CConstaterende datRoosendaal
Koppel je AI →
Document · PDF

1687732-A-BWB-Vastgestelde Programmabegroting BWB 2027 (Geanonimiseerd)

Gemeenteraad 24 september 2026, gemeente RoosendaalBij agendapunt: 4a: Lijst van aan de gemeenteraad geadresseerde brieven17.699 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

4 alinea's met “actuele”: 9 25 74 96

| De | bijdrage | van | de | deelnemers | wordt | met | een | vastgestelde | berekeningswijze | aan | de | deelne- mers | toegerekend. 2. | Wat | mag | het | kosten? Totale | baten | en | lasten | Realisatie | Begroting | Begroting | Begroting | Begroting | Begroting (× € | 1. 000) | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Treasury Totale | lasten | 5 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 Totale | baten | 277 | 350 | 230 | 235 | 240 | 246 Saldo | Treasury | -272 | -347 | -228 | -233 | -238 | -244 Onvoorzien Totale | lasten | - | 80 | 80 | 83 | 87 | 91 Totale | baten | - | - | - | - | - | - Saldo | onvoorzien | - | 80 | 80 | 83 | 87 | 91 Bijdrage | deelnemers Bijdrage | deelnemers | 20. | 354 | 20. | 727 | 19. 281 | 20. | 119 | 21. 040 | 21. 996 Saldo | bijdrage | deelnemers | -20. | 354 | -20. | 727 | -19. | 281 | -20. | 119 | -21. | 040 | -21. | 996 Saldo | voor | bestemming | -20. | 626 | -20. | 994 | -19. | 429 | -20. | 269 | -21. | 191 | -22. | 149 Mutaties | reserves | - | - | - | - | - | - Saldo | na | bestemming | -20. | 626 | -20. | 994 | -19. | 429 | -20. | 269 | -21. | 191 | -22. | 149 Voor | een | toelichting | op | de | verschillen | tussen | de | ramingen | over | 2026 | en | 2027 | wordt | kortheidshalve | ver- wezen | naar | de | financiële | begroting | (onderdeel | toelichting | op | baten | en | lasten) | , op | pagina | 48 | van | dit | do- cument.

Begroting | 2027 | 30 PARAGRAFEN Paragraaf | 1: | Weerstandsvermogen | & | risicobeheersing Algemeen In de | paragraaf | weerstandsvermogen | en | risicobeheersing | wordt | inzicht | gegeven | in de | weerstandscapa- citeit | van | de | BWB. | De | weerstandscapaciteit | is | de | mate | waarin | onvoorziene | , financiële | tegenvallers | kun- nen | worden | opgevangen | zonder | dat | verandering | van | beleid | noodzakelijk | is. Om | dit te kunnen | beoordelen | , dient | er inzicht | te zijn | in de | omvang | en | achtergronden | van | de | aanwezige | weerstandscapaciteit | en | de risico’s | die | voor | de | BWB | aanwezig | zijn. Inventarisatie | weerstandscapaciteit Onder | weerstandscapaciteit | wordt | verstaan | de | middelen | en | mogelijkheden | die | de | organisatie | heeft | om onverwachte | , niet-begrote | kosten | te kunnen | dekken. | Voorbeelden | van | deze | middelen | zijn | het | vrij aan- wendbare | gedeelte | van | de | algemene | reserve | en | de | post | onvoorzien | die | in de | begroting | is opgenomen. Het | weerstandsvermogen | bestaat | – bij het | opstellen | van | deze | begroting | – uit de | post | onvoorzien | , welke in de | begroting | 2026 | is gehandhaafd | op | € 80. 000 | en | de | algemene | reserve | van | € 200. | 000. Verloop | reserve Bij de | jaarrekening | 2023 | is een | reserve | gevormd | van | € 200.

| 000 | ten | behoeve | van | het | opvangen | van | ver- schillen | in de | geraamde | en | werkelijke | loon- | en | prijsontwikkeling. | Er | zijn geen | toevoegingen | of onttrekkin- gen | in de | begroting | opgenomen. | De | besluitvorming | van | het | AB | ten | aanzien | van | deze | reserve | is opgeno- men | in | bijlage | 3 van | deze | begroting. Risicobeheersing Om | een | juist beeld | van | de | financiële | positie | van | de | BWB | te | krijgen | , is het | noodzakelijk | dat | helder | is met welke | risico’s | de | samenwerking | kan | worden | geconfronteerd. | Onder | risico | wordt | in dit | verband | verstaan ‘een | niet | door | de | BWB | te beïnvloeden | gebeurtenis | , onvoorspelbaar | en | onafwendbaar | als | deze | zich | voor- doet | , met | veelal | financiële | of materiële | gevolgen | die | niet | specifiek | af te dekken | zijn’. De | BWB | streeft | ernaar | om | risico’s | zoveel | mogelijk | te | ondervangen | door | zorgvuldigheid | in de | uitvoering van | procedures | , het | treffen | van | beheersmaatregelen | en | de | benodigde | verzekeringen | af te | sluiten.

| Op grond | van | artikel | 31 , lid 4 | van | de | Gemeenschappelijke | Regeling | Belastingsamenwerking | West-Brabant zijn | de | deelnemers | verplicht | er | zorg | voor | te | dragen | dat | de | BWB | te allen | tijde | beschikt | over | voldoende middelen | om | aan | al | haar | verplichtingen | naar | derden | te | kunnen | voldoen. | Concreet | betekent | dit dat | de risico’s | voor | rekening | van | de | deelnemers | komen. Begroting | 2027 | 31 Risicoanalyse Het | is van | belang | periodiek | een | analyse | van | de | risico’s | te | maken | die | de | financiële | zelfstandigheid | en | het functioneren | van | de | samenwerking | in | gevaar | kunnen | brengen | , dan | wel | bij manifestatie | gevolgen | hebben voor | de | deelnemers. | De | risico’s | zoals | bekend | bij | het | opstellen | van | de | begroting | 2026 | zijn | toegelicht | in bijlage | 1. Bepalen | risicoprofiel Het | totale | financiële | risico | afgezet | tegen | de | kans | dat | een | dergelijk | risico | zich | voordoet | , geeft | een | beeld over | het | risicoprofiel | van | de | BWB | (Risico | = | Kans | x Gevolg). | In bijlage | 1 zijn | de | risico’s | financieel | vertaald. Concreet | levert | dit een | risicoprofiel | op | van | € 220. | 000.

Genoemd | risicoprofiel | kan/dient | normaliter | te | worden | afgedekt | door | de | aanwezige | weerstandscapaciteit van | de | organisatie. | De | weerstandscapaciteit | waarover | de | BWB | beschikt | , is de | in de | begroting | opgeno- men | post | onvoorzien | en | de | algemene | reserve | van | € | 200. | 000. | Indien | zich | in de | praktijk | een | risico | aandient wat | het | weerstandsvermogen | te boven | gaat | zal | dit door | de | deelnemers | zelf | moeten | worden | afgedekt. | In dat | kader | is het | belangrijk | dat | het | bestuur | zich | bewust | is van | de | mogelijke | risico’s | die | horen | bij de | uitvoe- ring | van | het | beheer | en | het | beleid | van | de | BWB. Financiële | kengetallen Op | grond | van | artikel | 11 | van | het | Besluit | Begroting | en | Verantwoording | (BBV) | dienen | de | op | de | BWB | van toepassing | zijnde | genoemde | financiële | kengetallen | in deze | paragraaf | te worden | opgenomen.

Kengetallen | Realisatie | Begroting | Begroting 2025 | 2026 | 2027 Netto | schuldquote | -34% , | 27% , | -199% , Netto | schuldquote | gecorrigeerd | voor | alle | verstrekte | leningen | -34% , | 27% , | -199% , Solvabiliteitsratio | 124% , | 19% , | 35% , Structurele | exploitatieruimte | 55% , | 00% , | 00% , Netto | schuldquote Dit | kengetal | geeft | inzicht | in het | niveau | van | de | schuldenlast | van | de | BWB | ten | opzichte | van | de | eigen | mid- delen | en | geeft | daarmee | een | indicatie | van | de | druk | van | de | rentelasten | en | aflossing | op | de | exploitatie. | Een percentage | onder | 90% | wordt | gezien | als | minst | risicovol. | De | BWB | zit | hier | ruim | onder. Begroting | 2027 | 32 Solvabiliteitsratio De | solvabiliteitsratio | geeft | inzicht | in de | mate | waarin | de | BWB | in staat | is aan | haar | financiële | verplichtingen te voldoen. | Het | eigen | vermogen | wordt | hierbij | afgezet | tegen | het | vreemd | vermogen. | Doordat | de | BWB | bij het | opstellen | van | deze | begroting | een | beperkte | reserve | van | € 200. | 000 | aanwezig | is , is dit | kengetal | op begrotingsbasis | 34%. , | Een | solvabiliteitspercentage | van | 34% , | is laag | afgezet | tegen | het | gemiddelde | voor Gemeenschappelijke | Regelingen | (20%-30%).

