Rapport burgerpeiling Ridderkerk 2022.pdf
Tekst van het document
.
WAAR STAAT GEMEENTE RIDDERKERK? Rapport Burgerpeiling najaar 2022
Colofon Uitgave:
Research 2Evolve Tesselschadelaan 15A 1217 LG Hilversum Tel: (035) 623 27 89 info@research2evolve.nl www.research2evolve.nl
Uitgevoerd:
Najaar 2022
Opdrachtgever:
Gemeente Ridderkerk
Het onderzoek is uitgevoerd door Research 2Evolve. Het marktonderzoeksbureau neemt de richtlijnen van de MOA (Markt Onderzoek Associatie) en ESOMAR (European Society for Opinion and Marketing Research) in acht. Deze richtlijnen zijn bij Research 2Evolve op te vragen. Research 2Evolve is ISO 27001 gecertificeerd en werkt volgens de AVG en de gedragscode voor Onderzoek en Statistiek.
Het overnemen uit deze publicatie is toegestaan, mits de bron duidelijk wordt vermeld. 2
Inhoudsopgave Hoofdstuk 1
Hoofdstuk 2
Hoofdstuk 3
Inleiding
4
Leeswijzer
5
Resultaten Samenvatting
7
Algemene beoordeling
12
Woon- en leefomgeving
14
Relatie inwoner-gemeente
31
Gemeentelijke dienstverlening
34
Gemeentenieuws
43
Welzijn en zorg
48
Achtergrondkenmerken
60
Onderzoeksverantwoording Samenstelling respondenten
63
Responsoverzicht
63
Uitvoering van het onderzoek
63
Weging
64
Betrouwbaarheid en nauwkeurigheid
64
Vragenlijst Burgerpeiling 2022
66
Bijlage 1
3
Inleiding In opdracht van gemeente Ridderkerk heeft onderzoeksbureau Research 2Evolve de burgerpeiling, die onderdeel uitmaakt van Waarstaatjegemeente.nl, uitgevoerd onder de inwoners van de gemeente Ridderkerk. Door dit onderzoek kan de gemeente in kaart brengen hoe inwoners de onderste vier thema’s ervaren en krijgt zij inzicht in waar verbetering gewenst is.
Het onderzoek laat zien hoe inwoners de gemeente ervaren op de volgende 4 thema’s: • • • •
Woon- en leefomgeving Relatie inwoner-gemeente Gemeentelijke dienstverlening Welzijn en zorg
VNG Realisatie heeft haar benchmarkcijfers gepubliceerd op het platform Waarstaatjegemeente.nl. Na goedkeuring van dit rapport worden de resultaten van de gemeente Ridderkerk aangeboden bij VNG, zodat deze ook verwerkt kunnen worden in een online dashboard. Op deze site kunt u tevens uw prestaties zien en vergelijken met andere gemeenten. De gemeente Ridderkerk heeft de standaard vragenlijst ingezet, opgesteld door de VNG realisatie inclusief een aantal aanvullende vragen vanuit de gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling.
Leeswijzer Daar waar de som van de resultaten niet precies op 100% uitkomt, wordt dit veroorzaakt door afrondingsverschillen of was meer dan één antwoord toegestaan. Waar in de grafieken ongelijke N-en (aantal respondenten) te zien zijn, wordt dit veroorzaakt door het uitsluiten van de antwoordcategorie ‘weet ik niet/geen mening/niet van toepassing’ en/of selecties in de vragenlijst. Ook waren respondenten niet verplicht om alle vragen te beantwoorden. Om deze redenen wordt ter volledigheid bij de resultaten aangegeven hoeveel (ongewogen) respondenten (N) de betreffende vraag hebben beantwoord. In het rapport zijn de onderzoeksresultaten van gemeente Ridderkerk vergeleken met de resultaten van de gemeente in 2019, 2020 en 2021 én met alle gemeenten in Nederland die in 2022 hebben deelgenomen aan de benchmark WSJG. Op moment van schrijven zijn de resultaten van 17 gemeenten in Nederland opgenomen in de benchmark (zie kaartje links). De benchmark wordt continu aangevuld, waardoor de landelijke resultaten in de loop van de tijd kunnen afwijken van de resultaten die in dit rapport zijn weergegeven. Genoemde verschillen zijn niet getoetst op significantie. In deze rapportage is ook gebruik gemaakt van rapportcijfers.
In die gevallen is de respondent gevraagd een waardeoordeel over een onderwerp te geven in de vorm van hele cijfers die lopen van 1 (= zeer slecht of ontevreden) t/m 10 (= zeer goed of tevreden). Door de toegekende rapportcijfers van alle respondenten te middelen komt er een gemiddeld rapportcijfer tot stand, dat een indicatie geeft van de waardering die de respondent heeft voor een bepaald onderwerp. Er kan niet één op één met de resultaten gerekend worden in verband met de toegepaste weging. Toelichting rapportcijfers • • • • • • • • •
Alphen aan den Rijn Blaricum Borne Den Helder Diemen Druten Eijsden-Margraten Ermelo Hollands Kroon
• • • • • • • •
Kampen Krimpenerwaard Loon op Zand Sittard-Geleen Twenterand Valkenswaard Vijfheerenlanden Wijchen
5
Resultaten
Samenvatting Totaaloordeel Respondenten hebben bij elk thema hun totaaloordeel kunnen geven over de inspanningen van de gemeente in de vorm van een rapportcijfer. In het rapport zijn de onderzoeksresultaten van gemeente Ridderkerk vergeleken met de resultaten van de gemeente in 2019, 2020, 2021 én met alle gemeenten in Nederland die in 2022 hebben deelgenomen aan de benchmark WSJG.
2022
2021
2020
2019
Nederland (2022)
Woon- en leefomgeving
6,8
6,5
6,6
6,5
6,4
Relatie inwoner-gemeente
5,8
6,0
6,3
6,4
5,8
Gemeentelijke dienstverlening
6,7
6,6
6,8
6,8
6,5
Welzijn en zorg*
6,5
6,6
6,7
6,8
6,4
Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer *Met ingang van 2022 zijn de vragen over welzijn en zorg marginaal aangepast
7
Samenvatting Woon- en leefomgeving ✓ De zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving is door de inwoners voldoende beoordeeld met een 6,8. ✓ De sociale samenhang in de buurt is overwegend positief. Acht op de tien (82%) respondenten voelt zich thuis in de buurt en drie kwart (77%) woont in een huis dat past bij de situatie en wensen. Zeven op de tien (72%) vindt dat buurtbewoners op een prettige manier met elkaar omgaan. Twee derde zal niet zo snel weggaan uit de buurt (67%). Zes op de tien vindt dat buurtbewoners te vertrouwen zijn (60%) en ruim de helft geeft aan dat zij voor elkaar klaar staan (56%). Een derde van de respondenten (32%) voelt zich betrokken bij de mensen die in hun buurt wonen. ✓ Een meerderheid (83%) voelt zich altijd/meestal veilig in eigen buurt en heeft weinig tot geen overlast van buurtbewoners (65%) en hangjongeren (82%). Een minderheid van de inwoners 29% heeft (heel) vaak te maken met onveilige verkeerssituaties, 33% ervaart dat soms en 38% heeft daar (bijna) nooit mee te maken. ✓ De meerderheid van de respondenten is tevreden over het onderhoud van de openbare ruimte. Bijna zeven op de tien respondenten geeft aan dat er in de buurt weinig tot geen dingen kapot zijn (68%). Zes op de tien (61%) vindt dat straten en stoepen goed begaanbaar zijn.
