AERIUS stikstofberekening Ad Fontem Rembrandtweg 257.pdf
Tekst van het document
AERIUS Calculator 2020 stikstofberekening
Rembrandtweg 257 Ridderkerk
Plangegevens Naam: Plantype: Status:
AERIUS berekening Rembrandtweg 257 Ridderkerk AERIUS Calculator 2020 Definitief
Datum:
21 december 2020
Projectnummer:
20AF274
Opdrachtgever:
AKM Projectontwikkeling BV
Opsteller:
Ad Fontem Juridisch Bouwadvies BV Stationsstraat 37 7622 LW BORNE T) 074 – 255 7020 E) info@ad-fontem.nl
Contactpersoon:
Y. Yildirim
1. Inleiding en voornemen AKM Projectontwikkeling is voornemens om de locatie Rembrandtweg 257 in Ridderkerk te transformeren. Het project betreft het slopen van de huidige bebouwing en het realiseren van nieuwbouw van een appartementengebouw inclusief terreininrichting. Het programma bestaat uit 35 koopwoningen, waarvan: • 7 appartementen van circa 49 m²; • 24 woningen van circa 84 m²; • 4 woningen van circa 110 m². De planlocatie bevindt zich op ten noordwesten van het centrum van Ridderkerk en ten oosten van de Rijksweg A16. De ontwikkeling zal plaatsvinden op het perceel dat kadastraal bekend staat als gemeente Ridderkerk, sectie H, nummer 3999 en kent een perceeloppervlakte van 1.894 m². De planlocatie wordt ontsloten via de Burgemeester de Zeeuwstraat en de Rembrandtweg. Burgemeester de Zeeuwstraat betreft een weg met 2 rijstroken met een maximumsnelheidsregime van 50 km/u en de Rembrandtweg betreft een weg zonder rijstroken met een maximumsnelheidsregime van 30 km/u. In figuur 1.1 wordt de ligging van de planlocatie weergegeven, figuur 1.2 toont een luchtfoto van de planlocatie (indicatief rood omkaderd) en figuur 1.3 geeft de beoogde toekomstige situatie weer.
Figuur 1.1: Ligging van de planlocatie (bron: Google Maps)
-1-
Figuur 1.2: luchtfoto van de planlocatie (bron: Street Smart by Cyclomedia)
Figuur 1.3: Beoogde situatie (bron: AKM projectontwikkeling)
Voor de realisatie van de voorgenomen ontwikkeling zullen concreet de volgende werkzaamheden uitgevoerd worden: • Bouwrijp maken van het plangebied (o.a. slopen huidige bebouwing, afgraven sleuf voor bedradingen en riolering en storten van fundering); • Bouw van de woningen; • Realisatie van landschapsmaatregelen en afwerking plangebied. Voor de realisatie van de voorgenomen ontwikkeling zullen er werkvoertuigen ingezet worden die gebruik maken van fossiele brandstoffen. Bij de verbranding van fossiele brandstoffen wordt er stikstof in verbindingen uitgestoten welke kan neerslaan in kwetsbare natuur. Ook voertuigen van en naar de planlocatie die gebruik maken van fossiele brandstoffen stoten stikstof uit. Initiatiefnemers hebben Ad Fontem gevraagd om de effecten van deze emissie op kwetsbare natuur in Natura 2000gebieden te onderzoeken. In dit kader is een AERIUS berekening uitgevoerd.
-2-
2. Programma Aanpak Stikstof en de AERIUS berekening 2.1 Programma Aanpak Stikstof (PAS) Volgens de Wet natuurbescherming is een vergunning nodig voor activiteiten die kunnen leiden tot schade aan Natura 2000-gebieden, bijvoorbeeld als gevolg van stikstofdepositie (uitstoot en neerslag van stikstof). Natura 2000 is een Europees netwerk van beschermde natuurgebieden. In Natura 2000–gebieden worden bepaalde diersoorten en hun natuurlijke leefomgeving beschermd om de biodiversiteit te behouden. Te veel stikstof is slecht voor planten die leven op voedselarme grond. Als deze planten verdwijnen, kan dat ook slecht zijn voor dieren die in dat gebied leven. Daarnaast leidt stikstof tot verzuring van de bodem. In sommige delen van de Natura 2000-gebieden is de hoeveelheid stikstof te hoog. De overheid wil de hoeveelheid stikstof in de natuur (stikstofdepositie) terugdringen. Daarvoor introduceerde zij in 2015 het Programma Aanpak Stikstof (PAS). Dit programma was ook gericht op het versterken van de natuur en het maakte tegelijkertijd economische ontwikkeling mogelijk. Op 29 mei 2019 heeft het hoogste bestuursorgaan van ons land, de Raad van State, de vergunningen op basis van het PAS ongeldig verklaard omdat dit in strijd is met de Europese natuurwetgeving. De overheid werkt nu aan een nieuwe aanpak stikstof.
