CConstaterende datRidderkerk
Koppel je AI →
Document · PDF

Nota parkeernormen 2024.pdf

Commissie Samen wonen RK 1 februari 2024, gemeente RidderkerkBij agendapunt: 5: Nota parkeernormen 202411.799 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

7,3

7,9

9,8

87%

Musicaltheater

Per 100 m² bvo

2,9

3,4

3,9

86%

Casino

Per 100 m² bvo

5,7

6,1

6,5

86%

Bowlingcentrum

Per bowlingbaan

1,6

2,2

2,8

89%

Biljart-/snookercentrum

Per tafel

0,9

1,1

1,4

87%

Dansstudio

Per 100 m² bvo

1,5

3,8

5,4

93%

Fitnessstudio/sportschool

Per 100 m² bvo

1,4

3,4

4,7

87%

Hoofdgroep: sport, cultuur en ontspanning

Nota parkeernormen 2024

28 / 40

Hoofdgroep: sport, cultuur en ontspanning Functie

Eenheid

Centrum

Schil

Overig grondgebied Ridderkerk

Percentage bezoekers

Fitnesscentrum

Per 100 m² bvo

1,7

4,4

6,2

90%

Wellnesscentrum

Per 100 m² bvo

n.v.t.

n.v.t.

9,3

99%

Sauna, hammam

Per 100 m² bvo

2,5

4,6

6,6

99%

Sporthal

Per 100 m² bvo

1,5

2,1

2,7

96%

Sportzaal

Per 100 m² bvo

1,1

1,9

2,7

94%

Tennishal

Per 100 m² bvo

0,3

0,4

0,5

87%

Squashhal

Per 100 m² bvo

1,6

2,4

2,7

84%

Zwembad overdekt

Per 100 m² bvo

n.v.t.

10,7

11,5

97%

Zwembad openlucht

Per 100 m² bvo

n.v.t.

10,1

12,9

99%

Zwemparadijs

Per 100 m² bvo

n.v.t.

n.v.t.

4,0

99%

Sportveld

Per ha. netto terrein

20,0

20,0

20,0

95%

Stadion

Per zitplaats

0,1

0,1

0,1

99%

Kunstijsbaan (kleiner dan 400 meter)

Per 100 m² bvo

1,2

1,4

1,7

98%

Kunstijsbaan (400 meter)

Per 100 m² bvo

n.v.t.

2,1

2,4

98%

Ski- en snowboardhal

Per 100 m² sneeuw

n.v.t.

n.v.t.

2,4

98%

Jachthaven

Per ligplaats

0,6

0,6

0,6

99%

Golfoefencentrum (pitch en putt)

Per centrum

n.v.t.

n.v.t.

50,7

93%

Golfbaan (18 holes)

Per 18 holes

n.v.t.

n.v.t.

95,6

98%

Indoorspeeltuin, gemiddeld en kleiner

Per 100 m² bvo

2,9

3,7

4,4

97%

Indoorspeeltuin, groot

Per 100 m² bvo

3,5

4,3

5,3

98%

Indoorspeeltuin, zeer groot

Per 100 m² bvo

3,7

4,6

5,5

98%

Kinderboerderij (stadsboerderij)

Per boerderij

2,9

3,7

4,4

97%

Manege (paardenhouderij)

Per box

n.v.t.

n.v.t.

0,4

90%

Nota parkeernormen 2024

29 / 40

Hoofdgroep: sport, cultuur en ontspanning Functie

Eenheid

Centrum

Schil

Overig grondgebied Ridderkerk

Percentage bezoekers

Dierenpark

Per ha. netto terrein

8,0

8,0

8,0

99%

Attractie- en pretpark

Per ha. netto terrein

n.v.t.

n.v.t.

8,0

99%

Volkstuin

Per 10 tuinen

n.v.t.

1,3

1,4

100%

Plantentuin (botanische tuin)

Per gemiddelde tuin

n.v.t.

7,5

10,5

99%

Functie

Eenheid

Centrum

Schil

Overig grondgebied Ridderkerk

Percentage bezoekers

Camping (kampeerterrein)

Per standplaats

n.v.t.

n.v.t.

1,2

90%

Bungalowpark (huisjescomplex)

Per bungalow

n.v.t.

n.v.t.