| Dit | vormt | geen | risico | gezien | de | afspraken | in | de | Gemeen- schappelijke | Regeling | (art. | 31 | lid 4). | De | deelnemers | dragen | er | zorg | voor | dat | de | BWB | te allen | tijde | over voldoende | middelen | beschikt | om | aan | al zijn | verplichtingen | jegens | derden | te | kunnen | voldoen. Structurele | exploitatieruimte Dit | kengetal | geeft | aan | welke | structurele | ruimte | de | BWB | heeft | om | de | eigen | lasten | te | kunnen | dragen. Hiervoor | worden | de | structurele | baten | en | lasten | afgezet | tegen | het | totale | saldo | van | de | baten. | Doordat | de structurele | lasten | en | baten | voor | het | begrotingsjaar | aan | elkaar | gelijk | zijn , is dit kengetal | 0%. De | kanttekening | wordt | gemaakt | dat | de | kengetallen | geen | of nauwelijks | strategische | dan | wel | beleidsmatige informatiewaarde | voor | de | BWB | geven. Begroting | 2027 | 33 Paragraaf 2: Financiering Algemeen Op grond van de Wet Financiering Decentrale Overheden (Fido) is het opnemen van een financierings- paragraaf in de begroting en jaarrekening verplicht. In het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) is vastgelegd dat de paragraaf financiering in ieder geval de beleidsvoornemens ten aanzien van het risico- beheer van de financieringsportefeuille bevat.

Daarnaast dient de paragraaf inzicht te geven in de rente- last , het renteresultaat , de wijze waarop rente aan investeringen , grondexploitaties en taakvelden wordt toegerekend en de financieringsbehoefte. Treasurybeheer en -beleid De belangrijkste algemene doelstellingen van het treasurybeleid zijn: Het verzekeren van duurzame toegang tot financiële markten tegen acceptabele condities ; Het tegengaan van ongewenste financiële risico’s zoals renterisico’s , koersrisico’s , kredietri- sico’s , liquiditeitenrisico’s en valutarisico’s ; Het minimaliseren van externe kosten bij het beheren van de geldstromen en financiële posities ; Het optimaliseren van de renteresultaten binnen de kaders van de Wet Fido respectievelijk de limieten en richtlijnen van het treasurystatuut. - - - - Het treasurybeleid is erop gericht binnen de financiële mogelijkheden van de BWB een zo optimaal mo- gelijk rendement te verkrijgen dan wel de lasten zo veel mogelijk te reduceren. Hierbij moeten de risico’s zo goed mogelijk worden beheerst. Renterisico De financieringsfunctie van de BWB is alleen gericht op ondersteuning van haar publieke taak. Het beheer heeft uitsluitend een voorzichtig , risicomijdend karakter. Gezien de aard en activiteiten van de BWB is het risicoprofiel beperkt. Kredietrisico (oninbaarheid van geldleningen verstrekt aan derden) , koersrisico en valutarisico zijn niet aan de orde.

Het risico van oninbaarheid van debiteuren (met betrekking tot de be- drijfsvoering) is slechts beperkt aanwezig. Het liquiditeitsrisico is zeer beperkt: de huidige en toekomstige geldstromen van de BWB zijn inzichtelijk. Dagelijks wordt het banksaldo vanaf € 0 afgeroomd in het kader van schatkistbankieren. De BWB loopt wel risico als gevolg van een stijging of daling van de rente op de kapitaalmarkt , zie hieronder de uitwerking. 34 Begroting 2027 Omschrijving | (× | € 1. 000) | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 A | Renterisico | - | - | - | - Renteherziening | - | - | - | - Aflossing | - | - | - | - B | Rente | risiconorm | 3. 929 | 4. 099 | 4. 285 | 4. 479 Begrotingstotaal | 19. 646 | 20. 494 | 21. 426 | 22. 394 Percentage | voor | berekening | norm | 20% | 20% | 20% | 20% C | Ruimte | onder | risiconorm | 3. 929 | 4. 099 | 4. 285 | 4. 479 De | wettelijk | vastgestelde | renterisiconorm | van | 20% | houdt | in | dat | in | enig | jaar | de | aflossing | van | de | lange schuld | niet | hoger | mag | zijn | dan | 20% | van | het | begrotingstotaal. | Uit | de | hiervoor | opgestelde | berekening | blijkt dat | de | BWB | de | komende | jaren | geen | renterisico | zal | lopen. Kasgeldlimiet Voor | het | bepalen | van | de | liquiditeitspositie | is de | zogenaamde | kasgeldlimiet | belangrijk.

| Hieronder | wordt verstaan | het | bedrag | dat | maximaal | als | kasgeld | mag | worden | opgenomen. | Dit | bedrag | wordt | berekend | door middel | van | een | door | het | Ministerie | van | Financiën | vastgesteld | percentage | van | 82% , | te vermenigvuldigen met | het | totaal | van | de | jaarbegroting | van | de | BWB | bij | aanvang | van | het | jaar. | Bij | overschrijding | van | deze limiet | moet | er | in | langlopende | financieringsmiddelen | worden | voorzien. | Voor | de | berekening | van | de | kas- geldlimiet | is | een | modelstaat | voorgeschreven. | Op | de | volgende | pagina | is | deze | staat | volgens | de | laatst bekende | gegevens | ingevuld. Uitvoeringsregeling | financiering | decentrale | Vlottende | Vlottende | Netto | vlottende | schuld | of overheden | (× | € 1. 000) | schuld | middelen | overschot A. | Gemiddeld | vlottend | overschot | - | 2. 872 | 2. 872 Ultimo | kwartaal | 1 | - | 2. 872 | 2. 872 Ultimo | kwartaal | 2 | - | 2. 872 | 2. 872 Ultimo | kwartaal | 3 | - | 2. 872 | 2. 872 Ultimo | kwartaal | 4 | - | 2. 872 | 2. 872 B. | Berekening | kasgeldlimiet | 1. 611 Begrotingstotaal | 19. 646 Percentage | regeling | 82% , C. | Ruimte | onder | kasgeldlimiet | 4. 483 Gemiddeld | vlottend | overschot | (A) | 2. 872 Kasgeldlimiet | (B) | 1. 611 Voor | de | BWB | bedraagt | de | kasgeldlimiet | over | het | jaar | 2026 | € | 1.

611. | 000. | Gelet | op | het | verwachtte | netto vlottende | tekort | aan | financieringsmiddelen | resteert | voor | het | begrotingsjaar | een | financiële | ruimte | onder de | kasgeldlimiet | € 4. 483. | 000. Begroting | 2027 | 35 Renteresultaat Treasury In deze paragraaf wordt ook inzicht gegeven in de rentelasten , het renteresultaat en de wijze waarop rente wordt toegerekend aan investeringen. Ter verkrijging van dit inzicht is onderstaand overzicht opge- steld. Omschrijving (× € 1. 000) A Externe rentelasten over korte en lange financiering B Externe rentebaten Saldo externe rentebaten C Interne eigen rente D Toerekening rente via renteomslag Renteresultaat op taakveld treasury 2027 -2 230 228 - - 228 36 Begroting 2027 Paragraaf 3: Bedrijfsvoering Ontwikkeling productie De BWB heeft de ontwikkeling van de productiekwantiteiten tot en met 2027 in kaart gebracht. De regio West-Brabant kent een trendmatige groei van het aantal huishoudens , woningen en bedrijven van 07% , à 08% , per jaar. Er wordt in de begroting dan ook rekening gehouden met de trendmatige groei in het aantal huishoudens van 075% , per jaar. Personeel Strategische Personeelsplanning In 2027 blijft strategische personeelsplanning (SPP) een essentieel instrument om tijdig in te spelen op ontwikkelingen binnen de organisatie en op de arbeidsmarkt.

De focus verschuift daarbij nadrukkelijker van uitsluitend kwantitatieve bezetting naar kwalitatieve en toekomstbestendige inzetbaarheid. Naast ver- wachte uitstroom door mobiliteit en pensionering wordt structureel gekeken naar de competenties die nodig zijn in een verder digitaliserende en datagedreven organisatie. De uitstroom van medewerkers die de komende jaren de AOW-gerechtigde leeftijd bereiken , is meerjarig in beeld gebracht. In 2027 en de daaropvolgende jaren wordt deze uitstroom tijdig en kritisch beoordeeld. Per functie en per proces wordt afgewogen of vervanging noodzakelijk is , dan wel of werkzaamheden anders kunnen worden ingericht. Daarbij wordt nadrukkelijk gekeken naar de mogelijkheden van digitali- sering , AI-toepassingen , procesoptimalisatie en taakherverdeling. Hiermee wordt voorkomen dat functies automatisch één-op-één worden ingevuld en wordt gestuurd op een doelmatige , wendbare en toekomst- gerichte personeelsinzet. Kritische functies en sleutelposities blijven daarbij expliciet in beeld. Waar continuïteit , kwaliteit van dienst- verlening of specialistische kennis in het geding is , worden gerichte maatregelen getroffen om kennis te borgen , onder meer via overdrachtstrajecten , functieroulatie en mentoring.