De depositie van stikstof vindt plaats in de vorm van NOx (stikstofoxide) en NH3 (ammoniak). De depositie van NOx vindt onder meer plaats bij de verbranding van fossiele brandstoffen. De depositie van NH3 is voor het overgrote deel afkomstig van de landbouw. Om voor afzonderlijke projecten aan te tonen wat het effect is op Natura 2000-gebieden is het rekeninstrument AERIUS in het leven geroepen. Het rekeninstrument is na de uitspraak van de Raad van State op 16 september 2019 geactualiseerd in de AERIUS Calculator 2019. Op 14 januari heeft het RIVM een update van AERIUS Calculator beschikbaar gesteld, de AERIUS Calculator 2019A. Op 15 oktober 2020 is de AERIUS Calculator geactualiseerd en is de AERIUS Calculator 2020 beschikbaar gesteld. 2.2 AERIUS Calculator 2020 Het rekeninstrument AERIUS Calculator 2020 berekent de stikstofdepositie als gevolg van projecten en plannen op Natura 2000-gebieden. Met het rekeninstrument kan de uitstoot van stikstof en de neerslag daarvan op Natura 2000-gebieden worden berekend. De uitkomst van de berekening geeft inzicht in de uitvoerbaarheid van het plan voor wat betreft stikstof.
-3-
3. Toetsing ontwikkeling Rembrandtweg 257, Ridderkerk 3.1 Ligging plangebied t.o.v. Natura 2000 -gebied De planlocatie ligt ten westen van de kern Ridderkerk en behoort niet tot een Natura 2000-gebied. Het dichtstbijzijnde Natura 2000-gebied is ‘Boezems Kinderdijk’, gelegen op circa 2,9 kilometer van het plangebied. Een ander Natura 2000-gebied, ‘Oude Maas’, is gelegen op circa 5,6 kilometer van het plangebied. In figuur 3.1 is de ligging van het plangebied ten opzichte van de Natura 2000gebieden weergegeven.
Figuur 3.1: de ligging van het plangebied t.o.v. de Natura 2000-gebieden (bron: AERIUS Calculator 2020)
3.2 Methode 3.2.1 Referentiesituatie De stikstofemissie die gepaard gaat met de voorgenomen ontwikkeling moet bezien worden in relatie tot de referentiesituatie. Ingevolge de vaste jurisprudentie van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State geldt als referentiesituatie bij de vaststelling van een nieuw bestemmingsplan ter vervanging van het vigerende bestemmingsplan: de huidige – legale – feitelijke situatie ten tijde van de vaststelling van het nieuwe plan. In onderhavige situatie is uitgegaan dat er geen depositie plaatsvindt in de huidig feitelijk legale situatie (worst-case). 3.2.2 Beoogde situatie Om de emissie/depositie van NOx, als gevolg van de beoogde situatie te berekenen wordt een onderscheid gemaakt in de aanleg- en gebruiksfase. Aanlegfase Betreft de daadwerkelijke bouw van een voorliggend project zoals de sloop van bebouwing, bouwrijp maken, aanleg van kabels etc. Tijdens de aanlegfase kan er op twee mogelijke manieren stikstof vrijkomen: 1. Werkvoertuigen op de bouwlocatie: a. betreft het werkmateriaal dat wordt ingezet voor het bouwrijp maken van het plangebied (voorbereidingsfase); -4-
b. c.
bouw van de woningen dan wel appartementen (realisatiefase) de realisatie van landschapsmaatregelen en de afwerking van het plangebied (afrondingsfase).
2. Verkeersbewegingen naar de bouwlocatie: dit betreft de verkeersbewegingen van- en naar de bouwlocatie. De calculator berekent de depositiebijdrage van het wegverkeer met een implementatie uit de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 tot een afstand van 5 kilometer van de weg. Bij voorliggende ontwikkeling ligt het meest nabijgelegen Natura 2000-gebied op circa 2,9 kilometer afstand van het plangebied. Verkeersbewegingen van en naar het plangebied moeten daarom worden meegenomen. De verkeersafwikkeling vindt plaats over de Burgemeester de Zeeuwstraat. Dit is een weg met een maximumsnelheidsregime van 50 km/u. Een algemeen criterium voor verkeer van en naar inrichtingen is dat de gevolgen niet meer aan de inrichting worden toegerekend wanneer het verkeer is opgenomen in het heersende verkeersbeeld. Volgens de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State is dit het geval op het moment dat het aan- en afvoerende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. De berekening heeft dienovereenkomstig plaatsgevonden. Gebruiksfase Betreft het daadwerkelijke gebruik van de voorgenomen ontwikkeling. In dit geval de bewoning van de 35 woningen. Ook voor de gebruiksfase kan er op twee mogelijke manieren stikstof vrijkomen: 1.
