07b-108-05. RAV begroting 2024 en jaarstukken 2022.pdf
Tekst van het document
1.4
Vooruitzichten
Een positieve constatering is dat de toekomstvisie van onze RAV, zoals vastgelegd in ons Meerjarenplan 2022-2025, nog steeds aansluit bij de huidige landelijke ontwikkelingen rondom o.a. zorgdifferentiatie en zorgcoördinatie. Gezien de externe ontwikkelingen rondom het Integraal Zorgakkoord en de Beleidsagenda Toekomstbestendige Acute Zorg, en het belang dat de minister van VWS hecht aan een snelle realisatie van Zorgcoördinatie, zal de komende jaren veel aandacht worden besteed aan samenwerking met de partners in de acute zorgketen. Het ROAZ zal hierin een grote rol spelen. Wij dragen graag bij om samen met onze partners in de acute zorgketen te onderzoeken hoe de bereikbaarheid, betaalbaarheid en kwaliteit van de acute zorg in de toekomst voor iedereen behouden blijft. Dit is een grote maatschappelijke uitdaging, die alleen in samenwerking met alle betrokkenen het hoofd geboden kan worden. Duurzaamheid raakt steeds meer verweven binnen ons bedrijf. Bij inkoopprocessen wordt duurzaamheid standaard meegenomen. Bij het realiseren en beheren van onze huisvesting wordt rekening gehouden met de EED (Europese Energie-Efficiency) richtlijnen. Panden in eigendom zijn voorzien van zonnepanelen en waar mogelijk van WKO (warmte-koude opslag). Facilitaire processen zijn gericht op het terugbrengen van vervoersbewegingen.
We onderzoeken de mogelijkheden van elektrificatie van vervoer en sluiten hiervoor aan bij de landelijke roadmap Zero Emission Ambulancezorg. Ons personeel is ons belangrijkste kapitaal. Naast het werven van voldoende geschikt personeel, besteden wij de komende jaren veel aandacht aan de duurzame inzetbaarheid van ons zittende personeel. Betrokkenheid, motivatie, ontwikkelingsmogelijkheden en vitaliteit worden gestimuleerd en er wordt doorlopend nagedacht over de meest efficiënte capaciteitsplanning en eerlijke verdeling van de lasten binnen de dienstroosters. In een tijd waarin zorgpersoneel steeds schaarser wordt is ‘Binden en Boeien’ het devies. In de komende jaren blijven wij daarom veel aandacht besteden aan het creëren van een optimale werkomgeving voor onze mensen, met voldoende mogelijkheden voor persoonlijke ontwikkeling en loopbaanperspectief. Ook willen wij onze medewerkers graag betrekken bij verschillende organisatorische zaken, zodat zij vanuit hun expertise inbreng kunnen hebben op het beleid van de RAV.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 9
1.5
Financiële gang van zaken 2022
Onderstaand worden per organisatorische afdeling de baten, lasten en resultaten weergegeven. Bij de afdelingen worden deze nader geanalyseerd en toegelicht. Baten De bedrijfsopbrengsten van de RAV Brabant Midden-West-Noord hebben zich in 2022 ten opzichte van de begroting als volgt ontwikkeld. (in duizenden euro's) AFDELING MKA Brabant Noord MKA Midden/West Brabant RAV Brabant Noord RAV Midden/West Brabant Totaal RAV Brabant Midden-West-Noord
Realisatie 2022 1.936 2.913 26.202 48.040
Begroting 2022 2.088 2.786 25.487 47.101
Verschil
79.091
77.462
1.630
Realisatie 2022 1.942 2.868 26.015 48.110
Begroting 2022 2.088 2.786 25.420 47.092
Verschil
78.935
77.386
1.549
-151 127 715 939
Lasten De ontwikkeling van de bedrijfslasten is als volgt. (in duizenden euro's) AFDELING MKA Brabant Noord MKA Midden/West Brabant RAV Brabant Noord RAV Midden/West Brabant Totaal RAV Brabant Midden-West-Noord
-146 82 595 1.018
Incidenteel en financieel resultaat De ontwikkeling van de buitengewone baten en lasten (inclusief resultaat deelneming) en de financiële baten en lasten is als volgt. (in duizenden euro's) AFDELING
Realisatie 2022
MKA Brabant Noord MKA Midden/West Brabant RAV Brabant Noord RAV Midden/West Brabant
8 -71
Totaal RAV Brabant Midden-West-Noord
-63
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
Begroting 2022 25 -122 -97
Verschil -17 51 34
pagina 10
Resultaten De ontwikkeling van de resultaten voor bestemming (inclusief financiële baten en lasten en bijzondere baten en lasten) van de RAV Brabant Midden-West-Noord. (in duizenden euro's) AFDELING MKA Brabant Noord MKA Midden/West Brabant RAV Brabant Noord RAV Midden/West Brabant
Realisatie 2022 -5 46 179 1
Begroting 2022 41 131
Verschil
221
172
49
Totaal RAV Brabant Midden-West-Noord
-5 46 138 -130
Van bovenstaande lasten betreffen € 9.570.511 overheadkosten. In het jaar 2022 is de RAV niet VPB-plichtig.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 11
1.6
Risicomanagement 2022
Onderwerp
Geef aan of het onderwerp aan de Zo ja, licht in max. 200 woorden de orde is (self assessment) antwoorden toe
Zijn in de organisatie in het verslagjaar belangrijke gebeurtenissen aan de orde geweest zoals: nee fusieplannen; wijziging in de visie; nee wijziging in de strategie; nee wijziging in het besturingsmodel; nee wijziging in de organisatie; nee belangrijke inkrimping of uitbreiding van de omzet; nee belangrijke investeringen; nee ICT-migraties; nee
personeelstekort; andere belangrijke gebeurtenissen;
ja nee
Sinds enkele jaren kampen we met een tekort aan verpleegkundig personeel, vanwege schaarste aan verpleegkundigen. De RAV doet echter alles eraan om voldoende verpleegkundigen te werven. Zo hebben we onder andere een interne opleiding tot ambulanceverpleegkundige.
Zijn dergelijke belangrijke gebeurtenissen in de komende twee verslagjaren te voorzien? Is er sprake van een continuïteitsveronderstelling? *
Voert de organisatie in het verslagjaar een actief duurzaamheidsbeleid (energiebewustzijn, duurzame inkoop?)
nee
ja
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
We hebben een duurzaamheid- en energiebeleid. Aanbestedingen zijn een grote aanjager van het duurzaamheidsbeleid binnen de organisatie. Begeleid door de inkoopadviseurs wordt er rekening gehouden met duurzaamheid op verschillende vlakken: Co2-reductie, circulair, maatschappelijk ondernemen en meer. Dit uit zich in het verminderen van afvalstromen, overbodige vervoersbewegingen en duurzame producten en energie. Een mooi voorbeeld is dat de organisatie 100% windenergie inkoopt. Ook andere afdelingen en interne processen worden opgericht zoals het gebruik van een centraal magazijn dat als HUB dient voor onze leveranciers. Daar worden de artikelen afgeleverd om vervolgens rondgebracht te worden in de eigen regio. Hiermee besparen wij enorm veel vervoersritten.
pagina 12
2
PARAGRAFEN
2.1
Paragraaf inkoop
In 2022 is verder uitvoering gegeven aan het Inkoopwerkplan. Er is prioriteit gegeven aan inkopen die bij de spendanalyse voor financiële rechtmatigheid (Jaarrekening 2022) als niet rechtmatig zijn beoordeeld. Dit heeft erin geresulteerd dat de onrechtmatigheden op de inkopen fors zijn verminderd. Er is in onze optiek nog maar één contract met een waarde van € 247.138,=, onrechtmatig. Hiermee blijft de RAV ruim onder de tolerantienorm.