(Ruim) de helft vindt dat het groen in de buurt goed onderhouden is (55%) en dat de buurt netjes en schoon is (53%). Zeven op de tien (70%) respondenten is tevreden over de hoeveelheid groen in de buurt en vier op de tien (41%) is van mening dat er genoeg parkeerplaatsen zijn voor auto’s. Een even groot aandeel is het hier mee oneens (42%). ✓ De helft van de respondenten (52%) is van mening dat de afgelopen jaren de buurt niet vooruit- of achteruit is gegaan. Bijna vier op de tien (37%) respondenten ervaart een achteruitgang en een kleiner aandeel (12%) vindt dat de buurt is verbeterd. ✓ Wat betreft de voorzieningen in hun buurt is men het meest tevreden over: • het aanbod van winkels voor de dagelijkse boodschappen (84%) • gezondheids- en zorgvoorzieningen (81%) • speelvoorzieningen voor kinderen tot 12 jaar (70%) Men is het minst tevreden over het aanbod van welzijnsvoorzieningen en de parkeergelegenheid. Bijna drie kwart (73%) van de respondenten vindt de kwaliteit van de gemeentelijke begraafplaats voldoende. Vier op de tien (39%) vindt dat er voldoende mogelijkheden zijn voor deelname aan kunst en cultuur in gemeente Ridderkerk. Eén op de vijf (19%) is het hier niet mee eens. ✓ Bijna vier op de tien (37%) respondenten heeft zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor de leefbaarheid van de buurt, 7% heeft zich hier vaak voor ingezet.
De helft (50%) respondenten geeft aan zich in de toekomst te willen (blijven) inzetten voor de leefbaarheid van de buurt, één op de tien (10%) geeft aan dit zeker te willen (blijven) doen. ✓ Over het algemeen is de meerderheid van de respondenten (72%) (zeer) tevreden over de bereikbaarheid van Ridderkerk. De afzonderlijke aspecten van de bereikbaarheid worden als volgt beoordeeld: • De bereikbaarheid per auto: 7,9 • De bereikbaarheid met het openbaar vervoer: 6,6
8
Samenvatting Relatie inwoner-gemeente ✓ De samenwerking inwoner-gemeente is met een 5,8 gewaardeerd.
✓ Een kwart (26%) van de respondenten heeft (heel) veel vertrouwen in de manier waarop de gemeente Ridderkerk wordt bestuurd, één op de vijf (22%) heeft weinig tot geen vertrouwen en iets meer dan de helft (52%) heeft daar geen uitgesproken mening over. ✓ Eén op de vijf respondenten vindt dat de gemeente voldoende luistert naar inwoners (20%) en dat de gemeente inwoners en organisaties voldoende de ruimte geeft om ideeën en plannen uit te voeren (22%). Een derde (34%) vindt dat de gemeente inwoners voldoende laat meedenken bij plannen, activiteiten en voorzieningen.
9
Samenvatting Gemeentelijke dienstverlening ✓ Zowel de algehele dienstverlening van de gemeente Ridderkerk als de digitale dienstverlening worden gemiddeld gewaardeerd met een 6,7.
✓ De volgende aspecten van de dienstverlening van de gemeente vinden respondenten het meest belangrijk: • Snelheid van handelen (40%) • Juistheid en begrijpelijkheid van de informatie (40%) • Houding en gedrag van de medewerkers (36%) ✓ Bijna zes op de tien respondenten (57%) heeft de afgelopen 12 maanden contact gehad met de gemeente. Respondenten hebben voornamelijk contact gehad met: • de gemeente via balie publiekszaken van het gemeentehuis (54%), • telefonisch (53%) • per e-mail (41%) ✓ Respondenten beoordelen de verschillende aspecten als volgt: • Het contact via de balie publiekszaken: 7,0 • Het telefonisch contact: 6,3 • Het contact per e-mail: 6,2 ✓ Van de respondenten die de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente, vond twee derde (67%) het gemakkelijk om de vraag te stellen of de aanvraag te regelen. (Bijna) zes op de tien kreeg uiteindelijk wat hij/zij wilde (60%) en dat de verkregen/ontvangen informatie klopte en volledig was (57%). Ruim de helft (54%) van de respondenten vindt de duur van de afhandeling acceptabel. Bijna vier op de tien (37%) vond dat hij/zij voldoende op de hoogte werd gehouden van de afhandeling. Het aandeel dat het hiermee oneens is, is met 39% nagenoeg gelijk. ✓ De respondenten die de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente hebben ook de medewerkers mogen beoordelen.
Zes op de tien (60%) is van mening dat de medewerker zelf de vraag zo goed mogelijk heeft beantwoord. (Ruim) de helft van de respondenten vond de medewerker deskundig (54%) en dat de medewerker zich verantwoordelijk toonde om echt tot een oplossing te komen (52%). Ruim vier op de tien (46%) respondenten vond dat de medewerker zich goed kon inleven. De ruimte die medewerker bood om mee te denken (39%) en de mate waarin de medewerker de respondent prettig verraste met de service (34%) krijgen een iets lagere waardering. ✓ Het contact met de gemeente scoort gemiddeld een 6,5. De communicatie en voorlichting vanuit de gemeente wordt gemiddeld beoordeeld met een 6,3. (Bijna) zes op de tien respondenten kan gemakkelijk aan de benodigde gemeentelijke informatie komen (57%) en vindt dat de gemeente heldere taal gebruikt (62%). ✓ Respondenten volgen het nieuws van de gemeente vooral via de huis-aan-huiskrant De Combinatie (74%), de gemeentekrant De Blauwkai (63%) en de gemeentelijke website (28%). Het liefst willen respondenten op de hoogte gehouden worden via de gemeentekrant De Blauwkai (56%), de digitale nieuwsbrief van de gemeente (29%) en de gemeentelijke website (26%). ✓ De gemeentekrant De Blauwkai wordt gemiddeld beoordeeld met een 7,1, de gemeentelijke website scoort gemiddeld een 6,7.
De berichtgeving via de sociale media van de gemeente wordt over het algemeen met een 6,8 beoordeeld, twee derde van de respondenten (67%) heeft hier geen mening over.
10
Samenvatting Welzijn en zorg ✓ De algemene waardering voor de moeite die gemeente Ridderkerk neemt om inwoners te laten meedoen en meetellen in de gemeente is beoordeeld met gemiddeld een 6,5. Alle moeite die de gemeente neemt voor inwoners wordt ook door respondenten gemiddeld beoordeeld met een 6,5. ✓ De beleving van de algehele gezondheid in Ridderkerk scoort gemiddeld een 7,6. De beoordeling over de tevredenheid met het leven scoort gemiddeld een 7,9. Slechts een klein deel van de respondenten heeft het gevoel dat de lichamelijke gezondheid en het fysiek functioneren een negatieve invloed hebben op het leven of in de weg staan. Acht op de tien respondenten pakt de draad gemakkelijk op als het even tegen heeft gezeten (79%) en drie kwart (74%) regelt/organiseert gemakkelijk zelf hulp als dat nodig is. Twee derde (66%) slaat zich gemakkelijk door moeilijke tijden heen. (Bijna) zes op de tien raakt niet snel van slag als iets tegenzit of onduidelijk is (59%) en heeft vertrouwen in de toekomst (57%). ✓ De meeste respondenten (80%) vinden dat ze voldoende contacten hebben met andere mensen. Bijna een kwart (22%) voelt zich soms of (heel) vaak eenzaam. ✓ Het merendeel (86%) sport eenmaal per week of vaker. De helft van de respondenten (50%) neemt deel aan het verenigingsleven.
Met name zijn zij actief binnen een sportvereniging (30%) gevolgd door een religieuze of maatschappelijke vereniging (16%). ✓ Zes op de tien (62%) respondenten helpt wel eens de buren. Bijna vier op de tien respondenten heeft wel eens aandacht voor buren in een zorgwekkende situatie (37%) en een derde doet wel eens aan vrijwilligerswerk (32%). Bijna de helft van de respondenten (47%) wil in de nabije toekomst (misschien) vrijwilligerswerk (blijven) doen. Drie kwart (76%) van de respondenten zou vanuit zichzelf een oogje in het zeil houden, twee derde (67%) zou hulp bieden bij boodschappen en vier op de tien (44%) zou buren helpen bij vervoer. ✓ Zeven op de tien (69%) verricht wel eens mantelzorg. Een derde (33%) van deze mantelzorgers heeft wel eens het gevoel dat zij door het geven van zorg minder of onvoldoende tijd heeft voor eigen bezigheden. ✓ De meeste respondenten hebben een sociaal vangnet, de meerderheid kan terug vallen op familie (93%), vrienden of kennissen (87%) op het moment dat zij hulp of zorg nodig hebben. Ook kunnen respondenten, al is het in mindere mate (64%), (waarschijnlijk) terugvallen op mensen in de buurt.