Bewoning van de woningen: in het voorliggende geval wordt er gasloos gebouwd. Daarmee zal er geen sprake zijn van de uitstoot van NOx. Er vindt geen emissie plaats als gevolg van het verwarmen, het koken en/of verwarmen van tapwater in de woning. 2. Verkeersbewegingen gebruiksfase: betreft de verkeersbewegingen die de voorgenomen ontwikkeling te weeg brengt tijdens de gebruiksfase. Zoals hiervoor reeds beschreven ligt de planlocatie op circa 2,9 kilometer van een Natura 2000-gebied. Verkeersbewegingen tijdens de gebruiksfase dienen daarom in de berekening meegenomen te worden. 3.3 Uitgangspunten 3.3.1 Referentiesituatie In onderhavige situatie is uitgegaan dat er geen depositie plaatsvindt in de huidig feitelijk legale situatie (worst-case). 3.3.2 Aanlegfase (bouwfase) Voor de berekening van de stikstofdepositie is gebruikt gemaakt van kengetallen op basis van ervaringen bij vergelijkbare bouwprojecten elders in het land. In deze gegevens is uitgegaan van het brandstofverbruik per type werkvoertuig. Het (te verwachten) aantal draaiuren is berekend op basis van het aantal dagen dat een werkvoertuig gemiddeld op de bouwplaats staat. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat een werkvoertuig gemiddeld 6 uur per dag gebruikt wordt. Door middel van deze uitgangspunten is een defensieve inschatting gemaakt van het te verwachten gebruik.
In praktijk zal het verbruik en daarbij behorende stikstofdepositie, naar verwachting dan ook lager uitvallen. Voorbereidingsfase Om het plangebied gereed te maken voor de voorgenomen ontwikkeling wordt de huidige bebouwing gesloopt en wordt het plangebied gereed gemaakt voor de bouw. De werkzaamheden voor de sloop van de huidige bebouwing en de werkzaamheden voor het bouwrijp maken van het plangebied worden afzonderlijk opgenomen in deze berekening. Verwacht wordt dat hiervoor de volgende werkvoertuigen worden ingezet:
-5-
Sloop: Werkvoertuig Graafmachine (bouwjaar vanaf 2019) Laadschop (bouwjaar vanaf 2019) Laden en Lossen
Vermogen
Draaiuren
Belasting
Emissiefactor (g/kWh)
Emissie NOx (kg/j)
200 kW
60
69%
0,8
6,62
200 kW
60
55%
0,9
5,94
200 kW
50
25%
1
2,50
Toelichting Om de woningen c.q. appartementen te kunnen realiseren wordt de huidige bebouwing aan de Rembrandtweg 257 te Ridderkerk gesloopt. Hiervoor wordt een graafmachine ingezet. De oppervlakte van de huidige bebouwing bedraagt maximaal 700 m². Er wordt van uitgegaan dat de sloopwerkzaamheden maximaal twee weken in beslag zullen nemen. Dit komt neer op 60 draaiuren. Het puin/afval wordt weggevoerd met een wiellader/laadschop. Volledigheidshalve wordt hiervoor hetzelfde aantal draaiuren voor gerekend. Het puinafval wordt door middel van vrachtwagens afgevoerd. Verwacht wordt dat er 700 m² aan puinafval afgevoerd zal moeten worden. Het laden van puinafval duurt gemiddeld 2,0 uur. Op basis van ervaringen wordt vanuit gegaan dat er maximaal 25 vrachtwagens nodig zullen zijn om het puinafval af te voeren. Dit komt neer op 50 draaiuren. Voor de lastfactor is uitgegaan van een gemiddelde lastfactor van 25% tijdens het laden en lossen, zie hiervoor bijlage rekenvoorbeelden. Bouwrijp maken: Werkvoertuig Graafmachine (2019) Wiellader/laadschop (2019) Inzet overige werktuigen (trilstamper, trilplaat) (2019) Laden en Lossen
Vermogen
Draaiuren
Belasting
Emissiefactor (g/kWh)
200 kW
20
69%
0,8
Emissie NOx (kg/j) 2,21
200 kW
20
55%
0,9
1,98
10 kW
30
40%
0,0
<1,0
200 kW
70
25%
1,0
3,50
