwoners tot 27 jaar in “/o van totale bevolking (2021)

Nederland

Indicatoren

Amsterdam

Bewoners: Algemene indicatoren School, Werk en Wonen

“/o leerlingen basisonderwijs met laagopgeleide ouders (1 okt 2019)

9,4/

15,5/

17,7/

23,2/

26,8/

Referentieniveaus: fundamenteel niveau (2018/2019)

96,1/

94,6/

94,5/

93,5/

17,7/ 95,0/

96,1/

93,5/

91,6/

90,1/

Referentieniveaus: streefniveau (2018/2019)

48,2/

61,4/

59,0/

58,3/

56,6/

59,7/

63,6/

56,6/

51,3/

"/o leerlingen in leerjaar 3 HAVO/VWO (2020/2021)3

50/

53/

57/

44/

51/

61/

44/

31/

30/

“/o leerlingen in het praktijkonderwijs (2020/2021)3

3,2/

4,0/

3,4/

5,3/

4,4/

2,4/

5,3/

7,1/

7,9/

“/o geslaagden VWO van alle geslaagden (2020/2021)3

21/

24/

27/

19/

22/

29/

19/

10/

9/

“/o geslaagden HAVO van alle geslaagden (2020/2021)3

28/

25/

26/

21/

26/

26/

21/

17/

15/

“/o geslaagden VMBO van alle geslaagden (2020/2021)3

52/

52/

46/

61/

52/

45/

61/

73/

76/

“/o nieuwe voortijdig schoolverlaters (schooljaar 2020/2021) 4)

1,9/

2,4/

2,4/

2,7/

2,4/

1,9/

2,7/

2,9/

3,0/

“/o jongeren met startkwalificatie, 18 t/m 22 jaar (1 oktober 2020)3)

69/

71/

72/

68/

66/

80/

68/

59/

61/

“/o middelbaar of hoger opgeleid, als “/o van de bevolking 15 tot 75 jaar (1 okt. 2020) 3)

72/

74/

77/

69/

70/

81/

69/

62/

60/

C 32.300

C 31.700

C 33.600

C 29.000

C 31.000

C 32.800

C 29.000

C 25.500

C 22.600

10,2/ 7,9/

16,2/ 13,8/

16,5/ 14,2/

18,5/ 16,6/

16,1/ 13,7/

11,2/ 8,6/

18,5/ 16,6/

22,2/ 22,1/

24,6/ 23,5/

“/o Huishoudens met een WWB-AO- of WW-uitkering (2019)

8,1/

11,8/

11,3/

13,5/

12,4/

8,9/

13,5/

16,3/

18,9/

“/o Huishoudens met een WWB of WW-uitkering (2019)

4,6/

7,9/

7,5/

9,7/

8,1/

5,3/

9,7/

11,7/

13,5/

“/o huishoudens met een AO-uitkering (2019) Niet-werkende beroepsbevolking (als “/o van de leeftijdsgroep 15 tot 75 jaar) (1 okt 2020)3'

3,5/

3,9/

3,8/

3,8/

4,3/

3,6/

3,6/

4,6/

5,4/

6,6/

11,0/

11,9/

12,2/

10,5/

7,6/

12,2/

15,0/

16,0/

Gemiddeld besteedbaar huishoudensinkomen, gestandaardiseerd (2019) “/o huishoudens met een inkomen tot 110/ van het sociaal minimum (2020)3) Kinderen tot 18 jaar in een huishouden met inkomens tot 110/ van het sociaal minimum in "/o van alle kinderen tot 18 jaar in een huishouden (2020)3)

“/o kwetsbare meergezinswoningen t.o.v. de woningvoorraad (2020) Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2020)3

x

x

x

x

x

x

23/

34/

49/

C 270.000

C 321.000

C 418.000

C 222.000

C 271.000

C 327.000

C 224.000

C 169.500

C 139.500

Bronnen: CBS, UWV en DUO bewerking OBI 1) Landelijke bron 2) Lokale bron, indien van toepassing 3) voorlopig cijfer 4) Landelijke bron voor NL en de 4GG

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Hillesluis Katendrecht Afrikaanderwijk Feijenoord Noordereiland

IJsselmonde Oud IJsselmonde Lombardijen Beverwaard Groot IJsselmonde

Charlois Tarwewijk Carnisse Zuidwijk Oud Charlois Wielewaal Zuidplein Pendrecht Zuiderpark Charlois Zuidrand Heijplaat

totaal focuswijken totaal Zuid Rotterdam

136 80 84 41 72

167 92 103 72 81

138 69 61 49 50

924

978

393

116

99

39

219 209 380

190 421 268

125 83 146

365 9652 21020 664 77909 20 688 1492 47 2759 21 861 1765 -37 8421 63 1531 3601 337 14898 111 2082 4115 -253 14095 74 1635 3535 98 12272 11 645 2352 901 6645 35 1047 1815 -374 7840 22 646 1276 -53 7554 8 517 1069 -2 3425 204 6649 14232 77 61172 22 613 1259 7 6097 52 1757 3789 109 14414 56 1748 3132 -482 11773 74 2531 6052 443 28888 509 10449 21761 -103 69627 131 2297 4506 -244 12387 143 2440 5020 -77 11838 66 1465 2991 -52 13844 79 2155 4489 -28 13933 12 158 443 89 1088 10 219 451 10 1319 52 1369 2889 28 12393 8 168 464 102 559 6 67 274 72 524 2 111 234 -3 1742 595 12302 24756 -931 79919 1078 26750 57013 638 208708 3054 86979 186521 2355 655106