11
Algemene beoordeling Wat vindt u van alle moeite die uw gemeente neemt voor inwoners? (N=845) Gemiddeld*
2022
6,5
Nederland (2022)
6,4
Leeftijd respondenten
60%
29%
Gemiddeld*
18 t/m 39 jaar
6,3
40 t/m 64 jaar
6,5
65 t/m 74 jaar
6,7
75 t/m 85 jaar
6,8
28%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
15% 14%
13% 4% 1%
1%
1
2
5% 2%
2%
3
Met ingang van 2022 is de vraag aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
1% 4
5
6
7
8
9
10
weet ik niet / geen mening 12
Algemene beoordeling Welke onderdelen zijn voor u het meest belangrijk bij de beoordeling van de gemeente? (N=847)
veiligheid
65%
leefbaarheid
62%
dienstverlening
49%
vertrouwen
40%
voorzieningen
31%
gezondheid
16%
samenwerking (relatie inwoner en gemeente)
15%
informatievoorziening
11%
inzet om inwoners deel te laten nemen aan de maatschappij weet niet / geen mening
8% 4%
Aanvullende vraag met ingang van 2022, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling, daardoor geen vergelijkingscijfers met voorgaande jaren
1 2 3
Veiligheid Leefbaarheid Dienstverlening
13
.
Woon- en leefomgeving Rapportcijfer per wijk Hoe prettig vindt u het om in uw buurt te wonen? (N=837) Bolnes | 7,7
Gemiddeld* 2022
7,8
2021
7,9
2020
7,9
2019
7,9
Nederland (2022)
7,9
Slikkerveer | 8,1
96%
Centrum | 7,6
41%
Het Zand| 8,3 West | 7,6
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
Drievliet | 8,0
Oostendam | 8,0
Rijsoord | 8,1 Oost | 7,7
21% 19%
4% 9%
6% 3%
0%
0%
0%
1%
1
2
3
4
0% 5
6
7
8
9
10
weet ik niet / geen mening
14
.
Woon- en leefomgeving Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2022
% (helemaal) eens
N
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
2021
2020
2019
NL (2022)
Ik voel me thuis in deze buurt
837
82%
14%
4%
83%
85%
84%
85%
Ik zou niet zo snel weggaan uit deze buurt
819
67%
18%
15%
70%
72%
71%
72%
Ik woon in een huis dat past bij mijn situatie en wensen*
836
77%
11%
12%
Buurtbewoners gaan op een prettige manier met elkaar om
820
72%
21%
7%
70%
68%
67%
75%
Buurtbewoners staan voor elkaar klaar
812
56%
33%
11%
51%
52%
49%
59%
Buurtbewoners zijn te vertrouwen
788
60%
33%
6%
56%
58%
57%
66%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze tabel
De sociale samenhang in de buurt is overwegend positief. Acht op de tien (82%) respondenten voelt zich thuis in de buurt en drie kwart (77%) woont in een huis dat past bij de situatie en wensen. Zeven op de tien (72%) vindt dat buurtbewoners op een prettige manier met elkaar omgaan. Twee derde zal niet zo snel weggaan uit de buurt (67%). Dit percentage is verslechterd ten opzichte van 2021, toen zou 70% niet zo snel weggaan uit de buurt. Zes op de tien vindt dat buurtbewoners te vertrouwen zijn (60%) en ruim de helft geeft aan dat zij voor elkaar klaar staan (56%). Dit is gestegen ten opzichte van 2021.
*Met ingang van 2022 nieuwe uitspraak toegevoegd door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren en er zijn (nog) geen gegevens beschikbaar over NL (2022)
15
.
Woon- en leefomgeving Voelt u zich betrokken bij de mensen die in uw buurt wonen? (N=844)
ja, bij bijna iedereen
5%
ja, bij de meeste mensen wel
27%
bij sommigen wel, bij sommigen niet
2022
32%
2021
37%
2020
38%
Nederland (2022)
39%
*Betreft het percentage “ja, bij bijna iedereen” en “ja, bij de meeste mensen wel”
49%
nee, bij de meeste mensen niet
11%
nee, bij (bijna) niemand
weet ik niet / geen mening
Betrokken*
6%
2%
Een derde van de respondenten (32%) voelt zich betrokken bij de mensen die in hun buurt wonen. In 2021 en 2020 in Ridderkerk en 2022 in Nederland lag dit percentage hoger (respectievelijk 37% en 38%).
16
.
Woon- en leefomgeving Voelt u zich veilig in uw buurt? (N=843)
ja, (bijna) altijd
31%
ja, meestal wel
52%
soms wel, soms niet
nee, meestal niet
nee, (bijna) nooit
Veilig in eigen buurt*
15%
2%
0%
2022
83%
2021
77%
2020
81%
2019
79%
Nederland (2022)
86%
*Betreft het percentage “ja, altijd” en “ja, meestal”
Acht op de tien (83%) respondenten voelt zich altijd/meestal veilig in eigen buurt, in 2021 was dit 77%. Landelijk (2022) geldt dat 86% zich altijd/meestal veilig voelt. Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze grafiek
17
.
Woon- en leefomgeving Heeft u overlast van buurtbewoners? (N=829)
heel veel
veel
Overlast buurtbewoners*
4%
weinig
(bijna) geen
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze grafiek
13%
2021
8%
2020
9%
2019
5%
Nederland (2022)
9%
*Betreft het percentage “heel veel” en “veel”
9%
niet veel / niet weinig
2022
De meerderheid (65%) van de respondenten ervaart weinig tot geen overlast van buurtbewoners, 13% van de respondenten geeft aan (heel) veel overlast te ervaren. In 2021 had 8% (heel) veel overlast van buurtbewoners en de landelijke score (2022) is 9%.
22%
30%
35%
18
.
Woon- en leefomgeving Heeft u overlast van hangjongeren? (N=838)
heel veel
Overlast hangjongeren*
2%
2022
8%
2021
12%
2020
11%
2019
10%
*Betreft het percentage “heel veel” en “veel”
veel
niet veel / niet weinig
6%
De meerderheid (82%) van de respondenten ervaart weinig tot geen overlast van hangjongeren, 8% van de respondenten geeft aan (heel) veel overlast te ervaren. In 2021 had 12% (heel) veel overlast van buurtbewoners. 10%
weinig
(bijna) geen
Aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling
28%
54%
19
.
Woon- en leefomgeving Hoe vaak heeft u te maken met onveilige verkeerssituaties in uw buurt? (N=829)
heel vaak
Onveilige verkeerssituaties*
7%
2022
29%
Nederland (2022)
51%
*Betreft het percentage “heel vaak” en “vaak”
vaak
soms
(bijna) niet
22%
Drie op de tien (29%) respondenten ervaart (heel) vaak onveilige verkeerssituaties in de buurt.
33%
38%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze grafiek Met ingang van 2022 zijn de antwoordcategorieën aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
20
.
Woon- en leefomgeving Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2022
% (helemaal) eens
N
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
NL (2022)
In mijn buurt zijn (bijna) geen dingen kapot
823
68%
18%
14%
69%
Mijn buurt is netjes en schoon
831
53%
26%
21%
58%
Het groen in mijn buurt is goed onderhouden (denk aan perken, plantsoenen en parken)
840
55%
23%
22%
50%
Straten en stoepen zijn goed begaanbaar
839
61%
18%
21%
57%
Bijna zeven op de tien respondenten geeft aan dat er in de buurt weinig tot geen dingen kapot zijn (68%). Zes op de tien (61%) vindt dat straten en stoepen goed begaanbaar zijn. (Ruim) de helft vindt dat het groen in de buurt goed onderhouden is (55%) en dat de buurt netjes en schoon is (53%). Zeven op de tien (70%) respondenten is tevreden over de hoeveelheid groen in de buurt en vier op de tien (41%) is van mening dat er genoeg parkeerplaatsen zijn voor auto’s. Een even groot aandeel is het hier mee oneens (42%).
2022
% (helemaal) eens
N
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
NL (2022)
In mijn buurt is genoeg groen
837
70%
17%
13%
74%
In mijn buurt zijn genoeg parkeerplaatsen voor auto’s
829
41%
17%
42%
53%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze tabellen Met ingang van 2022 zijn de antwoordcategorieën aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
21
.