2.2
Paragraaf onderhoud kapitaalsgoederen
Doel van het onderhoud is, kapitaalverlies te voorkomen en de gebouwen en installaties, in zodanige, (bouw) technische staat, te houden, dat de gebruiksmogelijkheden en/of huurinkomsten gewaarborgd zijn. Hiervoor is een meerjaren onderhoudsplanning opgesteld. De basis voor de meerjarenonderhoudsplanning betreft een conditiemeting van het gebouw. Op basis daarvan wordt de onderhoudsplanning gemaakt. Deze conditiemeting wordt door gecertificeerde inspecteurs uitgevoerd voor alle locaties, dit conform de NEN 2767. Hierbij maakt men gebruik van de elementencoderingen gebaseerd op de NL-SFB codering. De NL-SFB codering heeft zich in Nederland ontwikkeld tot de standaard op het gebied van elementgerichte classificaties en wordt veel toegepast bij meerjaren onderhoud. Deze gegevens zijn door Planon opgenomen in Planon Building Management. Dit is het softwarepakket dat gebruikt wordt voor de MJOP, en met de door Planon aangeleverde kengetallen verwerkt tot de Meer Jaren Onderhoud Planning. De MJOP is een richtlijn voor uitvoering van onderhoud met een raming van de kosten. Op basis van deze MJOP worden de jaarlijks opgenomen activiteiten uitgevoerd. We gebruiken als standaardnorm voor de mate en wijze van onderhoud, de waardering “goede conditie”. Jaarlijks worden nog een aantal zaken nagetrokken door de projectleider facilitaire zaken: 1.
Is de conditie zodanig dat uitvoering noodzakelijk is (dit is o.a. afhankelijk van de intensiteit van het gebruik en kan daardoor afwijken). Op basis van de bevindingen wordt het tijdstip, jaar van onderhoud, eventueel in de MJOP aangepast. 2. Zijn er activiteiten te combineren waardoor er voor het primaire proces maar 1 keer overlast is (b.v. schilderwerk en vervanging vloerbedekking in één keer, of als een verbouwing noodzakelijk is het planmatig onderhoud hiermee combineren). Op basis van deze bevindingen en overwegingen kan het MJOP eventueel ook worden aangepast. 3. Zijn er ontwikkelingen m.b.t. het gebouw waardoor uitvoering niet meer opportuun is (b.v. gaat een locatie verhuizen of wordt een locatie op termijn opgeheven). Op basis van deze bevindingen kan het MJOP eventueel ook worden aangepast. 4. Is het op basis van duurzaamheid verstandig om vervangingen vroegtijdig door te voeren. Op basis van deze bevindingen kan het MJOP eventueel ook worden aangepast. De gegevens in het MJOP moeten steeds worden aangevuld met gegevens vanuit de praktijk. Dit kan naar aanleiding van de jaarlijkse eigen visuele inspectie, en/of op basis van ervaringscijfers van daadwerkelijke uitvoering. Dit is een continu proces. De visuele inspectie conform de NEN 2767 wordt voor de panden in eigendom, elke 4 jaar herhaald. Deze externe inspectie kan ook aanpassingen in het MJOP tot gevolg hebben.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 13
EED (Energy Efficiency Directive) Conform Europese regelgeving zijn we verplicht Maatschappelijk Verantwoord te Ondernemen en een Duurzaamheid en Energiebeleid te hebben. Dit heeft tot gevolg dat we dit als een doorlopend thema meenemen in onze dagelijkse werkzaamheden. In 2022 heeft de groei van de organisatie ervoor gezorgd dat we nieuwe huisvesting hebben moeten realiseren. • In Tilburg is er een locatie bijgekomen voor het team Laag-Midden complexe Ambulancezorg. • In Wagenberg is er een steunpunt locatie bijgekomen voor de regio Oosterhout. • In Wijk & Aalburg is er een steunpunt locatie bijgekomen voor de regio Waalwijk. • In Den Bosch hebben we in de bestaande locatie een extra garage kunnen huren voor de extra uitbreidingen. 2.3
Paragraaf bedrijfsvoering
Hét Service Centrum Hét Servicecentrum verzorgt voor de GGD West-Brabant, de GGD Hart voor Brabant, de RAV Brabant Midden-West-Noord en de GGD Noord- en Oost-Gelderland een aantal ondersteunende diensten. De eerste drie organisaties delen de diensten financiën, salarisadministratie, DIV en ICT (met name beheer van het netwerk/systemen en de kantoorautomatisering). De GGD Noord- en Oost Gelderland deelt mee op het terrein van ICT. Deze samenwerking is geregeld in een overeenkomst ‘kosten voor gemene rekening’ die het risico van btw-heffing afdekt en waarvan de GGD Hart voor Brabant penvoerder is. Personeel Om het gat tussen het referentiekader Spreiding en Beschikbaarheid en de werkelijke paraatheid te dichten is het aantrekken en behouden van voldoende bevoegd en bekwaam personeel uiteraard een belangrijke organisatiedoelstelling. Om dit te realiseren zijn binnen de RAV, op basis van de doelstellingen zoals deze zijn geformuleerd in het meerjarenplan, diverse projecten gestart en vervolgd. Deze hebben er voor gezorgd dat we ook in 2022 een fors aantal indiensttredingen van zorgprofessionals hebben kunnen realiseren. Uiteraard blijft de krapte op de arbeidsmarkt van acute zorgmedewerkers voelbaar.
De projecten die een bijdrage leveren aan het beschikken over voldoende bevoegd en bekwaam personeel zijn zorgdifferentiatie, het zelf opleiden van personeel, het intensiveren van de ketensamenwerking en het bevorderen van de vitaliteit van onze medewerkers. Zorgdifferentiatie biedt niet alleen betere zorg op maat voor de patiënt, maar draagt ook bij aan efficiency van de inzet van personeel, het terugdringen van het personeelstekort en de mogelijkheid voor de medewerker om zich verder te ontwikkelen. Zorgdifferentiatie zie je binnen onze organisatie terug in de pilot verpleegkundig specialisten in het primair proces en in de uitbreiding van het laag- en midden complex ambulancevervoer. Het zelf verzorgen van een Verpleegkundige Vervolg Opleiding maakt het voor ons mogelijk om verpleegkundigen met een HBO-V achtergrond, samen met verpleegkundigen met een IC, CCU of SEH-specialisatie, op te leiden tot zelfstandig werkend ambulanceverpleegkundigen. Nu we ook zelf de opleiding tot ambulancechauffeur verzorgen kunnen we flexibel opleiden op maat. Door samenwerking met de ketenpartners kunnen stageplaatsen en duobanen worden gerealiseerd waardoor zorgprofessionals behouden blijven voor de acute zorg.
Naast deze projecten draagt het verder ontwikkelen van de strategische personeelsplanning bij aan een gerichte en effectieve manier om te sturen op de optimale bezetting van onze organisatie. Ook investeren we in pilots voor loopbaanpaden voor ambulancechauffeurs en is er een plan van aanpak opgesteld rondom het bevorderen van het werkgeluk en de vitaliteit van werknemers wat de komende jaren verder zal worden uitgerold om onze medewerkers te blijven binden en boeien. Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 14
Informatievoorziening/automatisering De RAV Brabant MWN voert taken uit binnen de zorgketen en de veiligheidsketen. De informatievoorziening en automatisering van de RAV is dan ook voornamelijk gericht op optimalisatie van de primaire processen binnen deze ketens. Voor netwerken, infrastructuur, kantoorautomatisering en het datawarehouse neemt de RAV diensten af van Hét Service Centrum(HSC). De automatisering in, op, van en naar de ambulance wordt binnen de eigen organisatie door VoertuigTechniek uitgevoerd en georganiseerd in samenwerking met diverse leveranciers. Op deze wijze wordt het toenemend belang van ICT in de primaire processen, informatieveiligheid en privacy optimaal geborgd. Wat betreft informatiebeveiliging & privacy was er ruime aandacht voor awareness middels periodieke artikelen op het intranet en een verplichte e-learning module. De RAV wil voldoen aan wet- en regelgeving op het gebied van informatie en informatie voorziening. De afgelopen jaren is veel aandacht gegaan naar het verbeteren van de informatiebeveiliging (NEN7510, NEN7513, NTA 7516), de privacy (WGBO, AVG) en aanverwante wet- en regelgeving.
In 2022 zijn tal van grotere en kleinere vernieuwingen gerealiseerd zoals het implementeren van verbeteringen aan het digitale ritformulier en de backoffice applicatie, ondersteuning aan de samenvoeging zorgmeldkamer B-vervoer en de inrichting van de Laag- en Middencomplexe Ambulancezorg en is de introductie van het patiënten portaal AZN op een haar na afgerond. Op het gebied van informatiegestuurd werken zijn er in 2022 weer flinke stappen gezet. Zo is het mogelijk om vanuit een teammanagementdashboard via de tool Nprinting direct stuurinformatie naar medewerkers (eindgebruikers) te sturen. Hieraan is in 2022 invulling gegeven met diverse geautomatiseerde rapportages. De doorontwikkeling van informatiegestuurd werken zal ook in de komende jaren tijd in beslag nemen. Daarnaast is er in samenwerking met de andere ambulancedienst en de GGD’en in Noord-Brabant een gezamenlijke applicatiearchitectuur opgesteld die het doorvoeren van wijzigen en het samenwerken moeten gaan vergemakkelijken. Deze applicatie is in 2022 uitgerold binnen de RAV Brabant MWN en wordt door de proceseigenaar ieder jaar gevalideerd. In het jaar 2022 is de start gemaakt om de organisatie dusdanig te gaan inrichten op IT-gebied, zodat we klaar zijn voor de toekomstige ontwikkelingen, die vanuit de overheid en keten op ons af gaan komen en hier flexibeler op in kunnen spelen.