1,6

91%

1* hotel

Per 10 kamers

0,4

0,8

2,3

77%

2* hotel

Per 10 kamers

1,4

2,2

3,9

80%

3* hotel

Per 10 kamers

2,0

3,1

4,7

77%

4* hotel

Per 10 kamers

3,2

4,9

6,8

73%

5* hotel

Per 10 kamers

5,0

7,6

10,1

65%

Café/bar/cafetaria

Per 100 m² bvo

5,0

5,0

6,0

90%

Restaurant

Per 100 m² bvo

9,0

9,0

13,0

80%

Discotheek

Per 100 m² bvo

6,1

12,3

18,4

99%

Evenementenhal/beursgebouw/congresgebouw

Per 100 m² bvo

4,0

5,5

7,5

99%

Hoofdgroep: horeca en (verblijfs)recreatie

Nota parkeernormen 2024

30 / 40

Hoofdgroep: gezondheidszorg en (sociale) voorzieningen Functie

Eenheid

Centrum

Schil

Overig grondgebied Ridderkerk

Percentage bezoekers

Huisartsenpraktijk (-centrum)

Per behandelkamer

2,1

2,5

3,0

57%

Apotheek

Per apotheek

2,3

2,8

3,2

45%

Fysiotherapiepraktijk (-centrum)

Per behandelkamer

1,3

1,5

1,8

57%

Consultatiebureau

Per behandelkamer

1,3

1,6

1,9

50%

Consultatiebureau voor ouderen

Per behandelkamer

1,3

1,6

1,9

38%

Tandartsenpraktijk (-centrum)

Per behandelkamer

1,6

2,0

2,4

47%

Gezondheidscentrum

Per behandelkamer

1,6

1,9

2,2

55%

Ziekenhuis

Per 100 m² bvo

1,4

1,6

1,7

29%

Crematorium

Per gelijke plechtigheid

n.v.t.

n.v.t.

30,1

97%

Begraafplaats

Per gelijke plechtigheid

n.v.t.

n.v.t.

31,6

37%

Penitentiaire inrichting

Per 10 cellen

1,7

2,2

3,3

97%

Religiegebouw

Per zitplaats

0,2

0,2

0,2

60%

Zorginstelling voor intramurale zorg (verpleegen verzorgingstehuis)

Per wooneenheid

0,6

0,6

0,6

57%

Ziekenhuis

Per 100 m² bvo

1,4

1,6

1,7

29%

Crematorium

Per gelijke plechtigheid

n.v.t.

n.v.t.

30,1

97%

●

Bij geclusterd wonen (voorheen serviceflat/aanleunwoning), wonen mensen zelfstandig en betalen huur of hypotheek voor de woning. Er vindt (dagelijkse) zorgverlening plaats in de woning. Bij een zorginstelling voor intramurale zorg (verpleeg- en verzorgingstehuis) wordt de zorg door een instelling verleend. Bewoners wonen niet zelfstandig en de zorgverzekering betaalt (met soms een eigen bijdrage) kost en inwoning. In de hoofdgroep ‘Gezondheidszorg en (sociale) voorzieningen staan de parkeernormen voor de zorginstelling aangegeven.

Nota parkeernormen 2024

31 / 40

Hoofdgroep: onderwijs Functie

Eenheid

Centrum

Schil

Overig grondgebied Ridderkerk

Percentage bezoekers

Kinderdagverblijf (exclusief Kiss & Ride)

Per 100 m² bvo

0,9

1,1

1,2

0%

Basisonderwijs (exclusief Kiss & Ride)