Woon- en leefomgeving Bent u tevreden over de aanwezigheid in uw buurt van...? 2022
% (zeer) tevreden
N
(zeer) tevreden
niet tevreden / niet ontevreden
(zeer) ontevreden
winkels voor dagelijkse boodschappen*
843
84%
9%
7%
(gezondheids-) zorgvoorzieningen (zoals huisartsenpost, gezondheidscentrum, centrum voor jeugd en gezin, verzorgingstehuis)
811
81%
14%
5%
80%
87%
85%
78%
welzijnsvoorzieningen (helpen van buurtbewoners)
568
54%
38%
8%
47%
55%
56%
51%
ontmoetingsplekken (plekken in de buurt voor sociaal contact zoals buurthuis, activiteitencentrum, plein of buurttuin)**
605
56%
34%
10%
speelvoorzieningen (kinderen tot 12 jaar)
662
70%
18%
12%
59%
71%
71%
62%
sportvoorzieningen
676
66%
23%
11%
60%
72%
68%
68%
culturele voorzieningen (zoals bibliotheek, muziekschool, theater)**
711
53%
29%
18%
openbaar vervoer
761
64%
19%
17%
52%
64%
66%
59%
2021
2020
2019
NL (2022) 80%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze tabel
(Ruim) acht op de tien respondenten is van mening dat er voldoende winkels zijn voor de dagelijkse boodschappen (84%) en dat ook het aanbod van (gezondheids-) zorgvoorzieningen voldoende is (81%). Zeven op de tien (70%) respondenten is tevreden over de speelvoorzieningen voor kinderen tot 12 jaar. Over het aanbod van sportvoorzieningen (66%) en het openbaar vervoer (64%) is twee derde van de respondenten tevreden. Ruim de helft van de respondenten is tevreden over de aanwezigheid van ontmoetingsplekken (56%), welzijnsvoorzieningen (54%) en culturele voorzieningen (53%). Over het algemeen zijn de respondenten meer tevreden dan in 2021. *Categorie is in 2022 voor het eerst voorgelegd, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren ** Categorie is in 2022 voor het eerst voorgelegd vanuit de VNG daarvoor zijn er geen vergelijkingscijfers met voorgaande jaren en er zijn (nog) geen gegevens beschikbaar over NL (2022)
22
.
Woon- en leefomgeving Buurt vooruitgegaan*
Is uw buurt de afgelopen jaren vooruitgegaan, achteruitgegaan of gelijk gebleven? (N=791)
duidelijk vooruitgegaan
een beetje vooruitgegaan
3%
9%
2022
12%
2021
9%
2020
12%
2019
10%
Nederland (2022)
17%
*Betreft het percentage “duidelijk” en “een beetje” vooruitgegaan
niet vooruit- of achteruitgegaan
52%
Rapportcijfer per wijk een beetje achteruitgegaan
Bolnes | 15%
22%
Slikkerveer | 12%
duidelijk achteruitgegaan
15%
Centrum | 10% Het Zand| 12% West | 11%
De helft van de respondenten (52%) is van mening dat de afgelopen jaren de buurt niet is verbeterd, maar ook niet is verslechterd. Bijna vier op de tien (37%) respondenten vindt dat de buurt achteruit is gegaan. Een kleiner aandeel (12%) vindt dat de buurt is verbeterd, in 2021 was dit met 9% iets lager. Landelijk (2022) geeft 17% aan dat de buurt de afgelopen jaren erop vooruit is gegaan.
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze grafiek
Drievliet | 7%
Oostendam | 33%
Rijsoord | 15% Oost | 12%
23
.
Woon- en leefomgeving Rapportcijfer per wijk Wat vindt u van de zorg van uw gemeente voor uw woon- en leefomgeving? (N=847)
Bolnes | 6,5
Gemiddeld*
2022
6,8
2021
6,5
2020
6,6
2019
6,5
Nederland (2022)
6,4
Slikkerveer | 6,7
78%
Centrum | 6,5
33%
Het Zand| 7,1 West | 6,5
Drievliet | 6,6
Oostendam | 6,5
Rijsoord | 6,4
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
Oost | 6,6
21%
20%
17% 8% 5% 4% 2%
1
1% 2
3%
2%
3
1% 4
5
6
7
8
9
10
weet ik niet / geen mening
24
.
Woon- en leefomgeving Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? De kwaliteit van de gemeentelijke begraafplaats en rouwcentra is voldoende (N=549)
Er zijn voldoende mogelijkheden voor deelname aan kunst en cultuur in de gemeente Ridderkerk (N=563)
39% 73%
(helemaal) eens
42%
neutraal (helemaal) oneens
24% 19% 4%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze grafieken Met ingang van 2022 zijn de antwoordcategorieën aangepast naar een vijfpuntschaal, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren Aanvullende vragen, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling
Bijna drie kwart (73%) van de respondenten vindt de kwaliteit van de gemeentelijke begraafplaats voldoende. Vier op de tien (39%) vindt dat er voldoende mogelijkheden zijn voor deelname aan kunst en cultuur in gemeente Ridderkerk. Eén op de vijf (19%) is het hier niet mee eens.
25
.
Woon- en leefomgeving Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2022
% (helemaal) eens
N
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
NL (2022)
De gemeente werkt samen met de buurt aan plannen, activiteiten en voorzieningen
582
33%
41%
26%
22%
De gemeente geeft de buurt de ruimte om hun ideeën en plannen uit te voeren
533
25%
49%
26%
26%
De gemeente helpt inwoners bij het uitvoeren van hun ideeën en plannen
494
15%
54%
31%
22%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze tabel Met ingang van 2022 zijn de uitspraken aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
In het algemeen hebben de respondenten geen uitgesproken mening over de opstelling van de gemeente en samenwerking met de inwoners.
Een derde (33%) van de respondenten vindt dat de gemeente voldoende samenwerkt met de buurt aan plannen, activiteiten en voorzieningen. Een kwart (25%) vindt dat de gemeente de buurt voldoende ruimte geeft om ideeën en plannen uit te voeren.
26
.
Woon- en leefomgeving Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor uw buurt? (N=843)
Zou u zich actief willen (blijven) inzetten voor uw buurt? (N=843)
ja, zeker vaak
Afgelopen 12 maanden ingezet*
10%
7%
ja, misschien af en toe
40%
2022
7%
Nederland (2022)
10%
*Betreft het percentage “vaak”
Actief willen (blijven) inzetten*
30% nee
28%
2022
50%
Nederland (2022)
80%
*Betreft het percentage “misschien” en “zeker”
(bijna) nooit
63% weet ik niet
23%
Bijna vier op de tien (37%) respondenten heeft zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor de leefbaarheid van de buurt. 7% heeft zich hier vaak voor ingezet. De helft (50%) respondenten geeft aan zich in de toekomst te willen (blijven) inzetten voor de leefbaarheid van de buurt. Eén op de tien (10%) geeft aan dit zeker te willen (blijven) doen. 27
.
Woon- en leefomgeving Wat vindt u van de bereikbaarheid van Ridderkerk met de auto? (N=842) Gemiddeld* 2022
7,9
2021
8,0
2020
8,0
2019
7,9
92%
38%
*Let op: niet van toepassing is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
19% 18%
4% 11%
6% 4%
3%
0%
0%
1%
0%
1
2
3
4
Aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling
5
6
7
8
9
10
niet van toepassing 28
.
Woon- en leefomgeving Wat vindt u van de bereikbaarheid van Ridderkerk met het openbaar vervoer? (N=830) Gemiddeld* 2022
6,6
2021
6,6
2020
6,9
2019
6,9
61%
20% 18%
18%
*Let op: niet van toepassing is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
13%
21% 8%
4%
7%
5%
4%
3% 1% 1
2
Aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling
3
4
5
6
7
8
9
10
niet van toepassing 29
.
Woon- en leefomgeving Bent u tevreden of ontevreden over de bereikbaarheid van Ridderkerk in het algemeen? (N=825)
72% (zeer) tevreden niet tevreden / niet ontevreden (zeer) ontevreden
20%
Zeven op de tien (72%) respondenten is (zeer) tevreden over de bereikbaarheid in het algemeen van Ridderkerk.
8% Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze grafieken Met ingang van 2022 zijn de antwoordcategorieën aangepast naar een vijfpuntschaal, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren Aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling
30
.
