CConstaterende datRoosendaal
Koppel je AI →
Document · PDF

1. Programmabegroting 2027

Gemeenteraad 15 oktober 2026, gemeente RoosendaalBij agendapunt: 0.2: Rvs Programmabegroting 202739.922 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 5

2 alinea's met “kaderbrief”: 173 175

Goed beheer is belangrijk om de veiligheid, leefbaarheid en waarde van deze voorzieningen te behouden. Het beheer en onderhoud gebeurt volgens de door de raad vastgestelde kwaliteitsniveaus. In deze begroting worden de werkzaamheden met name voor de periode 2027-2030 gepland aan de hand van een opgestelde Beheerkalender, op basis van een beheerplan of naar aanleiding van een uitvraag bij de begroting. Afgelopen jaren zijn de kosten voor onderhoud en vervanging gestegen door hogere materiaalprijzen, personeelstekorten en verduurzaming. Deze ontwikkelingen verwerken we zo goed mogelijk in onze ramingen, waarbij we afhankelijk blijven van marktprijzen en aanbestedingsresultaten. Veel beheerplannen zijn inmiddels verouderd. Daarom actualiseren we komende jaren de beheerplannen voor de periode na 2028. Bij de meeste kapitaalgoederen wordt dan een 10-jarige financiële doorkijk gemaakt. Op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) zijn beheerplannen nodig om het onderhoud, de kwaliteit en de financiële gevolgen van kapitaalgoederen inzichtelijk te maken. Daarnaast krijgen we hiermee beter inzicht in de benodigde onderhoudsmiddelen en de financiële gevolgen ervan. Bij onderhoud maken we onderscheid tussen: • Klein onderhoud: dagelijks en preventief onderhoud om voorzieningen veilig en bruikbaar te houden.

• Groot onderhoud: periodieke herstelwerkzaamheden om de kwaliteit van voorzieningen op peil te houden. De financiële gevolgen van groot onderhoud worden, waar mogelijk, via onderhoudsvoorzieningen over meerdere jaren verdeeld. Investeringen zijn uitgaven voor kapitaalgoederen die meerdere jaren nut opleveren voor de gemeente. Het gaat hierbij om de aanschaf, aanleg, vervanging of verbetering van gemeentelijke bezittingen. Investeringen worden geactiveerd op de balans en gedurende de gebruiksduur afgeschreven. De toegepaste afschrijvingstermijnen zijn opgenomen in een bijlage van de financiële verordening. Gemeentelijke investeringen kunnen worden onderverdeeld in verschillende soorten: • Nieuwe investeringen: aanleg of aanschaf van nieuwe voorzieningen. • Vervangingsinvesteringen: vervanging van bestaande kapitaalgoederen aan het einde van hun levensduur. • Uitbreidingsinvesteringen: vergroting van bestaande capaciteit of voorzieningen. • Verbeteringsinvesteringen: aanpassingen die de kwaliteit, functionaliteit of levensduur van een kapitaalgoed vergroten. Investeringen zijn opgenomen in de investeringsstaten die bij deze begroting is gevoegd. Ook zijn voor het eerst per kapitaalgoed de investeringsbedragen toegelicht in deze paragraaf. In de volgende paragrafen wordt per kapitaalgoed ingegaan op de ontwikkelingen, het beheer en de financiële situatie.

Groen Actuele stand van zaken 98 In 2024 is het groenonderhoud opnieuw aanbesteed. Door hogere kosten, onder andere door personeelstekorten, verduurzaming van materieel en klimaatverandering, kon alleen het gebied boven de A58 worden aanbesteed. Het onderhoud onder de A58 is grotendeels uitgevoerd door de WVS, aangevuld met een regionaal hoveniersbedrijf voor het maaien van gazons. In 2025 is het groenonderhoud onder de A-58 en kerkdorpen aanbesteed. De WVS onderhoudt de kerkdorpen en de wijken Tolberg en Kroeven. De wijken Kortendijk en Langdonk worden onderhouden door een regionaal hoveniersbedrijf. De jaarlijkse boomveiligheidscontrole is uitgevoerd en benodigde onderhoudswerkzaamheden worden opgepakt. Door langdurige droogte sterven meer bomen af, vooral berken, beuken en enkele eiken. Bij vervanging wordt gekozen voor soorten die beter bestand zijn tegen droogte. In het buitengebied zijn houtwallen en houtsingels gesnoeid en uitgedund. Dit vermindert overlast voor agrariërs en versterkt de biodiversiteit. Lang gras binnen de bebouwde kom wordt twee keer per jaar gemaaid of begraasd. De Aziatische hoornaar is een invasieve soort die schade veroorzaakt aan natuur en overlast kan geven. De gemeente kiest, volgens de provinciale lijn, voor beheersing omdat volledige bestrijding niet meer mogelijk is. Alleen nesten die gevaar opleveren worden verwijderd.

Voor deze aanpak is nu extra geld opgenomen in deze begroting 2027 en een plan van aanpak geschreven. Voor de planjaren 2027-2030 is binnen de Beheerkalander rekening gehouden om hittestress te beperken. Hierbij is gebruikgemaakt van de Roosendaalse Maatlat, de infiltratiekansenkaart en de geplande reconstructies uit de Beheerkalender. Hiermee wordt uitvoering gegeven aan de ambities uit de Roosendaalse Maatlat en de landelijke doelstelling om Nederland klimaatbestendig in te richten. Financiën en beleid In onderstaand schema wordt voor het kapitaalgoed groen in hooflijnen inzicht gegeven in de financiën, het beheer en het beleid. Er is geen voorziening voor groenonderhoud. Verbeteringen aan het groen worden waar mogelijk meegenomen bij reconstructie- en herinrichtingsprojecten die samen met andere vakgebieden worden uitgevoerd.

Beleid Beheer Nota aanwezig Ja/Nee Looptijd Kwaliteits- niveau Plan aanwezig Ja/Nee Looptijd Financieel vertaald in paragraaf Ja Verbindend groen niet gedefinieerd B en C Nee Onderhouds- contract 2024-3032 Ja 99 Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Versleten groen | 630 | 630 | 1.260 | 630 Beheerkalender Hittetress | 2.900 | 2.900 | 4.400 | 3.821 Totaal | 3.530 | 3.530 | 5.660 | 4.451 Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Klein onderhoud (uitbesteed werk) | 3.595 | 3.639 | 3.612 | 3.584 Klein onderhoud (wvs/saver) | 1.336 | 1.365 | 1.395 | 1.395 Beplanting | 240 | 245 | 250 | 250 Groot onderhoud (voorziening)* Totaal | 5.171 | 5.249 | 5.257 | 5.229 * Geen voorziening Wegen Onder wegen verstaan we de disciplines verhardingen, straatreiniging, onkruidbestrijding, en verkeersvoorzieningen. Verhardingen Dit betreft het beheer en onderhoud van verhardingen bestaande uit elementen, asfalt, half-verhard en onverhard. Binnen het beheer van de openbare ruimte wordt onderscheid gemaakt tussen reconstructies en groot onderhoud. Van een reconstructie is sprake wanneer de kwaliteit, inrichting of functionaliteit van de openbare ruimte wordt verbeterd. Hierbij kunnen werkzaamheden plaatsvinden aan wegen, openbare verlichting en groenvoorzieningen.

Omdat deze investeringen leiden tot een duurzaam maatschappelijk nut en een kwaliteitsverbetering van de openbare ruimte, worden de kosten geactiveerd en vervolgens afgeschreven. Voor reconstructies wordt een afschrijvingstermijn van 40 jaar gehanteerd. Groot onderhoud heeft daarentegen als doel het in stand houden van de bestaande kwaliteit en functionaliteit van de wegen. Er is hierbij geen sprake van een uitbreiding of verbetering van het voorzieningenniveau. De kosten van groot onderhoud worden daarom niet geactiveerd, maar volledig gedekt vanuit de bestemmingsreserve onderhoud Beheerkalender. Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen In voorgaande begrotingen zijn de budgetten voor groot onderhoud en investeringen voor de jaren 2027 tot en met 2029 vastgesteld. Gedurende de looptijd kan sprake zijn van budgettaire bijstellingen naar aanleiding van een bestuursrapportage of een afzonderlijk raadsbesluit. Gelet op de aanzienlijke prijsstijgingen van de afgelopen jaren en om tussentijdse tekorten bij bestuursrapportages te voorkomen, zijn de bedragen voor 2027 tot en met 2029 verhoogd met een prijscorrectie van 5%. Voor deze begroting is tevens de Beheerkalender 2030 opgesteld. Hiermee wordt inzichtelijk gemaakt welke budgetten in 2030 benodigd zijn voor groot onderhoud en investeringen, met name voor de kapitaalgoederen riolering, wegen, openbare verlichting en groen.