1053 1065

894

227 251 177

209 296 112

203 273 107

205 12 18 131 7 4 21

264 10 31 105 11 7 20

184 0 16 104 2 0 5

1106 1300 1078 2900 3157 2074 9729 11143

7620

totaal bewegingen t.o.v. bevolking 1 januari 2022

80 72 98 170

Zo

124 131 155 189

totaal bewegingen

787

78 102 168 162

totaal vertrek

923 1114

0

aantal inwoners 1 januari 2022

saldo vestigers - vertrekkers

vertrek naar rest nederland

vertrek naar overig Zuid-Holland

vertrek naar de regio

vertrek van de w ijk naar rest Rotterdam

Zuid

vertrek van de w ijk naar overig

totaal vestiging

vestiging vanuit onbekend

vestiging vanuit buitenland

vestiging vanuit rest nederland

vestiging vanuit overig ZuidHolland

vestiging vanuit de regio

vestiging van rest Rotterdam naar de wijk

1052 2704 2448 944 970 1318 1687 245 10316 2934 2279 1250 69 69 253 40 91 127 154 1 735 88 236 62 80 197 232 81 77 92 133 12 824 190 235 110 202 624 340 207 157 241 262 37 1868 466 276 305 204 496 380 142 129 204 396 82 1829 752 465 233 167 548 317 121 127 183 371 66 1733 582 323 215 161 328 445 189 210 217 147 10 1546 142 183 68 95 209 152 59 61 87 84 21 673 434 209 121 37 169 153 52 52 84 74 9 593 195 180 87 37 64 176 53 66 83 66 7 515 85 172 49 857 2135 1261 846 582 672 1070 160 6726 1598 1041 1511 26 193 103 73 88 74 78 11 620 127 108 102 166 581 400 251 144 162 288 40 1866 509 239 423 118 338 206 100 107 173 299 43 1266 339 299 341 547 1023 552 422 243 263 405 66 2974 623 395 645 966 2742 1966 1027 913 1181 2205 312 10346 3049 2071 1808 156 440 367 168 183 279 548 68 2053 731 477 319 217 517 377 223 239 261 660 86 2363 690 421 366 113 474 298 174 108 104 216 39 1413 428 241 334 207 457 401 181 211 309 519 49 2127 559 472 392 38 79 81 32 11 26 12 6 247 52 52 20 3 66 33 38 25 24 36 7 229 70 46 28 123 488 275 148 100 148 197 41 1397 427 251 299 26 134 78 20 14 3 8 13 270 50 66 24 68 49 37 25 13 12 2 1 139 20 23 7 15 38 19 18 9 15 7 2 108 22 22 19 1083 2836 2147 946 1002 1407 2652 381 11371 3943 2547 1733 2875 7581 5675 2817 2465 3171 4962 717 27388 7581 5391 4569 10208 12972 29202 8932 8859 11127 16109 2133 89334 13256 28918 13259

vertrek naar onbekend

Kop van Zuid Kop van Zuid - Entrepot Vreewijk Bloemhof

vertrek naar buitenland

Feijenoord

vestiging van overig Zuid naar de wijk

2021

verhuizing binnen de wijk

Verhuisbewegingen op Zuid

270/ 540Zo 210/q 240Zo 29/ 29/ 350/ 23/ 17/ 31/

23/ 21/ 26/ 27/ 21/

31/ 36/ 42/ 22/ 32/ 41/ 340/ 23/ 83/ 52/ 13/

31/ 27/ 28/

Cijfers OBI

H Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Effectrapportage (outcome)

Alleen samen krijgen wij corona onder conlrole

Effectrapportage SCHOOL WERK WONEN - toelichting Algemeen: In deze voortgangsrapportage wordt voor de drie pijlers (School, Werk, Wonen) van het Nationaal Programma Rotterdam Zuid (NPRZ) in beeld gebracht wat de stand van zaken is met betrekking tot de geformuleerde doelen en indicatoren. Tevens is een tabel toegevoegd die in beeld brengt in welke mate Zuid “het verschil” heeft verkleind ten opzichte van de G4. Op de doelstellingsindicatoren is in 2021 250Zo beoogd. Dit jaar is een tabel toegevoegd die de stand van alle indicatoren op deze 250Zo doelstelling in beeld brengt. Indicatoren en bronnen De rapportage presenteert indicatoren die betrekking hebben op de outcome (het maatschappelijk effect) van het NPRZ en derhalve op de SMART-doelen in het Doelen-Inspanningen-Netwerk (DIN). Van de inspanningen wordt verwacht dat deze op termijn een bijdrage leveren aan het geformuleerde doel. Er is geen aparte datavergaring uitgevoerd, er wordt gebruik gemaakt van bestaande bronnen. SMART-doelen 2021/2031 Deze doelen zijn verbonden aan de geformuleerde ambitie per pijler. Voor deze hoofddoelen is vergelijking met de G4 noodzakelijk. Dit impliceert dat indicatoren beschikbaar moeten zijn vanuit een landelijk bron. Het doel eind 2031 is op G4 niveau te zijn. Voor 2021 wordt gewerkt met ijkgebied op een kwart tot de helft van de gewenste verbetering in 2031.

In de rapportage is opgenomen een overzichtstabel van de stand op de doelen en de ontwikkeling van de voortgang in de tijd per doel. In de grafieken is met doel 2021 het 250Zo punt aangegeven. Naast de doelen houden we tevens extra indicatoren bij. Hoewel geen doel op zich houden we voor de vergelijkbaarheid het zelfde principe aan. Schaalniveau Deze rapportage presenteert de indicatorscores op het niveau van Rotterdam Zuid en het totaal van de 7 focuswijken in vergelijking met Rotterdam en het gemiddelde van de G4 aan de hand van figuren. Zie het voorbeeld hieronder. 8007o

Leeswijzer doel 2030

7507o 7007o

joel 2020

6507o

focusw ijken

De lijnen in de figuur geven de ontwikkeling van de indicator in de tijd weer van de 4 onderscheiden gebiedsniveaus. Door de doelen in de figuur te projecteren wordt duidelijk welke richting de indicator op moet gaan. Voor 2020 is alleen de minimum waarde van het ijkgebied weergegeven.