Relatie inwoner-gemeente Hoeveel vertrouwen heeft u in de manier waarop uw gemeente wordt bestuurd? (N=723)
heel veel
Vertrouwen gemeente*
1%
veel
25%
2022
26%
2021
25%
2020
35%
2019
28%
Nederland (2022)
24%
Leeftijd respondenten niet veel / niet weinig
52%
weinig
(bijna) geen
17%
5%
Vertrouwen gemeente*
18 t/m 39 jaar
25%
40 t/m 64 jaar
26%
65 t/m 74 jaar
24%
75 t/m 85 jaar
33%
*Betreft het percentage “heel veel” en “veel” per leeftijdscategorie
Een kwart van de respondenten (26%) heeft (heel) veel vertrouwen in de manier waarop de gemeente wordt bestuurd. In 2021 was dit 25%. Landelijk (2022) was de score 24%.
31
.
Relatie inwoner-gemeente Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2022
% (helemaal) eens
N
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
2021
2020
2019
NL (2022)
De gemeente doet wat ze zegt
681
19%
50%
31%
28%
28%
21%
19%
De gemeente zorgt er voor dat inwoners zich aan de regels houden**
681
21%
48%
31%
De gemeente stelt zich flexibel op, als dat nodig is
603
16%
53%
31%
23%
22%
18%
18%
In het algemeen hebben de respondenten geen uitgesproken mening over de opstelling van de gemeente en samenwerking met de inwoners. Drie op de tien respondenten vindt dat de gemeente er onvoldoende voor zorgt dat inwoners zich aan de regels houden (31%), dat de gemeente onvoldoende doet wat ze zegt (31%) en zich onvoldoende flexibel opstelt als dat nodig is (31%). Eén op de vijf respondenten vindt dat de gemeente voldoende luistert naar inwoners (20%) en dat de gemeente inwoners en organisaties voldoende de ruimte geeft om ideeën en plannen uit te voeren (22%). Een derde (34%) vindt dat de gemeente inwoners voldoende laat meedenken bij plannen, activiteiten en voorzieningen. 2022
% (helemaal) eens
N
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
NL (2022)
De gemeente luistert naar inwoners*
671
20%
48%
32%
20%
De gemeente laat inwoners meedenken bij plannen, activiteiten en voorzieningen*
649
34%
43%
23%
27%
De gemeente geeft inwoners en organisaties de ruimte om hun ideeën en plannen uit te voeren*
591
22%
54%
24%
26%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze tabellen * Met ingang van 2022 zijn de uitspraken aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren ** Categorie is in 2022 voor het eerst voorgelegd vanuit de VNG daarvoor zijn er geen vergelijkingscijfers met voorgaande jaren en er zijn (nog) geen gegevens beschikbaar over NL (2022)
32
.
Relatie inwoner-gemeente Wat vindt u van de wijze waarop uw gemeente inwoners en belangenorganisaties betrekt en de samenwerking zoekt? (N=843) Gemiddeld* 2022
5,8
2021
6,0
2020
6,3
2019
6,4
Nederland (2022)
5,8
41%
39%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
20%
16%
17%
10%
2%
1
3%
5%
4%
1% 2
3
4
5
6
7
8
1%
1%
9
10
weet ik niet / geen mening 33
Gemeentelijke dienstverlening Wat vindt u -over het algemeen- van de dienstverlening van uw gemeente? (N=840) Gemiddeld*
2022
6,7
2021
6,6
2020
6,8
2019
6,8
Nederland (2022)
6,5
77% 36%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
19%
18%
12%
11% 6%
0% 1
1% 2
2%
3
3%
4
2%
5
6
7
8
9
1% 10
weet ik niet / geen mening 34
Gemeentelijke dienstverlening Wat is voor u het meest belangrijk bij de dienstverlening van de gemeente? (N=847)
snelheid van afhandelen
40%
juistheid en begrijpelijkheid van de informatie
40%
houding en gedrag van de medewerkers
36%
goede vindbaarheid van informatie
35%
gemak van aanvragen
32%
duidelijkheid van het antwoord
30%
kennis van de medewerkers
29%
op de hoogte gehouden worden over de afhandeling
28%
anders weet niet / geen mening
2% 5%
Aanvullende vraag met ingang van 2022, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling, daardoor geen vergelijkingscijfers met voorgaande jaren
1 2 3
Snelheid van handelen Juistheid en begrijpelijkheid van informatie Houding en gedrag van medewerkers
35
.
Gemeentelijke dienstverlening Wat vindt u van de digitale dienstverlening van de gemeente? (N=833) Gemiddeld* 2022
6,7
2021
6,7
2020
6,8
2019
6,8
Nederland (2022)
6,7
65% 30%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
22%
18%
13%
14%
6% 4% 2%
1%
1%
1%
1
2
3
1% 4
5
6
7
8
9
10
weet ik niet / geen mening 36
Gemeentelijke dienstverlening Hoe heeft u de afgelopen 12 maanden contact gehad met uw gemeente? (N=459*/***)
Hoe tevreden of ontevreden u was over dat contact***? Gemiddelde rapportcijfer
balie publiekszaken gemeentehuis
54%
53%
telefoon
41%
contactformulier gemeentelijke website
37%
25%
post
18%
gemeente Ridderkerk app
sociale media
9%
8%
7,0 (N=232**) 6,3 (N=240**)
6,2 (N=183**) 6,3 (N=157**)
65 t/m 74 jaar
75 + jaar
balie publiekszaken gemeentehuis
7,0
7,1
6,8
7,2
telefoon
6,0
6,3
6,6
6,5
6,1
6,4
5,7
6,6
contactformulier gemeentelijke website
6,3
6,5
5,7
6,5
post
5,6
6,9
6,8
7,2
gemeente Ridderkerk app
6,9
6,8
6,8
7,1
sociale media
5,6
6,2
5,5
6,8
6,9
6,1
6,6
7,0
huisbezoek
4,7
6,5
6,1
8,0
6,0
5,9
6,8
6,6
(digitale) bijeenkomst overig persoonlijk contact
6,8 (N=91**) 5,9 (N=47**) 6,4 (N=41**)
6%
6,2 (N=37**)
(digitale) bijeenkomst
5%
5,9 (N=24**) 15%
40 t/m 64 jaar
6,0
6,8
6,5 (N=114**)
huisbezoek
overig persoonlijk contact
18 t/m 39 jaar
6,6 (N=70**)
Bijna zes op de tien respondenten (57%) heeft de afgelopen 12 maanden contact gehad met de gemeente. In 2021 gaf 60% aan contact te hebben gehad met de gemeente. Respondenten hebben voornamelijk contact gehad met de gemeente via balie publiekszaken van het gemeentehuis (54%), telefonisch (53%) en per e-mail (41%). Het contact via de balie publiekszaken wordt gemiddeld beoordeeld met een 7,0. Het telefonisch contact en het contact per e-mail worden respectievelijk met een 6,3 en 6,2 beoordeeld.
* Selectie: respondent heeft de afgelopen 12 maanden contact gehad met de gemeente ** Selectie: respondent heeft afgelopen 12 maanden contact gehad via deze wijze *** Aanvullende vragen, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling *** Indeling categorieën met ingang van 2022 aangepast, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
37
Gemeentelijke dienstverlening Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2022
% (helemaal) eens
N*
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
NL (2022)
Ik vond het makkelijk om mijn vraag te stellen, of mijn aanvraag te regelen
447
67%
19%
13%
68%
Informatie die ik kreeg of zelf vond, klopte en was volledig
434
57%
19%
23%
65%
De duur van de afhandeling was acceptabel
443
54%
20%
27%
60%
Ik werd goed op de hoogte gehouden van de afhandeling
416
37%
24%
39%
54%
Ik kreeg uiteindelijk wat ik wilde
424
60%
15%
25%
63%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze tabel Met ingang van 2022 zijn de uitspraken aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
Twee derde (67%) van de respondenten vond het gemakkelijk om de vraag te stellen of de aanvraag te regelen. (Bijna) zes op de tien kreeg uiteindelijk wat hij/zij wilde (60%) en is van mening dat de verkregen/ontvangen informatie klopte en volledig was (57%). Ruim de helft (54%) van de respondenten vindt de duur van de afhandeling acceptabel. Bijna vier op de tien (37%) vond dat hij/zij voldoende op de hoogte werd gehouden van de afhandeling. Het aandeel dat het hiermee oneens is, is met 39% nagenoeg gelijk.