Deze integrale projecten worden aangeduid als reconstructies. Om de kwaliteit van de verhardingen te bepalen, vindt een 2-jaarlijkse weginspectie plaats. In deze inspectie is aangetoond dat er structureel budget tekort is voor groot onderhoud. Een van de grootste redenen is de wortelopdruk van bomen en het steeds zwaarder worden van voertuigen. Hiervoor is extra budget is opgevoerd in de beheerkalender 2030. Straatreiniging Dit gaat over het vegen van straten. Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen Voor de reiniging van straten is met Saver een dienstverleningsovereenkomst gesloten. Saver veegt de straten op basis van een vaste frequentie; iedere straat in Roosendaal wordt circa zes keer per jaar geveegd. Digitaal wordt bijgehouden wanneer welke straat is geveegd. Voor ontvangen meldingen rijdt iedere dag een zogenaamde ‘hotspotwagen’. Deze wagen veegt eerst het centrum van Roosendaal en rijdt daarna langs de ontvangen meldingen in de buurten en dorpen; iedere buurt en/of dorp komt om de week aan de beurt. Onkruidbestrijding De bestrijding van onkruid op verhardingen binnen de bebouwde kom. Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen Het onkruid op verhardingen wordt bestreden door inzet van hete lucht, borstels, een waterunit en bosmaaiers.

Verhardingen waar weinig gebruik van wordt gemaakt en die moeilijk te onderhouden zijn, worden mogelijk vervangen door groen of door printbeton. In 2024 is het onderhoud in een integraal onderhoudsbestek weggezet. Hiermee wordt Roosendaal op beeldkwaliteit onderhouden. Hierdoor zullen losse meldingen voortaan binnen het integraal bestek opgepakt worden. Financiën en beleid In onderstaand schema wordt voor het kapitaalgoed "wegen" in hooflijnen inzicht geven in de financiën, het beheer en het beleid. Beleid Beheer Nota aanwezig Ja/Nee Looptijd Kwaliteits- niveau Plan aanwezig Ja/Nee Looptijd Financieel vertaald in paragraaf Ja Verhardingen Doorlopend B en C Ja Beheerkalender 2027-2030 Ja Nee Onkruid Ja B Ja Via het bestek 2 jaar, 2x 1 jaar verlening onder A58 Ja Nee Straatreiniging Doorlopend Cyclisch o.b.v. inspectie Frequent met een dienstenomschrijving Zonder opzegdatum (1 kalendermaand) Ja 101 Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Beheerkalender Vastgestelde beheerkalender | 19.659 | 15.340 | 25.429 Wijzigingen vastgestelde beheerkalender | 5.368 | -1.705 Beheerkalender 2030 | 75 | 1.020 | 1.965 | 17.451 Beheerkalender Wegen en Openbare verlichting (bestemmingsreserve)* | 4.937 | 6.107 | 6.196 | 5.651 Ruimtelijke ordening Investeringsbedrag RO (al in begroting) | 19.043 | 13.915 | 10.986 | 4.107 Burg.

Schneiderlaan (aanvullend krediet) | 980 Turborotonde Freijterslaan | 1.300 Overige Aanbrengen halfverharding | 100 | 100 | 100 | 100 Totaal 51.462 | 34.777 | 44.676 | 27.309 Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Klein onderhoud | 2.284 | 2.337 | 2.358 | 2.353 Klein onderhoud (uitbesteed) | 801 | 819 | 837 | 837 Onkruidbestrijding | 1.062 | 1.076 | 1.091 | 1.091 Gladheidsbestrijding (uitbesteed) | 499 | 510 | 522 | 522 Groot onderhoud (bestemmingsreserve) | 4.877 | 6.189 | 6.196 | 5.651 Groot onderhoud (voorziening)* Totaal | 9.523 10.931 | 11.004 | 10.454 * De voorziening groot onderhoud is in 2025 omgezet in bestemmingsreserve onderhoud Beheerkalender Bestemmingsreserve | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Onderhoud Beheerkalender (bedragen * € 1.000) Beginstand | 2.178 | 1.243 | 96 | 42 Onttrekking | -4.877 | -6.189 | -6.196 | -5.651 Dotatie | 3.942 | 5.042 | 6.142 | 5.692 Eindstand | 1.243 | 96 | 42 | 83 Verkeersinstallaties Dit gaat onder meer over bebording, bewegwijzering, geleide systemen en verkeersregelinstallaties (VRI’s). Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen Voor de komende jaren worden verkeersregelinstallaties (VRI's) vervangen volgens het vastgestelde vervangingsprogramma. Daarbij kiezen we voor slimme verkeerslichten (iVRI's), die kunnen communiceren met voertuigen en fietsers. De benodigde investeringen zijn opgenomen in deze begroting.

Om de verkeersinstallaties duurzamer en betrouwbaarder te maken, worden nieuwe en bestaande VRI's voorzien van LED-verlichting. Dit verlaagt het energieverbruik en beperkt de onderhoudskosten. In 2027 worden de VRI's bij Churchillpoort - Schneiderlaan en Donkenweg vervangen. Bij de VRI Wagonstraat - Gastelseweg wordt alleen de regelautomaat vernieuwd. Daarnaast worden twee bestaande VRI-locaties (Burg. Schneiderlaan Zundertseweg en Burg. Schneiderlaan Takspui) omgebouwd tot rotondes. Hierdoor verbetert de verkeersdoorstroming en neemt het onderhoud op termijn af. Financiën en beleid In onderstaand schema wordt voor het kapitaalgoed "wegen" in hooflijnen inzicht geven in de financiën, het beheer en het beleid.

Beleid | Beheer Nota | Kwaliteits- | Plan aanwezig | Financieel aanwezig | Looptijd | niveau | Ja/Nee | Looptijd | vertaald Ja/Nee | in paragraaf Nee Nee | Doorlopend | A | Onderhouds- | 2027-2030 | Ja contract max 4 jaar Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Verkeersregelinstallaties | 700 | 700 | 700 | 700 Bewegwijzering | 246 | 120 | 60 Totaal | 946 | 820 | 760 | 700 Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Klein onderhoud VRI | 177 | 181 | 185 | 185 Onderhoud installaties VRI | 395 | 401 | 408 | 408 Klein onderhoud bewegwijzering | 152 | 153 | 155 | 155 Groot onderhoud (voorziening)* 724 | 735 | 748 | 748 * Geen voorziening Openbare verlichting Dit kapitaalgoed betreft lichtmasten, armaturen en voorzieningen voor het aanlichten van bijzondere gebouwen en objecten in de openbare ruimte. Actuele stand van onderhoud en ontwikkelingen In de Beheerkalender zijn de lichtmasten en armaturen opgenomen die op basis van hun technische levensduur vervangen moeten worden. In 2024 is gestart met de versnelde vervanging van 12.500 conventionele armaturen door energiezuinige ledarmaturen. Deze armaturen worden tevens voorzien van een zogenoemde puck, waardoor zij geschikt zijn voor slimme aansturing en monitoring.

In 2027 wordt ingezet op het verder wegwerken van de vervangingsachterstand van lichtmasten, zodat de openbare verlichting duurzaam, veilig en toekomstbestendig blijft. Naar verwachting is in 2029 de volledige openbare verlichting binnen de gemeente omgebouwd naar energiezuinige ledverlichting. Hiermee wordt niet alleen het energieverbruik verminderd, maar neemt ook de beheersbaarheid van de openbare verlichting toe. Met een lager energieverbruik is reeds in deze begroting rekening gehouden. Financiën en beleid Onderstaand schema geeft op hoofdlijnen inzicht in de financiën, het beheer en het beleid ten aanzien van het kapitaalgoed openbare verlichting. De uitgaven voor groot onderhoud worden ten laste gebracht van bestemmingsreserve onderhoud Beheerkalander. Een nadere toelichting op het verloop van deze bestemmingsreserve is opgenomen bij het kapitaalgoed Wegen.

Beleid | Beheer Nota | Kwaliteits- | Plan aanwezig | Financieel aanwezig | Looptijd | niveau | Ja/Nee | Looptijd | vertaald Ja/Nee | in paragraaf Armaturen: | Doorlopend | B | Nee | t/m 2040 | Ja Nee | Onderhoudscontract Masten : | Doorlopend | B | Nee | t/m 2035 | Ja Nee | Onderhoudscontract Investeringen | 2027 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Masten (geen beheerkalander) | 550 | 110 | 110 | 110 Exploitatie | 2027 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Klein onderhoud | 146 | 149 | 153 | 153 Groot onderhoud (voorziening)* Totaal | 146 | 149 | 153 | 153 * Groot onderhoud wordt gefinancierd vanuit voorziening onderhoud Beheerkalender Water Het gaat om de volgende onderdelen die onder de gemeentelijke verantwoordelijkheid vallen: • | De ontvangstplicht voor drijfvuil, baggerspecie en maaisel van de watergangen die in beheer en onderhoud zijn bij het Waterschap (categorie A watergangen); • Het onderhoud van de overige watergangen (categorie B en C watergangen); • Het onderhoud van vijvers en andere waterpartijen (inclusief oeverzones, beschoeiingen en retentievoorzieningen); • Vaarwegbeheer voor de haven (vaardiepte op orde); • Beheer van (berm-)sloten. Actuele stand van zaken/ontwikkelingen De verantwoordelijkheid voor de waterkwaliteit en waterkwantiteit van het oppervlaktewater ligt primair bij het waterschap.