Toelichting Na het slopen van de bebouwing wordt de graafmachine ingezet voor het afgraven van een cunet en sleuf voor riolering en bedradingen. Het gehele plangebied bedraagt circa 1.894 m². Uitgaande dat het hele plangebied wordt afgegraven komt dat neer op afgerond 568 m³ grond (uitgaande van 1.894 m² en 0,3 m diep). Een kraanbak heeft een minimale inhoud van 0,7 m³. Dit zorgt voor afgerond 811 scheppen (berekening: 568 m³ / 0,7). Een graafbeweging duurt gemiddeld 1,5 minuut. Dit komt neer op afgerond 20 uur (811 scheppen x 1,5 minuut / 60 minuten). Het afgegraven zand wordt met een wiellader/laadschop afgevoerd. Hier wordt volledigheidshalve wederom een inspanning van 20 uur voor gerekend. Het zand wordt geladen door een vrachtwagen. De inhoud van een vrachtwagen bedraagt 25 m³. In totaal zal circa 568 m³ grond worden geladen. Dit komt neer op afgerond 23 vrachtwagens (berekening: 568 m³ / 25 m³). Het laden van grond duurt gemiddeld 3 uur. Dit komt neer op afgerond 70 uur. In praktijk zal dit echter lager uitvallen, aangezien niet het gehele plangebied tot 0,3 m diep wordt afgegraven. Voorzichtigheidshalve is in de berekening het gehele plangebied aangehouden. Tot slot is uitgegaan van een gemiddelde lastfactor betreft belasting van de motor -6-
tijdens het laden en lossen. Voor wat betreft het laden en lossen van zand geldt een gemiddeld lastfactor van 25%. Tot slot worden enkele overige werktuigen ingezet voor het aanstampen van grond. Hiervoor wordt een inzet van 30 draaiuren gerekend. Realisatiefase Voor de bouw van de woning wordt de volgende uitgangspunten, welke gebaseerd zijn op vergelijkbare woningbouwprojecten, gehanteerd:
Werkvoertuig Heistelling (2019) Betonpomp (2019) Graafmachine (2019) Verreiker (2020) Hijskraan (2020) Heftruck (2020) Inzet overige werktuigen (trilstamper, trilplaat) (2019) Laden en Lossen
Vermogen
Draaiuren
Belasting
Emissiefactor (g/kWh)
200 kW 200 kW 200 kW 75 kW 100 kW 100 kW
60 16 105 105 280 280
69% 69% 69% 84% 69% 74%
1,0 1,0 0,8 0,9 1,0 0,9
Emissie NOx (kg/j) 8,28 2,21 11,59 5,95 19,32 18,65
10 kW
105
40%
0,0
<1,0
200 kW
60
75%
1,0
9,0
Toelichting Tijdens de realisatiefase wordt gebruik gemaakt van een heistelling, omdat het gebied laag gelegen is. Verwacht wordt dat de heistelling gedurende 2 weken gebruikt wordt. Dit komt neer op 60 draaiuren. Voor het storten van de fundering wordt gebruik gemaakt van een betonpomp. Gezien de maximale aanvoercapaciteit van beton en de loscapaciteit van beton en de loscapaciteit van de pompmixer is uitgegaan van maximaal 72 m³ beton per uur. Het plan bestaat uit het realiseren van 35 woningen/appartementen. Er wordt 568 m³ grond afgegraven. Van uitgaande dat er 568 m³ beton moet worden gestort, komt dit neer op afgerond 8 draaiuren (berekening: 568 m³ / 72 m³). Het beton moet ook worden verwerkt (o.a. trilnaald). Voorzichtigheidshalve wordt uitgegaan van het dubbele aantal draaiuren, te weten: maximaal 16 uur voor het storten en verwerken van de fundering. Tijdens de realisatiefase is rekening gehouden met de inzet voor een graafmachine en verreiker voor diverse werkzaamheden zoals storten puinverharding, kleinere graafwerkzaamheden, tillen en verplaatsen bouwmateriaal. Volledigheidshalve is gerekend met een inzet van 3 uur per werkvoertuig per woning (in totaal 105 draaiuren). Voor de bouw van de appartementen en woningen wordt een hijskraan gebruikt. Deze wordt o.a. ingezet voor het plaatsen van de spantconstructie en dak- en wandconstructie.
Voorzichtigheidshalve is uitgegaan dat de hijskraan voor 8 uur per woning wordt ingezet (in totaal 280 draaiuren). Voor de montage wordt gebruik gemaakt van een heftruck (als hoogwerker). Hiervoor is tevens uitgegaan van 8 uur per woning. Voor de inzet van overige werktuigen, voornamelijk ten behoeve van montage, is uitgegaan van 3 draaiuren per woning. Tot slot worden bouwmaterialen gelost op de bouwplaats. Voor het laden en lossen tijdens de realisatiefase is rekening gehouden met 60 uur. Het lossen van bouwmaterieel duurt gemiddeld 20 minuten per vrachtwagen. Dit komt neer op 180 vrachtwagens ten behoeve van aanleveren bouwmateriaal. Voor wat betreft het laden en lossen van bouwmaterialen geldt een gemiddeld lastfactor van 75%.