* Selectie: respondent heeft de afgelopen 12 maanden contact gehad met de gemeente
38
Gemeentelijke dienstverlening Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2022
% (helemaal) eens
N*
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
2021
2020
2019
NL (2022)
De medewerker toonde zich verantwoordelijk om echt tot een oplossing te komen
401
52%
27%
21%
58%
59%
64%
61%
De medewerker heeft zelf mijn vraag zo goed mogelijk beantwoord
410
60%
22%
19%
59%
65%
67%
66%
De medewerker was deskundig
407
54%
27%
19%
59%
65%
64%
64%
De medewerker kon zich goed inleven
380
46%
31%
23%
51%
56%
59%
57%
De medewerker bood ruimte om mee te denken
365
39%
31%
30%
49%
48%
51%
50%
De medewerker verraste mij prettig met de service die hij/zij bood
387
34%
36%
30%
35%
38%
38%
37%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze tabel
Zes op de tien (60%) respondenten is van mening dat de medewerker zelf de vraag zo goed mogelijk heeft beantwoord. (Ruim) de helft van de respondenten vond de medewerker deskundig (54%) en dat de medewerker zich verantwoordelijk toonde om echt tot een oplossing te komen (52%). Ruim vier op de tien (46%) respondenten vind dat de medewerker zich goed kon inleven. Wel krijgt de ruimte die de medewerker bood om mee te denken (39%) en de mate waarin de medewerker de respondent prettig verraste met de service (34%) een lagere waardering.
* Selectie: respondent heeft de afgelopen 12 maanden contact gehad met de gemeente
39
Gemeentelijke dienstverlening Wat vindt u -over het algemeen- van het contact met de gemeente? (N=482*) Gemiddeld* 2022
6,5
2021
6,5
2020
6,7
2019
6,7
77% 30%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
20%
20%
18%
8% 6%
5% 4% 2%
1% 1
2
3
* Selectie: respondent heeft de afgelopen 12 maanden contact gehad met de gemeente Aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling
4
5
6
7
8
9
3%
3%
10
weet ik niet / geen mening 40
Gemeentelijke dienstverlening Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? Ik kan de informatie die ik nodig heb van de gemeente makkelijk vinden (N=769)
57%
De gemeente gebruikt duidelijke taal (N=730)
62% Informatie gemakkelijk vindbaar* (helemaal) eens neutraal
2022
57%
Nederland (2022)
62%
(helemaal) oneens
Duidelijke taal*
29% 30%
14%
8%
2022
62%
Nederland (2022)
58%
*Betreft het percentage “(helemaal) eens”
(Bijna) zes op de tien respondenten kan gemakkelijk aan de benodigde gemeentelijke informatie komen (57%) en vindt dat de gemeente heldere taal gebruikt (62%). Met ingang van 2022 zijn de uitspraken aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
41
Gemeentelijke dienstverlening Wat vindt u van de communicatie en voorlichting vanuit de gemeente? (N=836) Gemiddeld* 2022
6,3
2021
6,7
2020
6,8
2019
6,8
Nederland (2022)
6,4
68%
28%
23%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
14%
20%
12%
10%
5% 2%
1%
1
2
2%
2%
3
4
5
6
7
8
9
1% 10
weet ik niet / geen mening 42
Gemeentenieuws Via welke informatiekanalen volgt u het nieuws over de gemeente? (N=847)
huis-aan-huiskrant De Combinatie
74%
gemeentekrant De Blauwkai
63%
gemeentelijke website
28%
sociale media van de gemeente
20%
andere sociale media
18%
andere websites
15%
regionale kranten
14%
gemeente Ridderkerk App digitale nieuwsbrieven van de gemeente ik volg geen nieuws over de gemeente
10% 3% 6%
1 2 3
Huis-aan-huiskrant De Combinatie Gemeentekrant De Blauwkai Gemeentelijke website
In 2022 zijn de antwoordcategorieën aangepast van deze aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
43
Gemeentenieuws Op welke manier wordt u het liefst op de hoogte gehouden door de gemeente? (N=847)
via gemeentekrant De Blauwkai
56%
via een digitale nieuwsbrief van de gemeente
29%
via de gemeentelijke website
26%
via sociale media van de gemeente
20%
via de Ridderkerk App met daarin ‘push-berichten’
20%
via WhatsApp
ik wil niet op de hoogte gehouden worden
6%
4%
1 2 3
Gemeentekrant De Blauwkai Digitale nieuwsbrief van de gemeente Gemeentelijke website
In 2022 zijn de antwoordcategorieën aangepast van deze aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
44
Gemeentenieuws Wat vindt u van De Blauwkai? (N=838) Gemiddeld* 2022
7,1
2021
7,2
2020
7,1
2019
7,2
Leeftijd respondenten
66% 30% 26%
Gemiddeld*
18 t/m 39 jaar
7,0
40 t/m 64 jaar
7,1
65 t/m 74 jaar
7,2
75 t/m 85 jaar
7,2
20%
13%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
4%
5% 3%
Aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling
0%
0%
0%
1
2
3
1%
1% 4
5
6
7
8
9
10
weet ik niet / geen mening 45
Gemeentenieuws Wat vindt u -over het algemeen- van de gemeentelijke website? (N=837) Gemiddeld* 2022 Leeftijd respondenten
62%
6,7
27%
Gemiddeld*
18 t/m 39 jaar
6,5
40 t/m 64 jaar
6,8
65 t/m 74 jaar
6,8
75 t/m 85 jaar
6,8
26%
17%
16%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
11%
6%
3% 0% 1
1% 2
2%
1%
3
1% 4
Nieuwe aanvullende vraag vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
5
6
7
8
9
10
weet ik niet / geen mening 46
Gemeentenieuws Wat vindt u -over het algemeen- van de berichtgeving via de sociale media van de gemeente? (N=835) Gemiddeld* 2022 Leeftijd respondenten
6,8 Gemiddeld*
18 t/m 39 jaar
6,9
40 t/m 64 jaar
6,8
65 t/m 74 jaar
6,4
75 t/m 85 jaar
6,5
67%
30%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
3% 13% 9% 0%
0%
0%
1%
2%
1
2
3
4
5
Aanvullende vraag, vanuit gemeente Ridderkerk voor eigen doelstelling Met ingang van 2022 is de vraagstelling aangepast, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
6
6%
7
8
2%
0%
9
10
weet ik niet / geen mening 47
Welzijn en zorg Hoe tevreden bent u -over het algemeen- met uw leven? (N=837) Gemiddeld* 2022
7,9
2021
7,9
2020
7,9
2019
8,0
Nederland (2022)
7,8
Leeftijd respondenten
95% 45%
Gemiddeld*
18 t/m 39 jaar
7,8
40 t/m 64 jaar
7,9
65 t/m 74 jaar
8,1
75 t/m 85 jaar
8,0
22% 16%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
6%
2% 0%
0%
0%
0%
1
2
3
4
5%
2% 5
6
7
8
9
10
3%
weet ik niet / geen mening 48
Welzijn en zorg Welk cijfer geeft u -over het algemeen- uw gezondheid? (N=838) Gemiddeld* 2022
7,6
2021
7,6
2020
7,7
2019
7,6
Nederland (2022)
7,6
93% 36%
25%
Leeftijd respondenten 18 t/m 39 jaar
Gemiddeld* 7,7
40 t/m 64 jaar
7,6
65 t/m 74 jaar
7,6
75 t/m 85 jaar
7,4
19%
9%
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
5%
4%
3% 0%
0%
1
2
1%
1%
3
4
5
6
7
8
9
10
2%
weet ik niet / geen mening 49
Welzijn en zorg Heeft u het gevoel dat de zaken hieronder een negatieve invloed hebben op uw leven of u in de weg staan in uw leven? Zo ja, in welke mate? 2022
% lichte, flinke, ernstige mate
N
nee, (bijna) niet
ja, in lichte mate
ja, in flinke mate
ja, in ernstige mate
zeg ik liever niet
NL (2022)
(algemene) lichamelijke gezondheid
821
64%
24%
6%
3%
4%
34%
fysiek functioneren (bewegen)
810
65%
22%
7%
2%
4%
34%
geestelijke gezondheid (zoals angstige en sombere gevoelens)
814
74%
15%
5%
2%
4%
22%
lezen, schrijven of taal spreken
811
90%
4%
1%
0%
4%
8%
moeite om rond te komen
815
75%
16%
3%
3%
4%
23%
gevoel er niet bij te horen of niet thuis te voelen
808
80%
12%
2%
2%
5%
21%
anders
473
84%
2%
1%
1%
12%
14%
Het overgrote deel van de respondenten heeft niet het gevoel dat bovenstaande zaken een negatieve invloed hebben op hun leven of in de weg staan. Slechts voor een klein deel van de respondenten wordt de lichamelijke gezondheid en het fysiek functioneren gezien als negatieve invloed.