Voor het onderhoud van watergangen wordt onderscheid gemaakt op basis van hun afvoerende functie binnen het regionale watersysteem. Voor een deel van deze watergangen ligt de onderhoudsverplichting bij de gemeente. Het onderhoud van deze wateronderdelen is momenteel niet planmatig en preventief opgenomen in de begroting. Hierdoor worden vaak achteraf aanvullende middelen gevraagd, omdat er geen actueel beheer- en onderhoudsplan aan ten grondslag ligt. Om hierin verbetering aan te brengen, wordt momenteel een baggerplan opgesteld. In dit plan wordt het benodigde onderhoud structureel en preventief afgestemd op de daarvoor benodigde financiële middelen. Het baggerplan wordt naar verwachting eind dit jaar aan de raad aangeboden. Daarbij zullen tevens structurele middelen worden gevraagd. Vooruitlopend op dit baggerplan is in de begroting 2027 al eenmalig extra onderhoudsbudget opgenomen voor het baggeren van vijvers en B- en C-watergangen, evenals voor kleinschalige vervangingen van beschoeiingen. Voor de jaarlijkse bestrijding van blauwalg zijn wel structurele middelen opgenomen, aangezien dit een terugkerend probleem is dat vraagt om een blijvende aanpak. Daarnaast start het waterschap in 2026 met het baggeren van de A-watergangen. Deze werkzaamheden maken onderdeel uit van een uitvoeringscyclus van eenmaal per tien jaar en komen voor rekening van het waterschap.

De gemeente heeft echter een ontvangstplicht voor de vrijkomende baggerspecie en draagt de kosten voor afvoer en storting daarvan. Hiervoor zijn in de begroting middelen opgenomen voor de jaren 2027 en 2028. Financiën en beleid In onderstaand schema wordt voor het kapitaalgoed "water" in hooflijnen inzicht geven in de financiën, het beheer en het beleid. Beleid Beheer Nota aanwezig Ja/Nee Looptijd Kwaliteits- niveau Plan aanwezig Ja/Nee Looptijd Financieel vertaald in paragraaf Nee Doorlopend Niet gedefinieerd Nee 2027-2030 Ja 105 Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Geen investeringen Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Waterkeringen klein onderhoud | 479 | 336 | 343 | 343 Waterkeringen installaties | 22 | 22 | 22 | 22 Grondwater | 158 | 162 | 165 | 168 659 | 520 | 530 | 533 * Egalisatievoorziening om schommelingen in het riooltarief te voorkomen Riolering Het beheer en onderhoud van de voorzieningen voor het afvalwater, hemelwater en grondwater.

Actuele stand van zaken/ontwikkelingen De focus van het rioleringsbeheer is in de planperiode van het Water- en Rioleringsprogramma (WRP) vooral gericht op: • | Het in stand houden van het huidige areaal; • | Het voorkomen van wateroverlast en bevorderen van klimaatadaptatie; • | Het beperken van de stijging van de rioolheffing; • | De samenwerking in de Water- en Klimaatkring West-Brabant; • | Monitoren van het Water- en Rioleringsprogramma. Het huidige Water- en Rioleringsprogramma (WRP) loopt tot en met 2027. In 2026 vindt een tussentijdse evaluatie van het WRP plaats. De bevindingen en conclusies van deze evaluatie worden later in 2026 of begin 2027 gerapporteerd. Het rioleringsstelsel in Roosendaal is over het algemeen in voldoende tot goede staat. Waar nodig worden op basis van inspecties onderhoudsmaatregelen uitgevoerd. Vanwege de impact van rioleringswerkzaamheden op de openbare ruimte vindt afstemming plaats met andere beheerdisciplines, met name bij wegonderhoud en reconstructieprojecten. De hiervoor benodigde werkzaamheden zijn integraal opgenomen in de Beheerkalender. In voorgaande begrotingen zijn de budgetten voor groot onderhoud en investeringen voor de jaren 2027 tot en met 2029 vastgesteld. Gedurende de looptijd kan sprake zijn van budgettaire bijstellingen naar aanleiding van een bestuursrapportage of een afzonderlijk raadsbesluit.

Gelet op de aanzienlijke prijsstijgingen van de afgelopen jaren en om tussentijdse tekorten bij bestuursrapportages te voorkomen, zijn de bedragen voor 2027 tot en met 2029 verhoogd met een prijscorrectie van 5%. Voor deze begroting is tevens de Beheerkalender 2030 opgesteld. Hiermee wordt inzichtelijk gemaakt welke budgetten in 2030 benodigd zijn voor groot onderhoud en investeringen, met name voor de kapitaalgoederen riolering, wegen, openbare verlichting en groen. Deze integrale projecten worden aangeduid als reconstructies. De nulmeting die in 2025 is uitgevoerd naar aanleiding van het nieuwe onderhoudscontract voor pompen en gemalen heeft diverse knelpunten in de pompgemalen en persleidingen aan het licht gebracht. Het oplossen en voorkomen van deze knelpunten vraagt om extra en structureel intensiever onderhoud, wat leidt tot hogere onderhoudslasten. Deze kostenontwikkeling is verwerkt in deze begroting 2027 (ook naar aanleiding van de 1ste bestuursrapportage 2026). We zijn begonnen om het beheer van riolen slimmer te maken door meer gebruik te maken van gegevens (data) en door te kijken waar de grootste risico's zitten. Hierdoor kunnen we beter bepalen waar onderhoud nodig is en waar problemen kunnen ontstaan. Wat we hiervan leren, gebruiken we ook om andere onderdelen van het waterbeheer te verbeteren.

De komende jaren richten we ons vooral op het beheer van de waterstromen in het riool- en watersysteem (het hydraulisch beheer), zodat we beter kunnen voorspellen waar wateroverlast of andere knelpunten kunnen ontstaan. Voor de planjaren 2027-2030 is onderzocht welke aanvullende maatregelen (zie investeringsstaten, onderdeel (Beheerkalender riolering Wateroverlast (klimaatadaptief) nodig zijn om wateroverlast binnen de projecten van de Beheerkalender te beperken. Hierbij is gebruikgemaakt van de Roosendaalse Maatlat, de infiltratiekansenkaart en de geplande reconstructies uit de Beheerkalender. De analyse laat zien dat op diverse locaties extra investeringen noodzakelijk zijn om regenwater beter vast te houden, te bergen of te infiltreren. Hiermee wordt invulling gegeven aan de ambities uit het Water- en Rioleringsprogramma (WRP) 2024-2027, de Roosendaalse Maatlat en de landelijke doelstelling om Nederland klimaatbestendig in te richten. Vanwege de financiële beperkingen is daarnaast een alternatief scenario uitgewerkt waarbij de beschikbare middelen worden ingezet in de buurten met de grootste risico's op wateroverlast. Om grote schommelingen in het riooltarief te voorkomen, wordt gebruikgemaakt van een egalisatievoorziening. Daarnaast is er binnen de rioleringsbegroting een spaarvoorziening opgebouwd, waaruit investeringen tot op heden volledig konden worden gefinancierd.

Dit verandert na 2028 vanwege: • | Hogere andere exploitatielasten riolering; • | Investeringsvolume voor riolering de komende jaren; • | Voorstel om het rioolheffing in 2027 met € 50 te verlagen; • | Het verlaagde tarief 2027 wordt met geïndexeerd 2,1 % (omdat dit ook gebeurd aan de lastenzijde). Vanaf 2028 worden de investeringen in riolering grotendeels geactiveerd en vervolgens over een periode van 60 jaar worden afgeschreven. Conform de geldende financiële uitgangspunten wordt aan deze geactiveerde investeringen tevens omslagrente toegerekend. In de toekomst behoort dan toch rekening te houden worden met stijgende kapitaallasten, waarbij vanaf heden dan ook rente wordt toegerekend aan de investeringen. Financiën en beleid In onderstaand schema wordt voor het kapitaalgoed "water" in hooflijnen inzicht geven in de financiën, het beheer en het beleid.