NPRZuid 6007o

Rotterdam Totaal G4

5507o 5007o 4507o

Op deze manier valt af te lezen hoe de scores voor het NPRZ-gebied en voor de focuswijken afwijken van Rotterdam en in hoeverre de doelstelling in bereik ligt. In een aantal gevallen is gekozen voor een staafdiagram.

4007o 2008-2010

2009-2011

2010-2012

2011-2013

doel 2020

doel 2030

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Effectrapportage: Stand tav doelstelling 2021

1 van 2

Toelichting: Doel is om in het jaar 2021 2507o van “het verschil met de G4” te hebben verkleind. Omdat G4-niveau een bewegend doel is, verandert de doelstelling elk jaar mee. Met de volgende formule zijn de berekeningen uitgevoerd: Doel 2021 ^ 25y0 ingelopen): NPRZ 2011 + 0,25*(G4 actueel - NPRZ 2011) 07o ingelopen: (NPRZ Actueel - Zuid 2011) I (G4 actueel - NPRZ 2011)

In grafiek vorm zit dit er als volgt uit

% behaald van einddoelstelling Einddoel 2032; 100yo ____ Is gelijk aan

G4 actueel

10007o

Tussendoel 2022: Start NPRZ 2011; 007o

2016

2021

2026

Rapportage jaar

NB: deze rekenmethode houdt geen rekening met de relatieve stijging ten opzichte van de G4. Ofwel als de indicator waarde van de G4 even hard of zelfs sneller stijgt tov van de Zuid kan de relatieve afstand tot de G4 gelijk blijven of zelfs toenemen. Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Effectrapportage: Stand tav doelstelling 2021

Z u id

% in g e lo p e n (stand vgr 2021)

9 ingelopen (stand vgr 2020)

D o e l 1 In d ic a tie 2021 ^ 2 5 9 ingelopen)

D o e l 1 In d ic a tie 2031

bevolking (2021)

actueel

Aantal inwoners tot 27 jaar in 9 van totale

Zuid 2011 o f later

Stand bevolking 1 januari (2021)

R o tte r d a m actueel

Demografie

Rotterdam

Demografie

2.196.644

2.432.659

610.412

651.631

193.982

207.510

nvt

nvt

nvt

nvt

2011-2021

CBS data

33,89

32,49

33,89

32,79

35,29

33,89

nvt

nvt

nvt

nvt

2014-2021

CBS data

28,09

27,09

32,69

33,09

38,29

39,69

nvt

nvt

nvt

nvt

2011-2021

CBS data

28,09

14,39

33,09

16,29

41,09

21,49

73,49

69,79

0

0

2011-2019

DUO data

2011 o f later

Onderwerpen

G4 actueel

of indicator

G4 2011 o f later

Doel

1 van 2

Periode

Opmerkingen

9 één-ouder huishouden met tenminste 1 Demografie

thuiswonend kind, jonger dan 18 jaar op alle huishoudens met tenminste 1 thuiswonend kind, jonger dan 18 jaar (2021)

ndicator School

9 kinderen op de basisschool met laag opgeleide ouders ( 1 okt 2020)

Sinds 2015/16 zijn de referentieniveaus van leerlingen 2015/16 - 2019/20

beschikbaar. In 2019/20 zijn ivm covid-19 geen

Doel School

Fundamenteel niveau en hoger (2019/20)

91,79

nvt

91,19

nvt

89,89

nvt

nvt

nvt

919

959

Doel School

Streefnviveau (2F en S) (2019/20)

55,29

nvt

50,09

nvt

48,19

nvt

nvt

nvt

50,89

59,09 2015/16 - 2019/20 idem

eindtoetsen afgenomen. Ivm met herijking geen nieuwe data beschikbaar.

ndicator School 9 po adviezen tm vmbo kl (2020/21)

249

189

269

219

339

289

33,1I

69

29,19

18,49 2011/12 - 2020/21 CBS data

ndicator School 9 po adviezen havo en vwo (2020/21)

54,59

63,19

48,89

54,69

39,29

45,19

24 I

H

-39

45,29

63,19 2011/12 - 2020/21 CBS data

ndicator School 9 afstroom tov school advies (2020/21)

16,49

12,09

18,39

14,09

21,09

17,09

44,41

54I

199

129

42,99

52,69

35,39

43,79

25,89

31,39

HU

299

32,59

52,69 2011/12 - 2020/21

2011/12 - 2020/21 CBS data - Basismonitor CBS data - tabel A SSB (exclusief praktijkonderwijs),

ndicator School

9 leerlingen in 3 HAVO/VWO (2020/21 voorlopig)

havo/vwo inclusief alg (vmbo/havo/vwo) van hen gaat een groot deel naar havo/vwo in het 4de leerjaar (focuswijken uit de basismonitor) CBS data - Basismonitor Ivm klein aantal gezakte

Doel School

9 gediplomeerden richting havo en vwo (2019/20)

leerlingen is voor schooljaar 2019/20 is gebruik gemaakt

43,09

49,49

36,99

40,49

25,29

28,59

13,69

15,09

31,39

49,49 2011/12 - 2018/19

66,39

73,09

65,19

75,09

61,29

72,09

92I

97I

64,29

73,09 2011/12 - 2020/21 CBS data - Basismonitor

559

599

559

619

529

579

73I

68I

53,59

59,09 2011/12 - 2019/20 CBS data - Basismonitor

3,696

2,49

3,79

2,79

4,29

3,09

67I

84I

3,89

2,49

16,59

8,19

20,69

10,49

82I

78I

17,59

8,19 2012 -2021

Gemeente data; tov Rotterdam , nieuw toegevoegd

589

689

489

599

48I

51I

53,79

70,99 2011 - 2020

CBS data - tabel A

van 9 examenkadidaten voor Rotterdam en Rotterdam Zuid

ndicator School ndicator School Indicator School ndicator School ndicator School

9 mbo studenten niveau mbo 3 en 4 van het totaal mbo (2020/21) 9 gediplomeerde studenten mbo 3 en 4 van totaal mbo (2019/20) 9 nieuwe voortijdig schoolverlaters (schooljaar 2020/21) 9 niet-schoolgaande jongeren zonder startkwalificatie van 18-22 jaar (2021) 9 jongeren met startkwalificatie, 18 t/m 22 jaar (1 oktober 2020 voorlopig)

nb

719

2012/13 - 2020/21 CBS data - tabel A

Groen s boven doelniveau 2021 Oranje s Positieve ontwikkeling maar nog niet op doelniveau 2021 Rood s Negatieve ontwikkeling