Met ingang van 2022 zijn de vraagstelling en antwoordcategorieën aangepast, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
50
Welzijn en zorg Heeft u voldoende contacten met andere mensen? (N=835)
ja, zeker
80%
ja, maar ik zou wel wat meer willen
nee, te weinig
wil ik niet zeggen / weet ik niet
Voelt u zich wel eens eenzaam? (N=839**)
nee, (bijna) niet
78%
ja, soms
11%
7%
2%
Het merendeel (80%) van de respondenten vindt dat ze voldoende contacten heeft met andere mensen. Bijna een kwart (22%) voelt zich soms of (heel) vaak eenzaam.
Contact*
19%
ja, vaak
2%
ja, heel vaak
1%
Let op: het percentage ‘wil ik niet zeggen / weet niet’ is niet opgenomen in deze grafiek **Met ingang van 2022 zijn de vraag en antwoordcategorieën aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande
Leeftijd respondenten
Eenzaamheid*
2022
80%
18 t/m 39 jaar
27%
2021
82%
40 t/m 64 jaar
19%
2020
82%
65 t/m 74 jaar
21%
2019
83%
75 t/m 85 jaar
23%
Nederland (2022)
78%
Nederland (2022)
16%
*Betreft het percentage “ja, zeker”
*Betreft het percentage “soms”, “vaak” en “heel vaak”
51
Welzijn en zorg Leeftijd respondenten
Hoe vaak sport of beweegt u actief? (N=838)
meerdere keren per week
70%
1 keer per week
16%
1 keer per 2 weken
3%
1 keer per maand
2%
(bijna) nooit
Sporten*
18 t/m 39 jaar
90%
40 t/m 64 jaar
86%
65 t/m 74 jaar
86%
75 t/m 85 jaar
84%
Nederland (2022)
69%
*Betreft het percentage “1 keer per week” en “meerdere keren per week” per leeftijdscategorie
Bijna negen op de tien (86%) respondenten sport eenmaal per week of vaker.
8%
Met ingang van 2022 zijn de vraag en antwoordcategorieën aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
52
Welzijn en zorg In welke van de volgende verenigingen bent u de afgelopen 12 maanden actief geweest? (N=847) Deelname verenigingsleven* sportvereniging
30%
religieuze of maatschappelijke vereniging
16%
2022
50%
2021
50%
2020
51%
2019
54% 59%
gezelligheidsvereniging
4%
Nederland (2022)
culturele vereniging (zoals toneel, muziek)
3%
Leeftijd respondenten
overige (vrijetijds)vereniging
ik ben niet actief (geweest) in het verenigingsleven
9%
50%
Deelname verenigingsleven*
18 t/m 39 jaar
53%
40 t/m 64 jaar
49%
65 t/m 74 jaar
52%
75 t/m 85 jaar
52%
*Betreft het percentage dat actief is (geweest) (per leeftijdscategorie)
De helft van de respondenten (50%) neemt deel aan het verenigingsleven. Met name zijn zij actief binnen een sportvereniging (30%) gevolgd door een religieuze of maatschappelijke vereniging (16%).
53
Welzijn en zorg Hoe vaak heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor anderen en / of maatschappelijke doelen? 2022
% vaak, af en toe
N
vaak
af en toe
(bijna) nooit
NL (2022)
zorg aan een familielid, vriend of kennis (mantelzorg)
827
35%
34%
30%
52%
hulp aan buren
822
8%
54%
38%
66%
aandacht voor buren in een zorgwekkende situatie (eenzaamheid, zelfverwaarlozing of andere probleemsituatie)
816
6%
31%
63%
42%
vrijwilligerswerk
821
16%
16%
68%
43%
Vraag is in 2022 voor het eerst voorgelegd, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
Wilt u in de nabije toekomst vrijwilligerswerk (blijven) doen? (N=843) ja, zeker
ja, misschien
27%
nee
weet ik niet
Vrijwilligerswerk*
20%
33%
20%
2022
47%
2021
56%
2020
57%
2019
63%
Nederland (2022)
68%
Zeven op de tien (69%) verricht wel eens mantelzorg. Zes op de tien (62%) respondenten helpt wel eens de buren. Bijna vier op de tien respondenten heeft wel eens aandacht voor buren in een zorgwekkende situatie (37%) en een derde doet wel eens aan vrijwilligerswerk (32%).
Bijna de helft van de respondenten (47%) wil in de nabije toekomst (misschien) vrijwilligerswerk (blijven) doen. In 2021 lag dit percentage met 56% aanzienlijk hoger.
*Betreft het percentage “ja, zeker” en “ja, misschien”
54
Welzijn en zorg Heeft u het gevoel dat u door het geven van zorg aan iemand die hulp nodig heeft, minder of onvoldoende tijd heeft voor uw eigen bezigheden? (N=678*)
nee, (bijna) nooit
57%
ja, soms
ja, vaak
28%
3%
Mantelzorg* ja, heel vaak
wil ik niet zeggen / weet ik niet
2%
10%
* Selectie: respondent verricht (wel eens) zorg aan een hulpbehoevende naaste Met ingang van 2022 zijn de vraag en antwoordcategorieën aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
2022
33%
Nederland (2022)
32%
*Betreft het percentage “soms”, “vaak” en “heel vaak”
Een derde (33%) van de mantelzorgers heeft wel eens het gevoel dat zij door het geven van zorg minder of onvoldoende tijd heeft voor eigen bezigheden. 55
Welzijn en zorg Welke vormen van burenhulp zou u doen vanuit uzelf? (N=847)
oogje in het zeil houden
76%
hulp bij boodschappen
67%
helpen bij vervoer
44%
ondersteuning bij een aanvraag, administratie of computer
33%
klusjes in of rond het huis
27%
opvangen van kinderen
24%
huis schoonhouden of koken
11%
medicijnen geven of persoonlijke verzorging
9%
anders
7%
geen, ik kan door omstandigheden geen burenhulp geven
6%
geen, ik wil geen burenhulp geven
5%
1 2 3
Oogje in het zeil houden Hulp bij boodschappen Helpen bij vervoer
Deze top 3 komt overeen met de top 3 in de voorgaande jaren (2021, 2020 en 2019). 56
Welzijn en zorg Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2022
% (helemaal) eens
N
(helemaal) eens
neutraal
(helemaal) oneens
2021
2020
2019
NL (2022)
Ik pak de draad makkelijk op als het even tegen heeft gezeten
824
79%
18%
3%
80%
82%
79%
81%
Ik sla me makkelijk door moeilijke tijden heen
822
66%
29%
6%
69%
69%
67%
70%
Ik regel makkelijk zelf hulp als dat nodig is
819
74%
19%
7%
74%
77%
76%
76%
Ik raak snel van slag als iets tegenzit of onduidelijk is
824
15%
27%
59%
17%
15%
14%
14%
Ik heb vertrouwen in de toekomst
808
57%
31%
12%
63%
71%
70%
62%
Let op: het percentage weet ik niet/geen mening is niet opgenomen in deze tabel
Acht op de tien pakt de draad gemakkelijk op als het even tegen heeft gezeten (79%) en drie kwart (74%) regelt/organiseert gemakkelijk zelf hulp als dat nodig is. Twee derde (66%) slaat zich gemakkelijk door moeilijke tijden heen. (Bijna) zes op de tien raakt niet snel van slag als iets tegenzit of onduidelijk is (59%) en heeft vertrouwen in de toekomst (57%). Over het algemeen oordelen respondenten iets minder positief dan in 2021.