Beleid | Beheer Nota | Kwaliteits- | Plan | Financieel aanwezig | Looptijd | niveau | aanwezig | Looptijd | vertaald Ja/Nee | Ja/Nee | in paragraaf Ja: WRP | 2024-2027 | Niet | Ja WRP | 2024-2027 | Ja gedefinieerd Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Beheerkalender Riolering 2027 - 2029 | 4.609 | 7.170 Beheerkalender Riolering 2030 | 1.379 | 6.874 | 14.050 Beheerkalender Riolering (voorziening) | 17.702 | 1.700 | 1.700 | 1.700 Wijzigingen vastgestelde beheerkalender Riolering (voorziening) | 361 Totaal | 18.063 | 7.688 | 15.744 | 15.750 Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Onderhoud riolering | 2.791 | 2.851 | 2.912 | 2.971 Pompen en gemalen klein onderhoud | 158 | 161 | 164 | 187 Pompen en gemalen installaties | 760 | 771 | 781 | 781 Voorziening Riolering investeringen | 8.500 | 1.700 | 1.700 | 1.700 Voorziening Riolering (egalisatie)* | -6.642 | 265 | 185 | -78 Totaal | 5.567 | 5.748 | 5.742 | 5.561 * Egalisatievoorziening om schommelingen in het riooltarief te voorkomen Rioolinvesteringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Beginstand | 9.721 | 158 | 158 | 158 Onttrekking | -18.063 | -1.700 | -1.700 | -1.700 Dotatie | 8.500 | 1.700 | 1.700 | 1.700 Eindstand | 158 | 158 | 158 | 158 Egalisatie voorziening | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Beginstand | 8.201 | 1.558 | 1.823 | 2.008 Onttrekking |

-6.643 | -78 Dotatie | 265 | 185 Eindstand | 1.558 | 1.823 | 2.008 | 1.930 Civieltechnische kunstwerken Het beheer van bruggen, tunnels, viaducten, keerwanden, damwanden, kademuren, geluidschermen, steigers, vlonders, schanskorven en keermuurtjes. Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen De onderhoudstoestand van de civieltechnische kunstwerken wordt geborgd middels afgesloten onderhoudscontracten. Aanvullende inspecties kunnen echter leiden tot het constateren van extra schades. Deze schades worden, voor zover mogelijk, bekostigd uit het beschikbare onderhoudsbudget. Op basis van de huidige inzichten is de verwachting dat de civieltechnische kunstwerken binnen de beschikbaar gestelde kredieten op het vastgestelde kwaliteitsniveau kunnen worden gehouden. Ten opzichte van voorgaande begrotingen zijn voor de vervangingsinvesteringen inmiddels investeringskredieten opgenomen in de investeringsstaten. Voor civieltechnische kunstwerken is momenteel nog geen afzonderlijk beheerplan vastgesteld. Dit onderwerp wordt meegenomen binnen het project Doorontwikkeling Bedrijfsvoering Beheer. Een uitzondering vormen de viaducten aan de Nelson Mandelaweg. Hoewel de schadeontwikkeling bij deze relatief jonge viaducten zich lijkt te stabiliseren, blijft de situatie aandacht vragen. De ontwikkeling van de schades zal daarom de komende jaren nauwlettend worden gemonitord.

Afhankelijk van de uitkomsten hiervan kan in de komende jaren een aanvullend investeringskrediet noodzakelijk zijn voor herstelmaatregelen aan deze viaducten. Financiën en beleid In onderstaand overzicht wordt voor het kapitaalgoed civieltechnische kunstwerken op hoofdlijnen inzicht gegeven in de financiële situatie, het beheer en het beleid. Beleid | Beheer Nota | Kwaliteits- | Plan aanwezig | Financieel aanwezig | Looptijd | niveau | Ja/Nee | Looptijd | vertaald Ja/Nee | in paragraaf Nee | Doorlopend | B en C | Nee Bestek | 10 jaar | Ja per cluster Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Investeringsbedrag | 375 | 340 | 153 | 230 Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Klein onderhoud | 112 | 115 | 117 | 117 Onderhoud installaties | 18 | 18 | 19 | 19 Groot onderhoud (voorziening)* 130 | 133 | 136 | 136 * Geen voorziening Speelvoorzieningen Het beheer van uiteenlopende speelvoorzieningen, variërend van afgebakende plekken met speeltoestellen tot trapvelden en jongerenontmoetingsplaatsen. De speelvoorzieningen zijn opgesplitst in twee percelen, één onder de A58 en één boven de A58. Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen Doelstelling is om alle locaties veilig in stand te houden. Het onderhoud van de speeltoestellen onder de A58 is gegund aan de WVS, terwijl Openbare Werken het onderhoud boven de A58 uitvoert.

De jaarlijkse verplichte keuringen worden uitgevoerd door een onafhankelijke marktpartij. Waar mogelijk worden in overleg en met inzet van inwoners nieuwe speellocaties ontwikkeld. In deze begroting zijn voor de jaren 2027 en 2028 reeds investeringskredieten opgenomen in de investeringsstaat. Op deze investeringen wordt na realisatie afgeschreven. In 2027 en 2028 worden de volgende locaties aangepakt: Marmotberg, Beatrixplein, Hulsdonkstraat, Segersdreef, Moerasberg en Christinaplein. Daarnaast is voor de komende twee jaar een investeringsbudget opgenomen voor de vervanging van 800 m² ondergrond. Voor de jaren daarna worden pas aanvullende middelen aangevraagd zodra een actueel beheerplan beschikbaar is. Financiën en beleid In onderstaand schema wordt voor het kapitaalgoed "speelvoorzieningen" in hooflijnen inzicht geven in de financiën, het beheer en het beleid. Voor speelvoorzieningen is momenteel nog geen afzonderlijk beheerplan vastgesteld. Dit onderwerp wordt meegenomen binnen het project Doorontwikkeling Bedrijfsvoering Beheer.

Beleid | Beheer Nota | Kwaliteits- | Plan aanwezig | Financieel aanwezig | Looptijd | niveau | Ja/Nee | Looptijd | vertaald Ja/Nee | in paragraaf Cyclisch | Nee Nee | Doorlopend | obv | (veiligheid) | 2024-2027 | Ja inspectie Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Speeltuinen en ondergronden | 320 | 320 Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Klein onderhoud | 351 | 354 | 357 | 357 Groot onderhoud (voorziening)* Totaal | 351 | 354 | 357 | 357 * Geen voorziening Gemeentelijke gebouwen Voor de instandhouding van het gemeentelijk vastgoed wordt het vastgoed onderhouden conform de afspraken die worden vastgelegd in huur- en gebruiksovereenkomsten. In de praktijk heeft het vastgoed daarmee conditiescore 2 (goede conditie) of 3 (redelijke conditie) en 4 of hoger (matige conditie of slechter; voor af te stoten gebouwen). Het vastgestelde Beheerplan gemeentelijke gebouwen en een meerjarenonderhoudsplan (MJOP) liggen daaraan ten grondslag. Dit plan dateert van 2022 en is verouderd. In deze versie van het Beheerplan is jaarlijks rekening gehouden met een prijscorrectie van 1,9%. Het beheerplan wordt momenteel geactualiseerd en eind 2026 of begin 2027 ter besluitvorming aangeboden. Een geactualiseerd beheerplan biedt een actuele koers, verhoogt de effectiviteit van het beheer en helpt toekomstige risico’s en kosten te beperken.

In het nieuwe beheerplan wordt dan ook rekening gehouden met het groot onderhoud van nieuwe en gerenoveerde panden, zoals van zwembad De Stok, huisvesting WielerExperience, Stadserf 1, de kerk Sint Jan en Mill Hill plein 1 / Laan van Brabant 61. Hiervoor zijn al deels financiële middelen aanwezig in de huidige begroting, De bedragen van groot onderhoud voor de gemeentelijke gebouwen worden gefinancierd vanuit een voorziening. Het verloop van de voorziening is hieronder nader toegelicht. Financiën en beleid In onderstaand schema wordt voor het kapitaalgoed "gemeentelijke gebouwen in hooflijnen inzicht geven in de financiën, het beheer en het beleid.