Naast de continue aandacht voor informatiebeveiliging & privacy, de doorontwikkeling van dashboards & rapportages en het digitale ritformulier en nieuwe informatiebehoefte als gevolg van zorgdifferentiatie, mobiele zorg en zorgcoördinatie zal in 2023 de focus liggen op de vervanging van het navigatiesysteem, het implementeren van geautomatiseerde feedback vanuit twee ziekenhuizen. Daarnaast zal gewerkt worden aan informatiegestuurd werken, de implementatie van software ter ondersteuning van zorgevaluatiebegeleiding, optimaliseren, stabiliseren en professionaliseren van processen en domeinen en verdere inrichting van de afdeling Bedrijfsvoering waar informatiemanagement & ICT is ondergebracht. Organisatie De organisatie moet het werken van geschikte en gemotiveerde mensen aan processen en producten adequaat faciliteren. De structuur volgt de strategie van de organisatie en is dienend aan sturing en samenwerking. Een slagvaardig managementteam, ondersteund door een professionele staf, met onderscheidend leiderschap vormt daarbij de basis. Door aan deze voorwaarden te voldoen kan de RAV zich handhaven binnen het topsegment van de RAV-organisaties en de maatstafconcurrentie binnen de ambulancezorg het hoofd bieden.
Op basis van dit uitgangspunt ontwikkelt de organisatie zich op een aantal aspecten: zij kenmerkt zich door haar medewerkers te prikkelen, uit te dagen en verantwoordelijkheid te laten nemen voor de eigen ontwikkeling; er is ruimte voor innovatie; de organisatie is in control;
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 15
-
ontwikkeling van expertise vindt voornamelijk plaats door het zoeken van regionale en landelijke samenwerking. Het steeds meer samenwerken met ketenpartners sluit ook aan op de recente zorgvisie van Minister Kuipers.
Facilitaire zaken/huisvesting Facilitaire zaken richt zich op integrale beheersing van (en dienstverlening in en om) organisatiehuisvesting en –huishouding, ter ondersteuning van de gebruikers met ruimte, middelen, diensten en bescherming, resulterend in optimale productiviteit en kostenbeheersing voor de organisatie. De hoofdtaken op het facilitair terrein liggen voor de RAV bij: coördinatie (groot) onderhoud; documentmanagement, archief en postverwerking; ondersteunen van huisvestingsprojecten; ondersteunen inkoop en aanbesteding; inkoop en logistieke bevoorrading van verbruiksartikelen op alle locaties. Het huisvestingsbeleid van de RAV wordt materieel in hoge mate bepaald door het landelijk referentiekader. Daarnaast geldt voor huisvesting en de daarvan afgeleide kosten zoals energie, schoonmaak, (groot) onderhoud en huur dat dit moet worden gerealiseerd binnen de strakke budgetkaders c.q. normen van NZa en zorgverzekeraars. Vooral de zorgverzekeraars in hun rol van zorginkopers hanteren daarbij steeds vaker het instrument van de benchmark voor de bepaling van deze budgetkaders. Informatie/archiefbeheer Volgens de Archiefwet 1995 moet de RAV zijn informatiebeheer goed inrichten. Het doel is informatie zo te beheren dat deze duurzaam toegankelijk is, de bedrijfsvoering wordt ondersteund en de risico's beheerst zijn.
Eén keer in de twee jaar vindt er een toetsing plaats door de toezichthouder (stadsarchivaris gemeente ’s-Hertogenbosch) In de aanpak van het verbeteren van de informatiehuishouding is, door de uitvoering van het “Programma informatiehuishouding in control” in 2022, een grote stap gezet naar een digitaal informatie- en archiefbeheer dat op orde en in control is. De afgelopen drie jaar zijn er grote stappen gezet om het archief- en informatiebeheer op orde te brengen en te houden, zowel in papieren als in digitale vorm. Voor de papieren archieven geldt dat de laatste werkzaamheden worden uitgevoerd eind 2022 en 2023. De papieren archieven worden dan overgedragen aan de betrokken archiefinstellingen (Stadsarchief ’s-Hertogenbosch en Stadsarchief Breda). Voor de digitale informatie is het “Programma informatiehuishouding in control” opgestart. Het “Programma informatiehuishouding in control” bestaat uit 4 projecten: Veilig opslaan, delen en archiveren in relevante applicaties door iedere medewerker, Slim (o)verhuizen van netwerkschijven naar M365 applicaties, Veiligstellen hotspot Corona informatie en bestanden, Herstarten archiveringsproces. Het programma vormt dus de basis voor het op orde brengen en houden van het archief- en informatiebeheer, de awareness voor het informatiebeheer en het kwaliteitsmanagement op dit gebied.
Het programma en de daaruit voortkomende actiepunten vormen de basis om de kwaliteit van het archief- en informatiebeheer continue te borgen. Hierdoor worden de mogelijke risico’s en tekortkomingen in het archief- en informatiebeheer zoveel mogelijk beperkt. De GGD Hart voor Brabant, GGD West-Brabant en de Regionale Ambulance Voorziening Brabant Midden-West-Noord kunnen hierdoor op een zorgvuldige wijze bewijs en verantwoordingen afleggen en voldoen aan de eisen die gesteld worden vanuit De Archiefwet en de Algemene Verordening Gegevensbescherming.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 16
Financiën Een van de hoofdverantwoordelijkheden van dit onderwerp is de “planning & control” met als taak het verzorgen van de verschillende informatieproducten inclusief analyse en advisering. Een andere verantwoordelijkheid is die voor de financiële administratie. Taken zijn dan onder meer het inrichten van de administratie (voldoen aan eisen BBV en behoefte organisatie) en het verwerken van de financiële mutaties. Ook Treasury valt onder de verantwoordelijkheden van Financiën. Taken zijn onder andere het (mede) opstellen van het Treasurystatuut, het daaraan uitvoering geven en daarover in het hoofdstuk Financiën rapporteren.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 17
2.4
Paragraaf personeel
Personeel op het niveau van de gehele organisatie
Instroom aantal personen Personeel in loondienst incl. leerlingen BBL Zelfstandige (geen gezagsverhouding zoals DGA) Ingehuurd personeel (uitzendkrachten) Stagiaires Vrijwilligers Totaal - waarvan zorgverleners*
Uitstroom aantal personen
Instroom aantal fte 91 0 14 13 0 118 102
81,48 0 11,78 13 0 106,26 92,05
Uitstroom aantal fte 42 0 12 15 0 69 47
Aantal personen per aantal fte per 31-12-2022 31-12-2022
34,09 0 6,92 15 0 56,01 36,43
716 0 22 6 0 744 658
623,09 0 17,44 6 0 646,53 577,48
* onder zorgverlener wordt ook verstaan een stagiaire of assistente die medische handelingen mag verrichten
Verhouding cliëntgebonden personeel en niet-cliëntgebonden personeel: splitsing in MW en Bn
Percentage totaal MWN % 88,44 11,56
Cliëntgebonden personeel Niet-cliëntgebonden personeel
Verdeling personeel naar financieringsstroom (de organisatie geeft een schatting van de verdeling van personeel naar financieringsstroom Percentage fte totaal personeel
Percentage 100
Nadere specificaties per regio BN/MW
Nadere specificaties Ambulanceverpleegkundige VS/PA Bachelor Medisch Hulpverlening Ambulancechauffeur Zorgambulanceverpleegkundige Zorgambulancechauffeur Verpleegkundig centralist MKA Niet-verpleegkundig centralist MKA Overige
Totaal MWN aantal 262 15 22 223 45 32 49 10 86
Totaal MWN fte 220,69 13,39 20,83 208,58 34,49 30,03 37,1 8,94 72,48
Aantal werkzame personen per 31-12-2022 MW Aantal fte 31-12-2022 MW 170 146,48 9 8,22 11 10,66 140 131,33 32 24,56 22 20,75 25 18,28 10 8,94 54,61 46,02
Totaal 6,08%
MW 6,31%
Aantal werkzame personen per 31-12-2022 BN 92 6 11 83 13 10 24 0 31,39
Aantal fte op 31-12-2022 BN 74,21 5,17 10,17 77,25 9,93 9,28 18,82 0 26,46
Verzuim personeel (exclusief zwangerschap)
Verzuim Verzuim totaal personeel in loondienst
BN 6,01%
Afdeling HR 2,27%
Afdeling Financien 2,23%
Bureau ZIO 3,70%
Bedrijfson Staf dersteunin Directie 6,07% 0,00%
Vacatures
Personeel Alle soorten vacatures (staf & ondersteuning) Cliëntgebonden functies
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
Totaal aantal vacatures per 31-12-2022 17 10
Waarvan moeilijk vervulbaar 4 1
pagina 18
2.5
Paragraaf financiering
2.5.1
Treasurystatuut
De GR RAV Brabant MWN heeft een treasurystatuut. Schatkistbankieren Eind 2013 is het zogenaamde schatkistbankieren ingevoerd. Dit betekent dat publiekrechtelijke lichamen geen overtollige middelen (banktegoeden) mogen aanhouden, maar verplicht zijn deze in de schatkist te storten. In hoofdstuk 5 wordt dit nader toegelicht. 2.5.2
Risicobeheer
Kasgeldlimiet De toegestane kasgeldlimiet bedraagt 8,2% van de jaarbegroting 2022 (€ 6.346.000). Op basis van het verschil tussen de vlottende schulden en de vlottende middelen (€ 2.345.000) blijft de RAV binnen de toegestane kasgeldlimiet. Renterisico vaste schulden (zie bijlage 3: staat van langlopende leningen) De renterisiconorm is vastgesteld op 20% van het begrotingstotaal 2022 (wet Fido). Dit resulteert in een renterisiconorm van € 15.492.000. De reguliere aflossing voor 2022 en de komende jaren is geraamd op € 1.600.000. De RAV blijft hiermee ruim binnen de renterisiconorm. 2.5.3
Vermogensstructuur en financiering
De RAV Brabant MWN streeft ernaar om de vaste activa te financieren met lang beschikbaar vermogen. Het werkkapitaal wordt indien nodig gefinancierd met kort vreemd vermogen. Ultimo 2022 worden de vaste activa als volgt gefinancierd.