Indien interne invulling niet mogelijk blijkt , wordt externe inhuur zorgvuldig en beheerst ingezet , met aandacht voor kennisoverdracht en risicobeheersing. De krapte op de arbeidsmarkt houdt ook in 2027 aan. De ingezette arbeidsmarktcommunicatiestrategie wordt verder doorontwikkeld. Duurzame Inzetbaarheid Duurzame inzetbaarheid blijft een speerpunt binnen de bedrijfsvoering. De combinatie van een vergrij- zend personeelsbestand , aanhoudende werkdruk en toenemende complexiteit van het werk vraagt om blijvende aandacht voor vitaliteit , gezondheid en een goede balans tussen werk en privé. In 2027 ligt de nadruk op preventie , het versterken van de eigen regie van medewerkers en maatwerk in verschillende levensfasen. 37 Begroting 2027 In 2026 wordt een organisatiebreed medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO) uitgevoerd. Ook in 2027 worden de uitkomsten van dit onderzoek actief benut om gericht vervolg te geven aan de gesigna- leerde aandachtspunten en ontwikkelkansen. Samen met leidinggevenden , medewerkers en de ondernemingsraad worden de resultaten vertaald naar concrete verbeteracties op organisatie- , team- en individueel niveau. Daarmee wordt het MTO niet alleen ingezet als meetinstrument , maar ook als structureel hulpmiddel voor continue verbetering en versterking van goed werkgeverschap.

De afspraken uit de cao , de uitkomsten van het MTO , de risico-inventarisatie & evaluatie (RI&E) en sig- nalen uit werkgesprekken vormen gezamenlijk de basis voor het beleid. Werkgesprekken blijven een belangrijk instrument om tijdig knelpunten te signaleren en passende afspraken te maken over ontwikke- ling , belastbaarheid en inzet. Het Arbobeleid blijft nauw verbonden met duurzame inzetbaarheid. In 2027 wordt verder ingezet op het terugdringen van fysieke en mentale belasting , onder andere door aandacht voor ergonomie , werkdruk- monitoring en het bespreekbaar maken van mentale gezondheid. Hiermee wordt beoogd verzuim te be- perken en medewerkers langdurig gezond en gemotiveerd inzetbaar te houden. In 2027 wordt daarom verder geïnvesteerd in digitale vaardigheden , datageletterdheid en het verander- vermogen van medewerkers. Daarnaast wordt gewerkt aan het versterken van een innovatiecultuur , waarin experimenteren , leren en verbeteren worden gestimuleerd en medewerkers actief betrokken zijn bij de doorontwikkeling van processen en dienstverlening. Digitalisering van personeelsprocessen Na de ingebruikname van het personeels- en salarissysteem Youforce per 1 januari 2026 ligt in 2027 de focus op optimalisatie en doorontwikkeling. Processen worden verder gestroomlijnd en het gebruik van selfservice door medewerkers en leidinggevenden wordt vergroot.

Dit draagt bij aan vermindering van administratieve lasten , meer transparantie en betere managementinformatie. Daarnaast wordt onderzocht hoe personeelsdata beter benut kunnen worden voor sturing , strategische personeelsplanning en duurzame inzetbaarheid , met inachtneming van privacywetgeving en informatie- beveiliging. Huisvesting en thuiswerkfaciliteiten Hybride werken is structureel onderdeel van de bedrijfsvoering. In 2027 wordt voortgebouwd op de aan- passingen aan het bedrijfspand en de uitkomsten van de RI&E. De huisvesting blijft gericht op flexibiliteit , ontmoeting en samenwerking , passend bij een hybride werkomgeving. 38 Begroting 2027 Medewerkers blijven gefaciliteerd met thuiswerkvoorzieningen , zodat gezond en veilig thuiswerken ook op langere termijn geborgd blijft. Daarbij is aandacht voor ergonomie , digitale toegankelijkheid en een goede balans tussen thuis en kantoor. Wet DBA en risicobeheersing De handhaving van de Wet DBA (Deregulering Beoordeling Arbeidsrelaties) krijgt in 2027 verder aan- dacht , mede door aangescherpte maatschappelijke en politieke focus op schijnzelfstandigheid. Dit vraagt om blijvende alertheid bij de inzet van externen. De organisatie blijft werken met goedgekeurde modelovereenkomsten en zorgt ervoor dat de feitelijke uitvoering van werkzaamheden aansluit bij de contractuele afspraken.

Periodieke evaluaties van werkre- laties met opdrachtnemers blijven onderdeel van het beheersproces , zodat risico’s op naheffingen en claims worden beperkt en tijdig kan worden bijgestuurd. CAO SGO en loonontwikkeling In 2027 wordt de begroting opgesteld binnen de kaders van de cao SGO. De structurele loonontwikkeling per 1 januari 2027 is verwerkt in de begroting. Eventuele nieuwe onderhandelingen en aanvullende af- spraken worden gevolgd en waar nodig vertaald naar financiële consequenties. Lean , AI en verdere digitalisering De basis in Lean-werken is organisatiebreed gelegd. In 2027 verschuift de aandacht van leren naar ver- diepen en toepassen. Medewerkers worden gestimuleerd om actief bij te dragen aan continue verbete- ring , waarbij data-analyse en procesinzichten steeds vaker leidend zijn. De inzet van AI en verdere digitalisering neemt toe. AI-toepassingen worden in toenemende mate ingezet ter ondersteuning van analyse , besluitvorming en uitvoerende processen. Dit leidt tot efficiëntere werk- processen en vermindering van routinematige werkzaamheden. Tegelijkertijd speelt AI een belangrijke rol bij strategische keuzes rondom personeelsinzet , met name bij het herinrichten van processen als ge- volg van uitstroom door pensionering.

Innovatie en AI In 2027 zet de BWB de investeringen van voorgaande jaren op innovatie om in de verdere overgang van experiment naar structurele borging. De inzet van de Lean-methodiek en Robotic Process Automation (RPA) wordt niet langer beschouwd als innovatieproject , maar maakt integraal onderdeel uit van de re- guliere bedrijfsvoering. Door repeterende administratieve taken , zoals het verwerken van documenten en mutaties , standaard door robots te laten uitvoeren en processen continu te ontdoen van verspilling , rea- liseren wij een structurele verhoging van de arbeidsproductiviteit. Deze efficiencyslag stelt ons in staat om de autonome trendmatige groei van het aantal objecten en huishoudens op te vangen zonder even- redige uitbreiding van de formatie , waarmee wij direct bijdragen aan de financiële taakstelling en kosten- beheersing voor onze deelnemers. 39 Begroting 2027 De innovatie-inspanningen verschuiven in dit begrotingsjaar naar het versterken van datagedreven stu- ring en slimme ondersteuning via Data Science en Artificiële Intelligentie (AI). Wij zetten geavanceerde data-analyse in om trends in bijvoorbeeld bezwaarschriften vroegtijdig te her- kennen en werklasten nauwkeuriger te voorspellen , waardoor wij van reactief handelen bewegen naar proactieve capaciteitssturing.

Daarnaast wordt AI ingezet als ‘slimme assistent’ voor documentanalyse en klantcontact , waarbij de technologie het voorbereidende werk doet zodat medewerkers zich kunnen richten op complexe beoordelingen. Hierbij blijft het principe leidend dat technologie de mens ondersteunt en niet vervangt ; de medewerker behoudt te allen tijde de eindverantwoordelijkheid over besluiten die inwoners raken. Randvoorwaardelijk voor deze digitale versnelling is een strikte borging van veiligheid , ethiek en wetge- ving. De inzet van algoritmen en AI vindt plaats binnen een robuust governance-kader dat voldoet aan de Europese AI-verordening en de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO2). Een multidisciplinair team , waaronder de Functionaris Gegevensbescherming , Privacy Officer en de CISO , toetst toepassingen vooraf op privacy risico’s en wenselijkheid en adviseren het MT dat verant- woordelijk is voor de besluitvorming. Door risico’s en de werking van AI transparant vast te leggen en periodiek te auditen , garanderen wij het bestuur dat innovatie nooit ten koste gaat van de betrouwbaar- heid en rechtmatigheid van de overheid. Informatiebeveiliging In opzet en bestaan wordt bij de BWB de informatiebeveiliging doorlopend op orde gebracht conform de laatste richtlijnen (NIS2 en BIO2). Er is een vastgesteld informatiebeveiligingsbeleid.