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Effectrapportage: Stand tav doelstelling 2021

Indicator School Indicator School

9 geslaagden vmbo bl/kl met diploma techniek (2019/20 voorlopig) 9 geslaagden vmbo bl/kl met diploma zorg en welzijn (2019/20 voorlopig)

2 van 2

20,19

26,89

459

259

23,89

35,09

2013/14 - 2019/20

32,89

37,89

nvt

nvt

nvt

nvt

2013/14 - 2019/20

24,59

30,09

529

559

27,19

359

2011/12 - 2019/20

CBS data - Basismonitor - Indicator Indicator School

Indicator School

Doel School Doel School Doel School Indicator Werk Indicator Werk

9 MBO-studenten in de richting Techniek (alle niveau's alle leerjaren) (2019/20) 9 MBO studenten in de richting Zorg (alle niveaus alle leerjaren) (2019/20)

25,19

27,09

26,39

31,09

Techniek studenten in het MBO CBS - Basismonitor - Indicator voor 7,69

15,09

8,19

15,09

(2019/20 voorlopig) 9 uitstroom MBO met diploma in zorg niveau 3+4 (2019/20 voorlopig) van de bevolking 15-74 jaar (okt. 2020-voorlopig) Gemiddeld besteedbaar huishoudensinkomen, gestandaardiseerd (2019) 9 huishoudens met een inkomen tot 1109 van het sociaal minimum (2020 voorlopig)

17,09

1299

1109

9,89

159

2011/12 - 2019/20

23,69

29,39

509

729

26,59

359

2012/13 - 2018/19

7,59

11,99

599

559

9,49

159

2012/13 - 2018/19

studenten in het MBO

9 uitstroom MBO met diploma in techniek

9 middelbaar of hoger opgeleid, als percentage

8,19

699

749

629

699

529

629

419

369

589

749

2013 - 2020

C 23.100

C 31.700

C 21.800

C 29.000

C 19.300

C 25.500

509

469

C22.400

C31.700

2011-2019

18,09

16,29

20,09

18,59

24,09

22,29

■1

99

229

169

2014 - 2020

199

149

239

179

299

229

459

409

25,29

149

2011 - 2020

13,09

11,89

14,09

13,59

17,09

16,39

■1

-119

169

129

2011-2019

9,19

7,99

11,49

9,79

14,69

11,79

439

269

12,99

7,99

2011-2019

679

7196

649

699

609

659

479

539

62,79

719

2011 - 2020

539

539

Indicator voor Zuid doeelstelling 159 Zorg studenten in het MBO CBS data (Techniek is incl Vervoer, Transport en Logistiek)

Kinderen tot 18 jaar in een huishouden met Indicator Werk

inkomens tot 1109 van het sociaal minimum in 9 van alle kinderen tot 18 jaar in een huishouden

Breuk in berekeningswijze in 2014

(2020 voorlopig) Indicator Werk Indicator Werk Indicator Werk

9 Huishoudens met een WWB-AO- of WWuitkering (2019) 9 Huishoudens met een WWB of WW-uitkering (2019) 9werkzamen in de potentiële beroepsbevolking (15 t/m 64 jaar) (2020 voorlopig)

Doel Wonen

9 midden en hoge inkomens (2019)

Indicator Wonen

9 kwetsbare meergezinswoningen t.o.v. de woningvoorraad (2021)

Breuk in berekeningswijze in 2014

499

489

419

399

-179

-179

44,09

539

2011-2019

25,19

22,89

36,59

33,79

m

199

33,19

22,89

2011-2021

C 320.973

C 162.861

C 248.396

C 126.434

C 191.499

539

449

C 156.925

35,49

32,79

32,59

28,59

26,49

-529

-339

29,59

32,59

2011-2021

tov Rotterdam

68,49

67,09

59,99

56,39

-519

89

61,79

679

2013 -2021

tov Rotterdam

22,09

21,89

29,49

30,19

-99

259

27,59

21,89

2013 -2021

tov Rotterdam

tov Rotterdam tov Rotterdam tussen jaar 2014 en

Indicator Wonen Indicator Wonen Indicator Wonen Indicator Wonen

Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2021, G4 2020) 9 koopwoningen (2021) 9 (zeer) tevreden met de huidige woonsituatie (2021) 9 verhuisgeneigdheid naar een andere buurt (2021)

C 215.103

C248.396 2011-2021

2015 is er een breuk in berekeningswijze

Groen s boven doelniveau 2021 Oranje = Positieve ontwikkeling maar nog niet op doelniveau 2021 Rood = Negatieve ontwikkeling

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Effectrapportage: Stand tav doelstelling 2021 Na 10 jaar 2507o ingelopen tov G4 2021 Aantal doelstelling 1 indicatoren met een 7 ingelopen tov van einddoelstelling in 2032

Meer dan 25% (is boven doelstelling 2022)

School 16 » 1297- 7 MBO studenten in de richting Zorg (alle niveaus alle leerjaren) » 91,57- 7 mbo studenten niveau mbo 3 en 4 van het totaal mbo » 85,17- 7 nieuwe voortijdig schoolverlaters » 73,47- 7 kinderen op de basisschool met laag opgeleide ouders » 737 - 7 gediplomeerde studenten mbo 3 en 4 van totaal mbo » 677- 7 nieuwe voortijdig schoolverlaters ^ 58,77 - 7 uitstroom MBO met diploma in zorg niveau 3+4 » 52,47 - 7 MBO-studenten in de richting Techniek (alle niveaus alle leerjaren) ^ 507 - 7 uitstroom MBO met diploma in techniek » 487-7 jongeren met startkwalificatie, 18 t/m 22 jaar » 487-7 jongeren met startkwalificatie, 18 t/m 22 jaar » 457- 7 geslaagden vmbo bl/kl met diploma techniek » 44,47- 7 afstroom tov school advies ^ 417 - 7 middelbaar of hoger opgeleid, als percentage van de bevolking 15-74 jaar » 33,17- 7 po adviezen tm vmbo kl