57
Welzijn en zorg Wanneer u zelf hulp of zorg nodig heeft, wie kunt u dan vragen? 2022
% ja, zeker
N
ja, zeker
waarschijnlijk wel
nee
n.v.t / weet ik niet
2021
2020
2019
NL (2022)
familie
832
77%
16%
5%
2%
74%
78%
73%
73%
vrienden of kennissen
791
54%
33%
7%
6%
55%
62%
59%
57%
mensen in de buurt
779
22%
42%
19%
16%
31%
31%
29%
30%
Bijna alle respondenten geven aan (waarschijnlijk) terug te kunnen vallen op familie (93%), vrienden of kennissen (87%) op het moment dat zij hulp of zorg nodig hebben. Ook kunnen respondenten, al is het in mindere mate (64%), (waarschijnlijk) terugvallen op mensen in de buurt. In 2021 kon men in iets mindere mate familie om hulp vragen (-3%) en vaker hulp vragen aan mensen in de buurt (+9%).
58
Welzijn en zorg Wat vindt u van de moeite die uw gemeente neemt om inwoners te laten meedoen en meetellen in de gemeente? (N=841) Gemiddeld* 2022
6,5
Nederland (2022)
6,4
Leeftijd respondenten
36% 55%
Gemiddeld*
18 t/m 39 jaar
6,1
40 t/m 64 jaar
6,5
65 t/m 74 jaar
6,7
75 t/m 85 jaar
7,0
*Let op: weet ik niet/geen mening is niet meegenomen in het berekenen van het gemiddelde rapportcijfer.
8%
15% 10%
1%
1%
1%
1
2
3
Met ingang van 2022 is de vraag aangepast door VNG, daardoor geen vergelijkscijfers met voorgaande jaren
2% 4
8%
3%
5
6
7
8
2%
1%
9
10
weet ik niet / geen mening 59
.
Achtergrondkenmerken Hoe ziet uw huishouden er uit?
Wat is het totale netto maandinkomen van u en uw mogelijke partner?
ik woon alleen
22%
183
ik woon met één andere volwassene samen (zonder kinderen)
47%
399
ik woon met een andere volwassene samen en (mijn) kind(eren)
26%
221
ik woon samen met (mijn) kind(eren) (eenoudergezin)
4%
34
anders
1%
8
onbekend
0%
2
Hoe lang woont u al in deze buurt? korter dan 2 jaar
6%
52
2 tot 5 jaar
14%
114
5 tot 10 jaar
10%
86
10 tot 15 jaar
11%
89
15 jaar of langer
59%
503
onbekend
0%
3
minder dan € 900
1%
5
€ 900 tot € 1300
3%
24
€ 1300 tot € 1800
7%
55
€ 1800 tot € 2700
21%
174
€ 2700 tot € 3200
12%
97
€ 3200 of meer
29%
248
ik heb (nog) geen inkomen
1%
4
wil ik niet zeggen / weet ik niet
27%
228
onbekend
1%
12
60
.
Achtergrondkenmerken Welke situatie is het meest op u van toepassing? Ik ben...
Wat is uw hoogst afgeronde opleiding?
in loondienst
38%
325
zelfstandige zonder personeel (zzp)
4%
33
ondernemer met personeel
2%
20
werkloos / werkzoekend
2%
15
(ten dele) arbeidsongeschikt
4%
31
gepensioneerd
42%
358
huisvrouw / -man
5%
44
scholier / student
0%
1
anders
2%
18
onbekend
0%
2
lagere school / basisonderwijs / geen onderwijs
5%
44
vmbo / mavo
21%
177
vwo / havo
9%
79
middelbaar beroepsonderwijs (mbo)
29%
244
hoger beroepsonderwijs (hbo)
28%
238
wetenschappelijk onderwijs (universiteit)
7%
59
onbekend
1%
6
61
Onderzoeksverantwoording
Onderzoeksverantwoording
Samenstelling respondenten Hieronder staat een uitsplitsing van enkele achtergrondkenmerken van de respondenten*:
Responsoverzicht
429 | 51%
Wat is uw leeftijd?
Steekproef
Aantal
Bruto steekproef Respons (schriftelijk + online)
18 t/m 29 jaar
35
4%
4.000
30 t/m 39 jaar
72
9%
847 (585 + 262)
40 t/m 54 jaar
156
18%
21%
55 t/m 64 jaar
187
22%
65 t/m 74 jaar
229
27%
75 t/m 85 jaar
168
20%
Responspercentage
407 | 48% 2 | 0% 9 | 1%
Uitvoering van het onderzoek Bolnes | 133 | 16%
Steekproef: Huishoudens gemeente Ridderkerk
Slikkerveer | 180 | 21%
Methode: Online/schriftelijk Centrum | 107 | 13%
Uitnodiging: Per brief
Het Zand| 72 | 9% West | 56 | 7% Drievliet | 156 | 18%
Veldwerkperiode: 25 oktober t/m zondag 18 december 2022
Herinnering: Wekelijkse oproep via de Blauwkai
Oostendam | 6 | 1%
Rijsoord | 63 | 7% Oost | 72 | 9%
Onbekend | 2 | 0%
*Let op: de getoonde percentages en aantallen (resultaten) op deze pagina zijn ongewogen.
Onderzoeksverantwoording Weging Op de data is een weging toegepast op basis van leeftijd volgens de standaard van VNG Realisatie. De totale respons wijkt voor de variabele leeftijd af ten opzichte van de werkelijke verdeling binnen de populatie (CBS). Door het toevoegen van een weging vormen de resultaten een juiste afspiegeling van de werkelijke bevolking. Dit is een gangbare werkwijze in (statistisch) kwantitatief onderzoek. Personen in ondervertegenwoordigde groepen krijgen een gewicht groter dan 1 en tellen relatief zwaarder mee in het totaalresultaat. Personen in groepen met een oververtegenwoordiging krijgen een gewicht kleiner dan 1 waardoor ze minder zwaar mee tellen. Hiermee zijn de resultaten gecorrigeerd om de mogelijke invloed van een niet geheel representatieve steekproef weg te nemen. Doorgaans wordt een maximale weegfactor van 3 gehanteerd.
Betrouwbaarheid en nauwkeurigheid Het betrouwbaarheidspercentage geeft de kans aan dat bij herhaling van het onderzoek hetzelfde uit het onderzoek komt. Bij een betrouwbaarheidspercentage van 95% is er 95% kans bij herhaling dat de antwoorden hetzelfde zullen zijn met andere respondenten binnen de doelgroep.
Met het aantal respondenten dat heeft deelgenomen (=847) kan met een betrouwbaarheid van 95% en een foutmarge van 3,3% uitspraken gedaan worden op totaalniveau. De nauwkeurigheid (uitgedrukt in foutmarge) geeft het gebied aan, waarbinnen de werkelijke waarde in de populatie ligt. De foutmarge is het percentage dat het antwoord kan afwijken van de werkelijkheid. Als de foutmarge 4% is, en 47% van de steekproef een bepaald antwoord geeft, dan ligt dit percentage in werkelijkheid maximaal 4% boven of 4% onder deze 47%, dus tussen de 43% en 51% (een lagere foutmarge vereist een grotere steekproef). Een betrouwbaarheidsniveau van 95% en een foutmarge van 5% is gangbaar en algemeen geaccepteerd bij (statistisch) kwantitatief onderzoek.
64
64
Bijlage 1 Vragenlijst Burgerpeiling 2022
.
Bijlage 1 Vragenlijst Burgerpeiling 2022
66
.
Bijlage 1 Vragenlijst Burgerpeiling 2022
67
.
Bijlage 1 Vragenlijst Burgerpeiling 2022
68
.
Bijlage 1 Vragenlijst Burgerpeiling 2022
69
.
Bijlage 1 Vragenlijst Burgerpeiling 2022
70
.
Bijlage 1 Vragenlijst Burgerpeiling 2022
71
Postadres:
Postbus 918 1200 AX Hilversum
Bezoekadres:
Tesselschadelaan 15A 1217 LG Hilversum
Telefoon:
035 623 27 89
Email:
info@research2evolve.nl
Website:
www.research2evolve.nl