-7-
Afrondingsfase Voor de realisatie van landschapsmaatregelen en de afwerking van het plangebied wordt verwacht dat hiervoor de volgende werkvoertuigen worden ingezet:
Werkvoertuig Graafmachine (2019) Graaflaadcombinatie (2020) Mini graafmachine (2020) Inzet overige werktuigen (trilstamper, trilplaat) (2019) Laden en lossen
Vermogen
Draaiuren
Belasting
Emissiefactor (g/kWh)
200 kW
25
69%
0,8
Emissie NOx (kg/j) 2,76
80 kW
25
55%
0,9
<1,0
60 kW
50
69%
0,8
1,66
10 kW
50
40%
0,0
<1,0
200 kW
16
75%
1,0
2,21
Toelichting De afrondingfase bestaat voornamelijk uit de aanleg van bestrating en het aanleggen van groen. Er wordt een aantal bomen gepland en een uitweg aangelegd. Veiligheidshalve wordt voor het te verharden terrein gerekend met een oppervlakte van 1.000 m². Voor de verharding wordt een graafmachine in combinatie met graaflaadcombinatie ingezet. Door de graafmachine wordt het terrein afgegraven en door de wiellader wordt de oppervlakte opgevuld met vulzand. Voor zowel de mobiele kraan, als ook de graaflaadcombinatie is uitgegaan van 25 draaiuren. Het vulzand zal aangetrild worden met een trilplaat. Voor de afrondingsfase worden mogelijk ook andere werktuigen ingezet. Volledigheidshalve is rekening gehouden met de inzet van 50 draaiuren voor overige werktuigen ten behoeve van de afrondingsfase. Voor het planten van bomen en ander groen wordt daarnaast een mini graafmachine ingezet. Ook voor de inzet van de mini graafmachine is uitgegaan van een inzet van circa 50 draaiuren. Tot slot moet de bestrating worden gelost. Op een pallet kunnen 8 m² klinkers. Om alle klinkers te vervoeren zijn 125 pallets nodig (berekening: 1.000 m² / 8 m²). Op een vrachtwagen passen circa 35 pallets. Dit betekent dat er afgerond 4 vrachtwagenladingen nodig zijn (berekening: 125 / 35). De vrachtwagens kunnen binnen 2 uur worden gelost. Dit komt neer op 8 draaiuren. Voor het lossen van beplating etc.
is volledigheidshalve eenzelfde aantal vrachtwagens en draaiuren aangehouden. In totaal is uitgegaan van 16 draaiuren voor het laden en lossen tijdens de afrondingsfase. Wederom is uitgegaan van een gemiddelde lastfactor van 75% van het motorvermogen tijdens het laden en lossen. Verkeersbewegingen naar en van plangebied Er wordt uitgegaan van de volgende verkeersbewegingen naar en van de bouwlocatie gedurende de bouw: Verkeersbewegingen Personen auto’s (personeel busjes) Middelzwaar verkeer Vrachtverkeer
Type Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar verkeer
Totaal voertuigen
Verkeersbewegingen (per maand)
Emissie NOx (kg/j)
1250
417
1,35
22
8
<1,0
196
68
2,85
Toelichting Voor de verkeersbewegingen naar en van het plangebied is een onderscheid gemaakt tussen -8-
lichtverkeer en middel- en zwaarverkeer. Licht verkeer (verkeersgeneratie vaklieden) De totale duur van de aanlegfase duurt een halfjaar (125 werkdagen). Gedurende deze 125 werkdagen arriveren maximaal 10 voertuigen (auto’s en busjes) op de bouwplaats per dag. Dit leidt tot een verkeersgeneratie van 20 verkeersbewegingen per dag en 2.500 verkeersbewegingen in totaal (berekening: 20 * 125 werkdagen). Uitgaande van een half jaar zijn dat afgerond 417 verkeersbewegingen per maand (berekening: 2.500 verkeersbewegingen / 6 maanden). Middelzwaar en zwaar vrachtverkeer (o.a. aanleveren bouwmateriaal) In de voorbereidingsfase is rekening gehouden met afgerond 30 vrachtwagens, dit komt neer op 60 verkeersbewegingen. In de realisatiefase is rekening gehouden met 180 vrachtwagens, dit komt neer op 360 verkeersbewegingen. In de afrondingsfase is rekening gehouden met 8 vrachtwagens en 16 verkeersbewegingen. Dit komt neer op in totaal (afgerond) 436 verkeersbewegingen tijdens de bouw. Ook moeten de werkvoertuigen naar de bouwlocatie worden gebracht. Het betreft o.a. een heistelling, graafmachine, wiellader, mini-graafmachine, betonpomp, verreiker, heftruck en een hijskraan. Het gaat om 8 voertuigen. Uitgegaan wordt dat de werkvoertuigen eenmalig naar de bouwlocatie worden gebracht/gereden. Dit komt neer op in totaal 16 verkeersbewegingen.
Dit komt in totaal neer op 452 verkeersbewegingen vrachtverkeer tijdens de bouw. Voorzichtigheidshalve gaan we uit dat 90% van de verkeersbewegingen zwaar vrachtverkeer betreft. Dit zijn afgerond 407 verkeersbewegingen (berekening: 0,9 x 452). De overige 10% is middelzwaar vrachtverkeer. Dit betreft afgerond 45 verkeersbewegingen (berekening: 0,1 x 452). Uitgaande van het aantal verkeersbewegingen per maand zijn dat afgerond 68 verkeersbewegingen per maand zwaar vrachtverkeer (berekening: 407 verkeersbewegingen / 6 maanden doorlooptijd) en afgerond 8 verkeersbeweging per maand middelzwaar vrachtverkeer (berekening: 45 verkeersbewegingen / 6 maanden doorlooptijd). 3.3.3 Gebruiksfase Aangezien er gasloos wordt gebouwd, zijn voor de gebruiksfase alleen de verkeersbewegingen relevant. Dit betreft de verkeersgeneratie die de beoogde ontwikkeling te weeg brengt. Als uitgangspunt zijn de kengetallen van CROW, het nationale kennisplatform voor infrastructuur, verkeer, vervoer en openbare ruimte, aangehouden. Het plangebied kent een sterk stedelijkheidsgraad (1500 – 2500 adressen per km²) en is gelegen aan de rand van het centrum van Ridderkerk. De voorgenomen ontwikkeling bestaat uit het realiseren van: • 7 appartementen van circa 49 m² (goedkoop); • 24 woningen van circa 84 m² (middelduur); • 4 woningen van circa 110 m² (duur).