2

Tussen 157» en 257»

» 24,77 - 7 po adviezen havo en vwo » 20,57-7 leerlingen in 3 HAVO/VWO

Tussen 57 en 157

1 ♦ 13,67 - 7 gediplomeerden richting havo en vwo

0

Minder dan 57

Werk 4 » 507 - Gemiddeld besteedbaar huishoudensinkomen, gestandaardiseerd » 45,47 - 7 Kinderen tot 18 jaar in een huishouden met inkomens tot 1107 van het sociaal minimum in 7 van alle kinderen tot 18 jaar in een huishouden » 46,87 - 7 werkzamen in de potentiële beroepsbevolking (15 t/m 64 jaar) » 43,37 - 7 Huishoudens met een WWB of WW-uitkering

1 » 23,17-7 huishoudens met een inkomen tot 1107 van het sociaal minimum

1 » 13,57-7 Huishoudens met een WWB-AO- of WWuitkering

0

Wonen 1 » 53,37- Gemiddelde WOZ-waarde van woningen

1 » 20,47 - 7 kwetsbare meergezinswoningen t.o.v. de woningvoorraad

0 4 » -9,27- 7 verhuisgeneigdheid naar een andere buurt ^-16,77- 7 midden en hoge inkomens » -50,77 - 7 (zeer) tevreden met de huidige woonsituatie » -52,77 - 7 koopwoningen

Niet beschikbaar

^ Fundamenteel niveau en hoger ^ Streefnviveau (2F en S)

Vorm markering: ^ doelstelling en * indicator

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Doelstelling: School Referentieniveaus. Fundamenteel niveau en hoger groep 8 stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.

Fundamenteelnivau en hoger 9596

De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 94,6Zo. Het doel voor 2021 is 91Zo, dit is 250Zo van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2015/16 van 89,8Z.

9496 9396 9296 9196 9096 8996 8896 2015/2016

■Focuswijken

6096 5896

Door Corona zijn in het schooljaar 5,16t,mjaaŗ 19/20 geen eindtoetsefî afgenomen en voor 20/21 zijn nog geen cijfers 8 stijgt naar het G4 leaeven door DUO“ldeìn2031

•Rotterdam Zuid H^Merdam

9

Vier grote steden

^uuveii butiìi uuiivtîdu van zo/o

De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 59Z. Het doel voor 2021 is 52,3Z, dit is 25Z van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2015/16 van 50Z.

5696 5496 5296 5096 4896 4696 4496 4296 4096

2015/2016

2016/2017

2017/2018

2018/2019

■Focuswijken

■Rotterdam Zuid

■Rotterdam «

■Vier grote steden

Zuid 2019: 51,3Z Reeds ingelopen Jaar 2015/16 t/m jaar 2018/19: 0,9Z (onder streefniveau van 2507o 2021)

Bron: CBS; bewerking OBI/RISBO

Doelredenatie: Investeren in het onderwijs leidt tot betere resultaten bij de leerlingen met als gevolg een hogere score op de eindtoets met kinderen op een hoger referentieniveau en eventueel het schooladvies. Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Doelstelling: School Eindadviezen groep 8 10007o

T

Aandeel havo/vwo adviezen stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.

9oyo ™

80^0

00 (N

^ m 2-

oo

01-

s O

1 v ^r oi m

M

rsT

ín

II

Ŭ

3

70%

^

^

O

8

I m Ln

^ a

oo

^ m ^

o iū

in ľļ ^ ID

De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 63,1Zo. Het doel voor 2021 is 45,2Zo, dit is 250Zo van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011/12 van 39,2Z.

ID

1/1 1/1 s' g' ^

60% sore 40% 3or

Zuid 2020/21: 45,1Z Reeds ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2020/21: 24,7Z

2or ior or O (N O (N

O

rM (O

(Tl r-i

O rM

co

cn

O rM

O rM

r-i rM

O rM o

O (N O

rM

o

o

o

rM

rM

rM

O

rM

(û rM

Ol O

O rM O

r-i

oo O

en O

O rM O

rM

rM

I tot en met vmbo bl

rM

rM

rM

O

rM

rM

M vmbo kl

r-i

O

O rM O O rM

rM

(O

oo

ai

o

tH

tH

tH

CM

rM

rM

rM

rM

(Tl

O (N O

rM

rM

O

O

I vmbo gl/tl

O

rM

O

rM

O

O

O

O r-i rM rM O O rM

rM

(O

oo

cn

O

O

o rM O

(Tl

O (N O

rM

rM

rM

rM

rM

(onder streefniveau van 2507o 2021)

rM

M havo/vwo

Bron: CBS; bewerking OBI/RISBO

Doelredenatie: Investeren in het onderwijs leidt tot betere resultaten bij de leerlingen met als gevolg een hogere score op de eindtoets met kinderen op een hoger referentieniveau en eventueel het schooladvies.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Indicator: School /o leerlingen in HAVO/VWO in het 3e leerjaar van het VO

Het percentage leerlingen dat in het 3e en 4e leerjaar van het voortgezet onderwijs havo/vwo niveau volgt neemt toe.

60,07

55,0% f 2031 50,07 focuswijken 45,0%

NPRZuid Rotterdam

40,0%

^—Totaal G4

o

35,0%

streef

30,0%

25,0%

Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 52,6/. Voor 2021 is dit 32,5/, 25/ van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011/12 van 25,8/. Zuid 2020/21: 31,3%

20,007o 2010 2011

2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 streef streef 2021 2031

Reeds ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2020/21: 20,5/ (onder streefniveau van 257 in 2021)

Bron: Sociaal Statistisch Bestand* (CBS); bewerking OBI. Stand per 1 oktober van het genoemde jaar.