Hand in hand hier- mee gaat de borging van het gebruik binnen de organisatie van dit beleid en deze procedures (werking). Hiervoor is inmiddels een Information Security Management Systeem (ISMS) ingericht wat het mogelijk maakt om met behulp van de PDCA-cirkel de processen continu te controleren en te verbeteren. Het ISMS maakt het voor de directeur en het managementteam ook mogelijk om sturing te geven aan dit proces. Daarnaast wordt sturing gegeven langs de overlegstructuren zoals deze zijn vastgesteld in het informa- tiebeveiligingsplan. De basis hiervoor vormt het tweewekelijkse informatieoverleg waar de Functionaris Gegevensbescherming , de Chief Information Security Officer , de Privacy Officer , de informatiebeheerder , de senior medewerker documentaire Informatievoorziening en de manager Ondersteuning deel van uit- maken. Er zijn ook overlegstructuren ingericht met de afdeling ICTS van de gemeente Breda , die de IT- systemen van de BWB in beheer heeft. De ontwikkelingen op het gebied van digitalisering en informatiebeveiliging worden daarnaast gevolgd in het bredere kader van de Nederlandse Digitaliseringsstrategie (NDS). Deze strategie richt zich op een 40 Begroting 2027 veilige , betrouwbare en toekomstbestendige digitale overheid.

Voor de BWB betekent dit dat ontwikkelin- gen rondom digitalisering , datagedreven werken en informatiebeveiliging actief worden gemonitord. De eerste signalen wijzen erop dat de gevolgen van deze ontwikkelingen met name betrekking zullen hebben op de leveranciers van de belangrijkste belasting- en informatievoorzieningssystemen. Ontwik- kelingen worden daarom gevolgd in overleg met deze leveranciers en binnen landelijke samenwerkings- verbanden. Zodra hierover meer duidelijkheid bestaat , wordt het bestuur hierover geïnformeerd. Control & Rechtmatigheid Vanaf boekjaar 2023 is het wettelijk verplicht dat het Dagelijks Bestuur verantwoording aflegt over de rechtmatigheid. Rechtmatigheid gaat over handelen in overeenstemming met de geldende regels en be- sluiten. We make gebruik van het drie-lijnenmodel. Daarbij worden fouten zoveel mogelijk voorkomen in de eerste lijn , collega's of toetsers kijken mee voordat een besluit wordt genomen. De tweede lijn controleert dos- siers achteraf via een steekproef en de derde lijn kijkt of dit systeem goed is ingericht. Hiermee onderzoekt en verbetert de organisatie continu de rechtmatigheid van het eigen handelen. Met de bevindingen uit de organisatie stelt het Dagelijks Bestuur de verantwoording op.

41 Begroting 2027 Paragraaf 4: Openbaarheidsparagraaf (Woo) De Wet Open Overheid (Woo) , ingangsdatum 1 mei 2022 , legt aan bestuursorganen een aantal verplich- tingen op. Eén van deze verplichtingen betreft het geven van een impuls aan openbaarheid door in de begroting en het verantwoordingsverslag in de jaarstukken aan te geven hoe rekening wordt gehouden met de bepalingen uit de Woo. Actieve openbaarmaking De Woo stelt de verplichting om zeventien benoemde informatiecategorieën actief te publiceren. Deze verplichting zal niet voor alle categorieën tegelijk gelden. Over de ingangsdatum van het onderdeel Ac- tieve Openbaarheid is nog geen zekerheid , dit volgt de BWB blijvend. Zodra op dit punt wetswijzigingen ontstaan zal de BWB dit doorvoeren in haar beleid. In 2027 zal de BWB voldoen aan de Woo door de op dat moment verplichte informatiecategorieën te publiceren.

42 Begroting 2027 Paragraaf 5: Niet van toepassing zijnde paragrafen Binnen de BWB zijn de onderstaande , in het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) vermelde para- grafen , niet van toepassing: Paragraaf lokale heffingen Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen Paragraaf verbonden partijen Paragraaf grondbeleid - - - - De BWB voert belastingtaken uit voor haar deelnemers (waterschap en gemeenten) , maar het heffingen- beleid en de lastendruk vallen onder de verantwoordelijkheid van de deelnemers en niet onder deze paragraaf. De BWB heeft zeer beperkt kapitaalgoederen in eigendom. Het kantoorpand wordt gehuurd op basis van een meerjarig contract , zoals toegelicht onder " Niet in de balans opgenomen verplichtingen. " Daarnaast heeft de BWB geen verbonden partijen en is grondontwikkeling geen onderdeel van haar taken. 43 Begroting 2027 II FINANCIËLE BEGROTING 2027 44 Begroting 2027 1. | ALGEMEEN Inleiding De | financiële | begroting | geeft | inzicht | in algemene | uitgangspunten | waarop | de | geraamde | baten | en | lasten van | de | verschillende | programma’s | tot stand | zijn | gekomen. | Verder | zijn , volgens | de | voorschriften | van | de BBV | , deze | geraamde | baten | en | lasten | voor | het | jaar | 2027 | en | voor | het | meerjarenperspectief | 2028 | - 2030 inzichtelijk | gemaakt.

| In de | toelichting | op | de | baten | en | lasten | zijn niet | alleen | de | verschillen | ten opzichte | van de | begrotingscijfers | aangegeven | , maar | zijn | ook | de | incidentele | baten | en | lasten | in een | overzicht | aangege- ven. | Tenslotte | is op | hoofdlijnen | de | financiële | positie | van | de | BWB | uiteengezet. Financiële | uitgangspunten In de | (besluitvorming | omtrent) | de | kadernota | 2027 | - 2030 | zijn | algemene | kaders | en | uitgangspunten | gefor- muleerd | , die | gehanteerd | worden | bij het | samenstellen | van | de | programmabegroting | voor | het jaar | 2027 | en voor | het | meerjarenperspectief | 2028 | - 2030. Algemene | financiële | kaders De | volgende | algemene | en | financiële | kaders | worden | gehanteerd: De | begroting | en | het | meerjarenperspectief | dienen | meerjarig | structureel | en | reëel | in evenwicht | te zijn. Een | positief | resultaat | vloeit | terug | naar | de | deelnemers | , tenzij | het | AB | hierin | afwijkend | besluit.

De | begroting | dient | te voldoen | aan | het | BBV | , waarbij | onder | andere | aandacht | is voor: - | Overzicht | van | incidentele | baten | en | lasten | ; - | Een | specificatie | van | baten | en | lasten | per | programma | ; - | Opnemen | van | (prestatie) | indicatoren | in de | begroting | ; - | Verwachte | stand | begin | en | eind | begrotingsjaar | van | eigen | en | vreemd | vermogen | ; - | De | paragraaf | weerstandsvermogen | en | risicobeheersing. Financiële | uitgangspunten Bij het | opstellen | van | het | financiële | gedeelte | van | de | begroting | en | het | financieel | meerjarenperspectief | zijn de | uitgangspunten | gehanteerd | zoals | opgenomen | in de | kadernota | 2027 | - 2030. Begroting | 2027 | 45 2. | BATEN | EN | LASTEN | BEGROTING | 2027 | – | 2030 Overzicht | van | baten | en | lasten | 2027 Naam | Programma | Lasten | 2027 | Baten | 2027 | Saldo | per | Mutaties | Saldo | na (× | € | 1. 000) | programma | reserves | bestemming Waarderen | 5. 044 | - | 5. 044 | N | - | 5. 044 | N Heffen | 2. 722 | - | 2. 722 | N | - | 2. 722 | N Invordering | 2. 356 | - | 2. 356 | N | - | 2. 356 | N Subtotaal | programma’s | 10. | 122 | - | 10. | 122 | N | - | 10. | 122 | N Overhead | 9. 442 | 135 | 9. 307 | N | - | 9. 307 | N Treasury | 2 | 230 | 228 | V | - | 228 | V Bijdrage | deelnemers | - | 19. | 281 | 19. | 281 | V | - | 19.

| 281 | V Vennootschapsbelasting | - | - | - | - | - Post | onvoorzien | 80 | - | 80 | N | - | 80 | N Subtotaal | overhead/ | 9. 524 | 19. | 646 | 10. | 122 | V | - | 10. | 122 | V dekkingsbijdrage Totaal | exploitatie | 19. | 646 | 19. | 646 | - | - | - Begrotingsresultaat | 2027 | - | - | - | - | - Totaal | exploitatie | 19. | 646 | 19. | 646 | - | - | - Begroting | 2027 | 46 Overzicht | meerjarenperspectief | baten | en | lasten | 2027 | – | 2030 Naam | Programma | Realisatie | Begroting | Begroting | Begroting | Begroting | Begroting (× | € | 1. 000) | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 LASTEN Waarderen | 5. 143 | 5. | 247 | 5. 044 | 5. | 291 | 5. 562 | 5. 843 Heffen | 2. 561 | 2. | 769 | 2. 722 | 2. | 876 | 3. 045 | 3. 221 Invordering | 2. 316 | 2. | 425 | 2. 356 | 2. | 496 | 2. 649 | 2. 808 Subtotaal | programma’s | 10. | 020 | 10. | 441 | 10. | 122 | 10. | 663 | 11. | 256 | 11. | 872 Kosten | overhead | 10. | 236 | 10. | 693 | 9. 442 | 9. | 746 | 10. | 081 | 10. | 429 Treasury | 5 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 Vennootschapsbelasting | - | - | - | - | - | - Post | onvoorzien | - | 80 | 80 | 83 | 87 | 91 Subtotaal | overhead/ | dek- | 10. | 241 | 10. | 776 | 9. 524 | 9. | 831 | 10. | 170 | 10. | 522 kingsbijdrage Totaal | lasten | exploitatie | 20. | 261 | 21. | 217 | 19. | 646 | 20. | 494 | 21. | 426 | 22.