Beleid | Beheer Nota | Kwaliteits- | Plan aanwezig | Financieel aanwezig | Looptijd | niveau | Ja/Nee | Looptijd | vertaald Ja/Nee | in paragraaf Ja Kaders Vastgoed | Doorlopend | Niet | Ja Meerjaren | 2022-2031 | Ja (12 mrt | gedefinieerd | OnderhoudsPlan 2014) Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Verduurzaming gemeentelijk gebouwen | 2.267 | 1.881 | 1.388 Nieuwbouw brandweerkazerne Roosendaal | 20.000 Gemeentelijke gebouwen (groot onderhoud) | 996 | 1.191 | 1.207 | 1.166 Totaal | 3.263 | 3.072 | 2.595 | 21.166 Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Klein onderhoud | 67 | 68 | 69 | 69 Onderhoud installaties | 586 | 618 | 620 | 620 Groot onderhoud (voorziening) | 1.255 | 1.255 | 1.255 | 1.255 Totaal | 1.908 | 1.941 | 1.944 | 1.944 Voorziening | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Beginstand | 642 | 901 | 965 | 1.013 Onttrekking | -996 | -1.191 | -1.207 | -1.166 Dotatie | 1.255 | 1.255 | 1.255 | 1.255 Eindstand | 901 | 965 | 1.013 | 1.102 Buitensportaccommodaties Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen Roosendaal heeft acht sportparken met in totaal 39 buitensportvelden (waarvan acht kunstgrasvelden) en een atletiekbaan in eigendom. De verenigingen die deze velden gebruiken, onderhouden de velden en de overige sportvoorzieningen in de meeste gevallen zelf.

Hiervoor zijn gebruiksovereenkomsten met de verenigingen aangegaan. Verenigingen betalen geen gebruiksvergoeding en ontvangen daarnaast een onderhoudsbijdrage. Daarmee moet het onderhoudsniveau van de velden op het basisniveau gehouden worden. ‘Basis’ betekent dat de accommodaties op een veilige manier gebruikt kunnen worden voor sportbeoefening. Noodzakelijke vervangingsinvesteringen, zoals natuurgrasrenovaties en het vervangen van kunstgrasvelden, worden door de gemeente uitgevoerd. Het vastgestelde Beheerplan Buitensportaccommodaties en een meerjarenonderhoudsplan liggen daaraan ten grondslag. Dit plan dateert van 2022 en is verouderd. In deze versie van het Beheerplan is jaarlijks rekening gehouden met een prijscorrectie van 1,9%. Het beheerplan wordt momenteel geactualiseerd en eind 2026 of begin 2027 ter besluitvorming aangeboden. Een geactualiseerd beheerplan biedt een actuele koers, verhoogt de effectiviteit van het beheer en helpt toekomstige risico’s en kosten te beperken. Op 25 juni 2025 is besloten de atletiekbaan te herstellen. Na het opstellen van het bestek blijkt uit de offerte van de aannemer dat de kosten hoger zijn dan geraamd. Het beschikbare krediet is daarom onvoldoende. Later dit jaar volg een afzonderlijk voorstel voor aanvullend investeringskrediet.

De bedragen van groot onderhoud / vervanging voor de buitensportaccommodaties worden gefinancierd vanuit een voorziening. Het verloop van de voorziening is hieronder nader toegelicht. Financiën en beleid In onderstaand schema wordt voor het kapitaalgoed "buitensport accommodaties" in hooflijnen inzicht geven in de financiën, het beheer en het beleid. Beleid | Beheer Financieel Nota aanwezig | Looptijd | Kwaliteits- | Plan aanwezig | Looptijd | l vertaald Ja/Nee | niveau | Ja/Nee | in paragraaf Ja Beleidskader | 2022-2025 | Niet | Ja Meerjaren | 2022-2031 Buitensportaccommodaties | gedefinieerd | OnderhoudsPlan | Ja (26 februari 2007) Investeringen | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Aanvullend krediet atletiekbaan | 606 Verduurzaming en renovatie Zwembad De Stok | 5.700 Topsporthal Vierhoeven, inclusief aanpassing BSC | 6.046 | 24.184 Sporthal Harella in Heerle | 578 | 2.314 Sportaccommodaties | 549 | 1.059 | 794 | 1.014 Totaal | 6.855 | 1.059 | 7.418 | 27.512 Exploitatie | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Klein onderhoud | 59 | 60 | 62 | 62 Groot onderhoud (voorziening) | 610 | 610 | 610 | 610 Totaal | 669 | 670 | 672 | 672 Voorziening | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (bedragen * € 1.000) Beginstand | 2.237 | 2.298 | 1.850 | 1.667 Onttrekking | -549 | -1.058 | -793 | -1.014 Dotatie | 610 | 610 | 610 | 610 Eindstand | 2.298 | 1.850 | 1.667 | 1.263

Paragraaf 5: Verbonden partijen In deze paragraaf wordt inzicht gegeven in de bestuurlijke, beleidsmatige en financiële belangen en risico’s van de gemeente als gevolg van banden met (externe) partijen waarin de gemeente zowel een bestuurlijk belang alsmede een financieel belang heeft. De gemeente Roosendaal neemt zowel deel in verbonden partijen welke tot stand zijn gekomen op grond van de publiekrechtelijke Wet gemeenschappelijke regelingen alsmede in verbonden partijen gestoeld op het privaatrechtelijke Burgerlijk Wetboek. Visie en doelstellingen Onze ambitie is ervoor te zorgen dat verbonden partijen op effectieve en efficiënte wijze bijdragen aan het realiseren van onze gemeentelijke beleidsdoelstellingen. Uitgangspunten hierbij zijn een heldere verdeling van taken, verantwoordelijkheden en bevoegdheden tussen de gemeente en de verbonden partij door zoveel mogelijk een scheiding van klantrol (vakwethouder) en eigenaarsrol (andere wethouder) te hanteren. Dit wordt onder andere bereikt door het opstellen van dienstverleningsovereenkomsten met prestatieafspraken. Nota Verbonden Partijen Op 16 mei 2024 heeft de Roosendaalse gemeenteraad ingestemd met de ‘Nota verbonden partijen en overige samenwerking West-Brabant (hierna: Nota Verbonden Partijen). Deze is vervolgens, met terugwerkende kracht, in werking getreden per 1 mei 2024.

De Nota Verbonden Partijen is tot stand gekomen na uitgebreide consultatie van gemeenten en verbonden partijen in West-Brabant en geldt voor de periode 2024-2028. Dit betekent dat we de Nota Verbonden Partijen in 2027 zullen evalueren en actualiseren. In de Nota Verbonden Partijen zijn enerzijds de wijzigingen van de Wgr, welke per 1 juli 2022 van kracht zijn en gericht zijn op het geven van meer en betere handvatten aan volksvertegenwoordigers om invloed uit te oefenen op de besluitvorming in gemeenschappelijke regelingen en om hun controlerende taken uit te voeren, verwerkt. Anderzijds geven we in de Nota Verbonden Partijen invulling aan de conclusies uit de evaluatie van de nota uit 2015/2016. Met de huidige Nota Verbonden Partijen geven we invulling aan de wens om de betrokkenheid van de raden op inhoud en cultuur, in plaats van de betrokkenheid enkel op financiën, centraal te stellen. Om goed op inhoud te kunnen sturen, leggen we in de Nota Verbonden Partijen afspraken vast. Deze afspraken zijn ook uitgewerkt in de twee, bij de Nota Verbonden Partijen behorende, infographics. Deze afspraken gaan over informatie(verstrekking), afstemming en aansturing, kaderstelling en het proces van planning & control. Algemene afspraken bij samenwerking Afspraak 1.1.

Elke vorm van samenwerking begint bij duidelijke afspraken over bevoegdheden, verantwoordelijkheden, kaders en verantwoording Afspraken inzake publiekrechtelijke samenwerking op grond van de Wgr Afspraak 2.1. Risicoprofiel als kader voor actieve informatieplicht, informatievoorziening en vorm van raadssamenwerking. Afspraak 2.2. Gemeenten zorgen voor gezamenlijke integrale aansturing en afstemming. Afspraak 2.3. Gezamenlijke kaderstelling met financiële en beleidsmatige richtlijnen voor de begroting. Afspraak 2.4. Termijnen voor behandeling van conceptbegroting en jaarrekening (1 april en 1 juli). Afspraak 2.5. Evaluatie wordt 4-jaarlijks overwogen. Afspraken inzake privaatrechtelijke verbonden partijen op basis van het Burgerlijk Wetboek Afspraak 3.1. Borgen van zeggenschap via statuten en beïnvloeding hiervan door wensen en bedenkingen. 113 Afspraak 3.2. Actief beheer, informatie uitwisselen en rapporteren op maatschappelijke effecten. Afspraak 3.3. Evenwichtig samengestelde raden van bestuur, directies en raden van toezicht/commissarissen (benoemen, verlengen, schorsen en ontslaan. Afspraak 3.4. Geen bestuurders of ambtenaren van gemeenten in Raden van Commissarissen of Raden van Bestuur/directies. Afspraak 3.5. Beloningsbeleid zoveel mogelijk conform WNT. Afspraak 3.6. Invloed op strategiebepaling door college en gemeenteraad. Afspraak 3.7.