Doelredenatie: Investeren in de prestaties in het primair onderwijs en in de overgang van primair naar voortgezet onderwijs leidt tot een hogere deelname in havo Z vwo en daarmee tot een toename van het opleidingsniveau van de beroepsbevolking.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Doelstelling: School

18,9

21,1

23,4

12,5

20,4 19,6

70/

18,7

18,1

24,5

21,0

10,4

17,6

23,7

16,7

/o gediplomeerden Havo en VWO neemt toe.

19,7

23,2

22,1

10,9

aí

15,6

15,9 21,2 22,2

8,1

15,6

19,9

23,6

16,2 21,1

21,6

8,6

13,8

16,3

80/

r-^

9‘ĺ

9oyo

8,9

ïco/o

8,4

/o gediplomeerde leerlingen in het voortgezet onderwijs naar schooltype

26,0

21,9

40/

20/

14,5

30/

ï0/

10,9

'rf cT fN

24,1

50/

24,5

60/

De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, havo/vwo 49,4/. Het doel voor 2021 is 31,3/, dit is 25/ van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 25,2/. Zuid 2019/20: 28,5/

0/ 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20*

Doel 202ï

Doel 203ï

ROTTERDAM ZUID ■ vmbo-bl

Bvmbo-kl

Bvmbo-gltl

B havo

Ivwo

Reeds ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2019/20: havo/vwo 13,6/ (onder streefniveau van 2507o 2021)

Bron: CBS; bewerking OBI/RISBO * Omdat in het schooljaar 19/20 het aantal niet geslaagde leerlingen in een aantal categorieën in Rotterdam Zuid lager was dan 5 is ivm privacy wetgeving gekozen om /o examendeelnemers te gebruiken.

Doelredenatie: Investeren in leerprestaties leidt tot hogere behaalde opleidingsniveaus en daarmee tot een sterkere positie op de arbeidsmarkt.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Indicator: School Z nieuwe voortijdig schoolverlaters t/m 22 jaar 50/0 focuswijken

4,807o

NPRZuid 4,5/

Z nieuwe voortijdig schoolverlaters in de leeftijd t/m 22 jaar daalt naar het G4 gemiddelde in 2031.

Rotterdam 4,3/ O doel 2021

Totaal G4

4,000 3,800 3.50 3.30 3,00

Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 2,4/. Voor 2021 is dit 3,8%, 25Z van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2013 van 4,2%.

2,80

Zuid 2019/20*: 2,9%

2.50 O doel 2031 2.30 2,00 201314

201415

201516

201617

201718

201819

201920

202021*

doel 2021

doel 2031

Reeds ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2020/21: 72Z

Bron: DUO (OCW); bewerking OBI Een nieuwe voortijdig schoolverlater is een jongere, die op 1 oktober van jaar t jonger is dan 22 jaar, staat ingeschreven in het bekostigd vo, mbo of vavo en een jaar later (t+1) niet meer in het onderwijs staat ingeschreven en op dat moment geen startkwalificatie heeft. Deze cijfers waren alleen op stedelijk niveau beschikbaar, maar zijn sinds schooljaar 2012/2013 ook beschikbaar op het niveau van NPRZ en focuswijken.

(boven streefniveau van 250 in 2021)

Doelredenatie: Door zowel OCW als de gemeente Rotterdam wordt gestuurd op het verminderen van de jaarlijkse nieuwe instroom van voortijdig schoolverlaters. Leertijdverlenging, talentontwikkeling, leerplicht handhaving en thuisbasis op orde leidt tot minder uitval.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Indicator: School Z niet-schoolgaande jongeren zonder startkwalificatie van 18-22 jaar 25,007o

20,0%

15,0%

focuswijken NPRZuid • Rotterdam

10,007o

5,0%

Z niet-schoolgaande jongeren zonder startkwalificatie van 18­ 22 jaar daalt naar het Rotterdams gemiddelde in 2031. Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige Rotterdamse niveau, 8,1Z. Voor 2021 is dit 17,5Z,dat is 25% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2013 van 20,6%. Zuid 2021: 10,4Z

0,0% 2012

2013

2014

2015

2016

Bron: cluster MO/Onderwijs; bewerking OBI Dit gegeven is niet beschikbaar voor de G4

2017

2018

2019

2020

2021

doel 2030

Reeds ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2019/20: 82Z

Doelredenatie: Dagprogrammering, gerichte studiekeuze, leerplicht handhaving en thuisbasis op orde leidt tot minder uitval.

(boven streefniveau van 2507o in 2021)

Door zowel OCW als de gemeente Rotterdam wordt gestuurd op het verminderen van voortijdig schoolverlaten. Naast de indicator ‘nieuwe voortijdig schoolverlaters’ is ook deze indicator ‘nietschoolgaande jongeren zonder startkwalificatie 18 t/m 22 jaar’ opgenomen. Deze indicator geeft inzicht in de bredere opgave van Rotterdam Zuid, omdat hierin ook de al eerder uitgevallen vsv-ers zijn opgenomen.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Doelstelling: School Stroomschema zorg en techniek PO 2020 uitstroom

VO 2020 Instroom leerjaar 3

MBO 2020

Uitstroom VO

Instroom MBO

MBO uitstroom doel

Uitstroom MBO Met diploma

V vmbo techniek

200

vmbo zorg-welzi n

- 345

VMBO technieks 193

MBO Techniek 1/2^ 295

VMBO zorg-welzijn

MBO Techniek 3/4s 419

MBO Techniek 1/2 s 105

MBO Techniek 3/4 “ 409

a 272

MBO Zorg 3/4 s 324 MBO Zorg -187

VMBO econagrarisch s 280

vmbo econ agrarisch = 255

Uitstroom MBO Zonder diploma

Groep 8 s 2084 VMEQ-tl = 403

vMBO-t a 462 MBO Overigs 914

HAVO-VWO a 593

HAVO-VWO s 542

Bron: CBS; bewerking OBI Gegevens op basis van 1-10-2019 en 1-10-2020. De vakken in een kolom zijn relatief weergegeven. Het absolute aantal is steeds vermeld.