| 394 Naam | Programma | Realisatie | Begroting | Begroting | Begroting | Begroting | Begroting (× | € | 1. 000) | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 BATEN Waarderen | - | - | - | - | - | - Heffen | - | - | - | - | - | - Invordering | - | - | - | - | - | - Subtotaal | programma’s | - | - | - | - | - | - Opbrengst | overhead | 243 | 140 | 135 | 140 | 146 | 152 Treasury | 277 | 350 | 230 | 235 | 240 | 246 Bijdrage | deelnemers | 20. | 354 | 20. | 727 | 19. | 281 | 20. | 119 | 21. | 040 | 21. | 996 Vennootschapsbelasting | - | - | - | - | - | - Post | onvoorzien | - | - | - | - | - | - Subtotaal | overhead/ | dek- | 20. | 874 | 21. | 217 | 19. | 646 | 20. | 494 | 21. | 426 | 22. | 394 kingsbijdrage Totaal | baten | exploitatie | 20. | 874 | 21. | 217 | 19. | 646 | 20. | 494 | 21. | 426 | 22. | 394 Resultaat | voor | bestemming | 613 | - | - | - | - | - Mutaties | in | reserves | - | - | - | - | - | - Resultaat | na | bestemming | 613 | - | - | - | - | - Begroting | 2027 | 47 3. | TOELICHTING | OP | DE | BATEN | EN | LASTEN | 2027 Algemeen Voordat | wordt | ingegaan | op | de | confrontatie | tussen | de | begroting | 2026 | en | 2027 | voor | de | diverse | pro- gramma’s | wordt | eerst | inzicht | gegeven | in de | uiteindelijke | verwerking | ten | opzichte | van | de | kadernota | 2027.

Er | worden | enkele | componenten | beschreven | die | in | de | verdere | cijfers | zijn | verwerkt. Omschrijving | (× | € 1. 000) | Kadernota | Begroot | Verschil 2027 | 2027 Deelnemersbijdrage | primaire | begroting | 2026 | 20. 727 | 20. 727 | - Correctie | looncompensatie | 2025 | & 2026 | -524 | -684 | 160 Correctie | prijscompensatie | 2026 | 13 | 199 | -186 Correctie | overige | baten | 2026 | 110 | 95 | 15 Deelnemersbijdrage | 2026 | o. b. v. geactualiseerde | kaders* | 20. 326 | 20. 337 | -11 Loon- | , prijs- | en | productiecompensatie | 2027** | 789 | 164 | 625 Overige | baten | 2027 | - | 30 | -30 Bruto | deelnemersbijdrage | 2027 | 21. 115 | 20. 531 | 584 Compensabele | BTW | -1. 250 | -1. 250 | - Netto | deelnemersbijdrage | 2027 | 19. 865 | 19. 281 | 584 *) Zal | naar | verwachting | de | basis | vormen | voor | de | bestuursrapportage | 2026. **) Dit | is inclusief | het | effect | van | Lean | en | innovatie | van | € | 204. | 000. Op | basis | van | de | actuele | inzichten | blijft | de | deelnemersbijdrage | ruimschoots | binnen | de | kaders | van | de kadernota | 2027–2030. | Waar | in | de | kadernota | werd | uitgegaan | van | een | netto | deelnemersbijdrage | van € 19.865.000 | , bedraagt | de | vastgestelde | bijdrage | voor | 2027 | € | 19. | 281. | 000. | Dit | resulteert | in | een | voordeel van | € | 584.

| 000 | ten | opzichte | van | de | vastgestelde | kaders. | Per | saldo | daalt | de | totale | bruto | deelnemersbij- drage | met | € 196.000 | , exclusief | het | effect | van | de | compensabele | btw | ten | opzichte | van | de | vastgestelde deelnemersbijdrage | in | 2026. Loon- | en | prijsindexatie Voor | de | jaren | 2026 | en | 2027 | is in de | kadernota | rekening | gehouden | met | de | volgende | percentages | vanwege loon- | en | prijsstijgingen: Voor | prijsindexatie | geldt | een | gecorrigeerd | percentage | van | 23% , | in | 2026 | en | een | verhoging | van 22% , | in 2027 | ; Voor | loonindexatie | geldt | een | gecorrigeerd | percentage | van | 19% , | in | 2026 | en | een | verhoging | van 51% , | in 2027. Begroting | 2027 | 48 Begroting | 2026 | – actualisatie | kaders Voor | de | loonkosten | was | op | basis | van | de | definitieve | cao-afspraken | een | daling | voorzien | van | € 524. | 000. Bij de | vaststelling | van | de | formatie | is echter | een | aanvullende | besparing | gerealiseerd | , waardoor | de | totale correctie | op | de | loonkosten | uitkomt | op | € 684. | 000. | Hiermee | wordt | een | extra | besparing | gerealiseerd | van € 160. | 000. Ten | aanzien | van | de | materiële | budgetten | werd | in de | kadernota | uitgegaan | van | een | beperkte | stijging | van € 13. 000.

| Na | een | herijking | van | alle | budgetten | blijkt | per | saldo | € | 199. | 000 | extra | benodigd | , hetgeen | neer- komt | op | € 186. | 000 | meer | aan | prijscompensatie | dan | eerder | geraamd. De | overige | baten | vallen | € 15. | 000 | hoger | uit dan | oorspronkelijk | voorzien | , doordat | aanvullende | opbrengsten zijn | geïdentificeerd. | Per | saldo | leidt | dit tot | een | beperkte | verhoging | van | de | uitvraag | van | € 11. | 000 | ten | op- zichte | van | de | kadernota. Besparingen | 2027 In de | kadernota | was | voor | 2027 | een | totale | mutatie | van | € 789. | 000 | opgenomen | , gebaseerd | op | loon- | , prijs- en | productiecompensatie | en | de | verwachte | besparingen | uit | innovatie | en | Lean | werken. | Door | een | verdere afname | van | de | formatie | en | aanvullende | voordelen | in de | uitvoering | blijft de | feitelijke | stijging | beperkt | tot € 194. | 000. | Daarmee | wordt | , boven | op | de | reeds | ingeboekte | besparing | van | € | 204.000 | , een | extra | voordeel gerealiseerd | van | € 595. | 000. Bruto | versus | netto Conform | de | kadernota | is een | presentatieaanpassing | doorgevoerd | waarbij | de | compensabele | btw | geen onderdeel | meer | vormt | van | de | deelnemersbijdrage.

| In eerdere | begrotingen | werd | de | betaalde | btw | als | uit- voeringskosten | geraamd | , terwijl | deze | – met | uitzondering | van | het | Waterschap | – volledig | wordt | doorbelast aan | de | deelnemers | en | daarmee | geen | structurele | last | vormt | voor | de | BWB. Binnen | vergelijkbare | belastingsamenwerkingen | en | gemeenschappelijke | regelingen | wordt | deze | btw | veelal buiten | de | deelnemersbijdrage | gehouden | en | administratief | afzonderlijk | verwerkt. | Om | die | reden | wordt | de door | te belasten | btw | niet | langer | als | kosten | van | de | BWB | geraamd | , maar | rechtstreeks | via | separate | factu- ratie | verrekend. | Dit | betreft | nadrukkelijk | geen | bezuinigingsmaatregel | , maar | een | wijziging | in presentatie (bruto-netto | benadering). Voor | de | deelnemers | heeft | deze | wijziging | geen | financiële | consequenties. | De | btw | wordt | voortaan | transpa- rant | verrekend | via | afzonderlijke | facturen | en , waar | van | toepassing | , via | het | btw-compensatiefonds. | Voor het | Waterschap | geldt | dat | de | btw | niet | kan | worden | verhaald | via | het | btw-compensatiefonds | , maar | ook | hier verandert | de | financiële | positie | niet. Toelichting | per | onderdeel In de | volgende | pagina’s | worden | de | wijzigingen | in de | individuele | budgetten | verder | toegelicht.