Vermogenspositie en dividendbeleid bij deelnemingen periodiek herijken.. Afspraak 3.8. Tijdig deponeren van jaarstukken, beoordeling en transparant publiceren daarvan. Richtlijnen begrotingen 2027 gemeenschappelijke regelingen Volgens afspraak 2.3 uit de Nota Verbonden Partijen geven de deelnemers van een publiekrechtelijke verbonden partij richtlijnen mee aan deze verbonden partij. Hierdoor kunnen de deelnemers sturen op de beleidsmatige en financiële kaders van een verbonden partij. Het opstellen van de richtlijnen gebeurt in overleg met de andere deelnemers van een verbonden partij, zodat het draagvlak voor de richtlijnen groot is maar er ruimte blijft voor lokale invulling. Bij voldoende draagvlak moet een verbonden partij de richtlijnen verwerken in de Kaderbrief, welke als opmaat dient voor de begroting. De richtlijnen die wij als gemeente meegeven aan onze verbonden partijen worden door de gemeenteraad vastgesteld. In de Nota Verbonden Partijen liggen de financiële richtlijnen voor de periode 2024-2028 vast. Daarmee zorgen we ervoor dat de jaarlijkse richtlijnen in hoofdzaak over de inhoud gaan. Wanneer er ontwikkelingen zijn die invloed hebben op de gemeentefinanciën dan is een heroverweging van deze afspraken mogelijk. In de Nota Verbonden Partijen zijn de volgende financiële richtlijnen vastgelegd: 1.

We verwachten van het bestuur van de gemeenschappelijke regeling dat zij een structureel sluitende meerjarenbegroting, waarin vier jaar vooruit wordt gekeken, aanbiedt aan de deelnemers. De gemeenschappelijke regeling vermeldt duidelijk de uitgangspunten die gebruikt zijn voor de begroting voor het komende jaar. In de begroting voor het komende jaar neemt de gemeenschappelijke regeling ook een overzicht op met de bijdragen voor de komende vier jaar per deelnemer. 2. De begroting wordt opgesteld op basis van ongewijzigd beleid. Er worden dus geen nieuwe taken of uitbreiding van bestaande taken in de primitieve begroting opgenomen, behalve als dit eerder door het algemeen bestuur is besloten. 3. De begroting bevat een overzicht met het verloop van aanwezige reserves. In dit overzicht is te zien wanneer de reserve wordt ingezet en voor welk bedrag per jaar. Hierin wordt ook het doel van de reserve omschreven. Wanneer een reserve 2 jaar of langer niet wordt ingezet, dan legt de gemeenschappelijke regeling de instandhouding of vrijval van deze reserve in de besluitvorming bij de ontwerpbegroting voor. Het uitgangspunt is dat deze reserve op dat moment vrijvalt. Wordt er niet besloten tot vrijval dan geeft de gemeenschappelijke regeling in de ontwerpbegroting de planning en het doel van de uitgaven voor deze reserve opnieuw aan.

Via de ontwerpbegroting worden de gemeenteraden in de gelegenheid gesteld hierop een zienswijze in te dienen. 114 4. De bijdrage van de deelnemende gemeenten in de begroting voor het komende jaar stijgt maximaal met de geldende CAO-indexering, overige CAO-afspraken en de prijsontwikkeling uit de meest recente circulaire. Voor het opstellen van zowel de kaderbrief als de begroting gebruikt de gemeenschappelijke regeling de dan meest recente circulaire voor zowel de loon- als de prijsindex. Hiervoor gebruiken we de meest recente ramingen zoals opgenomen in het Centraal Economisch Plan van het Centraal Plan Bureau. Voor de loonontwikkeling wordt hierbij ‘de index van de loonvoet sector overheid’ gevolgd en voor de prijsontwikkeling ‘de index van de netto materiele consumptie’. De verbonden partij geeft bij de kaderbrief en de begroting een specificatie weer van de verhouding lonen/prijzen in haar exploitatiebegroting. Voor het opvangen van afwijkingen tussen de indexeringen die in de begroting zijn opgenomen en de werkelijke CAO-indexering, overige CAO-afspraken en de werkelijke prijsontwikkeling houdt de verbonden partij een beperkte algemene reserve aan om de bedrijfsvoering in het lopende boekjaar te kunnen continueren zonder dat hiervoor een beroep moet worden gedaan op de deelnemers en een zienswijzenprocedure moet worden gevolgd.

Uiteraard wijzigt de deelnemersbijdrage ook wanneer er wijzigingen zijn in de kwantiteit van de dienstverlening die de deelnemers afnemen. 5. Een besluit van het algemeen bestuur van een verbonden partij tot instelling van een algemene reserve is goed gemotiveerd, onderbouwd en voorzien van bijbehorende spelregels. Op dit besluit van het algemeen bestuur wordt een zienswijzemogelijkheid geboden aan de deelnemende gemeenten bij de concept-begroting(wijziging). De algemene reserve wordt aangevuld tot de maximale hoogte zoals vastgesteld door het algemeen bestuur. Voor het bepalen van de omvang van de (beperkte) algemene reserve kan het algemeen bestuur een advies vragen aan de accountant, maar de algemene reserve bedraagt niet meer dan 8% van de totale lasten in de begroting (uitgangspunt is en blijft dat de weerstandscapaciteit bij de deelnemers wordt aangehouden). 6. Een positief jaarrekeningresultaat wordt uitgekeerd aan de deelnemers. De gemeenschappelijke regeling kan hier alleen van afwijken door een duidelijk en gemotiveerd voorstel voor resultaatbestemming voor te leggen aan het algemeen bestuur. Over een dergelijk voorstel besluit het algemeen bestuur. 7. In de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing beschrijft de gemeenschappelijke regeling de risico’s met de meeste impact en de getroffen beheersingsmaatregelen.

Ook geeft de gemeenschappelijke regeling inzicht in de benodigde weerstandscapaciteit. Lijst verbonden partijen van de gemeente Roosendaal De verbonden partijen van onze gemeente zijn, conform het BBV, gesplitst in: 1. Gemeenschappelijke regelingen 2. Vennootschappen en coöperaties 3. Stichtingen en verenigingen 4. Overige verbonden partijen Op de volgende pagina’s is een uitgebreide lijst opgenomen van alle verbonden partijen die onze gemeente heeft. Hieronder zijn de verbonden partijen alvast gegroepeerd volgens bovenstaande indeling. Gemeenschappelijke regelingen 1. Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant 2. Regio West-Brabant 3. ICT West-Brabant West 4. Regionaal Bureau Leren West-Brabant 115 5. West-Brabants Archief 6. WVS-Groep 7. Werkplein Hart van West-Brabant 8. Omgevingsdienst Midden- en West-Brabant 9. Openbare Gezondheidszorg West-Brabant (GR OGZ) / GGD West-Brabant 10. Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord 11. Belastingsamenwerking West-Brabant 12. Jeugdregio West-Brabant West (*) 13. Geweld in Afhankelijkheidsrelaties en Meldpunt Crisiszorg West-Brabant (**) 14. Centrumregeling beschermd wonen, maatschappelijke opvang, openbare geestelijke gezondheidszorg en aanverwante taken (**) (*) Op het moment van schrijven wordt het wetgevingsproces inzake de Wet verbetering beschikbaarheid jeugdzorg doorlopen.

In het wetsvoorstel staat dat gemeenten per 1 januari 2027 worden verplicht om samen te gaan werken in een samenwerkingsverband op basis van de Wet gemeenschappelijke regelingen. Op het moment van schrijven loopt dit proces nog. Desondanks is er wel voor gekozen om deze regeling al op te nemen in deze paragraaf. (**) Dit betreffen centrumregelingen en doorlopen zodoende een ander proces dan de rest van de gemeenschappelijke regelingen. Vennootschappen en coöperaties 1. Roosendaal Borchwerf II BV 2. Borchwerf II BV 3. Borchwerf II CV 4. Duurzaam Energiebedrijf Roosendaal BV 5. Parkeer Beheer Roosendaal BV 6. NV Saver 7. NV Brabant Water 8. NV Bank Nederlandse Gemeenten 9. Enexis Holding NV In de loop van 2025 zijn er twee partijen uit de categorie vennootschappen en coöperaties geliquideerd, te weten: CSV Amsterdam BV en Binnenstad Roosendaal BV (voorheen Smartcity Roosendaal BV). In de loop van 2026 is vervolgens ook NV Monumenten Beheer Brabant geliquideerd. Deze drie partijen zijn zodoende dan ook niet meer in §5 opgenomen. Stichtingen en verenigingen 1. Stichting Beheer Borchwerf II Overige verbonden partijen. 1. BENEGO (Benelux Groepering voor territoriale Samenwerking) 116 1. Gemeenschappelijke regelingen van de gemeente Roosendaal 1.