Indicator/Doelstelling: SCHOOL Meerjarige doorstroming tav zorg en techniek Instroom VO (klas 3)

2011/12

2016/17 2017/18 2018/19 2019/201|

VMBO techniek VMBO Z&W

15,8yo 36,50Zo

23,90Zo 37,10Zo

25,8Z 37,7Z

23,1Z 40,20Zo

24,20Zo 41,8Z

VMBO ec-agr

47,10Zo

39,Q0Zo

36,4Z

36,70Zo

33,9Z

Uitstroom VO

2011/12

2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

VMBO techniek VMBO Z&W VMBO ec-agr

20,1Z 32,8Z 47,1Z

19,8Z 37,4Z 42,7Z

Instroom MBO

2011/12

2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Techniek 1/2 Techniek 3/4 Totaal Techniek Zorg Overig

13,00Zo 10,60Zo 23,60Zo 7,5Z 68,9Z

12,8Z 18,1Z 30,9Z 12,4Z 56,7Z

2011/12

2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

13,0Z 10,6Z 23,6Z 7,5Z 68,90Zo

9,3Z 23,1Z 32,40Zo 10,0Z 57,6Z

Uitstroom MBO Techniek 1/2 Techniek 3/4 Totaal Techniek Zorg Overig

27,8Z 38,8Z 33,40Zo

13,1Z 18,0Z 31,1Z 12,9Z 56,0Z

6,60Zo 25,5Z 32,1Z 11,1Z 56,9Z

23,8Z 40,0Z 36,2Z

11,6Z 18,6Z 30,2Z 11,6Z 56,60Zo

6,5Z 25,3Z 31,8Z 11,6Z 56,6Z

/o uitstroom mbo richting zorg en techniek neemt toe naar 15/ en respectievelijk 35/.

26,8Z 37,8Z 35,4Z

/o van het verschil tot de doelstelling dat is ingelopen tussen 2011/12 t/m 2019/20:

11,7Z 16,6Z 28,30Zo 11,9Z 58,7Z

6,2Z 23,1Z 29,3Z 11,9Z 58,7Z

Techniek 50/ Zorg 59/ Doel 2031

(boven streefniveau van 250Zo)

35Z 15Z 50Z

Tot schooljaar 2015/16 werd DUO data gebruikt, die wordt echter niet meer geleverd ivm AVG. Het NPRZ heeft met het uitvoeringsplan 2019-2022 ook de definitie van techniek aangepast naar de definitie van het Techniek Pact. Voortaan tellen vervoer, transport en logistiek ook mee. Vanaf schooljaar 2016/17 wordt gebruik gemaakt van CBS data. Schooljaar 2011/12 is voor de vergelijking als start jaar alsnog met CBS-data bepaald. Cijfers 2018/19 en 2019/20 zijn voorlopig Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Indicator: School 0Zo midden- en hoger opgeleiden in de potentiële beroepsbevolking 15-75 jaar* 807

757

7007o

65%

focuswijken NPRZuid

607 O doel 2021

Rotterdam Totaal G4

557

507

457

0Zo middelbaar of hoger opgeleiden in de potentiële beroeps-bevolking (15-75 jaar) stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031. Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 740Zo. Voor 2021 is dit 580Zo, 250Zo van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 52Z. Zuid 2020: 61Z

407 2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020*

doel 2021

doel 2031

Reeds ingelopen Jaar 2013 t/m jaar 2020: 41Z

Bron: CBS, Sociaal Statistisch Bestand; bewerking OBI. Peildatum: 1 oktober van elk jaar * 2020 is voorlopig (boven streefniveau van 257 2021) ** de hoge leeftijdgrens van de potentiële beroepsbevolking is conform internationale afspraken opgeschoven naar 75 jaar

Doelredenatie: Verbetering van onderwijsprestaties leidt tot toename van het opleidingsniveau van de beroepsbevolking. Ook verandering van de woningvoorraad naar meer middeldure en dure woningen draagt bij aan het vasthouden en aantrekken van een beroepsbevolking met een hoger opleidingsniveau. NB voorheen werd deze indicator afgeleid uit de landelijke Enquête Beroepsbevolking (EBB). Gezien de kleine steekproeffractie van Rotterdammers in de EBB kent deze indicator ruime betrouwbaarheidsmarges. Sinds 2016 kan deze indicator door koppeling met andere onderwijsregistraties met een hogere betrouwbaarheid worden afgeleid uit het SSB van het CBS

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Indicator: Werk Zo kinderen (tot 18 jaar) in huishoudens met inkomen tot 110Zo sociaal minimum 4007o focuswijken NPRZuid 35% Rotterdam ^—Totaal G4 30%

O streef 2021

2507o

20%

15% streef 2031

1007o 2009

2010

2011

2012

2013

2014

2014R 2015

2016

2017

2018

2019 2020* streef streef 2021 2031

Bron: 2009-2014 CBS Regionaal Inkomensonderzoek (RIO); bewerking OBI vanaf 2014R gereviseerde cijfers obv CBS Integraal Inkomens- en Vermogensonderzoek (IIV); bewerking OBI 2020 is een voorlopig cijfer

Zo kinderen tot 18 jaar in een huishouden met een laag inkomen (tot 110Zo van het sociaal minimum) ten opzichte van alle kinderen in een huishouden daalt naar het G4 gemiddelde in 2031. Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 13,80Zo. Voor 2021 is dit 25,2Z, 25Z van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 29Z. Zuid 2020: 22,2Z Reeds ingelopen Jaar 2011 t/m jaar 2020: 45Z (boven streefniveau van 2507o in 2021)

Doelredenatie: Inspanningen gericht op het activeren van niet-werkende werkzoekenden leiden tot een daling van het aantal kinderen dat opgroeit in sociaaleconomisch kwetsbare gezinnen.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Indicator: Werk Zo huishoudens met bijstands- of werkloosheidsuitkering 25,07 focuswijken

Zo huishoudens met een WWB of WW uitkering daalt naar het G4 gemiddelde in 2031.