in € 1000 Boekwaarde
Boekwaarde
per 31-12-2022
per 31-12-2021
22.211
22.612
-401
Eigen vermogen
14.293
14.180
113
Voorzieningen
2.563
1.936
627
Langlopende schulden
7.700
9.300
-1.600
Financiering op lange termijn
24.557
25.417
-860
Materiele vaste activa
Verschil
Financiering
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 19
2.6
Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing
2.6.1
Beleid omtrent weerstandsvermogen en financiering
Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen: ▪ De weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de GR RAV Brabant MWN beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken, zijnde de reserves en voorzieningen; ▪ Alle risico’s waarvoor geen maatregelen zijn genomen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie. De paragraaf Risico’s brengt in beeld wat de belangrijke risico’s zijn en hoe we daarmee omgaan. Daarbij richten we ons op zowel de uitgaven- als de inkomstenkant. De stand van de reserves (eind 2021) is voldoende voor de dekking van de in paragraaf 2.6.4 benoemde en gekwantificeerde risico’s. 2.6.2 Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit van de RAV Brabant MWN bestaat uit:
in € 1000 Boekwaarde
Boekwaarde
per 31-12-2022
per 31-12-2021
Algemene reserve Bestemmingsreserves RAK
902
902
12.013
11.524
415
523
742
742
221
489
14.293
14.180
Bestemmingsreserve onderhoud locaties Bestemmingsreserve reorganisatie Gerealiseerd resultaat Totaal
2.6.3. Kengetallen De hieronder vermelde kengetallen geven een eenvoudig inzicht in de financiële positie van de RAV Brabant Midden-West-Noord. Kengetallen
2022
2021
Rentabliteit
0,6%
1,2%
Liquiditeit
1,12
1,21
Solvabiliteit
0,33
0,30
Debt Service Coverage Ratio
1,91
2,15
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 20
2.6.4. Inventarisatie van de risico’s De meest significante risico’s worden benoemd. De significante risico’s, vaak ook met een financiële impact, worden gesignaleerd door gesprekken vanuit Control met de portefeuillehouders in de organisatie. Verder is er vanaf 2019 een BCM (Business Continuity Management) beleid, waarbij de processen binnen de RAV worden doorlopen en risico’s en acties worden benoemd. Binnen de planning & control cyclus houden we de vinger aan de pols en treffen we maatregelen bij financiële knelpunten. We informeren het bestuur daarover via de bestuursrapportages. Op een moment dat de RAV een risico loopt dat we niet binnen de reguliere begroting kunnen opvangen moeten we de reserves aanspreken of moeten deze als buffer dienen.
Budgettering NZa, lager dan de werkelijke kosten De ambulanceopbrengsten worden verkregen via budget van het ministerie van VWS. Ambulancezorg Nederland onderhandelt samen met zorgverzekeraars Nederland met NZa over het budget indien dit op een bepaald onderdeel niet toereikend is. In 2019 was daar sprake van, mede door de loonontwikkeling binnen de ambulancesector (flinke loonstijging vanwege de nieuwe CAO/door FWG worden daarnaast nog de salarissen van de ambulanceverpleegkundigen hoger ingeschaald). Het was dan ook de vraag of dit in de toekomst volledig gedekt gaat worden door NZa, want de toename moet ook passen binnen het macro budget van VWS, dat beschikbaar is voor ambulancezorg. In 2020 is er door NZa boekenonderzoek verricht naar de werkelijke loonkosten en de overige personeelslasten. Dit heeft erin geresulteerd dat NZa deze budgetten vanaf 2021 heeft opgehoogd. Dit betekent dat het risico dat in 2019 was geraamd op ca 3,7 miljoen gereduceerd kan worden tot nihil. Prestatiecontract Landelijk is door zorgverzekeraars afgesproken dat de laatste 2,5% van het initieel toegekende budget voor spreiding en beschikbaarheid (maximaal ca. € 1.100.000) afhankelijk wordt gesteld van vooraf overeengekomen prestaties. Het te realiseren percentage A1-overschrijdingen is landelijk de belangrijkste prestatie-indicator met 1,25% van de maximale korting van 2,5%.
Voor de overige 1,25% worden per budgetjaar lokaal afspraken gemaakt. De kans dat de RAV deze lokaal overeengekomen prestatieafspraken niet behaalt is erg klein. Er worden haalbare afspraken gemaakt waarop de RAV invloed Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 21
heeft om ze ook te kunnen realiseren. In de begroting wordt voortaan rekening gehouden met mogelijke kortingen. ICT De afhankelijkheid van ICT kan de continuïteit van de bedrijfsvoering in gevaar brengen. Door het steeds opener karakter van de ICT stijgt het risico van het gebruik van privacygevoelige informatie. Ook stellen de overheid en de ketenpartners hogere veiligheidseisen; de data moet voldoende beveiligd zijn. Daarnaast moet de RAV met ingang van 2018 voldoen aan de NEN-normering voor de zorg en aan accountantseisen. Technisch hebben we al veel geregeld, want sinds 2018 zijn we voor de NEN 7510 norm gecertificeerd. Het informatiebeveiligingsmanagementsysteem (ISMS) Van het HSC is ingericht en gecertificeerd. Daarnaast zijn er afspraken tussen HSC en RAV gemaakt, waarin o.a. de continuïteit van het bedrijfsproces met betrekking tot ICT is opgenomen. Persoonlijk levensfasebudget uren Het Persoonlijk Levensfasebudget (PLB) is een voorziening ten behoeve van het bevorderen van de duurzame inzetbaarheid van de werknemer gedurende de loopbaan. Het PLB biedt de werknemer de mogelijkheid een evenwichtige balans te vinden tussen werk en privé. De opgebouwde uren worden volledig als verplichting op de balans gezet. Tijdspaarregeling Medio 2021 is landelijk de tijdspaarregeling overeengekomen met de Vakbonden.