De gemiddelde verkeersgeneratie van de goedkope appartementen bedraagt gemiddeld 3,2 verkeersbewegingen per dag.1 Dit komt neer op 22,4 verkeersbewegingen per dag voor 7 appartementen. Van de middelduur appartementen bedraagt de gemiddelde verkeersgeneratie gemiddeld 4,1 verkeersbewegingen per dag.2 Dit komt neer op 98,4 verkeersbewegingen voor 24 middelduur appartementen. Van de dure appartementen bedraagt de gemiddelde verkeersgeneratie gemiddeld 5,8 per dag.3 Dit komt neer op 23,2 verkeersbewegingen voor 4 dure appartementen. De totale NOx-emissie als gevolg van de bewoning van de appartementen bedraagt 27,44 kg/j.
1
Bron: CROW Publicatie 381, kencijfers parkeren en verkeersgeneratie. Appartement koop, goedkoop, sterk stedelijk, centrum. 2 Bron: CROW Publicatie 381, kerncijfers en parkeren en verkeersgeneratie. Appartement koop, middelduur, sterk stedelijk, centrum. 3 Bron: CROW Publicatie 381, kerncijfers en parkeren en verkeersgeneratie. Appartement koop, duur, sterk stedelijk, centrum.
-9-
3.4 Uitkomsten AERIUS Calculator 2020 3.4.1 Rekenresultaten De berekeningen zijn uitgevoerd met het programma AERIUS Calculator 2020. Voor de beoogde situatie is gerekend voor het rekenjaar 2020. De bijdrage aan de stikstofdepositie in de omliggende Natura 2000-gebieden is in alle gevallen berekend voor een vergunning Wet natuurbescherming. Als bijlagen bij deze rapportage behoren AERIUS projectbestanden met rekenresultaten (bronnen, rekenpunten en resultaten) van de aanleg- en gebruiksfase. Aanlegfase De totale NOx-emissie als gevolg van de realisatie van de voorgenomen ontwikkeling door de inzet van werkvoertuigen en bouwverkeer naar en van het plangebied bedraagt in totaal 109,78 kg/j. Er zijn geen rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j. De totale stikstofemissie op Natura 2000gebieden, als gevolg van de aanlegfase van de voorgenomen ontwikkeling, is volgens de AERIUS Calculator 2020 nergens hoger dan 0,00 mol/ha/jaar. Gebruiksfase De totale NOx-emissie als gevolg van de bewoning (verkeersgeneratie) bedraagt in totaal minder dan 27,44 kg/j. Er zijn geen rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j. De totale stikstofemissie (NOx) op Natura 2000-gebieden, als gevolg van de gebruiksfase van de voorgenomen activiteit, is volgens de AERIUS Calculator 2020 nergens hoger dan de grenswaarde van 0,00 mol/ha/jaar.
3.4.2 Conclusie Als gevolg van de realisatie en het gebruik van de appartementen binnen het plangebied komt er NOx vrij. Door uitvoering van de AERIUS berekening is aangetoond dat dit niet leidt tot een meetbare depositie van NOx in Natura 2000-gebied dat gevoelig is voor stikstof. In zowel de aanleg- als gebruiksfase ligt de emissie niet hoger dan 0,00 mol/ha/j. Als gevolg van de berekende emissie, tijdens de aanleg- en gebruiksfase, vindt er dan ook géén meetbare verhoging van de depositie NO x plaats in Natura 2000-gebieden als gevolg van de bouw en gebruik van de beoogde ontwikkeling. De ontwikkeling leidt niet tot een verslechtering van de milieukwaliteit van Natura 2000-gebieden. Er hoeft geen nader onderzoek uitgevoerd te worden. De AERIUS Calculator 2020 biedt voldoende inzicht in het effect van de voorgenomen activiteit op Natura 2000-gebieden voor het aspect stikstof. De uitkomsten van de berekeningen met de AERIUS Calculator zijn geldig en toepasbaar voor ruimtelijke plannen. De Wet natuurbescherming vormt voor het aspect stikstof geen belemmering voor uitvoering van de voorgenomen ontwikkeling.