NPRZuid Rotterdam

20,007o

Totaal G4

15,07

10,07 doel 2031 5,07

Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 7,90Zo. Voor 2021 is dit 26,0Z, 25Z van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 14,6Z. Zuid 2019: 11,7Z

0,07 2009 2010 2011

2012 2013 2014

2014R 2015 2016 2017 2018 2019

doel 2021

doel 2031

Reeds ingelopen Jaar 2011 t/m jaar 2019: 43Z (boven streefniveau van 257o in 2021)

Bron: 2009-2014 CBS Regionaal Inkomensonderzoek (RIO); bewerking OBI vanaf 2014R gereviseerde cijfers obv CBS Integraal Inkomens- en Vermogensonderzoek (IIV); bewerking OBI De Participatiewet vervangt per 1 januari 2015 de WWB, de Wet sociale werkvoorziening (WSW) en een deel van de Wet Wajong. De Participatiewet komt vrijwel overeen met de WWB, maar nog sterker wordt de nadruk gelegd op participatie aan het arbeidsproces.

Doelredenatie: Inspanningen gericht op het activeren van uitkeringsontvangers leiden tot een grotere economische zelfstandigheid. Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Indicator: Werk 0Zo werkzamen in de potentiële beroepsbevolking

0Zo werkzamen in de potentiële beroepsbevolking (15 t/m 64 jaar) stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.

75,007o

doel 2031 70,007o

65,007o

60,0% —"

NPRZuid

Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 710Zo. Voor 2021 is dit 62,70Zo, 250Zo van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 59,9Z.

55,07 Rotterdam

Zuid 2020: 65,1Z

Totaal G4 50,0% 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 *2020 doel doel 2021 2031

Bron: SSB (CBS); bewerking OBI 2020 is een voorlopig cijfer

Reeds ingelopen Jaar 2011 t/m jaar 2020: 47Z (boven streefniveau van 25% in 2021)

Het aantal werkzamen betreft personen in loondienst (inclusief directeur-grootaandeelhouders en stagiaires) en zelfstandigen. Deze worden door het CBS afgeleid uit respectievelijk de polisadministratie (UWV) en de gegevens van de Belastingdienst. Voor werkenden betreft het de situatie in oktober van elk jaar. Voor zelfstandigen betreft het een jaargegeven.

Doelredenatie: Inspanningen gericht op het activeren van niet-werkende werkzoekenden leiden tot een toename van het aandeel werkenden in de potentiële beroepsbevolking.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Indicator: Werk aantal en Z werkzamen in de techniek en zorg, woonachtig in NPRZ -gebied 35.000

t

5007o

Meer mensen werkzaam in techniek en zorg.

2031 4507o 30.000 -- 4007o 25.000

3507o 3007o

20.000

2507o 15.000

2007o 1507o

10.000

1007o

Doelstelling is een toename (niet nader gespecificeerd). Voor studiekeuze MBO wordt 35Z techniek en 150Zo zorg aangehouden. In 2020 was de verdeling 35,3Z techniek en 13,9Z zorg.

5.000 507o 0

007o 2010

2011

2012

2013

2014

2015

werkt in techniek (linker-as) 9

0Zi techniek (rechter-as)

2016

i

2017

2018

2019

*2020

i werkt in zorg (linker-as) 9

0Zi zorg (rechter-as)

Bron: SSB (CBS); bewerking OBI 2019 is een voorlopig cijfer Het aantal werkenden betreft personen in loondienst (inclusief directeur-grootaandeelhouders en stagiaires) en zelfstandigen. Deze worden door het CBS afgeleid uit respectievelijk de polisadministratie (UWV) en de gegevens van de Belastingdienst. Voor werkenden betreft het de situatie in oktober van elk jaar. Voor zelfstandigen betreft het een jaargegeven.

Doelredenatie: De arbeidsmarkt in de omgeving van Zuid vraagt om vakmanschap in de techniek, zorg en haven. Bewoners van Zuid hebben meer kans op werk als ze zich op die sectoren richten.

Nationaal Programma

ROTTERDAM ZUID

Doelstellingen: Wonen Zo midden- en hoge inkomens

Zo midden en hoge inkomens stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.

607

De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 53Zo. Het doel voor 2021 is 44Zo, dit is 250Zo van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 41Z.

557

doel 2031 50%

4507o

40% focuswijken NPRZuid

357

Rotterdam Totaal G4

307 2009 2010 2011 2012 2013 2014

2014R2015 2016 2017 2018 2019oel 292ėl 2031

2018: 39Z Reeds ingelopen Jaar 2011 t/m jaar 2019: -17Z (onder streefniveau van 257 2021)

Bron: 2009-2014 CBS Regionaal Inkomensonderzoek (RIO); bewerking OBI vanaf 2014R gereviseerde cijfers obv CBS Integraal Inkomens- en Vermogensonderzoek (IIV); bewerking OBI Midden-en hoge inkomens zijn bepaald aan de hand van de landelijke inkomensverdeling en bestaan uit respectievelijk het 3e-4e (midden) en 5e (hoge) quintiel van de inkomensverdeling. Het betreft hier gestandaardiseerde huishoudinkomens.

Doelredenatie: Inspanningen gericht op verbetering en herstructurering van de woningvoorraad, het realiseren van aantrekkelijke woonmilieus en het reguleren van de instroom op Zuid leidt tot een toename van het aandeel midden- en hoge inkomens (behoud van sociale stijgers voor Zuid). Nationaal Programma

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=RotterdamRaad&id=2000059f-9e9c-45bb-a0d6-2b9f8d290cdf