De werknemer wordt in de gelegenheid gesteld om tijd te sparen, om die gespaarde tijd later tijdens de gehele loopbaan naar eigen wens als doorbetaalde tijd op te kunnen nemen. Dit draagt bij aan een goede balans tussen werken en privé. In 2021 is er hiervan nog minimaal gebruik van gemaakt. Bij AZN wordt nog onderzocht of de verplichting die gaat ontstaan aan de medewerkers landelijk wordt opgenomen, of dat dit bij de afzonderlijke RAV’s blijft. Indien deze verplichting bij de RAV Brabant MWN niet op de balans verantwoord kan worden vanwege de BBV regels en het landelijk niet wordt opgenomen, dan wordt deze in deze risicoparagraaf ingeschat en benoemd. Vanaf 2022 wordt vooralsnog de verplichting op de balans opgenomen. De conclusie is dat gezien de genoemde risico’s het weerstandsvermogen voldoende is om de risico’s op te vangen.
2.7
Beleidsindicatoren
Taakveld 1 0. Bestuur en ondersteuning 2 0. Bestuur en ondersteuning 3 0. Bestuur en ondersteuning
Naam Indicator Eenheid
Formatie Fte per 1.000 inwoners Bezetting Fte per 1.000 inwoners Apparaatskosten kosten per inwoner kosten als % van totale loonsom + 4 0. Bestuur en ondersteuning Externe inhuur totale kosten inhuur externen 5 0. Bestuur en ondersteuning Overhead % van totale lasten
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
Realisatie
€
0,339 0,355 5,25 6,87% 14,39%
pagina 22
Voertuigcapaciteit Regionale Ambulancevoorziening Capaciteit
Antwoordcategorie Aantal per 31-12-2022
Standplaatsen Aantal Rapid responder Totaal aantal ambulances Ambulances naar soort -Ambulance -Zorgambulances
13 10 76 63 13
Melding geweld jegens medewerkers
Agressiegerelateerde incidenten jegens de eigen medewerkers
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
Aantal einde verslagjaar 2022 21
pagina 23
JAARREKENING
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 24
3
GRONDSLAGEN
3.1
Algemene grondslagen
In de jaarrekening zijn de volgende organisatorische afdelingen opgenomen: ▪ Meldkamer Brabant-Noord; ▪ Meldkamer Midden- en West-Brabant; ▪ Regionale Ambulancevoorziening Brabant-Noord; ▪ Regionale Ambulancevoorziening Midden- en West-Brabant; ▪ Overige activiteiten. We maakten de jaarrekening op basis van de voorschriften van het BBV. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, nemen we de activa en passiva op tegen nominale waarden. De baten en lasten rekenen we toe aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten nemen we slechts op voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, nemen we in acht als ze voor het opmaken van de jaarrekening bekend werden. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume treffen we geen voorziening of nemen we op andere wijze een verplichting op bijvoorbeeld bij componenten zoals overlopende vakantiegeld- en verlofaanspraken. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming: vier jaar. Bij (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld door reorganisaties) moet wel een verplichting opgenomen worden. Boekjaar is gelijk aan balansjaar.
3.2
Specifieke grondslagen van waardering
Materiële vaste activa De materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de historische kostprijs, respectievelijk vervaardigingsprijs, verminderd met de lineaire afschrijvingen berekend op basis van de verwachte economische gebruiksduur, alsmede verminderd met eventuele bijdragen en subsidies van derden. De historische kostprijs omvat de verkrijgingsprijs, zijnde de inkoopprijs en bijkomende kosten. De afschrijvingstermijnen zijn: • Grond en terreinen: geen afschrijving • Startkosten, bouwrente en stichtingskosten: 40 jaar • Bedrijfsgebouwen: 50 jaar • Verbouwingen bedrijfsgebouwen: 20 jaar • Overige installaties in bedrijfsgebouwen: 20 jaar • Bedrijfsauto’s: 5 jaar • Ambulances: 5 jaar • Medisch instrumentarium levensduur: 5 jaar • Medisch instrumentarium levensduur: 10 jaar • Inventarisgoederen: 10 jaar (inclusief bedrijfsinstallaties met economische levensduur van 10 jaar) • Opleidingsmateriaal: 5 jaar • Telefonie en communicatie: 5 jaar • Automatiseringsapparatuur: 3 jaar • Programmatuur: 3 jaar • Automatiseringsprojecten: 3 jaar (economische levensduur)
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 25
Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan gemeenschappelijke regelingen en overige verbonden partijen, overige leningen u/g zijn, tenzij hierna anders is vermeld, opgenomen tegen nominale waarde. De deelnemingen worden gewaardeerd op verkrijgingsprijs. Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde onder aftrek van een voorziening voor verwachte oninbaarheid. Liquide middelen Indien niet anders vermeld, staan de liquide middelen tegen nominale waarde gewaardeerd en ter vrije beschikking. Eigen vermogen Onder het eigen vermogen zijn opgenomen de bestemmingsreserves (reserve onderhoud locaties, reserve aanvaardbare kosten (RAK) en reserve reorganisatie) en de algemene reserve. De RAK worden gevormd uit het verschil tussen het wettelijk budget aanvaardbare kosten en de werkelijke kosten van de ambulancedienst. Voorzieningen De voorzieningen worden tegen nominale waarde gewaardeerd.
Langlopende schulden De langlopende schulden worden tegen nominale waarde gewaardeerd verminderd met de gedane aflossing. Vlottende passiva De post vlottende passiva wordt gewaardeerd tegen nominale waarde.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 26
4
BALANS PER 31 DECEMBER 2022 (na resultaatbestemming)
(in duizenden euro's)
31-12-2022
31-12-2021
Activa Vaste Activa Materiële vaste activa Financiële activa
22.211 0
22.612 0 22.211
Vlottende Activa Voorraden Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Liquide middelen Overlopende activa
22.612
139
0
19.702
20.018
144 1.661
143 4.093
Totaal activa
21.646
24.254
43.857
46.866
Passiva Eigen Vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserve aanvaardbare kosten Bestemmingsreserves Resultaat
902 12.013 1.157 221
902 11.524 1.265 489 14.293
14.180
Voorzieningen
2.563
1.936
Langlopende Schulden Binnenlandse banken en overige financiële instellingen
7.700
9.300
Vlottende Passiva Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar
6.002
5.577
Overlopende passiva Financieringsoverschot-tekort
1.733 11.565
7.726 8.146
Totaal Passiva
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
19.301
21.450
43.857
46.866
pagina 27
5
TOELICHTING OP DE BALANS PER 31 DECEMBER 2022
(alle bedragen x € 1.000)
5.1
Activa
5.1.1
Vaste activa
Materiële vaste activa De materiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen:
in € 1000 Boekwaarde
Boekwaarde
per 31-12-2022
per 31-12-2021
Investering met economisch nut
22.211
22.612
Totaal
22.211
22.612
De investeringen met een economisch nut kunnen als volgt worden onderverdeeld:
in € 1000 Boekwaarde
Boekwaarde
per 31-12-2022
per 31-12-2021
Grond/terreinen
2.526
2.526
Bedrijfsgebouwen
13.235
13.606
Inventarissen
2.152
2.445
Vervoersmiddelen
4.027
3.708
270
326
22.211
22.612
Overige materiele vaste activa Totaal
Conform BBV regels mag er gecomprimeerd gepresenteerd worden in de jaarrekening, vanaf 2017 is dit doorgevoerd. In het overzicht hieronder staat het verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met een economisch nut: in € 1000 Boekwaarde 31-12-2021
Desinves- Afschrijteringen vingen
Investeringen
Afwaarderingen
Boekwaarde 31-12-2022
Grond/terreinen
2.526
0
0
0
0
2.526
Bedrijfsgebouwen
13.606
138
0
508
0
13.235
Inventarissen
2.445
134
0
428
0
2.152
Vervoersmiddelen
3.708
2.002
35
1.647
0
4.027
326
97
0
152
0
270
22.612
2.369
35
2.735
0
22.211
Overige Materiele vaste activa Totaal
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 28
Onder bijdragen van derden zijn de bijdragen van derden opgenomen die direct gerelateerd zijn aan de investering. Bijdragen van derden zijn niet van toepassing in 2022. Onder de afwaarderingen staan de afwaarderingen vermeld wegens duurzame waardeverminderingen. De afschrijvingsmethode die gehanteerd wordt betreft lineaire afschrijving. De RAV kent enkel materiële vaste activa met economisch nut. Ze hebben een economisch nut als ze verhandelbaar zijn (er een markt voor is) en/of als ze kunnen bijdragen aan het genereren van middelen. De belangrijkste in het boekjaar gedane investeringen staan in dit overzicht:
in € 1.000 Beschikbaar gesteld krediet na Werkelijk begrotingswijziging besteed in 2022 Gebouwen/ verbouwingen/ bedrijfsinstallaties
325
138
(Medisch) Inventaris / opleidingsmateriaal/ automatisering
1.525
230
850
0
Wagenpark
2.224
2.002
Totaal
4.924
2.369
Kleding