Begroting | 2027 | 49 Verschillen | begroting | 2027 | ten | opzichte | van | begroting | 2026 In | de | verdere | toelichting | is | inzicht | gegeven | op | de | belangrijkste | verschillen | tussen | de | primaire | begroting 2026 | en | 2027 | per | programma. | Ook | is | de | kolom | realisatie | 2025 | te | zien. | In de | toelichting | omtrent | de | vol- gende | programma’s | wordt | alleen | ingegaan | op | wijzigingen | van | meer | dan | € | 100. | 000. | Kleinere | wijzigingen worden | weergegeven | onder | ‘overige | kleine | verschillen’. Programma | Waarderen | € | 203. | 000 | V Het | programma | Waarderen | is te specificeren | in de | volgende | onderdelen: Omschrijving | (× € 1. 000) | Realisatie | Begroting | Begroting | Verschil 2025 | 2026 | 2027 Lasten | 5. 143 | 5. 247 | 5. 044 | 203 | V Loonkosten | huidig | personeel | 3. 675 | 4. 682 | 4. 469 | 213 | V Inhuur | personeel | 865 | - | - | - Beheer | WOZ-administratie | 320 | 335 | 330 | 5 | V Taxeren | en | herwaarderen | 187 | 200 | 215 | 15 | N Griffie- | en | proceskosten | waarderen | 96 | 30 | 30 | - Baten | - | - | - | - Saldo | Waarderen | 5. 143 | 5. 247 | 5. 044 | 203 | V Verschillen | ( > € | 100. | 000) De | personele | lasten | binnen | het | programma | Waarden | zijn | verlaagd | met | een | bedrag | van | € 213. | 000.

| Het loon- | en | inhuurbudget | wordt | echter | als | geheel | gestuurd. | Een | uitgebreidere | toelichting | op | de | totale | perso- nele | lasten | wordt | dan | ook | vermeld | onder | de | paragraaf | Personeelslasten. Overige | kleine | verschillen De | overige | verschillen | vormen | in totaal | een | afwijking | van | € 10. 000 | nadelig. Begroting | 2027 | 50 Programma | Heffen | € | 47. | 000 | V Het | programma | Heffen | is te specificeren | in de | volgende | onderdelen: Omschrijving | (× € 1. 000) | Realisatie | Begroting | Begroting | Verschil 2025 | 2026 | 2027 Lasten | 2. 561 | 2. 769 | 2. 722 | 47 | V Loonkosten | huidig | personeel | 2. 223 | 2. 576 | 2. 479 | 97 | V Inhuur | personeel | 67 | - | - | - Kosten | BAG | 11 | 15 | 15 | - (Controle)kosten | gegevensbeheer | 246 | 178 | 228 | 50 | N Griffie- | en | proceskosten | heffen | 14 | - | - | - Baten | - | - | - | - Saldo | 2. 561 | 2. 769 | 2. 722 | 47 | V Verschillen | ( > € | 100. | 000) De | personele | lasten | binnen | het | programma | Heffen | zijn verlaagd | met | een | bedrag | van | € | 97. 000. | Het | loon- en | inhuurbudget | wordt | echter | als | geheel | gestuurd. | Een | uitgebreidere | toelichting | op | de | totale | personele lasten | wordt | dan | ook | vermeld | onder | de | paragraaf | Personeelslasten.

Overige | kleine | verschillen De | overige | verschillen | vormen | in totaal | een | afwijking | van | € 50. 000 | nadelig. | Deze | afwijking | wordt | veroor- zaakt | door | een | wijziging | in de | afspraken | met | Brabant | Water. | Waar | voorheen | onbeperkt | gegevens | konden worden | opgevraagd | , is door | een | aangepaste | kostenstructuur | nu | per | bevraging | een | tarief | verschuldigd. In de | raming | is uitgegaan | van | twee | gegevensuitvragen | per | maand. | Het | is echter | nog | onzeker | of dit | toe- reikend | is voor | een | adequate | uitvoering | van | de | werkzaamheden. | Indien | een | hogere | frequentie | noodza- kelijk | blijkt , zullen | de | kosten | overeenkomstig | toenemen. | Dit | risico | is | dan | ook | opgenomen | in de | risico- paragraaf. Begroting | 2027 | 51 Programma | Invordering | € | 69. | 000 | V Het | programma | Invordering | is te | specificeren | in de | volgende | onderdelen: Omschrijving | (× € 1. 000) | Realisatie | Begroting | Begroting | Verschil 2025 | 2026 | 2027 Lasten | 2. 316 | 2. 425 | 2. 356 | 69 | V Loonkosten | huidig | personeel | 2. 121 | 2. 215 | 2. 150 | 65 | V Inhuur | personeel | - | - | - | - Financiële | invordering | 121 | 126 | 122 | 4 | V Dwanginvordering | 74 | 84 | 84 | - Baten | - | - | - | - Niet | te restitueren | bedragen | - | - | - | - Saldo | Invordering | 2. 316 | 2. 425 | 2.

356 | 69 | V Verschillen | ( > € | 100. | 000) Het | programma | Invordering | bevat | geen | verschillen | groter | dan | € 100. | 000. Overige | kleine | verschillen De | overige | verschillen | vormen | in totaal | een | afwijking | van | € 69. | 000 | voordelig | en | bestaan | voornamelijk | uit loonkosten. | De | personele | lasten | binnen | het | programma | Invordering | zijn | verlaagd | met | een | bedrag | van € 65. | 000. | Het | loon- | en | inhuurbudget | wordt | echter | als | geheel | gestuurd. | Een | uitgebreidere | toelichting | op de | totale | personele | lasten | wordt | dan | ook | vermeld | onder | de | paragraaf | Personeelslasten. Begroting | 2027 | 52 Overhead | € 1. 246. | 000 | V Het | programma | Overhead | is | te specificeren | in de | volgende | onderdelen: Omschrijving | (× € | 1. 000) | Realisatie | Begroting | Begroting | Verschil 2025 | 2026 | 2027 Lasten | 10. 236 | 10. 693 | 9. 442 | 1. 251 | V Personeel | 3. 547 | 4. 272 | 4. 288 | 16 | N Inhuur | derden | 233 | 630 | 550 | 80 | V Overige | personele | kosten | 1. 402 | 514 | 524 | 10 | N Bedrijfsvoering | 369 | 449 | 473 | 24 | N Kantoorkosten | 668 | 661 | 693 | 32 | N Informatisering/automatisering | 2. 048 | 2. 029 | 2. 007 | 22 | V Huisvesting | 809 | 888 | 907 | 19 | N Door | te schuiven | BTW | 1. 160 | 1. 250 | - | 1.

250 | V Baten | 243 | 140 | 135 | 5 | N Bijdragen | loonkosten | 97 | - | - | - Bijdrage | garantiesalarissen | 108 | 95 | 100 | 5 | V Bijdrage | print | en | portokosten | 8 | - | - | - Bijdrage | overige | goederen | en | diensten | 30 | 45 | 35 | 10 | N Saldo | Overhead | 9. 993 | 10. 553 | 9. 307 | 1. 246 | V Verschillen | ( > € | 100. | 000) Binnen | Overhead | wordt | vanaf | de | begroting | 2027 | geen | rekening | gehouden | met | de | door | te | schuiven | btw. Deze | kosten | worden | niet | meer | geraamd | en | via | aparte | facturering | in | rekening | gebracht | bij | de | deelnemers. Door | het | verdwijnen | van | deze | post | , dalen | de | kosten | met | € | 1. 250. | 000. Overige | kleine | verschillen De | overige | verschillen | vormen | in | totaal | een | afwijking | van | € | 5. 000 | nadelig | en | bestaan | onder | ander | uit personele- | en | inhuurlasten. | De | personele | lasten | binnen | Overhead | zijn | verhoogd | met | een | bedrag | van € 16. | 000. | Daarnaast | zijn | de | inhuurlasten | met | € | 80. | 000 | verlaagd. | Het | loon- | en | inhuurbudget | wordt | echter als | geheel | gestuurd. | Een | uitgebreidere | toelichting | op | de | totale | personele | lasten | wordt | dan | ook | vermeld onder | de | paragraaf | Personeelslasten.

Begroting | 2027 | 53 Personeelslasten De | salarislasten | worden | direct | toegewezen | aan | de | verschillende | programma's | waarop | ze | betrekking | heb- ben. | De | kosten | voor | ingehuurde | medewerkers | worden | volledig | toegewezen | aan | het | overheadprogramma en | niet | meer | aan | andere | programma's. | Wanneer | er | sprake | is | van | inhuur | binnen | de | programma’s | Waar- deren | , Heffen | of Invordering | , wordt | beoordeeld | of | het | totale | inhuurbudget | hiervoor | toereikend | is. Bij | het opstellen | van | de | jaarstukken | worden | de | werkelijke | kosten | voor | inhuur | geboekt | ten | laste | van | de | betref- fende | programma's. Personeelslasten | (× | € 1. 000) | Begroot | 2026 | Begroot | 2027 | Verschil Loonkosten | programma | Waarderen | 4. 682 | 4. 469 | 213 Loonkosten | programma | Heffen | 2. 576 | 2. 479 | 97 Loonkosten | programma | Invordering | 2. 215 | 2. 150 | 65 Loonkosten | Overhead | 3. 907 | 3. 908 | -1 Subtotaal | salariskosten | 13. 380 | 13. 006 | 374 Garantiesalarissen | Overhead | 95 | 100 | -5 Woon-werkverkeer | Overhead | 185 | 195 | -10 Gratificaties | Overhead | 85 | 85 | - Inhuur | derden | 630 | 550 | 80 Subtotaal | overige | loonkosten | 995 | 930 | 65 Totaal | personeelslasten | 14. 375 | 13.