Veiligheidsregio Midden en West-Brabant (Tilburg) Portefeuillehouder: | Doelstelling: | Aantal fte’s: Waarnemend | Zorg voor veiligheid: | 618,65 Programma: | Burgemeester Van | crisisbeheersing, rampenbestrijding, brandweerzorg, | Deelnemers: 2. Zorgzaam & Veilig | Merriënboer (AB-lid) | geneeskundige hulpverlening bij rampen en | 24 gemeenten | Aantal vrijwilligers: handhaving van openbare orde en veiligheid. | 1.334 Opgericht per: 1 januari 2010 Verwachte omvang | Verwachte omvang | Bijdrage gemeente Roosendaal: Eigen Vermogen: | Vreemd Vermogen: | 2027: € 6.105.194 · | Per 01-01-2027: | · | Per 01-01-2027: | Verwachte financieel resultaat 2027: | 2028: € 6.261.941 € 6.066.000 | € 52.053.000 | € 0 | 2029: € 6.488.569 · | Per 31-12-2027: | · | Per 31-12-2027: | 2030: € 6.886.365 € 4.091.000 | € 65.423.000 Grootste risico’s in 2027: Autonome ontwikkelingen (o.a. informatieveiligheid, tweede loopbaanbeleid, Europese deelrichtlijn brandweervrijwilligers) en de omvorming van de post Moerdijk Haven naar een 100% overheidsbrandweerpost. De Veiligheidsregio heeft geen algemene reserve die kan dienen om de risico’s op te vangen. 2. Regio West-Brabant (Etten-Leur) Doelstelling: | Aantal fte’s: Versterking van de regio op de gebieden | 12,1 (Bedrijfsvoering Programma: | Portefeuillehouder: | economie en arbeidsmarkt, mobiliteit, | RWB) 1.

Dienstverlening & | Waarnemend | duurzaamheid, zorg, welzijn, onderwijs en | Deelnemers: | 10,3 (Nieuwe Samenwerken | Burgemeester Van | ruimtelijke ontwikkeling en wonen. Daarnaast is | 16 gemeenten | economie) Merriënboer | de RWB een strategische gesprekspartner voor | 56,5 o.a. de provincie, de nationale overheid en | (Uitvoeringsgerichte Europa. | taken) Opgericht per: 1 januari 2011 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | Vreemd Vermogen: | 2027: € 2.249.881 · | Per 01-01-2027: | · | Per 01-01-2027: | Verwachte financieel resultaat 2027: | 2028: € 1.999.823 € 1.506.000 | € 9.405.000 | € 0 | 2029: € 2.068.068 · | Per 31-12-2027: | · | Per 31-12-2027: | 2030: € 2.145.585 € 1.506.000 | € 9.401.000 Grootste risico’s in 2027: In de begroting 2027 noemt de RWB een aantal risico’s waarvan de RWB aangeeft dat de kans dat het risico zich voor doet zeer klein tot klein is. De grootste risico’s betreffen uitval (langdurig) en vertrek van personele capaciteit en dat het aanbod van consultants niet goed aansluit op de vraag en leidt tot verminderde inzetbaarheid. De RWB heeft onvoldoende reserves opgebouwd die kunnen dienen voor het opvangen van risico’s. 3.

ICT West-Brabant West (Moerdijk) Deelnemers: Doelstelling: | 4 gemeenten Programma: | Portefeuillehouder: | Het realiseren van een bedrijfszekere en veilige | (Roosendaal, | Aantal fte’s: 5.Algemene zaken & | Wethouder Le Kluse (Lid | ICT-infrastructuur, zodat gemeenten zich kunnen | Etten-Leur, | 25 middelen | Bestuur) | blijven ontwikkelen richting een efficiëntere en | Moerdijk, digitale overheid. | Tholen) en het Werkplein Opgericht per: 1 augustus 2015 Verwachte omvang Vreemd Verwachte omvang Eigen | Vermogen: | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | · | Per 01-01-2027: | 2027: € 2.887.445 · | Per 01-01-2027: € 0 | € 1.169.277 | Verwachte financieel resultaat 2027: | 2028: € 2.405.881 · | Per 31-12-2027: € 0 | · | Per 31-12-2027: | € 0 | 2029: € 2.079.216 € 1.105.481 | 2030: € 2.063.521 Grootste risico’s in 2027: De grootste risico’s hebben betrekking op het kunnen handhaven van het niveau van de dienstverlening en het kunnen werven van voldoende gekwalificeerd personeel. De omvorming naar een servicegerichte regieorganisatie kan leiden tot extra financiële druk op de deelnemers en dat rollen, verantwoordelijkheden en sturing onvoldoende zijn uitgekristalliseerd. De risico’s zijn niet gekwantificeerd en ICTWBW beschikt niet over reserves om zelf eventuele tegenvallers op te vangen.

Dit is in lijn met de (regionale) nota Verbonden Partijen waarbij het weerstandsvermogen wordt aangehouden bij de deelnemers (en niet bij de GR). 4. Regionaal Bureau Leren (Breda) Programma: | Doelstelling: 4. Leren, werken & | Portefeuillehouder: | Een effectieve en efficiënte | Deelnemers: | Aantal fte’s: Ontwikkelen | Wethouder N. Roeken | leerplichtadministratie waardoor schooluitval | 14 gemeenten | 16,13 en verzuim worden voorkomen. Opgericht per: 1 augustus 2012 Verwachte omvang | Bijdrage gemeente Verwachte omvang | Vreemd Vermogen: | Roosendaal: Eigen Vermogen: | · | Per 01-01-2027: | Verwachte financieel resultaat 2027: | 2027: € 56.544 · | Per 01-01-2027: € 0 | € 1.568.165 | € 0 | 2028: € 53.626 · | Per 31-12-2027: € 0 | · | Per 31-12-2027: | 2029: € 55.707 € 1.568.165 | 2030: € 57.923 Grootste risico’s in 2027: Vaste formatie op VSV programma gelden. Doorontwikkeling RBL als geheel. Uittreding of verandering in afname van diensten door deelnemers. Hierdoor kan de bijdrage van de gemeente Roosendaal stijgen 5.

West-Brabants Archief (Bergen op Zoom) Doelstelling: Programma: | Portefeuillehouder: | Het WBA draagt bij aan een efficiënte en effectieve | Deelnemers: | Aantal fte’s: 4.Leren, werken & | Wethouder Le Kluse | borging van digitale informatie voor de | 9 gemeenten | 25 Ontwikkelen | bedrijfsvoering, verantwoording en controleerbaarheid nu en voor erfgoed in de toekomst. Het WBA faciliteert de gemeenten in het maken van een omslag naar digitale archivering en informatievoorziening. Opgericht per: 1 juli 2016 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | Vermogen: | 2027: € 724.722 · | Per 01-01-2027: | · | Per 01-01-2027: | Verwachte financieel resultaat 2027: | 2028: € 747.210 € 130.000 | € 448.919 | € 0 | 2029: € 774.937 · | Per 31-12-2027: | · | Per 31-12-2027: | 2030: € 803.212 € 190.731 | € 460.060 Grootste risico’s in 2027: Ziekte van personeel waarbij de kosten voor rekening van het WBA komen. Onvoorziene loonstijgingen. Datalekken die tot boetes kunnen leiden. Het WBA heeft een (beperkte) algemene reserve waaruit deze risico’s opgevangen kunnen worden. 6. WVS-Groep (Roosendaal) Doelstelling: Integrale uitvoering van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW), Programma: | Portefeuillehouder: | alsmede activiteiten t.b.v.

| Deelnemers: | Aantal fte’s: 4.Leren, werken & Ontwikkelen | Wethouder Le Kluse | arbeidsintegratie en aangepaste | 9 gemeenten | 230,00 arbeid aan personen uit de deelnemende gemeenten, die op afstand van de reguliere arbeidsmarkt staan. Opgericht per: 1974 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | Vermogen: | Verwachte financieel resultaat | 2027: € 1.778.050 · | Per 01-01-2027: € 7.000.000 | · | Per 01-01-2027: € 20.518.000 | 2027: | 2028: € 1.680.440 · | Per 31-12-2027: € 7.000.000 | · | Per 31-12-2027: € 20.518.000 | € 0 | 2029: € 1.568.294 2030: € 1.442.038 Grootste risico’s in 2027: · | De rijksbijdrage voor de Wsw laat zich moeilijk voorspellen. Hierdoor kunnen grote fluctuaties ontstaan in het resultaat van de WVS. · | De uitstroom van SW-ers wordt niet meer gecompenseerd door nieuwe instroom. Hierdoor komt de uitvoering van opdrachten en daarmee ook de toegevoegde waarde onder druk te staan. · | Het achterblijven van het aantal afgenomen leerwerktrajecten door het Werkplein en de ISD Brabantse Wal, waardoor WVS een deel van de opbrengsten niet kan realiseren. In de keten is dit effect echter neutraal, omdat bij het Werkplein en de ISD dan ook geen kosten gemaakt worden. 7.