Bedrijfsgebouwen/verbouwingen/bedrijfsinstallaties De onderschrijding is ontstaan doordat er een groter bedrag voor onvoorziene uitgaven begroot was dan er in 2022 nodig is geweest. (Medisch) Inventaris / opleidings- materiaal/ automatisering In het beschikbaar gestelde krediet is rekening gehouden met een uitgave voor voor beademingsmachines ad 1.150 maar in 2022 is dit niet noodzakelijk geweest. Kleding De verwachting was dat dit project in 2022 afgerond zou zijn en dat de nieuwe kleding aangepast zou worden. Het project is vertraagd en zal in 2023 uitgerold worden. Wagenpark Er is een onderschrijding ontstaan doordat er 3 ambulances minder aangeschaft zijn dan was voorzien en de aanschaf van de Rapids doorgeschoven is naar 2023. De aanbesteding hiervan is reeds gestart.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 29
5.1.2
Vlottende activa
Voorraden De in de balans opgenomen voorraad. Boekwaarde
Boekwaarde
per 31-12-2022
per 31-12-2021
Voorraden
139
-
Totaal
139
-
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De vorderingen worden als volgt gespecificeerd: in € 1000 Boekwaarde
Voorziening oninbaarheid
31-12-2022 Debiteuren overig Vorderingen openbaar lichaam Overige vorderingen
Balanswaarde
Balans-waarde
31-12-2022
31-12-2021
11.309
-280
11.029
6.402
293
293
2
0 0
2
30 450
Uitzettingen in Rijks schatkist met rentetypische looptijd < 1 jaar
8.378
0
8.378
13.137
Totaal
19.982
-280
19.702
20.019
Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met rentetypische looptijd <1 jaar Kwartaal 1
Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
Op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
€
151.545
€
190.618
€
187.851
€
143.121
Drempelbedrag
€
1.552.660
€
1.552.660
€
1.552.660
€
1.552.660
Ruimte onder het drempelbedrag
€
1.401.115
€
1.362.042
€
1.364.809
€
1.409.539
Overschrijding van het drempelbedrag
€
-
€
-
€
-
€
-
Het is toegestaan een bedrag aan overtollige middelen buiten de schatkist aan te houden. De hoogte van het drempelbedrag hangt af van de omvang van de begroting. De drempel is gelijk aan 2,0% van het begrotingstotaal indien het begrotingstotaal lager is dan € 500 miljoen, waarbij het drempelbedrag minimaal € 1 miljoen bedraagt. Indien het begrotingstotaal hoger is dan € 500 miljoen is de drempel gelijk aan € 10 miljoen plus 0,2% van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat. De drempel is nooit lager dan € 1 miljoen. Het drempelbedrag bedraagt € 1.553.000 (2% van een begrotingstotaal van € 77.633.000). Gemiddeld heeft er per kwartaal geen overschrijding van het drempelbedrag plaatsgevonden.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 30
Liquide middelen De liquide middelen worden als volgt gespecificeerd: in € 1000 Boekwaarde
Boekwaarde
31-12-2022
31-12-2021
Kassaldi
4
4
Banksaldi
140
139
Totaal
144
142
Overlopende activa De overlopende activa betreffen alle overige nog te ontvangen- en vooruitbetaalde bedragen en kunnen als volgt worden gespecificeerd:
in € 1000 Boekwaarde 31-12-2022 Voorschotten
Boekwaarde 31-12-2021
39
37
Nog te factureren omzet
1.097
3.614
Vooruitbetaalde bedragen
526
441
1.661
4.093
Totaal
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 31
5.2
Passiva
5.2.1
Vaste passiva
Eigen vermogen Het eigen vermogen is als volgt gespecificeerd:
Algemene reserves Algemene bedrijfsreserve
A*
B*
C*
D*
E*
1000 €
1000 €
€
€
1000 €
902
(I)
902
Bestemmingsreserves Onderhoud locaties Res. aanvaardbare kosten MKA BN Res. aanvaardbare kosten MKA MWB Res. aanvaardbare kosten RAV BN Res. aanvaardbare kosten RAV MWB Res. reorganisatie
523 159 1.600 4.411 5.355
-107 80 232 514 -337
(I)
(I) (I) (I) (I)
742
742
Resultaat 2022 Totaal eigen vermogen
416 239 1.832 4.925 5.019
221 13.690
489
-107
14.293
A) B) C) D)
Het saldo aan het begin van het begrotingsjaar 2022 De toevoeging of onttrekking uit hoofde van het voorgaande boekjaar De toevoeging of onttrekking bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening De vermindering in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd E) Het saldo aan het einde van het begrotingsjaar 2022 (I) = Incidenteel (S) = Structureel Een gespecificeerd overzicht van de reserves is opgenomen in bijlage 2: “Staat van reserves en voorzieningen”. Bestemmingsreserves Reserve aanvaardbare kosten (RAK) De RAK wordt gevormd uit het verschil tussen het wettelijk budget aanvaardbare kosten en de werkelijke kosten van de MKA en de RAV. De RAK wordt gebruikt als schommelfonds om effecten door de jaren heen op te vangen. Reserve reorganisatie Deze reserve is gevormd om de kosten te dekken die voortvloeien uit de landelijke en/of regionale ontwikkelingen die directe gevolgen hebben voor de RAV-organisatie c.q. bedrijfsvoering. De belangrijkste ontwikkeling waar nu al rekening mee moet worden gehouden is de landelijke opschaling van de gemeenschappelijke meldkamers van 25 naar 10. Reserve onderhoud locaties Deze reserve is gevormd om de kosten te dekken van huisvesting gerelateerde kosten als ook onderhoud. Er worden b.v. groot schilderwerk en vervanging dak uit betaald.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 32
Voorzieningen Het verloop van de voorzieningen in 2022 is als volgt: in € 1000 Boekwaarde 31-12-2021 Voorziening verlofsaldi
Vrijval Aan-wending
Boekwaarde 31-12-2022
1.936
596
2.532
0
31
31
1.936
627
Voorziening verlofsparen Totaal
Toevoeging
0
0
2.563
In de kolom Vrijval staan de bedragen die vrijvallen ten gunste van de rekening van baten en lasten. Alle toevoegingen en aanwendingen van de voorzieningen lopen via de exploitatie. Voorziening verlofsaldi Met ingang van 2013 worden er PLB- (Persoonlijk Levensfase Budget) uren opgebouwd, het aantal opgebouwde uren verjaart niet. Alle niet opgenomen PLB uren zijn opgenomen in de voorziening. Voorziening verlofsparen Met ingang van 2022 is er conform de CAO de tijdspaarregeling. Op basis van deze regeling kan er vanuit diverse bronnen tijd worden gespaard. Binnen de RAV wordt er nog beperkt gebruik gemaakt van deze regeling, de gespaarde uren zijn opgenomen in de voorziening. Langlopende schulden Het verloop van de vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer betreft een schuld aan binnenlandse banken en is als volgt: Opgenomen leningen € Boekwaarde 31-12-2021 Opgenomen leningen 2022 Aflossingen 2022
9.300.000 0 1.600.000
Boekwaarde 31-12-2022
7.700.000
De rentelast van alle vaste schulden voor het begrotingsjaar bedraagt: € 8.899,=.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 33
5.2.2
Vlottende passiva
Onder de vlottende passiva is opgenomen: Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar. Het verloop van de kortlopende schulden is als volgt: Boekwaarde
Boekwaarde
31-12-2022
31-12-2021
6.002
5.524
0
53
6.002
5.577
Boekwaarde
Boekwaarde
31-12-2022
31-12-2021
13.299
15.865
0
8
13.299
15.872
Crediteuren RC verhoudingen met niet financiele instellingen Totaal
Het verloop van de overlopende passiva is als volgt: in € 1000
Opgebouwde verplichtingen die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen Overige vooruitontvangen bedragen die ten baste van het volgende begrotingsjaar komen Totaal
In de bovenstaande tabel is het financieringstekort/-overschot opgenomen als een opgebouwde verplichting die in een volgend begrotingjaar tot betaling komt. Financieringstekort/-overschot Het financieringstekort/-overschot betreft het verschil tussen het wettelijk budget aanvaardbare kosten en de ontvangen voorschotten en in rekening gebrachte vergoedingen voor ambulancediensten en –verrichtingen ter dekking van het budget. Nog in tarieven te verrekenen:
MKA/RAV Brabant Noord
2022
2021
2020
2019
Saldo per begin boekjaar RAV correctie nacalc. Nittv Financieringsverschil boekjaar RAV Terugbetaling zorgverzekeraars incl MKA
1.565.662 344.513 3.576.018
-643.427
-498.691
Saldo per 31-12-2022
5.486.193
-643.427
-498.691
-
2020
2019
MKA/RAV Midden West Brabant Saldo per begin boekjaar RAV correctie nacalc. Nittv Financieringsverschil boekjaar RAV Terugbetaling zorgverzekeraars incl MKA
6.498.791 -1.116.357
-2.702.645
-2.053.381
Saldo per 31-12-2022
11.962.741
-2.702.645
-2.053.381
Totaal 1.565.662 5.662 344.513 2.433.900
6.580.307
4.349.737
Totaal 6.580.307 8.846 6.498.791 -5.872.383
-
7.215.561
In totaliteit bedraagt het financieringsoverschot voor de gehele RAV € 11.565.298 In bovenstaand rapport wordt het financieringsverschil in beeld gebracht. Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 34
Met het financieringsverschil boekjaar wordt aangegeven wat we over het lopend jaar moeten gaan terugbetalen. Tevens wordt aangegeven wat er is terugbetaald in het lopende jaar. Het saldo per 31 december 2022 is het totaalbedrag wat nog terugbetaald moet worden aan de zorgverzekeraar.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 35
6
NIET IN DE BALANS OPGENOMEN VERPLICHTINGEN
Door de RAV zijn langlopende verplichtingen aangegaan voor een jaarbedrag van € 953.404 en een totaalbedrag van € 12.997.342.