936 | 439 In | de | bovenstaande | tabel | wordt | een | totaalbeeld | geschetst | van | de | totale | personeelslasten | in | 2027. | De daling | van | de | salarislasten | met | € | 374. | 000 | ten | opzichte | van | 2026 | wordt | veroorzaakt | door: 1. | Formatiewijziging | (€ | 250. | 000 | V) Zoals | in de | beleidsindicatoren | al | vermeld | wordt | er | per | 2027 | een | formatie | gehanteerd | van | 1363 , | fte. | De formatiedaling | van | 31 , | fte | ten | opzichte | van | de | begroting | 2026 | resulteert | in | een | daling | van | € 250. | 000. Deze | daling | vindt | voornamelijk | plaats | binnen | het | programma | Waarderen | en | Heffen. 2. | Uitgangspunten | salarisraming | (€ | 215. | 000 | V) In | de | begroting | 2027 | zijn | de | uitgangspunten | voor | de | raming | van | de | personele | lasten | geactualiseerd. | Deze aanpassing | zorgt | voor | een | betere | aansluiting | bij de | feitelijke | samenstelling | en | ontwikkeling | van | het | per- soneelsbestand. | Als | gevolg | hiervan | ontstaat | een | structureel | voordeel | van | € 215. | 000. 3. | Salarisindexatie | 2026 | en | 2027 | (€ 91. | 000 | N) In | de | primaire | begroting | 2026 | is | rekening | gehouden | met | een | indexatie | van | 58%.

, | Op | basis | van | de | wer- kelijke | cao | tot | en | met | 31 | maart | 2027 | is | inzichtelijk | dat | de | loonkosten | € | 556. | 000 | lager | uitvallen. | Daarnaast is | voor | 2027 | rekening | gehouden | met | een | indexatie | van | 5% , | , wat | resulteert | in | een | stijging | van | € 647. | 000. Begroting | 2027 | 54 De | overige | loonkosten | dalen | met | € 65. | 000. | Een | grote | wijzigingen | betreft | onder | andere | een | verlaging | van het | inhuurbudget | met | € 80. | 000. | Deze | verlaging | is mogelijk | doordat | de | bezetting | beter | op | orde | is , waardoor de | behoefte | aan | inhuur | verder | afneemt. Treasury | € | 119. | 000 | N De | post | treasury | is als | volgt | te specificeren: Omschrijving | (× | € 1. 000) | Realisatie | Begroting | Begroting | Verschil 2025 | 2026 | 2027 Lasten | 5 | 3 | 2 | 1 | V Rentelasten | 5 | 3 | 2 | 1 | V Baten | 277 | 350 | 230 | 120 | N Rentebaten | 277 | 350 | 230 | 120 | N Saldo | Treasury | -272 | -347 | -228 | 119 | N Overige | kleine | verschillen De | renteopbrengsten | zijn | de | verwachte | opbrengsten | in 2027 | van | de | bankrekening | bij | de | rekening-cou- rantverhouding | van | het | Rijk. | Er | is een | inschatting | gemaakt | dat | het | rentepercentage | gemiddeld | 192% , bedraagt. | De | renteopbrengsten | nemen | hierdoor | af | naar | € | 230. | 000.

| Het | eventuele | extra | renterisico | is op- genomen | in de | risicoparagraaf. Onvoorzien | € 0 De | post | onvoorzien | is | als | volgt | te | specificeren: Omschrijving | (× | € 1. 000) | Realisatie | Begroting | Begroting | Verschil 2025 | 2026 | 2027 Lasten | - | 80 | 80 | - Onvoorzien | - | 80 | 80 | - Saldo | Onvoorzien | - | 80 | 80 | - Toelichting De | post | onvoorzien | is gehandhaafd | op | € 80. | 000. | Het | verlagen | van | budgetten | doordat | over | de | gehele | linie scherper | is geraamd | zorgt | daarentegen | wel | voor | een | stijging | in het | risico | op | begrotingsoverschrijdingen. Voor | een | uitgebreide | toelichting | wordt | verwezen | naar | de | toelichting | van | het | weerstandsvermogen. Begroting | 2027 | 55 Bijdragen | deelnemers | € | 1. 446. | 000 | V De | post | bijdrage | deelnemers | ontwikkelt | zich | als | volgt: Omschrijving | (× | € 1. 000) | Realisatie | Begroting | Begroting | Verschil 2025 | 2026 | 2027 Baten | 20. | 354 | 20. | 727 | 19. | 281 | 1. 446 | N Bijdragen | deelnemers | 20. | 354 | 20. | 727 | 19. | 281 | 1. 446 | N Saldo | Bijdrage | deelnemers | 20. | 354 | 20. | 727 | 19. | 281 | 1. 446 | N Toelichting De | kosten | van | de | BWB | worden | volledig | doorbelast | aan | de | deelnemers. | Per | saldo | dalen | de | deelnemers- bijdragen | met | € | 1. 446. | 000.

| Deze | daling | wordt | mede | verklaard | door | de | doorgevoerde | bruto-netto | wijzi- ging. | Indien | dit | effect | buiten | beschouwing | wordt | gelaten | , bedraagt | de | daling | € | 196. | 000. | Een | nadere | toe- lichting | op | deze | ontwikkeling | is | hieronder | opgenomen. Specificatie | deelnemersbijdrage | 2027 Het | verloop | van | de | deelnemersbijdrage | over | de | periode | 2026 | en | 2027 | geeft | het | onderstaande | structurele beeld | voor | alle | deelnemers. Netto | deelnemersbijdrage | (× | € | 1. 000) Deelnemers | Realisatie | 2025* | Begroting | 2026* | Begroting | 2027 | Verschil | 2026 | - 2027 Bedrag | % Bergen | op | Zoom | 1. 600 | 1. 658 | 1. 640 | 18 | V | 11% , Breda | 3. 787 | 3. 946 | 3. 925 | 21 | V | 05% , Dongen | 575 | 559 | 587 | 28 | N | -50% , Etten-Leur | 968 | 991 | 997 | 6 | N | -06% , Halderberge | 682 | 695 | 700 | 5 | N | -07% , Loon | op | Zand | 647 | 701 | 665 | 36 | V | 51% , Moerdijk | 983 | 1. 054 | 1. 035 | 19 | V | 18% , Oosterhout | 1. 331 | 1. 403 | 1. 373 | 30 | V | 21% , Roosendaal | 1. 874 | 1. 940 | 1. 922 | 18 | V | 09% , Rucphen | 496 | 493 | 511 | 18 | N | -37% , Woensdrecht | 532 | 549 | 533 | 16 | V | 29% , Zundert | 566 | 678 | 582 | 96 | V | 142% , Brabantse | Delta | 4. 540 | 4. 810 | 4. 811 | 1 | N | -00% , Totaal | deelnemers | 18. | 581 | 19. | 477 | 19.

| 281 | 196 | V | 10% , *De | bijdragen | werden | voorheen | bruto | in beeld | gebracht | inclusief | de | compensabele | btw | , maar | wordt | vanaf | 2027 | netto geraamd. | Om | een | eerlijke | vergelijking | per | deelnemer | op | te | stellen | worden | beide | bedragen | netto | weergegeven. Begroting | 2027 | 56 Analyse | procentuele | verschillen | per | deelnemer Als | gevolg | van | de | actualisatie | van | budgetten | en | productiecijfers | ontstaan | per | deelnemer | verschillende effecten. | Vijf deelnemers | gaan | per | saldo | een | hogere | bijdrage | betalen | , ondanks | dat | de | totale | deelnemers- bijdrage | licht | daalt. | Voor | acht | deelnemers | resulteert | dit juist | in | een | lagere | bijdrage. | Deze | verschillen | wor- den | verklaard | door | aangepaste | productieraming | per | deelnemer. | De | ontwikkeling | van | de | producttarieven zijn | beschreven | in de | desbetreffende | programma’s. Met | name | de | stijgingen | bij de | Gemeenten | Dongen | valt | procentueel | op | , evenals | de | dalingen | bij | de | Ge- meenten | Loon | op | Zand | en | Zundert. | De | nadere | toelichting | richt | zich | daarom | vooral | op | deze | uitschieters. De | onderstaande | tabel | geeft | inzicht | in de | effecten | per | gemeente | als | gevolg | van | de | aangepaste | produc- tieraming | voor | waardebezwaren.