Werkplein Hart van West-Brabant (Etten-Leur) Doelstelling: Zoveel mogelijk inwoners van de Programma: | Portefeuillehouder: | deelnemende gemeenten naar | Deelnemers: | Aantal fte’s: 4.Leren, werken & Ontwikkelen | Wethouder Le Kluse | vermogen te laten participeren op | 6 gemeenten | 197,58 de reguliere arbeidsmarkt, of - indien dit niet haalbaar is - in de maatschappij. Opgericht per: 1 januari 2015 Bijdrage gemeente Roosendaal in de Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd | Verwachte financieel resultaat | uitvoeringskosten: Vermogen: | Vermogen: | 2027: | 2027: € 8.569.000 · | Per 01-01-2027: € 0 | · | Per 01-01-2027: € 6.350.000 | € 0 | 2028: € 9.005.000 · | Per 31-12-2027: € 0 | · | Per 31-12-2027: € 6.350.000 | 2029: € 9.425.000 2030: € 9.857.000 Grootste risico’s in 2027: De ontwikkeling van het klantenbestand van het Werkplein wordt als grootste risico beschouwd. Indien het klantenbestand toeneemt, neemt ook de bijdrage aan het Werkplein toe. 8. Omgevingsdienst Midden- en West-Brabant (Tilburg) Doelstelling: Portefeuillehouder: | De OMWB werkt aan een leefbare | Deelnemers: Programma: | Wethouder van der Star | en duurzame regio en maakt | 25 gemeenten | Aantal fte’s: 3. Wonen & Leefomgeving | omgevingsvergunningen voor de | + provincie | 362 deelactiviteit milieu. Bovendien | Noord-Brabant controleert de OMWB of bedrijven zich aan de regels houden.

Opgericht per: 1 januari 2013 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | Vermogen: | Verwachte financieel resultaat 2027: | 2027: € 1.666.028 · | Per 01-01-2027: € 3.985.000 | · | Per 01-01-2027: € 14.130.000 | € 0 | 2028: € 1.729.337 · | Per 31-12-2027: € 3.886.000 | · | Per 31-12-2027: € 13.578.000 | 2029: € 1.799.548 2030: € 1.872.610 Grootste risico’s in 2027: De invoering van de Omgevingswet brengt grote onzekerheden met zich mee, vooral op financieel vlak, aangezien de exacte impact en kosten voor de OMWB nog niet goed te voorspellen zijn. Ondanks een verlaging van de kansinschatting van 60% naar 40%, blijven de risico’s reëel door negatieve effecten op kengetallen en beperkte ervaring met aanvragen onder de nieuwe wet. Andere risico’s betreffen nog altijd de krapte op de arbeidsmarkt en cybercriminaliteit. 9. GGD West-Brabant (Breda) Doelstelling: De GGD verzorgt de openbare gezondheidszorg en heeft als doel Portefeuillehouder: | het bewaken, beschermen en Programma: | Wethouder Van der Star (DB lid) | bevorderen van de gezondheid en | Deelnemers: | Aantal fte’s: 2. Zorgzaam & Veilig | veiligheid van alle inwoners van | 16 gemeenten | 394 West-Brabant. Daarbij heeft de GGD extra aandacht voor kwetsbare mensen in onze samenleving.

Opgericht per: 1 januari 2000 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | Vermogen: | Verwachte financieel resultaat | 2027: € 2.403.445 · | Per 01-01-2027: € 7.729.000 | · | Per 01-01-2027: € 14.330.000 | 2027: | 2028: € 2.542.312 · | Per 31-12-2027: € 7.354.000 | · | Per 31-12-2027: € 14.167.000 | € 0 | 2029: € 2.602.848 2030: € 2.683.984 Risico’s in 2027: Green Deal Duurzame Zorg is als PM post opgenomen, dit betreffen samenwerkingsafspraken met de Rijksoverheid om de zorg duurzamer te maken. Gezien de recente ervaring is een voornaam risico de informatiebeveiliging. Hiervoor worden maatregelen getroffen, tot die tijd is het een risico. 10. Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Doelstelling: Programma | Portefeuillehouder: | De RAV verzorgt zowel acute | Deelnemers: | Aantal fte’s: 2. Zorgzaam & Veilig | Wethouder Van der Star | zorgverlening als besteld | 40 gemeenten | 696,1 ambulancevervoer. Opgericht per: 31 oktober 2005 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd Vermogen: | Vermogen: | Bijdrage gemeente Roosendaal: · | Per 01-01-2027: nog niet | · | Per 01-01-2027: nog niet | Verwachte financieel resultaat 2027: | Van de deelnemers wordt geen bijdrage bekend | bekend | € 0 | gevraagd.

· | Per 31-12-2027: nog niet | · | Per 31-12-2027: nog niet bekend | bekend Grootste risico’s in 2027: Het weerstandsvermogen is voldoende om de in de beleidsbegroting genoemde risico’s op te vangen. 11. Belastingsamenwerking West-Brabant Doelstelling: Portefeuillehouder: | De BWB is verantwoordelijk voor de | Deelnemers: | Aantal fte’s: Programma: | Wethouder Le Kluse | heffing en invordering van | 12 gemeenten | 136,3 6. Betalen & Financieren | waterschapsbelastingen en | + waterschap verschillende gemeentelijke | Brabantse belastingen. Daarnaast geeft de | Delta BWB uitvoering aan de wet WOZ. Opgericht per: 1 januari 2012 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | Vermogen: | Verwachte financieel resultaat 2027: | 2027: € 1.922.000 · | Per 01-01-2027: € 200.000 | · | Per 01-01-2027: € 9.317.000 | € 0 | 2028: € 2.006.000 · | Per 31-12-2027: € 200.000 | · | Per 31-12-2027: € 9.167.000 | 2029: € 2.097.000 2030: € 2.193.000 Grootste risico’s in 2027: Schijnzelfstandigheid van ZZP-ers wat kan leiden tot een naheffing van loonbelasting, boetes en rente. De aansprakelijkheid in verband met de AVG door bijvoorbeeld een datalek. Hogere uitvoeringskosten en meer proceskostenvergoedingen als gevolg van inspanningen van NCNP-bureaus. Daarnaast is er een (beperkte) algemene reserve. 12.

Jeugdregio West-Brabant West Programma: | Portefeuillehouder: | Doelstelling: | Deelnemers: | Aantal fte’s: NNB | NNB | NNB | NNB | NNB Opgericht per: 01-01-2027 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | Vermogen: | Verwachte financieel resultaat | 2027: NNB · | Per 01-01-2027: NNB | · | Per 01-01-2027: NNB | 2026: | 2028: NNB · | Per 31-12-2027: NNB | · | Per 31-12-2027: NNB | N.v.t. | 2029: NNB 2030: NNB 13. Geweld in afhankelijkheidsrelaties (GIA) en Meldpunt crisiszorg West-Brabant (MCZ) Portefeuillehouder: | Doelstelling: Wethouder Van der Star (lid | Samenwerking verankeren bij de Programma: | plenair overleg) | regionale aanpak van het | Deelnemers: | Aantal fte’s: 5.

Zorgen & stimuleren | voorkomen en bestrijden van GIA | 14 gemeenten | Niet beschikbaar en de zorg voor 1 meldpunt Crisiszorg in de regio West-Brabant Opgericht per: 2019 Verwachte omvang Eigen | Verwachte omvang Vreemd | Bijdrage gemeente Roosendaal: Vermogen: | Vermogen: | Verwachte financieel resultaat | 2027: Nog niet bekend 2026 was · | Per 01-01-2027: niet | · | Per 01-01-2027: niet | 2027: | € 1.116.040 beschikbaar | beschikbaar | € 0 · | Per 31-12-2027: niet | · | Per 31-12-2027: niet beschikbaar | beschikbaar Verwachting is dat de bijdrage in 2027 hoger zal uitvallen dan in 2026 omdat de organisatie Veilig Thuis heeft aangegeven niet rond te komen met het huidige subsidie bedrag. 14. Centrumregeling beschermd wonen, maatschappelijke opvang, Openbare Geestelijke Gezondheidszorg en aanverwante taken Programma: 5. Zorgen & stimuleren Portefeuillehouder: Wethouder De Kort (lid plenair overleg) Doelstelling: Het toekomstbestendig organiseren van Beschermd wonen en Maatschappelijke Opvang, zodat inwoners met een psychische kwetsbaarheid binnen de regio West-Brabant West een plek hebben om te wonen met passende ondersteuning.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.roosendaal.nl/api/v1/meetings/1960/documents/55623