Niet uit de balans blijkende verplichtingen 2022 Huurcontract bij de post: Bergen op Zoom Berlicum Den Bosch Etten-Leur Genderen Gilze Grave/Velp Haps Breda Noord, Hoeksteen Breda, Minervum 7160-A Breda, minervum 7156 Hoogerheide Mill/St.Hubert Moerdijk/Zevenbergen Oisterwijk Raamsdonksveer R'daal-Noord Tilburg-Noord Tilburg-Pallasstraat Tilburg-Zuid Tilburg- Jules de Beerstraat Veghel Vlijmen Waalwijk Wagenberg Wijk & Aalburg Zundert
looptijd
jaren tm einde looptijd
jaarbedrag
huurcontract 30-6-2027 1-9-2023 31-12-2055 30-6-2024
huur verplichting 92.716 416.839 11.220 7.470 135.045 3.614.389 21.805 32.618
30-6-2023 31-12-2028 31-12-2035 31-8-2026 30-12-2024 31-8-2024 31-5-2024 1-1-2024 8-6-2026 1-1-2100 1-5-2024 31-12-2026 31-12-2032 31-12-2024 31-12-2032 28-2-2027 1-1-2100 1-1-2100 15-10-2031 14-4-2025 31-8-2027 31-12-2024
11.879 22.547 57.341 53.576 12.991 14.691 7.195 11.121 31.590 13.800 5.536 16.294 2.425 20.454 1.767 130.000 35.526
opdracht verstrekt: aanschaf 15 ambulances april /mei 2023 aanschaf 6 ambulances Bus okt/nov 2023 aanschaf 16 ambulances dec 2023 Ortec: ingang 1 sept 2022 31-8-2026 totaal
102.705 21.780 25.740 16.500
5.858 135.342 745.752 196.396 12.991 14.691 10.172 5.560 108.530 3.450 7.371 65.177 24.259 20.454 17.684 650.000 35.526 0 902.960 49.766 120.096 33.001
77.160
2.179.580 969.210 2.329.348 282.850
1-1-2023 4,5 0,7 33,0 1,5 0,5 6,0 13,0 3,7 1,0 1,0 1,4 0,5 3,4 0,3 1,3 4,0 10,0 1,0 10,0 5,0 1,0 8,8 2,3 4,7 2,0
3,7
953.404 12.997.342
Indien er een einddatum genoemd wordt dan geldt de opzegtermijn vanaf die datum. Tenzij er 1-1-2100 staat, dit betekent "onbepaalde tijd" met in achtnemening van de opzegtermijn. Bij locaties met looptijd 1-1-2100 is dan ook alleen de opzegtermijn als verplichting meegenomen.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 36
7
OVERZICHT VAN BATEN EN LASTEN OVER 2022
Baten en lasten
(in duizenden euro's) Begroting 2022 Lasten
Realisatie 2022
Baten
Saldo
Lasten
Realisatie 2021
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Volksgezondheid/Ambulancezorg
68.082
77.462
9.380
69.408
79.092
9.684
63.575
73.077
9.502
Overhead
9.380
0
-9.380
9.571
0
-9.571
9.060
0
-9.060
0
0
0
0
0
0
0
0
0
77.462
77.462
0
78.979
79.092
113
72.635
73.077
443
0
172
172
0
107
107
0
47
47
77.462
77.634
172
78.979
79.199
221
72.635
73.124
489
Vennootschapsbelasting Saldo van baten en lasten Toevoeging/onttrekking reserves Totaal resultaat
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 37
8
TOELICHTING OP OVERZICHT VAN BATEN EN LASTEN 2022 Realisatie 2022 1.000
Begroting na wijziging 2022 € 1.000
Bedrijfsopbrengsten Opbrengsten uit Tarieven Overige Opbrengsten Aanwending Voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten
72.409 6.683 0 79.092
73.611 3.850 0 77.462
71.498 3.628 0 75.126
Bedrijfslasten Salarissen en Sociale Lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel Derden Overige Personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Toevoeging Voorzieningen Overige Bedrijfskosten Kosten Hét Service Centrum/GGD Som der bedrijfslasten
50.713 5.727 3.739 3.104 2.735 2.144 627 8.575 1.572 78.935
51.778 3.122 3.191 3.518 2.911 2.136 330 8.738 1.661 77.387
50.738 2.928 2.046 4.170 3.600 2.074 150 7.917 1.631 75.254
157
75
-128
Financiële baten en lasten
-44
-76
-130
GEREALISEERD TOTAAL SALDO VAN BATEN EN LASTEN
113
0
-258
Mutatie algemene reserve Mutatie bestemmingsreserve huisvesting Mutatie reserve aanvaardbare kosten
0 -107 0
0 -172 0
0 -258 0
-107
-172
-258
221
172
0
€
GEREALISEERD RESULTAAT
Begroting voor wijziging €
1.000
Voorgesteld wordt om het gerealiseerde resultaat van € 220.797,= te bestemmen/onttrekken zoals aangegeven bij de resultaatbestemming. Belangrijke verschillen, tussen de realisatie en de begroting na wijziging, krijgen een toelichting. (I = incidenteel, S = structureel)
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 38
Financiële gang van zaken in 2022 De specificatie van de Baten: in € 1000 Realisatie 2022
Begroting
Begroting
na wijziging
voor wijziging
Verschil
2022
Gefactureerde opbrengsten
79.252
Mutatie financierings-overschot/tekort
-6.843
Opbrengsten uit Tarieven
72.409
73.611
71.498
-1.203
Overige Opbrengsten
6.683
3.850
3.628
2.833
Vrijval Voorzieningen
0
Totaal
79.092
73.611
71.498
5.640 -6.843
0 77.462
75.126
1.630
Wettelijk aanvaardbaar budget 2022 De onderschrijding van -€ 1.203.000 ten opzichte van de begroting wordt voornamelijk veroorzaakt door: • • • • • • • •
minder budget paraatheid - € 448.000 (I); minder budget voor de vrije marge ad - € 992.000 (I); minder budget initiële scholingskosten - € 1.027.000 (I); lagere bijdrage voor de pilot zorgcoördinatie - € 48.000 (I); minder budget vanwege verrekening met RAV Z.O. Brabant - € 41.000 (I); hogere loonindex ad + € 253.000 (S); hogere prijsindex ad + € 677.000 (S); meer budget voor de overige loonkosten ad + € 436.000 (S).