Per leslokaal

0,8

0,8

0,8

0%

Middelbare school

Per 100 leerlingen

3,3

4,0

4,3

11%

ROC

Per 100 leerlingen

4,2

4,8

5,2

7%

Functie

Eenheid

Centrum

Schil

Overig grondgebied Ridderkerk

Percentage bezoekers

Hogeschool

Per 100 leerlingen

8,3

8,9

9,5

72%

Universiteit

Per 100 leerlingen

11,7

13,5

14,7

48%

Avondonderwijs

Per 10 leerlingen

4,0

5,0

6,0

95%

Hoofdgroep: onderwijs

Nota parkeernormen 2024

32 / 40

Bijlage 3 Aanwezigheidspercentages Functie

Werkdagochtend

Werkdagmiddag

Werkdagavond

Koopavond

Werkdagnacht

Zaterdagmiddag

Zaterdagavond

Zondagmiddag

Wonen, bewoners

50%

50%

90%

80%

100%

60%

80%

70%

Wonen, bezoekers van bewoners

10%

20%

80%

70%

0%

60%

100%

70%

Kantoor/bedrijven

100%

100%

5%

5%

0%

0%

0%

0%

Commerciële dienstverlening

100%

100%

5%

75%

0%

0%

0%

0%

Detailhandel*

30%

60%

10%

75%

0%

100%

0%

0%

Grootschalige detailhandel**

30%

60%

70%

80%

0%

100%

40%

0%

Horeca

30%

40%

90%

80%

0%

75%

100%

50%

Hotel

40%

50%

100%

100%

100%

60%

75%

40%

Supermarkt

30%

60%

40%

80%

0%

100%

40%

75%

Sportfuncties binnen

50%

50%

100%

100%

0%

100%

100%

75%

Sportfuncties buiten

25%

25%

50%

50%

0%

100%

25%

100%

Bioscoop/theater/podium

5%

25%

90%

90%

0%

40%

100%

40%

Sociaal-culturele voorzieningen

10%

40%

100%

100%

0%

60%

90%

25%

Religiegebouw (kerk, moskee, synagoge, etc.)**

10%

30%

50%

50%

0%

30%

50%

0%

Sociaal-medisch arts/consultatiebureau

100%

75%

10%

10%

0%

10%

10%

10%

Zorginstelling voor intramurale zorg (Verpleeg- en verzorgingshuis/aanleunwoning)

50%

50%

100%

100%

25%

100%

100%

100%

Ziekenhuis, patiënten (inclusief bezoekers)

60%

100%

60%

60%

5%

60%

60%

60%

Ziekenhuis, medewerkers

75%

100%

40%

40%

25%

40%

40%

40%

Dagonderwijs

100%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Avondonderwijs

0%

0%

100%

100%

0%

0%

0%

0%

*Bij zondagsopenstelling gelden op zondagmiddag dezelfde aanwezigheidspercentages als zaterdagmiddag. **Afhankelijk van het type religiegebouw kunnen afwijkende aanwezigheidspercentages gelden.

Nota parkeernormen 2024

33 / 40

Nota parkeernormen 2024

34 / 40

Bijlage 4 Omrekenfactoren eigen terrein Type parkeervoorziening

Theoretische capaciteit

Berekeningsaantal

Toelichting

Enkele oprit zonder garage

1 parkeerplaats

0,8 parkeerplaats

Minimaal 5 meter diep

Lange oprit zonder garage of carport

2 parkeerplaatsen

1,0 parkeerplaats

Minimaal 10 meter diep

Dubbele oprit zonder garage

2 parkeerplaatsen

2,0 parkeerplaatsen

Minimaal 6 meter diep en 5,5 meter breed

Dubbele oprit met garage

3 parkeerplaatsen

2,0 parkeerplaatsen

Minimaal 5 meter diep en 5,5 meter breed

Garage zonder oprit (bij woning)

1 parkeerplaats

0,6 parkeerplaats

Minimaal 5 meter diep

Garagebox (niet bij woning)

1 parkeerplaats

0,4 parkeerplaats

-

Garage met enkele oprit

2 parkeerplaatsen

1,5 parkeerplaatsen

Minimaal 5 meter diep

Garage met lange oprit

3 parkeerplaatsen

2,0 parkeerplaatsen

-

Nota parkeernormen 2024

35 / 40

Bijlage 5 Maximale loopafstanden De onderstaande loopafstanden gelden zowel voor vaste gebruikers (bewoners, werknemers) als voor bezoekers van functies. Autoparkeren Gebied

Wonen

Werken

Overige functies

Centrum

200 meter

600 meter

300 meter

Schil

150 meter

400 meter

200 meter

Overig grondgebied Ridderkerk

150 meter

400 meter

100 meter

Gebied

Wonen

Werken

Overige functies

Ridderkerk

50 meter

75 meter

75 meter

Fietsparkeren

Nota parkeernormen 2024

36 / 40

Bijlage 6 Fietsparkeernormen Hoofdgroep: wonen Functie

Eenheid

Bewonersparkeernorm

Bezoekersparkeernorm

Woning, groter en/of gelijk aan 101 m²

Per woning

5,0

0,5

Woning, van 61 t/m 100 m²

Per woning

4,0

0,5

Woning, kleiner of gelijk aan 60 m²

Per woning

3,0

0,5

Studentenhuis

Per kamer

1,0

0,5

Toelichting: één fietsparkeerplaats staat gelijk aan het ruimtegebruik (in bijvoorbeeld een stalling) van 2,5 m². Dit betekent dat, wanneer in een bouwplan bergingen worden gerealiseerd voor het faciliteren van de fietsparkeervraag, voor 5 fietsparkeerplaatsen een berging benodigd is van ten minste 12,5 m² (= 5 * 2,5). Hoofdgroep: niet-wonen Functie

Eenheid

Parkeernorm

Percentage bezoekers

Kantoor (personeel)

Per 100 m² bvo

1,3

n.v.t.