- 10 -
Bijlagen
- 11 -
AERIUS Analyse bestanden Als bijlagen bij deze rapportage behoren de AERIUS analysebestanden opgenomen in pdf-bestanden met de volgende kenmerken: • Aanlegfase Rembrandtweg 257 Ridderkerk • Gebruiksfase Rembrandtweg 257 Ridderkerk
- 12 -
Dit document bevat rekenresultaten van AERIUS Calculator. Het betreft de hoogst berekende stikstofbijdragen per stikstofgevoelig Natura 2000-gebied, op basis van rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant. De berekening op basis van stikstofemissies gaat uit van de componenten ammoniak (NH3) en/of stikstofoxide (NOx). Wilt u verder rekenen of gegevens wijzigen? Importeer de pdf dan in Calculator. Voor meer toelichting verwijzen wij u naar de website www.aerius.nl.
Berekening Situatie 1 Kenmerken Samenvatting emissies Depositieresultaten Gedetailleerde emissiegegevens
Verdere toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via: https://www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers. S6Kz3ym3QFqK (21 december 2020) pagina 1/7
Resultaten
Contact
Activiteit
Rechtspersoon
Inrichtingslocatie
Ad Fontem
Stationsstraat 37, 7622 LW Borne
Omschrijving
AERIUS kenmerk
Rembrandtweg 257 Ridderkerk
S6Kz3ym3QFqK
Datum berekening
Rekenjaar
Rekenconfiguratie
21 december 2020, 09:32
2020
Berekend voor natuurgebieden
Totale emissie
Resultaten
Situatie 1
NOx
109,78 kg/j
NH3
< 1 kg/j
Natuurgebied
Hectare met hoogste bijdrage (mol/ha/j)
Uw berekening heeft geen depositieresultaten opgeleverd boven 0,00 mol/ha/jr.
Toelichting
Herontwikkeling van de Rembrandtweg 257 waarbij 35 nieuwe woningen worden gebouwd. (Aanlegfase).
Resultaten
Situatie 1
S6Kz3ym3QFqK (21 december 2020) pagina 2/7
Resultaten
Locatie Situatie 1
Emissie Situatie 1
Resultaten
Bron Sector
Situatie 1
Emissie NH3
Emissie NOx
Aanlegfase (Sloop) Mobiele werktuigen | Bouw en Industrie
< 1 kg/j
15,06 kg/j
Aanlegfase (Bouwrijp maken) Mobiele werktuigen | Bouw en Industrie
< 1 kg/j
7,69 kg/j
Realisatiefase Mobiele werktuigen | Bouw en Industrie
< 1 kg/j
75,00 kg/j
Afrondingsfase Mobiele werktuigen | Bouw en Industrie
< 1 kg/j
7,61 kg/j
Bron 5 Wegverkeer | Binnen bebouwde kom
< 1 kg/j
4,42 kg/j
S6Kz3ym3QFqK (21 december 2020) pagina 3/7
Resultaten
Emissie (per bron)
Naam Locatie (X,Y)
Situatie 1
NOx NH3
Voertuig
Omschrijving
AFW
Uitstoot hoogte (m)
Spreiding (m)
Warmte Stof inhoud (MW)
Emissie
Graafmachine (2019)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
6,62 kg/j < 1 kg/j
AFW
Wiellader/laadscho p (2019)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
5,94 kg/j < 1 kg/j
AFW
Laden en Lossen
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
2,50 kg/j < 1 kg/j
Naam Locatie (X,Y) NOx NH3
Resultaten
Aanlegfase (Sloop) 100253, 431617 15,06 kg/j < 1 kg/j
Voertuig
Omschrijving
AFW
Aanlegfase (Bouwrijp maken) 100253, 431617 7,69 kg/j < 1 kg/j
Uitstoot hoogte (m)
Spreiding (m)
Warmte Stof inhoud (MW)
Emissie
Graafmachine (2019)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
2,21 kg/j < 1 kg/j
AFW
Wiellader/laadscho p (2019)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
1,98 kg/j < 1 kg/j
AFW
Inzet overige werktuigen (2019)
4,0
4,0
0,0 NH3
< 1 kg/j
AFW
Laden en lossen
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
3,50 kg/j < 1 kg/j
Situatie 1
S6Kz3ym3QFqK (21 december 2020) pagina 4/7
Resultaten
Naam Locatie (X,Y) NOx NH3
Resultaten
Voertuig
Omschrijving
AFW
Realisatiefase 100253, 431617 75,00 kg/j < 1 kg/j
Uitstoot hoogte (m)
Spreiding (m)
Warmte Stof inhoud (MW)
Emissie
Heistelling (2019)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
8,28 kg/j < 1 kg/j
AFW
Betonstorter (2019)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
2,21 kg/j < 1 kg/j
AFW
Graafmachine (2019)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
11,59 kg/j < 1 kg/j
AFW
Verreiker (2020)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
5,95 kg/j < 1 kg/j
AFW
Hijskraan (2020)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
19,32 kg/j < 1 kg/j
AFW
Heftruck (2020)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