| Zoals | eerder | binnen | dit | programma | is | toegelicht | , is de | totale | raming voor | dit proces | naar | beneden | bijgesteld. | De | verschillen | tussen | gemeenten | worden | verklaard | door | de gehanteerde | verdeelsleutel | , die | is gebaseerd | op | de | gerealiseerde | verdeling | in 2025. | In | de | onderstaande tabel | is het | verschil | weergegeven | tussen | de | verwachte | productie | 2026 | en | 2027. Gemeenten | Realisatie | 2025 | Productie | 2026 | Productie | 2027 | Verschil | Verschil | % Dongen | 500 | 460 | 530 | 70 | 15% Loon | op | Zand | 703 | 980 | 740 | -240 | -24% Zundert | 560 | 1. 080 | 590 | -490 | -45% Alle | deelnemers | 11. | 368 | 14. 410 | 12. | 000 | -2. 410 | -17% Voor | de | Gemeenten | Dongen | is , ondanks | de | neerwaartse | bijstelling | van | de | totale | productie | , sprake | van een | stijging. | Dit | komt | doordat | het | aandeel | waardebezwaren | voor | deze | gemeenten | in | de | realisatie | van 2025 | hoger | lag | dan | het | aandeel | dat | was | opgenomen | in de | productie | 2026. Voor | de | Gemeenten | Loon | op | Zand | en | Zundert | doet | zich | het | tegenovergestelde | effect | voor. | Bij | deze deelnemers | daalt | de | productie | sterker | dan | de | gemiddelde | daling | binnen | het | gehele | proces.

| Ook | hier | is de | verdeling | gebaseerd | op | de | realisatie | in | 2025 | , waarbij | het | aandeel | waardebezwaren | voor | deze | ge- meenten | lager | lag | dan | in | de | productie | 2026 | was | geraamd. Kortom | , het | proces | waardebezwaren | wordt | als | geheel | goedkoper | en | het | tarief | blijft | stabiel. | Doordat | het productieaandeel | per | gemeente | is gewijzigd | ten | opzichte | van | de | begroting | 2026 | , verschuift | de | verdeling van | de | kosten | tussen | de | vier | gemeenten. | Afhankelijk | van | hun | aandeel | in de | verwachte | productie | werken de | kosten | voor | deze | gemeenten | in versterkte | of juist | afgezwakte | mate | door. Begroting | 2027 | 57 Meerjarenperspectief | deelnemersbijdrage | 2027 | – | 2030 Op | basis | van | de | algemene | financiële | uitgangspunten | , zijn | de | deelnemersbijdragen | in | beeld | gebracht | voor de | jaren | 2027 | tot | en | met | 2030. | Deze | zijn | afgezet | tegen | de | meerjarenraming | per | jaarschijf | zoals | opgeno- men | in | de | begroting | 2026. | In | deze | begroting | is | geen | raming | opgenomen | voor | jaarschijf | 2030 | , | waardoor deze | niet | wordt | gepresenteerd. Netto | deelnemersbijdrage | 2027 | – 2030 | (× | € | 1. 000) Deelnemer | Begroot | Begroot | Begroot | Begroot 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Bergen | op | Zoom | 1. | 640 | 1. 711 | 1.

790 | 1. | 871 Breda | 3. | 925 | 4. 096 | 4. 283 | 4. | 478 Dongen | 587 | 613 | 641 | 670 Etten-Leur | 997 | 1. 040 | 1. 088 | 1. | 137 Halderberge | 700 | 730 | 764 | 799 Loon | op | Zand | 665 | 694 | 726 | 759 Moerdijk | 1. | 035 | 1. 080 | 1. 129 | 1. | 181 Oosterhout | 1. | 373 | 1. 433 | 1. 498 | 1. | 566 Roosendaal | 1. | 922 | 2. 006 | 2. 097 | 2. | 193 Rucphen | 511 | 533 | 558 | 583 Woensdrecht | 533 | 556 | 582 | 608 Zundert | 582 | 607 | 635 | 664 Brabantse | Delta | 4. | 811 | 5. 020 | 5. 249 | 5. | 487 Totaal | deelnemers | 19. | 281 | 20. | 119 | 21. | 040 | 21. | 996 Begroting | 2026 | 21. | 693 | 22. | 578 | 23. | 495 | - Verschil | -2. | 412 | -2. 459 | -2. 455 | - Begroting | 2027 | 58 Door | te | schuiven | BTW De | door | te | schuiven | btw | wordt | niet | langer | in | de | begroting | opgenomen. | Als | gevolg | hiervan | wordt | de | deel- nemersbijdrage | netto | geraamd. | De | btw | die | normaliter | wordt | doorgeschoven | , wordt | afzonderlijk | en | buiten de | deelnemersbijdrage | om | aan | alle | deelnemers | in | rekening | gebracht. | Voor | gemeenten | geldt | dat | deze btw | kan | worden | teruggevraagd | via | het | btw-compensatiefonds. | Voor | het | waterschap | vormt | deze | btw | een kostenpost. De | exacte | wijze | van | verrekening | wordt | nog | nader | afgestemd.

| In | het | onderstaande | overzicht | wordt | voor de | deelnemers | inzichtelijk | gemaakt | welk | bedrag | naar | verwachting | via | deze | separate | verrekening | in reke- ning | zal | worden | gebracht. | Hierbij | is uitgegaan | van | de | realisatie | over | 2025 | ter | waarde | van | € | 1.160.000 | , inclusief | verwachte | kostenstijgingen. Bijdrage | door | te schuiven | BTW | (× | € 1. 000) Deelnemer | Netto | bijdrage | Aandeel | BTW Bergen | op | Zoom | 1. 640 | 85% , | 102 Breda | 3. 925 | 204% , | 244 Dongen | 587 | 30% , | 37 Etten-Leur | 997 | 52% , | 62 Halderberge | 700 | 36% , | 44 Loon | op | Zand | 665 | 34% , | 41 Moerdijk | 1. 035 | 54% , | 64 Oosterhout | 1. 373 | 71% , | 85 Roosendaal | 1. 922 | 100% , | 120 Rucphen | 511 | 27% , | 32 Woensdrecht | 533 | 28% , | 33 Zundert | 582 | 30% , | 36 Brabantse | Delta | 4. 811 | 250% , | 300 Verschil | 19. | 281 | 100% | 1. 200 Incidentele | baten | en | lasten Binnen | de | begroting | 2027 | zijn | er | geen | incidentele | baten | en | lasten. Mutaties | reserves Er | vinden | in | de | begroting | 2027 | geen | mutaties | in reserves | plaats. Begroting | 2027 | 59 4. | UITEENZETTING | FINANCIËLE | POSITIE Algemeen In dit | hoofdstuk | wordt | op | hoofdlijnen | een | uiteenzetting | gegeven | van | de | financiële | positie | van | de | BWB.

| In de | paragraaf | financiering | is | de | financieringsfunctie | van | de | BWB | beschreven. | Daar | is met | name | aandacht besteed | aan | treasury | , renterisico’s | en | de | kasgeldlimiet. Geprognosticeerde | balans In | deze | geprognosticeerde | balans | is uitgegaan | van | bestaand | beleid. | Er | is rekening | gehouden | met | ver- wachte | investeringen | en | aflossingen. Omschrijving | Balans | Balans | Balans | Balans | Balans | Balans (× | € 1. 000) | 01-01-‘26 | 01-01-‘27 | 01-01-‘28 | 01-01-‘29 | 01-01-‘30 | 01-01-‘31 ACTIVA Vaste | activa Materiele | vaste | activa | 917 | 839 | 622 | 479 | 403 | 327 Vlottende | activa Uitzettingen | korte | dan | 1 jr. | 4. 751 | 8. 420 | 8. 487 | 8. 480 | 8. 556 | 8. 632 Liquide | middelen | 3. 741 | - | - | - | - | - Overlopende | activa | 258 | 258 | 258 | 258 | 258 | 258 Totaal | activa | 9. 667 | 9. 517 | 9. 367 | 9. 217 | 9. 217 | 9. 217 Omschrijving | Balans | Balans | Balans | Balans | Balans | Balans (× | € 1. 000) | 01-01-‘26 | 01-01-‘27 | 01-01-‘28 | 01-01-‘29 | 01-01-‘30 | 01-01-‘31 PASSIVA Vaste | passiva Bestemmingsreserves | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 Voorzieningen | 806 | 806 | 806 | 806 | 806 | 806 Vaste | schulden | langer | 1 | jr. | 450 | 300 | 150 | - | - | - Vlottende | passiva Schulden | korter | dan | 1 jr. | 4. 312 | 4. 312 | 4. 312 | 4. 312 | 4. 312 | 4.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.roosendaal.nl/api/v1/meetings/1948/documents/54803