Kantoor met balie (bezoekers)

Per 100 m² bvo

3,0

n.v.t.

Winkelcentrum

Per 100 m² bvo

1,5

94%

Supermarkt

Per 100 m² bvo

1,6

93%

Bouwmarkt

Per 100 m² bvo

0,1

87%

Tuincentrum

Per 100 m² bvo

0,1

89%

Basisschool (< 250 leerlingen)

Per 10 leerlingen

3,0

n.v.t.

Basisschool (250 tot 500 leerlingen)

Per 10 leerlingen

3,5

n.v.t.

Basisschool (>500 leerlingen)

Per 10 leerlingen

4,3

n.v.t.

Basisschool (medewerkers)

Per 10 leerlingen

0,2

n.v.t.

Middelbare school (leerlingen)

Per 100 m² bvo

6,0

n.v.t.

Middelbare school (medewerkers)

Per 100 m² bvo

0,4

n.v.t.

Nota parkeernormen 2024

37 / 40

Hoofdgroep: niet-wonen Functie

Eenheid

Parkeernorm

Percentage bezoekers

ROC (leerlingen)

Per 100 m² bvo

8,0

n.v.t.

ROC (medewerkers)

Per 100 m² bvo

0,6

n.v.t.

Apotheek (bezoekers)

Per locatie

4,0

n.v.t.

Apotheek (medewerkers)

Per locatie

2,0

n.v.t.

Begraafplaats/crematorium

Per gelijktijdige plechtigheid

3,0

67%

Gezondheidscentrum (bezoekers)

Per 100 m² bvo

1,0

n.v.t.

Gezondheidscentrum (medewerkers)

Per 100 m² bvo

0,3

n.v.t.

Kerk/moskee

Per 100 zitplaatsen

20,0

60%

Ziekenhuis (bezoekers)

Per 100 m² bvo

0,2

n.v.t.

Ziekenhuis (medewerkers)

Per 100 m² bvo

0,3

n.v.t.

Bibliotheek

Per 100 m² bvo

2,0

97%

Bioscoop

Per 100 m² bvo

4,0

94%

Fitness

Per 100 m² bvo

3,5

90%

Museum

Per 100 m² bvo

0,5

95%

Sporthal

Per 100 m² bvo

1,4

96%

Sportveld

Per ha netto terrein

30,0

95%

Sportzaal

Per 100 m² bvo

2,2

94%

Stadion

Per 100 zitplaatsen

5,0

99%

Stedelijk evenement

Per 100 bezoekers

18,0

99%

Theater

Per 100 zitplaatsen

13,0

87%

Zwembad (openlucht)

Per 100 m² bassin

15,0

97%

Zwembad (overdekt)

Per 100 m² bassin

11,0

99%

Fastfoodrestaurant

Per 100 m² bvo

8,0

90%

Restaurant/café/bar/cafetaria

Per 100 m² bvo

3,0

80%

Nota parkeernormen 2024

38 / 40

Bijlage 7 Kwaliteitseisen fietsparkeren en scootmobielen Eisen voor toegankelijkheid 1.

Vanuit de openbare ruimte is de toegang van de stalling duidelijk zichtbaar en herkenbaar, gezien vanaf de aanrijroute richting bestemming(en).

2.

De stalling heeft bij voorkeur een voetgangersuitgang in de richting van de eindbestemming. De afstand mag maximaal ca. 75 meter zijn van de stalling tot de hoofd-/ neven/personeelsingang van de bestemmingen en/of functies waarvoor de stalling is bestemd.

3.

De toegang vanaf de weg naar een stalling op lager of hoger niveau is goed en comfortabel te gebruiken voor alle fietsen en scooters; dus ook voor zware fietsen, elektrische fietsen en fietsen met afwijkende maten (kratten, brede sturen, brede banden, lange fietsen, etc.).

4.

Het hellingspercentage van een hellingbaan is maximaal 22%; een trap heeft ideaal een hellingspercentage van 18%, met een aantrede van 500 mm en een optrede van 90 mm of met een aantrede van 600 mm en een optrede van 100 mm. Naast een trap horen fietsgoten, bij voorkeur aan beide zijden.

5.

Voor een stalling waar ook scooters, bakfietsen en andere zware fietsen in gestald worden kan geen trap worden toegepast. Het hellingpercentage moet zodanig zijn dat het hoogteverschil door bakfietsen, elektrische fietsen en scooters zonder ondersteuning overbrugd kan worden.