Overige opbrengsten De opbrengsten zijn + € 2.847.000 hoger dan begroot, dit wordt o.a. veroorzaakt door: • meer ontvangsten van ministerie van VWS betreffende FLO (Functioneel Leeftijds Ontslag) ad + € 2.400.000 (I). Naast de reguliere regeling heeft er in december 2022 een extra afkoopregeling VOP plaats gevonden. • hogere detacheringsopbrengsten ad + € 44.000 (I); • ontvangsten in het kader van opleiden + € 102.000 (I); • boekwinst door verkoop activa ad + € 190.000 (I). Incidenteel in € 1000 Realisatie
2022
Incidenteel gerealiseerd
Begroting
Begroting
na wijziging
voor wijziging
2022
in boekjaar
Opbrengsten uit Tarieven
72.409
73.611
71.498
-2.556
Overige Opbrengsten
6.683
3.850
3.628
2.833
Vrijval Voorzieningen
0
0
0
79.092
77.462
75.126
Totaal
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
277
pagina 39
De specificatie van de post Lasten is als volgt: in € 1000 Realisatie 2022
Begroting
Begroting
na wijziging
voor wijziging
Verschil
2022
Salarissen en Sociale Lasten
50.713
51.778
50.738
-1.066
FLO kosten
5.727
3.122
2.928
2.605
Personeel Derden
3.739
3.191
2.046
547
Overige Personeelskosten
3.104
3.518
4.170
-415
Kapitaallasten
2.778
2.987
3.730
-208
Huisvestingkosten
2.144
2.136
2.074
8
627
330
150
297
Toevoeging Voorzieningen Toevoeging/onttrekking aan reserves Overige Bedrijfskosten
-107
-172
-258
65
8.575
8.738
7.917
-163
Kosten Hét Service Centrum/GGD
1.572
1.661
1.631
-89
Totaal
78.871
77.290
75.126
1.581
Salarissen De onderschrijding van -€ 1.066.000 ten opzichte van de begroting wordt grotendeels veroorzaakt door: • • • • • •
een onderbezetting van -2,1 fte bij de meldkamers - € 156.000 (I); een onderbezetting bij de rijdienst MWB van -9,9 fte - € 730.000 (I); een hogere inzet bij de rijdienst BN van +1,9 fte + € 135.000 (I); hogere ontvangen ziekengelden - € 135.000 (I); lagere kosten ondersteunende dienst - € 271.000 (I); hogere kosten voor ORT en overwerk + € 90.000 (I).
FLO kosten Deze kosten zijn hoger dan begroot, er heeft in december 2022 een extra afkoop van de VOP-regeling plaatsgevonden. De FLO kosten worden voor 95% vergoed door het ministerie van VWS. (I) Personeel derden De overschrijding ad +€547.000 (I) wordt veroorzaakt doordat een groot aantal leerlingen nog niet zelfstandig op de auto mag. Daarnaast was het om de paraatheid op orde te hebben, met name voor de rijdienst MWB, noodzakelijk om mensen in te huren. Overige personeelskosten De onderschrijding ad -€415.000 (I) wordt grotendeels veroorzaakt door • lagere opleidingskosten dan verwacht - € 673.000, de uren van trainers worden verwerkt in de salariskosten. • hogere kosten personeelsactiviteiten + € 83.000 • hogere kosten werving en selectie + € 72.000 • hogere kledingkosten + € 71.000 • hogere reiskosten + € 62.000
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 40
Kapitaallasten De onderschrijding van -€ 208.000 (I) wordt voornamelijk veroorzaakt doordat de aanschaf van de kleding is uitgesteld en de investering in beademingsmachines nog niet is doorgezet i.v.m. nieuwe ontwikkelingen op dit gebied. Toevoeging voorzieningen In 2022 heeft er een dotatie plaatsgevonden aan de voorziening PLB-uren voor alle uren per 31-12-2022 (persoonlijk levensfase budget). Voorheen werd er niet gedoteerd over 10.000 PLB uren, omdat die als normaal werden beschouwd, maar vanwege veranderde BBV richtlijnen moest dit komen te vervallen. Tevens is er een voorziening getroffen voor de nieuwe tijdsspaarregeling. (I) Overige bedrijfskosten De onderschrijding van -€ 163.000 ten opzichte van de begroting wordt veroorzaakt door: • hogere medische bedrijfskosten + € 153.000 (I) door prijsstijgingen van de artikelen; • hogere kosten diensten derden + € 126.000 (I) met name i.v.m. de coördinatie Stichting FLO en versterking AED netwerken bij de gemeenten; • hogere kosten Wagenpark + € 581.000 (I), met name meer brandstofkosten in verband met prijsstijgingen; • hogere overige bedrijfskosten + € 100.000 (I), vooral door de afboeking van oninbare debiteuren; • lagere automatiseringskosten ad - € 681.000 (I); door het (nog) niet doorgaan van diverse projecten zoals rittensturing en de samenvoeging van de ZAMB.
• minder COVID kosten - € 305.000 (I); • lagere kosten bij de pilot zorgcoördinatie - € 52.000, omdat de pilot eerder gestopt was (I); • lagere verrekening met ’t Witte Kruis - € 88.000 (I). Incidenteel in € 1000 Realisatie
2022
Begroting
Begroting
na wijziging
voor wijziging
2022
Incidenteel gerealiseerd in boekjaar
Salarissen en Sociale Lasten
50.713
51.778
50.738
-1.066
FLO kosten
5.727
3.122
2.928
2.605
Personeel Derden
3.739
3.191
2.046
547
Overige Personeelskosten
3.104
3.518
4.170
-415
Kapitaallasten
2.778
2.987
3.730
-208
Huisvestingkosten
2.144
2.136
2.074
8
627
330
150
297
Toevoeging Voorzieningen Toevoeging/onttrekking aan reserves Overige Bedrijfskosten
-107
-172
-258
65
8.575
8.738
7.917
-163
Kosten Hét Service Centrum/GGD
1.572
1.661
1.631
-89
Totaal
78.871
77.290
75.126
1.581
Van incidentele baten en lasten als bedoeld in de BBV notitie ‘structurele en incidentele baten en lasten’ is alleen sprake voor wat betreft de € 107.488 reservemutatie. De hierboven vermelde incidentele baten en lasten betreffen incidentele afwijkingen op structurele activiteiten en zijn daarmee geen incidentele baten en lasten als bedoeld in vermelde BBV notitie.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
pagina 41
Resultaat Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening is € 220.797 positief ten opzichte van een begroot resultaat van € 172.000. In onderstaande tabel is het verschil tussen realisatie en begroting weergegeven.
(in duizenden euro's) RAV Brabant Midden-West-Noord
Verschil realisatiebegroting
Opbrengsten Opbrengsten uit tarieven Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten Aanwending voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten
-1.202 -15 2.847 1.630
Kosten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Financiële baten en lasten
-1.066 2.604 548 -414 -177 8 -87 297 -164 33
Som der bedrijfslasten
1.582
Totaal saldo van baten en lasten uit gewone bedrijfsvoering
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2022
49
pagina 42
8.1
Wet normering bezoldiging topfunctionarissen
Per 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) ingegaan. In voorgaande jaren werd door GR RAV Brabant MiddenWest-Noord aangesloten bij het algemene bezoldigingsmaximum. Na overleg in 2020 met het ministerie wordt aangesloten bij het bezoldigingsmaximum conform de regeling bezoldigingsmaximum topfunctionarissen zorg- en jeugdhulp. Het bestuur heeft derhalve aan GR RAV BMWN een totaalscore van 9 punten toegekend. De daaruit volgende klassenindeling betreft klasse III, met een bijbehorend bezoldigingsmaximum voor de Raad van Bestuur van € 176.000. Dit maximum wordt niet overschreden door de operationeel directeur. Het bijbehorende bezoldigingsmaximum voor de voorzitter van het bestuur bedraagt € 26.400 en voor de overige leden van het bestuur € 17.600. Deze maxima worden niet overschreden. Naast de hieronder vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen die in 2022 een bezoldiging boven het toepasselijke WNT-maximum hebben ontvangen, of waarvoor in eerdere jaren een vermelding op grond van de WNT heeft plaatsgevonden of had moeten plaatsvinden. Er zijn in 2022 geen ontslaguitkeringen aan overige functionarissen betaald die op grond van de WNT dienen te worden gerapporteerd.