18,65 kg/j < 1 kg/j
AFW
Inzet overige werktuigen (2019)
4,0
4,0
0,0 NH3
< 1 kg/j
AFW
Laden en lossen
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
9,00 kg/j < 1 kg/j
Situatie 1
S6Kz3ym3QFqK (21 december 2020) pagina 5/7
Resultaten
Afrondingsfase 100253, 431617 7,61 kg/j < 1 kg/j
Naam Locatie (X,Y) NOx NH3
Voertuig
Omschrijving
Uitstoot hoogte (m)
Spreiding (m)
Warmte Stof inhoud (MW)
Emissie
AFW
Graafmachine (2019)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
2,76 kg/j < 1 kg/j
AFW
Graaflaadcombinati e (2020)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
< 1 kg/j < 1 kg/j
AFW
Mini graafmachine (2020)
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
1,66 kg/j < 1 kg/j
AFW
Inzet overige werktuigen (2019)
4,0
4,0
0,0 NH3
< 1 kg/j
AFW
Laden en lossen
4,0
4,0
0,0 NOx NH3
2,21 kg/j < 1 kg/j
Naam Locatie (X,Y) NOx NH3
Resultaten
Bron 5 99970, 431875 4,42 kg/j < 1 kg/j
Soort
Voertuig
Aantal voertuigen Stof
Emissie
Standaard
Licht verkeer
417,0 / maand NOx NH3
1,35 kg/j < 1 kg/j
Standaard
Middelzwaar vrachtverkeer
8,0 / maand NOx NH3
< 1 kg/j < 1 kg/j
Standaard
Zwaar vrachtverkeer
68,0 / maand NOx NH3
2,85 kg/j < 1 kg/j
Situatie 1
S6Kz3ym3QFqK (21 december 2020) pagina 6/7
Resultaten
Disclaimer
Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden.
Rekenbasis
Deze berekening is tot stand gekomen op basis van: AERIUS versie 2020_20201216_c759386971 Database versie 2020_20201216_c759386971 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/nl/factsheets/release/aerius-calculator-2020
Resultaten
Situatie 1
S6Kz3ym3QFqK (21 december 2020) pagina 7/7
Dit document bevat rekenresultaten van AERIUS Calculator. Het betreft de hoogst berekende stikstofbijdragen per stikstofgevoelig Natura 2000-gebied, op basis van rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant. De berekening op basis van stikstofemissies gaat uit van de componenten ammoniak (NH3) en/of stikstofoxide (NOx). Wilt u verder rekenen of gegevens wijzigen? Importeer de pdf dan in Calculator. Voor meer toelichting verwijzen wij u naar de website www.aerius.nl.
Berekening Situatie 1 Kenmerken Samenvatting emissies Depositieresultaten Gedetailleerde emissiegegevens
Verdere toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via: https://www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers. RYvGgGjzwfd1 (21 december 2020) pagina 1/5
Resultaten
Contact
Activiteit
Rechtspersoon
Inrichtingslocatie
Ad Fontem
Stationsstraat 37, 7622 LW Borne
Omschrijving
AERIUS kenmerk
Rembrandtweg 257 Ridderkerk
RYvGgGjzwfd1
Datum berekening
Rekenjaar
Rekenconfiguratie
21 december 2020, 09:34
2020
Berekend voor natuurgebieden
Totale emissie
Resultaten Hectare met hoogste bijdrage (mol/ha/j)
Toelichting
Resultaten
Situatie 1
NOx
27,44 kg/j
NH3
1,81 kg/j
Natuurgebied
Uw berekening heeft geen depositieresultaten opgeleverd boven 0,00 mol/ha/jr.
Herontwikkeling van de Rembrandtweg 257 waarbij 35 nieuwe woningen worden gebouwd. (Gebruiksfase).
Situatie 1
RYvGgGjzwfd1 (21 december 2020) pagina 2/5
Resultaten
Locatie Situatie 1
Emissie Situatie 1
Bron Sector
Bron 1 Wegverkeer | Binnen bebouwde kom
Resultaten
Situatie 1
Emissie NH3
Emissie NOx
1,81 kg/j
27,44 kg/j
RYvGgGjzwfd1 (21 december 2020) pagina 3/5
Resultaten
Emissie (per bron)
Naam Locatie (X,Y)
Situatie 1
NOx NH3
Resultaten
Bron 1 100087, 431731 27,44 kg/j 1,81 kg/j
Soort
Voertuig
Aantal voertuigen Stof
Emissie
Standaard
Licht verkeer
22,4 / etmaal NOx NH3
4,27 kg/j < 1 kg/j
Standaard
Licht verkeer
98,4 / etmaal NOx NH3
18,75 kg/j 1,24 kg/j
Standaard
Licht verkeer
23,2 / etmaal NOx NH3
4,42 kg/j < 1 kg/j
Situatie 1
RYvGgGjzwfd1 (21 december 2020) pagina 4/5
Resultaten
Disclaimer
Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden.
Rekenbasis
Deze berekening is tot stand gekomen op basis van: AERIUS versie 2020_20201216_c759386971 Database versie 2020_20201216_c759386971 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/nl/factsheets/release/aerius-calculator-2020
Resultaten
Situatie 1
RYvGgGjzwfd1 (21 december 2020) pagina 5/5