6.

Een gebruiker moet de toegang van een stalling gemakkelijk kunnen openen: automatisch, met een eenvoudig te bedienen drukknop of chipkaartlezer.

Eisen voor inrichting en bruikbaarheid 1.

Een gemeenschappelijke fietsenstalling biedt ruimte voor de fietsparkeerplaatsen van maximaal 100 woningen.

2.

De stalling moet logisch en overzichtelijk zijn ingedeeld.

3.

Binnen en vanuit de fietsenstalling naar de bijbehorende bestemming is een logische, snelle en eenvoudige routing. Bij voorkeur kan men vanuit de stalling rechtstreeks (door het gebouw) doorlopen naar de bestemming, zonder terug te hoeven lopen door de stalling.

4.

De sociale veiligheid wordt gewaarborgd door een overzichtelijke inrichting, goede verlichting en bij voorkeur daglichttoetreding. Als een stalling openbaar toegankelijk is kan (camera)toezicht of bewaking overwogen worden.

5.

Gebruikers moeten elkaar in de verkeersruimtes van de stalling kunnen passeren.

6.

Stallingssystemen voor fietsen moeten voldoen aan de eisen van FietsParKeur of zijn gelijkwaardig daaraan, met een hart op hart afstand van minimaal 400 mm.

7.

De minimale vrije hoogte in een gebouwde stalling is 2900 mm om dubbellaags rekken te kunnen plaatsen. Bij gebouwen voor kinderen kan dit 2300 mm zijn, want dubbellaags rekken zijn ongeschikt voor kinderen.

8.

De hart-op-hart afstand tussen twee fietsparkeerplaatsen bij een stallingssysteem op gelijk niveau is minimaal 650 mm breed.

9.

De hart-op-hart-afstand tussen twee fietsparkeerplaatsen bij een hoog/laag fietsparkeersysteem is minimaal 375 mm breed voor zowel onder- als bovenlaag.

Nota parkeernormen 2024

39 / 40

Eisen voor inrichting en bruikbaarheid 10. De gangpaden in de stalling zijn minimaal 2100 mm breed en een hoofdgang is minimaal 3000 mm breed, zowel voor fiets als scooter. 11. De stalling moet voldoende parkeermogelijkheden bieden voor fietsen die afwijken van de standaard maten: a. Minimaal 5% van de plaatsen is geschikt voor bakfietsen of andere fietsen met sterk afwijkende maten (vakken minimaal 1000 mm breed); b. Minimaal 15% van de plaatsen is geschikt voor fietsen die niet in een standaard fietsenrek passen (hart-op-hart afstand minimaal 500 mm). 12. De stalling moet voldoende parkeermogelijkheden bieden voor scootmobielen, waarbij voor 1 scootmobiel wordt uitgegaan van een parkeerplaats met een lengte van 1400 mm en een breedte van 700 mm (inclusief benodigde manoeuvreerruimte betekent dit gemiddeld 3 m² per scootmobiel). 13. De benodigde ruimte voor het parkeren van scootmobielen is afhankelijk van het aantal woningen en wordt bepaald op basis van de volgende formule: a. < 50 woningen: aantal woningen / 7 * 3 m² b. 50 tot 100 woningen: aantal woningen / 9 * 3 m² c. 100 tot 150 woningen: aantal woningen / 11 * 3 m² d. 150 tot 200 woningen: aantal woningen / 13 * 3 m² e. > 200 woningen: aantal woningen / 15 * 3 m² 14. De ruimten voor het parkeren van scootmobielen zijn (bij voorkeur) apart gesitueerd van ruimten voor het parkeren van fietsen. 15.

Parkeerplaatsen voor scootmobielen zijn voorzien van een elektrische oplaadmogelijkheid. 16. Een parkeersysteem waarin naast standaardfietsen ook fietsen passen met veel voorkomende afwijkende maten, heeft de voorkeur. Dan passen nagenoeg alle fietsen probleemloos op elke stallingsplek, ook die met een krat, bagagedrager vóór, breed stuur, brede banden, etc. Een andere mogelijkheid is een apart parkeervak, waarin afwijkende maten fietsen op hun standaard kunnen worden gestald. 17. De stalling biedt oplaadmogelijkheden voor elektrische tweewielers. 18. De netto-afmetingen van een scooterparkeerplek in een gebouwde stalling zijn minimaal 1800 mm lang en 750 mm breed.

Nota parkeernormen 2024

40 / 40

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.ridderkerk.nl/api/v1/meetings/1072/documents/36734